PDA

View Full Version : Modern Futbol Sistemleri -2-

nannar
23.Şubat.2013, 12:22
MODERN FUTBOL SİSTEMLERİ -2-

Geçen sayıda olduğu gibi bu ay da dergimizin yayınlanmasının ardından taktiğimizin linkini forumda siz FM severlerle paylaşıyorum…
Bu ayki sistemin dizilişi ve oyuncuların rollerine bir göz atalım;

http://i.imgur.com/yEq3DYv.jpg

SİSTEMDE OYUNCU ROLLERİ VE İŞLEYİŞ

Sistem geçen sayıdaki taktiğin aksine daha alışık olduğunuz bir dizilişle hazırlandı. Savunma dörtlüsünü standart stoper ve bek oyuncuları oluşturuyor. Stoperler savunma görevlerinin yanı sıra özellikle kornerlerde rakip ceza alanında gol arıyorlar. Savunmanın hemen önünde defansif oyun kurucu rollü bir orta saha oyuncumuz görev alıyor. Takımın beyni konumundaki bu oyuncunun en önemli görevi savunmadan aldığı toplarla geriden oyun kurmak. Diğer görevleri ise rakip alanda dönen topları toplamak , oyunu kenarlara yaymak ve top rakipteyken savunmanın önünde yer alarak rakibin verkaçlarını engelleyerek net gol fırsatları yaratmasını engellemek. Orta alanın ortasında ise iki oyuncu kullanıyoruz.Bunlardan biri mücadeleci orta saha ,diğeri ise standart orta saha rolünde görev alıyor. Mücadeleci orta saha oyuncumuz top bizdeyken sürpriz koşularla rakip ceza alanına koşular yaparken top rakipteyken sürekli pres yaparak kazandığı topları hızlı bir şekilde daha özgür bıraktığımız kenar oyuncularına ya da hücumları yöneten diğer arkadaşlarına aktarıyor. Diğer orta alan oyuncumuz ise oyun mentalitemize göre savunma-destek veya hücum görevlerinde oyuna katkıda bulunmaya çalışıyor. Sağ kanatta görev alan oyuncumuz gizli forvet göreviyle savunma arkasına koşular yapmanın yanı sıra özellikle forvetin boşalttığı alanlara doğru içe kat ederek gol pozisyonları üretiyor. Sol kanatta klasik kanat oyuncusu kullanıyoruz. Bu oyuncunun en önemli görevi aldığı toplarla adam eksilterek çizgiden top sürüp ceza alanına orta açmak ya da savunma arkasına toplar yollamak. Forvetimiz fırsatçı golcü rolünde savunmanın açıklarını arıyor. Sürekli sağa sola boş koşular yaparak geriden gelen gizli forvet ve orta saha oyuncularına alanlar açıyor.
Dizilişten ziyade işleyişte bazı nüansları dile getirmekte fayda görüyorum. Sistemde en çok dikkat çeken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

• Savunma ile forvet arasındaki mesafe çok kısa. Bu sayede Daha çok pas ve daha rahat pres yapma imkanı buluyoruz
• Bek oyuncuları takım hücum ederken ileri çıktıklarında sahada 2-5-3 gibi bir sisteme dönüşmemiz hücum zenginliği anlamında bize çok şey kazandırıyor
• Ön liberodaki defansif oyun kurucumuzun “defans” rollü oynaması özellikle rakibin kontralarında savunmada hazırlıklı olmamızı ve hücuma çıkarken de savunmadan topla ilerlememizi sağlıyor
• Sahada oyunculara dağıttığımız görevler sayesinde her türlü gol pozisyonuna girme imkanına sahip oluyoruz.
• Özellikle orta alanda iki destek ,bir savunma görevli oyuncu kullandığımızdan pasa dayalı bir oyun izliyoruz.
• Top rakipteyken bloklar arasındaki mesafeyi koruyarak ve takım halinde geriye çekiliyor ve savunmayı takım halinde yapıyoruz.

