PDA

View Full Version : Sizce insanın sıfırdan bir canlı yaratması mümkün müdür ?

EndoplazmiK RetikuluM
03.Şubat.2013, 04:53
Uyarı : Mesaj yazan arkadaşlar inançlarını karıştırmadan, kimseyi kırmadan ve başka alanlara kaymadan :) yazarlarsa konunun sağlığı açısından iyi olur :)

Evet beyler benim fikrim olabileceği yönünde. Hücreyi düşünün, organeller, dna, rna vs. bu hücreyi oluşturur. Bu parçacıklar ise proteinden, azottan, karbondan ve bilimumu element - bileşiklerden ortaya çıkar. Elimizde bunlar var, o halde uygun şartlarda bunları bir araya getirecek teknolojiyi elde edersek yaşayan bir organizma elde ederiz diye düşünüyorum. Sanırım bir yiyeceğin kurtlanması ve küflenmesi (küflenmesinden emin değilim) uygun ortam ve koşullarda organizma oluşabileceğini destekliyor.

Sizlerin yorumu nedir gerçekten çok merak ediyorum, uyarıda belirlediğim çerçeveden sapmadan yanıtlayıp kendi düşüncenizi yazarsanız sohbet havasında iyi olur :)

Börk
03.Şubat.2013, 05:02
Öyle bir şey olmayacağını düşünüyorum.

Alicanfmfan
03.Şubat.2013, 05:03
Klonlamanın dışında değil mi ? Yani herşey sıfırdan. Anlamadım tam da.

EndoplazmiK RetikuluM
03.Şubat.2013, 05:04
Klonlama falan değil, sıfırdan.

Alicanfmfan
03.Şubat.2013, 05:06
İmkansıza yakın diye düşünüyorum o zaman. Tabi kişisel görüşüm.

europeanconquer
03.Şubat.2013, 05:09
Belli bir beden sıfırdan yaratılabilir,ancak ''canlı'' halini almasının imkansız olduğunu düşünüyorum.

Deus Dominus
03.Şubat.2013, 05:09
Ruh olmadan canlı da olmaz. İstediğin kadar parçaları bir araya getir, ya da hayati fonksiyonlar düzgün çalışsın, ruh yoksa geriye kalan bir hiç.
Ne yaptın endop, Frankenstein falan mı okudun-izledin yakın zamanda? :)

Önder HOCA
03.Şubat.2013, 05:10
canlı var canlı var şimdi bir amip, öglanaysa olabilir ama canlı derken sistemlerden oluşan canlıysa zor

EndoplazmiK RetikuluM
03.Şubat.2013, 05:10
Ruh olmadan canlı da olmaz. İstediğin kadar parçaları bir araya getir, ya da hayati fonksiyonlar düzgün çalışsın, ruh yoksa geriye kalan bir hiç.
Ne yaptın endop, Frankenstein falan mı okudun-izledin yakın zamanda? :)

Foruma bir hareketlilik gelsin, bir beyin fırtınası yapalım dedim çok mu ? :D

Deus Dominus
03.Şubat.2013, 05:34
Geçen gecelerden birinde bende böyle uçuk konulara kaptırdım kendimi. Bi' program izliyordum Matrix'in konusuyla anlatmak istediğiyle ilgili. Giriş o giriş, en son karadeliklerdeydim sabah ezanı okunuyordu :D

manager725
03.Şubat.2013, 16:24
Yani olabilir.Toplama bilgisayar gibi olur.:)

E.Cartman
03.Şubat.2013, 16:37
Nedense ne gerek var diyesim geldi :n::n: Bence şu anda ellerindeki imkânlarla çok rahat bi şekilde yaparlar ama mesele yapmak değil takip etmek, yetiştirmek vs. asıl sorun.

Ralph
03.Şubat.2013, 16:38
Kullanıcı adına yakışır bir başlık olmuş :icon_biggrin: İmkansız diye bir şeyin olmadığına inananlardanım. Fen ile alakam pek yoktur o yüzden pek yorum yapamayacağım ama dediğim gibi imkansız diye bir şey yoktur.

