PDA

View Full Version : Beşiktaş ve Fenerbahçe nasıl yansıtılacak?

Universal
31.Ağustos.2013, 23:53
Soru basit, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Avrupa cezaları nasıl yansıtılacak. Beşiktaş için bu sene kayıt edilmez. Ama Fenerbahçe'yi biz yönetirken şampiyon olduğumuzda nasıl gidilmemesi sağlanacak. Böyle bir kod var mı oyun içinde.

Ralph
31.Ağustos.2013, 23:57
Beşiktaş ve Fenerbahçe değil de Galatasaray'ı çok merak ediyorum :)

Escochae
01.Eylül.2013, 01:10
Beşiktaş ve Fenerbahçe değil de Galatasaray'ı çok merak ediyorum :)

Aynen bende onu merak ediyorum. İlk seneden şampiyonlar ligini alamayacaksa ben başarısız sayarım araştırmacıları

xwerswoodx
01.Eylül.2013, 03:16
Oyun kodlarını onlar istedikleri gibi ayarlayabilirler, fenerbahçeyi son şampiyon mantığı ile es geçip sıralayacaklar, ama Fenerbahçeyi gruplara yollamayacaklar tabi, beşiktaşta aynı mantık, tabi ek olarak yıl içinde bir ayar yapılacaktır, nasıl 6+0+4, 5+0+3 oluyorsa 2. sezon fenerbahçe içinde gelecek sezonu engelleyeceklerdir. FM yapımcıları için basit bir konu bu :)

Mamadou
01.Eylül.2013, 03:30
Beşiktaş araştırmacısı oyuncu profillerine biraz özen göstersin lütfen. Oğuzhan başı çekiyor.

Gerçi bu seriyi oynama fırsatım pek olmayacak o yüzden takmamam gerekiyor :)

xwerswoodx
01.Eylül.2013, 03:54
onada şükretmek lazım :D

MrRuthless
01.Eylül.2013, 10:12
Umarım Mehmet Ekici'nin profilini değiştirirler.Şişme gibi

Selim Atalay
01.Eylül.2013, 18:11
Tahminimce söylendiği gibi men cezalarına göre engellenecektir. Benim asıl merak ettiğim şey Beşiktaş neysede Fenerbahçe bu durumdan nasıl etkilenecek ? UEFA ve CAS kararlarına göre ağır bir darbe aldı ve bu itibarını etkileyecek mi bekleyip göreceğiz.

wolfson
01.Eylül.2013, 19:34
Tahminimce söylendiği gibi men cezalarına göre engellenecektir. Benim asıl merak ettiğim şey Beşiktaş neysede Fenerbahçe bu durumdan nasıl etkilenecek ? UEFA ve CAS kararlarına göre ağır bir darbe aldı ve bu itibarını etkileyecek mi bekleyip göreceğiz.

Sadece fenerbahçeyi etkilese neyse tüm ligi etkiliyor ve amma da etkiliyor. Bana göre ligimiz hollanda liginden oldukça üstün ama bu seride tanınırlıkları bizden yüksek.

Diğer konu ise yabancı sınırı. Doğal olarak gelecek sene 5+3 olacak. Rezilliğe bak :D sanırım artık hiç açmam Türk ligini. Benim kanaatim Galatasaray Fenerbahçe çok rahat Ömer Toprak'ı, Serdar Taşçı'yı, Gökhan İnler'i alabilir ancak oyunda bu oyunculara teklif götüremiyoruz. 2. sezon almak için de şampiyon olmamız gerekiyor. Direk ilk sezondan bizimle kontrata sıcak bakmaları lazım bence bu adamların..

playeray
02.Eylül.2013, 00:32
Sadece o adamların değil belirli kulübüne sadık adamlar harici (Messi gibi) herkesin görüşmesi lazım. Falcao nasıl sırf para için birinci lige yeni çıkan takıma gidiyorsa bizim de sözleşme önerme hakkımız olması lazım.

William Rookwood
02.Eylül.2013, 00:37
Sadece o adamların değil belirli kulübüne sadık adamlar harici (Messi gibi) herkesin görüşmesi lazım. Falcao nasıl sırf para için birinci lige yeni çıkan takıma gidiyorsa bizim de sözleşme önerme hakkımız olması lazım.

FM'de en nefret ettiğim özelliklerden biride bu. Umarım bu yıl değişir.

Universal
02.Eylül.2013, 01:04

Manoco'nun yaptıkları ortada, R.Madrid 100 milyon € bonservis ile neler yapabiliyor. Paranın konuşabildiği bir durum olmalı. Zaten parası olan kulüp itibarlı kulüptür.

Kaka Leite
02.Eylül.2013, 02:18
Umarım Mehmet Ekici'nin profilini değiştirirler.Şişme gibi

Bildiğim kadarı ile onun profilini şişiren Alman araştırmacılar.

Çok büyük düşüş de olacağını sanmıyorum.

gfblugano35
03.Eylül.2013, 00:42
konu sapmış ama benimde belirtmek istediklerim var :D örnegin ilk seneki transfer bütcesi. arkadaş koca fenerbahcenin 1 milyon euro bütcesimi olur ya. o bütce suan göztepede erciyeste samsunda bile yok yani daha fazla :D bide ilk sene oyuncu satabilelim ya. kimse almıyo bizim oyuncuları. ayrıca yönetim elle tutulur bi yıldız transferi istiyo ama para vermiyo :D yönetimden alması icin rica ediyon onada yanaşmıyo :D allah askına bu sacmalıklar giderilsin ya. oyuncuyu parayla ayartabiliyosunuz örnegin ben bu seride erikseni inanırmısınız real madridin elinden aldım. onlar ne kadar maaş teklif etti bilmiyorum ama ben fenerbahce olarak 4 milyon istiyen eriksene 6 milyon verdim yıllık. real yerine beni tercih etti :D ama tabi kontrat teklif edemediklerine bişey yapamıyosun malesef

perpetua
03.Eylül.2013, 12:10
Besiktas ve Fenerbahce'nin cezalari yansiyacak. Turkiye Avrupa kupalarina 3 takim ile katilacak. UEFA puanlarinin nasil olacagi hala muzakere konusu.

