PDA

View Full Version : Taktik ve Antrenman Tartışma Platformu

Homer J.S
09.Kasım.2012, 23:05
Taktik ve antrenman hakkındaki sorularınızı burada sorabilir, tartışmalarınızı burada yapabilirsiniz.

atakankcm
10.Kasım.2012, 00:12
arkadaşlar klasik taktikte ok nasıl çıkarılıyor ya da geri çekiliyor ?

Bulstrap87
10.Kasım.2012, 11:30
arkadaşlar klasik taktikte ok nasıl çıkarılıyor ya da geri çekiliyor ?

oyuncu ayarlamasında koşu yap gibi bi özellik var onu sık sık a getirirsen ok cıkıyor diye biliyorum..

Bulstrap87
10.Kasım.2012, 11:31
beşiktaş icin en uygun diziliş sizce hangisi?

atakankcm
10.Kasım.2012, 12:26
oyuncu ayarlamasında koşu yap gibi bi özellik var onu sık sık a getirirsen ok cıkıyor diye biliyorum..

teşekkürler oldu :)

MrRuthless
15.Kasım.2012, 23:47
Arkadaşlar ben galatasaray ile oynuyorum.
Hücum hattım şöyle :
Leandro damiao
Seydou Doumbia
Abel Hernandez ve
Papiss Cisse :0: (Hiç hile yok)

İlk sezon avrupa ligini kazandım
2 ve 3. sezonlarda şampiyonlar ligini kazandım.4. sezona giriyorum.Abel ve Papiss i bu dönem leandroyu da ara dönemde almıştım.Sizce hücum hattım nasıl olmalı?Nasıl Bir taktikle oynamalıyım önerilerinizi bekliyorum :confused:
not:forumda yeniyim hatalarımı affedin

MrRuthless
15.Kasım.2012, 23:49
Ekliyim bu arada Burak Yılmaz ve Quintero'da var

Tedesco
16.Kasım.2012, 11:57
Aga ben hangi takımı alırsam alayım taktik tutmuyor..Anlamadım gitti..Taktik kısmı biraz zor olmuş oyunun hali hazırda bi başarı elde edemedim paso kovuluyorum çok şükürt..

EmReLie
17.Kasım.2012, 00:52
Tüm Fm serilerinde veya FM 13'de hucum'da nasıl bir sistem uygulamaktasınız?

Deus Dominus
17.Kasım.2012, 01:18
Hep tek forvet + 2 kanat forvet oynardım, orta üçlüden biri ya forvet arkası, ya da ön libero olurdu.Bu seride klasik 4-4-2 çift santrforu daha efektif kullanabiliyorum. Takıma, kadro yapısına göre değişir tabi. Eldeki malzeme uygun olduktan sonra tutmayacak formasyon-taktik yok herhalde fm'de :)

futureless
17.Kasım.2012, 01:20
Maalesef her serinin öne batan bir formasyonu oluyor usta. Bunda da vardır da henüz çözemedim. Yani ben başarısız oldum demiyorum, gayet iyi bir kariyerim var şu an ancak her türlü tutacak bir formasyon bulamadım henüz. Yoksa çok isterdim bir 4-6-0 yapmayı.

EmReLie
17.Kasım.2012, 20:29
Arkadaş Defansta bir libero 2 kanat 2 de defansif oyuncu var yine de çok gol yiyrum.Hucumda ise 3lü orta 1-1 diye forvet var.

EmReLie
17.Kasım.2012, 22:23
Hem defansif olarak hemde hucum olarak en iyi diziliş şekli veya taktik önerir misiniz?

HeracLes
17.Kasım.2012, 22:33
Maalesef her serinin öne batan bir formasyonu oluyor usta. Bunda da vardır da henüz çözemedim. Yani ben başarısız oldum demiyorum, gayet iyi bir kariyerim var şu an ancak her türlü tutacak bir formasyon bulamadım henüz. Yoksa çok isterdim bir 4-6-0 yapmayı.

Geçen seride defansif ortasaha çok önemli bir mevkiiydi. Bu yıl kanat bekler biraz daha önem kazanmış gibi. Atağa daha çok katılıyorlar, defansın arkasına iyi kaçıyorlar bir de iyi bitiriciliği olan bek olsa.

Barcelona için Jordi Alba ve Daniel Alves yedek olarak da Adriano çok iyi aslında. Bence ölçü olarak iyi bir takımı ele almalıyız. Barcelona'yı hangi taktikle oynatırsan oynat başarı gelir ama en verimli taktiği de ayırt edebiliriz bu şekilde. Sonuçta bir takımı 1-0 yenmek de var 5-0 yenmek de var.

atakankcm
17.Kasım.2012, 23:45
bek olayına katılıyorum ben beşiktaşla oynarken hilbert bir sezonda 13 gol attı birde kaçırdıklarını görseniz.. :)

EmReLie
18.Kasım.2012, 02:27
Arkadaşlar, gerçekci olmak lazım. Sürekli taktik değiştirilmez. Aynı sistemle ard arda maçlarda kazanamıyorum.

Sistemi değiştirmeden yapabileceğim. Defansı koruyup,hucum odaklı olması için ne yapmam geerkir. Sistem çok mühim değil.Genel olarak cevaplayabilirsiniz (4-2-3-1)

Redrum
18.Kasım.2012, 02:33
Arkadaşlar bu oyunda anlayamadığım bir şey bu. Galatasaray'ı yönetiyorum 2. sezonumdayım. Takımımda 4-4-2 için yeterince iyi oyuncular ve yeterli bir kadro var. Ama Akhisar Belediye gibi takımlar bile bana karşı maçlarda topa sahip olma ve şut istatistiklerinde hep üstünler, skor olarak da üstünlük sağlamaları zor olmuyor. Benim için ise galibiyet almak şöyle dursun, gol atmak bile büyük bir eziyet. Ben bu oyunu 10 senedir oynuyorum, aralıksız. 4-4-2 için kendi taktiklerimi denedim, ofansif oynadım, kontrollü oynadım, kısa pas oynadım uzun pas oynadım, tempolu oynadım yavaş oynadım geniş oynadım dar oynadım, internetten taktikler indirdim denedim ama yok olmuyor arkadaş. Ön libero hayatın vazgeçilmez gerekliliği mi? İngiliterede düğünlerde bile 4-4-2 oynamıyorlar mı? Nerede yanlış yapıyorum acaba. Paylaşabileceğiniz püf noktaları varsa çok sevinirim.

EmReLie
18.Kasım.2012, 02:35
Şu konuda haklısın. Sürekli değiştiriyoruz ama olmuyor.

antiochia
18.Kasım.2012, 02:46
Ben de katılıyorm nedense 4-4-2 sistemi oynadığında iki forvet kazık gibi ileride bekliyor ve savunma yapmıyorlar.Özellikle 2010'dan itibaren nedende 4-4-2 pek verimli değil...Ben mecburen 4-4-1-1 oynuyorum bu yüzden

azaptar
18.Kasım.2012, 03:44
evet önliberolu sistemin bariz avantajları var oyunda nedense,halbuki şart değil önlibero.orta sahayı 5 lemediğin vakit rakip kim olursa olsun mesela akhisar gibi,topa senden fazla sahip oluyorlar ve bu da beni çıldırtıyor...

lionelforlan
18.Kasım.2012, 03:59
şu taktiği bi dener misininz

http://s2.dosya.tc/server21/Y4XRWY/4-4-2.rar.html

Not:Taktik kendi yapımımdır

Yalnız çok fazla denemedim fb yi süper kupada 3-1 yendim topla oynama 62 ye 38 öndeydim iyi gidiyordu

Bide kullandığınız oyuncuları yazarsanız ona göre tavsiyede bulunabilirim

İşe yaradı mı deneyen var mı yaramadıysa başka taktikler yapmayı deneyeyim

berkay123456
18.Kasım.2012, 04:34
Dostum senden taktik isteyen yok ki.Sadece fikirlerimizi soruyor, konuyu baltalama lütfen.

4-4-2 içinse her zaman, fm'de 4-4-2 oynuyorsan maça 1-0 geride başlıyorsun demektir derler.Ben pek kullanmıyorum ama klasik taktikte 442'nin başarılı olduğunu gördüm.

lionelforlan
18.Kasım.2012, 04:43
Kusura bakma abi ben 1-2 maçta denedim yararlı oldu arkadaş belki faydalanır diye düşündüm :(

goosfraba
18.Kasım.2012, 05:28
ben şu an 442 kullanıyorum adanaspor ile. ligin ilk yarısı içerde dışarda herkesi tokatladım resmen. ama ikinci yarı takım düşüşe geçti. ama toplantıyla falan toparladım yine. birkaç savede 442 denedim ama başarısız olmuştum. ilk defa tutturdum.

felsefe olarak, kontrollü ama oyuncuları çok serbest bırakmayı tercih ettim. uzun ve havadan paslar, lakin kontra oynamıyorum. hızlı ve geniş alanda oynuyorum.

bir de antrenman olayının etkisi büyük bence. ben yardımcıma bıraktım antrenmanı. iyi bir asistan lazım bunun için. taktik, kondisyon, adam yönetimi vb. önemli.

MrRuthless
18.Kasım.2012, 16:44
şu taktiği bi dener misininz

http://s2.dosya.tc/server21/Y4XRWY/4-4-2.rar.html

Not:Taktik kendi yapımımdır

Yalnız çok fazla denemedim fb yi süper kupada 3-1 yendim topla oynama 62 ye 38 öndeydim iyi gidiyordu

Bide kullandığınız oyuncuları yazarsanız ona göre tavsiyede bulunabilirim

İşe yaradı mı deneyen var mı yaramadıysa başka taktikler yapmayı deneyeyim

Galatasaray la 3 maçta denedim 3 maç şöyleydi:
Karabük 2-0 yendim
Bursa 1-0 yendim
Cska Moskova 3-0

İlk 11 i söyliyim(Sezon 4 ):

Muslera-İsmail Köybasi-Kara - Ömer Toprak-Hamit-Sigurdsson-Selçuk-Doumbia-Sidney Sam-Papiss Cisse-Leandro Damiao

Lasoneff
18.Kasım.2012, 21:55
Topa sahibim ama Gol atmakta zorluk çekiyorum :S 4-2-2-2 oynuyorum ... Galatasaray..

brkdnz
19.Kasım.2012, 01:33
bu seride orta alanı kalabalık tutmak en önemli şey olmuş ,açık ara hemde.

tek forvet 5 orta saha diziliş aşırı önemli değil.

4-2-3-1

4-3-3

4-1-2-2-1

farketmez.

orta sahayı kalabalık tutmak önemli.

eğer çift santrafor ve üstü oynamak istiyorsanız çok dar alan ve sürekli pres ile oynamalısınız aksi takdirde rakip çok rahat pas yapıp üstünüze geliyor.

EmReLie
20.Kasım.2012, 20:44
Arkadaşlar sabırla ve dikkatle yeni bir taktik oluşturuyorum. ilk karşılması 3-0 veya 3-1 kazansam, 2. karşılaşmada 5-2 3-0 yeniliyorum.Bu niye böyle ?? Ben sürekli sistem değiştirmek istemiyorum. Ayarlamaları da düzenlemek çok zor zaten:S

jesmatador
20.Kasım.2012, 21:01
Arkadaşlar bu oyunda anlayamadığım bir şey bu. Galatasaray'ı yönetiyorum 2. sezonumdayım. Takımımda 4-4-2 için yeterince iyi oyuncular ve yeterli bir kadro var. Ama Akhisar Belediye gibi takımlar bile bana karşı maçlarda topa sahip olma ve şut istatistiklerinde hep üstünler, skor olarak da üstünlük sağlamaları zor olmuyor. Benim için ise galibiyet almak şöyle dursun, gol atmak bile büyük bir eziyet. Ben bu oyunu 10 senedir oynuyorum, aralıksız. 4-4-2 için kendi taktiklerimi denedim, ofansif oynadım, kontrollü oynadım, kısa pas oynadım uzun pas oynadım, tempolu oynadım yavaş oynadım geniş oynadım dar oynadım, internetten taktikler indirdim denedim ama yok olmuyor arkadaş. Ön libero hayatın vazgeçilmez gerekliliği mi? İngiliterede düğünlerde bile 4-4-2 oynamıyorlar mı? Nerede yanlış yapıyorum acaba. Paylaşabileceğiniz püf noktaları varsa çok sevinirim.

Oyuncular iyi olabilir ama hem takıma bir süre vermen lazım, hem de takım talimatlarında adamların yapabileceği şeyler olması lazım. Mesela 4-4-2 de takımın yaratıcılığını özgür yaparsan çok zorlanırsın. ileri uçtaki forvetlerin genellikle top sürmesi en az 16-17 olması lazım. Hız ve hızlanma da gerekli tabii. Biraz taktiği karıştırsan iyi olur.

nannar
20.Kasım.2012, 21:12
fm 2013 taktik yapımında şu ana kadar en dikkatimi çeken şey, takım ayarlarında yapılan küçük değişiklikler oyuna hemen yansıyor. ve bence en önemli 3 ayar; genişlik,savunma hattının derinliği ve tempo :) bu 3 ayarı iyi yapamazsanız oyunu komutlarınız ne olursa olsun sıkıntı yaşarsınız...
Ben 4-4-2 kullanıyorum şu anda.GS'de transfer yapmadım hiç.. İçerde de dışarda da genelde topa hakim oluyoruz...

http://i.imgur.com/vGAQm.jpg

http://i.imgur.com/uKVUI.jpg

EmReLie
20.Kasım.2012, 21:34
fm 2013 taktik yapımında şu ana kadar en dikkatimi çeken şey, takım ayarlarında yapılan küçük değişiklikler oyuna hemen yansıyor. ve bence en önemli 3 ayar; genişlik,savunma hattının derinliği ve tempo :) bu 3 ayarı iyi yapamazsanız oyunu komutlarınız ne olursa olsun sıkıntı yaşarsınız...
Ben 4-4-2 kullanıyorum şu anda.GS'de transfer yapmadım hiç.. İçerde de dışarda da genelde topa hakim oluyoruz...

katılıyorum. Genişlik,Tempo ve defans derinliği çok etkiliyor. Bana ofsayt pozis. da etkliiyor gibi gelşiyor.

EmReLie
20.Kasım.2012, 23:25
# Gol atmaya yakın ve sürekli kaleye giden bir takım yaratmak için hucumda ve taktikte nasıl bir ayar ve sistem olmalıdır?

EmReLie
22.Kasım.2012, 05:03
taktik konusunda Fm serisinde ve 13'de uzmanlaşmış biri bana yardımcı olsun. Oluşturduğum sisteme uygun bir taktik ve komut vereceğim.Ama ben sürekli herşeyi değiştire değiştire ve de çok şey olduğu için yapamadım.Anlayanlardan yardım alacağım. Pm Atın.

HeracLes
22.Kasım.2012, 20:24
Taktiğimde tek forvet oynuyorum ama maç esnasında santrafor oyuncumun ayağına top gelmiyor. Geliyorsa da pas veriyor. Golleri orta saha atıyor. Cavani, Almeida gibi oyuncularla denedim ve 5 maçta Cavani 1 gol attı Almeida 0. (Farklı kariyerlerde) Cavani fırsatçı hücumcu olarak oynatıyorum ama hiç öyle defans arkasına felan kaçmıyor. Ne yapmak lazım ?

Daimon Lupus
23.Kasım.2012, 18:16
Küçük takımlarda işe yarayacak bir taktiği olan varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum, teşekkürler:(

sentugo
28.Kasım.2012, 20:08
Arkadaşlar taktiğe yatkınlık konusu için yazmış olduğum rehberin bu konu için de etkili olduğunu düşünüyorum.

Taktiğe Yatkınlık Rehberi (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=111413)

gfblugano35
30.Kasım.2012, 03:23
benim bir sorum olucaktı. yıllarıdır buna bir türlü karar veremem. gruplarda manchester united ile deplasmanda macım var. takımı hep 4 4 2 oynatırım atak futbolu oynatırım. böyle deplasmanlara defansifmi cıkmalıyım ? 4-5-1 gibi ? hem sistem hem mantelite olarak yoksa kendi futbolumumu oynamaya çalışmalıyım. zamanında ikisinde denedim ve ikisindede sonuç aldıgım oldu ancak tabiki ikisindede hezimete ugradıgım oldu. sizce nasıl bir yol izlemenmeli böyle maclarda ? siz nasıl bir taktik yapıp çıkıyorsunuz ?

davidvilla
30.Kasım.2012, 11:15
Benim kendi görüşüm FM'de taşlarla oynadıgın zaman bu senin dezavantajına oluyor. O yuzden çıkıp kendi futbolunu her zamanki dizilişinle taktiginle oynamalısın. Tabi bir önceki maçta (lig maçında) oyuncularını dinlendir. Bu çok önemli.

