PDA

View Full Version : sigames bunu neden yapıyor??

heartbreaker007
08.Kasım.2012, 19:43
Konu bulanıklığı yapmak istemem fakat gerçekten merak ediyorum we biliyorumda saygıdeğer forum da oyun destek ekiplerinde görevli arkadaşlar da var belki soruma bir nebze cevap werip bu hayal kırıklıklarını giderirler...

Ben Cm 98 den beri oynarım menejerlik oyunlarını we her zaman tercihim cm we sonrasında fm olmuştur diğerleri çok yavan geldi. Teknoloji arttıkça oyunu sorunsuz oynama güzelliğide ortadan kalktı özellikle oyun 3 d ye geçiş yapınca. neyse bunlar olağan şeyler olarak bize alıştırıldı ztn oyun çıkısından en geç 3 hafta içinde yayınlanan patchleri beklemek we oyuna iyice alışmakla geçirir oldum o zmanı yani önce oyunun çıkışını bekliosun sonra düzenleme yamalarını...

İşte bnmde sorrum bu noktada neden hep bu yol tercih ediliyor yani bu oyun üretici lab larında zaten binlerce saat test edilior, Tüm sorunlar hallolana kadar beklenip raflara çıkış tarihini ona göre belirlemektense neden atlı koşturuomuş gibi oyunu çıkarıp sonra birde yama için bizi kıwrandırıolar. Burda bizi bir nevi müşteri sıfatındfan alıp köle sıfatına sokuluormuş gibi hissediorum kendimi. Oyuna hak edilen ödenmesi gereken ücreti ödüyorum birde oyunda çıkan sorunları resmi yada yerel resmi sitelerde bu sıkıntıları paylaşarak (yerel sitelerden de oyunun resmi global forumuna ulaştığını tahmin ederek we umarak belirtiyorum tabiki) bir newi tester mış gibi kullanıolar bizi. ha şimdi ekonomi wereakabet piyasası şu bu gibi kawramlar gelebilir cewap olarak ama hiç mi düşünmüolar bu sürecin oyundan soğutacapını insanın. Yemin ederim ilk çocuğumun doğumu gibi bekledim 2 Kasım gününü hatta ön sipariş werdiğim için oyun bir gün sonra ulaştı bana we ben 2 ksaım günü bir ara gidip raftan alıcaktım kendimi zor tuttum. Oyun geldi yükledim sonuç hayal kırıklığı oyun çıkalı 6 gün oldu 2 resmi yama we o yamalarda sorunların ancak %5 i gibi bir kısmını gidermekte.

Aynı şeyi pes 13 için geçerli amao konuya girmek istemiyorum. İsyanımın bu denli şiddetli olmasının bir nedeni de şu. Sıkı bir Diablo fanıyım we malum bilen bilir diablo 2 ile 3 arasında tam 12 yıllık bir bekleme oldu 12 yıl ama adamlar oyunu bir çıkardı single game bile online oynanacak dedi ama hiç bir sorun olmadı ha menejerlik yada futbol oyunları tabi ki böyle bir süreyi kaldırmaz sonuçta futbol dünyası her şey anlık oluo farkındayım ama siz oyunu kusursuz çıkarın gelişmler için hazırlasanız o yamaları sorun olmaz.

son oalrak umarım oyunun özellikle maç motoruyla ilgili sorunları bir an önce hallolur diye umarak herkese iyi forumlar diliyorum

Spe1907
08.Kasım.2012, 20:22
Oyunda çok aşırı karmaşık bir yapay zeka var yani düşünsenize t.d.lerin başkanların futbolcuların hepsinin kendine göre farklı yapay zekaları var saha içindeki davranışları, saha dışındaki davranışları ayrıca sadece bizimle değil birbirileri ile de sık sık etkileşime geçiyorlar, gerçekten bu oyunu programlamak çok zor birşey olmalı. birşeyi geliştireceğim veya yeni bir şey ekleyeceğim derken diğer birçok şey bozuluyordur vs. sonuçta onlarda istemez böyle olmasını, özellikle bu sene bu kadar fazla sorunun olacağı betanın public olmasından anlamalıydık. Bu kadar fazla hata olunca adamlarda herkesi tester olarak kullanmak zorunda kaldı sanırım ama oyun hala çok kötü malesef..

Her sene böyle olmasının diğer bir nedeni de bence rakiplerinin olmaması. Eidos zaten vazgeçti gibi duruyor, Fifa Manager ise şimdikini bilmiyorum ama bir kaç sene önce denemiştim o zaman ki FM ile o oyun arasında resmen uçurum vardı. veritabanı olsun yapay zeka olsun gerçekçilik olsun her açıdan FM o oyundan kat kat daha üstündü(şimdi geliştirdilerse falan bilmiyorum). yani rakip olmayınca adamlarda böyle rahat olabiliyor galiba :))

cilqin
08.Kasım.2012, 20:25
Çok güzel bir konuya değindin. Haklısın da herkes bir heves bir heyecanla bekliyor bu oyunun çıkmasını oyun cıkınca heves de heyecanda kursağında kalıyor herkesin. Evet ''Sigames'' Bunu neden yapıyor ? Neden bir insan oyununu insanları orjinal'e yönetmek için farklı şeyler yaptığı halde. Neden oyunda hala böyle hatalar oluyor ki siz bilmiyorum düşündünüz mü ama ben düşünmedim değil bunu bence bilerek yapıyor? Ben forumda oyunum orjinal ama hala hata alıyorum diyenleri bile gördüm. Bunun bir çaresi çözümü yok mu ?

azaptar
08.Kasım.2012, 20:30
aynen dediğin gibi usta , müşterilikten köleliğe.

