PDA

View Full Version : Genel Soru-Cevap

perpetua
17.Ocak.2013, 14:51
Peki burada hangi özelliklerin geliştirileceği için bir tartışma olacak mı yoksa araştırmacının kafasında belli mi değişiklik?

Bu konuyla alakalı olmasa da takım araştırmacılarının futbolcuların özelliklerini girerken diğer takım araştırmacılarıyla dayanışma yapmasının iyi olacağını düşünüyorum. Mesela gerçek hayatta neredeyse aynı özelliklere sahip oyuncular oyunda çok alakasız özelliklere sahip olabiliyor, sonra bu adam şöyleyese bu böyle olmalıydı tartışmaları bitmiyor.

Bu karsilastirma ve tartismalar yapiliyor.

Ama daha onemlisi bence, takimlar arasi karsilastirmadan daha cok takim icinde karsilastirma yapmak.

Takim icinde dengesizlik olursa, takimlar arasinda karsilastirmaya gidilince dengesizlik olmasi daha da muhtemel.

himone
17.Ocak.2013, 15:43
Bu karsilastirma ve tartismalar yapiliyor.

Ama daha onemlisi bence, takimlar arasi karsilastirmadan daha cok takim icinde karsilastirma yapmak.

Takim icinde dengesizlik olursa, takimlar arasinda karsilastirmaya gidilince dengesizlik olmasi daha da muhtemel.

Benim bahsettiğim karşılaşma daha çok aynı tarzda oynayan adamlar için geçerli. En basit örneği Muhammed Demirci ve Recep Niyaz. İkisi de aynı tarzda ve aynı yaşlarda oyuncular, ikisi hakkında da aslında çok fikir olmamasına rağmen Recep'in potansiyeli -8 ve birçok değer random, Muhammed'in potansiyeli -9 ve birçok değeri girilmiş durumda. Bu konuyu hepiniz biliyosunuzki çok tartıştık.

Galatasaray'da Emre Çolak çok tartışılıyor ama benim bir fikrim yok çok ayrıntılı bakmadım. Mesela Burak ve Sow çok kıyaslandı, özellikle sırf geçen seneki özelliklerine bakılarak Sow Burak'a göre daha düşük özelliklere sahip ama bu sene gerçekten çok iyi. Benim bahsettiğim olay bu tarz kıyaslamalar.

Mesela Türkiye'de en iyi kaleciler Volkan ve Muslera deniliyor (sadece 2 oyuncu kıyaslamak için Onur ve Tolga'yı saymıyorum) GS araştırmacısı Muslera Handlig değerine 18 veriyor, FB araştırmacısı 15 veriyor (mesela diyorum gerçek değerleri hakkında şu an bilgim yok) halbuki neredeyse aynı özellikler olması gerekirken arada 3 birim fark var. Bu şekilde 4-5 farklı değer girildiği zaman sonuç alakasız olabiliyor.

perpetua
17.Ocak.2013, 17:09
Benim bahsettiğim karşılaşma daha çok aynı tarzda oynayan adamlar için geçerli. En basit örneği Muhammed Demirci ve Recep Niyaz. İkisi de aynı tarzda ve aynı yaşlarda oyuncular, ikisi hakkında da aslında çok fikir olmamasına rağmen Recep'in potansiyeli -8 ve birçok değer random, Muhammed'in potansiyeli -9 ve birçok değeri girilmiş durumda. Bu konuyu hepiniz biliyosunuzki çok tartıştık.

Galatasaray'da Emre Çolak çok tartışılıyor ama benim bir fikrim yok çok ayrıntılı bakmadım. Mesela Burak ve Sow çok kıyaslandı, özellikle sırf geçen seneki özelliklerine bakılarak Sow Burak'a göre daha düşük özelliklere sahip ama bu sene gerçekten çok iyi. Benim bahsettiğim olay bu tarz kıyaslamalar.

Mesela Türkiye'de en iyi kaleciler Volkan ve Muslera deniliyor (sadece 2 oyuncu kıyaslamak için Onur ve Tolga'yı saymıyorum) GS araştırmacısı Muslera Handlig değerine 18 veriyor, FB araştırmacısı 15 veriyor (mesela diyorum gerçek değerleri hakkında şu an bilgim yok) halbuki neredeyse aynı özellikler olması gerekirken arada 3 birim fark var. Bu şekilde 4-5 farklı değer girildiği zaman sonuç alakasız olabiliyor.

Recep-Muhammed konusunda cok konusacak bir sey yok acikcasi. Ikisi de simdiye kadar cok az oynadi. Ufak bir youtube A2 ligi videosu ile Recep'in cok hizli ucan giden oyuncu olarak dusunulmesi mumkun ama A takimda oynayinca bu hizin olmadigi goze carpiyor. Bu tip fazla oynamamis oyuncular icin bilginin dogrulugu konusunda buyuk bir standart sapmanin olmasi kadar dogal bir sey yok. Zaten bu tip genc oyuncular icin esasinda en onemli olan kisisel ozellikler tamamen bos birakilmis durumda ve ne olacaklari da cok belirsiz. Recep ustunde bu kadar durulmasini da tam cozemiyorum. Pekala oynadikca onun ozellikleri konusunda cok daha dogru degerlendirmeler yapacagiz ama bana oyle geliyor ki yorumlarin cogu insanlarin Recep'in oldugundan daha cok olmasini istediklerine dayanarak yapiliyor.

Burak ile Sow'un arasinda cok ufak bir fark var. CA bunu gosteriyor zaten. Ama bazi ozellikleri olmasi gerektiginden yuksek, bazilari da olmasi gerektiginden dusuk yansitilmis olabilir. Eger CA konusunda cok buyuk hata yoksa, zaten ufak detaylar uzerinde konusuyoruz demektir. Yani buyuk yaygara kopartmanin da bir nedeni yoktur. Yani Sow'un CA'sini 120, Burak'i 140 yapmis olsak, bu buyuk bir hatadir. Ama Burak'in bitiriciliginin 16, Sow'un 18 olmasini bir hata olarak degerlendiremeyiz. Veya bu iki oyuncunun kaliteleri benzer seviyedeyse, Sow'un sezileri 16, Burak'in 13 ise, veya Sow'un kafa vuruslari 13, Burak'in ise 10 ise Burak'in bir baska ozelliginin Sow'dan daha iyi olmasi kadar dogal bir sey olamaz.

Benim bu forumlarda gordugum yorumlar genelde:

1. Tuttugum takimin oyuncusunun nispeten dusuk seviyede olan ozellikleri (yani 7-10) daha yuksek olmali.

2. Rakip takimin oyuncusunun nispeten yuksek seviyede olan ozellikleri (yani 15-18) daha dusuk olmali.

Yani rakip takim oyuncusunun yuksek seviye ozelligi olmasin. Benim takimimin oyuncusunun da zayif ozelligi olmasin. Halbuki bence genelde hatalar orta seviye ozelliklerde olur cunku oyuncunun bu konuda iyi mi, kotu mu oldugu cok dikkatle gozlemlenememistir. Yukarida yazdigim tipteki yorumlar yuzunden de acikcasi bu forumlardan hemen hemen hic faydalanamiyoruz. Bazen ilginc bir degerlendirme yapiliyor ve oyuncunun oyun stilinin mevcut ozellikler icin dogru veya yanlis oldugu anlatiliyor. O zaman tekrar dusunmemiz gerekiyor.

Ama bir oyuncu bir iki macta iyi oynadi, haydi butun dusuk gorunen ozelliklerini yukseltelim seklindeki yorumlar gercekten hic faydali degil. Genelde cok yuksek verilen ve cok dusuk verilen ozellikler konusunda zaten kolay kolay hata olmaz bence. Cunku bu ozellikler zaten bizim de gozumuze cok cabuk batar.

Muslera-Volkan konusunda da eger genel seviyelerinin birbirine yakin olmasi gerektigi konusunda anlastiysak, Burak ve Sow orneginde oldugu gibi gerisi ufak detay. Mesela Volkan'in handling'i Muslera'ya kiyasla 3 puan daha yuksek olabilirse, o zaman Volkan'in bire birleri Muslera'ya kiyasla 3 puan dusuk olabilir. Ikisi benzer kalitede oyuncu diye butun ozellikleri birbirine yakin olmak zorunda degil. Olmamali da zaten cunku ikisi benzer kalitede olsa da birbirinden farkli sekilde yetismis, farkli tecrubeleri yasayarak bugunku hale gelmis kaleciler.

Bu yazdigim fark neden olusmus olabilir? Mesela toplari tutma konusunda daha basarili olmak icin Volkan agirlik kaldirarak guclenirken, Muslera sahada bire bir antrenmanina yogunlasmistir ve bu konuda biraz daha fazla tecrube/beceri kazanmistir. Boyle mi degil mi kesin bir dille soyleyemem ama sahada olup bitene bakinca bu konuda bir fikir yurutmek cok mantik disi bir fikir yurutme olmasa gerek.

