PDA

View Full Version : Forvet oyuncularına pres yaptırmak

ERSELKULALI
29.Ekim.2012, 00:40
Evet arkadaşlar konu şu:

4-4-2 oynuyorum Galatasaray'la. Hepinizin bildiği gibi Umut ve Elmander gerçek hayatta rakip defans ve orta sahalara yaptıkları presle takıma çok katkı yapıyorlar. Ancak oyunda çift forvet oynarken, forvet oyuncuları orta sahanın önünde bekliyorlar ve takım savunmasına hiç katkı yapmıyorlar.

-Oyun tarzım Fluid, yani her oyuncu az da olsa katkı vermeli oyunun her yanına.
-Forvetlerimden birinin rolünü support olarak ayarlıyorum ve tight marking komutu açık. Closing Down'u en fazladan en aza kadar her aşama için denedim. Hatta o Target Man/support olan forvetimin mentalitesini defansifin 1 tık önüne kadar çektim.
-Son olarak Umut'u Defansive Forward olarak oynattım ama hala aynı.

Bu durum özellikle 3 merkez orta saha ile oynayan takımlara karşı orta saha üstünlüğünü kaptırmama sebep oluyor ve takım savunmasına zarar veriyor. Bunu önlemenin yolunu bilen var mı?

sentugo
29.Ekim.2012, 01:21
Oyuncularınıza "Zonal" (Alan) savunması seçeneğini de seçtirdiysen sıkıntı var.

Closing Down (Pres) en yüksekteyse, 16 metre yarıçapı alanda oyuncular pres yapar demektir. O seviye sadece onu belirtir ve o alana giren ilk rakibine pres yapmaya çalışır oyuncu. Alan markajı seçiliyse, oyuncular o alanda pres yapar. Ama adam markajı seçersen, en yakın rakip oyuncuya pres yaparlar. Ayrıca adam markajında istediğin adamı marke etme özeliği bulunur. Yani istersen rakibin stoperlerine pres yaptırabilirsin ve forvet oyuncuların adamın dibinden ayrılmaz hataya zorlar.

Tight Marking (Sıkı Markaj) özeliğini ise sizin durumunuzda şöyle kullanmak lazım. Fovetlerinize adam markajı verin, sıkı markaj vermeyin. Böylece forvetleriniz rakip oyuncuları sadece top rakipteyken ve o oyuncular kendi bölgelerine yakın olduğunda marke ederler.

Hala olmuyorsa tam sürümü bekleyin. :)

zeck17
29.Ekim.2012, 01:23
Ben fm2012 de maç başlamadan rakip talimatlarına girip her maç rakibin tandemdeki oyuncularına ve kalecilere presi sık sık yaptırıyordum ve zayıf ayağını kullandırıyordum çok etkili oluyor

ERSELKULALI
29.Ekim.2012, 01:59
Oyuncularınıza "Zonal" (Alan) savunması seçeneğini de seçtirdiysen sıkıntı var.

Closing Down (Pres) en yüksekteyse, 16 metre yarıçapı alanda oyuncular pres yapar demektir. O seviye sadece onu belirtir ve o alana giren ilk rakibine pres yapmaya çalışır oyuncu. Alan markajı seçiliyse, oyuncular o alanda pres yapar. Ama adam markajı seçersen, en yakın rakip oyuncuya pres yaparlar. Ayrıca adam markajında istediğin adamı marke etme özeliği bulunur. Yani istersen rakibin stoperlerine pres yaptırabilirsin ve forvet oyuncuların adamın dibinden ayrılmaz hataya zorlar.

Tight Marking (Sıkı Markaj) özeliğini ise sizin durumunuzda şöyle kullanmak lazım. Fovetlerinize adam markajı verin, sıkı markaj vermeyin. Böylece forvetleriniz rakip oyuncuları sadece top rakipteyken ve o oyuncular kendi bölgelerine yakın olduğunda marke ederler.

