PDA

View Full Version : Gol Dakikalarını Önceden Gördüm

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 03:09
http://img7.ressim.net/out.php/i6345995_adsiz.png

Konu başlığı biraz ilginç olsa da ne yazsam bilemedim.

3 gol dakikası da gözüküyordu.Ben ilk başta önemsemedim ancak aynen gözüken dakikalarda golleri yedim.Nasıl bir bug'dur bu yahu...

leave_992
02.Kasım.2012, 03:13
Yok artik! si forumlarinda yaz bunu hemen :D

Lim10
Evlere şenlik bir seri bizi bekliyor desene.

SacrificeGGTC
Bu demek oluyor ki, hiçbir değişikliğin, hiçbir komutun(ayağa pas, kanatlardan oyna) işlemediği anlamına geliyor. Çok ilginç bir an yaşıyorum, oyuna saygım azaldı.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 03:16
3. golü de o dakikada yedikten sonra oyunu kapadım.Kayıtlı tüm oyunlarımı sildim...

Süpermiş ya, biraz olumlu bakmak gerek Turnuvalarda falan ''bak gol olcak iyi izle diyip 2-3 golü bilerek artislik yapabileceğiz.Oleeey''

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 03:18
http://img7.ressim.net/out.php/i6346001_adsiz.png

Maç skorunu da koyuyorum.Ayrıca ilk golü yerken görmedim.

O gol olunca çıkan Top'un üzerinden geçtikten sonra skorbord'da 1 yazdı.Sora geri sarınca golü izledim :icon_smile:

Flawless Victory
02.Kasım.2012, 03:18
Next filmini mi izledin? :) Ne güzel işte önlem al o dakikalardan önce, olmuyor mu? :D

Bu oyunda daha neler çıkacak, bakın görün. Söylemedi demeyin.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 03:20
Next filmini mi izledin? :) Ne güzel işte önlem al o dakikalardan önce, olmuyor mu? :D

Bu oyunda daha neler çıkacak, bakın görün. Söylemedi demeyin.

Abi alamıyorsun ki değişiklikler de nafile.

Altta arkadaşta yazmış.Bu taktiksel şeylerin nafile olduğunu gösterir...

Flawless Victory
02.Kasım.2012, 03:20
Bu demek oluyor ki, hiçbir değişikliğin, hiçbir komutun(ayağa pas, kanatlardan oyna) işlemediği anlamına geliyor. Çok ilginç bir an yaşıyorum, oyuna saygım azaldı.

Bunun aynen böyle olduğunu sanırım oyunun isminin değiştiği 2. veya 3. sene söylemiştim. Biz ne yaparsak yapalım skor belli diye. O yazımı bulabilirsem paylaşırım.

SoNSuZLuKC
02.Kasım.2012, 03:44
Kandırıldık :)

futureless
02.Kasım.2012, 03:52
Çok ilginç. Bir daha maç başında goller görünürse o şekilde bilerek tüm adamlarını ileri falan al ne bileyim forvetten birini falan kaleye koy. Yine de oradaki gibi olursa yuh artık :D Cidden yapılan hiç bir taktiksel değişikliğin aslında işe yaramayacağını gösterir bu.

HKi
02.Kasım.2012, 03:55
Oha bu betada mı oluyor, yoksa orijinal oyunda mı?

fotosuki
02.Kasım.2012, 03:58
FM'nin bütün olayını bitirebilir bu. :) Çok ilginç.

Stan13
02.Kasım.2012, 03:59
Miles Jacobson'a tweet attım, cevap gelince koyacağım.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 04:02
Maç başlar başlamaz.3 tane top vardı...

Ben aldırmadım pek bu işe açıkcası sonrasında baktım ki gol atmadılar ancak Skorbord'da 1-0 yazıyor.

Topa tıkladım ve golü izledim, sonra 2. gol aynı topun üzerinde oldu.3. golde aynı şekilde ve skoruda koydum zaten buraya...
Aynı zamanda taktik deniyodum geçen seriden bir taktiği deniyordum.Tabii skora bakılırsa olmamış :D

hasanonder
02.Kasım.2012, 04:24
betada mı tam sürümdemi oldu bu

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 04:25
Beta'da oldu ancak son patch'de çoğu hata giderilmişti.Kısa süre içinde bu hata giderildi ise bilemem ancak ortada böyle bir durum var.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 04:28
Ayrıca düzeltildiyse bile SacrificeGGTC dediği doğru hiç bir yine de sahaya yansımıyor demek ki..

Duka
02.Kasım.2012, 04:32
Abi alamıyorsun ki değişiklikler de nafile.

Altta arkadaşta yazmış.Bu taktiksel şeylerin nafile olduğunu gösterir...

Hayır dostum. İşte bu kaderin görsel küçük bir örneğidir. Ne yaparsan yap, ne önlem alırsan al (filmin adını unuttum; sevgilisi ölen ufak çaplı bilim adamının zaman makinesi yaparak geçmişe dönüp, o anı değiştirmeyi, sevgilisini kurtarmaya çalışmasına rağmen.. o an geldiğinde aynı sebepten olmasa da, farklı bir sebeple ölümün gerçekleştiğini müşahede etmesi) o an geldiğinde o top gol olacaktır.

Sadece farklı bakmak istedim olaya :)

lexoqe
02.Kasım.2012, 04:33
Baksana C. Ronaldo bile tedirgin. Biri aldırış etmiyormuş. İlginç merak ettim iyice şu işi :)

Ghonedre
02.Kasım.2012, 04:48
miles jacob reyis maçın replay olduğundan şüpheleniyo :D hey allahım oyuna bak ya. gittik orjinal aldık bide.

ECantona
02.Kasım.2012, 04:51
Vay be bakkal amcanın beni sevdiğine inanırdım çocukken şeker alırken hep iyi davranırdı, sonra bakkal amcanın asıl amacının şekerleri satmak olduğunu anladığımda çok garip bi duyguya kapılmıştım, o duygu şu an yaşadığım duyguydu :D miles amca ne yaptın be sen.

uaemrah
02.Kasım.2012, 04:52
ben 2-3 maça çıktım böyle birşey görmedim...

Ghonedre
02.Kasım.2012, 04:57
Vay be bakkal amcanın beni sevdiğine inanırdım çocukken şeker alırken hep iyi davranırdı, sonra bakkal amcanın asıl amacının şekerleri satmak olduğunu anladığımda çok garip bi duyguya kapılmıştım, o duygu şu an yaşadığım duyguydu :D miles amca ne yaptın be sen.
al benden de o kadar. bu sadece bu arkadaş için oluşmuş bi hataysa bile artık benim heves fln gitti. hiç olmadı bu iş. ne taktikler yapıordum işe yarıyor sanıyodum :(

Stan13
02.Kasım.2012, 04:58
miles jacob reyis maçın replay olduğundan şüpheleniyo :D hey allahım oyuna bak ya. gittik orjinal aldık bide.

Açıkladım kendisine replay olmadığını ama inanmadı sanırım. Forumlarında belirtmemi istemiş hatayı.

bir adam varmis
02.Kasım.2012, 05:00

:icon_smile: Benimde şuan tam olarak hissettiğim budur. Arkadaşımla oyunu oynarken, yazılmış oğlum bu maçlar deyip durduk ama içten içe inanmak istemedik. :icon_biggrin: Hakikatende öyleymiş.

Ghonedre
02.Kasım.2012, 05:01
Açıkladım kendisine replay olmadığını ama inanmadı sanırım. Forumlarında belirtmemi istemiş hatayı.
evet evet takip ettim. ya biz burada oyunu temelden sarsacak birşeyi tartışıyoruz. miles diyorki forum vesair vesair.. ''herşey belli sonuç belli siz boşuna taktik yapıosunuz'' dese rahatlayıp bırakcam oyunu.

ua_anil
02.Kasım.2012, 05:06
Benim de ilk aklıma gelen replay falan olması oldu, maç hızlıca bitmiş ve tekrarını izliyor olmayasın :P

fotosuki
02.Kasım.2012, 05:06
Replay olsa aşağıdaki çubuğun hepsinin mavi olması gerekirdi.

Ghonedre
02.Kasım.2012, 05:08
adam kendi yaptığı oyunu senin benim kadar bilmiyorki :icon_lol:

sui generis
02.Kasım.2012, 05:54
Bunu herkes deneyebilir ki; acın bir mac normal kadronuz ile girin sonra herkesi forvete alın forveti kaleci yapın bakın kaç tane yiyorsunuz :) bence tek seferlik olan bir şey.

Flawless Victory
02.Kasım.2012, 10:13
Steam binasının altında yatır mı var ne? :)

Gncl1905
02.Kasım.2012, 10:23
Rezalete bak :)

exit61
02.Kasım.2012, 10:30
Bunu herkes deneyebilir ki; acın bir mac normal kadronuz ile girin sonra herkesi forvete alın forveti kaleci yapın bakın kaç tane yoyorsunuz :) bence tek seferlik olan bir şey.

Konuyu okuyunca, aklıma gelen ilk şey bu oldu. Bencede tek seferlik olan bir şey.

sui generis
02.Kasım.2012, 10:39
Cenker maçtan sonra save aldın mı ? almadıysan tekrar aynı maça girsene , bakalım ne olacak.

asg23
02.Kasım.2012, 10:52

3 gol dakikası da gözüküyordu.Ben ilk başta önemsemedim ancak aynen gözüken dakikalarda golleri yedim.Nasıl bir bug'dur bu yahu...

Belki de maçı açtın farkında olmadan belli bir süre oynandı.sonra maça yeniden başlar gibi izledin.hem zaten bu kadar büyük bir hata olsa bile full sürümde kesinlikle halletmişlerdir.bence 1 maçlık bir şey ya da dediğim gibi.

serwan
02.Kasım.2012, 11:05
Belki de maçı açtın farkında olmadan belli bir süre oynandı.sonra maça yeniden başlar gibi izledin.hem zaten bu kadar büyük bir hata olsa bile full sürümde kesinlikle halletmişlerdir.bence 1 maçlık bir şey ya da dediğim gibi.

hocam öyle olsa bütün çubuk mavi görünür..
yıllardır aklımda olan teori gerçek mi yoksa :D
yalnız öyle olursa hayatımda bikaç bin saati boşa harcamışım demektir :D

asg23
02.Kasım.2012, 11:19

hocam öyle olsa bütün çubuk mavi görünür..
yıllardır aklımda olan teori gerçek mi yoksa :D
yalnız öyle olursa hayatımda bikaç bin saati boşa harcamışım demektir :D

Abi yok öyle bişey :) hiç mi başınıza gelmedi kaydetmeden kapanır oyun bir daha oynarsın maçı ama farklı sonuç alırsın.

mpaker66
02.Kasım.2012, 11:51
Bence yaptığımız taktikler bi işe yaramasaydı kimse bu oyunu oynamazdı zaten. Bu kadar fan olmazdı, oyunun temel amacı bu zaten.

serwan
02.Kasım.2012, 12:02
Abi yok öyle bişey :) hiç mi başınıza gelmedi kaydetmeden kapanır oyun bir daha oynarsın maçı ama farklı sonuç alırsın.

hocam şöyle düşünün maça girmek için devam dediğiniz an skor belirleniyor ondan sonra siz yazılmış bi senaryoyu oynuyorsunuz..
sizin dediğiniz bu durumu değiştirmez ki.. kapandı oyun ya da çıkıp tekrar girdiniz diyelim.. aynı maç için devam dediğiniz an bir skor belirleniyor yine o anki değişkenlere bağlı olarak.. bu öncekinden farklı olabilir.. 10 kez deneyip 10 farklı sonuç da alabilirsiniz.. ama bu sizin maç içinde skor etki edebildiğinizi göstermez.. zaten bunu da bilmenin hiç yolu yok.
he şunu merak ediyorum bu olayı yaşayan arkadaş acaba maç içersinde oyuna müdahale etti mi hiç? ettiyse ve buna rağmen o gol dakikasında yine gol olduysa yalan bi dünyanın içindeyiz demektir. hoş müdahale etmemiş olsa da bişey değişmez bence..

sui generis
02.Kasım.2012, 12:11
bence herkes aynı resmi twitter dan Miles 'a yollasın. o zaman ciddiye alır. ama dediğim gibi ben bir maçlık olan bir şey diye düşünüyorum.

sdevrim
02.Kasım.2012, 12:28
2.5 Sezon geçirdim bu durumu görmedim ama şunu söyleyeyim bu duruma işkillendim maçı oynayıp kaydetmeden çıkıp aynı oyunu terar oynadım gol dk %70 aynı ve skorda...

MelihTrezeguet
02.Kasım.2012, 12:28
Merhabalar, oncelikle hatayi yasayan arkadasimiza gecmis olsun, cok can sikici bi durum. Ama ben bunu genel bir durum ve isleyis oldugunu dusunmuyorum. Hepimiz ilk yari geriye dusup, devre arasinda oyuncularla konusarak, onlari motive ederek, bikac taktiksel degisiklik yaparak maci almisizdir. Hatta bi sefer, avrupa macinda stuttgart karsisinda ilk yari 3-0 geriye dusup maci 3-7 almistim. Simdi benim ileri uctaki adam sayisini arttirmam, oyunculari motive etmem, kenardan hucum yapin diye bagirmam bu maci etkilememis midir? Boyle biseyin kurgu oldugunu dusunmek oldukca zor.

Bir sey daha soylemek istiyorum. Yabanci forumlarda 12 serisi icin seninle benzer bi durum yasadigini soylemisti biri. Macin skorunun onceden belirlendigini. Ne kendisi ne de bir baskasi boyle bi durum yasamadi bir daha. Umarim tek seferlik mac motorunda bi sorun cikmistir. Mac oynanmis fakat sana yeni basliyor gibi gosterilmistir. Moral bozmak yok :)

mogutcu
02.Kasım.2012, 12:46
hocam şöyle düşünün maça girmek için devam dediğiniz an skor belirleniyor ondan sonra siz yazılmış bi senaryoyu oynuyorsunuz..
sizin dediğiniz bu durumu değiştirmez ki.. kapandı oyun ya da çıkıp tekrar girdiniz diyelim.. aynı maç için devam dediğiniz an bir skor belirleniyor yine o anki değişkenlere bağlı olarak.. bu öncekinden farklı olabilir.. 10 kez deneyip 10 farklı sonuç da alabilirsiniz.. ama bu sizin maç içinde skor etki edebildiğinizi göstermez.. zaten bunu da bilmenin hiç yolu yok.
he şunu merak ediyorum bu olayı yaşayan arkadaş acaba maç içersinde oyuna müdahale etti mi hiç? ettiyse ve buna rağmen o gol dakikasında yine gol olduysa yalan bi dünyanın içindeyiz demektir. hoş müdahale etmemiş olsa da bişey değişmez bence..

Geçen 10 sene içerisinde , ben maç içersinde skora etki edebildiğim yüzlerce maç oynadım, bu nedenle yukarıda belirttiğiniz noktaya katılmıyorum. Bırakın Diziliş değişikliğini , sadece bir kaç Kenar talimatı bile alacağınız maçı farklı kaybetmenize sebeb olabilir.

iyi oyunlar.

arneas
02.Kasım.2012, 13:08
Aynı olay fm 2012 de başıma geldi, skorun önceden tahmini ile ilgili bir sorun değil, maça girdiğiniz an bazı maçlarda yapay zekanın bocalaması

3 sıfır önde olduğunuz maçta skor 3-2 olabiliyor. siz hala 3-0 önde olduğunuzu sansanız da

sanırım 64 bit işlemcilerde meydana geliyor...

ReaList
02.Kasım.2012, 13:26
"I saw the goal" olmuş.

Ben de bir seferinde korner kullanan oyuncunun topu orta saha çizgisinden falso ile kaleye göndermesine ve bu pozisyonun gol olmasına şahit olmuştum : )
Bu durumun da bir bug olduğunu sanıyorum, çünkü skoru lehime çevireyim diye verdiğim açıklardan kaç defa gol yediğimi, rakibin açıklarını yakalayarak kaç defa gol attığımı bilirim. Bu oyunun ana felsefesi zaten maç içinde oyuna müdahil olmak, bu özelliği de olmasa bu oyun bu kadar popüler olur mu ? İlginç bir hata olmuş bakalım daha nelerle karşılaşacağız.

ardnz
02.Kasım.2012, 13:40
cikip tekrar girip o maci bir daha oynasaydin acaba yine aynisi mi olacakti? Buyuk bir hata yahu...

Chivalry
02.Kasım.2012, 13:41
Siz golden önce herhangi bir değişiklik müdahale vb. yaptınız da o top hala orada mıydı?

Çünkü bildiğim kadarıyla maçtan önce submit team'e bastıktan sonra ufak bir yükleme oluyor orada maç içinde gerçekleşecek her şey belirleniyor goller fauller ofsaytlar paslar her şey. Ama biz oyuna en ufak bir müdahale yapsak dahi, taktik ekranından çıkarken tekrar bir yükleme yapıyor, atıyorum 60. dakkada yaptıysak değişikliği, önceki 30 dakikayı silip yeni bir 30 dakika oluşturuyor oyun.

Bu da gayet normaldir çünkü yaptığımız değişikliklerin oyuna etki ettiğini gösterir. Her şeyin önceden belli olması, bizim yaptığımız ama sonucunu bilemediğimiz sürece sorun değildir.

Tabi bu durum yukarda söylediğim gibi siz değişik yaptıysanız da o gol yine dakkasında gerçekleştiyse geçersiz oluyor.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 17:21

Replay mı ? Acaba sorar mısın alttaki o boş kısmı nası yapmışım ?

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 17:22

Noktaaaa

Sinir oldum şuan kuyruğuna basınca kaçacak yer aramasın Miles bey.Adam gibi evet hata düzelecek demesi bence daha güzel olur.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 17:26
Ayrıca devre arasında taktik değiştirdim.Gençleri çıkardım falan ancak yine de gol atamadım.

3 top gözüküp 3-0 bitmesi mi şans ?

Onun dediği replay olayına gülüyorum sadece mavi kısmı nası yapıcam acaba..

Universal
02.Kasım.2012, 17:29
Nasıl yani biz ne yaparsak yapalım oyun maçtan önce skora karar mı veriyor? Kısaca oyun tanrı biz ise kaderiz. Ne yaparsak yapalım kaderimizi yaşıyoruz.

Miles bana göre mason olabilir. Korkmaya başladım. :)

Konu SI'de açıldı mı müdahil olmak istiyorum.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 17:35
Bu arada dava falan açabiliyoz mu yıllarca kandırıldık diye :(

Para falan alırık.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 17:42

Gol dakikaları önceden gözüküyor.İlk 2 gol'de görünüyordu hatta 1. golü attıklarını görmedim direk topun üzerinden geçince 1-0 yazdı.Geri sardım izledim..

Başlığı ve şu yazıyı İngilizce yapacak biri varsa açıcam konuyu.

Bir yere kadar çevirebiliyorum da :p

Critical
02.Kasım.2012, 18:05
I think Football Manager 2013 see the future. It's really horrible bug, i dont know how to explain. I was playing game, and i was looking at match bar, as it is seen in the screenshot, scored goals appear before match start. I have no word, i dont know what i can say. Screenshot explain clearly..

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 18:07
Bana inandırıcı gelmedi. Yani başka bir açıklaması vardır olayın. Kaç yıldır oynuyoruz ve oyunun belli bir kaderi olmadığını hepimiz biliyoruz. Skorların belli olmadığını deneme yanılma yolu ile çok rahat anlayabilirsiniz. Maçtan önce save yapın ve aynı maçı 10 kere oynayın. 10'unda da farklı skorlar alırsınız. Veya gidin Barça'yı alın. Galatasaray'a karşı paflarla çıkın. İlk yarıyı GS 2-0 önde kapatır muhtemelen. Ve maç devam etse GS kazanır. Ama siz 2. yarı 11 değişiklik yapıp as kadroya dönerseniz maçı çevirirsiniz. Bu kadar basittir. Oyunun kaderi felan yok. Oyundan soğumayın boşu yere.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:09
http://community.sigames.com/showthread.php/324631-Goals-To-preview?p=8227217#post8227217

Buyurun açtım.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:09
Bana inandırıcı gelmedi. Yani başka bir açıklaması vardır olayın. Kaç yıldır oynuyoruz ve oyunun belli bir kaderi olmadığını hepimiz biliyoruz. Skorların belli olmadığını deneme yanılma yolu ile çok rahat anlayabilirsiniz. Maçtan önce save yapın ve aynı maçı 10 kere oynayın. 10'unda da farklı skorlar alırsınız. Veya gidin Barça'yı alın. Galatasaray'a karşı paflarla çıkın. İlk yarıyı GS 2-0 önde kapatır muhtemelen. Ve maç devam etse GS kazanır. Ama siz 2. yarı 11 değişiklik yapıp as kadroya dönerseniz maçı çevirirsiniz. Bu kadar basittir. Oyunun kaderi felan yok. Oyundan soğumayın boşu yere.

2. yarı as kadroma döndüm oysa ki. :)

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 18:11
2. yarı as kadroma döndüm oysa ki. :)

Bu maçtan bahsetmiyorum. Barça-GS veya başka bir takım ile deneyebilirsiniz hepiniz.

Bu maçın savesini silmeseydin bu maç içinde diyebilirdim belki.

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 18:15
Yahu hatta bi ara forumda "Son 15 dk taktiği" diye taktik vardı. O taktiği son 15 dk yenikken kullanırdık ve maçı çevirirdik sürekli. Eğer belli bir senaryosu olsaydı çeviremezdik. Herşey bu kadar ortadayken oyunun senaryosu olduğuna inanmak saçma geliyor bana.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:16
Bu maçtan bahsetmiyorum. Barça-GS veya başka bir takım ile deneyebilirsiniz hepiniz.

Yahu maçın skoru ortada kadrom da var orada çok büyük bir değişimde yok.Bir kaç tane yedek adam var.

Bende buraya SS'yi eklemişim.Ortada bariz bir bug var, böyle bişey varsa ki var gördüğümüz kadarı ile ortaya şu çıkar.Biz gol dakikalarını görmesek bile skor bellidir aslında sen yüklende yapsan aynıdır.Kontra'da yapsan bu bence başlarken yaptığınız taktikle alakalı olur.

Her maçın farklı skor gelmesi ise tekrar oynanması Cihan, her maç farklı skor gelecek tabii ki de ama sorun Taktiklerin işlememesi..

exit61
02.Kasım.2012, 18:17

Denemeye ne gerek var ki bu güne kadar 2. yarı ya da oyunun sonlarında oyuncu değişikliği yapıpta oyuna giren adamın gol attığı maçlar yeter zaten.
Bence bu sorun bug gibi duruyor senede 2-3 maç bile olsa ne olur sonuçta bu bir oyun.O kadar karalar bağlamamak lazım.
Benim kızdığım nokta bunu gösteren kişiye karşı yapımcıların replay tutumu bu sorunu ele alacağına verdiğin cevaba bak.

Cenkteas
02.Kasım.2012, 18:19
SI yapımcılarını, yakında Çağlayan'da görürüz. :)

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 18:19
Yahu maçın skoru ortada kadrom da var orada çok büyük bir değişimde yok.Bir kaç tane yedek adam var.

Bende buraya SS'yi eklemişim.Ortada bariz bir bug var, böyle bişey varsa ki var gördüğümüz kadarı ile ortaya şu çıkar.Biz gol dakikalarını görmesek bile skor bellidir aslında sen yüklende yapsan aynıdır.Kontra'da yapsan bu bence başlarken yaptığınız taktikle alakalı olur.

Her maçın farklı skor gelmesi ise tekrar oynanması Cihan, her maç farklı skor gelecek tabii ki de ama sorun Taktiklerin işlememesi..

Taktikler işlemeseydi hiç bir maçı geri çeviremezdik. Git aç bi maç şimdi. 0-5-5 oyna fark yersin. 2. yarı 5-5-0 veya normal taktiğine dön belki maçı çevirirsin.

Critical
02.Kasım.2012, 18:26
Bug varsayalım bunu, yine de korkunç bir bug. Yapay zeka dediğimizde sıra gelen matematik işlemlerinin bir sonucu. Çok irdelersek, açık bulmaya kalkışırsak, oyundan soğumak için binlerce sebep buluruz. Umut edelim ki düzeltsinler..

manager725
02.Kasım.2012, 18:28
Oyunu almaya gitmeden önce bunu gördüm,FM heralde benim için bitti.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:29
Taktikler işlemeseydi hiç bir maçı geri çeviremezdik. Git aç bi maç şimdi. 0-5-5 oyna fark yersin. 2. yarı 5-5-0 veya normal taktiğine dön belki maçı çevirirsin.

Fm oynuyo muydun sen yahu ?

Ghonedre
02.Kasım.2012, 18:33
Oyunu almaya gitmeden önce bunu gördüm,FM heralde benim için bitti.

Bir kişiyi bile kurtardıysak ne mutlu bize :)

Cenkteas
02.Kasım.2012, 18:34
Bir kişiyi bile kurtardıysak ne mutlu bize :)

İçten içe bir "CM'cilik" seziyorum. :)

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 18:35
Fm oynuyo muydun sen yahu ?

Yok bu siteye tesadüfen üye oldum :icon_smile:

sakary Ali
02.Kasım.2012, 18:40

Nasıl yani? Normal maça başladım ilk yarı 0-0 bitti..İkinci yarı tüm oyuncularımı ileriye çıkardım kalecimi duran toplarda ileri gönderttim 12-0 yenildim.İkinci yarı hiç taktik değiştirmeseydim 12-0'mı bitecekti?

veya hiç taktik değiştirmedim 0-0 bitti ama yine aynı dediğimi yapsaydım (kalecimi ileri göndermeyi) yine 0-0'mı bitecekti?

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:41
Yok bu siteye tesadüfen üye oldum :icon_smile:

Ben geçen seriyi oynamadın diye biliyorum olum :D

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:42
Nasıl yani? Normal maça başladım ilk yarı 0-0 bitti..İkinci yarı tüm oyuncularımı ileriye çıkardım kalecimi duran toplarda ileri gönderttim 12-0 yenildim.İkinci yarı hiç taktik değiştirmeseydim 12-0'mı bitecekti?

veya hiç taktik değiştirmedim 0-0 bitti ama yine aynı dediğimi yapsaydım (kalecimi ileri göndermeyi) yine 0-0'mı bitecekti?

Denemek gerekirdi artık çok geç.

sui generis
02.Kasım.2012, 18:42
beyler, tüm maçlar için bu durum var diyen yok zaten. sıkıntı bir kere olmuş olması. ve daha sonrada olmayacağını bilemeyiz.

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 18:43
2012 bir kez başıma geldi...Sonra oyunu kaldırıp yeniden kurudm bir daha böyle bir sorun başıma gelmedi..Bence bazen oluyor..Bilgisayardan kaynaklı vs.Başka bir şey...Bu yazıdan sonra deportivo ile bütün oyuncuları ileri cıkardım..11-0 Bitti maç falcoa durmadan yazdı...Bence "DENK GELMİŞ" Diyelim..

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 18:44
beyler, tüm maçlar için bu durum var diyen yok zaten. sıkıntı bir kere olmuş olması. ve daha sonrada olmayacağını bilemeyiz.

