PDA

View Full Version : Tutoring (Özel Ders) Rehberi

sentugo
16.Ocak.2013, 13:31
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/tutoring_zps01b63eb8.png

Tutoring (Özel Ders) çoğumuz tarafından küçüsenen ve az kullanılan ancak bir o kadar etkili ve basit bir yöntemdir. Özellikle genç oyuncuları geliştirmemizde büyük rol oynar. Bugünkü yazımızda, bu sistemi en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.

Bilmemiz Gerekenler

• Ders alanın yaşı maksimum 22, ders verenin yaşı minimum 23 olmalı. (Oyuncunu gelişimi 23 yaşına girdiğinde yavaşlar.)

• Oyuncular, mevkilerine göre genç oyunculara ders verebilirler. (Defans oyuncusu Ömer Erdoğan, ortahasada yer alan Musa Çağıran’a ders veremeyebilir.)

• Eğer 23 yaşın altında bir kaptanınız varsa, o ekstra olarak ders verebilir.

• Eğer ders verecek kişinin repütasyon değeri, genç oyuncudan düşükse, o kişi o gence ders veremez.

• Eğer oyuncularımız, bireysel antrenmanda bulunan yeni bir “Oyun Tercihi” öğreniyorsa, o oyuncuya ders verilemez.

• Ders veren oyuncunun bazı “Oyun Tercihleri” genç oyuncuya da geçebilir.

• Ders veren oyuncu, ders alan genç oyuncuya göre daha fazla forma şansı bulmalıdır. (Biri Kilit Oyuncu ise diğeri bir altı olan As Takım statüsünde olmalı mesela.)

• Başarılı bir ders 180 gün sürer.

Bilmemiz Gerekenler

Forumda gezinirken bu konuda bir sürü yanlış bilginin dolaştığını gördüm. Tutoring sadece oyuncuların mental özelliklerini geliştiren bir şey olarak biliniyor. Bu bilgi kısmen doğru fakat mental özelliği berbat olan bir oyuncuya pek bir katkısı olmaz. Gelin hangi özellikleri etkilediğini maddeleyelim.

1. Kararlılık (Determination)
2. Adaptasyon (Adaptability)
3. Tutku (Ambition)
4. Tartışma (Controversy)
5. Sadakat (Loyalty)
5. Baskı (Pressure)
6. Profesyonellik (Professionalism)
7. Sportmenlik (Sportsmanship)
8. Mizaç (Temperament)
9. Oyun Tercihleri (PPM)

Ders verme, oyuncuların kişiliklerini geliştirir. Bir oyuncu “Örnek Profesyonel” liğe kadar bile adım adım çıkabilir. Oyuncunun kişiliği “Profesyonellik, Tutku ve Kararlılık” değerlerinin artmasıyla gelişir. Ayrıca bu özellikler oyuncuların gelişiminde direk rol oynarlar. Bu değerler ne kadar yüksekse, oyuncular o kadar hızlı gelişir.

Bu gelişimler, oyuncu 23 yaşına gelene kadar daha hızlı artar. Oyuncularımıza ders aldırırken, "Örnek Profesyonel, Oldukça Profesyonel” kişilikli ve yüksek kararlılık değeri olan oyunculardan aldırmayı unutmamalıyız.

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/tutoring2_zps4db72f70.png

Kim-kime-nasıl ders vermeli ?

Aşağıda belirttiğim maddelere uyduğunuz taktirde bu soruların cevabını bulacaksınız.

Ders veren oyuncunun kişiliği daha iyi olmalıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi "Örnek Profesyonel, Oldukça Profesyonel” gibi kişiliklere sahip olan oyuncular her daim daha yararlı olurlar. Bu iki kişiliği “Çalışkan, Oldukça Sportif ve Azimli” gibi kişilikler izler.

En iyi ders verecek oyuncuyu, en potansiyelli oyuncunuza saklayın. Cümle kendisini ifade ediyor. Zaten bu durumu hepimiz aklımıza getirmişizdir. En çok verim almayı hedeflediğimiz oyuncunun hocası ne kadar iyiyse, o kadar iyi.

