PDA

View Full Version : Salih Uçan [13.0]

lakin1907
01.Kasım.2012, 22:11
http://dosya.turksportal.net/research/2013/Fenerbahce_SalihUcan.jpg

brkdnz
05.Kasım.2012, 02:07
çok beğendim bu profili. -8 pa şuan için yeterli.

çok sağlam bir oyun kurucu olabilir gibi duruyor.

fbdevil190737
29.Kasım.2012, 19:41
Dayanıklılık , top kapma ve hızlanma özellikleri'nde artışa gidilmeli .

lakin1907
17.Aralık.2012, 13:39
Çok iyi bir profil, bravery ve strength 5 çok az gibi, aynı şekilde 1.82lik bir oyuncunun jumping'inin 5 olması da garip, neredeyse stochla aynı mı çıkıyorlar kafa topuna sizce? Tekniğine de 16 verilmesi bence biraz çok gibi, çünkü tamam ayağı düzgün ama o kadar göze batan bir tekniği yok, 14e düşürülebilir.

Universal
17.Aralık.2012, 13:40
Türk futbolunun Vierra'ı ya bu sitede okudum ya da başka yerde; ama söyleneni hak ediyor.

RasAnt
20.Aralık.2012, 16:29
Kesinlikle Viera güzel bir örnek tam bir orta saha oyuncusu,ilk geldiği zaman Alex tarzı oyuncu denildi çok korkmuştum o tarz bi oyuncu olsun istemedim saçlarıyla falan Fellainiyide anımsatıyor oyun şekli olarakta onun gibi olabileceğini düşündüm ve izlediğim kadarıyla çok memnunum,oyunu iki yönlü oynaması çok güzel hele çok temiz top kapmaları ve pasları kesinlikle bu adamın en büyük 2 özellikleri

Bunun yanında pozisyon alması,topsuz alan,dayanıklılık,çalışkanlık,takım oyunu,karar verme,top sürme,markaj gibi sivrilen yanlarıda var ilerleyen zamanlarda Türk futbolu ve Fenerbahçe müthiş bir orta sahaya kavuşacak.Meirelesin takımda olması çok büyük şans önünde üst düzey bir profesyonel var ondanda kendine çok şeyler katacaktır.

himone
20.Aralık.2012, 17:53
Bence bravery ve strength değerleri için 5 az olmuş. Rakam olarak bir fikrim olmasada kupa maçları da gösterdiki, ikili mücadelelere girmekten hiç çekinmiyor ve rakip pres yaptığı zaman ayakta kalıp pozisyonunu koruyabiliyor.

lakin1907
20.Aralık.2012, 18:00
Burada kırılgan, çok teknik bir 10 numara gibi yansıtılmış ama izlediğimiz maçlarda hiç böyle değildi.

barahir
20.Aralık.2012, 18:06
Özellikle de dünkü maçta dönen topları toplaması ve nerdeyse rakiple karşılaştığında tüm topları alması çok iyiydi..

Gncl1905
20.Aralık.2012, 18:12
Ben tek tek özellik söylemek yerine daha ileri gidip bir öneride bulunurdum ama araştırmacılar daha izlenmesi gerek diye düşünürler sanırım. Genel olarak da fiziksel özellikleri arttırılabilir.

Bu sene az oynadı sanırım ben birkaç maçına denk geldim ve çok beğendim. Şu anda bile yeterince iyi eğer böyle çalışmaya devam ederse ileride süper bir orta saha olacak gibi. Daha çok forma giymesi lazım tabi Türkiye Kupası maçları onun için büyük şans olabilir.

Sheriff
20.Aralık.2012, 18:46
Gözlemlediğim en büyük artıları, Pozisyon alma, çalışma oranı ve top kapma oldu, fiziksel özellikleride çok zayıf yansıtılmış. Paslarıda çok iyi fakat o zaten oyuna iyi yansıtılmış. Consistency de biraz artabilir, oynadığı maçlarda istikrarını korudu, yalnız bir maçta yaptığı bir hata pahalıya maloldu onun dışında kendi oyun standartında idi.

sui generis
20.Aralık.2012, 18:53
Salih suanki haliyle iyi gelişiyor. Ben 4-5 sezon ilerledim gayet iyi oynuyor , takımın beyni oldu.

