PDA

View Full Version : Fm 2013 dil seçeneği

nefes
16.Eylül.2012, 12:48
merhabalar,

bazı kaynaklarda steam türkiye'den indirince oyunu ingilizce oynayamayacağıma dair şeyler okudum gerçek değildir değil mi? Eğer öyle bir şey varsa almayacağım da oyunu..

lexoqe
16.Eylül.2012, 12:52
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2332695&postcount=348

Tam net bir bilgi yok. Bence biraz daha bekleyin, ilerleyen süreçte gelişmelere göre oyununuzu alırsınız.

Ayrıca bu konu ile ilgili tartışmalar var. Ayrı bir konu açmağa gerek yoktu.

europeanconquer
16.Eylül.2012, 12:56
Türkçe dil seçeneğinin eklenmesiyle ilgili bir açıklama olmuştu.Türkçe versiyon çıkacak diye bir açıklama oldumu bilmiyorum ama Miles Jacobson'ın açıklamalarına bir daha bakmakta yarar var.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2290677&postcount=1

nefes
16.Eylül.2012, 13:08
vallahi açmış bulunduk artık, 2008'den beri orijinal aldığım oyunu almamak da istemiyorum, ancak ingilizce oynayamayacaksam almamın pek manası yok..

manager725
16.Eylül.2012, 13:10
D&R'dan alın,dil seçenekleri yoksa dava açarsınız.:):)

Ralph
16.Eylül.2012, 13:16
http://www.dr.com.tr/Oyun-Konsol/Football-Manager-2013-100-TURKCE-PC/Oyunlar/Spor/urunno=0000000412388

Burada Türkçe diye belirtmiş zaten. İngilizce vermeleri imkansız.

nefes
16.Eylül.2012, 13:17
http://www.dr.com.tr/Oyun-Konsol/Football-Manager-2013-100-TURKCE-PC/Oyunlar/Spor/urunno=0000000412388

Burada Türkçe diye belirtmiş zaten. İngilizce vermeleri imkansız.

Diğer standart dilleri içermektedir yazıyor orada ama..

tiktik
16.Eylül.2012, 13:38
Resmi Forum Tartışma Başlığı:

http://community.sigames.com/showthread.php/315224-fm13-steam-says-turkish-version-only-supports-turkish-language-why

perpetua
16.Eylül.2012, 14:05
Bir baska baslikta yazmistim ama bu baslikta da ayni seyleri tekrarlamanin faydasi var saniyorum.

@leave_992, @meddah;

Bir Türkün, sizin-benim, 30 pound vererek İngilizce FM2013 alamıyor olmasını açıklamıyor bunlar.

Bu neden engelleniyor -Steam örneğinde- onu sorguluyorum...

Fiyat farkından haberdar değildim. O zaman elbette Türkiye versiyonu Türkçe+İngilizce olamaz. Ama yine de isteyenin uluslararası versiyonu alamaması durumu yanıtsız kalıyor.

Fiyat farkını bilmediğim için de; Türkiye'de İngilizce oynanamıyor olmasını, Türkiye versiyonunun kırılmasını ve korsan dağıtımı engellemek için yapılan bir şeydir diye düşünmüştüm.

Özetle fiyatlar aynı olsaydı tüm diller+Türkçe şeklinde olması gerekirdi. Madem fiyat farklı Türkçe ayrı olmalı ama isteyen de uluslararası versiyonu uluslararası fiyattan alabilmeli.

Sega'nin sitesinden oyunu Ingilizce satin almak mumkun bildigim kadariyla.

https://eu.download-store.sega.com/shop/football-manager-2013/checkout_3532.html

Ayrica, yine yanilmiyorsam, oyunun yamalari Ingilizce ve diger dil paketini de iceriyor. Yani oyunu satin alip, ilk yamayi yukledikten sonra zaten butun dilleri kullanabiliyorsunuz (her dil icin ayri yama cikmadigi icin mecburen butun dil paketlerinin guncellemelerini de yamaya ekliyorlar).

Gecmiste boyleydi ama gelecekte boyle olacak mi bilemem, o yuzden buna guvenerek karar vermemenizi tavsiye ederim.

Oyunun sadece Turkce olmasi da tamamen Turkiye'ye ozel fiyat uygulanmasindan. Benzer bir fiyat politikasi ABD icin de kullaniliyor. Oyun sadece ABD ingilizcesi ile geliyor (her ne kadar Ingilizce soncuta deseniz de ben bile dayanamiyorum oyunu ABD Ingilizcesi ile oynamaya) ama yama yukledikten sonra Ingiliz Ingilizcesi de kullanilabilir hale geliyor(du gelecekte olur mu bilemem).

manager725
16.Eylül.2012, 14:26
Buna dil seçeneği denmez %100 yama denir.Adı üstünde dil seçeneği yok sadece türkçe var.Yani bana göre SI sözünü tutmadı,hani türkçeyi ekleyeceklerdi.Rusça da da böyle bir şey var deniyor ama FM2011'de Rusça Pack olarak çıkmştı yani indirmezsen ingilizce de oynayabiliyordun.

myres
16.Eylül.2012, 15:07
Yıllardın Türkçe çıksın diye yalvarıyordunuz şimdi dediğiniz şeylere bak.O kadar çok ingilizce istiyorsanız gidip bir yabancı siteden alırsınız oyunu.

futureless
16.Eylül.2012, 15:27
Benim anlamadığım SI forumlarında bunun sebebi olarak çeviriye SI tarafından para ödenmek istememesi(kendileri bir Türk ekip kurarak), zira bizden yana kâr elde edemeyeceklerini söylüyorlar satışlar sonucunda. Sonuçta bizler bu çeviriyi ücretsiz olarak yaptığımıza göre, dertleri ne ?

manager725
16.Eylül.2012, 15:38
Yıllardın Türkçe çıksın diye yalvarıyordunuz şimdi dediğiniz şeylere bak.O kadar çok ingilizce istiyorsanız gidip bir yabancı siteden alırsınız oyunu.

Ben de türkçe oynayacağım ama hakszlığa teamülüm yok.

Flawless Victory
16.Eylül.2012, 15:40
Ben de İngilizce tamamen çıkarılsın istiyorum.

manager725
16.Eylül.2012, 15:41
Ben de İngilizce tamamen çıkarılsın istiyorum.

Nasıl yani????????????????????????????????????

Flawless Victory
16.Eylül.2012, 15:43
İngilizce olmasın oyun içinde, burası Türkiye isteyen gider istediği yamayı yükler, istediği dil ile oynar. Ben İngilizce'ye karşıyım o yüzden dedim.

manager725
16.Eylül.2012, 15:49
İngilizce olmasın oyun içinde, burası Türkiye isteyen gider istediği yamayı yükler, istediği dil ile oynar. Ben İngilizce'ye karşıyım o yüzden dedim.