Birbirine yakın iki ders verecek hoca varsa; (Xavi&Iniesta) ders vereceği oyuncu şu şekilde seçilmelidir.
• Oyuncunun “Sevdiği Kişiler” ya da oynamaktan zevk aldığı kişiler arasındaysa
• Aynı dili konuşuyorsa

Nasıl Yapacağım ? Hangisini Seçeceğim ?

Ders verecek oyuncu ile konuşuyoruz, Gelişim kısmından, Özel Ders seçeneğini seçiyoruz ve daha sonra “Ders Alan” kişiyi seçiyoruz. Karşımıza 2 seçenek geliyor.

1. Madde: Bu seçenek genç oyuncuya “Oyun Tercihi” kazandırır. Oyuncunun gizli özelliklerini arttırır (Yukarıdaki 9 madde). Hocası genç oyuncunun sevdiği kişiler arasına girer.

2. Madde: Bu seçenek genç oyuncuya “Oyun Tercihi” kazandırmaz. Oyuncunun gizli özelliklerini arttırır (Yukarıdaki 9 madde).

http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/tutoring1_zps1d6aa736.png

Not: “Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ (https://hotfile.com/dl/232269708/719486d/Tutoring_Rehberi.rar.html)

-sentugo-

ReaList
16.Ocak.2013, 13:52
Ellerine sağlık Alper.

Redrum
16.Ocak.2013, 15:16
Oncelikle ellerine sağlık harika bir rehber olmuş. Bir sorum olacaktı.1. seçenek ile 2. seçenek arasında hala anlayamadığım noktalar var. 1. Seçenek daha karlı gözüküyor, niye onu seçmeyelim ki? 2. seçeneğin başka bir artısı yok mu?

lakin1907
16.Ocak.2013, 15:54
Mesela ders verecek adam örnek profesyoneldir ama PPM'lerinde "hakemle tartışır" gibi kötü özellikler vardır, ya da ders vereceği adamın yaratıcılığı düşüktür ders verenden "sık sık arapası dener" PPM'ini almasını istemezsiniz vs. vs.

sentugo
16.Ocak.2013, 18:42
Oncelikle ellerine sağlık harika bir rehber olmuş. Bir sorum olacaktı.1. seçenek ile 2. seçenek arasında hala anlayamadığım noktalar var. 1. Seçenek daha karlı gözüküyor, niye onu seçmeyelim ki? 2. seçeneğin başka bir artısı yok mu?

Mesela ders verecek adam örnek profesyoneldir ama PPM'lerinde "hakemle tartışır" gibi kötü özellikler vardır, ya da ders vereceği adamın yaratıcılığı düşüktür ders verenden "sık sık arapası dener" PPM'ini almasını istemezsiniz vs. vs.

Cevap çok doğru.

FM 2013'te 2. seçenek ile 1. seçenek arasındaki tek fark "Oyun Tercihleri"nin aktarılıp aktarılmaması.

mustiUA
17.Ocak.2013, 17:50
yine 10 numara rehbermiş eve gidince pdfsini alıp diğer rehberlerin yanına koyarım hemen :)

mmllhh
22.Ocak.2013, 18:27
Çok güzel bir yazı daha teşekkürler ama sanki 12 için yazılarından birinde tutoring için kişilikleri için birbirine uyumlu olması gerekir diye bir şey yazdığını hatırlıyorum yanılıyor muyum?

sentugo
22.Ocak.2013, 19:19
Çok güzel bir yazı daha teşekkürler ama sanki 12 için yazılarından birinde tutoring için kişilikleri için birbirine uyumlu olması gerekir diye bir şey yazdığını hatırlıyorum yanılıyor muyum?

FM 2012 de olduğu gibi bu 13'te de bu özellik önemli. Kişiliklerin birbirine uyumlu olmasından çok, ders verenin düzgün kişilikli ve ders alanın da "Pozitif Kişilik Özelliklerinden" birine sahip olması gerekir. (Oyuncu kişilikleri Rehberi)

Zaten öbür türlü genç olan oyuncu pek bir gelişim göstermez ve ders tamamlanamadan biter.

kebogunduz92
18.Şubat.2013, 17:04
Gerçekten yararlı bilgiler

Bonzi
27.Şubat.2013, 17:13
Eğitim alan genç oyuncu için deneyimli ancak kiralık bir oyuncuyu ayarlamışsak ve bu eğitim sona ermeden önce söz konusu deneyimli oyuncunun kira süresi sona ererek takımdan ayrılması halinde genç oyuncunun akıbeti ne oluyor?

sentugo
27.Şubat.2013, 23:25
Zaten o zaman aralarındaki iletişim bitiyor. Ders bitiyor yani. O genç oyuncuya yeni hocalar tutabilirsiniz anlamına gelir.

abut
01.Mart.2013, 13:05
Yerimi bilmiyorum ama Batuhan Karadenize özel ders aldıramıyorum hepsini red ediyor ciddi anlamda mental eksikliği var yüksek potansiyeline rağmen

sentugo
01.Mart.2013, 13:50
Batuhan'ın kişilik özelliği ile de ilgisi olabilir.

Deus Dominus
01.Mart.2013, 23:07
Anlaşmazlığı çok yüksek. Sevdiği, beğendiği biri varsa takımda onunla eşleştirmeyi deneyin.

abut
02.Mart.2013, 00:34
Anlaşmazlığı çok yüksek. Sevdiği, beğendiği biri varsa takımda onunla eşleştirmeyi deneyin.
Teşekkür ederim kişiliği düzgün bir veteranı takımıma katıp deneyeceğim

Deus Dominus
02.Mart.2013, 22:10
Herkesi kabul etmez, bu sebeple kişiliği düzgünmüş değilmiş ikna etmesi kolay bir adam değil Batuhan ve onun gibi oyuncular :D Elmander, Kuyt gibi bir forvet bulabilirsen güzel tutor olur ama önce kendilerini Batuhan'a ispat etmeleri gerek :D

William Rookwood
04.Mart.2013, 02:23
Batuhan'dan hiçbirşey olmaz bence. Tutoring yapsanda gelişime kapalı bir oyuncu.

Deus Dominus
04.Mart.2013, 11:25
İşte gelişime açmak için tutoring yaptırıyoruz ya :)

William Rookwood
06.Mart.2013, 02:14
Oyunda görülmeyen özüllerinine bakılırsa Batuhan Pek İlerleme kaydedemez bence. Kararlılık, hırs, profesyonellik vasat. İlerlemesi için bu özelliklerinde iyi olması lazım yoksa isterseniz Ronaldo ile tutoring yaptırın aynı kalır

Deus Dominus
06.Mart.2013, 02:24
Ben 'oyunda' toparlanabileceğine inanıyorum. Yaşı fazla değil ve bir futbolcuya 23 yaşına kadar tutuoring yaptırabiliyoruz. Tek sorun yüksek uyuşmazlığı, ikna etmek lazım tutoring'e :)

abut
06.Mart.2013, 12:21
Ben 'oyunda' toparlanabileceğine inanıyorum. Yaşı fazla değil ve bir futbolcuya 23 yaşına kadar tutuoring yaptırabiliyoruz. Tek sorun yüksek uyuşmazlığı, ikna etmek lazım tutoring'e :)

Sergio galvan diye bir veterandan ders aldırdım zar zor ikna ettim :) kararlılığı 13 e yükseldi anlaşmazlığı 14 e indi ilk sezonu yeni bitirdim.Yavaş yavaş istediğim seviyeye gelîyor.Potansiyeline ulaştırıcam güvenim tam :)

Deus Dominus
06.Mart.2013, 18:48
Bende açıp bir deneyeyim dedim, zar zor Kamara'yla tutoringe ikna ettim. Ama ondan çok daha inat bir isim var kadroda, Özgür Çek. Tam 7 futbolcuyla tutoring teklifime karşı çıktı. En son 8.'de pes etti :D

abut
07.Mart.2013, 14:07
Bende açıp bir deneyeyim dedim, zar zor Kamara'yla tutoringe ikna ettim. Ama ondan çok daha inat bir isim var kadroda, Özgür Çek. Tam 7 futbolcuyla tutoring teklifime karşı çıktı. En son 8.'de pes etti :D

Dedeyle tutor yaptırmıştım özgüre bir hayli faydası oldu.Adili Endoğandan baya umutluyum ona tutor yaptırıyorum bakalım. Bana kalırsa en iyi yerli yardımcı forvet olma potansiyeline sahip :)

Bonzi
07.Mart.2013, 23:30
Özel ders olayında şöyle bir sınır/kural var mı?

Yaşlı oyuncu (A), genç oyuncuya (B) eğitim vermeye başlıyor ve süreç tamamlanıyor. Bu B oyuncusu, A oyuncusundan birkaç kez daha (eğitim için gereken yaş sınırına gelene dek) ders alabiliyor mu? Yoksa B'nin A'dan alabileceği ders limiti 1 ile mi sınırlı?

sentugo
08.Mart.2013, 00:06
Özel ders olayında şöyle bir sınır/kural var mı?

Yaşlı oyuncu (A), genç oyuncuya (B) eğitim vermeye başlıyor ve süreç tamamlanıyor. Bu B oyuncusu, A oyuncusundan birkaç kez daha (eğitim için gereken yaş sınırına gelene dek) ders alabiliyor mu? Yoksa B'nin A'dan alabileceği ders limiti 1 ile mi sınırlı?

Ders alabiliyor ancak pek yararlı olmuyor. Başarılı bir ders sonunda zaten B oyuncusu A oyuncusundan çoğu şeyi kapıyor. İkinciye aldığı ders başarılı geçtiği bir dersi bir daha almak gibi birşey.

Bonzi
08.Mart.2013, 00:36
Hmm... Benim teknik personel, bu yönde tavsiye verip hep aynı isimleri sunuyordu bana. Demek ki böyle bir durumda teknik heyetin yönlendirmesini göz ardı etmek gerekecek.

Deus Dominus
08.Mart.2013, 01:27
Eğitimi verenle öğrenci arasında çok büyük fark varsa tekrar tutoring yaptırabilirsin aynı kişiye. Yalnız 2 ay kadar beklemen gerekiyor tekrar aynı isimleri eşleştirmek için.

himone
25.Mayıs.2013, 22:18
Arkadaşlar acele öğrenmek istediğim birşey var. Normalde tutor verirken determination'ı fazla olmadığı sürece vermiyoruz. Ama ders alması gereken oyuncunun determinationı 20 ise ve diğer mental özellikleri düşükse ona determination'ı 16 olan bir oyuncuya tutor versem determination'ın düşmesine değer mi? Yoksa ne olursa olsun dokunma mı dersiniz? Bu şekilde 2-3 tane potansiyeli iyi olan oyuncum var ama ders verecek adamların determination'ı maksimum 16-17 ve genç oyuncuların mental özelliklerini de tutor haricinde geliştirmek çok zor oluyor.

sentugo
26.Mayıs.2013, 14:20
Arkadaşlar acele öğrenmek istediğim birşey var. Normalde tutor verirken determination'ı fazla olmadığı sürece vermiyoruz. Ama ders alması gereken oyuncunun determinationı 20 ise ve diğer mental özellikleri düşükse ona determination'ı 16 olan bir oyuncuya tutor versem determination'ın düşmesine değer mi? Yoksa ne olursa olsun dokunma mı dersiniz? Bu şekilde 2-3 tane potansiyeli iyi olan oyuncum var ama ders verecek adamların determination'ı maksimum 16-17 ve genç oyuncuların mental özelliklerini de tutor haricinde geliştirmek çok zor oluyor.