Tedesco
30.Kasım.2012, 11:56
Valla bana taşa değil nefes alsam dezavantaj oluyor..hiç bi taktik oturtamadım yok defans derinliği , genişlik bende hepsi yalan defansımın arasına adam 40 mt den ara pas atıyo defan koşmuyo o derece anliican..bu yıl taktik kısmı felaket zor çoğu forumda da böle söyleniyor..

davidvilla
30.Kasım.2012, 16:12
Ben genel Fm tecrubem ile konuştum zaten 2013 daha oynamadım. Oynamak da istemiyorum. 2012 iyi. Adam gibi yamalar çıkar herşey yerli yerine oturur o zaman orjinal alır oynarım arkadaş :)

Tedesco
30.Kasım.2012, 17:46
Ben genel Fm tecrubem ile konuştum zaten 2013 daha oynamadım. Oynamak da istemiyorum. 2012 iyi. Adam gibi yamalar çıkar herşey yerli yerine oturur o zaman orjinal alır oynarım arkadaş :)

Valla en iyisini yaparsın..seneye bende bekleyip öyle alacam...

Bulstrap87
01.Aralık.2012, 09:45
yok arkadas ne kadar taktik denediysem hic biri tutmadı delircem artık beşiktaşa taktik oturtamıyorum buda bni oyundan sogutuyor..

Ralph
01.Aralık.2012, 19:48
Taktiğim iyi diyen bir de Beşiktaş ile denesin sezon boyunca :) Eğer gerçekten başarı geliyorsa, o taktik iyidir demektir.

Mamadou
02.Aralık.2012, 01:00
DM kullanmadan taktik oturtmak çok zor bu seride. Kendi adıma 4-2-3-1 ile 4-4-2 denedim ama savunmada çok açık veriyor seçtiğim takımlar. İlla ön libero kullanmaya itiyor oyun yada maç motoru diyeyim.

mustinho03
02.Aralık.2012, 11:47
Aynen sampiyonlar liginde ceyrek final ciktim Kendi taktigimle tabiki her zaman ki gibi rakibim barcaydi (nedir bu barcadan gectigim arkadas ya?) :) bir Gol farkla elendim,dicem o ki ön liberosuz taktik Mac motorunun olmazsa olmazi herhalde

Valheru
05.Aralık.2012, 01:14
arkadaşlar ben bu taktitleri import etmeye çalıştığımda hep dosya aktarılamadı uyarısı alıyorum.bunun sebebi ne olabilir acaba??? lütfen yardımcı olun .

mustinho03
05.Aralık.2012, 09:11
Indirdigin Taktik klasik taktikse eger Hizli modda kullanamiyorsun

trinitrotloen
05.Aralık.2012, 12:47
Kendi deneyimlerimden çıkardığım bir kaç sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum.Belki bir çoğunuz bu tarz detayları biliyor ama yine de bir yararı olur hatırlamanın heralde

Arkadaşlar 4-4-2 taktiğinde eğer rakip takım OOS kullanırsa ve çift forvet oynuyorsa,takımınız zorlanıyor. Özellikle alan markajı yapıyorsanız rakip OOS harikalar yaratabiliyor. DOS kullanmasanız bile en azından hızlı bir orta saha oyuncunuz ile adam adama markaj kullanmalısınız etkisini azaltmak için.

Ayrıca sizin taktiğiniz ve oyuncularınız ne kadar iyi gözüksede karşı takımın taktiği oyunu çok etkiliyor artık. sürekli taktik değiştirmek iyi birşey değil. takımın taktiklere yatkınlığı çok çabuk etkilenebiliyor sık değiştiriyorsanız.

bir maçta 3-0 kazanıp diğer maçta fark yiyorsanız çok büyük ihtimalle defansınızda bir hız/derinlik oranı sorunu vardır. bunu iyi ayarlamanız gerekir. yavaş bir takım iseniz çok ileri yaslanmamalısınız. geriye 40 metreden süper toplar yersiniz.

birde bir arkadaşın dediği gibi Genişlik Tempo Derinlik çok etkiliyor. eger derin defans kullanıyorsan yada hantal bir defans hattın varsa ofsayt taktiği kullanmamalısınız. çoğu zaman en yavaş olan oyuncu bozuyor ofsaytı.

Genişlik ise kanatları iyi kullanan rakiplere karşı önem kazanıyor. dar kullanırsanız genişliğinizi rakip takım ters kanatta her zaman boş oyuncu ile pozisyon yaratır.

4-1-2-3(3lu forvet 2 OSM 1 DOS) taktiği alt liglerde işime çok yaradı. Ancak takımımdaki oyuncular 3 forvetli oyunu kaldıramamaya başlayınca 2 OOSM kullanmaya başladım 2 forveti geri çekerek. Gerekirse de maç içinde yedek taktiklerimi kullanıyorum.

bunlar sadece ufak anektotlardı benim yakaladığım. Mükemmel taktik yoktur. takımına uygun ve maç içinde ufak müdahelelerle rakibine ayak uydurabileceğin etkin taktikler vardır. Bunu yaratmakta biraz deneme yanılma biraz tecrübe ile oluyor. Oyunda ilerledikçe daha etkin taktikler ve ayarlar kullanmaya başlıyorsunuz.

Valheru
05.Aralık.2012, 20:37
Indirdigin Taktik klasik taktikse eger Hizli modda kullanamiyorsun

peki onun normal hızlı modda nasıl uıygulayabilirim.onun bi yolu yokmu

mustinho03
06.Aralık.2012, 13:37
Malesef Bende cok isterdim Hizli modda klasik taktikle oynamayi ama Malesef Olmuyor

tosyalinl
13.Aralık.2012, 18:01
Benimde ihtiyacim var, Altay'i PTT 1. Lige çikardim ama ayni taktik orada yürümedi..

Bordo61Mavi
14.Aralık.2012, 20:30
4-1-2-1-2 veya 4-4-2 baklava seklimi desek, deneyin arkadaslar. 5 macta tek gol yedim, golede cok kolay gidebiliyorum cift forvet oldugundan dolayi.

Bordo61Mavi
15.Aralık.2012, 07:31
Bi 10 mac toplamda daha denedim su 4-1-2-1-2'yi ve cok ise yaradigini gordum.

Bu seride dikkat edilmesi gereken ilk sey savunma sekliniz, onu guzel yapamiyorsak istedigin kadar iyi ileri cik cok puan kaybedersin. Onun icinde "press more" yerine " stand off'u" tercih ettim ve faydasini gordum. Rakibi kendi yari sahamizda karsilamak daha akkilica bu mac motoruyla :) yoksa Mustafa Sarpin attigi pas bile defans arkasina kosu yapan adamj bulur.

Top kapmaya calismayi normalinde birakmak lazim, "hard" ile cok fazla pozisyonundan cikabiliyor oyuncularmiz, "easy" ilede cok pasif kaliyor oyuncularimiz ve kolayca alabilecegi topa bile dokunmuyor.
4-1-2-1-2 formasyonunda Dm bulundugu icin rakibin attigi ara paslar nadiren defans arkasini buluyor, bu seride ara paslarin defans arkasina gitmesini istemiyorsan DM sart.

En az o ara paslar kadar dikkat edilmesi gereken ortalardir, bu seride cok gol atiliyor gelen ortalardan. Benim oyunda Serkan Balcinin bile vole golleri var. Bu sekilde gol yemeyi en aza dusurmek icin ben alan savunmasini uygun gordum ve tabiki o orta geldiginde ceza sahasinda en az 4 oyuncu ile bunu savunmak. Adam adama markajda 40 yasindaki adam bile 15 hizlanmasi olan defanstan kurtulabiliyor onun icinde cok gol yeniliyor.

Burak Akmanoğlu
16.Aralık.2012, 16:34
Arkadaşlar bu seride hiç taktik konusunda oturtamadım lütfen bir yardım etseniz ?

Daimon Lupus
17.Aralık.2012, 17:20
4-5-1 dengeli anlayış ve kontrollü oyun oynat takıma, iyi bir kalecin, iyi bir defans hattın ve hızı ve bitiriciliği yüksek bir forvetin olsun o zaman iş yaparsın, bir tane önlibero, bir tane çift yönlü oyuncu, bir tanede oyun kurucun olsun, oyun kurucun soliçte oynayan oyuncu olacağı için sol ayaklı ve pas ve yaratıcılık özelliğinin yanında dayanıklılığıda yüksek bir oyuncu olsun, sağ ve sol açıkların ofansif ortasaha sol ve sağ şeklinde oynat, hızlı ve orta yetenekleri yüksek olsun bitiricilikleride yüksek olursa çok gol atarlar, bunun dışında taktiği yapıp bırakma, oyuncuların ayarlarıylada ilgilen, özellikle defans oyuncularının oyuna katılımı ve pas trafiğinin nasıl yapılacağı çok önemli, takımı fazla hızlı oynatma takımın kondisyonu yetmiyor, çok yavaşta oynatma o zamanda gol pozisyonu bulamıyorsun, genişliği normalin hemen bire tık önünde geniş yap kısa paslarla oyna ve oyun kurucuna ve kanatlarına yaratıcılık özgürlüğü ver, kanat oyuncularına ceza sahasına hareketlenme komutu ver, forvetini fırsatçı golcü yap ve topları koşu yoluna at o zaman her takımda işe yarayan bir taktiğe sahip olursun

Daimon Lupus
17.Aralık.2012, 21:17
işine yaradı mı taktik

mustinho03
19.Aralık.2012, 23:31
4-5-1 dengeli anlayış ve kontrollü oyun oynat takıma, iyi bir kalecin, iyi bir defans hattın ve hızı ve bitiriciliği yüksek bir forvetin olsun o zaman iş yaparsın, bir tane önlibero, bir tane çift yönlü oyuncu, bir tanede oyun kurucun olsun, oyun kurucun soliçte oynayan oyuncu olacağı için sol ayaklı ve pas ve yaratıcılık özelliğinin yanında dayanıklılığıda yüksek bir oyuncu olsun, sağ ve sol açıkların ofansif ortasaha sol ve sağ şeklinde oynat, hızlı ve orta yetenekleri yüksek olsun bitiricilikleride yüksek olursa çok gol atarlar, bunun dışında taktiği yapıp bırakma, oyuncuların ayarlarıylada ilgilen, özellikle defans oyuncularının oyuna katılımı ve pas trafiğinin nasıl yapılacağı çok önemli, takımı fazla hızlı oynatma takımın kondisyonu yetmiyor, çok yavaşta oynatma o zamanda gol pozisyonu bulamıyorsun, genişliği normalin hemen bire tık önünde geniş yap kısa paslarla oyna ve oyun kurucuna ve kanatlarına yaratıcılık özgürlüğü ver, kanat oyuncularına ceza sahasına hareketlenme komutu ver, forvetini fırsatçı golcü yap ve topları koşu yoluna at o zaman her takımda işe yarayan bir taktiğe sahip olursun

Hocam iyi Demissin hos Demissin ama bn sadece oyun kurucuya Fazla yaraticilik vermekten yanayim,kanatlara verdin mi Kendi kafalarina Gore takiliyorlar yarim sezon boyle oynadim kanatlar pas verilcek yerde sut cekiyorlar , sut cekilcek yerde pas veriyorlar..kanat oyuncularimin yaraticiligini öbür oyuncular gibi Az yaptim forvetlerim daha Fazla Gol atmaya basladi

Burak Akmanoğlu
19.Aralık.2012, 23:32
Yeni sürümde kendi taktiğimi yaptım fena başlamadık gibi. :)

Daimon Lupus
20.Aralık.2012, 15:58
benim taktiğimde kanatlar aynı zamanda gizli birer forvet oldukları için zaten çokça şut çekmeleri gerekiyor, eğer yaratıcıklarını azaltacaksan, sık sık şut çekme seçeneğini arttırman gerekiyor çübkü bu sistemde oyun yükü bütün oyuncuların üzerine eşit olarak dağılıyor, bütün takım savunma yapıp, bütün takım hücum ediyor, eğer daha fazla gol pozisyonu ve gol bulmak isterseniz, anlayşı hücumcu yapın ve 5 maç sonra arkanıza yaslanıp taktiği izleyin inanın zevk alacaksınız, bu sene oyunun son hali ile oyun maç motoru bu sistem üzerinde kurulmuş, bunu 70 farklı taktik denedikten sonra söylüyorum

mustinho03
20.Aralık.2012, 19:53
Evet Hocam bu sezon ön liberosuz sistemde resmen samar ogluna ceviriyorlar adami kanatlar gizli forvet destek oynatiyorum Taktik cok iyi calisiyordu ama son guncellemeden sonra onune gelen Topu daglara taslara yolluyor ve kafasina Gore takiliyor

Daimon Lupus
20.Aralık.2012, 21:30
yaratıcılığı azaltman gerekir o zaman, birde şutları sık sık değil bazen yaparsan sorun çözülür

mustinho03
20.Aralık.2012, 22:40
Hocam fayda etniyor Malesef yeni Patch sonra Taktik süper calisiyordu guncellemeden sonra sapitti ozelden senin kullandigin taktigi zähmet olmazsa yollar Misin???

Daimon Lupus
21.Aralık.2012, 13:40
http://s2.dosya.tc/server23/RY2GjC/DaimonLupus.rar.html al güzel kardeşim burdan indirebilirsin taktiği

mustinho03
21.Aralık.2012, 16:52
Sagolasin yeni guncellemeden sonra deneme sansin hic oldu mu...Dedigim gibi Bende 4-5-1 kullaniyordum Taktik guzel isliyordu guncellemeden sonra SL elendim man City karsi...Lafi uzatmadan tekrar Tsk

Daimon Lupus
21.Aralık.2012, 17:53
beşiktaş ile denedim, takım topa sahip olmada pas yüzdesinde ve şut sayısında her maçta rakipten üstün oynuyor ama bazı oyun içi talihsizliklerden dolayı maç kaybedebiliyorsun, yeni bir taktik için fena sayılmaz, ayrıca beşiktaşın bütün yıldızlarını sattım fernandes dahil, orta saha necip oğuzhan veliden oluşuyor, forvette pektemek var sağ açık olcay sol açık ise bedavaya aldığım bulgar spas delev, takımı sen düşün, ona rağmen bütün maçlarda rakipten üstün oynuyorum, ama biraz fazla kart görüyorum onu ayarlaman gerekir, birde kornerleri ayarlarsan daha iyi verim alırsın, son olarak bu taktiğin işlemesi için çok iyi bir kaleciye ihtiyaç var, yapacağın ilk iş çok iyi bir kaleci transfer etmek olsun onun dışında sorun yok, beşiktaşta cenk olduğu için zaman zaman sorun yaşayabiliyorum, altı maçta iki galibiyet iki beraberlik iki mağlubiyet var şu ana kadar ama beşiktaş değilde galatasaray yada fenerde denersen taktiği çatır çatır iş yapar

mustinho03
21.Aralık.2012, 22:59

Zaten 4-5-1 Taktigini yazdigin gibi kendime Gore ayarlamistim galatasarayda, ama birde senin taktigi deneyeyim bakalim bir fark olcak mi

Daimon Lupus
22.Aralık.2012, 00:33
sana gönderdiğim taktikle milan ve valencianın olduğu gruptan tek mağlubiyet alarak o da deplasmanda valenciaya karşı, lider çıktım, şansız bir şekilde psgye 0-0 ve 1-1lik skorlar ile elendim ama iki mkaçtada üstün oynayan ve galibiyeti kaçıran bendim, ligde ilk devre rotasyonlu yedek takımla oynamam rağmen çok rahat şampiyon oldum bu taktiği galatasaray uygularsan hniç pişman olmazsın tam galatasaray için biçilmiş kaftan, sana il 11de sayıyım, muslera-hamit-semih-dany-dede-melo-selçuk-emre-engin-amrabat-burak bu diziliş ile resmen şov yapıyor galatasaray, unutmadan milana ali sami yende 4 attım maç 4-0 bitti

cmyksl55
23.Aralık.2012, 14:37
arkadaşlar antrenman için bu sene kendimizin ekstradan yapacağı bir program yok mu antrenman konusunda uzman olanlar varsa önerilerini bekliyorum. bir konu başlığı açılıp bunun hakkında inceleme yapılırsa sevinirim.

Ralph
24.Aralık.2012, 00:44
Bunu Türkçe'ye çevirebilecek olan var mı?

http://community.sigames.com/showthread.php/334248-Understanding-Your-Tactic-The-Discussion

gfblugano35
27.Aralık.2012, 00:36
fotograf koymayı bilmiyorum ancak fenerbahce ile oynuyorum. 2.sezonumdayım. sistemim 4-2-3-1. kalecim volkan. defans dörtlüm gökhan(orhan)-yobo(serdar aziz)-bocchetti(egemen)-hasan ali. orta sahadaki ikili mehmet topal ve jem karacan. forvet arkası belhanda. sagda krasic solda stoch. forvette ise fierro ademilson veya kuyt oynuyor. bir şekilde gol atabiliyorum. aslında her zaman yedigimden fazlasını atarak kazanmayı severim. ancak gelin görünki bu taktik sadece ligte başarılı olur. avrupada özellikle çift maclı elemelerde hep hüsrandır. orta sahalarımdan biri savaşcı orta saha(defans) digeri savaşçı orta saha(destek). oyun anlayışı ise benden kücük takımlara karşı yani ligte akıcı ve hücum. avrupada deplasmanlarda ise kontra dengeli. ama cok basit ve gereksiz gol yiyorum ve deli oluyorum. yardımcı olursanız cok sevinirim.

mustinho03
27.Aralık.2012, 00:58
Hocam sen önce Orta sahayi güclendir cünkü m.topal dm daha verimli cm Fazla verim Alamazsin oyuncu görevlerinde ince ayarlarida iyi yapman lazim tempo, defans cizgisi vs....olmazsa avrupa liginde 4-5-1 oyna cünkü tr ligi cok zayif kaliyor avrupa liginde takimlar daha güclü

gfblugano35
27.Aralık.2012, 01:14
ya kardeşim aslında ben hep 4 4 2 oynardım. ama belhanda transferi ve stochun orta saha soldaki verimsizligi canımı sıktı. ön libero topal orta alah çift yönlü jem forvet arkası belhanda oynatsam nasıl olur acep ?