Ben İngiltere'de de ingilizce olmasın anladım.:)
Her ne kadar yanlış anladıysam da bu ülkede yabancılar da var,ingilizce oynayanlar da var.Onlara saygı göstermek gerekir.
Ne olurdu yani Türkçe,ingilizce,italyanca hep bir arada olsaydı.Bu kavgalar yaşanmazdı.

futureless
16.Eylül.2012, 16:04
Sonuç olarak, Miles 'Türkiye'de satış barajı açıldığı için sözümüzü tutup Türkçe dil destekli çıkarıyoruz' diye artistlenirken tamamen olayın bir kazıktan ibaret olduğunu anlamış durumdayım.Bu resmen orjinal oyuna eklenmiş bir yama gibi.SI kendi ekibini kurup bu çeviriyi yapmadığı sürece maalesef bizim dilimiz bu şekilde olacak oyunda.Tek dil Türkçe şeklinde.Saçmalığın daniskası ise şudur ki, bana bir seçenek sunmuyor adam.İsteyen ingilizce alabilsin(İngilizce derken SI tarafından çevrilen tüm diller olan) , neden alamıyor.

tüm diller olanı http://store.steampowered.com/app/207890

türkçe satılanı http://store.steampowered.com/app/216590

Bu iki link de maalesef , Türkçe satışı yapılan yer. Aslında farklı olması lazım ancak ip nedeniyle üstteki tüm diller olanına tıklasanız bile sizi Türkçe satılana yönlendirecek.

Ayrıca tüm diller olanını alırsanız ses desteği de var tahminen bu ingilizce spiker olabilir, emin değilim.Bizimkinde yok.

Şu an az da olsa yaptığım çeviriden bile pişmanım.O kadarını da yapmasaymışım keşke.Çevirinin başında bulunanlar bundan haberdar mıydı bilmiyorum ama ben haberdar değildim.Eğer haberdar olsam forumda konular açıldığı an uyarıp sadece Türkçe olanı almak istemeyen olursa engellerdim.D&R ise diğer standart diller diye bir şey eklemiş satış sayfasında diller kısmında.Böyle bir şey yapamayacak olmaları lazım.Bu durumda da D&R'dan alanlar şikayet edebilirler.

İş bu yorumum, eğer aykırı bulunup silinmez de oyun çıkana kadar kalırsa, ve ben bu yazdıklarımda haksız çıkarsam ( yani oyun tüm diller ile birlikte Türkçe olursa ) özür dilemesini de bilirim.Keşke haksız çıksam ama hiç sanmıyorum.

Deus Dominus
16.Eylül.2012, 16:33
Herkes aynı parayı öderken aynı hizmeti alamayacak olması eşitsizliğin, ayrımın hası. Türkiye'deysen başka dil seçemiyorsun, yurt dışındaysan Türkçe oynayamıyorsun. Böyle politika olmaz, SI Games mi Sega mı sorumlusu bilmiyorum ama başları çok ağrıyacak bu açıkça ortada. D&R 'dan verdiğim ön sipariş elime ulaştığında olmazsa tüm diller, bende boş durmam :)

Vieri
16.Eylül.2012, 16:44
Henüz resmi bir açıklama yok arkadaşlar, tahminlerle hareket etmektense yetkili kişilerin ağzından bir açıklama gelmesini beklemek daha mantıklı.

Vieri
16.Eylül.2012, 16:56
SI kendi ekibini kurup bu çeviriyi yapmadığı sürece maalesef bizim dilimiz bu şekilde olacak oyunda.Tek dil Türkçe şeklinde.Saçmalığın daniskası ise şudur ki, bana bir seçenek sunmuyor adam.İsteyen ingilizce alabilsin(İngilizce derken SI tarafından çevrilen tüm diller olan) , neden alamıyor..

Bilgi kirliliği olmaması açısından açıklamak istiyorum. SI, bünyesine, çeviri ve araştırma faaliyetlerini yürüteceği gönüllü kişileri katıyor. Herhangi bir beklenti içerisinde olmadan buna dahil olmak isteyen zaten yüzlerce insan var.

Oyunun ana dili dışında yer alan diğer yabancı diller de SI bünyesinde çalışmayan, katılım göstermiş gönüllü çevirmen(ler) tarafından yürütülüyor. Sadece SEGA bünyesinde her dil için test ve kalite kontrolden sorumlu çalışan yer alıyor. SEGA'da Türkçe için de bir sorumlu çalışıyor.

Oyunun sadece Türkçe dil seçeneği ile Türkiye sınırları içerisinde satılacağını SI değil SEGA belirliyor. Ben de hem Türkçe hem de İngilizce dil seçeneklerinin aktif olması gerektiğini düşünüyorum ama neden bu şekilde bir pazarlama stratejine gidildiği konusunda bir bilgim yok.

Aydin
16.Eylül.2012, 16:59
Kesin bir şey yok ama buna tepki koymak istiyorsanız, organize olup şikayet mesajlarınızı Sega'ya bildirin bir şekilde.

Türkçe'nin oyunda yer alması için bu kadar kastıktan sonra, kusura bakmayın ama "niye İngilizce oyunda yok" diye atraksyonlara giremeyeceğim.

futureless
16.Eylül.2012, 17:03
Bildireceğimi bildirdim de , 'Niye İngilizce yok şeklinde atraksiyon yapmak' olarak tanımlamanı doğru bulmuyorum. Niye ikinci sınıf oluyoruz diye atraksiyon yapmak olarak tanımlamak daha doğru olabilir.Bu resmen bir yama olmuyor mu ? Veya Türkiye'deki yabancılar oyuna kendi dillerin neden ulaşamıyor, veya Yabancı ülkelerdeki Türkler neden oyuna Türkçe ulaşamıyor şeklinde atraksiyonlar da diyebiliriz.Neden illa ip değiştirmek gibi yollara başvurmak zorunda kalınsın ki. Olayın saçmalığı konusundan bahsediyorum ben, yoksa Türkçe oynarım oyunu o çok dert değil.

Aydin
16.Eylül.2012, 17:10
Olayın saçma olduğuna katılmadığımı söylemedim ki. Sadece bu konuyla alakalı gidip de SIgames'e şikayette bulunmam ben. Türkçe konusu için yeterince yıprandığımızı düşünüyorum çünkü.

Daha ortada resmi bir açıklama yokken böyle atraksyonlara kalkmanın da bir aleminin olmadığını düşünüyorum.

MeMo
16.Eylül.2012, 17:11
Mesaj biraz korsan oyunla ilgili olacak ama üstü kapalı yazayım: önceden başka ülkelerde de bu tip durumlar oldu diye hatırlıyorum ve oyunun İngilizce dil paketini indirince İngilizce oynayabiliyordun, aynısı mümkün değil mi bizim ülkemizde?

Konudan alakasız bir çözüm olabilir.

fotosuki
16.Eylül.2012, 17:27
Mesaj biraz korsan oyunla ilgili olacak ama üstü kapalı yazayım: önceden başka ülkelerde de bu tip durumlar oldu diye hatırlıyorum ve oyunun İngilizce dil paketini indirince İngilizce oynayabiliyordun, aynısı mümkün değil mi bizim ülkemizde?

Konudan alakasız bir çözüm olabilir.

Oyunun bütün dil dosyalarına ulaşmak mümkün değil diye biliyorum. Bu sefer de %99 İngilizce olacak. :D

perpetua
16.Eylül.2012, 17:46
Bildireceğimi bildirdim de , 'Niye İngilizce yok şeklinde atraksiyon yapmak' olarak tanımlamanı doğru bulmuyorum. Niye ikinci sınıf oluyoruz diye atraksiyon yapmak olarak tanımlamak daha doğru olabilir.Bu resmen bir yama olmuyor mu ? Veya Türkiye'deki yabancılar oyuna kendi dillerin neden ulaşamıyor, veya Yabancı ülkelerdeki Türkler neden oyuna Türkçe ulaşamıyor şeklinde atraksiyonlar da diyebiliriz.Neden illa ip değiştirmek gibi yollara başvurmak zorunda kalınsın ki. Olayın saçmalığı konusundan bahsediyorum ben, yoksa Türkçe oynarım oyunu o çok dert değil.

