PDA

View Full Version : Oyuncu Rolleri Rehberi

Aydin
31.Ekim.2012, 00:20
Bir oyuncunuza vereceğiniz rol, onun karakterini yansıtmıyorsa o oyuncudan verim almanız zorlaşır.

Ayrıca rollerin açıklamalarını oyunda da görebilirsiniz.

Oyuncu rolleri ve bu rollerin anlamları:

Kaleciler

Libero Kaleci, hem bir kalecinin hem de bir liberonun görevlerini üstlenir. Bilindik kalecilik görevlerinin yanı sıra, kaleci ceza alanı dışındaki toplara çıkacak ve bu topları hücum oyuncularına seri bir şekilde yollayarak kontra atak başlatmayı deneyecektir.

Defans Oyuncuları

Standart Bek oyuncuları modern futbolda çok önem taşımaktadırlar. Bu görevi üstlenen oyuncu bilindik savunma görevlerinin dışında takımın hücuma fazla oyuncu ile çıkması için ileriye koşu yapmak durumundadır. Her ne kadar öncelikli görevi savunma yapmak olsa da, bu oyuncu takımın hücum anlayışına genişlik kazandırmak için ileri çıkmaya ve bu bölgede katkıda bulunmaya hazır olmalıdır.

Ofansif Bek, başka bir kanat oyuncusunun yardımı olmadan bütün kanadın hem hücum hem de savunma görevlerini üstlenmek durumundadır. Hücumda rakibin üzerine doğru top sürüp orta yapması, orta sahada topa hakim olma savaşında yer alması ve savunmada rakiplere pres uygulaması, yapılan ortaları engellemesi ve mümkün olduğunca topu kazanması gerekmektedir.

Örnek: Cafu, Roberto Carlos.

Çakılı Stoper, savunma çizgisinin arkasında pozisyon olarak savunmanın arkasına oynanan topları kazanmaya ve savunmanın arkasına sızan rakip hücum oyuncularını marke etmeye çalışacaktır. Çok atletik olması gereken çakılı defans oyuncusunun, oyunu okuma becerisi ile savunma hatlarına karşı bir emniyet sübabı görevini üstlenecek, savunmanın arkasına atılan topları alıkoyacaktır. Hemen hemen hiç hücuma katılmayacaktır.

Libero savunma çizgisinin arkasında pozisyon alarak savunmanın arkasına oynanan topları kazanmaya ve savunmanın arkasına sızan rakip hücum oyuncularını marke etmeye çalışacaktır. Çok atletik olması gereken libero, oyunu okuma becerisi ile savunma hatlarına karşı bir emniyet sübabı görevini üstlenmek ve savunmanın arkasına atılan topları alıkoymanın dışında takım olarak hücuma çıkıldığında orta sahaya destek olmak için ileriye çıkacaktır.

Standart Stoper'in ana görevi rakip hücumcularının oynamasını engellemek ve tehlikeli topları uzaklaştırmaktır. Ancak özellikle agresif taktikler için, takımın topa sahip olması ve daha yaratıcı oyunculara topu aktarması için bu oyuncu teknik kapasite ve soğukkanlılığa sahip olmalıdır.

Pas Dağıtan Stoper'in ana görevi rakip hücumcularının oynamasını engellemek ve tehlikeli topları uzaklaştırmaktır. Standart Savunma oyuncusunun aksine, Pas Dağıtan Savunma oyuncusundan ileriye doğru etkili toplar atıp, takımını kontraya kaldırması da beklenmektedir.

Örnek: Popescu, Blanc, biraz da Pique.

Salt Stoper'in ana görevi rakip hücumcularının oynamasını engellemek ve tehlikeli topları uzaklaştırmaktır. Oyuncu faul yapmadan topu kazanmayı ve en kısa zamanda topu kaleden uzaklaştırmayı amaçlayacaktır.

Orta Saha Oyuncuları

Defansif Orta Saha oyuncusunun ana görevleri savunmanın önünde yer alarak rakip hücumcularını en kısa zamanda pres ile etkisiz hale getirmek ve takım topa hakim olduğunda yaratıcı orta saha oyuncularına destek vermektir. Defansif Orta Saha oyuncusunun en önemli görevi, defans yaparken savunma hattının toparlanması için pres yapması, hücum yaparken de forvet hattının organize olması için topu gerektiği kadar ayağında tutmasıdır.

Defansif Oyun Kurucu, savunma ile orta saha arasında yer alıp isabetli paslarla topu daha ileride oynayan oyuncularla buluşturmayı amaçlar. Yaratıcı bir oyuncu olsa da, aynı zamanda savunma görevlerinde de yeterli olmalıdır.

Örnek: Tabii ki Pirlo.

Zaman zaman "orta sahanın hamalı" olarak da nitelendirilen Ön Libero'nun ana görevi savunma ile orta saha arasında yer tutup rakibin paslarını kesmek ve topu kazanıp daha yaratıcı oyunculara basit paslar ile iletmektir. Esas görevi savunmaya yardım olduğu için bu oyuncu, rakip oyunculara baskı kurmak için veya hücum oyuncularına yardım etmek için savunma bölgesinden pek uzaklaşmaz.

Örnek: Makalele, Lass Diarra

Standart Orta Saha oyuncusu Hücum, Destek veya Defansif rolleri üstlenebilecek teknik kapasiteye sahiptir. Ancak bu rollerin birden fazlasını kaldıracak dayanıklılık, yaratıcılık veya kararlılığa sahip değildir.

Savaşçı Orta Saha oyuncusunun esas görevi rakibe pres uygulayıp topu kazanmaktır. Bu oyuncu aynı zamanda takımın topa hakim olmasına yardımcı olacak ve hücum bölgesinde yer alan oyunculara gol fırsatı yaratacak kadar teknik kapasiteye sahip olmalıdır.

Örnek: Gattuso.

İki Yönlü Orta Saha, dinamizmi, rakip ve kendi ceza alanı arasında mekik dokuma becerisiyle hem savunmaya hem de hücuma muazzam katkı yaratmasını sağlayacaktır. Hücum bölgesindeki hücum oyuncularına yardım etmek için ileriye çıkar. Genelde ceza alanına sonradan girip rakip savunmanın arasına sızarak yapılan ortalar ile buluşur, geriye çıkartılan toplarda ve uzaktan şut denemelerinde etkili olur. Savunmada rakibin hücumcu orta sahalarının oyununu bozar.

Örnek: En yakın örnek Emre.

Oyun Kurucu, hem orta sahada, hem rakip ceza alanına yakın bölgede, hem de kanatlarda görev alabilir. Oyun Kurucu, rakip savunma ve orta sahasının arasına sızarak kendisini takım arkadaşlarına gösterir, aldığı pasları olumlu kullanır ve ayrıca takım savunma yaparken oyunu bir anda hücuma çevirmeye çalışır.

Örnek: Selçuk İnan.

Kanat Oyuncusu çizgide rakibini geçmeyi amaçlar ve bunun için hem top sürme becerisine sahip olmalıdır, hem de çabuk olmalıdır. Takım hücuma kalktığında, Kanat oyuncusu çizgiye yakın oynayarak boş alanları değerlendirmeyi ve kale çizgisine kadar inmeyi dener.

Defansif Kanat Oyuncusu rakip beklerine baskı uygulayarak topu rakip yarı sahada kazanmayı hedefler. Bunu başarırsa topu rakip yarı alanda tutup takımın geri kalanının hücuma katılmasını bekler, çizgiye inerek ceza alanına doğru çabuk orta yapmayı veya rakip savunmanın arasına paslar atmayı dener.

Çalışkan Kanat Oyucusu, kanatlarda hem savunma hem de hücum görevlerini yapar. Gerektiğinde forvetlere, orta saha oyuncularına ve de savunma oyuncularına yardımcı olur. Genel olarak bir kanat oyuncusunda olması beklenen hız ve göz alıcı top sürme becerisinden yoksun olan Çalışkan Kanat Oyuncusu, takım oyunu ve çalışma azmini kullanarak ve savunma görevlerini unutmadan hücum bölgesinde etkili olmaya çalışır.

Örnek: Javier Zanetti.

İçe Kat Eden Oyuncu'nun amacı kanatlardan rakip savunmanın üstüne üstüne giderek ceza sahasının içine girmektir. Oyuncu, kullandığı ayağının ters kanadında görev yaptığında daha etkili olur. Bu hareketlilik, rakip defansın bölgesini terk etmesini sağlarken, ileriye çıkan bek için de boş alan yaratır. Ancak içeri kat eden oyuncu, iyi savunma karşısında da kendisini duvara çarpmış gibi hissedebilir.

Örnek: Robben, Ribery

Forvet Oyuncuları

Yardımcı Forvet'in esas görevi hücum ile orta saha arasında köprü kurmaktır. Markajdan kaçarak top alıp saklamak ve geriden koşu yapan takım arkadaşlarını beslemek, topu orta sahaya geri oynayıp destek almak, topu kanatlara açmak ve eğer rakip kaleye yüzünü dönebiliyorsa hücum partnerine pas atmak esas görevleridir.

Örnek: Hakan Şükür'ün yanındaki Arif Erdem, Morientes'in yanındaki Raul.

Yaratıcı Forvet'in rolü hücum hattını düzenleyerek, hücumlara öncülük etmektir. Bu roldeki oyuncunun ilk görevi hücumların odak noktası olup, gol atmaktır ve attırmaktır. İkinci görevi ise savunmanın arkasına atılan isabetsiz pasları ve geriden oynanan uzun topları takip etmek, topu kazanmak ve takım arkadaşlarını, pas vererek veya orta yaparak pozisyona sokmaktır.

Bir Pivot Santrafor, fizik gücü ve rakip savunmayı rahatsız eden tarzı ile hem forvetteki partnerine hem de ileriye çıkan orta saha oyuncularına boş alan yaratarak ortalama bir takımı iyi bir takıma çevirebilir. Pivot Santrafor teknik kapasitesini kullanmak yerine, gücünü ve hava hakimiyetini kullanarak diğer oyuncuların etkili olmasını sağlar.

Örnek: Direk Zigiç ve Crouch.

Fırsatçı Golcü en gerideki savunma oyuncusunun hizasında oynayarak, orta sahadan savunmanın arasına atılan topları takip eder. Rakip defansın üstüne üstüne gitmeyi adet edinmiş olsa da gerektiğinde orta açmayı da dener ancak tabii ki asıl görevi gol atmaktır.\n\nGol atma isteği o kadar fazladır ki pozisyon yaratma çabasına destek olmak yerine sürekli ceza sahası ve etrafındaki gol fırsatlarını kollar.

Örnek: Raul.

Komple Forvet, Yardımcı Forvet'in teknik becerisi, bir Fırsatçı Golcü'nün gol atma becerisi ve de bir Pivot Santrafor'un gücüne sahiptir. Hem başkalarına fırsat yaratabilen hem de hücumları sonlandırabilen bir oyuncudur. Bu türden oyunculara kısıtlayıcı taktik vermek yerine, kendi yeteneğini kullanmasına izin vermek daha doğru olur.

Örnek: Drogba.

Çalışkan Forvet günümüzde gittikçe daha önemli bir oyuncu olmaya başlamıştır. Esas görevi rakip savunma hattını pres ile rahatsız etmek, topu takip etmek ve rakip savunmaya top ile oynayacak zaman bırakmamaktır. Hücumda görevleri oldukça basitleştirilmiştir. Kendine pozisyonun yaratmak yerine diğer oyuncuları topla buluşturur.

Örnek: Elmander.

Serbest Oyuncu hem ofansif orta saha, hem de forvet mevkilerinde görev alabilir. Bu rol Oyun Kurucu rolüne oldukça benzer. Ancak On Numara savunmada çok daha az görev alır ve rakip takım topa sahip olduğunda sürekli boş alanlara hareketlenir. Bu nedenle takım savunma yaparken, takım arkadaşları onun yokluğunun yaratacağı sıkıntılarla da baş etmek zorundadır. Ancak savunmadan hücuma geçerken pas verilecek ilk kişi de kendini rakip savunmaya unutturmuş serbest oyuncu olacaktır.

Örnek: Del Piero.

Kaan Souza
31.Ekim.2012, 01:04
Eline sağlık teşekkürler.Bu çalışkan diye çevrilen kısımlar bizde yok sanırım full oyunda değişicek.

nessus
31.Ekim.2012, 01:11
İsimler değişti galiba? Verimli bek, yırtıcı bek demektense eski isimler daha manaliydi Aydın. Bunun dışında diğer isimler çok daha iyi. Özellikle santrafor yerine yaratıcı forvet denmesine bayıldım. Rolün yaptığı işi iyi anlatiyor. Aklına örnek gelmediyse söyliyim Quagliarella, Cassano :)

Aydin
31.Ekim.2012, 01:16
Açıklamalara baktığımda eski haldeki Tam Bek ve Kanat Bek'i pek bir anlam taşımıyor açıkçası. O yüzden değiştirdim.

Kaan Souza, evet tam oyunda bu şekilde yer alacak.

mustangshelby
31.Ekim.2012, 01:18
Gerçekten çok açıklayıcı bir rehber olmuş eline sağlık. Merak ettiğim bir konuda bu açıklamar oyuncuya özellik atarken hani altında açıklaması çıkıyor ya bunlarmı çıkcak full sürümde yoksa daha sade bir şekildemi çıkcak ?

Aydin
31.Ekim.2012, 01:21
Bunlar çıkacak. Bunlara ek olarak, oyuncuya vereceğiniz Hücum, Savunma veya Otomatik görevlerinin açıklamaları da oyunda yer alacak.

Sheriff
31.Ekim.2012, 05:20
Şimdi Brezilya'lı Ronaldo tam olarak bunlardan hangisi oluyor ? Ben ona uygun bir rol bulamadım.

BleedingMoon
31.Ekim.2012, 05:45
verimli bek olmamış bence. diğer bek türü verimsiz mi yani? ya da daha mı az verimli? tam bek çok motamot zaten. bence kanat savunmacısı daha uygun olabilirdi, madem stoperler savunmacı olmuş. ama o zaman da wing back çevirisi gibi olmuş olacak. wing back de ofansif kanat savunmacısı olabilir. yırtıcı da olmamış zira. bir full back de yırtıcı olabilir. mesela fener'de wing back'e yakın bir yerde görev yapmış olan andre santos yırtıcı değildi, ancak galatasaray'da full back'e yakın bir mevkide oynayan sabri oldukça yırtıcı. belki sen yırtıcı ve verimliyi farklı bir anlamda kullanmışsın ama yaygın kullanımları söylediğim gibi.

bunlar dışında tam donanımlı forvet yerine komple forvet ya da hakan şükür tipi çağdaş forvet :D, fırsatçı oyuncu yerine de fırsatçı golcü olabilirdi. fırsatçı golcünün çok yaygın bir kullanım alanı var çünkü. ayrıca advanced ve deep lying forward'ları ne olarak çevirdiğini tam çıkaramadım. yardımcı ve yaratıcı olarak çevirmişsin sanırım ama hangisi hangisini karşılıyor onu anlamadım tam. deep lying yardımcı olsa gerek.

uzun lafın kısası söylemek istediğim şu, binlerce kişinin oynayacağı bu oyundaki temel kavramları kendi mantığına göre yarattığın tabirlerle değil de halihazırdaki yaygın kavramlarla çevirseydin daha uygun olurdu.

mustangshelby
31.Ekim.2012, 06:02
Savunmacı bek, hücumcu bek te olabilir, BleedingMoon'un katıldığım yorumu tam donanımlı forvet komple forvet olarak daha güzel görünüyor ve daha anlaşılır gibi, fırsatçı oyuncu yerine fırsatçı golcüde güzel duruyor.

Walter Sakana
31.Ekim.2012, 12:25
"Hareketli Kanat Oyuncusu" Inside Forward'ın karşılığı sanırım. Peki eski adıyla AMC mevkisindeki Inside Forward için nasıl oluyor? Gene aynı isim mi geçiyor?

nannar
31.Ekim.2012, 14:10
türkçe isimler hoş olacak :) eline sağlık...

sentugo
31.Ekim.2012, 14:30
Çalışkan forvet ve Yardımcı Forvet ikisi bir arada kullanılabilirse yani etkili olursa hem bazı arkadaşların pres sorununa hem de gol yollarına çare olur.

Mücadeleci Orta saha dansa Savaşçı iyi olmuş.

Anchor Man yok sanırım ?

Aydin
31.Ekim.2012, 16:05
verimli bek olmamış bence. diğer bek türü verimsiz mi yani? ya da daha mı az verimli? tam bek çok motamot zaten. bence kanat savunmacısı daha uygun olabilirdi, madem stoperler savunmacı olmuş. ama o zaman da wing back çevirisi gibi olmuş olacak. wing back de ofansif kanat savunmacısı olabilir. yırtıcı da olmamış zira. bir full back de yırtıcı olabilir. mesela fener'de wing back'e yakın bir yerde görev yapmış olan andre santos yırtıcı değildi, ancak galatasaray'da full back'e yakın bir mevkide oynayan sabri oldukça yırtıcı. belki sen yırtıcı ve verimliyi farklı bir anlamda kullanmışsın ama yaygın kullanımları söylediğim gibi.

bunlar dışında tam donanımlı forvet yerine komple forvet ya da hakan şükür tipi çağdaş forvet :D, fırsatçı oyuncu yerine de fırsatçı golcü olabilirdi. fırsatçı golcünün çok yaygın bir kullanım alanı var çünkü. ayrıca advanced ve deep lying forward'ları ne olarak çevirdiğini tam çıkaramadım. yardımcı ve yaratıcı olarak çevirmişsin sanırım ama hangisi hangisini karşılıyor onu anlamadım tam. deep lying yardımcı olsa gerek.

uzun lafın kısası söylemek istediğim şu, binlerce kişinin oynayacağı bu oyundaki temel kavramları kendi mantığına göre yarattığın tabirlerle değil de halihazırdaki yaygın kavramlarla çevirseydin daha uygun olurdu.

Hali hazırdaki kavramlar derken, bazı şeyleri benim yorumladığım gibi yorumlayıp, bunu "hali hazırdaki yaygın kavram" olarak nitelendirmişsin.

Sırayla gideyim, wing back, dediğin gibi "ofansif kanat oyuncusu" olamaz çünkü ofansif kant oyuncusunun karşılığı bildiğin am rl. wing back daha çok 3-5-2 kullanan bir oyuncunun kanattaki oyunculara vereceği görev olur. Her ileri çıkan bek'i wing back olarak nitelendirmemen gerekir. Adamına göre değil, taktiğine göre oyuncuları böyle nitelendirebilirsin.

Roberto Carlos ve Cafu örneğini verdim çünkü 2002 dünya kupası aklıma geldi. 3-5-2 oynayan Brezilya vardı ve kanatlar RC ve Cafu'ya emanetti. Hatta 2003'de Türkiye şampiyonu olan Beşiktaş'ta da İbrahim Üzülmez aynı görevi uyguluyordu. Ama real madrid'de Roberto Carlos wing back değil, back olarak oynardı Cafu da Roma'da back oynardı. Aynı şekilde Lucescu gidip, Beşiktaş defansı dörtleyince, İbrahim Üzülmez de DL moduna geri döndü.

Mesela Hakan Balta'dan beklenen şey nedir? 4-4-2 dizilişinde verimli olması. Ama geçen seneye kadar bunu gerçekleştiremiyordu. Bu sene biraz verim alınmaya başlamışken (verimden kastım, hücuma da iyi yardım etmesi) sakatlandı falan. Ama taktiğin veya 4 lü savunmanın önünde herhangi bir kanat oyuncusu olmasa bile, Hakan Balta'yı Yırtıcı Bek yapamazsın. Ama Sabri'yi yaparsın :icon_razz:

Buradaki sıfatları oyunculara bindirmeye çalışmaman gerekir. Taktiğine göre bu sıfatları oyucularına yüklemen gerekir. "Diğer türlü bek verimsiz mi?" gibilerinden soru bence biraz saçma olmuş. Zaten 2 görev var yükleyebileceğin. Verimli olmasını istersin, ya da yırtıcı olmasını istersin.

Bunların arasındaki farkı bir kez daha tekrarlayayım. Verimli bek, ileri çıkar arada. Önünde adam olur. Ama yırtıcı bek'e bütün bir kanadı emanet edersiniz.

Kısacası Wing Back, ofansif kanat oyuncusu olamaz. Defansif görevlerinin bir şekilde vurgulanması gerekiyor ve bunu sağlayacak kelime, kısa ve öz olarak "bek" olur.

Advanced Forward, Yaratıcı olarak, Deep Lying Forward ise Yardımcı Forvet olarak çevirdim.

Bunları çevirirken Motamot çeviri yapmadım. Motamot yapsaydım çok saçma olurdu. Açıklamalarındaki kavramlara göre uyarlamaya çalıştım. BleedingMoon, teşekkür ederim fikirlerin için. Merak etme ben spor medyasında çalıştım uzun senelerdir ve az çok "hali hazırda" şeyleri biliyorum. Ama bek oyuncuları için söylediğin şeyler bu hali hazırda şeyleri karşılamıyor. Diğer konularda ayarlama yapabilirim. Fırsatçı Golcü yapabilirim mesela. Ama bek konusunda sıkıntı var .)

Bek oyuncuları hakkında söylediklerini, biraz bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Verimli ve Yırtıcı gibi terimleri normalde kullanmazdım ama Full Back ve Wing Back'in açıklamalarına göre bunları uygun gördüm. Yaptığım açıklamalardan sonra aklına daha uygun bir şey gelirse düzeltebilirim.

Tekrar teşekkür ederim :)

Aydin
31.Ekim.2012, 16:14
Çalışkan forvet ve Yardımcı Forvet ikisi bir arada kullanılabilirse yani etkili olursa hem bazı arkadaşların pres sorununa hem de gol yollarına çare olur.

Mücadeleci Orta saha dansa Savaşçı iyi olmuş.

Anchor Man yok sanırım ?

Anchor Man'i ön libero olarak çevirdim. Örnek olarak da Suat Kaya'yı vermeyi düşünmüştüm. Ama unutmuşum.

"Hareketli Kanat Oyuncusu" Inside Forward'ın karşılığı sanırım. Peki eski adıyla AMC mevkisindeki Inside Forward için nasıl oluyor? Gene aynı isim mi geçiyor?

Abi bunu söylediğin iyi oldu. Normalde mevkilere bakarken oyuncuyu tam AMC yaptığımda bu özellik çıkmıyordu. Ancak şimdi AMC'yi tam ortadan değil de, hafif kanada doğru yakınlaştırdığımda da bu özellik çıktı. Oyuncunun mevkisi AMC olmasına rağmen rol olarak "hareketli kanat" görevinin verilmesi saçma olur. Ama Inside Forward'in de açıklaması bildiğin kanat oyuncularının içeri kat etmesine dayanıyor.

Bu durumda Hareketli Kanat Oyuncusu sıfatını değiştirmem gerekiyor. Aklıma ilk gelen "İçeri Kat Eden Oyuncu" oldu ama bu konudaki alternatiflerinizi bekliyorum. Buraya bir ayar çekmem gerekiyor.

sentugo
31.Ekim.2012, 16:17
Gizli golcü olabilir mi ? Tamamiyle kafadan atıyorum.

Aydin
31.Ekim.2012, 16:20
Gizli Golcü biraz da aslında Fırsatçı Oyuncu'yu andırıyor gibi geldi bana.

Hareketli Kanat Oyuncusu'ndan "kanat" kısmını çıkarttığımda da olur gibi geldi şimdi. "Hareketli Oyuncu" gibilerinden bir şey. Bilemedim.

Walter Sakana
31.Ekim.2012, 16:33
Abi bunu söylediğin iyi oldu. Normalde mevkilere bakarken oyuncuyu tam AMC yaptığımda bu özellik çıkmıyordu. Ancak şimdi AMC'yi tam ortadan değil de, hafif kanada doğru yakınlaştırdığımda da bu özellik çıktı. Oyuncunun mevkisi AMC olmasına rağmen rol olarak "hareketli kanat" görevinin verilmesi saçma olur. Ama Inside Forward'in de açıklaması bildiğin kanat oyuncularının içeri kat etmesine dayanıyor.

Bu durumda Hareketli Kanat Oyuncusu sıfatını değiştirmem gerekiyor. Aklıma ilk gelen "İçeri Kat Eden Oyuncu" oldu ama bu konudaki alternatiflerinizi bekliyorum. Buraya bir ayar çekmem gerekiyor.

Önceki serilerde tam ortadaki AMC'de çıkıyordu artık çıkmıyor mu?

Ben de ilk etapta sentugo gibi "Gizli Golcü" düşündüm, futbol oynadığımız dönemlerde hocalarımız orta sahadan ileri çıkıp forveti ikileyecek veya üçleyecek oyuncular için bu terimi kullanırdı. Ama senin dediğin gibi burada asıl olarak C.Ronaldo, Messi tarzı kanattan içeri kateden oyuncular için kullanıldığından "İçeri Kat Eden Oyuncu" fikrin mantıklı geldi bana da. Tabi -Türkçe'ye nasıl çevirdiniz bilmiyorum ama- "wide play" için verilen "İçeri Kat Eder" komutuyla bir anlam karmaşası olur mu bilemem. "Ekstra Forvet" veya "Ek Forvet" gibi tanımlar da uçuk kaçar sanırım :)

Aydin
31.Ekim.2012, 16:43
Beta'nın azizliğine uğramışım. Bendeki beta'da Ortadaki AMC bölgesinde inside forward seçeneği yoktu ancak, şimdi bir de demoya bakayım dedim. Inside Forward gözüktü.

Bu durumda Gizli Golcü sanki daha mantıklı ama ne bileyim, açıklamasında topu ters ayağına alıp, ceza sahasına girmesi, genellikle kanat oyuncularının yaptığı şeyler. Hani messi ve ronaldo'yu ayrı bir yere koyalım. Ribery, Robben, Hasan Şaş falan gibi adamlar terste oynayabiliyordu hatırladığım kadarıyla. Olayı yuvarlayıp İçeri Kat Eden Oyuncu da yapabilirim ama bu konuda beyin fırtınası yapmak gerekiyor işte :)

Walter Sakana
31.Ekim.2012, 16:58
Ek olarak; yazdıkların arasında libero mevkisindeki rolleri göremedim. Gözden kaçmışsa onu da hatırlatmak isterim.

Sweeper: Süpürücü
Libero: Libero

Şeklinde çevrilmiştir sanırım.

BleedingMoon
31.Ekim.2012, 17:00
Hali hazırdaki kavramlar derken, bazı şeyleri benim yorumladığım gibi yorumlayıp, bunu "hali hazırdaki yaygın kavram" olarak nitelendirmişsin.

Sırayla gideyim, wing back, dediğin gibi "ofansif kanat oyuncusu" olamaz çünkü ofansif kant oyuncusunun karşılığı bildiğin am rl. wing back daha çok 3-5-2 kullanan bir oyuncunun kanattaki oyunculara vereceği görev olur. Her ileri çıkan bek'i wing back olarak nitelendirmemen gerekir. Adamına göre değil, taktiğine göre oyuncuları böyle nitelendirebilirsin.

Roberto Carlos ve Cafu örneğini verdim çünkü 2002 dünya kupası aklıma geldi. 3-5-2 oynayan Brezilya vardı ve kanatlar RC ve Cafu'ya emanetti. Hatta 2003'de Türkiye şampiyonu olan Beşiktaş'ta da İbrahim Üzülmez aynı görevi uyguluyordu. Ama real madrid'de Roberto Carlos wing back değil, back olarak oynardı Cafu da Roma'da back oynardı. Aynı şekilde Lucescu gidip, Beşiktaş defansı dörtleyince, İbrahim Üzülmez de DL moduna geri döndü.

Mesela Hakan Balta'dan beklenen şey nedir? 4-4-2 dizilişinde verimli olması. Ama geçen seneye kadar bunu gerçekleştiremiyordu. Bu sene biraz verim alınmaya başlamışken (verimden kastım, hücuma da iyi yardım etmesi) sakatlandı falan. Ama taktiğin veya 4 lü savunmanın önünde herhangi bir kanat oyuncusu olmasa bile, Hakan Balta'yı Yırtıcı Bek yapamazsın. Ama Sabri'yi yaparsın :icon_razz:

Buradaki sıfatları oyunculara bindirmeye çalışmaman gerekir. Taktiğine göre bu sıfatları oyucularına yüklemen gerekir. "Diğer türlü bek verimsiz mi?" gibilerinden soru bence biraz saçma olmuş. Zaten 2 görev var yükleyebileceğin. Verimli olmasını istersin, ya da yırtıcı olmasını istersin.

Bunların arasındaki farkı bir kez daha tekrarlayayım. Verimli bek, ileri çıkar arada. Önünde adam olur. Ama yırtıcı bek'e bütün bir kanadı emanet edersiniz.

Kısacası Wing Back, ofansif kanat oyuncusu olamaz. Defansif görevlerinin bir şekilde vurgulanması gerekiyor ve bunu sağlayacak kelime, kısa ve öz olarak "bek" olur.

Advanced Forward, Yaratıcı olarak, Deep Lying Forward ise Yardımcı Forvet olarak çevirdim.

Bunları çevirirken Motamot çeviri yapmadım. Motamot yapsaydım çok saçma olurdu. Açıklamalarındaki kavramlara göre uyarlamaya çalıştım. BleedingMoon, teşekkür ederim fikirlerin için. Merak etme ben spor medyasında çalıştım uzun senelerdir ve az çok "hali hazırda" şeyleri biliyorum. Ama bek oyuncuları için söylediğin şeyler bu hali hazırda şeyleri karşılamıyor. Diğer konularda ayarlama yapabilirim. Fırsatçı Golcü yapabilirim mesela. Ama bek konusunda sıkıntı var .)

Bek oyuncuları hakkında söylediklerini, biraz bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Verimli ve Yırtıcı gibi terimleri normalde kullanmazdım ama Full Back ve Wing Back'in açıklamalarına göre bunları uygun gördüm. Yaptığım açıklamalardan sonra aklına daha uygun bir şey gelirse düzeltebilirim.

Tekrar teşekkür ederim :)

rica ederim. ben de sırayla gideyim o zaman:

benim bekler hakkında söylediklerim hali hazırdaki kavramlar değil. zaten bekler için spesifik türkçe tabirler yok. ben sadece sen stoperlere savunmacı dediğin için aynı mantıkta fikir yürüttüm. şöyle ki:

wb için "ofansif kanat oyuncusu" değil ofansif kanat "savunmacısı" kavramını önerdim. burada defansif özelliğe zaten vurgu yaptım. ayrıca bu isimlendirmeyi yaparken senin stoperlere savunma oyuncusu demeni baz aldığımı söyledim. yani senin yorumladığın şekli doğru kabul ederek beklere isim önerdim. wing back'in ve full back'in ne olduğunu bilmek çok zor bir şey değil. bilgi eksikliğimin olduğunu düşünmüyorum.

diğer türlü bek verimsiz mi diye sorarken orada ciddi değildim. çünkü verimli bek'in ciddi bir kavram olduğunu düşünmüyorum zaten.

senin spor medyasında çalışmış olman, halihazırdaki kavramları biliyor olman mesele değil, mesele bunlar yerine kendi yarattığın şeyleri kullanman. yani oyunda çevirmenlerin hakkı olduğu gibi oynayanların da hakkı olduğunu düşünüyorum. yoksa senin gerek türkçe gerek ingilizce gerekse ingilizce ve türkçe futbol kavramları bilginden şüphem yok.

tekrar söylüyorum bekler hakkında "stoper" için kullandığın "savunmacı" kavramı üzerinden yola çıktım. yanlış anlaşılma olmasın orada. benim uydurduğumu iddia ediyorsun ama sen de işkembe-i kübradan atıyorsun deme. seni referans aldım zaten. :)

nessus
31.Ekim.2012, 17:09
İç forvet. motomot gibi gelir ama en temizi.

Aydin
31.Ekim.2012, 17:15
BleedingMoon, aksine böyle alternatif düşüncelere ihtiyacımız var. Düşündüklerini yazıyorsun Türkçeleştirme'nin güzelleşmesi için. Teşekkür ederim.

Aslında stoperlere savunmacı demedim. Defender'lara savunmacı dedim. Hatta oyunda "stopper" olarak yazan yerleri "stoper" olarak bıraktım.

"Savunmacı"yı yazmak istemiyordum açıkçası ama diğer türlü "Basit Oynayan Defans Oyuncusu" gibi uzun uzadıya yazmam gerekecekti ve fark ettin mi bilmiyorum ama bunları 3 kelimeye sığdırmam gerekiyor ekstrem durum olmadıkça çünkü kısaltmalarına maksimum 3 harf verebiliyoruz. Bu yüzden "Basit Oynayan Savunmacı" yaptım buraları.

Eğer yani stoper'i savunmacı olarak çevirmedim. Defender'ı savunmacı olarak çevirdim bunun nedeni de karakter sayısını azaltmak. Senin uydurduğunu kast etmedim ayrıca. Aramızda yorum farkının olduğunu söyledim. Benim hali hazırda gördüğüm şeylerle senin bunları tanımlaman arasında fark var demek istedim ve bunların niye wing back rolünü üstlenemeyeceğin anlatmaya çalıştım :)

Bunun dışında şöyle bir durum da var. Oyunda Wing Back diye bir pozisyon var biliyorsun. Orasını Ofansif Bek olarak çevirdim. Ama oyuncu rollerindeki Wing Back'in açıklamanın hakkını "ofansif bek" kavramı pek vermiyor. "Yırtıcı bek" kavramının da tam oturmadığını düşünüyorum ama bulabildiğim en yakını bu. Önerilere açığım :)

Aydin
31.Ekim.2012, 17:26
Ek olarak; yazdıkların arasında libero mevkisindeki rolleri göremedim. Gözden kaçmışsa onu da hatırlatmak isterim.

Sweeper: Süpürücü
Libero: Libero

Şeklinde çevrilmiştir sanırım.

Sweeper: Çakılı Defans Oyuncusu olarak çevirmişim.

Libero ise libero.

Onları da ekledim şimdi.

BleedingMoon
31.Ekim.2012, 17:29
stoper derken görev değil de mevki olarak söyledim :) bizim için ortada oynayan adamlar stoperdir arkadaş. galat-ı meşhur sanırım bu. geriye yaslanarak oynayan adama da stoper diyoruz.

Aydin
31.Ekim.2012, 17:37
stoper derken görev değil de mevki olarak söyledim :) bizim için ortada oynayan adamlar stoperdir arkadaş. galat-ı meşhur sanırım bu. geriye yaslanarak oynayan adama da stoper diyoruz.

Eş anlamlı kelimeler için miydi yani bu öneriler .)

Neyse dediğim gibi, oyundaki açıklamasının karşılığının tam olarak verilmesi gerekiyor.

Inside Forward şu an sahipsiz durumda. Daha mantıklı bir öneri gelmediği sürece İçe Kat Eden Oyuncu olarak çevireceğim bunu.

William Rookwood
31.Ekim.2012, 17:40
Gençlerbirliğinde ki Lekic' hangi pozisyonda verimli olur?

BleedingMoon
31.Ekim.2012, 17:44
kat eden forvet de olabilir. zira üç kelimelik.

mustangshelby
31.Ekim.2012, 17:53
Gençlerbirliğinde ki Lekic' hangi pozisyonda verimli olur?

Lekic'in özellikleri Hedef Santrafora uygun gibi geldi bana.

William Rookwood
31.Ekim.2012, 18:02
Banada öyle geliyor bende o pozisyonda oynatıyorum ama hiç verim alamıyorum..

Walter Sakana
31.Ekim.2012, 18:13
Önerilere açığım yazmışsın, ben de hoşgörüne sığınarak birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum. FM ile ilgili çalışmalara katılmaktan, paylaşımlarda bulunmaktan büyük keyif almama ve yeterli düzeyde İngilizce bilmeme rağmen işin zahmeti ve sorumluluğunu düşünerek çeviri ekibine katılmaya (başvurmaya) cesaret bile edemedim. Şimdi burada en azından 1-2 önerim beğenilirde çorbada tuz tanesi kadar bile katkım olursa mutluluk duyarım.

Bekler için açıkçası ben de zorlandım. Full Back için "Geri Bek" ya da "Standart Bek", Wing Back içinse "Ön Bek" ya da "Yaratıcı Bek" ifadeleri aklıma gelen ama pek içime sinmeyenler.

“Deep Lying” ifadesi defansif bir anlam taşımıyor. Geriye doğru gelip top alan oyuncuları tanımlamak için kullanılıyor. Bu bağlamda “Deep Lying” için “Derin yada Geri” gibi ifadeler daha uygun olur bence. Tabi burada “bence”si önemli değil genele nasıl hitap ettiği önemli onun farkındayım. Ama dediğim gibi düşünürsek Xavi, Pirlo gibi oyuncuların yaptığı işi tanımlamaya “Defansif Oyun Kurucu” gibi bir ifade pek uymuyor sanki. “Derin Oyun Kurucu” , “Geri Oyun Kurucu” gibi ifadeler geriden oyun kurma eylemini daha iyi ifade ediyor diye düşünüyorum. Hatta “Advanced Playmaker” için kullandığınız gibi sadece “Oyun Kurucu” şeklinde bir tanımlama düşünülebilir (Advanced Playmaker için "Ön Oyun Kurucu gibi daha farklı bir tanımlama yaparak). Aynı şekilde “Deep Lying Forward” görevindeki oyuncu forvet hattından geriye sarkarak orta saha ile forvet hattı arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Bu bağlamda “Yardımcı” ifadesi çokta yanlış kaçmamakla birlikte yaptığı işi “Sarkan Forvet” ya da “Sarkık Forvet” ifadesi daha iyi tanımlıyor diye düşünüyorum. Özellikle "Sarkık Forvet" çok ideal bir tanımlama gibi geliyor bana.

“Limited Defender”ın görevi sadece topu/rakibi karşılamak ve ne şekilde olursa olsun uzaklaştırmak yani yaptığı iş sadece “savunmak” olduğundan “Salt Savunmacı” veya benzeri bir tanımlama daha uygun olur diye düşünüyorum. "Basit Oynamak" ifadesi genelde topu aldığında maceraya girmeden en yakınındaki oyuncuya aktarmak anlamında kullanıldığından "Basit Oynayan Savunmacı" tanımı biraz yanıltıcı geldi bana.

Orta sahanın sağ ve sol kanadında oynayan oyuncular için “açık” ifadesi de kullanılır (Sağ Açık, Sol Açık gibi) çoğunuzun bildiği gibi. Bu şekilde kullanabilseydik çok yerinde olurdu. Ancak FM’de rol için Sağ ve Sol tanımlamalarını kullanamadığımız için “Açık” ifadesi havada kalıyor biraz. Sizin tercih ettiğiniz “Çalışkan Kanat” ifadesi yanlış bir tanımlama değil tabi ki. Fakat kanat (AMR/AML) ile kenar (MR/ML) mevkilerine farklı tanımlamalar kullanarak bu ikisini ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden Wide Midfielder için “Kenar Orta Saha” veya "Dış Orta Saha" gibi tanımlamalar daha uygun olurdu gibi.

Box To Box Midfielder için “İki Yönlü” çok doğru bir ifade tabi ki ama biraz daha futbol terimiyle sonuçta aynı anlama gelen “Çift Yönlü” ifadesini tercih ederim şahsen. Ya da “Wide Midfielder” rolü için kullandığınız “Çalışkan” ifadesi bu rol için de gayet uygun olabilir. Bir başka alternatif ise biraz tarz katmak adına “Dinamo” olabilir.

Trequartista için “10 numara” çok sık kullanılan ve bu rolü tanımlamak için ilk aklımıza gelen ifade kuşkusuz. Buna itirazım yok kesinlikle. Kişisel bir tercih olarak “Maestro” veya “Serbest Rol” veya "Serbest Oyuncu" gibi forma numarasından bağımsız bir ifadeyi görmek isterdim.

Complete Forward için “Tam Donanımlı Forvet” aslında gayet güzel bir tanımlama olmuş. Fakat futbol dilinden biraz uzak bence. Gene şahsi bir düşünce olarak “Çok Yönlü Forvet” tanımlaması uygun olabilir. Tabi birebir çevirisi olarak “Komple Forvet” de düşünülebilir bilemiyorum.

"Pas Dağıtan Savunmacı" gayet uygun. Alternatif olarak aklıma gelenler: "Teknik Savunmacı", "Oyun Kuran Savunmacı" yada "Oyun Kurucu Savunmacı" ve "Pasör Savunmacı".

Tüm bu yazdıklarım eleştiri değil birkaç bence önerisidir sadece...

mustangshelby
31.Ekim.2012, 18:13
Banada öyle geliyor bende o pozisyonda oynatıyorum ama hiç verim alamıyorum..

Valla ince ayarlarını yaptıktan sonra çok iyi işler yapıyorlar ben M.Gladbach yönettim ordaki forvet tarzlarıda Hedef Santrafordu (Hanke ve de Camargo) çok iyi verim aldım hatta dönüşümlü oynatıyorum özellikle deplasmanda kendi sahamda De Jong oynuyor fırsatçı olarak.

William Rookwood
31.Ekim.2012, 18:18
Belki tek forvet oynadığım için olalbilir hiç hedef santrafor oynatmadığım için pek bi bilgim yok bu konuda

nessus
31.Ekim.2012, 18:26
AMC pozisyonundaki inside forward rolü içe kat eden oyuncu olamaz. Adam zaten bahsi geçen "iç" pozisyonundadır. İçe katetmek, kenar oyuncuların yapacağı bir iş.

BleedingMoon
31.Ekim.2012, 18:47
ceza sahası dışından ceza sahasına her yerden katedilebilir. amc pozisyonundaki adamın doğal pozisyonu ceza sahası dışındadır zaten.

Aydin
31.Ekim.2012, 19:32
Önerilere açığım yazmışsın, ben de hoşgörüne sığınarak birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum. FM ile ilgili çalışmalara katılmaktan, paylaşımlarda bulunmaktan büyük keyif almama ve yeterli düzeyde İngilizce bilmeme rağmen işin zahmeti ve sorumluluğunu düşünerek çeviri ekibine katılmaya (başvurmaya) cesaret bile edemedim. Şimdi burada en azından 1-2 önerim beğenilirde çorbada tuz tanesi kadar bile katkım olursa mutluluk duyarım.

Ne demek Gabi Abi. Beyin fırtınası olsun diye bu rehber konularını önceden açmıştım zaten :)

Bekler için açıkçası ben de zorlandım. Full Back için "Geri Bek" ya da "Standart Bek", Wing Back içinse "Ön Bek" ya da "Yaratıcı Bek" ifadeleri aklıma gelen ama pek içime sinmeyenler.

Bekler konusu için hala önerilere açığım :)

“Deep Lying” ifadesi defansif bir anlam taşımıyor. Geriye doğru gelip top alan oyuncuları tanımlamak için kullanılıyor. Bu bağlamda “Deep Lying” için “Derin yada Geri” gibi ifadeler daha uygun olur bence. Tabi burada “bence”si önemli değil genele nasıl hitap ettiği önemli onun farkındayım. Ama dediğim gibi düşünürsek Xavi, Pirlo gibi oyuncuların yaptığı işi tanımlamaya “Defansif Oyun Kurucu” gibi bir ifade pek uymuyor sanki. “Derin Oyun Kurucu” , “Geri Oyun Kurucu” gibi ifadeler geriden oyun kurma eylemini daha iyi ifade ediyor diye düşünüyorum.

Abi bu adamlar oyun kuruyor ancak defansa da yardım ediyor. Topu geriden alma eylemiyle kalmıyorlar. Defansif özellikler de taşıyorlar. Defansa gelip top alıyorlar oyun kurmak için ama top rakipteyken de savunma yardıma geliyorlar. Bu yüzden bu iki görevi de aynı anlamda karşılayabilecek "Defansif Oyun Kurucu"dan başka bir terim gelmiyor aklıma.

Ek: hatta bu oyuncularda aranan özelliklere bakarsan, markaj ve top kapma'nın da lazım olduğunu görürsün abi. Bu yüzden defansif özelliklerinin altının çizilmesi gerekiyor.

Hatta “Advanced Playmaker” için kullandığınız gibi sadece “Oyun Kurucu” şeklinde bir tanımlama düşünülebilir (Advanced Playmaker için "Ön Oyun Kurucu gibi daha farklı bir tanımlama yaparak). Aynı şekilde “Deep Lying Forward” görevindeki oyuncu forvet hattından geriye sarkarak orta saha ile forvet hattı arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Bu bağlamda “Yardımcı” ifadesi çokta yanlış kaçmamakla birlikte yaptığı işi “Sarkan Forvet” ya da “Sarkık Forvet” ifadesi daha iyi tanımlıyor diye düşünüyorum. Özellikle "Sarkık Forvet" çok ideal bir tanımlama gibi geliyor bana.

"Sarkma" eylemini hep ileriye doğru algıladım ben abi normalde. "Defansın arkasına sarkma" muhabbeti vardır hani. O yüzden bir forvet oyuncusunun kendi orta sahasına sarkması biraz garip duruyor açıkçası. Aslında ben İkinci Forvet ve Yardımcı Forvet arasında kalmıştım.

“Limited Defender”ın görevi sadece topu/rakibi karşılamak ve ne şekilde olursa olsun uzaklaştırmak yani yaptığı iş sadece “savunmak” olduğundan “Salt Savunmacı” veya benzeri bir tanımlama daha uygun olur diye düşünüyorum. "Basit Oynamak" ifadesi genelde topu aldığında maceraya girmeden en yakınındaki oyuncuya aktarmak anlamında kullanıldığından "Basit Oynayan Savunmacı" tanımı biraz yanıltıcı geldi bana.

Bunun oyundaki açıklamasını okurken aklıma Servet Çetin geldi. Riske girmez topu taca atardı. O yüzden "basit oynamayı" böyle olarak görüyordum ama haklısın abi. Ayağa basit pas yapan defans oyuncusu gibi de duruyor. Salt Savunmacı yapabilirim buraları.

Hatta Savunmacı'dan çok Stoper'e dönüştürmeyi düşünüyorum buralar. BleedingMoon'un bu konudaki önerisi daha hoş duruyor.

Orta sahanın sağ ve sol kanadında oynayan oyuncular için “açık” ifadesi de kullanılır (Sağ Açık, Sol Açık gibi) çoğunuzun bildiği gibi. Bu şekilde kullanabilseydik çok yerinde olurdu. Ancak FM’de rol için Sağ ve Sol tanımlamalarını kullanamadığımız için “Açık” ifadesi havada kalıyor biraz. Sizin tercih ettiğiniz “Çalışkan Kanat” ifadesi yanlış bir tanımlama değil tabi ki. Fakat kanat (AMR/AML) ile kenar (MR/ML) mevkilerine farklı tanımlamalar kullanarak bu ikisini ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden Wide Midfielder için “Kenar Orta Saha” veya "Dış Orta Saha" gibi tanımlamalar daha uygun olurdu gibi.

Abi burada Wide Midfielder'ın açıklamasına baktım. Adam bir ileri bir geri gidiyor. Tam bir MR oyuncusu için yapılmış bu rol. Kenar veya Dış yaptığımda oyuncunun nerede oynadığını daha çok vurgulamış gibi olurum. Yani kapsam genişler. Ama "Çalışkan" gibi bir sıfat kattığımda kalkıp da bu görev Robben'e verilmez. Zanetti'ye verilir. Atıyorum, Sabri'ye bile verilebilir yani. Bu yüzden mevkiyi vurgulamaktan çok, oyuncunun yaptığı işin vurgulanmasının gerektiğini düşünüyorum.

Box To Box Midfielder için “İki Yönlü” çok doğru bir ifade tabi ki ama biraz daha futbol terimiyle sonuçta aynı anlama gelen “Çift Yönlü” ifadesini tercih ederim şahsen. Ya da “Wide Midfielder” rolü için kullandığınız “Çalışkan” ifadesi bu rol için de gayet uygun olabilir. Bir başka alternatif ise biraz tarz katmak adına “Dinamo” olabilir.

Ben bunu ilk başta çift yönlü yapmıştım. Sonra baktım Mehmet Demirkol Fenerbahçe'den bahsederken "emre gibi bir iki yönlü orta saha.." gibilerinden bir cümle kurdu. Ben de böyle değiştirdim. Eş anlamlı olduğu için pek sıkıntı yaratmaz burası.

Trequartista için “10 numara” çok sık kullanılan ve bu rolü tanımlamak için ilk aklımıza gelen ifade kuşkusuz. Buna itirazım yok kesinlikle. Kişisel bir tercih olarak “Maestro” veya “Serbest Rol” veya "Serbest Oyuncu" gibi forma numarasından bağımsız bir ifadeyi görmek isterdim.

Serbest Oyuncu benim de aklıma yattı. 10 Numara'dan daha iyi tanımlıyor oyuncunun rolünü.

Complete Forward için “Tam Donanımlı Forvet” aslında gayet güzel bir tanımlama olmuş. Fakat futbol dilinden biraz uzak bence. Gene şahsi bir düşünce olarak “Çok Yönlü Forvet” tanımlaması uygun olabilir. Tabi birebir çevirisi olarak “Komple Forvet” de düşünülebilir bilemiyorum.

Tam Donanımlı konusunda da değişiklik yapabilirm.

Çok teşekkürler Gabi abi. Önerilerinin devamını bekliyorum :)

mertkadir98
31.Ekim.2012, 20:18
teşekkürler çok işimize yariyacak

Walter Sakana
31.Ekim.2012, 23:41
Çok teşekkürler Gabi abi. Önerilerinin devamını bekliyorum :)

Asıl ben o kadar emeğin ardından tek tek sabır ve hoşgörüyle cevapladığın için teşekkür ederim. Sen kaşındın başlıyorum :D

"Sarkma" eylemini hep ileriye doğru algıladım ben abi normalde. "Defansın arkasına sarkma" muhabbeti vardır hani. O yüzden bir forvet oyuncusunun kendi orta sahasına sarkması biraz garip duruyor açıkçası. Aslında ben İkinci Forvet ve Yardımcı Forvet arasında kalmıştım.

Deep Lying Forward rolü tek forvet oynandığı zaman da verildiği için "İkinci Forvet" tanımlamasını seçmemekle çok iyi yapmışsın bence :) "Yardımcı Forvet" tanımlaması da benzer şekilde tek forvete verildiğinde biraz havada kalıyor gibi. Yaptığı iş aslında orta saha ile forvet arasında köprü kurmak olduğundan "Köprü Forvet" gibi enteresan bir tanımlama da düşünülebilir belki. Sarkma konusunda haklısın, o şekilde algılayanlar olabilir.

Abi burada Wide Midfielder'ın açıklamasına baktım. Adam bir ileri bir geri gidiyor. Tam bir MR oyuncusu için yapılmış bu rol. Kenar veya Dış yaptığımda oyuncunun nerede oynadığını daha çok vurgulamış gibi olurum. Yani kapsam genişler. Ama "Çalışkan" gibi bir sıfat kattığımda kalkıp da bu görev Robben'e verilmez. Zanetti'ye verilir. Atıyorum, Sabri'ye bile verilebilir yani. Bu yüzden mevkiyi vurgulamaktan çok, oyuncunun yaptığı işin vurgulanmasının gerektiğini düşünüyorum.

Yaklaşımın gayet mantıklı. Ama o zaman Defensive Forward'ın tanımlamasını değiştirmek gerekir sanki. Wide Midfielder "Çalışkan" ise Defensive Forward için de aynı ifadeyi kullanmak bu iki rolün oyun tarzlarının aynı olduğu izlenimini veriyor. Bu yüzden "Savaşçı" veya "Presçi" tarzında bir tanımlama daha mantıklı geliyor bana. Yani burada ileri-geri çalışma değil de Ball Winning Midfielder tarzı bir savaşçılık söz konusu bence. Defensive Winger da ismi Defansif olsa da gayet ofansif bir rol aslında. Önde tam saha pres yapan ve kazandığı topları çabucak değerlendiren (bunu yaparken normal bir kanat oyuncusu gibi top sürüp orta yapan) bir rol tanımlaması sonuçta. İsimleri ve komutları benzer olduğundan bu ikisi için benzer bir tanımlama beklenir bence. "Savaşçı Kanat Oyuncusu" & "Savaşçı Forvet" gibi...

Toparlasak; roller için seçtiğin tanımlamaların hiçbirini değiştirmesen bile bir FM sever olarak keyifle oynarım bu şekliyle de. Sadece senin de belirttiğin gibi daha farklı alternatifler neler olabilirdi diye beyin jimnastiği yapıyoruz. Herkesi memnun etmenin imkansızlığı ve bazı Türkçe karşılığı olmayan terimleri İngilizce'den Türkçe'ye çevirmenin zorluğu da düşünüldüğünde elinize emeğinize yüreğinize sağlık ne diyeyim.

mertayasava
01.Kasım.2012, 00:32
Tanımlamaları okudum ama sayfadaki yorumları tamamen okuyamadım,o yüzden aynıları yazılmışsa kusura bakmayın.

Verimli bek ve Yırtıcı bek yerine "bek" ve "ofansif bek," tanımlarını kullanmak bana göre daha doğru olacaktır.

Bek kavramı zaten dilimize yerleşmiş bir kelime."Full Back"in oyundaki komutlarına baktığımız zaman,defansın sağ-sol yakasında yer alan daha dengeli bir oyun sergileyen,zaman zaman hücuma katılan,zaman zaman top süren,zaman zaman ara pas deneyen ,zaman zaman orta açan bir profil görüyoruz.Buna sadece "Bek" demek daha mantıklı olacaktır,genellikle 4'lü savunmalalı ve kanatlı taktiklerde bek kullanılıyor.

"Wing Back" ise ya 3lü savunmalarda orta saha gibi ya 4lü savunma kanatsız taktiklerde bulunduğu kanadı koridor gibi kullanan ya da büyük takımlarda iyi takım savunmaları olduğu için %80 hücumu düşünen defans oyuncuları olarak kullanılıyor.Attacking Full Back diye bir kavram zaten oyuncu kişiliklerinde yer alan bir kelime grubu.Sırf bu yüzden bile wing backi ofansif bek olarak çevirilebilir.

Full Back:Bek
Wing Back:Ofansif Bek

Inside forward için ise dediğiniz gibi Hareketli Kanat Oyuncusu AMC mevkisi için problem yaratabilir.Bu mevkinin İngilizce kavramının ortaya çıkması açıkçası pek uzun bir geçmişe sahip değil,aşağı yukarı 5 yıl öncesine kadar tüm takımlar sistemlerinde "winger" dediğimiz klasik Britanya çıkışlı kanat oyuncuları gibi;dikine giden amaçları önündeki rakibi ekarte edip-etmeden ceza sahasına orta yapmak olan çizgi oyuncuları kullanıyorlardı(İlk aklıma gelenler Joaquin,Vicente,Denilson,Etxberria,Robben vs).Bunun ana nedeni ise takımları 2 forvet sahaya çıkması ve 442 kullanmasıydı ama son yıllarda 4-3-3 çok revaçta olan bir sistem,burada tek forvet kullanıldığı için kanatların hücuma direk etki etmesi zorunlu oldu bu yüzden kanatların amacı orta açıp asist yapmaktan daha çok gol atmak,dripling yapmak ve oyun kurmak oldu.Bir nevi 3lü forvetin sağ ve sol forvetleri olarak kaldılar.Amaç oyun kurmak,gol atmak olunca ayağının tersi kanatta oynayabilen,ayak içi olan,futbol zekası ve bitiriciliği yüksek olan oyuncular günden güne daha fazla topla içeri hareketlenmeye başladılar,populerlikleri sürekli arttı.

Bu kavramı içe kat eden,hareketli vs olarak çevirmek yerine PES dilindeki SS olarak çevirmek bana daha mantıklı geliyor.Second Striker yani "İkinci Forvet" bu yukarıdaki yazdıklarımı düşününce bu oyuncuların kanat değil de yalancı bir forvet olarak adlandırılmaları bana daha gerçekçi gözüküyor.Hem kısaltması da IF olur yani İngilizce'siyle aynı olur alışma problemi çekilmez hem de Hareketli Hücum oyuncusundan daha reel bir çeviri olur.

Inside Forward:İkinci Forvet

Aydin
01.Kasım.2012, 16:31
Oyunda gözükecek son halini ilk mesajımda güncelledim. Artık bu özelliklerde bir değişiklik olmayacak.

Teşekkür ederim fikirlerinizi paylaştığınız için.

fotosuki
01.Kasım.2012, 18:57
İlk mesajda mevkilerin yanına parantez içinde İngilizce karşılıkları da yazılırsa geçiş ve alışma süreci daha hızlı olur diye düşünüyorum.

BleedingMoon
01.Kasım.2012, 19:19
Oyunda gözükecek son halini ilk mesajımda güncelledim. Artık bu özelliklerde bir değişiklik olmayacak.

Teşekkür ederim fikirlerinizi paylaştığınız için.

çeviri ekibinde olmamamıza rağmen düşüncelerimizi ciddiye alıp uyguladığın için teşekkürler :)

Aydin
01.Kasım.2012, 21:06
Rica ederim. Bir elin nesi var .)

Ama büyük bir ihtimal bu düzenlemeler oyunda gözükmeyecek. Önümüzdeki güncellemede düzenli bir şekilde çıkacak gibi duruyor. Artık yarın göreceğiz.

lakin1907
10.Kasım.2012, 04:22
Şu an oyunda bu kısımlar çok karışık, ingilizce karşılıklarını anlamakta güçlük çekiyorum şimdi güncelleme çıkana kadar böyle karışık mı kalacak?

manfuya
08.Şubat.2013, 01:27
oyuncuların rol ve görevlerini verirken taktiğe göre biz mi karar vermeliyiz yoksa oyuncunun raporuna mı bakmalıyız

sentugo
08.Şubat.2013, 03:02
oyuncuların rol ve görevlerini verirken taktiğe göre biz mi karar vermeliyiz yoksa oyuncunun raporuna mı bakmalıyız

Oyuncu raporundaki şey tamamiyle gözlemciyle alakalı olduğu için gözlemcinin yanlış yapma lüksü bulunabilir ancak genelde iyi bir gözlemciyse doğruları söyler. Bu durumda Pivot Santrafor olan bir oyuncuyu Hızlı Hücumcu oynatamazsın. Oyuncuya rol ve görevlerini verirken taktiğe göre vermek, oyuncu alırken yine taktiğe göre oyuncu almak lazım. Mevcut oyuncularla standart bir taktik genelde tutmaz. Taktik dediğin sadece oyuncuda bitmez.

brsgrlr
28.Mart.2013, 17:14
rol & görevlerin çevirisinde hatalar var bence.

roller:
goalkeeper: kaleci
sweeper keeper: süpürücü kaleci
full back: bek
wing back: kanat beki
libero: libero
sweeper: süpürücü
central defender: merkez savunmacı
ball playing defender: top kullanan savunmacı
limited defender: kısıtlı savunmacı
defensive midfielder: defansif ortasaha
anchor man: çapa
deep lying playmaker: çakılı oyun kurucu
central midfielder: merkez ortasaha
ball winning midfielder: savaşçı ortasaha
box to box midfielder: çift yönlü ortasaha
advanced playmaker: oyun kurucu
winger: kanat
wide midfielder: dış ortasaha
defensive winger: defansif kanat
inside forward: gizli forvet
attacking midfielder: ofansif ortasaha
trequartista: 10 numara
deep lying forward: yardımcı forvet
advanced forward: forvet
target man: hedef adam
poacher: fırsatçı
complete forward: komple forvet
defensive forward: defansif forvet

görevler:
defend: savunma
support: destek
attack: hücum
stopper: stoper
cover: sarkık

Aydin
15.Haziran.2013, 03:34
çevirilerde hata yok. çevirileri oyuncunun rolüne birebir yapmayacağımı, oyuncunun rolünü açıklayan şekilde yapacağımı söylemiştim :)

470emre
11.Mayıs.2014, 17:06
Bir iki sorum olacak. Kafa karışıklığı yaşıyorum. Aslında standart bek kullanıyordum fakat takımda oyuncular uygun olunca iki yönlü bek kullanmaya karar verdim. Benim sıkıntım ise stoperler konusunda kararsız kalmam. Standar Stoper görevlerinde Savunma, Durdurucu ve Sıkı Defanstan hangisini uygulamalıyım sizce?