Parasi olanin dudugu calmasi konusuna katiliyorum. Umarim 2014'te iyi bir sekilde yansir.

Lig itibari meselesi henuz net degil. Eger gecen sezonkisistem devam ederse ligdeki butun takimlarin itibarinin daha dusuk seviyede baslamasi cok muhtemel.

Transfer butceleri kulupler transferi tamamladiktan sonra kalan butce olarak yansitiliyor. Bu rakamlarin dusuk olmasinin nedeni kuluplerin biz basa gecmeden once transferlerini tamamlamis ve butcesini harcamis olmasi. Eger bu degerleri fazla yuksek tutarsak oyunun ikinci sezonunda kuluplerin transfere harcayabilecegi para kisitlanir.

Zaten eger kulup beklentinin ustunde bir performans gosteriyorsa ve beklenmedik bir gelir kazaniyorsa Ocak ayinda transfer butcesine zaten takviye yapiliyor. Bu nedenle kuluplerin oyunda yuksek butce ile baslamasini beklemeyin.

zazanas
03.Eylül.2013, 15:15
Besiktas ve Fenerbahce'nin cezalari yansiyacak. Turkiye Avrupa kupalarina 3 takim ile katilacak. UEFA puanlarinin nasil olacagi hala muzakere konusu.

Parasi olanin dudugu calmasi konusuna katiliyorum. Umarim 2014'te iyi bir sekilde yansir.

Lig itibari meselesi henuz net degil. Eger gecen sezonkisistem devam ederse ligdeki butun takimlarin itibarinin daha dusuk seviyede baslamasi cok muhtemel.

Transfer butceleri kulupler transferi tamamladiktan sonra kalan butce olarak yansitiliyor. Bu rakamlarin dusuk olmasinin nedeni kuluplerin biz basa gecmeden once transferlerini tamamlamis ve butcesini harcamis olmasi. Eger bu degerleri fazla yuksek tutarsak oyunun ikinci sezonunda kuluplerin transfere harcayabilecegi para kisitlanir.

Zaten eger kulup beklentinin ustunde bir performans gosteriyorsa ve beklenmedik bir gelir kazaniyorsa Ocak ayinda transfer butcesine zaten takviye yapiliyor. Bu nedenle kuluplerin oyunda yuksek butce ile baslamasini beklemeyin.

Sezon başı transfer bütçelerine söyleyecek söz yok . Açıklama çok basit. Ama şunu merak ediyorum . Türkiye'de hiçbir klüp sezon öncesi transfer bütçelerini açıklamıyorlar. Örnek vermek gerekirse bu sene Galatasaray yabancı kısıtlaması olmasa Bruma haricinde başka yabancı transferleri daha yapacaktı ve bununla paralel transfer harcamaları artacaktı. Bunu sene başında nasıl ayarlıyorsunuz ? Bu sene Galatasaray 'ın yaptığı transferler aşağıda ,
Tutarlar KAP ' tan alınmıştır.

Bruma 10.000.000 €
Melo 3.750.000 €
Umut 2.700.000 €
Chedjou 6.300.000 €
olmak üzere toplam 22.750.000 € luk transfer harcaması yaptı. Dediğim gibi yabancı kuralı olmasa en azından Carlinhos'u da renklerine bağlayacaktı. Bu durumda Galatasaray'ın kalan bütçesini nasıl belirliyorsunuz ?

HeracLes
03.Eylül.2013, 15:26
Sezon başı transfer bütçelerine söyleyecek söz yok . Açıklama çok basit. Ama şunu merak ediyorum . Türkiye'de hiçbir klüp sezon öncesi transfer bütçelerini açıklamıyorlar. Örnek vermek gerekirse bu sene Galatasaray yabancı kısıtlaması olmasa Bruma haricinde başka yabancı transferleri daha yapacaktı ve bununla paralel transfer harcamaları artacaktı. Bunu sene başında nasıl ayarlıyorsunuz ? Bu sene Galatasaray 'ın yaptığı transferler aşağıda ,

Bruma 10.000.000 €
Melo 3.750.000 €
Umut 2.700.000 €
Chedjou 6.300.000 €
olmak üzere toplam 22.750.000 € luk transfer harcaması yaptı. Dediğim gibi yabancı kuralı olmasa en azından Carlinhos'u da renklerine bağlayacaktı. Bu durumda Galatasaray'ın kalan bütçesini nasıl belirliyorsunuz ?

İyi güzel de kardeşim Galatasaray bu 22 milyon 750 bin euroluk transfer harcamasının hepsini peşin mi ödedi ? Oyunda gözüken kalan transfer bütçesi ellerinde bulunan nakit para anlamına geliyor ki çoğu takımda nakit para sıkıntısı var. Ama taksitlendirerek aynı oyunda olduğu gibi gerçekte de transfer yapabilir birçok takım.

zazanas
03.Eylül.2013, 15:36
Dostum benim demek istediğim o değil sezon başı bütçesini nasıl belirliyor araştırmacılar o . Yoksa ben de biliyorum peşin yapmadıklarını . Ama şu da var ki Galatasaray Ünal Aysal dönemiyle birlikte transferde ciddi anlamda harcama yapıyor ve bu 3. transfer sezonuydu yani artık taksitler de birikiyor . 3 taksitle bonservis ödese bu sene ilk senenin bedellerini ödüyor. yani transfer bütçesini oyun 2. senesinde gelir gider hesabına göre belirliyor ama ilk sene yapımcılar nasıl belirliyor onu merak ediyorum .

perpetua
03.Eylül.2013, 15:47

Bruma 10.000.000 €
Melo 3.750.000 €
Umut 2.700.000 €
Chedjou 6.300.000 €

Ornegin bir idari nedenden veya son dakikada oyuncunun caymasindan dolayi Bruma transferi geceklesmeseydi, Galatasaray'in 10 m Euro'nun biraz ustunde bir transfer butcesi oldugunu varsayabilirdik. Ama transfer tamamlandigina gore transfere ayirilan paradan 10m Euro harcanmis demektir.

