PDA

View Full Version : Beşiktaş-İtibar

manager725
03.Mayıs.2013, 20:24
Beşiktaş'ın itibarı FM12 oyununda 7150 iken FM13 oyununda 6600'e düşürülmüş. İtibar, bir takımın ligi bitirdiği yer, Avrupa Kupaları'nda ulaştığı yerlere bağlıdır. (bazen de transferlere.). Ben buradan sormak istiyorum Beşiktaş'ın itibarı NEDEN bu kadar düşürüldü? Tahminimce yok kadro kalitesi düştü falan diyeceksiniz. Ama size şöyle anlatayım. Geçen sene Avrupa'ya giden tek Türk takımı Beşiktaş'tı. Ligi 4.sırada bitirdi. Buda bir önceki seneden iyi. Kadro kalitesi açısından Carlos Carvalhal gitti, Samet Aybaba geldi? Çok mu fark var. Veli,Necip,Fenandes,Almeida,Holosko,senenin başına bakarsak bir de Quaresma hala takımdaydı. Bu durumda itibar nasıl değişti? FEDA yılı denince kulüp mü küçüldü? Eğer 525 puan silmenizin sebebi Avrupa Kupası'na katılamamak ise bu çok saçma bir neden çünkü borçlar yüzünden almadılar.

Şimdi bunları söylüyorum ve çok geç olduğu için birkaç neden bularak güncellemeyle oyuna geçirmeyeceğinizi biliyorum ama umarım önümüzdeki sezon bu hatalar düzeltilir.

europeanconquer
03.Mayıs.2013, 20:42
Finansında düşüş gözlenen kulüplerin itibarı da düşer bence.İtibar sadece ligde ki sıralamayla alakalı değil.Mesela 7150 olan bir itibarla şu an Beşiktaş'ın parasının yetmeyeceği bir oyuncu Beşiktaş'a gelmek ister ancak bu 6600'e düşürüldüğünde Beşiktaş şu an ki finansal durumu göz önüne alındığında gelmek isteyen oyuncuları alabilir.Ayrıca Avrupa Kupası'na katılmamak da etkiler tabi ki.Nedeni de pek önemli değil çünkü neden olan şey zaten direk finans ile ilgili.

Kadro kalitesine girmek gerekirse.Zaten Quaresma'nın gidişi rahatlıkla 150-200 puanı silebilir.Diğer oyuncular kötü değildir ancak oyuncuların dünya genelinde ki itibarları da önemlidir.Nasıl önemli bir oyuncu aldığınızda itibarınız artıyorsa,önemli bir oyuncu gittiğinde de düşecektir.Benim düşüncelerim bu yönde.

sui generis
03.Mayıs.2013, 20:45
İtibarının düşürülme sebebi ; şampiyon olamayan menajerlerin hemen kovulmaması diye biliyorum.

manager725
03.Mayıs.2013, 20:54
İtibarının düşürülme sebebi ; şampiyon olamayan menajerlerin hemen kovulmaması diye biliyorum.

Yaklaşık üç senedir şampiyon olunmuyor ama 2011 ile 2012 arası artış var.

manager725
03.Mayıs.2013, 20:57
Finansında düşüş gözlenen kulüplerin itibarı da düşer bence.İtibar sadece ligde ki sıralamayla alakalı değil.Mesela 7150 olan bir itibarla şu an Beşiktaş'ın parasının yetmeyeceği bir oyuncu Beşiktaş'a gelmek ister ancak bu 6600'e düşürüldüğünde Beşiktaş şu an ki finansal durumu göz önüne alındığında gelmek isteyen oyuncuları alabilir.Ayrıca Avrupa Kupası'na katılmamak da etkiler tabi ki.Nedeni de pek önemli değil çünkü neden olan şey zaten direk finans ile ilgili.

Kadro kalitesine girmek gerekirse.Zaten Quaresma'nın gidişi rahatlıkla 150-200 puanı silebilir.Diğer oyuncular kötü değildir ancak oyuncuların dünya genelinde ki itibarları da önemlidir.Nasıl önemli bir oyuncu aldığınızda itibarınız artıyorsa,önemli bir oyuncu gittiğinde de düşecektir.Benim düşüncelerim bu yönde.

Beşiktaş Türkiye'deki 3 büyük kulüpten biridir. 1 oyuncunun gitmesi bu kadar etkileyemez. Götze Dortmund'tan gitti. Düşürün bir 500 puanı. Olmaz. Yanlış. Ayrıca Finans dolayısıyla düşer dedin. Gerçeğe bakarsak belki de son 10 yılda futbolcu personel maaşları ilk kez zamanında ödeniyor. Futbolcu maaşını zamanında almak istemez mi?

Mamadou
03.Mayıs.2013, 21:00
Bir tek itibar düşüşü ile sınırlandırılamaz. Oyunculara verilen değerlerde bir standart yok. Ben ilk önce şunu öğrenmek istiyorum. Sitede Beşiktaş araştırmacısı var mı yok mu ? Forumda sabit Beşiktaş konusu var oraya yazılan hiç bir mesaja cevap yazılmamış. Araştırmacı sorumlusu dışında mesaj atan olmadı. Bunu suçlama olarak kabul edin istiyorsanız ama sanki Galatasaray veya Fenerbahçe araştırmacısı kafasına göre takımı bu hale sokmuş. Yani bu seride o derece rezil takım. Hiç çekinmeden yazıyorum bu seride Beşiktaş'tan üç kez kovuldum. Oturmuş bir taktiğim olmasına rağmen. Diğer takımlarla oynarken gayet iyi giderken tuttuğum takım Beşiktaş ile oynarken can çekişiyorum resmen. 1,2 başarısız sonuçtan sonra öyle bir baskı oluşuyor ki anlatamam. Çok kopuk, çok tutarsız bu seride Beşiktaş.

europeanconquer
03.Mayıs.2013, 21:16
Beşiktaş Türkiye'deki 3 büyük kulüpten biridir. 1 oyuncunun gitmesi bu kadar etkileyemez. Götze Dortmund'tan gitti. Düşürün bir 500 puanı. Olmaz. Yanlış. Ayrıca Finans dolayısıyla düşer dedin. Gerçeğe bakarsak belki de son 10 yılda futbolcu personel maaşları ilk kez zamanında ödeniyor. Futbolcu maaşını zamanında almak istemez mi?

Hocam Götze gider Reus var,Lewandowski var,Hummels var,İlkay var,Subotic var,var da var yani.

Beşiktaş'a gelelim, Quaresma gider Fernandes var,başka kim var ?

Ben zaten iyi kötü oyuncu demedim,oyuncu itibarı dedim.Beşiktaş'ın oyuncuları Türkiye dışında pek bilindik oyuncular değil,özellikle 3-4 oyuncu var ki ben bile ilk kez duydum isimlerini.Şimde gelelim finans konusuna,maaşların zamanında ödenmesiyle itibarın ne alakası var ? Kulübün bütçesi düşer,borçları çoğalırsa tabi ki itibarı düşer.

Galatasaray'da Türkiye'nin en başarılı futbol kulübü 1-2 oyuncu ile itibarı yükselmez,düşmez o zaman.

Drogba ve Sneijder gelince gözle görülür bir şekilde Avrupa'nın bir kısmı gözünü bize çevirdi.Artık gözlerine nasıl gözüktüysek geçen gün AS gazetesinde uçuk isimleri bizim için yazdılar.Demek istediğim o ki bizim gibi orta düzey futbol kulüpleri için yıldız oyuncu alış-verişlerinde itibarda tabi ki oynama olur .

manager725
03.Mayıs.2013, 21:27
Hocam Götze gider Reus var,Lewandowski var,Hummels var,İlkay var,Subotic var,var da var yani.

Ben zaten iyi kötü oyuncu demedim,oyuncu itibarı dedim.Beşiktaş'ın oyuncuları Türkiye dışında pek bilindik oyuncular değil,özellikle 3-4 oyuncu var ki ben bile ilk kez duydum isimlerini.Şimde gelelim finans konusuna,maaşların zamanında ödenmesiyle itibarın ne alakası var ? Kulübün bütçesi düşer,borçları çoğalırsa tabi ki itibarı düşer.

Galatasaray'da Türkiye'nin en başarılı futbol kulübü 1-2 oyuncu ile itibarı yükselmez,düşmez o zaman.

Drogba ve Sneijder gelince gözle görülür bir şekilde Avrupa'nın bir kısmı gözünü bize çevirdi.Artık gözlerine nasıl gözüktüysek geçen gün AS gazetesinde uçuk isimleri bizim için yazdılar.Demek istediğim o ki bizim gibi orta düzey futbol kulüpleri için yıldız oyuncu alış-verişlerinde itibarda tabi ki oynama olur .

Galatasaray Avrupa'ya gitmezken 14.olmuşken bile itibarı bu derece düşmemişti. Ayrıca sene başı kadrosunda bir tek Simao yoktu. Geçen seneden pek de bir fark yoktu. Maaşların ödenmesiyle bir ilgisi yok diyorsun çünkü oyunda böyle bir şey yok. Yalnızca geçen seneyle gerçekte bir kıyaslama yaptım.

Ralph
03.Mayıs.2013, 21:30
Finans durumuna göre itibar azalması bana da absürt geliyor. Bu takımda Fernandes gibi Almeida gibi ve daha geçen seneye kadar Quaresma, Simao, Guti gibi oyuncular vardı. Bunun birden bu derece düşürülmesi anlamsız gerçekten. Bu sene ki oyun zaten şu ana ki yamalara dek zorla toparlanıldı, bir de Beşiktaş için hayal kırıklığı. Bir takım bu kadar ezikleştirilemez.

Mamadou
03.Mayıs.2013, 21:30

Maaşların zamanında ödenmesiyle itibarın ne alakası var diye yazıyorsun. Sonra bütçesi düşer,borçları çoğalırsa tabi ki itibarı düşer diye yazıyorsun. Sen zaten maaşları ödemediğin zaman borçlanıyorsun. Ne fark var ki yani ? Ayrıca ismini daha yeni duyduğun oyuncular kim ? Yazdıklarınla çelişiyorsun. Üstte arkadaş yazmış itibarın düşürülme sebebini. Oda ne kadar doğrudur acaba daha bilen kişilerin yazması gerekli.

Sanki ilkmiş gibi ilk kez Beşiktaş borçlanmış, önceki sezonlarda başka takımlar hiç mali olarak sıkıntılı dönemden geçmemiş. Borcu çok olup daha önceki serilerde itibari düşen takım oldu mu oyunda onu bilmiyorum. Vardır sebepleri elbet bilmemiz gerek. Bir Inter var bu seride oda tıpkı Beşiktaş'a yakın. O takımında yönetimi çok zor. Belki dediğin gibi borçlardır sebebi. Inter'inde çok borcu var o bakımdan.

Gncl1905
03.Mayıs.2013, 21:31
Yaklaşık üç senedir şampiyon olunmuyor ama 2011 ile 2012 arası artış var.

Oyundaki menajerler kısıtlı kadroyla oyundaki yönetimin isteklerini karşılayamıyordu ve kovuluyordu. Bunu çözmek için yapıldı diye biliyorum.

manager725
03.Mayıs.2013, 21:36
Oyundaki menajerler kısıtlı kadroyla oyundaki yönetimin isteklerini karşılayamıyordu ve kovuluyordu. Bunu çözmek için yapıldı diye biliyorum.

Sadece bir seneye bakma. Her sene ya sabitti ya da artıyordu.

manager725
03.Mayıs.2013, 21:42
Şimdi derdimi daha iyi anlatacak cümleyi buldum:

Fikret Orman istese borca girer 10 Milyon Euro'luk oyuncuyu da kulübe getirir ama adamın olayı 'FEDA'. Bu durumda oyunda bütçe biraz kısılır satılan oyuncunun transfer bütçesine eklenen tarafı azaltılır ama kulübün itibarı ile bu kadar oynanmaz. Kondisyon Antrenörü gelmiyor kulübe. Artık ne diyeyim.

Ralph
03.Mayıs.2013, 21:44
Kesinlikle! Yerli antrenörlerden başka hiç bir antrenör gelmiyor neredeyse.

europeanconquer
03.Mayıs.2013, 21:58
Galatasaray Avrupa'ya gitmezken 14.olmuşken bile itibarı bu derece düşmemişti. Ayrıca sene başı kadrosunda bir tek Simao yoktu. Geçen seneden pek de bir fark yoktu. Maaşların ödenmesiyle bir ilgisi yok diyorsun çünkü oyunda böyle bir şey yok. Yalnızca geçen seneyle gerçekte bir kıyaslama yaptım.

Galatasaray 8. oldu öncelikle 14. değil.Galatasaray'ın itibarı elbet düşmüştür ancak alınan oyuncular illa ki arttırmıştır itibarı.Eboue,Elmander,Melo,Muslera,Selçuk falan önemli isimler alındı.

Finans durumuna göre itibar azalması bana da absürt geliyor. Bu takımda Fernandes gibi Almeida gibi ve daha geçen seneye kadar Quaresma, Simao, Guti gibi oyuncular vardı. Bunun birden bu derece düşürülmesi anlamsız gerçekten. Bu sene ki oyun zaten şu ana ki yamalara dek zorla toparlanıldı, bir de Beşiktaş için hayal kırıklığı. Bir takım bu kadar ezikleştirilemez.