fbdevil190737
20.Aralık.2012, 21:07
Belki önceki maçlarda rakipler zayıf diyebileceğimiz seviyede olduğu için fazla kıstas alınmadı ancak direk gözlemimle ve izleyenlerinde ortak görüşü olduğunu savunuyorum . Başta top kapma ve pozisyon alma olmak üzere güç ve dayanıklılık özelliklerinde çok ciddi bir artışa gidilmeli , şu anki hali ile bile wonderkid bir orta saha olacağının ve inanılmaz bir potansiyeli olduğunun sinyallerini veriyor . Bu konuda Fenerbahçe araştırmacısı ve araştırma şefi de fikirlerini belirtirlerse yeni data için memnuniyet duyarım.

Universal
20.Aralık.2012, 22:18
Dünkü maçtan sonra Vierra geliyor. Kaldı ki dünkü maç bile Baroni'den daha fazla PA girilmesi gerektiğini gösterir.

nekop
20.Aralık.2012, 22:32
Dünkü maçtan sonra Vierra geliyor. Kaldı ki dünkü maç bile Baroni'den daha fazla PA girilmesi gerektiğini gösterir.

-8 PA 135-160 arası diye biliyorum. Zaten her oyunda Baroni'den daha iyi bir PA'ya sahip olarak başlıyor.

Universal
20.Aralık.2012, 23:15
-8 PA 135-160 arası diye biliyorum. Zaten her oyunda Baroni'den daha iyi bir PA'ya sahip olarak başlıyor.

Abi oyunda gelmişyiro, 155 olsa oyunda bir Emre Belözoğlu etkisi yapmıyor takım içinde.

himone
16.Ocak.2013, 18:09
Salih Uçan için düşünülen bir gelişme var mıdır? Benim gibi birçok arkadaş geliştirilmesi konusunda hemfikirdir herhalde.

petrol_fb12
16.Ocak.2013, 18:13
Salih Uçan için düşünülen bir gelişme var mıdır? Benim gibi birçok arkadaş geliştirilmesi konusunda hemfikirdir herhalde.

Şubat ayındaki güncellemede yansıtılıcak.

Escochae
16.Ocak.2013, 18:13

Bende epey bir değişiklik yapılmasını düşünüyorum fakat bu konuda en önemli düşünce araştırmacıların. O yüzden onların fikirlerini çok merak ediyorum. Bir bilgilendirme yaparlarsa çok mutlu olurum.

petrol_fb12
16.Ocak.2013, 18:20
Bende epey bir değişiklik yapılmasını düşünüyorum fakat bu konuda en önemli düşünce araştırmacıların. O yüzden onların fikirlerini çok merak ediyorum. Bir bilgilendirme yaparlarsa çok mutlu olurum.

Zihinsel olarak herşeyi bir kaç kademe yükselicek ..

Gelelim Ayaklara.İzlediğim kadarıyla.Top Kapma 2-3 kademe yükselicek.Pas 17 olabilir.Markaj 8-9 olabilir.Top Sürme 11 olabiliir (BELKİ) ..

Fiziksel olarak. Dayanıklılık 10 - denge -9- Güç 7 -- Hız 10 Hızlanma 13 Vucut zindeleği 9

himone
16.Ocak.2013, 19:59
Zihinsel olarak herşeyi bir kaç kademe yükselicek ..

Gelelim Ayaklara.İzlediğim kadarıyla.Top Kapma 2-3 kademe yükselicek.Pas 17 olabilir.Markaj 8-9 olabilir.Top Sürme 11 olabiliir (BELKİ) ..

Fiziksel olarak. Dayanıklılık 10 - denge -9- Güç 7 -- Hız 10 Hızlanma 13 Vucut zindeleği 9

Peki burada hangi özelliklerin geliştirileceği için bir tartışma olacak mı yoksa araştırmacının kafasında belli mi değişiklik?

