PDA

View Full Version : Bütçe Yönetimi ve Kar Etme Rehberi

sentugo
30.Ekim.2012, 14:09
Bütçe Yönetimi & Kar Etme Rehberi

[SIZE="4"][B]BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ. (https://hotfile.com/dl/232269568/d6f8715/Btce_YonetimiKar_Etme_Rehberi.rar.html)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda bütçemizi nasıl yönetmemiz gerektiğini ve bütçe arttırma yöntemlerinden bahsedeceğim. FM 2013 ile gelen yeni özellikler sayesinde işlerimizin nasıl daha kolaylaştığını örnekler göstererek anlatacağım. Oyunda başarı elde etmek için en önemli şey bütçe olduğundan bizim de bunu kontrol edebiliyor olmamız gerekiyor.

Not: İlk önce oyundaki bütçe nedir, gelir-gider olayları nasıl etkiler gibi sorunları inceleyip, daha sonraları nasıl kar elde edebiliriz konusuna değineceğim. Bu sebeple hangi konu ilginizi çekiyorsa okumaya oradan başlayabilirsiniz. Yazı uzundur. Bu yazıda herşeyi bulamazsınız.

En Genel Özet
Yeni oyun açtığımız zaman ilk önce kadroya bakmamız normal bir durumdur. Ancak bunu yaptıktan hemen sonra kulübün mali durumunu kontrol etmemiz gerekir. Kulübün bilançosu en önemli şeydir. Diyelim ki bu bilanço 10.000.000 TL ve size verilen transfer bütçesi de 20.000.000 TL ise tüm transfer bütçesini harcamanız durunda 10.000.000 TL zararda olursunuz.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/Bursaspor_MaliDurumlar.png

Mali Durumlardaki özet kısmı ise bize aslında herşeyi gösteriyor. Transfer bütçemizi, sponsorlarımızı, borcumuzu, harcamalarımızı... Kırmızı bir şey görmediğimiz taktirde hiç bir sorunumuz yoktur. Rakamlardan anlamıyorsanız bile yukarıdaki grafikte her şey çok güzel anlatılmış. Grafik artıyorsa bütçemiz de artıyor demektir.

Şimdi sırası ile inceleyeceğiz.

sentugo
30.Ekim.2012, 14:22
Gider

Malesef hiç istemediğimiz ama doğal olarak gerçekleşen kısımdır. Giderler. FM’de bir çok giderimiz bulunuyor. Hepsini tek tek incelemektense bizim düzenleyebileceğimiz kısımları ince ince anlatacağım. Kırmızı kutu içine aldığım kısımlar giderlerimizi kısabileceğimiz, düzenleyebileceğimiz kısımlardır. Turuncu kutu ise FM 2013 ile değişen bir özelliktir.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/gider1.png

Futbol Dışı Giderler : FM 2013 ile bu sene bu oran değişti. Bizi zorlamak üzere değiştiğini varsayarak artık daha fazla futbol dışı gider yapıyoruz. Bunu kontrol edemediğimiz için de net olarak bize zarar verdiğini söyleyebilirim.

1. Oyuncu Maaşları : En büyük giderimizdir. Kontrol altına alınmazsa efsanevi değerler alıp bizi bitirebilir. Oyunun da oyuncu kontratlarında bize yamuk yaptığını, oyuncuların sürekli daha fazla maaş istediklerini biliyoruz. Oyuncuyu kaybetmek istemediğimiz için yenilediğimiz kontratlar ileride başımıza iş açıyor. Genel olarak konuşmak gerekirse maaş bütçemizin %80’ini aşmamamız gereklidir. Aşağıdaki resimde FM’nin Mali tablosundaki maaşlar kısmına bakacağız.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/maa15F0.png

Oyunculara kontratlar önerirken, o oyuncunun ne tür oyuncu olduğunu seçiyoruz. Genel
bir tablo yaparsak, kadromuzda maksimum 3 Anahtar Oyuncu bulundurmalıyız ve bu
ounculara vereceğimiz maksimum maaşı kafamızda belirlemeliyiz. Ben bu oranı €1.400.000
olarak belirledim. (Kulübünüze göre değişeceği için sadece örnek vererek konuşuyorum.)
Bana izin verilen €1.900.000 a kadar çıkmıyorum. Henüz o değerde bir oyuncum yok, bu
sebeple tabloda As takım ile Anahtar Oyuncularımın aldığı en yüksek maaşlar aynı
gözüküyor.

As takım oyuncuları da ilk 11 oynayacakları için onlara da iyi bir maaş vermek zorundayız.
Bu oranı €1.100.000 olarak belirledim. Ancak yanlış yaptığım bazı şeyler var. Hem 8 oyuncu
As takım, hem 5 oyuncu Anahtar oyuncu olduğu için, ilk 11 oynayacak 13 oyuncum oluyor.
Burada sıkıntı var. Kontrat yaparken bunlara dikkat etmek gerekir. Yine maksimum 3-4
oyuncu As Takım olarak belirtilmeliydi.