Önder HOCA
17.Ocak.2013, 17:14
@perpetua hocam peki recep in top kapma pozisyon alma markaj gibi özelliklere set girilip girilmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz

perpetua
17.Ocak.2013, 17:15
@perpetua hocam peki recep in top kapma pozisyon alma markaj gibi özelliklere set girilip girilmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz

Son 6 ayda Recep'i biraz daha fazla gozlemledigimiz icin bu ozellikler hakkinda tabii biraz daha fazla dusuncemiz olustu ve bunlari yansitiyoruz.

himone
17.Ocak.2013, 17:51
Recep-Muhammed konusunda cok konusacak bir sey yok acikcasi. Ikisi de simdiye kadar cok az oynadi. Ufak bir youtube A2 ligi videosu ile Recep'in cok hizli ucan giden oyuncu olarak dusunulmesi mumkun ama A takimda oynayinca bu hizin olmadigi goze carpiyor. Bu tip fazla oynamamis oyuncular icin bilginin dogrulugu konusunda buyuk bir standart sapmanin olmasi kadar dogal bir sey yok. Zaten bu tip genc oyuncular icin esasinda en onemli olan kisisel ozellikler tamamen bos birakilmis durumda ve ne olacaklari da cok belirsiz. Recep ustunde bu kadar durulmasini da tam cozemiyorum. Pekala oynadikca onun ozellikleri konusunda cok daha dogru degerlendirmeler yapacagiz ama bana oyle geliyor ki yorumlarin cogu insanlarin Recep'in oldugundan daha cok olmasini istediklerine dayanarak yapiliyor.

Burak ile Sow'un arasinda cok ufak bir fark var. CA bunu gosteriyor zaten. Ama bazi ozellikleri olmasi gerektiginden yuksek, bazilari da olmasi gerektiginden dusuk yansitilmis olabilir. Eger CA konusunda cok buyuk hata yoksa, zaten ufak detaylar uzerinde konusuyoruz demektir. Yani buyuk yaygara kopartmanin da bir nedeni yoktur. Yani Sow'un CA'sini 120, Burak'i 140 yapmis olsak, bu buyuk bir hatadir. Ama Burak'in bitiriciliginin 16, Sow'un 18 olmasini bir hata olarak degerlendiremeyiz. Veya bu iki oyuncunun kaliteleri benzer seviyedeyse, Sow'un sezileri 16, Burak'in 13 ise, veya Sow'un kafa vuruslari 13, Burak'in ise 10 ise Burak'in bir baska ozelliginin Sow'dan daha iyi olmasi kadar dogal bir sey olamaz.

Benim bu forumlarda gordugum yorumlar genelde:

1. Tuttugum takimin oyuncusunun nispeten dusuk seviyede olan ozellikleri (yani 7-10) daha yuksek olmali.

2. Rakip takimin oyuncusunun nispeten yuksek seviyede olan ozellikleri (yani 15-18) daha dusuk olmali.

Yani rakip takim oyuncusunun yuksek seviye ozelligi olmasin. Benim takimimin oyuncusunun da zayif ozelligi olmasin. Halbuki bence genelde hatalar orta seviye ozelliklerde olur cunku oyuncunun bu konuda iyi mi, kotu mu oldugu cok dikkatle gozlemlenememistir. Yukarida yazdigim tipteki yorumlar yuzunden de acikcasi bu forumlardan hemen hemen hic faydalanamiyoruz. Bazen ilginc bir degerlendirme yapiliyor ve oyuncunun oyun stilinin mevcut ozellikler icin dogru veya yanlis oldugu anlatiliyor. O zaman tekrar dusunmemiz gerekiyor.

Ama bir oyuncu bir iki macta iyi oynadi, haydi butun dusuk gorunen ozelliklerini yukseltelim seklindeki yorumlar gercekten hic faydali degil. Genelde cok yuksek verilen ve cok dusuk verilen ozellikler konusunda zaten kolay kolay hata olmaz bence. Cunku bu ozellikler zaten bizim de gozumuze cok cabuk batar.

Muslera-Volkan konusunda da eger genel seviyelerinin birbirine yakin olmasi gerektigi konusunda anlastiysak, Burak ve Sow orneginde oldugu gibi gerisi ufak detay. Mesela Volkan'in handling'i Muslera'ya kiyasla 3 puan daha yuksek olabilirse, o zaman Volkan'in bire birleri Muslera'ya kiyasla 3 puan dusuk olabilir. Ikisi benzer kalitede oyuncu diye butun ozellikleri birbirine yakin olmak zorunda degil. Olmamali da zaten cunku ikisi benzer kalitede olsa da birbirinden farkli sekilde yetismis, farkli tecrubeleri yasayarak bugunku hale gelmis kaleciler.

Bu yazdigim fark neden olusmus olabilir? Mesela toplari tutma konusunda daha basarili olmak icin Volkan agirlik kaldirarak guclenirken, Muslera sahada bire bir antrenmanina yogunlasmistir ve bu konuda biraz daha fazla tecrube/beceri kazanmistir. Boyle mi degil mi kesin bir dille soyleyemem ama sahada olup bitene bakinca bu konuda bir fikir yurutmek cok mantik disi bir fikir yurutme olmasa gerek.

Açıkçası benim Recep ve Muhammed hakkında düşündüklerim değişmedi bence bu iki futbolcu da abartıldıkları gibi olamayacaklar. Zaten benim gibi karşı çıkanlar genelde Muhammed böyleyse Recep te böyle olmalıdır şeklinde ama dediğiniz gibi arada sapma olması gayet normal zaten bu konuda anlaşmışızdır. Bence ikisinin de potansiyelleri 140 civarı olacak şekilde ayarlanmalı. Gerçekte Salih önemli maçlarda oynadı ve bize hem fikir hem de ışık verdi. Ama Muhammed ve Recep için şu ana kadar böyle bir durum söz konusu değil. Hele Muhammed için hiç değil.

Burak Sow, Volkan Muslera gibi örneklerde eğer aradaki farkı genel olarak ca lar üzerinden kapatıyorsanız o zaman diyecek birşey yok. Ben Burak ile hiç oynamadığım için pek fikir sahibi değilim ama oyuncunun profilinde de şu şekilde fikir beyan etmiştim Eğer oyuncu senede 25 civarı gol atan bir oyuncuysa profili doğrudur çünkü gerçek hayatta da bu şekilde gol sayısı. Ama golleri orta sahadan alıp 3-4 kişi çalımlayıp atabiliyorsa sorun buradadır, asıl özelliği defans arkasına sarkmasıdır. Sow için de şöyle bir sorun var ben iki farklı kariyerde 1'er sezon oynadım ve oyuncu ayağına top geldiği gibi pas veriyor hiç çalım atamıyor. Buradan şu sonuç çıkıyor oyuncular genel olarak doğru ca değerlerine sahip olsa da oyun tarzlarında hata oluşmuş demektir. Bu durumun ca lar üzerinde oynama yapılmadan düzeltilmesi gerekmektedir. Kaleciler için yapacak birşey yok zaten dediğim gibi profillerine bakmadan örnek olsun diye söylemiştim ve dediklerinize katılıyorum zaten.

perpetua
17.Ocak.2013, 22:23
Açıkçası benim Recep ve Muhammed hakkında düşündüklerim değişmedi bence bu iki futbolcu da abartıldıkları gibi olamayacaklar. Zaten benim gibi karşı çıkanlar genelde Muhammed böyleyse Recep te böyle olmalıdır şeklinde ama dediğiniz gibi arada sapma olması gayet normal zaten bu konuda anlaşmışızdır. Bence ikisinin de potansiyelleri 140 civarı olacak şekilde ayarlanmalı. Gerçekte Salih önemli maçlarda oynadı ve bize hem fikir hem de ışık verdi. Ama Muhammed ve Recep için şu ana kadar böyle bir durum söz konusu değil. Hele Muhammed için hiç değil.

Burak Sow, Volkan Muslera gibi örneklerde eğer aradaki farkı genel olarak ca lar üzerinden kapatıyorsanız o zaman diyecek birşey yok. Ben Burak ile hiç oynamadığım için pek fikir sahibi değilim ama oyuncunun profilinde de şu şekilde fikir beyan etmiştim Eğer oyuncu senede 25 civarı gol atan bir oyuncuysa profili doğrudur çünkü gerçek hayatta da bu şekilde gol sayısı. Ama golleri orta sahadan alıp 3-4 kişi çalımlayıp atabiliyorsa sorun buradadır, asıl özelliği defans arkasına sarkmasıdır. Sow için de şöyle bir sorun var ben iki farklı kariyerde 1'er sezon oynadım ve oyuncu ayağına top geldiği gibi pas veriyor hiç çalım atamıyor. Buradan şu sonuç çıkıyor oyuncular genel olarak doğru ca değerlerine sahip olsa da oyun tarzlarında hata oluşmuş demektir. Bu durumun ca lar üzerinde oynama yapılmadan düzeltilmesi gerekmektedir. Kaleciler için yapacak birşey yok zaten dediğim gibi profillerine bakmadan örnek olsun diye söylemiştim ve dediklerinize katılıyorum zaten.