Bu konuyla alakalı olmasa da takım araştırmacılarının futbolcuların özelliklerini girerken diğer takım araştırmacılarıyla dayanışma yapmasının iyi olacağını düşünüyorum. Mesela gerçek hayatta neredeyse aynı özelliklere sahip oyuncular oyunda çok alakasız özelliklere sahip olabiliyor, sonra bu adam şöyleyese bu böyle olmalıydı tartışmaları bitmiyor.

petrol_fb12
16.Ocak.2013, 20:05
Peki burada hangi özelliklerin geliştirileceği için bir tartışma olacak mı yoksa araştırmacının kafasında belli mi değişiklik?

Bu konuyla alakalı olmasa da takım araştırmacılarının futbolcuların özelliklerini girerken diğer takım araştırmacılarıyla dayanışma yapmasının iyi olacağını düşünüyorum. Mesela gerçek hayatta neredeyse aynı özelliklere sahip oyuncular oyunda çok alakasız özelliklere sahip olabiliyor, sonra bu adam şöyleyese bu böyle olmalıydı tartışmaları bitmiyor.

Bu oyuncular oynatılış tarzına bağlı.Aykut Kocaman bağlı biraz oyunu çift yönde oynayabilir.Bende bir araştırmacıyım.Ben kendi gözümden değerlendiyyorum Salih oyunu çift yönünde oynayabilir salih.Zihinsel olarak cok iyi.Ayakları oynaya oynaya gelişicek şu anda yetenek olarak cok iyi.Devamlı oynatalırsa Baroni'den daha iyi olur onun 3-4 gömlek üstü olur.Benim gözlemlerim bu yönde tabi Cengiz abi neler yazar onu bilemem.

Çünkü her araştırmacının bakış acısı farklıdır.Chelsea araştırmacısı Xavi,Lampard arasında bir fark yok diyor.Yani biraz araştırmacının bakış acısına bağlı.

Universal
16.Ocak.2013, 23:19
Bu adam PA'da patlama yapmalı bildiğin on numara pozisyonunda oynayabielcek bir oyuncu ve uzak mesafede adam düşüren etkili paslar atabiliyor. Topu sağa sola çok rahat çekebiliyor; ama tamamlama yok.

himone
17.Ocak.2013, 10:40
Bence Bravery, Adaptability değerleri de değiştirilmeli. Maç sırasında hiçbir zaman ikili mücadeleden kaçmıyor 5 çok düşük bir değer. Yeri geldiğinde 3-4 kişinin arasına dalabilen bir futbolcu, Bursa maçında buna örnek birçok olay oldu. Mesela Cristian 2 kişi görünce kenara çekiliyor hemen. Ve takıma sezon başında katılmış olmasına rağmen çok iyi uyum sağlamış durumda, hatta ilk yarı 6-7 maç oynasaydı daha iyi durumda olurdu diye düşünüyorum. Tabi en çok göze çarpan değerlerden biri de strength galiba 3 kademe falan yükseltilir.

ReaList
17.Ocak.2013, 14:06
Oynadığı tüm maçlarda maçı bırakıp dikkatlice bu çocuğu ve sahada yaptıklarını izledim. Bana göre Bravery, Tackling ve Strength kesinlikle yükselmeli. Top ayağında da olsa rakipte de olsa kesinlikle mücadeleden kaçmıyor, hatta bazen 10 metre uzaktan koşup adama baskı uygulayabiliyor. Çok temiz top kapabiliyor dün ve ondan önceki oynadığı maçlarda maç içinde 4-5 defa tereyağından kıl çeker gibi rakipten topu çaldı, bazen bunlar faul diye kesiliyor o da Türkiye Klasiği ikili mücadelede kendini yere atarsan %80 faul'ü alırsın. Son olarak mevcut fiziki durumu ortada 5 oldukça düşük bir değer olarak kalıyor.

Bravery > 10-11
Tacling > 11-12
Strength > 7-10

seviyelerine çekilmeli.

fbdevil190737
17.Ocak.2013, 14:40
Arkadaşların söylediklerinin dışında izlediğim kadarı ile stamina ve acceleration'da 1-2 kademe artırılmalı ve PA'da ciddi artışa gidilmeli.

perpetua
17.Ocak.2013, 14:54

Yanlis anlasilmasin. Bence Salih cok yetenekli ve gelecegi parlak bir oyuncu.

Ama ligin genelinde dusus yaptigimiz bir durumda, ortaligi kasip kavurmamis bir oyuncu icin yukseltme yapma ihtimalimiz oldukca dusuk. Arastirma henuz son halini almadigi icin net bir sey soyleyemem ama ligin genelinin dustugu bir durumda genel seviyesinin ayni kalmasi yukselme olarak da dusunulebilir.

Su anda veritabaninda Salih'in zaten Turkiye'de yas grubunun en iyi oyuncusu oldugunu da eklemek lazim.

Ek: Oyuncu ozelliklerinde yukselme isteyenleri diger oyuncularin ozelliklerini dusurme konusunda da yazmaya davet ediyorum. :)

Universal
17.Ocak.2013, 15:23
Yanlis anlasilmasin. Bence Salih cok yetenekli ve gelecegi parlak bir oyuncu.

Ama ligin genelinde dusus yaptigimiz bir durumda, ortaligi kasip kavurmamis bir oyuncu icin yukseltme yapma ihtimalimiz oldukca dusuk. Arastirma henuz son halini almadigi icin net bir sey soyleyemem ama ligin genelinin dustugu bir durumda genel seviyesinin ayni kalmasi yukselme olarak da dusunulebilir.

Su anda veritabaninda Salih'in zaten Turkiye'de yas grubunun en iyi oyuncusu oldugunu da eklemek lazim.

Ek: Oyuncu ozelliklerinde yukselme isteyenleri diger oyuncularin ozelliklerini dusurme konusunda da yazmaya davet ediyorum. :)

Burada bu kadar kişi Krasiç'i eleştiriyor en baştada ben, bu konuda haksızlık etmeyin bize. :)

aykutbagci
17.Ocak.2013, 17:36
Salih'in profiliyle uğraşan biri olarak şu anda izlediğim Salih'le verdiğimiz değerler arasında kimi farklar var elbet. Fiziksel olarak biraz düşük kalmış olabilir kimi değerler. Ancak bunu değerlendirirken Salih'i bu profili oluştururken izlediğimiz zamanın geçen yıl ki Ptt 1.Lig olduğunu unutmayalım. 1.Lig sert bir ligtir evet ancak bu fiziğe dayalı bir lig demek değildir. Özellikle 1. Ligdeki oyuncuların fiziksel özelliklerini Süper Lige göre daha düşük değerlendiririz. Geçen sezon ben Bucaspor'da iken Salih'in 60. dakika'da yorulup çıktığını çok net hatırlarım. Ve şu anda da Salih'in başarılı görüntüsünün altında fiziksel özelliklerinden çok mental özelliklerinin olduğunu düşünüyorum. Çok istekli , arzulu , soğukkanlı bir performans gösteriyor. Direkt ikili mücadele kazanma oranına bakarsanız fiziksel özelliklerinin iyi olmamasından dolayı düşük olduğunu görürsünüz. Ancak atıyorum Selçuk Şahin 6 kez ikili mücadaleye girip 4 ünü fiziğü sayesinde kazanıyor veya ayakta kalıyorsa Salih 20 kez girip 6 kez kazanabiliyor. Ayrıca güçten ziyade de dayanıklılık artabilir fiziksel olarak.

perpetua
17.Ocak.2013, 17:39
Salıh su anda da 60. dakikada yorulup cikiyor.

Hatta 1. Lig'de 60. dakikada yorulup cikiyorsa, stamina'nin 9 degil, 5-6 yapmak daha dogru olurdu bu arada. 7-8 ise Super Lig'de 60 dakikalik oyuncu icin yeterli. :)