Cunku oyun Avrupa birliginde 49 Euro'ya (yani 115 TL) satiliyor.

Turkiye'de ise 39 dolara (70 TL) satiliyor.

Turkiye icin ozel bir ucuz fiyat uyguluyorlar ve bu uygulamanin Avrupa birligindeki diger ulkelerde oturanlar tarafindan kullanilamamasi icin oyuncu sadece Turkce satiyorlar.

Bu oyunun dusuk fiyata satildigi ulkelerin hepsinde uygulanan bir strateji.

Ille de Ingilizce istiyorum diyenler ise biraz daha yuksek fiyat odeyip butun dilleri iceren oyunu Avrupa ulkelerinden siparis edebilir.

sui generis
16.Eylül.2012, 17:51
Peki o 115 liralık oyunda türkce seçeneği var mı ? Hani hem türkcenin hem de ingilizcenin aynı anda bulunduğu bir paket varsa sıkıntı yok bence. Çünkü Türkiye'de suanda satılan Türkler için güzel bir fırsat. Kendi dillerini daha ucuza oynayacaklar. Ama İngilizce ve türkceyi aynı anda isteyene bu fırsatı da sunmak gerekir.

perpetua
16.Eylül.2012, 17:56
Peki o 115 liralık oyunda türkce seçeneği var mı ? Hani hem türkcenin hem de ingilizcenin aynı anda bulunduğu bir paket varsa sıkıntı yok bence. Çünkü Türkiye'de suanda satılan Türkler için güzel bir fırsat. Kendi dillerini daha ucuza oynayacaklar. Ama İngilizce ve türkceyi aynı anda isteyene bu fırsatı da sunmak gerekir.

Gorecegiz. Net bilgim yok.

Yukarida da yazdigim gibi, ilk yamadan sonra genelde diger dil paketleri de oyuna ekleniyor. Ama bunun garantisi yok.

Ingilizce isteyenler oyunun cikmasini bekleyip, ilk yama ciktiktan sonra nereden satin alacagina karar vermesi en dogrusu olur bence.

tiktik
16.Eylül.2012, 18:04
Cunku oyun Avrupa birliginde 49 Euro'ya (yani 115 TL) satiliyor.

Turkiye'de ise 39 dolara (70 TL) satiliyor.

Turkiye icin ozel bir ucuz fiyat uyguluyorlar ve bu uygulamanin Avrupa birligindeki diger ulkelerde oturanlar tarafindan kullanilamamasi icin oyuncu sadece Turkce satiyorlar.

Bu oyunun dusuk fiyata satildigi ulkelerin hepsinde uygulanan bir strateji.

Ille de Ingilizce istiyorum diyenler ise biraz daha yuksek fiyat odeyip butun dilleri iceren oyunu Avrupa ulkelerinden siparis edebilir.
Herşey güzel de o zaman Türkiye'de de 115 TL'ye satılan sürümünü neden çıkartmıyorlar. Ha diyebilirsiniz ki o zaman sen de SEGA Digital Shop'dan veya diğer başka yerlerden satın al. Ben kredi kartı kullanmayan birisiyim; bu durumda nasıl yurt dışında sipariş verebilirim. Çok basit bir konu nasıl bu kadar kötü bir satış politikası ile nerelere gelebilirmiş görmüş olduk. En başından beri FM'ye destek vermiş birisi olarak bu olayı bu kadar karmaşık hale getirmelerini tepkiliyim.

Bu arada İngilizce oynamak istemenin bir atraksiyon olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Burada amaç, alışkanlıkların devam ettirilmesi ve oyunun orjinal dilinde oynamak istenmesi. Zaten olay Türk hayranlara/destekçilere bir jest olarak ortaya atıldı, ben bizzat Miles'a zamanında bu uygulamadan ötürü teşekkür de ettim, oyunun Türkçe de çıkması bizi ancak gururlandırır. Zaten bundan dolayı da birçoğumuz oyunu satın alıyor, reklamını yapıyor. Bu arada resmi forumlarında açılan başlıkta(linkini bir önceki mesajıma ekledim) resmi ağızdan bir açıklama gelmemesi de garip. SEGA ve dolayısıyla SI büyük bir imtihandan geçiyor. Aslında çok basit bir sebepten ötürü. Turksportal ekibinden benim ricam ve beklentim ise bu şikayetlerimizi SI ekibine iletmeleri eğer iletebilirlerse. Bizler SI resmi forumunda bu konuyu açan arkadaşımıza destek verdik; daha başka bir mekan da varsa yine destek vermeye hazırız..

caner485
16.Eylül.2012, 18:06
Bu kadar uzatmaya gerek yok bence zamanında rusya paket uzerine ingilizce dil dosyası atıp hallediliyordu istemeyen olursa türkçe üzerine ingilizce dil dosyası atabilir.

leave_992
16.Eylül.2012, 19:24
Sonuç olarak, Miles 'Türkiye'de satış barajı açıldığı için sözümüzü tutup Türkçe dil destekli çıkarıyoruz' diye artistlenirken tamamen olayın bir kazıktan ibaret olduğunu anlamış durumdayım.Bu resmen orjinal oyuna eklenmiş bir yama gibi.SI kendi ekibini kurup bu çeviriyi yapmadığı sürece maalesef bizim dilimiz bu şekilde olacak oyunda.Tek dil Türkçe şeklinde.Saçmalığın daniskası ise şudur ki, bana bir seçenek sunmuyor adam.İsteyen ingilizce alabilsin(İngilizce derken SI tarafından çevrilen tüm diller olan) , neden alamıyor.

tüm diller olanı http://store.steampowered.com/app/207890

türkçe satılanı http://store.steampowered.com/app/216590

Bu iki link de maalesef , Türkçe satışı yapılan yer. Aslında farklı olması lazım ancak ip nedeniyle üstteki tüm diller olanına tıklasanız bile sizi Türkçe satılana yönlendirecek.

Ayrıca tüm diller olanını alırsanız ses desteği de var tahminen bu ingilizce spiker olabilir, emin değilim.Bizimkinde yok.

Şu an az da olsa yaptığım çeviriden bile pişmanım.O kadarını da yapmasaymışım keşke.Çevirinin başında bulunanlar bundan haberdar mıydı bilmiyorum ama ben haberdar değildim.Eğer haberdar olsam forumda konular açıldığı an uyarıp sadece Türkçe olanı almak istemeyen olursa engellerdim.D&R ise diğer standart diller diye bir şey eklemiş satış sayfasında diller kısmında.Böyle bir şey yapamayacak olmaları lazım.Bu durumda da D&R'dan alanlar şikayet edebilirler.

İş bu yorumum, eğer aykırı bulunup silinmez de oyun çıkana kadar kalırsa, ve ben bu yazdıklarımda haksız çıkarsam ( yani oyun tüm diller ile birlikte Türkçe olursa ) özür dilemesini de bilirim.Keşke haksız çıksam ama hiç sanmıyorum.

Merhaba,
Oyun steam verileri göz önüne alındıgında Türkiye'de 39,99 dolar,diğer avrupa ülkerinde 50 euro ya satılıyor.Dolayısıyla Türkiye'ye özel bir fiyat politikası uygulanmış olup,avrupada yaşayan insanların bu fiyattan yararlanmaması için(sadece Türkiye'ye özel bir satış politikası) sadece Türkçe dili eklenmiş durumda steam'den satın alanlar için.

