PDA

View Full Version : Sakatlık Sakatlık Sakatlık

OMANA
04.Mart.2013, 21:21
Arkadaşlar bu son sürüm tam bir rezalet yeni oyun kurdum bu lanet yama steamdan otomatik kuruldu her maç bir sakat her hafta bir sakat doktorsa doktor antenmansa antrenman hiçbirinde sorun yok geçen sürümde oynadım aynı şekilde bir sorun yoktu şimdi ne oldu..

oyun editörlerimiz bu durumu bir an önce bildirmeli yoksa oyun oynanmaz hale geldi benzer sorunu yaşayan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum sesimizi duyuralım....

giresun
04.Mart.2013, 21:22
daha satın almadım bi kaç güne alıcam bende oyunla ilgili tek şikayet bu sanırım yazılanlara göre

Lucas Neill
04.Mart.2013, 23:04
Bu sakatligin bence en mantikli aciklamasi mac boyunca yüksek tempo ile oynamak sanirim ve de sIkIsIk fikstürde her mac böyle oynandiginda sakatlik kacinilmaz oluyor. Ayrica antrenman agirligi da önemli bence. Su ana kadar 1 sezon GS ile oynadim samp liginde ceyrek finale kadar ciktim türkiye kupasini ve ligi aldim fikstürüm oldukca zordu bi ara, yasadigim en büyük sakatlik Melo 4 ay onun disinda sakatlik sorunu yasamadim denebilir. Sezon öncesi de kondisyon yüksek calistiriyorum fikstür cok zor olursa antrenmani düsük olarak ayarliyorum. Zaten yasadigim cogu sakatlik milli maclarda oldu mac icinde oyuncum sakatlansa bile sorun olmadi mac sonralari.

koraybahce
06.Mart.2013, 03:31
Bu sakatligin bence en mantikli aciklamasi mac boyunca yüksek tempo ile oynamak sanirim ve de sIkIsIk fikstürde her mac böyle oynandiginda sakatlik kacinilmaz oluyor. Ayrica antrenman agirligi da önemli bence. Su ana kadar 1 sezon GS ile oynadim samp liginde ceyrek finale kadar ciktim türkiye kupasini ve ligi aldim fikstürüm oldukca zordu bi ara, yasadigim en büyük sakatlik Melo 4 ay onun disinda sakatlik sorunu yasamadim denebilir. Sezon öncesi de kondisyon yüksek calistiriyorum fikstür cok zor olursa antrenmani düsük olarak ayarliyorum. Zaten yasadigim cogu sakatlik milli maclarda oldu mac icinde oyuncum sakatlansa bile sorun olmadi mac sonralari.

Sakatlığın tek sebebinin 13.2.3 versiyonuna geçişte kayarak müdehalelerin fazlalaştırılmasından kaynaklandığını sanıyorum. Bazen öyle bir oluyor ki maçın statda değil uludağ kayak merkezinde yapıldığını düşünüyor insan.

Alexi Lalas
06.Mart.2013, 03:59
http://www.ntvspor.net/haber/dunyadan-futbol/84067/bremende-inanilmaz-olay

redsmoke
06.Mart.2013, 15:31
http://www.ntvspor.net/haber/dunyadan-futbol/84067/bremende-inanilmaz-olay

adı üstünde inanılmaz olay. yani kırk yılda bir olabilecek birşey. fakat oyunda bu geçerli değil ne yazık ki. her daim karşılaşmanız gayet olası.

okocha6
06.Mart.2013, 17:34
Geniş kadrolar kurun.(25-30 tane iyi oyuncunuz olsun)

okocha6
06.Mart.2013, 17:36
Bir de sezon başı çok hazırlık maçı yapın. (4 günde bir)

HeracLes
06.Mart.2013, 19:51
Yahu beyler eğer sakatlık yamadan kaynaklı bir şey olsaydı herkesin başına gelirdi ki ben de dahil olmak üzere sakatlıklardan bu kadar dert yanmayan birçok kişi var. İmkansız diye bir şey yok, haftada 1 veya her maç 1 sakatlık olmayacak diye bir şey yok. Futbolda olan şeyler bunlar.

