PDA

View Full Version : Uzaktan şut çeken oyuncuları dizginleme...

nannar
06.Şubat.2013, 00:02
Konu gayet açık :)Çoğumuzun şikayetçi olduğu uzaktan şutlar.Yaratıcılığı en aza indirgeyip uzaktan şutlar ayarını en düşük seviyeye çekmemize rağmen rakip kaleye çekilen şutların yaklaşık olarak % 80'i uzaktan çekiliyor. Bu bir bug'mı yoksa engellenebilir bir konumu bilemiyorum fakat forumdaki bu konuda denemelerde ciddi anlamda iyi sonuçlara ulaşan varsa bilmek isteriz.

Denememe rağmen şut sayısını azaltamadığım ayarlar;

1- oyuncunun özel ayarlarından uzaktan şutları en aza çekmek
2-yaratıcılığı düşürmek
3-takım ayarlarından daha disiplinli oynamak
4-maç komutlarından rakip ceza alanına paslaşarak gir komutunu vermek
5-maç komutlarından rakip ceza alanına ara paslarla sark komutunu kullanmak
6-Oyuda en çok şutu çeken trequartista ve box to box midfielder rollerinde oyuncuları mümkün oldugunca kullanmamak

bunların dışında ne gibi şeyler deneyip başarılı oldunuz acaba?

okocha6
06.Şubat.2013, 00:04
box to box iki yönlü orta saha oyuncuları mı ve trequ hangisi.

nannar
06.Şubat.2013, 00:05
serbest oyuncu... :)

ayrıca şunu da belirtmek isterim hücum rollü kanat oyuncuları ve destek rollü oyun kurucular da sürekli uzun şut çekiyor

nannar
06.Şubat.2013, 00:19
Buradan bakınca herşey çok iyi gibi görünüyor..

http://i.imgur.com/lNrMItJ.jpg

Ama bu resimde de görüldüğü üzere haddinden fazla uzaktan şut var...

http://i.imgur.com/iNyrTwC.jpg

ForCimbom
06.Şubat.2013, 02:05
deveye sormuşlar boynun neden eğri diye o da demiş nerem doğru ki?

bu da aynı hesap, fm maç motorunun düzgün tarafı var mı daha kısa cevap alınabilecek bir soru olurdu.

futureless
06.Şubat.2013, 02:23
Hocam sen bu taktik işlerini iyi bilirsin. Benim görüşüm, kısa ve basit, yapılan taktiklerin başarılı olması için belli kombinasyonların komut olarak verilmesi lazım taktikte. Onlarca, yüzlerce başarılı kombinasyon vardır, eğer bu kombinasyonu sağlayamazsanız taktiğiniz iyi olmuyor, direk uzun şut atıyor çok sayıda.

Tek bir fikrim olacak, katılır mısın bilmem, ben son zamanlarda genelde katı anlayışlı taktikler yapmaya başladım, bu taktiklerde uzun şut gayet az oluyor gibi. Bu tesadüf müdür, yoksa işe yarıyor mu katı felsefe sence ?

cengavs
06.Şubat.2013, 02:35
futureless'e katılıyorum bende disiplini son seviyede ve bol paslaşma üzerine taktik yapıyorum uzaktan şutlar gözle görülür biçimde azalıyor

nannar
07.Şubat.2013, 00:38
ben çok katı felsefesiyle de denedim :D ama mantıgıma ters oldugu için kıl oldum. 15-16 senedir oynadıgım oyunda saçma bir şekilde taktik hazırlayıp başarılı olursam bundan keyif almam.

futureless
07.Şubat.2013, 01:00
Soruma cevap değil hocam bu, işe yarıyor mu yaramıyor mu onu söyle katı felsefe sence :D

nannar
07.Şubat.2013, 01:05
felsefe işe yaramıyor bence.En önemli soru işareti şu; rakip 10 şut çekiyorsa en fazla 3-4 tanesi uzaktan,bizim oyuncu ayarlarıyla alakalı değil bence bu. aksine rakibin savunma yerleşimiyle alakalı gibime geliyor...

Dur bakem şimdi birşey deneyeceğim,bakalım nasıl bir maç olacak

futureless
07.Şubat.2013, 01:12
Denemeyi turnuva, lig usulü mü yapıyorsun ? Tek hazırlık maçı yani.

