PDA

View Full Version : CA ve PA Nedir ?

sentugo
25.Ekim.2012, 22:57
CA/PA Nedir ?

PDF HALİNDE OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ (http://www.alperkoc.com/CA%26PA_Nedir.pdf)

Her sene bilmeyenlerin ısrarla öğrenmek istedikleri ve bilenlerin cevaplamaktan bıktığı bir soru vardır. CA ve PA nedir ? Sorunun cevabı şu;

CA = Current Ability = Şimdiki Yetenek
PA = Potential Ability = Potansiyel Yetenek

Tüm FM alemince bu iki değer CA ve PA olarak kullanılır. 200 üzerinden değerlendirilir. Bu değerler oyuncuları ve personelleri nitelendirir. Bu değerler sadece editör sayesinde görülebildiği için normal oyunda görülmez. PA ikiye ayrılır. Hepsini basit basit inceleyeceğiz.

CA nedir, ne işe yarar ?

CA, oyuncunun günümüzdeki özelliklerini yansıtır. Oyunun başında genelde PA değerinden düşüktür. (160 CA – 190 PA gibi)

• Oyuncunun yaşına göre değişkenlik gösterir.
• Genç oyuncularda CA değerleri daha düşük olur ve PA’sına göre gelişir.
• Yaşlı oyuncularda veya sakatlık durumlarında CA düşer.
• CA değeri maksimum PA kadar olabilir.

Not: Oyuncular 19 yaşına kadar çok hızlı olmak üzere 24 yaşına kadar gelişebilirler. 30’lu yaşlara doğru bu gelişme durur ve artık düşüş başlar.

PA nedir, ne işe yarar ?

PA, oyuncunun gelecekteki halini yansıtır. Alabilecekleri en üst noktayı belirler. 200 üzerinden 200’e kadar yolu vardır.

PA değerleri “–“ (eksi) li değerler de alabilirler. -10 PA verilebilecek en iyi eksili PA’dır.

PA ikiye ayrılır;
• Sabit Değerli Potansiyel
• Eksi Değerli Potansiyel

Sabit Değerli Potansiyel:

O oyuncuların gelebilecekleri en üst nokta bellidir. 150 PA ile sabitlenmiş bir oyuncu maksimum 150’ye kadar gelişebilir. Ligimizde çoğu oyuncunun sabit değerli potansiyeli vardır.

Eksi Değerli Potansiyel:

Bu oyuncuların potansiyelini aşağıdaki rakamlar belirler. Mesela -10 PA’lı bir oyuncu 170 ile 200 arasında bir PA değeri alır ve her farklı oyunda bu rakamlar değişir. Bu sebeple oyuncu her oyunda farklı şekilde gelişebilir.

• -10 = 170-200
• -9 = 150-180
• -8 = 130-160
• -7 = 110-140
• -6 = 90-120
• -5 = 70-100
• -4 = 50-80
• -3 = 30-60
• -2 = 10-40
• -1 = 0-30

Not: Her oyuncu potansiyeline erişemez. Bu olay tamamiyle onu geliştirmekle alakalıdır (“Genç Oyuncuları Geliştirme Rehberi”) ve PA sabit bir değerdir, CA gibi değişkenlik göstermez.

Not: PA’sı sıfır olan bir oyuncunun alacağı değer tamamiyle şanstır. Herhangi bir değeri alabilir.

Çoğu kişinin bilmediği bir sır!

Afrikada bulunan kulüplerin hepsi fakirdir ve itibarları düşüktür. Takımların tesisleri falan berbat durumdadır. Bu olay gözlemcilerin raporlarını etkilemektedir. Aslında çok daha potansiyelli olan bir oyuncuya 2-3 yıldız verebilirler. Ancak o oyuncu kulübümüze katıldığında, o yıldızların daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu tabii ki her oyuncu için geçerli olmaz. Bu sebeple Afrikadan oyuncu alacaksak, oyuncunun potansiyel değeri yerine şimdiki değerlerine bakmalıyız ve mevki özelliklerinin fena değilse kadromuza katmalıyız.

Not: “Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Not: Bu yazıda “FootballManagerWiki” sitesi ve “Turksportal” da bulunan bilgilerden faydalanılmıştır.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ. (https://hotfile.com/dl/232269569/034acce/CAPA_Nedir.rar.html)

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

-sentugo-

Esssteban
25.Ekim.2012, 23:39
Teşekkürler. Bilmeyenler için yararlı olmuş.

sentugo
26.Ekim.2012, 01:09
FM'ye yeni başladığımda çektiğim sıkıntıları biliyorum. Yeni başlayan arkadaşlar düşünülerek yazılmış bir yazıdır.

