PDA

View Full Version : Önüne geçemediğim form düşüşü

Feanaro
28.Ağustos.2012, 01:32
Merhaba arkadaşlar, ben Blackpool takımını yönetiyorum, 4. sezona başladım premier ligde sürekli 6-7. sıralarda bitiyorum ligi. hedefim şampiyonlar ligi fakat başaramıyorum.

Nedeni ise lige başlarken takımdaki inanılmaz performans düşüklüğü. Her sene lige başlarken takım inanılmaz kötü başlıyor.. westham everton derby.. gelen giden sallıyor bizim takıma. Garip olan Ocak şubat ayı ve ondan sonra Manu Chelsea City benden zar zor puan alabiliyorlar. Önümde kimse duramıyorum galibiyet serileri vs. vs.

Takım Eylül-Aralık arası form düşüklüğü yaşadığı sırada Eurocup maçlarımı sanki başka takım oynuyor gibi 5'den aşağı attığım takım yok, çarşamba günü 5 atıyorum cumartesi derby bana 3 atıyor. Deli olmak üzereyim.

Takım toplantısı yapıyorum yok... Yenilgi sonrası agresif biçimde eleştiriyorum yok... taktik değişiyorum yok... Futbolcuların formlarını eleştiriyorum yok... Her maç galibiyet bekliyorum yok...

illa ki benden başka bu çileyi çeken vardır, tecrübeleri olan var mı? çözüm bulabilen kimler... şahsen ben 2 sezondur bulamadım.

Walter Sakana
28.Ağustos.2012, 02:27
Tavsiyelerim;

- En az 8-10 hazırlık maçı ayarla. Bu maçlar oyuncuların tatilden dönüş (topbaşı yapma) tarihinden 1 veya 2 hafta sonrasında başlayacak şekilde olsun. İlk 2 maç zayıf takımlara karşı, sonrakiler gittikçe daha güçlü takımlara karşı olsun. Hatta son maçlar Lyon, Sevilla tarzı güçlü ekiplere karşı olsun. Eğer son hazırlık maçını kaybedersen ve moral düşerse rahat kazanabileceğin zayıf bir takıma karşı 1 maç daha ayarla. Son hazırlık maçın ilk resmi maçından 1 hafta öncesine denk gelsin.

- Oyuncular tatilden dönünce match preperation'ı kapatıp tüm oyuncuları kondisyon (conditioning) programına koy. 2 hafta kadar kondisyon antrenmanı alsınlar. Ayrıca takım toplantısı yap. "Tatil bitti, şimdi çalışma zamanı, bizim için iyi bir sezon olacak" tarzı bir konuşma yapacaksın ve sana katılacaklar. Kaptana ve oyunculara söz ver, sonra "passion" başlığı altından "işte görmek istediğim tepki buydu" deyip toplantıyı sonlandır.

- 2 hafta sonra match preperation'u düşük ya da normal düzeyde verip oyuncuları da normal antrenman programlarına al.

- Hazırlık maçlarını sezon boyunca yada en azından ilk maçlarda kullanmayı düşündüğün taktikle oyna. Sezona iyi başlamak istiyorsan en önemlisi bu.

- Son 2-3 hazırlık maçı geldiğinde match preperation'u yüksek seviyeye getir. Ancak bunu yaparken oyunculara bireysel antrenman (training focus) vermişsen onları kaldır ki normal antrenmanı yeterli düzeyde alsınlar. Resmi maçlar başlayınca her şeyi normale döndür. Yani antrenman programları, bireysel antrenmanlar, match preperation vs... bunları artık kendi tercihine göre ayarla.

- Her sezon başı çok sayıda oyuncu transfer etmekten kaçın. Ediyorsan da dediğim gibi bolca hazırlık maçı ayarla mutlaka. Tabi bunun için de transferlerinin topbaşı tarihini fazla aşmadan takıma katılması önemli.

- Diyelim yukarıda bahsettiklerimi yaptın ancak yeni bir transferin takıma 2-3 hafta sonradan katıldı. Onu önce 1 hafta kadar kondisyon antrenmanına al.