SAHA İÇİ POZİSYON DAĞILIMINDA FARKLILIKLAR

http://i.imgur.com/C3VwOGU.jpg

Üstteki resmi almamın en önemli sebebi taktikte kullandığınız oyuncuların bireysel farklılıklarının sahaya nasıl yansıdığını göstermekti. Taktikte siz ne kadar komut verirseniz verin oyuncunun kimliğini değiştirmeniz kolay olmayacaktır. Bilinen oyuncular üzerinden konuyu aktarmaya çalışayım. Taktikte MRC mevkiinde Selçuk İnan’le başladım ve 67 dakika boyunca oluşan resimde oyuncunun sahadaki yeri orta alan çizgisinin hemen gerisi gibi görünüyor, o dakikadan sonra oyuna aldığım Emre Çolak’a ekstra bir görev vermediğim halde pozisyon olarak daha önde oynamış görünüyor.İşte bunun sebebi Emre ve Selçuk’un oyun karakterindeki farktır. Aynı şey Guliano ile Frei arasında da görülüyor. Eğer hücum oynayacaksanız karakter olarak da hücumu seven oyuncular kullanırsanız rakip alanda daha çok isimle oynarsınız.Ya da eğer savunma yapmanız gereken bir maça çıkacaksanız orta alanda karakter olarak savunmacı isimler kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Direksiyon sizde! Taktik tek başına asla başarı getirmez ,getiremez!

http://i.imgur.com/x9HGY5Z.jpg

http://i.imgur.com/lWqNddw.jpg

Sistemi kullandığımız bir maçtan alınan bu ekran görüntüsünde bloklar arası mesafenin darlığını ve takımın hücuma çıkarken sahaya dizilişini görebilirsiniz.

http://i.imgur.com/cITDf9z.jpg

Bu karede ise top rakipteyken takımın aldığı şekil ve savunma hattının dizilişi görülüyor.

http://i.imgur.com/0DdfGQh.jpg

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

GK: Kaliteli bir kaleci bulmamız önemli. Aradığımız en önemli özellik ise yan topları karşılama.
DC: Savunmanın göbeğindeki oyuncularda hız ve hava hakimiyeti ön planda
DR/L: Dayanıklılığı yüksek hızlı bir oyuncu
DMC: Öncelikle teknik kapasitesi ,dayanıklılığı ve savunma yönü güçlü olan bir oyuncu olması tercihimizdir.Eğer bir de uzun boylu olursa ilk topları karşılama konusunda da çok rahatlarız.
MLC: Savaşçı rolünde olacağından önceliğimiz savunma özellikleri olacak fakat hücuma da katkı yapabilmesi için biraz teknik kapasitesi de olursa çok daha faydalı olacaktır.
MRC: Maçına göre defansif ya da hücuma dönük oyuncu olarak kullanılacağından özellik belirtmeye gerek yok. Önemli olan maçına göre doğru oyuncuyu bu mevkiye yerleştirmek olacaktır.
AMR: Bitiriciliği ve topsuz alanı iyi olan, top sürebilen teknik bir oyuncu olması gerekir.
AML: Hızlı,çevik, iyi top süren,adam eksiltebilen,iyi ortalar açan ve çizgide oynamayı seven bir oyuncu kullanmak bu mevkiden verim almamızı sağlar.
SC: Gol pozisyonları üretmede çok aktif rol oynayacağından, hızlı, iyi top süren, topsuz alanlara doğru koşu yapabilen, bitirici bir oyuncu

Önemli Not : Taktik son yamadan önce hazırlandığı için yeni versiyonda sıkıntılar çıkabilir.Öyle bir durum oluşursa gerekli düzenlemeleri yapıp yeniden yayınlarız adresi...

LİNKLER:

MDF 2 Link 1 (http://www.sendspace.com/file/ekhkjf)

MDF 2 (Alternatif link) (http://s2.dosya.tc/server/uF2DRO/ModernFutbolSistemleri-2-.rar.html)

balinger
23.Şubat.2013, 12:39
taktiği denıycem modern futbol sıstemlerı 1 dekı gıbı guclu rakıbe kontra denk takıma kontrollu cıkmak gıbı seceneklerı kullanabılırmıyız ?

nannar
23.Şubat.2013, 12:43
evet,aynı şekilde genel ayarlara dokunmadım...