Açık söylemek gerekirse bu 13.2 güncelemesinde benim de başıma bazı büyük sakatlıklar gelmişti ama sorunu kendimde aradım. Bazı oyuncuları 1 haftada 3 maça çıkardım ve sakatlandılar. Normalde rotasyon yapardım ama önemli maçlar olduğu için kazanmak zorundaydım. Ama artık oyuncuları o kadar zorlamıyorum. Şu anda 2 tane sakat oyuncu var a takımdan.

mustinho03
06.Mart.2013, 20:20
Geniş kadrolar kurun.(25-30 tane iyi oyuncunuz olsun)

Iyi hos demissinde 2.3.lig takimlarini yönettigin an dogru duzgun veya hic transfer icin butcesi olmayanlar napicak??? Sakatlik olur olmaz demiyorum ama takimin yarisinin revire donmeside normal degil bana hic kimse yavas tempoda oyna rotasyona git gibi laflar etmesin ben hep rotasyonlu oynatirim ve hatta onemli naclarda dahi genc oyuncularin performasyonunda yukselme varsa hic toy falan demeden oynatirim...uzun lafin kisasi sakatliklardan sikayetci olan kisiler azinmasanmayacak kadar cok yuksek

PaVLeNKo
07.Mart.2013, 11:44
Büyük sakatlıklar yaşamadım ufak tefek oldu ancak Viveros diye bir oyuncum vardır bacağı kırıldı 8 ay oynayamadı onun harici sakatlıklar 2-3 hafta felan..Bu arada fizyolarım Lewin ve Friar..Antrenman yoğunluğum yüksek ve dengeli..

cmyksl55
08.Mart.2013, 20:33
lan var ya böyle işin... :) messi'yi yöneteyim diye barcelona oyunu açtım daha ilk hazırlık maçında messi 3 ay sakatlandı. katil olmamak elde değil.

NeymaR
08.Mart.2013, 20:48
bende de sakatlıklar oluyo ama öyle dediğiniz gibi deyil sakatlansa bile 2 hafta falan benim sorunum her maç direğe çarpan toplar

Raheem Lawal.
08.Mart.2013, 20:48
Hiç Bir Çözümü Yok Bende Corinthians Kariyerimde Her Hafta Kesin bir Sakat Veriyorum.

cmyksl55
08.Mart.2013, 21:05
bu sefer de tello 3 ay sakatlandı oyun yalan oldu arkadaşlar. yeni patch'i bekliycem artık bu böyle olmaz futbol mu oynuyorlar tekvando mu yapıyorlar belli değil.

serwan
08.Mart.2013, 22:02
arkadaşlar oyunu bir süredir işlerim gereği oynayamıyorum bu yüzden sorun tam olarak ne boyutta bilmiyorum. ama takip edebildiğim kadarı ile bu sorunu hiç yaşamayanlar da var. ben bugüne kadar her şeyin gayet olağan gitmesine şaşırırdım fm'de. mesela normal olan kariyerlerimizin önemli bölümünde kovulmamız. hele bir de üst liglerden başladıysak.. bir düşünün kaçımız şu anki halimizle süper lig takımı çalıştırabiliriz? eğer ki fm'de bir şeyler anormal gidiyorsa oyun gerçeğe daha çok yaklaşıyor olabilir. oyuncularımız sakatlanıyorsa antrenman, tempo, rotasyon vs. koşullara dikkat etmiyor olabiliriz. eskiden çok daha kolaydı şimdi değil. oyuncular gitmek istiyorsa otoritemiz zayıf demektir. taktiğimiz oturmuyorsa yeterli taktik becerimiz yok demektir vs. oyun gerçeğe yaklaştıkça bir çoğumuz dökülcez oynarken..

