PDA

View Full Version : Bravery(Cesaret) Özelliiğinin İşlevi

Dennis Bergkamp
07.Eylül.2012, 00:06
Evet Bravery özelliğinin tabir-i caize tekmeye kafa sokma özelliği olduğunu biliyoruz ama benim öğrenmek istediğim bu özelliği düşük olan oyuncuların maç içinde sorumluluk almaktan kaçıp kaçmadığı.Şu an takımımda Finishing ve Composure özellikleri 15 Decisions özelliği 16 olan bir AMC oyuncum var ve Trequartista oynattığımdan dolayı "Creative Freedom" da en sonda yani serbestlik tanınmış ve genelde doğru kararlar veren bir oyuncu fakat bu adama ben bir türlü şut çektiremiyorum eğer yanında pas atabileceği bir oyuncu yoksa şut çekiyor sadece.Bravery özelliğinin 3 olmasının bunda bir etkisi var mıdır yoksa başka bir şey mi bu oyuncunun böyle davranmasına yol açıyor.Benim aklıma Bravery'den başka bir şey gelmedi maalesef.

futureless
07.Eylül.2012, 00:14
Oyuncunun teamwork özelliği kaç ? Özellik olarak basit kısa paslar yapar var mı ?

Dennis Bergkamp
07.Eylül.2012, 00:18
Teamwork 13 öyle bir PPM'i de yok sadece "top almaya geriye gelir" PPM'i var.

Walter Sakana
07.Eylül.2012, 00:23
Evet Bravery özelliğinin tabir-i caize tekmeye kafa sokma özelliği olduğunu biliyoruz ama benim öğrenmek istediğim bu özelliği düşük olan oyuncuların maç içinde sorumluluk almaktan kaçıp kaçmadığı.Şu an takımımda Finishing ve Composure özellikleri 15 Decisions özelliği 16 olan bir AMC oyuncum var ve Trequartista oynattığımdan dolayı "Creative Freedom" da en sonda yani serbestlik tanınmış ve genelde doğru kararlar veren bir oyuncu fakat bu adama ben bir türlü şut çektiremiyorum eğer yanında pas atabileceği bir oyuncu yoksa şut çekiyor sadece.Bravery özelliğinin 3 olmasının bunda bir etkisi var mıdır yoksa başka bir şey mi bu oyuncunun böyle davranmasına yol açıyor.Benim aklıma Bravery'den başka bir şey gelmedi maalesef.

Bu tamamen Creativity Freedom ile alakalı. Çok yüksek düzeyde verildiği için sen top sürme, şut atma gibi komutları ne şekilde verirsen ver oyuncu kendi kafasına göre oynayacaktır. Trequartista dışında başka rol verip denedin mi? Şimdi Creativity Freedom'ı düşürürsen bu kez Treuartista rolünden çıkmış olacak o da var.

Ayrıca "Looks for pass rather than shot" PPM'i varsa da şut çekmekten kaçınır hep pası düşünür.

Edit: üstteki mesajda sadece bahsettiğin PPM'in olduğunu belirtmişsin yeni gördüm.

futureless
07.Eylül.2012, 00:23
Creativity Freedom değerini azaltmayı denediniz mi long shot often olarak ayarlıyken ?

Dennis Bergkamp
07.Eylül.2012, 00:29
Creative Freedom değerini düşürmeyi denemedim fakat bu adamın decisions özelliği 16 yani yanlış karar verme olasılığı düşük olması lazım :)

bahsettiğim şut olayı ceza sahası içi uzun şut değeriyle de bir alakası yok yani bu adam topla kaleyi direkt gören bir yerde ceza sahası çizgisinin hemen bir adım içinde topla buluşunca sağa sola pas atıyor

Herkes pas atsın diye uğraşır biz şut çeksin diye uğraşıyoruz resmen :D

Dennis Bergkamp
07.Eylül.2012, 00:40
Şöyle gösterirsem daha kolay çözüm bulunacaktır büyük ihtimalle

Bu oyuncunun özellikleri

http://img23.resimup.net/di/E8PA.png (http://www.resimup.net)

Bu da komutları

http://img23.resimup.net/di/XM6I.png (http://www.resimup.net)

futureless
07.Eylül.2012, 00:58
İlginç gerçekten. Ama ısrarlıyım creative freedom düşmeli , decisions önemli değil yani şut attırmak istiyorsan bence creative freedom düşürüp long shot often yap. Sadece çekiyor mu diye denemek için yap bunu.