Yeni yama ile ben de şimdi deneyeceğim biraz.

mustinho03
23.Şubat.2013, 13:30
Hocam seni teknik direktör Olarak Galatasarayin basina getirirler yakinda :) saka Maka bir yana Taktigini deneyecegim

wato1907
23.Şubat.2013, 13:51
hocam alternatif link çalışmıyor. İlk linktende nasıl indiricem ?

capkin84
23.Şubat.2013, 13:53
Hocam taktiği malesef deneyemeyeceğim. MFS1 e devam. Benim Fenerbahçem bu sisteme şu anda hiç uygun gözükmüyorr...Eline emeğine sağlık ...

balinger
23.Şubat.2013, 18:58
denedım 5 maçta 2 galıbıyet 1 maglubıyet 2 beraberlık aldım beraber kaldıgım takımlar kadro olarak benden cok kotuler acaba benım takımamı uymadı ? yoksa 12.2.2 ıcın hazırlandıgı ıcınmı ?

nannar
23.Şubat.2013, 19:46
12.2.2 ıcın hazırlandıgı için olma ihtimali yüksek.eğer öyleyse güncelleriz,sorun değil

balinger
23.Şubat.2013, 20:24
12.2.2 ıcın hazırlandıgı için olma ihtimali yüksek.eğer öyleyse güncelleriz,sorun değil
modern futbol sıstemlerı 1 guncelleme cıkana kadar muthıstı guncellemeden sonra hayal kırıklıgı yarattı(en azından benım takımım ıcın)bu taktıkte suana kadar bekledıgımı aldıgımı soylıyemem sızden guncelleme beklıyorum :)

modern futbol sıstemlerı 1 ıde guncellersenız harıka olur :)

nannar
23.Şubat.2013, 21:21
yalnız şu da birgerçek, son güncellemeden sonra oyun daha gerçekçi olmuş. öyle kopup giden maçlar pek olmuyor. ya da rakibin taktik anlayışı size üstünse bir anda işler değişiveriyor.

semposezer
23.Şubat.2013, 21:31
2.lig Takımlarından Eyüpsporla deneyeceğim taktiği. 5 maçtan sonra sonuçları paylaşırım

nannar
23.Şubat.2013, 21:36
Taktik sezon ortasında denemeyle değerlendirilmez yalnız arkadaşlar. sezon başında hazırlık maçlarına kadar yüksek düzeyde "form/kondisyon" , hazırlık maçlarıyla beraber resmi maçlardan 3-4 tane geçene kadar da yüksek seviyede takım uyumu çalıştırdıktan sonra taktik hakkında net bilgi sahibi olunabilir. hiç hazır olmadıgınız bir sisteme pat diye geçince skorlar yanıltıcı olabilir...

southmaster07
23.Şubat.2013, 23:39
Hasan Hüseyin Hocam Edirnespor ile 2. sezonumdayım Üçüncü Ligdeyim şu an hep kendi taktiğimi kullandım FM'nin önceki serilerinde de. Fakat nedense bu sezon çok büyük sıkıntı yaşıyorum. Eğer küçük takımlarda da iyi sonuçlar alınacağını düşünüyorsan taktiği deneyeceğim. Sana güveniyorum, bir de senin taktiğini deneyelim.

Nocna Mora
24.Şubat.2013, 03:31
Taktikteki takım ayarları bölümünün ss'si var mı acaba ?.. :)

nannar
24.Şubat.2013, 10:43
takım ayarlarında değişiklik yapmadım hiç.o sizin maçlarda kullanacagınız mentalite ile ilgili bir durum.genel ayarlar mentaliteye göre otomatik değişiyor.

Rind-i Şeyda
24.Şubat.2013, 13:51
Bu serinin verimli dizilişlerinden biriyle oluşturulmuş taktik.

Buna yakın rollerle oynuyorum ben de. Yalnız forvet çok yalnız kalıyor. Hele rakip DMC kullanıyorsa forvet resmen sönüyor. Böyle durumlarda- hatta DMC olmasa bile- orta sahadaki oyunculardan birini atak oynatmak hücumda etkili olmanızı sağlıyor. İçe kat eden oyuncu tarafındaki MC'yi atak oynatmak içe kat eden oyuncunun önünde boşluklar oluşturuyor, oyuncu topla ilerlerken forvet kendine boş alan buluyor. Tabi ki bunun da handikapları var. Pas yüzdesi ve topla oynama düşüyor. Ama hücumlar daha etkili oluyor. Rakip talimatlarından eğer rakibi kesmişseniz, rakibin oyun planını çözmüşseniz rakibiniz çok etkisiz kalıyor.

mustinho03
24.Şubat.2013, 16:30
Hocam forvet oyuncusunu firsatci golcü yerine komple forvet hücum oynatsam Olur mu acaba ???

nannar
24.Şubat.2013, 18:50
Hocam forvet oyuncusunu firsatci golcü yerine komple forvet hücum oynatsam Olur mu acaba ???

eğer yeterli kalitede adamın varsa daha faydalı olur

nannar
24.Şubat.2013, 18:52
Bu serinin verimli dizilişlerinden biriyle oluşturulmuş taktik.