Bu durumda baslangic icin en fazla 2-2,5 milyon Euro gibi bir transfer butcesi + haftalik 40 bin Euro gibi bir ek maas butcesi verilir (yani toplam 2,5 + (40.000 x 52) = 4,58 m Euro). Eger kulup devre arasina kadar ek deger yaratirsa, oyun otomatik olarak transfer butcesini arttirir zaten.

Eger kulup Man City, PSG, Chelsea ve benzerleri gibi degilse zaten transfer butcesinin hemen hemen tamamini harcamistir diye varsaymak en dogrusu. En dogrusu da, sezon basinda hic bir transferin gerceklesmemesi olur zaten. Bunu farkli bir sekilde yasamak isteyenler icin bu degerleri degistirmek icin bir cok editor vs. var.

zazanas
03.Eylül.2013, 16:15
Ornegin bir idari nedenden veya son dakikada oyuncunun caymasindan dolayi Bruma transferi geceklesmeseydi, Galatasaray'in 10 m Euro'nun biraz ustunde bir transfer butcesi oldugunu varsayabilirdik. Ama transfer tamamlandigina gore transfere ayirilan paradan 10m Euro harcanmis demektir.

Bu durumda baslangic icin en fazla 2-2,5 milyon Euro gibi bir transfer butcesi + haftalik 40 bin Euro gibi bir ek maas butcesi verilir (yani toplam 2,5 + (40.000 x 52) = 4,58 m Euro). Eger kulup devre arasina kadar ek deger yaratirsa, oyun otomatik olarak transfer butcesini arttirir zaten.

Eger kulup Man City, PSG, Chelsea ve benzerleri gibi degilse zaten transfer butcesinin hemen hemen tamamini harcamistir diye varsaymak en dogrusu. En dogrusu da, sezon basinda hic bir transferin gerceklesmemesi olur zaten. Bunu farkli bir sekilde yasamak isteyenler icin bu degerleri degistirmek icin bir cok editor vs. var.

mantığı anladım açıklama için teşekkürler. Türkiye'de sezon başlangıç bütçeleri açıklanmadığından bu olayı merak ediyordum . :)

Universal
03.Eylül.2013, 17:03

Sıkıntı şurda, Fenerbahçe ve Beşiktaş ön eleme maçları oynadı. Bu oyuna nasıl aktarılacak. Çok merak ediyorum. Bununla birlikte Kharkiv'de var.

perpetua
03.Eylül.2013, 18:18
Sıkıntı şurda, Fenerbahçe ve Beşiktaş ön eleme maçları oynadı. Bu oyuna nasıl aktarılacak. Çok merak ediyorum. Bununla birlikte Kharkiv'de var.

Uc takim da on eleme maclarini oynamayacak. Onlarin yoklugunda ilk eslesecekleri turlardaki takimlar turu bye gececek.

Benim derdim UEFA puaninin nasil hesaplanacaginda. Buyuk ihtimalle 5 takim ile katildigimiz varsayilacak boylece ulke puani katilan takim sayisi olan 3'e bolunmek yerine 5'e bolunecek.

Universal
03.Eylül.2013, 18:41
Uc takim da on eleme maclarini oynamayacak. Onlarin yoklugunda ilk eslesecekleri turlardaki takimlar turu bye gececek.

Benim derdim UEFA puaninin nasil hesaplanacaginda. Buyuk ihtimalle 5 takim ile katildigimiz varsayilacak boylece ulke puani katilan takim sayisi olan 3'e bolunmek yerine 5'e bolunecek.

Aslında iş TFF'ye düşüyor, hem Fenerbahçe'nin ilk ihracı hem de bu sene için çabalayabilir. Ama UEFA kardeşim takımların yapmasaydı diyebilir. Eğer böyle olursa biz ilk sezon için büyük düşüş yaşarız. Bu yüzden itibar filanda kalmaz. Ya bizim takımları torpilli yapmanız ya da artık ilk 15'i unutmamız...

manager725
04.Eylül.2013, 00:27
araştırmacılara gönderme yapmış. Keşke araştırmacılar da görse.

perpetua
04.Eylül.2013, 00:38
araştırmacılara gönderme yapmış. Keşke araştırmacılar da görse. .

Merak gidermek icin sadece 1.5-2 ay kaldi.

Ahmet Göktaş
07.Eylül.2013, 17:22
Aynen bende onu merak ediyorum. İlk seneden şampiyonlar ligini alamayacaksa ben başarısız sayarım araştırmacıları

Ahahaha. Ya bu Galatasaraylı arkadaşlara kim verdi bu kafayı acaba ? Heryerde "Biz koskoca CL çeyrek finalistiyiz" diye övünüyorlar. Tamam övünmekte haklısınız ama bu "çeyrek finalistlik" ünvanı ebediyen kalan birşey mi ? CL'de öyle takımlar çeyrek final oynadı ki şimdiye kadar inanın bizde büyütüldüğü kadar bir olay değil Avrupada çeyrek yapmak. Lyon bunu yıllarca üst üste yaptı üstelik Madrid'i onu bunu eleyerek. Bu organizasyonlarda ertesi yıl final oynayan takım bile çok zor hatırlanır. Sadece şampiyonlar kalır unutmayın asla. Sanki GS 4 yıldır yarı finale kadar gelip de şans eseri eleniyor da kupayı alacak seviyede olmazsa araştırmacılar başarısız sayılırmış.

Yahu hala 3.torbadan katılıyorsun şampiyonlar ligine , bu ne demek , avrupada başarısız bir kulüpsün demek geçmiş yıllarda. Yani sadece anlık bir başarı yakalamışsın. Hangi 3.torba takımı Cl şampiyonu olmuş Allah aşkına farkında olun söylediğinizin sizin için diyorum :)

GS'li arkadaşlar ise bir defa çeyrek final oynayınca ertesi yıl CL şampiyonluğunun favorisi olundugunu sanıyor heralde. GS kupayı alacak düzeyde olmazsa başarısız sayarmış arkadaş. Yahu senin kadrondaki adamlar Türkiye için top class olabilir ki öyle de. Ama şöyle realist bir çerçeveden baktıgınızda hepsi o CL kulüplerinin kapı dışarı ettiği , ihtiyaç duymadıgı sattıgı adamlar. Yada Drogba gibi artık o seviyede oynayamayacagı için misyonunu tamamlamış oyuncular.