Tunguska1907
27.Aralık.2012, 01:14
bir şey dikkatimi çekti. hücum oynadığım zaman oyuncularım çok çabuk sakatlanıyor bunun da sebebi ise rakip takımın beni bastırabilmesi için agresif müdahalelerde bulunması. hatta leverkusen'le oynadığım yarı final maçında ilk yarıyı 3-0 yenik kapattım deplasmanda. ikinci yarıya topa hamlelerde daha agresif olarak komut verdim yüklendim ve 3-3'ü yakaladım. Agresif oynadığınız zaman rakip takım 15 20 dakika içinde size boyun eğiyor. kart ve penaltı riski var fakat kaybedecek bir şeyiniz olmadığı zaman topa müdahaleleri daha agresif yapın.

gfblugano35
28.Aralık.2012, 01:44
arkadaşlar biraz önce benficadan rodrigoyu transfer ettim 30 milyona. fenerbahceye. cok begendigim bir oyuncu ama işte atladıgım bi konu oldu zihinsel özellikler. ben bu özellikleri nasıl geliştirebilirim bu oyuncuda ?

Tunguska1907
28.Aralık.2012, 02:25
arkadaşlar biraz önce benficadan rodrigoyu transfer ettim 30 milyona. fenerbahceye. cok begendigim bir oyuncu ama işte atladıgım bi konu oldu zihinsel özellikler. ben bu özellikleri nasıl geliştirebilirim bu oyuncuda ?

yaşı ilerledikçe gelişir. bol bol maç oynat ve tecrübeli bir oyuncudan ona akıl hocalığı yapmasını iste.

Daimon Lupus
12.Ocak.2013, 19:52
http://s2.dosya.tc/server25/qHR0hL/DaimonLupus.rar.html (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fs2.dosya.tc%2Fserv er25%2FqHR0hL%2FDaimonLupus.rar.html) bu taktik ile galatasarayda sadece iki yenilgi alarak ilerliyorum kupa lig ve şampiyonlar ligi dahil, yenilgilerden biri deplasmanda bayern münih'e karşı diğeri ise yine deplasmanda eskişehirpsor'a karşı ama eskişehir maçında melo beşinci dakikada oyundan atıldı ve eskişehir kalecisi çok iyi oynadı eğer kaleci üst düzey bir performans göstermeseydi o maçtan beraberlik çıkarabilirdim 10 kişi kalmama rağmen, isterseniz bir deneyin ama sezon ortasında değil, yeni karıyer ile

MeliksahAydogan
13.Ocak.2013, 00:45
Arkadaşlar , Galatasaray ile 4-4-2 veya 4-2-4 oynamaya karar verdim fakat aralarından hangisi seçeceğim ve taktik konusunda ki ince detayları bilmediğimden dolayı sizlerden yardım istiyorum , Fatih Hoca'nın oynattığı bol pres , topla çok oynama , bol gol , sürekli hücum ve sağlam defans politikasını izlemek istiyorum ;

Ujfalusi'yi 1 Mn € 'ya gönderdim.
Baros'u 2 Mn € ' ya gönderdim.

Jores Okore 1.5 Mn €'ya alındı.

Kadronun gerisi duruyor zaten.

Yardımlarınızı bekliyorum.

İlk sezonun başındayım yeni açtım.

Daimon Lupus
13.Ocak.2013, 01:33
http://s2.dosya.tc/server25/qHR0hL/DaimonLupus.rar.html (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fs2.dosya.tc%2Fserv er25%2FqHR0hL%2FDaimonLupus.rar.html) bu taktik ile galatasarayda sadece iki yenilgi alarak ilerliyorum kupa lig ve şampiyonlar ligi dahil, yenilgilerden biri deplasmanda bayern münih'e karşı diğeri ise yine deplasmanda eskişehirpsor'a karşı ama eskişehir maçında melo beşinci dakikada oyundan atıldı ve eskişehir kalecisi çok iyi oynadı eğer kaleci üst düzey bir performans göstermeseydi o maçtan beraberlik çıkarabilirdim 10 kişi kalmama rağmen, isterseniz bir deneyin ama sezon ortasında değil, yeni karıyer ile

QaaN-07
14.Ocak.2013, 16:36
Karşıyaka ile 2.sezonumda Süper Lig'e yükseldim,kadromda kaliteli oyuncular var.
İç sahada güzel bir performans sergilesek de dış sahada yenilgi kaçınılmaz oluyor.
Hücum oynamayı,kontra oynamayı,kontrollü oynamayı vb. hemen her şeyi denememe rağmen bir çözüm bulamadım bu soruna.
Yardımcı olabilecek var mı ?

KaRaBükLü KraL
14.Ocak.2013, 17:33
Karşıyaka ile 2.sezonumda Süper Lig'e yükseldim,kadromda kaliteli oyuncular var.
İç sahada güzel bir performans sergilesek de dış sahada yenilgi kaçınılmaz oluyor.
Hücum oynamayı,kontra oynamayı,kontrollü oynamayı vb. hemen her şeyi denememe rağmen bir çözüm bulamadım bu soruna.
Yardımcı olabilecek var mı ?

Maç antremanları ile özel olarak ilgilenmiyorsan ilgilen inanılmaz faydası olur.Mesela içerde hücum hareketi deplasmanda savunma yerleşimi savunma duran toplar falan deneyebilirsin faydası olacaktır illaki:)

QaaN-07
14.Ocak.2013, 17:54
Maç antremanları ile özel olarak ilgilenmiyorsan ilgilen inanılmaz faydası olur.Mesela içerde hücum hareketi deplasmanda savunma yerleşimi savunma duran toplar falan deneyebilirsin faydası olacaktır illaki:)

Pek ilgilenmiyordum sıkıntı ondan sanırım,peki deplasmanda daha defansif bir taktikle çıkmak mı faydalı olur yoksa her zamanki taktik mi iş görür ?

KaRaBükLü KraL
15.Ocak.2013, 00:46
Pek ilgilenmiyordum sıkıntı ondan sanırım,peki deplasmanda daha defansif bir taktikle çıkmak mı faydalı olur yoksa her zamanki taktik mi iş görür ?
Normal taktiğin kalsın ama takımı maç antremanında defansif çalıştır mesela öyle daha iyi :)

Eguet
15.Ocak.2013, 22:49
bence bi taktik yapmana gerek yok yardımcı antrenöre ver herhangi bi taktikle süper lig sampiyonlugu kesin zaten ;)

urwrdskkn
15.Ocak.2013, 23:57
çok basit 4-4-2 oynat geç

QaaN-07
18.Ocak.2013, 16:41

Hocam ben de 4-4-2 kullanıyorum ama istediğim sonuçları alamadım bir türlü.Taktiğinizi paylaşmanız mümkün mü ?
Bir de topa sahip olmak için ne yapmak lazım ?

TheWalkingDead
20.Ocak.2013, 19:44
arkadaşlar genç oyuncular yada regenler için nasıl antreman seviyesi uyguluyorsunuz. mesela bireysel antreman ayarlarında nasıl değişiklikler yapıyorsunuz. elimdeki yetenekli ve gelecek vadeden oyuncuları kaybetmek yada düşmelerini izlemek istemiyorum.

fikir alışverişi yapabiliriz bu bakımdan. mesela bendeki genç oyuncularıma sizce nasıl bi program uygulamalıyım.

http://c1301.hizliresim.com/15/n/j4ph7.jpg

http://c1301.hizliresim.com/15/n/j4pkm.jpg

http://c1301.hizliresim.com/15/n/j4plc.jpg

NOT: Taşıma için teşekkürler

sarianet
02.Şubat.2013, 23:56
önceki serilerdeki taktikler bu oyuna da oluyor mu ?

EndoplazmiK RetikuluM
05.Şubat.2013, 23:51
Ben genelde yoğunluğu maç antrenmanına veriyorum. Onun dışında genel antrenmanda bir hafta hücum bir hafta savunma 1 hafta kondisyon uygulatıyorum. Genel antrenman için en iyi program sizce nedir ?

gfblugano35
11.Şubat.2013, 01:52
şimdi ben bu konuyu buraya actım ama büyük ihtimal farklı yere alıncak ama soruyorum sorumu :D kadromun orta sahası ve forvet dizilişinde sıkıntı yaşıyorum karar vermekte :D fenerbahceyi yönetiyorum ve hayatımda ilk kez hile yapıp yabancı kontejyanını ülkede kaldırdım editörden :D neyse orta saham şaun şu şekilde :
weiss - poli(defansif oyun kurucu) - essien (savaşcı) - griezmann
wijnaldum(oyun kurucu-hücum)
wagner love(poacer)
honda sezon sonu gelicek. ayrıca yedeklerde facundo fereyra ve lukaku var. lacina traorede sözleşme yenilemedi onu alabilirim. egerki alırsam 4 4 2 ye dönüp wijnaldumu saga atıp forvette love(poacer) - traore(pivot sant.) hondada ortada essien yanına oyun kurucu oynatmayı düşünüyorum sizce nasıl olabilir ? yada honda forvet arkası vagner love poacer olarakta oynuyabilir desteklerinizi bekliyorum :D

FIRATAVSAR91
21.Şubat.2013, 05:04
Selam arkadaşlar şu ara Tottenham'ın başındayım takımda Bale, Adebayor, M'vlla,ramirez, Cavani gibi isimler var. Cavani'yi bu sezon başı aldım ve adebayor la çift forvet oynatmak istiyorum. sizin kullanıp başarılı oldugunuz tercihen ingiltere' de denenmiş önerebilceğiniz taktik var mı ?

OrcunFB
22.Şubat.2013, 14:41
Eğer Hücum futbolu oynayacaksak ofsayt taktiği yapmalı mıyız ? Tırsıyorum ofsayt taktiği yapmaya da. :n:

okocha6
22.Şubat.2013, 15:05
Eğer Hücum futbolu oynayacaksak ofsayt taktiği yapmalı mıyız ? Tırsıyorum ofsayt taktiği yapmaya da. :n:

Hücum oynayınca ayarlarda otomatik olarak ofsayt taktiği oluyor zaten. Ben öyle oynuyorum bir zararı yok(stoperlerinin hızı en az 14 ise sorun olmaz) defans arkasına atılan toplardan pek gol yediğimi hatırlamıyorum. Aslında olması lazım ama motorda öyle bir olay yok.

OrcunFB
22.Şubat.2013, 15:08
İki stoperimin hızı 13 hızlanmaları da 14, sıkıntı yaşamam o zaman.

okocha6
22.Şubat.2013, 17:29
İki stoperimin hızı 13 hızlanmaları da 14, sıkıntı yaşamam o zaman.

14 olsa daha iyi olurmuş hız.

OrcunFB
22.Şubat.2013, 21:53
Antremanda artırırız. :D

abut
23.Şubat.2013, 10:48

Hız ve hızlanmanın dışında konsantrasyon özelliğininde 14 15 civarı olması gerekir

OrcunFB
25.Şubat.2013, 16:58
Hız ve hızlanmanın dışında konsantrasyon özelliğininde 14 15 civarı olması gerekir
Biri 15 ki o müthiş oynuyor uzun yıllar oynar takımda inşallah diğerinin 13. Zaten 13 olan bir kere uzun pası ıskaladı Volkan çıkardı zorla. Onu satıp regen yerleştirmeyi düşünüyorum.

okocha6
25.Şubat.2013, 17:44

Okoreyi aldığımdan beri sürekli oynattım 10-11 konsantrasyonla harika oynuyor. Şimdi baktım oyun açıldığında 9la başlıyormuş hatta.

Rind-i Şeyda
25.Şubat.2013, 21:44

Tabi ki. Eğer defanstaki futbolcuların zihinsel özellikleri yeterli ise iyi bir seçim olur. Tabi hakem hatalarını göz önüne almak gerekli böyle durumlarda.

OrcunFB
27.Şubat.2013, 16:54
4-4-2 oynamak istiyorum. Ama ortasahamın top kapma sorunu olabilir. Salih'in top kapması 9, Jem'in 12. Sizce problem yaşarmıyım ?

abut
01.Mart.2013, 12:54
4-4-2 oynamak istiyorum. Ama ortasahamın top kapma sorunu olabilir. Salih'in top kapması 9, Jem'in 12. Sizce problem yaşarmıyım ?

Jem i savaşçı ortasaha savunma veya destek yapıp salihi oyun kurucu destek yaparsan hiç bir sorun yaşamazsın ama tabi üst düzey maçlarda ön liberolu oynarsan olası savunma zaaflarını kapatırsın

OrcunFB
01.Mart.2013, 14:09
Tamam, teşekkürler.

Universal
01.Mart.2013, 15:39
4-3-3 sistemi oynatmak istiyorum; ama forvet hattı yan yana 3lü olmalı yoksa forvetin bir gerisinde kanatlarda mı olmalı?

OrcunFB
01.Mart.2013, 16:35
4-3-3 sistemi oynatmak istiyorum; ama forvet hattı yan yana 3lü olmalı yoksa forvetin bir gerisinde kanatlarda mı olmalı?
Kanatları denedim. Kanatların hızlıysa adam geçebilme özelliği varsa çok iyi besliyorlar forveti. Hele o forvet Pivot Forvet'se. :)

abut
01.Mart.2013, 16:39

Bence taktiğinin yapısı bu seçimde büyük bir etmen. Yanyana kullanmak biraz daha zor , forvet 3 lüsünün ikisi kanatlara inip top almalı hızlı teknik ve daha bitîrici olmalı fakat asıl rolü forvet olduğu içîn kondisyon problemleri yaşanıyor hulk tarzı forvet tiplerine sahip değilsem pek kullanmıyorum ben. Aynı zamanda iyi bindirme yapan boşlukları dolduran beklere sahip olmak gerek.Forvetin bir tık gerisinde kanatlarda kullanmak daha kullanışlı gibi..

Universal
02.Mart.2013, 00:00
Kanatları denedim. Kanatların hızlıysa adam geçebilme özelliği varsa çok iyi besliyorlar forveti. Hele o forvet Pivot Forvet'se. :)

Bence taktiğinin yapısı bu seçimde büyük bir etmen. Yanyana kullanmak biraz daha zor , forvet 3 lüsünün ikisi kanatlara inip top almalı hızlı teknik ve daha bitîrici olmalı fakat asıl rolü forvet olduğu içîn kondisyon problemleri yaşanıyor hulk tarzı forvet tiplerine sahip değilsem pek kullanmıyorum ben. Aynı zamanda iyi bindirme yapan boşlukları dolduran beklere sahip olmak gerek.Forvetin bir tık gerisinde kanatlarda kullanmak daha kullanışlı gibi..

İkinizede teşekkürler bir adım geride kullanmak daha mantıklı geliyor hem kondisyon sorunu hemde kendinden güçlü takımlara karşı baştan mağlubiyet habercisi.

abut
02.Mart.2013, 01:38
Eskişehirsprola 442 oynamayı düşünüyorum ileri ikilide Necatiyi yardımcı forvet rolünde kullanacağım fakat ona partner bulamadım yanına birini önerirmisiniz

Kaka Leite
02.Mart.2013, 02:08
Eskişehirsprola 442 oynamayı düşünüyorum ileri ikilide Necatiyi yardımcı forvet rolünde kullanacağım fakat ona partner bulamadım yanına birini önerirmisiniz

Eskişehirspor ile 4-3-3 olarak nefis bir geri dönüş aldım.

4 defans - 1 DMC - 2 MC - 2 Kanat - 1 Forvet olarak.

Tabii 4-3-3 dememin sebebi o DMC'nin biraz da pas yapabilecek birisi olması. O da ofansif anlamda katkı sağlayacak biri olmasıdır, böyle bir DMC yok sanırım Es-Es de böyle birini alabilirsin.

İlk sezondan şampiyon olmuştum bu diziliş ile.

abut
02.Mart.2013, 09:48

Tabii 4-3-3 dememin sebebi o DMC'nin biraz da pas yapabilecek birisi olması. O da ofansif anlamda katkı sağlayacak biri olmasıdır, böyle bir DMC yok sanırım Es-Es de böyle birini alabilirsin.

Peki forvet olarak kimi kullandın. Çok teşekkür ederim

Universal
02.Mart.2013, 12:01

Alper Potuk o işi yürütmez mi?

