PDA

View Full Version : Küçük bir takımı dünya devi yapma

Ralph
31.Ekim.2012, 16:45
Merhaba,

bu oyunu oynarken en zevk alacağımız bölüm budur sanırım. Alt liglerden ya da üst liglerden küçük ve mütevazi bir takımı alıp, yıllar sonra o takımı dünya devi haline getirmek.

Sormak istediğim şu, oyunu bu amaca yönelik oynayan arkadaşlar önceliği neye veriyor?

-Kulübe gelen paralar ile alt yapı tesislerini geliştirmek mi?
-Kulübe gelen paralar ile daha iyi oyuncular alıp lig için savaşmak mı?
-Geleceğe yönelik genç oyuncu alıp satarak mı?
-Tecrübeli oyuncuları bir şekilde ikna edip, kulübe katarak mı?

Ya da bunların dışında önceliğiniz nedir acaba? Kurumsal bir takım yaratmanın yolları nereden geçiyor sizce?

antiochia
31.Ekim.2012, 16:51
hem altyapı, hem üst yapı, hem de maaş bütçemizi bozmayan iyi oyuncular, yaşıl oyuncular değil. Ve bu oyuncular değerini bulduğu zaman satmak uygundur bence...

sentugo
31.Ekim.2012, 16:52
Genç oyuncu alıp satmak en etkili yöntemdir. Hem başarı sağlanır hem de atışlarından para kazanılır. Para da başarıyı getirir. Ancak ilk aşamada genç oyuncular gelmek istemez bu yüzden iyi oyuncularla en üst lige çıkmak lazım.

Ya çok karmaşık yani sizin yazdıklarınızın hepsini zamanı gelince yapmak lazım aslında.

snaru
31.Ekim.2012, 16:53
şahsen ben chelmsfordu almıştım ilk olarak 2 sene ingiltere denemelerinde beleş oyuncu kapattıp gelen paraları biriktirip gençlik tesislerine yatırdım eğer stad full çekiyorsa tabiki stadı büyütürüm ama bende çekmiyordu. ucuz paralarla yetenekli genç oyuncuları kiraladım yada serbest kalan tecrübeli yaşlı oyuncuları aldım.

Ralph
31.Ekim.2012, 16:55
Ara sıra heveslenip İngiltere'nin en alt ligine el atayım diyorum ama yani 30-40 yıl lazım ona. Ben zannetmiyorum birisi kolay kolay o ligdeki takımları adam etsin. Yapılacak çok şey var çünkü. Tamam belki İngiltere en alt ligi de biraz uçuk kaçıyor ama düşünsenize o takımı adam ettiğinizi. Aldığınız zevk paha biçilemez olur.

nannar
01.Kasım.2012, 16:08
italya serie C2 den sanırım,CATANZARO ve malta liginden BİRKİRKARA ile dünya devi olmayı başardık :) yaklaşık 12-15 sezon arasında bu hedefe ulaşırsın.ilk yıllarda maaşı yüksek olan oyuncuları elden çıkarıp,gelecek vaad eden gençlerle uzun süreli anlaşmalar imzalarsan ve takıma göre yıldız sayılabilecek 2-3 oyuncuyu karoya katabilirsen başarı ve para gelir. stad, oyuncu ve personel maaşlarındaki kaliteye göre düşük fiyatlama ve transferlerden gelen paralar kurumsallaşmanın sağlanması için gereken paranın en önemli 3 kaynağı olacaktır.yani kaliteli personel yada oyuncuyu ucuza bağlayabilirsen hem stadın dolar hem de gelecek yıllarda iyi paralar kazanırsın. önemli noktalardan biri de seninle kontrat yenilemeye yanaşmayan bir oyuncuyu kontratının son senesinde fiyatının 1,5 katına falan diğer kulüplere önermelisin.yani beleşe oyuncu vermemeye dikkat et.Ama diğer takımlarda kontratı bitecek oyuncuları iyi analiz edip kulübe kazandırırsan yarım sezon ,bir sezon oynatıp satabilirsin.en hızlı para girişi bu şekilde oluyor. bedavaya aldıgın adamdan çok para kazanabilirsin ama bunu yaparken oyuncuya vereceğim maaşı da unutma.

lakin1907
01.Kasım.2012, 16:34
Alt liglerde oynarken yapacağın en önemli şey bulunduğun ligdeki en iyi takımlardan genç ve senin bulunduğun lige göre iyi profilleri olanları alıp oynatman. Bunu bedavaya yapabilmek için o kulüplerle pilot kulüp anlaşması yapabilirsin ama genelde maaşının %20-30'unu ödersen gönderiyorlar kiraya. Tabi bunu yaparken de şöyle bir şey yaşamıştım zamanında, portekiz 3.liginden bir takımla takımın iskeletini bu kiralık oyuncularla kurup bir üst lige çıkmıştım fakat kiralık gelenlerin çoğunu bir daha kiralayamadım, yerlerini de dolduramayınca kadrom 2. lige göre çok zayıf kalmıştı ve çok zorlanmıştım devre arasında yeni oyuncularla anlaşana kadar. Yani diyeceğim o ki kiralık oyuncular çok önemli ama sene sonunda yerlerini mutlaka doldurmalısın, 5 6 as oyuncunu birden kaybedebiliyorsun çünkü..

Özgür Çetin
01.Kasım.2012, 17:01
Merhaba,

bu oyunu oynarken en zevk alacağımız bölüm budur sanırım. Alt liglerden ya da üst liglerden küçük ve mütevazi bir takımı alıp, yıllar sonra o takımı dünya devi haline getirmek.

Sormak istediğim şu, oyunu bu amaca yönelik oynayan arkadaşlar önceliği neye veriyor?

-Kulübe gelen paralar ile alt yapı tesislerini geliştirmek mi?
-Kulübe gelen paralar ile daha iyi oyuncular alıp lig için savaşmak mı?
-Geleceğe yönelik genç oyuncu alıp satarak mı?
-Tecrübeli oyuncuları bir şekilde ikna edip, kulübe katarak mı?

Ya da bunların dışında önceliğiniz nedir acaba? Kurumsal bir takım yaratmanın yolları nereden geçiyor sizce?

fm 7 den beri hep alt ligler den takım alırım öyleki fm 2011 de edremit belediyespor(amatör takı myamasıyla) oynayıp 2020 de uefa şampişyonu olmuştum. ben 3.sünü tercih ederm.GElecege yönelik gençler alıp satmak.. Edremit belediyesporla süper lige çıktıgımda kurduugm takımın yaş ortalaması saadece 20 idi. Bu takımla 5 sene oynadım 5 senede sadece 6 takviye yaptım ve uefayı kazandım öyleki çok büyük paralara sattım
Diger kariyerlerimdede öyle.Gs yi aldıgım zamanda gençler alıp büyük paralara saattıp.3 ve 1.seçeneki uygularım her zaman Terübe oyuncuyu ikna etmeye çalışmam.Kendi tecrübelerimi takıma veririm