BleedingMoon
08.Kasım.2012, 20:35
adamlar kalite kontrol işini oyunculara bırakıyor. bilinçsiz bir oyuncu kitlesine yönelik -satıcı açısından- güzel bir strateji.

erayaydemir1903
08.Kasım.2012, 20:47
Burada müşteri memnuniyeti önemli olmalı onlar için. Spor basınında çalışıyorum bütün gün futbolun içindeydim 2001'den beri oynuyorum. Bir yama gelmiş mi diye ilk steam'e sonra da buraya bakıyorum. Heves kaçırmaktan başka bir şey değil yaptıkları. Sayfalarca sorun yazılmış genel tartışmalar kısmına... Artık yama çıksa bile ne kadar güvenebiliriz ki... Çok şey daha yazarım ama susayım. Yani bir Türkçe çıksın diye neredeyse yalvarttılar. Şirket Türkçe oyun yapıyor. Miles efendi kendi twitter adresinde "Türkler korsan almayın" gibisinden bir şey yazıyor. Tamam biz de biliyoruz ülkemizdeki durumu ama bu üslup neden! Neyse fena kızgınım daha bir şey yazmayayım. Büyük konuşmayayım ama bu sorunlar kısa bir sürede düzelmezse bu sondu benim.

Siradril
08.Kasım.2012, 20:57
Hepiniz eleştirilerinizde haklısınız fakat bence bardağa birazda dolu tarafından bakalım. 3d motoru bile oldukça güzel geldi bana, sizin eleştirilerinizin aksine. Sonuçta bundan önce de 2d gibi çok dandik görüntülerle oynuyorduk.

Fakat ben oyunu çoktan beğenmiştim ve satın aldım. Son 3 gündür arkadaşımla beraber oynuyorum. Yakındığınız bir sürü sorunlar var, hepsinde de haklısınız fakat ben ve arkadaşım henüz hiçbir soruna rastlamadık. Ne orta yapamama gibi bir sorunumuz var, ne de anormal derecede ortaya çıkan penaltı golleri var. Hoş taktiği bir türlü tutturamadım ve Liverpool ile 9. luğa çakılı kaldım. Fakat o ayrı mesele.

Şimdi bu oyun piyasaya çıkmamış olsaydı henüz sizin yaşadığınız sorunlar giderilmedi diye, ben çocukluk arkadaşımla yıllar sonra lisedeki gibi internetten FM oynayamayacaktım. Ve dikkatinizi çekerim, FM12 yi de satın almış birisiyim ve CM96 dan beri oynuyorum bu oyunu, hatta CM96 cdsi bir yerlerde olacaktı. Her neyse FM12 de internetten bu oyunu oynamak ızdıraptı, şimdi neredeyse internet kafede oynuyormuşuz gibi hızlı, eskiye oranla.

Yani bu oyun pirayasa çıkmamış olsaydı belki cebinizde 60 tl paranız duracaktı fakat sizi meşgale edecek, arkadaşlarınızla beraber gaza gelmenizi sağlayacak bir meşgale olmayacaktı.

Saygılar

sdevrim
09.Kasım.2012, 02:14
Kapitalizm ve en vahşi yani tekel ile yüz yüzeyiz yukarıdaki bir çok eleştiriye(olumlu-olumsuz) katılmaktayım...Evet oyunu kimse bize zorla aldırmıyor ama şirket bunu iyi kullanıyor piyasada tekelim rakibim yok diyerek özensizce oyun ortaya çıkarıyorlar manager oyunu oynayan herkes bu oyunu korsan yada lisanslı alıp oynuyor mecbur kalıyoruz, kölelikten bahsedildi belki bize bir spartaküs lazım
Not: bende 99 yılından beri manager oyunları oynarım en fazla sıkıldığım oyun oldu bugün hiç açmadım :(

BleedingMoon
09.Kasım.2012, 02:16
miles jacobson'ın evinin camına taş atıp kaçalım :D

garez0066
09.Kasım.2012, 02:25
Oyunda çok aşırı karmaşık bir yapay zeka var yani düşünsenize t.d.lerin başkanların futbolcuların hepsinin kendine göre farklı yapay zekaları var saha içindeki davranışları, saha dışındaki davranışları ayrıca sadece bizimle değil birbirileri ile de sık sık etkileşime geçiyorlar, gerçekten bu oyunu programlamak çok zor birşey olmalı. birşeyi geliştireceğim veya yeni bir şey ekleyeceğim derken diğer birçok şey bozuluyordur vs. sonuçta onlarda istemez böyle olmasını, özellikle bu sene bu kadar fazla sorunun olacağı betanın public olmasından anlamalıydık. Bu kadar fazla hata olunca adamlarda herkesi tester olarak kullanmak zorunda kaldı sanırım ama oyun hala çok kötü malesef..

Her sene böyle olmasının diğer bir nedeni de bence rakiplerinin olmaması. Eidos zaten vazgeçti gibi duruyor, Fifa Manager ise şimdikini bilmiyorum ama bir kaç sene önce denemiştim o zaman ki FM ile o oyun arasında resmen uçurum vardı. veritabanı olsun yapay zeka olsun gerçekçilik olsun her açıdan FM o oyundan kat kat daha üstündü(şimdi geliştirdilerse falan bilmiyorum). yani rakip olmayınca adamlarda böyle rahat olabiliyor galiba :))

Arkadaş çok haklı bir konuya parmak basmış. Sorun rekabet olmaması. Şöyle düşünün, eğer stsl de Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor olmasa Fenerbahçe bu seviyede olabilir mi ? Tabii ki hayır. Çünkü ona göre transfer yaparlar.

emrkzl
09.Kasım.2012, 02:30
bende dayanamayıp ortak alıcam diyordum yarın ama kariyer formunda bir newcastle selçuğa teklif yapıyor 99 milyon tl istiyorlar maç motoru malum herkes söylüyor.ekşi sözlükde cm 01/02 başlığını gördüm indiriyim dedim bende bu oyuna 00-01 ile başlamıştım..bir cm serisi bizde aile geleneği mi denir ne denir bilmem de büyük abimden abime, abimden de bana geçti yani öyle köklüyüz.

sdevrim
09.Kasım.2012, 02:45
CM 01/02, 02/03 eski sevgili gibi...arada özlüyor insan son dönemde daha çok özlüyorum...

Aydin
09.Kasım.2012, 03:20
Bunu daha önce Türkçeleştirme konularında da dile getirmiştim. "Türkçe'yi göz ardı ediyorlar, bizi görmüyorlar" falan diyen arkadaşlara şunu söylemiştim. Adamlar tekel. Rahatlar. Arz ve taleple alakalı değil olay. Bu yüzden "10 bin tane oyun alın, biz de Türkçe'yi koyalım" diyebiliyorlar rahat rahat.

heartbreaker007, Blizzard örneği güzel olmuş ama bunu sports interactive ile bir tutmak pek doğru olmaz. fifa, pes, fm gibi oyunlar güncel olması gerekli hale gelmiş oyunlar. Gerçi SIgames "ben bu sene çıkartmayacağım oyun" dese, onun yerini zorlayacak bir oyun yok piyasada. Yine de bir şekilde oyunu çıkartıyorlar piyasaya.

Ben SIgames'in bu durumunu daha çok Ubisoft'un oyunlarındaki multiplayer sorununa bağlıyorum. Ubisoft'un oyunlarında (ghost recon, assassin's creed vb.) hep bir bağlantı sorunu yaşanıyor. Ubisoft'un forumlarında bundan çok şikayet ediliyor. Hele Assassin's Creed'in son 3 serisinde giderilemeyen bir bağlantı sorunu var hep. Ama adamlar buna rağmen oyunu her sene çıkartıyorlar. Ve aslında çıkması zorunlu dediğim oyunlara bakarsan, ubisoft aslında blizzard örneğinle daha çok uyuşuyor.

Şubat'ı beklemekten başka çaremiz yok gibi. Maç motoru yeterli olmasa da oynuyorum ben. Bırakamıyor ki insan.

Aydin
09.Kasım.2012, 03:21
CM 01/02, 02/03 eski sevgili gibi...arada özlüyor insan son dönemde daha çok özlüyorum...

Lisede arkadaşlar kız peşinde koşarken, ben eve çabuk gidip de cm01/02 oynama derdindeydim.

Hatalı olan ben miydim yoksa arkadaşlarım mı bilemedim :icon_smile:

Ronielfayed9
09.Kasım.2012, 03:41
Çok söyledik. 3D gibi FM'nin gerçek alıcılarını hiç ilgilendirmeyen sadece yaşı daha küçük tüketim potansiyeline ulaşmak için yapılan yeniliklerle uğraşacaklarına tam anlamıyla oyun üzerine daha fazla yoğunlaşmaları gerekirdi.

FM ise her şirket gibi doğası gereği kâr amacı güderek 3D işlerine girdi ve bu sayede hem bu yeniliğin getirdiği bir sürü sorun oluştu ve çözülmeyen,süre-gelen bir sürü hata da aynı zamanda varlığını sürdürdü.

Sonuç olarak karşımızda bir şirketin yani tüm hedefi kâr üzerine kurulu bir yapının olduğunu unutmamalıyız.
Ellerinde en iyi teknolojide olsa,sıfır sorunsuz oyunda olsa (ki bugünden iyi şekli elbet vardır) bunu şimdi değil,zamana yayarak sunacaklardır ki tüketim-kâr orantısını devam ettirip artırabilsinler.

Yani sevdiğimiz şey bir oyun dahi olsa tam hakkıyla oynayamayacağız hiç bir zaman. Bunu kabul edip öyle oynamalı. Yada orjinal oyun alımına tepki konulup, Sigames'i elindeki teknolojiyi ve yenilikleri kullandırmaya zorlamalı...

sdevrim
09.Kasım.2012, 03:45
Lisede arkadaşlar kız peşinde koşarken, ben eve çabuk gidip de cm01/02 oynama derdindeydim.

