PDA

View Full Version : Olası İstanbul Depremi.(2 sn.-50 yıl)

Trezeguet20
11.Haziran.2004, 15:17
İki saniye ile 30 yıl içinde olacağı tahmin edilen Marmara depreminin zaman aralığı değişti. Olası deprem artık iki saniye ile 50 yıl arasında bekleniyor.

7. 6 büyüklüğündeki depremin Marmara'da tsunami yaratabileceğini belirten Profesör Doktor Celal Şengör, hükümetlerin de konuya olan duyarsızlığından yakınıyor.

Marmara Denizi'nin jeolojik tarihi açısından bir milat olan 1999 yılından bu yana, çalışmaların da ardı arkası kesilmiyor. Tabii olası depreme ilişkin tahminler de her geçen gün yenileniyor. Yapılan son tahmin olası depremin zaman aralığına ilişkin. Önceden iki saniye ile 30 yıl içinde olacağı tahmin edilen Marmara depreminin zaman aralığı, artık iki saniye ile 50 yıl arasında olacak biçimde değişti.

Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Celal Şengör, zaman aralığının 1939 yılından bu yana meydana gelen depremlerin ritminden hareketle yapılan bu tahminin henüz yayınlanmadığının altını çizerek aynı verilerden hareketle deprem olma ihtimalinin de % 67'den, % 70'e yükseldiğini belirtiyor.

Depremin büyüklüğü 7.6

Geçmişteki depremlere ilişkin veri azlığından yakınan Celal Şengör, "elimizde geçmiş altı bin yıllık kayıt yok, ancak 1939 yılından beri gelen depremler hep belli bir mesafeyi kırmış. Bu mesafenin uçlarında hep gerilme, birikim olmuş ve her defasında arka taraf rahatlarken gerilme batıya nakledilmiş. Biz de bu kırılmaların ritmine bakarak geleceğe ilişkin tahminde bulunuyoruz" dedi.

Şengör gerilmenin 1999'daki son Gölcük depreminin ardından Marmara Denizi'ne kaydığını da hatırlatıyor.

Celal Şengör, aralarında Fransız yerbilimci X'avier Le Pitchon'un da bulunduğu bir grup bilimadamıyla birlikte Kuzey Anadolu Fayı (KAF)'nın Marmara Deniz tabanında kalan kesimi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarını 2003 yılında yayınladıklarını belirtiyor: "En son 2003'te yayınladığımız çalışma maksimum 7.6 büyüklüğünde bir depremin en geç yarım yüzyıl içinde olma ihtimali çok yüksek"

Tsunami

Prof. Dr. Celal Şengör, bu büyüklükteki depremin yol açacağı tsunamiye de dikkat çekiyor: "Çok büyük bir deprem olduğunda KAF'ın güneyinden Çınarcık'ın kuzeyinden geçen fay paketi var, bu harekete geçiyor ve 7 büyüklüğünde bir deprem üretebiliyor. 7 demek deniz tabanında iki metrelik bir düşey atım demektir. Böyle bir düşeyatım tsunami yaratır ya da deniz tabanında büyük bir yer kayması olabilir. Dalgaların yüksekliği üç ya da beş metreye çıkabilir. Bu İstanbul'da bir nokta için tam hesaplandı. Yeşilköy için. Çünkü bu silahlı kuvvetlerin istediği bir rapordur."

Hükümetler konuya duyarsız

Bu raporun sonuçlarını açıklamaktan kaçınan Prof. Dr. Celal Şengör, hükümetlerin konuya duyarsız kaldıklarından yakınıyor. 1999 depreminin ardından en çok askeri kesimin kendilerine soru yönelttiğini belirten Şengör, bu konudaki tepkisini "Hükümetlerin duyarsızlıklarının kötü niyetten kaynaklandığını zannetmiyorum. 1999'dan beri aynı noktadayız ama sivil kesim aynı noktada, askeri kesim değil. Mesela Hava Harp Okulu her sene deprem sempozyumu yapıyor, öğrencilerine dinletiyor. Artık depreme ilişkin her şey biliniyor. Bizim yapacağımız, neticelerimizi arzetmektir topluma ama toplumun da seçtiği liderler vasıtasıyla buna reaksiyon göstermesi lazım" sözleriyle ifade ediyor.

Koray Düşova
11.Haziran.2004, 15:26
Şuanda dünya haritasında Türkiye'nin doğu-batı -kuzey ve güneyinde ki bütün ülkeler son 6 ay içinde sallandılar buraya dikkat...

Trezeguet20
11.Haziran.2004, 15:29
Evet hatta bu sarsıntılardan sonra ve dikkatimi çeken İran'da olan her depremden sonra Marmara'da sarsıntı oldu. (i) (UYUMAYALIM)

PhotoGrapher
13.Haziran.2004, 16:30
Valla sanslıyım.Ankara Türkiyede deprem olma riski en az olan şehirlerden biri.

Bernamania
13.Haziran.2004, 17:43
Bizi bu hale getiren bu mantık.
bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. olurmu böyle düşünce.
Ayrıca Ersoy seni kutlarım doğal olaylarla ilgilendiğin için.Seni şimdi daha çok seviyorum.

Trezeguet20
13.Haziran.2004, 17:45
Thanks.Ben teşekkür ederim seni bu düşüncelerine.
Bende aynen SENİ SEVİYORUM.

Cfksanal
13.Haziran.2004, 18:13
Hayırlı ne zaman olacağı belli olmaz. Umarım hiç olmaz olsa da kimseye zarar gelmez inşallah

tolginho
13.Haziran.2004, 21:31
bilen biiyor, Jeofizik'te okuyorum ben, Şengör hoca güzel bir araştırma yapmış, ancak bunlar yeni şeyler değil, bir çoğunu zaten biliyorduk. Ama tekrar gündeme gelmesi iyi oldu.

Oldu da, ne olacak peki?

2 gün sonra gene unutacağız, hangimiz deprem için önemlerimizi aldık? Bina güçlendirmeleriydi falan bunun gibi şeylerden bahsetmiyorum, ufak, minik hepimizin yapabileceği şeylerden...

aiRfLy
13.Haziran.2004, 21:51
Eminim hic bir evde deprem cantasi yoktur..
Bizim evde de yok gerci :mrgreen:

PhotoGrapher
14.Haziran.2004, 17:33
Bizi bu hale getiren bu mantık.
bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. olurmu böyle düşünce.
Ayrıca Ersoy seni kutlarım doğal olaylarla ilgilendiğin için.Seni şimdi daha çok seviyorum.

Söylediklerim yanlış anlaşıldı.Ben sadece istanbul da yaşayanlara göre daha şanslı olduğumu belirtmek istemiştim.Asla senin dediğin gibi bi düşüncede olamam çünkü 17 ağustos depreminde bende yakınlarımı kaybettim.Bi daha eleştiri yaparken daha dikkatli olursan sevinirim. (k)

Trezeguet20
15.Haziran.2004, 16:42
Çanakkale'de Deprem.

Saros Körfezi açıklarında şiddetlice bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 15.02'de Saros Körfezi açıklarında 5.1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Deprem, Çanakkale ve Edirne'de de hissedildi.