Buna yakın rollerle oynuyorum ben de. Yalnız forvet çok yalnız kalıyor. Hele rakip DMC kullanıyorsa forvet resmen sönüyor. Böyle durumlarda- hatta DMC olmasa bile- orta sahadaki oyunculardan birini atak oynatmak hücumda etkili olmanızı sağlıyor. İçe kat eden oyuncu tarafındaki MC'yi atak oynatmak içe kat eden oyuncunun önünde boşluklar oluşturuyor, oyuncu topla ilerlerken forvet kendine boş alan buluyor. Tabi ki bunun da handikapları var. Pas yüzdesi ve topla oynama düşüyor. Ama hücumlar daha etkili oluyor. Rakip talimatlarından eğer rakibi kesmişseniz, rakibin oyun planını çözmüşseniz rakibiniz çok etkisiz kalıyor.

ben de bu şekilde değiştirerek denedim zaten güncellemeden sonra. Ama işte orta alandaki 3'lüyü bozunca pas trafiği sıkıntıya giriyor.Bir de forvet ile orta alan arasındaki yer sıkıntılı. oraya adam sokuyorum sokmasına ama giren uzun şut atıyor:) küçük üçgenleri kurmakta sıkıntı yaşıyorum bu güncellemede... Ama aşacağız inşallah bunu da.Zaten gerçek olan da bu işin zor olması

FIRATAVSAR91
26.Şubat.2013, 02:48
Tottenham'dayım şu an takımda Ronaldo (32 yaşında ) , cavani,bale,mvila gibi isimler var sanki bu taktik iyi olacak gibi duruyor oyuncu ozelliklerine bakınca. Deneyip sonuçları vermeye çalışacagım yeni sezona başlamak uzereyım. Eline aklına sağlık eyvallah

mutur
26.Şubat.2013, 04:51
http://imageshack.us/a/img12/3278/galatasarayeskisehirspo.png

FIRATAVSAR91
26.Şubat.2013, 04:54
melo kafayı yemiş heralde o pas sayısı nedir abi benim oyunlarda maks 80 filan oluyo :D

reisbulut
26.Şubat.2013, 16:04
Emeğine sağlık. 12.2.3 için güncellemeyi ne zaman sunarsınız.

mutur
26.Şubat.2013, 16:20
Drogba= 5 Gol :D

http://imageshack.us/a/img203/1355/90524250.png

matias delgado
26.Şubat.2013, 17:53
taktiklerinizi ilgiyle herzaman takip etmisimdir nannar hocam bu konuda basarılarınızın devamını dilerim...ancka bu taktikte aklıma takılan bazı seyler var takım ayarlarında herhangi bir oynama yapılmamıs bunu yukarıda bi arkadasta belirtmiş ancak oyunculara verilen görevlere baktıgımızdada herhangi bir ekstra görev verilmemiş sanede bulundukaları bolgedeki kayıtlı ayarlar verilmiş bu durumda oyuncudan yada takımdan nası beklenditimiz oluyor bu konudyu anlamakta güçlük cekiyorum...