himone
17.Ocak.2013, 17:56
Salih'in profiliyle uğraşan biri olarak şu anda izlediğim Salih'le verdiğimiz değerler arasında kimi farklar var elbet. Fiziksel olarak biraz düşük kalmış olabilir kimi değerler. Ancak bunu değerlendirirken Salih'i bu profili oluştururken izlediğimiz zamanın geçen yıl ki Ptt 1.Lig olduğunu unutmayalım. 1.Lig sert bir ligtir evet ancak bu fiziğe dayalı bir lig demek değildir. Özellikle 1. Ligdeki oyuncuların fiziksel özelliklerini Süper Lige göre daha düşük değerlendiririz. Geçen sezon ben Bucaspor'da iken Salih'in 60. dakika'da yorulup çıktığını çok net hatırlarım. Ve şu anda da Salih'in başarılı görüntüsünün altında fiziksel özelliklerinden çok mental özelliklerinin olduğunu düşünüyorum. Çok istekli , arzulu , soğukkanlı bir performans gösteriyor. Direkt ikili mücadele kazanma oranına bakarsanız fiziksel özelliklerinin iyi olmamasından dolayı düşük olduğunu görürsünüz. Ancak atıyorum Selçuk Şahin 6 kez ikili mücadaleye girip 4 ünü fiziğü sayesinde kazanıyor veya ayakta kalıyorsa Salih 20 kez girip 6 kez kazanabiliyor. Ayrıca güçten ziyade de dayanıklılık artabilir fiziksel olarak.

Yorumlar böyle anlaşılmasına sebep olabilir ama biz (en azından benb) daha önce yapılan profile birşey demiyoruz zaten, sadece değiştirilmesini beklediğimiz özellikleri belirtiyoruz. Açıkçası ben fiziki özelliklerden çok mental özelliklerin değişmesini bekliyorum ve bu konuda sizinle aynı fikirdeyim. Salih zaten bu mentalle bir de fizikli olursa 18 yaşında takımın değişilmezi olur. Dikkat çeken özellikler adaptability, bravery, determination gibi özelliklerdir. Önceki yorumlarımda belirttiğim gibi asıl değiştirilmesi gereken özellikleri fizik ve teknik özellikleri değil bu özellikleridir. Determination belki normaldir ama Bravery kesilikle arttırlımalı ve Adaptability için makul bir değer girilmelidir, ben 12-13 iyi bir değer olur diye düşünüyorum.

Gncl1905
17.Ocak.2013, 18:08
Adaptability sanırım başka ülkeye uyum sağlamak. Dolayısıyla Fenerbahçe'ye gelişiyle alakası yok.

Çok izleyemedik kendisini ama izlediğimiz zaman da bu çocuk adam olur dedik :) Fiziksel özelliklerden girersek 1.82 boy için Jumping 5 çok az. Diğer özelliklerde çok göze aykırı bir şey göremedim belki küçük çaplı artışlar olabilir.

Zihinsel kısmına gelirsek Fenerbahçe'de oynamasına rağmen çok rahat, kendine güvenen bir yapısı var. Pressure değeri ona göre bir şey girilebilir. Composure değerinde de artışa gidilebilir.

Muhtemelen ani bir artışa karşısınız ama CA'da genel bir arttırıma gidilebilir en azından 105 civarına çekilerek. Düşüncem ise en az 110 olması.

Önder HOCA
17.Ocak.2013, 18:13
dün 60. dakikada oyundan düşmesinin sebebi bence ilk yarıdaki gösterdiği aşırı gayret, orta sahada adamı kovalayan tek adamımızdı ilk yarıda zamanla nefesini nasıl kullanıcağını öğrenicektir

perpetua
17.Ocak.2013, 22:06
dün 60. dakikada oyundan düşmesinin sebebi bence ilk yarıdaki gösterdiği aşırı gayret, orta sahada adamı kovalayan tek adamımızdı ilk yarıda zamanla nefesini nasıl kullanıcağını öğrenicektir

Pek gayret gostermeyen oyunculara fazla alismis gozler. :)

petrol_fb12
18.Ocak.2013, 02:52
Kesinlikte oyunda orta saha'da oynatıldığı zaman İki Yönlü Oyuncu Olarak daha cok verim alınmalı :)

Gelelim gerçeğe.Bir cok puanı yükselicek gibi duruyor en azından Pas,hız fizik bir kademe artış sağlar.

Birde Ömer abi TÜrkiye liginde hemen hemen her takımı yönetmeye calışıyorum.Bazı oyunculardan ne yaptıysam verim alamadım yanlış mevkide oynatmıyorum her şeyi denedim.Bazıları cok verimli.Akaminko es-es aldımı topu gidiyor ama ceza sahası içine orta açmıyor.

Redrum
18.Ocak.2013, 03:00
Arkadaşlar Pas nasıl artabilir soruyorum size pası 16 olması bile abartıyken nasıl 17 olabilir şu anda? Hayır ben yanlış Salih mi izliyorum? Sırf Salihi izliyorum, attığı zaman güzel paslar atıyor, doğrudur, ama pas hatası da yapıyor. 16 yükseltilmez. Benim anlamadığım hiç mi kimse fark etmedi Salih'in çok temiz top kapmalarını? 9 Tackling kesinlikle az. Ayrıca 182 boya 5 Jumping demek sanırım zıplamıyor değil parmak ucunda bile duramıyor demek herhalde :)

ReaList
18.Ocak.2013, 13:29
. Benim anlamadığım hiç mi kimse fark etmedi Salih'in çok temiz top kapmalarını? 9 Tackling kesinlikle az.

Oynadığı tüm maçlarda maçı bırakıp dikkatlice bu çocuğu ve sahada yaptıklarını izledim. Bana göre Bravery, Tackling ve Strength kesinlikle yükselmeli. Top ayağında da olsa rakipte de olsa kesinlikle mücadeleden kaçmıyor, hatta bazen 10 metre uzaktan koşup adama baskı uygulayabiliyor. Çok temiz top kapabiliyor dün ve ondan önceki oynadığı maçlarda maç içinde 4-5 defa tereyağından kıl çeker gibi rakipten topu çaldı, bazen bunlar faul diye kesiliyor o da Türkiye Klasiği ikili mücadelede kendini yere atarsan %80 faul'ü alırsın. Son olarak mevcut fiziki durumu ortada 5 oldukça düşük bir değer olarak kalıyor.

Bravery > 10-11
Tacling > 11-12
Strength > 7-10

seviyelerine çekilmeli.

Pas konusunda da sana katılıyorum 16 bence makul ama abartı değil. Pas hatası elbet olacaktır ancak bu bir nebze Konsantrasyon ile alakalı bir durum, Konsantrasyonu 10 olduğu için oyun içinde hata yapma oranı normalden fazla olacaktır.

Redrum
18.Ocak.2013, 14:05
Arkadaşlar konu başlığı Salih, Salihle ilgili bir değenlendirme var diye giriyorum bakıyorum Recep - Muhammed, Sow - Burak , Volkan - Muslera.... Bu ne yahu? Görevli arkadaş lütfen gereksiz mesajları silebilir mi..

perpetua
18.Ocak.2013, 14:47
Salih basligindaki farkli konular uzerinde mesajlar asagidaki basliga tasindi:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=112563

perpetua
19.Ocak.2013, 18:50
2019 yilinda Salih.

http://e1301.hizliresim.com/15/m/j3hdc.png

fm_monster
24.Ocak.2013, 00:38
inşallah fenerbahçe araştırmacısı bu akşam ki maçı izlemiştir ,salih maçın yıldızıydı gerek kaptığı toplar gerek attığı paslarla ,ayrıca 90 dk boyunca durmadı.

OMANA
24.Ocak.2013, 18:25
bence teknik özelikleri iyi ama fiziksel özellikleri biraz zayıf tabi yaşı genç olduğu için bu durumda fiziğini geliştirmek için çabalayabilir ama ne kadar değişir bilemem birde 60 dakikada yoruluyor demiş perpetua ama bu oyuncunun kondisyonuda çok yukarda değil nihayetinde sadece kupa maçlarıı ile birkaç lig mçında oynamış ama benim için enterasan olan salih gibi bir oyuncunun bana göre en fazla tartışılması gereken özellikleri mental özellikleri mesela cesaretten ne anlaşılıyor oyunda tam bilmiyorum ama bu kadar genç oyuncu 30-40 metre pası hiç çekinmeden deniyorsa bana göre cesurdur :) tabi şakası bir tarafa genç yaşına rağmen sahadaki duruşu pas rafiğini yönetirkenki sakinliği ve kendine güveni gerçekten hoşuma gidiyor takdir araştırma ekibinin