Sow'un topu lieriye tasimadigini her mac ve hemen hemen her pozisyonda gozlemliyorum. Ustelik cok musait kontra atak pozisyonlarinda bile. Ozellikle topu orta sahada aldigi zaman ilk is yakindaki birisine vermek ve pozisyonuna gecmek. Mesela Kuyt'un dripling becerisi 10 ise, topu ondan daha az ileriye tasiyabilen Sow'un dripling degerinin nasil daha yuksek olabilecegini ben cozumleyemiyorum kafamda. Veya Salih'e verilen dripling degeri ile Sow'un dripling becerisini de tartmak gerekli. Sow'dan daha zayif dripling becerisi olan takimda bir tek stoperler vardir bence. Ama tabii atletik oyuncu ve genis alan buldugunda biraz top surer. Ama o kadar.

Ote yandan Burak Yilmaz'da kabahati topu surmesinden daha cok topu kontrol etmesinde ariyorum. Yani teknik ve ilk temas. Onune verilen toplari ileriye tasimasinda da cok sorun gormuyorum. Ama tabii nispeten hantal bir vucuda sahip olmasi onun duz hat uzerinde top surmesine izin verirken, yon degistirmesi veya donmesi gerektiginde agir kaliyor ve topu kolaylikla kaybediyor.

Yani benim izlenimim Sow'un cevikligi ile dengesinin daha yuksek olarak cok becerikli olmasa da top ile hareketli olmaya fiziksel olarak daha yatkin olmasi. Burak'in ise biraz daha fazla top surme becerisi olmasina ragmen bunu sadece duz hat uzerinde yapabilen ve top kontrolu daha zayif bir oyuncu olmasi.

Escochae
17.Ocak.2013, 22:28
Pek gayret gostermeyen oyunculara fazla alismis gozler. :)

İyi o zaman daha da düşürün PA'sını ve CA'sını. Krasiç nasıl düşüyorsa Salih o kadar artmalı ki gerçekler yansıtılsın. Ayrıca siz diyorsanız ya hani Burak ve Sow arasında ya da Muslera ile Volkan arasında ufak farklar var diye. Neden hep bu ufak farklarda Gs'li oyuncular önde ? Bunu merak ediyorum.

Escochae
17.Ocak.2013, 22:31
Sow'un topu lieriye tasimadigini her mac ve hemen hemen her pozisyonda gozlemliyorum. Ustelik cok musait kontra atak pozisyonlarinda bile. Ozellikle topu orta sahada aldigi zaman ilk is yakindaki birisine vermek ve pozisyonuna gecmek. Mesela Kuyt'un dripling becerisi 10 ise, topu ondan daha az ileriye tasiyabilen Sow'un dripling degerinin nasil daha yuksek olabilecegini ben cozumleyemiyorum kafamda. Veya Salih'e verilen dripling degeri ile Sow'un dripling becerisini de tartmak gerekli. Sow'dan daha zayif dripling becerisi olan takimda bir tek stoperler vardir bence. Ama tabii atletik oyuncu ve genis alan buldugunda biraz top surer. Ama o kadar.

Ote yandan Burak Yilmaz'da kabahati topu surmesinden daha cok topu kontrol etmesinde ariyorum. Yani teknik ve ilk temas. Onune verilen toplari ileriye tasimasinda da cok sorun gormuyorum. Ama tabii nispeten hantal bir vucuda sahip olmasi onun duz hat uzerinde top surmesine izin verirken, yon degistirmesi veya donmesi gerektiginde agir kaliyor ve topu kolaylikla kaybediyor.

Yani benim izlenimim Sow'un cevikligi ile dengesinin daha yuksek olarak cok becerikli olmasa da top ile hareketli olmaya fiziksel olarak daha yatkin olmasi. Burak'in ise biraz daha fazla top surme becerisi olmasina ragmen bunu sadece duz hat uzerinde yapabilen ve top kontrolu daha zayif bir oyuncu olmasi.
Sen böyle diyorsun ama istatiksel olarak baktığın zaman takımda en fazla top süren oyuncu Sow. Burda bi tezatlık yok mu ?

perpetua
18.Ocak.2013, 01:56
İyi o zaman daha da düşürün PA'sını ve CA'sını. Krasiç nasıl düşüyorsa Salih o kadar artmalı ki gerçekler yansıtılsın. Ayrıca siz diyorsanız ya hani Burak ve Sow arasında ya da Muslera ile Volkan arasında ufak farklar var diye. Neden hep bu ufak farklarda Gs'li oyuncular önde ? Bunu merak ediyorum.

Nasil?

Gecen seneki kadrolara bakarak yaziyorum:

Volkan Muslera'nin onunde.
Yobo, Ujfalusi'nin onunde.
Caner, Emre'nin onunde.
Stoch, Emre'nin kat kat onunde.
Sow, Elmander/Baros/Necati'nin cok onunde.

Burak gecen sezon 33 gol attiktan sonra, Sow'un 2-3 CA puani onunde olmasi bu kadar buyuk meseleyse senin tedavin yok!

Bak guzel kardesim. Bana laf sokmaya ugrasma. Bu sekilde yalan yanlis yazarak attigin suclar bir degil, iki degil, uc degil. Bir katkida bulunacaksan buyur. Bulunamayacaksan da burasi sana gore degil.

perpetua
18.Ocak.2013, 02:08
Sen böyle diyorsun ama istatiksel olarak baktığın zaman takımda en fazla top süren oyuncu Sow. Burda bi tezatlık yok mu ?

Uzun metinleri okuma konusunda biraz zorlaniyorsun saniyorum. Su kisimdan cikartabildigin cevap bu mu? Burada nerede Sow az sayida dripling yapar dedim?

Yani benim izlenimim Sow'un cevikligi ile dengesinin daha yuksek olarak cok becerikli olmasa da top ile hareketli olmaya fiziksel olarak daha yatkin olmasi.

Hamit de Galatasaray'da en fazla top suren oyuncu. Bu Hamit'in top surmesinin takimin en iyisi oldugunu mu gosteriyor?

Bursa'nin en cok top suren oyuncusu da N'Diaye.

Bunlar kivrak bilekleri ve ustun topa hakim olma beceriyleriyle mi cok sayida top suruyorlar yoksa dengeli ve guclu olduklari icin mi?

Bu arada Matchstudy Kuyt icin 42 tane ceza alani cevresinde top surme, 43 tane de orta alanda top surme yazmis.

Sow'un 43 tane ceza alani cevresinde top surmesine bakarak sonuc cikartmaya calisman hic hos degil. Amac dogruyu bulmaksa ortaya birseyler koy. Uzerinde konusulabilecek bir fikirin olsun, o fikir uzerinden konusalim.

Sheriff
18.Ocak.2013, 02:13
Abi bu durumda teknik ve çevikliği düşürmek daha mantıklı değilmi? Yani öyle yada böyle sürüyor o topu :)

perpetua
18.Ocak.2013, 02:21
Abi bu durumda teknik ve çevikliği düşürmek daha mantıklı değilmi? Yani öyle yada böyle sürüyor o topu :)

Sow top surebiliyor ve ileride tutabiliyor olsa, Fenerbahce'nin ileride top tutma sorunu olur mu?

Escochae
18.Ocak.2013, 02:27
Nasil?

Gecen seneki kadrolara bakarak yaziyorum:

Volkan Muslera'nin onunde.
Yobo, Ujfalusi'nin onunde.
Caner, Emre'nin onunde.
Stoch, Emre'nin kat kat onunde.
Sow, Elmander/Baros/Necati'nin cok onunde.

Burak gecen sezon 33 gol attiktan sonra, Sow'un 2-3 CA puani onunde olmasi bu kadar buyuk meseleyse senin tedavin yok!

Bak guzel kardesim. Bana laf sokmaya ugrasma. Bu sekilde yalan yanlis yazarak attigin suclar bir degil, iki degil, uc degil. Bir katkida bulunacaksan buyur. Bulunamayacaksan da burasi sana gore degil.

Bunda sinirlenecek birşey yok sakin olur musun önce. Kimseye ithamda bulunduğum yok. Benimkisi sadece bir sitem. Recep'le Muhammet'in bir farkı yokken hatta Recep gerçek hayatta Muhammetten bile fazla şans bulabiliyorken neden Muhammet -9 diye kızdık. Aynı şekilde Salih'de oynamaya ve göze batmaya başladıkdan sonra sorduk. Ne olacak gelişicek mi diye ? Sen diyorsun ki ligde komple bir düşüş gerçekleşicek bundan dolayı geliştirmeyeceğiz. Soruyorum öyleyse Salih ligdeki oyuncular kötü diye mi bu kadar göze battı yoksa gerçekden belli bir potansiyeli vardıda ondan mı? Önce bunu anlat ki bende sana hak veriyim.

Galatasaraylı oyuncularla ilgili eleştirilerim halen daha geçerli. Burağın geçen sene Sow'dan fazla gol atması keza Musleranın Volkandan az gol yemesi daha iyi yada daha fazla CA hakedeceği anlamına gelmez. Bunu da sen benden daha iyi biliyorsun o yüzden bu bir gerekçe sayılmaz CA konusunda.