Hala olmuyorsa tam sürümü bekleyin. :)

Zaten son çare olarak rakip DMC ye adam markajı veriyorum. Ama kastettiğim şey dediğin gibi alan markajı vermeme ve mentaliteyi de düşürmeme rağmen sadece beklemeleri. Eski oyunlarda Target Man kullandığımda support yapıp mentaliteyi normale çektiğimde top rakipteyken geriye gelirdi ve kendi sahamın ortaları civarında alan kapatırdı.

Öneri için teşekkürler umarım tam sürümde düzelir. Ama en mantıklısı adam markajı gibi :)

nessus
29.Ekim.2012, 02:13
Eğer seni doğru anladıysam her ne yaparsan yap kafandaki/gerçek hayattaki sonucu alamazsın. Rakip özellikle senin yarı sahandayken o iki forvet ilerde bekleyecektir. FM'ye aktarılamayan şeyler de var :)

Duka
29.Ekim.2012, 20:16
Sentugo'nun pres hakkında söylediklerine yönelik (tam saha pres yaptırınca 16 metre yarıçaplı alanda ki adama baskı yapma) forumda taktik rehberlerinden birinden okuyarak öğrenmiş ve o şekilde uygulatmaya çalışmıştım. Fakat gözlemleme ve analizler gösterdi ki tek başına pres ve markaj yeterli olmuyor. GS ile oynarken Umut ve Elmandere gerçekte olduğu gibi bir şekilde baskı uygulatabildim.
Umut için defansif forvet ve atak rolu ile rakip merkez defansa baskı, destek rolu ile rakip ortasahaya baskı uygulatabildim. Elmander de geriye dönük forvet destek rolu ile defansif ortasahaya baskı ve geriden top aldırmayı sağlamıştım.

Pres konusunda ise tam saha yerine forvetler için tam sahadan hemen önceki kendi yarı sahası seçeneğinin son birimini seçerek uygulattım. Gözlemlerime göre yorumum; kendi yarı sahası seçeneği futbolcuyu top rakipteyken, topu karşılatmaya kendi yarı sahasında set örerek başlatıyor. Forvetler böylelikle top rakipteyken orta sahada çizgi halinde topu karşılayıp baskı yapabiliyorlar. Tabi bununda dezavantajı, kondisyonun yetmemesi ve atakların hızlı gerçekleşemeyip bazı önemli boşluklardan yararlanamamaya neden oluyor.

sentugo
29.Ekim.2012, 21:19
Zaten ben de buradan öğrenmiştim o olayı :)

Peki bir sorum var. O iki oyuncunun gol sayıları ne durumda ?

ERSELKULALI
30.Ekim.2012, 02:16
Sentugo'nun pres hakkında söylediklerine yönelik (tam saha pres yaptırınca 16 metre yarıçaplı alanda ki adama baskı yapma) forumda taktik rehberlerinden birinden okuyarak öğrenmiş ve o şekilde uygulatmaya çalışmıştım. Fakat gözlemleme ve analizler gösterdi ki tek başına pres ve markaj yeterli olmuyor. GS ile oynarken Umut ve Elmandere gerçekte olduğu gibi bir şekilde baskı uygulatabildim.
Umut için defansif forvet ve atak rolu ile rakip merkez defansa baskı, destek rolu ile rakip ortasahaya baskı uygulatabildim. Elmander de geriye dönük forvet destek rolu ile defansif ortasahaya baskı ve geriden top aldırmayı sağlamıştım.

Pres konusunda ise tam saha yerine forvetler için tam sahadan hemen önceki kendi yarı sahası seçeneğinin son birimini seçerek uygulattım. Gözlemlerime göre yorumum; kendi yarı sahası seçeneği futbolcuyu top rakipteyken, topu karşılatmaya kendi yarı sahasında set örerek başlatıyor. Forvetler böylelikle top rakipteyken orta sahada çizgi halinde topu karşılayıp baskı yapabiliyorlar. Tabi bununda dezavantajı, kondisyonun yetmemesi ve atakların hızlı gerçekleşemeyip bazı önemli boşluklardan yararlanamamaya neden oluyor.