Burak Akmanoğlu
24.Ocak.2013, 18:29
Salih'in daha iyi bir profile sahip olması lazım biraz daha iyileştirilmeli en azından. :)

himone
24.Ocak.2013, 18:46
bence teknik özelikleri iyi ama fiziksel özellikleri biraz zayıf tabi yaşı genç olduğu için bu durumda fiziğini geliştirmek için çabalayabilir ama ne kadar değişir bilemem birde 60 dakikada yoruluyor demiş perpetua ama bu oyuncunun kondisyonuda çok yukarda değil nihayetinde sadece kupa maçlarıı ile birkaç lig mçında oynamış ama benim için enterasan olan salih gibi bir oyuncunun bana göre en fazla tartışılması gereken özellikleri mental özellikleri mesela cesaretten ne anlaşılıyor oyunda tam bilmiyorum ama bu kadar genç oyuncu 30-40 metre pası hiç çekinmeden deniyorsa bana göre cesurdur :) tabi şakası bir tarafa genç yaşına rağmen sahadaki duruşu pas rafiğini yönetirkenki sakinliği ve kendine güveni gerçekten hoşuma gidiyor takdir araştırma ekibinin

Ben de aynı şekilde mental özelliklerinin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dediğin gibi pas atarken ayağı titremiyor, ikili mücadelelere korkusuzca daliıyor, rakip sert girse de mücadeleden kaçmayıp üstüne gidiyor. Ayrıca rakip topu kapınca geriye doğru depar atıyor ve karalılığını kaybetmiyor. Bu tür özellikler geliştirilirse zaten teknik ve fizik özellikleri hızlı bir şekilde geliştirilir. Ayrıca çok sakin geliyor bana. Daha sayacak çok şey var ama yeter bu kadar galiba.

brkdnz
24.Ocak.2013, 21:50
Yaşına göre fiziksel kalitesi fena değil altyapısı Türkiye'den olan bir adam için hatta çok iyi fiziksel özellikleri bile var:)

Teknik anlamda tek tek değerlendirmek yanlış olur herşeyi yapabilen yapıda

Diyeceğim şey bu adam bildiğin Futbol oynuyor arkadaş.

Mental özellikleri çok çok yükselmeli bana kalırsa,evet abartmamak lazım ama bu adam sahada abilerin ders verircesine oynuyor,mutlaka buna göre profil lazım.

Önder HOCA
25.Ocak.2013, 00:17
hep recep le muhammed karşılaştırılıyor ama bence salih ikisininde önünde pa olarak perpetua nunda dediği gibi oyunu okuma ve yönlendirme konusunda bayağı iyi ve gelişime dediğim 2 isimdende daha açık bu seride olmasa bile önümüzdeki seride -9 pa alıcağını düşünüyorum

perpetua
25.Ocak.2013, 01:45
hep recep le muhammed karşılaştırılıyor ama bence salih ikisininde önünde pa olarak perpetua nunda dediği gibi oyunu okuma ve yönlendirme konusunda bayağı iyi ve gelişime dediğim 2 isimdende daha açık bu seride olmasa bile önümüzdeki seride -9 pa alıcağını düşünüyorum

Ayni hisleri paylasiyorum.

MeMo
25.Ocak.2013, 02:18
Ayni hisleri paylasiyorum.

Bu düşünceye Salih'i bu sene izleyerek mi sahip oldunuz meraktan soruyorum?

petrol_fb12
25.Ocak.2013, 02:24
Salih daha yeni yeni geilşiyor izlediğim kadarıyla pas fizik puanı kesinlikle yükselicek..Top kapma özelliği zihinsel özellikle yükselicek ca 110 pa -9 olabilir bazı şeyler kesinlikle artıcak..

perpetua
25.Ocak.2013, 14:25

Gecen sene izlememistim. 1. Ligi takip eden arkadaslar degerlendirdi.

Bu sezon gorduklerim gayet olumlu. Oyun bilgisi henuz cok ust duzey olmasa da yasi icin iyi seviyede ve gelismeye egilimi oldugu izlenimini verdi. Ozellikle kisa sureli hafizaya sahip olmayi becerebildigi icin hata yaptiktan sonra cabuk toparlaniyor ve tekrar risk alabiliyor.

Teknik becerileri zaten mevkisi icin simdiden iyi.