cmyksl55
09.Mart.2013, 00:56
sevgili serwan kardeşim oyun gerçekçiliğe zorluk anlamında daha çok yaklaştı o kesin. fakat iki maçta bir penaltıdan gol yemek normal değil, sakatlıklar da çok sık ve uzun süreli olmaya başladı. bunların gerçeklikle uzaktan yakından alakası yok.

serwan
09.Mart.2013, 03:02
sevgili serwan kardeşim oyun gerçekçiliğe zorluk anlamında daha çok yaklaştı o kesin. fakat iki maçta bir penaltıdan gol yemek normal değil, sakatlıklar da çok sık ve uzun süreli olmaya başladı. bunların gerçeklikle uzaktan yakından alakası yok.

penaltı konusunu bilmiyorum. ama saçmalıklardan bahsetmiyorum zaten.. sakatlıklar teknik adam hatası olabilir. misal beşiktaş. kötü bir antrenör kadrosu, yanlış idmanlar ve sonuç ortada. bir de maçlarda aşırı yüklendiğinizi, yüksek tempoda üstelik bir de faule sık maruz kalacağınız bir oyun stiliyle oynadığınızı düşünün. antrenmanlarda da yanlış yaptıysanız epeyce sıkıntı olacaktır. ayrıca sezon öncesi çalışmalar gerçek hayatta olduğu gibi fm'de de çok önemli artık..

serwan
09.Mart.2013, 03:02
yanlış anlamayın SI'ı korumak niyetinde değilim. sadece olabilir diyorum

cmyksl55
09.Mart.2013, 13:53
dediğin şeyler de gayet mantıklı detaylar. vesselam yeni patch çıkarsa mutlaka bildirir misiniz adminlerim sakatlıklardan ve penaltılardan ötürü başarılı olmak mümkün görünmüyor. o yüzden bir süre oynamayacağım.

bangbangstar
09.Mart.2013, 16:17
Beşiktaş kariyerimde sürekli sakatlık sorununu bende yaşıyorum. Daha kötüsü kalecilerim her açtığım kariyerde uzun süreli sakatlanıyorlar onu çözemedim ben.

mertayasava
09.Mart.2013, 17:21
Bu penaltı ve sakatlık sorunu herkeste aynı oranda sıkıntı yaratmıyorsa bence hatayı kendimizde aramamız lazım.Devre arası yamasıyla birlikte ilk kez Fm2013'te uzun soluklu bir kariyer yapmaya başladım Southampton ile.Daha önce oyunu sadece deneme amaçlı açmıştım ve 1-2 maç yapmıştım.Sürekli ortaya çıkan bariz hatalarla oynamayıp son yamayı beklemeyi tercih etmiştim,iyi de yapmışım sanki.Bir çok şeyi oynayarak öğrendim.

Başta antreman sistemi bir nevi kumar olmuş,ne çalıştırırsanız karşılıgını performans olarak görüyorsunuz,zamanla kazanılacak tecrübelerle ne kadar takım antremanı,ne kadar maç antremanı,ne kadar bireysel antreman gibi detayları daha iyi kapacağımı düşünüyorum.

Transfer yapmak zorlaşmış gibi geldi elimdeki işe yaramaz oyuncuları rahat rahat kira/transfer olarak yollarken transfer sezonunun son gününe kadar takıma stoper almaya çalıştım desem yalan olmaz.Takımda direkt as oynayacak bir stoper bulamadım ve son gün rotasyon için Kopenhag'tan Ragnar Sigurdsson'u aldım.Sol bek eksikliğini ise beklediğimden ucuz şekilde (6,5m euro) Neil Taylor ile giderdim.Rotasyon için De Siciglio ve Davy Pröpper'i kiraladım.

Sadece kendi alanında pres yapan,rakibi arkada karşılayan,alan savunmasına dayalı bir savunma anlayışı düşünüyordum,hücumda ise bol pas yapmayı seven çift yönlü ortasahalarım,yetenekli 2 kanat ve güçlü forvetimle sonuca gitmeyi planlıyordum.Dengeli bir 4-3-3 tercih ettim.Hazırlık maçları kötü geçti ve bu taktikle başarı konusunda soru işaretlerim oluşmaya başladı.İlk 10 için yeterli bir taktik olacak mıydı tam bilemiyordum.

