PDA

View Full Version : Football Manager 2013 | Fenerbahçe

Pages : [1] 2 3

comando77
24.Ekim.2012, 00:06
Oyunda Fenerbahce'li oyuncu BEYKAN SIMSEK olacak mi?

Ayrica Recep Niyaz ve Salih'in pa degerlerini ogrenebilir miyim?

di canio
24.Ekim.2012, 00:12
Beykan'ın Fenerbahçe ile henüz profesyonel sözleşmesi olmadığı için oyunda yer almıyordur.

comando77
24.Ekim.2012, 01:12
2 yil once felan Hasan Erbey'in profesyonel sozlesmesi yoktu ama oyunda vardi

Cengo
24.Ekim.2012, 10:44
Profesyonel sözleşmesi olmayan oyuncular oyunda yok.

Lord Black
24.Ekim.2012, 13:03
Madem Beşiktaş ve Galatasaray konuları açıldı, bize de lazım olduğunu düşündüm böyle bir konunun. :) Fenerbahçe ile kariyer yapan arkadaşlarla fikir alışverişi yapabileceğimiz yer olsun burası da..

Ben şuan 21. haftayı geride bıraktım ligde. 3 puan farkla liderim. Takımda rotasyona çok önem veriyorum. Salih Uçan ve Recep Niyaz'ı gelişmeleri için elimden geldiğince oynatıyorum :)

http://c1210.hizliresim.com/12/s/f7myh.png

http://c1210.hizliresim.com/12/s/f7myy.png

Bir de şöyle bir oyuncuya denk geldim U18'de.. Geleceğin yıldızı olmaya aday :)

http://c1210.hizliresim.com/12/s/f7n0d.png

di canio
24.Ekim.2012, 13:58
Aslında bu Fenerbahçe için sıkıntı. Bu sezon profesyonel sözleşmesi olan genç oyuncu sayısı çok az. Oldukça yetenekli oyuncularımız var halbuki ama bu seride yer alamıyorlar. Belki devre arasındaki güncellemeye kadar imzalanır sözleşmeleri de devre arasından sonra yer alırlar.

Lord Black
24.Ekim.2012, 14:14
Benim mesajımı taşımak yerine öteki mesajı benim konuma taşısan daha mantıklı olurmuş aslında ama sağlık olsun :)

LaigLeNoiR
24.Ekim.2012, 14:34
Benim mesajımı taşımak yerine öteki mesajı benim konuma taşısan daha mantıklı olurmuş aslında ama sağlık olsun :)

Sistemsel olarak önce açılmış olan konu veya atılmış olan mesaj öne geçiyor :)

Lord Black
24.Ekim.2012, 14:37
Sistemsel olarak önce açılmış olan konu veya atılmış olan mesaj öne geçiyor :)

Anladım teşekkürler :)

Eee nerde bu fenerliler??

sui generis
24.Ekim.2012, 15:29
takım iyi daha ne istiyorsunuz ki :) ilk 4-4-2 denedim ben ama Topal için MC değeri az verildiği için DMC oynatıyordum , takım pek etkili olmuyordu. 4-3-3 e döndüm sonra. Kuyt kulübeye , Sezer 11'e geçti. Sezer'in şutları çok iyi , arada iyi paslar da veriyor ama korkak oynuyor , olmuyor pek. Topal topu ona atıyor ileri taşısın diye o tekrar Topal'a atıyor. bu birkaç kez devam edince Topal atık topun yönünü değiştiriyor , o bana mısın demiyor hiç :D

Defansta Bekir'i silmiş durumdaydım, devre arası sattım. Serdar Aziz'i aldım. Yobo, Egemen , Kesimal, Serdar Aziz götürüyorlar orayı. sol bekte Hasan oynuyor , olmadığında Caner geçiyor. ikisi de çok adam kaçırıyorlar. ama yabancı hakkı düşeceği için mecburum onlara. sağ bekte GG var iyi hoş oynuyor , ortaları çok iyi. o yokken Topuz oynuyor. Orhan'ı da gönderdim. daha yeni Romario'yu aldım ama gelişmesi lazım. şuan yedek bile olamaz.

Ortasahada DMC Topal oynuyor. o yokken Cristian geçiyor oraya. tabi oyun anlayışı değişiyor. Topal varken kesici Cristian varken top yapan bir yer oluyor. MC de Meireles-Alper ikilisi önceliğim. onlar yokken Cristian-Salih-Topuz-Sezer bu isimler oynuyor. ortasahadan memnunum ama Salih hariç yedeklerden hangisine teklif gelirse satmaya hazırım.

Kanatlarda Stoch-Caner-Krasiç ve bazen de Kuyt oynuyor. genellikle ilk yedeğim Canerdir. Krasiç veya Stoch yokken o oynar. eğer Caner sol bekte oynaması gerekirse bu sefer Kuyt'ı kanada alırım. yoksa Kuyt kanatta pek verimli değil.

Forvette Sow ilk tercihimdir. çok da iyi oynuyor. olmadığında Kuyt oynar ve oynadığı her maçta golünü yazar. ikisinden de memnunum.

benden bu kadar :)

tyfnkrvl07
24.Ekim.2012, 16:02
Bende Salih bu durumda şuan.
http://i49.tinypic.com/sz7d6q.png

WebProgramming
24.Ekim.2012, 16:02
Fenerbahçe ile oynuyorum uefada çeyrek finaldeyim. Sadece anderson'u aldım. Stoch Krasic ikilisi müthiş. 5-1-4-1 olarak oynatıyorum meireles oyun kurucum ve çokda iyi işler yapıyor ama yobonun yanına bir oyuncu lazım . fenerbahçe çok iyi baya zevk aldım oyundan.

Arkadaşlar Teknik ekip önerileriniz nelerdir acaba?

Ralph
24.Ekim.2012, 22:19
Yahu bu Krasic nasıl top sürüyor mübarek Messi yapmışlar adamı.

Huntealerr
24.Ekim.2012, 22:24
Meireles'den verim alabildiniz mi ? İlk sezon 6.54 ortalamasıyla oynadı bende. asist yapmasını beklemiştim ama ilk sezon 2 asistle oynadı sadece

Spe1907
24.Ekim.2012, 23:09
ilk devreyi bitirdim bende. Krasic herkeste olduğu gibi bende de coştu :D daha ilk yarı yeni bitti 4 gol 16 asist yaptı adamı bazı kolay maçlarda ve şampiyon ligi maçları öncesinde dinlendirdiğim halde :D onun dışında sow 19 gol attı. stoch ligde 14 maçta 7 gol atıp 7 asist yaptı ama şamp. ligi için aynı şeyi söyleyemiyeceğim :D orda da imdadıma caner koştu 6 asist yaptı. ligde 17 maç sonunda 4 puan farkla liderim.Şampiyon liginde grubuma Arsenal,Benfica ve nordsjaelland düştü. Arsenal zaten lider olur bizde benfica ile çekişiriz diodum ama ilk 4 maç sonunda benfica deplasmanından aldığım 1 puanla grubun dibindeydim :D nordsjaelland beni kendi sahamda yendi arsenale ise 2 maçtada yenildim, nordsjaelland 7 puanla 2.sıradaydı sürpriz bi şekilde :D son 2 maçımı yendim nordsjaelland ise kaybetti ki zaten biri benimle idi diğeride arsenalle
sonuçta ilk 4 maçta 1 puan toplayabildiğim gruptan 2. olarak çıktım :D sezon başında dzagoeve imza attırdım devre arasında yani birazdan gelecek, onun dışında tek transferim Cornelious isminde 19 yaşında bir target man oldu. 1.1M a aldım çok fazla gol atmasada, beğendim ben adamı.Sowun yanında lig maçlarında genelde onu kullandım.
http://i.imgur.com/lQkuA.jpg

Spe1907
24.Ekim.2012, 23:15
Meireles'den verim alabildiniz mi ? İlk sezon 6.54 ortalamasıyla oynadı bende. asist yapmasını beklemiştim ama ilk sezon 2 asistle oynadı sadece

bende çok fazla beğenmedim, 7.01 ortalama ile oynadı çok kötü olmasada iyide oynamadı, Jem karacan ı transfer edip orda onu deneyeceğim bu sene iyi bi profili var gibi.

mustangshelby
24.Ekim.2012, 23:29
abi sinirim o corneliusa kopenhavn maçında bana kök söktürdü hiçmi hava topu bırakmaz 15 / 11 hava topu aldı adam ama target men güzeldir bende kullanmaya çalışırım oyunlarımda target men

tyfnkrvl07
24.Ekim.2012, 23:32

http://i49.tinypic.com/1olgqq.png

Lord Black
25.Ekim.2012, 12:47
Duran top mu kullandırdın nasıl o kadar asist yaptı :)

Fenerbahçe ile ilk sezonu tamamlamış bulunmaktayım an itibariyle. Ufak bir özet geçeyim.

Sezon başı kadroda hiçbir değişiklik yapmadan girdim sezona. Süper Kupa maçında Galatasaray'a boyun eğdik 4-2 ile.

Şampiyonlar liginde gruplara kaldık. Arsenal - Zenit - Fenerbahçe - Malaga grubunu şanssız bir şekilde 1 galibiyet 3 beraberlik ile 6 puanla tamamlayarak Avrupa Ligini boyladık. Avrupada başımızın belası Dinamo Kievle eşleştik. Kadıköyde 2-1lik galibiyetten ve oynanan futboldan sonra turdan emin bi şekilde gittiğimiz deplasmanda malesef duran toptan yediğimiz goller felaketimiz oldu 2-0 ile ilk turdan elendik :(

Ligi uzun vaadeli rotasyonumla hiç zorlanmadan açık ara lider tamamladık. Kupada ise yarı finalde bir şok daha yaşadık. Antep deplasmanında 1-3'lük galibiyetin rövanşında evimizde 0-3 yenilerek elendik.. Kupayı da galatasaraya kaptırmış olduk :(

Devre arasında sözleşmesi biten Alan Dzagoev'i bedelsiz olarak, Ademilson'u 6m€'ya, Ait-Fana'yı 975k€ ya kadroya kattık. Stoch'u portoya 15m€'ya gönderdik. Recep Niyaz, Salih Uçan ve altyapıdan çıkan 2 potansiyelli gence daha oldukça forma şansı verdim. Sonuç olarak kağıt üzerinde vasat bir sezon geçirdik fakat geleceğe dair büyük umutlar verdik genç yapılanma ile.

http://i.imgur.com/UztYe.png
http://i.imgur.com/fIRQI.png
http://i.imgur.com/p9jEe.png
http://i.imgur.com/ThlWS.png
http://i.imgur.com/UKecN.png

İyi performans gösteren 3 oyuncum; Caner,Krasic,Kuyt. Hayal kırıklığı ise Sow. Man Utd'ın yollarını ayırmaya karar verdiği Minik Bezelye lakaplı Javier Hernandez'i biraz tuzlu da olsa 10.25m€'ya kadroya kattım sezon sonunda. Moussa Sow ile yollar ayrılacak :)

Spe1907
25.Ekim.2012, 16:39
İyi performans gösteren 3 oyuncum; Caner,Krasic,Kuyt. Hayal kırıklığı ise Sow. Man Utd'ın yollarını ayırmaya karar verdiği Minik Bezelye lakaplı Javier Hernandez'i biraz tuzlu da olsa 10.25m€'ya kadroya kattım sezon sonunda. Moussa Sow ile yollar ayrılacak :)

Bu sene ligin itibarı yine yükseltilmiş sanırım :D geçen sene Javi Hernandezi 2.senede masaya oturtmak imkansız gibi birşeydi sanırım :D bende ilk senemde süper kupayı aldım ve ligte şampiyon oldum. bunun dışında şampiyonlar liginde yarı finalde Juve'ye elendim,88. dkda yediğim gol olmasa deplasman golü ile tur atlayan ekip olacaktık :D umarım bu orta kafa gol ve her driplingçinin messi olması sorunları çözülür bu şekilde sırf kanatlardan oynamak yetiyor başarı için. caner,stoch,krasic ve sow yıldızlaştılar bende. sezon sonu stochu 24M pounda liverpoola sattım yerine gökhan töreyi aldım 16M a ayrıca satılık listesindeki M'villa ı Barçanın elinden kaptım, geçen sene bu adamda türkiyeye gelmiyodu ki bu sene profili dahada iyi gibi geldi bana.

http://i.imgur.com/p10wG.jpg
http://i.imgur.com/ckcbT.jpg

perpetua
25.Ekim.2012, 16:45
Bu sene ligin itibarı yine yükseltilmiş sanırım :D

Hayir. Itibar yukselmedi.

Ama Turk kuluplerin futbolculara odedigi maaslardaki vergi avantaji oyuna yansitildi. Boylece onceden istedikleri maasi odeyebileceginizi dusunmeyip konusmamayi tercih eden oyuncular, sizinle transfer gorusmesi yapmayi kabul etmeye basladi. :)

Spe1907
25.Ekim.2012, 17:18
Hayir. Itibar yukselmedi.

Ama Turk kuluplerin futbolculara odedigi maaslardaki vergi avantaji oyuna yansitildi. Boylece onceden istedikleri maasi odeyebileceginizi dusunmeyip konusmamayi tercih eden oyuncular, sizinle transfer gorusmesi yapmayi kabul etmeye basladi. :)

Unutmuşum harbiden onu ya :)) Ligimize normalde gelen oyuncuların oyunda gelmediği için ligin itibarının yükselmesini istiyorduk önceleri bu sayede buna gerek kalmadı, tıpkı gerçek hayattaki gibi oyuncular kariyer için değil para için gelecek artık Türkiye ye oyunda da yani :D

perpetua
25.Ekim.2012, 19:27
Unutmuşum harbiden onu ya :)) Ligimize normalde gelen oyuncuların oyunda gelmediği için ligin itibarının yükselmesini istiyorduk önceleri bu sayede buna gerek kalmadı, tıpkı gerçek hayattaki gibi oyuncular kariyer için değil para için gelecek artık Türkiye ye oyunda da yani :D

Itibar yukselmesi ters tepiyordu cunku daha genc, gercekte Turkiye'yi dusunmeyecek oyuncular bile ligin ve kuluplerin itibari yuksek oldugu icin gelmeyi kabul ediyordu oyunda.

Bir de yasi ilerlemeye baslamis oyuncularin buyuk kulupler tarafindan daha erken birakilmasini veya uzun sozlesme teklif edilmemesini hallederlerse en azindan bizim lig icin transferler biraz daha gercekci hal alir.

William Rookwood
26.Ekim.2012, 16:57
Sow'un profili çok ekstra abartı olmuş 18 bitiricilik + 14 karar.. Geçen sene Lille'de gol kralı olurlar 16 ya da 15 bitiricilik ile geldi. Yarım sezonda nasıl 18 bitiriiliğe sahip olabildi anlamak güç..

sui generis
26.Ekim.2012, 17:15
Sow'un profili çok ekstra abartı olmuş 18 bitiricilik + 14 karar.. Geçen sene Lille'de gol kralı olurlar 16 ya da 15 bitiricilik ile geldi. Yarım sezonda nasıl 18 bitiriiliğe sahip olabildi anlamak güç..

CA sı değişmedi. oyuncu profili değişti. ceza sahası topçusu oldu bu seneki oyunda. geçen seride driblingi vs vardı bu sezon onlar düşürülmüş , golcü yapılmış.

SkyCaptain
26.Ekim.2012, 17:47
İlk sezonu şampiyon olarak tamamladıktan sonra yabancılara ağırlık verip CL'de kafaya oynayacak bir takım kurmuştum ki 2. sezonun ilk lig maçında 18 kişilik kadroda sadece 6 yabancı oynatılabileceğini gördüm. Yeni sezon planlamasını 6+2'ye göre kurup transferleri ona göre yapmıştım ve bu durumu görünce şok oldum, Fenerbahçe ile kariyer yapacaklar ikinci sezondan itibaren yabancı planlamasını iyi yapmalılar. Şimdi asıl oyun çıkana kadar FB kariyerimi askıya alıp Villarreal ile başlayacağım... :)

Mete07
26.Ekim.2012, 19:27
Çok güzel bir kadromuz var bunda hem fikiriz fakat 442 oynatmak cok da kolay olmuyor Topal'ın DMC'de ki verimliligi MC'ye göre çok üstün bu yüzden insan kıyamıyor böyle bir herif varken 442 oynamaya , Krasiç cok etkili. Sow geçen seneye göre daha iyi bitiricilik konusunda eger topu ona tasıyacak bir düzen kurar ceza sahası icinde sık sık bulusturabilirsenizk kalitesini gösteriyor . Salih ve Recep icin konusmak isterdim fakat oyunda 1 2 yıl sonra ki halleri nasıl olur önce onları görmek lazım . Tek forvetli sistemde ilk isim Sow alternatifini Kuyt , böyle bir adamı yedek bırakmak üzücü ama Kanatlarda çok verimli olamıyor maalesef

cmyksl55
27.Ekim.2012, 17:16
Arkadaşlar Demoyu indirdim oyun genel olarak güzel de oyunda şuna takıldım ben. Fenerbahçe'de Bienvenu'nun top sürmesi 13; Sow'un ki ise 9. Halbuki Sow Fenerbahçe'de en iyi top sürenlerden bir tanesi. Hatta Bienvenu'nun tekniği 14, Sow'unki 12. Fenerbahçe araştırıcısının derhal değiştirilmesi gerek!

Cengo
27.Ekim.2012, 17:34
Arkadaşlar Demoyu indirdim oyun genel olarak güzel de oyunda şuna takıldım ben. Fenerbahçe'de Bienvenu'nun top sürmesi 13; Sow'un ki ise 9. Halbuki Sow Fenerbahçe'de en iyi top sürenlerden bir tanesi. Hatta Bienvenu'nun tekniği 14, Sow'unki 12. Fenerbahçe araştırıcısının derhal değiştirilmesi gerek!

Neden görevimden ayrılmam gerekiyor?

Sizin subjektif değerlendirmenize uymadığı için midir?

Neden Sow'un tekniği daha yüksek olmalı? Futbolcular herşeyi sadece teknikle mi gerçekleştiriyorlar? Neden Bienvenu'nun dribblingi daha fazla olamaz? Bienvenu'yü en son ne zaman izlemiştiniz? Bunu neden söylediniz? Hangi sebepten ötürü?

Kimsenin kellesini isteme hakkınız yok. Araştırma Forumu'nda görüş belirtmeyenler bilerek ve isteyerek polemi yaratmak adına kelle isteyemezler. Bu dataları neden verdiğimi açıklayacak geçerli sebeplerim var ancak sizin var mı bilemiyorum. Size kelle isteme hakkı vermiyoruz. Bu şekilde yorum yapılmasına izin verilmeyeceğini forum kurallarından okumanız gerekirdi.

Spe1907
27.Ekim.2012, 17:54

Sowun CAsı değiştirilmemiş hala geçen seneki ile aynı ama geçen seneyi hatırlarsak Sow daha çok cezalanında bekleyip arkadaşlarının verdiği pasları değerlendirerek goller attı ve bitiricilik konusunda da gerçekten ligin çok üzerinde bir oyuncu olduğunu gösterdi bence. araştırmacıda top sürme gibi özellikleri düşürüp daha çok gol attırmaya yarayan özelliklere vermiş. bende ilk sezonunda ligte 23 maçta 15 (maçların bir bölümünde 2.yarı oyundan alıp genç bir forveti denedim ayrıca kolay maçlarda da gene diğer forvete görev verdim) şamp. liginde ise 16 maçta 10 gol attı ayrıca fiziğini kullanarak adamda geçebiliyor. Sow bence oyuna gayet güzel yansıtılmış ama bu sene sanki daha bir iyi top sürüyor bencede.

benim sorunum hala Recep Niyaz'ın profili ile.. neden Recep -8 iken Muhammed -9 bunu anlamıyorum. Bence ikiside -9 u hakediyorlar en azından 2 sene önce -9 PA alan ve şuanda Şanlıurfasporda oynayan Berkin Arslandan kat kat daha fazla gelecek vaadettikleri kesin.

Yine Recebin profilindeki diğer bi sıkıntı ise defans özelliklerinin random olması, top kapma,markaj,pozisyon alma vb. özelliklerine 1-5 arası çok düşük değerler atansa daha mantıklı olmaz mıydı. 10+ çıktılar bende zaten PAsı çok yüksek değil bide bu özelliklerde yüksek çıkınca geliştirmesi daha bi zor oluyor.

Spe1907
27.Ekim.2012, 18:00
Bu arada Emre Belözoğlunu Atletico Madrid ilk sezon sonu serbest bıraktı, bende almaya çalıştım ama benimle masaya bile oturmak istemiyor. yarım sezondur boşta halada fenerbahçeye gelmek istemiyor. Sanırım gelecek planlarına türkiyede oynamak istemez gibi birşeyler eklenmiş ama ben Emre'nin Fenerbahçe'de oynamak istemeyeceğini sanmıyorum.

http://i.imgur.com/6RyWv.jpg

Dennis Bergkamp
27.Ekim.2012, 18:01
Sow ceza sahası golcüsü olmuş diyorsunuz da 12 soğukkanlılıkla nasıl ceza sahası golcüsü olmuş oluyor onu anlamış değilim.

perpetua
27.Ekim.2012, 18:09

Farkli kisiler bazi seyleri farkli bakis acisiyla yorumlayabilir ama bence bu konuda cok daha dikkatli izlemeniz lazim bu iki oyuncuyu. :)

perpetua
27.Ekim.2012, 18:17
Sow ceza sahası golcüsü olmuş diyorsunuz da 12 soğukkanlılıkla nasıl ceza sahası golcüsü olmuş oluyor onu anlamış değilim.

Ozellikleri itibariyle ceza alaninda top ile bulusup gol bulan oyuncu. Yani orta sahada topu alip, verkaclarla veya dripling ile rakip savunmayi delmeyi deneyen veya delebilen bir forvet degil. Arada sirada yapacaktir ama oyun stili mesela bir Aguero veya Rooney gibi degil.

Sow'un tercihi top ile ceza sahasinda bulusmak, ceza sahasi disinda top ile bulusursa da takim arkadasina basit bir pas vererek yeniden pozisyon almak.

Ceza sahasi golcusu olmak demek ceza sahasi disindaki hareketleri yapma konusunda gelismemis bir oyun repertuarina sahip olmak demek. Ceza sahasi icinde ayagina gelen her topu basarili kullanmak, her sutu soguk kanlilikla dogru yerlere vurmak demek degil. :)

Dennis Bergkamp
27.Ekim.2012, 18:30
Ozellikleri itibariyle ceza alaninda top ile bulusup gol bulan oyuncu. Yani orta sahada topu alip, verkaclarla veya dripling ile rakip savunmayi delmeyi deneyen veya delebilen bir forvet degil. Arada sirada yapacaktir ama oyun stili mesela bir Aguero veya Rooney gibi degil.

Sow'un tercihi top ile ceza sahasinda bulusmak, ceza sahasi disinda top ile bulusursa da takim arkadasina basit bir pas vererek yeniden pozisyon almak.

Ceza sahasi golcusu olmak demek ceza sahasi disindaki hareketleri yapma konusunda gelismemis bir oyun repertuarina sahip olmak demek. Ceza sahasi icinde ayagina gelen her topu basarili kullanmak, her sutu soguk kanlilikla dogru yerlere vurmak demek degil. :)

Yani Sow topu alıp ileriye taşıyan bir oyuncu değil-ki buna 9 verilecek kadar etkisiz olduğunu düşünmesem de katılıyorum-,ceza sahası içinde top ayağındayken kaliteli gol vuruşları yapan bir oyuncu değil ama Lille,Fenerbahçe gibi takımlarda top koşturmuş ve bu takımlarda başarılı olmuş bir oyuncu öyle mi :) Sorması ayıptır bu adam senelerdir hangi özelliğiyle Lille ve Fenerbahçe gibi kalburüstü diye adlandırabilecek takımlarda oynuyor ve takır takır gollerini diziyor sadece bitiriciliğiyle mi?

Lord Black
27.Ekim.2012, 18:32
Sow'un oyun stilinden dolayı yapılan değerlendirmeyi anlayışla karşılarım, saygı duyarım. Ama tekniğinin bienvenüden düşük olmasının bir açıklaması yok benim gözümde :)

perpetua
27.Ekim.2012, 21:35
Yani Sow topu alıp ileriye taşıyan bir oyuncu değil-ki buna 9 verilecek kadar etkisiz olduğunu düşünmesem de katılıyorum-,ceza sahası içinde top ayağındayken kaliteli gol vuruşları yapan bir oyuncu değil ama Lille,Fenerbahçe gibi takımlarda top koşturmuş ve bu takımlarda başarılı olmuş bir oyuncu öyle mi :) Sorması ayıptır bu adam senelerdir hangi özelliğiyle Lille ve Fenerbahçe gibi kalburüstü diye adlandırabilecek takımlarda oynuyor ve takır takır gollerini diziyor sadece bitiriciliğiyle mi?

Atletik ozellikleri birinci sirada Sow'un. Ozellikle Lille'e gelip Gervinho, Hazard ve Obraniak gibi rakip savunmayi delebilen oyuncularin onunde oynamaya basladiktan sonra cok sayida gol atmaya baslamasi da bunun bir gostergesi saniyorum.

Zaten bu atletik ozellikleri, bazi durumlarda rakibini gecmesi icin ona avantaj saglayacaktir. Ama top surerek adam eksilmenin Sow'un silahlarindan birisi oldugunu soylemek, hem Fransa'da izledigim, hem de Turkiye'de izledigim Sow icin oldukca zor bence.

perpetua
27.Ekim.2012, 21:38
Sow'un oyun stilinden dolayı yapılan değerlendirmeyi anlayışla karşılarım, saygı duyarım. Ama tekniğinin bienvenüden düşük olmasının bir açıklaması yok benim gözümde :)

Bence Bienvenu, Sow'dan cok daha iyi ayaginda top tutabilen/saklayabilen bir oyuncu. Ama Bienvenu'nun oyun zekasi, nereye ne zaman kosacagi ile ilgili karar verme becerisi cok zayif bence. Bienvenu bana yillardir ligimizde oynayan Isaac Promise'yi animsatiyor bu konuda.

BleedingMoon
27.Ekim.2012, 21:55
sow topu ayağına aldığında bir anda hareketlenebilen bir forvet. adam geçme özelliği yok değil. bu bağlamda da tekniği fena değil bence. topu ayağına alınca anında öne doğru adam geçme hamlesini yapabiliyor. bienvenü'nün bu özelliği yok. fizik anlamda sow'dan daha güçlü olabilir, ondan dolayı topu daha iyi saklayabilir; denge özelliğinden dolayı yani.

perpetua
27.Ekim.2012, 22:04
sow topu ayağına aldığında bir anda hareketlenebilen bir forvet. adam geçme özelliği yok değil. bu bağlamda da tekniği fena değil bence. topu ayağına alınca anında öne doğru adam geçme hamlesini yapabiliyor. bienvenü'nün bu özelliği yok. fizik anlamda sow'dan daha güçlü olabilir, ondan dolayı topu daha iyi saklayabilir; denge özelliğinden dolayı yani.

Sow'un bu tip pozisyonlarda top ile bulusmamayi tercih etmesinin, kendisini gostermemesinin de etkisi olabilir tabii. Sow toplari onune istiyor. Bienvenu ise sirtini kaleye donerek top almaya calisiyor.

Bienvenu topu ayagina istiyor cunku oyunu okuma, dogru kosuyu yapma becerisi kisitli.
Sow topu onune istiyor cunku sirti kaleye donuk oldugu zamanlarda topu saklama, bos alana tasima ve dagitma becerisi kisitli.

En azindan oynadiklari futbol bunu gosteriyor.

Topu rakibin arkasina dogru ittirip, pesinden kosmayi da dripling olarak degerlendirmiyorum tabii. Hatta bu tip oyuncularin mac motorunda gercekci davranmalari icin dripling becerilerinin dusuk olmasi ve "knocks ball past opponent" PPM'sine sahip olmasi gerekli.

sui generis
27.Ekim.2012, 22:04

bence yanılıyorsunuz. Bienvenü fizik konusunda Sow'un yanına yaklaşamaz. Sow çok atletik bir oyuncu , Bienvenü ise dokunsan düşer modda, faul bile alamıyor. ama Bienvenü'nün top ile arası iyi. bana kalırsa Bienvenü'nün yetenek dediğimiz özelliği iyi. Sow ise en azından Türkiye'de oynadığı oyunla vuruşlarıyla kalitesini gösterdi. ama driblingi bana kalırsa da 9 değil 11-12 olabilir ama araştırma forumları aktif olunca orada tartışılır.