Aynen işte zaten sorun olması değil.Bir kere oldu belki bir daha yine olur belki de olmaz.

Ancak değişiklerin etkilemediğini düşünmem sorun aslında konuyu açtım bakalım.. :)

oguzince1
02.Kasım.2012, 18:46
LOST'a döndü burası :)

manager725
02.Kasım.2012, 18:47
2012 bir kez başıma geldi...Sonra oyunu kaldırıp yeniden kurudm bir daha böyle bir sorun başıma gelmedi..Bence bazen oluyor..Bilgisayardan kaynaklı vs.Başka bir şey...Bu yazıdan sonra deportivo ile bütün oyuncuları ileri cıkardım..11-0 Bitti maç falcoa durmadan yazdı...Bence "DENK GELMİŞ" Diyelim..

Bunu 4-4-2 oynayıp hiçbir taktik ayarlamayıp dener misin?Oyun şuan elimde yok.Deneyemiyorum.Ama yani taktiksiz sadece oyuncuların yerini belirleyince bile kazanıyorsak bu bir sorundur.Tüm oyuncuları ileri çıkarmak taktik sayılmaz.

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 18:48
Ben geçen seriyi oynamadın diye biliyorum olum :D

FM 12 oynamadık diye FM hakkında bilgi sahibi olamıyor muyuz :) CM'den beri taktikler her zaman oyunu etkilemiştir. Oyundan soğumaya gerek yok.

Ayrıca hadi diyelimki oyunun kurucuları belli bir senaryo üzerine planladı. Neden yapsınlar böyle birşeyi ? Amaçları ne ? Niye boşuna müşteri kaybetsinler ?

fotosuki
02.Kasım.2012, 18:50
Siz golden önce herhangi bir değişiklik müdahale vb. yaptınız da o top hala orada mıydı?

Çünkü bildiğim kadarıyla maçtan önce submit team'e bastıktan sonra ufak bir yükleme oluyor orada maç içinde gerçekleşecek her şey belirleniyor goller fauller ofsaytlar paslar her şey. Ama biz oyuna en ufak bir müdahale yapsak dahi, taktik ekranından çıkarken tekrar bir yükleme yapıyor, atıyorum 60. dakkada yaptıysak değişikliği, önceki 30 dakikayı silip yeni bir 30 dakika oluşturuyor oyun.

Bu da gayet normaldir çünkü yaptığımız değişikliklerin oyuna etki ettiğini gösterir. Her şeyin önceden belli olması, bizim yaptığımız ama sonucunu bilemediğimiz sürece sorun değildir.

Tabi bu durum yukarda söylediğim gibi siz değişik yaptıysanız da o gol yine dakkasında gerçekleştiyse geçersiz oluyor.

En mantıklı açıklama bu olmuş bence. Fakat hala niye orada top olduğunu açıklayamıyor. Yani maçın hangi dakikasında gol olacağı belli. Sonucun önceden belli olmadığını düşünsek bile bütün herkesi forvete veya herkesi defansa koymamıza rağmen o gol o dakikada oluyor. İster 3-0 bitsin ister 10-0 bitsin. Fakat ortaya bu maçın kesinlikle 0-0 bitemeyeceği ortaya çıkıyor. :)

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 18:51
Bunu 4-4-2 oynayıp hiçbir taktik ayarlamayıp dener misin?Oyun şuan elimde yok.Deneyemiyorum.Ama yani taktiksiz sadece oyuncuların yerini belirleyince bile kazanıyorsak bu bir sorundur.Tüm oyuncuları ileri çıkarmak taktik sayılmaz.

Bundan önceki kariyerlerimde..4-4-2 oynattım deportivo ile (demo 17 maç olduğu için) Değişik tatikler denedim hep..4-4-2 standart tatikle...Ve oyunuculara hiç bir talimat vermeden..Sadece oyuncuların yerlerini belirlireyek..

17 maçta 6 galibiyet 4 beraberlik 7 mağlubiyet Almıştım..

Universal
02.Kasım.2012, 18:57
3 bölüm fringe izledikten sonra okuyun mesajları kafanız allak bullak oluyor. Çok korkunç bir hata; ama bu sanırsam tahmin edilemiyen bir mantık hatası gibi gözüküyor. Çözümü zor olabilir. Umarım ilgilenirler.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 19:08
http://community.sigames.com/showthread.php/324631-Goals-To-preview

Ne demiş bu yahu :icon_biggrin:

fotosuki
02.Kasım.2012, 19:16
Golün o dakikada olup olmadığını sormuş. Yani pozisyonla mı geldi gol yoksa sadece skor mu değişti anlamında. Bir de maçın kaydını verdiği linke göndermeni istemiş sanırsam.

Critical
02.Kasım.2012, 19:17
http://community.sigames.com/showthread.php/324631-Goals-To-preview (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcommunity.sigames. com%2Fshowthread.php%2F324631-Goals-To-preview)

Ne demiş bu yahu :icon_biggrin:

Did a goal actually happen at this moment, or was it just a phantom goal appearing on timeline? Could you upload your pkm with the issue please, how to do that can be found here

Gerçekten zaman çizelgesinde gösterilen zamanda gol oldu mu yoksa sadece zaman çizelgesinde gösterilen gol ikonları maçta sayılmayan hayalet goller miydi ? Bu sorunla alakalı elinde olan pkm dosyasını upload edebilir misin lütfen? nasıl yapacağın bu linke tıklayarak bulabilirsin.

Demiş arkadaş..

RasAnt
02.Kasım.2012, 19:23
Olaylar olaylar :D demosu gıcık zaten oyunun bi uzun top gol atıyorlar benimkiler bomboş kale yukardan dışarı atıyor falan bencede oyun önceden ayarlanıyor yoksa bomboş kale önünde kimse yok kale çizgisinin 5 adım önünden Krasiç gibi adam dışarı attı Sowda kaleciyi çalımladı boş kale vurmadı döndü pas verdi bu seri enteresan bir seri Allahtan daha almadım

fotosuki
02.Kasım.2012, 19:24
Kayıtlı oyununu sildiğini söylemiştin. Keşke silmeseymişsin. :)

Nedvedmania
02.Kasım.2012, 19:27
Kayıtlı oyununu sildiğini söylemiştin. Keşke silmeseymişsin. :)

Yani bende anlamadım niye sildiğini. Dünya üzerinde sadece 1 kişinin başına son derece önemli bir olay meydana geliyor, ve sen oyunu siliyorsun :)

Bu arada dosyayı kurtarabiliriz. Google'a dosya kurtarma programı yaz. Oradan programı indir. İçindeki hedef seçeneklerinden de "Save" klasörünü seç. Dosya sapasağlam geri döner.

Hatta direk programı vereyim

http://www.tamindir.com/recover-my-files/

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 19:30
Yani bende anlamadım niye sildiğini. Dünya üzerinde sadece 1 kişinin başına son derece önemli bir olay meydana geliyor, ve sen oyunu siliyorsun :)

Bu arada dosyayı kurtarabiliriz. Google'a dosya kurtarma programı yaz. Oradan programı indir. İçindeki hedef seçeneklerinden de "Save" klasörünü seç. Dosya sapasağlam geri döner.

Hatta direk programı vereyim

http://www.tamindir.com/recover-my-files/

Kayıtlı oyunu silmedim, çünkü hiç kaydolmamıştı :D

Ben başkasının da başına gelmiştir diye düşündüm aslında sadece SS koymak istedim bizim forumda olmayınca.

HKi
02.Kasım.2012, 19:40
Şike FM'ye de bulaştı.

fm_monster
02.Kasım.2012, 19:41
böyle bişeyin olması imkansız mesela o dk dan sonra kaleye kaka yı koysam defansı boşaltsam gol yemiyecekiyim mi

EndoplazmiK RetikuluM
02.Kasım.2012, 20:03
Geleceği gördüm şahitlerim var yaz SI forumlarına :p

Bordo61Mavi
02.Kasım.2012, 20:17
Kayitli oyununu bi paylasta yardimci olsunlar :)

sui generis
02.Kasım.2012, 20:18
oyunda save almamış zeki arkadaşımız :)

nuri80
02.Kasım.2012, 20:31
Hepimiz Rıdvan'ız :icon_twisted:

furdun
02.Kasım.2012, 20:37
Baştan sona okudum konuyu umarım korkulan olay yoktu ortada inanmak istemiyorum ama içime bi kurt düştü. Ya Görkem olum böyle bi olay oluyo kayıt almıyon ne adamsın :D Neyse artık bari siga games forumundaki konun yardımcı olurda ortada bi hata varsa düzeltirler inş.

canelka
02.Kasım.2012, 20:49
Maçların önceden belli olması gibi bir durum yok, bende de çıktı maçın oynanmadığı dakikalarda toplar, üstüne gittiğimde bir önceki maçta gol atan oyuncular yazıyodu. Diğer arkadaşın aynı dakikalarda gol yemesi tesadüf olmuş heralde.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 21:02
Maçların önceden belli olması gibi bir durum yok, bende de çıktı maçın oynanmadığı dakikalarda toplar, üstüne gittiğimde bir önceki maçta gol atan oyuncular yazıyodu. Diğer arkadaşın aynı dakikalarda gol yemesi tesadüf olmuş heralde.

Peki dostum ilk golü yediğimi göstermediği halde topun üstünden geçince 1-0 olması ve öyle kalması skorbord'un ?

Tesadüf herhalde.

dracologia
02.Kasım.2012, 21:14
Beta versiyonunu oynarken aynı durum ile ben de karşılaşmıştım maç başlar başlamaz gol dakikası olarak alt tarafta top işareti çıkmıştı.İlk yarıda gol falan olmadı fakat o gol işareti halen duruyordu.Devre arası konuşmalarını yapıp 2. yarıya başladığımda gol işareti kaybolmuştu.

zeck17
02.Kasım.2012, 21:17
Ya tamamen yapay zekayla alakalı bir durum maça başlamadan ısnılıyor denildiğini zamanda maçta neler olacağı kimin üstünlük kuracağı taktikleri ve oyuncuları karşılaştırılıp çıkıyor mesela aynı taktikle her türlü şartlar aynıyken oynarsanız büyük ihtimalle golü atan futbolcuda aynı olacaktır oyuncu değişikliğinde ve taktik direktif değişikliğinde sen o açıklarını kapatıyorsundur

di canio
02.Kasım.2012, 21:18
Gol yenecek dakikalar konusunda önceden anlaşmıştır Cekom. Gelsin yeşiller ;)

Replay olsa alttaki barın hepsi mavi olmasının yanında oyuncu değişikliği gibi bir seçenek de sunmazdı sanırım.

BaFraLı
02.Kasım.2012, 21:34
Benimde anlamadığım burda bu kadar adam tartışıyorsunuz, 100 tane mesaj olmuş içinizden başka bu oyunu oynayan yok mu ? Sadece konuyu açan arkadaşın başına gelmiş. Diğer arkadaşlar bu oyunu oynamıyor mu ? Onların başına da mı geldide bu kadar büyütüldü anlamadım bende.

FM 13'ü almadım bilmiyorum demosunu bile oynamadım ama böyle birşeyin olması binde bir olacak bişey. Bana görede zaten tesadüfen olmuş birşey bu. Benim düşüncem öyle ama bilemem tabi ki.

Save de niye almamışsa konuyu açan arkadaş.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 21:36
Benimde anlamadığım burda bu kadar adam tartışıyorsunuz, 100 tane mesaj olmuş içinizden başka bu oyunu oynayan yok mu ? Sadece konuyu açan arkadaşın başına gelmiş. Diğer arkadaşlar bu oyunu oynamıyor mu ? Onların başına da mı geldide bu kadar büyütüldü anlamadım bende.

FM 13'ü almadım bilmiyorum demosunu bile oynamadım ama böyle birşeyin olması binde bir olacak bişey. Bana görede zaten tesadüfen olmuş birşey bu.

Save de niye almamışsa konuyu açan arkadaş.

Aramızda neden bu olayın büyüdüğünü bilmeyenler var.Yine söylüyorum, böyle bişey binde bir belki ama taktiksel olarak sorun yaşatır bu.Tartışılan şeyde bu zaten..

leave_992
02.Kasım.2012, 21:42
Aklima takildi bi hazirlik maci yaptim ayni oyuna 2 menejer ekleyip,kendim real madrid dim karsiya gs yi aldim.Madrid in taktigini tamamen gereksiz adamlar ve hepsini forvete yigacak sekilde olusturdum,defans ve orta saha yok,kalecide mesut ozil.ilk yari gs 6-0 ile kapatti.ikinci yari madrid i normal taktige dondurdum ve 6-4 bitti mac,ilk yari krallar gibi oynayan gs den eser yoktu,kaleye 2 sut cekebildi ikinci yari,ilk yari ise 18 sut atmisti.yani kisaca bu kesinlikle bug oyunun skoru onceden felan belli degil:)

Ya aslinda boyle birsey yapmaya bile gerek yok,hangimiz bir kerede olsa karsi takimin yonetimini alip sl yada uefa kazanmadik ki?Bug iste,sadece bug,buyutulecek birsey yok ortada.Zaten yukarda birsuru arkadasta yazmis benim basimada geldi ancak goller toplarin ciktigi dakikalarda olmadi,skor farkli bitti gibilierinden.Yine arkadasin biri yazmis eskiden son 15dk taktigi vardi forumda ve gercekten cok ise yariyordu,neredeyse her son 15dk da bize gol attiriyordu,onunda linkini bulursam forumda paylasayim....Keyfinize bakin oynayin oyununuzu,buyuk ihtimalle x64 islemciden kaynaklanan sorundur ve sadece birkereye mahsustur.Sonucta bu oyunda insan urunu hatalar elbette olacak,o da bu arkadasimizi bulmus,bidaha denesin bakalim girsin baksin,hic mi denemedin be mubarek bu olaydan sonra yangina korukle gidiyorsun,sende biliyorsun bunun bug oldugunu yani usteleme iste,yaz si de olsun bitsin,insanlarin oyun keyfini kacirma.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 22:03
Arkadaş eğer şu bana cevap veren adamlar yaptıysa bu oyunu valla helal olsun.