Sezon öncesi gelir gelmez takıma yüksek seviyede fitness yükledim,sonra lige yakın taktik,lige başlarken de takım uyumu.İlk elin günahı olmazdı yüksek seviyede fitness ve taktik bize ligin ilerleyen zamanlarında çok işe yarayacaktı nitekim tahmin ettiğim gibi oldu.Kötü başladığımız ligde 5.haftadan sonra form tutmaya başladık.Şu an ligde 28.haftayı oynayacağım ve durum aşağıdaki gibi,küme düşme mücadelesi vermesi beklenen takım ciddi bir Şampiyonlar Ligi adayı oldu.

http://c1303.hizliresim.com/17/9/kwcbs.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Şimdi bundan sonra konunun genelinde yazanları etkileyecek sakatlık ve penaltı istatistiklerimi paylaşacağım.

Sezon başı resmi olarak 27 lig,2 kupa olarak 29 resmi maç oynadık.Bu maçlarda sadece 2 penaltı lehimize verilirken,2 penaltı da aleyhimize verildi.

Sakatlık konusunda ise ciddi sıkıntılar yaşamadım desem yalan olmaz,kadrom da o kadar geniş olmamasına rağmen;kadro seçemeyecek duruma geldiğimi hiç hatırlamıyorum.Aynı anda 2-3 oyuncumdan fazlası sakatlanmadı,sakatlıkların geneli kısa süreli oldu.

Boruc 5 hafta-antremanda
Clyne 12 gün-maçta
Cork 9 gün-maçta
Kelvin Davies 3 hafta-antreman
Forren 6 gün-maçta
Fonte 4 hafta-maçta
Lallana 4 gün-maçta
Lambert 7 hafta-antreman
Ramirez 3 hafta-maçta,6 gün-maçta
Jay Rodriguez 2 hafta-antremanda
Yoshida 7 hafta-maçta

Genellikle maçta darbeye bağlı sakatlıklar yaşadı takım bu sakatlıklar da Premier lig gibi sert bir ligde normal hatta aşağı seviyede sakatlıklar.Şu an ligde en fazla -9- sakatlık Newcastle'dayken en az benim takımımda -1- o da yedek takımdan bir genç.

Son olarak söyleceklerim;

Takımınızı iyi tanımanız lazım,çalışmayı sevmeyen ve fiziği kuvvetsiz oyuncularla tam saha pres yaparsanız elbet sakatlık sorunları yaşarsınız.Kısa pas ve yavaş tempoya yatkın oyuncularla hızlı deliler gibi saldıran bir takım yaratmaya çalışırsanız sakatlık olmaması mucize olur.

Top kapması düşük oyunculara sert top kapma talimatı verirseniz o oyuncu sahanın her yerinde faul yapmaya,kart görmeye müsait durumdadır.Bu penaltı da olabilir,kırmızı kartta.

Öne geçtiğim ve skora razı olduğum her maçta tempoyu düşürdüm takıma daha garanti ve daha yavaş pas yapmalarını söyledim.Kondisyonlarının düşük olduğu zor deplasmanlarda mağlubiyeti kabullenip önümdeki maçlarda daha büyük sıkıntılar yaşamamak için presi minimuma indirip zayıf top kapın talimatı verdim.

Sonuç olarak fiziksel durumda iyi ve beklenenden daha başarılı bir takıma sahip oldum,umarım böyle devam eder.

himone
09.Mart.2013, 18:17
mertayasava (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=17348)

Tek söyleyeceğim Luke Shaw gibi bir adam varken sol bek almanı anlamadım. Adam wonderkid olabilecek bir sol bek. Hatta ben şu an FB'ye almaya çalışıyorum. Oyuncuyu 10 milyona bile alsam iyidir diye düşünüyorum.

mertayasava
09.Mart.2013, 18:22
mertayasava (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=17348)

Tek söyleyeceğim Luke Shaw gibi bir adam varken sol bek almanı anlamadım. Adam wonderkid olabilecek bir sol bek. Hatta ben şu an FB'ye almaya çalışıyorum. Oyuncuyu 10 milyona bile alsam iyidir diye düşünüyorum.

DL ve AML bölgesinin rotasyon oyuncusu Shaw,onun fiziksel ve hücum özelliklerini sol bekte harcamak istemiyorum açıkçası,onu kanat olarak geliştirmeyi düşünüyorum yeni Gareth Bale misali :)

himone
09.Mart.2013, 18:28
Ben kanatsız oynamayı düşündğüm için fizik gücü ve hücum özellikleri iyi bir bek arıyorum Luke da tam ideal bek benim için. Alabilir miyim bilmiyorum ama sene sonundaki tek transfer hedefim diyebilirm.

Stormlord
17.Mart.2013, 12:45
Sakatlık sorunu FM'de yeni olan bir sorun değil. Son 3 senedir sürekli yaşanan bir problem. Çoğu kişi "kadroyu genişletin, tempoyu düşürün, hazırlık maçı yapın, antremanı hafifletin" vb. gibi çözümler öneriyor ancak bunlar uygulandığı zaman da bir şey değişmiyor. Ayrıca oyunda böyle bir sorun var diye normal oyunumuzu oynayamayacaksak ne diye oynuyoruz bu oyunu? Ben kadromda 30 kişi tutmak zorunda mıyım? Diğer takımlarda forvetler sezonun başından sonuna kadar neredeyse her maç oynuyor, gol kralı oluyorlar ama ben sırf sakatlanacak diye forvetlerimi 2 maçta 1 oynatıyorum ve buna rağmen yine sakatlanıyorlar ve verim alamıyorum. Sorun şu ki sakatlık oyunu zorlaştırmak için yapımcılar tarafından özellikle abartılmış bir olay. Oyundaki sakatlıkların gerçekle uzaktan yakından alakası yok. "Sakatlıklar gayet normal, gerçekte de böyle oluyor" diyen kişiler belli ki maç izlemiyorlar ya da gerçek hayattaki sakatlanmalar ne kadar uzun sürüyor, ne sıklıkla oluyor diye incelemiyorlar. Oyun üzerinde bazı deneyler yaptım ve şu sonuca vardım: Maçtan önce oyunu kaydedip o maçı 5 - 6 defa oynadığım zaman şunu farkettim; kazanma ihtimalinizin olduğu bir maçta bir veya birden fazla oyuncu sakatlanırsa fark atabiliyorsunuz ama oyuncunuz sakatlanmadıysa sonuç maksimum 2 - 0 sıfır oluyor ya da berabere kalıyorsunuz. Yani oyunda maç kazanmak için kurban vermeniz gerekiyor. Artık sizden rica ediyorum oturun 4 - 5 tane maç izleyin hangi maçta oyuncular sıra sıra sakatlanıyor ya da her maç bir adam 2 - 3 aylığına sakatlanıyor? Gerçek hayatta sakatlanan adam tedavi görüp eski formuyla devam ediyor maça. FM'de ise ya kondisyonu düşüyor ya da sakatlanıyor. Zaten bu benim bu oyunu son oynayışım. Buraya yazmamın sebebi sizi bilinçlendirmek. Bu adamlara para vermeye devam edersek bu oyun hiçbir zaman gelişmeyecek. Her sene yaptıkları gibi baştan sağma bir oyunu piyasa sürüp dalga geçecekler bizle.