Dennis Bergkamp
27.Ekim.2012, 22:18
Atletik ozellikleri birinci sirada Sow'un. Ozellikle Lille'e gelip Gervinho, Hazard ve Obraniak gibi rakip savunmayi delebilen oyuncularin onunde oynamaya basladiktan sonra cok sayida gol atmaya baslamasi da bunun bir gostergesi saniyorum.

Zaten bu atletik ozellikleri, bazi durumlarda rakibini gecmesi icin ona avantaj saglayacaktir. Ama top surerek adam eksilmenin Sow'un silahlarindan birisi oldugunu soylemek, hem Fransa'da izledigim, hem de Turkiye'de izledigim Sow icin oldukca zor bence.

Benim derdim top sürmesi değil zaten tabi ki 9 değil ama bende sizin dediklerinize katılıyorum Sow öyle topla dribling yapabilen bu şekilde adam eksilten bir adam değil ama 9 acımasız olmuş yine de.Çünkü Baros'a gol kralı olduğu zaman top sürme değeri 14 verildiğini hatırlıyorum ki bence top sürme konusunda herhangi bir zaman aralığında değil şimdiki Sow'dan bu kadar iyi olmak daha kötü olduğunu düşünüyorum.Top sürme 11-12 olabilir en fazla zaten Sow'un ama soğukkanlılık özelliğinin 12 olması garip bildiğim kadarıyla gol atmaya yarayan özellikler bitiricilik,soğukkanlılık,kararlılık ve teknik.Burak Yılmaz'la Sow'u karşılaştırdığımızda bu özellikler arasında pek fark yok.Oyun açık değil ama yanlış hatırlamıyorsam sadece bitiricilik ve kararlılık özelliklerinde Sow'un +2 lik bir avantajı var diğer özellikleri aynı olması lazım.Sow bulduğu pozisyonları iyi bir yüzdeyle değerlendirirken Burak girdiği 5 pozisyondan birini zor bela atabilen bir oyuncuyken gol atmaları için gerekli olan özelliklerin bu kadar birbirine yakın olmasında bir yanlışlık olmalı.

berksus
27.Ekim.2012, 22:40
Bence Sow'un dribblingi iyi değil, çoğu zaman ayağında top ile koşarken ya top kontrolünü kaybediyor ya da yavaşlıyor. Dribbling olarak iyi olduğu yönlerde var, mesela çalımları ile etkili olabilen bir oyuncu.

cmyksl55
27.Ekim.2012, 23:12
Araştırmacı kardeşimizden özür dilerim biraz ağır oldu sanırım yazdığım kusura bakmasın. Tamam teknik olarak ikna oldum doğru olabilirsin Bienvenu konusunda, ama yine de Sow'un top sürmesi 9 olamaz bence en normal 11 olmalı. Küçük bir detay çok da sıkıntı değil gol atsın da gerisi önemli değil ;)

sentugo
28.Ekim.2012, 00:21
arkadaşlar bu kadar sıkıntı yarattığınız sow kaç gol atıyor ?

perpetua
28.Ekim.2012, 00:31
Benim derdim top sürmesi değil zaten tabi ki 9 değil ama bende sizin dediklerinize katılıyorum Sow öyle topla dribling yapabilen bu şekilde adam eksilten bir adam değil ama 9 acımasız olmuş yine de.Çünkü Baros'a gol kralı olduğu zaman top sürme değeri 14 verildiğini hatırlıyorum ki bence top sürme konusunda herhangi bir zaman aralığında değil şimdiki Sow'dan bu kadar iyi olmak daha kötü olduğunu düşünüyorum.Top sürme 11-12 olabilir en fazla zaten Sow'un ama soğukkanlılık özelliğinin 12 olması garip bildiğim kadarıyla gol atmaya yarayan özellikler bitiricilik,soğukkanlılık,kararlılık ve teknik.Burak Yılmaz'la Sow'u karşılaştırdığımızda bu özellikler arasında pek fark yok.Oyun açık değil ama yanlış hatırlamıyorsam sadece bitiricilik ve kararlılık özelliklerinde Sow'un +2 lik bir avantajı var diğer özellikleri aynı olması lazım.Sow bulduğu pozisyonları iyi bir yüzdeyle değerlendirirken Burak girdiği 5 pozisyondan birini zor bela atabilen bir oyuncuyken gol atmaları için gerekli olan özelliklerin bu kadar birbirine yakın olmasında bir yanlışlık olmalı.

Baros'u ozellikle Cek Cumhuriyeti ve Liverpool'da izlediyseniz dripling konusunda o donemde verilmis 14'e hak verirdiniz. :) Hatta Baros, Liverpool'da kafasini one indirip surekli top surmesiyle hatirlanirdi. Ama tabii oyuncu yaslandikca ve hizini kaybettikce baska seyleri de kaybediyor. Ozellikle mantalitesinde paylasimcilik pek yoksa.

Gol atmaya yarayan bir suru ozellik var. Oyuncu cok pozisyona girip, girdiklerinin cok buyuk yuzdesini gole ceviren bir oyuncu mu? Oyuncu az pozisyona girip, gidrigi pozisyonlari buyuk yuzdeyle gole ceviren bir oyuncu mu? Oyuncu kendi pozisyonunu yaratabiliyor mu? Oyuncu hep basit gol atabilecegi pozisyonlarda mi top ile bulusuyor ve basit vuruslarla mi gol atiyor.

Burak-Sow karsilastirmasina gelince de Burak girdigi 5 pozisyondan birisini zor bela bitiriyor mu emin degilim. Ama bildigim su ki 5 suttan 1 tanesinin gol olmasi Ronaldo'nun yuzdesinden daha iyi bir yuzde. Hatta Avrupa'nin ust duzey liglerinde cok atan bir cok oyuncudan da iyi bir yuzde. Sonucta bir oyuncunun sadece ozetlerde kaleye butun vuruslari isabetli oluyor.

Neyse, Sow'un sezilerinin daha iyi olmasi, onun daha basit pozisyonlari bulmasina ve bitirici vuruslari daha az baski altinda yapmasina yardimci olmaz mi? :)

Tabii soyle de bakabiliriz.

Gecen sezon Burak girdigi 80 gol pozisyonunun 32 tanesini gol yapmis (%40). 90 dakika basina 2.58 pozisyona girmis.

Sow 12 poizsyonun 6 tanesini gol yapmis (%50). 90 dakika basina 1.27 gol pozisyonuna girmis.

Yani gecen sezonun 846 dakikasina bakarak Sow'un pozisyona az giren ama yuksek yuzde ile bitiren bir oyuncu olduguna karar verebiliyoruz.

Bu sezon da bu devam ederse, belki Sow'un sezi ve topsuz alan ozelliklerini tekrar dusunup soguk kanliligini yukseltmek gerekebilir. Ama bence izlemeye biraz daha devam etmek lazim cunku zihinsel ozellikler, fiziksel veya teknik ozellikler gibi oldukca kisa surede gozlemlenebilen ozellikler degiller bence. Bilhassa zihinsel ozelliklerin oyuncunun morali ve formuna gore sahaya cok farkli sekilde yansiyabilecegini goz onunde bulundurursak.

Not: Bence Burak'in top kontrolu, teknigi, dripling ve tackling becerisinin daha dusuk olmasi gerekli ama bunlar bir sonraki yama icin dusunulecek artik.

Dennis Bergkamp
28.Ekim.2012, 00:51
Baros'u ozellikle Cek Cumhuriyeti ve Liverpool'da izlediyseniz dripling konusunda o donemde verilmis 14'e hak verirdiniz. :) Hatta Baros, Liverpool'da kafasini one indirip surekli top surmesiyle hatirlanirdi. Ama tabii oyuncu yaslandikca ve hizini kaybettikce baska seyleri de kaybediyor. Ozellikle mantalitesinde paylasimcilik pek yoksa.

Gol atmaya yarayan bir suru ozellik var. Oyuncu cok pozisyona girip, girdiklerinin cok buyuk yuzdesini gole ceviren bir oyuncu mu? Oyuncu az pozisyona girip, gidrigi pozisyonlari buyuk yuzdeyle gole ceviren bir oyuncu mu? Oyuncu kendi pozisyonunu yaratabiliyor mu? Oyuncu hep basit gol atabilecegi pozisyonlarda mi top ile bulusuyor ve basit vuruslarla mi gol atiyor.

Burak-Sow karsilastirmasina gelince de Burak girdigi 5 pozisyondan birisini zor bela bitiriyor mu emin degilim. Ama bildigim su ki 5 suttan 1 tanesinin gol olmasi Ronaldo'nun yuzdesinden daha iyi bir yuzde. Hatta Avrupa'nin ust duzey liglerinde cok atan bir cok oyuncudan da iyi bir yuzde. Sonucta bir oyuncunun sadece ozetlerde kaleye butun vuruslari isabetli oluyor.

Neyse, Sow'un sezilerinin daha iyi olmasi, onun daha basit pozisyonlari bulmasina ve bitirici vuruslari daha az baski altinda yapmasina yardimci olmaz mi? :)

Tabii soyle de bakabiliriz.

Gecen sezon Burak girdigi 80 gol pozisyonunun 32 tanesini gol yapmis (%40). 90 dakika basina 2.58 pozisyona girmis.

Sow 12 poizsyonun 6 tanesini gol yapmis (%50). 90 dakika basina 1.27 gol pozisyonuna girmis.

Yani gecen sezonun 846 dakikasina bakarak Sow'un pozisyona az giren ama yuksek yuzde ile bitiren bir oyuncu olduguna karar verebiliyoruz.

Bu sezon da bu devam ederse, belki Sow'un sezi ve topsuz alan ozelliklerini tekrar dusunup soguk kanliligini yukseltmek gerekebilir. Ama bence izlemeye biraz daha devam etmek lazim cunku zihinsel ozellikler, fiziksel veya teknik ozellikler gibi oldukca kisa surede gozlemlenebilen ozellikler degiller bence. Bilhassa zihinsel ozelliklerin oyuncunun morali ve formuna gore sahaya cok farkli sekilde yansiyabilecegini goz onunde bulundurursak.

Not: Bence Burak'in top kontrolu, teknigi, dripling ve tackling becerisinin daha dusuk olmasi gerekli ama bunlar bir sonraki yama icin dusunulecek artik.

Tam olarak boldladığım kısmı dile getirmeye çalışıyordum.Sow girdiği pozisyonları değerlendiren ama sık pozisyona giremeyen bir oyuncu tabi bunun dediğiniz gibi takımın oyun sistemi,oyuncunun formu vb. gibi şeylerle değişkenliği diğer özelliklere göre daha çok etkilenen özellikler olması işleri zorlaştırabiliyor.

Lille'de ise tam tersi şekilde yine oyun sistemi,arkasındaki futbolcuların özellikleri gibi farklarla pozisyona daha çok giren bir oyuncu olması ise işleri daha karmaşık bir hale getiriyordur elbette ama oyunda tüm kariyerine değilde son seneki performansına ve yaptıklarına bakılıyorsa profiller belirlenirken Sow'un profilinde yanlışlıklar var demektir.

perpetua
28.Ekim.2012, 01:20
Tam olarak boldladığım kısmı dile getirmeye çalışıyordum.Sow girdiği pozisyonları değerlendiren ama sık pozisyona giremeyen bir oyuncu tabi bunun dediğiniz gibi takımın oyun sistemi,oyuncunun formu vb. gibi şeylerle değişkenliği diğer özelliklere göre daha çok etkilenen özellikler olması işleri zorlaştırabiliyor.

Lille'de ise tam tersi şekilde yine oyun sistemi,arkasındaki futbolcuların özellikleri gibi farklarla pozisyona daha çok giren bir oyuncu olması ise işleri daha karmaşık bir hale getiriyordur elbette ama oyunda tüm kariyerine değilde son seneki performansına ve yaptıklarına bakılıyorsa profiller belirlenirken Sow'un profilinde yanlışlıklar var demektir.

Yanlislik demeyelim esasinda. Bazi seylere gozlemledikce karar verebiliyoruz. Birdenbire baska arastirmacilarin gozlemlediklerini hice saymak da dogru degil. Su anda yaptiklarina kayitsiz kalmak da.

Tabii bazi liglerden gelen oyuncular icin degisiklik hizi daha fazla olabiliyor. Bu da o liglerdeki arastirmacilarin bazi tartisilir (en azindan bizim acimizdan) degerlendirmeleri nedeniyle kaynaklaniyor.

berkay123456
28.Ekim.2012, 05:29
Benim oyunda Stoch'un bitiricilik 18 .Doğru mu bu?

petrol_fb12
28.Ekim.2012, 05:34
Benim oyunda Stoch'un bitiricilik 18 .Doğru mu bu?

evet 18 doğru..

berkay123456
28.Ekim.2012, 05:59
Peki hangi akla hizmet verilmiş bu?

petrol_fb12
28.Ekim.2012, 06:36
Peki hangi akla hizmet verilmiş bu?

6 pas üzerinden cekilen şutlar bitiriceliğe girdiği için o yüzden yüksek..geçen sene iyi goller attı ordan...ve ordan her zaman tehlikeli şut cekebiliyor..O yüzden

berkay123456
28.Ekim.2012, 06:44
Bu kadarını biliyordum.Bu adam bu golleri önceki sezonun ilk yarısında atıyordu çoğunluğuyla ve devre arası update'sinde 16 finishing verilmişti.Ligin 2. yarısının kendisi o kadar gösterememesine ve bu sezona da kötü başlamasına rağmen, nasıl birden +2 artış geldi merak ettim.

Ayrıca umuyorum ki, zihinsel özellikleri de ona göre yapılmıştır.Yoksa bu finishing'le her sezon +20, +25 golü rahat bulur.Gerçi yapılmasa bile rahatça bulacaktır.

petrol_fb12
28.Ekim.2012, 06:51
http://c1210.hizliresim.com/12/w/fc9xn.jpg

Al kardeşim bak doya doya ne görmek istiyorsan hepsi yazılı...Değerler hakkında net bilgiyi cengiz abi sana daha detaylı acıklar..çünkü araştırmacı o hepmiizden fazla takip ediyor

berkay123456
28.Ekim.2012, 06:55
Evet zihinsel özellikler ona göre verilmiş.

Ancak finishing -1 veya -2 yapılıp, zihinsel özellikler biraz daha arttırılabilir.Zihinsel özellikleri olağandan düşük geldi gözüme.Yani sırf tekniksel özellikler biraz yükselsin diye diğer yerlerden çok kısmışlar, doğru bulmuyorum.

ktoid
28.Ekim.2012, 09:46
arsenal kariyerimde fenerbahçe ilk sezon uefaya gitti yarı finalde elendi, ikinci sezon şampiyonlar liginde yarı finalde beni eleyerek finale çıktı. 3. sezon finalde karşılaştık ama yendim. üzgünüm :( sow ve krasic inanılmaz oynuyorlar avrupa kupalarında. yapay zekanın 2 sene üst üste fenerbahçeyle şampiyonlar liginde finale çıkması ilginç geldi tabi. şimdi bunları niye anlattım, fenerbahçeyi alıp da başarısız olursanız ayıp size :D

Jose Murat
28.Ekim.2012, 16:28
Fenerbahçe araştırmacısı şu Krasic profilini açıklayabilir mi bana? Her özelliği düşük zaten yetenek en rezaleti zaten 6 nasıl olur ya?
http://i.imgur.com/I23MR.png
Birde Emre Çolak'a bakalım
http://c1210.hizliresim.com/12/m/f27y7.png

Allah aşkına önce bi Milos Krasic'i gidin izleyin birde Emre Çolak'ı aralarında dağlar kadar fark var

Meireles ile Selçuk İnan kıyaslamasına girmiyorum daha. Meireles şampiyonlar ligi şampiyonu takımın ilk11 oyuncusu olduğunu hatırlatmama gerek yok galiba. Selçuk İnan öyle bir şişirilmiş ki Chelsea PSG gibi takımlara 20 milyon civarında bir paraya gidiyor. Beta oynayan bir arkadaş Galatasaray'ın ilk sezonunda şampiyonlar ligi finalinde Real Madrid'e penaltılarla yenildiğini yazdı. Oyunun gerçekçiliği buradan belli zaten.

Hemen sipariş vermedim bilerek, bekledim şu databaseyi gördüm vazgeçtim almaktan, bu rezaletler oyundan soğutuyor insanı paramla da rezil olmak istemiyorum.

Kaka Leite
28.Ekim.2012, 16:43
Fenerbahçe araştırmacısı şu Krasic profilini açıklayabilir mi bana? Her özelliği düşük zaten yetenek en rezaleti zaten 6 nasıl olur ya?

Allah aşkına önce bi Milos Krasic'i gidin izleyin birde Emre Çolak'ı aralarında dağlar kadar fark var

Meireles ile Selçuk İnan kıyaslamasına girmiyorum daha. Meireles şampiyonlar ligi şampiyonu takımın ilk11 oyuncusu olduğunu hatırlatmama gerek yok galiba. Selçuk İnan öyle bir şişirilmiş ki Chelsea PSG gibi takımlara 20 milyon civarında bir paraya gidiyor. Beta oynayan bir arkadaş Galatasaray'ın ilk sezonunda şampiyonlar ligi finalinde Real Madrid'e penaltılarla yenildiğini yazdı. Oyunun gerçekçiliği buradan belli zaten.

Hemen sipariş vermedim bilerek, bekledim şu databaseyi gördüm vazgeçtim almaktan, bu rezaletler oyundan soğutuyor insanı paramla da rezil olmak istemiyorum.

Ben önce oynat sonra yorum yap derim :)

ogsusam11
28.Ekim.2012, 16:45

aynen öyle. Her sene bunu dile getirmekten dilimde tüy bitti artık.

lakin1907
28.Ekim.2012, 16:51
http://i.imgur.com/I23MR.png (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi.imgur.com%2FI23M R.png)
http://c1210.hizliresim.com/12/m/f27y7.png (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fc1210.hizliresim.c om%2F12%2Fm%2Ff27y7.png)

Krasiç'i de Meireles'i de fenerbahçe araştırmacısı değil geldikleri takımın araştırmacısı düzenledi, SI'ın kuralı bu buna göre yorum yapalım ama Krasiç'in Özel Yeteneği'nin 6 olmasının çok saçma olmasına katılıyorum İtalyan araştırmacısının hatası..

berkay123456
28.Ekim.2012, 16:55

Krasiç'i de Meireles'i de fenerbahçe araştırmacısı değil geldikleri takımın araştırmacısı düzenledi, SI'ın kuralı bu buna göre yorum yapalım ama Krasiç'in Özel Yeteneği'nin 6 olmasının çok saçma olmasına katılıyorum İtalyan araştırmacısının hatası..

Her şeyin mantıklı açıklaması vardır görüldüğü gibi.Ne bu hemen saldırıya geçmek, oturup dinlemeden? Ayrıca oynattınız mı? Oynatın ondan sonra karar verin ve Meireles'in Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takımda yer alması onu Selçuk'tan iyi yapmaz.Bunu da lütfen anlayın.

perpetua
28.Ekim.2012, 20:47

Meireles'in CA'si 150, Selcuk'un 147. Yani Meireles oyunda Selcuk'tan biraz daha iyi bir oyuncu.

Selcuk'un bazi daha iyi yonleri var. Meireles'in bazi daha iyi yonleri var.

Milos Krasic'in CA'si 151, Emre Colak'in 122. Yani aralarindaki fark Messi ile Mata arasinda ne kadar fark varsa, Krasic ile Emre Colak arasinda da o kadar fark var.

Haa tabii Krasic'in ozelliklerinin bazilari olmasi gerektiginden fazla, bazilari olmasi gerektiginden dusuk olabilir. Bu farkli arastirmacilarin degerlendirmelerinden kaynaklanabilir. Ama bu demek degildir ki Emre, Krasic kadar iyi bir oyuncudur. Zira bunu gosteren yukarida bahsettigim CA degerleri.

Oyunun ilk sezonunda Bulgaristan takimi CSKA (Sofia) ile UEFA kupasini kazanildigini da gordum beta oynayanlar arasinda.

http://i50.tinypic.com/xfwbie.png

Oyunun kolayligi/zorlugu baska sey. Oyunda yapay zekanin takimlari dogru yonetmesi/yonetememesi baska sey. Veritabaninda oyuncularin degerlendirilmesi baska sey.

Universal
28.Ekim.2012, 21:09
Krasiç'i sizler mi ayarladınız? Eski serilerde hatırladığım kadarı ile yeni transferleri hangi ülkeden geldi ise o ülke ayarlıyordu, yani İtalyan ekip hazırladığını tahmin ediyorum. Kaldı ki Krasiç parlak bir Juventus performansı geçirerek gelmedi Fenerbahçe'ye.

MeMo
28.Ekim.2012, 21:12
Meireles'in CA'si 150, Selcuk'un 147. Yani Meireles oyunda Selcuk'tan biraz daha iyi bir oyuncu.

Selcuk'un bazi daha iyi yonleri var. Meireles'in bazi daha iyi yonleri var.

Milos Krasic'in CA'si 151, Emre Colak'in 122. Yani aralarindaki fark Messi ile Mata arasinda ne kadar fark varsa, Krasic ile Emre Colak arasinda da o kadar fark var.

Haa tabii Krasic'in ozelliklerinin bazilari olmasi gerektiginden fazla, bazilari olmasi gerektiginden dusuk olabilir. Bu farkli arastirmacilarin degerlendirmelerinden kaynaklanabilir. Ama bu demek degildir ki Emre, Krasic kadar iyi bir oyuncudur. Zira bunu gosteren yukarida bahsettigim CA degerleri.

Oyunun ilk sezonunda Bulgaristan takimi CSKA (Sofia) ile UEFA kupasini kazanildigini da gordum beta oynayanlar arasinda.

http://i50.tinypic.com/xfwbie.png

Oyunun kolayligi/zorlugu baska sey. Oyunda yapay zekanin takimlari dogru yonetmesi/yonetememesi baska sey. Veritabaninda oyuncularin degerlendirilmesi baska sey.

Sizce Meireles, Selçuk'tan biraz mı daha iyi oyuncu?

perpetua
28.Ekim.2012, 21:53
Sizce Meireles, Selçuk'tan biraz mı daha iyi oyuncu?

Birisi oyun kurma becerisiyle ve paslariyla biraz daha one cikiyor. Digeri daha atletik olmasiyla ve savunmadaki daha yuksek enerjisiyle.

Ikisi de degerli oyuncu. Ama hangisini tercih edecegin, ne tip bir oyuncuya ihtiyacin olduguna bagli bence. Bu nedenle kesinlikle birisini, digerine tercih ederim diyemiyorum. Bu da ikisinin arasindaki CA farkinin cok fazla olmamasi gerektigini soyluyor zaten bana.

perpetua
28.Ekim.2012, 21:54
Krasiç'i sizler mi ayarladınız? Eski serilerde hatırladığım kadarı ile yeni transferleri hangi ülkeden geldi ise o ülke ayarlıyordu, yani İtalyan ekip hazırladığını tahmin ediyorum. Kaldı ki Krasiç parlak bir Juventus performansı geçirerek gelmedi Fenerbahçe'ye.

Tabii ki Italyanlarin degerlendirmesi Krasic.

Acikcasi profilinde degisiklik yapacak kadar Krasic'in son 6 ayda yeterince izlendigini dusunmuyorum da. Ocak ayina kadar izleriz, gerekirse degisiklikler yapilir.

Universal
28.Ekim.2012, 22:44
Tabii ki Italyanlarin degerlendirmesi Krasic.

Acikcasi profilinde degisiklik yapacak kadar Krasic'in son 6 ayda yeterince izlendigini dusunmuyorum da. Ocak ayina kadar izleriz, gerekirse degisiklikler yapilir.

Zaten bu kadar az oynaması sağlıklı bir değerlendirme yapmamanıza sebep olacak.

berksus
29.Ekim.2012, 00:52
Oyunda Fenerbahçe baya güçlü olmuş. Az önce Fenerbahçe'ye karşı bir maç oynadım PSG'yi yönetirken. Oyuncular hakkında yorum yapmam gerekirse:

Sow, bulduğu pozisyonu affetmiyor,cidden son vuruşu çok iyi. Bana karşı tek şutu var o da gol oldu zaten. Krasic ise insan dışı resmen ayağında top varken durduramadım. Stoch çok hızlı. Topal'ın uzaktan şutları şu ana kadar gördüğüm en iyi uzun şutları kullandı bana karşı. Meireles iyi pas dağıtıyor gibi gözüküyor. Volkan için ise ayrı bir parantez açmak lazım. Fenerin sadece iki gol yiyerek kurtulmasını sağladı resmen. En az 6-7 net gol pozisyonu çıkardı.

Eksilere geçersek, Aykut bildiğimiz Aykut oyunda da olsa. 2-1 gerideyken gitti 5-3-2 taktiğe geçti. Maça Bienvenü forvette ve Topuz kanatta başladı. Krasic ve Kuyt sonradan oyuna girdi. Selçuk ise oyuna girer girmez adamımı sakatladı.

di canio
29.Ekim.2012, 00:58
Fenerbahçe'de Aykut Kocaman benim takip ettiğim maçların neredeyse tamamına yakınında klasik 4-4-2 sistemiyle oynatıyor takımı. Sizlerde nasıl arkadaşlar?

berksus
29.Ekim.2012, 01:28
Fenerbahçe'de Aykut Kocaman benim takip ettiğim maçların neredeyse tamamına yakınında klasik 4-4-2 sistemiyle oynatıyor takımı. Sizlerde nasıl arkadaşlar?

Bende de öyle ama takım baya iyi gidiyor, özellikle avrupada.

Universal
29.Ekim.2012, 01:48
Sow'un golleri affetmemeli normal. Gol yüzdesi yüksek bir oyuncu.

nessus
29.Ekim.2012, 02:22
Krasiç'siz Canersiz, özetle kanatsız taktik yaptım. Genel olarak iyi gidiyor. Devre arası Sow&Krasic&Bienvenue satabilirsem çılgın bir sistem takımı kurmayı düşlüyorum :)

İyi bir AMC ve Cassano gibi forvete ihtiyacım var. Önerisi olan var mı?

di canio
29.Ekim.2012, 02:52
Peki neden 4-4-2 oynuyor Fenerbahçe? Fenerbahçe araştırmacısı arkadaş izah edebilir mi lütfen?

Chivalry
29.Ekim.2012, 03:13
Krasic'in yeteneği, ciddi anlamda 3. lig futbolcusu kadar mı?

perpetua
29.Ekim.2012, 04:39

Acikcasi Aykut Kocaman'in dizilisi konusunda biraz zorlandik.

Once Meireles transferi sonrasi (zaten bu transfer veritabanini yollamadan 1-2 gun once gerceklesti) dizilisin ne olacagi sorusu belirdi (cunku Meireles daha cok MC, Topal ise daha cok DM oldugu icin her iki 4231 veya 4411 pek uygun degildi).

Ardindan Alex ayrilinca dizilisin buyuk ihtimalle 4231 veya 4411 olmayacagi ihtimali belirdi cunku takimin tek AMC'si Sezer kalmisti.

Dizlis buyuk ihtimalle ya 442, ya da 433 olacakti. Ikisi arasinda secim yapmak da pek kolay olmayacakti. Ilk dizilisi 442, ikinciyi de 433 sectik. Ardindan Gladbach ve Besiktas maclarini da izleyene kadar zaten veritabani oyunun cikisi icin son halini almisti.

Bir degisiklik olmazsa bir sonraki yamada ilk dizilisi 433, ikinciyi 442 yapmak daha dogru olacak herhalde.

di canio
29.Ekim.2012, 04:54
Acikcasi Aykut Kocaman'in dizilisi konusunda biraz zorlandik.

Once Meireles transferi sonrasi (zaten bu transfer veritabanini yollamadan 1-2 gun once gerceklesti) dizilisin ne olacagi sorusu belirdi (cunku Meireles daha cok MC, Topal ise daha cok DM oldugu icin her iki 4231 veya 4411 pek uygun degildi).

Ardindan Alex ayrilinca dizilisin buyuk ihtimalle 4231 veya 4411 olmayacagi ihtimali belirdi cunku takimin tek AMC'si Sezer kalmisti.

Dizlis buyuk ihtimalle ya 442, ya da 433 olacakti. Ikisi arasinda secim yapmak da pek kolay olmayacakti. Ilk dizilisi 442, ikinciyi de 433 sectik. Ardindan Gladbach ve Besiktas maclarini da izleyene kadar zaten veritabani oyunun cikisi icin son halini almisti.