Dennis Bergkamp
07.Eylül.2012, 01:24
O zaman çeker büyük ihtimalle yinede dener geri dönerim buraya ama benim asıl merak ettiğim nokta bu adamın freedom u en sondayken ve decisions 16yken niye hiç kaleyi düşünmüyor ve bunda bravery özelliğinin düşük olmasının bir etkisi var mı.Eğer varsa artık bravery özelliğine daha çok dikkat etcem oyuncu alırken

Deus Dominus
07.Eylül.2012, 17:05
5 oyuncu var etrafında, yani hep bir opsiyonu var, kaleyi düşünmek bencillik olur öyle bir durumda. Yaratıcılık sonda olduğu için hep kafa yukarıda, hep yaratıcılığını gösterecek pozisyon arıyor,kolluyor olmalı :).
Bravery ikili mücadeleden kaçmasına neden olur, şut girişiminde bulunmasına engel teşkil eden bir özellik değil.

BleedingMoon
07.Eylül.2012, 17:35
recep fena gelişmiş yalnız. nasıl başardın?

eXcitinG
07.Eylül.2012, 17:48
Konu iLe aLakasız oLacak ama ben her zaman Bravery`e önem vermiş birisiyimdir. Takımında ne kadar çok Bravery si yüksek oyuncu var o kadar başarıLı oLursun. Şu anda yönettiğim takımda ki kadro da 23 oyuncunun 20 tanesinin Bravery si 15 ve üzeri ayrıca kişiLik tanımLarında da YÜREKLİ oLarak geçiyor. Bu karakterde bir takımı durdurmak imkansız gibi. Takım 3-0 geriye düşse 5-3 maç aLıyor.

Ayrıca arkadaşın sorusu iLe aLakaLı oLarak ta Bravery özeLLiğinin şut çekme oLayına etkisi mutLaka vardır. Bahsettiği durumLarda şut çekmemesi özeLLikLeri ne oLursa oLsun cesaretinin zayıf oLmasından doLayı. HeLe maç içerisinde takımın geride veya maç berabere gidiyorsa, sorumLuLuk aLmaktan kaçıyor oLması muhtemeL. Bu adam daha garanti oynamayı seçiyor. Ben hazırLarım, gerisi ne yaparsa yapsın havasında.

fmhastasi
08.Eylül.2012, 21:08
kadroyu cok beğendim

Chivalry
08.Eylül.2012, 23:25
Long Shot rarely de ?

TeNaciOUS MidFieLdeR
08.Eylül.2012, 23:32
bence de cesaret dogrudan sut atmamasiyla alakali. sorumluluk almaktan kacindigini dusunuyorum bu ozelliginden dolayi. yapacak fazla birsey yok bu durumda, karakterini degistiremedigimiz icin asist yapmaya devam edecek recep niyaz :)

Dennis Bergkamp
09.Eylül.2012, 22:20
Bende bunu öğrenmek istemiştim herkese teşekkür ederim artık bravery özelliğine daha çok dikkat edeceğim oyuncu alırken.

Recep'i ise ilk sezondan itibaren sakat veya cezalı olmadığı sürece hep ilk 11 oynattım ve Emre ile hep tutoring halindeydi öyle gelişti ve gelişecek daha yarım yıldızı var.