Hatalı olan ben miydim yoksa arkadaşlarım mı bilemedim :icon_smile:

Sorun SIgames'de :))

PES ile şevişip FM 13 ile uyuyorum, eskiden FM ile uykusuz kalırdım :)

steave
09.Kasım.2012, 04:46
...FM 13 ile uyuyorum, eskiden FM ile uykusuz kalırdım :)
söylencek başka soz yok hocam.her şeyi acıklıyor bu soz :).

ua_anil
09.Kasım.2012, 07:27
Konu bulanıklığı yapmak istemem fakat gerçekten merak ediyorum we biliyorumda saygıdeğer forum da oyun destek ekiplerinde görevli arkadaşlar da var belki soruma bir nebze cevap werip bu hayal kırıklıklarını giderirler...

Ben Cm 98 den beri oynarım menejerlik oyunlarını we her zaman tercihim cm we sonrasında fm olmuştur diğerleri çok yavan geldi. Teknoloji arttıkça oyunu sorunsuz oynama güzelliğide ortadan kalktı özellikle oyun 3 d ye geçiş yapınca. neyse bunlar olağan şeyler olarak bize alıştırıldı ztn oyun çıkısından en geç 3 hafta içinde yayınlanan patchleri beklemek we oyuna iyice alışmakla geçirir oldum o zmanı yani önce oyunun çıkışını bekliosun sonra düzenleme yamalarını...

İşte bnmde sorrum bu noktada neden hep bu yol tercih ediliyor yani bu oyun üretici lab larında zaten binlerce saat test edilior, Tüm sorunlar hallolana kadar beklenip raflara çıkış tarihini ona göre belirlemektense neden atlı koşturuomuş gibi oyunu çıkarıp sonra birde yama için bizi kıwrandırıolar. Burda bizi bir nevi müşteri sıfatındfan alıp köle sıfatına sokuluormuş gibi hissediorum kendimi. Oyuna hak edilen ödenmesi gereken ücreti ödüyorum birde oyunda çıkan sorunları resmi yada yerel resmi sitelerde bu sıkıntıları paylaşarak (yerel sitelerden de oyunun resmi global forumuna ulaştığını tahmin ederek we umarak belirtiyorum tabiki) bir newi tester mış gibi kullanıolar bizi. ha şimdi ekonomi wereakabet piyasası şu bu gibi kawramlar gelebilir cewap olarak ama hiç mi düşünmüolar bu sürecin oyundan soğutacapını insanın. Yemin ederim ilk çocuğumun doğumu gibi bekledim 2 Kasım gününü hatta ön sipariş werdiğim için oyun bir gün sonra ulaştı bana we ben 2 ksaım günü bir ara gidip raftan alıcaktım kendimi zor tuttum. Oyun geldi yükledim sonuç hayal kırıklığı oyun çıkalı 6 gün oldu 2 resmi yama we o yamalarda sorunların ancak %5 i gibi bir kısmını gidermekte.

Aynı şeyi pes 13 için geçerli amao konuya girmek istemiyorum. İsyanımın bu denli şiddetli olmasının bir nedeni de şu. Sıkı bir Diablo fanıyım we malum bilen bilir diablo 2 ile 3 arasında tam 12 yıllık bir bekleme oldu 12 yıl ama adamlar oyunu bir çıkardı single game bile online oynanacak dedi ama hiç bir sorun olmadı ha menejerlik yada futbol oyunları tabi ki böyle bir süreyi kaldırmaz sonuçta futbol dünyası her şey anlık oluo farkındayım ama siz oyunu kusursuz çıkarın gelişmler için hazırlasanız o yamaları sorun olmaz.

son oalrak umarım oyunun özellikle maç motoruyla ilgili sorunları bir an önce hallolur diye umarak herkese iyi forumlar diliyorum

Tamamen konu dışı bir şey söyleyeceğim, biraz Türkçe yazmaya özen gösterirseniz fena olmaz.

elapuesto
09.Kasım.2012, 08:19
Cm 01-02 tam bır efsane cunku hem sade hem klasık hayatımda oynadıgım en ıyı managerlık oyunuydu gunduzlerımı gecelere karıstırmıstı :) bırde premıer manager 98 ı unutamam bu ıkı oyun benı benden alan ıkı serı neredesınız... Ayrıca su 3d konusuna gelınce hep derdım ya bır gun acaba macı ızleme fırsatım olucakmı dye hayal ederdım harıka olurdu ve oldu olduda ne oldu :) son olarak bır sorum var su mac motoru yapmak zor bır ısmı ben bunu anlayamıyorum yanı teknolojı var dımı fıfa 13 gbı bır duzen yapamıyorlarmı ?

Siradril
09.Kasım.2012, 10:22
Beyler bu kadar CM01-02 dedik, atsak mı artık ne yapsak bir oyun?

antiochia
09.Kasım.2012, 10:27
cm 01/02 ve 03/04 efsanedir ve Fm serisi hlaa bu oyunların yanına dahi yaklaşamamıştır.

egmnblgn
09.Kasım.2012, 11:05
Fifa, pes gibi mac motoru isteyenleri hic anlamiyorum. Nerde sadelik ?

Ayrica oyunda 10 gb olur oyle olsaydi:)

thsndrn
09.Kasım.2012, 11:23
Bilmem katılırmısınız ama bana kalırsa bu yapılanlar kasti birşey. Korsan kullanımına karşı yapılıyor. Sürekli patch çıkartılarak tekrar oyunun *****lenmesi gerekiyor ve bu bekleyiş insanları bezdirip orjinal almaya itiyor. Aynı olay peste sıklıkla oluyor

elapuesto
09.Kasım.2012, 11:34
Fifa, pes gibi mac motoru isteyenleri hic anlamiyorum. Nerde sadelik ?