Ayrıca bu işi yapıyorsan sabırlı ve eleştiriyi kaldırabilir olman gerekiyor. Yaşından dolayı ve bana diğer konularda yaptığın yardımlardan dolayı sana karşı saygılıyım ve minnettarım ancak beni böyle şeylerle itham etmezsen mutlu olurum.

perpetua
18.Ocak.2013, 03:00
Bunda sinirlenecek birşey yok sakin olur musun önce. Kimseye ithamda bulunduğum yok. Benimkisi sadece bir sitem. Recep'le Muhammet'in bir farkı yokken hatta Recep gerçek hayatta Muhammetten bile fazla şans bulabiliyorken neden Muhammet -9 diye kızdık. Aynı şekilde Salih'de oynamaya ve göze batmaya başladıkdan sonra sorduk. Ne olacak gelişicek mi diye ? Sen diyorsun ki ligde komple bir düşüş gerçekleşicek bundan dolayı geliştirmeyeceğiz. Soruyorum öyleyse Salih ligdeki oyuncular kötü diye mi bu kadar göze battı yoksa gerçekden belli bir potansiyeli vardıda ondan mı? Önce bunu anlat ki bende sana hak veriyim.

Galatasaraylı oyuncularla ilgili eleştirilerim halen daha geçerli. Burağın geçen sene Sow'dan fazla gol atması keza Musleranın Volkandan az gol yemesi daha iyi yada daha fazla CA hakedeceği anlamına gelmez. Bunu da sen benden daha iyi biliyorsun o yüzden bu bir gerekçe sayılmaz CA konusunda.

Ayrıca bu işi yapıyorsan sabırlı ve eleştiriyi kaldırabilir olman gerekiyor. Yaşından dolayı ve bana diğer konularda yaptığın yardımlardan dolayı sana karşı saygılıyım ve minnettarım ancak beni böyle şeylerle itham etmezsen mutlu olurum.

Elestiriyi kaldiririm. Edepsizligi ise kaldirmaya niyetim yok. Cesitli basliklar altinda surekli suc atarak yazdiklarina simdiye kadar herhangi bir cikis yapmadiysam bu da alttan aldigimi gosterir. Yaptiklarina kayitsiz kaldigimi degil.

Recep ile Muhammed arasinda fark olmadigi dusuncesi size ait. Benim izledigim kadariyla var. Farkin ne oldugunu da anlattim bir kac defa. Barcelona'ya gitti veya su kadar mac oynadi da demedim. Recep'in yeterli olmayan fizigine fazla dayali bir oyun oynadigini soyledim. A2'de veya genc yas gruplarindaki oyunculardan daha cabuk oldugu icin idare ederken, A takim seviyesinde bunu yapamiyor. Fizigini veya oyun bilgisini cok cok gelistirmesi gerekli dedim.

Muhammed icin ise fizige dayali oynamiyor, hatta fiziksel mucadeleden kactigi icin A takimda oynatilmiyor ama oyunu okuma ve takim arkadaslarini oynatma konusunda Recep'ten onde dedim. Bu da Muhammed'i potansiyel olarak bir adim one gecirdi benim icin ve bu nedenle verilen potansiyellere itirazim yok. Belki ikisi de 3 yil sonra 2. lig'de futbol oynayacak bu cocuklar icin bu kadar ustunde durmaya degmez.

Salih ligdeki oyuncular kotu diye goze batmadi. Salih oyun vizyonu iligin genelinden yi oldugu icin goze batti. Fiziksel acidan ligi su anda kaldirabilecek oldugu icin veya her karari cok dogru oldugu icin degil. Muhammed'i izleseydiniz benzer bir vizyonu onda da gorursunuz. Ama Recep'te cok fazla goze carpmayan bir ozellik bu.

Caner Fenerbahce'ye karsi ilk 11'de sol bek olarak sahaya cikip gol attiginda Recep'ten daha gencti. Ondan sonraki sezon Manisa'da banko oynadi ve devre arasinda CSKA'ya transfer oldu. Ne kadar gelisim gosterdigi ortada.

Ama ondan 1.5 yas daha buyuk olan (ikisi surekli oynamaya ayni zamanda baslamisti) Arda ise aldi basini gitti. Cunku birisinde oyunu okuma ve yonetme becerisi vardi, digerinde ise yoktu.

Recep'i izlerken biraz da bu gozle bakmani tavsiye ederim.

Salih'e geri donersek. Yas grubunda su anda ulkenin en iyisi demistim yukarida. Onu farkli yapan ozellikleri de var. Ama hala uzerinde durulmasi, gelistirilmesi gereken genc bir futbolcu, degil mi? Bes tane macini izleyip hemen butun ozelliklerinin yukselmesini istemek, bu konuda olumsuz cevap gelince (ki cevap olumsuz degil cunku ligin ortalamasi 122'den 118'e dusuyorsa CA'sinda degisiklik olmayan oyuncu net 4 puan yukselmis kabul edilir) de soylenmek ne kadar dogru?

Deus Dominus
18.Ocak.2013, 03:02
Yeri değil aslında ama CraCPoT;
Volkan 157/161
Muslera 154/170

Volkan'ın c.a.'sı 3 puan daha yüksek. Yanlış örnek olmuş düzelteyim. Ayrıca sürekli bir Recep-Muhammed kıyaslaması var, tespitiniz doğru zira araştırma ekibi de ikisine aynı c.a. değerini vermişler: 85. Ama potansiyeli konusunda izlemediğiniz oyuncu hakkında nasıl bu kadar kesin konuşuyorsunuz bu kısımda ben takılıyorum aydınlatın lütfen... Hem Recep kadar oynamadı diyorsunuz, hem p.a.'sı fazla diyorsunuz. Recep kadar izlemediğiniz oyuncunun potansiyeli hakkında bu kadar net yorum yapmak açıkçası farklı şeyler çağrıştırıyor bana :0:

himone
18.Ocak.2013, 10:29
Yeri değil aslında ama CraCPoT;
Volkan 157/161
Muslera 154/170

Volkan'ın c.a.'sı 3 puan daha yüksek. Yanlış örnek olmuş düzelteyim. Ayrıca sürekli bir Recep-Muhammed kıyaslaması var, tespitiniz doğru zira araştırma ekibi de ikisine aynı c.a. değerini vermişler: 85. Ama potansiyeli konusunda izlemediğiniz oyuncu hakkında nasıl bu kadar kesin konuşuyorsunuz bu kısımda ben takılıyorum aydınlatın lütfen... Hem Recep kadar oynamadı diyorsunuz, hem p.a.'sı fazla diyorsunuz. Recep kadar izlemediğiniz oyuncunun potansiyeli hakkında bu kadar net yorum yapmak açıkçası farklı şeyler çağrıştırıyor bana :0:
Önceki yorumlar düzgün okunmadığı için böyle sıkıntılar çıkıyor malesef. Volkan ve Muslera örneği tamamen varsayımsal olarak verildi. Cümlenin başında ve sonunda eşşek kadar MESELA yazıyorken konunun buraya gelmesi bana garip geliyor. Bu durum sadece bu konu için geçerli değil birçok konuda aynı sorun var. Recep ve Muhammed örneklerini verirken de iki oyunucunun da hakkında pek bilgi yokken bir araştırmacı -8 pa diğeri -9 pa vermiş, eğer araştırmacılar koordine şekilde bu değerleri girerse aradaki farklar düzelir dedik. Bu şekilde düzeltilmeler yapılmazsa burada tartışmalar bitmiyor sonra. Recep ve Muhammed arasındaki tatışmada Recep'i savunan kişiler bence sonuna kadar haklı ama bunun sebebi Recep'in daha iyi olmasından kaynaklanmıyor tamamen Muhammed'in aslında o kadar iyi olduğunu gösterdiği bir maç yok izlenen, buna karşın Recep'in altyapıda Muhammed'den daha iyi olduğunu herkes biliyor birçok milli takım maçında bunun ispatı var. Asıl Recep kadar oynamamış adamın potansiyeli hakkında nasıl bu kadar bilgi sahibi olunuyor, o zaman hakkında bilgimiz olmayan oyunculara -8, -9 paları dağıtalım. Eğer oyuncu hakkında çıkan haberlere bakacaksak zaten durumun tatışılacak birşeyi kalmamış.

sui generis
18.Ocak.2013, 13:45
Ömer abi , yanlış hatırlamıyorsam bir yerde muhammed devre arasına kadar birşeyler yapmazsa o da -8'e düşecek demiştin.

Muhammed'i izlemedim bilmiyorum ama Recep bana kalırsa izlediğim kadarıyla kanat forvet tabirine çok uygun. içeri girip şut çekecek.