Örnek ; Eboue , Felipe Melo , Drogba , Sneijder , Riera. Bu adamların hangisi eski takımında vazgeçilmez , 11 oyunusuyken Gs'yi tercih etti ? Cevap hiçbiri.

Peki bu durumda senin elinde Juventus'un istemediği Melo varken , Chelsea'nin 2 sene önce gönderdiği Drogba en önemli oyuncunken , İnter'in yok pahasına yarı yarıya zararla sattığı Sneijder varken , hala nasıl sanki PSG gibi tüm oyuncuları hala üst seviyedeyken transfer etmiş gibi CL şampiyonluğu bekliyorsunuz anlamıyorum gerçekten. Yahu bugün PSG , Arsenal , Juventus falan CL şampiyonlğu beklentisi içinde değil , inanın aşırı saçma oluyorsunuz dışardan.

Yazdıklarım tüm Türk takımları için geçerlidir. Kendimizi en ufak başarıda göklere çıkarıp adeta "doyum noktası"na ulaşmış hissetmemiz bugünkü futbolumuzun çökmesinin en büyük sebebi bence.

sentugo
07.Eylül.2013, 17:49
@Ahmet Göktaş Öncelikle bu yazının şahsınız adına yazılmadığından emin olun...

Yazdıklarınızda haklılık paylarınız da var ancak, FM 2014 için Türkiye ligini düzenleyen arkadaşlar 2012-2013 futbol sezonuna göre oyuncu özelliklerini belirliyorlar. Yani geçen sezon oyuncu ne yapmışsa FM 2014'ün başında oyuna öyle yansıyor ki öyle yansıması lazım zaten. Eğer oyuncunun performansı geçen seneye göre kötü veya daha iyiyse, ara transfer dönemi yamasında da oyuncu profilleri rotasyona uğruyor.

Bir Bursasporlu olarak GS'nin şu an Türkiye liginde en iyi kadroya sahip olduğunu düşünüyorum. Geçen sene GS oyuncularının profillerinin abartılı olmadığını hatta bazı oyuncuların düşük bile olduğunu düşünüyorum. Hatta genel olarak çok iyi bir araştırmacı ekibimiz olduğu kanısındayım. Herhangi bir şişirme oyuncu sayabilir misiniz ? Hatta oyuncuları diğer ülke araştırmacıları şişiiyor diye Turksportal'ın da şişirmesini istiyorlar.

Geçen sene oyunun başında GS ile ilk yılda şampiyonlar ligini kzanabilme şansının olması tamamen oyundan kaynaklanan bir problemdi. Hatta bırakın GS'yi Allah'ın unuttuğu takımlarla bile ilk yılda şampiyon olan takımlar ortaya çıktı. Bunlar paylaşıldı yani sallamasyon değil. Hatta oyunu tatil modundayken bile bu sonuçlar gerçekleşti. Zaten daha sonra SI durumun farkına vardı ve bir yama yaparak durumu düzeltti. Düzelttiği günden itibaren kimse itiraz etmedi. Biliyorsunuz ki oyunun başında kanat oyuncularının yaptığı çoğu orta gol ile sonuçlanıyordu ve GS'nin sistemi 4-4-2 olarak girilmişti. Bu durum sonucunda oyunda bulunan bir hatayı sebebiyle GS şamiyonlar ligini alabiliyor hale geliyordu.

Yani oyunun hatasını Turksportal araştırma ekibinin hatası olarak yorumlamayın!

Konuya geri dönecek olursak zaten perpetua çok açık bir şekilde bu durumun oyuna en doğru bir şekilde yansıyacağını söylemiş.

playeray
07.Eylül.2013, 17:56
Ya Cracpot iğneleme yapmadı mı orada? :D Profilinde de Fenerbahçe yazıyor zaten

Empleador
07.Eylül.2013, 19:24
Ahahaha. Ya bu Galatasaraylı arkadaşlara kim verdi bu kafayı acaba ? Heryerde "Biz koskoca CL çeyrek finalistiyiz" diye övünüyorlar. Tamam övünmekte haklısınız ama bu "çeyrek finalistlik" ünvanı ebediyen kalan birşey mi ? CL'de öyle takımlar çeyrek final oynadı ki şimdiye kadar inanın bizde büyütüldüğü kadar bir olay değil Avrupada çeyrek yapmak. Lyon bunu yıllarca üst üste yaptı üstelik Madrid'i onu bunu eleyerek. Bu organizasyonlarda ertesi yıl final oynayan takım bile çok zor hatırlanır. Sadece şampiyonlar kalır unutmayın asla. Sanki GS 4 yıldır yarı finale kadar gelip de şans eseri eleniyor da kupayı alacak seviyede olmazsa araştırmacılar başarısız sayılırmış.

Yahu hala 3.torbadan katılıyorsun şampiyonlar ligine , bu ne demek , avrupada başarısız bir kulüpsün demek geçmiş yıllarda. Yani sadece anlık bir başarı yakalamışsın. Hangi 3.torba takımı Cl şampiyonu olmuş Allah aşkına farkında olun söylediğinizin sizin için diyorum :)

GS'li arkadaşlar ise bir defa çeyrek final oynayınca ertesi yıl CL şampiyonluğunun favorisi olundugunu sanıyor heralde. GS kupayı alacak düzeyde olmazsa başarısız sayarmış arkadaş. Yahu senin kadrondaki adamlar Türkiye için top class olabilir ki öyle de. Ama şöyle realist bir çerçeveden baktıgınızda hepsi o CL kulüplerinin kapı dışarı ettiği , ihtiyaç duymadıgı sattıgı adamlar. Yada Drogba gibi artık o seviyede oynayamayacagı için misyonunu tamamlamış oyuncular.