OrcunFB
02.Mart.2013, 12:19
Top kapması 10, Markaj'ı 10, Pozisyon Alma 11 bence yürütemez.

abut
02.Mart.2013, 12:27

Belki Veysel Sarı o rölü üstlenebilir fakat ofansif anlamda biraz zayıf kalabilir

NikolaiBelinski
03.Mart.2013, 17:28
4-2-3-1 pas futbolu oynamak çok zevk veriyor arkadaşlar tavsiye ederim. Özellikle takımında süper yıldızlar gibi bireysel olarak skoru değiştirebilecek biri yoksa takım olarak hücum etmek çok iyi sonuç veriyor. Oyunu yönlendiren bir orta saha, hücumda kanatlardan destek veren ofansif kanat oyuncuları ve hücumun en büyük silahı komple bir forvet.

Bu pas oyununda Alex gibi serbest oyuncu olarak sahada görev alan bir ofansif orta saha çok büyük işler yapabilir. Kilit pasları ve etkili bitiriciliğiyle skora katkı yapabilecek isim öneririm taktiğinize.

Bu taktiğin tek kötü tarafı (Betis ile oynuyorum) takım skor olarak geri dönüştüğü zaman panik yapması ve beklenen geri dönüşü çoğu zaman gerçekleştirememesi. Belkide kadronun kişiliğiyle alakalı bir durum olmasına rağmen duran top ile gol bulmadan takım geri dönemiyor.

Göze hoş gelen akıcı bir oyun hedefleyen, kısa paslarla hücuma çıkmayı seven bir takım oluşturmak isteyenler için nacizane tavsiyelerimdir. :)

darkkobal123
03.Mart.2013, 18:42
Her aldığım takımda şu taktiği kullanırım ;

http://i.imgur.com/xXfEv.png

Kaka Leite
03.Mart.2013, 18:47
Peki forvet olarak kimi kullandın. Çok teşekkür ederim

Forvetim Necati idi ve şunu söyleyim Malecki eğer iyi kullanırsan nefis oynuyor.

@Universal

Alper'i orada harcamak bence hata olur. Oyun Kurucu olarak ofansif anlamda büyük işler yapıyor ve kritik anlarda çok gol attığını gördüm Alper'in.

Simao diye bir oyuncu var mesela DMC ama gayet iyi. Onu alabilirsin DMC yerine..

europeanconquer
04.Mart.2013, 19:37
Beyler FM 11'de Devasto FM 12'de Grid gibi bu yılda büyük etki yapan bir taktik var mı ? Taktik özürlüsüyüm işte böyle çaresiz kalıyorum oyun zaten berbat bu yıl,iyi bir taktikte olmayınca hiç zevk alamıyorum,neyse kısa keseyim,varmıdır öyle bir taktik ?

Ralph
04.Mart.2013, 20:29
Si forumlarına girip oraları kurcala. Güzel taktikler çıkabiliyor :)

europeanconquer
04.Mart.2013, 20:49
Abi iyi hoş diyorsun da yeterli İngilizcem olmadığından şurayı bir türlü halledemedim :D

http://i.imgur.com/nQ7rce1.png

Yaklaşık 2 yıldır böyle,hiç uğraşmadım niyeyse :D

Ralph
04.Mart.2013, 21:06
Yeni kullanıcı aç :)

furkaanesk
05.Mart.2013, 23:56
cm 03-04'ten beri menajer oyunlarını oynarım. fm 10'dan beri falan da hep kendi yaptığım taktiklerle oynadım hazır indirmek yerine çünkü oyunun zevki o zaten. Başarılı da olurdum genelde. Eskişehirspor ile ilk sezon ikinci, 2. sezon şampiyon olmuştum 2012'de mesela kendi hazırladığım taktikte. Hee tutmadığı da olurdu ama bu seride çok olağandışı bir hal aldı bu taktiğin tutmaması meselesi. Pasları seri tutuyorum olmuyor, kısa tutuyorum olmuyor.Geniş alanda oynatmaya çalışıyorum olmuyor, dar alanda yine olmuyor. Ofsayt taktiği uygulasam olmuyor, uygulamasam olmuyor, yaratıcılığı kısıyorum takım şut çekmeden maç bitiriyor, artırıyorum stoperler orta sahadan şut çekiyor. Oyuna yeni başlasam ya da eski serilerde de kötü oynasam anlarım da ilk defa bu seride oldu böyle bir olay . Var mı tavsiyesi olan, boşu boşuna aldım resmen oyunu. üç aydır bir tane bile kariyer yapamadım abartmıyorum...

ogsusam11
10.Mart.2013, 06:26
cm 03-04'ten beri menajer oyunlarını oynarım. fm 10'dan beri falan da hep kendi yaptığım taktiklerle oynadım hazır indirmek yerine çünkü oyunun zevki o zaten. Başarılı da olurdum genelde. Eskişehirspor ile ilk sezon ikinci, 2. sezon şampiyon olmuştum 2012'de mesela kendi hazırladığım taktikte. Hee tutmadığı da olurdu ama bu seride çok olağandışı bir hal aldı bu taktiğin tutmaması meselesi. Pasları seri tutuyorum olmuyor, kısa tutuyorum olmuyor.Geniş alanda oynatmaya çalışıyorum olmuyor, dar alanda yine olmuyor. Ofsayt taktiği uygulasam olmuyor, uygulamasam olmuyor, yaratıcılığı kısıyorum takım şut çekmeden maç bitiriyor, artırıyorum stoperler orta sahadan şut çekiyor. Oyuna yeni başlasam ya da eski serilerde de kötü oynasam anlarım da ilk defa bu seride oldu böyle bir olay . Var mı tavsiyesi olan, boşu boşuna aldım resmen oyunu. üç aydır bir tane bile kariyer yapamadım abartmıyorum...

yok haklısın merak etme. 13 bence son yılların en kötüsü olmuş. Maç motoruyla verilen taktigin uyumu %20 falandır.

Topla ilerleyen adamı kimse durduramiyor, refakatci gibi yaninda kosuyorlar.
Yanindan gecen topa mudahale etmiyor. Atiyorum sol kanattan ortasahaya kısa yerden pas atildi. Benim ortasaham ortada baski yapiyor. Ama topa degil, bombos oyle. Top da buz pistindeymis gibi kayip pasi verilen oyuncuya gidiyor.

Aut atislarina defanslar kafa vurmuyor. Forvet oyuncularinin ayagina geliyor her top.

Hal böyleyken su bu taktikle oynasan da hicbir sey ifade etmiyor yani. Verdigim paraya yazik oldu benim de. Bir de orjinal aliyordum yillardir.

2014 icin nacizane beni kaybettiler acikcasi

snaru
11.Mart.2013, 12:03
İngiltere blue square south liginde Chelmsford ile oynuyorum bu tarz takımlar için taktik olarak ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemem gerek eski fmlerde bu takımla çok rahat ileriyordum ilk baş basit hazır dizilişlerle yükseliyordum daha sonra oyuncuların kalitesi artıkça kendi taktiğimi oturtuyordum. Fakat bu fm 2013 bu pek tutmadı:) Bu tarz ligde oynayan arkadaşlar varsa tavsiyelerinizi bekliyorum

mustinho03
13.Mart.2013, 15:14
benden tavsiye oyunu oynama sebebin nasil t.direktör oldugunu kanitlamak o yüzden kendin raktik yap taktik yapman saatler alsada ve mac icinde oyuncularin nasil ve nereye hareketlenmelerini istiyorsan kucuk degisiklijler yap unutmaki yenilsen bile yilmadan devam et kendi taktigini kullanmaya

Dennis Bergkamp
13.Mart.2013, 21:18
Verebileceğim tek tavsiye var.NPower 2'ye kadar çift forvetten şaşma.

snaru
13.Mart.2013, 22:45
benden tavsiye oyunu oynama sebebin nasil t.direktör oldugunu kanitlamak o yüzden kendin raktik yap taktik yapman saatler alsada ve mac icinde oyuncularin nasil ve nereye hareketlenmelerini istiyorsan kucuk degisiklijler yap unutmaki yenilsen bile yilmadan devam et kendi taktigini kullanmaya

ya zaten yıllardır hep dediğini yaptım ama bu sefer yemedi :) adamların özelliği çok düşük olduğu için sıkıntı oldu.

Verebileceğim tek tavsiye var.NPower 2'ye kadar çift forvetten şaşma.

Aslında dediğini yapıyorum zaten ama şöyle bi sıkıntı oluo 2 atıyorum 3 yiorum 3 atıyorum 4 yiorum. Oyuncular 3-4 yıldız ama oyun bi türlü domine olamıyor. Diyorum garanti pas yapsınlar bu seferde oyun akıcılığı yavaş kalıyor gene top kaybediliyor.:)

TeNaciOUS MidFieLdeR
13.Mart.2013, 22:47
ben alt liglerde hep fizikli adamlari secmisimdir. her zaman ise yarar, taktik kadar onemli bir husus bence. onun disinda kalabalik forvet de arkadasin dedigi gibi yararli olur. ama fizik onemli, oncelikli buna dikkat etmelisin bence.

snaru
14.Mart.2013, 12:33
ben alt liglerde hep fizikli adamlari secmisimdir. her zaman ise yarar, taktik kadar onemli bir husus bence. onun disinda kalabalik forvet de arkadasin dedigi gibi yararli olur. ama fizik onemli, oncelikli buna dikkat etmelisin bence.
hmmm gayet mantıklı hem çok maç var hemde zaten özellikler nerdeyse hepsinde aynı fizik iyi oldu mu daha iyi olur.

Deus Dominus
14.Mart.2013, 12:35
Elindeki oyuncuların seviyesi belli, çer-çöp :) o sebep her şeyi basit tutmak gerek. Adam markajı vereyim, ofsayt taktiği yapayım vs. dersen hüsrana uğrar, saç tellerinin başına veda edişini izlemekle yetinirsin :D

davidvilla
14.Mart.2013, 12:41
tecrubeli kullan enerjiden daha onemli. Çok transfer yapamazsın zaten ama elindeki en tecrubeli o ligin tozunu topragını yemiş adamlardan kadro kurman lazım çok farkediyor. Özellikle defans ve kalecide

snaru
14.Mart.2013, 13:18
Elindeki oyuncuların seviyesi belli, çer-çöp :) o sebep her şeyi basit tutmak gerek. Adam markajı vereyim, ofsayt taktiği yapayım vs. dersen hüsrana uğrar, saç tellerinin başına veda edişini izlemekle yetinirsin :D
sorma az çıldırmadım :)

tecrubeli kullan enerjiden daha onemli. Çok transfer yapamazsın zaten ama elindeki en tecrubeli o ligin tozunu topragını yemiş adamlardan kadro kurman lazım çok farkediyor. Özellikle defans ve kalecide

tabi elimden geldiğince öyle yapmaya çabalıyorum.

abut
15.Mart.2013, 01:57
13.3 için yapılmış iyi bir taktik varmı beyler

bangbangstar
16.Mart.2013, 00:15
Arkadaşlar oyunda henüz herhangi bir kariyerimde 20 maç tamamlamışlığım yok. Ya kovuluyorum ya da istifa ediyorum takım kötü oynadığı için. 4-4-2 4-2-4 3-5-2 4-2-2-2 ne kadar taktik varsa denedim. Kendi taktiklerimle başladım oyuna baktım olucak gibi deil , bari başarılı bir taktik indireyim dedim o bile olmuyor (Taktiklere alışılması için gereken antrenmanları uyguluyorum). Ne yaparsam yapayım nafile. Oyunda kendi taktikleriyle 1 den fazla takımda başarı sağlamış arkadaşlardan yardım bekliyorum zira oyundan soğudum hemde baya yaklaşık 10 gündür açmadım bile !

okocha6
16.Mart.2013, 00:43
2 dc, 2 kanat bek(hücum görevli), 1 dmc(defansif oyun kurucu destek), 2 mc(iki yönlü) 2 amrl(içe kateden hücum) 1 forvet(komple santrafor hücum)

Böyle dene bir de. Ben 4. yılımdayım Fenerle(yamadan sonraki ilk yılım 4. yıl) ligde 25 galibiyet,2 beraberlikle daha 27. haftada şampiyon oldum. Şampiyonlar liginde de yarı finalin eşiğindeyim. Sadece 1 maç kaybettim 40 resmi maçta falan 4-5 de beraberlik var.

Yamadan sonra mcler daha çok gol atmaya başladılar, skor üretebilen aynı zaman da dayanıklılığı da olan mcler bulmaya bak.

Okocha style konusuna bakabilirsin aşağıda. Antremanla falan hiç uğrşma sezon başı 4 günde 1 büyük takımlarla hazırlık maçı yap(sezonu erken aç ve 8-10 arası hazırlık maçı yap, antreman ayarlarıyla oynamana gerek yok)

bangbangstar
16.Mart.2013, 01:30
2 dc, 2 kanat bek(hücum görevli), 1 dmc(defansif oyun kurucu destek), 2 mc(iki yönlü) 2 amrl(içe kateden hücum) 1 forvet(komple santrafor hücum)

Böyle dene bir de. Ben 4. yılımdayım Fenerle(yamadan sonraki ilk yılım 4. yıl) ligde 25 galibiyet,2 beraberlikle daha 27. haftada şampiyon oldum. Şampiyonlar liginde de yarı finalin eşiğindeyim. Sadece 1 maç kaybettim 40 resmi maçta falan 4-5 de beraberlik var.

Yamadan sonra mcler daha çok gol atmaya başladılar, skor üretebilen aynı zaman da dayanıklılığı da olan mcler bulmaya bak.

Okocha style konusuna bakabilirsin aşağıda. Antremanla falan hiç uğrşma sezon başı 4 günde 1 büyük takımlarla hazırlık maçı yap(sezonu erken aç ve 8-10 arası hazırlık maçı yap, antreman ayarlarıyla oynamana gerek yok)

Hocam senin taktiğin mi var onu mu indirmemi istiyorsun anlamadım. Antrenmanla hiç uğraşma dediğin için soruyorum. Birde oyuncu talimatlarını nasıl veriyorsun ?

okocha6
16.Mart.2013, 06:26
Hocam senin taktiğin mi var onu mu indirmemi istiyorsun anlamadım. Antrenmanla hiç uğraşma dediğin için soruyorum. Birde oyuncu talimatlarını nasıl veriyorsun ?

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=113054

Burda benim taktik var. Antreman ayarlarıyla hiç oynama. Sezon başı 4 günde 1 olmak üzere 8-9 hazırlık maçı yap ve linkte belirttiğim şekilde oyna.

Namzet
16.Mart.2013, 18:11
Korner,frikik gibi pozisyonlardan doğan saçma golleri önlemenin yolunu bulabilen var mı?_

ForCimbom
16.Mart.2013, 19:03
Korner,frikik gibi pozisyonlardan doğan saçma golleri önlemenin yolunu bulabilen var mı?_

maç hazırlığı olarak savunma duran topları çalıştırdım faydasını gördüm ben

fyagiz
18.Mart.2013, 11:23
Merhaba arkadaşlar, taktik ile ilgili bir sorum var. Hepinizin bildiği gibi Galatasaray'ın son birkaç maçtır oynadığı 4-1-3-2 sistemini Football Manager'a uygulamak istiyorum. Kafamdakileri anlatmak için Galatasaray'dan örnekler vereyim, sağ mc Hamit sol mc Selçuk orta Sneijder diye üçlüyü dizdik diyelim. Buraya kadar sorun yok, sorun şurda başlıyor: Selçuk ile Hamit yeterince kanatlara açılmıyorlar, hücumda ve özellikle defansta kanatlara açılmalarını hangi oyuncuya özel komutla yapabilirim size sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ralph
26.Mart.2013, 17:48
İnternet üzerinden bulduğum bir taktik;

http://kirmizisogan.blogspot.com/2013/03/zenith-by-qetesh-4-3-2-1.html

urwrdskkn
26.Mart.2013, 19:17
İnternet üzerinden bulduğum bir taktik;

http://kirmizisogan.blogspot.com/2013/03/zenith-by-qetesh-4-3-2-1.html

Oy Maşallah Bir Analiz Gösterdi Dehşete Düştüm :D

mustinho03
26.Mart.2013, 19:31
Merhaba arkadaşlar, taktik ile ilgili bir sorum var. Hepinizin bildiği gibi Galatasaray'ın son birkaç maçtır oynadığı 4-1-3-2 sistemini Football Manager'a uygulamak istiyorum. Kafamdakileri anlatmak için Galatasaray'dan örnekler vereyim, sağ mc Hamit sol mc Selçuk orta Sneijder diye üçlüyü dizdik diyelim. Buraya kadar sorun yok, sorun şurda başlıyor: Selçuk ile Hamit yeterince kanatlara açılmıyorlar, hücumda ve özellikle defansta kanatlara açılmalarını hangi oyuncuya özel komutla yapabilirim size sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Neden 4-1-3-2?galatasaray'a en uygun taktik 4-1-2-1-2 hem sneijderden en iyi verimi forvet arkasi alirsin.on numara yani oxundaki ismiyle serbest oyuncu.eger sen gidip sneijderi ortada oynatirsan tam istedigin verimi alamazsin

Ralph
26.Mart.2013, 19:54
Oy Maşallah Bir Analiz Gösterdi Dehşete Düştüm :D

Analiz değil o :) orada da belirttiğim gibi kısaca belirttim. açıkçası biraz üşendim uğraşmak istemedim alıntı diye.