Ömer abi; senin farklı pa'lardaki gerekçen yanlış anlamadıysam; Muhammed'in mental > Recep'in fizik ...

benim aklıma şu takılıyor; Eğer Muhammed'in mentali -9 potansiyel verecek kadar iyiyse bu sene Beşiktaş'ın kanatlarında sıkıntı oldu o zaman oynardı ya da Fernandes'in olmadığı maçlarda o mentale sahip Muhammed oynardı. Ama Muhammed hiçbirinde oynamadı. ya da mili takımda da Muhammed , Recep'in yedeği durumdaydı en son. şuanda ne durumda bilmiyorum. ben şuanda ikisinin de -9'u haketmediğini düşünüyorum. Hakeden varsa Salih ve Oğuzhan...

MeMo
18.Ocak.2013, 13:52
Ömer abi , yanlış hatırlamıyorsam bir yerde muhammed devre arasına kadar birşeyler yapmazsa o da -8'e düşecek demiştin.

Muhammed'i izlemedim bilmiyorum ama Recep bana kalırsa izlediğim kadarıyla kanat forvet tabirine çok uygun. içeri girip şut çekecek.

Ömer abi; senin farklı pa'lardaki gerekçen yanlış anlamadıysam; Muhammed'in mental > Recep'in fizik ...

benim aklıma şu takılıyor; Eğer Muhammed'in mentali -9 potansiyel verecek kadar iyiyse bu sene Beşiktaş'ın kanatlarında sıkıntı oldu o zaman oynardı ya da Fernandes'in olmadığı maçlarda o mentale sahip Muhammed oynardı. Ama Muhammed hiçbirinde oynamadı. ya da mili takımda da Muhammed , Recep'in yedeği durumdaydı en son. şuanda ne durumda bilmiyorum. ben şuanda ikisinin de -9'u haketmediğini düşünüyorum. Hakeden varsa Salih ve Oğuzhan...

Recep-Muhammed kıyaslamasında bu işin içinde olan hocaların -buna milli takım hocaları- düşüncelerinin önemi yok. :)

Recep'in fazla izlenmediğinden şikayet edilirken, Recep'ten çok daha az sayıda maç oynayan Muhammed için mentali daha yüksek gibi spesifik bir özellik nasıl verilmiş orası da soru işareti.

Bu arada taraftarların kendi oyuncularının özelliklerinin yükselmesini istemesinden şikayet edilmiş. Doğrudur yalnız bu Recep-Muhammed olayındaki hataları ve görmezden gelmeleri söylememize engel mi?

Salih konusunda da en büyük kaygım izlenmeden ezbere bir profil yapılmış olmasıydı. Bucaspor araştırmacısının söyledikleri içimi rahatlattı açıkçası.

perpetua
18.Ocak.2013, 14:19

Evet dedim. O dusuncem degismedi. :)

Demek istedigim Muhammed mental > Recep fizik degildi.

Diyelim ki ikisinin de teknigi asagi yukari ayni seviyede ve oyle olmaya devam edecek.
Fiziksel olarak da benzer seviyedeler.

Arada kalan fark zihinsel ozellikler.

Recep'i izledigin zaman karsina, senin de yazdigin gibi, bir ikinci forvet veya kanat izlenimi cikiyor. Cabuklugunu kullanarak top surmeye calisan, aralara sizmaya calisan bir oyuncu.

Muhammed ise daha cok ara pasi deneyen, topu pas ile aktarmaya calisan bir oyuncu.

Recep'in oyun stilinin cok etkili olmasi icin cok daha cabuk, cok daha hizli, cok daha guclu ve ayakta kalabilen bir oyuncu olmasi gerekli. Gucunu gelistirir ama bu hizindan ve cabuklugundan kaybetmesine de neden olur. Ozellikle bacaklari da kisa oldugu icin uzun mesafede cok hizli bir oyuncu olmasi pek de mumkun degil. Bu nedenle fiziksel gelisiminin bir kisitlamasi var. Bu da demektir ki simdi yaptigi gibi fizigine guvenerek, dripling yapmaya dayali bir oyunu surdurmesi cok zor.

Ama Muhammed'in cok etkili olmasi icin zihinsel ozelliklerini gelistirerek futbolcu cok daha iyi bilmesi gerekli. Bunun yaninda mucadelesini arttirmak ona kalmis. Daha cok kosmasi, oyunun icinde daha cok olmasi onun istegine bagli seyler. Bunun yaninda daha guclu ve dengeli olmasi kazanilabilecek seyler. Hizi ikinci planda oldugu icin ne kadar gelisebilecegi konusunda Recep'ten daha az engel var onunde.

Muhammed bu gelisimi gosterebilir mi? Onu bilemem. Zaten potansiyel degerinin amaci da oyuncunun ne yapacagindan daha cok, teorik olarak ne yapabilecegini gostermek. Gerisi oyuncunun kisisel ozelliklerine (ne kadar azimli olduguna, ne kadar hirsli olduguna ve hocalarinin dediklerini ne kadar ozveri ile yaptigina) yani gelisme istegine kalmis.

Recep'te gelisme istegi konusunda cok sorun gormuyorum ben. Ama kendisini ne kadar donusturebilecegi, daha iyi oynamaya baslayip da rakip takim tarafindan yakin markaja alinmaya basladigi zaman o fiziksel savasa karsi nasil reaksiyon verebilecegi konusunda cok suphelerim var.

perpetua
18.Ocak.2013, 14:43
Recep-Muhammed kıyaslamasında bu işin içinde olan hocaların -buna milli takım hocaları- düşüncelerinin önemi yok. :)

Benzer milli takim hocalari Gokhan Gonul'u genc milli takimlarda hic oynatmadi.

Cafercan Aksu asagi yukari 90 defa genc milli takimlarda oynadi (Arda 60 civarinda, Emre belozoglu ise 75 civarinda oynamisti)

Semih Senturk asagi yukari 80 defa genc milli takimlarda oynadi (Hakan Sukur 40 civarinda, 60 civarinda oynamisti).

Semih Kaya asagi yukari 50 defa genc milli takimlarda oynadi. Yasiti Sertac Eren de o kadar. Birisi Darica G. Birligi oyuncusu oldu, digeri Galatasaray'da.

Ozgur Cek 80 defa genc milli oldu. Erhan Karayer de bir o kadar. Eren Albayrak 95 defa. Bunlarin hic biri cikip dunya yildizi olmadi.

Hic izlenmemis oyuncular icin milli takima cagirilma sayilari tabii ki biraz fikir verir. Ama daha fazlasini vermedigi gecmisten gorulebiliyor.

himone
18.Ocak.2013, 16:02
Oyunda taktiklerle ilgili bir değişim söz konusu mudur? Şu ana kadar oyunda 4-4-2 , 4-4-1-1 ve 4-1-4-1 taktikleri çok iyi işlerken 4-2-3-1 4-5-1 4-3-3 gibi taktikler çok iyi işlemiyor. Bu tamamen maç motoru ile mi alakalı yoksa taktiklerin işleyişi ile ilgili bir değişklik söz konusu oluyor mu?

MeMo
18.Ocak.2013, 17:07
Benzer milli takim hocalari Gokhan Gonul'u genc milli takimlarda hic oynatmadi.

Cafercan Aksu asagi yukari 90 defa genc milli takimlarda oynadi (Arda 60 civarinda, Emre belozoglu ise 75 civarinda oynamisti)

Semih Senturk asagi yukari 80 defa genc milli takimlarda oynadi (Hakan Sukur 40 civarinda, 60 civarinda oynamisti).

Semih Kaya asagi yukari 50 defa genc milli takimlarda oynadi. Yasiti Sertac Eren de o kadar. Birisi Darica G. Birligi oyuncusu oldu, digeri Galatasaray'da.

Ozgur Cek 80 defa genc milli oldu. Erhan Karayer de bir o kadar. Eren Albayrak 95 defa. Bunlarin hic biri cikip dunya yildizi olmadi.

Hic izlenmemis oyuncular icin milli takima cagirilma sayilari tabii ki biraz fikir verir. Ama daha fazlasini vermedigi gecmisten gorulebiliyor.

Bunların hangileri Muhammed ve Recep gibi neredeyse aynı günde doğdu?

İstisnalar olacaktır tabi. Burada esas olan oyuncu kıyasıysa Muhammed mi daha avantajlı yani bunu mu çıkaralım buradan?

Bu Recep-Muhammed olayına takılmamın sebebi sadece -9 pa alırken diğerinin -8 alması falan değil aslında. Ortada bu kadar bariz bir çifte standart ve ihmal varken bunun savunmasının kimsenin gözleyemeyeceği, değerlendiremeyeceği soyut şeylere dayanması.

Hata yaptık demek bu kadar zor olmasa gerek. Ki bu sene de Fenerbahçe araştırmasında yaşananlar malum, bunları dile getirip hatırlatmak istemiyorum. Bu durumu bilenler için Sow kaleci yapılsa kimin umrunda olur?

perpetua
18.Ocak.2013, 17:26
Mac motoruyla alakali esasinda. Ama bazi takimlar esasinda 4411 oynarken bunun 4231 olarak yansitilmasi da bir sorun.