Adam durmadan oyunu Upload et diyor ve ben ısrarla olmadığını söylüyorum.Anlama sorunu var adamların..

Aydin
02.Kasım.2012, 22:06
İspat edemediğin bir olayı dile getirdiğin için adamlarda bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

Oyunu kaydetseydin en azından böyle bir bug varsa da çözümünü ararlardı.

"Böyle bir olay başımdan geçti" diyorsun sadece bu da seni "hater" sıfatına koyuyor şimdilik. Bu yüzden onların söyledikleri normal.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 22:07
İspat edemediğin bir olayı dile getirdiğin için adamlarda bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

SS koyuyorum abi, daha ne yapcağım acaba ? Maçın skoru ispat.

Altta mavi olmaması maçın canlı olduğunu gösterir bence işine gelmiyo o yüzden böyleler.Bence de sıkıntıları yok.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 22:09
Ayrıca azcık düşünseler ben maçın Save'ini koyunca altın mavi olacağını ve bir kanıt olmayacağını anlayacaklar.

Maçı kaydetmiş olmam bir ispat olmaz.

Aydin
02.Kasım.2012, 22:09
Adamlar bu işin yapımcısı. Elinde hatayı gösterecek bir şeyin yoksa bu koyduğun resmi "photoshopla yapmıştır" diye bile düşünebilirler ki bu da gayet doğal.

Keşke save etseymişsin.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 22:11
Adamlar bu işin yapımcısı. Elinde hatayı gösterecek bir şeyin yoksa bu koyduğun resmi "photoshopla yapmıştır" diye bile düşünebilirler ki bu da gayet doğal.

Keşke save etseymişsin.

Ayrıca azcık düşünseler ben maçın Save'ini koyunca altın mavi olacağını ve bir kanıt olmayacağını anlayacaklar.

Maçı kaydetmiş olmam bir ispat olmaz.

Ek olarak benim Photoshop yaparak ne amacım olabilir ki ?

Ben onlara leke mi atıcam yani.Çıkarım ne olacak :)

Aydin
02.Kasım.2012, 22:18
Adamlar senin ne düşündüğünü, amacını önemsemezler. Bir hata varsa, bu hata için ne yapabileceklerine bakarlar.

Ortada bir sorun var diyorsun. Bu sorunu ekran görüntüleriyle desteklemek yetmez onlar için. Oyunu kaydetseydin çözüm bile üretebilirlerdi.

Mesela ben Türkçeleştirmedeki hataları düzeltirken hataların kelimesi kelimesine yazılmasını ya da ekran görüntüsü koyulmasın istiyorum ki bir şeyler yapabileyim. Ama senin oyunda böyle bir durum varsa adamlara ekran görüntüsü yaramaz. Direk save dosyası gerekirdi.

"Hater"dan kastım, oyuna çamur atan biri olarak görüyor olabilirler seni. Bu bir ihtimal sadece.

Kaka Leite
02.Kasım.2012, 22:20
Adamlar senin ne düşündüğünü, amacını önemsemezler. Bir hata varsa, bu hata için ne yapabileceklerine bakarlar.

Ortada bir sorun var diyorsun. Bu sorunu ekran görüntüleriyle desteklemek yetmez onlar için. Oyunu kaydetseydin çözüm bile üretebilirlerdi.

Mesela ben Türkçeleştirmedeki hataları düzeltirken hataların kelimesi kelimesine yazılmasını ya da ekran görüntüsü koyulmasın istiyorum ki bir şeyler yapabileyim. Ama senin oyunda böyle bir durum varsa adamlara ekran görüntüsü yaramaz. Direk save dosyası gerekirdi.

"Hater"dan kastım, oyuna çamur atan biri olarak görüyor olabilirler seni.

Yahu oyunu kaydetmiş olsam da işlerine yaramayacaktı ki.Ha normal hatasız bir maçı kaydetmişim ha bunu çözüm için ben oynarken durdurmam onların oyuna gelmesi gerekirdi.

Anladım işte çamur atınca elime ne geçecekse..

Aydin
02.Kasım.2012, 22:27
Save olsa bir şekilde o maçı baz alıp hatayı bulma şansları olurdu. Save yoksa durum samanlıkta iğne aramaya döner. Bu yüzden önemli save dosyası.

serwan
02.Kasım.2012, 22:28
Yahu oyunu kaydetmiş olsam da işlerine yaramayacaktı ki.Ha normal hatasız bir maçı kaydetmişim ha bunu çözüm için ben oynarken durdurmam onların oyuna gelmesi gerekirdi.

Anladım işte çamur atınca elime ne geçecekse..

Abi SI'ın genel politikası bu. iyi niyetli olsalar inkar etmek yerine açıklama yaparlar

mehmet958
02.Kasım.2012, 22:42
Bu konuyu gördükten sonra aynı olay benimde başıma geldi maça başladıktan sonra bir işim olduğundan maçın başından itibaren izleymemeiştim geldiğimde 2-0 gerideydim ve arkadaşdaki problemin aynısı oldu bende acaba bizim takiklerimiz ve benzeri değişiklikler maçı etkilemiyormu diye düşünüp bütün oyuncuları forvete koydum sonuç o dakikada gol olmadı ve 8-1 yenildim.
http://a1211.hizliresim.com/13/2/fk89v.png
http://a1211.hizliresim.com/13/2/fk8c2.png
Sanırım oyun mevcut taktikte hiç bir değişiklik olmadan maç bitirse sonun ne olacağına direk hesaplıyor vebu sonuç oyunun bir bugından dolayı arkadaşda ve bende olduğu gibi maçda direk gözükebiliyor ancak içiniz ferah olsun eğer taktiğinizi değiştirirseniz o gördüğünüz sonuçda değişecektir.

lexoqe
02.Kasım.2012, 22:59
Bu konuyu gördükten sonra aynı olay benimde başıma geldi maça başladıktan sonra bir işim olduğundan maçın başından itibaren izleymemeiştim geldiğimde 2-0 gerideydim ve arkadaşdaki problemin aynısı oldu bende acaba bizim takiklerimiz ve benzeri değişiklikler maçı etkilemiyormu diye düşünüp bütün oyuncuları forvete koydum sonuç o dakikada gol olmadı ve 8-1 yenildim.

Sanırım oyun mevcut taktikte hiç bir değişiklik olmadan maç bitirse sonun ne olacağına direk hesaplıyor vebu sonuç oyunun bir bugından dolayı arkadaşda ve bende olduğu gibi maçda direk gözükebiliyor ancak içiniz ferah olsun eğer taktiğinizi değiştirirseniz o gördüğünüz sonuçda değişecektir.

Şöyle bir baktım da ilk yarıda ki son gol neden eş zamanlı değil ?

Daha anlaşılır olması için sadece gol cetvelini gösteren kısmı aldım. Normalde ilk yarının 0-2 olması lazım. Ama 1-8 lik skorda ilk yarı 0-3 ya da 1-2 bitmiş. Herhalde 45+ da bir gol olmuş. Yani 2. gole kadar aslında eş zamanlı ama 3. gol olması lazım iken aşağıda olmuyor.

http://img427.yukle.tc/images/183511111.jpg

İlk yarıları da eşitleyen bir resim yaptım yine son gol olması gerekirken olmamış diğer resimde.

http://img428.yukle.tc/images/28622222.jpg

nouma16
02.Kasım.2012, 23:07
mehmet958 noktayı koymuş.

@lexoqe
oyuna uzatma dakikaları eklendiysen böyle olması normal.

furdun
02.Kasım.2012, 23:19
Bu seri çok sıkıntılı olucak belli böyle bir şey gerçektende varsa bu kadar fm yi boşuna oynamışız demektir.

mehmet958
02.Kasım.2012, 23:29
Şöyle bir baktım da ilk yarıda ki son gol neden eş zamanlı değil ?

Daha anlaşılır olması için sadece gol cetvelini gösteren kısmı aldım. Normalde ilk yarının 0-2 olması lazım. Ama 1-8 lik skorda ilk yarı 0-3 ya da 1-2 bitmiş. Herhalde 45+ da bir gol olmuş. Yani 2. gole kadar aslında eş zamanlı ama 3. gol olması lazım iken aşağıda olmuyor.

http://img427.yukle.tc/images/183511111.jpg

İlk yarıları da eşitleyen bir resim yaptım yine son gol olması gerekirken olmamış diğer resimde.

http://img428.yukle.tc/images/28622222.jpg

o gol uzatmalarda bir de dikkat edersin alttaki resimde sağa doğru kayma var

lexoqe
02.Kasım.2012, 23:32
o gol uzatmalarda

Peki 0-2 lik resimde 3. golü önceden görüyoruz. Siz bunu bildiğiniz için taktik değiştirdiniz işte kaleciyi forvete alıp forveti kaleye geçirme gibi. 2. yarı önceden gözüken gol silindi değil mi ?

Rica etsem kayıtlı oyunu atar mısınız bana.

mehmet958
02.Kasım.2012, 23:38
Peki 0-2 lik resimde 3. golü önceden görüyoruz. Siz bunu bildiğiniz için taktik değiştirdiniz işte kaleciyi forvete alıp forveti kaleye geçirme gibi. 2. yarı önceden gözüken gol silindi değil mi ?

Rica etsem kayıtlı oyunu atar mısınız bana.

evet dediğiniz gibi yaptım değişikliği ve 3. golu yediğimde 2. yarıdaki gol silindi ancak kaleyi forveti alıp herkesi ileri koymak gibi bir değişikliği yaptıktan sonra 8-1 yenilince oyunu kaydetmedim oyunu kapatım resmi buraya koydum.

lexoqe
02.Kasım.2012, 23:41
evet dediğiniz gibi yaptım değişikliği ve 3. golu yediğimde 2. yarıdaki gol silindi ancak kaleyi forveti alıp herkesi ileri koymak gibi bir değişikliği yaptıktan sonra 8-1 yenilince oyunu kaydetmedim oyunu kapatım resmi buraya koydum.

Anladım teşekkürler. Bu sorun bir kaç güne yayılmaya başlayacaktır sanırsam.

manager725
02.Kasım.2012, 23:47
Hımm....Taktikleri belirliyoruz,oyun motoru diğer takımla karşılaştırıyor ve başlangıçta eğer tektik değiştirmeden devam ederse maç 2-0 bitecek diyor.Sonra yapılan taktiğin doğruluğuna göre 2-1 2-2 oluyor maç.Basit.Oyun mantığı bu zaten.

Sizdeki sıkıntı önceden başlangıç skorunun gollerini görmek.

OLAY ÇÖZÜLDÜ NOKTA!

serwan
03.Kasım.2012, 00:11
Hımm....Taktikleri belirliyoruz,oyun motoru diğer takımla karşılaştırıyor ve başlangıçta eğer tektik değiştirmeden devam ederse maç 2-0 bitecek diyor.Sonra yapılan taktiğin doğruluğuna göre 2-1 2-2 oluyor maç.Basit.Oyun mantığı bu zaten.

Sizdeki sıkıntı önceden başlangıç skorunun gollerini görmek.

OLAY ÇÖZÜLDÜ NOKTA!

ben olayın çözüldüğünü düşünmüyorum..
yani oyuna başlarken hiç müdahale olmazsa skorun ne olacağı belli..
yapay zeka olarak karşımızda yer alan bilgisayarın yönettiği takım skoru biliyor. eğer kazanacaksa hiç müdahale etmiyor olabilir. halbuki yanlış bi müdahale ile maçı bize verme ihtimali varken bunu yapmıyor olabilir.
diyelim ki biz müdahale ettik.. o an yeni bir senaryo belirlendi ve yeni bir skor oluştu.. bilgisayar bunu da biliyor. eğer kaybedecekse müdahale ediyor. kaybetmeyecekse dokunmuyor..
yani maç içersindeki olaylar anlık değil. bizim müdahalelerimize göre değişse bile total olarak bir senaryo.
şöyle düşünün.. iki taraf da müdahale etmedi. oyun açılırken skor sizin lehinize 1-0 yazılmış ve gol 78. dakikada olacak.. birçok pozisyon oluyor ve çoğu saçma biçimde kaçıyor. direğe çarpıyor, kaleci panterleşiyor vs.. aslında biz maçı banttan izliyoruz ve sonucu belli olan bişey için dövünüp duruyoruz..
bu durum maç motorundaki saçmalıkları da açıklıyor. gol 78de olacaksa öncesinde 10 tane net pozisyon kaçıyor. isterseniz oyuncularınız dünya starı olsun. anlık değil o olay. ne oyuncunun soğukkanlılığı etkiliyor o golün kaçmasını, ne bitiriciliği ne şans.. sadece senaryo..

manager725
03.Kasım.2012, 00:59
yapay zeka olarak karşımızda yer alan bilgisayarın yönettiği takım skoru biliyor. eğer kazanacaksa hiç müdahale etmiyor olabilir. halbuki yanlış bi müdahale ile maçı bize verme ihtimali varken bunu yapmıyor olabilir.
diyelim ki biz müdahale ettik.. o an yeni bir senaryo belirlendi ve yeni bir skor oluştu.. bilgisayar bunu da biliyor. eğer kaybedecekse müdahale ediyor. kaybetmeyecekse dokunmuyor..
yani maç içersindeki olaylar anlık değil. bizim müdahalelerimize göre değişse bile total olarak bir senaryo.
şöyle düşünün.. iki taraf da müdahale etmedi. oyun açılırken skor sizin lehinize 1-0 yazılmış ve gol 78. dakikada olacak.. birçok pozisyon oluyor ve çoğu saçma biçimde kaçıyor. direğe çarpıyor, kaleci panterleşiyor vs.. aslında biz maçı banttan izliyoruz ve sonucu belli olan bişey için dövünüp duruyoruz..
bu durum maç motorundaki saçmalıkları da açıklıyor. gol 78de olacaksa öncesinde 10 tane net pozisyon kaçıyor. isterseniz oyuncularınız dünya starı olsun. anlık değil o olay. ne oyuncunun
soğukkanlılığı etkiliyor o golün kaçmasını, ne bitiriciliği ne şans.. sadece senaryo..