Valla finans durumuna göre itibar azalmasını Ankaragücü yaşadı geçen sene,hala da yaşıyor.Tamam Ankaragücü öyle ahım şahım bir kulüp değildi ancak 50 yılı aşkın bir lig geçmişi vardı.Finansları bozuldu diye o itibarları aşırı derece düşürülmüştü geçen sene devre arası yamasında.Bu sezon ki itibarları normal çünkü lig düştüler.

Maaşların zamanında ödenmesiyle itibarın ne alakası var diye yazıyorsun. Sonra bütçesi düşer,borçları çoğalırsa tabi ki itibarı düşer diye yazıyorsun. Sen zaten maaşları ödemediğin zaman borçlanıyorsun. Ne fark var ki yani ? Ayrıca ismini daha yeni duyduğun oyuncular kim ? Yazdıklarınla çelişiyorsun. Üstte arkadaş yazmış itibarın düşürülme sebebini. Oda ne kadar doğrudur acaba daha bilen kişilerin yazması gerekli.

Sanki ilkmiş gibi ilk kez Beşiktaş borçlanmış, önceki sezonlarda başka takımlar hiç mali olarak sıkıntılı dönemden geçmemiş. Borcu çok olup daha önceki serilerde itibari düşen takım oldu mu oyunda onu bilmiyorum. Vardır sebepleri elbet bilmemiz gerek. Bir Inter var bu seride oda tıpkı Beşiktaş'a yakın. O takımında yönetimi çok zor. Belki dediğin gibi borçlardır sebebi. Inter'inde çok borcu var o bakımdan.

Hocam x kulübü diyelim bütçesi 30m borçları 200m maaşlarını düzenli ödüyorlar,ancak öyle ahım şahım bir başarıları yok yıllardır ve ünlü oyuncular yerine daha mütevazı oyuncular transfer etmişler.İtibarları düşmez mi ?

İsmini yeni duyduğum oyuncular; Mehmet Akgün,Emre Özkan,Sinan Kurumuş.

Kendinle çelişiyorsunuz diyorsunuz ama nerede çeliştiğimi belirtirseniz iyi olur.

Oldukça ciddi bir şekilde kendimce olabilecek nedenleri gösterdim.Başta da belirttim kendi düşüncelerim diye.Artık yetkili birisi gelip açıklar nedenini rahat ederiz,edersiniz.

Ralph
03.Mayıs.2013, 22:04
Ankaragücü ile Beşiktaş'ı bir mi tutuyorsun :) Biz oyuncularımızı dağıtıp alt yapı ile oynamıyoruz. Bu kadar dar bir kadromuz olmasına rağmen kaliteli bir kadromuz ve kaliteli oyuncularımız var. Daha bir ay öncesine kadar şampiyonluk adayıydık.

europeanconquer
03.Mayıs.2013, 22:05
Ankaragücü ile Beşiktaş'ı bir mi tutuyorsun :) Biz oyuncularımızı dağıtıp alt yapı ile oynamıyoruz. Bu kadar dar bir kadromuz olmasına rağmen kaliteli bir kadromuz ve kaliteli oyuncularımız var. Daha bir ay öncesine kadar şampiyonluk adayıydık.

Abicim mesajımı önce daha dikkatli oku sonra öyle bir cevap ver.

Hadi iyi geceler.

manager725
03.Mayıs.2013, 22:07
Galatasaray 8. oldu öncelikle 14. değil.Galatasaray'ın itibarı elbet düşmüştür ancak alınan oyuncular illa ki arttırmıştır itibarı.Eboue,Elmander,Melo,Muslera,Selçuk falan önemli isimler alındı.

14. iken de bir update çıkmıştır değil mi? Ayrıca alınan oyuncular itibarı arttırmıştır elbette. Ama Simao'nun takımdan gitmesi ve transfer bütçesinin ilk sezon 1-2 Milyon azalması 525 itibarı etkiler mi? 100 değil 200 değil 300 değil 525.

Ralph
03.Mayıs.2013, 22:09
Niye atarlanıyorsun onu anlamadım.

Finansları bozuldu diye o itibarları aşırı derece düşürülmüştü diyorsun, ben de diyorum ki iki takım bir değil.

Sana da iyigeceler madem.

europeanconquer
03.Mayıs.2013, 22:14
14. iken de bir update çıkmıştır değil mi? Ayrıca alınan oyuncular itibarı arttırmıştır elbette. Ama Simao'nun takımdan gitmesi ve transfer bütçesinin ilk sezon 1-2 Milyon azalması 525 itibarı etkiler mi? 100 değil 200 değil 300 değil 525.

Hocam asıl nedeni işte ben finansın bozulması olarak gösteriyorum,Quaresma'nın da gitmesi devre arasında olduğu için devre arasında ki yamada düşmüştür diye tahmin ettim.

Niye atarlanıyorsun onu anlamadım.

Finansları bozuldu diye o itibarları aşırı derece düşürülmüştü diyorsun, ben de diyorum ki iki takım bir değil.

Sana da iyigeceler madem.

Atarlanmıyorum abi,ne haddime.Ben yazdığım mesajda Ankaragücü ile Beşiktaş'ı bir tutmadım.Sen de bana diyorsun ki bir takımın itibarı finansla azalmaz diye ben de diyorum ki geçen sene devre arası yamasında Ankaragücü'nün itibarı çok azaldı, 5000 küsür falanken 2000-3000 küsürlere düştü,normaldi diyorum.Beşiktaş o kadar kötü durumda olmadığına göre 525 itibar azalması da normal diyorum.Tabi ki iki takım bir değil.

İyi geceler.

Ralph
03.Mayıs.2013, 22:17
Eyvallah, ama yine de düşürülmesini manasız buluyorum. Zaten Beşiktaş'ın itibarı öyle ahım şahım değildir oyunda. Beşiktaş ile bir kariyer açmayı dene bak göreceksin, yabancı antrenör bile yok neredeyse gelmek isteyen.

manager725
03.Mayıs.2013, 22:23
Hocam asıl nedeni işte ben finansın bozulması olarak gösteriyorum,Quaresma'nın da gitmesi devre arasında olduğu için devre arasında ki yamada düşmüştür diye tahmin ettim.

Ben de finans bu kadar etkilemez diyorum. Az önce yazdığım gibi başkan pahalı transferde yapabilir ama yapmıyor çünkü borçların kapanmasını istiyor. Oyuna yansıması transfer bütçesinin düşmesi gibi olabilir diyorum ama itibarı bu kadar düşürmez. Senenin başında da itibar düşüktü. Quaresma etkilemedi yani.

not: Harbiden personel gelmiyor, Samet'in arkadaşlarıyla sezon mu geçer?

mkkadi
04.Mayıs.2013, 03:01
Beşiktaş Quaresma-Fernandes-Almeida-Simao gibi yıldızları alabildiği ve bunlarla sezona başladığı zaman hedef mutlak şampiyonluk oluyor. Böyle olunca da şampiyon olamazsan teknik direktör kovuluyor. Gerçek hayattan bahsediyorum.

Ama bu sene en azından sezon başında hedef şampiyonluk değildi. Yani normal şartlar altında 3. olmak kötü sayılmayabilirdi. Bana göre hala sayılmamalı (Bir ara üst tarafla puan farkının azalması şampiyon olma ihtimalini ortaya çıkardı ve bu yüzden bence 3. olmak beğenilmiyor) Oyuna da bu gerçeği yansıtmak için REP değerinde oynama yapılmıştır. Fenerbahçe ve Galatasaray'a göre daha kısıtlı kadro ile şampiyon olamadı diye teknik direktörün kovulması bana çok mantıklı gelmiyor. Kötü oyun gibi başka nedenlerden olabilir ama neden bu olmamalı.

2011 ve 2012'de de şampiyon olamadı demişsin ama o senelerde hedef şampiyonluktu. Zaten bunun sonucu olarak teknik direktörler değişti.

ozan42
04.Mayıs.2013, 03:30
Beşiktaş araştırmacısı her kimse bende merak ediyorum.Medyadan etkileniyorlar yok beşiktaş bu sezon küme düşmezse iyidir hani küme nerde ? yok beşiktaş bu sezon ilk 10'a giremez ilk 10 nerde ? geçin bu işleri.. Bir araştırmacı orda burda gördüğü haberlerden fazla etkilenmemeli ki Beşiktaşın araştırmacısı çoğu kez etkilenmişe benziyor.Oyunda resmen Beşiktaş eziliyor ilk 10'a zor giriyor yahu Ve devre arası gelmeden Samet aybaba kovuluyor.Umarım Beşiktaş araştırmacısı bundan sonra dersine iyi çalışır orda burda gördüğü kadronun kalitesine göre yorum yapan saçma sapan futbol spor yorumcularından etkilenerek bu işini yaparsa hiç yapmasın daha iyi, elbet daha iyi yapanlar olur.Zaten bir takımdan Quaresma,Simao,Guti gibi oyuncular takıma geldiği zaman şampiyonluk adayı gösteriliyorsa bu oyuncular gittikten sonra+525 repupation düşürülüyorsa ve bundan sonra beşiktaş ilk 10 a giremez,yorumu yapılıyorsa bu ülkede Beşiktaş araştırmacısınında doğru izlenimi veremeyeceği çok belliydi.Daha çok söylenecek şey var ama susuyorum

Mamadou
04.Mayıs.2013, 04:00
ozan yazdığın gibi etkilenmiş olsa gerek. Beşiktaş araştırmacısı bu arkadaş http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=25794 profilinde Twitter adresi kayıtlı. Kendisine forumdaki sabit Beşiktaş konusunu atmak gerek. Belki bu sayede kendisi de yazmış olur.

petrol_fb12
04.Mayıs.2013, 08:12
Beşiktaş Quaresma-Fernandes-Almeida-Simao gibi yıldızları alabildiği ve bunlarla sezona başladığı zaman hedef mutlak şampiyonluk oluyor. Böyle olunca da şampiyon olamazsan teknik direktör kovuluyor. Gerçek hayattan bahsediyorum.

Ama bu sene en azından sezon başında hedef şampiyonluk değildi. Yani normal şartlar altında 3. olmak kötü sayılmayabilirdi. Bana göre hala sayılmamalı (Bir ara üst tarafla puan farkının azalması şampiyon olma ihtimalini ortaya çıkardı ve bu yüzden bence 3. olmak beğenilmiyor) Oyuna da bu gerçeği yansıtmak için REP değerinde oynama yapılmıştır. Fenerbahçe ve Galatasaray'a göre daha kısıtlı kadro ile şampiyon olamadı diye teknik direktörün kovulması bana çok mantıklı gelmiyor. Kötü oyun gibi başka nedenlerden olabilir ama neden bu olmamalı.

2011 ve 2012'de de şampiyon olamadı demişsin ama o senelerde hedef şampiyonluktu. Zaten bunun sonucu olarak teknik direktörler değişti.

2011/2012 Her üç güde bir maç yapan takım Beşiktaştı uçaklardan inmeyen tek takım beşiktaş'tı bunu unutmayın.Fenerbahce-Galatasaray kimi zaman 5 günde bir maç yaparken beşiktaş 3 günde bir bir maç yapıyordu...

Bakınız Yönetim oyunculara paralarını ödemiyordu bu durum Kayserispor maçında başlamıştı.Yönetim değişikliği konuşmaları Camiayayı büyük ölçüde sallamıştı oyuncular bu sebebten dolayı sadece Avrupa maçlarına tam konsantre cıkıyordu.Geçen sezon maçlarını acın ileyen beşiktaş her maç 6-7 kere kaleye gidiyordu yanlız topları fileye gönderemiyordu.

http://m1305.hizliresim.com/19/4/mqy93.jpg

Gecen Sezon beşiktaşın Lig fikstürü ..

http://o1305.hizliresim.com/19/4/mqy99.jpg

Daha da kötüsü arada avrupa kupası maçları vardı ?

http://o1305.hizliresim.com/19/4/mqy9j.jpg

Geçen sezon Beşiktaş Yönetim Değişikliği,3 Günde bir maç trafiği olmasaydı belkide şampiyonluğun en büyük adayıydı.

manager725
04.Mayıs.2013, 10:45
Bursaspor şampiyon oluyorsa Beşiktaş şimdiki kadrosuyla hayli hayli şampiyon olurdu.(fenerin ve gs'nin biraz kötü gitmesi yeter.).Ayrıca bir şey daha söyleyeyim Beşiktaş için hedef her zaman şampiyonluktur. İsterse paf takımıyla oynasın. Quaresma,Fernandes,Almeida hala kadrodayken Beşiktaş şampiyonluk yarışına giremez bunlara Simao eklenince şampiyonluk yarışına girer diyorsunuz.(sene başını hatırlayın).

KanaKe
04.Mayıs.2013, 11:46
benim bildigim türk takimlarinin itibarlarinda genel bir düsüs oldugu.. editorden acip bakmadim ama..

manager725
04.Mayıs.2013, 12:05
benim bildigim türk takimlarinin itibarlarinda genel bir düsüs oldugu.. editorden acip bakmadim ama..

Beşiktaş dışında diğer takımlar ya sabit yada artış var.