Örnek ; Eboue , Felipe Melo , Drogba , Sneijder , Riera. Bu adamların hangisi eski takımında vazgeçilmez , 11 oyunusuyken Gs'yi tercih etti ? Cevap hiçbiri.

Peki bu durumda senin elinde Juventus'un istemediği Melo varken , Chelsea'nin 2 sene önce gönderdiği Drogba en önemli oyuncunken , İnter'in yok pahasına yarı yarıya zararla sattığı Sneijder varken , hala nasıl sanki PSG gibi tüm oyuncuları hala üst seviyedeyken transfer etmiş gibi CL şampiyonluğu bekliyorsunuz anlamıyorum gerçekten. Yahu bugün PSG , Arsenal , Juventus falan CL şampiyonlğu beklentisi içinde değil , inanın aşırı saçma oluyorsunuz dışardan.

Yazdıklarım tüm Türk takımları için geçerlidir. Kendimizi en ufak başarıda göklere çıkarıp adeta "doyum noktası"na ulaşmış hissetmemiz bugünkü futbolumuzun çökmesinin en büyük sebebi bence.
saçmaladığınız yazıyı baştan sona okudum demişsiniz ki gs 3.torbadan katılıyor kaçıncı torbadan girdiği son 5 seneki avrupa başarısına göre belli olur bu oyunda her sene çıktığına göre mantıksızlığınızı görmek zor olmasa gerek eğer oyunu fm 2010-2015 diye 5 senede bir çıkarsalardı haklıydınız ama bu söylediğimin komik olduğu gibi sizin düşüncelerinizde çok komik oyunun adı FM 2014 ve Galatasaray son sene şampiyonlar liginde çeyrek final oynadığına göre tabiki oyunda ilk sezon bizler gs ye menajer olduğumuzda şl de final oynayacak güçte bir galatasaray görmek çok doğal ve kaçınılmazdır sonuçta kullanıcı desteğiyle o seviyeye getiriyoruz takımı...
özellikle drogba ve sneijderin eski takımları için vazgeçilmez futbolcular olmadığını söylemeniz bu mesajınızı sadece yazmış olmak için yazdığınızı bir kere daha kanıtlar nitelikte drogbada sneijderde takımlarını şampiyonlar ligi şampiyonu yaparken birinci adam konumundaydı yani başroldeydi bunu futbol izleyipte bilmeyen yoktur gene sizin mantığınızdan yola çıkınca ronaldinhonun bile barcelonada yaptıklarını inkar etmek mümkün ama gerçekler böyle değil sizin adınıza üzgünüm
son olarak reel hayata bakarsak Galatasarayda kendini şl nin favorisi olarak görmüyor ve şl şampiyonluğunu hedeflemiyor tıpkı sizin verdiğiniz örnekte olduğu gibi yani PSG,Arsenalden bahsediyorum ama inan psg taraftarıda arsenal taraftarıda gs taraftarı gibi şl şampiyonluğunu istiyor takımının o seviyede olduğuna inanıyor futbol bu yüzden güzel...

caner485
07.Eylül.2013, 20:09
Ya adam gs araştırmacısına profilleri çok şişiriyosunuz anlamında demiş o lafı ironi yapmış yani ciddiye almışsınız pes valla :)

Ralph
07.Eylül.2013, 20:10
Sonunda birisi anladı :)

sentugo
07.Eylül.2013, 20:31
Ya adam gs araştırmacısına profilleri çok şişiriyosunuz anlamında demiş o lafı ironi yapmış yani ciddiye almışsınız pes valla :)

Yalnız ortada ironi yapacak bir şey yok çünkü Türkiye liginde oynayan oyuncuların hiç birinin profilleri şişirilmiyor.

Universal
07.Eylül.2013, 23:49
Bir daha konu açarsam...

Ben bundan sonra Monaco taraftarıyım.

manager725
08.Eylül.2013, 00:25
Yalnız ortada ironi yapacak bir şey yok çünkü Türkiye liginde oynayan oyuncuların hiç birinin profilleri şişirilmiyor.

Sana göre şişirilmiyor nasıl genel konuşursun anlamıyorum.

sentugo
08.Eylül.2013, 01:05
Sana göre şişirilmiyor nasıl genel konuşursun anlamıyorum.

1 tane oyuncu söyleyin şişirilmiş. En potansiyelli genç oyuncularımıza bile -8 PA berilen bir konumdayız ? Son yamada tüm oyuncuların CA larından 3 puan düşürüldü. Nasıl genel konuşmam. Yapılsa yapılsa 1-2 oyuncunun profili şişirilmiştir o sayı da genel değil, özeldir. Yani genel konuşabilirim :) Şişirilmiş oyuncu derken aynı şeyden bahsediyoruzdur umarım.

Olivier Giroud şişirilmiş bir oyuncudur. Fabio Borini şişirilmiş oyuncudur. FM profilleriyle neler neler yapıyorlar. Herkes tarafından kabul edilir herhalde bu örnek olarak verdiğim iki isim. Ya da japon bir kaç oyuncu da var şimdi adını tam hatırlayamadığım...

Şimdi bana iki adet abartılmış Türk isim söyleyebilir misiniz ? İroni GS adına yapılsa da ben Türkiye ligi içindeki Türk oyuncuları da dahil ediyorum buna. ZatenTürkiye liginde oynayan Türk oyunculardan en çok CA'sı olan oyuncu kim ve kaç ? Ben söyleyeyim, 155 CA ile Volkan Demirel. İkinci olarak sayabileceğimiz isim sanırım 146 CA ile Selçuk İnan olur. Hadi kalecilerin özellikleri normal oyuncular gibi değil, onu es geçtik diyelim. Yani 200 üzerinden değerlendirilen bir puan olarak 140 puan alan oyuncuların yeterli, iyi oyuncu olduğunu düşünürsek Türkiyedeki oyuncular nasıl şişirilmiş diyebiliyorsunuz anlamıyorum. Batalla'nın hem CA hem PA'sı 140. FM 2014'te konuşuruz bunu ama geçen sezon 49 resmi karşılaşmada 23 gol ve 23 asistlik bir performansı var. En azından 1-2 puanlık bir gelişme beklemiyor değilim hani. Yani potansiyelleri bile düşük veriliyor Türkiye liginde oynayan oyuncuların. Şimdi bana Selçuk İnan'ın profilinin şişirilmiş olduğunu söyleyebilir misiniz ?

