PDA

View Full Version : 11 bin öğrenci zehirlendi

Nedvedmania
07.Ekim.2012, 15:21
Almanya’da yaklaşık 11 bin öğrencinin Çin’den ithal edilen dondurulmuş çilekten zehirlendiği belirlendi.

Federal Tüketicileri Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi, ülkenin doğu eyaletlerinde 10 günden bu yana Almanya’nın doğu eyaletlerinde öğrencilerde görülen ishal salgınının Çin’den ithal edilen dondurulmuş çileklerin salgına yol açtığının saptandığını bildirdi. Laboratuarlarda yapılan incelemelerinin sürdüğünü, kesin sonucun kısa sürede açıklanacağı ifade edildi. Çin’den ithal edilen dondurulmuş çilekleri okul kantinlerine ve işyeri kafeteryalarına servis yapan yemek firması Sodexo özür dileyerek hastalanan çocukların ailelerine tazminat ödeyeceğini duyurdu. Şirket, gıda seçiminde bundan sonra daha sıkı kontroller yapılacağını belirtti.

Robert Koch Enstitüsü de özellikle okul ve kreş çağındaki çocukları etkileyen ishal salgınını Almanya'da şimdiye kadar görülen gıda kaynaklı en büyük hastalık dalgası olarak nitelendirdi. İthal çileklerin bir toptancı tarafından, okullara yemek dağıtan 3 büyük şirkete satıldığı, virüsün bu çileklere nasıl bulaştığının araştırıldığı vurgulandı.

Ralph
07.Ekim.2012, 15:23
Şemsi :confused: Sen mi yaptın yoksa...

Kaka Leite
07.Ekim.2012, 15:25
Şemsi :confused: Sen mi yaptın yoksa...

:D

Yazacaktım aynısı vazgeçtim :icon_lol:

Ralph
07.Ekim.2012, 15:30
:D

Yazacaktım aynısı vazgeçtim :icon_lol: