PDA

View Full Version : 4 Büyükler Efsane Yaması (Yayında)

ReaList
14.Ocak.2013, 15:32
http://a1301.hizliresim.com/15/g/hy4l8.jpg

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni bir çalışmayla tekrar karşınızdayız. Bu çalışmamızda 4 Büyükler diye tabir edilen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un efsane oyuncularını oyuna aktaracağımız bir veritabanı çalışması olacak. Ayrıca oyuncularının resimlerini de içeren bir grafik çalışması da bunun içinde yer alacak. Çalışmamız şuan yapım aşamasındadır. Sizlerden ricam takımınızda görmek istediğiniz efsane oyuncular varsa bunların isimlerini ve pozisyonlarını burada paylaşmanız. Bir Fenerbahçeli olarak diğer kulüp efsanesi oyuncuları sizlerden daha iyi bilemem, bu bağlamda bana yardımcı olmuş olursunuz, şimdiden teşekkürler.

Çalışma hakkında bilgi

Fenerbahçe - Tamamlandı
Galatasaray - Tamamlandı
Beşiktaş - Tamamlandı
Trabzonspor - Tamamlandı
Grafik Paketi - Devam Ediyor

Çalışmayı İndirmek İçin Tıklayınız (https://hotfile.com/dl/190058429/f9eec6f/Efsane.xml.html)

İndirdiğiniz dosyayı Belgelerim\Sports Interactive\Football Manager 2013\editor data içine atınız. Eğer editor data dosyası yoksa kendiniz yeni bir klasör oluşturup editor data olarak kaydederek indirme dosyasını içine atınız.

Not: “Turksportal” adını geçirmek üzere bu dosyayı istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

Çalışma Hakkında

Öncelikle takımlara dahil etmediğim diğer tüm efsane oyunculardan özür diliyorum, gerçekten kulüplerimiz forması altında nice başarılara imza atmış çok futbolcu var, hepsini bu başarılarından dolayı kutluyorum.

Takımlar 23 kişilik kadrolardan oluşmaktadır.
Oyuncuların yaşları doğum tarihlerine paralel olarak oyuna aktarılmış ve aralarındaki farklar dengelenmeye çalışılmıştır.
Oyuncuların pozisyonlarının bir çoğu gerçeğe yakın olarak oyuna aktarılmıştır.
PA düzeyi tüm oyuncularda 200, CA düzeyi ise yaşlara eksenli olarak değişiyor (Genç oyuncularda düşük, Tecrübeli oyuncularda yüksek)
4 oyuncu dışında (Hagi, Alex, Sergen, Hami) Teknik, Fiziksel ve Zihinsel yetenekler girilmedi, oyuna girdiğiniz zaman bu yetenekler rastgele olarak karşınıza gelecektir.
Oyuncuların boyu, kilosu, saç rengi, kullandığı ayak rastgele olarak karşınıza gelecektir.
Oyuncuların sevdikleri ve kariyer planı yapacakları kulüpler, kendi kulüpleri olarak ayarlandı. Takımdan ayrılmalarını bir nebze düşürecektir.
Oyuncuların sözleşmeleri Haziran 2017'de bitecek şekilde ayarlandı.
Oyuncuların yüz çalışmasının yer alacağı Grafik Paketi en kısa sürede tamamlanıp yayınlanacaktır.

europeanconquer
14.Ocak.2013, 15:42
Gerçekten çok güzel bir çalışma :)

Saymak gerekirse Galatasaray için;

Metin Oktay
Gündüz Kılıç
Ali Sami Yen
Gheorghe Hagi
Turgay Şeren
Bülent Korkmaz
Fatih Terim
Cevad Prekazi
Coşkun Özarı

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ve kadroda mutlaka olmalılar.Ama Prekazi olmasa da olur.

Esssteban
14.Ocak.2013, 15:42
Beşiktaş da Metin-Ali-Feyyaz üçlüsü olursa iyi olur .

Edit : Ayrıca İlhan Mansız, Şifo, Rıza Çalımbay, Sergen Yalçın vs. gibi isimler olursa harika olur.

ferdiozan
14.Ocak.2013, 15:46
Beşiktaş diyince aklıma ilk gelenler Pancu, Nouma, Sergen, Amokachi, Şifo Mehmet, Cordoba. Şöyle bir şey var.
http://ttk.sporx.com/blog/dunden-bugune-besiktas-efsaneleri-1SXBLQ12342SXQ
http://ttk.sporx.com/blog/dunden-bugune-besiktas-efsaneleri-2SXBLQ12367SXQ

kalemci
14.Ocak.2013, 16:14
İkiye ayırmak daha iyi olabilir. 1980 öncesi ve sonrası diye. Fazla oyuncu var çünkü.

ferdiozan
14.Ocak.2013, 16:50
<Ki ben isterim ki Süper Ligdeki bütün takımlara yapılsın bu efsaneler yaması(mümkün olan)

TeNaciOUS MidFieLdeR
14.Ocak.2013, 17:25
harika bir proje, umarim muvaffak olursun. hazirlanirsa eger denemeyi cok isterim, cok guzel bir dusunce. fenerbahceli oldugum icin benim aklima gelenler senin de aklindadir muhakkak. forvette can bartu ve lefteri gormek cok eglenceli olacaktir, arkalarinda da alex (:

bir de liberoda gobekli bir mujdat yetkineri unutmamak lazim, o fizikle takimin degismez ismi olmayi basarmis nadide mudafaamiz (:

ReaList
14.Ocak.2013, 17:39
@europeanconquer , @grjonny , @ferdiozan

Teşekkürler

@kalemci

Evet fazla oyuncu olduğuna katılıyorum artık içlerinde en çok isteneni almaya çalışacaz.

@TeNaciOUS MidFieLdeR

Saydığın isimleri dahil etmiştim, Zeki Rıza Sporel, Fikret Kırcan, Cihat Arman gibi efsane isimlerde var, eklemeye devam ediyorum.

antiochia
14.Ocak.2013, 18:22
Can Bartu, Naci, "Mehmetçik" Basri

Burak Akmanoğlu
14.Ocak.2013, 18:25
Kolay gelsin editör bilgim var yardım edeyim derdim ama sınavlavarım var sonrasında edebilirim.

Bulstrap87
14.Ocak.2013, 18:33
les ferdinand,mrmic,zago,takoz recep,gökhan keskin,samet aybaba,sanlı sarıalioğlu,metin ali feyyaz
baba hakkı,şifo mehmet,şükrü gülesin,amokachi, i.mansız , pascal nouma , fani madida, marcus münch , oktay derelioğlu , alpay özalan ,

ReaList
14.Ocak.2013, 18:59
Can Bartu, Naci, "Mehmetçik" Basri

Kolay gelsin editör bilgim var yardım edeyim derdim ama sınavlavarım var sonrasında edebilirim.

les ferdinand,mrmic,zago,takoz recep,gökhan keskin,samet aybaba,sanlı sarıalioğlu,metin ali feyyaz
baba hakkı,şifo mehmet,şükrü gülesin,amokachi, i.mansız , pascal nouma , fani madida, marcus münch , oktay derelioğlu , alpay özalan ,

Teşekkürler

ReaList
14.Ocak.2013, 22:03
Fenerbahçeli 23 tane Efsane oyuncunun yapımı tamamlandı.
Sıra Galatasaray'da...

kalemci
14.Ocak.2013, 22:05
Ziya Şengül'ü koydun mu :)

ReaList
14.Ocak.2013, 22:06
Ziya Şengül'ü koydun mu :)

Evet : ).....

zeck17
14.Ocak.2013, 23:08
Galatasarayın uefa kupasını aldığı kadroya bir de jardeli ekleyip sunma durumunuz var mı acaba :)

Escochae
14.Ocak.2013, 23:25
Jenerasyon şeklinde yapsan daha iyi olmaz mıydı ? Gs'nin 2000 jenerasyonu Fener'in 1989 yılında yakaladığı jenerasyon , beşiktaşın metin ali feyyaz ile yakaladığı keza .. Hem senin için daha zahmetsiz olurdu yapması. Böyle dışarda kim kalırsa kalana haksızlık olucak gibi duruyor.

Papi44
14.Ocak.2013, 23:47
Yaşar Duran :D

erdem344
14.Ocak.2013, 23:51
Fenerbahçede kimler var ?

ReaList
15.Ocak.2013, 00:04
Galatasarayın uefa kupasını aldığı kadroya bir de jardeli ekleyip sunma durumunuz var mı acaba :)
Ne yazık ki, daha genel ele almaya çalışıyorum.