Doğru,olay çözüldü dedim ama sana hak vermemek imkansız,bu sorun seriyi bitirebilir.

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:02
bu durum maç motorundaki saçmalıkları da açıklıyor. gol 78de olacaksa öncesinde 10 tane net pozisyon kaçıyor. isterseniz oyuncularınız dünya starı olsun. anlık değil o olay. ne oyuncunun soğukkanlılığı etkiliyor o golün kaçmasını, ne bitiriciliği ne şans.. sadece senaryo..

dediğiniz kısmen doğru ancak o maçın başındaki senaryo belirlenirken sizin taktiğiniz ve oyuncuların özelliklerine göre belli oluyor dolayısıyla "ne oyuncunun soğukkanlılığı etkiliyor o golün kaçmasını, ne bitiriciliği ne şans.. sadece senaryo.." denemez. Büyük ihtimal maç başlamadan önce topa sahip olma oranı, maçdaki korner sayıları, ofsayt sayılar vb. şeyler önceden sizin taktiğiniz, oyuncuların gücü, rakip takımın teknik direktörünün özellikleri, rakip takımın oyuncu özellikleri vs. bütün değişkenlere göre hesaplanıp belirleniyor. Bu yüzden sadece senaryo denemez bu senaryoya etki eden bir çok etmen var tahminim bunlardan biride oyuncunun form durumu ve her maçdan önce bu form durumu değişiyor böylellikle aynı maçı aynı taktikle ve herşeyi aynı yaptığımızda sonuç tamamen farklı olabiliyor.

hakanergul
03.Kasım.2012, 01:08
dediğiniz kısmen doğru ancak o maçın başındaki senaryo belirlenirken sizin taktiğiniz ve oyuncuların özelliklerine göre belli oluyor dolayısıyla "ne oyuncunun soğukkanlılığı etkiliyor o golün kaçmasını, ne bitiriciliği ne şans.. sadece senaryo.." denemez. Büyük ihtimal maç başlamadan önce topa sahip olma oranı, maçdaki korner sayıları, ofsayt sayılar vb. şeyler önceden sizin taktiğiniz, oyuncuların gücü, rakip takımın teknik direktörünün özellikleri, rakip takımın oyuncu özellikleri vs. bütün değişkenlere göre hesaplanıp belirleniyor. Bu yüzden sadece senaryo denemez bu senaryoya etki eden bir çok etmen var tahminim bunlardan biride oyuncunun form durumu ve her maçdan önce bu form durumu değişiyor böylellikle aynı maçı aynı taktikle ve herşeyi aynı yaptığımızda sonuç tamamen farklı olabiliyor.

arkadaşlar eğer olay senaryo ise bunu anlamak çok basit oyunu kaydedin sonra maçınızı yapın
sonra oynadığınız oyunu tekrar load edin tekrar oynayın.eğer senaryo belliyse alacağınız skor hep aynı olmalı.ama eminimki aynı olmayacaktır.

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:11
arkadaşlar eğer olay senaryo ise bunu anlamak çok basit oyunu kaydedin sonra maçınızı yapın
sonra oynadığınız oyunu tekrar load edin tekrar oynayın.eğer senaryo belliyse alacağınız skor hep aynı olmalı.ama eminimki aynı olmayacaktır.
yazdıklarımın şu kısmını kaçırmışsın

Bu yüzden sadece senaryo denemez bu senaryoya etki eden bir çok etmen var tahminim bunlardan biride oyuncunun form durumu ve her maçdan önce bu form durumu değişiyor böylellikle aynı maçı aynı taktikle ve herşeyi aynı yaptığımızda sonuç tamamen farklı olabiliyor.

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:14
yazdıklarımın şu kısmını kaçırmışsın

Ya senaryo hep değişiyorsa ?

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:16
Ya senaryo hep değişiyorsa ?
değişkenlerden biri değişmeden değişmiyor diye tahmin ediyorum ama dediğim gibi bunlar hepsi tahmin sonuçda hiçbirimiz fm nin oyun içi algoritmalarını bilmiyoruz kesin bir şey söyleyemeyiz.

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:17
değişkenlerden biri değişmeden değişmiyor diye tahmin ediyorum ama dediğim gibi bunlar hepsi tahmin sonuçda hiçbirimiz fm nin oyun içi algoritmalarını bilmiyoruz kesin bir şey söyleyemeyiz.

Yazıda da kesin konuşmuşsun ama :)

Ben buna dayanarak sordum o soruyu.

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:20
http://a1211.hizliresim.com/13/2/fk89v.png
http://a1211.hizliresim.com/13/2/fk8c2.png

Yazıda da kesin konuşmuşsun ama :)

Ben buna dayanarak sordum o soruyu.
pek de kesin konuşmamışım sanki :)

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:22
pek de kesin konuşmamışım sanki :)
Gidip o kısımları alırsan tabii kesin konuşmamışsın :)

Senaryo diye illa ki tek olacak diye bişey yok.Belki biz girip çıktıkça değişiyor...

Arunas
03.Kasım.2012, 01:26
Yahu hatta bi ara forumda "Son 15 dk taktiği" diye taktik vardı. O taktiği son 15 dk yenikken kullanırdık ve maçı çevirirdik sürekli. Eğer belli bir senaryosu olsaydı çeviremezdik. Herşey bu kadar ortadayken oyunun senaryosu olduğuna inanmak saçma geliyor bana.

Vallaha mı? :icon_biggrin: Yine yapsalar öyle bir taktik ya, çok orjinalmiş ha "Son 15 dk Taktiği".

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:27
Gidip o kısımları alırsan tabii kesin konuşmamışsın :)

Senaryo diye illa ki tek olacak diye bişey yok.Belki biz girip çıktıkça değişiyor...

girip çıktıkça derken neyi kast ettiğini anlamadım ama benim teorime göre oyun takitiği, oyuncu özellikleri, oyuncu formu vs değişkenlere göre bir senaryo belirleniyor ve bizde bu değişkenlerden birini değiştirine kadar bu senaryoya göre oynuyoruz eğer bu değişkenlerden biri değişirse yeni bir senaryo çıkıyor ve bizde o yeni çıkan senaryoya göre oynuyoruz.

Nedvedmania
03.Kasım.2012, 01:31
Beta versiyonunu oynarken aynı durum ile ben de karşılaşmıştım maç başlar başlamaz gol dakikası olarak alt tarafta top işareti çıkmıştı.İlk yarıda gol falan olmadı fakat o gol işareti halen duruyordu.Devre arası konuşmalarını yapıp 2. yarıya başladığımda gol işareti kaybolmuştu.

Tamam beyler sorun çözüldü. Sorun ise şuydu "Senaryo bug olarak alt tarafta açık ediliyor"

Maça başladığınız an o maçın 0-90 dk arası senaryosu bellidir. Siz sadece izlersiniz. Maç başladığı an dk 38 de gol olacağı bellidir. Bu oyunun o anlık veri tabanında vardır *(Buraya kadar ki kısıma dikkat). Eğer siz maçın 28. dakikasında oyuncu veya taktik değişikliği yaparsanız maçın 28-90 arası olan senaryosu değişir. Yani evet yine ileride olacak gol dakikaları bellidir. Ama bu sefer gol 79. dakikada ve diğer takım tarafından atılacaktır (Belki 0-0 da bitebilir. Senaryo değişik şekillerde olabilir.)

İşte yukarıdaki yıldızladığım kısım "Bug" olarak daha gol olmadan aşağıda ki dakika satırında gözüktü. Olay bundan ibaret.

Arkadaşın dediği olayı açıkladı. 1 takım konuşmasıyla birlikte senaryoyu değiştirdi. Cenker'in oyunda o işareti gördükten taktik değiştirdi mi bilmiyorum. Eğer değiştirmesine rağmen orada top duruyorsa demekki bu değişiklik golü önlemek için yeterli olmamış demektir.

exe_genesis
03.Kasım.2012, 01:33
Bu oyunu bilen oynayan biri nasıl önceden ayarlanmış herşey diyebilir.

Yazılım uzmanı olarak kendi bakış açımdan olayı açıkliyim;

-Oyunu açınca maç bellidir evet doğru. Kimin sakatlanacağı, kimin kart yiyeceği vb. vb... Hiç değişiklik olmazsa maç belli rastgele değerler eşliğinde biter. Her dk yeni bi olay(taç,kart, pozisyon vb.) yapmakla arasında bi fark yoktur zaten.

Ancak oyuna müdahale edince taktik/mevki/pozisyon vb. vb. bunlardan sonra oyun yeniden yazılır. Senin 80 de yapacağın atakda bellidir, 90da yiyeceğin kartta. Ancak 85de değişiklik yaparsan 90da yiyeceğin kart değişebilir oyun yeniden hesaplanır.

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:34
Tamam beyler sorun çözüldü. Sorun ise şuydu "Senaryo bug olarak alt tarafta açık ediliyor"

Maça başladığınız an o maçın 0-90 dk arası senaryosu bellidir. Siz sadece izlersiniz. Maç başladığı an dk 38 de gol olacağı bellidir. Bu oyunun o anlık veri tabanında vardır *(Buraya kadar ki kısıma dikkat). Eğer siz maçın 28. dakikasında oyuncu veya taktik değişikliği yaparsanız maçın 28-90 arası olan senaryosu değişir. Yani evet yine ileride olacak gol dakikaları bellidir. Ama bu sefer gol 79. dakikada ve diğer takım tarafından atılacaktır (Belki 0-0 da bitebilir. Senaryo değişik şekillerde olabilir.)

İşte yukarıdaki yıldızladığım kısım "Bug" olarak daha gol olmadan aşağıda ki dakika satırında gözüktü. Olay bundan ibaret.

Arkadaşın dediği olayı açıkladı. 1 takım konuşmasıyla birlikte senaryoyu değiştirdi. Cenker'in oyunda o işareti gördükten taktik değiştirdi mi bilmiyorum. Eğer değiştirmesine rağmen orada top duruyorsa demekki bu değişiklik golü önlemek için yeterli olmamış demektir.

bende tam olarak bundan bahsediyorum.

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:36
Bazen teori yürütelim derken batırıyoruz bence.

Ben tüm gençleri çıkarıp ciddileştirmeme rağmen yine de aynı dakika da gol yedim.Oynadığım takım City falan olsa idi takımı ''As'' yaptığım halde gol atmasam ya da aynı dakika da gol yesem tamam derim.

Ancak ne olduğu belirsiz bir takıma ''As'' kadroma dönmeme rağmen gol atamıyıp gözüken top'un orada golü yemem afedersiniz ama kocaman bir ''Bug'' yetmemiş falan bunlar kesinlikle teoride kalır.

mehmet958
03.Kasım.2012, 01:39

Ben tüm gençleri çıkarıp ciddileştirmeme rağmen yine de aynı dakika da gol yedim.Oynadığım takım City falan olsa idi takımı ''As'' yaptığım halde gol atmasam ya da aynı dakika da gol yesem tamam derim.

Ancak ne olduğu belirsiz bir takıma ''As'' kadroma dönmeme rağmen gol atamıyıp gözüken top'un orada golü yemem afedersiniz ama kocaman bir ''Bug'' yetmemiş falan bunlar kesinlikle teoride kalır.

dediğini katılmıyorum çünkü senin sorunun aynısı benimde başıma geldi ve ben taktiğimi değiştirdim ve sonuçda değişti senin dediğinin doğru olması için ben herkesi forvete koyduğumda bursaya 8-1 değil 3-0 yenilmeliydim.

Nedvedmania

Yahu koskoca Madrid'le tanınmamış takımı yenememişsin birde gelmiş oyun laf atıyorsun :D

İlla yenecek değilsin demekki. Adamların taktiği sağlam olabilir. Biz nasıl tromsöyü yenemediysek aynı hesap :)

Kaka Leite

Ayrıca bunu söyledin sen Cihan ben sen geçen seride oyunu yine oynamadın diye biliyorum.

''Çevirirdik'' kesin konuşma olmuş.Sen çevirdiysen bilemeyeceğim ancak eğer bunu yorum atanlardan görüysen ifade yanlış..

Tabii zaman eklememişsin bu geçen serinin mi bilemem ama yine bir hata.

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:40
Yahu koskoca Madrid'le tanınmamış takımı yenememişsin birde gelmiş oyun laf atıyorsun :D

Olum şu dediğin bile bir ''Bug'' olduğunu gösterir. :n:

Nedvedmania
03.Kasım.2012, 01:42
Ayrıca bunu söyledin sen Cihan ben sen geçen seride oyunu yine oynamadın diye biliyorum.

''Çevirirdik'' kesin konuşma olmuş.Sen çevirdiysen bilemeyeceğim ancak eğer bunu yorum atanlardan görüysen ifade yanlış..