mustinho03
26.Mart.2013, 20:53
merhaba turksportalcilar naptim ettiysem su drogbadan bir türlü verim alamiyorum 4-1-2-1-2 seklinde oynuyorum melo dok destek selcuk ve hamit IYO önlerinde sneijder serbest oyuncu burak firsatci golcü, drogbayi da pivot komple yaratici heosini denedim tik yok galatsarayla kariyer yapan arkadaslar verim alabildiniz mi? Simdiden herkese tsk

Raheem Lawal.
26.Mart.2013, 20:56
Özel Komutlarda Derinden Koş sık Sık yapmayı Dene, ama en iyi Mentalite Yaratıcı Forvet ondan şaşma derim.

mustinho03
26.Mart.2013, 21:00
Pivot santrofor hücum oynattigimda zaten derinden kosma SIK SIK yyaratici forvette denedim drogba yaratici forvet burak firsatci yaptim gik yoj adamda cildirmak üzereyim :)

Namzet
26.Mart.2013, 21:03
O yaşta bir oyuncudan tam verim almak çok zordur zaten,bir ara gs kariyeri açmıştım orda burağın yanına pivot destek oynatmıştım en az 2 maçta bir golü vardı

Raheem Lawal.
26.Mart.2013, 21:04
O Zaman Sat Gitsin, Adana Demirsporda Jose Carlos Junior var bak Al Çok iyi Verim alırsın :D

mustinho03
26.Mart.2013, 21:07
Bakalim bi yarim sezon oynatirim adam oldu oldu olamadi gitsin cayda cira oynasin :)

ozan42
26.Mart.2013, 21:12
Drogbadan veriim alamayanda var şu oyunda :D bizde Mustafa Pektemek var diye şükrediyoruz :D

Lucas Neill
26.Mart.2013, 21:13
Drogba bende efsane oynuyor hatta samp ligini almamda da büyük rol oynadi.

mustinho03
26.Mart.2013, 21:16
Drogbadan veriim alamayanda var şu oyunda :D bizde Mustafa Pektemek var diye şükrediyoruz :D

Gülme hocam sac bas yoldurdu az kalsin laptop kiriyordum ama simdi mac oynadim kendi geldi gibi biraz yaratici forvet olarak ikinci yariyada bony yardimci forvet hücum olarak yaninda oynattim bi asist yapti hadi bakalim simdi bir mac oynucam bakalim simdi napcak konu acinca duydumu napti

Redrum
26.Mart.2013, 21:26
Ben de hiç verim alamadım hem de hiç. Çizgiden gol kaçırıyordu artık Güiza'yı da geçmişti. Devre arasında çok iyi para göndermiştim :D

E.Cartman
26.Mart.2013, 21:29
Valla arada kazmalığı tutuyor ama ben verim aldım. 4-4-2 oynattım. Yanına Burak Poacher, kendisi Pivot Destek yaptım birlikte yardırdılar 2 sezon

mustinho03
26.Mart.2013, 21:30
simdilik yaratici forvet rolunde iyi oynuyor gol atamasada 7 nin altina düsmüyor bakalim bir kac macla karar vermicem soyle 5-6 mac daha oynasin....kaca sattin sen drogbayi

mustinho03
26.Mart.2013, 21:33
Valla arada kazmalığı tutuyor ama ben verim aldım. 4-4-2 oynattım. Yanına Burak Poacher, kendisi Pivot Destek yaptım birlikte yardırdılar 2 sezon

Hocam ben sneijder varken 4-4-2 gecmem hem sevmiyorum 4-4-2 taktigini.genellikle yq kanatsiz formasyon yada 4-2-3-1 gibi taktiklerle oynatirim...m

E.Cartman
26.Mart.2013, 21:56
Hocam ben sneijder varken 4-4-2 gecmem hem sevmiyorum 4-4-2 taktigini.genellikle yq kanatsiz formasyon yada 4-2-3-1 gibi taktiklerle oynatirim...m

Ben 4-4-2 oynatıyorum. Derbilerde falan Selçuk - Melo ya da Sneijder - Melo yapıyorum ya da en kötü 4-2-3-1'e dönüyorum. Öbür türlü Selçuk Defansif Oyun Kurucu Destek, Sneijder Oyun Kurucu Destek oynatıyorum bi sıkıntı olmuyor.

europeanconquer
26.Mart.2013, 22:09
Ben verim almak için özel bir şey yapmadım,zaten hiç bir oyuncuya özel bir şeyler yaptırmam.Ne oynattıysam attı,attırdı adam.Biraz da şans gerekiyor.

kaiserkaan
04.Nisan.2013, 15:57
değerli arkadaşlar

Bır cok yerde okudugum kadarıyla son patch den once 4-4-2 taktiği sanırım fm 13 de en iyi sonuc veren taktikti. Özellikle Ukrayna , Romanya , Rusya gibi doğu avrupa liglerinde oynuyorum ve benım oyunlarımdada cok iyi sonuc vermişti. Son patch den sonra yıne Rusya lıgınde Lokomotiv Moskova ile karıyer actım . Yıne 4/4/2 taktıgımı yerleştirdim fakat takım yerlerde sürünüyordu ve bır anda eskı sürümlerdede hep kullandığım 4/3/3 (ön stoperli) sisteme gectim ve takım şaha kalktı. Merak ettiğim son patch ile fm 13 de 4/4/2 olayı son mu buldu sizin tecrübelerinizide alabilirsem sevinirim.

caner485
04.Nisan.2013, 15:59
Eski performansı bende alamıyorum her maç bi gol yemişliğim var.

abdulmuttalip
04.Nisan.2013, 22:53
ben chealsea 2005 te lampard ı oyun kurucu olarak mı kullanıyordu merak ediyorum

mpaker66
06.Nisan.2013, 00:20
4-4-2 kullanıyorum memnunum. Hayatım 4-4-2 oldu benim.

martymcfly
06.Nisan.2013, 00:27
4-4-2 oynarken oyunkurucu - destek, savaşan ortasaha - savunma yapıyorum.
Her maç aynı taktikle çıkılmaz zaten rotasyon ve rakibin durumuna göre değiştirmek gerek.

fyagiz
13.Nisan.2013, 08:37
Neden 4-1-3-2?galatasaray'a en uygun taktik 4-1-2-1-2 hem sneijderden en iyi verimi forvet arkasi alirsin.on numara yani oxundaki ismiyle serbest oyuncu.eger sen gidip sneijderi ortada oynatirsan tam istedigin verimi alamazsin

Maçlarda gördüğüm taktikleri denemeyi seviyorum, bana zevk veriyor. Aslında farklı takımlarda deneyeceğim, örneği Galatasaray üzerinden verdim. :icon_biggrin:

goosfraba
03.Mayıs.2013, 20:09
yaptığım hiçbir taktiği oturtamıyorum. sizce sorun nerede? ne yapmalıyım?

zevk alamadığım için fm12 yükledim tekrar...

himone
03.Mayıs.2013, 20:49
yaptığım hiçbir taktiği oturtamıyorum. sizce sorun nerede? ne yapmalıyım?

zevk alamadığım için fm12 yükledim tekrar...

Klasik herkesin verdiği tavsiyeler zaten biliniyor, sezon öncesi çok hazırlık maçı yapmak falan. Benim dikkat ettiğim savunma ağırlıklı dizilişlerle atak oynamak daha verimli oluyor. Mesela 4-2-3-1 taktiği ile kontrollü oynamaktansa 4-4-2 veya 4-1-4-1 taktiği ile hücum oynamak daha mantıklı, çünkü taktik daha oturaklı. Ve maç kazanmadığınız sürece taktiğin bir önemi yok, saçma takımlar bile olsa kazanmak çok önemli, o yüzden hazırlık maçlarını zayıf takımlarla oynarım. Benim en çok önem verdiğim şeyse duran toplar, her takımımda bir tane duran toptan gol atabilecek uzun adam olur. Şu an sırf kafa toplarında iyi diye 3,5 yıldızlı stoperimin yerine 2 yıldızlı stoperi oynatıyorum ve 4 maçta 1 golü var. Bütün kariyerlerimde duran toplar sayesinde senede ortalama 25-30 golüm var, bu şekilde goller bulunca da takım zaten moral kazanıyor.

Ralph
07.Mayıs.2013, 23:36
Karşı takımlara karşı aşırı bir kanat zaafım var. Rakip sıfıra kadar iniyor ve içeri çeviriyor, arkadaki adam boş kaleye atıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

himone
07.Mayıs.2013, 23:51
Karşı takımlara karşı aşırı bir kanat zaafım var. Rakip sıfıra kadar iniyor ve içeri çeviriyor, arkadaki adam boş kaleye atıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

Rakip kanat oyuncularına bireysel talimatlarla kısıtlama vermelisin, ters ayağını göster dersen mecburen içeri girer (zaten ters ayakla oynayan kanatlara dikkat et), oyuncuya alan daraltma verirsen senin oyuncun önünde rahatça top sürmesini engelleyebilir. Ama sen ben bunları zaten yapıyorum diyeceksin. Bu durumda takımının geniş alanda oynaması gerekiyor. Eğer rakibin kanatları kullanıyorken sen narrow oynamaya çalışırsan rahat bir şekilde sıfıra inip orta yapabilirler. Rakibin kanat oyuncularının senin oyuncularını rahattça geçip ilerlemesini engellemek istiyorsan stand off oponents kenar talimatını verebilirsin. Bu durumda senin oyuncuların basmak yerine rakibin gelmesini bekleyerek alanı kapatırlar. Bir de arkaya kaçacak olan oyuncular genellikle forvetler veya amcler oluyorsa onlara da sıkı markaj verebilirsin. Tüm hepsini zaten yapıyorum ama olmuyor diyorsan 2 seçenek var ya takımın taktiğine henüz alışmamış ya da futbolcuların çok kötü. Benim bilgim bunlarla sınırlı, başka öneriler de gelecektir.

Ralph
07.Mayıs.2013, 23:54
@himone

Açıklamalar için çok sağol ancak bir de ingilizce yazdıklarını TR olarak yazarsan çok minnettar olurum :)

himone
08.Mayıs.2013, 02:12
Oyunu İngilizce oynadığım için nasıl çevrildiklerini bilmiyorum ama anlamlarını yazıyım. Narrow dar alanda oynamak demek, oyun genişliğinini ayarlanmasıdır (Dikine değil, enine). Taktiğinden genişliği çok yaparsan takım kanatlara doğru açılır, dar yaparsan ortaya doğru sıkışıp kanatları boş bırakır. Rakibe göre ayarlaman gereklidir, genellikle kanatları iyi olan takımlara geniş oynamak gerekir. Rakibin ortadan kuvvetliyse mesela 4-3-1-2 taktiğini kullanıyorsa dar oynamak daha avantajlı olur.

stand off oponents tabiri ise presle alakalıdır. Rakibe baskı yapın zıt anlamlısıdır, yani serbest bırak demektir. Rakibin çabuk ve teknik bir oyuncuysa senin adamın saldırdığında çalımlayıp kanattan akabilir. Ama sen rakibi rahat bırakırsan senin üstüne gelmek zorunda kalır. Tüm takım bu şekilde hareket edince rakibin alan bulması zorlaşır. Genellikle büyük takımlara karşı kullanırım, benim adamım çalım yiyip bölgesini boşaltmasın diye veya çok kapanan rakibe tuzak olarak kullanablirsin. Sen rakibi serbest bırak dersen onlar da alan var diyerek üstüne gelebilirler ve topu kapıp geniş alanda kontraya çıkabilirsin. Bunlarla ilgili faydalı kenar talimatları diye bir rehber mevcut. Biraz fazla açıklama yaptım ama umarım işine yarar.

byariff
08.Mayıs.2013, 02:16
ben su taktigi deniyorum gayet cok iyi olumlu sonuclar aliyorum tavsiye ederim.

http://www.mediafire.com/?jypw68ngl26wnc8

abut
09.Mayıs.2013, 11:03
http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2013-tactics-training/116467-arrigo-sacchis-4-4-2-high-pressure-attacking-tactic-top-teams-underdogs.html kısa paslarla hızlı hücuma çıkmayı hedefleyen harika bir taktik. Kullandığım kesinlikle en iyi hazır taktik..

Mamadou
09.Mayıs.2013, 19:00
Arif o paylaştığın taktik bana turnuvadan tanıdık geldi :)

Bu seride geçen seriden alıştığım 4-2-3-1 dizilişi tutmuyor. Ön libero kullanmadan bir türlü taktik oturtamadım. İlla göbeği üçlemem gerekiyor. Ön libero kullanmadığım zaman savunma çok fazla açık veriyor. Onun için 4-1-4-1 , 4-1-2-2-1 kullanıyorum genellikle.

himone
09.Mayıs.2013, 20:31
http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2013-tactics-training/116467-arrigo-sacchis-4-4-2-high-pressure-attacking-tactic-top-teams-underdogs.html (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fm-base.co.uk%2Fforum%2Ffootball-manager-2013-tactics-training%2F116467-arrigo-sacchis-4-4-2-high-pressure-attacking-tactic-top-teams-underdogs.html) kısa paslarla hızlı hücuma çıkmayı hedefleyen harika bir taktik. Kullandığım kesinlikle en iyi hazır taktik..

Taktiğin dizilişi hoşuma gitti, tam fm 13 taktiği defansif diziliş ofansif anlayış. Şu anki kadrom müsait değil ama başka kariyer açtıım anda bu taktiği denerim.

Signor Joga
10.Mayıs.2013, 21:23
arkadaşlar bayern münih, dortmund ve almanya milli takımının uyguladığı, barcelona'nın bir üst seviyesi, yeni futbol düzeni diye adlandırılan ''schnelles umschaltspiel'' yani ''hızlı yer değiştirme'' taktiğini şuan galatasarayda 4. sezonumdayım ve yaklaşık olarak 4 aydır(oyun içi) kullanıyorum. bir önceki taktiğim artık oyun tarafından çözülmüş ve önceki sezonlardaki etkisini kaybetmişti, yeni arayışlar içine girmiştim. tamamen kendim video ve canlı maçları izleyerek, çeşitli almanca futbol blog ve spor forumlarından analiz ederek ortaya çıkarmış olduğum bir taktik. yakında konu açarak paylaşıcam sizlerle, şimdiden haberini vermek istedim. gerçekten çok oturaklı ve başarılı bir taktik oldu, başında olduğu takımla uzun soluklu kariyer yapmak ve bir ekol yaratmak isteyen arkadaşlar için biçilmiş kaftan.

abut
13.Mayıs.2013, 12:12
]Takımım ESKİŞEHİRSPOR ikinci sezondayım takımıma denis stracqualursi,Eneramo,Serdar Gürler,Rojas,Simao,Sinan Bolat gibi isimler katılırken Erkan Diego Akaminko Boffin aramızdan ayrıldı . Nasıl bir taktik önerirsiniz ? (Alper ,Veysel Özgür, Çek takımdalar)

volkanarda03
13.Mayıs.2013, 21:22
Arkadaşlar Bayer Münih i aldım gerçekteki gibi makine düzeninde oynayan bir taktik yapmak istiyorum fakat olmuyor bir türlü önerileriniz nelerdir ?

himone
13.Mayıs.2013, 21:53
Arkadaşlar Bayer Münih i aldım gerçekteki gibi makine düzeninde oynayan bir taktik yapmak istiyorum fakat olmuyor bir türlü önerileriniz nelerdir ?