ReaList
07.Şubat.2013, 01:12
Klasik 4-4-2 Stil: Dengeli Strateji: Standart

MC (Standart Orta Saha/Savunma) MC (Oyun Kurucu/Destek)
veya
MC (Savaşçı Orta Saha/Savuma) MC (Oyun Kurucu/Destek)

Olduğu zaman orta alandaki oyuncuları dizginlemek mümkün, Kanatlarda Çalışkan Kanat oyuncusu olarak rol aldığı zaman uzaktan şutlar iyice düşüyor.

Bir de 15+ Uzaktan Şutu olan oyuncular var, Onları durdurana aşk olsun : )

nannar
07.Şubat.2013, 01:16
savunma rollü MC'ler ve çalışkan kanat oyuncuarı şutu az çekiyor evet. ama klasik kanatlar bir de hücum rollüyse dağlara taşlara...

nannar
07.Şubat.2013, 01:21
http://i.imgur.com/mqEzkWH.jpg

bojan54
08.Şubat.2013, 03:08
Takım komutlarından

Yaratıcılık özgürlüğü : Daha disiplinli(hoş ben daha özgür yapıyorum da neyse)
Tempo : 0
Pas türü : 0
Zaman geçirme : 20

Oyuncu komutlarından

Bütün oyuncuların bireysel rollerini(Çubukla ayarlananları nadiren yapıyoruz)

Kenar komutlarından

Ceza sahasına paslaşarak gir
Ayağa pas yap

Valla beşiktaş ile oynuyorum ilk sezon hiç uzaktan şuta şahit olmadım ama 2.sezon yeni oyuncular alınca hemen hemen bütün oyuncular uzaktan şut çekmeye başladı..2.sezonun sebebini bulamadım ama sanırım dil sorunu olabilir.

ozan42
08.Şubat.2013, 05:05
Antrenör dahilinde oyuncuya sanırım Hareket antremanındandı çok şut çeken veya özel haraketler yerinde "uzaksan şutlar" varsa. "Şut çekmek yerine pas vermelisin" yada "Uzaktan çektiğin şutların sayısını azaltmalısın" öğretirseniz antrenörün öğretme ve oyuncunun öğrenme süresine bağlı olarak bir süre sonra bu antremanı uyguladığını göreceksiniz.

mogutcu
08.Şubat.2013, 11:33
Takım komutlarından

Yaratıcılık özgürlüğü : Daha disiplinli(hoş ben daha özgür yapıyorum da neyse)
Tempo : 0
Pas türü : 0
Zaman geçirme : 20

Oyuncu komutlarından

Bütün oyuncuların bireysel rollerini(Çubukla ayarlananları nadiren yapıyoruz)

Kenar komutlarından

Ceza sahasına paslaşarak gir
Ayağa pas yap

Valla beşiktaş ile oynuyorum ilk sezon hiç uzaktan şuta şahit olmadım ama 2.sezon yeni oyuncular alınca hemen hemen bütün oyuncular uzaktan şut çekmeye başladı..2.sezonun sebebini bulamadım ama sanırım dil sorunu olabilir.

Sebebi ; takım uyumu ile alakalı, ilk sezon yakalanan takım uyumu , , yeni oyuncuların gelmesi ile düşmüşse , ve %75- % 80 ler seviyesine getirilememişse , sen ne taktik verirsen ver oyuncular sahada daha fazla kafalarına göre takılıyorlar.

Ben Rennes de 3. sezonumdayım 3 sezonda kadroya her sene en fazla 2 oyuncu monte ettim. Takım uyumum % 75 in altına düşmedi. Şu anda oyuncularım taktik disipline sadık kalıyor, maç başına uzun şut ortalamam en fazla 2-3 dür. Son iki sezonda Fransa da lig şampiyonu oldum

nannar
08.Şubat.2013, 20:40
MDF (Modern FutbolSistemleri) -2-'de çözeceğim ben bu sorunu Allah'ın izniyle...

manfuya
10.Şubat.2013, 16:33
hocam bende de aynı sorun var akıcı-kontrol-seri pas oynatıyorum özellikle amrabat çok çekiyor boş çekiyor
yar bize bir çözüm

freestylee
12.Şubat.2013, 20:22
top sürme,derinden koşmayı orantısız kısarsan uzaktan bol bol şut çekerler.oyuncunun yeteneklerini fazla sınırlamayın

yorukefe
21.Şubat.2013, 08:38
Kanatlardan atak yapmak bir nebzede olsa şutların sayısını azaltır. Birde şut antremanını azaltıp, taktik antremanını arttırmanda fayda var.