Bir degisiklik olmazsa bir sonraki yamada ilk dizilisi 433, ikinciyi 442 yapmak daha dogru olacak herhalde.

Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'nin başına geçtiği andan itibaren 4-3-3 önceliği vardı. Bunu açıklamalarıyla da belirtti. Buna rağmen 4-4-2 ile ilgili bir tercihi olacağını hiç bir yerde görmedim, duymadım. Oyuncu transferlerine göre varsayım yapmanız yanlış olmuş.

perpetua
29.Ekim.2012, 05:22
Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'nin başına geçtiği andan itibaren 4-3-3 önceliği vardı. Bunu açıklamalarıyla da belirtti. Buna rağmen 4-4-2 ile ilgili bir tercihi olacağını hiç bir yerde görmedim, duymadım. Oyuncu transferlerine göre varsayım yapmanız yanlış olmuş.

Cok da yanlis degil esasinda cunku ozellikle Caner'in daha geride, sag kanattaki oyuncunun ise forvete daha yakin oynamasiyla Fenerbahce 4141'e daha yakin bir dizilisle oynuyor. Sag kanat yerine, sag ic, sag santrafor yerine de sag acik kullanilan ve FM'de yansitilmasi mumkun olmayan bir dizilis.

petrol_fb12
29.Ekim.2012, 05:43
Aykut Kocaman her maç 4-2-3-1 Oynatıyor..bu hiç şaşmıyor...Sadece bu sistemde biraz ileri biraz geri oyuncu cekiyor...Özellikle galipkken..caner biraz daha geri geliyor..Baroni göbeğe yardım ediyor kuyt sağ kanada geçiyor....galipken 4-5-1 oynuyor resmen...Kanatttan hızlı adamlarla cıkmak istiyor...Aykut Kocaman hiç bir zaman 4-4-2 oynatmadı..4-4-2 Onun oyun planına aykırı...4-1-4-1 bunu özellikle skor üretmeye calışınca yapıyor.. (COK SIKLIKLA KULLANMAZ) ....Alex'i sistemede hep 4-2-3-1 biri denemeye calışırdı..

perpetua
29.Ekim.2012, 08:29
Aykut Kocaman her maç 4-2-3-1 Oynatıyor..bu hiç şaşmıyor...Sadece bu sistemde biraz ileri biraz geri oyuncu cekiyor...Özellikle galipkken..caner biraz daha geri geliyor..Baroni göbeğe yardım ediyor kuyt sağ kanada geçiyor....galipken 4-5-1 oynuyor resmen...Kanatttan hızlı adamlarla cıkmak istiyor...Aykut Kocaman hiç bir zaman 4-4-2 oynatmadı..4-4-2 Onun oyun planına aykırı...4-1-4-1 bunu özellikle skor üretmeye calışınca yapıyor.. (COK SIKLIKLA KULLANMAZ) ....Alex'i sistemede hep 4-2-3-1 biri denemeye calışırdı..

Dizilisi, takimin defanstayken dizilisi olarak dusun. Kanattaki oyuncular geri gelip beklerinin yaninda oynuyorsa bu 4231 veya 433 degildir. Bu dizilislerde kanat oyunculari sadece kendi oynadiklari taraftaki bek hucuma cikarsa savunma gorevi ustlenirler.

Halbuki ozellikle Alex'in oynadigi donemde savunmada top kapmaya katkisi hemen hemen hic olmadigi icin Fenerbahce orta sahayi 2 orta saha ve iki kanat oyuncusuyla kapatiyordu. Bu da dizilisi 4411 veya 442 yapiyor. Tabii sag ve sol kanat oyunculari, takim hucumda oldugu zaman, orta saha oyunculari ile ayni hizada olmayacaktir, daha ileriye cikacaktir. 442 dizilisini hucumda gordugunuzde 424 gibi gorursunuz ama savunmada 442'dir.

4231 ise daha farkli. Ortadaki 2 oyuncunun gorevi sadece gobegi kapatmak degil. Hem gobegi kapatacaklar, hem de beklerin onunu kapatacaklar. Yani top sag kanattayken sag taraftaki orta saha oyuncusu sag bekin yardimina gidecek, diger orta saha oyuncusu ise gobegi kapatacak. Kanat oyunculari ise onlerinde oynayan bek oyuncusunu takip edecek.

433'te bekin yarimina gelme isini sag ve sol ic oyunculari yapiyor. Bu dizilisi 4231'den ayiran ortadaki oyuncularin hucuma katkilari. 433'te sag ve sol ic oyuncularinin ceza sahasina girip santrafora destek olmalari gerekli. 4231'de ise santrafora destek olma gorevi olan bir forvet arkasi oyuncusu zaten var. Bu nedenle de 433 oynarken savunmayi daha ileride kurmak, alani daraltmak ve ortadaki 3 oyuncunun rakip ceza sahasinin icine girmesini saglamak gerekli. Bu oyuncularin ceza sahasi icinde sizmalari icin alan yaratmak icin de sag ve sol kanattaki oyuncularin cizgiye yakin oynayarak rakip savunmanin gobekte kumelenmesini onlemeleri ve hizli kanat degistirmelerle rakip savunmanin surekli saga sola kaydirilmasi gerekli.

Ozellikle Alex'in yukarida anlattigim durumu nedeniyle Fenerbahce 4411'den hemen hemen hic sasmadi. Bu nedenle Stoch pek oynamiyordu. Bu nedenle Dia tutunamadi. Ve bu nedenle Caner ve Mehmet Topuz, skora cok fazla katki yapmasalar da, oynadiklarinda Fenerbahce'nin daha derli toplu gorunmesini sagladilar. Bu da 4411 dizilisini isaret ediyor. Alex gidip, yerine Kuyt girecek ve bu normal olarak 442 olacak diye dusunuldu. Tabii Kuyt'un caliskanligiyla bu 442'de savunmaya yardimci olacakti.

Ama Aykut Kocaman dizilis degistirdi gibi gounuyor ve 4141 ile 433 karisimi bir dizilise gecti. Solda Caner hala cok geri gelerek oynuyor. Sagda ise Kuyt veya Sow o kanadi kapatarak oynuyor. Evet Kocaman 433'e gecmek istiyor gibi gorunuyordu ama dizilisin hemen olacagini 433 varsaymak, 442 olacagini varsaymaktan daha uzak bir ihtimal gibi gorunuyordu. Bunun nedeni de yukarida anlattigim orta saha ve kanat oyuncularinin 442 ve 433'te birbirinden cok farkli gorevleri olmasi.

nessus
29.Ekim.2012, 11:53
Perpetua'nın 4-1-4-1 ile 4-3-3 karşımı biz diziliş fikrine katılıyorum. Açıkcası mevcut oyunda Fenerbahçe'nin safkan bir 4-3-3 mantığında olduğunu söylemek güç.

Çok zorlamak icap ederse Caner tarafını ML, Kuyt tarafını AMR (Cut inside) yapılabilir.

Universal
29.Ekim.2012, 13:07
Fenerbahçe'nin bana göre dizilişi AEL maçıdnan sonra 4-3-3 olacak.

Orta alanda ki üçlünün birisi geride iken diğer ikisi her iki yönde oynuyor ve arada kanatlara yardım ediyor.

İleri üçlüde ise tek forvet ve Kuyt - Caner/Stoch ile de kanat-forvet oynatarak bir taktik geliştirmiş.

Bu sistem Fenerbahçe için en ideali gözüküyor.

Birde burada ki arkadaşlar için şunu demek isterim, burada bu işler beklenti olmadan yapılıyor. Herkes bizler gibi hayatını geçindirirken bu oyunu güzelleştirmek için çalışan arkadaşlarımız zaman zaman ailelerinden ve arkadaşlarından feragahat ediyorlar. Bence bunlara göre eleştiri yapmalıyız.

di canio
29.Ekim.2012, 20:21
Derin analizleri kenara bırakıp basit olarak bakınca 4-4-2'de 2 tane merkezi orta saha oyuncusu oynayabiliyor. Ama Aykut Kocaman Alex ayrıldığından beri 3'lü orta saha ile oynuyor. Şu an oynadığım oyunda Meireles ve Baroni oynuyor, M.Topal mutsuz ve takımdan ayrılmak istiyor. Gerçekçilik açısından bakınca da hiç 4-4-2 oynatmamış hocaya varsayımlarla 4-4-2 oynattırıyorsunuz. Yanlış mıyım?

Tamamen yansıtılamıyorsa şu an oynanan sisteme en uygunu bence, 1 DMC, 2 MC, 2 AMRL, 1 S daha doğrudur.

perpetua
29.Ekim.2012, 21:27
Derin analizleri kenara bırakıp basit olarak bakınca 4-4-2'de 2 tane merkezi orta saha oyuncusu oynayabiliyor. Ama Aykut Kocaman Alex ayrıldığından beri 3'lü orta saha ile oynuyor. Şu an oynadığım oyunda Meireles ve Baroni oynuyor, M.Topal mutsuz ve takımdan ayrılmak istiyor. Gerçekçilik açısından bakınca da hiç 4-4-2 oynatmamış hocaya varsayımlarla 4-4-2 oynattırıyorsunuz. Yanlış mıyım?

Tamamen yansıtılamıyorsa şu an oynanan sisteme en uygunu bence, 1 DMC, 2 MC, 2 AMRL, 1 S daha doğrudur.

Kendini 1 Ekim'e, yani bu kararin verildigi tarihe, gotur lutfen.

Fenerbahce'nin o tarihten onceki son 4 macinda:

Mersin IY: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Kuyt (4411)
Marsilya: Caner, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
Trabzon: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
Kasimpasa: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)

Bu tarihten sonra Alex ayrildi ve 2 Ekim itibariyle veritabani oyundaki son halini aldi.

Alex'in kadrodan cikmasiyla yerine Christian'in mi, Kuyt'un mu oynayacagi soru isaretiydi.

Biz Kuyt oynar herhalde dedik ve 4411'e yakin olan 442'yi sectik. Bu karari verirken elimizdeki veri Kasimpasa macinda gol gerektiginde Alex'in yerine Kuyt'un girmesi, Marsilya macinda ise maci tutmak icin Alex'in yerine Christian'in girmesiydi.

Ama Kuyt, Alex'in yerine degil Topuz'un yerine, son maclarda oynamayan Christian da Alex'in yerine daha geride oynamaya basladi.

Bu sezon Fenerbahce 4312'de oynadi, 442'de oynadi, 4411'de oynadi, 4231'de oynadi, 451'de oynadi, 433'de oynadi. Bazi maclarda cok bol pas yaparak da oynadi, bazi maclarda ise topu rakibe vererek uzun toplarla da oynadi (ozellikle Sivasspor maci).

Bu kadar cok degisiklik yapilan bir ortamda, bizim varsayim yapmak zorunda kalmamiz pek anormal degil herhalde.

di canio
29.Ekim.2012, 21:30
Kendini 1 Ekim'e, yani bu kararin verildigi tarihe, gotur lutfen.

Fenerbahce'nin o tarihten onceki son 4 macinda:

Mersin IY: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Kuyt (4411)
Marsilya: Caner, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
Trabzon: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
Kasimpasa: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)

Bu tarihten sonra Alex ayrildi ve 2 Ekim itibariyle veritabani oyundaki son halini aldi.

Alex'in kadrodan cikmasiyla yerine Christian'in mi, Kuyt'un mu oynayacagi soru isaretiydi.

Biz Kuyt oynar herhalde dedik ve 4411'e yakin olan 442'yi sectik. Bu karari verirken elimizdeki veri Kasimpasa macinda gol gerektiginde Alex'in yerine Kuyt'un girmesi, Marsilya macinda ise maci tutmak icin Alex'in yerine Christian'in girmesiydi.

Ama Kuyt, Alex'in yerine degil Topuz'un yerine, son maclarda oynamayan Christian da Alex'in yerine daha geride oynamaya basladi.

Bu sezon Fenerbahce 4312'de oynadi, 442'de oynadi, 4411'de oynadi, 4231'de oynadi, 451'de oynadi, 433'de oynadi. Bazi maclarda cok bol pas yaparak da oynadi, bazi maclarda ise topu rakibe vererek uzun toplarla da oynadi (ozellikle Sivasspor maci).

Bu kadar cok degisiklik yapilan bir ortamda, bizim varsayim yapmak zorunda kalmamiz pek anormal degil herhalde.

Ne yazarsak yazalım siz haklı olacaksınız. Ziya Şengül tartışmasında yaşamışken bunu tartışmaya girmeye niyetim yok. Zaten maç da başlayacak. Hiç oynamadığı 4-4-2'yi oynamaya devam etsin Fenerbahçe oyunda.

perpetua
29.Ekim.2012, 22:08
Ne yazarsak yazalım siz haklı olacaksınız. Ziya Şengül tartışmasında yaşamışken bunu tartışmaya girmeye niyetim yok. Zaten maç da başlayacak. Hiç oynamadığı 4-4-2'yi oynamaya devam etsin Fenerbahçe oyunda.

Su anda Antalya karsisinda 442 oynuyor Fenerbahce. :)

O donemde elimizdeki bilgi ile yanlis karardi diyemem. Ama tabii her sey olup bittikten sonra karar vermek cok daha kolay. (::)

di canio
29.Ekim.2012, 22:54
Su anda Antalya karsisinda 442 oynuyor Fenerbahce. :)

O donemde elimizdeki bilgi ile yanlis karardi diyemem. Ama tabii her sey olup bittikten sonra karar vermek cok daha kolay. (::)

O dönemde elinizde, ana sistemi 4-4-2 olacak ne gibi bir veri vardı merak ediyorum. Çok ileri görüşlü araştırma ekibimiz var, ne diyeyim. oynamıştı Fenerbahçe dersiniz. Kolay gelsin.

perpetua
29.Ekim.2012, 23:05
Çok ileri görüşlü araştırma ekibimiz var, ne diyeyim. Oyunda Mehmet Topal mutsuz olup, devre arasında ayrılmak istesin takımdan. Siz de ama Antalyaspor karşısında 4-4-2 oynamıştı Fenerbahçe dersiniz. Kolay gelsin.

4411 veya iki MC'li 4231'de de ayni sorun olacakti.
Iki DM'li 4231'de de Meireles ayni sorunu yasaycakti.

Dizilis 433 yapilsa Topuz, Krasic ve Kuyt'tan birisi veya belki ikisi ayni sorunu yasayacakti.

Aykut Kocaman'a bu oyunculari al diyen de biz degiliz sonucta. Kafasinda ne oldugunu da bir tek kendisi biliyor. Biz de bu kafasindakilerin sahaya yansimasini gorup, ona gore degisiklik yapmaya calisiyoruz.

Haftalarca, aylarca hatta yillarca Aykut Kocaman'in takimlarini izliyoruz, kisa pas yapmayi tercih eden bir teknik direktor oldugu sonucuna variyoruz. Su anda Fenerbahce bu kisa pas oyunundan vazgecmis, kaleye olabildigince az pasla gitmeye calisan bir takim gorunumunde. Bu son 4-5 haftanin goruntusu. Oyunda Aykut Kocaman'in kisa paslarla yavas tempo ile oynatmasi da yanlis bu durumda, degil mi?

Zaten kendisi daha Ekim ayinin basina dogru takimimiz 1-1.5 aya kadar oturacak demedi mi? Arayis icinde degil mi? Arayis icinde olan ve dizilis ve mactan maca taktiksel tercih degistiren bir teknik direktorun taktik tercihlerini yansitmak basit bir is mi? Sadece dizilis de degil. Mantalitesi de degisiyor her mac Aykut Kocaman'in.

Tahminen Ocak yamasina kadar Aykut Kocaman'in tercihleri daha belirgin olmaya baslar, takimi oturtur ve o zaman kadar daha isabetli kararlar verebiliriz.

di canio
29.Ekim.2012, 23:10
Takımın başına geldiğinden beri 4-3-3'e vurgu yapan, Alex'e rağmen bile deneyen bir hoca Aykut Kocaman. Hiç oynatmadığı 4-4-2 oynatmasını savunabiliyorsunuz. 4-4-1-1 başka, 4-4-2 başka, en iyi sizin bilmeniz lazım. Geçmişinde mecburen oynattığı 4-4-1-1 var diye, 4-4-2 oynatır arasında nasıl bir bağ kurdunuz şaşırıyorum.

perpetua
29.Ekim.2012, 23:52
Takımın başına geldiğinden beri 4-3-3'e vurgu yapan, Alex'e rağmen bile deneyen bir hoca Aykut Kocaman. Hiç oynatmadığı 4-4-2 oynatmasını savunabiliyorsunuz. 4-4-1-1 başka, 4-4-2 başka, en iyi sizin bilmeniz lazım. Geçmişinde mecburen oynattığı 4-4-1-1 var diye, 4-4-2 oynatır arasında nasıl bir bağ kurdunuz şaşırıyorum.

4411 ile 442 arasindaki fark ikinci forvetin orta sahaya daha fazla gelmesi. Bugun Antalyaspor karsisinda Kuyt'un yaptigi gibi. Veya gecen yil Necati'nin Galatasaray'da yaptigi gibi. Buna 4411 de diyebilirsin, 442 de. Oyuncuya verilen gorevler belirler ne yapacaklarini.

Neyse, tekrara girecek ama taktiksel tercihlerinde bu kadar cok degisiklik yapan her teknik direktoru degerlendirmek zor olacaktir. Bugun dogru tahmin ettigin, gelecek hafta yanlis olabilir. Bu kadar usteleyecek bir sey gormuyorum acikcasi.

Evet su anda 433 daha dogru dizilistir. Ama bana o donemde verdigimiz kararin, o donemde elimizde olan verilere dayanarak, yanlis oldugunu soyletemezsin. Cunku bu, bile bile yanlis bir tercih yaptigimizi itiraf etmek olur ki boyle bir seyi yapmis olmamiz zaten mumkun degil. Karar tartismali bir karar olabilir ama yanlis karar ile tartismali karar ayni sey degildir.

berksus
30.Ekim.2012, 00:02
Beyler araştırmacıları boşuna eleştirmeyin. Sırf bu maç 3-4 kere taktik değiştirdi Aykut maç sırasında. Zaten teknik direktör olup olmadığı bile belli değil adamın. Kafasına göre bir şeyler deniyor her maç.

di canio
30.Ekim.2012, 03:04
4411 ile 442 arasindaki fark ikinci forvetin orta sahaya daha fazla gelmesi. Bugun Antalyaspor karsisinda Kuyt'un yaptigi gibi. Veya gecen yil Necati'nin Galatasaray'da yaptigi gibi. Buna 4411 de diyebilirsin, 442 de. Oyuncuya verilen gorevler belirler ne yapacaklarini.

Neyse, tekrara girecek ama taktiksel tercihlerinde bu kadar cok degisiklik yapan her teknik direktoru degerlendirmek zor olacaktir. Bugun dogru tahmin ettigin, gelecek hafta yanlis olabilir. Bu kadar usteleyecek bir sey gormuyorum acikcasi.

Evet su anda 433 daha dogru dizilistir. Ama bana o donemde verdigimiz kararin, o donemde elimizde olan verilere dayanarak, yanlis oldugunu soyletemezsin. Cunku bu, bile bile yanlis bir tercih yaptigimizi itiraf etmek olur ki boyle bir seyi yapmis olmamiz zaten mumkun degil. Karar tartismali bir karar olabilir ama yanlis karar ile tartismali karar ayni sey degildir.

Sizin de yanlış yaptığınızı kabul edeceğinizi sanmıyorum zaten. Kolay gelsin.

sui generis
30.Ekim.2012, 12:13
yalnız o zaman birşeyi atlamışsınız. Aykut hoca, bir basın toplantısında bu sezon genel olarak 433 oynayacağını belirtti. bir basın mensubu 442 olmayacak mı diye sorduğunda birçok taktik ile oynayacağız, 442 den bunlardan biri olacak ama ilk tercihimiz 433 olacak dedi.

4-4-2 yapıldıysa keşke ortasahanın birini dm ya da topal a mc özelliği verilseydi. DM mevkisi Kocaman için vazgeçilmez bir yer.

perpetua
30.Ekim.2012, 17:09
Sizin de yanlış yaptığınızı kabul edeceğinizi sanmıyorum zaten. Kolay gelsin.

Sonuc yanlis olabilir, bunu da kabul ettim zaten.

Son karari vermemiz gerektigi zaman ne olacagi belli degildi. 442 de olurdu, 433 de, 451'de, 4411'de, 4231'de.

Zaten oyunun ciktigi gun yayinlanacak bu tip ufak tefek yanlisliklari duzeltecek bir yama da hazir su anda. Isteyen kendisi degistirir veya oldugu gibi birakir, isteyen yamayi indirip o donemden sonra gerceklesen teknik direktor degisiklikleri ve bu tip ufak hatalarin duzeltilmesini saglar.

erdeng
31.Ekim.2012, 01:34

Aykut Kocaman söz konusu olduğunda araştırmacıya yüklenmek pek faydalı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Özellikle Alex'in gidişinden sonra Fenerbahçe'nin bilinçsiz bir şekilde 4-3-3 görünümlü asimetrik bir 4-2-3-1 oynadığını gözlemledim. Doğan görünümlü şahin gibi oldu :smismileyiw2:

- Sağ Kanat ofansif (Ofansif Sağ, Ofansif Bek), sol kanat ise Orta Saha Sol ve Defans Sol çizgisinde oynuyor.
- Aykut Hoca orta sahada 2 DMC ve 1 MC (Christian) dan kurulu 4-3-3'ün 3'ünü oynatmaya çalışıyor ancak Christian arkadaşımız kendini Alex'in pozisyonunda ve kalibresinde zannedip ileride (OOSM) duruyor ve topa basmıyor.

Bu yazdıklarım benim kişisel tespitlerim, katılmazsanız gücenmem.

Sizler de göreceksiniz Aykut Kocaman sezon ortasında gidip yerine başka bir hoca geldiğinde bu takım 4-4-2 oynayacak. Kuyt ve Sow 2'li forvet olacak. Mehmet Topal değil ama Christian ıskartaya çıkacak. Hal böyle olunca araştırmacı arkadaş ne yapsın. Onun yerinde olsam ben de 4-4-2'yi bildirirdim, aklın yolu bir. En azından sezonun ikinci yarısı için isabetli bir karar almış olacaktır.

RasAnt
31.Ekim.2012, 19:48
Perpetua birşey danışmak istiyorum

Egemen jumping 13 girilmiş ben mi yanlış analiz ettim acaba bu adam herkesin üstüne zıplayıp hayvanca hareketler yapıyor en büyük özelliği sıçraması diye düşünüyordum geri dönüş yaparsanız sevinirim

di canio
31.Ekim.2012, 20:46
Aykut Kocaman söz konusu olduğunda araştırmacıya yüklenmek pek faydalı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Özellikle Alex'in gidişinden sonra Fenerbahçe'nin bilinçsiz bir şekilde 4-3-3 görünümlü asimetrik bir 4-2-3-1 oynadığını gözlemledim. Doğan görünümlü şahin gibi oldu :smismileyiw2:

- Sağ Kanat ofansif (Ofansif Sağ, Ofansif Bek), sol kanat ise Orta Saha Sol ve Defans Sol çizgisinde oynuyor.
- Aykut Hoca orta sahada 2 DMC ve 1 MC (Christian) dan kurulu 4-3-3'ün 3'ünü oynatmaya çalışıyor ancak Christian arkadaşımız kendini Alex'in pozisyonunda ve kalibresinde zannedip ileride (OOSM) duruyor ve topa basmıyor.

Bu yazdıklarım benim kişisel tespitlerim, katılmazsanız gücenmem.

Sizler de göreceksiniz Aykut Kocaman sezon ortasında gidip yerine başka bir hoca geldiğinde bu takım 4-4-2 oynayacak. Kuyt ve Sow 2'li forvet olacak. Mehmet Topal değil ama Christian ıskartaya çıkacak. Hal böyle olunca araştırmacı arkadaş ne yapsın. Onun yerinde olsam ben de 4-4-2'yi bildirirdim, aklın yolu bir. En azından sezonun ikinci yarısı için isabetli bir karar almış olacaktır.

Aykut Kocaman gidince dusunulur o. Su an takimin basinda bulunan hocanin oncelikli taktiksel dizilis tercihi tartistigimiz.

perpetua
31.Ekim.2012, 21:53
Perpetua birşey danışmak istiyorum

Egemen jumping 13 girilmiş ben mi yanlış analiz ettim acaba bu adam herkesin üstüne zıplayıp hayvanca hareketler yapıyor en büyük özelliği sıçraması diye düşünüyordum geri dönüş yaparsanız sevinirim

Bence Egemen'in hava toplarinda en onemli artisi korkusuzca toplara yukselmesi. Genelde bunu yaparken da rakibin ustune dogru ziplayarak rakibin de ziplamasini engelliyor. Zaman zaman faul yapiyor, zaman zaman da faul aliyor bu sayede.

Ziplama, tahmin ediyorum ki sen de biliyorsun, oyunda bir oyuncunun boyu + ziplama becerisini (ayaklarin yerden ne kadar kesildigi) yansitiyor.

Bu nedenle de 15-16 gibi degeler daha cok boyu 1.90 ve ustu oyuncular icin kullaniliyor.

13-14 gibi degerler ise daha cok 1.85 ve ustu oyuncular icin.

Egemen'in boy 1.83, yani verilen ziplama degeri zaten onun boyundaki bir oyuncu icin oldukca yuksek bir seviye. Genelde bu boydaki oyuncular 11 civarinda bir deger aliyor.

Mesela ziplama becerisi cok harika olmayan, 1.84 boyundaki Hakan Balta icin 10 verilmis.
Veya 1.86 boyundaki ve ziplama becerisi cok iyi olmayan Bobo icin de verilen deger 13.
1.88'lik vittek de 14.
1.82'lik ve ziplama becerisi oldukca iyi olan Tuncay icin de 12.
1.86'lik Serdar Kesimal icin ise 11.

Tabii 20 puanlik skala 1.60m boyundan 2.10m boyuna kadar oyunculari yansitmasi gerektigi icin birbirine yakin boydaki oyuncular sadece ziplama becerisi olarak oyunda birbirlerinden cok farkli degerler almiyor. Bu da cesaret ve guc gibi ikincil ozelliklerin daha fazla one cikmasina yardimci oluyor. Tabii cok uzun boylu oyuncular disinda.

Eger oyunda Egemen kendisinden cok uzun olmayan oyunculardan hava topu almakta zorluk cekiyorsa buna goz atalim. Ama aksi takdirde ilk bakista verilen degerde cok sorun goremiyorum. Belki 1 puan artis olabilir ama Egemen'in gucu ve cesaretinin oyunda rakibe kolay kolay hava topu kazandirtmadigini dusunuyorum.

RasAnt
31.Ekim.2012, 23:41
Gene boy sorunu sega çözmeli bence bu sorunu kendilerine göre kriter koymaları doğru değil,Alextede tartışmıştık bu zıplama konusunu.

Oyun içinde deneyeceğim Egemeni ondan sonra yorum yapmak daha sağlıklı olacak.Teşekkürler.

Cengo
31.Ekim.2012, 23:51
Kriter olmazsa farklı ülkelerin aynı boylar için farklı jumping değerleri girdiğini görürüz. O zaman da bu hiç hoş olmaz.

mertayasava
01.Kasım.2012, 00:38
Bu jumping konusunda son yıllarda getirilen kriterler(mevcut olan) bence en tutarlı kriterler,en azından oyunun ilk çıkışından bugüne kadar olanlar arasından.Ama bu kriterleri çökertecek tek futbolcu vardır o da Falcao :) Muhtemelen İspanyol araştırmacılar bunları tartışmaya başlamıştır bile.

Klavooz
01.Kasım.2012, 07:25
Yahu bu Krasic nasıl top sürüyor mübarek Messi yapmışlar adamı.

Krasic zaten top sürmesi ve süratli oluşuyla ön plana çıkıyor. Yani her topu iyi süren adam Messi olmuyor.

Klavooz
01.Kasım.2012, 07:35

Hangi takımlısınız bilmiyorum ama eğer Sow'un Fenerbahçe maçlarını izlediyseniz 18 bitiriciliğin cuk oturduğunu düşünürdünüz. Çünkü bizim izlediğimiz Sow, kaleci ile karşı karşıya kaldığı zamanlar golü mutlaka atıyordu. Adam tam bitirici bir forvet. Arkası kaleye dönük bile gol atıyor. (Gs, Bjk golleri.)