Desteğiniz için sağolun.

ugrtmzyrk
26.Ekim.2012, 13:46
Bu PA ve CA değerlerini oyunun içinde bir yer bulmamız mümkün değil mi halen? Editörden mi bakmak gerekiyor. Editörden bakarak transferi gerçekleştirdiğimizde de hile yapmışım hissi oluşuyor ve tat vermiyor sanki.

mustangshelby
26.Ekim.2012, 15:31
Bu PA ve CA değerlerini oyunun içinde bir yer bulmamız mümkün değil mi halen? Editörden mi bakmak gerekiyor. Editörden bakarak transferi gerçekleştirdiğimizde de hile yapmışım hissi oluşuyor ve tat vermiyor sanki.

CA ve PA değerlerini oyunda görmek gerçekçilikle pek bağdaşmaz sanırım gerçekte kimse bir oyuncunun ne potansiyele gelebileceğini ve o anki potansiyellerini görerek veya bilerek transfer etmiyor.

sentugo
26.Ekim.2012, 17:26

mustangshelby'in de dediği gibi bakmak ve bilmek zorunda değilsiniz. Oyundaki iyi gözlemcilerinizin vermiş olduğu yıldızlar bu CA ve PA'yı yansıtıyor zaten. Gözlemciler de hata yapabildiği için oyun daha gerçekçi oluyor.

CA hesabı biraz karışık. Ona bu yazıda bahsetmeye gerek duymadım. O başka bir rehberin konusu. Hadi ismini de vereyim. "Maç Motoru ve Etkilendiği Özellikler Rehberi" Şu anda bu rehber üzerinde çalışıyorum.

trhaha
26.Ekim.2012, 20:17
@Sentugo paylaşımların çok güzel bilgili paylaşımlar teşekkürler.

sentugo
26.Ekim.2012, 21:39
@Sentugo paylaşımların çok güzel bilgili paylaşımlar teşekkürler.

Amacım ayrıntılı bilgileri biraraya getirip bundan sonra çıkacak fm serilerine de en azından kaynak olmak.

ozgurka
08.Kasım.2012, 21:49
Scout su anda olmadıgından fm2013 te bunlari goremiyecegiz.
Bilgilendirdigin icin tesekkur ederim.
Ama kafama takılan ben fm2012 de hic - degerli PA lar goremedım hep normal 0-200 arasinda degerlerdi.

sentugo
08.Kasım.2012, 22:00
Scout su anda olmadıgından fm2013 te bunlari goremiyecegiz.
Bilgilendirdigin icin tesekkur ederim.
Ama kafama takılan ben fm2012 de hic - degerli PA lar goremedım hep normal 0-200 arasinda degerlerdi.

Evet böyle görmemeniz normal çünkü scout programlarında eksi değer verilen oyuncuların potansiyeli belirttiğim rakamlar arasından herhangi bir değeri alır ve siz o değeri görürsünüz.

http://dosya.turksportal.net/research/2013/Bursaspor_SerdarAziz.jpg

Bakınız Serdar Aziz'e -8 PA verilmiş. Ancak onun kaç PA olacağını bilmiyoruz ve bu değer 130-160 değerleri arasında değişiyor. Her yeni oyunda, sadece ve sadece o iki değer arasında PA değeri olabilir. Yani bir oyunda 130 olurken diğerinde 160 olabilir. Biraz riskli aslında eksi potansiyel vermek.

ozgurka
08.Kasım.2012, 22:56
Benim dedigim sekilde daha dogru oluyor en azından max deger kac alacagini bilmis oluyoruz.
- deger cok riskli bence :D

RasAnt
10.Aralık.2012, 18:57
Perpetua nın ca hakkında verileri vardı süper lig ortalama ca ları şu ingiltere ortalama ca şu diye birkaç lig yazıp vermişti ama bulamadım bu konu hakkında bilginiz varmı liglerin ortalama ca değeri ?

sentugo
10.Aralık.2012, 19:08
Perpetua nın ca hakkında verileri vardı süper lig ortalama ca ları şu ingiltere ortalama ca şu diye birkaç lig yazıp vermişti ama bulamadım bu konu hakkında bilginiz varmı liglerin ortalama ca değeri ?

Hayır. Bu konuda pek bir fikrim yok. Oyunun ilk senesinden sonra gerekli olmadığı için bu bilgiyi çıkartmanın da bir faydasını görmüyorum.

awurtis
27.Aralık.2012, 14:00
Yukarıda anlatılanlar tamam iyi anladık...fakat oyunun içinde CA ve PA değerlerini rakamsal olarak nasıl görebiliriz..??? :confused:

sentugo
27.Aralık.2012, 14:11
Yukarıda anlatılanlar tamam iyi anladık...fakat oyunun içinde CA ve PA değerlerini rakamsal olarak nasıl görebiliriz..??? :confused:

CA ve PA değerlerini oyunun kendi editöründen ya da piyasada bulunan diğer editörlerden görebilir ve hatta değiştirebilirsiniz.