Bizim araştırmacılarımız bu konuda zaten kıt. Az puan vermekte üstlerine yok. Bir de fazla puan verdiklerini savunuyorsunuz. Araştırmacıların az puan vermelerine karşılık kendilerine gelen tepkilere verdikleri cevabı çok doğru buluyorum. Onlar hata yapıyor diye biz de hata yapmayalım diyorlar. Yanlışa uymayız biz diyorlar. Aynı şey lig itibarı için de geçerli. Cevap bu kadar basit aslında.

Bu ekibin oyunu araştırmasında çok ciddi olduğunu ve adil davrandıklarını belirtmek isterim.

Ahmet Göktaş
08.Eylül.2013, 02:18
saçmaladığınız yazıyı baştan sona okudum demişsiniz ki gs 3.torbadan katılıyor kaçıncı torbadan girdiği son 5 seneki avrupa başarısına göre belli olur bu oyunda her sene çıktığına göre mantıksızlığınızı görmek zor olmasa gerek eğer oyunu fm 2010-2015 diye 5 senede bir çıkarsalardı haklıydınız ama bu söylediğimin komik olduğu gibi sizin düşüncelerinizde çok komik oyunun adı FM 2014 ve Galatasaray son sene şampiyonlar liginde çeyrek final oynadığına göre tabiki oyunda ilk sezon bizler gs ye menajer olduğumuzda şl de final oynayacak güçte bir galatasaray görmek çok doğal ve kaçınılmazdır sonuçta kullanıcı desteğiyle o seviyeye getiriyoruz takımı...
özellikle drogba ve sneijderin eski takımları için vazgeçilmez futbolcular olmadığını söylemeniz bu mesajınızı sadece yazmış olmak için yazdığınızı bir kere daha kanıtlar nitelikte drogbada sneijderde takımlarını şampiyonlar ligi şampiyonu yaparken birinci adam konumundaydı yani başroldeydi bunu futbol izleyipte bilmeyen yoktur gene sizin mantığınızdan yola çıkınca ronaldinhonun bile barcelonada yaptıklarını inkar etmek mümkün ama gerçekler böyle değil sizin adınıza üzgünüm
son olarak reel hayata bakarsak Galatasarayda kendini şl nin favorisi olarak görmüyor ve şl şampiyonluğunu hedeflemiyor tıpkı sizin verdiğiniz örnekte olduğu gibi yani PSG,Arsenalden bahsediyorum ama inan psg taraftarıda arsenal taraftarıda gs taraftarı gibi şl şampiyonluğunu istiyor takımının o seviyede olduğuna inanıyor futbol bu yüzden güzel...

Oyunun her sene çıkmadıgını gayet iyi biliyorum. Son sene çeyrek final oynayan her takım daha ilk sezondan CL alabilecek gibi yapılması mantıksızlık. Ha o arakdaş ironi yapmıştır onu bilemem ben ironi oldugunu düşünmediğim için yazdım lakin zaten böyle düşünen çok kişi varmış o yüzden yazıyorum.

2012 yılında APOEL çeyrek final oynamış yahu bu ligde. Yapmayın mantıksızlık kimde bir düşünün. Apoel bu yıl neden CL'de finale oynayacak bir takım yapılmadı ? Bana lig farkı demeyin çünkü bahsettiğiniz şey "Çeyrek final oynayan takım ertesi yıl kupayı alacak kalitede yapılmalı".

Oyun yıllık performanslara göre değerlendirme yapıyor , evet. Ama bu değerlendirme gerçekçi şekilde yapılıyor. Galatasaray çeyrek final oynadı diye daha ne yapılmasını bekliyorsunuz ? Sabri - Burak yılmaz - Dany -Amrabat falan en az 150 CA ile mi başlamalı oyuna geçen yıl ç.final oynandı diye ? Kafaya oynaması için dediğiniz gibi , bu şekilde değerler almaları gerek. Yani bir arttırım olmalı ki GS FM2014'te kupayı alabilecek seviyede olsun.

Yada mesela Selçuk İnan iyi performans gösterdi diye 170 CA ile mi başlamalı ? Peki eğer oyun böyle değerlendiriliyorsa gerçekçilik neresinde kalacak bu oyunun ? Bence değerler yakalanan başarıya değil gösterilen bireysel performansa göre verilmeli. Çünkü başarı sadece oyuncu kalitesi ile yakalnmıyor o sezon iyi bir hava yakalanmıştır , iyi bir birlktelik olmuştur bu başarı kazanılmıştır gibi. Ya da hoca faktörü vardır.

Ama kalkıp da her çeyrek final oynayana her yarı final yapana CA-PA basılırsa sırf "Geçen sene çeyrek oynadı bu yıl finale gitmesi lazım" mantığı ile gerçekçiliğin G'si kalmayacaktır. Bu tamamen düz mantık , 1000 galatasaraylı 10.000 fenerliyi yok eder" tarzı bir sav bu.

Ayrıca yine yukardaki gibi klasik "Drogba Sneijder dünyanın en iyi oyuncuları"cı bir arkadaş Drogba ve Sneijder adını okudugu gibi saldırmış. Yahu iyi okuyun , vazgeçilmez değillerdi satıldıklarında , GS gidip çatır çatır parasını basıp kilit oyuncuyken mi aldı bu adamları ?

Hani hepimiz takım tutuyoruz da mantık da olmalı biraz. Açın araştırın ya bu kadar takıntılıysanız bu adamlara , Sneijder top oynamıyordu aylardır , Drogba'yı da Chelsea bıraktı ve GS'ye Çin'den geldi. Kötü oyuncu demiyoruz ki , geldiklerinde vazgeçilmez değillerdi diyoruz neden anlamıyorsunuz ?