RasAnt
01.Kasım.2012, 14:35
Krasic fena deniyor ama bende aynı gerçekteki gibi oynuyor tık yok Kuyt çok daha iyi oynuyor Krasiçten,belkide alışma sürecini daha atlatamadı gerçekteki gibi

Cengo
01.Kasım.2012, 15:15
Bu jumping konusunda son yıllarda getirilen kriterler(mevcut olan) bence en tutarlı kriterler,en azından oyunun ilk çıkışından bugüne kadar olanlar arasından.Ama bu kriterleri çökertecek tek futbolcu vardır o da Falcao :) Muhtemelen İspanyol araştırmacılar bunları tartışmaya başlamıştır bile.

Yalnız Jumping ile Heading farklı.

Jumping boyu ile orantılı ne kadar dikine zıplayabileceğinin ölçütü. Dolayısı ile boya endeksli SI Games kriterleri var. XXX cm boyda az zıplayana şu puan, ortalama zıplayana şu puan, ortalama üstü zıplayan şu puan, üst düzey zıplayan şu puan vs gibi.

Heading ise kafa vurduğunuz topu istenilen yere ne kadar iyi gönderebileceğinizi açıklar. İri yarı uzun oyuncular genelde sürekli kafaya çıkıp vururlar ama bazıları sürekli dağlara taşlara vururlar. O oyuncuların Heading değerleri düşük olur. Zıplayıp kafayı vurduğun zaman istediğin noktaya ne kadar iyi gönderebilmenin, atabilmenin ölçütüdür Heading.

Tabi her şey buna bağlı değil. Belki tek kalsan güzel vuruyorsundur ama rahat vurmanı bozan bir şeyler olduğunda işin şekli değişiyordur. Tabi bu yüzden fizik gücünün ölçütü, fizikle rakibi yıkabilme ölçütü Strength ve omuzomuza mücadelede dirençli, dengede kalıp ayakta durabilmek ölçütü Balance da önemli.

Bunların hepsi timing ve pozisyon bilgisi hariç.

Hücumda doğru yere koşup, doğru yer alabilmesi için Off The Ball gerekli.
(Savunmada pozisyon bilgisi = Positioning).

Doğru zamanlama ile çıkabilmesi, doğru tercih yapabilmesi de Decisions ile olur. Tercihinde ne kadar bilinçli ve doğru tercihi belirlediğini açıklar.

Oyuncu heyecan yaparsa doğru tercih için beklemeyebilir ve erken, hatalı bir tercih yapabilir. Dolayısı ile Composure da başarıyı yükseltir.

Zıplayıp kafa vurmak için cesaret lazım. Topa çıkarken fizik mücadeleden açan, kaybedeceğini düşünüp fiziksel mücadele yerine rakibin hata yapması bekleyen oyuncular hava hakimiyetinde genelde başarısız olurlar. Bravery gerekli. Tabi Bravery tekmeye kafa atan, her şeye fizikle dalan oyuncularda çok yüksek olur. Topa zıplamayacaksanız, rakibi fiziğiniz ile bozup kafa vurmaya çalışmayacaksanız niye hava topuna çıkıyorsunuz ki?

İnsanüstü hava hakimiyeti sadece zıplama ile pek açıklanabilir değil. Falcao zor durumda bile insanüstü kafa vuruşları yapıyor, top kalecinin dokumayacağı iğne deliğinden gidiyor. Bunu zıplama becerisi ile açıklamamak mümkün değil.

barahir
01.Kasım.2012, 17:08
Jumping kriteri kadar saçma bi kriter olmamıştır sanırım.. Cannavaro'nun Jumping'i kaçtı? 9 mu 10 mu? Ya da İvan Cordoba'nın? Farklı farklı değerler girilebilir ki girilmeli de..

Nasıl ki Stoch sırf şutları gol olsun diye 18 Bitiricilik alıyosa, kafaya iyi çıkan kısa boylu bir oyuncu da iyi bi değer almalı.. Sadece Egemen açısından konuşmuyorum, geçen yıl Alex için de çok tartışmıştık bu Jumping değerini ki Alex'in Hakan Şükürün Belçikaya attığı gol gibi golü de varken çok düşük değer alıyordu..

perpetua
01.Kasım.2012, 17:21
Jumping kriteri kadar saçma bi kriter olmamıştır sanırım.. Cannavaro'nun Jumping'i kaçtı? 9 mu 10 mu? Ya da İvan Cordoba'nın? Farklı farklı değerler girilebilir ki girilmeli de..

Nasıl ki Stoch sırf şutları gol olsun diye 18 Bitiricilik alıyosa, kafaya iyi çıkan kısa boylu bir oyuncu da iyi bi değer almalı.. Sadece Egemen açısından konuşmuyorum, geçen yıl Alex için de çok tartışmıştık bu Jumping değerini ki Alex'in Hakan Şükürün Belçikaya attığı gol gibi golü de varken çok düşük değer alıyordu..

Stoch'un sutlari sirf gol olsun diye 18 bitiricilik almadi. Vuruslari iyi oldugu icin aldi. Ama o vuruslari ne zaman yapacagi veya o vuruslari yaparken dengesini koruyp koruyamayacagi farkli meseleler. :)

Sonucta jumping meselesi bir kriter ve soyle dusunmek gerekli. Eger bir oyuncunun jumping degeri cok yuksek degil ama cok hava topu aliyorsa, bu demektir ki o hava toplarini almasini saglayan baska ozelliklerinin cok iyi olmasi gerekir. Ve tabii kriter dediginiz sey nufusun buyuk bir bolumunu kapsar, hepsini degil. Cannavaro buyuk ihtimalle 12 veya 13 alirdi. Ama daha fazlasini mevcut kriterler altinda almazdi saniyorum.

OrcunFB
04.Kasım.2012, 15:21
Kuyt'ı forvet arkası Merkezi Hucumcu olarak kullanıyorum ama yeterli katkı alamadım. Hangi rolde oynatmamı tavsiye edersiniz ?

sui generis
04.Kasım.2012, 15:24
Çift forvette mücadeleci forvet, tam saha pres top kapma sert sıkı markaj alan markajı top sürme 2 tık , derinleşmesine kosu 3 tık yapıyorum ben. Gayet iyi :)

OrcunFB
04.Kasım.2012, 15:26
Çift forvet oynamayı düşünmüyordum aslında ama Kuyt'dan verim alamadığımdan 4-4-2'ye geçebilirim, teşekkürler. :)

tyfnkrvl07
04.Kasım.2012, 15:27
Selçuk Şahin'i sakatlıklardan dolayı oynatıyorum şu rolde hiçde fena oynamıyor , denemek isteyen varsa deneyebilir.

http://i46.tinypic.com/2drgfux.png

not:az önce yanlış konuya yazmışım o mesaj silinebilir.

Sekopej
04.Kasım.2012, 16:59
Gerçeğe uygun olması için oyuna girince ilk iş tüm yetkileri Aziz Yıldırım'a vermek olacak sanırım.:p

http://f1211.hizliresim.com/13/4/fmbqw.png (http://bit.ly/c25MCx)

sui generis
04.Kasım.2012, 17:22
Serkan abi ben de öyle yapıyorum , başkasına güvenmiyorum :)

brkdnz
04.Kasım.2012, 18:32
merhabalar,

oyuncuların tek bir özelliğine bakarak yorum yapmayı eleştirmeyi uygun bulmayan biri olduğumu öncelikle belirterek yaptığınız araştırmalara saygı duyduğumu söylemek istiyorum,

ancak krasicin özel yeteneğinin 6 olması sizce doğru mu? bu özelliği arttırmayı düşünüyor musunuz?(italyan araştırmacılar kaynaklı bir durum sanırım bu)

recep niyazın pa ve ca değerleri nedir?ve profilini yeterli seviyede yükseltilmemesini neye bağlıyorsunuz?ciddi anlamda son dönemlerdeki alt yapılardan çıkan en yetenekli oyuncu gibi duruyor zira.

yani şimdi galatasaraydan örnek vermek gerekirse,serdar eylik,berkin ,cem sultan gibi oyuncuları gördükten sonra recep niyazın onlarla aynı seviyede olması hatta daha düşük gibi yansıtılması doğru mu sizce?

kolay gelsin.

Spe1907
04.Kasım.2012, 20:04
merhabalar,

oyuncuların tek bir özelliğine bakarak yorum yapmayı eleştirmeyi uygun bulmayan biri olduğumu öncelikle belirterek yaptığınız araştırmalara saygı duyduğumu söylemek istiyorum,

ancak krasicin özel yeteneğinin 6 olması sizce doğru mu? bu özelliği arttırmayı düşünüyor musunuz?(italyan araştırmacılar kaynaklı bir durum sanırım bu)

recep niyazın pa ve ca değerleri nedir?ve profilini yeterli seviyede yükseltilmemesini neye bağlıyorsunuz?ciddi anlamda son dönemlerdeki alt yapılardan çıkan en yetenekli oyuncu gibi duruyor zira.

yani şimdi galatasaraydan örnek vermek gerekirse,serdar eylik,berkin ,cem sultan gibi oyuncuları gördükten sonra recep niyazın onlarla aynı seviyede olması hatta daha düşük gibi yansıtılması doğru mu sizce?

kolay gelsin.

krasici italyan araştırmacı öyle yapmış, sadece özel yetenek olsa iyi adam fizik olsun teknik olsun her taraftan düşürmüşte düşürmüş,ama özel yetenek aralarında en göze batanı tabi. benim anlamadığım konu, ne yaptıda böyle düştü bu adamın oynatılmamasının sebebi 3-5-2 taktiğine geçiş yapılması ve bu taktikte MR-ML oyuncularının hem defansa hemde ileriye yardım edebilecek seviyede oyuncular olması gerektiğiydi, kötü oynadığı için kesilmedi diye biliyorum ki ilk sezonunda gayet iyi bi performans gösterdi JUVE de.

Recep konusuna ise hiç girmek bile istemiyorum, o saydığın 3 adamla aynı değil Recep bi kere oyunda onu söylim,çok daha kötü(Cem ile hiçbirşekilde kıyaslanmaz zaten). cem ve berkim -9 du sanırım recep ise yine geçen seneki gibi -8. O 2 oyuncuya -9 veriliosa, Recep Niyaz ve Muhammed Demirci'ye -10 verilmesi gerekir bu arada Muhammed -9 yine geçen sene ki gibi.

Spe1907
04.Kasım.2012, 20:16
http://i.imgur.com/tj2Ms.jpg

buyrun 2014 yılından bi recep niyaz profili, anlamadığım bir diğer konu ise recep'in nedne hala bu kadar random özelliği var? A takımda çok fazla oynamadı diyebilirsiniz ama Muhammed te oynamadı o zaman onunkiler niye verilmiş. ayrıca wikipediadaki değer doğru ise Muhammed'ten fazla milli maçtada oynamış Recep.Adamın balance 4 stamina 4 work rate 6 decisions 9 pace 9 işimize yarayacak özellikleri vermişiniz düşük düşük, top kapma, markaj ise random. neden bunlara 1-5 arası düşük değerler atanmaz. profildende görülceği üzere recebin hızı-top kapması ve markajı aynı değerde ki daha çok diğer özelliklerin üzerine çalıştırıldığı halde böyle oldu.

Burak Akmanoğlu
04.Kasım.2012, 20:40
Salih Uçan Wonderkid o nasıl beyler acaba 2014'te hocam * :)

nessus
04.Kasım.2012, 20:54
Meireles maçlarda çok çabuk kondisyon kaybediyor, neden böyle?

perpetua
04.Kasım.2012, 22:50
merhabalar,

kolay gelsin.

Krasic'e flair icin Italyanlarin 6 vermesi bana da mantikli gelmedi ama izlemeye devam edip bir karar veririz Ocak ayina kadar.

Recep Niyaz hala ust seviye bir PAF oyuncusundan fazla degil su asamada. Ozellikle fiziksel acidan cok zayif olmasi, bu fiziksel zayifligini kapatacak zihinsel ozellikleri de henuz gelismemis olmasi onun Fenerbahce'de cok fazla da sure almamasina neden oluyor.

Diger oyuncular ise Recep'ten cok daha fazla fiziksel yeterlilige sahip olan, genc yas gruplarindan mezun olmus oyuncular. Belki Recep kadar yetenekli degiller ama su anda birisini sececeksek fiziksel yeterliligi olani seceriz.

Aydin Yilmaz'in bu fiziksel yeterlilige ulasip, vasat olmasi icin kac yila ihtiyaci oldugunu dusunun. Alt yas kategorilerince cabuk ve hizli oldugu icin rahatlikla oynuyordu. Ama ust kademeye cikinca rakiplerin daha guclu, daha hizli olmasi onun zorlanmasina ve guclenmek zorunda oldugunu anlamasina neden oldu. Hala cok guclu degil ama en azindan idare edecek seviyeye geldi. Recep ise fiziksel yeterlilik olarak Aydin'a yaklasmak icin belki 1-2 yil daha durmadan calismak zorunda.

Neyse, Recep ne zaman cikar kora kor oyunda etkili olabilecegini gosterir, o zaman ona gore degerlendirilir. Daha onunde ozellikle fiziksel acidan kat etmesi gereken cok yol var. Yillardir profesyonel oynayan Stoch'un bile fiziksel olarak ezildigini goz onunde bulundurursak, ondan cok daha genc ve cok daha az fiziksel yeterlilige sahip bir Recep'ten simdi hemen oynamaya hazir olmasini beklemek pek mantikli degil.

Not: Fiziksel yeterlilik olarak Messi ornegi genelde cok verilir. Ama Messi'nin ne kadar inatci, dengeli ve dayanikli oldugunu gormemezlik edemeyiz. Pepe gibi oyuncularla bile kora kor mucadele edebilen bir oyuncuya fiziksel olarak zayif demek oldukca zor.

di canio
04.Kasım.2012, 22:58
Krasic'e flair icin Italyanlarin 6 vermesi bana da mantikli gelmedi ama izlemeye devam edip bir karar veririz Ocak ayina kadar.

Recep Niyaz hala ust seviye bir PAF oyuncusundan fazla degil su asamada. Ozellikle fiziksel acidan cok zayif olmasi, bu fiziksel zayifligini kapatacak zihinsel ozellikleri de henuz gelismemis olmasi onun Fenerbahce'de cok fazla da sure almamasina neden oluyor.

Diger oyuncular ise Recep'ten cok daha fazla fiziksel yeterlilige sahip olan, genc yas gruplarindan mezun olmus oyuncular. Belki Recep kadar yetenekli degiller ama su anda birisini sececeksek fiziksel yeterliligi olani seceriz.

Aydin Yilmaz'in bu fiziksel yeterlilige ulasip, vasat olmasi icin kac yila ihtiyaci oldugunu dusunun. Alt yas kategorilerince cabuk ve hizli oldugu icin rahatlikla oynuyordu. Ama ust kademeye cikinca rakiplerin daha guclu, daha hizli olmasi onun zorlanmasina ve guclenmek zorunda oldugunu anlamasina neden oldu. Hala cok guclu degil ama en azindan idare edecek seviyeye geldi. Recep ise fiziksel yeterlilik olarak Aydin'a yaklasmak icin belki 1-2 yil daha durmadan calismak zorunda.

Neyse, Recep ne zaman cikar kora kor oyunda etkili olabilecegini gosterir, o zaman ona gore degerlendirilir. Daha onunde ozellikle fiziksel acidan kat etmesi gereken cok yol var. Yillardir profesyonel oynayan Stoch'un bile fiziksel olarak ezildigini goz onunde bulundurursak, ondan cok daha genc ve cok daha az fiziksel yeterlilige sahip bir Recep'ten simdi hemen oynamaya hazir olmasini beklemek pek mantikli degil.

Not: Fiziksel yeterlilik olarak Messi ornegi genelde cok verilir. Ama Messi'nin ne kadar inatci, dengeli ve dayanikli oldugunu gormemezlik edemeyiz. Pepe gibi oyuncularla bile kora kor mucadele edebilen bir oyuncuya fiziksel olarak zayif demek oldukca zor.

Recep Niyaz ve Muhammed Demirci'nin PA'ları ile ilgili de yorum yapar mısınız? Muhammed Demirci'nin PA'sının daha yüksek olması hangi kriterlerinize ve gözlemlerinize dayanıyor?

MeMo
04.Kasım.2012, 23:01
Recep Niyaz ve Muhammed Demirci'nin PA'ları ile ilgili de yorum yapar mısınız? Muhammed Demirci'nin PA'sının daha yüksek olması hangi kriterlerinize ve gözlemlerinize dayanıyor?

Saydıklarının var olduğunu sanmıyorum.

perpetua
04.Kasım.2012, 23:08

Recep simdiye kadar daha cok fizigine ve cabukluguna dayanarak, Muhammed ise becerisi ve oyun gorusune dayanarak oynayan bir oyuncu goruntusunde oldugu icin.

Caner Erkin ile Arda Turan arasindaki fark gibi dusunulebilir bence.

cangulerdc
04.Kasım.2012, 23:27
İnanamıyorum.. Kimse sormuyor nasıl Fenerbahçe'yle ilk senende şampiyonlar ligini kazandın arkadaşım diye..
Böyle bir şeyin mümkün olmayacağını herkes bilir. Gelene geçene 4 atmış, Chelsea'sinden, City'sine..
Eğer böyle kolaysa şampiyon olmak, büyük bir hata vardır. Düzeltilmesi gerekir..
Aksi takdirde sadece kendinizi tatmin edersiniz..

Escochae
04.Kasım.2012, 23:28
Recep simdiye kadar daha cok fizigine ve cabukluguna dayanarak, Muhammed ise becerisi ve oyun gorusune dayanarak oynayan bir oyuncu goruntusunde oldugu icin.

Caner Erkin ile Arda Turan arasindaki fark gibi dusunulebilir bence.

Buna anca gülünür. Recep'in sıkıntısı zaten fiziği. Zaten Aykut Hoca'da o yönde gelişmesini bekliyor. Onun dışında oyun görüşü ve yaratıcılığı ile ilgili neler denildiğini herkes biliyor. Taraflı bakıyorsunuz demiyeceğim ama bu kadar saçma bir açıklamada olamaz.

perpetua
04.Kasım.2012, 23:36
Buna anca gülünür.

Peki. :)

Bu yorumun ne kadar komik oldugunu zaman gosterir nasil olsa. Birakalim zamana ve gorelim bence. :)

Keske ikisi de gelecek 1 yil icerisinde Super Lig'de surekli oynayan oyuncular haline gelseler de verilen potansiyelleri hak ettiklerini gosterseler.

cangulerdc
04.Kasım.2012, 23:40
Recep ve Muhammed'in daha iyi olması şu an için beklenmemeli.. Sanki gerçekte de Recep görev aldığı maçlarda üst düzey bir performans göstermiş gibi.. Fenerbahçeli arkadaşlar ekstra bir duyarlılık gösteriyor. Önceki senelerde bir Okan vardı sağ bek, bir de Gökay Iravul.. Okan Kayseri'de, Gökay ise Manisa'da oynayamıyor. O zaman da onlar yıldızdı size göre..

Potansiyelleri iyi ayarlanmalı, o da oyunun ilerlediğinde durumlarını iyi görmek için.
Zira geçen seneki oyunda Muhammed hiç de iyi gelişme gösteremiyordu.

Escochae
04.Kasım.2012, 23:48
Peki. :)

Bu yorumun ne kadar komik oldugunu zaman gosterir nasil olsa. Birakalim zamana ve gorelim bence. :)

Keske ikisi de gelecek 1 yil icerisinde Super Lig'de surekli oynayan oyuncular haline gelseler de verilen potansiyelleri hak ettiklerini gosterseler.

İkimizden birinin haklı olmasının bir önemi yok bence. Önemli olan oyuncunun doğru şekilde yansıtılması. Şuan için baktığımız zaman Recep'in gerek forma bulması açısından gerekse istatiksel açıdan Muhammed'den üstün olduğudur. Ki Muhammed şu oyuncu kıtlığında bile Beşiktaşda bir şekilde yer bulamıyorsa biz onu gerçekden biraz fazla abartıyoruz. Ayrıca Recep'i Caner'e Muhammed'i ise Arda'ya benzetmen gerçekden komik.

Spe1907
05.Kasım.2012, 00:03
Recep ve Muhammed'in daha iyi olması şu an için beklenmemeli.. Sanki gerçekte de Recep görev aldığı maçlarda üst düzey bir performans göstermiş gibi.. Fenerbahçeli arkadaşlar ekstra bir duyarlılık gösteriyor. Önceki senelerde bir Okan vardı sağ bek, bir de Gökay Iravul.. Okan Kayseri'de, Gökay ise Manisa'da oynayamıyor. O zaman da onlar yıldızdı size göre..

Potansiyelleri iyi ayarlanmalı, o da oyunun ilerlediğinde durumlarını iyi görmek için.

Cem Sultan,İrfan Başaran,Özgürcan,Berkin,Cafercan vs. bunların hepsi zaten A takımdaki müthiş performansları sayesinde o PA ları elde ettiler zaten.

MeMo
05.Kasım.2012, 00:08
Tam da tahmin ettiğim gibi Recep Niyaz konusunda ekstra gerçekçilik ekstra yorum var.

di canio
05.Kasım.2012, 00:14

Geçen seneki oyunda Muhammed gelişme gösteremiyordu, geçen sene Muhammed gelişme gösterdi mi peki?

perpetua Recep'i güzel yorumluyorsun da, Muhammed'i yorumlamıyorsun. Recep üst düzey maça çıkmamış, Muhammed çıkmış mı? Recep'le Muhammed'in milli takımdaki durumlarını aşağıdaki alıntıdan okuyabilirsin.

Mart ayında yapılan u17 Avrupa Şampiyonası 2012 finallerindeki 3 maç ve öncesinde Şubat ayının sonunda yapılan hazırlık maçlarında Muhammed ve Recep 5 maçta aynı kadroda yer alıyor. Recep bu 5 maçta ilk 11 oynarken Muhammed sadece 2 kere ilk 11'e giriyor.

Bu maçlardan sonra yoluna u19 milli takımıyla devam eden Recep Niyaz'la aynı yaşta olan (ikisi de Ocak-1995 doğumlu) Muhammed u18'de devam edip Vaclav Jezek turnuvasında 3 maçın 2'sinde ilk 11'de oynuyor. Bu 3 maç aynı zaman da Muhammed'in günümüze kadar oynadığı milli maçların tamamını oluşturuyor.

Muhammed'de durum bu iken Recep, Muhammedin aksine yoluna bir üst yaş grubu olan u19'la devam edip hemen 1 ay sonraki Crotia Kupası kadrosuna çağırılıyor. Bu maçların üçünde de ilk 11 oynuyor. Yine Muhammed'in çağırılmadığı u19 Avrupa Şampiyonası 2012 finallerinde 3 maçta kadroda yer alıp 1 maçta ilk 11 başlıyor.

Muhammed milli takımlara 19 kez çağrılırken Recep 59 kere çağrılıyor.

Oyunda bu oyunculardan biri mucize olmazsa geleceğin yıldızlarından biriyken diğeri işlerin sadece çok iyi gitmesi durumunda iyi bir oyuncu olacak gelecekte. Orası önemli değil. Akıllara şu soru geliyor bu 2 oyuncunun kıyasında kimin daha iyi olduğuna karar verilmiş araştırmacılar tarafından. Yukarıda rakamlar var bu oyuncular aynı yaşta.

Ya biz bu arada uçurum olan rakamlara, hoca seçimlerine yansımayan çok önemli şeyleri bilmiyoruz o yüzden bir oyuncuya bu kadar cömert davranılırken diğerine aynı muamele yok. Ya da bu oyuncuların takip edilme seviyesi benim şu son 20dk'dır yaptığımdan da az ve başarısız.

Ama biliyorum ki hiçbir anlamı yok bunların sizin için. Muhammed Demirci; aynı yaş grubundaki, çeşitli milli takım hocaları tarafından kendisinden açık ara fazla tercih edilen Recep Niyaz'dan daha potansiyelli imiş. Israrla ve defalarca şans bulmasına rağmen düz bir orta saha oyuncusundan farklı birşey yapmayan Necip Uysal'ı wonderkid yapanların -9 PA verdiği Muhammed mi abartı, yoksa bizim Recep Niyaz için yaptığımız yorumlar mı?

ReaList
05.Kasım.2012, 00:15
Okan Kayseri'de, Gökay ise Manisa'da oynayamıyor. O zaman da onlar yıldızdı size göre..

Öncelikle Okan Kayseri'de değil Bucaspor'da.
PTT 1. Lig'de 10. Hafta oynanıyor, Gökay Manisa'da 9 maça, Okan da Buca'da 8 maça çıktı.

Sanki gerçekte de Recep görev aldığı maçlarda üst düzey bir performans göstermiş gibi.

Recep forma giydiği A2 ve tüm genç milli takımlarda zaten üst düzey bir performans sergiliyor, A takımda bir maçta 30-40 dk oynasın hele (Aykut Kocaman'la bu biraz zor ama) o zaman veriyor mu vermiyor mu görürüz.

tyfnkrvl07
05.Kasım.2012, 00:16
2013 Mart ayındayım Altyapıdan şu 2 oyuncu dikkatimi çekti paylaşmak istedim.

http://i45.tinypic.com/jpufzs.png

http://i45.tinypic.com/9k4kn4.png

perpetua
05.Kasım.2012, 00:50
Geçen seneki oyunda Muhammed gelişme gösteremiyordu, geçen sene Muhammed gelişme gösterdi mi peki?

perpetua Recep'i güzel yorumluyorsun da, Muhammed'i yorumlamıyorsun. Recep üst düzey maça çıkmamış, Muhammed çıkmış mı? Recep'le Muhammed'in milli takımdaki durumlarını aşağıdaki alıntıdan okuyabilirsin.

Ama biliyorum ki hiçbir anlamı yok bunların sizin için. Muhammed Demirci; aynı yaş grubundaki, çeşitli milli takım hocaları tarafından kendisinden açık ara fazla tercih edilen Recep Niyaz'dan daha potansiyelli imiş. Israrla ve defalarca şans bulmasına rağmen düz bir orta saha oyuncusundan farklı birşey yapmayan Necip Uysal'ı wonderkid yapanların -9 PA verdiği Muhammed mi abartı, yoksa bizim Recep Niyaz için yaptığımız yorumlar mı?

Ikisinin de milli takimlardaki durumlarini gayet iyi biliyorum ve takip ediyorum. Muhammed ile calismak istenmemesinin de sadece kalitesiyle ilgili olmadigini dusunuyorum.

Mesela Bulent Uygun 41 defa, Sergen Yalcin ise 11 defa genc milli takimlarin formasini giymis. Hangisi daha yuksek seviyeye cikti? Sergen ile bir teknik direktorun neden calismak istemeyecegini tahmin edebiliyorsundur eminim.

Umarim Recep bundan sonra ciktigi maclarda daha fazla sorumluluk alabilen, kolay kolay devrilmeyen bir oyuncu haline gelir ve bu gelisini hep beraber zevkle izleriz ve oyunda da yansitiriz.

Bu asamada bu oyuncularin ikisinin de gelisiminin hizina karar verecek bir cok ozelliginin bos birakildigini goz onunde bulundurursak PA'nin sadece bir rakam oldugunu ve bu oyuncularin mevcut hallerinden daha ileriye gitmeleri konusunda bile hic bir seyin garanti olmadigini dusunuyorum. FM 2012'de zaten Muhammed'i gelistirmenin pek de kolay olmadigini gormussunuzdur saniyorum. Ayni sey Recep icin de gecerli.

Hatta ayni sey Berkin icin de gecerliydi. Yetenekli ama mucadele etme hirsi olmayan bir oyuncu oldugu icin Berkin oyunda -9 potansiyel verildiginde bile gelisemiyor, Bank Asya seviyesinde futbol oynuyordu.

Bu nedenle rakamlara takilmadan oyunculari gelistirmeye calisin ve bir yerlere getirmeye calisin bence.

MeMo
05.Kasım.2012, 00:58
Gene bu denklem için fazla değişken var. Olay Fenerbahçe olduğunda değişkenleri değil de denklemin kendisini görsek ve tatmin olsak nasıl olur bir kereliğine?

di canio
05.Kasım.2012, 01:19
Ikisinin de milli takimlardaki durumlarini gayet iyi biliyorum ve takip ediyorum. Muhammed ile calismak istenmemesinin de sadece kalitesiyle ilgili olmadigini dusunuyorum.

Mesela Bulent Uygun 41 defa, Sergen Yalcin ise 11 defa genc milli takimlarin formasini giymis. Hangisi daha yuksek seviyeye cikti? Sergen ile bir teknik direktorun neden calismak istemeyecegini tahmin edebiliyorsundur eminim.

Umarim Recep bundan sonra ciktigi maclarda daha fazla sorumluluk alabilen, kolay kolay devrilmeyen bir oyuncu haline gelir ve bu gelisini hep beraber zevkle izleriz ve oyunda da yansitiriz.

Bu asamada bu oyuncularin ikisinin de gelisiminin hizina karar verecek bir cok ozelliginin bos birakildigini goz onunde bulundurursak PA'nin sadece bir rakam oldugunu ve bu oyuncularin mevcut hallerinden daha ileriye gitmeleri konusunda bile hic bir seyin garanti olmadigini dusunuyorum. FM 2012'de zaten Muhammed'i gelistirmenin pek de kolay olmadigini gormussunuzdur saniyorum. Ayni sey Recep icin de gecerli.

Hatta ayni sey Berkin icin de gecerliydi. Yetenekli ama mucadele etme hirsi olmayan bir oyuncu oldugu icin Berkin oyunda -9 potansiyel verildiginde bile gelisemiyor, Bank Asya seviyesinde futbol oynuyordu.

Bu nedenle rakamlara takilmadan oyunculari gelistirmeye calisin ve bir yerlere getirmeye calisin bence.

Asıl takıldığımız nokta rakamlar değil. Benim tepkim; aynı yaştaki 2 gençten daha fazla tercih edilen, diğerine göre daha fazla üst düzey maça çıkan ve potansiyeli de alelade olmayan bir tanesinin sırf Fenerbahçe kadrosunda yer aldığı için bütün bu saydıklarımda geride bıraktığı diğerinden daha az PA almasına.

Recep'i, Muhammed'i, Recep'i geliştirme konusunda ne yapacağımızı bize bırakın, siz neden Muhammed Demirci için şu aşamada bol keseden verilen potansiyel değeri Recep için makaslanıyor onu yorumlayın. Muhammed'in Recep'ten ne artısını gördünüz de -9 PA alıyor? Hangi maçlarda gözlemlediniz bunu?

perpetua
05.Kasım.2012, 01:37
Asıl takıldığımız nokta rakamlar değil. Benim tepkim; aynı yaştaki 2 gençten daha fazla tercih edilen, diğerine göre daha fazla üst düzey maça çıkan ve potansiyeli de alelade olmayan bir tanesinin sırf Fenerbahçe kadrosunda yer aldığı için bütün bu saydıklarımda geride bıraktığı diğerinden daha az PA almasına.

Recep'i, Muhammed'i, Recep'i geliştirme konusunda ne yapacağımızı bize bırakın, siz neden Muhammed Demirci için şu aşamada bol keseden verilen potansiyel değeri Recep için makaslanıyor onu yorumlayın. Muhammed'in Recep'ten ne artısını gördünüz de -9 PA alıyor? Hangi maçlarda gözlemlediniz bunu?

Yorumladim yukarida. Tekrar tekrar ayni seyi yazmamin yarari ne? :)

-8 Potansiyelin alelade bir potansiyel oldugunu da dusunmuyorum bu arada. Meireles, Sow, Emre Belozoglu, Krasic, Kuyt hep -8 Potansiyel kapsaminda olan oyuncular.

di canio
05.Kasım.2012, 01:42
Sadece becerisi ve oyun görüsüne dayanarak Recep'ten daha fazla PA verdiniz yani? Peki bu artılarını nerede ve ne kadar süreyle gözlemlediniz?

brkdnz
05.Kasım.2012, 01:49

yanlış anladınız sanırım verdiğim örneklerdeki oyuncuların şuanki halinden bahsetmiyorum.oyunda ilk olarak çıktıkları dönemlerde henüz recep niyaz fiziğindelerken:) aldıkları ca ve pa değerlerinden bahsediyorum.

ya da kıyaslanabilecek en yakın örnek muhammet demirci verilebilir.recep niyaz'ı madem üst düzey bir paf oyuncusu olarak görüyoruz ama henüz süperlig yeterliliği hakkında yorum yapamıyorsak,diğer aynı yaş ve kalitedeki isimlerle kıyaslamalıyız sanırım.

m.demirci -9 pa değerini hangi kriterlere göre alıyor da recep niyaz alamıyor bunu merak ediyorum ben tam olarak.ya da cem sultan,berkin vs bu adamlar hangi kriterlere göre -8,-9 pa alırken yine recep niyaz alamadı?

bana verdiğiniz cevaptan 1-2 mesaj sonra,recep niyaz-m.demirci kıyaslamasında caner ve ardayı örnek göstermişsiniz:)

lütfen bir daha düşünün diyorum ya da sizi r.niyaz'ın daha fazla maçını izlemenizi tavsiye ederim.futbol zekası çevikliği topu sürüş yeteneği ,çalımları,bitiriciliği ve pasları ile caner erkin'e benzediği yan neredeyse yokken arda turana daha çok benzediğini söyleyebilirim açıkçası,topla alışveriş konusunda en azından.

araştırmalara her daim saygı duyuyorum ,r.niyaz için -8 değer belki yeterlidir onu da kabul ediyorum ancak diğer örnekler varken neden çifte standart yapıldığını da anlamıyorum açıkçası,ha ben abartılmamasından memnunmuyum? kesinlikle evet ama belli bir standartı olmalı bence bu işin.en azından aynı lig oyuncuları arasında belli bir standart olmalı.

cmyksl55
06.Kasım.2012, 00:40
Selçuk Şahin satılık ve kiralık listesinde bunun açıklaması nedir?

barahir
06.Kasım.2012, 00:52
Hakkaten.. Selçuk her oyunda transfer oluyor başka takıma.. Genelde 1,7 Milyon €'ya

senderson
06.Kasım.2012, 02:38
Biri bana bu takımda nasıl başarılı olunuyor anlatabilir mi? İlk sezonun sonuna geldim her maçı kalp krizleri içerisinde tamamlıyorum :D İnsanlar Şampiyonlar Ligi'ni kazanıyor :) Nedir bu işin sırrı, taktiği?:)

Spe1907
06.Kasım.2012, 02:57

Bu yazdığınız sadece bir varsayım, U19 milli takımına oyuncu seçmekten sorumlu kişi her kimse onun böyle bi açıklaması oldu mu? yada medyaya buna benzer birşeyler yansıdı mı, Muhammedin yeteneğinden dolayı değilde başka özelliklerinden dolayı buraya çağrılmadığı gibi birşey mi okudunuz? eğer yoksa böyle birşey verilere göre değilde canınızın istediği şekilde derecelendiriyorsunuz oyuncuları demektir bu. Diğer bir seçenek U19 milli takımı hocalarından iyi biliyorum ben kimde potansiyel olduğunu diye düşünüyor olabilirsinizde tabi.

Bizler Recep'in CAsına değil PAsına takılıyoruz, A takımda oynadığı maçlar ne alaka? Cem Sultan,İrfan Başaran,Özgürcan,Berkin,Cafercan,aydın yılmaz bunlar o yüksek PA değerlerini almadan önce A takımda kaç maça çıktıda sizin deyimizle "sorumluluk alabilen, kolay kolay devrilmeyen" oyuncular olduklarını kanıtladılar ki?

bu arada Recep'in hakettiği PA değerinin verildiği gibi -8 olduğunu düşünüyorum. Şuanki oyunculara baktığımızda bizim altyapılardan çıkıpta 160 üzeri PA sı olan bir arda var sanırım o yüzden bizdeki gelecek vaadeden oyuncuların -8 veya -7 olması en mantıklısı ama yukarda saydıklarım -9 alıosa eğer Recep hayli hayli alır -9 u

perpetua
06.Kasım.2012, 03:44
yanlış anladınız sanırım verdiğim örneklerdeki oyuncuların şuanki halinden bahsetmiyorum.oyunda ilk olarak çıktıkları dönemlerde henüz recep niyaz fiziğindelerken:) aldıkları ca ve pa değerlerinden bahsediyorum.

ya da kıyaslanabilecek en yakın örnek muhammet demirci verilebilir.recep niyaz'ı madem üst düzey bir paf oyuncusu olarak görüyoruz ama henüz süperlig yeterliliği hakkında yorum yapamıyorsak,diğer aynı yaş ve kalitedeki isimlerle kıyaslamalıyız sanırım.

m.demirci -9 pa değerini hangi kriterlere göre alıyor da recep niyaz alamıyor bunu merak ediyorum ben tam olarak.ya da cem sultan,berkin vs bu adamlar hangi kriterlere göre -8,-9 pa alırken yine recep niyaz alamadı?

bana verdiğiniz cevaptan 1-2 mesaj sonra,recep niyaz-m.demirci kıyaslamasında caner ve ardayı örnek göstermişsiniz:)

lütfen bir daha düşünün diyorum ya da sizi r.niyaz'ın daha fazla maçını izlemenizi tavsiye ederim.futbol zekası çevikliği topu sürüş yeteneği ,çalımları,bitiriciliği ve pasları ile caner erkin'e benzediği yan neredeyse yokken arda turana daha çok benzediğini söyleyebilirim açıkçası,topla alışveriş konusunda en azından.

araştırmalara her daim saygı duyuyorum ,r.niyaz için -8 değer belki yeterlidir onu da kabul ediyorum ancak diğer örnekler varken neden çifte standart yapıldığını da anlamıyorum açıkçası,ha ben abartılmamasından memnunmuyum? kesinlikle evet ama belli bir standartı olmalı bence bu işin.en azından aynı lig oyuncuları arasında belli bir standart olmalı.

Caner'i kucumsemeyelim. Yas grubunun en iyi oyuncularindan birisiydi. Hatta -9 potansiyel de aldi CSKA'ya gitmeden once. Ama yapmasi gereken atilimi bir turlu yapamadi. Geri donup baktigimda Arda'nin oyun zekasi, Caner'in ise cabuklugu ve sutlari geliyor aklima. Tipki su anda Recep'in cabuklugu ve sutlari, Muhammed'in ise oyun icinde yaraticiligi aklima geldigi gibi.

Haa belki de Caner oyun icinde daha zeki oynamayi becerebilseydi Rusya'da kalmaz kendisini Premier Lig'de de bulurdu. Cunku bu fiziksel kapasite ve oyun becerisi var. Ama onu Avrupali oyuncu yapacak ozellikleri gelistiremedi.

Selçuk Şahin satılık ve kiralık listesinde bunun açıklaması nedir?

Saniyorum nedeni DM oynayabilen Topal ve Christian'in takimda olmasi ve yapay zeka'nin ucuncu bir DM'yi kadroda tasimak istememesi (ozellikle 433 dizilisinde).

Bu yazdığınız sadece bir varsayım, U19 milli takımına oyuncu seçmekten sorumlu kişi her kimse onun böyle bi açıklaması oldu mu? yada medyaya buna benzer birşeyler yansıdı mı, Muhammedin yeteneğinden dolayı değilde başka özelliklerinden dolayı buraya çağrılmadığı gibi birşey mi okudunuz? eğer yoksa böyle birşey verilere göre değilde canınızın istediği şekilde derecelendiriyorsunuz oyuncuları demektir bu. Diğer bir seçenek U19 milli takımı hocalarından iyi biliyorum ben kimde potansiyel olduğunu diye düşünüyor olabilirsinizde tabi.

Samet Aybaba bu Muhammed'in cok iyi bir futbolcu olmak icin beceriye ve zekaya sahip oldugunu ama calismayi sevmedigini, genc yasta cok one cikartildigi icin egosunun fazla sisirilmis oldugunu anlatmisti kisa bir sure once.

Bizler Recep'in CAsına değil PAsına takılıyoruz, A takımda oynadığı maçlar ne alaka? Cem Sultan,İrfan Başaran,Özgürcan,Berkin,Cafercan,aydın yılmaz bunlar o yüksek PA değerlerini almadan önce A takımda kaç maça çıktıda sizin deyimizle "sorumluluk alabilen, kolay kolay devrilmeyen" oyuncular olduklarını kanıtladılar ki?

bu arada Recep'in hakettiği PA değerinin verildiği gibi -8 olduğunu düşünüyorum. Şuanki oyunculara baktığımızda bizim altyapılardan çıkıpta 160 üzeri PA sı olan bir arda var sanırım o yüzden bizdeki gelecek vaadeden oyuncuların -8 veya -7 olması en mantıklısı ama yukarda saydıklarım -9 alıosa eğer Recep hayli hayli alır -9 u

Iyi guzel de Cem Sultan'i -9'dan -8'e biz gorevi aldigimiz zaman indirdik. Hatta veritabani ilk elime gectiginde yaptigim ilk degisiklikti, cok iyi hatirliyorum.
Irfan, Cafercan, Ozgurcan bizim donemimizde -9 veya benzeri PA almadi.
Aydin Yilmaz hic bir zaman -8'den daha iyi potansiyel almadi.
Berkin 3 ayligina -9 aldi ama yanlis oldugu kabul edilip dusuruldu. Ayni sekilde Sezer Ozmen de -9 aldi. Caner Erkin, Necip, Batuhan, Ilhan Parlak, Volkan Babacan, Sercan Yildirim da.

Bizden once yuksek potansiyeller biraz daha rahat dagitiliyordu. Biz biraz azalttik. Yukarida olmayanlar yuzunden de simdi azaltiyoruz cunku olmuyorlar. Gerek yetersiz alt yapilari, gerek A takimda yetersiz egitimden veya oyuncularin isteksizliginden.

Muhammed de bu sezon buyuk atilim yapamazsa o da -8 olur ve hic bir oyuncuya -9 verilmemis olur.

BleedingMoon
06.Kasım.2012, 06:14
şu an için -9'u hakedecek tek oyuncu oğuzhan özyakup gibi gözüküyor.

ozan42
06.Kasım.2012, 06:38
Oguzhan Özyakup altyapıyı Arsenal'de aldığı belli oluyor cok saglam altyapısı var gelgörelim oyunda fos..

SacrificeGGTC
06.Kasım.2012, 06:57
Üşenmeden okudum. Şu çıkarımı yaptım. Buradaki insanlar hangi istatiği, hangi bilgiyi, hangi durumu belirtirse belirtsin; yöneticilerin buna diyeceği birşey kesin var. Ve onların elinde olan bu futbolcularımıza aşşağılık kompleksi ne zaman geçecek bilmiyorum. Wonderkid'lerin arasında Ozan Tufan, Ömer Bayram ve Okay Yokuşlu var. İnanamıyorum bu insanlar nerede ne zaman Wonderkid adayı oldular? Ozan Tufan kim, keza Ömer Bayramda aynı şekilde. Koskoca Recep'in yaptıkları ortada, daha nasıl bir zihniyet bunu göremiyor, görmezden geliyor(!) Çıldırıyorum.

perpetua
06.Kasım.2012, 07:41
Üşenmeden okudum. Şu çıkarımı yaptım. Buradaki insanlar hangi istatiği, hangi bilgiyi, hangi durumu belirtirse belirtsin; yöneticilerin buna diyeceği birşey kesin var. Ve onların elinde olan bu futbolcularımıza aşşağılık kompleksi ne zaman geçecek bilmiyorum. Wonderkid'lerin arasında Ozan Tufan, Ömer Bayram ve Okay Yokuşlu var. İnanamıyorum bu insanlar nerede ne zaman Wonderkid adayı oldular? Ozan Tufan kim, keza Ömer Bayramda aynı şekilde. Koskoca Recep'in yaptıkları ortada, daha nasıl bir zihniyet bunu göremiyor, görmezden geliyor(!) Çıldırıyorum.

Hic biri wonderkid adayi degil.

Wonderkid denilen sey, 20 yas altinda olup, 150 ustu CA sahibi olmak demek. Yani 20 yas altinda olup da ligimizin en iyi oyuncusu seviyesinde birisi ancak wonderkid olur. Boyle bir oyuncunun olmasi icin de bu gencin 17-18 yaslarinda ligde her hafta banko oynayan kalburustu bir oyuncu olmasi gerekir.

Bu saydiklarin, Recep de dahil, gelecegi parlak olan, ileride ligin yildizi olabilecek oyuncular.

Ve tabii ki yazilanlara diyecegimiz bir sey var. Siz her ne kadar oyle olmadigini sansaniz da veritabanini yollamadan once burada gelebilecek elestirileri goz onunde bulundurarak tercihlerimizi gozden gecirmeye calisiyoruz. Bu elestiriler geldiginde de verdigimiz kararin gerekceleri hazir olmali tabii.

erdem344
07.Kasım.2012, 02:13
beyler aykut kocamanın profili paylaşırmısınız

petrol_fb12
07.Kasım.2012, 02:19

Demo oynuyorum ..Buyur kardeşim

http://b1211.hizliresim.com/13/7/fpz7q.png

SacrificeGGTC
07.Kasım.2012, 02:21

Al bakalım...

http://img836.imageshack.us/img836/3061/aykutkocamanoverviewpro.png

ReaList
07.Kasım.2012, 02:24
Aykut Hoca ne zaman 4-4-2 oynattı da formasyon öyle girildi : )

vuque
07.Kasım.2012, 02:34
Aykut Kocaman gibi iyi transferler yapan bir hocanın oyuncu potansiyel ve yetenek değerlendirme değerlerinin daha yüksek yapılmasını beklerdim...

xxvolkan09xx
07.Kasım.2012, 06:02
benim oyunumda aykut kocaman asmis kendini. kimi övüyorsa getiriyor takima. en son ibrahimovici almis 2015sezonundayim suan aydinsporla oynuyorum bi yandan hangi oyunculari aliyor diye takip ediyorum simdilik granit xhaka ve ibrahimovici getirmis

ahmetgurlek
07.Kasım.2012, 10:52
selam arkadaşlar,

fenerbahçe ile yeni kariyer başlıyorum. 3 sorum olacak:

1) 4-1-2-2-1 düzeninde stoch ve krasic i amr ve aml oynatıyorum. görev olarak ikisine de kanat mı vermeliyim, yoksa krasic e kanat, stoch a inside forward (içeri giren forvet oluyor galiba) mı vereyim? bir de mehmet topal a ne görev veriyorsunuz? ön libero mu, defansif orta saha mı?

2) 2. sezonda yabancı sayısı kesin 6 mı? yoksa 6+2 mi?

3) sol bek için acil biri lazım. özgür çek i denedim felaketti, ben de kiraya verdim. caner'in de asıl pozisyonu değil, orda oynatmayı düşünmüyorum. sol bek birini önerin lütfen, alınabilir olsun!!!

brkdnz
07.Kasım.2012, 12:45
selam arkadaşlar,

fenerbahçe ile yeni kariyer başlıyorum. 3 sorum olacak:

1) 4-1-2-2-1 düzeninde stoch ve krasic i amr ve aml oynatıyorum. görev olarak ikisine de kanat mı vermeliyim, yoksa krasic e kanat, stoch a inside forward (içeri giren forvet oluyor galiba) mı vereyim? bir de mehmet topal a ne görev veriyorsunuz? ön libero mu, defansif orta saha mı?

2) 2. sezonda yabancı sayısı kesin 6 mı? yoksa 6+2 mi?

3) sol bek için acil biri lazım. özgür çek i denedim felaketti, ben de kiraya verdim. caner'in de asıl pozisyonu değil, orda oynatmayı düşünmüyorum. sol bek birini önerin lütfen, alınabilir olsun!!!

komutlarla da alakalı ancak stoch inside forward(atak)-krasiç kanat(destek) vermen en iyi ikili verimi olacaktır.

topala ise defansın önünde çapa görevi verebilirsin.eğer mc pozisyonunda oynatacaksan kesinlikle mücadeleci orta saha(defans) vermeni öneriyorum ayrıca stoperde çok iyi istersen orada da dene

sol bek için hasan aliye yardımcı orta alan elemanları ile idare edebilir bence hasan ali orayı.iyi hücum yapıyor doğru kullanabilirsen.

ahmetgurlek
07.Kasım.2012, 15:19
komutlarla da alakalı ancak stoch inside forward(atak)-krasiç kanat(destek) vermen en iyi ikili verimi olacaktır.

topala ise defansın önünde çapa görevi verebilirsin.eğer mc pozisyonunda oynatacaksan kesinlikle mücadeleci orta saha(defans) vermeni öneriyorum ayrıca stoperde çok iyi istersen orada da dene

sol bek için hasan aliye yardımcı orta alan elemanları ile idare edebilir bence hasan ali orayı.iyi hücum yapıyor doğru kullanabilirsen.

stoch inside forward da iyi maçlar çıkarmaya başladı.

sol bekte hasan ali her maç çok adam kaçırıyor. aslında ben yedek olacak birini düşünüyordum ama önümüzdeki sezon avrupada başarı için yerine kesin adam lazım.

2. sezondaki yabancı kontenjanı ile ilgili bilgisi olan var mı?

caner485
07.Kasım.2012, 15:35
İkinci sezon toplamda 10 yabancı kayıt edebilirsin kadrona fakat maç kadronda 6 tane bulunabilir diye hatırlıyorum ben o yüzden yerli oyunculara yönelmek en iyisi 2. sezon

attirson
08.Kasım.2012, 21:47

İlginc bir celiski olmus.

magicstigvolki
09.Kasım.2012, 01:08
Türkiye liginde sadece Fenerbahçe ile oynuyorum ve bu sene en beğendiğim olay yabancı sayısının 3. yılda 5 e düşürülmesi bu şekilde kadroyu çok iyi ayarlamak ve kaliteli yerli oyuncuları kadroya katmanız gerekiyor.

Ben Fenerbahçe ile ilk sezon ŞL inde finalde Barca ile berabere kalıp penaltılarda kupayı aldım bu kupa takıma süper bir hava kattı ve bunun sonucu olarak Stoch'u 21M$'a Meireles'i 15M$ a satarak kaliteli yerli ve 1 tanede genç çok yetenekli bir sol kanat aldım. İkinci sezon Avrupada başarı gelmedi ancak ligde iki kupayıda aldım.

3. Sezon ise lig tam bir fayaskoya döndü aslında çok transfer yapıp yaptığım transferlerde geleceğe yönelik genç oyunvular olunca ilk sezon böyle olması gayet normaldi. Üst üste gelen yenilgiler falan derken bütün takım isyan bayrağını çekti sonradan toparlansamda ligi 3. sırada bitirebildim.

4. sezon ise tek bir orta saha transferi ile sezona giriş yaptım ve 3 maçta 3 galibiyet 9 gol atıp sadece 1 gol yiyerek sezona giriş yaptım ayrıca süper kupayıda kazandım...

Sezon sezon yaptığım transferler şu şekilde;

http://imageshack.us/a/img812/6439/39635807.jpg
http://imageshack.us/a/img196/909/72439515.jpg
http://imageshack.us/a/img827/531/12737766.jpg
http://imageshack.us/a/img39/5593/92765584.jpg

Şu andaki kardrom ve taktik ise şu;

http://imageshack.us/a/img221/5782/taktik.jpg

Favori oyuncum tabiki Sow bir çok maçta hayat kurtardı çoğu zaman yüksek performansla oynadı ve her sezon yüksek gol yüzdesi ile göz dolduruyo. Orta sahanın ortasında Mehmet Topuz umduğumdan çok iyi oynadı ve vazgeçilmezlerimden oldu yanına sırayla Alper Potuk ya da bu seneki yeni transferim Soner Aydoğdu'yu koyuyorum. Kanatlarda Krasiç süper oynuyo yedeği Sercan Saraer solda ise genç yetenek Viktor Fischer yedeği Caner oldukça verimli oynuyorlar...

Son olarakda forvetteki transferim genç yetenek Dragan Vrucina'yı ve defanstaki geleceğim Leonel Galeano'yu tanıtarak yazımı noktalıyorum...

http://imageshack.us/a/img805/8591/draganp.jpg
http://imageshack.us/a/img197/6827/leonel.jpg

Apex1912
09.Kasım.2012, 01:28
son 2 sezonunda 5 milyonluk adam satıp 110 milyonluk adam almışsın. Bunun dışında ilk sene sonunda fenerbahçenin kadrosunda pek değişiklik yapmadan şampiyonlar ligini kazanmışsın.

Geçen sene fm 2012de de aynı sorun vardı. Son yıllarda oyun gerçekçilikten çıkmış, çok kolay çocuk oyunu haline gelmiş sanki. Yanlış anlama kişisel birşey demiyorum ama gerçekçilikten çok uzaklaşmış malesef.

magicstigvolki
09.Kasım.2012, 01:34
Yok zaten başarılı olduğumu iddaa etmiyorum =)

Çok para harcamayı seviyorum ben öyle ucuza adam alıp onu yıldız yapamıyorum ben sıkılıyorum ozaman oyundan zaten genelde hep büyük, bütçesi yüksek rahat transfer yapabilen takımlarla oynarım kimisi küçük takımı alıp şampiyon yapar ondan zevk alır bende bundan zevk alıyorum aksi halde uzun süreli oynamak lazımki aynı takımdan uzun sürede sıkılıyorum zevkler vede renkler tabi =)

Ama evet Fenerbahçe'de bu kadar bütçeli transferler yapabilmek hiçde gerçekçi değil ancak 5 yabancı sınırlaması nedeni ile yerli oyuncu almanız lazım ve kaliteli yerlileride asla ucuza satmıyorlar buda oyunun gerçekçi yönü.

Apex1912
09.Kasım.2012, 01:41
yok benim demek istediğim kişisel tercih değil işte. O sana kalmış tabi ki bunu eleştirmiyorum. Takımın başında dolar milyarderi bir şeyh olmadığı sürece bu kadar büyük transfer farkına oyunun iziin vermemesi gerekli :)

magicstigvolki
09.Kasım.2012, 01:58
yok benim demek istediğim kişisel tercih değil işte. O sana kalmış tabi ki bunu eleştirmiyorum. Takımın başında dolar milyarderi bir şeyh olmadığı sürece bu kadar büyük transfer farkına oyunun iziin vermemesi gerekli :)

Evet yazıma ekleme yaptım zaten haklısın o konuda ama dediğim gibi TR liginde yerli oyuncu almak lazım ve kaliteli yerlilerin hepside acayip pahalı başka türlü bu oyuncuları almak imkansız oluyo =) Aslında sorunda burda bu oyuncuların bu kadar pahalı olmaması lazım.

steave
09.Kasım.2012, 04:58
bende fenerbahçeyı yonetıyorum ama 100 milyon euro fln nerden buldun anlamadım hocam :).
ben max 15 fln gordum oda topcularımı satarak.aldıgım en pahalı oyuncuda 8 mılyon euro.3 senem ılk sene 3.oldum turkıye kupası aldım uefada guruptan cıktım ınter e elendım.2. sene lig i aldım uefada guruptan cıktım interi eledim :) valencia ya elendım.su an 3. senemdeyım ŞL de guruptan cıkmak ıcın yırtınıyorum(arsenal porto fb leverkusen).ben mı farklı oyun oynuyorum versıyonmu farklı anlamdım :).hadı dıyelım taktıgım fln beceremıyorum (99 dan berı her cesıt taktıkle oynadım nerdeyse) 100 kusur mılyon euro hayal bıle edemıyorum fenerde :).araplar falanmı geldı aldı noldu hocam? oyunumun 4 te 3 u nerdeyse turk takımlarının paf u19 takımlarını ıncelemekle gecıyor meyvasını alacam ama ıns :).gelıştırme sorumlumla canavar gıbı calısıyorum kıradakı gencler yedek takımdakıler fln fenere yıllardır hayal ettıgım alt yapıyı getırecez gıbı :).

slayer34
09.Kasım.2012, 05:02
benim merak ettigim ilk sezon bu paralar nerden geliyo?
40 takla atıyorum aziz baba para versin diyerekten
elimizden oyuncuları kaparlar dıyorum,bizden cacık olmaz dıyorum, demedık bısey bırakmıyorum kararımız net para vermıcez hacı dıyo

keza ne bienvenu ne christian ne de bekir takımdan gıdıyo personel alırken adamlarla 100 k ıcın pazarlık yapar hale geldım parasızlıktan bana da soyleyın su para kazanma yolunu arkadaslar...

steave
09.Kasım.2012, 05:04
aynen 1m euroyla oyuna basladıgım ılk sene cok sancılıydı zaten :).bienvenuyu baronıyı semıhı bekır ı sezerı gonderecem dıye canım cıktı 3. senemde hepsınden tam anlamıyla kurtuldum :).230k ların hesaplarını yaparken saclarıma ak dusecektı nerdeyse :).

ahmetgurlek
09.Kasım.2012, 11:21
bana da bu paralar çok mantıklı gelmedi. ilk sezonda sezon ortasındayım. sezon başında 2m avro bütçem vardı. tabiki kimseyi alamadım. sezon başı inanılmaz ilginçti. avrupada 3. önelemede motherwell i rahat geçtim, playoff ta da feyenord geldi. onları da eledim, gruplara kaldım. grupta bayern, s. lisbon ve celtic çıktı. celtic ile 3. lük mücadelesi veririm diye düşünüyordum. ama grup inanılmaz ilginç oldu. bayern i 2 maçta da yendim, nasıl oldu anlamadım ama galiba taktiğim ters geldi. celtic e 2 maçta da yenildim, hatta naaptıysam gol bile atamadım. onlar da bana ters geldi. s. lisbon kanatsız bir taktikle çıktı 2 maçta da. ben de oyunu kanatlara yaydım ve çok geniş alanda oynadım. beklerine pres yaptım, netice itibariye 2 maçta 4 puan alarak 10 puanla gruptan lider çıktım. iyi bir kura çekersem daha ilerlerim diye düşünüyordum ki arsenal çıktı 2.turda. bakalım noolacak.

diğer taraftan türkiyede sezon başı kabus gibiydi. süper kupada gs ye yenildim. ligde ilk 6 maçta 2 galibiyet 2 beraberlik ve 2 yenilgi ile 10. sıraya falan düştüm. sonra birden takım toparlandı. üst üste 9 maç kazandım. şu anda gs ile kafa kafaya gidiyoruz. yalnız gs benim oyunda çok iyi. şampiyonlar liginde gruptan lider çıktı, milan valencia vs hepsine döşedi. beni hem ligde hem süper kupada yendi. sezon sonuna kadar çekişcez gibi gözüküyor.

kupada 2 elemeyi de grupları da tamamen yedek takımla oynadım ve sorunsuz yarı finale kaldım. buna rağmen kimseyi satamıyorum. bir tek sezeri 1m avroya sattım. selçuk u bedavaya verdim kimse almadı. tam 3m avro bütçe ile napacam diyodum ki bütçemi 8m avroya çıkardı yönetim. devre arasında sinan bolat ı 775k ya aldım, serkan ı da bedelsiz gönderiyorum. victoria'dan romario diye bir sağ bek aldım. gözlemcim pa sını 4 yıldız verdi, yaş 18 çok ümitliyim. kalan paramın tamamını serdar aziz için önerdim, pazarlık bile etmedi bursa. şimdi okay yokuşlu için kayseriye 5m a kadar çıktım, bakalım alabilecek miyim. türkiyeden ve avrupadan hiç bir türk oyuncuyu alamıyorum şu anki bütçemle, nasıl iş anlamadım? ben de sezon sonu sözleşmesi bitecek genç ve pa sı 4 yıldız yabancılar bakıyorum şu anda. önümüzdeki sezon baroni, kuyt, yobo, bienvenue hepsini göndericem...