Ralph
04.Mayıs.2013, 12:11
Bir de Beşiktaş araştırmacısını hiç göremiyoruz buralarda neden acaba? Her tarafa eleştiri yazıyoruz ama kendisi hiç yok. Gelip şu sorulara bir cevap getirse artık.

manager725
04.Mayıs.2013, 12:19
Beşiktaş Araştırmacısı denilen kişi sitede en son 2006'da bulundu herhalde çünkü üyelik tarihi de 2006. Ayrıca koyu bir Real Madrid'li olduğunu da öğrenmiş oldum. Takımı falan önemli değil de en azından bu işi ciddiye alan biri yapsın bu araştırmacılığı.

sui generis
04.Mayıs.2013, 12:34
Sebebi bu :

Bende ligin 27.haftasında Sivasspor maçından sonra kovuldum :n: İlk sıradaki takım Fenerbahçe ile altı, lig ikinci Antalyaspor'un dört puan gerisindeydim. Üçüncü sıradaki takım ile aramdaki fark birdi. Kovulmama şaşırdım doğrusu. Antalyaspor'u geçip ikinci olabilirdim. Ama Sivasspor maçını kaybettikten sonra sezonu tamamlayamadım. Sen en azından sezonu bitirmişsin ben onu bile başaramadım. Sezon başı şampiyonluk yarışı dememe rağmen.

Geçen seride İngiltere'de Liverpool ve Hollanda'dan Twente'de de başarısızlığa tahammül yoktu. Bireysel oyunlarda bu iki takım paso hoca kovuyordu. Bu seride Beşiktaş'ta o konumda. Yani kısacası yapacaklarınızı ilk sezonda yapın yoksa yol veriyorlar :D FO başgan hiç acımıyor.

Bu itibar/kadro kalitesi dengesizliginden kaynaklaniyor.

Buyuk ihtimalle Besiktas'in itibarini biraz dusurup, ligde ust siralarda olmamanin biraz daha dogal karsilanmasini saglamak lazim.

KanaKe
04.Mayıs.2013, 12:36
Bir de Beşiktaş araştırmacısını hiç göremiyoruz buralarda neden acaba? Her tarafa eleştiri yazıyoruz ama kendisi hiç yok. Gelip şu sorulara bir cevap getirse artık.
itibarin arastirmaci ile alakasi yok benim bildigim.. arastirma sefi bakiyor o olaylara..

Ralph
04.Mayıs.2013, 12:37
itibarin arastirmaci ile alakasi yok benim bildigim.. arastirma sefi bakiyor o olaylara..

Yok ben genel anlamda söyledim onu.

KanaKe
04.Mayıs.2013, 12:38
Yok ben genel anlamda söyledim onu.
haklisin bende besiktas arastirmacisini uzun zamandir forumda aktif halde göremedim :)

Ralph
04.Mayıs.2013, 12:44
Bu konuyu uzun zamandır söylemek istiyordum buraya nasipmiş. Perpetua'nın düşüncesi ne bu konuda bilmiyorum ama gözden geçirilmesi gerekiyor. Sonuçta insanlar soru soruyor burada ama kendisi hiç yok. Bilemiyorum belki de her mesajı okuyup değerlendiriyor sessiz bir şekilde ama artık bir görünmesi gerekiyor.

manager725
04.Mayıs.2013, 12:57
Sebebi bu :

İlk alıntı ile ilgili hiçbir şey anlamadım. İkincisinde itibar biraz düşürülüp diyor neredeyse 600 itibar puanı düşürürsen Beşiktaş'ı Anadolu kulübü yaparsın. İlk alıntıyı da açıklar mısın?

koray_capello
04.Mayıs.2013, 13:30
arkadaşlar öncelikle merhaba,

dönem dönem burayı okuyorum özellikle güncelleme dönemleri öncesi kesinlikle bakıyorum. sorulara elden geldiğince cevap vermeye çalışırım ama her yoruma cevap verme zorunluluğumuz yok. sizin de fikirleri var bizlerin de var. sizler belki doğru söylüyorsunuz ama bazı değerleri oyundaki bazı dengeleri sağlamak adına olduğundan farklı girmek de gerekebiliyor. neyse itibar konusuna gelirsek;

'Oyunda takim eger ondan beklenen basariyi yakalamazsa, itibari dusuyor (yuksek itibarli Besiktas icin hedef sampiyon olmak, bu hedef basarilamayinca itibar dusuyor).

Oyunun ilerleyisinde itibarin dusmesi demek, kulubun sponsorluk vs. gelirlerinin, tribun gelirlerinin de dusmesi demek. Zaten finansal sorunlar var, bir de oyun itibari dusurdu diye takimin gelirleri de dusunce Besiktas belini bir turlu dogrultamiyor.

Bu nedenle ilk hedefi ligde sampiyon olmak olmayan bir itibar seviyesini tercih etmemiz gerekiyordu. Ozellikle oyunun ilk sezonu icin. Bu deger dinamik oldugu icin zaten yukselmesi mumkun ve yukselmesiyle gelirlerin de yukselmesini sagliyor. Ama olmasi gerektiginden daha yuksek yapip dusmesi sakincali.'

manager725
04.Mayıs.2013, 13:44

dönem dönem burayı okuyorum özellikle güncelleme dönemleri öncesi kesinlikle bakıyorum. sorulara elden geldiğince cevap vermeye çalışırım ama her yoruma cevap verme zorunluluğumuz yok. sizin de fikirleri var bizlerin de var. sizler belki doğru söylüyorsunuz ama bazı değerleri oyundaki bazı dengeleri sağlamak adına olduğundan farklı girmek de gerekebiliyor. neyse itibar konusuna gelirsek;

'Oyunda takim eger ondan beklenen basariyi yakalamazsa, itibari dusuyor (yuksek itibarli Besiktas icin hedef sampiyon olmak, bu hedef basarilamayinca itibar dusuyor).

Oyunun ilerleyisinde itibarin dusmesi demek, kulubun sponsorluk vs. gelirlerinin, tribun gelirlerinin de dusmesi demek. Zaten finansal sorunlar var, bir de oyun itibari dusurdu diye takimin gelirleri de dusunce Besiktas belini bir turlu dogrultamiyor.

Bu nedenle ilk hedefi ligde sampiyon olmak olmayan bir itibar seviyesini tercih etmemiz gerekiyordu. Ozellikle oyunun ilk sezonu icin. Bu deger dinamik oldugu icin zaten yukselmesi mumkun ve yukselmesiyle gelirlerin de yukselmesini sagliyor. Ama olmasi gerektiginden daha yuksek yapip dusmesi sakincali.'

1- Beşiktaş uzun zamandır şampiyon olamıyor (bu seneyle birlikte 4 sene), diğer yıllarda itibar düşmezken neden bu sene düştü?

2- Geçen sene borç 0 TL idi de bu sene mi 500 Milyon TL oldu. Hayır. Geçen sene Beşiktaş finansal olarak daha mı iyi yönetiliyordu. Hayır. Bu yüzden itibarın düşürülmesini saçma buluyorum.

3- 2011-2012'de yaklaşık 4000 kombine satıldı. Bu sene ise yaklaşık 10000 . Stadyum gelirini en çok bu etkiliyor. Bunda da bir artış var.

Aklıma geldikçe devam edeceğim. Hee bir de bu sene şampiyon olamadık, seneye stat yıkılıyor. Ee artık düşürürsünüz 1000 puan falan.

Ralph
04.Mayıs.2013, 14:15
Manager725 in yazdığına bende bir cevap bekliyorum. Bir mantıksızlık var bu işte çünkü. Daha doğrusu haksızlık

koray_capello
04.Mayıs.2013, 14:24
Beşiktaş'ın uzun zamandır şampiyon olup olmaması önemli değil. sonuçta her sezon şampiyonluğa oynayacak kadrolar kuruluyor. rep puanı da daha yüksek oluyor(fb ve gs nin 1 tık gerisinde) ve bu 3 takım oyunda şampiyonluk hedefi ile başlıyor. beklentilerin gerisinde kalan takımlar rep kaybedebiliyor. bu rep düşüşleri devam ettikçe başta sponsor gelirleri düşüşleri ile klüp gelirleri düşüyor.

Beşiktaş bu sene 2 ezeli rakibine göre oldukça zayıf bir kadro ile lige başladı. (2-3 oyuncu haricinde anadolu takımı ayarında kadro- benim şahsi fikrim tartışmaya kapalıdır) ve bu kadrodan kimse şampiyonluk beklemiyordu lig başlarken. sen de, ben de, tüm taraftar da, hoca da, başkan da hedefi şampiyonluk olarak koymadı. zaten bu kadro şampiyon olamazdı da...

neyse ben şimdi rep'i yüksek yapsam, oyunda Beşiktaş'ı oynayan herkese ilk sezonunda, bu zayıf kadroya rağmen şampiyonluk hedefi koymuş olacam. başaramayanlar belki de görevden alınacak, ligi 2.bitirenler(aslında büyük başarı) başarısız sayılabilecekler. takım hedefe ulaşamadığı düşünülüp rep kaybedecek.

oysa şuanki rep 3.lüğü Beşiktaş için başarı sayabilir. rep de zaten çabuk artan birşey. birkaç sene oynayınca, başarılar geldikçe rep de artıyor, o arttıkça başarılar da gelmeye devam ediyor.

yeterince açıkladığımı düşünüyorum, iyi günler herkese...

manager725
04.Mayıs.2013, 14:41

Beşiktaş'ın uzun zamandır şampiyon olup olmaması önemli değil. sonuçta her sezon şampiyonluğa oynayacak kadrolar kuruluyor. rep puanı da daha yüksek oluyor(fb ve gs nin 1 tık gerisinde) ve bu 3 takım oyunda şampiyonluk hedefi ile başlıyor. beklentilerin gerisinde kalan takımlar rep kaybedebiliyor. bu rep düşüşleri devam ettikçe başta sponsor gelirleri düşüşleri ile klüp gelirleri düşüyor.

Beşiktaş bu sene 2 ezeli rakibine göre oldukça zayıf bir kadro ile lige başladı. (2-3 oyuncu haricinde anadolu takımı ayarında kadro- benim şahsi fikrim tartışmaya kapalıdır) ve bu kadrodan kimse şampiyonluk beklemiyordu lig başlarken. sen de, ben de, tüm taraftar da, hoca da, başkan da hedefi şampiyonluk olarak koymadı. zaten bu kadro şampiyon olamazdı da...

neyse ben şimdi rep'i yüksek yapsam, oyunda Beşiktaş'ı oynayan herkese ilk sezonunda, bu zayıf kadroya rağmen şampiyonluk hedefi koymuş olacam. başaramayanlar belki de görevden alınacak, ligi 2.bitirenler(aslında büyük başarı) başarısız sayılabilecekler. takım hedefe ulaşamadığı düşünülüp rep kaybedecek.

oysa şuanki rep 3.lüğü Beşiktaş için başarı sayabilir. rep de zaten çabuk artan birşey. birkaç sene oynayınca, başarılar geldikçe rep de artıyor, o arttıkça başarılar da gelmeye devam ediyor.

yeterince açıkladığımı düşünüyorum, iyi günler herkese...

Şimdi bence bu iki cümle çelişiyor. Bunu konuyu okuyanların yorumlarına bırakıyorum.

Eğer itibar 7000 olsaydı ya da 6950 gibi bir şey. Samet Aybaba takımı şampiyon yapamadığında kovarlardı. (Tıpkı bu sezon sonu yapacakları gibi). Takımın başına başka birini getirirlerdi. Belki o da 4.falan olursa kovacaklardı. (Her sene yapıldığı gibi). Sonuçta Beşiktaş zaten her sene şampiyonluğa oynar isterse yıldızlarla dolu bir kadro olsun, isterse olmasın. Yani rep. 7000 olsaydı da gerçekti olacaktı, hatta daha gerçekçi olacaktı.

Bir diğer konu oyunu sürekli SA üzerinden değerlendirmişsiniz. Ben mesela Beşiktaş'ın başına geçtiğimde yine onun kurduğu teknik ekiple oynamak zorunda kalıyorum çünkü rep. o kadar düşük ki iyi personel getiremiyorum. Oyuncu zaten gelmiyor. Bence bu hiç gerçekçi değil. Futbol dünyasında parayı veren düdüğü çalıyor artık.

Kısacası bence olması gereken itibarlar:

-Galatasaray 7250
-Fenerbahçe 7250
-Beşiktaş 7000 (birkaç deneme yapacağım belki biraz daha düşürülebilir)

koray_capello
04.Mayıs.2013, 14:48
Samet Aybaba'dan bahsetmiyorum, ben oyunu oynayacak bizlerden bahsediyorum. rep yüksek olsa, sen de oyunu Beşiktaş ile oynayan biri olsan, bu kadro ile 2.olsan (ki büyük başarı) belki de kovulacaksın. çünkü benim girdiğim rep yüzünden, senden şampiyonluk bekleniyor. hadi kovulmadın, takım başarısız sayılacak rep düşecek.

aynı şeyler etrafında dönüp duruyoruz... oyuncu ve personel transferleri için ilk sene için bu rep sıkıntı yaratıyor. ama sabredip 1 sene bekleyeceksin. bekleyemem dersen açıp editörden yükseltebilirsin.

manager725
04.Mayıs.2013, 14:51
Samet Aybaba'dan bahsetmiyorum, ben oyunu oynayacak bizlerden bahsediyorum. rep yüksek olsa, sen de oyunu Beşiktaş ile oynayan biri olsan, bu kadro ile 2.olsan (ki büyük başarı) belki de kovulacaksın. çünkü benim girdiğim rep yüzünden, senden şampiyonluk bekleniyor. hadi kovulmadın, takım başarısız sayılacak rep düşecek.

aynı şeyler etrafında dönüp duruyoruz... oyuncu ve personel transferleri için ilk sene için bu rep sıkıntı yaratıyor. ama sabredip 1 sene bekleyeceksin. bekleyemem dersen açıp editörden yükseltebilirsin.

Editörden yükseltmek bana göre hiledir. Ben oyuna doğru geçirilmesini istiyorum. Bir de hazır sitedeyken BJK oyuncu tartışma alanına da bakarsanız mutlu olurum.

Mamadou
04.Mayıs.2013, 15:30
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2458834&postcount=32

Bu mesajda perpetua mesajı yeterli bir sebep. Ama bunun getirdiği olumsuzluklar var. Mesela arkadaşların yazdığı gibi takıma iyi bir antrenör ve oyuncu gelmek istemiyor. Takımın en kilit oyuncusu Fernandes oyunu açar açmaz ayrılmak istiyor.

Ralph
04.Mayıs.2013, 22:34
Bir oyun açıp 20 sene tatil yapmak lazım. Beşiktaş bu 20 sene boyunca hiç şampiyon olabilmiş mi bir bakmak lazım. Ben hiç sanmıyorum bu şekilde olacağını. Bir kere bile olacağını sanmıyorum.

ozan42
05.Mayıs.2013, 02:02
Şimdi burada Beşiktaş araştırmacısı "koray_capello" adlı kullanıcıya birkaç birşey sormak istiyorum.
1-) Beşiktaşın sezon başında şampiyonluk hedefinin olmadığını savunuyor ve bunun kanıtı olarakta kadro kalitesinden bassediyor, acaba bize Beşiktaşın sezon başında şampiyonluk hedefinin olmadığını kadro kalitesine göre konuşan Saçma sapan spor yorumcularını bir kenara bırakırsak, bize bir kanıt gösterebilirmi yada herhangi bir açıklama lütfen merak ediyorum.
2-)Oyunda Beşiktaş, Fenerhahçenin ve Galatasarayın hemen birtık gerisinde olduğunu söylüyor
Galatasaray ve Fenerbahçe 7250
Beşiktaş 6600.
Bir tık gerisi bu mudur?bir tık gerisi -525 rep. midir ?
3-) Arkadaş şampiyonluk hedefi olduğu zaman ve hedef yerine gelmediği zaman itibarın düşeceğinden bassetmiş peki Fenerbahçede şampiyon olamadı o zaman Fb'nin itibarı Gs ile aynı itibarda olmaması gerek hatta düşmesi gerek değil mi ?
4-)Beşiktaşın Finansal sorunları var ve bu yüzden itibarı düşüyor denmiş.Hangi takımın Finansal sorunları yok ? Fikret orman istese 10m Euroluk adamda alır koskoca Beşiktaş başkanının parasının olmadığınımı düşünüyorsunuz fakat bir proje var adı üstünde "Feda" bunun içinde küçük maliyetli az maaş alan oyunculara yönelindi.Bu proje bakın özellikle diyorum klübün hedeflerini şaşırtma gibi bir amacı yok sadece az öncede belirttiğim takımın finans anlamında rahatlatmak amacı üstlenmişti."Feda" projesi takımın Hedef olarak küçültmez.

Deus Dominus
05.Mayıs.2013, 02:15
Reputation düşüşünü gayet mantıklı ve doğru buluyorum lakin 6600 de çok düşük olmuş. Hele ardında Trabzonspor'un 6500 rep'le 4. oluşu... Mevcut duruma bakıldığında Trabzonspor'la Beşiktaş arasında ciddi fark var.

Yalnız o "istese alır, feda demek küçülme değil demek" sözleriyle kendinizi kandırmayın arkadaşlar. Samet Aybaba'nın gözden düşmesinin sebebini sizde gayet iyi biliyorsunuz, sezona başladığında, zirve yarışı içinde olduğunda hiç de öyle atılıp tutulmuyordu. Demeçlerine az daha dikkat etse, oyuncu yönetimi daha iyi olsa bugün gitmesi konuşulmazdı.

Mevcut koşullarda Galatasaray ve Fenerbahçe gibi iki güçlü kadro ve bütçe ile yarışında onların hemen arkasında yer alması başarıdır Beşiktaş için. Oyunda da karşılık bulması amacıyla yapılan hamle mantıklı.

Burak Akmanoğlu
05.Mayıs.2013, 02:58
http://img195.imageshack.us/img195/1525/trkiyesperliggemieskiam.png

Ralf adlı arkadaş için koydum :)

KanaKe
05.Mayıs.2013, 12:52
bendede besiktasin durumu cok kötü tabi daha 2017 yilindayim.. henüz sampiyonluklari yok ne kupada ne ligde..

Ralph
05.Mayıs.2013, 12:56
http://img195.imageshack.us/img195/1525/trkiyesperliggemieskiam.png

Ralf adlı arkadaş için koydum :)

Evet sevgili araştırmacılar ve takım sorumluları arkadaşlar bu fotoya ne diyeceksiniz? Bırakın birinciliği, Trabzon bile bizden fazla ikinci olmuş. Saçmalığın daniskası. Hala Beşiktaş'a büyük haksızlık yapıldığını ve bu oyunda ezik muamelesi yapıldığını düşünüyorum. Koskoca bir kulüp Beşiktaş. Bu ülkedeki 3 büyükten bir tanesi. Bir an önce dengelerin oturtulması şart. Şu fotoğraftan sonra yapılan hiç bir açıklama beni tatmin etmeyecek. Zira 13 sene geçmiş yanlış saymadıysam ve Beşiktaş neredeyse Avrupa'ya bile gitmemiş belki. Belki 3-4 defa.

Böyle bir saçmalık, böyle bir gerçek dışı bir şey olamaz. Tam bir hayal kırıklığı olarak nitelendiriyorum ben Beşiktaş'ı bu hale getirenlerin yaptığı işi.

Önder HOCA
05.Mayıs.2013, 13:02
kasımpaşa bile şampiyon olmuş vaybe

KanaKe
05.Mayıs.2013, 13:10
basbakanin parmagi vardir o iste :D

zalim0773
05.Mayıs.2013, 13:42
Beşiktaşımız resmen aşşağılanmış oyunda ki bu sezon gösterdiği performansla bu aşşağılanmayı yedirtti herkeze benim düşüncem. Takıma antrenör alamıyorsun futbolcu gelmiyor böyle iş mi olur beşiktaş rep. düşüren zihniyet beşiktaş'ı incelemeye bir daha başlasın bence 2014 için yoksa o zihniyetle rep. umuz iyice düşer

manager725
05.Mayıs.2013, 14:14
Kasımpaşa şampiyon, Çaykur Rize üçüncü...:).Nokta.

Onu bunu bıraktım iki gündür şunun tartışmasını yapıyoruz hala gelecek sene için yada bu sene için tam bir cevap alamadık. Böyle gitmez. Beşiktaş Araştırmacısına söylüyorum. Sen rep. 7000 üstü yap saçma durumlar mı oluşacak yoksa daha iyi mi olacak öyle görelim. Senin dediğin gibi olursa yine düşürürsün.

mkkadi
06.Mayıs.2013, 02:34
Evet sevgili araştırmacılar ve takım sorumluları arkadaşlar bu fotoya ne diyeceksiniz? Bırakın birinciliği, Trabzon bile bizden fazla ikinci olmuş. Saçmalığın daniskası. Hala Beşiktaş'a büyük haksızlık yapıldığını ve bu oyunda ezik muamelesi yapıldığını düşünüyorum. Koskoca bir kulüp Beşiktaş. Bu ülkedeki 3 büyükten bir tanesi. Bir an önce dengelerin oturtulması şart. Şu fotoğraftan sonra yapılan hiç bir açıklama beni tatmin etmeyecek. Zira 13 sene geçmiş yanlış saymadıysam ve Beşiktaş neredeyse Avrupa'ya bile gitmemiş belki. Belki 3-4 defa.

Böyle bir saçmalık, böyle bir gerçek dışı bir şey olamaz. Tam bir hayal kırıklığı olarak nitelendiriyorum ben Beşiktaş'ı bu hale getirenlerin yaptığı işi.

Beşiktaş oyuncu kalitesi olarak da rep olarak da oyunda 3. sırada. Trabzonspor daha fazla 2. oluyorsa o açılan oyunda onun durumunu daha iyi hale getirecek bazı hamleleri Beşiktaş'a göre daha iyi yapmasındandır. Bu da random olacak bir şey. Başka birisinin açtığı oyunda da daha farklı bir durum gayet olabilir. Sizin yaptığınız bu testleri biz daha beta testler başladığı andan itibaren yapıyoruz. Sene başı yapılan testlerde Beşiktaş'ın başarılı olduğu testleri de gördüm.

perpetua
06.Mayıs.2013, 07:53
1. Besiktas'in itibarinda herhangi bir sorun yok. Turkiye liginin itibari 130 ise, bu ligde onemli favorilerden birisinin 132 seviyesinde bir itibara sahip olmasi dusuk bir deger degil.

2. Besiktas'in normal sartlar altinda itibari daha yuksek olmali mi? Olmali. Ama sonucta bir Feda sezonundan bahsediyoruz. Maliyetlerin dusuruldugu (itibar dustukce oyunda maliyetler de dusuyor) ve beklentilerin dusuruldugu (itibar dustukce beklentiler de dusuyor) bir sezon yasandi. Belki de normalde 135'e inecek itibar, 132'ye kadar indi. Belki 130'a kadar da inmeliydi.

3. Besiktas'in itibarinin daha yuksek olmasi demek, kulup yeterince basarili olmadigi zaman (sampiyonluk Besiktas'in mevcut itibar seviyesi icin basari degil cunku Turkiye ligi itibari 130, Besiktas itibari 132) bu itibarin dusmesi demek. Bu itibarin dusmesi demek, Besiktas'in gelirlerinin dusmesi demek. Besiktas'in gelirlerinin dusmesi demek simdi oldugundan daha da zor duruma dusmesi demek.

3. a. Lig itibarinin daha yuksek olmasi mumkun degil cunku UEFA siralamasinda 10 siradayiz ve daha yuksek bir lig itibariyla oyun ilk sezon sonunda lig itibarini dusurecek ve bununla beraber televizyon gelirleri, kulup itibarlari ve kulup gelirleri de dusecek.

4. Gecmisteki Galatasaray veya baska takimlar icin ornekler dogru degil cunku oyunda lig itibarinin dinamik hale gelmesiyle kuluplerin itibarlarindaki degisimlerde de farkliliklar ortaya cikti. Bu nedenle bir kulubun itibarinin olmasi gerektiginden daha yuksek olmasi o kulube, itibarinin olmasi gerektiginden daha dusuk olmasindan cok daha fazla zarar veriyor. Hatta mevcut Galatasaray ve Fenerbhce itibar seviyelerinde de bunu yasiyoruz. Bu iki kulupten hangisi sampiyon olmazsa itibari dusuyor ve bununla beraber gelirleri de dusuyor.

5. Fernandes'in takimdan ayrilmak istemesi yazilmis yukarida. Bunun nedeni Besiktas'in itibarinin dusuk olmasindan degil, Fernandes'in itibarinin fazla yuksek olmasindan kaynaklaniyor. Kendisini Besiktas icin buyuk goruyor (gerci bu da pek yalan degil) ama biraz sorunlu bir oyuncu oldugu icin pek fazla alicisi yok.

Bu degerlerle ozellikle arastirma sefleri ilgileniyor ve bu degerlerin kararlastirilmasinda SI'da yapilan testlerin sonuclari onemli bir etken. Keyfi verilen degerler degiller, aksine oyunda kuluplerin uzun sureli sagligini dusunerek verilen degerler.

Bulstrap87
06.Mayıs.2013, 14:50
itibarı bu kadar düşürmek bana göre yanlış tamam gs ile fb kadar itibar olmasın bunu kabul ediyorum ama bu kadar da düşürmek yanlış arastırmacı arkadas demis itibarı düsürdük ki sampiyon yapamazsa kişi kovulmasın e arkadas ben iyi giderken yine kovuluyorum yine kovuluyorum birsey degismiyor?? daha sezonu tamamlayamadım beşiktaşla.itibar düşükken ilk 3 e oynuyoruz yinede kovuluyoruz bunun nedeni nedir ki sezon bası sampiyonluk hedeflemiyorm sampiyonluk yarısı diyorum.
itibar bu kadar düsürülmeyip de maas bütcesi takımın bütcesi düsürülse olmaz mıydı?? ayrıca bu sene beşiktaşın gelirleri artmaya basladı itibar düsünce gelirlerde düsüyor ancak gercekte arttı gelirler. yıllardır borclanmayla yıldız oyuncu aldık suanda da aynısını yapabiliriz ancak baskan borclanma olmayacak dedi. siz itibarı bu kadar düsürmeyip bize oyuncu alma hakkı tanısaydınızda borclanma olup kulübü batırma yada kulübü düzlüge cıkarma işini bize bıraksaydınız daha gercekci olurdu bana göre.oyuncu gelmek istesin maas veremeyince alamayız zaten ki suanda maas ı karsılayamadıgımız icin büyük oyuncu almıyoruz baskan cebinden verse borclanma yapsa yine büyük oyuncu alabiliriz..ama bu seride beşiktaş ile büyük oyuncu alma işi hayal gibi..

zalim0773
06.Mayıs.2013, 17:25
Sezon başında Beşiktaş feda dedi tamam ama bu takım hedefini biraz geç de olsa belirledi 17. haftadan sonra olmayan şey dile hiç gelmeyen şey şampiyonluk geldi o zaman son güncelleme ile artması gerek saçmalık resmen o zaman bir takım hedefimiz şampiyonluk diyorsa rep. yüksek degilse düşük mü oluyor her yerden bir patlak çıkıyor buna bir çözüm bulunmalı

perpetua
06.Mayıs.2013, 20:51
itibarı bu kadar düşürmek bana göre yanlış tamam gs ile fb kadar itibar olmasın bunu kabul ediyorum ama bu kadar da düşürmek yanlış arastırmacı arkadas demis itibarı düsürdük ki sampiyon yapamazsa kişi kovulmasın e arkadas ben iyi giderken yine kovuluyorum yine kovuluyorum birsey degismiyor?? daha sezonu tamamlayamadım beşiktaşla.itibar düşükken ilk 3 e oynuyoruz yinede kovuluyoruz bunun nedeni nedir ki sezon bası sampiyonluk hedeflemiyorm sampiyonluk yarısı diyorum.
itibar bu kadar düsürülmeyip de maas bütcesi takımın bütcesi düsürülse olmaz mıydı?? ayrıca bu sene beşiktaşın gelirleri artmaya basladı itibar düsünce gelirlerde düsüyor ancak gercekte arttı gelirler. yıllardır borclanmayla yıldız oyuncu aldık suanda da aynısını yapabiliriz ancak baskan borclanma olmayacak dedi. siz itibarı bu kadar düsürmeyip bize oyuncu alma hakkı tanısaydınızda borclanma olup kulübü batırma yada kulübü düzlüge cıkarma işini bize bıraksaydınız daha gercekci olurdu bana göre.oyuncu gelmek istesin maas veremeyince alamayız zaten ki suanda maas ı karsılayamadıgımız icin büyük oyuncu almıyoruz baskan cebinden verse borclanma yapsa yine büyük oyuncu alabiliriz..ama bu seride beşiktaş ile büyük oyuncu alma işi hayal gibi..

Besiktas ilk sezon sampiyon olmadigi zaman, itibari (132) lig itibarinin (130) ustunde oldugu icin, itibar seviyesi hala oyun tarafindan dusuruluyor. Bu dususle beraber kulubun sponsorluk gelirleri de dusuyor. Bu gelirler dusunce, kulubun finansal durumu daha da zayifliyor.

Itibari veritabaninda 135 veya 140'a cikartsak, Besiktas ilk sezon sampiyon olmazsa bu dusus daha da sert olacak. Gelirler daha da fazla dusecek.

Benim de itiraz ettigim bir durum esasinda bu. Oyunda yukselen itibar daha fazla gelir getiriyor. Halbuki gercekte yukselen gelir daha fazla itibar getiriyor (en azindan transfer piyasasinda). Gelirlerin yukselmesi de basariya, taraftar profiline ve sayisina bagli olmali.

Ayni sey lig icin de gecerli. LigTV 5 yillik yayin anlasmasi yapti. Kuluplerin gelirleri garanti. Ama onceki veritabani surumlerinde lig itibari, UEFA siralamasina gore fazla yuksek oldugu icin lig itibari ve dagitilan yayin geliri daha ilk sezondan dusuyordu.

Bunu kulubun gurur meselesi gibi dusunmek yerine, oyunun iyi islemesi icin hangi seviyede olmali seklinde dusunmek gerekli. Ozellikle Besiktas icin borclarin yuksek oldugu, gelirlerin de cok yuksek olmadigi mevcut donemde oyun icinde yasanan bir itibar dususu Besiktas'i hirpaliyor ve uzun donemde daha da zayiflatiyor.

Halbuki, ozellikle bu sezon, Besiktas'in ligi 3. bitirmesinin kulubun itibarini dusurmemesi, gelirleri indirmemesi gerekli.

Transferlere gelince, itibar bir yere kadar onemli (ligi itibari bence kulup itibarindan biraz daha onemli). Ama itibar kadar onemli olan kulubun oyunculara odeyebilecek parasinin olmasi. Yani dusuk itibarli bir kuluple, eger cepte para varsa, onemli transferler yapilabiliyor cunku oyuncular paranin oldugu kuluple ilgileniyor.

Bulstrap87
06.Mayıs.2013, 21:03
abi düşük itibarlı oldugunda para olsada oyuncular gelmiyor..

perpetua
09.Mayıs.2013, 18:21
abi düşük itibarlı oldugunda para olsada oyuncular gelmiyor..

Ornegin hangi oyunculari istiyorsunuz ve gelmiyor?

Mamadou
09.Mayıs.2013, 18:30
Ben Jem Karacan'ı almak için baya uğraştım alamadım. Alper Potuk keza öyle çok uğraştım alamadım. Bunlar iş yapan yerli oyuncular oyunda. Mesela Muhammet Demir'i almıştım ama oda çok sağlam bir sözleşme yaptırdı.

Abi Oğuzhan'ın profili hakkında görüşünü merak ediyorum. Çok sık sakatlanıyor ve iyi oynamıyor. Oynattığım rolleri yazayım. Defansif Oyun Kurucu - Destek, Standart Orta Saha - Otomatik - Destek, Oyun Kurucu - Destek. Hiç birinde istenileni veremiyor. Profili de bu rollere yatkın. Ve çok çabuk yoruluyor. 60'dan sonra kondisyon pert oyundan çabuk düşüyor. Bunu oyuncu konusuna da yazmıştım ama buraya da yazayım.

perpetua
09.Mayıs.2013, 18:54
Ben Jem Karacan'ı almak için baya uğraştım alamadım. Alper Potuk keza öyle çok uğraştım alamadım. Bunlar iş yapan yerli oyuncular oyunda. Mesela Muhammet Demir'i almıştım ama oda çok sağlam bir sözleşme yaptırdı.

Jem Karacan'i alman onundeki en buyuk engel lig itibari ve oyuncunun mali istekleri olabilir.

Alper ve Muhammet icin de sadece mali istekleri.

Turkiye icinden degil de yurt disindan oyuncularla ornek verirsen daha iyi olur. Ozellikle yuksek itibarli liglerdeki transfer listesine konulmus oyuncular.

Abi Oğuzhan'ın profili hakkında görüşünü merak ediyorum. Çok sık sakatlanıyor ve iyi oynamıyor. Oynattığım rolleri yazayım. Defansif Oyun Kurucu - Destek, Standart Orta Saha - Otomatik - Destek, Oyun Kurucu - Destek. Hiç birinde istenileni veremiyor. Profili de bu rollere yatkın. Ve çok çabuk yoruluyor. 60'dan sonra kondisyon pert oyundan çabuk düşüyor. Bunu oyuncu konusuna da yazmıştım ama buraya da yazayım.

Oguzhan simdiye kadar zaten ortalama 60 dakika oynamis. Senin karsilastigin pek yanlis gorunmuyor. Ilk tam sezonunu oynuyor sonucta.

Mamadou
09.Mayıs.2013, 22:00
AZ'den Roy Beerens, Twente'den Douglas var. Aynı ligden Enoh'u transfer ettim.

perpetua
09.Mayıs.2013, 22:57
Hollanda'nin itibari bizden daha yuksek (bizden daha cok fazla da izlenen bir lig).

berkebjk1
02.Haziran.2013, 11:09
Tamamen Beşiktaş'ımızı olmadığı bi konuma sürüklemiş araştırmacı. Ben böyle bir şey görmedim Trabzonla aramızdaki fark 100 rep. Beşiktaş'ın Türkiyede 15 milyon taraftarı var. Peki Bursayla Trabozonun ne kadar taraftarı var? Büyüklük öyle mali yapıyla kadroyla falan olmaz. Dışarı çıktığınızda yazın her sokakta 2 tane heryerde FEDA t-shirtlü insanlar var.Büyüklük böyle olur.Kadrodaki isimler gelip geçicidir,Beşiktaş'ın ismi kalıcı.

Lütfen Beşiktaş araştırmasını.Medyadaki diğer 2 klüp tarafından satın alınmış,insanların kasıtlı birşeyi başarmak için yaptığı yorumlardan, olmayan birşeyi varmış gibi gösteren insanlardan etkilenenler değil. Beşiktaş'ın büyüklüğünü kavrayabilen insanlar yapsın.

Deus Dominus
02.Haziran.2013, 12:29
Türkiye ile sınırlı bir oyun olsaydı dediğin doğruydu. 3 İstanbul takımı birbirine çok yakın reputation puanlarıyla 8500-9000 arası değer alırdı.

gkhnyldrm20
06.Haziran.2013, 14:55
Düşük itibarlı bir takımın cebinde para varken çok iyi transferler yaptığını kanıtlayabilir misiniz?

Afaki bir değerlendirme olmuş zira ben hiç rastlamadım

manager725
06.Haziran.2013, 18:03
Düşük itibarlı bir takımın cebinde para varken çok iyi transferler yaptığını kanıtlayabilir misiniz?

Monaco Falcao der noktayı koyarım.

Deus Dominus
06.Haziran.2013, 18:08
O kadar uç nokta olmasa da Hoffenheim'ı örnek verebilirim. Bundesliga 2'deyken 16 milyon € verip Carlos Eduardo'yu almış, Chinedu Obasi, Demba Ba gibi genç isimleri büyük bonservis bedelleriyle kadrosuna katmış bir takım.

perpetua
06.Haziran.2013, 23:44

Dusuk itibarli demeyelim de, gecmisi ve taraftar kitlesi zayif bir takim diyelim. Bu takim cebinde para varsa cok iyi transfer yapar. Cunku cebinde parasi olmasi bir itibar kaynagidir. Oyuncular bu para sayesinde iyi bir kadro kurulabilecegini ve iyi oyuncularla beraber oynayabilecegini, bu sayede de bir seyler kazanabilecegini bilir.

Ama onemli bir gecmisi ve buyuk bir taraftar kitlesi olan takimin kasasi bos ise, oyuncular (daha dogrusu oyuncularin temsilcileri) bunu bilir ve ona gore:

1. Daha cok para ister cunku takimin kadroyu guclu yapacak mali gucu yoktur
2. Garanti para/teminat mektubu ister ve sozlesmeye agir maddeler koyar cunku parasini zamaninda alacagindan emin olmak ister.

Zaten oyuncunun boyle istekleri varsa, kulubun gecmisi onemli olsa da itibarinin dusuk seviyede oldugunu gosterir.

En guzel ornek Liverpool ve Chelsea/Man City gibi takimlarin karsilastirmasi. Liverpool'un muazzam bir tarihi, harika bir taraftar kitlesi var. Ama bir cok ust duzey oyuncu ayni finansal sartlarla bile Man City veya Chelsea'yi tercih ediyor.

manager725
11.Ağustos.2013, 14:33
Bugün yine Beşiktaş'la oynayayım dedim ama oyundaki durum gerçekten çok farklı. Öncelikle oyundaki en önemli şey itibar iken kafasına göre bir araştırmacı nasıl 500-600 itibar puanı birden düşürebiliyor. Acaba kendisi hangi takımlara baktı da bu kadar düşürdü. Viktoria Plzen, Levante ve daha birçok orta seviyenin altı kulüpler nasıl oluyor da Beşiktaş'ın itibarının üstünde puana sahip oluyorlar. Oyunun başında Fernandes gitmek istiyor var mı böyle bir şey gerçekte?

Trabzon'la itibar puanı farkımız 100,son 7 senenin puanları UEFA puanları:
55-Beşiktaş 31,315
104-Trabzonspor 14,815

Nasıl oluyor bu rezalet? Hiç mi kontrol edilmiyor? Araştırmacı ne derse o mu oluyor?

Beşiktaş araştırmacısı, bir FM serisini Beşiktaş açısından rezil ettiniz, umarım yanlışlarınızı bir sonraki seride düzeltirsiniz. Bana göre doğrular FM13'tekiler diyorsanız bırakın da bari başkası yapsın bu işi.

perpetua
11.Ağustos.2013, 16:55
Oyundaki durum cok farkli derken biraz orneklendirsen.

Victoria Plzen gibi itibari fazla yukseltsek, ilk sezon sonu itibariyle sert bir dusus yasanacak.

Ligin itibari 130. Besiktas'in itibari 140 olsa.

Ilk sezon Besiktas ligi kazansa da itibari dusecek. Buyuk ihtimalle 5 ila 10 puan dusecek. Tavsiye ederim. Deneyin.

Oyunun isleyisi bu.

Baska ulkeler bu gercegi gozardi edip, yanlis itibar degerleri kullaniyor diye Besiktas'i ayni duruma sokmak mi dogru?