Ayrica oyunda 10 gb olur oyle olsaydi:)

Dostum bende sadelıkten yanayım hatta ben cm01-02 de olan comentary olayını cok arıyorum ben mc motoru sevdalısı degılım sadece boyle bır teknolojı varken neden olmadıgını merak ettım ondan yanı:D

serwan
09.Kasım.2012, 11:38
çok basit.. sigames tekel bu işte. bi fifa manager var ama o da rakip sayılmaz malum..
"müşteriler" olarak yapılacak şey çok basit. tepki koymak. ürünü almamak. başka bişeye yönelmek ya da başka bi ürünü teşvik edip ona yönelmek..
atıyorum nasıl ki 10000 kişi türkçe fm almak için söz verdi.. bunun için kampanyalar yapıldı aynı şekilde dünya çapında bir kampanya yapılır.. 2014'te herkes fifa manager'a yönlendirilir. ve bence onlar bu yönelimi, kullanıcıların isteklerini görürse ortaya çok daha güzel bişey çıkarırlar.. ea altyapı anlamında güçlü bi şirket. fifa manager'ı farklı bir kitleye hitap ettikleri için bizim istediğimiz anlamda geliştirmiyorlar. talep olduğunu görürlerse eminim ki 1-2 seneye çok daha iyi bir şekilde çıkar karşımıza. yeter ki destek görsün. yeter ki bunca gönüllü aynı desteği fifa manager'a versin.. fifa manager sadece piyasada olduğu için bir örnek. bu cm de olur bir başka oyun da..
artık eski zaman değil. herkes sesini sosyal medya ile çok net duyuruyor. atıyorum böyle bir konunun twitter'da tt olması bile sigames'in kafasını avuçlarının arasına alıp düşünmesi için yeterli olur.
piyasada strateji oyunları yapan, yapay zekayı fazlaca kullanan oyunlar geliştiren şirketler var. ve eminim bunlardan herhangi biri yıllarca bu kadar desteği arkasına alsaydı şimdi önümüzde kusursuza yakın bir oyun vardı. ben bu oyunun bu şekilde çıkmasını "onlar da daha iyisini yapmak istiyor ama olmuyor. yenilikler eklenince başka yerde patlıyor" şeklinde açıklayanları anlamıyorum. bu demektir ki yeterli özen gösterilmiyor. ya çalışanlar yetersiz, ya test ekibi yetersiz ya şirket politikalarında bi sorun var..
ben bu kadar karşılıksız destek alıp her sene benzer sorunlarla piyasaya çıkmalarını başka şekilde açıklayamıyorum.
zaten SI'ın özensiz olduğu türkçe desteğinden belli. evet bu çeviriyi oyunu bilenlerin yapmasını anlarım ama hiç değilse 3-5 tane profesyonel çevirmen bu işe destek olabilirdi, kontrol aşamasında yer alabilirdi. ama adamlar "ne olacak idare edin zaten başınızdan fazla bu kadarı bile nasıl olsa bize muhtaçsınız" mantığıyla umursamadılar..

snaru
09.Kasım.2012, 12:08

Şahsen benim fikrim çoğu sağlam oyunda aynı problemler var. Fifa olsun counter olsun yada herhangi bir oyun olsun. Aklıma takılan şu oldu diablo 3 12 yıllık bekletti ve 3 ay sonra çoğu insan oynamamaya başladı. çünkü 12 yıl sonunda tam tamına bitmiş gereken bir oyunda saçma salak eksiklikler ve buglar vardı ve patchler geç çıkıyor. Yani 12 yıldır beklenen bir oyun bunu yapıyorsa diğer bütün oyunlardan beklerim.

snaru
09.Kasım.2012, 12:13

Rekabet konusunda kesinlikle katılıyorum ve benim fikrimce Fm pes ile aynı duruma düşücek. Bir zamanlar pes te böyleydi amaan nolcak zaten millet benden iyisini bulamıyor gidip fifa mı alacak dedi. Sonra fifa 2009 sürecinden sonra kendini sağlam bir revizyona soktu. Şimdiki durumu biliyorsunuz. Rakamlar ortada. Fifa şimdi sessiz sakin Fifa manager üstünde kendini geliştiriyor ve en önemlisi fifa için aldığı lisansları başka oyunlarda kullanılmayacak şekilde alıyor. Yani 2-3 sene sonra Fifa Manager Fmyi geçerse şaşırmayın. Hatta Türkçe çıkartıp fiyatta indirime giderse bu süre dahada kısılabilir.

sdevrim
09.Kasım.2012, 13:31
Bence eleştirilerimizi ingilizcesi iyi olan biri toparlasın gerekli yerlere mail atılsın sanal ortamda paylaşsın, birşeyler yapılmalı en azından şubat'da çıkacak yamada düzeltmelerine neden olabiliriz

kasım akdemir
09.Kasım.2012, 13:34
Tamamen yazılar üzerinden oynanan bir oyunda 3D tercihinin nekadar doğru olduğunu da ayrıca tartışmak gerek diye düşünüyorum. Benim haırladığm kadarı ile 2D oynadığımız dönemlerde bu kadar sıkıntılı hatalar olmazdı. Ve benim hatırladığın kadarı ile çok daha gerçekçi ve hakikkaten insanı heyecanlandıran "ulan ne adammış be" dedirtten gerçeğe yakın spesifik goller atılırdı. Bunu çok iyi hatılıyorum. Öyle kanattan orta gelmiyor. Sıfırdan adam fizik kurallarına aykırı goller atıyor gibi durumlar olmazdı. Ben hala birçok sorunun 3D kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Oyunun yapay zekasını 3D'ye aktarmada başarılı olmadıklarını ve buna bağlı olarakta hep sıradan klasik goller gördüğümüzü (tabi sorunlar halledildikten sonra) düşünüyorum. Son olarak şunu belirtmek istiyorum. FM 2008 FOREVER...