CNC123
13.Şubat.2013, 23:08
öncelikle güzel rehber eline sağlık oyunun kendi editörüne nerden ulasabilirz peki?

zeck17
13.Şubat.2013, 23:43
Steam hesabınızdan library e girin sonra ordan tools a basın açılan yerde fm editör çıkacaktır zaten iyi oyunlar :)

CNC123
14.Şubat.2013, 00:33
Steam hesabınızdan library e girin sonra ordan tools a basın açılan yerde fm editör çıkacaktır zaten iyi oyunlar :)

teşekkürler :)

Unsal123
16.Şubat.2013, 03:45
Çok teşekkürler çok yararlı olmuştur ama ben bu ca pa ya nerden bakıcağımı bilemiyorum yardım edermisin?

zeck17
16.Şubat.2013, 03:58
Çok teşekkürler çok yararlı olmuştur ama ben bu ca pa ya nerden bakıcağımı bilemiyorum yardım edermisin?

Yukarda dediğim gibi editörü indirip oyuncunun adını girdiğinizde ca ve pa görülebilir ya da fmrte yi indirip oynadığınız oyundaki ca ve pa ları bile görebilirsiniz

Unsal123
16.Şubat.2013, 20:23
Yukarda dediğim gibi editörü indirip oyuncunun adını girdiğinizde ca ve pa görülebilir ya da fmrte yi indirip oynadığınız oyundaki ca ve pa ları bile görebilirsiniz
editör indirmiştim sağolasın ama regenler çıkınca nerden görcez yine ordanmı?

sentugo
16.Şubat.2013, 20:26
editör indirmiştim sağolasın ama regenler çıkınca nerden görcez yine ordanmı?

buradaki program ile görebilirsin !

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110985

Unsal123
16.Şubat.2013, 20:49
buradaki program ile görebilirsin !

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110985
Teşekkür ederim.

sentugo
04.Temmuz.2013, 01:55
Gerekli pdf yazıya eklenmiştir.

xwerswoodx
02.Ekim.2013, 18:03
Bir oyuncunun sabit mi yoksa eksili mi PA aldığını nasıl anlarız?

sui generis
02.Ekim.2013, 18:56
Ancak editörden bakabilirsiniz. Oyunu açtığında zaten eksi pa'lı oyuncular da sabit bir pa'ya sahip oluyor.

xwerswoodx
02.Ekim.2013, 19:08
Ancak editörden bakabilirsiniz. Oyunu açtığında zaten eksi pa'lı oyuncular da sabit bir pa'ya sahip oluyor.

O zaman ben yanlış anlamışım ben daha çok gelişiyor diye anlamıştım eksi PAsı olanları. Peki editörden nasıl bakabilirim yani nasıl anlayabilirim mesela atıyorum bir oyuncunun profiline baktığımda 180PA yazıyorsa bunun eksi mi yoksa sabit mi olduğunu ne belirliyor?

sui generis
02.Ekim.2013, 19:27
Aslında sentugo'nun rehberi çok açık anlatıyor her şeyi. sabit pa'lı adam 130, 140 vs gibi net bir pa'ya sahip oluyor. eksi pa'ların ise; belli aralıkları vardır. atıyorum 130-160 arası -8 pa demek. -8 pa'lı bir adam oyunu kurduğunuzda 130-160 arasında bir pa'ya sahip olacak. kurduğunuz o oyun içinde bu pa'da onun sabit pa'sı olacak. Oyunu kurduğunuzda 135 çıkan pa, oyun içinde bir daha değişmiyor yani.

Editörden aradığınızı oyuncunun profilinde mevcut yetenek ve potansiyel yetenek diye iki değer var. oradaki potansiyel yetenek pa oluyor.

EsEs34
24.Ocak.2014, 00:19
PA değişir mi peki ?

LifeYourself
24.Ocak.2014, 01:59
Aynen bu olayı bende merak ediyorum.Uzun sakatlık geçiren oyuncuların PA'sının değişme ihtimali var mı?(CA illaki düşüyor fiziksel özellikler nedeniylede fakat PA'nında düşme riski oluyor mu?)

xwerswoodx
24.Ocak.2014, 02:10
Hayır Potansiyel asla değişmez, düşmez veya artmaz

EsEs34
24.Ocak.2014, 04:19
Hayır Potansiyel asla değişmez, düşmez veya artmazteşekkürler..