Bizim yaptigimizin dogru oldugundan eminim. Digerlerini hizaya getirmek de bunun bir parcasi.

sentugo
11.Ağustos.2013, 17:41
Beşiktaş özelinde olmasa bile bir değerlendirme de ben yapmak isterim;

Özellikle bu seride itibar düşüklüğü sebebiyle transfer listesindeki oyuncular bile Türkiye'ye veya takıma gelmek istemiyorlar, hatta menejerleriyle aranız iyi olsa bile oyuncu konuşmak bile istemiyor. Takımınız şampiyonlar ligine direk katılacak olsa bile bu oyuncu için hiç bir önem teşkil etmiyor. Küme düşen bir oyuncu bile olsa bu durum değişmiyor. Hatta takımın antrenman tesisleri veya oynadığı ilin kozmopolitan bir yer olması gibi değişken şeyler bile etkili olmuyor.

Mesela Beşiktaş gibi bir takım 3 sene üst üste ligte şampiyon olsa bile oyundaki itibarı bir Gs ve Fb kadar olamıyor. Bunun sebebi basit. Takımın itibar kazanması için kendi itibarından yüksek olan takımları yenmesi, şampiyonlar liginde başarılar elde etmesi vs. gerekiyor. Eğer sizden düşük itibarlı bir takıma yenilir veya berabere kalırsanız itibarınız düşüyor! Üst üste 3 kere şampiyonluk yeterli olmuyor yani. (Hatta 5 kez üst üste şampiyon olun. Bu durum Türkiye'de ilk kez yaşanacağı için epey yüksek bir itibar beklersiniz. Ancak böyle bir şey yok, ekstradan bir itibar gelmiyor.)

Ayrıca Türkiye Liginin itibarı da Türkiye'den Avrupa'ya giden takımların başarısına göre değişiyor. Sizin dışında katılan takımlar başarısız avrupa maçları çıkarırlarsa ligin de itibarı düşüyor. Ligin itibarını arttırmak çok daha zor. Ligin itibarı düşünce bu sefer çoğu oyuncu bu sebeple de gelmek istemiyor. Oyuncu kalitesi düştükçe avrupa da diğer takımların başarı şansı azalıyor ve bu bir döngü haline gelip, sadece size kalıyor. (Üst düzey ligler için geçerli bir şey değil bu tabii.) Ben hem daha değerli oyuncuların ligimize gelmesi, hem geçen sene avrupa yakaladığımız başarılardan dolayı Türkiye Liginin gelecek sene daha itibarlı olacağı görüşündeyim ve olması gerektiğini savunuyorum. Gerçek hayattaki izlenme oranlarına bakmaktansa, oyundaki transfer durumlarına bakılabilir. Böylece takım itibarları dengede olmak suretiyle daha iyi oyuncular lige gelebilecekler. (Avrupada yetişen 14-15 yaşındaki genç oyuncular da dahil.) UEFA listesinde milli takım epey düştü. Bu sizin elinizi kolunuzu bağlıyor sanırım ancak oyundaki itibarın işleyişine göre değerlendirmek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Ayrıca bir üst lige çıktğınızda verilen itibar puanı çok düşük. Bana kalırsa bir üst lige çıkıldığında, takımın itibarı, en azından, o ligin en düşük itibarlı takımı ile eşit olmalı. Mevcut sistemde böyle olmuyor ve lige çıkmış olsanız bile boştaki yerel oyuncular sizinle konuşmak istemiyor. (Çaykur Rizespor ve türevleri takımların nasıl transferler yaptığını görüyoruz.)

Oyun, düşük itibarlı takımları daha çok Brezilya ve Arjantin liginde oynayan potansiyelli ve serbest kalma maddeli oyunculara 48 ay taksitli transfer teklifi yapmaya zorluyor. Bu durumda başarı ilerleyen senelere ertelenmiş oluyor. (Bug bir taktik yoksa.) Ki bu bir nebze doğru olsa da oynadığınız lige göre değişkenlik gösteren takımlar var. İlerleyen seneler dediysem, hedeflenen şampiyon olma şansı 5. sezon ise, o 6. 7. ezonlara kayıyor demek istiyorum. Gerçekçi başarılardan bahsediyorum yani.

İtibar meselesi oyuncunun ve menejerin isteyeceği parayı da etkilediğinden, küçük itibarlı takımlar için resmen eziyet halini alabiliyor.

İtibar arttırıcı bir pilot kulüp bulma konusunda bile sıkıntılar oluyor. Avrupada ilerlemiş bile olsanız, itibarınız o sezon düşükse, hiç bir takımla pilot kulüp anlaşması yapamıyorsunuz, yönetim bulamıyor daha doğrusu.

Sponsor konusunda da çok fazla sıkıntı var. Sabit girilen şeyler olduğu için çok büyük başarı yakalasanız da gelecek sene alacağınız sponsorluk bedeli onun bir tık üstü oluyor. Size ekstradan sponsor olunmuyor veya olunuyorsa bile çok düşük meblalarda gerçekleşiyor. Gerçek hayatta Gs takımı hemen yurt dışından yeni sponsorlarla anlaşıveriyor ama... İtibarınız yüksek ise her sene gittikçe artan epey yüksek meblalara size sponsor oluyorlar.

Artık Fm 2013 için konuşmaya gerek yok. Şu itibar meselesi çok sıkıntılı.

Mesela, oyunda Antalyaspor Baros'u kadrosuna hayatta katamaz. Oyunda Drogba veya Sneijder kalitesindeki isimler Gs ile konuşmaz bile. (Ancak Drogba sözleşme yenilemek için 6 milyon euro isteyebilir) Sadece hem transfer listesinde hem de kulübünde "mutsuz" ise takımınıza gelebilme şansları var.

Ancak FM 2013'te Beşiktaşın itibarının düşmesinin nedeni, çoğu insanın o kadroyla ligte şampiyon olamayıp kovulmasını önlemekti.

Bunlar tabiiki bilinen ve düzelmesi gereken şeyler. Oyunun da bunları düzeltmesi için devamlı ana foruma örnekleri koymak lazım.

manager725
11.Ağustos.2013, 17:43
@perpetua

FM12'de Beşiktaş'ın itibarı 7000'in üzerinde, FM13'te 6600 neden? Ligin itibarı mı taban mı yaptı? Diğer 2 büyük kulüp neden etkilenmedi? Daha doğrusu şöyle sorayım örneğin Galatasaray şampiyon oldu, onun puanı da mı düşüyor? Yani anlamıyorum çok saçma şeyler dönüyor. Verdiğiniz cevabı anlayan biri varsa anlatsın bana da, anlayayım.

sentugo
11.Ağustos.2013, 17:51
@perpetua

FM12'de Beşiktaş'ın itibarı 7000'in üzerinde, FM13'te 6600 neden? Ligin itibarı mı taban mı yaptı? Diğer 2 büyük kulüp neden etkilenmedi? Daha doğrusu şöyle sorayım örneğin Galatasaray şampiyon oldu, onun puanı da mı düşüyor? Yani anlamıyorum çok saçma şeyler dönüyor. Verdiğiniz cevabı anlayan biri varsa anlatsın bana da, anlayayım.

Bunun cevabı basit.

Ancak FM 2013'te Beşiktaşın itibarının düşmesinin nedeni, çoğu insanın o kadroyla ligte şampiyon olamayıp kovulmasını önlemekti.

Şampiyon olamadığınız zaman yönetim sizi kovuyordu. İtibarın düşmesi ise başarı beklentisi düştü. Böylece Beşiktaş ile oynayan FM oyuncuları ilk sezondan kovulmadıkları için oyundan zevk alabildiler.

manager725
11.Ağustos.2013, 17:55
Bunun cevabı basit.

Hayır istediğim bu değil tam olarak anlatamadım.

Şimdi baştan alıyorum:

Galatasaray'ın ve Fener'in itibarı şampiyonluğa daha yakın oldukları için (kadro gücünden dolayı) 7250.

Sorun yok normal bu değerler ama Beşiktaş neden 6600? 7000-7100 olamaz mı? Zaten geçmişte böyleydi. neden düştü?

sentugo
11.Ağustos.2013, 18:19
Hayır istediğim bu değil tam olarak anlatamadım.

Şimdi baştan alıyorum:

Galatasaray'ın ve Fener'in itibarı şampiyonluğa daha yakın oldukları için (kadro gücünden dolayı) 7250.

Sorun yok normal bu değerler ama Beşiktaş neden 6600? 7000-7100 olamaz mı? Zaten geçmişte böyleydi. neden düştü?

Akadaşım onu diyorum işte. İtibar eğer 7000 olsa yönetim sizden şampiyonluk bekleyecek. Olamadığınız taktirde kovacak. Bunu engellemenin yolu yönetim beklentilerini düşürmek. Onu sağlamanın yolu ise itibarı indirmek.

Basit.

perpetua
11.Ağustos.2013, 18:37
@perpetua

FM 2011:
Fenerbahce: 155
Galatasaray: 155
Besiktas: 150

FM 2011'de belki hatirlamazsiniz ama Turk kuluplerinin itibari ilk sezon sonunda ciddi bir dusus yasiyordu. Bunun nedeni de takim itibarlarinin, lig itibarindan cok fazla yuksek olmasiydi.

FM 2012'de lig itibari dinamik hale geldi. Bununla beraber takimlarin itibarlarina da kisitlama geldi. Lig itibarinin sadece belirli bir miktar ustune cikabilir hale geldi.

FM 2012:
Fenerbahce: 147
Galatasaray: 145
Besiktas: 145

Lig itibari FM 2012'de 135 idi. FM 2013'te ise 130'a dustu.

Hatta 130 bile yuksekti cunku Avrupa siralamasinda 11. siradayiz, Avrupa'daki ligler arasinda itibar siralamamiz 10. 11. siradaki ulkenin itibar ise 128. Oyun bu lig siralamasini tamamen UEFA siralamasina gore degerlendiriyor. Yani bizim cebimiz bu kadar derin. Biz su kadar buyuk isimli transfer yapiyoruz vs. gibi argumanlarin hic bir tanesi islemiyor.

2012/2013 sezonunun basinda Besiktas'ta durum neydi?

Besiktas Avrupa kupalarinda yok. Borclarini ceviremiyor ve kasarinda para yok. Ligde sampiyon olma ihtimali diger iki kulupten bir hayli daha dusuk. Feda diye bir kampanya baslatilmis ve oyunculardan aldiklari paralari dusurmeleri isteniyor. Kabul etmeyenler takimdan yollaniyor.

Yani Besiktas'in ilk sezon sonunda itibarinin dusmesini engelleyecek Avrupa basarisi ihitimali yok. Ligde basari ihtimali ise dusuk.

Yani eger Besiktas'in itibari daha alt seviyede verilmese, ilk sezon sonunda itibarin dusmesi kesin.

Eger Besiktas'in itibarini eski seviyesinde biraksak (ki beta testlerde bunu defalarca gordum) Besiktas'in itibarinin dusmesiyle beraber, gelirleri de dusecek. Oyun Besiktas'in itibari x puan dustugu icin kombine fiyatlarini, mac bileti fiyatlarini, sponsorluk gelirlerini cok dusurecek. Bu da zaten finansal zorlukta olan Besiktas'in daha az gelir sahibi olmasina neden olacak.

Galatasaray veya Fenerbahce icin de ayni sey gecerli. Onlar da basarisiz olursa (ki itibar seviyeleri nedeniyle onlar icin basarisizlik Avrupa'da erken elenme veya sampiyon olamama) onlarin da itibarinda dusus oluyor. Ama finansal durumlari, genel olarak Besiktas'tan daha iyi oldugu icin, bu itibar dususu bu iki kulubu Besiktas kadar etkilemiyor.

Ornegin bir FM 2013 oyunumda:

Ilk sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
Fenerbahce: 141
Besiktas: 127
Bursaspor: 124
Trabzonspor: 123

Ikinci sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
Fenerbahce: 139
Bursaspor: 130 (yeni stat etkisi)
Besiktas: 128

Ucuncu sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
Fenerbahce: 136
Bursaspor: 132
Trabzonspor: 120

Dorduncu sezonda Fenerbahce sampiyon. Itibarlar:
Galatasaray: 143
Bursaspor: 131
Besiktas: 125
Trabzonspor: 119

Bir de Besiktas'in itibari 140 ile baslasa nasil birden tepetaklak asagiya gidecek. Tipki Trabzonspor'da oldugu gibi.

EK: Umuyorum FM 2014'te itibarin onemi daha az olacak (en azindan transferler icin).

manager725
11.Ağustos.2013, 18:46
FM 2011:
Fenerbahce: 155
Galatasaray: 155
Besiktas: 150

FM 2011'de belki hatirlamazsiniz ama Turk kuluplerinin itibari ilk sezon sonunda ciddi bir dusus yasiyordu. Bunun nedeni de takim itibarlarinin, lig itibarindan cok fazla yuksek olmasiydi.

FM 2012'de lig itibari dinamik hale geldi. Bununla beraber takimlarin itibarlarina da kisitlama geldi. Lig itibarinin sadece belirli bir miktar ustune cikabilir hale geldi.

FM 2012:
Fenerbahce: 147
Besiktas: 145

Lig itibari FM 2012'de 135 idi. FM 2013'te ise 130'a dustu.

