PDA

View Full Version : Kendi Sahamda Rakibe Pres Yapamıyorum

GebzeLi1907
09.Kasım.2012, 17:14
arkadaşlar bu maç motorundan mı yoksa taktik bir sıkıntı mı var anlamadım
oyunu 2d de oynuyorum.rakip özellikle benim sahamda hatta ceza sahamın üç metre önünde ortasaha oyuncuları o kadar rahat pas yapıyor ki çıldırmamak elde değil..
meireles cristian(topuz) topal göbeği ile oynuyorum genelde
bunlar oyuncu yaklaştıkça benim ceza sahasına sokuluyorlar iyice.
top kapmayı agresif yaptım daha fazla press seçeneği seçili direktiflerden topa dal diyorum
ne olursa olsun o topa gidip saldırmıyorlar arkaya rakibin bir adamı kaçırmasını bekliyolar adeta..

rakip moskova da olsa city de olsa galatasaray da olsa sivas da olsa aynı şey oluyor, hatta akhisar bile bu şekilde benim sahamda rahatça pas yapabiliyor.
maçın komplesinde olmasa da bile genelde puan kaybı yaşadığım maçlarda bunun süresi daha fazla oluyor ne yapsam faydası olmuyor.
4 3 3 te de 4 4 2 de durum bu..

Bulstrap87
09.Kasım.2012, 17:51
bende de aynı sorun mevcut her takım sanki barcelona gibi pas yapıyor ceza sahası cevresinde.
ama bnde aynı sey olmuyor iki pas yapınca ya sut atıyor sacma sekilde ya rakibe atıyor yada pas yaparken top oyuncuma carpıyo bosta kalıyo rakip alıyo gidiyor.
nolcak oyun bu sekilde bilmiyorum ya offf :(

mustinho03
09.Kasım.2012, 18:40
Gercekten oyunu aldigima bin pisman oldum su vakite kadar bir sürü oyun aldım verdigim paranin muhabbetini yapmadım ama fm 13 50€ verdigim için çok pişmanım inşallah yeni patchlerde düzelir bu hatalar

perpetua
09.Kasım.2012, 20:11
Rakip takim, senin sahanda contain stratejisi kullanacaktir. Bu stratejinin amaci da ceza alanina cok adam yollamamak ve pas yaparak zaman gecirmektir.

Buna karsi tavsiyem:

1. Contain veya Defansif stratejiyi benimsemek ve cok pas yaparak rakibin zamandan calmasini engellemek ve rakibi topun pesinden kosturmak. Top sende olursa pozisyon yaratamiyorsan da en azindan duran top kazanabilirsin.

2. Bu stratejide defans cizgisini yukselterek rakibin senin sahana yerlesmesini engellemek. Hucum stratejisi ile bunu yapmak ile defans stratejisi ile bunu yapmak arasinda fark, hucum stratejisinde savunmanin daha az oyuncu, defans stratejisi ile ise top ile defans cizgisi arasinda daha cok oyuncu olmasidir.

3. Rakip oyunculara top ile zaman vermemek icin kisisel komutlar vermek (ozellikle rakibin bek oyuncularini ve stoperlerini bos birakmamak gerekli).

4. Dizilisini rakibin bos oyuncu bulamayacagi sekilde ayarlamak gerekli. Mesela rakip duz 442 oynuyorsa 433 ile hem savunma onunu supurmek, hem de rakip savunma oyuncularinin top kullanmasini zorlastirmak mumkun olacaktir.
Rakip 433 oynuyorsa, 4231 dizilisi.
Rakip 4231 oynuyorsa, 433 dizilisi veya 4141.
Rakip 451 oynuyorsa, 451.
Rakip 4141 oynuyorsa, 4231

vs. vs.

fotosuki
09.Kasım.2012, 20:21
@perpertua

Doğrudur. Fakat aralarında uçurum olan takımların maçlarında da yaşanıyor bu durum. İki lig altındaki takım neredeyse her topu elde ettiğinde rakip ceza sahası önünde Barcelona gibi pas yapabiliyorsa bunun nedenini taktiğe bağlayamayız bence. Geçen seride de böyle pas yapılıyordu fakat en azından topa müdahale sayısı yerindeydi. Şimdi ceza sahası önünde pasa başlandığı zaman o takım şut çekmeden o pozisyonu kaybetmiyor.