Nasıl oynamak istersen iste belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Ama takımını makine gibi oynatmak istiyorsan presi fazla yapıp, katı bir anlayış oluşturup yaratıcılığı kısman gerekiyor. Bunları yaparsan dediğine yaklaşırsın.

yıldo_23
26.Mayıs.2013, 13:15
bu mac motoruyla yapamazsin..tabi illa bayern'in dizilisi ile oynamak istiyorsan.neden diye sorarsan soyle cevap vereyim.ilerdeki tek forvetin arkasindaki uclu asla herzaman geriye gelmiyor.ozellikle sag ve sol aciklar.maclarinin tumunu izle hep 6 tas catlasin 7 kisiyle defans yapiyorsun..e buda haliyle olumsuz etkiliyor.adam gibi bi mac motoru yapmadiklari surece boyle taktikler hayal.

archers70
06.Haziran.2013, 03:55
arkadaşlar herkese selam.
oyunla ilgili sormak istediğim birşey var. 2012 oynuyorum ve oyunculara antrenman yaptırmak istiyorum. en kısa ve başarılı yolu nedir. mesela ben oyuncunun profiline giriyorum antrenman sekmesine tıklıyorum oradan top kontrol aerobik defans ofans v.s birini seçiyorum antrenman düzeyinden de mesela ağır seçiyorum ve profilden çıkıyorum. doğrumu yapıyorum? bu birincisi. ikincisi ise doğru yapıyorsam bunu her hafta yapmak zorunda mıyım? yoksa bir sefer yaptığımda sezon sonuna kadar gidiyor mu? başka da bir yol bilen varsa anlatırsa sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

KaRaBükLü KraL
24.Temmuz.2013, 02:27
Arkadaşlar Evliya Çelebi tadında götürdüğüm kariyerim de Milan ile anlaştım kadro falan baştan yaptım.Yeni sezonda süper kupa maçında Juventus karşısında tel tel dökülüyorum.Adamlar resmen hileli gibi bir şey.Öyle yada böyle gol buluyorlar.Aşırı iyi ve hızlı top çevirip savunmayı dengesiz yakalıyorlar inanılmaz net gol pozisyonlarına giriyorlar.Oyunu sırf deneme amaçlı oynuyorum hangi oyun tarzına nasıl önlem alırım tarzı özellikle böyle büyük maçlarda çıkıp baştan oynuyorum oyun stillerini çözmek için.Ama bu takım hile gibi bir şey hiç bir müdahale işe yaramıyor en kötü 2-3 yiyip pozisyona giremeden maçı bitiriyor Juve üstelik girdikleri 3-4 net gol şansı da cabası.Biraz fazla uzattım galiba ama kadromu ve Juve'nin dizilim-kadrosunu atayım siz karar verin.Epey bir şeyler denedim ama çözemedim haydi buyrun beyin fırtınasına :)

http://k1307.hizliresim.com/1c/s/qpsn0.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://j1307.hizliresim.com/1c/s/qpsp1.png (http://bit.ly/c25MCx)

E.Cartman
24.Temmuz.2013, 02:43
Ümit dizilişini ve taktiğini şöyle yapıp maç başlar başlamaz da direktifleri verip dener misin ? Oyun stratejinin kontrollü olmasına dikkat et ama. Tabii forvetinin ve stoperlerinin özelliklerine göre oyuncu görevlerini değiştirebilirsin. Orta sahadaki ikiliden de sağdakini iki yönlü oyuncu veya savaşçı orta saha yapabilirsin, sana kalmış. Ben kanatları böyle yapmıştım ama kanat oyuncusu dersen de işe yarayabilir, bende kanat olmadığı için böyle kullandım :D

http://img834.imageshack.us/img834/7828/olk7.png
http://img9.imageshack.us/img9/1604/vh92.png

Börk
24.Temmuz.2013, 02:43
SO'ya daha iyi top kapan birisini koyabilirsin.Bir de DOK değil de OK kullanmanı öneriyorum.

Corpus
24.Temmuz.2013, 02:46
Ön libero kullan ve rakibin oyununu kurgulayan kilit isimlerine markaj uygula. Bunun dışında senin kanatların rakibin beklerine adam markajı yapıp rakibin top çıkarmasını engelleyebilir.

davidvilla
24.Temmuz.2013, 18:40
Takımı yeni kurdugun için "oturmuş kadrosuyla" oynayan Juventus karşısında sadece tesadufi şansın olabilir. Taktikle pek alakası yok. Bence.
Mukemmel gozukmelerinin de sebebi bu.

Tavsiyem klüpte 2 -3 senedir oynayan oyunculardan bir 11 yapmaya calısıp sahaya cıkmayı dene, farkı farkedeceksin.

KaRaBükLü KraL
24.Temmuz.2013, 18:43
Deneyeyim bunları teşekkür ederim.Heriflerde Llorente gibi gol manyağı Giovinco gibi hem hızlı hem yetenekli orta saha -daha da sıralanır bu liste-hangi birini kitleyeceğimi şaşırıyorum.Bunları denemek lazım.

Mamadou
24.Temmuz.2013, 18:45
Sol MC'de oynayan oyuncuna savunma rolü verme bence. Defansif Oyun Kurucu - Destek bu şekilde daha iyi olabilir. Bu şekilde AMC'yi oyun kurucu olarak kullandığın için diziliş göründüğü gibi 4-2-3-1 değil 4-5-1 oluyor. Muhtemelen AMC'deki oyuncun devamlı geri oynuyordur. Sen iki oyun kurucu kullanmak istiyorsan en iyisi o zaman klasik 4-5-1 oynat daha iyi. Bide Sandro'yu oynat yedek bırakma derim :)

KaRaBükLü KraL
24.Temmuz.2013, 18:45
Takımı yeni kurdugun için "oturmuş kadrosuyla" oynayan Juventus karşısında sadece tesadufi şansın olabilir. Taktikle pek alakası yok. Bence.
Mukemmel gozukmelerinin de sebebi bu.

Tavsiyem klüpte 2 -3 senedir oynayan oyunculardan bir 11 yapmaya calısıp sahaya cıkmayı dene, farkı farkedeceksin.

Tabi onun da etkisi olabilir ama herifler efsane kadro yapmışlar resmen.Normal de kanatsız dizilişleri ayrı bir seviyorum rakip kullandığında.Ama bunlar kanatları da göbeği de çok iyi kullanan bir takım olmuş.Beni zorlayan kısım biraz fazla yetenekli olmaları taktiğin yanı sıra.

KaRaBükLü KraL
24.Temmuz.2013, 18:48
Ümit dizilişini ve taktiğini şöyle yapıp maç başlar başlamaz da direktifleri verip dener misin ? Oyun stratejinin kontrollü olmasına dikkat et ama. Tabii forvetinin ve stoperlerinin özelliklerine göre oyuncu görevlerini değiştirebilirsin. Orta sahadaki ikiliden de sağdakini iki yönlü oyuncu veya savaşçı orta saha yapabilirsin, sana kalmış. Ben kanatları böyle yapmıştım ama kanat oyuncusu dersen de işe yarayabilir, bende kanat olmadığı için böyle kullandım :D

http://img834.imageshack.us/img834/7828/olk7.png
http://img9.imageshack.us/img9/1604/vh92.png

Kenar komutları bu şekilde olursa çok iyi oluyor.Ama sorun şu rakip çok iyi pres yapıp kaptığı toplarla hızlı hücum yaptığı için kaptırdığım bir top kalemde net gol pozisyonu yapıyor.Takımdaki hiç bir oyuncuya topu tut komutu vermezsem o presi kırarım gibi bu kenar komutları ile.Tabi tempo yapmakta lazım :) Yanlış mıyım ?

davidvilla
24.Temmuz.2013, 18:55
Tabi onun da etkisi olabilir ama herifler efsane kadro yapmışlar resmen.Normal de kanatsız dizilişleri ayrı bir seviyorum rakip kullandığında.Ama bunlar kanatları da göbeği de çok iyi kullanan bir takım olmuş.Beni zorlayan kısım biraz fazla yetenekli olmaları taktiğin yanı sıra.

Fm de uyumluluk yetenegin üzerine cıkıyor genelde.
Sen dediğim gibi bir dene istersen bakalım ne olacak ben de merak ettim :)
Kariyerlerine bak enerjilerine cok odaklanma klüpte en eskiden beri kalmış oyunculardan yapmaya calış kadroyu taktigini de hazırlık maçlarında ne kullandıysan onunla devam et çok değişiklik yapma.
Bir dene bakalım ne olacak :)

KaRaBükLü KraL
24.Temmuz.2013, 19:05
Fm de uyumluluk yetenegin üzerine cıkıyor genelde.
Sen dediğim gibi bir dene istersen bakalım ne olacak ben de merak ettim :)
Kariyerlerine bak enerjilerine cok odaklanma klüpte en eskiden beri kalmış oyunculardan yapmaya calış kadroyu taktigini de hazırlık maçlarında ne kullandıysan onunla devam et çok değişiklik yapma.
Bir dene bakalım ne olacak :)

Deneyeyim o zaman tecrübeleri konuşturalım biraz da :D

Katusha
29.Temmuz.2013, 15:46
Merhaba ben Southampton ile yeni bir taktik deniyordum.Biraz sıkıntılar yaşıyorum.Özellikle de gol yollarında.Taktiği nasıl geliştirebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu oynadığım 5 maç.Leeds maçını kaale almadım.

http://img534.imageshack.us/img534/6414/dah8.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/dah8.jpg/)

Bu da taktiğim

http://img51.imageshack.us/img51/3605/ccef.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/ccef.jpg/)

http://img545.imageshack.us/img545/1274/g9rt.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/g9rt.jpg/)

Fikirlere açığım oyuncuların yerleri tam böyle değil.Genelde Schnerderlin ok forren dok oynuyor.

tombul taho
29.Temmuz.2013, 17:31
Kenar komutları bu şekilde olursa çok iyi oluyor.Ama sorun şu rakip çok iyi pres yapıp kaptığı toplarla hızlı hücum yaptığı için kaptırdığım bir top kalemde net gol pozisyonu yapıyor.Takımdaki hiç bir oyuncuya topu tut komutu vermezsem o presi kırarım gibi bu kenar komutları ile.Tabi tempo yapmakta lazım :) Yanlış mıyım ?
Galatasarayla oynuyorsan 1.sezondan sonra taktik sikintisi yasiyorsun. Bu zamana kadar Galatasarayla oynadigim 3-4 kariyerimde bunlar hep basima geldi. Ozellikle suanda oynadigim kayitli oyunumda 2013/2014 sezonunda ligde 7.oldum! Fakat felaket hirs yaptim oyuncular arastirdim ve taktik gelistirmeye basladim. Hazirlik maclarini olabildigince ust duzey takimlarla oynadim ve milli takimlar icin verilen aralarda bile hazirlik maclari yaptim.

Taktik konusunda yasanilan en buyuk sikintinin sebebi Turkiye Liglerindeki yabanci kisitlamasindan kaynaklandigini dusunuyorum. Cunku istedigin yabanci oyuncuyu alamiyorsun bu bir. Ikincisi de Turk olan oyunculara kuluplerin inanilmaz yuksek ucret istemeleri. Tabii sizin fikirleriniz farkli olabilir ama ben boyle dusunuyorum acikcasi.

Ilk sezonda bizim sozlukten nannar'in taktigiyle oynuyordum ve acik ara sampiyon oldum fakat bu ikinci sezonda ise yaramadi. Ben de ilk basta 4-1-2-2-1 taktigini denedim arkadasin yukarida paylastigi gibi. Bundan da bir verim alamadim ve dolayisiyla demin de soyledigim gibi ligi 7. bitirdim ve Avrupa kupalarina da gidemedim.

Suanda 2014/2015 sezonundayim. Ligin baslangicinda hazirlik kampindayken ilk olarak Fatih Terim'in taktigini denedim. 2-3-2-1-2 taktigini yani. Inanilmaz sonuclar veriyordu bu taktik fakat beklerin savunmalarinin kotu olmasindan dolayi da buyuk sikinti yaratiyor rakibin kontra ataklarinda her seferinde gol yiyordum bi sekilde. Yeni bir taktik arayisina girdim ve sonunda taktigi buldum:

Eger Galatasaray'la oynuyosan ileriki sezonlarda mutlaka baklava stilli 4-4-2 taktigini oneririm. 4-1-2-1-2 oluyor bu da kisaca. Taktikle ilgili ekran goruntulerini asagida bulabilirsin. burada dikkat etmen gereken en onemli seyler "uzaktan vuruslarin yapilmayacak" olmasi. surekli ara paslarla iceriye kat etmeleri gerek oyuncularin.

1-0 yenildigim Trabzonspor macindan sonra taktigi degistirmeye karar verdim ve bu taktige gecis yaptim. Ne kadar az gol yedigimi ve fiksturdeki maclari son resimde gorebilirsin.

Yazi biraz uzun oldu kusura bakmayin artik. :)

http://s12.postimg.org/t05xwd37v/GS_1.png
http://s16.postimg.org/k32woo4kj/GS_2.png
http://s22.postimg.org/cb9jrhb7z/GS_3.png

KaRaBükLü KraL
29.Temmuz.2013, 19:06
Galatasarayla oynuyorsan 1.sezondan sonra taktik sikintisi yasiyorsun. Bu zamana kadar Galatasarayla oynadigim 3-4 kariyerimde bunlar hep basima geldi. Ozellikle suanda oynadigim kayitli oyunumda 2013/2014 sezonunda ligde 7.oldum! Fakat felaket hirs yaptim oyuncular arastirdim ve taktik gelistirmeye basladim. Hazirlik maclarini olabildigince ust duzey takimlarla oynadim ve milli takimlar icin verilen aralarda bile hazirlik maclari yaptim.

Taktik konusunda yasanilan en buyuk sikintinin sebebi Turkiye Liglerindeki yabanci kisitlamasindan kaynaklandigini dusunuyorum. Cunku istedigin yabanci oyuncuyu alamiyorsun bu bir. Ikincisi de Turk olan oyunculara kuluplerin inanilmaz yuksek ucret istemeleri. Tabii sizin fikirleriniz farkli olabilir ama ben boyle dusunuyorum acikcasi.

Ilk sezonda bizim sozlukten nannar'in taktigiyle oynuyordum ve acik ara sampiyon oldum fakat bu ikinci sezonda ise yaramadi. Ben de ilk basta 4-1-2-2-1 taktigini denedim arkadasin yukarida paylastigi gibi. Bundan da bir verim alamadim ve dolayisiyla demin de soyledigim gibi ligi 7. bitirdim ve Avrupa kupalarina da gidemedim.

Suanda 2014/2015 sezonundayim. Ligin baslangicinda hazirlik kampindayken ilk olarak Fatih Terim'in taktigini denedim. 2-3-2-1-2 taktigini yani. Inanilmaz sonuclar veriyordu bu taktik fakat beklerin savunmalarinin kotu olmasindan dolayi da buyuk sikinti yaratiyor rakibin kontra ataklarinda her seferinde gol yiyordum bi sekilde. Yeni bir taktik arayisina girdim ve sonunda taktigi buldum:

Eger Galatasaray'la oynuyosan ileriki sezonlarda mutlaka baklava stilli 4-4-2 taktigini oneririm. 4-1-2-1-2 oluyor bu da kisaca. Taktikle ilgili ekran goruntulerini asagida bulabilirsin. burada dikkat etmen gereken en onemli seyler "uzaktan vuruslarin yapilmayacak" olmasi. surekli ara paslarla iceriye kat etmeleri gerek oyuncularin.

1-0 yenildigim Trabzonspor macindan sonra taktigi degistirmeye karar verdim ve bu taktige gecis yaptim. Ne kadar az gol yedigimi ve fiksturdeki maclari son resimde gorebilirsin.

Yazi biraz uzun oldu kusura bakmayin artik. :)

http://s12.postimg.org/t05xwd37v/GS_1.png
http://s16.postimg.org/k32woo4kj/GS_2.png
http://s22.postimg.org/cb9jrhb7z/GS_3.png

Hayır aksine böyle uzun detaylı yazıları severim.Uğraşmışsınız ayrıca teşekkürler :)

Milan'a 2 sene üst üste ligi aldırınca istifa ettim.Okuduysanız geziyorum sürekli çakılı kalmamak için istifa ettim.Şimdi yeni takım arayışına girdik haliyle.Dediklerini muhakkak denemek isterim.Gerçekten bu oyunda detaylara önem vermek lazım.İlgilenmek lazım.Öylesine bir taktik yapıp hiç birşeyle ilgilenmeyince bu oyunda başarısızlık kaçınılmaz.Ben hem seneler ilerledikçe artan tecrübelerim hem de merakım sebebi ile çok detaya kaçıyorum-en azından başarı gelene kadar :) - İnce detayları açıkları vs değerlendirmeye çalışıyorum.Sizin yaptığınız gibi eğer her şeyle ilgilenip uğraşılmazsa ne taktik ne antreman alayı boş :)

Ben bu oyunun bir psikiyatrist bir psikolog için uygun bir oyun olduğunu düşünmüyorda değilim :) Her oyuncu ile özel konuşma maç öncesi konuşma takım toplantısı sıkıntısı olan oyuncunun derdini anlama gibi bir sürü psikolojinin ilgilendiği kısımları bize yıkmaları ve bunu çok hayati bir konu yapmaları şahsi fikrim oyunu zorlaştıran baş etmenlerden.Misal vereyim 10 puan farkla lider giderken takım toplantısı yapıp kötüsünüz rezilsiniz dersem ne antreman ne taktik ne de 10 puanın hiç biri fayda etmiyor.Tamam iyi gidene öyle dersek illa sıkıntı olacaktır ama bu kadar etkilemesi bu oyunu zor yapıyor.