SacrificeGGTC
17.Mart.2013, 14:26
Bir maçta 4 tane oyuncum sakatlandı. Hepsi en az 2-3 hafta, daha sonraki maçta da 2 kişi sakatlandı. Üstüne üstlük 3-4 gün arayla maç olunca diğer oyuncularda kondisyon yok. Ayrıca kondisyonu çok düşen oyuncu yeşil + alıyor. Dinlendirme yapıyor, o zaman fiziği düşüyor. Arada yine sakatlıklar. Cidden oynanmaz hale geldi.

tombul taho
17.Mart.2013, 16:15
sezon oncesi kondisyonerleriniz iyi degilse, az hazirlik maci yapiyorsaniz ve antrenman program yogunlugunu ortalamanin ustunde tutmuyorsaniz takimda surekli sakatlanmalar yasayabilmeniz gayet normal.

sezon oncesinde mutlaka kondisyon depolattirin ama bunu yapmadan once de cok iyi kondisyonerler bulmaniz gerekiyor. ozellikle tavsiye edecegim iki kondisyoner var. bunlardan bir tane Scott Piri digeri ise Paul Winsper.

sezon oncesi antrenmanlarindan sonra hazirlik maclarinda olabildigince sizin seviyenizde ya da seviyenizin ustunde takimlarla maclar duzenleyin ki oyunculariniz daha cok efor sarfedebilsinler boylece mac kondisyonlari da ust seviyelerde olacaktir.

okocha6
17.Mart.2013, 16:34
sezon oncesi kondisyonerleriniz iyi degilse, az hazirlik maci yapiyorsaniz ve antrenman program yogunlugunu ortalamanin ustunde tutmuyorsaniz takimda surekli sakatlanmalar yasayabilmeniz gayet normal.

sezon oncesinde mutlaka kondisyon depolattirin ama bunu yapmadan once de cok iyi kondisyonerler bulmaniz gerekiyor. ozellikle tavsiye edecegim iki kondisyoner var. bunlardan bir tane Scott Piri digeri ise Paul Winsper.

sezon oncesi antrenmanlarindan sonra hazirlik maclarinda olabildigince sizin seviyenizde ya da seviyenizin ustunde takimlarla maclar duzenleyin ki oyunculariniz daha cok efor sarfedebilsinler boylece mac kondisyonlari da ust seviyelerde olacaktir.

Ben antremanın ilk gününden başlamak üzere 4 günde bir hazırlık maçı koyuyorum 8-10 tane hazırlık maçı yapıyorum. Hiçbir sıkıntı olmuyor.

himone
17.Mart.2013, 17:29
Hazırlık maçlarının sayısıyla alakası bile yok. Ben her sene 8-9 tane hazırlık maçı yaparım, kondisyon antrenörlerim en iyilerinden ve hazırlık dönemi boyunca kondisyona önem veriyorum. Ama sezon içerisinde inanılmaz sakatlıklar yaşıyorum. Geçen sene sakatlılarım normalken bu sene inanılmaz fazla oluyor. Takımda 6-7 tane orta saha varken maçlarda yedek orta saha bulamayacak duruma geldim, yeri geldi kanat oyuncularımı forvet oynattım.

Hala şuraya gelip sakatlıklara mantıkla açıklama yapma çabasında olanlara şaşırıyorum. Bu oyunu herkes yıllardır oynuyor ve nasıl hazırlanması gerektiğini biliyor. Sakatlıklar bazılarının başına çok geliyor bazılarının başına hiç gelmiyor. Hala neyi açıklamaya çalışıyorsunuz, durum tamamen yapay zeka ile alakalı. Siz istediğiniz kadar antrenman yaptırıp hazırlayın, oyun istediğimi tüm takımı kırıp geçiriyor.

okocha6
17.Mart.2013, 18:21
Hazırlık maçlarının sayısıyla alakası bile yok. Ben her sene 8-9 tane hazırlık maçı yaparım, kondisyon antrenörlerim en iyilerinden ve hazırlık dönemi boyunca kondisyona önem veriyorum. Ama sezon içerisinde inanılmaz sakatlıklar yaşıyorum. Geçen sene sakatlılarım normalken bu sene inanılmaz fazla oluyor. Takımda 6-7 tane orta saha varken maçlarda yedek orta saha bulamayacak duruma geldim, yeri geldi kanat oyuncularımı forvet oynattım.

