PDA

View Full Version : Manuel Fernandes'den verim almak

Ralph
29.Ekim.2012, 02:29
Ben FM13'de Fernandes'ten hiç verim alamıyorum. Bende mi sorun var yoksa özelliklerinde mi problem var acaba? Saçma sapan pas hataları, saçma sapan şutlar ve basit top kayıpları yapabiliyor çoğu zaman. Bu özelliklerde olmasına rağmen okadar maç yaptım ve neredeyse 7nin üzerine zor çıkıyor.

antiochia
29.Ekim.2012, 03:04
hangi rolde oynatıyorsun ve hangi sistemde?

mustangshelby
29.Ekim.2012, 05:35
evet aynı dertten müzdaribiz :) ilk oyuna girdiğimde direk özelliklerine baktım Karar alma 12, konsantrasyon 9 ve kararlılık 10 görünce baya bi şaşırdım bir oynatayım hakikaten bukadar kötü karar alıp bukadar kopukmu oynuyor dedim şaşırdığım kadar varmış Fernandes'ten eser yok :)

Ralph
29.Ekim.2012, 13:53
hangi rolde oynatıyorsun ve hangi sistemde?

4-1-2-2-1 li sistemde ortasahadaki ikiliden biri. Oyun kurucu ya da merkez ortasaha yapıyorum.

HeracLes
29.Ekim.2012, 15:38
FM 13'te henüz bir Beşiktaş kariyeri yapmadım ama FM 12'de Fernandes'ten 1 gram yarar sağlayamamıştım. Profilinin hakkını vermiyor. Genelde oyunun başında satıp Badelj, Sigurdsson gibi ucuz oyunculara yöneliyordum. Bakalım bu yıl ne yapacağız :) P

Ralph
29.Ekim.2012, 21:14
Ben hiç anlamıyorum. Muhammed Fernandes'ten çok daha iyi ve kendinden emin oynuyor. Top Fernandes'e geldiğinde kaptıracak ya da saçma sapan bir şey yapacak diye korkuyorum ama Muhammed aldığında çok rahatlıyorum.

pele96
29.Ekim.2012, 21:55
FM12 de skora katki yapmiyordu 13te oyunada yapmiyormus demekki :D

Ralph
29.Ekim.2012, 21:58
Bundan sonra yapacağım kariyerlerde hemen satacağım. Bari para gelsin kulübe.

mustangshelby
29.Ekim.2012, 22:01
FM12 de skora katki yapmiyordu 13te oyunada yapmiyormus demekki :D

Aynen öyle Fernandes bukadar dağınık oynayıp, bukadarmı kötü kararlar alıyor.

bozoo1903
29.Ekim.2012, 22:50
Araştırmacılardan ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşları şiddetle konuya davet ediyoruz :)

Kaybolmayan Fernandes istiyoruz!

Esssteban
29.Ekim.2012, 23:54
İlk Beşiktaş kariyerimde hiç bir şey yapamadı. O kariyer format sonrası yanlışlıkla gittiği için yeni kariyerde 12 milyon sterline Atletico Madrid'e sattım..

LaigLeNoiR
30.Ekim.2012, 00:02
Orta sahada 3 oyuncu oynat.

3 MC'li sistemin ortasına koyarsan iyi verim alabilirsin.

Ralph
30.Ekim.2012, 00:03
Orta sahada 3 oyuncu oynat.

3 MC'li sistemin ortasına koyarsan iyi verim alabilirsin.

Onuda denedim Murat emin ol bi işe yaradığı yok.

mustangshelby
30.Ekim.2012, 00:03
Beşiktaşın en iyi oyuncusunu Beşiktaşın en vasat en gönderilmek istenen oyuncusu haline getiren BJK araştırmacısı arkadaşı konuya davet ediyorum bir açıklama yapsın en azından hepiniz suçlusunuz oynatmayı bilmiyorsunuz desin bari :)

perpetua
30.Ekim.2012, 00:12
Beşiktaşın en iyi oyuncusunu Beşiktaşın en vasat en gönderilmek istenen oyuncusu haline getiren BJK araştırmacısı arkadaşı konuya davet ediyorum bir açıklama yapsın en azından hepiniz suçlusunuz oynatmayı bilmiyorsunuz desin bari :)

Kusura bakmayin ama ayip olmus.

Fernandes'ten verim alamiyorsaniz, verim almanin yollarini aramak ve buna gore taktik gelistirmek yerine arastiran arkadasin elestirilmesini kabul etmek oldukca zor.

LaigLeNoiR
30.Ekim.2012, 00:19
Onuda denedim Murat emin ol bi işe yaradığı yok.

Valla söylediğim taktikle 1 sezona yakın oynadım ve bu 1 sezonda Fernandes 12 gol atıp 17 asist yapmıştı.

Sağında Necip solunda Veli/Oğuzhan değişmeli, kanatlarda da Olcay ve Quaresma ileride ise Almeida ile oynamıştım. Unutmadan Almeida konusunda da eğer eleştiri gelecekse peşinen söyleyeyim o da söylediğim sezonda 20+ gol atmıştı.

HeracLes
30.Ekim.2012, 00:28
Arkadaşlar başta dediğim gibi Fernandes'in profili bana göre mental özellikleri dışında gayet iyi. Ama oyuna bir türlü yansımıyor. Tek orta saha oynattım, çift ortasahada oynattım. Defansif orta saha oynattım hatta ofansif bile oynattım profilinin hakkını vermiyor. Ha arkadaş üçlü orta sahanın ortasına koyun dedi bir de onu deneyelim. Ha bu da olmazsa ya mental özelliklerinden ya da gizli özelliklerinden bunun başka bir açıklaması yok. Onun yerine getirdiğim orta sahalar döktürürken Fernandes'in hiçbir şey yapamaması düşündürüyor.

perpetua
30.Ekim.2012, 00:35
Arkadaşlar başta dediğim gibi Fernandes'in profili bana göre mental özellikleri dışında gayet iyi. Ama oyuna bir türlü yansımıyor. Tek orta saha oynattım, çift ortasahada oynattım. Defansif orta saha oynattım hatta ofansif bile oynattım profilinin hakkını vermiyor. Ha arkadaş üçlü orta sahanın ortasına koyun dedi bir de onu deneyelim. Ha bu da olmazsa ya mental özelliklerinden ya da gizli özelliklerinden bunun başka bir açıklaması yok. Onun yerine getirdiğim orta sahalar döktürürken Fernandes'in hiçbir şey yapamaması düşündürüyor.

Fernandes'e hangi gorevi verdin?

mustangshelby
30.Ekim.2012, 02:34
Kusura bakmayin ama ayip olmus.

Fernandes'ten verim alamiyorsaniz, verim almanin yollarini aramak ve buna gore taktik gelistirmek yerine arastiran arkadasin elestirilmesini kabul etmek oldukca zor.

Bukadar eleştirilmeye müsait, herkezi tatmin edemeyeceğiniz bir işi yapıpta bu ince esprili yazıyı ayıplamanıza şaşırdım doğrusu.

Sizi bilmem ama ben sorun varsa önce kendimde, kendimden kaynaklanmıyorsa karşı tarafta arayanlardanım. Beşiktaş'ı tam 3 sezon hepsi 1'er sezon sonuna kadar olmak üzere kapatıp açarak oynadım Fernandes'in gerçek hayattan esinlenerek yaratıldığını varsayarak Oyun kurucuda oynattım, Defansif oyun kurucuda oynattım bu oyunu 97 den beri oynuyorum bu özelliklerdeki bir adamın ve gerçek hayattan gözlemlediğim bu adamın başka pozisyon altında başka direktiflerle oynayabileceğini düşünemediysem ben özür dilerim.

Benim eleştirdiğim kısım Mental Özelliklerin olduğu Karar alma 12, konsantrasyon 9 ve kararlılık 10 bu özelliklerin bukadar önemli olduğu bir oyunda gerçek hayatta kararları ve yaptığı işler gıptayla izlenen bir futbolcunun bu özelliklerinin bukadar düşük değer alması kendi açımdan şaşılacak şey.

perpetua
30.Ekim.2012, 17:05
Fernandes'i bence farkli yapan dripling becerisi ve fiziksel kalitesi. Cabuk, cevik, dengeli, dripling yapabilen bir orta saha oyuncusu. Bunun yaninda yaraticiligi (hem bireysel - flair, hem de oyun gorusu - creativity), teknigi ve paslari cok ust duzeyde.

Bence verim almak icin Fernandes'i biraz daha fazla dikine oynayacak, dripling ile oyunu acacak oyuncu olarak kullanmak lazim. Oyun kuruculara dripling yapma ve alan degistirme konusunda pek fazla izin vermiyor oyun. Bu nedenle oyun kurucudan daha ziyade orta sahada alan degistiren/dripling yapan bir oyuncu olarak kullanmak daha dogru olur bence.

HeracLes
30.Ekim.2012, 19:03
Fernandes'e hangi gorevi verdin?

Advanced playmaker, deep lying playmaker olarak oynattım ama hiçbir faydasını görmedim. Bu yıl 4 golle Beşiktaş'ın golcü ismi ama oyunda skora etki etmesini sağlayamıyorum. Hadi onu geçtim asist yapsa bana yeter ama dediğim gibi onu satıp Gyfli Sigurdsson'u almıştım hem skor bakımından hem de asist bakımından çok faydasını gördüm. Onu da advanced playmaker olarak oynatmıştım.

mustangshelby
30.Ekim.2012, 19:29
Fernandes Beşiktaş orta sahasının en çok pas yapan ve ayağında en çok top tutan oyuncusu olmakla birlikte Samet AYBABA'nın takımın meastrosu dediği oyuncudur. Meastro takımın beyni, oyunu yönlendiren, tüm topların onda toplanmasının gerektiğini belirten bir kelimedir. Bu adama gidip Oyun kurucu veyahut defansif oyun kurucu dışında birşeyle oynatmam söyleniyorsa bu sistemden, sisteme yansıtandan kaynaklanan bir sorundur. Oyun oyun kurucuda veya defansif oyun kurucuda bazı şeyleri kısıtlıyor olabilir ama bizde ince ayarlarla istediğimiz seviyeye getirebiliyoruz. Fernandes'i belirttiğiniz özelliklerde iyi yapan doğru, sağlıklı kararlar alarak bunları uygulamaya geçirmesidir diye düşünüyorum.Nezaman, nasıl dribling yaparak adam geçmesi gerektiğini, nezaman, nasıl pas atması gerektiğini, nereye ve nasıl frikik kullanması gerektiğini (daha bunları çoğaltıp örneklendirebiliriz) aldığı kararlardan görebiliriz.

Mesela karar alma özelliğini masaya yatıralım karar alma özelliği neredeyse tüm özelliklere dolaylı yoldan veya direk etki eden önemli özelliklerin başında gelir. Bu şahısı izlerken yapmamız gereken pas, dripling, orta veya şut vs vs. eylemini gerçekleştirirken yapacağı eylem sırasındaki izlenimi durdurup seçeneklerine bakarak nekadar doğru karar verebildiğini görebilir ve varsa bir sorun sorunun karar almasında değil uygulamada olduğunu belkide kendine çok güvenden kaynaklandığınıda görmemiz mümkün. Neden karar alma özelliğine girdiğime gelince Fernandes'in mental özelliklerinin başta karar alma, konsantrasyon ve kararlılık olmak üzere bazılarının gerçeği yansıtmadığı görüşündeyim heleki süper ligi gözlemleyip diğer futbolcularla karşılaştırma yaptığımda. Savunulacak varsa savunurum Teknik ve Fiziki açıdan mükemmele yakın. Benim nacizhane görüşüm Fernandes'in özellikle Mental olarak yukarda belirttiğim özelliklerinin daha dikkatli incelenmesi.

perpetua
30.Ekim.2012, 20:22
Fernandes gecen sezon cok sayida top kaybeden bir oyuncuydu. Topu ayagindan almak cok zor kendisinin cunku cok iyi top teknigi ve cok iyi dripling becerisi var. Ayrica oyunu iyi okuyan ve muazzam paslar verebilen bir oyuncu.

Fernandes gecen sezon oynadigi 90 dakika basina 14.8 top kaybetmis.

Bazi diger oyuncularla karsilastirirsak
Adrian Mierzejewski: 15.9
Marek Sapara: 15.3
Hakan Ozmert: 13.8
Ugur Inceman: 12.5
Gustavo Colman: 11.5
Kadir Bekmezci: 11.1
Selcuk Inan: 10.8
Ben Yahia: 10.7
Felipe Melo: 10.2
Soner Aydogdu: 9.8
Cristian: 9.5
Emre Belozoglu: 9.4
Cristian Riveros: 9.1

Yani oyun kuruculuk konusunda bir yerde eksik olmasi lazim. Zaman zaman karar hatalari yaparak topu rakibe biraz daha cok kaybeden bir oyuncu olmasi lazim. En azindan paslar, teknik, dripling ve yaraticilik ozellikleri bu kadar yuksek olacaksa (ki bence olmali cunku bu ozellikleri hak edecek yetenekte bir oyuncu), bu ozellikleri zaman zaman yeterince etkili kullanmasini engelleyen bir kararlar ozelligi olmasi gerekli Fernandes'in.

Benim oynattigim veya oyunda izledigim Fernandes'in verdigi kararlar hakkinda pek bir sorunum yok acikcasi. Gercekte gormedigimiz ama oyundaki Fernandes'in yaptigi rakibinin arkasina saklanmasi bence. Yeterince oyunun icine girmemesi. Top almamasi. Markajdan kurtulmak icin caba gostermemesi. Topu yeterince ayagina almadigi icin de oyuna agirligini yeterince koymuyor.

Kararlari yukselterek topla az bulusan ama bulustugu zaman dogru kararlari daha fazla veren bir oyuncu ortaya cikar. Fernandes oyuna agirligini koymamaya devam eder ve belki, sadece belki, skora biraz daha fazla katki verir.

Halbuki bizim istedigimiz Fernandes'in top ile daha fazla bulusarak daha fazla denemesi olmali. Onu top ile daha fazla bulusturmak icin de markajdan kurtulmayi daha fazla isteyen bir oyuncu olmasi gerekli. Bunun icin de teamwork ozelliginin yukseltilerek takim arkadaslarindan top alma konusunda biraz daha istekli olmasini saglamak lazim bence.

Ralph
30.Ekim.2012, 20:44
Fernandes Beşiktaş orta sahasının en çok pas yapan ve ayağında en çok top tutan oyuncusu olmakla birlikte Samet AYBABA'nın takımın meastrosu dediği oyuncudur. Meastro takımın beyni, oyunu yönlendiren, tüm topların onda toplanmasının gerektiğini belirten bir kelimedir. Bu adama gidip Oyun kurucu veyahut defansif oyun kurucu dışında birşeyle oynatmam söyleniyorsa bu sistemden, sisteme yansıtandan kaynaklanan bir sorundur. Oyun oyun kurucuda veya defansif oyun kurucuda bazı şeyleri kısıtlıyor olabilir ama bizde ince ayarlarla istediğimiz seviyeye getirebiliyoruz. Fernandes'i belirttiğiniz özelliklerde iyi yapan doğru, sağlıklı kararlar alarak bunları uygulamaya geçirmesidir diye düşünüyorum.Nezaman, nasıl dribling yaparak adam geçmesi gerektiğini, nezaman, nasıl pas atması gerektiğini, nereye ve nasıl frikik kullanması gerektiğini (daha bunları çoğaltıp örneklendirebiliriz) aldığı kararlardan görebiliriz.

Mesela karar alma özelliğini masaya yatıralım karar alma özelliği neredeyse tüm özelliklere dolaylı yoldan veya direk etki eden önemli özelliklerin başında gelir. Bu şahısı izlerken yapmamız gereken pas, dripling, orta veya şut vs vs. eylemini gerçekleştirirken yapacağı eylem sırasındaki izlenimi durdurup seçeneklerine bakarak nekadar doğru karar verebildiğini görebilir ve varsa bir sorun sorunun karar almasında değil uygulamada olduğunu belkide kendine çok güvenden kaynaklandığınıda görmemiz mümkün. Neden karar alma özelliğine girdiğime gelince Fernandes'in mental özelliklerinin başta karar alma, konsantrasyon ve kararlılık olmak üzere bazılarının gerçeği yansıtmadığı görüşündeyim heleki süper ligi gözlemleyip diğer futbolcularla karşılaştırma yaptığımda. Savunulacak varsa savunurum Teknik ve Fiziki açıdan mükemmele yakın. Benim nacizhane görüşüm Fernandes'in özellikle Mental olarak yukarda belirttiğim özelliklerinin daha dikkatli incelenmesi.

Sana tamamen katılıyorum. Fernandes dediğimiz kişi şu anda Beşiktaş'ın lideri konumunda ve adam sürekli geriye gelip top alıyor, ileriye doğru gidip ara paslar göndermeye ve sürekli oyun içinde etkin olmaya çalışıyor. Ben bunu geçen seneden beri anlatamadım gözlemci arkadaşlara. Böyle bir adam hakkında "şu rolde oynat" gibi bir sınırlama bence çok büyük haksızlık. Adam saha içerisinde neredeyse top kapmak için baskı yapmak dışında her şeyi yapıyor. Ara paslar atıyor, sürekli pas alıp pas dağıtıyor. Geriye kadar gelip top alıyor (ki bunu sık sık yapıyor). Buna karşılık FM'de bize denilen, şu pozisyonda oynatın vs.. Böyle bir şey olamaz. O adamı ortasahanın ortasında "mücadeleci ortasaha" dışında ne oynatısan oynat, oynar neredeyse. Eğer ben Beşiktaş'ı yönetirken Fernandes'i işe yaramıyor diye satmak zorunda kalacaksam bu bir araştırmacı fiyaskosudur. Hadi diyelim ben hatalıyım. Ozaman bunca kişi neden rahatsız. Hadi diyelim yine ben hatalıyım. Ozaman neden geçen serilerde harikaydı da bu sene böyle saçma sapan bir halde (bazı özellikleri dışında)? Yani geçen sene hiç yoktan oynuyordu etkili oluyordu.

mustangshelby
30.Ekim.2012, 21:42
Bence önemli olan 90 dakika başına kaç top kaybettiği değil bu adamın bukadar top kaybetmesi doğal çünkü yazdığınız kişilerin çoğundan daha direk ve riskli paslar atıyordu, çünkü yazdığınız kişilerin çoğundan daha fazla topla dribling yapıp, daha fazla ayağında top tutuyordu. Bu istatistikte yola çıkarak birşeyler yansıtmak bence yanlış ÖRNEK: Mierzejewski maçta kaçkez topla buluşuyordu, bunların kaçını pas atıyordu ve pasa dayalı kaybediyordu, nekadar süre topa sahip oluyordu ve topa sahip olmaya çalıştığı için kaybediyordu da 15.9 ortalamayla kaybetti Fernandes ise 14.8 ortalamayla kaybetti demek istediğim yüzeysel olarak geçersem Mierzejevski 56 kez topla buluşup 15.9 top kaybediyorsa, Fernandes ise 88 kez topla buluşup 14.8 top kaybediyorsa maç başına top kaybetme oranındanmı hesaplayıp yansıtmak ne kadar doğru olur sizce ?

Topu ayağından almak zor çünkü diyoruz top tekniği, dribling becerisi vs vs. uzar gider iyi olan özellikleri bunlara birşey denemez yansıtılanda zaten mükemmele yakın yanlız oyunu iyi okuyan, iyi paslar atan gerçekteki Fernandes oyunda böyle bir Fernandes yok yani çok nadir bu işleri yapıyor devamlılık çok az. Melo kadar assist ya yapıyor ya yapmıyor. Yani Fernandes'te eksik birşeyler var dediğiniz gibi Karar alma çoğaltılarak daha az top almasına neden olunursa oda olmaz çünkü takımın en çok topla buluşan oyuncusu. Feranandes futbolcu arkasında bekleyipte top isteyen bir oyuncu değil Fernandes çoğu zaman top ileri ulaşmadığı için geri gelip boşa çıkıp topu alıp ileri taşıma gayretinde olan bir futbolcu oyun içinde kaybolan bir futbolcu değil yani.

Fernandes gecen sezon cok sayida top kaybeden bir oyuncuydu. Topu ayagindan almak cok zor kendisinin cunku cok iyi top teknigi ve cok iyi dripling becerisi var. Ayrica oyunu iyi okuyan ve muazzam paslar verebilen bir oyuncu.

Yani oyun kuruculuk konusunda bir yerde eksik olmasi lazim. Zaman zaman karar hatalari yaparak topu rakibe biraz daha cok kaybeden bir oyuncu olmasi lazim. En azindan paslar, teknik, dripling ve yaraticilik ozellikleri bu kadar yuksek olacaksa (ki bence olmali cunku bu ozellikleri hak edecek yetenekte bir oyuncu), bu ozellikleri zaman zaman yeterince etkili kullanmasini engelleyen bir kararlar ozelligi olmasi gerekli Fernandes'in.

Benim oynattigim veya oyunda izledigim Fernandes'in verdigi kararlar hakkinda pek bir sorunum yok acikcasi. Gercekte gormedigimiz ama oyundaki Fernandes'in yaptigi rakibinin arkasina saklanmasi bence. Yeterince oyunun icine girmemesi. Top almamasi. Markajdan kurtulmak icin caba gostermemesi. Topu yeterince ayagina almadigi icin de oyuna agirligini yeterince koymuyor.

Kararlari yukselterek topla az bulusan ama bulustugu zaman dogru kararlari daha fazla veren bir oyuncu ortaya cikar. Fernandes oyuna agirligini koymamaya devam eder ve belki, sadece belki, skora biraz daha fazla katki verir.

Halbuki bizim istedigimiz Fernandes'in top ile daha fazla bulusarak daha fazla denemesi olmali. Onu top ile daha fazla bulusturmak icin de markajdan kurtulmayi daha fazla isteyen bir oyuncu olmasi gerekli. Bunun icin de teamwork ozelliginin yukseltilerek takim arkadaslarindan top alma konusunda biraz daha istekli olmasini saglamak lazim bence.

leave_992
30.Ekim.2012, 21:57
Bence önemli olan 90 dakika başına kaç top kaybettiği değil bu adamın bukadar top kaybetmesi doğal çünkü yazdığınız kişilerin çoğundan daha direk ve riskli paslar atıyordu, çünkü yazdığınız kişilerin çoğundan daha fazla topla dribling yapıp, daha fazla ayağında top tutuyordu. Bu istatistikte yola çıkarak birşeyler yansıtmak bence yanlış ÖRNEK: Mierzejewski maçta kaçkez topla buluşuyordu, bunların kaçını pas atıyordu ve pasa dayalı kaybediyordu, nekadar süre topa sahip oluyordu ve topa sahip olmaya çalıştığı için kaybediyordu da 15.9 ortalamayla kaybetti Fernandes ise 14.8 ortalamayla kaybetti demek istediğim yüzeysel olarak geçersem Mierzejevski 56 kez topla buluşup 15.9 top kaybediyorsa, Fernandes ise 88 kez topla buluşup 14.8 top kaybediyorsa maç başına top kaybetme oranındanmı hesaplayıp yansıtmak ne kadar doğru olur sizce ?

Topu ayağından almak zor çünkü diyoruz top tekniği, dribling becerisi vs vs. uzar gider iyi olan özellikleri bunlara birşey denemez yansıtılanda zaten mükemmele yakın yanlız oyunu iyi okuyan, iyi paslar atan gerçekteki Fernandes oyunda böyle bir Fernandes yok yani çok nadir bu işleri yapıyor devamlılık çok az. Melo kadar assist ya yapıyor ya yapmıyor. Yani Fernandes'te eksik birşeyler var dediğiniz gibi Karar alma çoğaltılarak daha az top almasına neden olunursa oda olmaz çünkü takımın en çok topla buluşan oyuncusu. Feranandes futbolcu arkasında bekleyipte top isteyen bir oyuncu değil Fernandes çoğu zaman top ileri ulaşmadığı için geri gelip boşa çıkıp topu alıp ileri taşıma gayretinde olan bir futbolcu oyun içinde kaybolan bir futbolcu değil yani.
Tam yazacağımı yazmışsınız top kaybetme olayında,bu istatistik bir anlam ifade etmiyor arkadasında dediği gibi.

HeracLes
30.Ekim.2012, 22:25

Altına imzamı atarım.

Tamam Fernandes diğer oyunculardan daha fazla top kaybetmiş olabilir ama aşağıdaki oyuncuların hiçbirinin Fernandes kadar sorumluluğu yok. Ha diyeceksiniz Selçuk İnan felan var ama bu yılki bütün maçları takip etmeye çalıştım ne Selçuk ne Cristian ne de Melo, Fernandes gibi topu defanstan alıp her pozisyon atağı yönlendirmeye çalışmıyor.

Yani bilmiyorum abi sorun bizde mi ? Bir başkası gelip bizim yapamadığımızı yapıp yarar sağlayabilir ama Fernandes ya bu. Bilmiyorum başkaları bana katılır mı ama Fernandes bu ligin ve Beşiktaş'ın en iyi oyuncusu. Oyunda Beşiktaş'ı alan herkesin en çok ondan yararlanması lazım. Biz ondan yarar sağlayacağımıza kadro dışı bırakılmış Burak Kaplan'dan daha fazla yarar sağlayacaksak burada bir sorun var demektir. 2 yıldır Burak Kaplan'dan, Holosko'dan aldığım yararın onda birini alamadım Fernandes'den.

Sonuçta belli bir top kaybı var tamam ama sitedeki rehberlerin birinde okuduğum kadarıyla kararlılık, konsantrasyon oyunun en önemli özellikleri. Diğer özelliklerin ne kadar etkili olacağını belirleyen özellikler. Bu kadar düşük olmasını yanlış buluyorum. Ha zaten bence Fernandes çok kararlı ve konsantrasyonu yüksek bir oyuncu. Araştırmacı arkadaş benden daha fazla izlemiştir belki de ama Fernandes'in her açtığı ortanın, kornerin veya her pasın gol olma ihtimali çok yüksek. Zaten golleri de hep onun sayesinde atıyoruz. Onu alttaki oyuncularla karşılaştırmak Fernandes'e ayıp olur yani.

Yine de son söz araştırmacı ekibin. Ama bu Fernandes gerçekteki Fernandes'i 1 gram bile andırmıyor onu da son olarak söyleyeyim.

gzbjk
30.Ekim.2012, 22:31
Fernandes biran önce gerçek kimliğine kavuşturulmalı oyunda

perpetua
30.Ekim.2012, 23:10
Altına imzamı atarım.

Tamam Fernandes diğer oyunculardan daha fazla top kaybetmiş olabilir ama aşağıdaki oyuncuların hiçbirinin Fernandes kadar sorumluluğu yok. Ha diyeceksiniz Selçuk İnan felan var ama bu yılki bütün maçları takip etmeye çalıştım ne Selçuk ne Cristian ne de Melo, Fernandes gibi topu defanstan alıp her pozisyon atağı yönlendirmeye çalışmıyor.

Yani bilmiyorum abi sorun bizde mi ? Bir başkası gelip bizim yapamadığımızı yapıp yarar sağlayabilir ama Fernandes ya bu. Bilmiyorum başkaları bana katılır mı ama Fernandes bu ligin ve Beşiktaş'ın en iyi oyuncusu. Oyunda Beşiktaş'ı alan herkesin en çok ondan yararlanması lazım. Biz ondan yarar sağlayacağımıza kadro dışı bırakılmış Burak Kaplan'dan daha fazla yarar sağlayacaksak burada bir sorun var demektir. 2 yıldır Burak Kaplan'dan, Holosko'dan aldığım yararın onda birini alamadım Fernandes'den.

Sonuçta belli bir top kaybı var tamam ama sitedeki rehberlerin birinde okuduğum kadarıyla kararlılık, konsantrasyon oyunun en önemli özellikleri. Diğer özelliklerin ne kadar etkili olacağını belirleyen özellikler. Bu kadar düşük olmasını yanlış buluyorum. Ha zaten bence Fernandes çok kararlı ve konsantrasyonu yüksek bir oyuncu. Araştırmacı arkadaş benden daha fazla izlemiştir belki de ama Fernandes'in her açtığı ortanın, kornerin veya her pasın gol olma ihtimali çok yüksek. Zaten golleri de hep onun sayesinde atıyoruz. Onu alttaki oyuncularla karşılaştırmak Fernandes'e ayıp olur yani.

Yine de son söz araştırmacı ekibin. Ama bu Fernandes gerçekteki Fernandes'i 1 gram bile andırmıyor onu da son olarak söyleyeyim.

Tamam da orta sahadaki bir oyuncunun isi takimi top kaybetmeden hucuma tasimaksa ve bunu Christian ve Selcuk daha yuksek isabetle yapiyorsa mevkinin gerektirdigini daha dogru yapiyorlar demek degilmidir?

Mesela Galatasaray'da Dany savunmadan top cikartmak icin bazen gereksiz driplingler, gereksiz risk alan hareketler yapiyor ve topu kaptiriyor. Kararlari da bu nedenle dusuk. Cok daha basit oynayan, pozisyonunun gerektigini yapan Ujfalusi'nin kararlari ise daha yuksek. Top ile oynadiginda Ujfaulsi, Dany kadar becerikli olmasa da.

Bence zaman zaman Fernandes pozisyonlari gerektiginden fazla zorlayarak kaptirdigi toplarla takimi zor durumda birakabiliyor.

Ralph
30.Ekim.2012, 23:16
Tamam da orta sahadaki bir oyuncunun isi takimi top kaybetmeden hucuma tasimaksa ve bunu Christian ve Selcuk daha yuksek isabetle yapiyorsa mevkinin gerektirdigini daha dogru yapiyorlar demek degilmidir?

Mesela Galatasaray'da Dany savunmadan top cikartmak icin bazen gereksiz driplingler, gereksiz risk alan hareketler yapiyor ve topu kaptiriyor. Kararlari da bu nedenle dusuk. Cok daha basit oynayan, pozisyonunun gerektigini yapan Ujfalusi'nin kararlari ise daha yuksek. Top ile oynadiginda Ujfaulsi, Dany kadar becerikli olmasa da.

Bence zaman zaman Fernandes pozisyonlari gerektiginden fazla zorlayarak kaptirdigi toplarla takimi zor durumda birakabiliyor.

Keşke söylediğin gibi oyunda da "zaman zaman" zorlasa da top kaptırsa :) Zaten zaman zaman yapmasında değiliz abi. Sorun devamlı olarak bunu yapması ve hiç bir yarar vermemesi. Elimizde 9.5 milyonluk bir adam var ve yarar 0.

perpetua
30.Ekim.2012, 23:52
Keşke söylediğin gibi oyunda da "zaman zaman" zorlasa da top kaptırsa :) Zaten zaman zaman yapmasında değiliz abi. Sorun devamlı olarak bunu yapması ve hiç bir yarar vermemesi. Elimizde 9.5 milyonluk bir adam var ve yarar 0.

Ben de tam tersini gozlemledim. Yeterince zorlamiyor, zorlamadigi gibi topu yeterince ayagina almiyor. :)

Neyse, oyunun cikitigi gun burada yayinlayacagimiz yama icin biraz degisiklik yaptim. Onu denedikten sonra o ozellikler uzerinden konusabiliriz.

mustangshelby
31.Ekim.2012, 01:15
Ben de tam tersini gozlemledim. Yeterince zorlamiyor, zorlamadigi gibi topu yeterince ayagina almiyor. :)

Neyse, oyunun cikitigi gun burada yayinlayacagimiz yama icin biraz degisiklik yaptim. Onu denedikten sonra o ozellikler uzerinden konusabiliriz.

Umarım yazılarımın bir yararı olmuştur. Son yazdığıma cevap yazılmadı ama okunduğunu varsayıyorum ve yamanızı merakla bekleyeceğim.

perpetua
31.Ekim.2012, 19:09
Umarım yazılarımın bir yararı olmuştur. Son yazdığıma cevap yazılmadı ama okunduğunu varsayıyorum ve yamanızı merakla bekleyeceğim.

Okudum. :)

Cozumum:

Ozelliklerde:
Takim oyunu yukselir
Work rate duser

PPM'lerde:
Dwells on Ball cikar
Runs with ball down centre cikar
Runs with ball often eklenir
Dictates tempo eklenir

Mevkilerde:
AMC oynama becerisi yukselir.

Ligin ilk sezonunda ilk yari sonu itibariyle yapay zeka yonetiminde 17 macta Fernandes 5 gol, 7 asist. Fena degil bence. Izledigim maclarda da topu almak icin takim arkadasina daha cok yaklasiyor, sorumluluk aliyordu.

nouma16
01.Kasım.2012, 02:26
"Manuel Fernandes bu sezon 10 resmi maçta 5 gol attı ve 6 asist yaptı. Fernandes geçen sezon 43 maçta 7 gole ulaşmıştı."

Ralph
02.Kasım.2012, 14:09
Fernandes'in yamasız ve yamadan sonraki hali:

Önceki:
http://img521.imageshack.us/img521/2489/59793363.jpg (http://img521.imageshack.us/i/59793363.jpg/)

Sonraki:
http://img208.imageshack.us/img208/1290/41063033.jpg (http://img208.imageshack.us/i/41063033.jpg/)

eXcitinG
02.Kasım.2012, 14:37
Benim Fernandes`im 17 maç 7 goL 12 asist performansı iLe oynuyor. %87 pas isabeti vs.

Ben oLdukça memnunum.

Ralph
02.Kasım.2012, 14:38
Benim Fernandes`im 17 maç 7 goL 12 asist performansı iLe oynuyor. %87 pas isabeti vs.

Ben oLdukça memnunum.

İlginç. Hangi rolde ve hangi mevkide görev verdin? Bir de transfer yaptın mı takımın durumu ne?

mehmet958
02.Kasım.2012, 22:33
bende Fernandesden aşırı olmasada verim alıyorum
Taktik:http://a1211.hizliresim.com/13/2/fk815.png
Fernandes verileri:http://a1211.hizliresim.com/13/2/fk82j.png

ozan42
06.Kasım.2012, 05:56
Bir başka konu hakkında konuşurken bu konuya değindim direk buraya kopyalıyım yazıyı gerekli araştırmacılar değerlendirsinler.

Fernandes konusunada değinmek istiyorum geçenlerde Fernandesin mental özelliklerini iyi yansıtılmadığı için bu forumda bir konu görmüştüm Karar verme Konsantrasyon Takım oyunu gibi oyunun belli başlı ana özelliklerini kötü yapılması, İsterse bütün özellikleri iyi yapılırsa bile onları saha içerisinde gösterememesine neden oluyor.Bir kere Fernandes konsantrasyonu neden 9 ? biri açıklıyabilirmi ? hani desin; Fernandes oyunda çok kopuk, bir var bir yok, bir maç var bir maç yok desin tamam diyelim takım oyunu neden 10'un altında(galiba sonradan 11 yapılmış) Bu oyuncu araya kacan adamı gorunce kendı kendıne gıdıp şut mu çekiyor ? kimseye pasmı vermiyor ? sonra gelelim en önemli özelliğe Karar verme Bu özellik en önemli özellik mesela bir kontra atak sağdan holosko soldan mustafa pektemek kaçıyor bu adam gerçekte 2 sinede pas vermeyip her zaman kendi vuran bir adammı ? soruyorum araştırmacı arkadaşlara ki bu adamın Karar verme özelliği 12.Bir de top sürme özelliği 15 düşük en az 17 olması gerek sanırım Fernandesin top sürme dribling becerilerini iyi bilmiyorlar Hurşut Meriçin 17 iken Fernandesin 15 olması gerçekten güldürücü oluyor.

leave_992
06.Kasım.2012, 06:22
Yahu perpeyua yazdiklarini okudumda yani insan hic mi kendine kil kondurmaz ya(yada ekibine) bu kadar insan diyorsa iste var be bi sikinti :) mental ozellikleri(konsantrasyon,takim oyunu....) bakimindan bazilari az iste,kemal kilicdariglu gibi belgelerle konusmaya calismissin ama o da olmamis hehe:) Arkadaslarinda dedigi gibi fernandes atiyorum mac boyunca ayaginda 15dk top kalip yine bir macta 20 top kaybediyorsa diger oyuncularbdaha az topla oynayip fernandes e cok cok yakin hatta fazla top kaybediyorlar.

Edit:duzenleme yapilmis sanirim ama resmi degil

biyoloji
06.Kasım.2012, 06:49
Ben FM12'de 33 yaşına kadar yararlandım açıkcası.. Advanced Playmaker Support olarak, Necip'te yanında Deeplying Playmaker Support olarak yer aldı. Göbek ikilisi olarak.. Bu çalışkanlık olayına takıldım açıkcası bence sahanın en çalışkanı biraz az kalmış.. Ama bu durum Messi ve Ronaldo içinde geçerli düşük kalmış Çalışkanlık özellikleri. Ve Beşiktaş'ın gençleride yeteri kadar bilgi sahibi olunamadığı için ve canlı çıplak gözle izleme şansı bulunmadığı için, yavan kalmışlar.. Eminim daha değil ama Resmi olarak gelecek 2. veya 3. yamada elden geçeceklerdir.. Ayrıca hocasından ve takım arkadaşlarından da duyulduğu üzere takıma LİDERLİK eden önemli bir isim o özelliği de düşük.. Mental olarak çok daha iyi bir oyuncu bence zayıf belirtilmiş. Work Rate'i de 8 yapmak bence yanlış olur. Ellemeye hiç gerek yok.

Ralf o hangi yama ile değişikliğe uğrayacak, Steam pazar oyunu yüklediğimde hemen ufak bir patch yaptı ama bununla alakalı olduğunu sanmıyorum?

ozan42
06.Kasım.2012, 09:15
Birde Necip Uysal geçen seneye göre potansiyeli düşürülmüş çok ilginç gerçekten bu çocuk geçen seneden beri ilk 11 oyuncusu ve üzerine neler koyduğunu görememek işini doğru yapamamak demektir.Çok yazık olmuş

kiwi21
06.Kasım.2012, 11:51
Beşiktaş araştırmacısı arkadaşı bi alabilsek buraya da... hiç uğramıyor bile.

mustangshelby
06.Kasım.2012, 17:31
Öncelikle Fernandes'in bu profili değişti yama geldi indirmediyseniz eğer.
Çalışkanlık : 10'dan 8'e çekilmiş.
Kararlılık : 10'dan 13'e yükseltilmiş.
Takım Oyunu: 11'den 14'e yükseltilmiş.
Topsuz Alan: 13'den 14'e yükseltilmiş.

Oyuncuyu yeni patchle biraz daha gerçeğe yakın oldu zaten bu yama yazdığım doğru tespitler üzerine çıktı beta versiyonda oyundan çok kopuk oynuyor, topsuz alanda pasif kalıyor ve birazdaha takım için oynaması gerekiyordu. Bunları giderebilmek adına birmiktar oynama yapılmış. Bence daha eksik varmı elbette var ama ufak tefek eksiklikleri kaldı anlayacağınız betadaki kadar kötü değil durum.

yamayayı aşşağıdaki linkten indirebilirsiniz TSI_13.0_Yama.xml bu dosya Fernandes'i düzeltiyor.

http://dosya.turksportal.net/research/Turksportal_FM2013_13.0.0_Yama.rar

İndirdiğiniz RAR dosyasının içeriğini \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013\editor data\ klasörüne yerleştirip yeni bir oyun kurmanız gerekmektedir.

ozan42
06.Kasım.2012, 17:51
Öncelikle Fernandes'in bu profili değişti yama geldi indirmediyseniz eğer.
Çalışkanlık : 10'dan 8'e çekilmiş.
Kararlılık : 10'dan 13'e yükseltilmiş.
Takım Oyunu: 11'den 14'e yükseltilmiş.
Topsuz Alan: 13'den 14'e yükseltilmiş.

Oyuncuyu yeni patchle biraz daha gerçeğe yakın oldu zaten bu yama yazdığım doğru tespitler üzerine çıktı beta versiyonda oyundan çok kopuk oynuyor, topsuz alanda pasif kalıyor ve birazdaha takım için oynaması gerekiyordu. Bunları giderebilmek adına birmiktar oynama yapılmış. Bence daha eksik varmı elbette var ama ufak tefek eksiklikleri kaldı anlayacağınız betadaki kadar kötü değil durum.

yamayayı aşşağıdaki linkten indirebilirsiniz TSI_13.0_Yama.xml bu dosya Fernandes'i düzeltiyor.

http://dosya.turksportal.net/research/Turksportal_FM2013_13.0.0_Yama.rar

İndirdiğiniz RAR dosyasının içeriğini \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013\editor data\ klasörüne yerleştirip yeni bir oyun kurmanız gerekmektedir.
Ben açıkçası Fernandes gibi bir yıldızı oynatabilmek için herhangi bir yama kurmak istemiyorum araştırmacılar yeteneği göremiyor diye ben niye gidip uğraşayım yamayla felan.Zaten ilerki senelerde eğer Fernandes Beşiktaş'tan giderse o zaman belirttiğimiz özellikleri gerçeğe uygun olursa o zaman görürüm ben Araştırmacılık nasıl yapılıyor...

biyoloji
06.Kasım.2012, 23:21
Anladım, o dosyaları bende indirdim ama ondan evvel kurduğum için oyunu yansımamış teşekkürler..