OrcunFB
09.Kasım.2012, 15:23
Gökhan Gönül çok sakatlanıyor. En iyisi onu satıp yabancı bir sağ bek almak.

Apex1912
09.Kasım.2012, 16:13
İki sezonda 6 ve 5 yabancı kontenjanına düşeceği için bunu sağ bekte harcamak sıkıntı yaratır takım kurmada. :)

Bu arada ilk sezon başında takımda köklü bir değişim yapmak istedim, bienvenü, semih, cristian, yobo, selçuk, orhan şam ve kuyt'ı satmaya çalıştım. 500bin euro bile veren olmadı hiçbirine. semih ve selçuğa 1m civarı teklif geldi onlar da takımla anlaşamadılar. Diğerlerine teklif bile gelmedi. Orta saha ortası için çok umut vaadeden bir regen çıktığı için Meirelesi para kazanmak için satayım dedim 5m euroya kadar düştüm, yine aynı şekilde teklif falan olmadı.

Başkalarının kariyerine baktığımda beşiktaşta oyun başı fernandes ve quaresmayı satıp 20-25 milyon euroyla takım kurulabiliyor. Galatasarayda zaten takım iyi yapılmış ama ille de para gerekliyse selçuk inan 10m den iyi fiyata satılabiliyor. Aynı şekilde ebue 10m euroya gidebiliyor. Elmande ve Baroş 3-4m ye gidiyor.

Fenerde bu şekilde bol parayla başlamanın yolu yok sanırım. Sanırım illa ilk sezonu mevcut kadro ile oynayıp satmak istediklerimize bolca şans verip devre arası ve sezon sonunda postalamam gerekecek. Bu konuda önerisi olan varsa tavsiye bekliyorum.

GebzeLi1907
09.Kasım.2012, 17:09
hasan ali den verim alabilen var mı ?
kanser etti beni olur olmazz takım gerideyken gördüğü kırmızı kartlar kaçırdığı adamlar.sezonun ortası 6.26 ile oynuyor.
özgür ü oynatıyorum o da tam bir dengesiz takım iyi olduğunda çok iyi takım biraz sıkıntıya düştüğünde ilk başta salan ve en düşük puanı alan adam oluyor.
yerli sol bek de yok doğru düzgün

mustangshelby
09.Kasım.2012, 17:44
hasan ali den verim alabilen var mı ?
kanser etti beni olur olmazz takım gerideyken gördüğü kırmızı kartlar kaçırdığı adamlar.sezonun ortası 6.26 ile oynuyor.
özgür ü oynatıyorum o da tam bir dengesiz takım iyi olduğunda çok iyi takım biraz sıkıntıya düştüğünde ilk başta salan ve en düşük puanı alan adam oluyor.
yerli sol bek de yok doğru düzgün

Türkiye'de alabileceğin sol bek yaşı biraz var ama Ekrem EKŞİOĞLU veya Gökhan SÜZEN bu 2 si idare eder biraz.

BleedingMoon
09.Kasım.2012, 17:45
atilla turan?

GebzeLi1907
09.Kasım.2012, 17:49
gökhan süzen i düşündüm açıkcası ama mental olarak o da çok kötü hasan ali den farkı olmayacağını düşündüğüm için masrafa girmedim.
atila turanı izletiyorum bakalım ufak da olsa ondan umudum var ama o da bana direk 11 oynayacak profil izlenimini vermiyor pozisyon alma markaj konsantrasyon gibi özellikler çok önemli o mevki için onun da diplerde

Spe1907
09.Kasım.2012, 20:29
eğer yabancı kullanmayı düşünmüyorsanız DL mevkiisi için regen beklemek dışında yapacak birşey yok, hasan aliden daha iyi bir türk bulabileceğimizi sanmıyorum o mevkii için.

tyfnkrvl07
09.Kasım.2012, 21:05
3.senemdeyim şuan yabancı sayısı ilk 18'de toplam 5 oyuncuya kadar düştüğü için biraz zorlandım kadro kurmakta . Şu şekilde gidiyorum şuan.

http://i45.tinypic.com/juy0ow.png

anlatmaliymis_meger
09.Kasım.2012, 21:30
yıllardır oynarım özellikle Fenerbahçe ile
ilk defa bu kadar kötü gidiyorum hatta Aykut Kocamandan bile kötüyüm.
devreyi 8. bitirdim
CL'de porto'yu,shaktar'ı farklı yenip grubu 1. bitirdim ama gel gör ki
ligde akhisar,karabük,elazığa falan farklı yenildim.
bursa,antep,ibb en az 8 puan fark attılar şimdiden
adamlar barcelona gibi paslaşıp tek kale oynuyorlar neredeyse
4-2-2-2 denedim
4-3-3 denedim
yok fayda!
ne yapıcam bilmiyorum

ayrıca sabri yine coşuyor bu oyunda!!
çok sinir oldum!

fernando1907
09.Kasım.2012, 21:33
Beyler ne yapın edin Ozan İpek'i alın.Türk oyunculara biliyosunuz takımları 15-20 milyon eurolar çekiyolar.Ama Ozan'ı bursa ilk sene satlık listesine koydu hatta teklif etti bana 3.6 milyon euroya.Bende Stoch'u bayerne satmıştım.Yerine alıyım Caner'in yedeği olur demiştim.Aldım ve süper çıktı.Ligin 2.yarısı yeni başladı totalde 29 maçta 13 gol 6 asistle mi ne oynuyor.Sol önde İnside forward olarak oynuyor.

magicstigvolki
09.Kasım.2012, 22:29
Arkadaşlar sol bekde Hasan Ali den daha iyi bir Türk bulmak biraz zor bu yüzden şimdilik Hasan ile devam. Sağ bekde üstte bir arkadaş yazmış Gökhan çok sakatlanıyor diye kesinlikle haklı ama yine orayada ondan daha iyi birini bulmak zor.

Defansın ortasında kesinlikle Serdar Aziz adam harikalar yaratıyor ama Bursa'dan bu adamı almak biraz zor oluyo. Defansın önünde Mehmet Topal oldukça yeterli ben yedek olarak Jem Karacan'ı kullanıyorum antremanda özellikle bu bölge için çalıştırdım ve etkili oldu.

Orta sahanın ortasında Mehmet Topuz bende çok iyi oynuyor yanına değişmeli olarak Salih Uçan, Alper Potuk ya da Soner Aydoğdu'yu kullanıyorum.

Sağ kanatta Krasiç'i kimseye değişmem yedeği Sercan Sararer solda ise stoch'u satıp aldığım genç bir yeteneği oynatıyorum yedeği Caner.

Forvette Sow her maç süper oynuyor yedeği Dragan Vrucina.

Yalnız Fenerbahçe ile başlıyacak arkadaşlara oyunun başında Johan Cruijff ile anlaşmalarını tavsiye ediyorum adam asistan manager olarak harikalar yaratıyor. Maç öncesi ve maç sonrası konuşmaları ayrıca basın demeçleri mükemmel taktik bilgisi ise paha biiçilemez =)

magicstigvolki
10.Kasım.2012, 04:30
Valla aynı oyunu Fenerbahçe ile bende oynuyorum 5 sezonda en kötü ikinciliklerim var bence taktiğini bir kez daha gözden geçir =)

greenbranch
10.Kasım.2012, 04:46
Cl de yarı finalde gs ile eşleştim.Daha ilk senem

Sanki Türkiye Kupası.

Birde 3. senede A2 de 2 yabancı oynatabiliyoruz değil mi ?

aykutbagci
10.Kasım.2012, 13:11
Bir çelişki yok yalnız orada. Evet Recep hızlı , çabuk bir oyuncu ama fiziksel olarak çok yetersiz. Güç, dayanıklılık v.s gibi özelliklerde henüz bu lig seviyesine gelebilmiş değil. Kendi yaş kategorisinde hızıyla tekniğiyle farkını yaratıyor ama A takım seviyesi başka.

Krusty
10.Kasım.2012, 13:22
4-2-3-1 taktiğini tavsiye ederim, cuk diye oturuyor.

mortalknight
10.Kasım.2012, 23:05
Kuyt ı Hedef santrafor olarak oynatıyorum(Tek forvettede çift forvettede)
Pek verim aldıgım soylenemez.

Öneriniz varmı ?

perpetua
10.Kasım.2012, 23:15

Celiski yok.

Fiziksel acidan PAF seviyesi ile Super Lig seviyesi arasinda cok fark var. Bir oyuncu cabukluguna dayanarak PAF liginde basarili olabiliyor ama bunu Super Lig'de gostermeye gelince, Super Lig seviyesinde fiziksel ozelliklere sahip olmadigi icin, cuvalliyor. Fiziksel ozelliklerini gelistirmesi ve/veya oyun bilgisini gelistirmesi gerekiyor.

Sonucta PAF liginde oynadigi butun rakip takimlardaki oyuncularin belki 5-6 tanesi Super Lig oyuncusu olacak ileride. 10-15 oyuncu da Bank Asya'da oynayacak. Cogu da 2. Lig veya 3. Lig oyuncusu olacak.

perpetua
10.Kasım.2012, 23:46
Kuyt ı Hedef santrafor olarak oynatıyorum(Tek forvettede çift forvettede)
Pek verim aldıgım soylenemez.

Öneriniz varmı ?

Benim denememde:

Sow (ST): Advanced Forward (Attack)
Kuyt (AMR): Inside Forward (Attack)
Caner (AML): Winger (Attack)
Semih (AMC): Trequartista (Attack)
Meireles (DM): Defensive Midfielder (Support)
Topal (DM): Defensive Midfielder (Defend)

Strateji: Attack (Fluid)

Mac ici komutlar: Get ball forward + pass into space

Stoch solda Inside Forward, Krasic sagda Winger olarak da kullanilabilir.
Semih'in yerine Christian da olabilir ama Semih bence bu oyunda daha verimli cunku topu daha iyi kullaniyor.

cangulerdc
11.Kasım.2012, 01:19
Cem Sultan,İrfan Başaran,Özgürcan,Berkin,Cafercan vs. bunların hepsi zaten A takımdaki müthiş performansları sayesinde o PA ları elde ettiler zaten.

Dediğin adamların çoğu Recep ve Muhammed'den 7 yaş büyük.. En küçükleri olan Cem 91'li.. O bile 4 yaş büyük. Kimle karşılaştırıyorsun öyle?!

mortalknight
11.Kasım.2012, 01:21
Benim denememde:

Sow (ST): Advanced Forward (Attack)
Kuyt (AMR): Inside Forward (Attack)
Caner (AML): Winger (Attack)
Semih (AMC): Trequartista (Attack)
Meireles (DM): Defensive Midfielder (Support)
Topal (DM): Defensive Midfielder (Defend)

Strateji: Attack (Fluid)

Mac ici komutlar: Get ball forward + pass into space

Stoch solda Inside Forward, Krasic sagda Winger olarak da kullanilabilir.
Semih'in yerine Christian da olabilir ama Semih bence bu oyunda daha verimli cunku topu daha iyi kullaniyor.

Teşekkürler öneriler için özellikle Sow u denicem.

Krasic'ten insan üstü verim aldıgım ıcın Kuyt ı oraya koyamıyorum

Ama Kuyt mücadeleci forvette mükemmel oynamaya başladı Sow u kesmiş durumda şuanda.

cangulerdc
11.Kasım.2012, 01:24
Öncelikle Okan Kayseri'de değil Bucaspor'da.
PTT 1. Lig'de 10. Hafta oynanıyor, Gökay Manisa'da 9 maça, Okan da Buca'da 8 maça çıktı.

Recep forma giydiği A2 ve tüm genç milli takımlarda zaten üst düzey bir performans sergiliyor, A takımda bir maçta 30-40 dk oynasın hele (Aykut Kocaman'la bu biraz zor ama) o zaman veriyor mu vermiyor mu görürüz.

Okan'ı Fenerbahçe yeni Gökhan Gönül diye lanse etti uzun dönem ve sonra da Kayserispor'a takasla verdi. Kayseri de tutunamamış ki Buca'ya gitmiş oradan da..

Ben Recep Niyaz'ın da diğer iki futbolcu gibi eriyip gitmesini istemiyorum.. Umarım olmaz.. Şu anki durumuyla 90 dakika oynasa bile varlık göstereceğini düşünemiyorum. Fenerbahçe genç üretme değil, genç tüketme yeridir zira..

cangulerdc
11.Kasım.2012, 01:27

Benim ordan kastım, Muhammed daha iyi yapılmalı değildi.. FM12'de Gençlerbirliği ile 2016'ya kadar gittim ve oyuncunun bir adım bile ilerlemediğini gördüm. Bu yüzden potansiyellerin yansıtılmadığını düşünüyorum.. Salak regen'ler üst düzey olacağına, alt yapınızdaki hali hazırdaki gelecek vaad eden oyuncunuzun daha ileri düzeye gelmesi daha güzel olur.. Ama oyunda olmuyor.

cangulerdc
11.Kasım.2012, 01:30

Valla o A2 ve genç milli maçları hiç de ölçü olmadı bugüne kadar..

Cem Sultan 40 maçta 90 gol atan bi "süper golcü"ydü.. hali ortada

Spe1907
11.Kasım.2012, 01:57
Alıntı:
Dediğin adamların çoğu Recep ve Muhammed'den 7 yaş büyük.. En küçükleri olan Cem 91'li.. O bile 4 yaş büyük. Kimle karşılaştırıyorsun öyle

Bilip bilmeden konuşma ben o adamların 16 17 yaşında olduğu zaman verilen PA değerlerinden bahsediyordum.

Alıntı:
Valla o A2 ve genç milli maçları hiç de ölçü olmadı bugüne kadar..

Cem Sultan 40 maçta 90 gol atan bi "süper golcü"ydü.. hali ortada

Genç milli takım veya A2 maçlarına bakılmayacaksa eğer A takımda oynamayan oyuncuya neye göre PA-CA verilcek, merak ettim söyler misin? Ayrıca,Cem Sultan o dediklerini ne A2 de nede genç milli takımlarda yaptı galatasarayın genç takımlarında yaptı.

Spe1907
11.Kasım.2012, 02:17
Benim ordan kastım, Muhammed daha iyi yapılmalı değildi.. FM12'de Gençlerbirliği ile 2016'ya kadar gittim ve oyuncunun bir adım bile ilerlemediğini gördüm. Bu yüzden potansiyellerin yansıtılmadığını düşünüyorum.. Salak regen'ler üst düzey olacağına, alt yapınızdaki hali hazırdaki gelecek vaad eden oyuncunuzun daha ileri düzeye gelmesi daha güzel olur.. Ama oyunda olmuyor.

Muhammede yeterince potansiyel verilmemiş diyorsun yani sdfsds -9 PAnın ne demek olduğunu bilio musun sen? Azim düşük olduğu için yapay zekanın eline verirsen pek birşey çıkmaz ama üzerinde duracak olursan, oynatırsan tutoriallar ile determination(azim) özelliğini yükseltirsen ortaya TR ligi standartlarının üzerinde bir oyuncu çıkması lazım, daha önce hiç geliştirmeye çlşmadım onu farklı sorunları warsa orasını bilemiorm.

EndoplazmiK RetikuluM
11.Kasım.2012, 16:27
Vay arkadaş yıllık 1.8 M € alan Volkan yeni sözleşme için 3 yıllık 4.9 M € istiyor. Nedir bu SI ? Evine dön Volkan alkol almışsın dedim şimdi kaleci arıyorum...

EndoplazmiK RetikuluM
11.Kasım.2012, 16:29
Onur Kıvrak ve Sinan Bolat arasında kaldım beyler tavsiyeniz nedir ? Türk olması lazım, başka oyuncu da söyleyebilirsiniz.

Krusty
11.Kasım.2012, 16:44
Onur Kıvrak ve Sinan Bolat arasında kaldım beyler tavsiyeniz nedir ? Türk olması lazım, başka oyuncu da söyleyebilirsiniz.
sinan bolat daha tercih edilebilir..

perpetua
11.Kasım.2012, 18:33
Muhammede yeterince potansiyel verilmemiş diyorsun yani sdfsds -9 PAnın ne demek olduğunu bilio musun sen? Azim düşük olduğu için yapay zekanın eline verirsen pek birşey çıkmaz ama üzerinde duracak olursan, oynatırsan tutoriallar ile determination(azim) özelliğini yükseltirsen ortaya TR ligi standartlarının üzerinde bir oyuncu çıkması lazım, daha önce hiç geliştirmeye çlşmadım onu farklı sorunları warsa orasını bilemiorm.

Yanlis anlamissin saniyorum.

Dedigi Muhammed'e verilen potansiyel az degil. Dedigi bir oyuncunun potansiyeli yuksek olsa da onunla ugrasip yetistirmezsen gelismiyor.

medievil
12.Kasım.2012, 13:29
beyler Christian ı satabilen varmı? yada söyle diyim fenerbahcede adam satabılen varmı?

ahmetgurlek
12.Kasım.2012, 16:22
beyler Christian ı satabilen varmı? yada söyle diyim fenerbahcede adam satabılen varmı?

sezer i 1m avroya satabildim, maaş farkını da (300k) ben ödedim. diğerlerinin üstüne para versen alan çıkmıyor.

bir çok kişi de beniml aynı görüşte sanırım, okuduklarımdan onu çıkarıyorum: takım avrupada çok daha iyi oynuyor, ligde ise her maç kanser ediyor. ilk sezonda cl de ben de çeyrek final oynadım. barcelona çıkmasa belki finale kadar giderdim. barcelona ya da ezilmedi takım. deplasmanda 2-0 kaybettim ama çok pozisyonum vardı. kendi sahamda da son anda yediğim golle berabere kaldım ve gene iyi oynadım. bir önceki turda da arsenal i elemiştim. gerçekte böyle mi olurdu emnin değilim. ama lig tam tersi, son 5 maça geldik bursa, gs ve ben puan puanayız. allahtan bursa yı 2 maçta da yendim. yoksa bursa muhtemelen şampiyonluğunu ilan edecekti. daha huzurla bir maç seyredip, her maç ucu cuna...

ahmetgurlek
12.Kasım.2012, 16:29
sinan bolat daha tercih edilebilir..

ben ilk sezon devre arasında sinan ı komik bir rakama aldım. şu ana kadar 3-4 maçta görev verdim, genelde iyi performans gösterdi...

Ayberk Tuncer
12.Kasım.2012, 16:39
sezer i 1m avroya satabildim, maaş farkını da (300k) ben ödedim. diğerlerinin üstüne para versen alan çıkmıyor.

bir çok kişi de beniml aynı görüşte sanırım, okuduklarımdan onu çıkarıyorum: takım avrupada çok daha iyi oynuyor, ligde ise her maç kanser ediyor. ilk sezonda cl de ben de çeyrek final oynadım. barcelona çıkmasa belki finale kadar giderdim. barcelona ya da ezilmedi takım. deplasmanda 2-0 kaybettim ama çok pozisyonum vardı. kendi sahamda da son anda yediğim golle berabere kaldım ve gene iyi oynadım. bir önceki turda da arsenal i elemiştim. gerçekte böyle mi olurdu emnin değilim. ama lig tam tersi, son 5 maça geldik bursa, gs ve ben puan puanayız. allahtan bursa yı 2 maçta da yendim. yoksa bursa muhtemelen şampiyonluğunu ilan edecekti. daha huzurla bir maç seyredip, her maç ucu cuna...

çok benzer şeyler bende de oldu hocam ama ben ilk 16'da eşleştim barca'yla ve eleyebildim garip bir şekilde. yobo ile egemen'in coştuğu bir tur oldu. sonra şansa çeyrek finalde galatasaray'la, yarı finalde shakhtar'la eşleştim ve finale kadar gittim. finalde de chelsea 116. dakikada attığı golle 1-0 aldı kupayı. ondan önce de sow ve ademilson'la en az 4 kaleciyle karşı karşıya kaçırmıştım. takım şampiyonlar ligi'nde müthiş oynuyor ama ligde ilk 3'te kalacak sonuçlar alıyorum sürekli.

taktik farkından olduğunu da sanmıyorum, gerçekten hücumu ve topu kontrolü düşünen taktiğime uygun oyuncularla maça çıkıyorum. pozisyon da buluyorum ama ligdeyken top ağlara gitmiyor bildiğin. :s7:

ahmetgurlek
12.Kasım.2012, 18:17
Fenerbahçe 75 puan
Bursaspor 75 puan
Galatasaray 69 puan

ikili averaj sayesinde şampiyon oldum. kupada ise yarı finalde beşiktaş ı, finalde ts yi yendim ve kapayı aldım. sonuçta kupalarda takım çok iyi ve rahattı ama lig çok zordu...

perpetua
12.Kasım.2012, 18:34

Bunda Avrupa'da bir cok takimin 2 MC'li 4231 dizilisi ile oynamasinin katkisi var. Bu dizilissi yapay zeka kullanirken ozellikle standard ve control stratejilerinde cok kotu performans gosteriyor ve kontra ataklara cok fazla izin veriyor ve pozisyonlarda hata yapiyor.

Bizim ligde hem bu 4231'i kullanan takim sayisi cok az (sadece Karabuk), hem de buyuk takimlara karsi zaten diger buyuk takimlar disinda kimse ortalama bir strateji kullanmiyor. Ya gol yememek icin defansif, veya mac sonlarinda veya geriye dustukten sonra skor yakalamak icin hucum kullaniyor.

alexalexalex
13.Kasım.2012, 02:30
bu arada söylenildi mi bilmiyorum ama fenerbahçe'nin ilk 5 maçı taraftara cezalı görünüyor içsaha deplasman farketmeksizin.

çok önemli değil ama dikkatimi çekti sadece.

fernando1907
13.Kasım.2012, 14:57
Valla elimden gelen herşeyi yaptım her taktiği denedim ama bi türlü takımı şampiyon yapamadım.2 senede 2 ikincilik elde ettim.Avrupada ilk sene Şampiyonlar Ligi gruplarından çıktım.2.turda barcelona'ya elendim.2.sene gruplarda 4.olup elendim.Ligde ise 2.olmam bile başarıydı çünkü gerçekten çok alakasız puanlar kaybediyosun.Eski serilerde içerde Akhisar,Elazığ tarzı takımlara karşı rotasyonda yapsan fark atardın.Bu seride as takımınlada çıksan belli olmuyor.Çok puanlar kaptırdım bu şekilde.G.sarayı geçmenin imkanı yok gibi bişey.
Kariyerimin 3.senesinde ise G.saray gerimde kalmasına rağmen bursa,ibb gibi takımlara geçildim ve 13-14.hafta civarı kovuldum.

F.bahçe için oyuncu tavsiyesi soracak olursanız; Yerli piyasasından Ozan İpek,Serzer Özmen'i kaçırmayın.Fiyatları makul ve çok faydalı işler yapıyolar.

Yabancı olaraksa;Koskaca 2.5 yılda sadece Rasmus Elm ve Wijnaldum'u transfer ettim.Rasmus Elm çok iyi box to box'ta.Wijnaldum'dan beklediğim katkıyı alamadım.Üstelik 25 milyon euroya almıştım.

ahmetgurlek
13.Kasım.2012, 18:44
İkinci sezonuma başlıyorum. genç ama dipçik gibi bir takım kurdum. transferlerimi aşağıda görebilirsiniz. baroni, kuyt, bienvenue ve yobo yu gönderdim. orta sahaya türk olarak emre can ve tolga ciğerci'yi aldım. bütün paramı da onlara verdim diyebilirim. aslında samed yeşil i almaya çalıştım ama gelmedi bir türlü.

http://b1211.hizliresim.com/13/f/fwgku.png (http://bit.ly/c25MCx)

ilk 11'im belli. en güçlü rotasyonum orta sahada. emre, tolga, meireless ilk tercihlerim. yedekleri mehmet topal, okay yokuşlu ve mehmet topuz. tek sıkıntım forvette yedek semih kaldı. sow a bir şey olursa naparım bilmem. bu arada aldığım gençler in pa'sı hep 4 yıldız. rugani, shaw ve romario yu ben buldum, diğerlerini şenol çorlu buldu getirdi. şenol'un bulduklarında hep 3-4 yıldız pa var. şans mıdır nedir billemedim. efecan diye bir santrafor buldu getirdi pa sı 4 yıldız. daha 16 yaşında, muhtemelen regen. yedek santrafor yokluğunda a takıma aldım. sow dan özel ders verdirtiyorum. semih'in yerine onu oynatıcam, 2-3 sezona ilk 11 forveti olur diye umuyorum.

http://b1211.hizliresim.com/13/f/fwggc.png (http://bit.ly/c25MCx)

süper lig kadrom da bu şekilde. yabancı sınırından dolayı sağ bek yedeğine romario yu alamıyorum, alamadığım için orhan sam ı da gönderemiyorum. bakalım önümüzdeki sezon yabancı sayısı azalınca napıcam? geçen sezon recep'i kanat çalıştırdım ve her maçta oyuna almaya çalıştım. şu anda krasiç'in yedeği olabiliyor, fiziksel olarak da epey gelişti. bu sezon daha da çok şey bekliyorum. stoch un yedeği de mecburen caner.

http://d1211.hizliresim.com/13/f/fwgbn.png (http://bit.ly/c25MCx)

MrRuthless
13.Kasım.2012, 23:08
Serdar Kesimal yine gol makinesi gibi bişeymi ?

mortalknight
13.Kasım.2012, 23:14
Arkadaşlar başarılı olan taktigimde ilerdeki tek forvetin Mücadeleci Forvet olması gerekiyor.
Kuyt mükemmel oynasada yaslanıyor ve özellıklerı dusmeye basladı.
Onun yerine alınabilecek o tarz da bi oyuncu bulamadım
öneriniz varmı ?

slayer34
13.Kasım.2012, 23:43
jelle vossen fena degıl sankı kuyt un yerine

yahu arkadaslar biz 10k nerden kurtarırım ederım dıye 40 takla atıyoruz gıdıp de emre can a 15 mılyon verıp transferlerım onlar bunlar dıye biseyler paylasmayın hic gercekci degil...

mortalknight
14.Kasım.2012, 01:23

yahu arkadaslar biz 10k nerden kurtarırım ederım dıye 40 takla atıyoruz gıdıp de emre can a 15 mılyon verıp transferlerım onlar bunlar dıye biseyler paylasmayın hic gercekci degil...