RaSenGan
03.Şubat.2013, 16:43
Aferin Endop nickinin hakkını veriyorsun :k: :D

OrcunFB
03.Şubat.2013, 17:23
Endoplazmik Retikulum hücresine gerek olursa kendini feda edicek misin ? :n:

Endop Abi şimdi FEDA zamanı. :n:

Gncl1905
03.Şubat.2013, 17:30
Ne kadar sıfırdan? Zaten bilimin açıklayamadığı şey Big Bang öncesi durum. Yani hiçbir şey yokken nasıl yoktan bir enerji var oldu? Fizikte de her şey faklı formlara dönüşür ama yoktan bir şey var olmaz veya bir şey yok olmaz sadece değişir.

Eğer elimizdekileri kullanarak bir şey yapmayı düşünürsek de aklımıza ruh kavramı takılıyor. Bizim ruhumuz olduğunu biliyoruz(en azından bir kısmımız böyle düşünüyor diyelim) ya amip gibi canlıların da varsa? Daha insan beynini çözemedik diyen bir kuşak olarak sıfırdan bir canlı oluşturmak şu anda zor gözüküyor. İleride olur mu olabilir tabii ki. İmkansız diye bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Sadece belli başlı problemleri çözmemiz gerekiyor.

Bildiklerim ve düşüncelerim bunlardan ibaret :)

europeanconquer
03.Şubat.2013, 17:51

Yeter la,bunu alın buradan :(

E.Cartman
03.Şubat.2013, 18:02

Emir'e abi diyen var la forumda vay anasını :zuhaha

anil luque
03.Şubat.2013, 19:01

Emir'e abi diyen var la forumda vay anasını :zuhaha

Özgür'ü duyan Kurtuluş Savaşı'nı görmüş zannedecek :D ayrıca .ocuk iyiki konu dışına çıkmayın dedi he :icon_biggrin:

Olayın ruhani boyutu bir yana ben bunun "canlı"dan kasıtın ne olduğuna bağlı olmakla birlikte gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Belli bir metabolik sistemde fonksiyonel nitelikleri olan bir organizma yaratmak elbette zor ama örneğin basit bir araştırma için dahi olsa mesela yumurta kullanarak bir tüpte RNA oluşturmak da canlı üretimi sayılabilir.

ToRoSKaPLaNı
03.Şubat.2013, 19:36
Hiç bir madde yoktan var edilemez diye öğrenmiştik zamanında.Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde yaratılabilinse şimdiye yaratılırdı.

EndoplazmiK RetikuluM
03.Şubat.2013, 19:42
Hiç bir madde yoktan var edilemez diye öğrenmiştik zamanında.Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde yaratılabilinse şimdiye yaratılırdı.

Konu madde yaratmak değil ki, elimizde karbon var, azot var, un var şeker var vs. Bunları uygun şartlarla bir araya getirip yaşayan bir canlı, bir organizma yaratmak.

EndoplazmiK RetikuluM
03.Şubat.2013, 19:42
............

ToRoSKaPLaNı
03.Şubat.2013, 20:19
Konu madde yaratmak değil ki, elimizde karbon var, azot var, un var şeker var vs. Bunları uygun şartlarla bir araya getirip yaşayan bir canlı, bir organizma yaratmak.

Elimizde madde var ama bu maddeyle yepyeni bir madde oluşturmaya çalışıyoruz bu imkansızdır.Demek istediğim şuydu yukarıda.Örneğin DÜnyanın oluşumu çeşitli gaz kütlelerinin tepkimeleri sonucu hal değişiklikleri ile birlikte varolan maddelerin dönüşmesi sonucu oluşmuştur.Yani yeni bir madde oluşmamıştır.Ancak canlı oluşumu böyle mümkün değildir.Elimizde ne kadar madde olursa olsun bunları birleştirerek bir metabolizma oluşturamayız.Bu yepyeni bir madde oluşturmaktır ve mümkün değildir.Bilim adamı değilim.Sadece lisede orada burada öğrendiğim şeylerden yola çıkarak yorumluyorum olayı.

Rick Nelson
21.Mart.2013, 00:53
Eğer enerji gerekiyorsa bu kadar büyük dozda bir enerjiyi şuanda insanlar kullanamıyor.Bence yoktan var edilmesi biraz zor.Ayrıca ruh olayı da var işin içinde.