- Sezonun ilk maçında "taraftarlar için / ne yapabileceğinizi gösterin (iç saha)" yada "baskı yok rahat oynayın / ne yapabileceğinizi gösterin (deplasman)" tarzı baskıyı azaltıcı veya motive edici konuşmalar daha doğru olur. "Galibiyet bekliyorum" tarzı takımın üzerindeki baskıyı arttıracak konuşmalardan kaçın çünkü ilk maçın havası farklı olur. İlk maçta iyi bir sonuçla başlamak önemli, sonraki maçlara da etkisi olur. Basın toplantısında da iyi hazırlandığınızı ve takıma güvendiğini ifade eden cevaplar vermeni tavsiye ederim (genelde üstten 2.seçenek oluyor).

Bu yazdıklarım işin doğrusu diye iddia edemem ama kendi kariyerimde tercih ettiğim oyun tarzı bu şekilde ve iyi sonuç alıyorum.

Feanaro
28.Ağustos.2012, 03:17
Hocam çok sağol, mükemmel açıklamışsın linki kaydettim sezon biter bitmez hepsini teker teker yapacağım fakat, benim oyun türkçe ve sanırım match preperation dediğiniz antermanlardaki "maç hazırlık antreman" kısmı. onu nereden kapatıyoruz bilmiyorum, kısaca açıklayabilir misiniz?

ayrıca şu an aralık ayı geldi ve ben hala takımı toparlayamadım. sanırım bu sene ligden umudu kesmeliyim. açıkçası herşeyi denedim ama olmuyor kadrom premier lig için yeterli diye düşünüyorum ama kadrom

-cech
-early -burdisso -rajkovic -early
-adam vass
-nainggnolan -ekdal
-belhanda -tadic(taarabat-fleck)
-quintero(niang-adebayor)

şeklinde, lig için yeterli değil mi acaba? benim hedefim ilk dört, geçen 2 sezon ilk 6 ya girebildim.

Walter Sakana
28.Ağustos.2012, 04:08
Hocam çok sağol, mükemmel açıklamışsın linki kaydettim sezon biter bitmez hepsini teker teker yapacağım fakat, benim oyun türkçe ve sanırım match preperation dediğiniz antermanlardaki "maç hazırlık antreman" kısmı. onu nereden kapatıyoruz bilmiyorum, kısaca açıklayabilir misiniz?

ayrıca şu an aralık ayı geldi ve ben hala takımı toparlayamadım. sanırım bu sene ligden umudu kesmeliyim. açıkçası herşeyi denedim ama olmuyor kadrom premier lig için yeterli diye düşünüyorum ama kadrom

-cech
-early -burdisso -rajkovic -early
-adam vass
-nainggnolan -ekdal
-belhanda -tadic(taarabat-fleck)
-quintero(niang-adebayor)

şeklinde, lig için yeterli değil mi acaba? benim hedefim ilk dört, geçen 2 sezon ilk 6 ya girebildim.

Evet, maç hazırlık antrenmanı. Kapatmaktan kastım hani çok yüksek, yüksek, orta, düşük, çok düşük ve yok şeklinde seçenekler var ya ordaki "yok (öyle çevirmişlerdir herhalde)" seçeneğini seçmen.

Her şey kötü gidiyorsa sürekli farklı taktik deneme. Maç konuşmaları veya oyuncularla iletişimde agresif olma. İlk olarak moralleri yükseltmeye çalış, iyi bir sonuç bunu sağlar ancak zaten sorunda bu olduğuna göre diğer yolları (oyuncu iletişimi, basın toplantısı, maç konuşması, takım toplantısı) denemeli. Oyuncularla tek tek konuşup bir sorunları varsa onu tatlıya bağla. Mesela kadroya giremediği için mutsuz bir oyuncuya sonraki transfer döneminde gitmesine izin vereceğini söylemen bile moralini yükseltmeye yeter. Yani bir oyuncu mutsuz olduğunda mutlaka onunla konuş, iyi yada kötü olayı sonuca bağla. Oyunculara verdiğin sözleri tut. İşler düzelene kadar maç kadrosunda mümkün mertebe morali daha yüksek oyuncuları tercih et. Yani misal 3 sağ bek oyuncusundan en moralli hangisiyse onu oynat.