Değer değer.

himone
26.Mayıs.2013, 15:38
Sağolasın sırf bu muhabbet yüzünden tutor yaptırmaya tereddüt ettiğim adamlar vardı.

Ralph
02.Ağustos.2013, 16:58
Oyuncuların gizli özellikleri oyuna girdiklerinden itibaren emekli olana kadar aynı mı kalıyor yoksa yükseliyormu? (ders alarak gelişmeyenlerden bahsediyorum. Yada belirli bir yere kadar ders almış, 22 yaşını geçmiş diyelim, yine de gelişiyormu kendi kendine?)

sentugo
02.Ağustos.2013, 17:43
Oyuncuların gizli özellikleri oyuna girdiklerinden itibaren emekli olana kadar aynı mı kalıyor yoksa yükseliyormu? (ders alarak gelişmeyenlerden bahsediyorum. Yada belirli bir yere kadar ders almış, 22 yaşını geçmiş diyelim, yine de gelişiyormu kendi kendine?)

Çok güzel bir soru. Zaten rehberde de belirtildiği üzere tutoring gizli özelliklerin gelişmesine yarar sağlar.

Altta bulunan özellikler zaten oyuncuların gizli özellikleridir.

2. Adaptasyon (Adaptability)
3. Tutku (Ambition)
4. Tartışma (Controversy)
5. Sadakat (Loyalty)
5. Baskı (Pressure)
6. Profesyonellik (Professionalism)
7. Sportmenlik (Sportsmanship)
8. Mizaç (Temperament)

Rehberde bu özelliklerin geliştiği çok açık bir şekilde belirtilmiştir.

Tutoring'in etki etmediği gizli özellikler de bulunmaktadır.

Dirtiness - Çirkeflik
Important Matches - Önemli Maçlar
Injury Proneness - Sakatlık Eğilimi

özellikleri tutoringten etkilenmez ve oyunun başında ne girildiyse o değerde sabit olarak kalırlar. Bu geri kalan özellikler de gözlemci raporlarında ortaya çıkarlar.

Ama tutoring yapılmaksızın bu özeliklerin gelişip gelişmeyeceğinden emin değilim. Tahminim gelişeceği yönündedir. Oyuncular yaşlandıkça mental özellikleri artarken gizli özellikleri de artıyor olabilir.

Önder HOCA
02.Ağustos.2013, 22:27
gizli özelliklerin bir kaçı tutorsuzda gelişiyor tabi ama en fazla 2 yada 3 tik artıyor

devamlılığın(consistencydi sanırım) arttığına şahit olmuştum

Ralph
04.Ağustos.2013, 00:00
Kontrol ettim oyun içerisinde. Gizli özelliklerden kendi kendine artan 2 özellik var;

Devamlılık, Çok yönlülük.

Bunlar dışında kendi kendine artan gizli özellik bulunmamaktadır.

jevox06
27.Ağustos.2013, 10:35
Bazen özel ders verirken ders vermesi gereken adamda ders alacak adamın ismi gözükmüyor. Bunun sebebi nedir ?

sentugo
27.Ağustos.2013, 13:32
Bazen özel ders verirken ders vermesi gereken adamda ders alacak adamın ismi gözükmüyor. Bunun sebebi nedir ?

O sırada teknik heyetteki antrenörler falan size o kişini o kişiye ders ermesini öneriyorlardır. Siz de tam o sırada özel ders vermek istemişsiniz.

Ancak itibar etmeyiniz. Siz daha iyisini biliyorsunuz :)

hyuga10
28.Ağustos.2013, 21:13
16-17 yaşında genç bir oyuncuma 31 yaşında bir oyuncudan ders aldırıyorum. Dersi veren kişinin kararlılık değeri 18-19 mu neydi alanın ise 13tü sanırım. Ders oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor ve aradan uzun bir süre geçtikten sonra bitiyor hatta asistan menajerim şu oyuncu şunun engin bilgilerinden yararlandı diyor. Kararlılık özelliğine bakıyorum, son özelliklerin değişimini göster tiki de açık maksimum verimde görünüyor, yemyeşil, ama oyuncumun kararlılık değeri hiç değişmiyor. 13te sabit kalıyor. Sonra başka bir oyuncudan eğitim aldırıyorum, yine yüksek kararlılıklı oyuncu yine aynı şeyler oluyor bu neden olabilir?