Gidip Fellaini'yi Manu yerine GS almış olsa o zaman eyvallah , ya da Milan'dan Montolivo'yu alsa tamam gittiler banko oyuncuyu çatır çatır aldılar derim , ama bu adamlar gözden çıkmış adamlardı kabul edin artık bunu. Yoksa Sneijder İnter için çok önemliydi ama Moratti'nin babası GS'li oldugu için mi 15e aldığı adamı 7 milyona bıraktı GS'ye ? Neyse ne kadar bilgi dahilinde açıklarsam açıklayayım fayda etmez.

Son bir not: Galatasaray düşmanı falan değilim , aksine GS'nin şuan çok açık farkla Türkiye'nin en iyi kadrosunu barındırdgını düşünüyorum ve önümüzdeki 2-3 sezon daha lige ambargo koyacağını düşünüyorum. Bahsettiğim şeyler sadece gerçekçilikle alakalı.Saygılar.

@sentugo Hocam ben Turksportal'da hata var demiyorum yanlış anlaşılmasın:) Ben şuan ki GS'nin tam gerçek hayattaki GS'yi yansıttıgını düşünüyorum kalite olarak. Daha fazla bir arttırımın gerçekçilik dışında kalacagını söylüyorum sadece.

perpetua
08.Eylül.2013, 20:34
Eger Avrupa ici siralamada kalite (CA) olarak 41. takimi ilk sezondan Sampiyonlar Ligi'ni aliyorsa bunun hatasi sadece arastirmacilarin profil sisirmesiyle aciklanamaz.

CA oyuncunun alabilecegi ozellikleri sinirlayan bir degerdir. Oyuncu profilinde bir ozellik sisirilmisse, baska bir ozelligin dusuk yapilmasina neden olan bir kisitlamadir. Bu nedenle, daha yuksek CA'ya sahip oyuncular ve daha yuksek CA'li oyunculara sahip takimlarin zaaflari daha az olacaktir.

Avrupa'da 41. sirada olan bir takimin da zaaflari mutlaka Avrupa'da ilk 20 siraya girmis takimlardan cok daha fazla olacaktir.

Buna ragmen oyun 41. siradaki takima sampiyonlar ligini kazandiriyorsa yapacak cok bir sey de yok.

Gerci o da bir sey degil. FM 2013'un ilk surumunde 195. siradaki takimin Sampiyonlar Ligi finali oynadigini da gordum (Levski).

CanrY
09.Eylül.2013, 13:51
Burak'ın sezme, azim, topsuz alan falan yüksek olmalı ama bitiriciliği sanki fazla, evet 2 yıldır gol kralı ama her maç 10 pozisyona giriyor, 5i ofsayt 1 ofsayttan gol, 1inormal gol 4ünü de kaçırıyor :D GSliyim laf yapmayın şimdi hemen :D

Nocna Mora
09.Eylül.2013, 14:51
Genç oyuncularımıza artık -9 PA vermeye başlasak iyi olur diye düşünüyorum. Ne bileyim Enes Ünal, Salih Uçan, Muhammed Demirci gibi isimlere.

Escochae
09.Eylül.2013, 15:03
Eger Avrupa ici siralamada kalite (CA) olarak 41. takimi ilk sezondan Sampiyonlar Ligi'ni aliyorsa bunun hatasi sadece arastirmacilarin profil sisirmesiyle aciklanamaz.

CA oyuncunun alabilecegi ozellikleri sinirlayan bir degerdir. Oyuncu profilinde bir ozellik sisirilmisse, baska bir ozelligin dusuk yapilmasina neden olan bir kisitlamadir. Bu nedenle, daha yuksek CA'ya sahip oyuncular ve daha yuksek CA'li oyunculara sahip takimlarin zaaflari daha az olacaktir.

Avrupa'da 41. sirada olan bir takimin da zaaflari mutlaka Avrupa'da ilk 20 siraya girmis takimlardan cok daha fazla olacaktir.

Buna ragmen oyun 41. siradaki takima sampiyonlar ligini kazandiriyorsa yapacak cok bir sey de yok.

Gerci o da bir sey degil. FM 2013'un ilk surumunde 195. siradaki takimin Sampiyonlar Ligi finali oynadigini da gordum (Levski).

Olayın sadece CA PA olmadığını anlatamıyoruz herhalde. Olay Galatasaray'ın komplike bir takım olarak yansıtılmış olması. Zaten her sene son ana kadar şampiyonluğu kovalaması ligde sen dışında yenemezsen yenilmeyecek olması veya şampiyonlar ligini ilk seneden alması da bu yüzden.
Gerçeğe dönüp bakalım şimdide ?
Geçen sene öyle bi grupta ikramlarla son anda çıktı. 2. torbadan gelen takım Braga değilde daha güçlü bir takım olsaydı şuan bunları bile konuşuyor olmazdık. Tıpkı Fener'inde Uefadayken kura konusunda şanslı olması gibi ..
Dönüp lige baktığımız zaman Galatasaray şampiyon olamasa bile ligde minumum aldığı puan 75-80 arasında. Özellikle her 2 maçta da yenemiyorsan şampiyon olma şansın zor. Ama geçen sene şampiyon olmasına rağmen 71 puan alabilmiş. Sanırım bahsettiğimiz şeylerde bunlar.
Başarı için CA veya PA'nın o kadar önemli olmadığını senelerce siz anlattınız bizlere. Şimdi kalkıp bunun açıklamasını sadece CA'ya ve PA'ya bağlamak saçmalıktan başka birşey değil. Yoksa bende biliyorum CA ve PA konusunda Avrupa'da kaçıncı takım olduğumuzu.