Bu kadroyla ilk 6'ya giriyorsan başarılısın bence. Bende hep Premier Lig kariyeri yapıyorum (bu sene QPR ile) gerçekten bazen senin yaşadığın tarzda insanı çileden çıkartan şeyler oluyor, ne yapsan olmuyor sanki her şey programlı gibi. Ama düşününce; Man Utd, Man City, Chelsea, Arsenal, Liverpool ve Tottenham şampiyonluğa oynayan çok güçlü takımlar, deli deli transferler yapıyorlar. Everton da çok dişli bir rakip. Başka liglerde 1 en fazla 2 takımla çekişirken burada bu saydığım 6-7 takımdan daha iyi olman gerekiyor. Swansea ve Norwich dışında kolay lokma diyebileceğin takım yok ligde. O yüzden dediğim gibi bu kadroyla ilk 6'ya girmen başarı ama şampiyonluk beklememelisin. Çok deli bir taktik yaparsan belki ama çok zor genede.

Walter Sakana
28.Ağustos.2012, 15:13
Hazırlık maçlarıyla ilgili örnek olması amacıyla birkaç ekran görüntüsü paylaşayım.

İlk sezon takımın neredeyse tüm kadrosunu satış listesine koydum, yeni oyuncular aldım. Bu durumda bolca hazırlık maçı oynamam gerekirdi ancak sadece 4 maç ayarladım ve sonuç ortada, senin yaşadığın tablo da buna benzer sanırım. Kötü hazırlık döneminin kötü sonucu:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/QueensParkRangersMatches_Matches.png

İkinci sezondan itibaren ise daha planlı programlı hazırlık dönemleri organize ettim, sezona nasıl başladığıma dikkat:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/QueensParkRangersMatches_Matches-2.png
http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/QueensParkRangersMatches_Matches-3.png
http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/QueensParkRangersMatches_Matches-4.png

Tercihim hazırlık maçlarında iki maç arasının 3 günden az olmaması yönünde. 2 günde 1 yapınca oyuncuların cılkı çıkıyor, sakatlık riski doğuyor. Ara fazla olursa bu sefer lig başlayana kadar yeteri kadar maç sığdıramıyorsun. O yüzden ilk resmi maçın tarihi gözönüne alınarak 3-4 gün arayla oynamak ideal bence.

Feanaro
28.Ağustos.2012, 15:23
tek tek okudum hocam yazdıklarınızı, ben normalde hazırlık maçları oynamıyor basın toplantısını asistana gönderiyordum ve düzensiz hazırlık maçları seçiyordum. şimdi aralık ayındayım sezon sonu harfiyen uygulayacağım dediklerinizi. umarım faydası olur, ki olmazsa bence de başka yöntem kalmadı mutlaka dediklerinizde hata yapıyor olmalıyım.

kadro konusunda da artık bir şeyler değiştirmeye çalışacağım ama dediğiniz gibi diğer ekipler çok güçlü ve kulübün ekonomisi sadece ciro ve transfer gelirleriyle dönüyor yani bir arsenal gibi bilmem ne payı dağıtılıp transfer bütçesi gelmiyor. artık uğraşacağız, yeni sezonda bambaşka bir blackpool geliyor olacak :)

KaRaBükLü KraL
28.Ağustos.2012, 15:51
Arminia Bielefeld'de Bundesliga2'ye çıkar çıkmaz uygulayacağım.Malum yeni transferler çok fazla olacak kadro uyumundan çok çekiyodum yaptığım yanlışlarla bir bir çıktı ortaya teşekkürler hocam:)

lofthei
28.Ağustos.2012, 19:59
Hazırlık maçlarında bütün oyuncularına forma şansı verip fitness ve condition'larını en üst seviyeye çıkarmak, ve mutlaka sezon öncesinde kendin hazırlayacağın bir pre-season ya da oyunun sana hazır olarak sunduğu conditioning antrenmanını bütün oyunculara yüklemek çok faydalı olur. Bu sezon başı, çoğu oyuncu twitter'da ne kadar yorulduklarını paylaşıyordu. Sezon başı kampları böyle olmalı. Yükleme, çalışma, mental kuvvet.

Feanaro
30.Ağustos.2012, 02:18
Walter Sakana hocam, dediklerinizi harfiyen yerine getirdim ve sezon başı 9 maç 17 puandayım. geçen sene 9 maç 9 puandaydım. kesinlikle dediklerinizin faydası oldu kadroyada bir kaç takviye yaptım herşey şimdilik güzel sağolasın.

Walter Sakana
30.Ağustos.2012, 02:24
rica ederim, sevindim işe yaramasına.