Taktiksel meseleye gireyim.Taktik konusunda elde bulunan kadro önemli ama çok önemli değil.Taktiğe etkisini ben fazla göremiyorum yani.Şöyle Montpellier'le anlaştım devre arasına yakın.Çok aşırı ilgilenmeden bir taktik yaptım.Kadrom aynı kadro.O sene 20.sırada aldığım takımı 7.yapıp Şampiyonlar Ligi aldırdım ilginç gelecektir :) Fakat şöyle bir şey var her ne kadar 2.turda Manchester United çeyrek finalde Real Madrid'le oynamış olsam da

Courtois-Umtiti-Zouma-İnigo Martinez-Sandro Ranieri-Nocerino-Moussa Sissoko-Isco-Falcao-Rooney
(Daha yedeklerde Bale Robben Rodrigo gibi isimlerinde olduğunu belirteyim :))
gibi bir kadronun çeyrek finalde elenmesi bana çok önem verdiğim oyuncu kalitesinin bana aslında o kadar önemli olmadığını öğretmiş oldu.4-3-1-2 saydığım kadro için çok iyi bir dizilimdi.Ama taktiği yapıp alışana kadar bir dert alıştıktan sonra 10 maç(maximum)iyi oynayıp sonra işlevini yavaş yavaş yitirmesi taktik işinin zor olduğunu gösterdi.Şöyle bir şey de var şimdi taktikte oyuncu ayarlarına dokunmadığım da taktiğin yukarıda dediğim gibi önce şahane çıkış yapıp sonra işlevini kaybetmesi olayı oluyor.Eğer oyuncu talimatlarını kurcalayıp kendi istediğimi yaparım diyorsan bu sefer de hem uyum süresi uzayıp hem de tutma konusunda risk almış oluyorsun.Sonuç facia olursa oyun daha da çekilmez oluyor sonrasında.Juventus dediğim oyunda çok ekstra oynayıp üstüne çok iyi kadro yapmış bir takımdı.Dolayısıyla taktiksel komut verirken 2 kere düşünmek mecburiyetinde kalıyordum.Ha denemek için oynadığımı da belirttim ama Juve'nin her denemem de kalemde 4-5 net pozisyon,savunma arkasına atılan nefis toplar,bitirici olmaları,bunaltıcı pres yapmaları ve harika top kapmaları.Aslında bunlar benim bu oyuna ilk başladığım günden beri başarmak istediğim bir şey- henüz başaramadım ama :D - bunu yapamayınca otomatikman önlemini de alamıyordum.Zorlanıyordum.Artık işin felsefesine kaçmaya başlamıştım ki sen ve senin gibi 2-3 arkadaş sayesinde Juve'yi alt etmeyi başardım.Kim teknik direktörünü kovarsa benim yolum o olacak bu kariyerde ama senin dediklerini uygulayabileceğim bir kadro yapısı olursa mutlaka uygulamak isterim çünkü paylaştığın taktik benim Milan'da kullandığım 4-3-1-2'ye çoğu anlamda benziyor.Çook uzattığımın farkındayım.Tekrar teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için :)

tombul taho
29.Temmuz.2013, 19:34
Hayır aksine böyle uzun detaylı yazıları severim.Uğraşmışsınız ayrıca teşekkürler :)

Milan'a 2 sene üst üste ligi aldırınca istifa ettim.Okuduysanız geziyorum sürekli çakılı kalmamak için istifa ettim.Şimdi yeni takım arayışına girdik haliyle.Dediklerini muhakkak denemek isterim.Gerçekten bu oyunda detaylara önem vermek lazım.İlgilenmek lazım.Öylesine bir taktik yapıp hiç birşeyle ilgilenmeyince bu oyunda başarısızlık kaçınılmaz.Ben hem seneler ilerledikçe artan tecrübelerim hem de merakım sebebi ile çok detaya kaçıyorum-en azından başarı gelene kadar :) - İnce detayları açıkları vs değerlendirmeye çalışıyorum.Sizin yaptığınız gibi eğer her şeyle ilgilenip uğraşılmazsa ne taktik ne antreman alayı boş :)

Ben bu oyunun bir psikiyatrist bir psikolog için uygun bir oyun olduğunu düşünmüyorda değilim :) Her oyuncu ile özel konuşma maç öncesi konuşma takım toplantısı sıkıntısı olan oyuncunun derdini anlama gibi bir sürü psikolojinin ilgilendiği kısımları bize yıkmaları ve bunu çok hayati bir konu yapmaları şahsi fikrim oyunu zorlaştıran baş etmenlerden.Misal vereyim 10 puan farkla lider giderken takım toplantısı yapıp kötüsünüz rezilsiniz dersem ne antreman ne taktik ne de 10 puanın hiç biri fayda etmiyor.Tamam iyi gidene öyle dersek illa sıkıntı olacaktır ama bu kadar etkilemesi bu oyunu zor yapıyor.

Taktiksel meseleye gireyim.Taktik konusunda elde bulunan kadro önemli ama çok önemli değil.Taktiğe etkisini ben fazla göremiyorum yani.Şöyle Montpellier'le anlaştım devre arasına yakın.Çok aşırı ilgilenmeden bir taktik yaptım.Kadrom aynı kadro.O sene 20.sırada aldığım takımı 7.yapıp Şampiyonlar Ligi aldırdım ilginç gelecektir :) Fakat şöyle bir şey var her ne kadar 2.turda Manchester United çeyrek finalde Real Madrid'le oynamış olsam da

Courtois-Umtiti-Zouma-İnigo Martinez-Sandro Ranieri-Nocerino-Moussa Sissoko-Isco-Falcao-Rooney
(Daha yedeklerde Bale Robben Rodrigo gibi isimlerinde olduğunu belirteyim :))
gibi bir kadronun çeyrek finalde elenmesi bana çok önem verdiğim oyuncu kalitesinin bana aslında o kadar önemli olmadığını öğretmiş oldu.4-3-1-2 saydığım kadro için çok iyi bir dizilimdi.Ama taktiği yapıp alışana kadar bir dert alıştıktan sonra 10 maç(maximum)iyi oynayıp sonra işlevini yavaş yavaş yitirmesi taktik işinin zor olduğunu gösterdi.Şöyle bir şey de var şimdi taktikte oyuncu ayarlarına dokunmadığım da taktiğin yukarıda dediğim gibi önce şahane çıkış yapıp sonra işlevini kaybetmesi olayı oluyor.Eğer oyuncu talimatlarını kurcalayıp kendi istediğimi yaparım diyorsan bu sefer de hem uyum süresi uzayıp hem de tutma konusunda risk almış oluyorsun.Sonuç facia olursa oyun daha da çekilmez oluyor sonrasında.Juventus dediğim oyunda çok ekstra oynayıp üstüne çok iyi kadro yapmış bir takımdı.Dolayısıyla taktiksel komut verirken 2 kere düşünmek mecburiyetinde kalıyordum.Ha denemek için oynadığımı da belirttim ama Juve'nin her denemem de kalemde 4-5 net pozisyon,savunma arkasına atılan nefis toplar,bitirici olmaları,bunaltıcı pres yapmaları ve harika top kapmaları.Aslında bunlar benim bu oyuna ilk başladığım günden beri başarmak istediğim bir şey- henüz başaramadım ama :D - bunu yapamayınca otomatikman önlemini de alamıyordum.Zorlanıyordum.Artık işin felsefesine kaçmaya başlamıştım ki sen ve senin gibi 2-3 arkadaş sayesinde Juve'yi alt etmeyi başardım.Kim teknik direktörünü kovarsa benim yolum o olacak bu kariyerde ama senin dediklerini uygulayabileceğim bir kadro yapısı olursa mutlaka uygulamak isterim çünkü paylaştığın taktik benim Milan'da kullandığım 4-3-1-2'ye çoğu anlamda benziyor.Çook uzattığımın farkındayım.Tekrar teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için :)

oyunun amaci iyi transferler yapmak ya da ne bileyim buyuk takimlar alip basarilar elde etmek diil bana gore zaten. oyunun amaci, kendi kendine yarattigin taktiklerle antrenmanlarla basarili olabilmek. dolayisiyla en onemli bolum taktik ve antrenman oluyor. oyuncularla olan konusmalar da ustune ekleniyor tabi. buna kesinlikle katiliyorum. yoksa gider real madrid'i, barcelona'yi secer hemen hemen her sene sampiyonlar liginde kafaya oynar oyle de kariyer yaparim ben de ama oyunun zevkinin cikmayacagi gorusundeyim oyle.

bu taktigi ben hazirlarken gercekten bayaa ugrastim. ozellikle bu taktigi kullanmaya karar verdikten sonra hangi oyunculari kullanmam gerektigine karar vermek gercekten cok zor oldu. ustune bir de Turkiye'deki sacma sapan yabanci kurali dert oldu basima. su anda 2014/2015 sezonunda 5 yabanci oynatabiliyorum. bu yuzden Eboue ve Alen Halilovic gibi adamlarim disarida kaliyor yedek listesine bile alamiyorum. ustelik Avrupa kupalarinda bu sezon olmadigim icin sadece sakatlik ya da Turkiye Kupasi gibi alanlarda kadroda revizyon yaptigim zamanlar oynayabiliyorlar.

Turkiye Ligi bu yuzden cok zor bir lig aslinda. Galatasaray, Fenerbahce, Besiktas gibi bize gore buyuk olan bu takimlarda bile sikinti yasayabiliyorsun. Ozellikle Anadolu takimlari bu 3 buyuk kulubun gercekten korkulu ruyasi oluyor. ayrica ulkeden dogru duzgun genc yetenek cikmiyor olusu da cabasi. bu sefer ne oluyor? takimin seviyesi dusuyor ve Avrupa'da basari gittikce zorlasiyor.

basari zorlasacagindan dolayi da oyunu oynayacak olan kisinin taktiksel sistemini mutlaka dogru kurmus olmasi gerekiyor ki Avrupa'da basari saglayabilsin. iste burda da kullanicinin taktik bilgisi ve oyuna nasi etki etmesini bilmesi ortaya cikiyor.

ben Galatasaray'in 1999/2000 sezonunda Arsenal'i yenmesine de buna baglarim her zaman. taktiksel bilgi ve oyuncunun psikolojisi...

KaRaBükLü KraL
29.Temmuz.2013, 20:11
oyunun amaci iyi transferler yapmak ya da ne bileyim buyuk takimlar alip basarilar elde etmek diil bana gore zaten. oyunun amaci, kendi kendine yarattigin taktiklerle antrenmanlarla basarili olabilmek. dolayisiyla en onemli bolum taktik ve antrenman oluyor. oyuncularla olan konusmalar da ustune ekleniyor tabi. buna kesinlikle katiliyorum. yoksa gider real madrid'i, barcelona'yi secer hemen hemen her sene sampiyonlar liginde kafaya oynar oyle de kariyer yaparim ben de ama oyunun zevkinin cikmayacagi gorusundeyim oyle.

bu taktigi ben hazirlarken gercekten bayaa ugrastim. ozellikle bu taktigi kullanmaya karar verdikten sonra hangi oyunculari kullanmam gerektigine karar vermek gercekten cok zor oldu. ustune bir de Turkiye'deki sacma sapan yabanci kurali dert oldu basima. su anda 2014/2015 sezonunda 5 yabanci oynatabiliyorum. bu yuzden Eboue ve Alen Halilovic gibi adamlarim disarida kaliyor yedek listesine bile alamiyorum. ustelik Avrupa kupalarinda bu sezon olmadigim icin sadece sakatlik ya da Turkiye Kupasi gibi alanlarda kadroda revizyon yaptigim zamanlar oynayabiliyorlar.

Turkiye Ligi bu yuzden cok zor bir lig aslinda. Galatasaray, Fenerbahce, Besiktas gibi bize gore buyuk olan bu takimlarda bile sikinti yasayabiliyorsun. Ozellikle Anadolu takimlari bu 3 buyuk kulubun gercekten korkulu ruyasi oluyor. ayrica ulkeden dogru duzgun genc yetenek cikmiyor olusu da cabasi. bu sefer ne oluyor? takimin seviyesi dusuyor ve Avrupa'da basari gittikce zorlasiyor.

basari zorlasacagindan dolayi da oyunu oynayacak olan kisinin taktiksel sistemini mutlaka dogru kurmus olmasi gerekiyor ki Avrupa'da basari saglayabilsin. iste burda da kullanicinin taktik bilgisi ve oyuna nasi etki etmesini bilmesi ortaya cikiyor.

ben Galatasaray'in 1999/2000 sezonunda Arsenal'i yenmesine de buna baglarim her zaman. taktiksel bilgi ve oyuncunun psikolojisi...

Sonuna kadar katılıyorum.Türkiye Ligindeki alakasız yabancı kuralı sebebi ile ben Galatasaray'da Ş.Ligini 8.sezonda alabildim zorla.Çünkü iyi yabancı alabiliyordum mesela ama kısıtlıydı.Halbuki Avrupa'da hele hele Ş.Ligi almak için kaliteli bir yabancı topluluğu olması şarttı.Bunu sağlayamayınca hem kadro sıkıntısı hem de sene başında oynamıştım taktiksel ve antreman olayı olarak zayıf olmam beni 8.sezona kadar attı.Yabancı kuralı her anlamda saçmalık yani :) Nerden tutsan elinde kalıyor.

tombul taho
29.Temmuz.2013, 20:37
Sonuna kadar katılıyorum.Türkiye Ligindeki alakasız yabancı kuralı sebebi ile ben Galatasaray'da Ş.Ligini 8.sezonda alabildim zorla.Çünkü iyi yabancı alabiliyordum mesela ama kısıtlıydı.Halbuki Avrupa'da hele hele Ş.Ligi almak için kaliteli bir yabancı topluluğu olması şarttı.Bunu sağlayamayınca hem kadro sıkıntısı hem de sene başında oynamıştım taktiksel ve antreman olayı olarak zayıf olmam beni 8.sezona kadar attı.Yabancı kuralı her anlamda saçmalık yani :) Nerden tutsan elinde kalıyor.

Football Manager oyununun en enteresan liglerindendir Turkiye Ligi. cunku her an herseyin olabildigi bir lig. 2013/2014 sezonunda Trabzonspor, Orduspor, Bursaspor ve Eskisehirspor destan yazdi oyunda. uc buyuklerin hemen hemen hicbirine kaybetmediler. neden? cunku onlar zaten normalde de butceleri kisitli oldugundan dolayi yabanci kontenjanina takilmiyor ve normal sartlarda bile yabanci sayilari dusuk. dolayisiyla oturmus bir kadrolari oluyor. taktikleri ve kadrolari oturmus olunca da haliyle ligde iyi yerlere gelebiliyorlar.

uc buyuklerdeki yabanci sorunu burdan kaynaklaniyor aslinda. Galatasaray'da 10 tane yabanci var ve bunu bir anda 6'ya daha sonra da 5'e dusurmek zorunda kaliyorsun. ustelik bu yabancilarin da cogu birbirinin yerine direkt oynayabilecek olan oyuncular. birbirlerinin yedekleri yani. durum boyle olunca "Turk oyuncu bulucam" diye gobegin catliyor.

taktik konusunda en onemli sey kuracaginiz sisteme gore oyunculari oynatabilmeniz. soyle anlatayim:

su anda kullandigim taktik olan 4-1-2-1-2 taktigi kanatlari hic kullanmayan bir taktikmis gibi gozukebilir ama oyle degil aslinda.

sol bek ve sag bek olarak gorevli olan oyuncularim hem ofansif hem de defansif ozelligi iyi olan oyuncular. sol bekte Man Utd'dan transfer ettigim Fabio oynuyor. defansif ozelliklerinin iyi olmasinin yani sira calim, top surme, teknik, hiz gibi ozellikleri de cok iyi bir oyuncu. eger elinizde boyle bir oyuncu varsa bu oyuncuya ozel gorevler verip bireysel antrenmanlar uygulamaniz gerekmektedir. bu sefer ne oluyor? Fabio sol kanattan bindirmeler yapabiliyor ve bunlar cok da etkili oluyor ama sag kanatta yabanci sinirindan dolayi oynatamadigim Eboue'nin yerine Sabri'yi oynatinca bu ozellikleri veremiyorsunuz ve Fabio gibi kullanamiyorsunuz.

oyunda bu gibi ince detaylar muazzam onem tasiyor. o yuzden sadece taktik uzerine saatlerce dusunulebilir konusulabilir bence.

juricevic
30.Temmuz.2013, 01:31
arkadaşlar 1-2 sorum olacak;

oyuncunun profilinde bilgi kısmında hareketli kanat oyuncusu diyor, bunun rol olarak karşılığı nedir içe kat eden kanat mı?
cover rolünün rol olarak karşılığı nedir?
oyuncunun topu tutup tutmamasına karar verirken güç özelliği harici neye bakmamız gerekir?

teşekkürler.

davidvilla
30.Temmuz.2013, 14:00
@KaRaBükLü KraL

Tecrube muhabbetini denedin mi kardeşim? Gelişme oldu mu? Hep cevap bekledim senden :)

KaRaBükLü KraL
30.Temmuz.2013, 19:55
@KaRaBükLü KraL

Tecrube muhabbetini denedin mi kardeşim? Gelişme oldu mu? Hep cevap bekledim senden :)

Abi kusura bakma kaynamış araya.Gerçekten çok etkili oldu.Kadroyu sıfırdan kurmamak gerekli onu da anladım sayende :) Eski oyunculardan iyi olanlar olsun kalmalı takımda çok iyi oluyor.