Deus Dominus
09.Eylül.2012, 22:37
Bu bravery'i daha düzgün gözlemlemek istiyorum, antrenmanla ya da tutoring ile etkileyemiyoruz, tecrübeyle, oynadıkça ya da yaşı ilerledikçe gelişebiliyor. Ama bu durumu hızlandırmanın bir yolu olmalı.

Mesela aggression'da çalıştırılamayan mental bir özellik ama gereksiz hareketlerde bulunup kart gören-takımı eksik bırakan 2 oyuncuda düştüğünü gözlemlemiştim. Maç sonrası uyarı-ceza verdiğimde ve oyuncu bunu kabul ettiğinde agresifliğinde düşüş olmuştu. Belki cesarette etkilenebilir bu tür birebir konuşmalardan. Ya da maç içinde daha fazla ikili mücadeleye girmesini istemek (sıkı markaj, sert top kapma, yüksek alan daraltma, hatta sliding tackles ppm'i vs.)...
Düşününce mantıklı geliyor ama uygulamaya da bakmak lazım.

baristayfur
21.Eylül.2012, 15:37
Cesaret (Bravery)
Saha içinde oyuncunun cesareti. Daha cesaretli oyuncular uçarak kafa vurma veya şutun önüne yatarak blok etme tesebbusünde bulunurlar. Cesur olmayan oyuncular adam adama markajda oyundan kaybolurlar, etkili olamazlar

perpetua'nın yazısından alıntıdır.

Cesaret, oyun motorunda defansif özelliklere etki eden bir mental özellik. Yani şutu çekmesiyle alakası sıfıra yakın derecede.

Cesareti yüksek olmayan oyuncular top kapmak için saldırmaz(aggresion a da bağlı bu özellik), kafa toplarına çıkmaz, markaj yaparken adamı kaçırır, topa sert müdahelelerde bulunamaz vs.

Decisions ı yüksek oyuncular doğru ve mantıklı karar verdikleri için, şut çekme açısı müsait olsa bile "mantıksız bir hareket olur" şeklinde yorumlayıp pas atar.

Sen oyuncuna şut çektiricem illaki diyorsan;

öncelikle yaratıcılığını ( serbestlik ) düşür
long shots u always yap
top sürmesini düşür
pas vermesini düşür ( trough balls )

ve ek olarak ppm çalıştır uzaktan şutla alakalı. tries long range efforts ya da tries frist time shoot vs gibi, daha fazla şut çeken oyuncu olacaktır.

Ama decisions ı yüksek olan oyuncular pas vermeye yatkın olurlar, ne kadar uğraşsan da istediğin kadar şut çekmez.

ogulcan38
21.Eylül.2012, 17:35
Şöyle gösterirsem daha kolay çözüm bulunacaktır büyük ihtimalle

http://img23.resimup.net/di/XM6I.png (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.resimup.net)

uzun şut nadirende bundan dolayi oluyor olabilir birde benim bildigim cesareti dusuk ofans oyuncuları 2li mucadelelere girmiyor

davidvilla
21.Eylül.2012, 17:50
Onun sebebi alt yapıdan yetişen ya da uzun sure o takımda oynayan bir oyuncu olması tamamen. Bu tip oyuncular teamwork leri düşük bile olsa mütevazi davranıp surekli pas düşünüyorlar. Bazen enerjiler kifayetsiz kalıyor oyunda bu tip özel durumlar olabiliyor. Şut çekmesini sitosan sagına soluna bi kaç yeni ve yabancı oyuncu transfer et o durumda pas vermez saga sola :)

Tam benim mantıkta kadro kurmuşsun. Mevlut bile mesela teamwork ü cok dusuktur ama dikkat et cok pas veriyordur. Oyuncularının cogu benim gs takımımda var. Sırf paslaşabilsinler diye bu mantıgı ortaya atmıştım ben kendi kendime..tuttu da.

lakin1907
21.Eylül.2012, 18:10
Oyuncunun dayanıklılığı çok düşük bu yüzden şut çekecek enerji bulamıyordur belki de.