Ayrıca D&R'ın sitesinde satılan kutulu oyuna baktığımızda diğer standart dilleri içermektedir diye bir ibare yer almaktadır.Buda oyunda ingilizce ve diğer dillerinde oldugu konusunda bizi ümitlendiriyor(hatta ümitlendirmekle kalmıyor,kesin var demek bu cümle :) ).Yani olayı fazla büyütüyorsunuz,bunca yıldır Türkçe gelsin diye bi taraflarımızı yırttık,e adamlar çıkardı,üstüne geçen sene çıkan fiyatın daha aşağısında geldi Türkiye'ye özel.Biz hala bağırıp çağırıyoruz.Kutulu versiyonlarda büyük ihtimalle olacak bütün diller işte,daha resmi açıklama yokken bunca sinir niye?

He kutulu oyunda da sadece Türkçe dil seçenği olursa,google dan ararsın english.ltf dosyasını,atarsın steam ana klasörüne,sorunun hallolur,basit şeyler bunlar :)

futureless
16.Eylül.2012, 20:08
Merhaba,
Oyun steam verileri göz önüne alındıgında Türkiye'de 39,99 dolar,diğer avrupa ülkerinde 50 euro ya satılıyor.Dolayısıyla Türkiye'ye özel bir fiyat politikası uygulanmış olup,avrupada yaşayan insanların bu fiyattan yararlanmaması için(sadece Türkiye'ye özel bir satış politikası) sadece Türkçe dili eklenmiş durumda steam'den satın alanlar için.

Ayrıca D&R'ın sitesinde satılan kutulu oyuna baktığımızda diğer standart dilleri içermektedir diye bir ibare yer almaktadır.Buda oyunda ingilizce ve diğer dillerinde oldugu konusunda bizi ümitlendiriyor(hatta ümitlendirmekle kalmıyor,kesin var demek bu cümle :) ).Yani olayı fazla büyütüyorsunuz,bunca yıldır Türkçe gelsin diye bi taraflarımızı yırttık,e adamlar çıkardı,üstüne geçen sene çıkan fiyatın daha aşağısında geldi Türkiye'ye özel.Biz hala bağırıp çağırıyoruz.Kutulu versiyonlarda büyük ihtimalle olacak bütün diller işte,daha resmi açıklama yokken bunca sinir niye?

He kutulu oyunda da sadece Türkçe dil seçenği olursa,google dan ararsın english.ltf dosyasını,atarsın steam ana klasörüne,sorunun hallolur,basit şeyler bunlar :)

Bana kalırsa adamlar Türkçe falan çıkarmadı. Resmen bizimkiler 'çıkarttırdı', oyunun orjinal dilleriyle birlikte olmaması benim meselem.Ruslar ile birlikte 2. sınıf muamele görüyoruz ki bizim çevirimiz gayet iyi onlar gibi saçma sapan çeviriler de yapmadık.D&R meselesi umarım dediğin gibi olur, yoksa D&R'ın çekeceği var.

Vieri
16.Eylül.2012, 20:11
D&R kimden böyle bir bilgi aldı çok merak ediyorum. Bence orada bir yanlış bir ve başları ağıracak. D&R dan sipariş veren kişiler ekran görüntüsü almayı unutmasın

manager725
16.Eylül.2012, 20:12
Bana kalırsa adamlar Türkçe falan çıkarmadı. Resmen bizimkiler 'çıkarttırdı', oyunun orjinal dilleriyle birlikte olmaması benim meselem.Ruslar ile birlikte 2. sınıf muamele görüyoruz ki bizim çevirimiz gayet iyi onlar gibi saçma sapan çeviriler de yapmadık.D&R meselesi umarım dediğin gibi olur, yoksa D&R'ın çekeceği var.

Evet D&R'dan alıcam.En az 1000 kişi de ordan alsa 300-400 kişi şikayet etse.200.000 tl tazminat davası açsak.60.000.000 tl yapar.iyi para.klasik türk'e bağladım.

Oyunu şimdi alsam yazıyı yarın kaldırsalar onlar mı haklı olur ben mi?

Bilgi alıp bizi aydınlatmak isteyen olursa:

D&R Müşteri Hizmetleri

Telefon : (0212) 478 07 77
E-posta : [email protected]

Twitter hesabı olanlar d&r'ın twitter sayfası var en kolay oraya sorun.:)

giovanni
16.Eylül.2012, 20:14
Bu tartışma zaten sadece türklerde olur...Ya tartıştığımız konuya bakın?Türkiye'de türkçe oyunun içine neden (bu sefer)ingilizce yok diye arıza çıkarmaya çalışıyoruz..İngilizce istersen türkçe desteksiz alırsın..Türkçe istiyorsan peki niye ingilizceyi istersin?

Sürekli memnuniyetsizlik sürekli memnuniyetsizlik..Niye 2. sınıfmışız?İspanya'da oyun yıllardır 100.000 üzerinde satarken bizler 10.000ini yeni bulduk..Derdimiz koran olursa 3. sınıfta oluruz..100.000 ni geç..10.000 şikayet yap ondan sonra bak bakalım tüm dil seçenekli oluyormu?
Orası bir ticarethane bunu unutmayın..

Özellikle futureless denen arkadaş karalara bağlanmış..Sanki önemli birşey var da dertlere dert katmış..Yahu yıllardır ingilizce oynuyordun devam etmek istersen yabancısını alırsın..yok türkçe istersen sırf türkçesini..Suyu bulanıklandırmayın,yeni berraklaştı..bi 15.000 bir 20.000 bulamazsak "bana ne ya türkiyeden" derler..Apışıp kalırız..Burdaki arkadaşların heveslerini de kırmayın,canla başla çalışıyorlar...

bunu inglizce almanca bilen bir avukat arkadaşınız olarak ta söylüyorum..Hep ingilizce oynardım bu sefer steamden türkçesini ısmarladım..begenmezsem gelecek sene sırf ingilizcesini ısmarlarım...bu kadar basit...Yürüyelim gidelim arkadaşlar..Tartışmamız gereken gelecek oyunun içeriği,oyuncuların durumu yoksa zurnanın son deliği değil...

leave_992
16.Eylül.2012, 20:16
Bu tartışma zaten sadece türklerde olur...Ya tartıştığımız konuya bakın?Türkiye'de türkçe oyunun içine neden (bu sefer)ingilizce yok diye arıza çıkarmaya çalışıyoruz..İngilizce istersen türkçe desteksiz alırsın..Türkçe istiyorsan peki niye ingilizceyi istersin?

Sürekli memnuniyetsizlik sürekli memnuniyetsizlik..Niye 2. sınıfmışız?İspanya'da oyun yıllardır 100.000 üzerinde satarken bizler 10.000ini yeni bulduk..Derdimiz koran olursa 3. sınıfta oluruz..100.000 ni geç..10.000 şikayet yap ondan sonra bak bakalım tüm dil seçenekli oluyormu?