Soyle anlatayim:

433 oynayan bir takimdaki kenar oyunculari kanat forvetidir. Onlarin savunma gorevlerini orta uclunun sag ve sol ic oyunculari ustlenir. Bu iki ic oyuncusu hem rakip ceza alanina girme, hem de kendi yari sahalarinda beklere yardim etme gorevine sahiptirler. Bu sayede iki kanat oyuncusu hucumda kalabilirler. Tabii bu dizilisi oynamak zordur cunku orta saha oyuncularinin bu gidip gelmeleri surekli yapabilmesi gerekir. Veya Barcelona gibi topu dakikalarca kaybetmeden saklayabilmesi.

4231 dizilisinde ise kanat oyunculari ofansif orta saha oyuncusudur. Savunmanin onunde oynayan ikili savunmanin gobegini kapatirken, kanat oyunculari savunmada geriye gelerek dizilisi 4411 veya 442 yapmalari gerekir.

Yani 433'te orta saha oyunculari ileri-geri calisirken, 4231'de orta sahadaki ikili sahanin kendilerine ait tarafindan gelisen kontra ataklara karsi onlem alan defansif agirlikli iki oyuncudur. Bu iki oyuncuya iki kanat oyuncusu da geriye gelerek destek verir.

Oyunda iki diziliste de kanat oyunculari AMR/AML oldugu icin oyun ayirim yapmiyor. Bu kanat oyunculari fazla savunmaya gelirse 433 dizilisi cok defansif kaliyor. Cok fazla hucumda kalirlarsa da 4231 dizilisi cok ofansif kaliyor. Yani iki farkli mevkiyi, ayni iki mevki ile tanimlamaktan cikiyor sorun. :)

Halbuki oyunda 442 veya 4411 dizilislerinde kanat oyunculari, bilhassa ofansif ozellikleri daha gucluyse, kanat oyuncusu gorevi aliyor. Yani savunma gorevlerini yapiyorlar, takim hucuma ciktiginda da tipki bir 4231 kanat oyuncusu gibi hucuma katilip top suruyorlar, ceza alaninin icine giriyorlar. Yani 442 ve 4411 daha az zaaflari olan dizilisler.

Peki bir cok takim neden 4411 degil de 4231 oynuyor? Ben 4231 oynadiklarindan cok emin degilim. :) Dizilis surekli uyulmasi gereken kati bir kural degildir. Oyun icinde, ozellikle hucumda oyuncular alan degistirerek oynar. Mevki degistirerek degil, alan degistirerek oynar. Hucumda onemli olan topu alabilecegin bos alana gitmek ve bu alani degerlendirmektir.

Ama savunma daha organize sekilde yapilir. Yani bir takimin dizilisini cozumlemek istiyorsak bu dizilis hucumdan daha cok savunmada belli olur. Savunmada da, macin son dakikalari haricinde, 4 oyuncuyu birden birakan pek takim bilmiyorum. Yani oyun tabiriyle 4231'den daha cok ofansif bir 4411 oynuyor bu takimlar.

Ama dizilis gercekte 4231 olarak isimlendirildigi icin cogu arastirmaci 4231'i seciyor, 4411 yerine.

Bence 433 de gayet iyi isliyor oyunda. Ama yukarida da yazdigim gibi bu dizilisi oynamak oldukca zor cunku iki ic oyuncusunun hem cok iyi savunma, hem cok iyi hucum, hem de cok iyi ileri-geri oynayabilecek fiziksel ozelliklere sahip olmasi gerekli. Bu da az sayida takimda var. Bu dizilis de genelde 433 gibi gorunse de kanatlarin hem hucuma hem de savunmaya destek verdigi bir 4141 oluyor bir cok takim icin. Bazi rakibin zorladigi maclarda 433'ten 4141'e donmek gerekebiliyor.

Ayrica bence 451'de oldukca iyi isliyor oyunda. Ortadaki 3 orta saha oyuncusundan kenardaki ikiliye savunma, merkezdekine de hucum gorevi vererek huzumda 4231 veya 4411'e benzer bir hucum stratejisi yaratmak mumkun.

perpetua
18.Ocak.2013, 17:50
Bunların hangileri Muhammed ve Recep gibi neredeyse aynı günde doğdu?

İstisnalar olacaktır tabi. Burada esas olan oyuncu kıyasıysa Muhammed mi daha avantajlı yani bunu mu çıkaralım buradan?

Bu Recep-Muhammed olayına takılmamın sebebi sadece -9 pa alırken diğerinin -8 alması falan değil aslında. Ortada bu kadar bariz bir çifte standart ve ihmal varken bunun savunmasının kimsenin gözleyemeyeceği, değerlendiremeyeceği soyut şeylere dayanması.

Hata yaptık demek bu kadar zor olmasa gerek. Ki bu sene de Fenerbahçe araştırmasında yaşananlar malum, bunları dile getirip hatırlatmak istemiyorum. Bu durumu bilenler için Sow kaleci yapılsa kimin umrunda olur?

Yukarida uzun uzun neden iki oyuncu arasinda fark olmasini garip karsilamadigimi anlattim.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2402369&postcount=20

Bu yukarida yazdiklarima katilmayabilir, farkli argumanlar ortaya koyabilirsiniz. Aklima yatarsa benim mantigimdan daha iyi bir mantik ortaya kondugunu dusunup fikrimi degistiririm. Aklima yatmazsa katilmam ama saygi duyarim.

Hata yaptik da demem. O gun sahip oldugumuz bilgilere, izlenimlere dayanarak verilmis bir karar, henuz bu kararin dogrulugu veya yanlisligi bile belli degilken, hata olarak nitelendirilemez. Kararin dogrulugunu bilmek icin de oyuncunun o potansiyele erismemis olmasini gormek yeterli degil.

Mesela bence bir donem Cafercan Aksu'ya verilen yuksek potansiyel de hata degildi. Cok parlak gelecek vaad eden, mukemmel top teknigi ve oyun gorusu olan bir oyuncuya yuksek potansiyel verildi ama icinde futbolcu olma hirsi ve aski olmadigi icin o potansiyele erisemedi. Bu demek degildir ki Cafercan'in o potansiyeli yoktu. Sadece ongorulen potansiyele erisemedi.

Bundan 5 yil sonra Recep Fenerbahce'nin banko oyuncusu degilse veya Avrupa'da oynamiyorsa Recep'e su anda verilen potansiyelin yanlis oldugu da soylenemez. Bugun Recep'te o potansiyel gorulur ve verilir. Yarin gorulmezse verilmez. Yarin daha buyuk potansiyel gorulurse, o potansiyel verilir. Muhammed icin de gecerli tabii bunlar.

Hata nedir ve ozur dilemeyi gerektirir? Mesela Recep'in ismini Recep Niyaz yerine Recep Niyat yapmis olsak bu bir hatadir ve bu hata yapilirsa ozur dilenir. Hatta genelde oyun ciktigi tarihte cikarttigimiz yamada duzeltilip size sunulur. Bir oyuncunun ne kadar iyi olabilecegi konusunda ancak yorum yapilabilir. Yorumun aksi kanitlanamaz. Kanitlanamadigi surece de hata olamaz. Sadece daha iyi bir yorum getirilip fikir degisikligi olabilir.

Nocna Mora
28.Ocak.2013, 06:31
Aykut Kocaman'ın Adam Yönetimi özelliğinin 20 olduğunu gördüm. Bu gerçekçi gelmedi bana pek.

fm_monster
28.Ocak.2013, 20:45
database ne zman güncellenecek?

perpetua
29.Ocak.2013, 00:30
Aykut Kocaman'ın Adam Yönetimi özelliğinin 20 olduğunu gördüm. Bu gerçekçi gelmedi bana pek.

Degistirildi.

database ne zman güncellenecek?

Yama ciktiginda. :)

pele96
29.Ocak.2013, 00:38
CA ve PA degerlerini pek cozemedim kisaca bilgi alabilirmiyim - olunca ne oluyor + olunca ney?

europeanconquer
29.Ocak.2013, 01:10
Galatasaray'ın itibarında bir değişiklik olacak mı ?

ForCimbom
06.Nisan.2013, 01:30
Bunlar kivrak bilekleri ve ustun topa hakim olma beceriyleriyle mi cok sayida top suruyorlar yoksa dengeli ve guclu olduklari icin mi?

abi 10 kez sordum ama hep aynı cevabı verdin ben de artık ben anlamıyorum heralde diye bıraktım sormayı,

ama yahu;

hani guclu oyuncu rakibinin dengesini bozandı? denge de şarja karşı koyabilen oyuncu idi? hani gücün hücum yaparken top ayaktayken önemi yoktu? hani dengeydi önemli olan driblingçi için?

inkar etme böyle söyledin ben de hep sordum , şimdi net kanıtı bulmuş olarak soruyorum, gücün hücumdaki etkisi nedir? daha önemlisi nasıldır?(neden-sonuç yani)

Deus Dominus
06.Nisan.2013, 03:44
Top sürerken gücün ne etkisi var ki? Güç; topu kazanmak, sıçramak, şiddetli şut, pas atmak gibi aksiyonlar söz konusu olduğunda değerlendirilen bir özellik olmalı benim mantığıma göre.