GebzeLi1907
09.Kasım.2012, 20:23
perpetua teşekkürler, dediklerini dikkate alacağım.Zaten defansı öne cıkarma işini yapıyordum, skoru korumak istediğim zamanlarda defansif de oynasam.
Ama contain stratejisi kafamı karıştırdı hep skora yatmak amaçlı kullanırdım üzerinde bir kaç makyaj ile geride ve topa hakim olamadığım zamanlarda bi deneyim..
3 ü genelde pek yapıyorum denemez üşenmekten ötürü, ona da dikkat edicez anlaşılan..
Dizilişlerimde genelde rakip ile uyumlu oluyor zaten denk ve benden güçlü rakiplere karşı

Ben açıkcası maç motoru kaynaklı diye tahmin ediyordum bunu ama rakip contain stratejisinde iken bu şekilde etkisi olabilir haklısın.
Da yine de kafamı karıştıran yer benim oyunculara press yap dediğim halde topa dal dediğim halde rakibe basmamaları onlar orda pas yaparken onların defansımın önünde beklemeleri yalandan bi gidip geri gelmeleri falan..

heartbreaker007
09.Kasım.2012, 20:45
direktiflerden hassle opponents (rakibi rahatsız et) tercihini seçin maçın başında ayrıca antremanlarda maç hazırlığını %50 yapın we savunma yı seçin maç öncesi hazırlığı da duran top olarak ayarlayın. Genel antreman form olarak kalsın. Benim takımımda pres yapamıor her maç gol yiyordu ama bunlardan sonra tekrar şampiyonluk potasına girdim göztepeyle

kasım akdemir
09.Kasım.2012, 20:51
@perpertua

Doğrudur. Fakat aralarında uçurum olan takımların maçlarında da yaşanıyor bu durum. İki lig altındaki takım neredeyse her topu elde ettiğinde rakip ceza sahası önünde Barcelona gibi pas yapabiliyorsa bunun nedenini taktiğe bağlayamayız bence. Geçen seride de böyle pas yapılıyordu fakat en azından topa müdahale sayısı yerindeydi. Şimdi ceza sahası önünde pasa başlandığı zaman o takım şut çekmeden o pozisyonu kaybetmiyor.

Görüşe aynen katılıyorum. Ayrıca her takıma karşı taktik anlayışımız değişecekse nasıl taktik uyumunu sağlayabilir ki? Taktiği sezon başı belirleyip oyuncular alışsın diye göbeğimiz çatlıyor zaten.Sezon sonuna doğru anca bütün barlar dolma noktasına geliyor nerdeyse. Buna rağmen nerdeyse her maç diziliş değiştirmek düşünülemez bile.

SteveScarlett
09.Kasım.2012, 23:35
Görüşe aynen katılıyorum. Ayrıca her takıma karşı taktik anlayışımız değişecekse nasıl taktik uyumunu sağlayabilir ki? Taktiği sezon başı belirleyip oyuncular alışsın diye göbeğimiz çatlıyor zaten.Sezon sonuna doğru anca bütün barlar dolma noktasına geliyor nerdeyse. Buna rağmen nerdeyse her maç diziliş değiştirmek düşünülemez bile.

@perpertua

Kesinlikle katılıyorum...

Krusty
09.Kasım.2012, 23:43
bence bu durum maçın sadece önemli anlarını izlediğimiz için böyle. yani kaleye önemli atacak olacağı kesin, rakip takım veya biz bu atak sırasında iyi organize olup sağlam paslaşarak kaleyi yokluyoruz. gerçekte de önemli ataklarda bu durum böyle değil mi ki?