COLMAN20
27.Şubat.2013, 01:18
Taktikler iyi güzel ama en iyi hoca kendi taktiğini yapan hocadır. Buna benzer bir yazı okumustum bu forumda. Her taktiklere bakmaya girdiğimde o aklıma geliyor ve çıkıyorumm:)

Mamadou
27.Şubat.2013, 03:20
Taktikler iyi güzel ama en iyi hoca kendi taktiğini yapan hocadır. Buna benzer bir yazı okumustum bu forumda. Her taktiklere bakmaya girdiğimde o aklıma geliyor ve çıkıyorumm:)

Kesinlikle. Oyunun amacıda bu zaten. Kendi futbol bilgini bir nevi ölçüyorsun. İyide olsa kötüde olsa bu oyunu oynuyorsan taktiğini kendin yapacaksın. Kendin pişir kendin ye misali. Başkalarının taktiği ile başarılı olmanın hiç bir anlamı yok. Başarılı olan sen değilsin taktiğin sahibi. Katıldığım turnuvalarda hazır kullananlara rastladım o kişiler başarılı oldular ama başarılı olan onlar değil :) Konuyu saptırmak gibi oldu ama...

nannar
27.Şubat.2013, 13:16
Herkesin kendi taktiğini üretmesi tabiki de daha iyi olur ancak sistemler içerisine rolleri oturtmak konusunda hazır taktiklerden yardım alabilirsiniz. mesela 3 lü ortasahada nasıl bir görev dağılımı yapılır? kanat hücumlarında ne gibi roller kullanılmalı? vs vs...

MDF 2'de de bunu sağlamaya çalıştım. özellikle orta alanda ileriye çıkan kişinin boşalttığı alana DMC'nin girebilmesi gerekli. Bunları gözardı etmemek lazım. en basitinden dmc-mc-mc üçlüsünün orta alandaki 2 kişiden birini atak rollü yaparsanız dmc'yi mutlaka destek rollü yapın ki o boşalan alana girsin. hatlar arasındaki bağlantıyı kurun yani... ya da mesela SC'yi support rollü yaparsanız AMC'ye ineceğinden forvet alanına hareketlenecek bir oyuncu kullanmanız lazım (hücum rollü ikinci forvet gibi)

Ralph
27.Şubat.2013, 15:59
Abi senin yaptığın sadece oyuncu mevkilerini ve görevlerini ayarlamak değil mi? Oyuncuların ince ayarlarına ve takım ayarlarına hiç dokunmuyorsun?

matias delgado
27.Şubat.2013, 16:37
Abi senin yaptığın sadece oyuncu mevkilerini ve görevlerini ayarlamak değil mi? Oyuncuların ince ayarlarına ve takım ayarlarına hiç dokunmuyorsun?

benimde yukarıda demek istedigim buydu sadece oyunculara oyunun kayıtlı görevleri verilmiş gibi yane benim indirdigim taktiginizde ne oyuncuya nede takıma herhangi bi ekstra görev verilmemiş yoksa ben mi yanlıs indirdim yada bende mi gözükmüyor...

ismail190434
27.Şubat.2013, 19:55
pek uğraşılmış bir taktiğe benzemiyor

nannar
27.Şubat.2013, 21:06

benimde yukarıda demek istedigim buydu sadece oyunculara oyunun kayıtlı görevleri verilmiş gibi yane benim indirdigim taktiginizde ne oyuncuya nede takıma herhangi bi ekstra görev verilmemiş yoksa ben mi yanlıs indirdim yada bende mi gözükmüyor...

indirmede sorun yok. özel ayarlara dokunmadım. onlara dokunarak yayınladıgım taktikler de oldu fakat maç esnasında mentalite değiştiğinizde özel ayarları da ayarlamanız gerekecek. orada uygulama sorunu çıkabilir.

pek uğraşılmış bir taktiğe benzemiyor

:) hiç uğraşılmadan oluştu...

mustinho03
03.Mart.2013, 23:20
Psv kariyerimde bu taktigi kullaniyorum ve gayet memnunum eski guncellemeyle oynuyorum

Ps: ellerine saglik hocam

mertcam
05.Mart.2013, 17:31
Deneyelim bakalım.

abut
07.Mart.2013, 10:14
Hocam kanatların görevlerini birbiriyle değiştirsek işleyişi bozar mı ?

nannar
07.Mart.2013, 11:49
çok fazla etkilemez sanırım...

abut
07.Mart.2013, 14:11
Anladım teşekkür ederim

Belaromeo
10.Mart.2013, 18:39
çok fazla etkilemez sanırım...
Senden 4231 taktiği ile bir paylaşım bekliyorum 451 taktiğin denedim çok güzel ama her takıma gitmiyor :p

mertcool1907
01.Temmuz.2013, 18:07
http://img29.imageshack.us/img29/3664/3yu.png

taktikten sonra takım düzene girdi saolasın