Hala şuraya gelip sakatlıklara mantıkla açıklama yapma çabasında olanlara şaşırıyorum. Bu oyunu herkes yıllardır oynuyor ve nasıl hazırlanması gerektiğini biliyor. Sakatlıklar bazılarının başına çok geliyor bazılarının başına hiç gelmiyor. Hala neyi açıklamaya çalışıyorsunuz, durum tamamen yapay zeka ile alakalı. Siz istediğiniz kadar antrenman yaptırıp hazırlayın, oyun istediğimi tüm takımı kırıp geçiriyor.

Antreman ayarlarıyla oynamıyorum ben hiç. Ayrıca sakatlıkla alakalı konuşmadım üstte. Hazırlık kampının ilk gününde bile hazırlık maçı yapılabileceğini anlatmaya çalıştım. Ortalama 8-10 günlük oldu sakatlılarım.

Bir faktör de takımın dayanıklı ve fiziksel olarak güçlü oyunculardan kurulması olabilir. Mesela kweuke denen ayıboğan 4 yılda sadece 1-2 hafta falan sakat kaldı o da son yamadan sonra.

Lucas Neill
17.Mart.2013, 18:21
Su kafayi anlamiyorum "sakatliklarla ilgili mantikli aciklama yapma cabasi vs". Burada siz nasil sikayet ediyorsaniz sakatlik diye ben ve benim gibi sakatlik sorunu yasamayanlarda ne yaptiklarini anlatiyorlar.Bunun ne oyunu korumak ne de baska biseyle alakasi var. Herkes burada yardim amacli bisey yaziyor ki mantikli aciklamalar geliyor.

himone
17.Mart.2013, 20:02
Antreman ayarlarıyla oynamıyorum ben hiç. Ayrıca sakatlıkla alakalı konuşmadım üstte. Hazırlık kampının ilk gününde bile hazırlık maçı yapılabileceğini anlatmaya çalıştım. Ortalama 8-10 günlük oldu sakatlılarım.

Bir faktör de takımın dayanıklı ve fiziksel olarak güçlü oyunculardan kurulması olabilir. Mesela kweuke denen ayıboğan 4 yılda sadece 1-2 hafta falan sakat kaldı o da son yamadan sonra.

Zaten sana söylemedim, senin cevap yazdığın arkadaş hazırlık maçları ile ilgili yorum yapmıştı. Sen ona cevap vermiştin.

Dediğin gibi oyuncularla da çok alakalı, bende de Sow ve Kuy zor sakatlanıyor mesela. Egemen ve Yobo'nun da hiç sakatlandığına şahit olmadım şimdiye kadar.

Geçen gün bir mesaja daha bu şekilde bir cevap yazdım oyuncularım sapır sapır döklümeye başladı :D.

Su kafayi anlamiyorum "sakatliklarla ilgili mantikli aciklama yapma cabasi vs". Burada siz nasil sikayet ediyorsaniz sakatlik diye ben ve benim gibi sakatlik sorunu yasamayanlarda ne yaptiklarini anlatiyorlar.Bunun ne oyunu korumak ne de baska biseyle alakasi var. Herkes burada yardim amacli bisey yaziyor ki mantikli aciklamalar geliyor.

Bu forumda yaklaşık 2-3 aydır sakatlıklarla ilgili şikayetler dile getiriliyor ve herkes neredeyse aynı şeyleri söylyor. Birsürü hazırlık maçı oynayın, antrenörleriniz iyi olsun gibi gibi. Ama buraya gelip şikayetlerini yazan herkes zaten bunları yaptığını belirtiyor ama yazılan yorumlar verilen tavsiyeler yine aynı hazırlık maçları, antrenörler ve maç yoğunluğu gibi. Sizin düşünceleriniz yanlış demiyorum kesinlikle doğru ama oyunda sakatlıklar rastgele oluyor. Özellikle bazı arkadaşların yaşadıkları tamamen saçma sakatlıklar oluyor. Mesela benim aynı antremanda Stoch'un kolu, Webo'nun ayağı kırıldı (Ben yıllardır, antrenman yapmadan hazırlık maçı yapmadan top oynarım çok şükür hiçbiryerim kırılmadı). Bunu hangi sisteme bağlayabilirsin. Sorun yaşayanlar yorum yazarken sürekli tüm önlemleri aldığını tüm tavsiyelere uyduğunu söylüyor ama tavsiyeler hala aynı kalıyor.