Söylediğin kulağa mantıklı geliyor, ki zaten eski oyunlarda sıkça denediğim şeylerdi bunlar. Ancak beta sebebiyle mi bilmiyorum ama senin ve Sentugo'nun önerilerini de uygulamama rağmen santra çizgisinde bekliyor forvetlerim. Gölge pres dahi önemli aslında.

sentugo
30.Ekim.2012, 02:17
Betadandır betadan :D Tam sürüm bir çıksın, her şey netliğe kavuşur.

Centurion
30.Ekim.2012, 12:27
Söylediğin kulağa mantıklı geliyor, ki zaten eski oyunlarda sıkça denediğim şeylerdi bunlar. Ancak beta sebebiyle mi bilmiyorum ama senin ve Sentugo'nun önerilerini de uygulamama rağmen santra çizgisinde bekliyor forvetlerim. Gölge pres dahi önemli aslında.

işte ben o yüzden forvetsiz oynuyorum şu anda :)
forvetlerin takım savunmasına katkısı "0" olduğundan dolayı adamlar orta çizgi ve bizim sahanın ortası arasındaki bölgede piknik yapıyorlar.

Forvet yerine AMC koydum 2 tane, şimdi onlar basıyor, biz de top kapabiliyoruz allaha şükür :0:

sentugo
30.Ekim.2012, 15:34
Arkadaşlar ben de

Stil: Katı
Strateji: Savunma

yaparak forvet oyuncularına pres yaptırtabildim.

tabi bu sefer attığım gol sayısında düşüş oldu.

Duka
30.Ekim.2012, 16:03
Arkadaşlar ben de

Stil: Katı
Strateji: Savunma

yaparak forvet oyuncularına pres yaptırtabildim.

tabi bu sefer attığım gol sayısında düşüş oldu.

Resim ekleme olayını yazarsanız SS uzerinde gostereyim. FM12 de 3 yıl içinde 3. yönettiğim takım olan Stuttgart ile oynamaktayım. FM13 için taktik üzerinde 3-4 aydır uğraşıyorum. Degişik lig ve kulüplerde uygulattım ve istediğim gibi oyuna yansıdı.
Lille Metropole, Arsenal ve şimdi de Stuttgart.

Taktiği ilk olarak Barca ile denemiştim, değişik taktikler denerken barca en iyi deneme tahtasıdır benim için. Bir taktikte aksayan yönleri düşük takım üzerinde değil de daha kaliteli oyunculardan oluşmuş büyük takımlarda daha rahat gözlemleyebiliyorum. Mantık olarak olur mu dedirtse de, ters mantık mantalitesini göz ardı etmeyelim :)

sentugo
30.Ekim.2012, 16:05
Resim ekleme olayını yazarsanız SS uzerinde gostereyim. FM12 de 3 yıl içinde 3. yönettiğim takım olan Stuttgart ile oynamaktayım. FM13 için taktik üzerinde 3-4 aydır uğraşıyorum. Degişik lig ve kulüplerde uygulattım ve istediğim gibi oyuna yansıdı.
Lille Metropole, Arsenal ve şimdi de Stuttgart.

dediğinizi tam olarak anlamadım. Hangi görüntüyü istiyorsunuz ?

Centurion
30.Ekim.2012, 16:44
dediğinizi tam olarak anlamadım. Hangi görüntüyü istiyorsunuz ?

nasıl resim upload ediyoruz diyor.

www.imageshack.us sitesine gidin, yüklemek istediğiniz resmi "browse" tuşuna tıklayarak seçin.
sonra "upload" tuşuna tıklayın.

Linkler gelecek, "direct link" yazan yerdeki url'yi kopyalayıp buraya yapıştırın.

Duka
30.Ekim.2012, 17:15
nasıl resim upload ediyoruz diyor.

www.imageshack.us sitesine gidin, yüklemek istediğiniz resmi "browse" tuşuna tıklayarak seçin.
sonra "upload" tuşuna tıklayın.

Linkler gelecek, "direct link" yazan yerdeki url'yi kopyalayıp buraya yapıştırın.

