PDA

View Full Version : Asist Bugu

Maegras
27.Aralık.2012, 14:21
Daha önce başka bir topicte kısaca bahsetmiştim ama artık çok can sıkmaya başladı...

Soldan orta açıyor oyuncum, A forveti şut çekiyor kaleciden dönen topu B forveti gol yapıyor.
Asisti ortayı açmış olan kanat oyuncusuna veriyor.

Bu nasıl bir iştir ben anlamadım 2-3 maçta bir oluyor. İlgilenen olursa resimleri upload edebilirim.

davidvilla
27.Aralık.2012, 14:22
Asist A oyuncusuna yazılması lazım evet.

himone
27.Aralık.2012, 15:47
Bence o golde asist olmaması lazım. Kaleciden dönen top asist olur mu, saçmalığa bak.

Maegras
27.Aralık.2012, 16:11
Bence o golde asist olmaması lazım. Kaleciden dönen top asist olur mu, saçmalığa bak.

O eski serilerde de vardı, asist olarak kabul ediyordu ama burda asisti tamamen alakası orta açana veriyor. Sürekli oluyor bu can sıkmaya başladı.

Ravenholm
27.Aralık.2012, 16:17
Yanlış bir olay var ama can sıkıcak kadar önemli değil bence.

Maegras
27.Aralık.2012, 16:20
Yanlış bir olay var ama can sıkıcak kadar önemli değil bence.

3 patchdir düzelmedi, farkında değiller sanırım. Can sıkıyor derken oyunu kapattıracak bir şey değil tabii ki ama keşke adam gibi verse asistleri :0:

BleedingMoon
27.Aralık.2012, 16:40
asist bilinçli atılan ve atılan kişinin birebir adam geçme yeteneğini kullanmadan gole çevirdiği pastır. ona bakarsanız misal olarak messi, defansta aldığı pası 10 kişiyi çalımlayıp gol yaptığında fm'de yine asist sayılır. önce buna çözüm lazım.

orta sahada verilen tek pasla uzaktan atılan gollerin pasları da aynı şekilde asist sayılıyor fm'de. gerçekte de böyle mi, bilen varsa söylesin?

Maegras
27.Aralık.2012, 17:16
Hiç değilse bir önceki pası verene versin asisti :P

himone
27.Aralık.2012, 17:19
asist bilinçli atılan ve atılan kişinin birebir adam geçme yeteneğini kullanmadan gole çevirdiği pastır. ona bakarsanız misal olarak messi, defansta aldığı pası 10 kişiyi çalımlayıp gol yaptığında fm'de yine asist sayılır. önce buna çözüm lazım.

orta sahada verilen tek pasla uzaktan atılan gollerin pasları da aynı şekilde asist sayılıyor fm'de. gerçekte de böyle mi, bilen varsa söylesin?

Gerçekte sadece gollük pas asist sayılır. Adama pas vermişsin, 3-4 kişiyi çalımlayıp gol atmış asist olmaz veya pası alır 30 metreden çakar asist olmaz veya vurursun birisine çarpar adamın önünde kalır asist olmaz. Asist olması için topu aldığı gibi gol atması lazım ve mesafenin en fazla ceza sahası etrafı olması lazım. Asistin mantığı golün, pası verenin çabası sayesinde atıldığıdır, tamamen gol atanın becerileri sayesinde atılan golde asist olmaz. Ben bazı maçlarda asistleri takip ederim ama genelde bakmam kim vermiş diye. Fakat bu konunun iletilmesi mecburiyet omuş artık.

Bu konuda PES çok iyi işliyor mesela, siz adama pas verin rakibin topuğuna bile çarpıp gelse asist olmuyor. Çünkü rakip olmasa senin futbolcuna gelmeyecek o top yani sen aslında gollük pas vermemişsin.

mustinho03
27.Aralık.2012, 19:19
Evet Dün oyunda farkina vardim,su SI bi iside Dogru yapsa sasarim :)

Tunguska1907
27.Aralık.2012, 23:26

hatırlarsan özer antalya'ya ortasahadan gol atmıştı. emre pas vermişti o da kaleye vurup golü atmıştı. emre'ye 1 asist yazıldı. yani gol öncesinde verilen pas asist kabul edilir isterse kendi ceza sahasından atsın.