Saygılar...

BleedingMoon
09.Kasım.2012, 13:35
aslında bütün gözlemciler istifa etse, bütün oyuncular anlaşıp oyun almasalar, ben o zaman görürüm tekeli de rahatlığı da. football manager'ın en büyük artısı dünyanın dört bir yanında sahip olduğu gözlemciler, yani database'inin doğruluk ve gerçekçilik payı. aynı organizasyona ea de sahip olsa eminim ki çok daha güzel bir oyun yaparlar.

thsndrn
09.Kasım.2012, 13:36
Bence eleştirilerimizi ingilizcesi iyi olan biri toparlasın gerekli yerlere mail atılsın sanal ortamda paylaşsın, birşeyler yapılmalı en azından şubat'da çıkacak yamada düzeltmelerine neden olabiliriz

Bence çok ağır eleştirip şubattan önce çıkmalı yama. Hatta şubata kadar paralarımızın iade edilmesini isteyelim ben oynamadığım oyuna ne diye o kadar para veriyim.

sdevrim
09.Kasım.2012, 13:49
Bence çok ağır eleştirip şubattan önce çıkmalı yama. Hatta şubata kadar paralarımızın iade edilmesini isteyelim ben oynamadığım oyuna ne diye o kadar para veriyim.

Kaybedeceğimiz bişey yok ortak bir metin hazırlanmalı oyun şirketine iletilmeli hatda yurtdışı forumlarla da iletişime geçilmeli etkiyi artırır.
Müşteri ne denek nede köledir

mustiUA
09.Kasım.2012, 18:05
ilk defa orjinal aldım artık çalışıyor olmam ve türkçe çıkması büyük etkendi bunda daha açıp bi kere oynamadım bu ara vaktim yok ama hiç açasımda gelmiyor yorumları okudukça bu kadar eleştirilen bi fm daha görmedim ben. si games'in bunu görüp bi çözüm üretmesi gerek bundan sonra hep orjinal alayım derken ilk ve son orjinal oyunum olmasa bari :)

caglayanmert
10.Kasım.2012, 13:43
Oyun "simulation" neticede, karışık olması, sürekli birileriyle etkileşim içinde olunması, can sıkması, keyif kaçırması gayet normal... gerçekte takım yöneten,antrenörlük yapan bi arkadaş varsa söylesin, bir takımı idari ve taktiksel anlamda idare etmek cm 01/02 deki gibi mi?

Stormlord
10.Kasım.2012, 17:59
Diğer oyun çıkana kadar çok zamanım var. Sabırla oyun düzelene kadar bekler, düzelince başlarım. Neden mi? Çünkü korsan kullanıcıyım. Yıllardır bu işi yapan adamların artık belirli bir tecrübesi vardır. Hataları en aza indirgemesini bilirler. Ancak görünen o ki sene boyunca tek yapılan şey gözlemcilik. Aslına bakarsanız FM'nin oyuncu özelliklerini önemli oranda gerçeğe yakın tahmin edebilmesinden başka bir özelliği kalmadı. Ben CM 01/02'den beri oynarım bu oyunu ve o yıllar için gerçekten çok iyi bir oyundu. Ancak FM '13 2012 ve 2013 yılları için çok başarısız bir oyun. 2001 yılında bir menajerlik oyunu çıkarmak başarıdır ancak 2013 yılında böyle bir menajerlik oyunu çıkarmak biraz komik kaçar. İlk yıllarda seneden seneye çıkan yenilikler bizi heyecanlandırırdı ancak artık oyuna gereksiz ayrıntılardan başka bir şey eklenmediği gibi bir de böyle yarım kalmış oyun piyasaya sürüyorlar. The Elder Scrolls: Skyrim gibi bir oyun bile daha az hataya sahip ve sürekli güncelleniyor; kullanıcıların istekleri şikayetleri dikkate alınıyor.Çocukken oyun alacak param olmadığı için korsan kullanırdım. Şimdi kendimi kısarsam alırım ama benim oyuna vereceğim para, 1 işçinin en azından 2, 3 gün boyunca kendini heder etmesiyle kazanılıyor. Yazılanlar çok doğru; rakip olmadığından dolayı gelişim de olmuyor. Battlefield 3 çıktığında Call Of Duty'nin nasıl afalladığını gördük. Neyse, kendileri bilir. Karşımda adam gibi özenilmiş bir oyun görmedikçe bu oyuna para vermem. Bizi sömüren ülkelerin evlatlarına satsınlar, biz Anadolu çocuğuyuz yemeyiz böyle numaraları :)