Eywallah dostum bilgilendirmen için. Sentugo da özel mesajdan gerekli bilgilendirmeyi yaptı ama benim bu upload yapmada ki beceriksizliğimden dolayı yapamayıp vazgeçtim görüntü eklemekten. Zamanım olursa yazarak anlatmayı deneyecem ama yazınsal olarak da ne kadar anlaşılır, bilemiyorum.

Duka
30.Ekim.2012, 19:17
Forumda ki herkesin görmesi ve görüşlerini bildirmesi açısından konu açarak paylaşmak istedim.
ERSELKULALI isimli arkadaşın açtığı konunun devamı niteliğindedir.

Hiçbir taktik mükemmel değildir. Taktiğin doğru işlemesini sağlayan en temel faktör oyunculardır. Kendi taktik ve oyuncularımızdan daha çok, rakip takımın taktiği ve oyuncularının performansı taktiğimizin nasıl ve ne şekilde işleyeceğini belirleyen dış etkenlerdir.

En az iki değişik taktiğimiz kesinlikle olmalı. Bu iki taktik iç saha-dış saha, zor rakip-kolay rakip farkındalığına göre yapılmalı. Maç öncesi rakip takım raporlarından gerektiği gibi faydalanamadığımız ya da ilgilenmediğimiz gerçeği ile maç esnasında bir taktiğe bağlı kalmamak gerekir. Rakip hangi takım olursa olsun, maç esnasında tahmin edilmeyecek şekilde, iyi ya da kötü oynayabilir. Bu gibi durumlarda ya maça başlanılan taktik üzerinde maçın durumuna göre oynamalar ve maç içi seslenmeler ya da radikal kararlar ile ikinci bir taktiği uygulatmak (yerinde ve zamanında) giden bir maçı kurtarmamızı sağlayabilir.

Forumda genel olarak uygulanmaya çalışılan taktiklerde, sahanın her yerinde her futbolcu ile baskı ve bol pas yaptırma isteği hemen hemen herkeste var olan bir arzu. Paslı oyun tek başına herkes tarafından yaptırılabilmekte fakat bunu pres ile birleştirmede sorun yaşıyoruz.

Pres yaptırmak (yaptıramamak) en can sıkıcı durum. Orta sahalar basarken forvetler sadece izliyor, defanslar basarken yanlış bir hamle sonucu geride han gibi boşluklar bırakıp, rakip 11 in geçit törenini izletiyor, çıldırtırcasına. Pres yapmayı topa sahip olan rakip oyuncuya saldırmak gibi algılamamak gerekiyor. Topa sahip rakip oyuncuyu karşılarken, hücum hattında boşluklar arayan rakip oyuncuları kontrol edebilmek presin can damarıdır. Aksi halde salt topa sahip rakip oyuncuya baskı yapmak, başarısız bir hamle sonucu, oyuncumuzun pozisyonunu kaybetmesine ve arkasında boşluklar bırakmasına neden olacaktır. Takım halinde bölgesel ya da adam adama bir oyun oynuyorsak bu strateji doğrultusunda pres ayarları yapılmalı.

Forumda okumadığım rehber ya da bu konuda yazılmış hiçbir konu kalmamıştır sanırım. Rehberleri hazırlayan arkadaşlar sayesinde, oyun içinde ki komutların maç esnasında nereye ne şekilde etki ettiğini öğrenmekle başlamak gerekiyor taktik yapmaya.

Maç içerisinde sahaya en verimli şekilde yayılma ve bloklar arasında kopuklukların olmayacağı en ideal taktik ve dizilim için kendi yapmış olduğum ve birçok takımda uygulattığım taktiği paylaşmak istiyorum. Denemek isteyen arkadaşlara tavsiyem, maç hazırlık ekranında ki taktik deneyim ekranında ki çubukların hepsinin en az yarı dolu seviyesine kadar gelmesi sürecinde başarısız sonuçlar alsalar da sabretmeleri ve gözlemlemeleri ile eksik gördükleri yönleri gidermeleridir. Ya da kendi taktiğiniz ile devam edin,maç hazırlık bölümünden oyuncuların bu taktiğe alışmasını sağladıktan sonra uygulayın.

NOT: Taktik FM12 üzerinde yapılmıştır. FM13 için de aynı uygunluğu gösterir mi bilmemekle birlikte, en azından bir fikir beyan etmesi açısından önemlidir. :)

Favorisi olduğunuz maçlarda oyunu forse etmek için kendi taktiğinizi kullanabilirsiniz. Bu taktik daha çok dış saha maçları ya da daha güçlü rakipler için kullanılabilir.

http://img62.imageshack.us/img62/5268/vfbstuttgarttakmseimita.jpg

http://img547.imageshack.us/img547/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img805.imageshack.us/img805/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img534.imageshack.us/img534/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img846.imageshack.us/img846/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img825.imageshack.us/img825/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/5128/vfbstuttgarttakmseimioyf.jpg

http://img407.imageshack.us/img407/773/vfbstuttgarttakmseimioy.jpg

Duka
30.Ekim.2012, 19:21
Kadronuzda AMRLC/FC rolunde oynayabilen oyuncunuz varsa ofansif ortasaha olarak oynayan mevkide "Gizli Forvet" olarak oynatırsanız çok daha farklı bir oyun gerçekleşiyor, ofansif olarak.

İlk kez görüntü paylaştım, hali ile güncel resimleri upload etmemişim yanlışlıkla.

Kanattaki oyuncularda "top tut" seçeneği hayır, ve oyun genişliği ise "içeri bindir" şeklinde olacak.

AMC rolunde oynayan oyuncu için yine, oyun genişliği "boşluklara haraketlen" olursa daha hoş olur.

hakankaraduman
30.Ekim.2012, 19:34
Hemen deniyorum hocam taktiği, yorumlarımı yazarım bi kaç maç sonra.

Edit : Taktiğin fm13 içerisinde yapılmış hali.

http://www.2shared.com/file/8VY8xtz1/Taktik.html

soules34
30.Ekim.2012, 20:34
Deneyen arkadaşlar yorumlarını yazarlarsa iyi referans olur bizlere.

hakankaraduman
30.Ekim.2012, 20:40
Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla ofansif anlamda başarılı bir taktik. 8 oyuncu iyi bi şekilde yayılıp pas ve ortalarla sağlı sollu deniyolar, ancak ani top kayıpları çok tehlikeli olabilir. Bekler ve DMC biraz daha defansif oynatılabilir küçük takımlarda.

AMRC ve STC yine takım savunmasına pek katkı yapmıyor.

Tabi takım taktiğe biraz daha alışsın, bi kaç maç daha yapim, farklı bişeyler görürsem yine yorum yaparım.

Duka
30.Ekim.2012, 20:51
Taktiği deneyip yorum yapmandan ötürü tşkler.

Tüm resimlere tekrar bakarak taktiği bir kez daha gözden geçir, eksik kalmış alanlar olabilir. Birde son yazdığım mesajı da dikkate almışsındır umarım.

STC, AMR/AML ve AMC nin orta sahada pres yapması gerekiyor. Saha içi yayılma, paslaşma, boşluklara haraketlenme ve oyuncuların baskı yaparken ki pozisyonlarını korumalarına da dikkat edip yazarmısın.

hakankaraduman
30.Ekim.2012, 21:07
O mesajı görmemiştim. Yaptım ayarları ancak gizli forvet olayını anlamadım, öyle bir seçenek yok Türkçe'de. İngilizcesi nedir?

Duka
30.Ekim.2012, 21:17
İngilizcesini ne yazık ki bende bilmiyorum. FM12 de o mevki icin 4 rol seçeneği var: Gizli forvet, Ofansif ortasaha, İleri uç oyun kurucu ve on numara.

AMC oynatacaksanız ofansif ortasaha, AMC/FC tipi bir oyuncu varsa elinizde Gizli forvet olarak daha etkili oluyor.

hakankaraduman
30.Ekim.2012, 21:51
Merkezi Hücumcu olarak yazıyor ilk seçenek. O olması lazım.