Hatta 130 bile yuksekti cunku Avrupa siralamasinda 11. siradayiz, Avrupa'daki ligler arasinda itibar siralamamiz 10. 11. siradaki ulkenin itibar ise 128. Oyun bu lig siralamasini tamamen UEFA siralamasina gore degerlendiriyor. Yani bizim cebimiz bu kadar derin. Biz su kadar buyuk isimli transfer yapiyoruz vs. gibi argumanlarin hic bir tanesi islemiyor.

2012/2013 sezonunun basinda Besiktas'ta durum neydi?

Besiktas Avrupa kupalarinda yok. Borclarini ceviremiyor ve kasarinda para yok. Ligde sampiyon olma ihtimali diger iki kulupten bir hayli daha dusuk. Feda diye bir kampanya baslatilmis ve oyunculardan aldiklari paralari dusurmeleri isteniyor. Kabul etmeyenler takimdan yollaniyor.

Yani Besiktas'in ilk sezon sonunda itibarinin dusmesini engelleyecek Avrupa basarisi ihitimali yok. Ligde basari ihtimali ise dusuk.

Yani eger Besiktas'in itibari daha alt seviyede verilmese, ilk sezon sonunda itibarin dusmesi kesin.

Eger Besiktas'in itibarini eski seviyesinde biraksak (ki beta testlerde bunu defalarca gordum) Besiktas'in itibarinin dusmesiyle beraber, gelirleri de dusecek. Oyun Besiktas'in itibari x puan dustugu icin kombine fiyatlarini, mac bileti fiyatlarini, sponsorluk gelirlerini dusurecek. Bu da zaten finansal zorlukta olan Besiktas'in daha az gelir sahibi olmasina neden olacak.

Galatasaray veya Fenerbahce icin de ayni sey gecerli. Onlar da basarisiz olursa (ki itibar seviyeleri nedeniyle onlar icin basarisizlik Avrupa'da erken elenme) onlarin da itibarinda dusus oluyor. Ama finansal durumlari, genel olarak Besiktas'tan daha iyi oldugu icin, bu itibar dususu bu iki kulubu Besiktas kadar etkilemiyor.

Ornegin bir FM 2013 oyunumda:

Ilk sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
Fenerbahce: 141
Bursaspor: 124

Ikinci sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
Bursaspor: 130
Besiktas: 128

Ucuncu sezonda Galatasaray sampiyon. Itibarlar:
Fenerbahce: 136
Bursaspor: 132
Trabzonspor: 120

Dorduncu sezonda Fenerbahce sampiyon. Itibarlar:
Galatasaray: 143
Bursaspor: 131
Besiktas: 125
Trabzonspor: 119

Bir de Besiktas'in itibari 140 ile baslasa nasil birden tepetaklak asagiya gidecek. Tipki Trabzonspor'da oldugu gibi.

Çok güzel açıklama yapmışsın uğraşmışsın teşekkür ederim. Son bir sorum var:

2013-2014 sezonunun başlangıcında Beşiktaş:

Her ne kadar borç olsa da yüksek miktarda borç ödendi.
Eski kadrodan neredeyse futbolcu gönderilmeden 9 oyuncu transferi yapıldı.
CAS'tan olumlu karar çıkarsa Beşiktaş Avrupa Kupası'nda yer alacak.

Peki şimdi yine aynı mı kalacak yoksa beklentiler arttığı için Beşiktaş'ı yönetecek oyunculardan fazlası mı istenecek?

manager725
11.Ağustos.2013, 18:56
Akadaşım onu diyorum işte. İtibar eğer 7000 olsa yönetim sizden şampiyonluk bekleyecek. Olamadığınız taktirde kovacak. Bunu engellemenin yolu yönetim beklentilerini düşürmek. Onu sağlamanın yolu ise itibarı indirmek.

Basit.

Ben cevabımı perpetua'dan aldım da sana şunu söyleyeyim.

Yönetim sezon öncesi bütçeyi belirlerken sizden bir söz alıyor. Ligin en iyi takımı bile olsanız sadece şampiyonluk istemiyor. Şampiyonluk mücadelesi diye de bir seçenek var.

Yani bana şöyle bir açıklama yapabilirsin Beşiktaş özellikle ilk senelerde şampiyonluk mücadelesi içinde yer alamaz. Bu yüzden itibar düşürülünce beklentiyi aşağı çekme olasılığı olur. Nitekim de böyle yapıldı. Ama sen direk 7000 olunca kesin olarak yönetim şampiyonluk istiyor dersen olmaz.

sentugo
11.Ağustos.2013, 19:11
Ben cevabımı perpetua'dan aldım da sana şunu söyleyeyim.

Yönetim sezon öncesi bütçeyi belirlerken sizden bir söz alıyor. Ligin en iyi takımı bile olsanız sadece şampiyonluk istemiyor. Şampiyonluk mücadelesi diye de bir seçenek var.

Yani bana şöyle bir açıklama yapabilirsin Beşiktaş özellikle ilk senelerde şampiyonluk mücadelesi içinde yer alamaz. Bu yüzden itibar düşürülünce beklentiyi aşağı çekme olasılığı olur. Nitekim de böyle yapıldı. Ama sen direk 7000 olunca kesin olarak yönetim şampiyonluk istiyor dersen olmaz.

Hmmm anladım. Daha anlaşılır bir dilde konuşmayı öğrenmem gerekecek sanırım. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Umarım FM 2014'de itibar konusu bir nebze de olsa düzelir.

perpetua
11.Ağustos.2013, 20:00
Çok güzel açıklama yapmışsın uğraşmışsın teşekkür ederim. Son bir sorum var:

2013-2014 sezonunun başlangıcında Beşiktaş:

Her ne kadar borç olsa da yüksek miktarda borç ödendi.
Eski kadrodan neredeyse futbolcu gönderilmeden 9 oyuncu transferi yapıldı.
CAS'tan olumlu karar çıkarsa Beşiktaş Avrupa Kupası'nda yer alacak.

Peki şimdi yine aynı mı kalacak yoksa beklentiler arttığı için Beşiktaş'ı yönetecek oyunculardan fazlası mı istenecek?

Eger istedigim olur ve lig itibarlari butun avrupa icin tekrar gozden gecirilirse farkli, istedigim olmaz ve lig itibarlari butun avrupa icin tekrar gozden gecirilmezse farkli bir cevap vermem gerekir.

Yukarida gordugun gibi o sert dususlerin olmamasi gerekli cunku bu dususler kuluplere uzun vaadede zarar veriyor. Ote yandan olmasi gerektiginden dusuk verilen itibar oyun tarafindan sadece 1 yil sonra yukseltilecegi icin esasinda sanildigi kadar buyuk bir sorun degil.

serwan
15.Ağustos.2013, 12:36
aslında iyi niyetle, bazı şeylerin doğru ilerlemesi için bir değişiklik yapılmış ama bence sonucu beklendiği gibi olmamış.. bunun da farklı sebepleri var..

birincisi oyundaki "itibar" gerçek hayatta olduğundan farklı şeylere yol açabiliyor. özellikle oyuncu ve antrenör transferinde gerçek hayattakinden çok daha fazla etkili..

ikincisi oyunda dinamik olarak yer alan itibar bence oyun tarafından doğru belirlenmiyor. yani itibarın yeniden hesaplanmasıyla ilgili önemli problemler var oyunda.. bu da çok vahim sonuçlar doğuruyor. ki bunu perpetua'nın verdiği örnekte çok rahat görüyoruz. normal şartlar altında 2 sene içersinde bursaspor'un itibarı beşiktaş'ı asla geçemez.. geçememeli.. yani çok acayip şeyler olmadığı taktirde bu mümkün değil. ama oyunda mümkün oluyor..

ayrıca yine bu örnekte görüldüğü üzere itibarı düşük tutmak da çözüm değil. beşiktaş'ın itibarı oyun başında düşük tutulup beklentiler azaltılmasına rağmen yıllar içersinde itibar yine düşüş göstermiş. iyi niyetle değişiklik yapılıp kötülük edilmiş dediğim de tam olarak bu.. muhtemelen beşiktaş ilk sezon mevcut beklentilerin de altında bir sezon geçirmiş. örneğin 4. ya da 5. olmuş.. itibar 132'den 127'ye düşmüş. bu hem gelirleri etkilemiş hem de iyi transferi imkansız kılmış. ve sonraki sezonlarda da başarı gelmemiş. önceki sayfalarda verilen örnekte de 13 sezon sonunda beşiktaş'ın sadece 2 kez 3. olabilmiş olması bence bu yüzden. evet ilk sezon beklentiler aşılırsa itibarın düşük tutulmuş olması beşiktaş'a fayda sağlar. ama beklenti düşük olmasına rağmen karşılanamazsa beşiktaş bir daha zor toparlanır bu sistemle..

tabi bunlar benim görüşüm..

perpetua
15.Ağustos.2013, 14:22
serwan:

Yazdigina genel olarak katiliyorum ama bir hata var. Besiktas'in itibari dusuk oldugu icin takim ligde sadece 2 defa 3. olabilmis yorumu yanlis. Aksine, daha dusuk itibarli takimin, iyi bir kadro ile, basarili olmasi daha kolay cunku rakipler daha dusuk itibarli takima karsi daha az motivasyonla cikiyor oyunda.

Tam tersine itibarin dusmesinin nedeni Besiktas'in ligi sampiyon bitirememesi.

Cok kabaca ornek vermek gerekirse, ligin itibari eger 130 ise:
130'un ustunde itibara sahip olan kulup sampiyon olmazsa itibari dusuyor,
130'un altinda itibara sahip olan kulup sampiyon olursa itibari ise yukseliyor.

Yani tamamen oyunun kurallarina gore itibarlari ayarlamak gerekirse gecen sezon icin:

GS: 130
FB: 127
BJK: 125
TS: 120
Bursa: 118

gibi itibarlar vermek gerekli ki sezon sonunda bu itibar dususu gormeyelim.

Benim verdigim ornekte Bursa'nin firlamasinda en buyuk etken yeni stadyum.

Lig itibarlari tekrar tamamen dusunulurse biraz rahatlariz. Yoksa bu eziyet devam edecek.

manager725
17.Ağustos.2013, 21:45
serwan:

Yazdigina genel olarak katiliyorum ama bir hata var. Besiktas'in itibari dusuk oldugu icin takim ligde sadece 2 defa 3. olabilmis yorumu yanlis. Aksine, daha dusuk itibarli takimin, iyi bir kadro ile, basarili olmasi daha kolay cunku rakipler daha dusuk itibarli takima karsi daha az motivasyonla cikiyor oyunda.

Tam tersine itibarin dusmesinin nedeni Besiktas'in ligi sampiyon bitirememesi.

Cok kabaca ornek vermek gerekirse, ligin itibari eger 130 ise:
130'un ustunde itibara sahip olan kulup sampiyon olmazsa itibari dusuyor,
130'un altinda itibara sahip olan kulup sampiyon olursa itibari ise yukseliyor.

Yani tamamen oyunun kurallarina gore itibarlari ayarlamak gerekirse gecen sezon icin:

GS: 130
FB: 127
BJK: 125
TS: 120
Bursa: 118

gibi itibarlar vermek gerekli ki sezon sonunda bu itibar dususu gormeyelim.

Benim verdigim ornekte Bursa'nin firlamasinda en buyuk etken yeni stadyum.

Lig itibarlari tekrar tamamen dusunulurse biraz rahatlariz. Yoksa bu eziyet devam edecek.

FM14 açıklandı var mı bir gelişme lig itibarı ile ilgili?

manager725
17.Ağustos.2013, 22:39
Konudaki mesajları bir daha okudum da bulamadım şöyle bir şey var mıydı yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?

-Lig itibarından düşük itibara sahip takımlar istedikleri kadar şampiyon olsunlar yine de lig itibarının üzerine çıkamaz.

perpetua
18.Ağustos.2013, 13:37
FM14 açıklandı var mı bir gelişme lig itibarı ile ilgili?

Oyun cikinca goruruz. Oyun aciklansa da hem arastirma, hem de oyun uzerinde calismalar devam ediyor.

Konudaki mesajları bir daha okudum da bulamadım şöyle bir şey var mıydı yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?

-Lig itibarından düşük itibara sahip takımlar istedikleri kadar şampiyon olsunlar yine de lig itibarının üzerine çıkamaz.

Aynen boyle. Bir takimin lig itibarinin ustune cikabilmesi icin Avrupa'da cok basarili olmasi gerekli.

manager725
18.Ağustos.2013, 13:59
Bunu aslında dün yayınlamıştım ama bazı şeylerden emin olmadığım için silmiştim.

@perpetua

Yukarıda vermiş olduğun bilgilerin ve örneklerin hepsini okudum ve şöyle birsonuca vardım. Ligin itibarının değişmediğini varsayarak örnek veriyorum.

Galatasaray 130
Fenerbahçe 127
Beşiktaş 125

rakamları senin de söylediğin gibi ligin aslında olması gerekenler rakamlarıfakat dünyadaki diğer araştırmacılar da çoğunlukla bu kurala uymuyor ve ligdeşampiyonluğa oynayan ve Avrupa'da başarılı olma potansiyeli olan takımları ligitibarının üstünde tutuyor. Valla buradaki yanlışın hepsini araştırmacılarayüklemek yanlış olur, bana göre hatanın başı Football Manager'da lig itibarınıbelirleyenlerde. Yani Galatasaray şuanki yaptığı transferlerle ve ŞampiyonlarLigi'nde aldığı neticeyle kesinlikle 130 itibar puanını hak etmiyor. Aynışekilde Fenerbahçe de.