Ben her oyunumda sakatlık sorunu yaşamıyorum, hatta aynı kariyerde 1 yıl sorunsuz oynarken diğer sezon sürekli sakatlıklar oluyor. Sorun yaşamadığım zamanlarda da aynı şeyleri savunuyordum, sakatlıklar yapay zekanın elindedir. Tabiki siz hazırlıklarınız ve maç temponuzla önüne geçebilirsiniz ama biryerde oyunun önüne geçemezsiniz.

Neyse konuyu çok saptırmayalım, uslüp yanlış olmuş olabilir kusura bakmayın. Ama ben dediğim gibi sakatlıklıkların açıklanabileceğine inanmıyorum.

brtcne
18.Mart.2013, 02:59
Beyler, tavsiye edildiği gibi sezon öncesi çok yüksek/yüksek seviyelerde en az 3-4 hafta kondisyon idmanları yapıp, yeterli sayıda da hazırlık maçı oynadıktan sonra başlanılan bir fikstürde hemen her maç sakat veriyorsanız bu büyük ölçüde oyuncularınızla alakalı olabilir. Bildiğiniz gibi 'sakatlanma eğilimi' diye bişey var ve bu da tıpkı diğer özellikler gibi 20 üzerinden değerlendirilmekte. Diğer oyundan kaynaklanan sebeplerden ötürü herkes sakat veriyor malesef. Mesela ben de sürekli bi kaç aynı sorundan sakatlar oluyor ama delirtecek düzeyde değil. Ve en yüksek sakatlanma puanına sahip olan oyuncum 13

UgurcanOrhan
18.Mart.2013, 04:23
bir de arkadaşlar ben şunu yapıyorum belli başlı adamlar hariç 3 5 günlük sakatlık dışında aşırı olmuyo yani en azından ilk sezonum için. yeni patch'lerden sonra şimdi kariyer açtım liverpool ile ve maçtan sonra gerekli 2 3 hücumcuma dinlenme veriyorum. bunun haricinde hiçbi zaman özellikle haftada 2 maç olduğunda maçtan sonraki gün izin ve maç antremanini orta veya çok düşük tutuyorum antremanı çok yüksek yaptırmak da hem oyuncuyu antreman programından mutsuz yapıp gelişimine negatif etki yapıyo hem de sakatlanma riskini artırıyo. sezon başında özellikle taktik oturtma zamanlarında çok yüksek çalışılabilir. sezon 1. ve 2. yarılarılarının ortalarında yüksek bile kullanmaya gerek yok benim önlemim bu şekilde. deneyip hep birlikte görelim beyler

cmyksl55
18.Mart.2013, 18:30
yeni dortmund kariyeri açtım penaltı ve sakatlık sorunu yaşamıyorum derken kasım ayın reus antrenmanda ayak kırılmasından 6 ay sakatlandı. antrenman yükü de normaldi ve ekstra hiçbir antrenman yapmıyordu. sürpriz sakatlıklar oluyor. umarım normal bir şeydir.

brtcne
18.Mart.2013, 19:56
Reus'un sakatlık durumuyla alakalı fiziksel özellikleri çok iyi değil ve sakatl.eğilimi de 12. Anormal bi durum değil, benim oyunumda da belli aralıklarla sakatlanıyor. Transfer etmekten vazgeçtim hatta bundan dolayı.

mpaker66
08.Nisan.2013, 14:22
Şu konuyu hortlatalı, bi çözüm falan yok mu beyler kafayı yicem.