ozaniel
11.Kasım.2012, 04:55
Bence kimse burada programcılık bilmediği için durumu tam anlayamıyor. Programların tam hatasız çalışması imkansıza yakın bir olaydır. Özellikle strateji ağırlıklı oyunlarda ( mesela Paradox Interactive'in oyunları da çok sorunlu çıkar yavaş yavaş düzelir) bu sorunlar daha sık var çünkü hem yapay zekanın senin yapabildiğin herşeyi yapabilmesi gerekiyor, hem oyunu satabilmek için yeni özelliklerin geliştirilmesi gerekiyor, hem de kod hatalarını düzeltmek gerekiyor. Genelde kodların hepsini düzeltecek zaman olmuyor.
Maç motoru da inanılmaz karışık bir olay ve bu sene dışında büyük eksiklikler olmadı, en fazla korner bug'ı vardı. Bu sene
Sonuçta bütün sene vaktini ayırabileceğin başka kaç tane oyun var? Bir oyunu keyif alarak yüzlerce saat oynayabiliyorsan paranın karşılığını veriyor demektir. 90 TL'ye 6-7 tane sinema bileti alabilirsin sonuçta.

Stormlord
11.Kasım.2012, 10:43
Bence kimse burada programcılık bilmediği için durumu tam anlayamıyor. Programların tam hatasız çalışması imkansıza yakın bir olaydır. Özellikle strateji ağırlıklı oyunlarda ( mesela Paradox Interactive'in oyunları da çok sorunlu çıkar yavaş yavaş düzelir) bu sorunlar daha sık var çünkü hem yapay zekanın senin yapabildiğin herşeyi yapabilmesi gerekiyor, hem oyunu satabilmek için yeni özelliklerin geliştirilmesi gerekiyor, hem de kod hatalarını düzeltmek gerekiyor. Genelde kodların hepsini düzeltecek zaman olmuyor.
Maç motoru da inanılmaz karışık bir olay ve bu sene dışında büyük eksiklikler olmadı, en fazla korner bug'ı vardı. Bu sene
Sonuçta bütün sene vaktini ayırabileceğin başka kaç tane oyun var? Bir oyunu keyif alarak yüzlerce saat oynayabiliyorsan paranın karşılığını veriyor demektir. 90 TL'ye 6-7 tane sinema bileti alabilirsin sonuçta.

Oyunlar kusursuz piyasaya sürülsün, hiç hata olmasın demiyorum. Tabiiki bazı hatalar olacak ve güncellemelerle düzeltilecek ama SI Games her yıl farklı bir oyun piyasaya sürmüyor aynı oyununun gelişmiş versiyonunu piyasaya sürüyor. Yıllardır aynı hatalar olup da sonradan düzeltilebiliyorsa bunu ilk baştan da yapabilirler. Ayrıca bu hatalar istisnai hatalar da değil. Bu adamlar oyunu test ederken taktiklere girdiklerinde kapanmıyor mu oyun? Crash dumps hatası Afrika liginin bilinmeyen bir takımını açınca oluşmuyor sürekli kullanılan opsiyonları kullanırken oluşuyor. Evet oyunun piyasaya sürülme tarihini sabırsızlıkla bekliyoruz ama böyle çıkacağına ocakta şubatta adam gibi çıksın daha iyi.

Krusty
11.Kasım.2012, 11:01
Oyunlar kusursuz piyasaya sürülsün, hiç hata olmasın demiyorum. Tabiiki bazı hatalar olacak ve güncellemelerle düzeltilecek ama SI Games her yıl farklı bir oyun piyasaya sürmüyor aynı oyununun gelişmiş versiyonunu piyasaya sürüyor. Yıllardır aynı hatalar olup da sonradan düzeltilebiliyorsa bunu ilk baştan da yapabilirler. Ayrıca bu hatalar istisnai hatalar da değil. Bu adamlar oyunu test ederken taktiklere girdiklerinde kapanmıyor mu oyun? Crash dumps hatası Afrika liginin bilinmeyen bir takımını açınca oluşmuyor sürekli kullanılan opsiyonları kullanırken oluşuyor. Evet oyunun piyasaya sürülme tarihini sabırsızlıkla bekliyoruz ama böyle çıkacağına ocakta şubatta adam gibi çıksın daha iyi.
SI Games her yıl farklı bir oyun sürmüyor olabilir, ama belki verdikleri uğraş diğer oyun firmalarından daha fazladır. bildiğiniz gibi her oyunun updateleri çıkar ve sorun en aza indirilmeye çalışılır. durum simülasyon oyunlarında da böyledir. yani kalkıp da en başta hiç hatası olmayan bir oyun beklemeyin. hem bu işler sanıldığı gibi kolay değil ki; sonuçta yapay bir zeka bu.. hiçbir zaman sizin istediğiniz gibi olamaz zaten.

benim merak ettiğim; oyunun ocak veya şubat'ta çıkmasını isteyecek kadar oyunu oynanamamaz kılan nedir? ben gayet memnun bir şekilde oynuyorum. hayır ne bekliyorsunuz yani?

bozoo1903
11.Kasım.2012, 18:59
SI Games her yıl farklı bir oyun sürmüyor olabilir, ama belki verdikleri uğraş diğer oyun firmalarından daha fazladır. bildiğiniz gibi her oyunun updateleri çıkar ve sorun en aza indirilmeye çalışılır. durum simülasyon oyunlarında da böyledir. yani kalkıp da en başta hiç hatası olmayan bir oyun beklemeyin. hem bu işler sanıldığı gibi kolay değil ki; sonuçta yapay bir zeka bu.. hiçbir zaman sizin istediğiniz gibi olamaz zaten.

benim merak ettiğim; oyunun ocak veya şubat'ta çıkmasını isteyecek kadar oyunu oynanamamaz kılan nedir? ben gayet memnun bir şekilde oynuyorum. hayır ne bekliyorsunuz yani?

