PDA

View Full Version : Futbol Direktörü (Director of Football) Rehberi

sentugo
21.Ekim.2012, 14:08
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/fdrehber.jpg

Arkadaşlar biliyorsunuz ki fm'nin yeni serisinde bir çok değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerden biri ise oyuna, gerçek hayattaki bazı takımların kullandıkları Futbol Direktörü'nün (Director of Football) katılmış olması.

Futbol Direktörü neler yapabilir ?
- Kulübe yeni personeller alabilir,
- Kulüpteki personelleri kovabilir,
- Gözlemcileri görevlendirebilir,
- Genç oyuncuları takıma katabilir,
- Genç oyuncuları uygun takıma kiralayabilir,
- Kulübün transfer işlemlerini yapabilir.

Görüldüğü üzere, her sene olmasını istediğimiz özelliklerden birisi farklı bir şekilde bize sunulmuş. (Transferleri başkan yapsın ama ilk bize sorsun) Bu görevlerin arasında en önemisi olduğunu düşündüğüm genç oyuncular ve transfer konularını nasıl hallettiğini görelim.

Transfer Hedefi

Herhangi bir oyuncunun profiline baktığınızda yukarıda Transfer butonunu göreceksiniz. Resimde gösterdiğim yeri seçerseniz Futbol Direktörü sizin adınıza bu transferi gerçekleştirebilir.
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/transferhedefi1.png

Ancak biz hala bu transfere karışabiliyoruz. O oyuncuya kadroda hangi görevi vereceğimizi ve maksimum bonservis ücretini belirleyebiliyoruz.
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/transferhedefi2.png

İstenmeyenler Listesi.
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/istenmeyen.png
Futbol Direktörü bizim yerimize seçtiğimiz oyuncuları takımdan bonservisiyle gönderebilir. Oyuncudan herhangi bir bonservis beklentimiz varsa "Değerine Sat" seçeneğini, oyuncu çok da para etmiyorsa "Herhangi bir bedele Sat" seçeneğini ve son olarak oyuncuyu artık takımda istemiyorsak ve bana bonservis verse de olur vermese de olur diyorsak "Sat veya Serbest Bırak" seçeneğini seçebiliriz.

Geliştirme Listesi
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/gelistirme.png

Bana göre oyunun en iyi yanı bu özellik. Geleceği parlak olduğunu düşündüğünüz oyuncunuz için kadronuzda yer yoksa ya da henüz oynayacak seviyede değilse onu hiç çekinmeden geliştirme listesinde ekleyin derim. Çünkü Futbol direktörü sizin yerinize, oyuncu için en uygun kulübü bulup oyuncuyu o kulübe kiralık olarak yollayabiliyor. Genç oyuncular geri geldiklerinde özelliklerinde belirgin artışlar görülüyor yani bu sistem işe yarıyor.

Futbol Direktörünün özellikleri nasıl olmalı ?

Futbol direktörünün neleri nasıl yapabildiğini biliyoruz ve sonunda geldik en önemli konuya. Bu tamamiyle size kalmış bir olay. Eğer transfer işlemlerini ona bırakacaksanız, oyuncu potansiyel ve yetenek değerlendirme gibi değerlerin yüksek olmasını beklersiniz. Açıkçası bulduğum bir direktör tüm olayı özetlemiş. Bu tarz bir adam her şeyi en iyi şekilde yapabilme yeteneğine sahip.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/direktrzellikleri.png

Yazıyla da yazarsak, antrenörlük özelliklerinden;

Adam Yönetimi ve Gençlerle Çalışma

zihinsel özelliklerinden;

Disiplin Seviyesi, Kararlılık, Motivasyon, Oyuncu Potansiyel Değerlendirme, Oyuncu Yetenek Değerlendirme ve Uyum

bir futbol direktöründe aramamız gereken özelliklerdir. Hangi konuda size yardımcı olacaksa o konudaki becerileri üst düzey olmalı. Tabi tanınmışlığının Dünya Çapı olması da oyuncu alım-satım işlerinde bize yardımcı olabilir.