Olm sen niye taktın benim oyunu oynayıp oynamamama ? Evet kesin konuşuyorum çünkü o taktik FM08'in taktiğiydi. Ve ben kaç maç üstüste kullarak çevirdim maçları. Konusu da bu forumdaydı. Detaylara takılma sonuca bak.

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:44
Olm sen niye taktın benim oyunu oynayıp oynamamama ? Evet kesin konuşuyorum çünkü o taktik FM08'in taktiğiydi. Ve ben kaç maç üstüste kullarak çevirdim maçları. Konusu da bu forumdaydı. Detaylara takılma sonuca bak.

İşte eklemezsen o seri sayısını :icon_biggrin:

Yahu oyunu uzun zamandır oynamamış olmana rağmen çok kesin konuşuyosun.

Nedvedmania
03.Kasım.2012, 01:47
İşte eklemezsen o seri sayısını :icon_biggrin:

Yahu oyunu uzun zamandır oynamamış olmana rağmen çok kesin konuşuyosun.

Yahu kesin konuşmam seni niye rahatsız etti ben anlayamadım bir türlü ? Yıllardır FM aynı şekilde devam ediyor. Bundan önceki serilerde senaryo doğaçlamaydı da bu seride mi belli senaryo var diyorsun yani ? FM 08 de veya diğer serilerde taktik kullanarak maçları çevirdim ki kesin konuşuyorum. Ne var bunda ?

CM'nin ilk oyunundan beri taktik değiştirerek maç çeviriyorduk. Bundan sonra da böyle olacak. Olayı açıkladım işte. Benim fikrime göre açıkta kalan bir kısım kalmadı. Varsa aklına takılan başka şey ona da çözüm fikri bulmaya çalışalım.

Nedvedmania
03.Kasım.2012, 01:50
Al hatta böyle birşey buldum. Benim bahsettiğim taktik bu değildi ama başka serilerde de bunun gibi onlarca "işe yarayan" taktik var

http://www.turksportal.net/dosya/fm/28425/bilgi/

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:51
Yahu kesin konuşmam seni niye rahatsız etti ben anlayamadım bir türlü ? Yıllardır FM aynı şekilde devam ediyor. Bundan önceki serilerde senaryo doğaçlamaydı da bu seride mi belli senaryo var diyorsun yani ? FM 08 de veya diğer serilerde taktik kullanarak maçları çevirdim ki kesin konuşuyorum. Ne var bunda ?

CM'nin ilk oyunundan beri taktik değiştirerek maç çeviriyorduk. Bundan sonra da böyle olacak. Olayı açıkladım işte. Benim fikrime göre açıkta kalan bir kısım kalmadı. Varsa aklına takılan başka şey ona da çözüm fikri bulmaya çalışalım.

Belki çevirdiğin maçlarda bir senaryoya dayanıyor ?

O toplar çıktı da mı çevirdin maçı ?

Nedvedmania
03.Kasım.2012, 01:54
Belki çevirdiğin maçlarda bir senaryoya dayanıyor ?

O toplar çıktı da mı çevirdin maçı ?

O 1 kere olur 2 kere olur. Hep olmaz. Yahu inanmak istemiyorsan inanma daha fazla uğraşamayacağım boşuna. Sen takılmışsın bir fikre akıp gidiyorsun. Al işte adam "Takım konuşmasını yaptıktan sonra o top gitti" demiş. Var mı ötesi ? Demek ki takım konuşması bile etkiliyor gol olup olmayacağını.

Kaka Leite
03.Kasım.2012, 01:56
O 1 kere olur 2 kere olur. Hep olmaz. Yahu inanmak istemiyorsan inanma daha fazla uğraşamayacağım boşuna. Sen takılmışsın bir fikre akıp gidiyorsun. Al işte adam "Takım konuşmasını yaptıktan sonra o top gitti" demiş. Var mı ötesi ? Demek ki takım konuşması bile etkiliyor gol olup olmayacağını.

Valla bende ne yaparsam yapayım gitmedi.Rakibim de çok saçma bir takım her neyse..

metinoktay
03.Kasım.2012, 01:57
oyunu download ediyordum şu an, heves meves kalmadı. :( gerçi çoğu maçı çevirdiğimi de hatırlıyorum, bir arkadaş yazmış yapay zeka ile alakalı bir durum diye, bu daha mantıklı, yapay zeka bug ı olabilir. her sene fm çıkar çıkmaz bir güncelleme ekliyorlar, gene eklerler hallederler eğer full sürümde de bu olursa. ancak eğer kekleniyorsak 10 yıldır, bu demek ki 10 yılım bir uyutma ve kandırmaca olmuş diyebilirim. :( hey gidi he geçmişe gittim lan bi ara :S kocamışız be :S 18 yaşında başlayıp 28inde de hala bu oyuna para vermek :D konuyu dağıttım ya ekşi sözlüğe çevirdim olayı :D pardon :D

serwan
03.Kasım.2012, 02:07

hiçbir değişkene dokunmasanız dahi oyunun kendi belirlediği şans değişkeni her maçta değişiyor..

mehmet958
03.Kasım.2012, 02:15
hiçbir değişkene dokunmasanız dahi oyunun kendi belirlediği şans değişkeni her maçta değişiyor..

sanırım şans değişkeni derken aynı kadroyla aynı maçı yapı farklı sonuçlar almayı kast ediyorsunuz fakat bana göre onun nedeni oyuncuların form değişkenin maçdan önce belirlenmesi ve ne kadar tekrar oynarsan oyuncuların form değişkeni tekrar değişiyor ve bu da sonuca yansıyor.

serwan
03.Kasım.2012, 13:41
sanırım şans değişkeni derken aynı kadroyla aynı maçı yapı farklı sonuçlar almayı kast ediyorsunuz fakat bana göre onun nedeni oyuncuların form değişkenin maçdan önce belirlenmesi ve ne kadar tekrar oynarsan oyuncuların form değişkeni tekrar değişiyor ve bu da sonuca yansıyor.

form durumu farklı.. ama her futbol maçında şans faktörü vardır sonuçta.. mesela atıyorum fenerbahçe pendikle 50 defa oynasa 1 defa yenilir belki.. ama o sene yenildi işte. futbolda herşey kağıt üzerinde değil. bu da şansla, psikolojiyle, form durumuyla vs vs. alakalıdır. biz maça girmeden önce kaydedince şans değişkeni hariç tüm faktörleri sabit tutmuş oluyoruz aslında. oyun içi müdahaleleri saymıyorum tabi.

konu bu değil tabi..
gerçek futbolu düşünün. santra yapıldığı andan itibaren her karar bir başka sonuç doğurur ve her sonuç farklı kararlar almayı gerektirir. toplanarak gider bu.
normalde santrada topu alan oyuncunun topu ilk anda kime oynadığı bile maçın kaderini komple değiştirir. belki daha 10. saniyede takımın öne geçmesini sağlar bu karar.
ama bu olay gösteriyor ki fm'de böyle bişey yok. yani müdahalesiz bir maçta 10. dakikada gol olacağı belirlenmişse santrada topu alan oyuncunun topu nereye oynadığının hiçbir kıymeti yok. topu alan oyuncunun hiçbir yeteneği bi anlam ifade etmiyor böyle olunca da.. en iyi kararı verip, en ustaca teknikle topu tam yerine ulaştırsa ve bitiriciliği, soğukkanlılığı, tekniği vs. en üst düzey olan forvetı kaleciyle karşı karşıya kalsa dahi o gol olmayacak.
aslında her an belirsiz olmalı. bu belirsizlikler oyunculara atanan yetenekler ve diğer faktörlerle sonuca ulaşmalı ama öyle olmuyormuş..

gncilker
03.Kasım.2012, 14:28
Bu olayların 2side 2D maç seçeneğinde olmuş. Acaba 2D ye özgü bir şey mi?

Spe1907
03.Kasım.2012, 22:15
Bu olay zaten var, en azından CM4 ( 2002-2003 sezonu çıkan CM) de vardı. birden fazla kişi aynı pc de kariyer yaptığımızda eğer maçlar aynı saatte oynanıyorsa, son skorlarda oyuncu kontrolündeki diğer maça, maç başlamadı diyordu. ama puan durumunda bu takımın puanından ve averajından o maçın aslında nasıl biteceğini biliyorduk. Eğer biz oyuncu-taktik değişikliği yapmazsak, CPU taktik veya oyuncu değişikliği yaptığı halde maç tam olarak önceki maçın sonunda puan durumundan okuduğumuz skorla aynı skorla bitiyordu.kazanan kişi taktiği ile oynamadığı için defalarca kez gördüm ordaki sonuçla tam olarak aynı bittiğini maçların. ama taktik veya oyuncu değişikliği yaparsak tamamen farklı skorlarla bitiyordu. Sonunda puan durumuna bakmayı yasaklamıştık eğer aynı zamanda oynanmamış bir maç varsa :D

Burdan anlışalacağı üzere evet maçların sonucu ve hatta CPU nun yapacağı değişiklikler biz maça başlar başlamaz yazılıyor, ama biz taktik veya oyuncu değişikliği yaparsak bu senaryo baştan yazılmak zorunda kalıyor. yani bence oyunun çalışma mantığında bir sorun yok taa CM4 te bile az önce anlattığım yolla yenileceğimi bildiğim bir maçı, maç başında yaptığım değişiklerle kazanabiliyordum o oyunun üzerinden 10 yıl geçti eminim şimdiki yapay zeka çok daha gelişmiştir, yani düşündüğünüz gibi birşey yok.

Sekopej
04.Kasım.2012, 15:31
form durumu farklı.. ama her futbol maçında şans faktörü vardır sonuçta.. mesela atıyorum fenerbahçe pendikle 50 defa oynasa 1 defa yenilir belki.. ama o sene yenildi işte. futbolda herşey kağıt üzerinde değil. bu da şansla, psikolojiyle, form durumuyla vs vs. alakalıdır. biz maça girmeden önce kaydedince şans değişkeni hariç tüm faktörleri sabit tutmuş oluyoruz aslında. oyun içi müdahaleleri saymıyorum tabi.

konu bu değil tabi..
gerçek futbolu düşünün. santra yapıldığı andan itibaren her karar bir başka sonuç doğurur ve her sonuç farklı kararlar almayı gerektirir. toplanarak gider bu.
normalde santrada topu alan oyuncunun topu ilk anda kime oynadığı bile maçın kaderini komple değiştirir. belki daha 10. saniyede takımın öne geçmesini sağlar bu karar.
ama bu olay gösteriyor ki fm'de böyle bişey yok. yani müdahalesiz bir maçta 10. dakikada gol olacağı belirlenmişse santrada topu alan oyuncunun topu nereye oynadığının hiçbir kıymeti yok. topu alan oyuncunun hiçbir yeteneği bi anlam ifade etmiyor böyle olunca da.. en iyi kararı verip, en ustaca teknikle topu tam yerine ulaştırsa ve bitiriciliği, soğukkanlılığı, tekniği vs. en üst düzey olan forvetı kaleciyle karşı karşıya kalsa dahi o gol olmayacak.
aslında her an belirsiz olmalı. bu belirsizlikler oyunculara atanan yetenekler ve diğer faktörlerle sonuca ulaşmalı ama öyle olmuyormuş..

10 seneden fazladır bu oyunu oynuyorum ve kendi yaşadıklarıma, zaman zaman edindiğim bilgilere göre yaptığım değerlendirmeye göre, biz zaten oyunun özetini izliyoruz.

Oyuna girerken, o bahsettiğin tüm özelliklere göre hatta daha fazlasına göre, yapay zeka bir senaryo oluşturuyor. Yani kafasına göre, rastgele oluşturmuyor. Tüm değişkenleri hesaplayıp, yani oyuncu özellikleri, oyuncunun moral durumu, oyuncunun form durumu, rakibin durumu vs vs, buna bağlı senaryoyu oluşturuyor. Biz maçı izlemesek, maçın sonucunu 10 saniye sonra bize verecek zaten bilgisayar, bizim izliyor olmamız, süreyi uzatıyor, oyuna renk katıyor, oynanabilirliği arttırmak adına vs vs diye düşünüyorum. Mesela Pendik maçı geçmişti, belki de oyunda böyle bir değişken de var, 50'de 1 ihtimal, reputation değeri şu aralıkta olan kulüplerin, şu aralıkta olan kulüplere yenilmesi ihtimali şeklinde, diğer değişkenlerle ortaya çıkabilecek ve oyunu oynarken karşımıza çıkan.

Oyundan bazen şikayet ederiz, ya bu kadar sakatlık olur mu, tek kale oynadım ama gol atamadım 1 defa geldiler attılar şeklinde, oysa ki gerçek hayatta biz bunları sürekli yaşıyoruz. Ama oyunda 4-5 saatte onlarca maç oynayınca, gerçek hayatta 7-8 ayda başımıza gelebilecek olaylar, 3-4 saatte başımıza gelmiş oluyor.

Sonuçta bu bir oyun, maç içinde müdahalelere göre de farklı senaryolar oluşabiliyor elbette. Yapay zekada da hatalar oluyor, olacaktır da, kusursuz bir yapay zekaya sahip olsalar, bence oyun yapmaktan daha farklı şeyler düşünür, bu oyunu yazan yazılımcı arkadaşlar.:)

serwan
04.Kasım.2012, 16:03
10 seneden fazladır bu oyunu oynuyorum ve kendi yaşadıklarıma, zaman zaman edindiğim bilgilere göre yaptığım değerlendirmeye göre, biz zaten oyunun özetini izliyoruz.

Oyuna girerken, o bahsettiğin tüm özelliklere göre hatta daha fazlasına göre, yapay zeka bir senaryo oluşturuyor. Yani kafasına göre, rastgele oluşturmuyor. Tüm değişkenleri hesaplayıp, yani oyuncu özellikleri, oyuncunun moral durumu, oyuncunun form durumu, rakibin durumu vs vs, buna bağlı senaryoyu oluşturuyor. Biz maçı izlemesek, maçın sonucunu 10 saniye sonra bize verecek zaten bilgisayar, bizim izliyor olmamız, süreyi uzatıyor, oyuna renk katıyor, oynanabilirliği arttırmak adına vs vs diye düşünüyorum. Mesela Pendik maçı geçmişti, belki de oyunda böyle bir değişken de var, 50'de 1 ihtimal, reputation değeri şu aralıkta olan kulüplerin, şu aralıkta olan kulüplere yenilmesi ihtimali şeklinde, diğer değişkenlerle ortaya çıkabilecek ve oyunu oynarken karşımıza çıkan.

Oyundan bazen şikayet ederiz, ya bu kadar sakatlık olur mu, tek kale oynadım ama gol atamadım 1 defa geldiler attılar şeklinde, oysa ki gerçek hayatta biz bunları sürekli yaşıyoruz. Ama oyunda 4-5 saatte onlarca maç oynayınca, gerçek hayatta 7-8 ayda başımıza gelebilecek olaylar, 3-4 saatte başımıza gelmiş oluyor.

Sonuçta bu bir oyun, maç içinde müdahalelere göre de farklı senaryolar oluşabiliyor elbette. Yapay zekada da hatalar oluyor, olacaktır da, kusursuz bir yapay zekaya sahip olsalar, bence oyun yapmaktan daha farklı şeyler düşünür, bu oyunu yazan yazılımcı arkadaşlar.:)

aslında haklısınız bir bakıma ama benim itirazım yapay zekada hatalar olmasına değil.. önceden yazılan bişeyi izlememize. yani bilgisayar bunu önceden hesaplamak yerine her pozisyon için ayrı ayrı, yine benzer değişkenleri kullanarak bi sonuç ortaya koyabilir. santra yapıldı ahmet topu mehmet'e verdi. mehmet topu aldığı an yetenekleri ve şartların uygunluğu gibi koşullar hesaplanarak topu kullanacak. o an geriye dönüp pas mı verir, rakibi çalımlamaya mı çalışır, kalecinin önde olduğunu görüp şut mu atar bunu bilgisayar da bizden milisaniyeler önce öğrenip gösterecek. dediğim gibi sonucu rakibin kazanacağı şekilde belirlenmiş bir maçta ya yapay zeka müdahale olmadığı sürece maçı kazanacağını bildiği için oyuna müdahale etme gereği duymuyorsa? bu kandırmaca olmaz mı? halbuki oyun değil pozisyonlar tek tek bu mantıkla kurulsa çok daha gerçekçi bir şey olur karşımızda.
çok çok basit pozisyonlar kaçabilir. bu anormal değil. anormal olan bunun önceden belirlenmiş bir senaryoyu gerçekleştirmek için ortaya çıkması. müdahale olmadığı sürece gol 20. dakikada olacaksa o dakikaya kadar kaçan her pozisyon sırf bu senaryo gerçekleşsin diye kaçmış oluyor.
yanlış mı düşünüyorum?

sui generis
04.Kasım.2012, 16:13
senaryo elbette olacak. ama o senaryoda belli başlı şeylere göre olacak. yukarıda sayılan etkenlere göre belirlenecek. bu çok normal. en basitinden tatile gittiğimiz maçlar nasıl hemen bitebilirdi ki ? verdiğimiz komutlara göre o senaryo oynanıyor işte. benim düşüncem; verdiğimiz komutlarla oyunun akışı değişiyor mu değişiyor ve o önceden belli olan senaryoyu bana oynanmadan göstermesin(cenkere yaptığı gibi) gerisi önemli değil bence.

Sekopej
04.Kasım.2012, 16:24
Ben de buna bağlı olarak biz özeti izliyoruz demiştim.

Milisaniye önce olması ya da maçın başında olması, eğer bir müdahale yoksa çok da önemli değil. Mücadele modunda anlık sonuç ekranı var, basıyorsun ve bir kaç saniye sonra maçın sonucunu veriyor. Yani bilgisayar için o maçın senaryosunu yazmak çok kısa bir süre alıyor. Pozisyondan milisaniye önce de olsa maç başında da olsa o pozisyon kaçacaksa kaçıyor.

Bilgisayarın sonucu bilmesine gelirsek, aslında bilgisayar sonucu bilmiyor. Bilgisayar değişkenlere göre maçı oynatıyor, sen oyunu önde götürüyorsan, rakip takımın hocasının özelliklerine göre senaryoyu sürdürüyor.

Mehmet topu geriye oynuyor, geriye oynadıktan sonra rakibin hamlesini oynatıyor, ona bağlı olarak senin hamleni şeklinde sürdürüyor oyunu. Eğer hiç müdahale olmadan oyunu izlersek ve öndeysek yine görüyoruz ki yapay zeka da maçın sonlarında kazanmak adına hamleler yapıyor. Kazanamayacağını biliyorsa neden yapıyor şeklinde düşüncen var sanırım ya da maç sonucu belliyse, yani her değişikliğe rağmen kazanamayacaksa neden kazanmaya yönelik o hamleyi yapıyor ve biz de bunu izliyoruz demek istiyorsun sanırım.

Ben de buna cevap olarak, o anda maçın sonucunu bilmediğini söylüyorum. Evet maç başladığı anda sonucu belli (eğer müdahale yoksa) ama o sonuca ulaşırken yapay zeka da bilmiyor, değişkenlere göre ortaya çıkan durumu yansıtıyor.

Ömer abi olabilir, belki de o değildi ama geçmiş serilerde, oyuncu topu aldığında 12 ihtimal var ve buna bağlı tercih yapıyor gibisinden bir söylem olmuştu sanırım, sayı çok da önemli değil, top oyuncuya geldiğinde, pas vermek, şut atmak, topu sürmek, geriye dönmek, taca atmak gibi gibi seçenekleri var, bunlardan birisini yapıyor, buna bağlı verilen karşılık sonucunda yeni değişkenler, yeni senaryolar devam ediyor, maçın başında. Her harekete bir karşılıkla 90 dakika oluşturuluyor ve biz izliyoruz.

Oyun içinde müdahale ettiğimizde zaten anlık beklemeler oluyor, o esnada yine oyun hızlı bir şekilde, yeni senaryoyu oluşturup, bize oynatıyor sadece.

Yazmıştım sildim, kadere benzeten bir örnek verecektim ama dini konularda tartışma çıkabilir diye sildim. Yani oyunun sonucunu önceden bilmesi, onu yaşamış olmasından kaynaklı. Her şey o saniyeler içinde zaten yaşanıyor, bize ise oyunun amacına yönelecek şekilde izlemek kalıyor.

Tabi bunlar benim kendi yorumlarım, böyledir diye bir iddiam yok.

barahir
04.Kasım.2012, 23:21
Bu olay şimdi bana da oldu ve maçı durdurdum bekliyorum şu an..

http://i.imgur.com/dSFO7.png

Bakın burda hemen hemen 40. dakika civarı.. eğer o dakikada gol olursa ve daha da gol olmazsa hemen bu kayıtlı oyunu SI'nin gözüne sokmak lazım..

Nedvedmania
04.Kasım.2012, 23:24
Gol olurkenki anın SS'sini almayı unutma. Hatta en sağlamı oyunun videosunu çek. Çeşitli programlar var bunun için

sui generis
04.Kasım.2012, 23:25
maçtan önce save var mı ?

senin yerinde olsam tüm oyuncuları forvete alırım kaleye de forveti koyarım. bakalım o dakikada gol olacak mı ? ya da takımı tamamen geriye yasla , yine golü yiyecek mi ?

ikinci söylediğim daha mantıklı sanki :)

sui generis
04.Kasım.2012, 23:26
golün üzerine gelince kimin atacağını yazıyor mu ?

Nedvedmania
04.Kasım.2012, 23:27
Save dosyası ile alakalı olmayabilir. Hani maça girerken "Maç yükleniyor" kısmı var ya. Tam o sırada bir bozukluk olup bu bug'u çıkartıyordur. Yani aynı maçı 2. kere yüklediğinde bu sefer düzgün yükleyebilir.

Bence taktik değiştirmeyip videosunu al kesinlikle. Sonra hepimiz twitterdan vs göndeririz.

barahir
04.Kasım.2012, 23:29
Arkadaşlar gol olmadı o dakikada, ancak bu işaret çıkınca oyuncum sakatlanmıştı ve gördüğünüz üzre oyuncu değiştirmek zorunda kalmıştım.. top olan yerde gol olmadı ve ilk yarı bitti.. 2. yarıda da hiç değişiklik yapmadım 87. dakikada gol attım ve 1-0 yendim, gol olur olmaz o çizgi gitti..

barahir
04.Kasım.2012, 23:31
golün üzerine gelince kimin atacağını yazıyor mu ?

Evet o dakika geçene kadar isim yazmıyodu ancak ilk yarı bittikten sonra bana bir önceki maçta gol atan şahsın ismi vardı..

sui generis
04.Kasım.2012, 23:32
gol olmaması iyi olmuş :)

Nedvedmania
04.Kasım.2012, 23:34
Demekki taktik işi değiştiriyormuş. Etti 2 :)

barahir
04.Kasım.2012, 23:36
Ancak yine de maçın 1-0 bitmesi beni kuşkulandırdı..

barahir
04.Kasım.2012, 23:56
Yazdım sigames foruma.. bakalım ne dicekler..

Universal
05.Kasım.2012, 00:20
Yazdım sigames foruma.. bakalım ne dicekler..

Mesajını gördüm keşke linkde ekleseydin hem kayıtlı oyun de maç kaydı.

barahir
05.Kasım.2012, 00:22
İşte istenmesi durumda eklicem hazır onlar zaten.. Ancak oyun eklemenin çok fazla teferruatı var..

Universal
05.Kasım.2012, 00:52
Peki kayıtlı oyunu tekrar kurduğunda gözüküyor mu? Aynı maç oynandığında.

barahir
05.Kasım.2012, 01:48
Onu denemedim Batuhan.. Aynı olay yine oldu az önce ancak bu seferkinde gol olmadı 0-0 bitti.. Çok enteresan şeyler oluyo..

Nedvedmania
05.Kasım.2012, 02:11
Onu denemedim Batuhan.. Aynı olay yine oldu az önce ancak bu seferkinde gol olmadı 0-0 bitti.. Çok enteresan şeyler oluyo..

Bu sefer de rakip taktik değiştirmiştir :D

barahir
05.Kasım.2012, 02:25
Artık bilmiyorum enteresan işler dönüyor oyunda ama çözemedim gerçekten :)

Ravenholm
05.Kasım.2012, 14:25
Bugün oyunu D&R den orjinal olarak alacaktım ama şimdilik beklemeye alıyorum çünkü en nefret ettiğim bir olay.Taktiklerin işlememesi bilgisayarın o skora programlanmş olması. Arkadaşlar söylemiş 10 defa maç oyna 10 undada farklı skor olur diye sorun o değil 10 defa farklı oynatsak farklı skor olur ancak maçın skoru 10 maçtada maçtan önce belirlenmiş olur farklı bir skorda olsa. Çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. Keşke şu başlığı görmeseydim :)

Yanlış hatırlamıyorsam geçmiş yıllarda buna benzer bir tartışma olmuştu yine.Bilgisayarın yenmeye odaklanmış olma olayı ama o zamanlar böyle bir şey görmemiştik sadece düşüncede kalmıştı.

edit : Oyunu yine oynarım tabiki ama eskisi kadar zevk alırmıyım pozisyon kaçınca kendimi yermiyim bağırıp çağırırmıyım ? Pek sanmıyorum artık. Sırf Türkçe diye orjinal alasım var ama bu kadar basit bir yapay zeka ve yine büyük ihtimalle buglarla dolu olacak can sıkıcı olan bir oyunuda orjinal almak...

Spe1907
05.Kasım.2012, 15:46
Bugün oyunu D&R den orjinal olarak alacaktım ama şimdilik beklemeye alıyorum çünkü en nefret ettiğim bir olay.Taktiklerin işlememesi bilgisayarın o skora programlanmş olması. Arkadaşlar söylemiş 10 defa maç oyna 10 undada farklı skor olur diye sorun o değil 10 defa farklı oynatsak farklı skor olur ancak maçın skoru 10 maçtada maçtan önce belirlenmiş olur farklı bir skorda olsa. Çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. Keşke şu başlığı görmeseydim :)

Yanlış hatırlamıyorsam geçmiş yıllarda buna benzer bir tartışma olmuştu yine.Bilgisayarın yenmeye odaklanmış olma olayı ama o zamanlar böyle bir şey görmemiştik sadece düşüncede kalmıştı.

edit : Oyunu yine oynarım tabiki ama eskisi kadar zevk alırmıyım pozisyon kaçınca kendimi yermiyim bağırıp çağırırmıyım ? Pek sanmıyorum artık. Sırf Türkçe diye orjinal alasım var ama bu kadar basit bir yapay zeka ve yine büyük ihtimalle buglarla dolu olacak can sıkıcı olan bir oyunuda orjinal almak...

Yukarıda da yazdım CM4 te skoru önceden görebildiğim maçların farklı skorlarla bitmesini sağlayabildiğimi. CM4 te değişiosa burda hayli hayli değişiyordur. yine söylüyorum evet skor önceden belli ama eğer sen taktiğini değiştirmezsen-oyuncu değişikliği yapmazsan belli. burda da bi anormallik yok bilgisayar bizim 5-10 dk da izlediğimiz maçı çok çok kısa bir sürede bitirip senaryosunu hazırlayabiliyor ve eğer biz değişiklik yaparsak bu senaryoyu tekrar yeni oyuncu değişiklerine göre hazırlıyor. Olması gerekende bu zaten.