Öyle bir yazmışsın ki önce Steam'den oyunun adını sonra forum ve bilgisayarımın tarihini kontrol ettim.

Stormlord
12.Kasım.2012, 16:59

Crash dump hatası vermese oyanayacağım da oyunun sık kullanılan opsiyonlarında bile hata verip kapanıyor oyun nasıl oynayabilirim ki?

cmyksl55
13.Kasım.2012, 16:13
fifa'nın database eksisi yok 2013'ü açıp da oynarsan anlarsın. fm'deki o lezzet yok sadece.

Cenkteas
13.Kasım.2012, 16:28
cm 01/02 ve 03/04 efsanedir ve Fm serisi hlaa bu oyunların yanına dahi yaklaşamamıştır.

Eğer hala en sevilen oyunlarlar bunlarsa, bu demek oluyor ki Eidos'a ihtiyacımız var. ;;)

duman84
13.Kasım.2012, 17:08
97 yılında başlamıştım cm oynamaya, yaz tatillerinde 17-18 saat bilgisayarın başından kalkmadan günde 2 sezon falan atlardım. o zaman aldığım zevk ile şu an aldığım arasında dağlar kadar fark var. Ancak bunu oyuna bağlamak biraz haksızlık olur. Çünkü az ya da çok hepimiz yaşlanıyoruz, her yıl farklı şeyleri yapmaktan daha faza zevk almaya başlıyoruz. Ama her yıl Kasım ayında yine de oyunun çıkmasını beklememiz de ondan kopamadığımızın göstergesi.

oyundan zevk almak için eski tarzda oynayın, 2d-3d kapatın, sadece spiker ile oynamayı deneyin. 2d çıktığından beri bu şekilde oynuyorum. abuk subuk hataları da görmüyorum.

her oyuna başladığınızda aynı oyuncuları transfer etmeyin. gerçi bu eskiden de vardı tsigalko, nikiforenko vs..

en önemlisi fm scout - fmrte bunları kesinlikle kullanmayın

sonuç olarak yine de eski tadı alamazsınız, yukarıda da dediğim gibi her seride biz de yaşlanıyoruz. 15 yıl önceki tadı şimdilerde bulmak bu yüzden imkansız

Sekopej
13.Kasım.2012, 21:58
97 yılında başlamıştım cm oynamaya, yaz tatillerinde 17-18 saat bilgisayarın başından kalkmadan günde 2 sezon falan atlardım. o zaman aldığım zevk ile şu an aldığım arasında dağlar kadar fark var. Ancak bunu oyuna bağlamak biraz haksızlık olur. Çünkü az ya da çok hepimiz yaşlanıyoruz, her yıl farklı şeyleri yapmaktan daha faza zevk almaya başlıyoruz. Ama her yıl Kasım ayında yine de oyunun çıkmasını beklememiz de ondan kopamadığımızın göstergesi.

oyundan zevk almak için eski tarzda oynayın, 2d-3d kapatın, sadece spiker ile oynamayı deneyin. 2d çıktığından beri bu şekilde oynuyorum. abuk subuk hataları da görmüyorum.

her oyuna başladığınızda aynı oyuncuları transfer etmeyin. gerçi bu eskiden de vardı tsigalko, nikiforenko vs..

en önemlisi fm scout - fmrte bunları kesinlikle kullanmayın

sonuç olarak yine de eski tadı alamazsınız, yukarıda da dediğim gibi her seride biz de yaşlanıyoruz. 15 yıl önceki tadı şimdilerde bulmak bu yüzden imkansız

Efsane oyunum dediğim 01-02 serisinin geçen gün cdsi gözüme takıldı, hevesle kurdum ama 1 saat bile devam edemedim, oysa ki az mı sabahlamıştım, okulda deftere kuracağım kadroları, taktikleri yazmıştım ama olmuyor, biz de yaşlanıyoruz, o lisedeki eski tadı almak neredeyse kusursuz bir oyun bile olsa imkansız gibi.

elapuesto
13.Kasım.2012, 22:04
Efsane oyunum dediğim 01-02 serisinin geçen gün cdsi gözüme takıldı, hevesle kurdum ama 1 saat bile devam edemedim, oysa ki az mı sabahlamıştım, okulda deftere kuracağım kadroları, taktikleri yazmıştım ama olmuyor, biz de yaşlanıyoruz, o lisedeki eski tadı almak neredeyse kusursuz bir oyun bile olsa imkansız gibi.

Ok dogru o spıkerden gozumu ayırmazdım 3d de neymıs ne kadar heyecanlıydı bende geceden kadromu hazırlar transfer lıstemı yapardım hersey ne kadar sade ve guzeldı bence yaslanmak ıle ılgılı degıl bence sorun sadelık verıtabanı yukselıp bır yıgın ozellık gırdıgınden berı hersey bozuldu yıne soyluyorum sadelık cok onemlı