BleedingMoon
28.Aralık.2012, 00:34
bence tüm paslar öyle asist olmamalı. pas, nitelikli pas olmalı asist olması için. alelade bir yan pastan gelen uzun şut golündeki pasın asist olması asist kavramının mantığına ters. emre'nin pasını hatırlamıyorum şimdi.

Tunguska1907
28.Aralık.2012, 00:40
bence tüm paslar öyle asist olmamalı. pas, nitelikli pas olmalı asist olması için. alelade bir yan pastan gelen uzun şut golündeki pasın asist olması asist kavramının mantığına ters. emre'nin pasını hatırlamıyorum şimdi.

asist gol pasıdır. nasıl olduğuna bakmaz. bir oyuncuya pası verdiysen ve o oyuncu iserse kendi ceza sahasında olsun gol atarsa pası veren oyuncu asist yapmış sayılır. nasılki ibrahimoviçin orta sahadan attığı rövaşata 2 sayılmadıysa bu asistin de o kadar estetik olmasına gerek yoktur.

BleedingMoon
28.Aralık.2012, 00:50
estetikle alakası yok. gol yaratması lazım asistin. gole neden olması lazım.

himone
28.Aralık.2012, 00:53
hatırlarsan özer antalya'ya ortasahadan gol atmıştı. emre pas vermişti o da kaleye vurup golü atmıştı. emre'ye 1 asist yazıldı. yani gol öncesinde verilen pas asist kabul edilir isterse kendi ceza sahasından atsın.

Eğer gerçek hayatta öyleyse o da yanlış. Adamın 50 metreden atmasına nasıl bir katkın olabilirki. zaten kelimenin asıl anlamı yardım, adam kaldırıp 50 metreden atmış ben ne yardım etmişim...

Tunguska1907
28.Aralık.2012, 00:53
estetikle alakası yok. gol yaratması lazım asistin. gole neden olması lazım.

şöyle düşün; emre o pası özer'e değil de alex'e ya da geriye oynasaydı özer o golü atamayacaktı.

BleedingMoon
28.Aralık.2012, 00:54
alakası yok anlatmak istediğimle. şu entry'yi okuyabilirsin; düşüncelerimi yansıtmış:

http://beta.eksisozluk.com/asist-kavraminin-bokunun-cikmasi--3376355

Tunguska1907
28.Aralık.2012, 01:02
alakası yok anlatmak istediğimle. şu entry'yi okuyabilirsin; düşüncelerimi yansıtmış:

http://beta.eksisozluk.com/asist-kavraminin-bokunun-cikmasi--3376355 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbeta.eksisozluk.co m%2Fasist-kavraminin-bokunun-cikmasi--3376355)

söylemek istediğin mantıklı fakat kurallar oluşturulurken düz mantık kullanılır. yani asist mi değil mi diye incelemek zahmetlidir. karambolde boş kaleye gol atmak gibi bu durum. yani dünyanın en kolay en zahmetsiz golü fakat rövaşata ile aynı sayılıyor. tabi maestroların asistleri her zaman insanın ufkunu açmıştır fakat bu konuda yapılabilecek bir şey yok maalesef.

ozan42
28.Aralık.2012, 02:46
Benim oyunda da bir kere golü atan asist, asist yapan gol değeri kazandı mesela Dudu diye dir kanat oyuncum var orta açtı Doumbia vurdu gol Doumbia ya yazılması gerek Dudu'ya yazıldı ilginc :D

davidvilla
28.Aralık.2012, 12:53
çok enteresan. Gerçek futbolda da kaleciden veya direkten donup tamamlayarak gol olursa asist yazılıyor ilk şutu atana. Bunu bilmeyen çok adam varmış burada :)

Örnek Melo, Braga maçında asist yapmış gözüküyor.