Nedvedmania
05.Kasım.2012, 15:46
arkadaslar siz bu oyunu ne saniyordunuz ? Kendi kendine dusunceler yaratan, kaleciyle karsi karsiyayken bir anda karar veren felan gibi bir mekanizma mi var saniyordunuz ? Kusura bakmayin ama kendinizi kandirmissiniz bunca yildir :) Maca basladiginiz an mac skoru bellidir. siz sadece izlersiniz. Ama elinizde taktiksel degisiklikler yapip skoru kendi lehinize cevirmek gibi bir koz var. isin zevkide orada zaten. Biz burada PES ya da FIFA oynamiyoruz ki. O oyunlarda her oyuncu bizim kontrolumuzde fakat FMde durum farkli.

stiff1907
05.Kasım.2012, 15:52
Gol dakikası olayına dikkat etmedim, ancak arkadaşın söylediği hatalara benzer bir sıkıntıyı ben de yaşadım.

76'da 1-0 öne geçtim, takımı geri çekmek ve oyuncu değiştirmek için taktiklere girdim. Maç 1-1 bitmiş şekilde gördüm.

O aradan geçen süreyi anlamadım. 79'da yemişim golü.

barahir
05.Kasım.2012, 15:52
Arkadaşlar oyunun mantığı şudur.. ilk 11 ler seçilir ve bilgisayar kafasında maç hesaplaması yapar, skoru belirler ve ona göre oynatır. Taa ki değişiklik olana kadar. Taktiksel veya oyuncu değişikliği yapıldığı anda kalan dakikalar yeniden hesaplanır, sonuç belirlenir ve ona göre tekrar oynatır..

Ravenholm
05.Kasım.2012, 16:21
Yukarıda da yazdım CM4 te skoru önceden görebildiğim maçların farklı skorlarla bitmesini sağlayabildiğimi. CM4 te değişiosa burda hayli hayli değişiyordur. yine söylüyorum evet skor önceden belli ama eğer sen taktiğini değiştirmezsen-oyuncu değişikliği yapmazsan belli. burda da bi anormallik yok bilgisayar bizim 5-10 dk da izlediğimiz maçı çok çok kısa bir sürede bitirip senaryosunu hazırlayabiliyor ve eğer biz değişiklik yaparsak bu senaryoyu tekrar yeni oyuncu değişiklerine göre hazırlıyor. Olması gerekende bu zaten.

Diğer arkadaşların yaptığı değişiklikle oyunun skorunu değiştirdiğini şimdi gördüm. İlk mesajda değişikliklere rağmen skor değişmemiş garip bir durum.

arkadaslar siz bu oyunu ne saniyordunuz ? Kendi kendine dusunceler yaratan, kaleciyle karsi karsiyayken bir anda karar veren felan gibi bir mekanizma mi var saniyordunuz ? Kusura bakmayin ama kendinizi kandirmissiniz bunca yildir :) Maca basladiginiz an mac skoru bellidir. siz sadece izlersiniz. Ama elinizde taktiksel degisiklikler yapip skoru kendi lehinize cevirmek gibi bir koz var. isin zevkide orada zaten. Biz burada PES ya da FIFA oynamiyoruz ki. O oyunlarda her oyuncu bizim kontrolumuzde fakat FMde durum farkli.

Bir konuda haklısın ama bu kadar basit olmamalı. 2012 yılındayız çikolatayla çalışan motor yapıyor insanlar :D Zor olmamalı anlık kararlar. Oyuncunun yeteneğine göre ayarlanmalı.O zaman bir oyuncunun gol atabilmesi için bitiricilik özelliği veya şut pas vs vs özellikleri o kadarda önemli değil.Sonuçta skor belli kimin gol atacağı belli kimin asist yapacağı belli. Bir oyuncunun özellikleri sadece rakamdan ibaret başka bir şey değil.

Oyun türleri farklı ama diğer oyunlarla karşılaştırırsak Pes,Fifa hatta Crysis,Cod vs vs gibi oyunlar hep anlık olaylar üzerine kurulu.Bu adamlar nasıl yapıyor ? Bu olay 5 yıl önce olsa bu kadar tepki almaz. Ya hiç olmazsa bu tür bugların üstü kapatılmalı bu tür tartışmalara ortam yaratılmamalı.Buda aslında bir nevi oyunun ne kadar ciddiyetle yapıldığını gösteriyor. Çünkü oyunu her türlü satıyorlar iyi yada kötü. Bu tür büyük hataların oyuna yansıması oyunun hala basit bir şekilde bize sunulması olur olmaz insanı soğutuyor.

Edit :
bilgisayar hep avantajlı oluyor o zaman. 1-0 gerideyken hicbisey yapmazsa kazanacıgını goren bılgısayar, oyuncu bile degistirmese kazanır o zaman.
Böyle bir durumda var eğer bilgisyar o maçı kazanmaya programlanmışsa ne yaparsan yap bilgisayar her türlü o maçı kazanır.

ogsusam11
05.Kasım.2012, 16:22
Arkadaşlar oyunun mantığı şudur.. ilk 11 ler seçilir ve bilgisayar kafasında maç hesaplaması yapar, skoru belirler ve ona göre oynatır. Taa ki değişiklik olana kadar. Taktiksel veya oyuncu değişikliği yapıldığı anda kalan dakikalar yeniden hesaplanır, sonuç belirlenir ve ona göre tekrar oynatır..

bilgisayar hep avantajlı oluyor o zaman. 1-0 gerideyken hicbisey yapmazsa kazanacıgını goren bılgısayar, oyuncu bile degistirmese kazanır o zaman.

Nedvedmania
05.Kasım.2012, 16:29
Diğer arkadaşların yaptığı değişiklikle oyunun skorunu değiştirdiğini şimdi gördüm. İlk mesajda değişikliklere rağmen skor değişmemiş garip bir durum.

Bir konuda haklısın ama bu kadar basit olmamalı. 2012 yılındayız çikolatayla çalışan motor yapıyor insanlar :D Zor olmamalı anlık kararlar. Oyuncunun yeteneğine göre ayarlanmalı.O zaman bir oyuncunun gol atabilmesi için bitiricilik özelliği veya şut pas vs vs özellikleri o kadarda önemli değil.Sonuçta skor belli kimin gol atacağı belli kimin asist yapacağı belli. Bir oyuncunun özellikleri sadece rakamdan ibaret başka bir şey değil.

Oyun türleri farklı ama diğer oyunlarla karşılaştırırsak Pes,Fifa hatta Crysis,Cod vs vs gibi oyunlar hep anlık olaylar üzerine kurulu.Bu adamlar nasıl yapıyor ? Bu olay 5 yıl önce olsa bu kadar tepki almaz. Ya hiç olmazsa bu tür bugların üstü kapatılmalı bu tür tartışmalara ortam yaratılmamalı.Buda aslında bir nevi oyunun ne kadar ciddiyetle yapıldığını gösteriyor. Çünkü oyunu her türlü satıyorlar iyi yada kötü. Bu tür büyük hataların oyuna yansıması oyunun hala basit bir şekilde bize sunulması olur olmaz insanı soğutuyor.

Iyide mac skoru takim kalitelerine gore belirlenmiyorki zaten. Bireysel oyuncu ozelliklerine gore skor belli oluyor. En basitinden atak oyuncusunun top surmesi 17 defansin top calmasi 8 olursa o adam gol atar ve skoru kendi belirler. Yani senaryoyu zaten senin oyuncularin belirliyor. Anlatabildim umarim. Suan dersteyim ve caktirmadan yaziyorum bu yaziyi :) Eve gecince net sekilde yazarim.

Ravenholm
05.Kasım.2012, 17:04
Iyide mac skoru takim kalitelerine gore belirlenmiyorki zaten. Bireysel oyuncu ozelliklerine gore skor belli oluyor. En basitinden atak oyuncusunun top surmesi 17 defansin top calmasi 8 olursa o adam gol atar ve skoru kendi belirler. Yani senaryoyu zaten senin oyuncularin belirliyor. Anlatabildim umarim. Suan dersteyim ve caktirmadan yaziyorum bu yaziyi :) Eve gecince net sekilde yazarim.

Bireysel oyuncu özelliklerine göre belirleniyorsa böyle skorların olması imkansız olur ve küçük takımların büyük takımları yenme olsalığıda %0 olur o zaman.
http://i8.photobucket.com/albums/a26/emrewoo/2012-11-04_00002.jpg
http://i.imgur.com/YUsDO.png

Resimler alıntıdır.

mustiUA
05.Kasım.2012, 17:40
yeter daha fazla konuşmayın daha oyunu kurmadan soğuyacağım bu zamana kadar kandırılmış bile olsak bırakın kanmaya devam edelim :) tabi bu işin şakası takılayım dedim biraz ciddiye almayın :)

Nedvedmania
05.Kasım.2012, 20:44
Bireysel oyuncu özelliklerine göre belirleniyorsa böyle skorların olması imkansız olur ve küçük takımların büyük takımları yenme olsalığıda %0 olur o zaman.
http://i8.photobucket.com/albums/a26/emrewoo/2012-11-04_00002.jpg
http://i.imgur.com/YUsDO.png

Tamamda taktikde önemli. Hatta taktik daha önemli. Taktik + oyuncu puanları + Takım konuşması + Adamın morali vs vs vs. Hepsinin birleşimiyle oluşuyor bu senaryolar.

Lucas Neill
06.Kasım.2012, 18:51
http://img707.imageshack.us/img707/5418/galatasarayordusporsaha.png (http://img707.imageshack.us/i/galatasarayordusporsaha.png/)

Olay benim basima da geldi isin ilginc yani golü Selcuk'un ikinci yarida atacagi yaziyor ama Selcuk yedek

Edit: Selcuk'u oyuna aldim devre arasinda atmadi golü :D

zalim0773
06.Kasım.2012, 20:16
Adam evliya :D

mmllhh
07.Kasım.2012, 15:30

Kesinlikle öyle ...Yapay zeka sonrasını bilebiliyorsa ona göre tedbir alabilir ya da değişikliğe gitmeyebilir..
Ama o halde bizim yaptığımız değişiklerle oyunu çevirmemiz nasıl olacak?.O zaman da yapay zeka karşılık veriyor ama yeterli olamıyor mu?

Ayrıca o Selçuk İnan'lı olayda muhtemelen kontrol yapay zekada olsaydı Selçuk'u oyuna alırdı diye tasarladı ve Selçuk'un değişiklikle gireceği oyunda Selçuk'un atacağı golü yansıttı.

eviii
07.Kasım.2012, 15:50
değişikliklerin sahaya yansımama olayı bence çok saçma bu sadece bir bugtur.Bir maçta aynı rakibe karşı tüm oyuncularınız forvette olursa ve tüm oyuncularınız defansta olursa aynı golü yemezsiniz sanırım :) bu sadece basit bir örnekti.oyunda benim başıma çok geldi taktik değiştirerek bir maçı çevirdiğim çok olmuştur yada sağlam bir taktikle hiç kimseye yenilmediğim.ilk yılımda fenerbahçeyle şampiyonlar liginde nağmağlup kupa aldığımda oldu.yani taktikler işe yaramasa o kupayı alamazdım yada oralara kadar gidemezdim :) bence bu sadece ilk çıkan her oyunda olduğu gibi basit hatalardan biri.kolaycada giderilebilir.

futureless
16.Kasım.2012, 03:47
9 gün sonra hortlatıyorum ancak, PSG ile kariyer yapan arkadaşımın söylediğine göre o da bu tarz bir durumla karşılaşmış. İşin komiği kendi oyuncusunun gol atacağı görülen dakikada gol yemiş :zuhaha

http://c1211.hizliresim.com/13/j/fyv8n.png

Krusty
16.Kasım.2012, 09:55
Bunun aynen böyle olduğunu sanırım oyunun isminin değiştiği 2. veya 3. sene söylemiştim. Biz ne yaparsak yapalım skor belli diye. O yazımı bulabilirsem paylaşırım.
maçtan önce oyunu kaydedip o maçı 2 defa yaparsak bu tezi çürütebiliriz. :)

MelihTrezeguet
16.Kasım.2012, 19:12
Merhabalar, dun ben de benzer bir durumla karsilastim. Umarim bu pek cok soruya yanit olur.

Arsenal karsisinda 1-0 geriye dustugum dakika oyun biraz durakladi ve ilerleme cizgisinde henuz oynanmamis kisimda bir gol sembolu olustu. Ustune gelip baktigimda daha da sasirdim. Cunku golu atacagi beliren oyuncu henuz oyunda bile degildi.

Ben de oyuna almayip kaderime karsi geldim. Sonrasinda mac ilerleyip goller oldukca oynanmamis kisimdaki gol daha ileri dakikalara gitti, 2 kez. Sonrasinda ise kayboldu, boyle bir olay gelismedi.

Ekran goruntusunu mactan sonra inceledigimde kafamda simsekler cakti, gol isaretinin belirdigi dakikalarda gol atacagi soylenen oyuncu bir onceki macta tam da gol isaretinin oldugu dakikalarda gol atmisti.

Yani bu gollerin, macin onceden oynanmasi degil. Ilerleme cubugundaki bi goruntu hatasindan kaynaklaniyor. Display bug denebilir buna. Yani goruntu olarak hatali fakat sistemin isleyisinde bir sikinti yok.

Simdi, bu durumu yasayan arkadaslar bi onceki ya da gecmis maclariyla karsilastirabilirler mi? Umarim boyle bir basit goruntu hatasidir, aksi her turlu sacma geliyor cunku.