Vossen yerine Kuyt ın kalması daha iyi olur gibime geliyor

Ve ayrıca verilmicek paralar degil 15 milyonlar degermi o kişiye baglıda 25 milyona Jovetic i aldım daha ilk sezon devre arasında :)

slayer34
14.Kasım.2012, 02:11
Vossen yerine Kuyt ın kalması daha iyi olur gibime geliyor

Ve ayrıca verilmicek paralar degil 15 milyonlar degermi o kişiye baglıda 25 milyona Jovetic i aldım daha ilk sezon devre arasında :)

hocam o 25 mılyon u nasıl buldun bana da soylede bende bulıyım?

garez0066
14.Kasım.2012, 02:14
http://imageshack.us/a/img805/8591/draganp.jpg

bu adam neymiş be öyle :) kaçıncı yılında çıktı bu regen ?

garez0066
14.Kasım.2012, 02:22
http://d1211.hizliresim.com/13/f/fwgbn.png (http://bit.ly/c25MCx)

Emre Can'ı veya Tolga'yı kesip Topal'ı oynatmanı öneririm. Sizde de oldu mu bilmiyorum ancak benim kariyerimde dmc'de gerçekten önemli işlere imza attı.

ahmetgurlek
14.Kasım.2012, 11:47

sen kaçıncı sezondasın? daha önceki mesajlarımda bulabilirsin. ilk sezon ben de para yok transfer vs olmuyor dedim. iknci sezon yönetim 18 m avro bütçe verdi, ben de 11 m avro luk futbolcu sattım. toplamda 29 m avro bütçem oldu. bunun nesi gerçekçi değil anlamadım. 4 işlem bilen herkes için gayet gerçekçi olması lazım...

ahmetgurlek
14.Kasım.2012, 11:49
Emre Can'ı veya Tolga'yı kesip Topal'ı oynatmanı öneririm. Sizde de oldu mu bilmiyorum ancak benim kariyerimde dmc'de gerçekten önemli işlere imza attı.

hazırlık maçlarında emre can ın performansından çok memnun kaldım. 15 m avro verdiğim futbolcuyu yedek bırakmak pek mantıklı gelmiyor ama bir kaç maç kötü oynarsa mehmet topal ı gözüm kapalı kayarım dmc ye. ilk sezon bende de çok iyi maçlar çıkarmmıştı...

EndoplazmiK RetikuluM
16.Kasım.2012, 22:43
Meireles'ten istediğim verimi bir türlü alamadım. Devre arasına geldik ligde 13 maç 0 gol 2 asist, avrupada 8 maçta 0 gol 1 asistle oynuyor. Defansif Oyun Kurucu - Destek , Çift Yönlü Ortasaha ve hatta Mücadeleci Orta Saha-Defans bile denedim ama yok, olmuyor. Verim alabildiniz mi siz bu elemandan ?

GebzeLi1907
16.Kasım.2012, 23:04
Meireles'ten istediğim verimi bir türlü alamadım. Devre arasına geldik ligde 13 maç 0 gol 2 asist, avrupada 8 maçta 0 gol 1 asistle oynuyor. Defansif Oyun Kurucu - Destek , Çift Yönlü Ortasaha ve hatta Mücadeleci Orta Saha-Defans bile denedim ama yok, olmuyor. Verim alabildiniz mi siz bu elemandan ?

ben çok iyi aldım 7.29 civarlarında ortalaması, 4 3 3 ün sol içi çift yönlü ortasaha oynatıyorum yanında sezer topuz baroni değişimli gayet memnunum

appiahh
17.Kasım.2012, 03:50
Madem Beşiktaş ve Galatasaray konuları açıldı, bize de lazım olduğunu düşündüm böyle bir konunun. :) Fenerbahçe ile kariyer yapan arkadaşlarla fikir alışverişi yapabileceğimiz yer olsun burası da..

Ben şuan 21. haftayı geride bıraktım ligde. 3 puan farkla liderim. Takımda rotasyona çok önem veriyorum. Salih Uçan ve Recep Niyaz'ı gelişmeleri için elimden geldiğince oynatıyorum :)

http://c1210.hizliresim.com/12/s/f7myh.png

http://c1210.hizliresim.com/12/s/f7myy.png

Bir de şöyle bir oyuncuya denk geldim U18'de.. Geleceğin yıldızı olmaya aday :)

http://c1210.hizliresim.com/12/s/f7n0d.png

arkadaşım biz oyunu daha oynayamadık durmadan atıyor oyundan siz nasıl oynuyorsunuz

Cartmanez
17.Kasım.2012, 20:13
Transfer yapmak imkansız para yok.
Oyuncu göndermek imkansız bienvenu ve semihte 1 milyon pounda kadar indim yok alan yok.
Ligde zaten durum kötü araştırmacılar sağolsun galatasarayı yine yine ve yine şişirmiş gelene geçene 5 atıyorlar.
Avrupada yarı finali gördük çok şükür.

anlatmaliymis_meger
18.Kasım.2012, 04:34
Transfer yapmak imkansız para yok.
Oyuncu göndermek imkansız bienvenu ve semihte 1 milyon pounda kadar indim yok alan yok.
Ligde zaten durum kötü araştırmacılar sağolsun galatasarayı yine yine ve yine şişirmiş gelene geçene 5 atıyorlar.
Avrupada yarı finali gördük çok şükür.

hem de nasıl!!

hayatımda ilk defa orjinal oyun aldım pişman oldum
CL'de bayern,shaktar,bate grubundan lider çıktım
ajax'ı eleyeceğim büyük ihtimal
ligde ise
bursa 12
trabzon 10
gs 7 puan fark attı
18. elazığ kadıköyde 3 penaltı kullandı 3-3 bitti maç
gençlerbirliği 5 attı
mersin herkesten 3-5 yerken geldi beni yendi
gs ligde ,kupada,içerde dışarıda yenior beni
sabri şov yapıyor
taktik teknik bilgi ayrıntı falan hikaye
bu ne saçmalık ya!!
1 haftada 3. kez yeni oyun açtım
ben bu kadar acemi ya da kötü bi fm ci değilim ki
yıllarımı verdim bu oyuna!

Cartmanez
19.Kasım.2012, 01:37
hem de nasıl!!

hayatımda ilk defa orjinal oyun aldım pişman oldum
CL'de bayern,shaktar,bate grubundan lider çıktım
ajax'ı eleyeceğim büyük ihtimal
ligde ise
bursa 12
trabzon 10
gs 7 puan fark attı
18. elazığ kadıköyde 3 penaltı kullandı 3-3 bitti maç
gençlerbirliği 5 attı
mersin herkesten 3-5 yerken geldi beni yendi
gs ligde ,kupada,içerde dışarıda yenior beni
sabri şov yapıyor
taktik teknik bilgi ayrıntı falan hikaye
bu ne saçmalık ya!!
1 haftada 3. kez yeni oyun açtım
ben bu kadar acemi ya da kötü bi fm ci değilim ki
yıllarımı verdim bu oyuna!

Aynı durum bende de var. Taktik işe yaramıyor, oturtmak için canım çıktı.

Ligde durum berbat ama Avrupa'da toparladık çok şükür.

Beşiktaş ve galatasaray karşı konulmaz şekilde oynuyorlar. Kadıköy'de son 10 yılda hangi galatasaray bu kadar iyi oynamış gerçekte?

Gökhan Gönül'ün profili sabriden daha kötü. Umut bulut Kuyt'tan daha iyi. Böyle saçmalık olmaz.

anlatmaliymis_meger
19.Kasım.2012, 04:27
Aynı durum bende de var. Taktik işe yaramıyor, oturtmak için canım çıktı.

Ligde durum berbat ama Avrupa'da toparladık çok şükür.

Beşiktaş ve galatasaray karşı konulmaz şekilde oynuyorlar. Kadıköy'de son 10 yılda hangi galatasaray bu kadar iyi oynamış gerçekte?

Gökhan Gönül'ün profili sabriden daha kötü. Umut bulut Kuyt'tan daha iyi. Böyle saçmalık olmaz.

şurda 15 gün sonra askere gidicem
o yüzden gitmeden doya doya oynayıp hevesimi alayım dedim ama ne heves kaldı ne zevk
rezillik diz boyu..
laptopu kıracam sinirden
Fenerbahçeyle ilk sezonda nasıl şampiyon oluyorsunuz yyahu 3 farklı oyunda 1 kere 5. 2 kere 6. bitirdim ligi üstüste
1 haftada 4. oyunu açıyorum.sorun bende mi acaba????

Cartmanez
20.Kasım.2012, 00:58
şurda 15 gün sonra askere gidicem
o yüzden gitmeden doya doya oynayıp hevesimi alayım dedim ama ne heves kaldı ne zevk
rezillik diz boyu..
laptopu kıracam sinirden
Fenerbahçeyle ilk sezonda nasıl şampiyon oluyorsunuz yyahu 3 farklı oyunda 1 kere 5. 2 kere 6. bitirdim ligi üstüste
1 haftada 4. oyunu açıyorum.sorun bende mi acaba????

İlk sene ben de olamadım, ikinci seneye başlıyorum şimdi.

Serdar Aziz için bir ara pazarlıkta 8 milyona inmiştim şimdi 16 milyon pound istiyorlar.
Cenk Tosun için 10 milyon istiyorlar.
Okay Yokuşlu için 12 milyon istiyorlar.
Orhan Gülle için 10 milyon istiyorlar.

Ben semih'i 1 milyona bienvenu'yü 1 milyona selçuk şahin'i 325k ya satamıyorum.

dj_torun
20.Kasım.2012, 20:29
Dün gece baslayan kariyerimde Vaslui deplasmanı 3-0 lık hezimet..rovens 3-0 penaltılar ve zafer..Super kupa ile penaltılarla kupa muzede..Bursa ya içeride 1-2 lık yenıldım. Suana kadar sunu gordum Kuyt kötü..Sow halen acılamadı..Meirelles bi süper bi berbat..Transfer bütcesi 3.5 m $ kimseyi alamıcam sanırm.. önerisi olan varmı suan Türk oyuncu olarak ? bütçeye uygun :)

gfblugano35
21.Kasım.2012, 01:58
2014-2015 sezonundayım. kadrom;
sinan bolat
gökhan egemen aykut demir hasan ali
(orhan)- (serdar) (vederson)
mehmet topal - andrea poli
(jem karacan) (salih)
krasic griezmann gaitan
(sercan) (recep) (mosses)
Lacina Traore
(muhammet)
(umut)
4-2-3-1 oynuyorum. sowu satıp bu sezon traoreyi aldım. yabancı kontejyanı sebebiyle mosses yada gaitanı kadroya alamıyorum. tolga cigerci , emrecan ve serdar tascı gibi arkadaşları bir kazandıramıyorum takıma :D 2.sezonumda cok zorda olsa şampiyon olabildim :D ilk sezonumda şampiyonlar ligi 2.turunda , ikinci sezonumda ise uefa kupası ceyrek finalinde elendim :D ilk sezonda mali yapı nedeniyle volkanla sözleşme imzalıyamadım ve bedelsiz olarak arsenale gitti cok büyük bir kayıp oldu ve cok gol yiyorum. akıcı ve atak oynuyorum. defans çizgisi önde pas ise otomatik olarak ayarlı. defansif anlamda ne yapabilirim bi öneriniz varmıdır ?

uAburak89
24.Kasım.2012, 17:27
İlk sezonumda Fenerbahçe Spartak Moskovayı eleyerek şampiyonlar ligine kaldı, grubundan 13 puan ile çıktı, R. Madrid, Schalke ve Nordsjeallend vardı grupta. Barca ile eşleşti ve ilk maçı sahasında 3-0 kazandı, Barca as kadrosuyla oynamış. Ama Türkiye Liginde pek başarılı değiller, 21. hafta sonunda ben (GS) 54, Fb 41 puanda. Tek transfer yapmış FB, Wendt alınmış sol beke, Sow 3 ay sakatlanmış, sadece 15 maça çıkabilmiş. Buna rağmen genel performans burada abartıldığı kadar kötü değil gibi.

heartbreaker007
24.Kasım.2012, 19:36
oyunu ilk aldığım gün Fenerbahçe işe başlamıştım Ş.L ön elemede feyenord ve d.kievi elemiştim. Süper kupayı 10 kişi kalmama rağmen 4-1 le geçip lige fırtına gibi başlamıştım. ama buglardan sonra soğudum oyundan bıraktım. Krasic inanılmaz iyi driblingi ortaları şutu sanki Ronaldo. Meireles in uzaktan şutları çok isabetliydi. Ben klasik 4-4-2 oynatıyordum. Hatta Aykut hoca'ya da burdan gönderme yapayım :) şu anda FENERBAHÇE'NİN mevcut kadro yapısına en uygun taktiktir 4-4-2(tabii ki ilke olarak bir teknik direktörün elindeki kadrosunda ki en iyi oyuncuları her zaman ilk 11 de kullanma felsefesiyle hareket etme ve ona göre teknik ve taktik donanıma sahip olma özellikleriyle ilgili bu söylediklerim ama Aykut hoca da nerde o işler adam Alexİ yolluo tamam gitmeliydi Alex yaşı gelmişti ama neden hala Alex li sistem le oynayıp Caner'den Baroni'den Alex olmasını istersinki? çık 4-4-2 hem yabancı kontejanını hucum bölgesinde kullanan tek büyük takım olursun rakiplerine göre hemde çift forvet 2 (sow kuyt)teknik ve hızlı kanat (stoch-krasic) göbekte teknik ve oyun zekası olan meireles ile fizikli kesici nokta pas atabilen topuz defansı saymaya gerek yok ee walla şu oyun bi düzelse de şu söylediklerimi resimli olarak göndesem Aykut hocaya!!!

Cengo
24.Kasım.2012, 22:04
İki sebebi var:

Birincisi Baroni geriye sürekli top almaya geliyor ve savunmanın içine girip defansa yardım ediyor.

İkincisi ise, tüm yaratıcılık Alex'ten alınıyor. Alex'te yaşanılanın aksine herkes yönlendirmesi için ona pas atıp sorumluluktan kaçmıyor. Risk alıp gidiyorlar, hareketli oynuyorlar. Görevlerini sadece pozisyon almaktan ibaret sanmıyorlar.

Aksine 442'nin Türk takımlarına uygun olmadıgını düşünüyorum. 4lü orta sahanın her biri topla kateden, yönünü değiştiren oyuncular olmalı. Yoksa top ya şişirirsin ya da yan pas yaparsın. 442 direkt oynanan futbolun taktiğidir. Pas oyununa müsait değil. Topu 3. bölgeye hızlı taşıyıp o bölgede çoğalmanı sağlayabilir ancak.

garez0066
24.Kasım.2012, 23:07
İlk sene ben de olamadım, ikinci seneye başlıyorum şimdi.

Serdar Aziz için bir ara pazarlıkta 8 milyona inmiştim şimdi 16 milyon pound istiyorlar.
Cenk Tosun için 10 milyon istiyorlar.
Okay Yokuşlu için 12 milyon istiyorlar.
Orhan Gülle için 10 milyon istiyorlar.

Ben semih'i 1 milyona bienvenu'yü 1 milyona selçuk şahin'i 325k ya satamıyorum.

Oyuncu fiyatlarının şişirildiği çok açık. Orhan Gülle'yi Fenerbahçe'ye taş çatlasın 4 milyon euro'ya alırsın gerçekn hayatta. Cenk ise ( Gaziantepspor'dan dolayı ) en fazla 6 milyon euro'dur. Ancak oyunda böyle değil. Anlamakta zorlanıyorum. Ayrıca arkadaşların bahsettiği ilk yılda olan hezimete kesinlikle katılıyorum. Vaslui'yi eledikten sonra rakibime elendim ve ilk yıl Avrupa Ligi'ne gittim. Taktik oturtmak kesinlikle çok zor. Kura şansıyla yarı finale kadar çıktım. Ancak işin daha da ilginci Galatasaray, ŞL'de finale çıktı. İkinci yıl daha iyi gibi. Göreceğiz.

Cartmanez
25.Kasım.2012, 02:25
Oyuncu fiyatlarının şişirildiği çok açık. Orhan Gülle'yi Fenerbahçe'ye taş çatlasın 4 milyon euro'ya alırsın gerçekn hayatta. Cenk ise ( Gaziantepspor'dan dolayı ) en fazla 6 milyon euro'dur. Ancak oyunda böyle değil. Anlamakta zorlanıyorum. Ayrıca arkadaşların bahsettiği ilk yılda olan hezimete kesinlikle katılıyorum. Vaslui'yi eledikten sonra rakibime elendim ve ilk yıl Avrupa Ligi'ne gittim. Taktik oturtmak kesinlikle çok zor. Kura şansıyla yarı finale kadar çıktım. Ancak işin daha da ilginci Galatasaray, ŞL'de finale çıktı. İkinci yıl daha iyi gibi. Göreceğiz.

2. sezon işler daha iyiye gitti ligde şampiyonluk ve uefa finali ama tam 3. sezona başlayayım derken crash dumps verdi bu kez.

Hayır ben bu crash dumps'tan çok çektim diye orijinal aldım, aynı tas aynı hamam.

KanaKe
26.Kasım.2012, 01:15
fenerbahceden bu oyunda memnunum arastirmaci arkadasimizi tebrik ederim iyi bir is cikarmis.. oyuncular gercek hayata yakin tek yararlanamadigim oyuncu baroni nedense.. deep lying playmaker olarak oynatiyorum topalla cift libero meireles dm olamamasina ragmen ondan daha iyi performans sergiliyor orada oda yalniz 2 maci arka arkaya zor cikariyor kondisyonu kötü

Universal
26.Kasım.2012, 13:53
Oyunda Krasiç'den nasıl verim alıyorsunuz. Ne Kuyt'ı ne Stoch'u kesebiliyorum. Ortada oynattığım zaman ise düşük verim alıyorum. Sizce ne yapılmalı?

Lord Black
26.Kasım.2012, 15:21
Oyunda Krasiç'den nasıl verim alıyorsunuz. Ne Kuyt'ı ne Stoch'u kesebiliyorum. Ortada oynattığım zaman ise düşük verim alıyorum. Sizce ne yapılmalı?

Amr kanat oynatıyorum, açık ara daha verim aldım Kuyt'a kıyasla.

ParduS
26.Kasım.2012, 21:36

Ben Kanat - Destek oynatıyorum sağ açıkta. Sow ile güzel bir ikili oluyorlar, asistleriyle takımı sırtladığı gibi zaman zaman form düşüklükleri ile de saç baş yoldurabiliyor.

Universal
26.Kasım.2012, 22:27
Amr kanat oynatıyorum, açık ara daha verim aldım Kuyt'a kıyasla.

Ben Kanat - Destek oynatıyorum sağ açıkta. Sow ile güzel bir ikili oluyorlar, asistleriyle takımı sırtladığı gibi zaman zaman form düşüklükleri ile de saç baş yoldurabiliyor.

Kuyt'dan daha hızlı olduğu kesin; ama ben uzaktan paslarla Sow'u top ile buluşturuyorum. Bu yönde Kuyt'ın çlok fazla asistini yaşadım. Krasiç ise verimsiz kalıyor. Kanat-Destek olarak oynatacağım birde. Ben genelde hücum olarak oynatıyorum.

heartbreaker007
27.Kasım.2012, 08:35

klasik 4-4-2 de krasiç mr, stoch ml hucumcu kanat, kuyt santrafor sow fırsatçı golcü oynatıyorum ben hem iyi verim alıosun hemde kimi kesecem derdin de olmuyor...

hasmert06
27.Kasım.2012, 12:50

kardeş hemen hemen aynı bendede aynı performansı gösterdi.ama ikinci sezon hatrı sayılır bir performans gösterince baktım yaşı 31 fiziksel özellikleri düşmeye başlamış 7.5 milyon euroya sattım.iyide sattım :D

futureless
27.Kasım.2012, 12:54
Kuyt'dan daha hızlı olduğu kesin; ama ben uzaktan paslarla Sow'u top ile buluşturuyorum. Bu yönde Kuyt'ın çlok fazla asistini yaşadım. Krasiç ise verimsiz kalıyor. Kanat-Destek olarak oynatacağım birde. Ben genelde hücum olarak oynatıyorum.

Kanat hücum.Move into channels. Arapası ve orta yapması sık sık olarak 2 sezon kullandım. Harika iş çıkardı. (Krasic)

hasmert06
27.Kasım.2012, 13:01
Duran top mu kullandırdın nasıl o kadar asist yaptı :)

Fenerbahçe ile ilk sezonu tamamlamış bulunmaktayım an itibariyle. Ufak bir özet geçeyim.

Sezon başı kadroda hiçbir değişiklik yapmadan girdim sezona. Süper Kupa maçında Galatasaray'a boyun eğdik 4-2 ile.

Şampiyonlar liginde gruplara kaldık. Arsenal - Zenit - Fenerbahçe - Malaga grubunu şanssız bir şekilde 1 galibiyet 3 beraberlik ile 6 puanla tamamlayarak Avrupa Ligini boyladık. Avrupada başımızın belası Dinamo Kievle eşleştik. Kadıköyde 2-1lik galibiyetten ve oynanan futboldan sonra turdan emin bi şekilde gittiğimiz deplasmanda malesef duran toptan yediğimiz goller felaketimiz oldu 2-0 ile ilk turdan elendik :(

Ligi uzun vaadeli rotasyonumla hiç zorlanmadan açık ara lider tamamladık. Kupada ise yarı finalde bir şok daha yaşadık. Antep deplasmanında 1-3'lük galibiyetin rövanşında evimizde 0-3 yenilerek elendik.. Kupayı da galatasaraya kaptırmış olduk :(

Devre arasında sözleşmesi biten Alan Dzagoev'i bedelsiz olarak, Ademilson'u 6m€'ya, Ait-Fana'yı 975k€ ya kadroya kattık. Stoch'u portoya 15m€'ya gönderdik. Recep Niyaz, Salih Uçan ve altyapıdan çıkan 2 potansiyelli gence daha oldukça forma şansı verdim. Sonuç olarak kağıt üzerinde vasat bir sezon geçirdik fakat geleceğe dair büyük umutlar verdik genç yapılanma ile.

http://i.imgur.com/UztYe.png
http://i.imgur.com/fIRQI.png
http://i.imgur.com/p9jEe.png
http://i.imgur.com/ThlWS.png
http://i.imgur.com/UKecN.png

kardeş bu resimleri siteye nasıl attığını tarif edermisin.bir türlü yapamadım :)

hasmert06
27.Kasım.2012, 13:11
arkadaşım biz oyunu daha oynayamadık durmadan atıyor oyundan siz nasıl oynuyorsunuz

kardeş bu resimleri nasıl paylaşıyosunuz birtürlü yapamadım.tarif ederseniz sevinirim :)

Universal
28.Kasım.2012, 00:22
Yok böyle bir geri dönüş. İnanmıyordum, tek yaptığım daha çok hücum ve uzaktan paslar. Barcelona savunması benim paslarla darmadığın oldu. R.Madrid olsan bu maçı çeviremezsin. Fenerbahçe çalışması ilk defa çok güzel yapılmış; ama gerçekte Barcelona'yı bu şekilde yenebilir mi?

http://i45.tinypic.com/25ary9i.png

Grubumda Olimpiyakos ve Zillina var, 3de3 ile liderim. Artık bu grupta en az 5 galibiyet ile çıkacağımım garantiside vardır. Ben böyle bir kolay seri görmedim.

Universal
28.Kasım.2012, 00:54
kardeş bu resimleri nasıl paylaşıyosunuz birtürlü yapamadım.tarif ederseniz sevinirim :)

Alt+F9 ile oyundan görüntü alabiliyorsun, oyunun belgelerim klasörünün screenshots adında bir klasör içinde bulunuyor.

Sonra herhangibi bir resim sitesine yüklemen yeterli.

tyfnkrvl07
28.Kasım.2012, 13:22
2 sezonda 105 M Kar :icon_cool:
http://i46.tinypic.com/2dl3ayh.png

hasmert06
28.Kasım.2012, 21:58
Alt+F9 ile oyundan görüntü alabiliyorsun, oyunun belgelerim klasörünün screenshots adında bir klasör içinde bulunuyor.

Sonra herhangibi bir resim sitesine yüklemen yeterli.

saolasın kardeş :)

hasmert06
29.Kasım.2012, 15:01
kardeş resimleri cevaplama yerine nasıl yapıştırıyosunuz.birtürlü yapamadım. bilgilendirirseniz sevinirim :)

Lord Black
06.Aralık.2012, 20:12
4. sezonda geldi şampiyonlar ligi kupası.. :)

http://i.imgur.com/Ojd5L.png

Şampiyon kadro;

http://i.imgur.com/8q3fD.jpg

ahmetgurlek
07.Aralık.2012, 18:16
tebrikler. ben de 3. sezondayım, bu sezon olmasa da önümüzdeki sezondan ben de ümitliyim. krasic ve meireless i gönderdim. gökhan töre ve samed i alıp 4-4-2 ye döndüm. gökhan töre ve samed inanılmaz oynuyor şu anda. samed 9 maçta 13 gol (hazırlık maçları hariç) ve 8.5 a yakın ortalama ile oynuyor. takım çok genç şu anda, tecrübe eksikliği olabilir ama seneye inşallah alırım kupayı...

Lord Black
07.Aralık.2012, 21:34
tebrikler. ben de 3. sezondayım, bu sezon olmasa da önümüzdeki sezondan ben de ümitliyim. krasic ve meireless i gönderdim. gökhan töre ve samed i alıp 4-4-2 ye döndüm. gökhan töre ve samed inanılmaz oynuyor şu anda. samed 9 maçta 13 gol (hazırlık maçları hariç) ve 8.5 a yakın ortalama ile oynuyor. takım çok genç şu anda, tecrübe eksikliği olabilir ama seneye inşallah alırım kupayı...

Ben de aynı şekilde ilk sezondan itibaren takımı gençleştirip geleceğin en iyi takımını kurmaya yönelik oynuyorum oyunu. O şekilde hoşuma gidiyor :) İlk 4-5 sezonda şampiyonlar ligi alamıyorum o yüzden ama bu seferki süpriz oldu bana da açıkçası.

erdem344
07.Aralık.2012, 21:36
Recep,mert ve hasan alinin profillerini paylaşırmısın

Lord Black
07.Aralık.2012, 22:08
Recep,mert ve hasan alinin profillerini paylaşırmısın

http://i.imgur.com/NbEyo.png
http://i.imgur.com/5OpFn.png
http://i.imgur.com/qr5GI.png

Bunlar da takımın geleceğe umutla bakmasına neden olan birkaç regen :)

http://i.imgur.com/O2W4B.png
http://i.imgur.com/o9FAq.png
http://i.imgur.com/9B23y.png
http://i.imgur.com/QV16Y.png
http://i.imgur.com/iIfHL.png

cankatcug
10.Aralık.2012, 17:55
Oyundaki 2. sezonum. İlk yıl CL 2.turda elendim,kupayı kaybettim, ligde ise ikili averajla GS önünde zar zor şampiyon oldum.

2. yıl muazzam başladı, Thiago Neves inanılmaz paralara transfer edildi ama istediğim verim yok henüz, devre arası takım stop etti. Krasic sıfır verim 7m€ ya satıldı. Türkiye Kupası gruplarında FB-BJK-GS-Bursa bir grupta ve bu durum takımı toparlamamı engelliyor. Avrupada ise , Avrupa Ligindeyiz orada devam ediyoruz. Kadro ve diziliş şu şekilde.. Bazen 4-3-3 yada 4-2-3-1 olabiliyor. İlk yıl Iaquinta varken Sow muazzamdı bu sene durdu o gidince. Acil sağ kanada ihtiyacım var..

cankatcug
10.Aralık.2012, 17:58
sen kaçıncı sezondasın? daha önceki mesajlarımda bulabilirsin. ilk sezon ben de para yok transfer vs olmuyor dedim. iknci sezon yönetim 18 m avro bütçe verdi, ben de 11 m avro luk futbolcu sattım. toplamda 29 m avro bütçem oldu. bunun nesi gerçekçi değil anlamadım. 4 işlem bilen herkes için gayet gerçekçi olması lazım...

gayet gerçekçi, ben 2. sezon başında sözleşme masasında binbir takla atarak ve tüm bütçemi vererek Thiago Neves , 30 küsür m€ ya transfer ettim.