ForCimbom
06.Nisan.2013, 05:27
pasla şutla hiç alakası yok da, hava topu mucadelesinde ve top kazanmada önemli en azından. ama sorum başka benim perpetua detay vermeni bekliyorum

ozan42
06.Nisan.2013, 10:54
Güç şöyle etki eder mesela a oyuncusu topu kendi yarı sahasından başlayarak rakip yarı sahasına kadar sürdü haliyie bu adam çok mesafa katetti, direnci azaldı, gücü tükendi ve haliyle gücününde tükenmesiyle bu adam topa sert vuramayacak.4-5 Sene önce türkhavayollarının altyapısında oynarken hocamız özelliklede açık oyuncularına ve ofansif bölgede oynayan oyunculara bunun antremanını sürekli yaptırırdı, insan gücünü ekonomik kullanmalı yoksa 10 kişiyide geçsen son vuruşu yapamazsan 10 kişiyi boşuna geçmişsin derdi. ordan aklımda kalmıs :D

Chivalry
06.Nisan.2013, 13:59
Güç şöyle etki eder mesela a oyuncusu topu kendi yarı sahasından başlayarak rakip yarı sahasına kadar sürdü haliyie bu adam çok mesafa katetti, direnci azaldı, gücü tükendi ve haliyle gücününde tükenmesiyle bu adam topa sert vuramayacak.4-5 Sene önce türkhavayollarının altyapısında oynarken hocamız özelliklede açık oyuncularına ve ofansif bölgede oynayan oyunculara bunun antremanını sürekli yaptırırdı, insan gücünü ekonomik kullanmalı yoksa 10 kişiyide geçsen son vuruşu yapamazsan 10 kişiyi boşuna geçmişsin derdi. ordan aklımda kalmıs :D

Bence oyunda o özellik Natural Fitness ile alakalı. Genie Scout 'da " oyuncunun hızını ne kadar uzun süre koruyabildiği " 'dir diye bir açıklama vardı. Burada hızını koruyabilmeden kasıt uzun süre koruyarak etkinliğini kaybetmeden topu aktarabilmek BENCE.

Deus Dominus
06.Nisan.2013, 16:27
pasla şutla hiç alakası yok da, hava topu mucadelesinde ve top kazanmada önemli en azından. ama sorum başka benim perpetua detay vermeni bekliyorum

Gayet de alakası var pasla, şutla. Güçsüz bir oyuncu sert şut çıkaramaz, uzun mesafeli paslarında isabet sağlayamaz, daha doğrusu ulaştıramaz istediği noktaya.

ForCimbom
06.Nisan.2013, 22:58
oyunda boyle degil

Cengo
07.Nisan.2013, 08:54
abi 10 kez sordum ama hep aynı cevabı verdin ben de artık ben anlamıyorum heralde diye bıraktım sormayı,

ama yahu;

hani guclu oyuncu rakibinin dengesini bozandı? denge de şarja karşı koyabilen oyuncu idi? hani gücün hücum yaparken top ayaktayken önemi yoktu? hani dengeydi önemli olan driblingçi için?

inkar etme böyle söyledin ben de hep sordum , şimdi net kanıtı bulmuş olarak soruyorum, gücün hücumdaki etkisi nedir? daha önemlisi nasıldır?(neden-sonuç yani)

Güçlü oyuncu rakibi fiziksel bozan oyuncudur. Denge ise ikili mücadelede şarja ne kadar dayanıklı kalabileceği, nizami şarjdan dolayı ayakta kalabileceği ile alakalı.

Oyunun maç motoru yapay zekası hakkında çok fikrim yok. Çalımda gücü nasıl kullanacaksın? Çalım atarken rakip ile omuz omuza kalman lazım ki hafif ittirip rakibin dengesini bozabilesin. Öyle mi çalım atıyoruz? Topla rakibin üstüne üstüne gidip hamle yapmasını bekleyip rakibin hamlesi geldiği anda ya terse çekiyoruz/bir kaç defa terse çekiyoruz/flip flap vs spektaküler şeyler yapıyoruz ya da topu öne uzun atıp hamle için ayağını uzatan oyuncunun yanından Formula 1 arabası gibi süratle geçiyoruz.

Gidip oyuncunun yanında kalçanı koyup topu saklar, durduğun yerde nizami şarj ile rakibi yıkar ve devam edersen o zaman güç kullanarak çalım atmış olursun. Çalım sırasında sen geçerken ayakta kalır ve çevikliği ile dönebilirse rakip savunmacı, sana omuz koyup gücü ile bozmaya çalışır, sen de geçerken dengeli kalır yıkılmazsan dengen bozulmazsa hızını alıp devam edersin, geçer gidersin. Şu da olabilir, hızlıdır, çeviktir kalkar gelir hemen seni yakalar. Omuzomuzada yıkılmaman lazım, dengeli kalman lazım. Topla koşarken fizik koyup rakibi bozmak zor iş, ikisini yaparsan topa hakimiyetin kaybolabilir, pek mümkün değil bu.

Dribbling beceridir. İster hızlı olsun, ister olmasın dengeli topla kateden oyuncuların yapabildiği bir iştir. Rakip senin ne yapabileceğini kestiriyorsa başarılı olma olasılığın düşüktür ve iyi bir dribblingçi olamazsın. Kendini tekrar ediyorsan rakip mutlaka çözüm bulur. Sadece bu beceriyi süreklilikle gösteren oyuncular hızlı olsun ya da olmasın yüksek puanlar alır.

Oyunda sert şutlar için PPM var ama bu PPM dan dun vuran, bilinçsiz şut atanlar için aslında. İsabet ile sert şut arasında normal hayatta hiç bir bağ yok. Thierry Henry hep plase atardı ama mükemmel şut atardı. Güç omuzomuza mücadele şut atacak oyuncuyu etkileyebilir, rakip gücü ile bozarsa rahat vuramazsın, etkili vuruş yapamazsın dengeli olamazsın. Dengesiz vuruş da dağa taşa gönderir ama önün rahatsa vurursun, güç ile ne alaka? Bacak kas kuvveti başka konu. Oyunda ne kadar kullanılır hiç bilmiyorum ama kullanıldığını da sanmıyorum. Çünkü bunun için girdiğimiz bir veri değeri yok.

Natural Fitness, sağlık durumudur. Sakatlık dönüşleri uzun olan oyuncular için çok düşük puan verilir. Bazı oyuncular sakatklıkları bünyeleri kuvvetli olduğu için etkilenmeden çabuk atlatırlar. Yaşları ilerledikçe sağlık problemleri ve dönüşleri yaşıtlarına göre daha düşük olur.

Kondüsyon dayanıklılığı, Stamina ile ölçülür. Stamina düşük olan oyuncu maç içinde erken kopar. Kondüsyonunu ekonomik kullanamıyorsa yorulur ve istediklerini yapamaz. (Teamwork yüksekse yardımlaşır, alanı kullanır boşlukları kapatmak için, bunun için çaba sarfedebilir yine de) Eli belinde gezer. Anlarsınız zaten nefes nefese kalışından. Work rate düşük oyuncu (hele hele Aggression da düşükse) hiç koşmaz, çabalamaz (ki buna Determination düşüklüğü de mental olarak etki eder, moralsiz ve isteksiz olur) o zaman koşmadığı için kondüsyonsuz pek kalmaz ama koşsa kaybedebilir belki. Bunu iyi gözlemlemek gerekir.

ForCimbom
07.Nisan.2013, 18:00
Güçlü oyuncu rakibi fiziksel bozan oyuncudur. Denge ise ikili mücadelede şarja ne kadar dayanıklı kalabileceği, nizami şarjdan dolayı ayakta kalabileceği ile alakalı.

Oyunun maç motoru yapay zekası hakkında çok fikrim yok. Çalımda gücü nasıl kullanacaksın? Çalım atarken rakip ile omuz omuza kalman lazım ki hafif ittirip rakibin dengesini bozabilesin. Öyle mi çalım atıyoruz? Topla rakibin üstüne üstüne gidip hamle yapmasını bekleyip rakibin hamlesi geldiği anda ya terse çekiyoruz/bir kaç defa terse çekiyoruz/flip flap vs spektaküler şeyler yapıyoruz ya da topu öne uzun atıp hamle için ayağını uzatan oyuncunun yanından Formula 1 arabası gibi süratle geçiyoruz.

Gidip oyuncunun yanında kalçanı koyup topu saklar, durduğun yerde nizami şarj ile rakibi yıkar ve devam edersen o zaman güç kullanarak çalım atmış olursun. Çalım sırasında sen geçerken ayakta kalır ve çevikliği ile dönebilirse rakip savunmacı, sana omuz koyup gücü ile bozmaya çalışır, sen de geçerken dengeli kalır yıkılmazsan dengen bozulmazsa hızını alıp devam edersin, geçer gidersin. Şu da olabilir, hızlıdır, çeviktir kalkar gelir hemen seni yakalar. Omuzomuzada yıkılmaman lazım, dengeli kalman lazım. Topla koşarken fizik koyup rakibi bozmak zor iş, ikisini yaparsan topa hakimiyetin kaybolabilir, pek mümkün değil bu.

Dribbling beceridir. İster hızlı olsun, ister olmasın dengeli topla kateden oyuncuların yapabildiği bir iştir. Rakip senin ne yapabileceğini kestiriyorsa başarılı olma olasılığın düşüktür ve iyi bir dribblingçi olamazsın. Kendini tekrar ediyorsan rakip mutlaka çözüm bulur. Sadece bu beceriyi süreklilikle gösteren oyuncular hızlı olsun ya da olmasın yüksek puanlar alır.

Oyunda sert şutlar için PPM var ama bu PPM dan dun vuran, bilinçsiz şut atanlar için aslında. İsabet ile sert şut arasında normal hayatta hiç bir bağ yok. Thierry Henry hep plase atardı ama mükemmel şut atardı. Güç omuzomuza mücadele şut atacak oyuncuyu etkileyebilir, rakip gücü ile bozarsa rahat vuramazsın, etkili vuruş yapamazsın dengeli olamazsın. Dengesiz vuruş da dağa taşa gönderir ama önün rahatsa vurursun, güç ile ne alaka? Bacak kas kuvveti başka konu. Oyunda ne kadar kullanılır hiç bilmiyorum ama kullanıldığını da sanmıyorum. Çünkü bunun için girdiğimiz bir veri değeri yok.

Natural Fitness, sağlık durumudur. Sakatlık dönüşleri uzun olan oyuncular için çok düşük puan verilir. Bazı oyuncular sakatklıkları bünyeleri kuvvetli olduğu için etkilenmeden çabuk atlatırlar. Yaşları ilerledikçe sağlık problemleri ve dönüşleri yaşıtlarına göre daha düşük olur.

Kondüsyon dayanıklılığı, Stamina ile ölçülür. Stamina düşük olan oyuncu maç içinde erken kopar. Kondüsyonunu ekonomik kullanamıyorsa yorulur ve istediklerini yapamaz. (Teamwork yüksekse yardımlaşır, alanı kullanır boşlukları kapatmak için, bunun için çaba sarfedebilir yine de) Eli belinde gezer. Anlarsınız zaten nefes nefese kalışından. Work rate düşük oyuncu (hele hele Aggression da düşükse) hiç koşmaz, çabalamaz (ki buna Determination düşüklüğü de mental olarak etki eder, moralsiz ve isteksiz olur) o zaman koşmadığı için kondüsyonsuz pek kalmaz ama koşsa kaybedebilir belki. Bunu iyi gözlemlemek gerekir.

teşekkürler cevap için. drogba mesela dengesi 12 girilmiş gücü 17 mi 18 mi ne. şimdi bu adam süper top tutan bir adam, 12 balansıyla bunu yapamaz, dolayısıyla gücün top ayaktayken önemi olması gerekiyordu siz de açıkladınız bunu sağolun. perpetua böyle anlatmamıştı hep yarım yamalak :)

mkkadi
07.Nisan.2013, 19:49
Cengiz güzel anlatmış. Bizim bildiğimiz üzere maç motorunda top ayağında olan adam için gücün önemi yok. Bunun için balance kullanılıyor. Bir şey değişmediyse bu böyle.

Drogba'ya gelince balance 13, str 18 olarak geldi galiba. Bir takım değişiklikler yıl sonu itibarıyla yapılır. En azından benim gözümde kötü verilmiş bazı özellikleri var.

perpetua
08.Nisan.2013, 16:39

ama yahu;

Dripling yaparken rakibi gucunle bozabilmek de bir beceri degil mi? Bakiniz Drogba.

Ama Messi dripling yaparken rakibe temas yapsa da Drogba kadar guclu oldugu icin bozmakta zorlanir. Bu nedenle de cevikligine basvurur. Bir oraya hoplar, bur buraya ziplar, rakibinden cabuk yon degistirir ve topa kontrolu sayesinde de ekarte eder.

ForCimbom
10.Nisan.2013, 00:52
Dripling yaparken rakibi gucunle bozabilmek de bir beceri degil mi? Bakiniz Drogba.

Ama Messi dripling yaparken rakibe temas yapsa da Drogba kadar guclu oldugu icin bozmakta zorlanir. Bu nedenle de cevikligine basvurur. Bir oraya hoplar, bur buraya ziplar, rakibinden cabuk yon degistirir ve topa kontrolu sayesinde de ekarte eder.

ömer abi zaten bu benim aklıma yatan birşeydi ama daha önce sordugumda boyle cevap vermemiştin daha doğrusu en azından pek açık değildi zira rakibi zorlamak için sanki defans yapıyor olmak gerekir gibi bir izlenim vardı.;

(baros dengesi iyi olmamasına rağmen nasıl iyi top tutuyor tarzı birşey yazıyordu aşağıdaki kırpılmış mesajımda)

yani gücüyle , dribbling yaparken bir yandan elinin kolunun kuvvetini kullanabilerek (ilginçlik biraz burada) mi böyle bir başarı sağlıyor?

umarım derdimi anlatabilmişimdir abi, cevabını merakla bekliyorum. saygılar.

Daha guclu oyuncu, rakip oyuncuyu fizigi ile bozabilen zorlayabilen oyuncu.

Dengeli oyuncu ise, rakip oyuncu onu fizigiyle bozmaya calismasina ragmen devrilmeyen, hizini koruyabilen oyuncu.

Yani guc oyuncunun ne kadar guclu oldugu, denge ise yere ne kadar saglam bastigi.

Cengo
10.Nisan.2013, 01:02
Drogba'nın teknik kapasitesini dribblingte kullanabildiğini pek görmüyorum. Ceza sahasında topu atıp rakibi yıkıp geçmeye çalışıyor. Ceza sahası dışında hiç dribblingle geçtiğini de hatırlamıyorum.

mkkadi
10.Nisan.2013, 02:40

Oyunda geçerli bir beceri mi peki?

poseidon33
01.Mayıs.2013, 11:44
FM 2013 Türkçe olmasına ragmen ben Ingilizce oynuyorum cunku yeni oyuncu profil görünümüne alışmak cok zor...umarım oyuncu ozelliklerinin sırasını ingilizcedeki gibi yaparlar. Bir de Galatasaray Fenerbahce macları öncesi gazete haberinde "düşmanca" tabiri var ki yanlış çeviri, bunun yerine ezeli rekabet vs demek lazım.

BaGa TaRKaN
01.Mayıs.2013, 11:56
FM 2013 Türkçe olmasına ragmen ben Ingilizce oynuyorum cunku yeni oyuncu profil görünümüne alışmak cok zor...umarım oyuncu ozelliklerinin sırasını ingilizcedeki gibi yaparlar. Bir de Galatasaray Fenerbahce macları öncesi gazete haberinde "düşmanca" tabiri var ki yanlış çeviri, bunun yerine ezeli rekabet vs demek lazım.

Oyuncu Profilleriyle İlgili Ek Bir Dosya Var O da Bu Forumda Mevcut Onu Kullanırsan İşini Görür :)

himone
01.Mayıs.2013, 23:35
Taktiklerde duran topların nasıl kullanılacağını seçerken best header seçeneği var. Burada kullanan sadece kafa özelliğine mi bakıyor yoksa sıçrama, kafa ve bitiricilik gibi kombine özelliklere mi bakıyor. Mesela benim 1.90 boyunda stoperim ve forvetim var. İkisinin de kafa özelliklerinin aynı olduğu düşünlürse ortayı açan hangisini tercih eder. Malum forvetin bitiriciliği daha fazla. Veya stoperin kafa özelliği 17 bitiricilik 10 olsa, forvetin kafa özelliği 14 bitiricilği 19 olsa top hangisine gider. Kafama takıldı yardım edebilecek birisi var mı?

Bir de burayla alakalı değil ama büyük maçlara çıkmadan önce (Barca, Bayern, Real gibi) 2 hafta öncesinden ya savunma duran topları ya da savunma yerleşimi çalıştırıyorum. Ama hangisini çalıştırsam ondan gol yiyiorum. Mesela duran top çalıştırdıysam 2 tane duran toptan gol, saavunma yerleşimi çalıştırdıysam saçma pozisyon veya pas hatalarından gol yiyorum. O yüzden artık sadece atak veya hücum duran topu çalıştırıyorum. Bununla ilgili bilgisi olan var mıdır.

suleymankerim
25.Temmuz.2013, 12:56
GÜÇ ne işe yarar diyen arkadaşlar için
Güç oyuncuların uzaktan şut çekmelerini daha sert olmasını ve oyuncu harekketlerinden" güçlü şut çeker " çalıştırılmasını sağlıyor.

bunun dışında güç agresiflik ve markaj özellikleri yüksek olan oyuncuları, cesaret özelliği düşük olan forvet oyuncularına adam markajı yaptırmanız cok etkili olur. defansta servet gibi düşünelim.

ayrıca uzun taç atışları konusunda da etki eder. ikili mücadelelerde ayakta kalmalarını da saglar