Diğer oyuncuları olabildiğince Rotasyon ve yedek olarak belirlemeliyiz ve onların
kalitesi ilk 11 oynayan oyuncularımıza göre daha düşük olduğu için daha az maaş
vermeliyiz. Benim seçimim yine yanlış. €950.000 çok fazla. Bu rakam €800.000 civarlarında
olabilirdi.

Genç oyuncular ve diğerleri zaten çok fazla maaş istemiyor garibanlar.

Maaş Bütçesi Nasıl Düzenlemeli ?

İyi anlatıyorum hoş anlatıyorum da nasıl düzenleyeceğimizi anlatırsam iyi olacak.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/Bursaspor_Oyuncular.png

Resimden görüldüğü üzere, seçtiğim 4 oyuncu bana kalırsa aldıkları maaşı haketmiyorlar.
Özelikle Tuncay Şanlı ve Carson’ın aldıkları maaşlar bana batıyor. Koita’dan daha iyi bir
forvet oyuncusu alınabilecekken bir de üstüne onu Anahtar Oyuncu olarak kadroya
katmanın nedeni nedir bilemedim. Simao ise her ne kadar iyi bir oyunu olsa da daha iyi
genç bir oyuncu onun yerine geçebilir. Bu sebeple bu oyunculardan kurtulmak veya
yerlerine adam bulmak bir çözüm olabilir. Yeni alacağımız adamların maaşlarını da
yukarıda bahsettiğim oranlarda tutmalıyız. Satamıyorsak kiralık olarak da yollayabiliriz. (Oyuncu Alım-Satım rehberi'ne (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110136) bakınız. )

Sözleşme sonlarına bakarsak, Takımın ikonu Battala’nın son senesinde olduğunu
görüyoruz. Bu tür durumlarda panik yapmıyoruz ve sabırlı oluyoruz. Eninde sonunda sizin
istediğiniz teklifi kabul etmek zorunda kalıyor. Eğer kabul etmezse zaten takımda olmak
istemiyordur. Bu olay oyuncunun kişiliği ile doğru orantılıdır.

2. Primler: Primler her sezon başı, oyuncularımıza vermeyi taahhüd ettiğimiz rakamlardır. Oyuncularımızın Ligte, Kupada ve Avrupa Karşılaşmalarında lider olması için “Yüksek” prim seçeneğini seçeriz ve bu seçenek oyuncularımız moralini arttırır. Ama gerçekçi olmak gerekir. İlerleyen yıllarda vermek istediğiniz bu primler, kupaları kazandığınızda size verilen ödül paralarından daha yüksek olabiliyor. Ligte zaten garantiysek, lig ve kupa seçenekleri “Düşük”, Avrupa karşılaşmalarını dilediğimiz gibi seçmeliyiz. Bu bize çok büyük bir tasarruf sağlar. Sadece ilk sene başarı sağlamak için hepsi “Yüksek” seçilebilir.

3. Sadakat Primi : Oyuncularımızla yeni sözleşme imzaladığımızda oyunculara verdiğimiz paradır. Tam olarak nasıl işlediğini örnekleyecek olursak; 1 yıllık konrat önerdiğiniz bir oyuncuya €600.000 sadakat primi verdiğimizi düşünelim. Bu rakam, bütçemize aylık €50.000 gider olarak yansır. Eğer oyuncumuz kontratının 7. ayında gitmek isterse, kalan 5 aylık bonusu (€250.000) ödememize gerek kalmaz. Ancak kontratı bitmeden oyuncuyu satmak isterseniz, kalan 5 aylık bonusu peşin olarak ödemek zorundayız. Bu primi düşük seçmek önemlidir.

4. Personel Maaşları : FM 2013 ile birlikte gelen yeni personeller bize gider olarak yansıyor. Futbol Direktörü, Baş Antrenör, Gençlik Sorumluları gibi sonradan çıkan bu personeller bizden epey ücret istiyorlar. Antrenörlerimiz 4,5 veya 5 yıldızlı değilse, onlara çok para vermemize gerek yoktur. İleride çıkan regen antrenörler daha az ücret talep etmektedir. Çok para isteyen antrenörleri “Karşılıklı Anlaşarak” takımdan kovun veya sözleşmesini yenilemeyin! Yenisini bulmak çok zor olmamalı.

5. Transfer Harcamaları : En kolay şey daha az transfer yapın demek olacaktır ama bunu yapmayacağım. Bu bana yakışmaz. :) İlk önce “Oyuncu Alım-Satım Rehberini (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110136)" incelemenizi öneririm. Oradaki anlatıma göre transfer yapmanız tamamiyle önemlidir. Sonuç olarak o konu, bu konu ile alakalıdır.