sentugo
28.Ağustos.2013, 22:17
16-17 yaşında genç bir oyuncuma 31 yaşında bir oyuncudan ders aldırıyorum. Dersi veren kişinin kararlılık değeri 18-19 mu neydi alanın ise 13tü sanırım. Ders oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor ve aradan uzun bir süre geçtikten sonra bitiyor hatta asistan menajerim şu oyuncu şunun engin bilgilerinden yararlandı diyor. Kararlılık özelliğine bakıyorum, son özelliklerin değişimini göster tiki de açık maksimum verimde görünüyor, yemyeşil, ama oyuncumun kararlılık değeri hiç değişmiyor. 13te sabit kalıyor. Sonra başka bir oyuncudan eğitim aldırıyorum, yine yüksek kararlılıklı oyuncu yine aynı şeyler oluyor bu neden olabilir?

Şimdi sizden şunu yapmanızı isteyeceğim.

O oyuncuya gelin,
Sağ üstten antrenman kısmına gelin,
Sağdaki oyuncu özelliklerinden sadece kararlılık özelliği seçili olsun, diğerlerini kapatın,
Gelişim kısmından "Özellikler" in yerine "Grafik" i seçin,
Alttan üste olan değerler 0 ile 20'yi temsil ediyor...

http://img812.imageshack.us/img812/2083/af0u.png

Kararlılık özelliği düşedebilir ancak hiç değişmemesi olamaz. Yukarıdaki grafikteki gibi yaparsanız 14 değeri ile 13 değeri arasındaki farkı daha rahat görürsünüz. Eğer oyuncunun özelliği 14'e yakınlaşmışsa 14 olacaktır... Ancak daha çok 13'e yakınsa oyuncu özelliklerinde 13 olarak gözükecektir.

hyuga10
29.Ağustos.2013, 20:16
http://i39.tinypic.com/jsgadz.jpg

Tablo böyle hocam, dediğiniz gibi gelişiyormuş, ama beklediğimden biraz daha yavaş olduğu için gözüme çarpmamış. Diğer oyuncularımda mesela determination 18 olan bir oyuncum 11 olan birine tutoring yaptırdığımda 18 oluyordu rahat bir şekilde bu oyuncuda nedense böyle bir gelişim olmadı, 14 şimdilik daha da yükselecektir elbet.

pappi
04.Haziran.2014, 12:59
genç oyuncunun bir başka özelliğine (profesyonellik,azim gibi) bağlı olarak gelişmi yavaş olabilir.genç oyuncu alırken profesyonellik,azim,hırs gibi özelliklerin 15 üzeri olmasına dikkat etmek gerek.hepsi değilse bile en azından birinin yada ikisinin yüksek olması da hızlı gelişimi için etkilidir.

sırf tutoring için yaşlı ama yetenekli oyuncuları elimde tutuyorum.Mesela tottenham'da Dembele çok sakatlanıyor,iyi bir orta saha ancak sık sık sakatlanmalardan dolayı verim alamadığım bir oyuncuydu.normalde hemen satardım ancak teknik ve mental özellikleri yüksek olduğu için elimde tuttum,en az 3 tane regenin hızla gelişmesine ve iyi orta sahalar olmasına katkı sağladı :) şimdi portsmouth ile oynuyorum,cl ye kadar çıkardım,genç yetenekler alıyorum,ayrıca mental ve teknik özelliği yüksek yaşlı oyuncular da transfer ediyorum (genelde serbest kalan 30 yaş üstü) yaşlıları gençleri yetiştirmekte kullanacam,hem as takımda karışık oynatacam hem tutoring yapacam sinerji olacak :D

AngelDiMaria
16.Ekim.2014, 14:36
Teşekkürler.