GebzeLi1907
10.Kasım.2012, 00:08
bence bu durum maçın sadece önemli anlarını izlediğimiz için böyle. yani kaleye önemli atacak olacağı kesin, rakip takım veya biz bu atak sırasında iyi organize olup sağlam paslaşarak kaleyi yokluyoruz. gerçekte de önemli ataklarda bu durum böyle değil mi ki?

ben genişletilmiş şekilde izliyorum işin ilginci ortasaha oyuncularının rakibe bu kadar rahat pas yaptırıyor olması hala devam ediyo bu durum

biyoloji
10.Kasım.2012, 01:39
Ben hayatımda hiç bir FM oyununda böyle zorlanmadım.. Kaliteli oyuncuları bulunan Napoli'nin başına geçtim 2014 sezonunda.. Karşı takım hep Barcelona, ben maltepespor gibiyim. Cidden zor geliyor. Anlamıyorum.

aykutbagci
10.Kasım.2012, 13:23
Taktiksel değişiklikleri illa ki formasyonu değiştirerek sağlamak zorunda değilsiniz. Oyuncularınıza verdiğiniz özel komutlarla bu dengeyi kurabilirsiniz. Diyelim ki 4-4-2 oynuyorsunuz ama ortasahanın ortasında rakibe yeniliyorsunuz. Kanat oyuncularınızı Winger olarak değil de Wide Midfielder olarak kullanıp ortaya yaklaşmalarını sağlayabilir ; komutu hücum veya destek ( artık nasıl bir anlayışla oynuyorsanız ) ayarlayabilirsiniz. Bir önerim ; sahada farklı komutlu oyuncularla oynamanız. 4-3-3 te ortasaha adamlarınızın üçü de aynı komutlara sahip olmamalı mesela. Birini defansif oynatıp geriyi toparlamak için kullanın ; birini daha ofansif kullanıp ceza sahasına ikinci merkez hücumcu gibi yollayın.
Ama bu rakip sahada pres yapamama meselesi taktikten çok oyun anlayışına bağlı. Savunma hattı geride ve çok hücumcuyla bir taktik kullanıyorsanız ne yaparsanız yapın orta sahayı ele geçirmek, rakibe basmak zor olacaktır.

perpetua
10.Kasım.2012, 20:41
@perpertua

Adamlar Barcelona gibi pas yapamiyor. Sizin oyun stiliniz bu paslasmaya izin veriyor. Bir gercek var ki oyuncular, ozellikla daha alt seviye takimlara karsi oynadiklari zaman, maci biraz daha hafife alabiliyor. Bu da rakibin haddinden daha fazla topa sahip olmasina neden olabiliyor.

Bu paslasmayi ve rakibin moralini bozmaniz gerekiyor ki maci kontrolunuze alin. Eger rakibe yeterince coskulu pres yapmiyorsaniz ve ayaginiza gelen toplari da yeterince basarili kullanamiyorsaniz, tabii rakip de size topu vermemek icin elinden geleni yapacaktir.

perpetua teşekkürler, dediklerini dikkate alacağım.Zaten defansı öne cıkarma işini yapıyordum, skoru korumak istediğim zamanlarda defansif de oynasam.
Ama contain stratejisi kafamı karıştırdı hep skora yatmak amaçlı kullanırdım üzerinde bir kaç makyaj ile geride ve topa hakim olamadığım zamanlarda bi deneyim..
3 ü genelde pek yapıyorum denemez üşenmekten ötürü, ona da dikkat edicez anlaşılan..
Dizilişlerimde genelde rakip ile uyumlu oluyor zaten denk ve benden güçlü rakiplere karşı

Ben açıkcası maç motoru kaynaklı diye tahmin ediyordum bunu ama rakip contain stratejisinde iken bu şekilde etkisi olabilir haklısın.
Da yine de kafamı karıştıran yer benim oyunculara press yap dediğim halde topa dal dediğim halde rakibe basmamaları onlar orda pas yaparken onların defansımın önünde beklemeleri yalandan bi gidip geri gelmeleri falan..