Jenerasyon şeklinde yapsan daha iyi olmaz mıydı ? Gs'nin 2000 jenerasyonu Fener'in 1989 yılında yakaladığı jenerasyon , beşiktaşın metin ali feyyaz ile yakaladığı keza .. Hem senin için daha zahmetsiz olurdu yapması. Böyle dışarda kim kalırsa kalana haksızlık olucak gibi duruyor.
Teşekkürler, haksızlık her türlü olacaktır ama en fazla oynayan, en fazla gol atan, en fazla şampiyonluk yaşayan ve taraftarlarca simge haline getirilmiş isimleri yanyana getirmeye çalışıyorum.

Yaşar Duran :D
:D

Fenerbahçede kimler var ?

Sürpriz olsun bitirince görürüz : )

erdem344
15.Ocak.2013, 00:07
öyle olsun :D efsane 103 golle şampiyon olan kadrodan isimler vardır umarım :D :D kral aykut ( ne kadar sevmesende aykut kocamanı :D :D :D ) şeytan rıdvan :D :D

ReaList
15.Ocak.2013, 00:10
Aykut Kocaman futbolcu olarak Fenerbahçe tarihinin en iyi golcülerinden biridir, onu futbolcu olarak sevenden daha çok sevdiğimi söyleyebilirim ama futbolcu olarak : )

Kadroda Aykut Kocaman.

mutur
15.Ocak.2013, 00:19
Metin Oktay , Zoran Simoviç , Cevad Prekazi , Taffarel , Hagi , Popescu , Jardel bunlarıda ekleme şansın olur mu acaba :)

byariff
15.Ocak.2013, 00:33
son kaç seneyi yapcaksiniz acaba ? tanjuda efsanedir.

ReaList
15.Ocak.2013, 00:55
Metin Oktay , Zoran Simoviç , Cevad Prekazi , Taffarel , Hagi , Popescu , Jardel bunlarıda ekleme şansın olur mu acaba :)
Teşekkürler, oyuncuları inceledikten sonra neden olmasın.

son kaç seneyi yapcaksiniz acaba ? tanjuda efsanedir.
0'dan bugüne : )

Tanju Çolak ve Şenol Ustaömer hakkında muallakta kaldım malum ikisi de Tanju (GS & FB) Şenol (TS & FB) oynadıkları takımda önemli işler yaptı. Bakalım, şimdilik Tanju Galatasaray'da , Şenol Trabzonda.

VatKenAyDu
15.Ocak.2013, 20:19
Aslında bunun tüm efsane takımlar şeklinde olanı güzel olurdu bence.Efsane birkaç tane Anadolu takımını ekleyebilirdik buna,fazla efsane sayılan oyuncu yoktur sanırım dört büyüklere göre.Göztepe,Ankaragücü,Karşıyaka,Altay,Adanaspor, Sakaryaspor,Kocaelispor gibi takımlarla mesela.

ReaList
15.Ocak.2013, 21:25
Aslında bunun tüm efsane takımlar şeklinde olanı güzel olurdu bence.Efsane birkaç tane Anadolu takımını ekleyebilirdik buna,fazla efsane sayılan oyuncu yoktur sanırım dört büyüklere göre.Göztepe,Ankaragücü,Karşıyaka,Altay,Adanaspor, Sakaryaspor,Kocaelispor gibi takımlarla mesela.

O da olabilirdi belki ileride öyle birşey de yapılabilir.

ReaList
15.Ocak.2013, 23:29
Galatasaraylı 23 tane Efsane oyuncunun yapımı tamamlandı.
Sıra Beşiktaş'ta...

Önder HOCA
16.Ocak.2013, 12:49
okocha varmı fenerde ? :)

ReaList
16.Ocak.2013, 13:20
okocha varmı fenerde ? :)

Ne yazık ki, Okocha'ya gelene kadar ne efsaneler var Fenerbahçe'de : )

Önder HOCA
16.Ocak.2013, 14:15
bilemiyorum ama bence olmalıydı, ali şen sağolsun fener formasıyla uzun süreler göremedik onu

Giallorossi
16.Ocak.2013, 18:28
Galatasaray'a Gökmen Özdenak'ı ekleyebilirsin. :)

Gncl1905
18.Ocak.2013, 11:58
Kolay gelsin tahmini ne zaman biter acaba? :)

ReaList
18.Ocak.2013, 13:41
Bitirdiğim zaman biter : ) En yakın zamanda bitirmeyi düşünüyorum.