Galatasaray 145
Fenerbahçe 141

puanları ideal gibi duruyor.

Gelelim Beşiktaş'a.

1.Beşiktaş'ın itibarı mesela 127. Ben de Beşiktaş'ın başına geçtim ve 3 seneüst üste şampiyon yaptım. İtibar maximum 130 olacak.

2.Beşiktaş'ın itibarı mesela 137. Takımı ben yönetmedim PCSlavenBilic yönetti.Üç sene de 3. oldu. Beşiktaş'ın itibarı 130'a düşer.

Şimdi soruyorum hangi açıdan düşünüyorsunuz?Beşiktaş 3 sene üstüste şampiyon olduğunda itibarının 130'da kalması mı daha normal,yoksa 3 sene şampiyonolamamış, Şampiyonlar Ligi'ne uzun yıllardır katılamamış bir Beşiktaş'ınitibarının düşmesi mi?Bana kırmızı kısım daha doğru geliyor.Aklı mantığı yerinde olan ve futboldan anlayan herkesin de vereceği cevabın buolduğunu düşünüyorum.

Yani demem o ki Beşiktaş her sene başında şampiyonluğa oynar. Şampiyon olamazsazaten itibarı düşer. Türk halkının gözünde de düşer. Avrupalı futbolcunungözünde de. Doğru olan bu. Takımlar başarılı olmadıkça sponsor bulabilir mi?Kombine kart satışı artabilir mi? Hayır.

İlk mesajlarda itibarı yüksek tutulduğunda Beşiktaş'ı şampiyon yapamayanlarınkovulduğunu ve Beşiktaş'ı yönetmek istemediğinden bahsettiniz. Yani her sezonbaşı oyunda sorulan bir şey var. Takımı kaçıncı yapabilirsiniz? Beşiktaşınitibarı FM12'de de 11'de de yüksekti ama seçeneklerde Avrupa Ligi seçeneğivardı. Eğer oyuncular bu kadroyla şampiyon yapamam diyorsa düşük bir seçenekseçerek ilk sezonu geçirirler. Diğer senelerde arttırırlar.

Avrupa Ligi'nden de fazla yani 2.lik gerekiyor diyorsanız. İtibar'ın yüksekolması ilk sene antrenör, oyuncu getirmeye hatta Fernandes'e bile etkisi var.İstediği yetenekli oyuncuları getirirse zaten birçok menajer Beşiktaş'ı ilksenede de şampiyon yapar.

Okuduysanız teşekkür ederim. Umarım bana hak vermişsinizdir.

Saygılarımla...

Ek: (136-137 itibar puanı olursa) Şuan aklıma geldi, Beşiktaş oyunda 1 sene sonra yeni Stad'a geçecek. Eğer geçen seneki gibi (Bursaya olduğu gibi yani)olursa itibarı zaten 5-6 puan artacak.3 sene şampiyon olamazsa yine 133 gibi itibar puanına sahip olur. Her sene gibi şampiyonluğa oynar. (3.favori olarak) ama daha iyi bir itibarla.

perpetua
18.Ağustos.2013, 14:35
Lig itibarini belirleyen de arastirmacilar. Maalesef bu tip durumlarda once veritabani degerleri belirleniyor. Ondan sonra gerekli kod yaziliyor. Ondan sonra da oynayanlar tarafindan test ediliyor.

Arizalar test yapilinca ortaya cikiyor ve bunu duzeltmek icin calisiliyor. Yani bu sorunu bir bug olarak dusunmek gerekli. Bu bug'un nedeni veritabani da olabilir, oyunun kodu da. Hangisi olduguna karar vermek ve buna gore gerekli degisiklikleri istemek SI'in isi. Ben hatayi bulabilirim ve aciklayabilirim. Nasil cozulecegi konusunda fikir de verebilirim. Ama en dogru nasil cozulecegi kararini ancak SI verebilir.

Genel olarak yazdiklarina katiliyorum. Ama cozumun tek bir yolu da yok.

Ornegin oyuncularin (ozellikle Fernandes'in) ayrilma istegini yazmissin. Bunun cozumu esasinda cok da zor degil. Fernandes'in itibari daha dusuk olursa Fernandes ayrilmak istemez. Veya Besiktas'in finansal isteklerini karsilayabilecegini dusunuyorsa, Fernandes takimda kalmaya sicak bakar.

Itibar yuksek oldugu icin teknik direktor uzerindeki baskinin yuksek olmasi ve sampiyon olamayinca kovulmasi meselesi ikinci derecede onemde. Cunku kolaylikla Fikret Orman'in bazi ozelliklerinde oynayarak bunun olmasi da zorlastirilabilir.

Beni rahatsiz eden itibarin dusmesiyle beraber gelirlerin dusmesi ve Besiktas'in gelir olarak kuculmesi. Bu Turkiye ligi aktif olmadigi zaman sorund degil ama aktif oldugunda buyuk bir sorun.

manager725
18.Ağustos.2013, 15:02
Örnegin oyuncularin (ozellikle Fernandes'in) ayrilma istegini yazmissin. Bunun cozumu esasinda cok da zor degil. Fernandes'in itibari daha dusuk olursa Fernandes ayrilmak istemez. Veya Besiktas'in finansal isteklerini karsilayabilecegini dusunuyorsa, Fernandes takimda kalmaya sicak bakar.

Itibar yuksek oldugu icin teknik direktor uzerindeki baskinin yuksek olmasi ve sampiyon olamayinca kovulmasi meselesi ikinci derecede onemde. Cunku kolaylikla Fikret Orman'in bazi ozelliklerinde oynayarak bunun olmasi da zorlastirilabilir.

Beni rahatsiz eden itibarin dusmesiyle beraber gelirlerin dusmesi ve Besiktas'in gelir olarak kuculmesi. Bu Turkiye ligi aktif olmadigi zaman sorund degil ama aktif oldugunda buyuk bir sorun.

Fernandes'in yeteneği doğru seviyede ama itibarı fazla yüksek. Biraz Fernandes'in itibarı azaltılır biraz da Beşiktaş'ın itibarı yükseltilirse Fernandes sorunu çözülür.

Bu aslında oyunculara bağlı değil mi? Şampiyonluk sözü vermese şampiyon olmasa da kovulmaz öyle değil mi?

Her sene şampiyonluğa oynayan ama şampiyon olamayan takımların zaten sponsor geliri de düşer, kombine satışları da fakat benim aklıma burada stad mevzusu giriyor. Yeni stad hem gelir hem de itibar kaynağı değil midir?

perpetua
18.Ağustos.2013, 15:54
Fernandes'in yeteneği doğru seviyede ama itibarı fazla yüksek. Biraz Fernandes'in itibarı azaltılır biraz da Beşiktaş'ın itibarı yükseltilirse Fernandes sorunu çözülür.

Oyunda Fernandes sorunu var mi, yok mu cok da emin degilim acikcasi. Saniyorum zaten Besiktas Fernandes'i takimda tutmak icin onemli bir mali fedakarlik yapmasi gerekecek gercekte de. Oyunda da bu boyle. Mendes sonucta. Adam oyuncularini inanilmaz pazarliyor ve onlar icin her zaman alabilecekleri en yuksek rakamlari almalarini sagliyor. Cogu bence ederinin bir hayli ustunde para kazaniyor Mendes sayesinde.

Bu aslında oyunculara bağlı değil mi? Şampiyonluk sözü vermese şampiyon olmasa da kovulmaz öyle değil mi?

Oyuncu gozunden degil, yapay zeka'nin yonettigi Besiktas acisindan bakmak gerekli. Oyuncu zaten daha cesitli imkanlara sahip.

Her sene şampiyonluğa oynayan ama şampiyon olamayan takımların zaten sponsor geliri de düşer, kombine satışları da fakat benim aklıma burada stad mevzusu giriyor. Yeni stad hem gelir hem de itibar kaynağı değil midir?

Oyledir. Ama o stadin acilisindan sonra gerceklesir zaten. Simdiki itibar durumunu yansitmak icin gecmis 2-3 sezona bakmak gerekli.

manager725
18.Ağustos.2013, 16:05
Fernandes sorunu tabi ki var. Oyunu açar açmaz Fernandes gitmek istiyor. Gerçekte böyle bir şey olmadı. Şuanda da yüksek ücret istese de gitmek istediğini belitrmedi. Önder Özen de Fernandes kalmak istiyor dedi.

Yapay zekanın yönettiği Beşiktaş'ı siz zaten Beta testlerde inceliyorsunuz. Bu verilere göre de kararlar alırsınız ama bence geçen seneki gibi değil. Kadro farkı var, teknik direktör farkı var, bütçe farkı var.

Söylediğim gibi ilk sezon şampiyonluk gelmese bile stad sayesinde itibar artabilir. Sponsor gelirleri artabilir. Yani itibarın keskin düşüş yapması bu sene daha zor olur.

Bir de şunu sorayım eğer Vodafone anlaşması yapılırsa kaynak olarak oyuna ekleniyor mu?

serwan
19.Ağustos.2013, 13:30
Fernandes sorunu tabi ki var. Oyunu açar açmaz Fernandes gitmek istiyor. Gerçekte böyle bir şey olmadı. Şuanda da yüksek ücret istese de gitmek istediğini belitrmedi. Önder Özen de Fernandes kalmak istiyor dedi.

Yapay zekanın yönettiği Beşiktaş'ı siz zaten Beta testlerde inceliyorsunuz. Bu verilere göre de kararlar alırsınız ama bence geçen seneki gibi değil. Kadro farkı var, teknik direktör farkı var, bütçe farkı var.

Söylediğim gibi ilk sezon şampiyonluk gelmese bile stad sayesinde itibar artabilir. Sponsor gelirleri artabilir. Yani itibarın keskin düşüş yapması bu sene daha zor olur.

Bir de şunu sorayım eğer Vodafone anlaşması yapılırsa kaynak olarak oyuna ekleniyor mu?

bence oyundaki fernandes problemi büyük ölçüde bizden kaynaklı. fernandes şu an zaten beşiktaş'a pamuk ipliği ile bağlı. takımın başına biz yani hiçbir deneyimi olmayan, genç, kariyersiz bir teknik direktör geçince hemen gitmek istiyor. tabi bu durum böyle olmamalı. bence. en azından ilk sene bir problem çıkarmayacak şekilde çeşitli düzenlemeler yapılabilir.

oyunun genelinde itibar ile ilgili bir sıkıntı var. daha büyük kulübe gitmek istiyorum diye direten bir oyuncu kendisine gelen 5 teklifin arasından itibar olarak mevcut takımından çok da iyi olmayan bir kulübü seçebiliyor mesela. oysa ki seçenekler arasında dünya devleri de oluyor. lig itibarı buna yol açıyor sanırım.. çünkü daha büyük kulübe gitmek istiyorum diyen adam milan'a gitmek varken ingiltere'nin orta-üst sıra takımlarından birini seçebiliyor.

evet beşiktaş'ın itibar konusunda sıkıntıları hayli fazla. ama bu sadece datadan değil oyunun kodundan da kaynaklanıyor. ve beşiktaş'ın geçen yılki belirsiz halinden..

Matteo Ferrari
21.Ağustos.2013, 17:44
umarım sponsorluk anlaşmasını fm 2014'de görürüz.
http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/sb-mevlut_tezel/2013/08/21/besiktas-galatasarayi-gecti

perpetua
22.Ağustos.2013, 00:59
umarım sponsorluk anlaşmasını fm 2014'de görürüz.
http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/sb-mevlut_tezel/2013/08/21/besiktas-galatasarayi-gecti

Bu kadar cok medyada yer almis, hatta KAP'a bildirilmis bir seyi gormemeniz icin bir neden yok.

Henuz cozumleyemedigimiz bu paranin nereye kullanilacagi.

Besiktas bu parayi stat insaati icin mi kullanacak?

Yoksa stat insaati icin baska kaynaklari kullanip, bu para ile borc mu kapatacak?

serwan
22.Ağustos.2013, 14:45
Bu kadar cok medyada yer almis, hatta KAP'a bildirilmis bir seyi gormemeniz icin bir neden yok.

Henuz cozumleyemedigimiz bu paranin nereye kullanilacagi.

Besiktas bu parayi stat insaati icin mi kullanacak?

Yoksa stat insaati icin baska kaynaklari kullanip, bu para ile borc mu kapatacak?

Açıklamaya göre bu para tümüyle stat için kullanılmayacak. Başkan'ın kendi açıklaması bu. sanırım stat için gereken paranın yarısı devlet tarafından karşılanacak. geriye kalan yarısı da kulüp tarafından çeşitli yöntemlerle karşılanacak. muhtemelen yıkım tamamlanıp temel atılıncaya kadar o yöntemler de açıklanır. benim tahminin stadın içindeki dükkan, otopark vs. yerlerin uzun süreli kiralanmasıyla, tribün isimlerinden elde edilecek sponsor gelirleriyle, stadın açılışında düzenlenecek organizasyonlarla bunun bir kısmı çıkarıılabilir. geriye kalan kısım için de kredi alınır ve ödenir.