Contain, Defensive, Counter, Standard, Control, Attack ve Overload kisacasi farkli oyun mantaliteleri.

Contain ile daha garanti paslarla oynanirken, Overload ile topu en kisa zamanda hucum oyuncularina aktararak gol ariyorsunuz.

Rakip contain kullanip cok oyuncu ile kapanirsa, Attack ve Overload gibi topu en kisa zamanda ileriye tasiyan stratejilere zaten hazirliklidir. Savunmanin arkasinda bos alan da birakmaz, savunma oyuncularina fazla pres de yapmayarak geride kalir.

Bu savunmayi da ya oyuncularin bireysel kalitelerini kullanarak cozebilirsiniz (ozellikle dripling) veya duran toplarla. Tabii topa sahip olmaniz da gerekli. Rakibin kendi arasinda pas yapmasina izin vermemek lazim.

Contain stratejisinin oyuncu komutlarina bakarsaniz, ozellikle savunma oyuncularinin risk almadan gerektiginde uzun toplarla oynayacagini gorursunuz. Ama tabii bu uzun toplari oynamalari icin baski yemeleri, hatta etkili baski yemeleri lazim. Yoksa zaten baski yemezse her oyuncu kendi aralarinda paslasirlar (saha duzgunse tabii).

Tek bir taktik anlayisi belirlemiyorsunuz ama. Toplamda 3 tane taktik belirleme ve oyunculari buna alistirma hakkiniz var.

Kucuk takimsaniz, bir tane buyuk takimlara karsi genis alan vermeyecek onlarin skor uretmesini engelleyecek taktik calisirsiniz. Bir tane esit seviyedeki takimlara karsi maci tutacak ve kazanacak taktik. Bir tane de skor yakalamaniz gerektigi anlar icin hucumu daha fazla on plana cikartan taktik.

Buyuk takimsaniz, bir tane rakibin kendi yari sahasina gomulmesini etkisizlestirecek taktik, bir tane esit seviyedeki takimlara karsi maci tutacak ve kazanacak taktik. Bir tane de one gectikten sonra rakibi dagitacak taktik.

Her mac ayni taktik ile cikmak zorunda degilsiniz tabii. Mac oncesi antrenmanlarda rakibi yenme planiniza gore calisma da yapabilirsiniz. Mac ici komutlarla rakibin oyununa veya zaaflarina gore de kendinizi ayarlayabilirsiniz. Mesela rakip uzun toplarla hucum oynuyorsa, ileride pres yapmanin pek bir yarari zaten yok. Takimin boyunu kisaltarak donen toplari toplamak daha ve hizli hucuma cikmak faydali olacaktir. Veya rakip kendi yari sahasinda pas yapmaya calisiyorsa, savunmayi one cikartip pres yapmak ve topu kazandiktan sonra kolay kolay rakibe vermemek, daha az riskli paslarla oynamak daha dogru olacaktir.

Bu tip degisiklikleri her takim mac icinde yapiyor. Bazen "hassle opponents" gibi bir mac ici komut ile rakibe basabilir. Bazen stand off oppoents gibi bir komut ile rakibi ustunuze cekip kontra atak sansi yaratabilir. Bazen ayaga oynayarak zamandan calar. Bazen oyuncularin kosu yolunu daha cok dener. Bazen rakibi pas yaparak delmeye calisir, bazen dripling ile. vs. vs.

Ayrica 4231, 4411, 4231 (DM'li) dizilisler birbirinden cok uzak dizilisler degiller. Sonucta 4'lu defanstan 3'lu defansa gecmiyorsunuz.

Veya 442'den 4411'e gecis de cok farkli degil. Bu nedenle 4231 dizilisi de yakin.

Veya 433'ten 4141'e gecis.