PDA

View Full Version : TIME Atatürk'ü ilk sıraya koydu

Walter Sakana
03.Mart.2013, 13:08
TIME dergisinde Atatürk ilk sırada

http://fotocdncube.gazetevatan.com/fotogaleri/act/26654_2104_02032013_15.jpg

DÜNYANIN en saygın dergilerinden Time, 90'uncu yılını kutladığı son sayısı için seçtiği 90 dergi kapağı arasında ilk sıraya Atatürk'ü koydu. Dergi, ‘Time 90. Yaşında: 90 Kapak Hikayesiyle Modern Tarih Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey başlığı' ile hazırladığı sayfada, ilk sırayı Mustafa Kemal Atatürk'ü yayınladığı baskısına ayırdı. Dergi, 24 Mart 1923 tarihli baskıda yer alan Atatürk için ‘ Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden daha sonra Atatürk olarak tanınan asker Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu babası olarak çıktı.

http://fotocdncube.gazetevatan.com/fotogaleri/act/26654_1282_02032013_1.jpg

Atatürk'ün laik reformları ve otoriter çizgisi on yıllar boyunca Ortadoğu'da yankı uyandıracak bir efsane bıraktı' ifadesini kullandı. Time, o yıldaki baskısından da şu paragrafı aktardı:

"O, bugünTürkiye'yi özgürlüğüne kavuşturan biri. O, halkını, yabancı güçlerin boyunduruğundaki bu bataktan kurtardı. Onların özündeki niteliklerini fark etmelerini sağladı ve onlara bağımsızlık düşüncesi ve hareketini getirdi. Dergi geçmiş 90 yıldaki kapaklarının arasında Charli Chaplin, Benito Mussolini, Mahatma Ghandi, Joseph Stalin, Adolf Hitler, Kraliçe 2. Elizabeth, Fidel Castro,John F. Kennedy ve Papa 2. John Paul sayılarını da yer verdi."

anil luque
03.Mart.2013, 14:18
El oğlu bile bizden daha fazla kıymetini biliyor ..

Aydin
05.Mart.2013, 03:33
Bundan gurur duymayacak insanlar tarafından yönetildiğimiz için Türkiye'nin geleceği karanlık gözüküyor maalesef.

Raheem Lawal.
05.Mart.2013, 03:38
Bizde Kıymetini Bilmeyenler var.

attirson
05.Mart.2013, 13:26
Düşmanının bile öldügünde arkadasından üzüldügü bir adamdır Atatürk.
Bu arada hep şunu merak etmisimdir neden Mustafa yerine ''Mustapha'' yazılıyor yabancı kitaplarda ? Benim bildigim isim her yerde aynı yazılır.

anil luque
08.Mart.2013, 14:02
Bu arada hep şunu merak etmisimdir neden Mustafa yerine ''Mustapha'' yazılıyor yabancı kitaplarda ? Benim bildigim isim her yerde aynı yazılır.

O konu benim de garibime gidiyor açıkçası. Özel isim neticede kendi diline uyarlamak zorunda değilsin. Son Osmanlı filminde bir sahne vardı mesela Samsun'u "Samsoun" diye yazıyorlardı mektuba.

Dooki
15.Mart.2013, 16:38
O zamanlar Türkçe'de latin harfleri kullanılmıyordu, belki de onu o şekilde çevirmişlerdir, daha sonra da öyle kalmıştır.

vivoperlei
15.Mart.2013, 17:58

Şöyle düşünün; biz de Napolyon'u, Napoléon olarak yazmıyoruz. Oysa ki ikinci yazdığım doğrusu ve orijinalidir.

O konu benim de garibime gidiyor açıkçası. Özel isim neticede kendi diline uyarlamak zorunda değilsin. Son Osmanlı filminde bir sahne vardı mesela Samsun'u "Samsoun" diye yazıyorlardı mektuba.

Buradaki sebep şu olabilir; Samsun'un İngilizce telaffuzu "Sæmsın" gibi bir şey olacağı için, bizim telaffuzumuza daha yakın olabilmesi için "Samsoun" yazılmıştır büyük ihtimalle. Tabii bu sadece benim tahminim.

Esssteban
15.Mart.2013, 20:09
Bundan gurur duymayacak insanlar tarafından yönetildiğimiz için Türkiye'nin geleceği karanlık gözüküyor maalesef.

Kesinlikle .

Artık sevmemeyi geç saygı bile kalmadı.

serorio
29.Nisan.2013, 02:33
Tabii, adamlar yazıldığı şekilde görseler mesela bir yerde "samsun" görseler, samsun olarak okumayacakları için; duyduklarını dillerine adapte ederek yazıyorlar. biz de öyle yapıyoruz.

moscow, moskova gibi mesela... rusların yazdığı gibi görsek bir de ne okuyacağız kim bilir?