Fm 2013 hakkımdaki yazılarım devam edecektir.

Sorular ve görüşlerinizi bekliyorum.

Not: Bu yazıyı Turksportal adını geçirdiğiniz sürece istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ (https://hotfile.com/dl/232269607/9cb6e55/Futbol_Direktoru_Rehberi.rar.html)

-Sentugo-

Kaka Leite
21.Ekim.2012, 14:17
Yazı için teşekkürler.Paulo Futre benim önerimdir.Boşta ve Türk klüplerine gidebilecek birisi :)

Juventus'tan Fabio Paratici de öyle

lionelforlan
21.Ekim.2012, 14:31
Teşekkürler faydalı olmuş

Esssteban
21.Ekim.2012, 18:11
Teşekkür ederim. Böyle bir konu arıyordum .

Zekirdek
21.Ekim.2012, 18:14
Gerçekten FM yönetimi sıkıcı konulardan birini halletmiş.

Deus Dominus
21.Ekim.2012, 19:04
Boşta olursa Hans Dieter Hermann değişilmez yardımcım olur bu konuda. fm 2012'de harika özellikleri vardı.

GeNç KaRTaL
21.Ekim.2012, 19:09
Eline sağlık.Güzel çalışma olmuş.

uAburak89
21.Ekim.2012, 19:09
Güzel rehber olmuş, emeğine sağlık. :) Antreman için de rehber bekleniyor. :)

sentugo
21.Ekim.2012, 21:46
Sağolun aydınlatıcı olmuşsa ne güzel.

Aydin
21.Ekim.2012, 21:51
Çok güzel olmuş. Eline sağlık.

Duka
22.Ekim.2012, 00:02
Oldukça faydalı bir konu hakkında çok güzel bir paylaşım olmuş. Ellerine sağlık.

Konu hakkında bir sorum olacak. Bazı oyuncuları transfer etmek istediğimizde kırmızı görünme halindeki durumlarda, futbol direktörün pozitif bir katkısı olacak mı? Yoksa o tip futbolcular, aynı şekilde futbol direktörüne de kırmızı görünür bir halde olacak?

Ralph
22.Ekim.2012, 00:08
Hay ellerin dert görmesin :)

sentugo
22.Ekim.2012, 01:00
Oldukça faydalı bir konu hakkında çok güzel bir paylaşım olmuş. Ellerine sağlık.

Konu hakkında bir sorum olacak. Bazı oyuncuları transfer etmek istediğimizde kırmızı görünme halindeki durumlarda, futbol direktörün pozitif bir katkısı olacak mı? Yoksa o tip futbolcular, aynı şekilde futbol direktörüne de kırmızı görünür bir halde olacak?

Bahsettiğin şey oyuncunun sözleşmeyi bile dinlemediği durum sanırım.

Malesef bu konuda Futbol Direktörünün pek bir önemi yok. Oyuncunun bunu yapmasının çeşitli sebepleri var. (Kulübün itibarı, oyuncunun o ülkede futbol oynamak istememesi yani lig itibarı, oyuncunun menejeri gibi) Futbol Direktörü ise bu durumları değiştiremiyor.

Ancak ve ancak ki yok denecek kadar bir ihtimaldir bu; takımın Futbol Direktörü geçmişte bir takımı yönetmişse ve bu oyuncu ile aralarında müthiş sevgi bağı varsa (oyuncunun sevdiği personeller arasında olması yeterli) belki bu durum gerçekleşebilir ama daha görülmemiş bir şey. :)

-Düzenlemeden sonraki yazı-

Zaten Futbol Direktörü her transferi direk olarak gerçekleştiremiyor ve neden gerçekleştiremediğini de raporluyor. Şu ana kadar aklıma gelen raporları şu şekilde;

Not: Bu kısımlar henüz Türkçe değil, o yüzden kendi çevirdiğim gibi yazıyorum.

- Gerçekçi olmayan transfer hedefi
- Yeterli bütçe yok

Senin dediğin gerçekçi olmayan transfer hedefi (unrealistic transfer target) kısmına giriyor. Bu yüzden sorunun net cevabı hayır.

Not: Antreman sistemi ile ilgili uzun bir yazı yazıyorum.

hakankaraduman
22.Ekim.2012, 04:13
herşeyle ben ilgileniyorum ama yine de Fatih Terim'i futbol direktörü olarak aldım :D Galatasaray'ı beraber başarılara taşırız artık.

Duka
22.Ekim.2012, 04:27
Bahsettiğin şey oyuncunun sözleşmeyi bile dinlemediği durum sanırım.

Malesef bu konuda Futbol Direktörünün pek bir önemi yok. Oyuncunun bunu yapmasının çeşitli sebepleri var. (Kulübün itibarı, oyuncunun o ülkede futbol oynamak istememesi yani lig itibarı, oyuncunun menejeri gibi) Futbol Direktörü ise bu durumları değiştiremiyor.

Tahmin ettiğim şekilde geldi cevabın :(

Peki transfer edilmeye çalışılan bir futbolcu yada sözleşme yenilenmeye çalışılan futbolcunun astronomik rakamlar istemesi (başka takımla anlaşırken ise komik bir rakam sonucu anlaşmaya varması) olayı devam ediyor mu? Futbol direktörünün bu gibi bir durumda etkisi ne yönde oluyor?

Not: Açıklamalı cevaplarından ötürü tşkler. çalışmaların içinde Allah kolaylık versin. :)

SacrificeGGTC
22.Ekim.2012, 04:35
Bilgiler için teşekkür ederim. Denemekte fayda var, özellikle genç futbolcuların gelişimindeki katkısını çok merak ediyorum.

sentugo
22.Ekim.2012, 05:41
Peki transfer edilmeye çalışılan bir futbolcu yada sözleşme yenilenmeye çalışılan futbolcunun astronomik rakamlar istemesi (başka takımla anlaşırken ise komik bir rakam sonucu anlaşmaya varması) olayı devam ediyor mu? Futbol direktörünün bu gibi bir durumda etkisi ne yönde oluyor?

Oyunun hala beta aşamasındayız. Henüz tam sürüm çıkmadı, 2 Kasımda çıkacak. Sizin bahsettiğiniz özellikler henüz oturmadı. Bu sebeple ne dersem yalan olur. Ancak şunu söyleyebilirim, bu sene daha gerçekçi sözleşmeler yapılıyor. Futbol Direktörü de izin verildiği taktirde sizin yerinize kontrat yenilemelerini veya herhangi bir sözleşmeyi gerçekleştirebilir.

Bilgiler için teşekkür ederim. Denemekte fayda var, özellikle genç futbolcuların gelişimindeki katkısını çok merak ediyorum.

Tabii ki genç oyuncuların elinden tutup özelliklerini hooop diye arttırmıyor. Sadece aracı bir kulüp buluyor ve oyuncuyu oraya kiralıyor. Ondan sonrası oyuncuya kalmış. Ancak ben de genç oyuncuların takıma katılması yönünden çok faydalı buluyorum.

balinger
28.Ekim.2012, 23:56
takımın dırektorunu kovup baska bır dırektor alabılırmıyız ?

sentugo
29.Ekim.2012, 00:06
takımın dırektorunu kovup baska bır dırektor alabılırmıyız ?

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/istencikartma.png

Evet. İstediğimiz zaman, istediğimiz direktörü, sözleşmesine göre kovup, yenisini alabiliyoruz. İsterseniz bu görevi başkana da bırakabilirsiniz.

Not: Resim "Personel Sorumlulukları" sayfasından alınmıştır.

balinger
29.Ekim.2012, 00:08
tesekkurler

ugrtmzyrk
29.Ekim.2012, 23:12
Peki bu direktorler, bizim bilgimiz ve ya isteğimiz dışında herhangi bir teklif, sözleşme yenileme, personel alma veya kovma gibi işler yapıyor mu? Yoksa biz istiyoruz, talimat veriyoruz oda gerçekleştirmeye mi çalışıyor?

sentugo
29.Ekim.2012, 23:16
Siz ona personel sorumlulukları kısmından "teklif, sözleşme yenileme, personel alma veya kovma" gibi işlemlere izin verirseniz, hem sizden habersiz yapar, hem de sizin talimatlarınızı yerine getirir.

Özgür Çetin
30.Ekim.2012, 15:59
Özellikle transfer bütçeniz azsa Transferi Direktör yapsın deyin..Müthiş işler başarıp harika imzalar attırabiliyor takıma

Jaswege
30.Ekim.2012, 16:48
Yararlı bir rehber, teşekkürler.

Omer90
30.Ekim.2012, 17:57
çok teşekkürler son derece önemli rehber

asg23
30.Ekim.2012, 18:00
BU İŞ BENİM HOŞUMA GİTMİYOR.BAŞKAN VEYA DİREKTÖRDEN DAHA İYİ ŞEKİLDE BİR OYUNCUYU SATABİLİRİM.YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORUM?
BAŞKAN BİR OYUNCUYU BENDEN DAHA KARLI BİR ŞEKİLDE SATABİLİR Mi?YA DA BİR OYUNCUYU DAHA KARLI BİR ŞEKİLDE ALABİLİR Mİ?
SON OLARAK DA ALINAN OYUNCUYA GİDEN PARA BÜTÇEDEN DİMİ?

sentugo
30.Ekim.2012, 18:04
BU İŞ BENİM HOŞUMA GİTMİYOR.BAŞKAN VEYA DİREKTÖRDEN DAHA İYİ ŞEKİLDE BİR OYUNCUYU SATABİLİRİM.YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORUM?
BAŞKAN BİR OYUNCUYU BENDEN DAHA KARLI BİR ŞEKİLDE SATABİLİR Mi?YA DA BİR OYUNCUYU DAHA KARLI BİR ŞEKİLDE ALABİLİR Mİ?
SON OLARAK DA ALINAN OYUNCUYA GİDEN PARA BÜTÇEDEN DİMİ?

Madem burada yazdınız, burada da cevap vereyim.

Başkanın oyuncuyu bizden daha karlı satabileceğini düşünmüyorum. Ben de kendimizin yapması taraftarıyım.

Alınan oyuncuya giden para takım bütçesinden gider, başkan kendi cebinden vermez parayı.

asg23
30.Ekim.2012, 18:09
Madem burada yazdınız, burada da cevap vereyim.

Başkanın oyuncuyu bizden daha karlı satabileceğini düşünmüyorum. Ben de kendimizin yapması taraftarıyım.

Alınan oyuncuya giden para takım bütçesinden gider, başkan kendi cebinden vermez parayı.

ANCAK OYUNCUYA TALİP ÇIKMADIĞI DURUMLARDA OLABİLİR BU DURUM.BAŞKANA HAVALE EDERİZ O SATAR SERBEST BIRAKIR.YANLIZ BU SERBEST BIRAKMA OLAYINI NASIL HALLEDİYOR BAŞKAN?KARŞILIKLI ANLAŞARAK MI TEK TARAFLI MI ?

sentugo
30.Ekim.2012, 18:13
Açıkçası Futbol Direktörünü seçebiliyorken bu işi başkana bırakmayı mantıklı bulmuyorum.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/istenmeyen.png

Bu resimde de gördüğünüz üzere, bu tercih bize bırakılmış. İstediğimiz tercihi buradan seçebiliyoruz. Başka veya direktörde eğer siz "Sat veya Serbest bırak" seçeneğini seçerseniz onu büyük ihtimalle serbest bırakacaktır. Eğer oyuncu karşılıklı anlaşmaya yanaşmıyorsa (ki genelde anlaşmazlar) direk tazminatını verip oyuncu serbest bırakılır.

Ancak satılamayacak bir oyuncu yoktur! Oyuncu Alım-Satım Rehberi (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110136)'ni bu sebeple yazdım.

asg23
30.Ekim.2012, 18:15
Tamam Biliyorum Zaten.siz Anlamadınız Sanırım Sorumu.diyelim Ki Sat Veya Serbest Bırakı Sectık?ne Oluyor Başkan Ya Da Direktor Karsılıklı Mı Anlasarak Yolluyor Tek Taraflı Mı ? Tek Taraflıysa Hıc Gerek Bıle Yok Bunu Yapmaya Kendım Hallederım Daha ıyı

sentugo
30.Ekim.2012, 18:19
Tamam Biliyorum Zaten.siz Anlamadınız Sanırım Sorumu.diyelim Ki Sat Veya Serbest Bırakı Sectık?ne Oluyor Başkan Ya Da Direktor Karsılıklı Mı Anlasarak Yolluyor Tek Taraflı Mı ? Tek Taraflıysa Hıc Gerek Bıle Yok Bunu Yapmaya Kendım Hallederım Daha ıyı

Sorunuzu anladım, mesajımı düzenliyordum o sırada. Siz o araya geldiniz. Düzenlenmiş olan mesajımda cevap yer alıyor.

Ben kendi takımlarımda Futbol Direktörü kullanmıyorum :) Benim oyun anlayışıma ters bir özellik.

asg23
30.Ekim.2012, 18:23
Sorunuzu anladım, mesajımı düzenliyordum o sırada. Siz o araya geldiniz. Düzenlenmiş olan mesajımda cevap yer alıyor.

Ben kendi takımlarımda Futbol Direktörü kullanmıyorum :) Benim oyun anlayışıma ters bir özellik.

EYVALLAH SAGOL TAMAMDIR.HOCAM KARİYERLERDE NOTTS COUNTY KARİYERİ AÇTIM BİR İNCELESENE OYUNCULARA İLİŞKİN DÜŞÜNCELERİM VAR DÜŞÜNCELERİNİ MERAK EDİYORUM.

sentugo
30.Ekim.2012, 18:24
Tabii incelerim ancak buraya konu ile alakalı olmayan mesajları atmamaya çalışalım.

Flawless Victory
31.Ekim.2012, 16:42
Valla ben Galatasaray'a Johan Cruijff'u aldım. Maaşı yıllık 2 milyon TL ama olsun. :)

sentugo
31.Ekim.2012, 16:50
Biraz da şekil yapmış oluyoruz kendimizi gaza getiriyoruz tabi :D

narakan1969
08.Kasım.2012, 22:38
Napoli'deyim ve benim direktör pek başarılı değildi. Bende transfer konusunda elinden aldım görevi. Gerçekleştiremediğ transferleri ve gittim yaptım (basit bir kira transferiydi). Bu başarısızlığı direktörün neyine bağlayabiliriz?

sentugo
08.Kasım.2012, 23:19
Dediğim gibi direktörlere transfer işini bırakmaya lüzum yok. Oyundaki yeni bir özellik olduğu için tam olarak standarta kavuşamadı daha.

Sorunuzun cevabını tam olarak bilemem. Ama herhangi bir Antrenörlük ya da Zihinsel özelliklerine bağlı olmadığını biliyorum. Zannedersem bu başarısızlık direktörün "Kadro Yönetimi" özelliğinden kaynaklanıyordur.

Futbol Direktörünüze gelin ve Profiline değil sağ yukarıdan "Bilgi" kısmına bakın. Eğer "Yetiştirme" ve "Kadro Yönetimi" değerleri üst noktada ise bana kalırsa o transferi gerçekleştirmesi gerekir. Gerçekleştiremiyorsa nedenini bilmiyorum açıkçası.

lakin1907
09.Kasım.2012, 01:01
Mesela Fenerbahçeyle başlayıp hemen kovulan Aykut Kocaman'ı bu göreve getirebilir miyiz?

sentugo
09.Kasım.2012, 01:24
Hiç denemedim de Aykut Kocaman kabul ederse neden olmasın. Sanırım Fatih Terim için yapılabiliyordu, Aykut Kocaman için de yapılabilir.

EmReLie
17.Kasım.2012, 19:43
Ya Oyuncu Sözleşmelerini diğer personeller yapsın istiyorum. Ama nereden yapılıyor bulamıyorum?

sentugo
17.Kasım.2012, 19:50
Ya Oyuncu Sözleşmelerini diğer personeller yapsın istiyorum. Ama nereden yapılıyor bulamıyorum?

Personel Sorumlulukları sekmesinden yapılıyor.

mustiUA
05.Aralık.2012, 00:38
hocam bunun pdf'si var mı sıradan hepsini alıyorumda baya kitapçık olur çıktı alsam :) fm'cinin cep kitabı diye :)

sentugo
05.Aralık.2012, 15:12
hocam bunun pdf'si var mı sıradan hepsini alıyorumda baya kitapçık olur çıktı alsam :) fm'cinin cep kitabı diye :)

Yokmuş. Hazırladım ve yazıya da ekledim. Buyrun;

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ (http://www.alperkoc.com/Futbol%20Direkt%C3%B6r%C3%BC%20Rehberi.pdf)

mustiUA
05.Aralık.2012, 17:00
hocam öncelikle çok teşekkür ederim eğer sorun olmazsa bi kaç eksik olan rehber daha var pdf hali onlarıda koyabilirmisiniz hepsi arşivlik olmuş çünkü oyunun her anında lazım olabilecek şeyler koyarsan sevinirim koyamazsan da canın sağolsun bu kadar hazırlamış emek çekmiş eyvallah

sentugo
05.Aralık.2012, 18:28
Lütfen eksik rehberleri bana belirtin. Seve seve onları da pdf formatında yayınlarım.

Bonzi
07.Ocak.2013, 20:52
10 Temmuz 2012'de Galatasaray'ın başına geçtim ve şu an ki tarih 15 Temmuz 2013. Bu 1 yıllık süre zarfında direktörlük için sık sık Fatih Terim'in kapısını aşındırdım ama tekliflerimi sürekli olarak "Şu anda kulübünüzün yapacağı sözleşme görüşmeleri ile ilgilenmiyorum" şeklinde geri çevirdi. :D (Personel ara kısmında da adı gözükmüyor gerçi)

Ne kadarlık bir bekleyişin ardından, takımın bir önceki menajerine direktörlük teklif edebiliyoruz acaba?

sentugo
07.Ocak.2013, 23:04
10 Temmuz 2012'de Galatasaray'ın başına geçtim ve şu an ki tarih 15 Temmuz 2013. Bu 1 yıllık süre zarfında direktörlük için sık sık Fatih Terim'in kapısını aşındırdım ama tekliflerimi sürekli olarak "Şu anda kulübünüzün yapacağı sözleşme görüşmeleri ile ilgilenmiyorum" şeklinde geri çevirdi. :D (Personel ara kısmında da adı gözükmüyor gerçi)

Ne kadarlık bir bekleyişin ardından, takımın bir önceki menajerine direktörlük teklif edebiliyoruz acaba?

Bu konu için belirlenen standart bir süre yok. Sürekli denemeniz gerekir.

Oyunda Fatih Terim'den çok daha iyi ve Galatasaray'ı tercih eden futbol direktörleri mevcut. Onlara yönelmeniz futbol direktörünü kullanma amacınıza göre daha etkili olabilir.

Alicannike
27.Ocak.2013, 23:20
Genç transferlerini başkana bırakmak sizce iyimidir kötümüdür?çünkü oyunda başkanın özelliklerini göremiyoruz

sentugo
29.Ocak.2013, 03:16
Genç transferlerini başkana bırakmak sizce iyimidir kötümüdür?çünkü oyunda başkanın özelliklerini göremiyoruz

Ben bu soruya iyi ya da kötü diyemem. Başkan var başkan var. Başkan cebinden verir alır en iyi oyuncuyu, mükemmel bir durum. Ancak yine de çoğu başkan bunu yapmaz. Bu sebeple, kendi kendimize bir oyuncuyu transfer ederken daha ucuza alabileceğimizi düşünüyorum.