Önemli olan genç oyunculara yatırım yapmaktır. Genç oyuncuları uygun fiyatlara alırsak herhangi bir sorunumuz olmaz. Burada altın kural; oyuncumuza reddedemeyeceğimiz bir teklif geldiyse, oyuncunun rolüne bakmadan kabul etmeliyiz. O oyuncuyu bir daha o fiyatlara satamayabiliriz. (Benim başıma N’diaye de geldi. Transfer sezonunun son günü yaklaşık 12 milyon pound luk teklif gelince kabul etmek zorunda kaldım. Çünkü oyuncunun değeri anca 3 milyon civarındaydı.)

6. Temsilci Ücretleri : Ahh şu oyuncu menejerleri yok mu ? Bazen çok para göz olabiliyorlar. Bu konuda bilmemiz gereken bazı şeyler var. Genelde oyuncu menejerine ne kadar para yedirirsek, oyuncunun maaşından o kadar kısabiliriz. Bu oranı hesaplamak size kalmış. Bu temsilcilerin “Temsilci Ücret Talepleri” vardır. Bu talep derecesi ne kadar düşükse bizden o kadar az para isteyecektir ve bu da bizim hoşumuza gider. Bazen bu arkadaşlar emekli olurlar ya da oyuncular tarafından kovulurlar. Biz de o oyuncuları o sıralarda transfer etmeli yada kontratlarını yenilemeliyiz. Böylece hem temsilci ücretinden kurtulmuş oluruz, hem de oyuncuyla daha sıkı pazarlığa girişebiliriz.

sentugo
30.Ekim.2012, 14:36
GELİR ve KAR ETME YÖNTEMLERİ

İşte en sevdiğimiz yer. Bu kısımda aşağıda kutularla bahsettiğim yerler dışında pek bir şey
incelemeyeceğiz. Kutularla belirttiğim kısımları yükseltmek bizim ihtiyacımızı yeterince
karşılar. Bunların haricinde yönetimden “Yeni Stadyum” isteme gibi seçenekler de
mevcuttur. Bu kısımları soru gelirse anlatabilirim.

Özet olarak; Başarı = Para. Diğer tüm gelirlerimiz ister istemez takım başarılı olunca artacaktır. Şimdi resmimizi inceleyelim.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/gelir.png

1. TV Geliri : Oynadığınız lige göre değişkenlik gösterir. Sanırım en çok İngiltere liginde kazanıyorsunuz. Eğer Türkiye liginde oynuyorsak, ligte 1. olmak dışında Şampiyonlar Liginde başarılı olmamız gerekir. Şampiyonlar liginde, başarı durumuna göre 15-20 milyon pound gibi büyük paralar veriliyor. TV gelirini arttırmanın yolu Şampiyonlar ligidir.

2. Ticaret: İngilizcesi “merchandising” olan bu konu çok değişik ve güzel bir konudur. Yönetimden “Kulüp İtibarını Yükseltecek” pilot kulüpler istemeliyiz. Bu kulüpler genel olarak Çin, Kore, Japon, Amerikan ve Suudi Arabistan kulüpleri oluyor. Bu durumda, yapılan ticaret ülke dışına da çıktığı için büyük paralar kazanabiliyoruz. Ayrıca bu kulüpler, sırf biz onlarla anlaşalım diye bize yüklü miktarda para veriyorlar. Bu arada taraftar sayımız da çoğaldığı için Hasılatlarımız ve Maç Günü Gelirlerimiz de artıyor.

Yönetimden yönetime değişken gösteren bir pilot kulüp uygulaması var. En fazla 3 kulüp ile bu anlaşmayı yapabiliriz. Bunun nedeni, eğer Japonyadan bir kulüple anlaşmışsak, ikinci bir Japon kulübü bizimle anlaşmak istemiyor. Bu sebeple 3 farklı ülkeden seçmek önemli.

Eğer kulübümüzün itibarı yeteri kadar yüksek değilse, böyle anlaşmaları yapmak biraz zor olacaktır. Kulübün itibarını arttırmak ise bütünüyle başka bir konudur :) Ona da sıra gelecek.

3. Satılan Oyuncular: En sevdiğim konu. Yaşı gelmiş oyuncu satmamız gerekir. Herşeyden önce “Oyuncu Alım-Satım Rehberi'ni (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110136)” artık okuduğunuzu düşünüyorum. O rehber de bahsetmediğim bazı şeyleri burada bulabilirsiniz.

- Antrenman ve Alt yapı tesislerinizi geliştirin. Genç Yetişme Ağınızı arttırın. Burada kaybettiğiniz paralar misli misli geri dönecektir.
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/istek.png

- Kullanmadığınız oyuncuları veya gençleri başka takımlara kiralayın. Maaşlarını o kulüplere ödetin.

Her sene oyuncu satarak, transfer bütçemizi arttırabiliriz. Bu oran tamamiyle bizim elimizde. “Para Gençlerde” ismini vermek istediğim bir rehberde bu olayı daha derin anlatabilirim.

4. Para Ödülü : Bu gelir de yine başarıya göre değişkenlik gösterir. Ligi birinci bitirince, kupalar kazanınca, Şampiyonlar liginde üst noktalara çıkınca bize para veriyorlar. Bu paralar az buz paralar değil. Şampiyonlar ligi şampiyonluğu yaklaşık 20 milyon pound.

Bunların haricinde bazı yollar da para kazanmamıza yardımcı olacaktır.

- Asya taraflarından oyuncu satın almak: Bu olay çılgın asya taraftarını coşturuyor ve kulübünüzde forma satışı patlaması yaşanıyor.

- Tanınmış ünlü futbolcuları transfer etmek: Yukarıdaki durumun tüm dünyaya yayıldığını düşünün. Bazı durumlarda oyununcun bonservisini bile karşılayabiliyor. (Daha sonra zarar etmeyeceğinizden emin olun.)

- Bütçe Ayarı Yapmak : Bütçenizi ayarlayıp, fazla olan transfer bütçenizi maaş bütçenize aktarın. Bu durum çok istediğiniz bir oyuncu alamadığız zamanlarda işe yarar. Oyuncuyu satmak için aldıysak sonuç olarak bize para kazandırabilir.
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/buumltccedileayar1310.png

sentugo
30.Ekim.2012, 14:40
Yansıma

FM 2013 ile birlikte gelen yeni özelliğimiz. Burası hesap kitaptan pek anlamayan arkadaşlara daha çok hitap ediyor.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/butce/yans1310ma.png

Bu bölümde 3 yıllık oyuncu maaş giderlerimizi anlık olarak görebiliyoruz. Bunun yanı sıra Ciro, Giderlerimiz, Kazancımız, Toplam Maaş Harcamamız ve Bilançomuzu ayrı ayrı grafiklerle görebiliyoruz. Bu görsel sezon başında alındığı için bilanço olarak zararda gözüküyorum. Henüz yukarıda bahsettiğim gelirlerin hiç biri bu bilançoya katılmadığı için sezon başlarında biraz kırmızı görmemiz normal olabilir.

SONUÇ OLARAK

Futbolun artık sadece futbol olmadığı bu günlerde kulübün bütçesini arttırmayı inceledik. Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur ve bu rehberde gördüklerinizi uygulayabilirsiniz. Çünkü FM oyununda finansı güçlü olmayan bir takım asla büyük bir takım değildir. Tüm oyuncularda büyük takımlarda oynamak isterler. Amacımız tek kuruş borcumuz olmaması ve en zengin kulüpler arasına girmek ve en büyük başarıları kazanmaktır.

Aklınızda çeşitli soru işaretleri olabilir ama yazıyı buraya kadar okuduysanız bir çok soruya da cevap almış olduğunuzu biliyorum, diliyorum. Bu rehberde her ihtimali değerlendirmedim. Rehberde olmayan ihtimalleri ise soru-cevap yolu ile açıklayabilirim.

Not: “Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ. (https://hotfile.com/dl/232269568/d6f8715/Btce_YonetimiKar_Etme_Rehberi.rar.html)

-sentugo-

senderson
30.Ekim.2012, 15:01
Valla takdir etmek lazım insanlara çok yardımcı olacak işler yapıyorsun :)

sentugo
30.Ekim.2012, 15:06
Valla takdir etmek lazım insanlara çok yardımcı olacak işler yapıyorsun :)

Zamanında çok acı çektim. Türkçe içerik neredeyse yok gibi. Olanlarda yanlış bilgiler içeriyor.

Yarın öbür gün bu yazıları yeni oyunculara gösterirsek onlar da oyunlarından daha fazla zevk alırlar diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim destekleriniz için.

Duka
30.Ekim.2012, 15:31
Her FM serisinde aval aval baktığım ama hiç uğraşmadığım bu panelin analizini ve kullanımını yine çok az eksikle harika anlatmışsın.

Başarı=>Para=>İtibar Hepsinden önce sabır gerekli. İlk başlanıldığında mutlak hedef maçları kazanmak olduğu için bu yönde çalışmalara ağırlık verip (taktik, anteman vs.) bütçe kısmı yokmuş gibi kabul edilir. Lige ve takıma göre her taktik uygun olmadığından, sadece taktiği oturtmak bazen sezonun yarı zamanını çalmış alıyor. Kalan zamanda da istenilen başarı yakalanamaz ise öncelikle teknik direktörün sabır sınırları zorlanıyor..tam burda başkanın sabrının taşmamamış olması da ekstra önemli.

Rehberlerin hepsi birbirinden güzel hepsi yerine göre değerli. Bilmek ile bildiğini uygulayabilmenin gözle görülmeyen farkının en bariz göstergelerinden biri de, şu FM denen oyun olmalı. Bir çok konuyu biliyor ve uygulamaya çalışıyorken ters reaksiyon alabilmekte yine mümkün (hayatın cilvesi burda da geçerlidir).

Hayat zaten yeterince kasmakta.. bir de adı oyun olan şu merette kendini kasmaya ne hacet! Teknik direktör ekle özelliğini başka ne için her FM serisinde seçenek olarak koyarlar ki? Tabi ki menagerin oynarken kasılıp kasılıp miyalji olma durumunda acil servis mudahelesi görevini yapması için. Sentugo gibi rehberlerin hazırlamış olduğu rehberler arası geçişlerin (bütçe-kar rehberini okurken, oyuncu alım-satım rehberinde anlatmıştık..uyarısını görünce; ne anlatmıştı ki? Tekrar oraya mı baksam şimdi! Okuyup geçeyim yahu! Okusam ne olacak, sanki oyunda uygulacak mıyım?.. gibi kendi kendine konuşmalar eşliğinde.. Not found error!) yaşandığı sancılı anlarda işte o meşhur "yeni bir teknik direktör ekle" seçeneğine tıklarken buluruz kendimizi :smismileyiw2: hazır ve sıcak para=başarı ve itibarı peş peşe getiren en önemli etken. İşte şimdi bütçe panelini hiç zorlanmadan, rahat rahat kullanmaya başlayabiliriz. ;;)

Ralph
30.Ekim.2012, 16:49
@Sentugo

Senin ismin neydi kardeşim? Yaşını da söylersen memnun olurum. Çok memnunum şu çalışmalarından. Beni oyuna sevkediyor okudukça. Cansın can :)

sentugo
30.Ekim.2012, 16:50
@Sentugo

Senin ismin neydi kardeşim? Yaşını da söylersen memnun olurum. Çok memnunum şu çalışmalarından. Beni oyuna sevkediyor okudukça. Cansın can :)

www.alperkoc.com

adresinden herşeyimi öğrenebilirsiniz :)

kasım akdemir
30.Ekim.2012, 16:51
Bu güzel insanların sevgi ve takdirini kazandın reyiz :D emeğine ve eline sağlık.

EDİT : Adam karizmanın önde gideni. :D

Ralph
30.Ekim.2012, 16:53
www.alperkoc.com

adresinden herşeyimi öğrenebilirsiniz :)

Memnun oldum Alper kardeşim. Çalışmaların devamını bekliyorum. İncelemelerin, yazıların emek istiyor gerçekten. Taktire değer yaptıkların. :)

sentugo
30.Ekim.2012, 16:56
Bu güzel insanların sevgi ve takdirini kazandın reyiz :D emeğine ve eline sağlık.

EDİT : Adam karizmanın önde gideni. :D

Memnun oldum Alper kardeşim. Çalışmaların devamını bekliyorum. İncelemelerin, yazıların emek istiyor gerçekten. Taktire değer yaptıkların. :)

hahahahah :icon_biggrin: Sağolun. Destekleriniz sayesinde devamı da gelecektir.

Danger90
30.Ekim.2012, 18:24
alper abi ben bu pdf leri bilgisayarıma indirdimde hiç bakmadım açılır dimi :D

sentugo
30.Ekim.2012, 18:31
alper abi ben bu pdf leri bilgisayarıma indirdimde hiç bakmadım açılır dimi :D

dur bir deneyeyim (66)

açılıyor açılıyor :D :D

Not: Elinde Adobe Reader ya da Foxit Reader programlarının olduğunu düşünüyorum.

Danger90
30.Ekim.2012, 18:33
sağoalsın :D

hakankaraduman
30.Ekim.2012, 19:04
Çok yararlı bir rehber olmuş , çok teşekkürler.

sentugo
30.Ekim.2012, 19:12
Çok yararlı bir rehber olmuş , çok teşekkürler.

Sağolun teşekkürler.

Kaan Souza
31.Ekim.2012, 01:27
Henüz okumadım ama helal olsun harika rehberlerin var emeğine sağlık.

sentugo
31.Ekim.2012, 03:27
Kolay okunması açısından yazıları pdf formatında da yayınlıyorum. Yazılar uzun ve okumayı sevmeyen insanlarız :)

azaptar
31.Ekim.2012, 11:49
Eline sağlık Alper kardeşim, pdf formatıyla yayınlaman da ayrı bir rahatlık sağlıyor,düşünceli adamsın vesselam:)

cenk1905
31.Ekim.2012, 15:27
en önemli mali sorun klublerın borsaya acılmıs olması her sene kasada bırıken paradan hıssedarlara pay dıye yuzde 10-20 havaya ucuyordu bu serıdede aynı sorun devam edıyormu uzun soluklu karıyerler ıcın buyuk bı sorun bence

sentugo
31.Ekim.2012, 16:04
Hissedarlara pay hala sürüyor ve gerçek bir olay sonuçta. Biz müdahale yapamıyoruz.

SmtSvm
31.Ekim.2012, 16:35
Açıklayıcı Bilgilerin İçin Teşekkürler ..
Çok Yararlı Bir Paylaşım Olmuş ..

Esssteban
31.Ekim.2012, 16:54
Oyunu bilmeyenler sadece senin şu rehberleri okusa tamamdır :)

Ralph
31.Ekim.2012, 16:58
Bütün bunlar yapılır edilir ama bir de şöyle bir şey var. Bir oyuncuyu alıyorsun, maaşını mesela yıllık 1 milyon veriyorsun ama oyuncu 1-2 sene sonra ECC'de görev alırsak falan 3-4 milyon istiyor. Versen bir dert vermesen bir dert. Verirsen takım finansı çöküyor, vermezsen adam huzursuz oluyor verim alamıyorsun. Bunu nasıl edeceuk :)

sentugo
31.Ekim.2012, 17:10
Açıklayıcı Bilgilerin İçin Teşekkürler ..
Çok Yararlı Bir Paylaşım Olmuş ..

Oyunu bilmeyenler sadece senin şu rehberleri okusa tamamdır :)

Sağolun, yeni rehberler gelecektir.

Bütün bunlar yapılır edilir ama bir de şöyle bir şey var. Bir oyuncuyu alıyorsun, maaşını mesela yıllık 1 milyon veriyorsun ama oyuncu 1-2 sene sonra ECC'de görev alırsak falan 3-4 milyon istiyor. Versen bir dert vermesen bir dert. Verirsen takım finansı çöküyor, vermezsen adam huzursuz oluyor verim alamıyorsun. Bunu nasıl edeceuk :)

"Bu sebeple bu oyunculardan kurtulmak veya yerlerine adam bulmak bir çözüm olabilir."

Açıkçası bu olay herkesin başına geliyor. Ben o oyuncuları satıp, yerlerine yeni oyuncular alıyorum. Aldığım oyuncular genç oldukları için ileride sattığım, ya da çok para isteyince sattığım zaman iyi para kazanıyorum. Bence her oyuncunun yeri doldurulabilir.

Oyuncularla konuşup "Sözleşmen devam ediyor" ya da " Kendini kanıtla" gibi seçenekleri seçersek 1 sene daha kendi sözleşmesinde devam edebiliyor.

Omer90
31.Ekim.2012, 19:15
hocam yazdığın rehberlerin hepsi çok önemli konular ve gerçekten insanı baya uğraştıracak konular ve sen hiç sıkılmadan bunları hazırlayıp bize sunuyorsun.eline ve emeğine sağlık :) sayende oyundan daha çok zevk alarak oynuyoruz tekrar tekrar teşekkürler.

antiochia
02.Kasım.2012, 13:43
Borcu çok kulülpler ile ne yapabilriz?Ben mecburen altyapıdan ve düşük maaşlı kiralık oyuncular ile idare ediyorum.Sizn öneriniz nedir?

sentugo
02.Kasım.2012, 17:13
Borcu çok kulülpler ile ne yapabilriz?Ben mecburen altyapıdan ve düşük maaşlı kiralık oyuncular ile idare ediyorum.Sizn öneriniz nedir?

Borç için pek bir şey yapamıyoruz.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/borc.png

Resimde de gördüğün üzere, kulübün 2046 yılına kadar bankaya borcu var ve aylık giderin sabit. Sen sadece aylık gelirini arttırabilirsin ve bu da aylık giderini dengeler. Başarı kazanmanız gerekir. Başarı kazandıktan sonra hem ödüller hem sponsorlar ve de oyuncu satışları ile bütçeyi arttırabilirsiniz.

Henüz başıma gelmese de bazı durumlarda yönetim borcu erken de kapatabiliyor. (veya yine kredi alabiliyor) Bu durum tamamiyle kulübün mali durumuna göre değişiyor.

aHm3t
03.Kasım.2012, 16:06
tşkler çok faydalı oldu

sheva177
04.Kasım.2012, 00:08
Çok faydalı bir yazı olmuş ,teşekkürler...

cgncoskunirmak
04.Kasım.2012, 20:56
kardeşim eline sağlık...

Gncl1905
11.Kasım.2012, 19:11
Bütçe Ayarı Yapmak

Burası bazen deaktif oluyor. Neden olduğunu bilen var mı acaba? Maaş bütçemde 14 MN Euro boşluk var ama bir türlü kullanamıyorum. Oradan değiştiremiyorum oyuncu alınca bütçeyi ayarla seçeneği çıkmıyor. Çok sinir bozucu bir olay.

Krusty
11.Kasım.2012, 19:55
Bütçe Ayarı Yapmak

Burası bazen deaktif oluyor. Neden olduğunu bilen var mı acaba? Maaş bütçemde 14 MN Euro boşluk var ama bir türlü kullanamıyorum. Oradan değiştiremiyorum oyuncu alınca bütçeyi ayarla seçeneği çıkmıyor. Çok sinir bozucu bir olay.
bütçe ayarını tekrar ayarlamak için son ayardan sonra biraz zaman geçmesi gerek.

Özgür Çetin
11.Kasım.2012, 20:07
Çok iyi bir rehber.Genelde aldıgım klüpler orta klüpler..Öyle Galatasaray tarzı klüplerle pek almıyorum.. Düşük seviye ve birçogunluguda borçlu..Bu yuzden sezon başlarken transferlerimi şampiyonluk degilde avrupa kupalarına kBir ara 30 milyon euroluk borcumu 2 sezon ustuste şampiyonlar liginde oynayarak kapatmıştım
Ve ek olarak bu senenin en güzel olayıu şampiyonlar liginden kazandıgınız paralar transfer bütçesinede ekleniyor

fthz
16.Kasım.2012, 19:03
Emeğine sağlık, üşenmeden döktürmüşsün hocam..

antiochia
18.Kasım.2012, 03:01
Ben bir şey soracağım yeri mi bilmiyorum.Benim gelecek sene sözleşmesi bitecek oyunculara uzun süreli bütçemi sarsmayacak teklif yapayım dedim ama temsilcileri olmayan oyuncular görüşmeyi dahi kabul etmiyorler.Bu durumu nasıl çözüme kavuşturabiliriz acaba?

sentugo
18.Kasım.2012, 23:35
Ben bir şey soracağım yeri mi bilmiyorum.Benim gelecek sene sözleşmesi bitecek oyunculara uzun süreli bütçemi sarsmayacak teklif yapayım dedim ama temsilcileri olmayan oyuncular görüşmeyi dahi kabul etmiyorler.Bu durumu nasıl çözüme kavuşturabiliriz acaba?

Oyuncuların transfer durumunu kontrol edin. Eğer transfer listesindeyse oyuncu kontrat imzalamaz. Eğer değilse oyuncu ile daha sonra teklif etmeye çalışın. Sezon sonları falan etkilidir.

mustiUA
05.Aralık.2012, 22:51
hocam teşekkür ederim sizin bulamadım ben başka diğer arkadaşın rehberleriymiş onlar bunu şimdi aldım 10 numara rehber oldu eyvallah :)

sentugo
06.Aralık.2012, 21:16
hocam teşekkür ederim sizin bulamadım ben başka diğer arkadaşın rehberleriymiş onlar bunu şimdi aldım 10 numara rehber oldu eyvallah :)

Evet, bu rehberden esinlenip bir rehber ortaya çıkardılar. Bu da güzel bir şey ancak siz yine de beni takipte kalın :)

ForMemoland
01.Ocak.2013, 19:59
yararlı bir rehber teşekkürler

Sadixx
22.Ocak.2013, 20:43
genellde ucuza genç bulup iyi miktarlara satarım transfer politikam budur fakat bu klübün zenginleşmesinde önemli rol oynarmı herhangi bir başarı olmadan.

sentugo
23.Ocak.2013, 03:59
genellde ucuza genç bulup iyi miktarlara satarım transfer politikam budur fakat bu klübün zenginleşmesinde önemli rol oynarmı herhangi bir başarı olmadan.

En önemli katkıyı bu şekilde yapabilirsiniz.

OrcunFB
07.Şubat.2013, 21:57
Fenerbahçe'yi yönetiyorum Yıllık Maaş Bütçesi 42.05 Mn çok mu ? :D

sentugo
08.Şubat.2013, 02:49
Fenerbahçe'yi yönetiyorum Yıllık Maaş Bütçesi 42.05 Mn çok mu ? :D

Hangi senede olduğunuz ve kadrodaki oyuncuların maaşlarını bilemediğimden pek bir yorum yapamam. Güldüğünüze göre size göre yeterlidir sanırım. :icon_smile:

OrcunFB
08.Şubat.2013, 05:18
Hangi senede olduğunuz ve kadrodaki oyuncuların maaşlarını bilemediğimden pek bir yorum yapamam. Güldüğünüze göre size göre yeterlidir sanırım. :icon_smile:
İlk sene. :D Yeterli galiba. :D

ozan42
08.Şubat.2013, 06:00
2047 yılına kadar borcu olan bır klüp olan Beşiktaşın 2019 yılına geldim klüp maaş ve fınans olarak dünyanın en iyi klüpleri arasında fakat gene her ay 2-3 m gıder yapıyor bu borclar yuzunden fm de keske"Al baskan su parayla butun borclarımızı kapat" diye bırsey sunabılsek sımdı ben ne yaparsam yapayım 2047 yılına kadar bu borcu taksit taksit odemek zorundayım cok can sıkıcı bır durum.Keske butun borcları bır anda kapatmak olsaydı..

petrol_fb12
08.Şubat.2013, 06:36
2047 yılına kadar borcu olan bır klüp olan Beşiktaşın 2019 yılına geldim klüp maaş ve fınans olarak dünyanın en iyi klüpleri arasında fakat gene her ay 2-3 m gıder yapıyor bu borclar yuzunden fm de keske"Al baskan su parayla butun borclarımızı kapat" diye bırsey sunabılsek sımdı ben ne yaparsam yapayım 2047 yılına kadar bu borcu taksit taksit odemek zorundayım cok can sıkıcı bır durum.Keske butun borcları bır anda kapatmak olsaydı..

Bu konuyu daha önce açmıştım gerçekten cok sinir bozucu bir durum.Fenerbahce'yle...7 sene oynayıp 100 trilyon transfer bütcesine hiç dokunmuyordum 2 sezondur.200 trilyon oldu borç'ta hep aynı 2035 kredi var.Öde öde bitmiyordu.Buna el atsalar harika olur gerçekten.

sentugo
08.Şubat.2013, 13:20
Cidden benim de canımı sıkan bir olay bu. Sadece bu değil sabit girilmiş sponsorluk gelirleri vs. de değişmiyor. Ayrıca sezon sonunda hissedarlara sürüne bereket para gidiyor.

Bu işi de hallederler ama gelecek yıllarda. FM nerelerden nerelere geldi sonuçta.

CNC123
13.Şubat.2013, 22:56
harika bi rehber eline sağlık

okocha6
17.Şubat.2013, 09:46
Başkan sözleşme teklif ettiğinde istediğimiz ücreti 0 yapsak başkan bizi kovar mı. Kovmazsa bu paralar bütçeye artı olarak yansır mı.

Yazıyı okuyamadım daha uyumadığımdan ama büyük takımlarla bol hazırlık maçı yapmanızı öneririm sezon başında. 4 günde bir yapın iyi para kaanırsınız.

okocha6
17.Şubat.2013, 09:53
Ben primleri en düşük olarak ayarlıyorum(avrupa için de) 3. senemde şampiyonlar ligini aldım fenerle.

sentugo
17.Şubat.2013, 15:39
Başkan sözleşme teklif ettiğinde istediğimiz ücreti 0 yapsak başkan bizi kovar mı. Kovmazsa bu paralar bütçeye artı olarak yansır mı.

Yazıyı okuyamadım daha uyumadığımdan ama büyük takımlarla bol hazırlık maçı yapmanızı öneririm sezon başında. 4 günde bir yapın iyi para kaanırsınız.

Başkan sözleşme teklif ettiğin istediğiniz ücreti 0 yapmanıza başkan izin vermiyor. Minimum bir rakama kadar iniyor ama yine de size maaş veriyor. Kovmuyorlar yani.

Hazırlık maçlarını para kazanmak için değil de takımı hazırlamak için düzenleyin bence. Hazırlık maçlarından çok fazla para kazanılmaz.

sentugo
17.Şubat.2013, 15:40
Ben primleri en düşük olarak ayarlıyorum(avrupa için de) 3. senemde şampiyonlar ligini aldım fenerle.

Tebrik ediyorum. Ciddi bir rakam tasarruf etmişsiniz.

sentugo
17.Şubat.2013, 15:53
Rehber Kanıtları:

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/en1_zpsdaf73d63.png

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/en2_zps861ecb95.png

CNC123
17.Şubat.2013, 23:50
kanıt da kanıt hani :D

okocha6
18.Şubat.2013, 01:35
Başkan sözleşme teklif ettiğin istediğiniz ücreti 0 yapmanıza başkan izin vermiyor. Minimum bir rakama kadar iniyor ama yine de size maaş veriyor. Kovmuyorlar yani.

Hazırlık maçlarını para kazanmak için değil de takımı hazırlamak için düzenleyin bence. Hazırlık maçlarından çok fazla para kazanılmaz.

Maç başı ortalama 600 binden 9 maç yapıyorum. (bjk,ts,manu,barca,real,hazırlık kampında en iyi 3 takımla maç ve bursa ya da başka bir avrupa devi ile) Takım da iyi hazırlanıyor zaten bol maç yapınca. Antremanlarla hiç oynamıyorum.

ozkanfg
27.Ocak.2014, 11:50
ben her zaman ocak ayında bedava oyuncu alıp maaş bütçemi arttırıyorum..oyuncularımı da satıyorum sezon basında gelen hep 10 M £ gidenler 40 m £ :D

antiRED
03.Şubat.2014, 04:09
Mesela bir oyuncu satın aldığımızda 50 gol sonra, 20 maç sonra gibi opsiyonlarla satın alabiliyoruz. 20 maç son ödenmesi gereken tutar 1m $ yazıyor fakat erken ödeme yaparsam 600bin $ ödemem gerektiğini yazıyor. Bu ödemeyi yapabiliyor muyuz?

sentugo
03.Şubat.2014, 22:48
Mesela bir oyuncu satın aldığımızda 50 gol sonra, 20 maç sonra gibi opsiyonlarla satın alabiliyoruz. 20 maç son ödenmesi gereken tutar 1m $ yazıyor fakat erken ödeme yaparsam 600bin $ ödemem gerektiğini yazıyor. Bu ödemeyi yapabiliyor muyuz?

Hemen olmasa da oyuncuyu aldığın takım buna izin veriyorsa (İhtiyacı varsa) o zaman yapabiliyorsun ve çok da güzel oluyor.

Yalnız takımlar 20 maç gibi sözleşmeler yaparak çok iyi para kaldırıyorlar. Tavsiyem takımlarla anlaşırken hiç o maddeleri koydurtmamanız. Her koydurttuğunuz madde yüzünden daha fazla para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Mesela nakit 100 bin euro verip, 20-30 maç sonra 250 bin euro maddesini kaldırabiliyorsunuz... 150 bin euro kar etmiş olursunuz...