KaRaBükLü KraL
30.Temmuz.2013, 20:02
Bu oyunun pres olayını bir türlü tam manasıyla çözebilmiş değilim.Hatalı diyerekte direk çamur atmak istemiyorum ama Borussia Dortmund,2000 yılındaki Galatasaray gibi takım deli gibi pres yapsın istiyorum ama oyunda bir ayarı çok iyi yaptımı diğerleri çöküyor.Top kapma olayı dikkatli bile olsa çok mühim değil de pres özelliğini çok iyi kullanan bir takım oluşturmak istiyorum.Pres ayarını nasıl verirsem dediğim standartlarda pres yapar takımım.(Dayanıklılık gibi özellikler iyi olmalı onları biliyorum :))

tombul taho
30.Temmuz.2013, 23:53
Bu oyunun pres olayını bir türlü tam manasıyla çözebilmiş değilim.Hatalı diyerekte direk çamur atmak istemiyorum ama Borussia Dortmund,2000 yılındaki Galatasaray gibi takım deli gibi pres yapsın istiyorum ama oyunda bir ayarı çok iyi yaptımı diğerleri çöküyor.Top kapma olayı dikkatli bile olsa çok mühim değil de pres özelliğini çok iyi kullanan bir takım oluşturmak istiyorum.Pres ayarını nasıl verirsem dediğim standartlarda pres yapar takımım.(Dayanıklılık gibi özellikler iyi olmalı onları biliyorum :))

aslinda sadece dayaniklilikla bitmiyor pres yapma. dayaniklilik, guc, hiz, hizlanma, top kapma, top kontrol gibi ozellikler de var bunun icerisinde. ayrica yapacagin presi de iyi ayarlaman ve futbolcularinin kondisyonlarini ona gore duzenlemen ve ona uygun da bir antrenman programi hazirlaman gerekiyor.

mesela tam saha pres yapiyorsan ve bunu butun maca yaymak istiyosan oyuncularinin kondisyonlarinin ust duzeyde olmasi gerekiyor ve bu cok zor yapilan bir sey. neden dersen? izah edeyim:

demin soyledigin Dortmund vs. gibi her sene Avrupa Kupalarina katilan takimlara fiksturdeki mac yogunlugu nedeniyle sikinti cikartir bu taktik. ustelik bolca sakatlik yasatir. tam saha presin bir cok dezavantajı var bu yuzden. bu taktikle oynayabilmen icin kadronun genis olmasi, rotasyonda kullandigin oyuncularinin da en az as kadrondaki oyuncular kadar iyi olmasi gerekiyor. o zaman da rotasyon yaparken oyuncularin psikolojik ozelliklerine dikkat etmen gerekiyor cunku bir oyuncu rotasyonda olmak yerine as takimda oynamak isteyebiliyor.

bu ve bunun gibi bir suru de ince detay var tabi. sadece "tam saha pres yapayim topu kapıp deli gibi hucum yapayim" mantigiyla oynamaman gerekiyor. hos... oynayamazsin da zaten. oynatmazlar :)

KaRaBükLü KraL
31.Temmuz.2013, 01:20
aslinda sadece dayaniklilikla bitmiyor pres yapma. dayaniklilik, guc, hiz, hizlanma, top kapma, top kontrol gibi ozellikler de var bunun icerisinde. ayrica yapacagin presi de iyi ayarlaman ve futbolcularinin kondisyonlarini ona gore duzenlemen ve ona uygun da bir antrenman programi hazirlaman gerekiyor.

mesela tam saha pres yapiyorsan ve bunu butun maca yaymak istiyosan oyuncularinin kondisyonlarinin ust duzeyde olmasi gerekiyor ve bu cok zor yapilan bir sey. neden dersen? izah edeyim:

demin soyledigin Dortmund vs. gibi her sene Avrupa Kupalarina katilan takimlara fiksturdeki mac yogunlugu nedeniyle sikinti cikartir bu taktik. ustelik bolca sakatlik yasatir. tam saha presin bir cok dezavantajı var bu yuzden. bu taktikle oynayabilmen icin kadronun genis olmasi, rotasyonda kullandigin oyuncularinin da en az as kadrondaki oyuncular kadar iyi olmasi gerekiyor. o zaman da rotasyon yaparken oyuncularin psikolojik ozelliklerine dikkat etmen gerekiyor cunku bir oyuncu rotasyonda olmak yerine as takimda oynamak isteyebiliyor.

bu ve bunun gibi bir suru de ince detay var tabi. sadece "tam saha pres yapayim topu kapıp deli gibi hucum yapayim" mantigiyla oynamaman gerekiyor. hos... oynayamazsin da zaten. oynatmazlar :)

Sondan başlamak istiyorum.Dediğin gibi aşırı zor ben pres kısmında başarılı olup diğerleri makul seviyede olsa yeter taraftarıyım.Bana çok hoş geliyor sürekli koşan agresif bir takım.Tabi kadro yapısı uygun olmalı.Dediğin özellikler iyi olmalı çok acayip detaylı iş.Aslına bakarsan bu detay üşengeçlik yapıyor bende :D Kısa yoldan işi koparabilir miyim diye şansımı deniyorum :)

Aslında 2011 yılında istediğime yakın bir taktik yapmıştım hatta paylaşmıştım El Perfectos'tu ismi gördün mü bilmiyorum ama o taktikte A.Madrid'le efsane işler başarmıştım.Yani istediğim futbolu oynuyordu takım üstüne kupalar işi daha bir güzel yapıyordu.Real'i içerde 3-1 yenmiştim mesela skor anlamında demiyorum Real Madrid'i o şekilde aciz bırakması benim oyundan aldığım zevki doruk noktasına çıkarmıştı.2 senedir uğraşım bu yönde ama maç motorunun değişmesi galiba işleri batırdı diyebilirim :) Şimdi bir Borussia olmak için bir sürü detay lazım yani :) Bayern Münih aldım şu an tabi 2019 oldu ama kadroya göre şansımızı deneyelim dediğine göre.Sezon ortası çok yüksek ayarda kondisyon çalıştırsam epey sıkıntı çıkarır galiba değil mi ? Top kontrol antremanı daha mantıklı olur.Bir de bireysel antremanlara ayar çekmek lazım değil mi bu oyun stili için.Oyuncu komutları falan ohooo çok iş :)

davidvilla
31.Temmuz.2013, 10:26
Abi kusura bakma kaynamış araya.Gerçekten çok etkili oldu.Kadroyu sıfırdan kurmamak gerekli onu da anladım sayende :) Eski oyunculardan iyi olanlar olsun kalmalı takımda çok iyi oluyor.

Aslında yıllardır varolan bir şey o Fm'de ama kimse farketmiyor.
Mesela oyuna yeni başladın gerçekte yeni transfer olmuş bir oyuncu senin kadroda o da oyunda yeni transfermiş muamelesi görüyor. Yani biz oyuna başlarken aslında takımlar transferlerini tamamlamış oluyor en az 4-5 yeni oyuncu oluyor. Üzerine biz de transfer yapmaya kalkınca lige berbat başlıyoruz zamanla moraller de çokuyor skorlar iyice kötüleşiyor kovuluyoruz.
Böyle durumlarda ilk başlarken eğer sectiğimiz takımda baya yeni transfer varsa üzerine transfer yapmamak lazım. O yeni gelen adamları da hep beraber 11e koymak yerine tek tük oynatmak ve yedeklere almak gerekiyor. Çok önemli bu FM'de.

Pres konusuna gelirsek,,pres hücüm işidir. Öncelikle hücümda fazla oyuncun olmalı dizilişinde.
Oyunda 4-3-3 defansif bir diziliş gibi iş görüyor. 3 ortasaha ve 3 hucum olarak algılıyor oyun. Onun yerine 4-4-2 ya da 4-2-3-1 ile başlamalısın. Mentalite hucum olmalı defans cizgisi ileride olmalı ve ortasahada ortadaki ikilide kesinlikle oyun kurucu kullanmamalısın. İkisi de top kapma ve güc en az 15 olmalı. Preste amaç topu hemen kazanıp rakip yerleşmeden pozisyona girebilmektir, yani oyuncun topu kazandıgı zaman ayagında topla vakit kaybetmemeli tempo yüksek olmalı ve boştaki kanat oyuncusunu hemen görebilmelidir. Dortmund'ta bu özelliklere uygun oyuncular var. Yalnız kontratak ile karıştırmamak gerekiyor. Burada amaç rakibi cıkarmamak ve pozisyonu hemen sonuclandırmak çünkü eğer topu kazanır ve yok ben sete döneceğim dersen o zaman rakip yerleşiyor senin top kazandıgın anlar özetlerde yer bile bulmuyor kazandıgın topu iki 3 pasta kaybediveriyorsun. Kontratağı da kesinlikle işaretleme.

Burada unutulmaması gereken nokta pres yüksek tempo ile birleştiği zaman iş gördüğü için oyuncularının hız özelliklerinin yüksek olması lazım. Özellikle kanat ve forvetlerin.

Ayrıca söylemeyi unuttum topu ileride fazla oyalamadıgından dolayı beklerin gelene kadar sen zaten atagı sonuclandırıyorsun. Bu yüzden beklerini de ortasahaların gibi top kapma ve güc gibi özelliklere göre secmen lazım. Yani bir İsmail köybaşı değil bir hakan balta presli oyunda daha çok işine yarayacaktır.

tombul taho
31.Temmuz.2013, 14:00
10. sayfayla 11.sayfada yapilan yorumlari dikkatli okudugumuzda TV'lerde yayinlanan spor programlarindaki yorumculardan daha fazla taktik bilgisine sahip oldugumuzu goreceksiniz. :) ama parayi onlar aliyor iste. :(

KaRaBükLü KraL
31.Temmuz.2013, 20:12
Aslında yıllardır varolan bir şey o Fm'de ama kimse farketmiyor.
Mesela oyuna yeni başladın gerçekte yeni transfer olmuş bir oyuncu senin kadroda o da oyunda yeni transfermiş muamelesi görüyor. Yani biz oyuna başlarken aslında takımlar transferlerini tamamlamış oluyor en az 4-5 yeni oyuncu oluyor. Üzerine biz de transfer yapmaya kalkınca lige berbat başlıyoruz zamanla moraller de çokuyor skorlar iyice kötüleşiyor kovuluyoruz.
Böyle durumlarda ilk başlarken eğer sectiğimiz takımda baya yeni transfer varsa üzerine transfer yapmamak lazım. O yeni gelen adamları da hep beraber 11e koymak yerine tek tük oynatmak ve yedeklere almak gerekiyor. Çok önemli bu FM'de.

Pres konusuna gelirsek,,pres hücüm işidir. Öncelikle hücümda fazla oyuncun olmalı dizilişinde.
Oyunda 4-3-3 defansif bir diziliş gibi iş görüyor. 3 ortasaha ve 3 hucum olarak algılıyor oyun. Onun yerine 4-4-2 ya da 4-2-3-1 ile başlamalısın. Mentalite hucum olmalı defans cizgisi ileride olmalı ve ortasahada ortadaki ikilide kesinlikle oyun kurucu kullanmamalısın. İkisi de top kapma ve güc en az 15 olmalı. Preste amaç topu hemen kazanıp rakip yerleşmeden pozisyona girebilmektir, yani oyuncun topu kazandıgı zaman ayagında topla vakit kaybetmemeli tempo yüksek olmalı ve boştaki kanat oyuncusunu hemen görebilmelidir. Dortmund'ta bu özelliklere uygun oyuncular var. Yalnız kontratak ile karıştırmamak gerekiyor. Burada amaç rakibi cıkarmamak ve pozisyonu hemen sonuclandırmak çünkü eğer topu kazanır ve yok ben sete döneceğim dersen o zaman rakip yerleşiyor senin top kazandıgın anlar özetlerde yer bile bulmuyor kazandıgın topu iki 3 pasta kaybediveriyorsun. Kontratağı da kesinlikle işaretleme.

Burada unutulmaması gereken nokta pres yüksek tempo ile birleştiği zaman iş gördüğü için oyuncularının hız özelliklerinin yüksek olması lazım. Özellikle kanat ve forvetlerin.

Ayrıca söylemeyi unuttum topu ileride fazla oyalamadıgından dolayı beklerin gelene kadar sen zaten atagı sonuclandırıyorsun. Bu yüzden beklerini de ortasahaların gibi top kapma ve güc gibi özelliklere göre secmen lazım. Yani bir İsmail köybaşı değil bir hakan balta presli oyunda daha çok işine yarayacaktır.

Çok sağol abi çok işime yarayacak Tahsin ile ikinizin yazdıkları hemen taktiği hazırlamaya başlayayım :)

Ralph
04.Ağustos.2013, 13:31
Taktiği klasik taktiğe nasıl çeviriyoruz?

sentugo
04.Ağustos.2013, 16:46
Taktiği klasik taktiğe nasıl çeviriyoruz?

http://img202.imageshack.us/img202/6622/lo9.png

Crazycat
06.Ağustos.2013, 17:52
Defans arasına/arkasına atılan toplara bir türlü engel olamadım, ne yapabilirim bununla ilgili?

sentugo
07.Ağustos.2013, 03:51
Defans arasına/arkasına atılan toplara bir türlü engel olamadım, ne yapabilirim bununla ilgili?

Defans hattını geride kurun ya da hızlı defans oyuncularına sahip olun.

ismaelbouzid
14.Ağustos.2013, 15:04
3-6-1 Sicilian Defense kullanıyorum çokta iyi işliyor bende resmen kalenize duvar örüyorsunuz daha duvarı delen çıkmadı 5 maçtır:icon_razz:

wladcas
14.Ağustos.2013, 23:04
http://i.imgur.com/u7Zfi9T.png
LİNK (http://www.mediafire.com/download/nny9p2y4fa8wef9/Thats+Futbol+vol2.rar)

Yardım eder misin taktiğin pürüzlerini çözmeme.Şimdiden çok teşekkürler.
Steam id; wladcass

ismaelbouzid
16.Ağustos.2013, 13:05
Açık ara forumdaki en iyi taktik Arrigo Sacchi 4-4-2dir (w)

byKpln
21.Ağustos.2013, 08:15
Arkadaşlar benim anlamadığım konu şu.Dikine oyun geniş alanda mı dar alanda mı oynanır ?
Bir de dikine oyunda tempo kaç olmalıdır ?

ugur732
28.Ağustos.2013, 00:16
Arkadaşlar benim anlamadığım konu şu.Dikine oyun geniş alanda mı dar alanda mı oynanır ?
Bir de dikine oyunda tempo kaç olmalıdır ?

Öncelikle belirteyim,fm de öyle aman aman başarılarım felan pek olmadı genelde kariyerlerde 1,2 sezon oynayıp kapatırım.Çünkü sıkılıyorum.

Neyse konuyu dağıtmadan dikine oyun topu rakip sahaya taşımaya yönelik bir stratejidir.Şahsi fikrim topu rakip sahaya taşırken oyunu genişletmek topu taşımayı rahatlatır.

Tabi dikine oynayıp sonra ne yapmak istediğiniz de önemli.Topu ileri götürüp rakip sahaya yerleşmek amacınızsa kanat oyuncularına pek özgürlük vermeye gerek yok.Ancak ben direk rakip sahaya gideyim öyle çok top çevirmeme gerek yok diyorsanız kanatlara daha çok özgürlük vermek ve topla gidebilen oyunculara ihtiyacınız vardır.

Tempo olayını da yüksek yapmak kafidir diye düşünüyorum :)

wolfson
01.Eylül.2013, 20:02
Everton ile ilk sezonum. Jelavici sattıp forvetlerim Bony, Papis Cisse, Jovetic. Barcelona tarzı oynuyorum deplasmanlarda Styi AMC yapıyorum süper kontraya çıkıyorum. Ama iç saha maçlarında bu pek işe yaramıyor. STdeki adam çok yalnız kalıyor. Bony çok formsuz bu yüzden Cisseyi aldım zaten. barcelona tarzı stli olarak cisse fırsatçı golcü rülünde oynayabilir mi? Ve ona pozisyon yaratmak için neler yapmam lazım. MCdeki adamların derinden koşularını arttırıp ileri çıkmalarını sağladım bu biraz çözdü gibi ama asıl sorun topu alıyor ceza sahasına girmeden vuruyor :S

LegioNaokiGenzo
18.Eylül.2013, 19:53
Merhaba arkadaşlar ben foruma yeni katıldım. İnşallah konuyu yanlış yere açmamışımdır. :)

Neyse konuya dönelim. Galatasaray ile ilk senemdeyim. Güzel bir taktik buldum. Drogba Yrd forvet, Burak yılmaz ise Fırsatçı golcü yaptım. Fakat son zamanlarda gol atamaz oldu. Oynadığı maçlar kötü geçiyor sizce ne yapmalıyım. Burağı hangi seçenekte oynatmalıyım. Yaratıcı forver vs. vs.

goosfraba
18.Eylül.2013, 22:16
her maçta oynatıyorsan biraz rotasyon yapmalısın.

abut
21.Eylül.2013, 00:44
çift forvet oynayabileceğim sistem önerileriniz var mı

na4master
07.Aralık.2013, 16:45
Arkadaşlar Ne Yaparsam Yapayım Başarılı Olamıyorum

Sadece Arrigo Adlı Taktikle Tokatsporu 1. Yaptım O kadar.

Taktik Önerin Lütfen

na4master
07.Aralık.2013, 20:25
Arkadaşlar SİZLERDEN TAKTİK İSTİYORUM TOKATSPORLA SÜPER LİGE ÇIKMAK İSTİYORUM ARRİGO ADLI TAKTİKLE 1 SEZON KULLANDIM VE PTT LİGİNE ÇIKARDIM BAŞKA TAKTİKLER VARSA YORUM ATARSANIZ İYİ OLUR:icon_neutral: