PDA

View Full Version : Taktik Geliştirme

Centurion
29.Ekim.2012, 03:07
Bu başlık altında Taktik oluştururken dikkat ettiğimiz noktaları paylaşarak birbirimize yardımcı olup atladığımız noktaları görelim istiyorum arkadaşlar.

Eğer yönetimi rahatsız etmezse elbette.

İlk olarak kendi çıkarımlarımı sizlerle paylaşmak isterim:

Oyuncular Açısından:

Bir oyuncuda ilk baktığım özelliklerden bir kaçı:

Agresiflik, Kararlılık ve Çalışkanlık. (Aggression, Determination Work Rate)
Fiziksel olarak da Dayanıklılık, Güç, Doğal Kondisyon (Stamina, Strength-Nat.Fitness)

Agresif oyuncular çalışkan da olduklarında siz komut vermeseniz bile rakibe baskı yapıp top kapmaya çalışıyor. Kararlılığı yüksekler ise mağlup durumda olsanız bile maçı çevirmeye.

O nedenle, çok iyi pass, yaratıcılık,şut v.b. özellikleri olan oyunculardansa bunlar düşük olmasına rağmen yukarda saydığım extra özellikleri olanları tercih ediyorum.

Diziliş Açısından

Diziliş önemli sahaya yayılma açısından, bu nedenle her sene değişik taktikler türese de (maç motoroundaki açıklara göre) 4-4-2 her oyunda işler, çünkü sahaya düzgün dağılır.

Kuracağımız taktikte en önemli 2 şey şunlar olmalı bence:

1. Top rakipteyken kale ile top arasında mümkün olduğunca çok adamımız olmalı ki rakip alan bulamamalı top yapacak.

2. Oyundaki en önemli şey seken-dönen topları toparlayabilmek. Bu da sahadaki yayılışın düzgün olması durumunda lehimize dönüyor.

Kişisel Komutlar Açısından

Defansif Oyuncular: Mentalite düşük (0-10 arası), İleri çıkış az, yaratıcılık düşük, paslar kısa, aratop az, ortalar da derinden atılmalı.

Destek Oyuncuları: Mentalite orta ve üzeri (10-15 arası), ileri çıkış orta, yaratıcılık orta ve üzeri, paslar direkt(10-15 arası) ara topları SIK, orta yapma ise kanatta ise mix, ortada ise deep.

Hücum Oyuncuları: Mentalite destek oyuncularından 2-3 tık fazla, ileri çıkışlar SIK, paslar kısa-mix arası (5-10 arası), yaratıcılık yüksek, ara topları az, orta yapma çizgiden olmalı.

Takım Komutları Açısından:

Takımın geniş mi dar alanda mı oynayacağı, taktiğer göre değişiyor bence.
Yani 4-4-2 oynarken fazla geniş oynarsak stoperlerin arasına kontra toplar geliyor ve zor durumlara düşebiliyoruz. Ama 3'lü orta saha yada ön liberolu sistemlerde geniş alanda oynamak gerekiyor.

Tempo ise pas uzunluğumuza ve oynadığımız alanın genişliğine bağlı değişiyor.
Kısa pas atıp geniş alanda yüksek tempo yapmaya kalkarsanız topu sürekli rakibe kaptırıyorsunuz.
Dar alanda kısa paslaşmalar diye filmi bile vardı :)

Defans hattının ileride mi yoksa geride mi kurulacağı da, defans oyuncularınızın Hızlanma ve Sezme (Accerelation ve Anticipation) değerlerine göre değişmeli. İdeali alanı daraltıp baskı kurabilmek için ileri çıkartmak defansı, ama ağız ve ablak savnmacıların varsa yandın hızlı forvetlere karşı :)

Benim dikkat ettiklerim bunlar taktik hazırlarken, sizler de katkı koyabilirseniz birikte iyi bir iş çıkartırız diye düşünüyorum.

sentugo
29.Ekim.2012, 03:16
Çok güzel bir yazı ve düşünce. Herkes destek olacaktır. Küçük ayrıntılar bile önemlidir.

Sanırım yakında "Fm 13 – Taktik ve Antrenman Odası" açılır ve orada da paylaşırız.

nessus
29.Ekim.2012, 11:46
Evet bu gibi şeyler için ben de Taktik bölümünün açılmasını bekliyorum. Mesela ben hiç 4-2-3-1 oynamam, bu seride bazı "Alman işi" 4-2-3-1 denemelerim oldu pek verim alamadım. 10 maçın sekizini rahat alacak bir 4-2-3-1 için uğraşacağım :) Önerileri olan varsa konuşabiliriz.

Centurion
29.Ekim.2012, 15:01
Direkt taktikle girmek yerine taktiği düzenlemedeki ayarlar üzerine konuşup birbirimizin göremediği ince nüanslardan bahsedersek bence herkes kendi istediği dizilişi rahatlıkla uygular arkadaşlar ne dersiniz?

berksus
29.Ekim.2012, 15:10
Gol bulduktan sonra açık oyuncularını mr/ml pozisyonuna çekmek, bu oyuncuları savunmaya gelmesini sağlıyor ve takımın direncini artırıyor. Defansif orta saha pozisyonunda oyuncu oynatmak etkili değil gibime geliyor.

Dennis Bergkamp
29.Ekim.2012, 15:31
Gol bulduktan sonra açık oyuncularını mr/ml pozisyonuna çekmek, bu oyuncuları savunmaya gelmesini sağlıyor ve takımın direncini artırıyor. Defansif orta saha pozisyonunda oyuncu oynatmak etkili değil gibime geliyor.

Bence tam tersi DMC oynatmadığımda eğer karşı takım AMC'li oynuyorsa büyük sıkıntı oluyor.

berksus
29.Ekim.2012, 16:52
Bence tam tersi DMC oynatmadığımda eğer karşı takım AMC'li oynuyorsa büyük sıkıntı oluyor.

Atak oynayan takımlara karşı yapabilecek pek bir şey yok ne yazık ki. Savunma öylece izliyor rakip takımı. Eğer atak futbolu oynayan takımlara karşı taktik bulan birisi fikir verirse sevinirim.

ktoid
29.Ekim.2012, 19:08
patch den sonra da ortaları engelleyemiyoruz, ki bu çok can sıkıyor. yaptığım hiç bir şey işe yaramadı ortalar konusunda. defanslar çok aptalca hareket ediyor. bu noktada bence yapılması gereken orta-kafa-gol olayına tiksinerek bakmak yerine kullanmak. 4-4-2 yi kanatları ileri alarak deneyebiliriz. ya da 3-5-2 gibi bir taktik denenebilir. ben şahsen 3-5-2 yi deneyeceğim en yakın zamanda. ama kanat beklerin çok hızlı, orta açabilecek kadar teknik ve geri dönüşü yapabilecek kadar çalışma oranı ve dayanıklılığı olması gerekiyor. bu kriterlere uyan bek bulmak da çok kolay değil açıkçası.

Centurion
29.Ekim.2012, 19:41
Atak oynayan takımlara karşı yapabilecek pek bir şey yok ne yazık ki. Savunma öylece izliyor rakip takımı. Eğer atak futbolu oynayan takımlara karşı taktik bulan birisi fikir verirse sevinirim.

Benim GALATASARAY başlığına koyduğum taktiği dene dost.
Man City'i deplasmanda 2-0 yendim.
Şamp.Ligi'nde Finale çıktım, gerçi Barça karşısında pek sökmedi, ama kadroyu geliştiriyorum.
Oyuncu kalitesi çok farklı GS ile Barça arasında :)

berksus
29.Ekim.2012, 23:01
Benim GALATASARAY başlığına koyduğum taktiği dene dost.
Man City'i deplasmanda 2-0 yendim.
Şamp.Ligi'nde Finale çıktım, gerçi Barça karşısında pek sökmedi, ama kadroyu geliştiriyorum.
Oyuncu kalitesi çok farklı GS ile Barça arasında :)

Valla gördüm onu ama çok fantastik bir taktik gibi geldi, kullanmakta emin olamadım.