Kaka Leite
20.Ocak.2013, 02:16
http://img446.yukle.tc/images/3023Adsiz.png

Yedekler ile birlikte böyle bir kadrom var.

Tabii yedeklerdekilere çok takılmayın onlar da oynuyor ama genel 11'im bu..

Burak Akmanoğlu
20.Ocak.2013, 02:23
Recepi iyi geliştirmişsin. :)

ErayEbil
20.Ocak.2013, 04:13
Recep'i nasıl böyle geliştirebiliyorsunuz allah aşkına ya çıldırcam

okocha6
29.Ocak.2013, 02:58
Selamlar. Her oyuncunun bir tarzı var. Ben de oyunu ilk aldığımda önce arama tarama yaparım(oyuncu,personel) alıncak ve gönderilcek oyuncu,personel listesini ve alınabilirlikleini denetledikten sonra oyuna başlarım. Aldığım oyuncular sattığım oyunclardan kesinlikle daha iyidir.

İlk önerim sowu satıp(20ye satılıyor,direktöre de değerine sat talimatı verin) leonard kweuke isimli oyuncuyu 9.25e almak(bağlılılk ücretini 3 milyona yükseltin geliyor)

İkinci olarak raul ruseckuyu 6.75'e (daha aşağısını denemedim) alıp hem forvet kweukeyi hem de sağda da oynayabilmesi nedeniyle krasici yedekliyoruz.(romanya lgi açık olmal çıkması için)

Sol bek eksiğimiz bariz o nedenle güney afrika lgini de açık tutup tsepo masilelayı 3.600e alıyoruz. Alparslan erdemi de Türk olarak ucuza alabiliriz üstüne.

Ön liberolu taktiğe paydos baroni, meireles yanına jem karacanı alıp 3ünü de iki yönlü orta saha olarak oynatıyoruz. 22.5 milyon 24 taksitle alınıyor. (Topalın iyi oynadığı yer dmc ve çok yetenekli değil ayrıca tek ön libero için yedeğimiz sadece selçuk oluyor. Orta sahayı üçleyip kadroyu ve yedekleri daha iyi kullanabiliriz.)

Son olarak yine 22.5 milyon ve 24 taksitle sercan sarareri alabiliriz. Açacağım oyunda bu 5 oyuncuyu da almaya çalışıcam.

Sow,kuyt,bienvenu,selçuk ve özgür çeki(mutlaka kiralık alıyorlar özgürü satış da olur belki) satış listesine koyup kulüplere öneriyoruz ve direktörümüze de değerine sat direktifini veriyoruz.

okocha6
29.Ocak.2013, 03:04
Bu arada tüm personelimi değitştirecek şekilde yeni personeller buldum. Ancak bunlara para çok gittiği için sanırım transfere para kalmıyor o yüzden asistan menajerimi johan cruyff olarak değiştiricem üstüne bir de fizyoterapisi 20 olan bir doktor alabilirim.

Kaka Leite
29.Ocak.2013, 03:11
Bu derece kasmaya ve klübü yabancılaştırmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Sow'u satmanın da akıllıca olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, Kuyt da öyle eğer Sow'u oynatabilirsen, Van Persie falan almadığın sürece satmaman gerekir.

İlk sezon lig gol kralı ve şampiyonlar ligi gol kralı çok rahat yapıyorum. Brezilya'dan toplam 15 Milyon harcayarak Sol bek ve bir ortasaha almak çok yeterli oluyor zaten.

okocha6
29.Ocak.2013, 03:17

Sow'u satmanın da akıllıca olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, Kuyt da öyle eğer Sow'u oynatabilirsen, Van Persie falan almadığın sürece satmaman gerekir.

İlk sezon lig gol kralı ve şampiyonlar ligi gol kralı çok rahat yapıyorum. Brezilya'dan toplam 15 Milyon harcayarak Sol bek ve bir ortasaha almak çok yeterli oluyor zaten.

Kuyt zaten yedek hocam kweuke dribling,kafa,markaj,top kapma,uzaktan şutlar,yaratıcılık,dayanıklılık ,denge ve güç olarak sowdan çok daha iyi sadece bitiriciliği sowdan 2 eksik ki onu da dribling kafa ve uzaktan şut özellikleriyle kapatabilir.

Rusecku da bitiricliği 18 forvet ve sağ açıkta başarılı kuyttan çok daha iyi ve dediğim gibi önce kweukenin sonra krasicin yedeği 2 pozisyonda da oynayabilmesi nedeniyle.

Kaka Leite
29.Ocak.2013, 03:23
Kuyt zaten yedek hocam kweuke dribling,kafa,markaj,top kapma,uzaktan şutlar,yaratıcılık,dayanıklılık ,denge ve güç olarak sowdan çok daha iyi sadece bitiriciliği sowdan 2 eksik ki onu da dribling kafa ve uzaktan şut özellikleriyle kapatabilir.

Rusecku da bitiricliği 18 forvet ve sağ açıkta başarılı kuyttan çok daha iyi ve dediğim gibi önce kweukenin sonra krasicin yedeği 2 pozisyonda da oynayabilmesi nedeniyle.

Krasic nerede ?

Krasiç nefis oynuyor, elimde Sow varken ben şahsen almam Kweuke'yi biliyorum özelliklerini ancak Sow çok enfes oynuyor.

İlk sene 20'ye satıyosan, 2. sene 30'a rahat satarsın Sow'u.

okocha6
29.Ocak.2013, 03:39
http://e1301.hizliresim.com/15/x/jhc5s.png (http://bit.ly/c25MCx)

Krasic sağ önde oynıycak hocam. Kwauke forvet, rucesku 2sinin de yedeği.

okocha6
29.Ocak.2013, 03:43
Kweuke de iş yapar bence(Juventus,liverpool gibi takımlar istiyo oyun açıldığında 15-16 tane izleyen oluyo zaten). Bakalım nasıl olacak. Kağıda o kadar çok oyuncu yazdım ki, tek tek yazıp ve istediğim transferleri de yapıp oyuna başlayana kadar sanırım çarşamba olur :)

okocha6
29.Ocak.2013, 03:47

Sadece avrupada oynatacağın bir sol beke 15 milyon vermek mantıklı mı hocam. Yobo, cristian,meireles,krasic,stoch ve sow 6 yabancıyı dolduruyorlar ligde zaten. Bunların yerine oynatabileceğin yakın kalitede Türk de yok üstelik.

Kaka Leite
29.Ocak.2013, 03:49
http://img464.yukle.tc/images/8298Adsiz.png

http://img464.yukle.tc/images/87632.png

Şöyle resim destekli vereyim o zaman cevabımı.

Öneri konusu olduğundan yazıyorum yanlış anlama yoksa sen istediğini alabilirsin tabii.

Sow'a ilk sezon çok fazla attırırdım da çift forvet oynattım ve Kuyt'a yüklendim zaten 1 sezonluk ömrü var diye.

Sonraki sezon Sow'u tek forvete çekince görüyoruz enfes attı. Krasic'i hiç koymuyorum bile..

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110160

Konu bununla birleştirilmeli ayrıca.

@okocha6

Sadece bek'e 15 değil, ortasaha + bek 15 milyona kapatılıyor. Hem de alacağın adamlar 21-22 yaşında genç adamlar oluyor.

Lord Black
29.Ocak.2013, 03:52
Recep'i nasıl böyle geliştirebiliyorsunuz allah aşkına ya çıldırcam

İlk sezondan itibaren sürekli ilk11de şans vererek. Ama biraz da şans işi. Özellikleri random olarak atanıyormuş oyun başında. Yani teknik özellikler yerine top kapma vs. gibi gereksiz özellikler yüksek çıkarsa ne yaparsan yap oyuncu gelişemiyor..

okocha6
29.Ocak.2013, 03:56
http://d1301.hizliresim.com/15/x/jhct0.png (http://bit.ly/c25MCx)

Önder HOCA
29.Ocak.2013, 04:10
sowu zaten 2 sezon elinde tuttuktan sonra 27.5 mılyon euro ya satabılıyorsun oyun başında satmak mantıksız ayrıca uzun bir oyun düşünüyorsanız kuyt ı emekli olana kadar elinizde tutun çünki takımdaki role model için en ideal adam genç gelişimi için

http://c1301.hizliresim.com/15/x/jhd3p.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://c1301.hizliresim.com/15/x/jhd48.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://c1301.hizliresim.com/15/x/jhd7x.png (http://bit.ly/c25MCx)

buda kuyt 3. sezondaki hali daha iş var bu adamda

okocha6
29.Ocak.2013, 05:22
Evet kariyerim uzun olacak. Hedefim ligde aralıksız şampiyonluk, zaman içinde de de dünyadaki bütün kupaları toplamak. Ama bahsettiğim oyuncuları alacağım ve satacağım. Sistemim 3 mcli 4-3-3 olacak.

garez0066
29.Ocak.2013, 08:24
Hocam transferlerin çok iyi oyuncular. Ancak Kweuke'yi almanın, Galatasaray'ın Drogba'yı almasından hiç bir farkı yok. Onun yerine ihtiyacın olan mevkilere alman daha mantıklı gibi. Ayrıca 4-4-2 de oynanabilir Kweuke-Sow ikilisiyle. O yüzden ana problem Sow'u satman gibi görünüyor.

Bir de 3 mc'li 4-3-3 oynarken kanatlardan aşırı atak yiyorsun. Bunun çözümünü bulamadığım için taktik değiştirmiştim. Zaten tam olarak 3 mc'li olmasa bile Barcelona'dan başka bu taktiği adam gibi oynayan da yok neredeyse. Ha var, ama 4-3-2-1 gibi bir düzene kayıyor onlarda iş. 3 forvet oyuncusunun 2 tanesi savunma başladığı anda kanat oyuncusuna dönüyor.

Universal
29.Ocak.2013, 11:52
Transfersiz olarak bütün bir sezonu idare edebiliyorsunuz. Kaç defa ilk dönem transferi yasaklatarak oyun açmışımdır.

Benim vereceğim tavsiye şudur, Murat Öztürk kaleci antrenörü dışında herkesin sözleşmesini karşılıklı fesh edin. Yerine daha iyi koçlar alın. Çok da etkili bir futbol drektörü alın transferde işinize yarar.

Fenerbahçe'nin en büyük eksiği bir stoper. Hücum'da sorun yok. Özellikle Krasiç, Stoch ve Sow zaten çok etkili. Eğer Mehmet Topuz'a performansını ilerletmezsen seni satarım uyarısı verirseniz alacağınız performansı hayal bile edemezsiniz. Her oyunda deniyorum.

Bir sezon sonra 5 yabancıya düşüyor. Recep, Özgür ve Salih'e ihtiyacınız oluyor. O nedenle zaman zaman oynatın ve antremanlarınla çok iyi ilgilenin. Hasan Ali yetersiz; ama çalıştırırsanız iyi bir oyuncu oluyor.

Bienvenu, Selçuk ve Serkan Kırıntılı piyasası olan oyuncular hem satıp hemde kiralıyabiliyorsunuz. Çok avantajlı bir durumdasınız.

R.Albiol, Heitinga gibi isimleri transfer hedefi olarak ekleyin satın alamadıklarnıza kiralama yoluna gidin. Bunlar listede olan oyuncular Albiol için yönetim para bulamıyor; o yüzden kiralama, Heitinga ise Fenerbahçe'ye gelmek istemiyor para bulabiliyor. Bu nedenle gene kiralama yapabilirsiniz. İlk sezon sonunda L.Lopez'in sözleşmesi bitiyor sakın kaçırmayın. Çünkü Yobo hem yaşlı hemde yetersiz. Egemen çok rahat adam kaçırabiliyor. İyi de yerli bir stoper bulun.

Sow'u satmanın gram anlamı yok, risk alıp çift forvet oynatın Kuyt ile o zaman kimse tutamıyor; eğer tek kalırsa adam markajından kurtulması zorlaşabiliyor performansı düşebilir. Ama Sow sayesinde her maça 1-0 önde başlıyorsunuz.

himone
29.Ocak.2013, 12:22
Ben FB ile oynadığımda Sow harika oynuyordu, Krasic zaten tutulması imkansız. Oyunda en iyi işleyen taktiklerden olduğu için 4-4-2 taktiği ile Sow, Kuyt ikilisi mükemmel ollur. Bienvenu beklenenden daha iyi oynuyor ve sene sonunda yaklaşık 5 milyona satmıştım, aynı şekilde Cristianı da. Bu iki oyuncuyu sattıktan sonra Ademilson 6 milyona alınabilir, ayrıca Fierro da oyun başında taksitli yaklaşık 4 milyon Euro. kweuke ya o parayı verene kadar ikisini birden alabilirsin. Zaten Cem Karajan transferi de çok pahalı bir transfer olmuş, özellikle yeni gelecek yamadan sonra takımda bir Salih gerçeği olacak ve hiçbir FB taraftarı orta saha almayacaktır. Bu oyunda ise sene başında Anderson alınabilir aynı şekilde 20 milyon falan vermeye de gerek yok diye düşünüyorum.

Universal'in dediği gibi en büyük sorun stoperler buralara adam bulmak çok zor ve Hasan Ali benim oyunumda çok iyi oynamıştı ve gelişmişti dikaat ederseniz adamıın mental özellikleri çok iyi.

ParduS
29.Ocak.2013, 15:24
Sow çok iyi ama bazen coşuyor bazen ruh gibi sahada geziyor. Yine de her türlü takımın ilk forvetidir. 2018 yılındayım, Krasic'den maksimum verimi aldığımı söylemem gerek. Kanat oyuncusu (destek) olarak oynatıyorum, asistleriyle takımı sırtlıyor. Recep Niyaz ve Salih'i ben resimlerdeki kadar geliştiremedim. İkisi de pik yaptıkları dönemde uzun süre sakatlandılar. Salih sahada sırıtmıyor, mental özellikleri çok iyi. Ama Recep 11'in değil 18'in bir parçası.

Hasan Ali gerçekten iyi bir oyuncu oluyor. Üzerinde durun oynatın derim. En azından yoğun fikstürde rotasyonda hayli hayli kullanabilirsiniz. Egemen çok adam kaçırıyor ama hala takımımın bir parçası. Serdar'ı oynatmaya çekiniyorum çok abes pas hataları yapıyor savunmada.

Universal
29.Ocak.2013, 21:24
Zor olsada ilk sezon Raul Albiol'u kiraladım. Açık ve net o adam kaçıran Egemen bile düzeldi. O kadar sahaya hükmedebiliyor. İyi bir futbol drektörü ile Albiol'u kapmaya çalışın ilk sezon. Kendiniz uğraşmayın yerine transfer hedefi koyun.

KanaKe
29.Ocak.2013, 22:13
ben öyle hazir pismis oyunculari alip oynamaktan hoslanmiyorum genelde 20-23 yas arasi gencleri bulup kendim yetistiriyorum daha zevkli oluyor.. ama ilk sezon fenerin kadrosuna transfere felan gerek yok ben transfersiz uefayi aldim

sui generis
29.Ocak.2013, 22:14
ben öyle hazir pismis oyunculari alip oynamaktan hoslanmiyorum genelde 20-23 yas arasi gencleri bulup kendim yetistiriyorum daha zevkli oluyor.. ama ilk sezon fenerin kadrosuna transfere felan gerek yok ben transfersiz uefayi aldim

aynen bende öyle. 23 ten sonra pek almıyorum. hele Albiol'dan nefret ederken takımıma almam :)

Universal
29.Ocak.2013, 23:37

aynen bende öyle. 23 ten sonra pek almıyorum. hele Albiol'dan nefret ederken takımıma almam :)

Çok fazla oyun açtım ve o kadar kolay goller yedim ki idefans transferi ile başladım yeni sezonuma. İnanın bana içim rahat etti. Gerçekten güvenebilecek bir isim. Çift forvet ve hücum futbolunu rahatlıkla oynatabiliyorsunuz. Benimde tercihim 19-20 yaş arasında ki oyuncuları ucuza kapmak. Ama bazende böyle futbolcular almak gerekiyor. :)

Birde Alex'in mevkisine Formica var, Blackburn'den oda çok etkili bir isim kiralanarak geliyor. Bireyselde çok başarılı Türkiye için fazla yıldız.

okocha6
30.Ocak.2013, 00:12
Hocam transferlerin çok iyi oyuncular. Ancak Kweuke'yi almanın, Galatasaray'ın Drogba'yı almasından hiç bir farkı yok. Onun yerine ihtiyacın olan mevkilere alman daha mantıklı gibi. Ayrıca 4-4-2 de oynanabilir Kweuke-Sow ikilisiyle. O yüzden ana problem Sow'u satman gibi görünüyor.

Bir de 3 mc'li 4-3-3 oynarken kanatlardan aşırı atak yiyorsun. Bunun çözümünü bulamadığım için taktik değiştirmiştim. Zaten tam olarak 3 mc'li olmasa bile Barcelona'dan başka bu taktiği adam gibi oynayan da yok neredeyse. Ha var, ama 4-3-2-1 gibi bir düzene kayıyor onlarda iş. 3 forvet oyuncusunun 2 tanesi savunma başladığı anda kanat oyuncusuna dönüyor.

Hocam sistemim 4-3-3 o yüzden sowu takımda tutmamın bir anlamı yok. Ayrıca sowu satmadan diğer transferlerin hepsini yapamıyorum.

KanaKe
30.Ocak.2013, 20:49
2016-2017 sezonu kadrom:

oyunu oynamayi biraktim oynamak isteyen varsa upload yapabilirim :)

http://e1301.hizliresim.com/15/y/jkg0s.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbit.ly%2Fc25MCx)

cmyksl55
30.Ocak.2013, 21:57
BU DA BENİM KADRO 2017/18. pontigo ve yetkin regen gerisi has orijinal oyuncular :) azad, bilal, okan aydın,sefa işci ve koray günter'i bilmeyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum geleceğin milli takım oyuncuları. forumdaki oyuncu tavsiye bölümünde yoklar.
http://i46.tinypic.com/169nh9c.png

Universal
30.Ocak.2013, 22:21
Uzun yıllar ilerleyen arkadaşlar maddi olarakda kulüpte başarı yakalamak isteyenlerden birisiyim. Volkan gelecekte nasıl oluyor? İlk sezon yol verip Mert ile devam etmek akıl karı bir iş mi? Çok yüksek maaş ödemek istemiyorum.

KanaKe
30.Ocak.2013, 22:22
volkan sözlesmesi bitince yüksek maas talep etti bende sözlesme yenilemedim sonra barcelanoya 2 sezon sonrada bayerne transfer oldu simdi orada oynuyor.. mert bende verimsiz... sinanla volkanin performansi arasinda fark yok acikcasi.. sinani almani tavsiye ederim

Universal
30.Ocak.2013, 22:35
Bende öyle düşünüyorum yeni sezon açtım Serkan'ı Es Es'e kiiraladım orada iyi performans gösteriyor iyi fiyata satabilirim. Volkan ile yolları ayırıp Sinan'ı almam mantıklı olacak gibi.

ForsakeN
30.Ocak.2013, 22:46
İlk sezonda Hoarau'yu aldım 2M Euro'ya satılıktı. Sow'la veya Kuyt'la birlikte çift forvet oynatıyorum. Çok fazla gol atıyor tavsiye ederim

Lord Black
30.Ocak.2013, 22:55
Bende öyle düşünüyorum yeni sezon açtım Serkan'ı Es Es'e kiiraladım orada iyi performans gösteriyor iyi fiyata satabilirim. Volkan ile yolları ayırıp Sinan'ı almam mantıklı olacak gibi.

Bir fırsatını bulursan uygun bi fiyata Onur Kıvrak'ı da yoklamanı öneririm. Ben sezon sonu Volkanı serbest bırakıp Onur'u 4 küsür milyona almıştım. Çok uzun yıllar kalemi korudu. :)

Universal
30.Ocak.2013, 23:04
Bir fırsatını bulursan uygun bi fiyata Onur Kıvrak'ı da yoklamanı öneririm. Ben sezon sonu Volkanı serbest bırakıp Onur'u 4 küsür milyona almıştım. Çok uzun yıllar kalemi korudu. :)

Bazen duygusal bağlantı oyunda bile işe yarıyor ezeli rakiplere para kazandırmam. :0:

ParduS
31.Ocak.2013, 00:59
Uzun yıllar ilerleyen arkadaşlar maddi olarakda kulüpte başarı yakalamak isteyenlerden birisiyim. Volkan gelecekte nasıl oluyor? İlk sezon yol verip Mert ile devam etmek akıl karı bir iş mi? Çok yüksek maaş ödemek istemiyorum.

Hocam Volkan yaş ilerledikçe sapıtıyor. Çok hata yapmaya başlıyor. Mert de aynı şekilde. Tavsiyem kesinlikle Sinan Bolat. Adam tam bir penaltı canavarı.

Ayrıca Trabzon'dan Tolga ve Onur'u da katrona katabilirsin. İlerleyen yıllarda TS maddi krize giriyor veya oyuncular transfer olmak istiyor. (En azından benim 2 oyunumda böyle oldu.) Yine de as kaleci olarak Sinan derim başka bir şey demem :)

okocha6
31.Ocak.2013, 02:07
Beyler kim jung-woo yu cristianın yerine ısrarla öneririm muhteşem bir dmc ve mc 30 yaşında olmasına rağmen transfer ediyorum, bu yüzden 29 yaşındaki cristianı satışa çıkardım(oyunun başındayım)

okocha6
31.Ocak.2013, 02:09
http://c1301.hizliresim.com/15/z/jkwdj.png (http://bit.ly/c25MCx)

Universal
31.Ocak.2013, 02:20
Hocam Volkan yaş ilerledikçe sapıtıyor. Çok hata yapmaya başlıyor. Mert de aynı şekilde. Tavsiyem kesinlikle Sinan Bolat. Adam tam bir penaltı canavarı.

Ayrıca Trabzon'dan Tolga ve Onur'u da katrona katabilirsin. İlerleyen yıllarda TS maddi krize giriyor veya oyuncular transfer olmak istiyor. (En azından benim 2 oyunumda böyle oldu.) Yine de as kaleci olarak Sinan derim başka bir şey demem :)

Tamamdır ilk sezon Volkan'a teşekkür edilir yerine Sinan Alınır, acaba devre arası satsam kulüp isyan eder mi bari bedavaya gitmesin. :)

himone
31.Ocak.2013, 10:51
Tamamdır ilk sezon Volkan'a teşekkür edilir yerine Sinan Alınır, acaba devre arası satsam kulüp isyan eder mi bari bedavaya gitmesin. :)

Ben Vokan'ı hiç beğenmedim oyunda 3 maçta bir hatalı gol yiyior (gerçekte de öyle ama olsun). Ama satarsan kesin tepki gelir bırak gitsin karaktersiz Sinan'ı da sözleşme bitiminde alırsın zaten ve Mert de çok kötü değil idare eder, en azından Volkan'a kıyasla o kadar hatalı gol yemiyor. Volkan benim kariyerimde resmen Fevzi olmuştu Orhan Gülle bile 35 metreden gol attı :).

Universal
31.Ocak.2013, 11:43
Ben Vokan'ı hiç beğenmedim oyunda 3 maçta bir hatalı gol yiyior (gerçekte de öyle ama olsun). Ama satarsan kesin tepki gelir bırak gitsin karaktersiz Sinan'ı da sözleşme bitiminde alırsın zaten ve Mert de çok kötü değil idare eder, en azından Volkan'a kıyasla o kadar hatalı gol yemiyor. Volkan benim kariyerimde resmen Fevzi olmuştu Orhan Gülle bile 35 metreden gol attı :).

Ben şimdi süpürücü kaleci olarak oynatıyorum çok iyi form tuttu. :)

OrcunFB
01.Şubat.2013, 00:05
Sol çizgide kimi önerirsiniz Caner mi Stoch mu ? Stoch'a İçeriye Gir komutunu versemde etkisiz oynuyor. :(

ParduS
01.Şubat.2013, 00:43
Sol çizgide kimi önerirsiniz Caner mi Stoch mu ? Stoch'a İçeriye Gir komutunu versemde etkisiz oynuyor. :(

Hocam benim oyunda Caner'i ML oynattım kanat oyuncusu-destek olarak. İnsan üstü bir performans göstermese de ligde iyi işler çıkarabiliyor.

OrcunFB
01.Şubat.2013, 00:47
Hocam benim oyunda Caner'i ML oynattım kanat oyuncusu-destek olarak. İnsan üstü bir performans göstermese de ligde iyi işler çıkarabiliyor.
Tamam, sağol. Zaten çalışkanlığı vs ile tam ML profili. :D

Universal
01.Şubat.2013, 11:51

İkiside dengesiz. Caner bonus oyuncu maç geride iken ofansif bek oynat ve hücum talimatı var. Skor öndeyken Çalışkan Kanat oyuncusu dengede yap, eğer maç başında hücumu seviyorsan ileride kanat oynat. Bazen kendini aşıyor ve öyle bir şekilde içeriyi kat ediyor ki sana maç kazandırabiliyor.

Stoch ise yetenekli oyuncu; ama dengesizliği mevcut bir maç mükemmel iken diğer maç ortada yok.

KanaKe
01.Şubat.2013, 14:50
stoch bende ilk sezon costu sezon sonu citye okuttum 17-18 milyona :) stochu her türlü canere tercih ederim.. ama canerde fena oynamiyor yani iyi bir alternatif üstelik türk.. ama bende forma sansi azaldi rezerv takima yolladim

Spe1907
01.Şubat.2013, 19:19
stoch bende ilk sezon costu sezon sonu citye okuttum 17-18 milyona :) stochu her türlü canere tercih ederim.. ama canerde fena oynamiyor yani iyi bir alternatif üstelik türk.. ama bende forma sansi azaldi rezerv takima yolladim

aynen bende de stoch gayet iyi caner ise hep iyi bir yedek. bende stochu sezon sonu yüksek bi miktara satıp yerine gökhan töreyi aldıydm.

himone
01.Şubat.2013, 19:32

Aynı şekilde benim oyunda da çok iyi oynadı ve ben de City'e satmıştım 20 milyona. Tbi oyun başlar başlamaz sözleşme yenilemek gererk serbest kalma maddesi var.

OrcunFB
01.Şubat.2013, 20:02
İkiside dengesiz. Caner bonus oyuncu maç geride iken ofansif bek oynat ve hücum talimatı var. Skor öndeyken Çalışkan Kanat oyuncusu dengede yap, eğer maç başında hücumu seviyorsan ileride kanat oynat. Bazen kendini aşıyor ve öyle bir şekilde içeriyi kat ediyor ki sana maç kazandırabiliyor.

Stoch ise yetenekli oyuncu; ama dengesizliği mevcut bir maç mükemmel iken diğer maç ortada yok.
İstikrarsız oyuncuları hiç sevmiyorum ya. :D Ben Hücum seviyorum o zaman Caner'e kanat (Hücum) veriyim.

Veya Stoch'u iyi bir miktara satmak için oynatsam mı ? :D Bilemedim. :D

goosfraba
01.Şubat.2013, 20:40
bir ben mi bu takıma taktik oturtamadım. siz nasıl yapıyorsunuz?

forumlarda görüyorum herkes uçmuş ilk yıldan uefa alanı gördüm.

Kaka Leite
01.Şubat.2013, 20:41
bir ben mi bu takıma taktik oturtamadım. siz nasıl yapıyorsunuz?

forumlarda görüyorum herkes uçmuş ilk yıldan uefa alanı gördüm.

Şampiyonlar Ligini aldım, arttırıyorum :D

goosfraba
01.Şubat.2013, 20:42
Şampiyonlar Ligini aldım, arttırıyorum :D

abicim nasıl yapıyorsunuz, ne yapıyorsunuz da alabiliyorsunuz daha ilk yıldan bu kupaları?

her türlü yolu denedim, ilk haftadan mersin'e, ordu'ya, karabük'e kendi evimde yeniliyorum :D