Kaka Leite
21.Mart.2013, 00:56
Yahu şu konuyu hortlatmayın ne zaman başlığı okusam yarılıyorum :zuhaha

Ciddiyim aşırı komiğime gidiyor.Bırakın bu işleri ya, yarattıktan sora ne yapacaksın ki eline ne geçecek yani :D

Deus Dominus
21.Mart.2013, 14:14
Öyle deme tripot, insanoğlu merak etmese, araştırmasa, şüphe duymasa şu anki bilgi seviyesine, gelişmişliğe ulaşabilir miydi? :)

Gerçi konuya baktığında deli-kuyu-taş üçlemesi göze çarpıyor :D

http://www.ntvmsnbc.com/id/25428764/

Ahanda haber, daha maddenin en küçük yapı taşı ne onu bilmiyoruz, nereye yapıcan sıfırdan canlı :) Dipsiz kuyu mübarek, atomdu, proton nötrondu derken higgs bozonu çıktı şimdi de :)

fmhastasi
21.Mart.2013, 14:24
Yeter la,bunu alın buradan :(

:Dbak bunu burdan al bunu burdan alın!!!

TeNaciOUS MidFieLdeR
21.Mart.2013, 18:03
Öyle deme tripot, insanoğlu merak etmese, araştırmasa, şüphe duymasa şu anki bilgi seviyesine, gelişmişliğe ulaşabilir miydi? :)

Gerçi konuya baktığında deli-kuyu-taş üçlemesi göze çarpıyor :D

http://www.ntvmsnbc.com/id/25428764/

Ahanda haber, daha maddenin en küçük yapı taşı ne onu bilmiyoruz, nereye yapıcan sıfırdan canlı :) Dipsiz kuyu mübarek, atomdu, proton nötrondu derken higgs bozonu çıktı şimdi de :)

Millet higgs bozonunu buladursun biz de tasaruf olsun diye cern ödeneklerini kısalım. Başkanlarımızın altına jip koyalım. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz, ya sabır :D hatırlattığın iyi oldu bak, konuyu açmaya fırsat oldu. Ne gerek var böyle boş işlerle uğraşmaya de mi, adem e ol denmiş olmuş bitmiş, kurcalamayın fazla (:

europeanconquer
21.Mart.2013, 18:48
Sıfırdan bir canlı yaratmak kendinizde bitiyor beyler :0: İnanırsanız,yaparsınız.

KaRaBükLü KraL
21.Mart.2013, 20:00
Kasıt vücudun oluşması ve can bulması ise ise anne karnında zigottan gelişiyor zaten canlı dediğin şey Emircim:)Sen boşver bu konuları ders çalış git de :)Demişsin karbon var azot var da bir de onu yapacak aşçı lazım.Onu da zor bulursun :p

Revolution
21.Mart.2013, 20:06
Buyuklerimiz bizi de 0dan yaptilar, ince dusunmek lazim. Kanitlandi konu kilit.

Addolorato
21.Mart.2013, 20:22
Yapabilir mi bilmiyorum ama yaparsa banko inciciler yapar. Adamlar poşet ve bulaşık süngerinden bile neler yapıyor.

RasAnt
21.Mart.2013, 20:22
Yaratmak Allah'a mahsustur. İmkanı olmayan bir soru demek isterim. Saygılar...

Deus Dominus
22.Mart.2013, 00:08
Millet higgs bozonunu buladursun biz de tasaruf olsun diye cern ödeneklerini kısalım. Başkanlarımızın altına jip koyalım. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz, ya sabır :D hatırlattığın iyi oldu bak, konuyu açmaya fırsat oldu. Ne gerek var böyle boş işlerle uğraşmaya de mi, adem e ol denmiş olmuş bitmiş, kurcalamayın fazla (:

kün feyekün'dü galiba :)

Hep din ile bilimi ters işleyen kavramlar olarak düşünüyoruz, problem buradan başlıyor galiba. Bilime gönül veren ile dine gönül veren tam zıt kutuplara düşüyor. Bu tür bilim konulu içeriklerin, haberlerin paylaşıldığı ortamlara baktığımda altındaki yorumlarda hep bir çatışma mevcut. Bir taraf uğraşmayın böyle işlerle, yaratıcı yaptı, oldu türü sözler söylerken diğer taraf evrim, devrim, karşılık verme çabasında oluyor.

HooijDonk07
30.Mart.2013, 03:57
Buyuklerimiz bizi de 0dan yaptilar, ince dusunmek lazim. Kanitlandi konu kilit.

Lan Kaan gevşek herif :n:

Corpus
30.Mart.2013, 04:17
Nokta

Daha da konuşmaya gerek yok

5267
30.Mart.2013, 11:49
Adam lafı koymuş.Başka söze gerek yok !!!