Özellikle futureless denen arkadaş karalara bağlanmış..Sanki önemli birşey var da dertlere dert katmış..Yahu yıllardır ingilizce oynuyordun devam etmek istersen yabancısını alırsın..yok türkçe istersen sırf türkçesini..Suyu bulanıklandırmayın,yeni berraklaştı..bi 15.000 bir 20.000 bulamazsak "bana ne ya türkiyeden" derler..Apışıp kalırız..Burdaki arkadaşların heveslerini de kırmayın,canla başla çalışıyorlar...

bunu inglizce almanca bilen bir avukat arkadaşınız olarak ta söylüyorum..Hep ingilizce oynardım bu sefer steamden türkçesini ısmarladım..begenmezsem gelecek sene sırf ingilizcesini ısmarlarım...bu kadar basit...Yürüyelim gidelim arkadaşlar..Tartışmamız gereken gelecek oyunun içeriği,oyuncuların durumu yoksa zurnanın son deliği değil...
Katılmamak elde değil.

manager725
16.Eylül.2012, 20:21

Herkes bu yorumu yapıyor ve hep cevap veresim geliyor.
1.Oyunu ingilizce oynamak isteyen daha fazla para vermek zorunda.
2.(50 euro'luk oyunda)Bazıları ingiltere liginde oynarken türkçe oynamayı saçma buluyor.ama adam mesela türkiyede oynayacak türkçe istiyor bu sefer türkçe oynaması için 70 tl daha verip yeni oyun alması gerek.
3.türkiye'de sadece türkler yaşamıyor ve yurt dışından getirtmek o kadar kolay değil.
4.Bu biraz ırkçılık.dil seçeneği olarak türkçe olacak dediler,seçenek yok sadece türkçe oyun var.ruslara da aynısını yapıyorlar.ispanya örneğini vermişssin.o zaman jacobson 50.000 deseydi.niye 10.000 dedi,kendi kaşınmış.

giovanni
16.Eylül.2012, 20:40
Herkes bu yorumu yapıyor ve hep cevap veresim geliyor.
1.Oyunu ingilizce oynamak isteyen daha fazla para vermek zorunda.
2.(50 euro'luk oyunda)Bazıları ingiltere liginde oynarken türkçe oynamayı saçma buluyor.ama adam mesela türkiyede oynayacak türkçe istiyor bu sefer türkçe oynaması için 70 tl daha verip yeni oyun alması gerek.
3.türkiye'de sadece türkler yaşamıyor ve yurt dışından getirtmek o kadar kolay değil.
4.Bu biraz ırkçılık.dil seçeneği olarak türkçe olacak dediler,seçenek yok sadece türkçe oyun var.ruslara da aynısını yapıyorlar.ispanya örneğini vermişssin.o zaman jacobson 50.000 deseydi.niye 10.000 dedi,kendi kaşınmış.

Sırayla cevplıyayım

1-Verecek tabii piyasa ekonomisine uygun.İnglizce Türkiye'de yabancı dil.Ayrıca dünya nüfusunda inglizce Türkçe^den daha yaygın ve önemli.Bu çok normal...
2-Bu sorunun cevabını verdim.Hem onu hem bunu istiyorsa buna katlanıcak.Bizler 10.000i yeni bulan bir ülkeyiz..Ayrıca türkçeyi hasretle bekleyen yeterki sırf türkçe olsun AYRICA ÜSTÜNE ÜSTELİK DAHA DA UCUZ OLSUN diyenlerin sayısı senin dediklerinden belki de 1000 kat fazla...Ülkedeki gençlerin maddi gücü keyif olsun diye ayrı liglerde ayrı diller açmak için daha pahalı orjinal fm almaktan daha önemli...
3-Türkiye'de türkçe bilmeyenlerin sayısı ülke nüfusunda % 0.2...Avukatım ama bu kadar küçük azınlığın haklarını savunmak yerine elazıgda kastomuna da benim sehrim izmir de maddi gücü olmayanın hakkını savunmayı yeğlerimm..
4-Irkçılıkla alakası yok.50.000 deseydi de hiç mi türkçe olmasaydı?Bu ülkenin gençleri ne kadar inglizce biliyor..Orası satışa bakar geçer gider..İsterse barajı kılpayı geçen ülkeye türkçeyi şimdi kaldırır...Bizler korsan oynadıkça, bizler daha çook kaşındıkca başımıza daha çok sey gelir..
Özetle..iki dil bilenin ayrı liglerde keyfi durumuna göre ister ingiilizce ister türkçe açması için nüfusumuzun %0.2 si türkçe bilmiyor diye ingilizce de olsun inglizce de olsun diye söylenenler için bunları konuşmaya dahi gerek görmüyorum..ÖNEMLİ OLAN İNGLİZCE BİLMEYEN KARDEŞLERİMİZİN OYUNU KEYİFLE VE DAHA DA UCUZA OYNAYABİLMELERİ...ÖNEMLİ OLAN BU SİTEDE CANLA BAŞLA CEVİRİ İŞİ YAPNLARIN HEVESLERİNİN KIRILMAMALARI VE OYUNUN ANA NOKTALARININ OYUN ELİMİZE GEÇTİĞİNDE BİZİ HAYAL KIRIKLIGINA UGRATMAMALARI...Yoksa iki dil bilenin ligine göre keyfine göre istediği dili seçmeleri değil...

tiktik
16.Eylül.2012, 21:11
D&R kimden böyle bir bilgi aldı çok merak ediyorum. Bence orada bir yanlış bir ve başları ağıracak. D&R dan sipariş veren kişiler ekran görüntüsü almayı unutmasın
Kendime almıştım, benzer durumdaki arkadaşlarla paylaşmış olayım:
http://i50.tinypic.com/zxp9jl.jpg

PDF olarak sitenin içeriğini(URL'iyle birlikte) buradan (http://www.mediafire.com/?7cirj79abdg39bz) yükleyebilirsiniz.

manager725
16.Eylül.2012, 21:24
Sırayla cevplıyayım

1-Verecek tabii piyasa ekonomisine uygun.İnglizce Türkiye'de yabancı dil.Ayrıca dünya nüfusunda inglizce Türkçe^den daha yaygın ve önemli.Bu çok normal...
2-Bu sorunun cevabını verdim.Hem onu hem bunu istiyorsa buna katlanıcak.Bizler 10.000i yeni bulan bir ülkeyiz..Ayrıca türkçeyi hasretle bekleyen yeterki sırf türkçe olsun AYRICA ÜSTÜNE ÜSTELİK DAHA DA UCUZ OLSUN diyenlerin sayısı senin dediklerinden belki de 1000 kat fazla...Ülkedeki gençlerin maddi gücü keyif olsun diye ayrı liglerde ayrı diller açmak için daha pahalı orjinal fm almaktan daha önemli...
3-Türkiye'de türkçe bilmeyenlerin sayısı ülke nüfusunda % 0.2...Avukatım ama bu kadar küçük azınlığın haklarını savunmak yerine elazıgda kastomuna da benim sehrim izmir de maddi gücü olmayanın hakkını savunmayı yeğlerimm..
4-Irkçılıkla alakası yok.50.000 deseydi de hiç mi türkçe olmasaydı?Bu ülkenin gençleri ne kadar inglizce biliyor..Orası satışa bakar geçer gider..İsterse barajı kılpayı geçen ülkeye türkçeyi şimdi kaldırır...Bizler korsan oynadıkça, bizler daha çook kaşındıkca başımıza daha çok sey gelir..
Özetle..iki dil bilenin ayrı liglerde keyfi durumuna göre ister ingiilizce ister türkçe açması için nüfusumuzun %0.2 si türkçe bilmiyor diye ingilizce de olsun inglizce de olsun diye söylenenler için bunları konuşmaya dahi gerek görmüyorum..ÖNEMLİ OLAN İNGLİZCE BİLMEYEN KARDEŞLERİMİZİN OYUNU KEYİFLE VE DAHA DA UCUZA OYNAYABİLMELERİ...ÖNEMLİ OLAN BU SİTEDE CANLA BAŞLA CEVİRİ İŞİ YAPNLARIN HEVESLERİNİN KIRILMAMALARI VE OYUNUN ANA NOKTALARININ OYUN ELİMİZE GEÇTİĞİNDE BİZİ HAYAL KIRIKLIGINA UGRATMAMALARI...Yoksa iki dil bilenin ligine göre keyfine göre istediği dili seçmeleri değil...