Taktiği bi kaç maçta daha denedim, gerçekten çok iyi. Paslaşma, yayılma ve atak organizasyonları çok etkili. Kanatları içe koşu yaptırınca genelde stc kaleci ile karşı karşıya bırakılmış oluyo. Eğer stc pozisyonundaki oyuncunun kafa vuruşları etkilyse kanatların çizgiye inip orta yapması sağlanırsa daha etkili olabilir. Forvete göre değişir yani bu seçim. Öyle de denedim çünkü çok etkili. Söyleyeyim dedim.

Ancak STC'yi yine savunma yaparken görmedim hocam, hep ilerde bekliyor. Ben bu savunma oyununu 4 1 4 1 oynatarak yakalamıştım. Hatta öyle yapınca bence savunma bu taktiğe göre daha etkili oluyor, ancak bu sefer de ofansif oyun zayıf kalıyor. Kanatlardan daha etkili olunabiliyor.

Bence oyunda savunma ve ofansı en iyi kullanma yöntemi çok adamı topun gerisinde tutarak defans yaptırmak ve kanat organizasyonlarıyla gol aramak.

Duka
30.Ekim.2012, 22:04
FM13 full sürüm çıktığında oyun üzerinde deneyip analizlere göre tekrar düzenlerim taktiği. Zaten paylaşma amacım pres ve toplu hücum organizasyonunu göstermekti. Ama söylediğin gibiyse eğer FM13 de istenilen sonucu vermiyor demektir.

Denediğim her takımda şöyle bi görüntü veriyordu taktik:
Hücüm yaparken 2-1-1-4-2, kapanırken ise 4-5-1 şeklini alması gerekiyor.

Centurion
30.Ekim.2012, 22:07
O mesajı görmemiştim. Yaptım ayarları ancak gizli forvet olayını anlamadım, öyle bir seçenek yok Türkçe'de. İngilizcesi nedir?

INSIDE FORWARD

hakankaraduman
30.Ekim.2012, 22:17
FM13 full sürüm çıktığında oyun üzerinde deneyip analizlere göre tekrar düzenlerim taktiği. Zaten paylaşma amacım pres ve toplu hücum organizasyonunu göstermekti. Ama söylediğin gibiyse eğer FM13 de istenilen sonucu vermiyor demektir.

Denediğim her takımda şöyle bi görüntü veriyordu taktik:
Hücüm yaparken 2-1-1-4-2, kapanırken ise 4-5-1 şeklini alması gerekiyor.

hücumda dediğin doğru 8 kişiyle saldırıyorlar, kapanırken de işte o tek forvet savunma yapmıyor. rakibin defanslarının ortasında bekliyor. AMCR pozisyonundaki oyuncu da savunma yapsa da mc kadar yapmıyor.

daedalus
31.Ekim.2012, 02:28
Güzel taktik deneyeceğim.

Her oyuncudan aynı taktikle aynı tepkiyi vermesini beklemek de hata olur. Pres yapmak Umut ve Elmander'in oyun karakterinde var. Bu karakterde olmayan oyunculara her ne kadar pres yap derseniz deyin, Umut veya Elmander performansı alamazsınız. Oyuncularınızın özelliklerinin de başarılı pres yapmaya müsait oyuncular olması, takım oyunu özelliğinin yüksek olması gerekir. Aksi takdirde ne yaparsanız yapın, ST'ın yanından geçip giden oyuncular görebilirsiniz.

ERSELKULALI
31.Ekim.2012, 03:06
Benim konu buraya mı gelmiş :)
Hepimizin dediği gibi bu işi takımın genel oyun karakterinden tavizler vermeden yapmamız çok mümkün değil. Forumdaki arkadaşlardan SI forumlarına üye olanlar varsa böyle bir PPM koyulması için öneri yapsalar güzel olur. Bazı forvetlere: "Topla oynayan defansa baskı yapar." tarzı bir preffered move gayet iyi gider, tabi bu oyunda değil sanırım en erken 2014'te olabilir bu.

Duka
31.Ekim.2012, 15:14
Güzel taktik deneyeceğim.

Her oyuncudan aynı taktikle aynı tepkiyi vermesini beklemek de hata olur. Pres yapmak Umut ve Elmander'in oyun karakterinde var. Bu karakterde olmayan oyunculara her ne kadar pres yap derseniz deyin, Umut veya Elmander performansı alamazsınız. Oyuncularınızın özelliklerinin de başarılı pres yapmaya müsait oyuncular olması, takım oyunu özelliğinin yüksek olması gerekir. Aksi takdirde ne yaparsanız yapın, ST'ın yanından geçip giden oyuncular görebilirsiniz.

Söylediğin çok doğru. Yazıda pek detaya girmeden değindim zaten pres olayına. Her futbolcudan rakibe basmasını beklemek hata olur zaten. Rakibe basan beş futbolcu varsa, diğer oyuncuların da boşlukları kapamaları ve diğer rakip oyuncuları kontrol etmeleri gerekir. Bu taktik ile ben bu söylediğimi en ideal şekilde yaptırıyorum. Sizde deneyip yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Hakankaraduman isimli arkadaş deneyip görüşlerini paylaşmıştı.

Duka
31.Ekim.2012, 15:19
Benim konu buraya mı gelmiş :)
Hepimizin dediği gibi bu işi takımın genel oyun karakterinden tavizler vermeden yapmamız çok mümkün değil. Forumdaki arkadaşlardan SI forumlarına üye olanlar varsa böyle bir PPM koyulması için öneri yapsalar güzel olur. Bazı forvetlere: "Topla oynayan defansa baskı yapar." tarzı bir preffered move gayet iyi gider, tabi bu oyunda değil sanırım en erken 2014'te olabilir bu.

Forvete adam markajı verip (forvetin saldırganlık ve azim özellikleri önemli) defansif forvet (destek) rolunu ayarlarsan rakibin defans ve defansif ortasahasına top onlardayken baskı yapıyor. Ama FM de defans oyuncuları ayaklarında top tutmayıp direkt ortasahaya topu ilettikleri için bizim forvetimiz de verilen komut dışına çıkmayıp hücum bölgesinde armut gibi duruyor. Olayın püf noktası işte burası, oyuncuların verilen komutların dışına pek çıkamamaları!

Duka
31.Ekim.2012, 16:30
German Cup yarı final. İki takımda denk sayılır. Stuttgarta sezon ortasından hemen önce kovulan menagerleri yerine transfer olmuştum.

http://img401.imageshack.us/img401/1220/stuttgartvhannoveranali.jpg

sentugo
31.Ekim.2012, 16:40
Müthiş bir pas yüzdesi! Oyuncuların en kötüsü bile %73 başarılı pas yapmış. Sınırları zorlamış :D

Duka
31.Ekim.2012, 16:53
Takıma denk sayılabilecek her takıma karşı hemen hemen aynı istatiksel sonuçları almak mümkün. Daha kaliteli takımlar baskı kurunca o ilerde ki pas trafiği kendi yarı sahamda şekilleniyor :)

mustangshelby
31.Ekim.2012, 17:18
valla 2013'de 1 maçta 3 oyuncuma 100 ü geçen pas yaptırdım pas yaptırmak sorun değil pas yapıcam diye atağı unutuyorlar :) o dengeyi iyi ayarlamak lazım.

Duka
31.Ekim.2012, 17:38
valla 2013'de 1 maçta 3 oyuncuma 100 ü geçen pas yaptırdım pas yaptırmak sorun değil pas yapıcam diye atağı unutuyorlar :) o dengeyi iyi ayarlamak lazım.

2 kasım cuma günü. Muhtemelen oyun çıkış tarihinde kargo buralara uğramaz. Araya haftasonu gireceğinden, oyun elime en erken p.tesi ulaşır. P.tesi günüde 24 saatlik nöbetim olacağından... harbiden FM13 ü ben ne zaman oynamaya başlayacam? :mad:

Ralph
31.Ekim.2012, 17:44
Ben şimdi ilk defa deneyeceğim. Şu an çok kötü gidiyor takım. Bakalım ilk maçlarında ne yapacaklar.