Kaliyor fiziksel ozellikler. Mevkisi icin cok hizli bir oyuncu olmak zorunda degil. Zaten hizi cok fazla da ilerlemeyecektir. Eksik oldugu yerler guc, denge, dayaniklilik ve esneklik. Bunlar da calisarak gelistirilebilecek ozellikler.

aykutbagci
26.Ocak.2013, 14:48

Ömer Abi'nin dediklerine bir katkı da ben yapayım. Geçen sezon Bucaspor'da iken bizzat ben takip etmiştim Salih'i. Aynı şekilde teknik ve mental özellikleri iyi ; fiziksel özellikleri zayıf bir oyuncu yapmıştım geçen sezon Salih'i oynatan arkadaşlar varsa bilirler. Bu sezon Salih aynı özellikleri Süper Lig seviyesinde de yansıttığı için tabii ki ufak artışlar olacaktır. Emin olun özellikle bu şekilde gelecek vaadeden oyuncuları dikkatle takip ediyoruz.

Klavooz
27.Ocak.2013, 20:56
Top kapma 13
Agresiflik 16
Sogukkanlılık 15
Kararlar 13
Markaj değeri henüz istenen seviyede değil düşük olabilir.
Pas değeri şu an için tam oturmus bence ne yükselsin ne artsın.
Teknik de iyi.

doomsdoor
16.Şubat.2013, 17:55
Önümüzdeki seride eğer bir Türk oyuncu -9 PA ya layık görülcekse o oyuncu kesinlikle Salih olmalı. Umarım bu Meirelessin tekmesinden sonra, FB'de bol bol dakika alabilir ve kendini geliştirme fırsatı yakalar.

okocha6
23.Şubat.2013, 14:25
Pas yükselmez. Fazla bile teknikle pası. Ancak top kapması en az 13 olmalı.

himone
23.Şubat.2013, 16:01
Benim oynadığım 3 oyunda da sorun yaşadı. Az önce de aynısı oldu, maç sırasında Salih Uçan yaşadığı sorunları takıma yansıtıyor diyor.

malpince
24.Şubat.2013, 01:43
uefada kaç tane 19 yaşındaki çocuk 11 başlamıştır acaba ve böyle oynamıştır? belki de fazladır ukalalık anlamında sormuyorum merak anlamında. bu arada -9 pa alınacaksa falan salih olmalı değil, bu çocuk -9 pa almalı başka yolu yok. ilerleyen zamanda recepin pa'sıyla muhammedinki karşılaştırılır. şuan 3ünde en kötüsü muhammed pa bakımından ama oyunda tam tersi.düzenlenmeli bence

ReaList
24.Şubat.2013, 02:28
Eminim şuana kadar rüştünü -Recep ve Muhammed'e göre 1 adım önde- ispatlayan Salih, ikisinin kısmen önünde olacaktır, eksiği ve fazlasıyla.

Redrum
26.Şubat.2013, 00:59
Öncelikle Salih Uçan'ın boyu http://www.transfermarkt.com.tr/tr/salih-ucan/profil/spieler_170838.html ve http://www.fenersk.com/kadro/player/salih-ucan gibi sitelerde 188 çıkıyor. Hangisi doğru bilmiyorum. İkincisi;
perpetua yanlış hatırlamıyorsam bir başlıkta, ortalama oyuncuların boyu 180 olarak kabul edersek 180 boyu olan ortalama bir zıplaması olan oyuncu 10 jumping değeri alır demişti. Bu durumda, boyu 182 olan bir futbolcu hangi şartlar altında jumping değeri 5 olur?
9-10-11 gibi bir değere çekilebilir mi acaba? Merak ettim bu konuyu sadece.

perpetua
26.Şubat.2013, 12:25
Sicramasi iyi degilse o ortalamadan dusuk olabilir ziplama ozelligi.

1.80 boy = 10 ziplama bir ortalama.

Cok atletik ve cok iyi ziplayan 1.80 boyundaki oyuncu 15 de alabilir, pek atletik olmayan ve iyi ziplayamayan 1.80 boyundaki oyuncu 5 de alabilir.

Ben Salih'in ziplama becerisine simdiye kadar ozellikle dikkat etmedim ve onun ozelinde net yorum yapamayacagim. Ama mantik 5'in biraz dusuk gorundugunu soyluyor. Yani amac ziplamasinin zayif oldugunu gostermekse, boyuna bakarak 7-8 gibi degerler daha uygun olabilirdi.