Söylediklerimin hepsi yazılı,yani bu forumda ya da SI forumlarında yazılmış şeyler (ırkçılığı SI forumundan aldım,,racism olunca ingilizcesi türkçesi ağır kalmış biraz kötü çeviri olmuş :))Hala da söylüyorum,bence Jacobson sözünü tutmadı.Ama ben oyunu türkçe oynayacağım(ingiltere ligi de olsa:)),nedense bugün savunmacı tarafım azdı.
İngiltere liginde ingilizce oynamak isteyen arkadaşın mesajını bulursam atarım.

manager725
16.Eylül.2012, 21:25
Kendime almıştım, benzer durumdaki arkadaşlarla paylaşmış olayım:
http://i50.tinypic.com/zxp9jl.jpg

PDF olarak sitenin içeriğini(URL'iyle birlikte) buradan (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mediafire.com% 2F%3F7cirj79abdg39bz) yükleyebilirsiniz.

D&R'ın planı:İngilizce dilinin dosyalarını hackleyerek oyuna içine atmak.:)Aman dikkat edin kutu daha önceden açılmış olmasın:):)

tiktik
16.Eylül.2012, 21:34
D&R'ın planı:İngilizce dilinin dosyalarını hackleyerek oyuna içine atmak.:)Aman dikkat edin kutu daha önceden açılmış olmasın:):)
Bu da iyiydi (ı) Umarım bizi duyarlar (/1)

Tilki
16.Eylül.2012, 21:41
Bizim insanlara yaranılmaz.

mertayasava
16.Eylül.2012, 21:54
Madem böyle bir ayrım var o zaman oyunun Türkçe olanından da ekran görüntüsü talep ediyorum,nereden bileyim ben doğru düzgün bir Türkçe'yle karşılaşacağımı ? Bana bunun garantisini SI ya da çeviriyi yapanlar resmi olarak sunabilir mi ? Ben 40$ verip oyunun Türkçe'sini alıyorum ama oyun geliyor bir bakıyorum yarı Türkçe yarı İngilizce;sadece Türkçe aldığım için oyunu İngilizce'ye de çeviremem e benim suçum ne o zaman verdiğim paranın karşılığını hizmet olarak alamayacağım doğal olarak.

Bir diğer konuda oyunun çıkış tarihiyle ilgili bilgi verilmesini istedim ilgili kişilerden ama her zaman ki gibi takan olmadı,oyun atıyorum yılbaşından 10 gün önce çıkacak belirtilen bilgi Xmas'tan önce çıkacak şeklinde.E ben o tarihte oyunu alacağıma sınavlarıma girerim sonraki indirim tarihinde alırım.Dolayısıyla SI saçma bir politika izliyor ve SI ile gerek çeviri gerek ise iletişim bağını kuran kişiler sorularımıza net cevap veremiyor en azından benim bu 2 soruma.

Eğer ki Türkçe-İngilizce gibi bir ayrım yapılacaksa;ben oyunun Türkçe'sinden ekran görüntüleri paylaşılmadığı sürece bu oyunu sipariş etmeyeceğim ve bu konu hakkında kiminle görüşürsem de ona da ekran görüntüleri gelmediği sürece almamasını önereceğim.

Aydin
16.Eylül.2012, 22:12
Yarı Türkçe, yarı İngilizce. O da iyiymiş :)

Arkadaşlar oyun %100 Türkçe çıkacak.

SIgames'e laf atıyorsunuz ama oyunun yapımcısı SIgames. Dağıtıcısı SEGA. Fiyat politikası vs. gibi şeylerle ilgilenen SEGA iken SIgames'e boşuna laf söylüyorsunuz. SIgames oyunu yapar, SEGA oyunu satar.

Bu forumda şu zamana kadar çok şey gördüm. niye 10 bin tane satış beklediği için sigames'e laf edenler, Türkçeleştirme çalışmayı bıraktığımız için bize laf edenler, araştırma konusunda laf edenler, fiyat konusunda pahalı diye laf edenler, oyundaki hatalar konusunda laf edenler, niye profesyonel çevirmen tutmuyor diye sigames'e laf edenler, Türkçe çıkmadığı için sigames'e laf edenler, sadece Türkçe çıkacağı için sigames'e laf edenler.

Türkler olarak zaten garipliklerimizle biliniyoruz az çok ama hakkaten garibiz yani. Bu konuyu SIgames'teki oyunun dillerinden sorumlu kişiye sorduğumuzda "Koreliler ve Ruslar'a da aynısını uygulamayı yapıyor SEGA, onlardan ses yokken sadece Türkler bu konudan şikayetçi" dedi.

mertayasava, daha adamlar bile tarih vermiyor oyunun ne zaman çıkacağı konusunda, bu soruya bizim nasıl cevap vermemizi istiyorsun ki? Hadi diyelim SI için çalıştığımızdan dolayı bizim oyunun çıkış tarihini bildiğimizi varsayıyorsun. Seninle bunu paylaşmıyorsak, bunun saklı tutulması gerektiğinden olmasın? Böyle bir şey yok ama bu konudaki isyanını biraz gereksiz görüyorum.

2. olarak oyunun nasıl bir Türkçe ile çıkacağını merak ediyorsun. Bu gayet doğal. Demoda Türkçe'nin yer alacağını sanmıyorum ama demoyu bekleyebilirsin ya da oyun çıktıktan sonra gelecek tepkilere göre hareket edersin.

Sana şu sordukların arasında garanti verebileceğim tek şey oyunda yarı Türkçe yarı İngilizce şeyler görmeyeceğindir.

perpetua
16.Eylül.2012, 22:25
Herşey güzel de o zaman Türkiye'de de 115 TL'ye satılan sürümünü neden çıkartmıyorlar. Ha diyebilirsiniz ki o zaman sen de SEGA Digital Shop'dan veya diğer başka yerlerden satın al. Ben kredi kartı kullanmayan birisiyim; bu durumda nasıl yurt dışında sipariş verebilirim. Çok basit bir konu nasıl bu kadar kötü bir satış politikası ile nerelere gelebilirmiş görmüş olduk. En başından beri FM'ye destek vermiş birisi olarak bu olayı bu kadar karmaşık hale getirmelerini tepkiliyim.

Bu arada İngilizce oynamak istemenin bir atraksiyon olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Burada amaç, alışkanlıkların devam ettirilmesi ve oyunun orjinal dilinde oynamak istenmesi. Zaten olay Türk hayranlara/destekçilere bir jest olarak ortaya atıldı, ben bizzat Miles'a zamanında bu uygulamadan ötürü teşekkür de ettim, oyunun Türkçe de çıkması bizi ancak gururlandırır. Zaten bundan dolayı da birçoğumuz oyunu satın alıyor, reklamını yapıyor. Bu arada resmi forumlarında açılan başlıkta(linkini bir önceki mesajıma ekledim) resmi ağızdan bir açıklama gelmemesi de garip. SEGA ve dolayısıyla SI büyük bir imtihandan geçiyor. Aslında çok basit bir sebepten ötürü. Turksportal ekibinden benim ricam ve beklentim ise bu şikayetlerimizi SI ekibine iletmeleri eğer iletebilirlerse. Bizler SI resmi forumunda bu konuyu açan arkadaşımıza destek verdik; daha başka bir mekan da varsa yine destek vermeye hazırız..