ReaList
18.Ocak.2013, 20:49
Beşiktaşlı 23 tane Efsane oyuncunun yapımı tamamlandı.
Sıra Trabzonspor'da...

ReaList
20.Ocak.2013, 14:51
Trabzonsporlu 23 tane Efsane oyuncunun yapımı tamamlandı.
Sıra Grafik Paketinde.

europeanconquer
20.Ocak.2013, 15:40
Heyecanla bekliyorum abi peki oyuncuların yaşı ne olacak ?

TeNaciOUS MidFieLdeR
20.Ocak.2013, 16:43
hemen hemen bitmiş, merakla bekliyoruz. datadan önce takım listelerini görebilseydik keşke :)

ReaList
20.Ocak.2013, 18:06
Heyecanla bekliyorum abi peki oyuncuların yaşı ne olacak ?
Çalışma bittikten sonra sistemi denkleştirme adına nasıl bir kural izlediğimi anlatırım.

hemen hemen bitmiş, merakla bekliyoruz. datadan önce takım listelerini görebilseydik keşke :)
Kısa bir çalışma kaldı, hepsini tümden görürüz artık : )

ReaList
21.Ocak.2013, 17:53
Arkadaşlar çalışmamızı yayına sunduk, umarım beğenirsiniz, İlk mesajda indirme linkini ve çalışma hakkında bilgileri edinebilirsiniz. En kısa sürede grafik ekibimiz tarafından oyuncuların resimlerinin yer alacağı grafik paketi hazırlanıp, sizlere sunulacaktır.

İyi Eğlenceler.

Burak Akmanoğlu
21.Ocak.2013, 20:10
Ellerine sağlık abi :)

europeanconquer
21.Ocak.2013, 20:11
Ellerine sağlık abi,denedim müthiş olmuş.

erdem344
21.Ocak.2013, 20:23
SS koyunda bizde görelim bari :D

ReaList
21.Ocak.2013, 23:55
Ellerine sağlık abi :)

Ellerine sağlık abi,denedim müthiş olmuş.
Teşekkürler

SS koyunda bizde görelim bari :D
Tabi ki az sonra paylaşırım.

ReaList
22.Ocak.2013, 00:07
Fenerbahçe

http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6b9g.jpg

Galatasaray

http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bb6.jpg

Beşiktaş

http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bbh.jpg

Trabzonspor

http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bc7.jpg

http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bd8.jpg
http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bf8.jpg
http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bfn.jpg
http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bgh.jpg

mutur
22.Ocak.2013, 07:58
Jardel'de olsaydı keşke ama emeğine sağlık :)

Bulstrap87
22.Ocak.2013, 11:08
Beşiktaş

http://e1301.hizliresim.com/15/p/j6bbh.jpg

kardesim kusura bakma ama sana yuh diyebilir miyim beşiktaş efsaneleri ne böyle şifo mehmet (özdilek) şükrü gülesin nerede süleyman seba (inönüdeki ilk golü atmıstır kendisi) nerede ilhan mansız nerede tayfur havutcu nerede zago nerede markus münch les ferdinand daniel amokachi bunlar nerede??
hic arastırma yapmamıssın gibi geliyor bana:(
üzüldüm sahsen..

Escochae
22.Ocak.2013, 11:59
kardesim kusura bakma ama sana yuh diyebilir miyim beşiktaş efsaneleri ne böyle şifo mehmet (özdilek) şükrü gülesin nerede süleyman seba (inönüdeki ilk golü atmıstır kendisi) nerede ilhan mansız nerede tayfur havutcu nerede zago nerede markus münch les ferdinand daniel amokachi bunlar nerede??
üzüldüm sahsen..

Les Ferdinand ne zaman efsane oldu ki sizde ? Bir sezon oynayıp sonra büyük topçu oldu diye mi? Les Ferdinand'a efsane demek bence Süleyman Seba ve nice efsanelere haksızlıktır yahu.

Bulstrap87
22.Ocak.2013, 12:25
Les Ferdinand ne zaman efsane oldu ki sizde ? Bir sezon oynayıp sonra büyük topçu oldu diye mi? Les Ferdinand'a efsane demek bence Süleyman Seba ve nice efsanelere haksızlıktır yahu.

gördügün gibi digerlerini de yazdım kardesim.. eksik var listede onları belirttim dikkat edersen sebayıda yazdım oraya. bana göre efsane kadrolar 3 yıl üst üste şampiyon oldugumuz dönem ve 100. yılımızda aldıgımız sampiyonluk kadroları hepsi degil tabii ki onlar arasından sıyrılan oyuncular ve eski isimler. bir oyuncunun efsane olması icin illa 5sezon oynamıs olması gerekmiyor ilhan mansız ve daniel amokachi de bana göre efsanedir..

ReaList
22.Ocak.2013, 13:28
Jardel'de olsaydı keşke ama emeğine sağlık :)
Jardel sempatik bir oyuncuydu ama Metin Oktay, Hakan Şükür ve Tanju Çolak gibi isimlerin önüne geçebilecek kadar efsane değil

üzüldüm sahsen..
Aslında yukarıda verdiğim cevap burası için de geçerli.
Saydığın isimler arasında sadece Süleyman Seba efsanedir ama bir yönetici, bir başkan olarak.
Bazı isimler size sempatik gelebilir ama bir kulüpte efsane olmak öyle basit bir şey değil. Les Ferdinand dediğimiz adam 1 sezon oynamış ve gitmiş bir oyuncu oynadığı sezonda Fenerbahçe şampiyon olmuş. Şimdi Baba Hakkı'yı kesip Les Ferdinand'ı almak hak mıdır ?

Mehmet Özdilek bu kulüpte 13 yıl forma giymiş, 3 lig şampiyonluğu, 4 türkiye kupası, sayısız Atatürk, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TSYD, şampiyonlukları var. Şükrü Gülesin Beşiktaş'ın Avrupa'ya açılan kapısıdır, Baba Hakkı ile top koşturmuş, oynadığı 174 maçta 146 gol atmıştır. Beşiktaş'ta bugün bir oyuncu böyle istatistik yakalasın kulübe başkan yaparlar : )

Şimdi bu isimlerin yanında Markus Münch, Zago, Ferdinand, İlhan Mansız çok geride kalıyor, yaptıkları ve bıraktıklarıyla.

Söylediğin isimlerden sadece 2 tanesi kontenjan'a takıldı. Biri Tayfur (Yaptığım karşılaştırmada diğer efsane oyuncular önde geldi) diğeri Daniel Amokachi, Feyyaz Uçar'la Onun arasında tercih yapmak gerekliydi, Metin-Ali-Feyyaz'ı bozmamak adına Amokachi dışarıda kaldı. Yani kadrolar tamamen bir denge üzerine kurulmuş, hadi bunu alalım şunu almayalım durumu yok ortada, tabi ki dışarıda kalanlar olacaktır. Örneğin, Fenerbahçe'de senin saydığın isimlerin 10 katını yapmış ancak kadroya girememiş oyuncular var, alamadığımız isimler adına ilk mesajda özür ve tebrik mesajını da yerleştirdiğimi hatırlıyorum .

Bulstrap87
22.Ocak.2013, 15:36
şükrü gülesin mehmet özdilek ve tayfur havutçuda listede olmalıydı bana göre. pascalda basarılarıyla efsane olmadı sempatikligi ile taraftarlarca sevildi efsane oldu. ilhan mansızda seviliyor taraftarca bence o da eksik.yusuf tunalıoglu yerine özdilek olabilirdi madida yerinede şükrü gülesin olabilirdi.
acıkcası yusuf tunalıyı tanımıyordum biraz arastırayım dedim bana göre saydıgım isimler ondan önce gelir. bu benim fikri kardesim ben burda sana cıkısma yapmıyorum tartısmak da degil amacım sadece braz daha arastırmanı isterdim fikrim budur yoksa yaptıgın çalışmaya saygım sonsuz..

ReaList
22.Ocak.2013, 16:21
Şükrü Gülesin ve Mehmet Özdilek yapıldı zaten, eklediğimi hatırlıyorum şimdi oyuncuları saydım da 22 taneymiş, herhalde Beşiktaş'a dahil etmeyi unutmuş olabilirim. Beşiktaş'ı yaparken biraz sorun yaşanmıştı. Laptop'ı tamirden getirdikten sonra düzelteyim. Ben de o isimler var diye açıklama yapıyorum : ) Ancak Tayfur yok, İlhan Mansız ve Nouma arasında da tercihi daha çok sevilen Nouma'dan yana kullandık.

Bulstrap87
22.Ocak.2013, 18:19
ben verdigin ss e göre söyledim kardesim orada şükrü gülesin ve mehmet özdilek isimleri yokta :) tayfur ve ilhanda olsaydı iyi olurdu aslında :)