Yapacak bir sey yok. Sirketlerin politikalari her zaman herkesi memnun etmez.

mertayasava
16.Eylül.2012, 22:32
Evet sonunda bir garanti aldım yetkili bir kişiden.

Türkçe konusunda yazdığım şeyler varsayımsaldı kesin öyle olacak demek değildi.Hak vermeniz lazım sonuçta 70-80 liraya yakın para veriyoruz;oyununuz sadece Türkçe olacak deniliyor ama o Türkçe'yle ilgili ne bir ekran görüntüsü var ne de sizin şu an verdiğiniz gibi net bir bilgi.O kadar sorgulamanın da hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Çıkış tarihi konusunda diğer konuya yazdığım mesaj şöyleydi;

"Oyunun çıkış tarihini açıklamak için daha neyi bekliyorlar cidden merak ediyorum.Her sene orjinal oyun alan birisi olarak hep onların keyfini beklemekten açıkçası rahatsız oluyorum ve daha oyunu sipariş etmedim.Xmas'tan önce çıkacak demek o kadar geniş bir kavram ki oyun 25Aaralık'a kadar çıkabilir manası var.Ya oyun 20 Aralık'ta çııkarsa,ligler yarılanacak biz oyuna öyle kavuşacağız.

Şimdi diyeceksiniz onlar da tam emin değildir yetişecek mi yetişemeyecek mi diye;o zaman 2-3 haftalık bir süreç belirtirsin örneğin 20 Ekim-10 Kasım arası vs. en azından kafamızda net bir tablo belirir.Benim sınav dönemimde çıkacaksa oyun ben niye önsipariş vereyim nasıl olsa sınav dönemi oynayamayacağım beklerim 2.indirim dönemini.SI ile ortak çalışan site yetkilileri bu konuya bir açıklık getirirse sevinirim,sırf bu belirsizlik yüzünden bile oyunu almayabilirim çünkü.Her ön sipariş sitesinde farklı bir tarih var."

Bu demek değil siz biliyorsunuz ama söylemiyorsunuz;bu oyunu yapanların,eylül ortasına gelindiğinde ön sipariş açıp oyunun çıkış tarihini belirleyemeyen firmanın ben ve benim gibileri sürüklediği negatif bir durum.

"Bu forumda şu zamana kadar çok şey gördüm. niye 10 bin tane satış beklediği için sigames'e laf edenler, Türkçeleştirme çalışmayı bıraktığımız için bize laf edenler, araştırma konusunda laf edenler, fiyat konusunda pahalı diye laf edenler, oyundaki hatalar konusunda laf edenler, niye profesyonel çevirmen tutmuyor diye sigames'e laf edenler, Türkçe çıkmadığı için sigames'e laf edenler, sadece Türkçe çıkacağı için sigames'e laf edenler."

Demişsiniz;bu hizmeti para verip satın alan insanların en doğal hakkı eleştirmek(Türkçe yamayı yapmayı bırakmanızdaki eleştiriler hariç),İngilizcesi yeten zaten bu konuları Sigames forumlarında dile getiriyor.Çok büyük kesim ise SI ile açıkladığınız resmi bağlantıdan dolayı size yükleniyor,belki eleştirileri siz ilk ağızdan belirtirsiniz diye.

Yıllardan beri bu oyunu orjinal alıyorum ve İngilizce oynuyorum,açıkçası hiçbir zaman da Türkçe çıkması için de ek bir istekte bulunmadım.Ama oyun daha çıkmadan oluşan bu belirsizlik ve kaos ortamı canımı sıkmadı değil.

Bordo61Mavi
16.Eylül.2012, 22:32
Yari Ingilizce yari Turkce olacagi nerden cikti. Tercume edilecek yazilarin birazina ben baktim daha once oyunda Ingilizce bile karsilasmadigim cumleler var aralarda. Oyun kesinlikle 100% Turkce olacaktir.

Aydin
16.Eylül.2012, 22:38
mertayasava, Miles'ın basın toplantısını ne kadar dinledin bilmiyorum ama orada dediği şey "oyunun çıkış tarihi ile alakalı tam tarih veremiyorum ama her zamanki gibi xmas öncesi demekle yetinebilirim" gibilerindendi söylediği şey. Oyun da son 5 senedir Ekimin sonu - Kasım'ın 2. haftası aralığında çıkıyor.

Bunun dışında söylediklerine katılıyorum. Fiyat politikasıdır, dilleri yayınlama politikasıdır şudur budur vs. bu kadar karışıklığa yol açmamaları, kastırmamaları gerekirdi bence de.

manager725
16.Eylül.2012, 23:24
Yarı ingilizce yarı türkçe aşırı bir kavram olmuş ama türkçe screenshot hakkında haklı.Rusça da,türkçe de screenshot yayınlamaları lazım,sonuç nasıl çevrildiğini görmemiz gerekir.Ayrı oyun sayılır zaten Türkçe olan.
1.Football Manager 2013
2.Football Manager 2013 %100 Türkçe

futureless
16.Eylül.2012, 23:32

Hocam anlatamıyorum galiba, oyunda dili olan Ruslar hariç diğer ülkelerde adam alacak oyunu her dil olacak Türkçe ve Rusça hariç. Benim aldığımda sadece Türkçe olacak. Neden seçim sunmuyorlar isteyen öyle de alsın diye bunu söylüyorum sabahtan beri yoksa tamam Türkçe eklenmiş( resmi SI ekibi ile olmasa da) ne güzel Türkçe oynayacaz o ayrı mesele.

Vieri
16.Eylül.2012, 23:59
Yani soru basit futureless ama sen olaya öyle bir açıdan girdinki kafalar karıştı :)

Herkesin ortak noktası: Oyunda iki dil seçeneği olabilmeli, Türkçe / İngilizce.. Ve isteyen istediği şekilde oynasın.

futureless
17.Eylül.2012, 00:04
Yani soru basit futureless ama sen olaya öyle bir açıdan girdinki kafalar karıştı :)

Herkesin ortak noktası: Oyunda iki dil seçeneği olabilmeli, Türkçe / İngilizce.. Ve isteyen istediği şekilde oynasın.

Yani abi. Bu oyundaki diğer diller nasıl ki hep birlikte mevcut oyunda , Türkçe'nin de onlardan biri olması istediğim. Öyle olacak sanıyordum ben. Yaptığımız çeviri resmi sanıyordum. Resmi derken, SI tarafından istenmiş ve çevirmenleri seçme görevini size verilmiş şekilde sanıyordum.

Börk
17.Eylül.2012, 00:20
kırk yılın başında bizim için bir şey yaptılar onu da burnumuzdan getirdiler vallahi :)

Aydin
17.Eylül.2012, 00:31
Yani abi. Bu oyundaki diğer diller nasıl ki hep birlikte mevcut oyunda , Türkçe'nin de onlardan biri olması istediğim. Öyle olacak sanıyordum ben. Yaptığımız çeviri resmi sanıyordum. Resmi derken, SI tarafından istenmiş ve çevirmenleri seçme görevini size verilmiş şekilde sanıyordum.

Öyle zaten. Türkçe, Korece, Rusça gibi oyuna yeni eklenen dillerde böyle bir politikaya gidiyorlar. Bu sene böyle olacak gibi gözüküyor ama seneye ne olacağı belli olmaz.

giovanni
17.Eylül.2012, 00:33
Hocam anlatamıyorum galiba, oyunda dili olan Ruslar hariç diğer ülkelerde adam alacak oyunu her dil olacak Türkçe ve Rusça hariç. Benim aldığımda sadece Türkçe olacak. Neden seçim sunmuyorlar isteyen öyle de alsın diye bunu söylüyorum sabahtan beri yoksa tamam Türkçe eklenmiş( resmi SI ekibi ile olmasa da) ne güzel Türkçe oynayacaz o ayrı mesele.

Keşke tüm dillerde olsa o ayrı mesele...Ama olmamış diye kıyamet kopartmamamız lazım..Herşey basamak basamak..Geçen sene hiç türkçe yoktu,bu sene sırf türkçesi var..20.000ini buluruz hepsi olur..

Ben asıl derdimizin bu olmaması gerektiğini düşünüyorum! Asıl meselemiz,türkçe dışında niye ingilizce yok (yani saygı duyuyorum ama vallahi bana türkiyede türkçe var ama ingilizce neden yok olayı çok komik geliyor.) yerine oyunun sitematiği içeriği oyuncuların öellikleri maç moturunu tartışmamız lazım diye düşünüyorum ve kendi adıma konuyu kapatıyorum..
NOT:Çeviriyi yapan tüm kardeşlerime emeklerinden dolayı teşekkür edyorum..

lexoqe
17.Eylül.2012, 02:36
Peki şimdi oyun Türkçe mi çıkacak ? afdhgsfa

futureless
17.Eylül.2012, 11:35
O kadar açıklıyoruz da yine şu ' Türkçe istediniz istediniz geldi şimdi de İngilizce istiyorsunuz' lafına sinir olduğum kadar hiç bir şeye sinir olmadım. Son kez yazıp bir daha bu konuya girmeyeceğim. Siz ikinci sınıf muameleyi kabullenıyorsanız saygı duyarım ama ben kabul etmiyorum.Adamlar SI forumlarında resmen siz hırsızsınız Ruslar'la birlikte, ondan sizde böyle yazmış, burda konuşun daha.Yormayın beni link at diye ingilizcesi olan gitsin bulsun görsün.

timsah83
17.Eylül.2012, 12:22
arkadaşlar, oyunu getirecek olan firmaylada D&R lada konuştum. kutulu aldığınız taktirde içinden türkçe ve diğer standart diller (ingilizce, fransızca almanca vb.) çıkacağını söylediler. ben bu aldığım bilgiden tatmin olarak dr nin sitesinden siparişimi veriyorum. bence bu kada gerilmeye gerek yok.

tiktik
17.Eylül.2012, 12:24
arkadaşlar, oyunu getirecek olan firmaylada D&R lada konuştum. kutulu aldığınız taktirde içinden türkçe ve diğer standart diller (ingilizce, fransızca almanca vb.) çıkacağını söylediler. ben bu aldığım bilgiden tatmin olarak dr nin sitesinden siparişimi veriyorum. bence bu kada gerilmeye gerek yok.
bu iyi haber, teşekkürler timsah83 bizlerle paylaştığın için.. Ben de D&R'dan sipariş etmiştim hepsiburada'dan bu soruya yanıt alamayınca..

lexoqe
17.Eylül.2012, 15:13
Ben bu politikanın bir oyun olduğunu sanıyorum. Böyle lanse edildi herkes kendi ülkesinden alsın diye. Oyun çıktıktan sonra zaten satışlarda çok bir oynama olmayacağı için bence bir oyun politikası gibime geliyor artık.

nefes
17.Eylül.2012, 16:49
Ben D&R'ın başının gerçekten ağrıyacağını düşünmüyorum. Geçen sene oradan kutulu aldığımda, cd steam'e bağlanıp oyunu oradan indirtti resmen. Boş cd almış gibi hissettim kendimi. Bu sene de öyle olursa Türkiye üzerinden steam'in anca türkçe sayfasına yönlendirildiğimizden oturur türkçe indiririz. D&R'da git indir der, indireceğin linke girememen onun suçu değil sonuçta.

futureless
17.Eylül.2012, 16:56
Ben D&R'ın başının gerçekten ağrıyacağını düşünmüyorum. Geçen sene oradan kutulu aldığımda, cd steam'e bağlanıp oyunu oradan indirtti resmen. Boş cd almış gibi hissettim kendimi. Bu sene de öyle olursa Türkiye üzerinden steam'in anca türkçe sayfasına yönlendirildiğimizden oturur türkçe indiririz. D&R'da git indir der, indireceğin linke girememen onun suçu değil sonuçta.

İşte tam olarak sorun o.Yönlendiriyor direkt Türkçe olana bizi. Ve kutulu da alınsa yönlendirecek Steam'den aktivasyon istiyor sonuçta oyun.

timsah83
17.Eylül.2012, 17:27
arkadaşlar, oyunu kurarken sizden hangi dilde kurmanızı istemiyor mu? sizde ona istinaden dilinizi seçerek kurulumu yapıyorsunuz. ayrıca download ederek kurma olayı steamin yazılım hatasından kaynaklanıyor. bende dvd den kuruyor.

fotosuki
17.Eylül.2012, 18:17

İndirmiyor. CD'den kuruyor. İndiriyor gibi gözükmesi Steam'den kaynaklanan bir sorun.

manager725
17.Eylül.2012, 18:48
Ben D&R'dan alacağım ve Türkçe dahil tüm dillerin olacağını düşünüyorum.Aynı şekilde tüm kutulularda da tüm dillerin olacağını düşünüyorum.Sadece Steam'den alınanlar yalnızca Türkçe olacaktır.D&R dünyanın lider şirketleri arasında bir bildiği vardır.

ua_anil
17.Eylül.2012, 18:48
İndirmiyor. CD'den kuruyor. İndiriyor gibi gözükmesi Steam'den kaynaklanan bir sorun.

Öyle bir sorun vardı ben de yaşamıştım, DVD'den yüklemek istememe rağmen ilk birkaç denemede tamamını internetten indirmek istedi, sonra uğraşınca yalnızca güncellenecek birkaç dosyayı oradan çekti gerisini DVD'den kurdu.

amateur
17.Eylül.2012, 23:34
Şu noktaları netleştirelim:

- Steam üzerinden alınan oyunlarda İngilizce seçeneği olmayacak.

- D&R'ın sitesi üzerinden satılan sürümde hem Türkçe, hem diğer standart dillerin desteği olacak.

- Steam sürümü $39,99 iken D&R'ın sattığı sürüm şu an http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/Turkish_lira_symbol_black.svg/8px-Turkish_lira_symbol_black.svg.png62,99; değil mi?

Eğer bu üç bilgi doğruysa, Steam pre-order'ımı iptal etme konusunda yardım istiyorum.

ua_anil
18.Eylül.2012, 03:01

- D&R'ın sitesi üzerinden satılan sürümde hem Türkçe, hem diğer standart dillerin desteği olacak.

- Steam sürümü $39,99 iken D&R'ın sattığı sürüm şu an http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/Turkish_lira_symbol_black.svg/8px-Turkish_lira_symbol_black.svg.png62,99; değil mi?

Eğer bu üç bilgi doğruysa, Steam pre-order'ımı iptal etme konusunda yardım istiyorum.

Kesin doğru diyebileceğimiz bir bilgi yok ama ben geçen Steam siparişimi iptal ettim, destek bölümüne Türkçe mesaj yazmıştım anlayıp İngilizce dönüş yapmışlar :D Hesaba mı iade edelim yoksa kartınıza mı dediler, karta dedim bekliyorum işte birkaç gün sürebilirmiş.

timsah83
18.Eylül.2012, 12:12

üç bilgide doğrudur arkadaşım.