Edit: Lütfen yanlış anlaşılmasın amacım başarıları küçümsemek değil.

caner485
09.Eylül.2013, 17:12
Bence konuya vurun kilit gitsin konu amacından sapmış. Zaten sorulan sorunun da cevabı verilmiş.

perpetua
11.Eylül.2013, 19:39
Olayın sadece CA PA olmadığını anlatamıyoruz herhalde. Olay Galatasaray'ın komplike bir takım olarak yansıtılmış olması. Zaten her sene son ana kadar şampiyonluğu kovalaması ligde sen dışında yenemezsen yenilmeyecek olması veya şampiyonlar ligini ilk seneden alması da bu yüzden.
Gerçeğe dönüp bakalım şimdide ?
Geçen sene öyle bi grupta ikramlarla son anda çıktı. 2. torbadan gelen takım Braga değilde daha güçlü bir takım olsaydı şuan bunları bile konuşuyor olmazdık. Tıpkı Fener'inde Uefadayken kura konusunda şanslı olması gibi ..
Dönüp lige baktığımız zaman Galatasaray şampiyon olamasa bile ligde minumum aldığı puan 75-80 arasında. Özellikle her 2 maçta da yenemiyorsan şampiyon olma şansın zor. Ama geçen sene şampiyon olmasına rağmen 71 puan alabilmiş. Sanırım bahsettiğimiz şeylerde bunlar.
Başarı için CA veya PA'nın o kadar önemli olmadığını senelerce siz anlattınız bizlere. Şimdi kalkıp bunun açıklamasını sadece CA'ya ve PA'ya bağlamak saçmalıktan başka birşey değil. Yoksa bende biliyorum CA ve PA konusunda Avrupa'da kaçıncı takım olduğumuzu.

Edit: Lütfen yanlış anlaşılmasın amacım başarıları küçümsemek değil.

Komplike bir takim tanimlamasini tam olarak cozumleyemedim.

FM 2013'te ufak bir deneme yapmistim. Mourinho'yu Galatasaray'a, Fatih Terim'i Real Madrid'in basina gecirmistim. Orjinal taktiksel tercihleriyle beraber. Galatasaray Avrupa'da mac kazanamamis, ligde yanilmiyorsam 4. olup Mourinho kovulmustu.

Fatih Terim ise Real Madrid ile sampiyonlar ligi finali oynamis ve ligi kazanmisti.

4231 dizilisinin, 442'ye karsi avantaji, orta sahanin merkezinde bulunan 3 oyuncu ve toplamda 5 tane orta saha oyuncusu ile oynanmasidir.

4231'in zaafi ise bek oyuncusu ile kanat oyuncusu arasindaki buyuk mesafedir. Bek oyuncusu rakibi daha ileride karsilamak, kanat oyuncusu da rakip beki takip ederek bu mesafeyi kapatmak zorundadir.

4231'in gobekteki iki oyuncusu, merkezde ve kanatlarda olusacak tehlikelere karsi halkan olma gorevindedirler. Santraforun arkasindaki oyuncu ise ya forveti ikileyen veya modern oyun kurma ozelliklerine sahip olan bir oyuncu olaur. Yani bu modern oyun kurucu gerektiginde savunmaya da gelir ve yardim eder.

Ama oyunda boyle degil.

Ozellikle hucum mantalitesi kullanan takimlarda (hemen hemen her buyuk takim) ilerideki 4 oyuncu kesinlikle geri gelmiyor. Yani savunmada zayif. Bekler de ileri cikip onlarin kanadindaki MR/ML'lere yakin markaj yapmiyor.

Defansif mantalite kullanan takimlar ise gol atamiyor. Hucum zayif ve ustune ustluk savunmada da saglam degil.

Bu nedenle ozellikle oyunun ilk ciktigi halde Galatasaray'in cok basarili olmasi da supriz degil. Cunku oyun 442'yi oynanmasi gerektigi gibi oynatiyor ama 4231'i oynatamiyor.

4231'e karsi turlu turlu dizilislerle cok iyi sonuclar aldim. 451, 361, 4411, 4141. Hepsinin ortak bir ozelligi vardi. Top benim MR veya ML oyuncuma geldiginde rakip bek benim oyuncuya yakin degildi. Rakip kanat oyuncusu da cok uzak oldugu icin kanat oyuncusu bol bol bos alan buluyordu. Bu da topu rakip kaleye tasimama, rakip oyuncularin o kanat oyuncusunu durdurmak icin alan bosaltmasina ve pozisyon bulmama neden oluyordu.

433 biraz daha dengeliydi cunku en azindan merkezde 3 tane defansif gorev yapan oyuncuya sahip bir dizilisti. 4231'in ise 424'ten farki yoktu.

Bunu sadece ben degil, oyunu test eden ve mac motoru ile ilgilenen bir cok kisi dile getirdi. Umarim bu konuda gelisme gozlemlenir bu sene.

ogsusam11
13.Eylül.2013, 19:17
1 tane oyuncu söyleyin şişirilmiş. En potansiyelli genç oyuncularımıza bile -8 PA berilen bir konumdayız ? Son yamada tüm oyuncuların CA larından 3 puan düşürüldü. Nasıl genel konuşmam. Yapılsa yapılsa 1-2 oyuncunun profili şişirilmiştir o sayı da genel değil, özeldir. Yani genel konuşabilirim :) Şişirilmiş oyuncu derken aynı şeyden bahsediyoruzdur umarım.

Olivier Giroud şişirilmiş bir oyuncudur. Fabio Borini şişirilmiş oyuncudur. FM profilleriyle neler neler yapıyorlar. Herkes tarafından kabul edilir herhalde bu örnek olarak verdiğim iki isim. Ya da japon bir kaç oyuncu da var şimdi adını tam hatırlayamadığım...

Şimdi bana iki adet abartılmış Türk isim söyleyebilir misiniz ? İroni GS adına yapılsa da ben Türkiye ligi içindeki Türk oyuncuları da dahil ediyorum buna. ZatenTürkiye liginde oynayan Türk oyunculardan en çok CA'sı olan oyuncu kim ve kaç ? Ben söyleyeyim, 155 CA ile Volkan Demirel. İkinci olarak sayabileceğimiz isim sanırım 146 CA ile Selçuk İnan olur. Hadi kalecilerin özellikleri normal oyuncular gibi değil, onu es geçtik diyelim. Yani 200 üzerinden değerlendirilen bir puan olarak 140 puan alan oyuncuların yeterli, iyi oyuncu olduğunu düşünürsek Türkiyedeki oyuncular nasıl şişirilmiş diyebiliyorsunuz anlamıyorum. Batalla'nın hem CA hem PA'sı 140. FM 2014'te konuşuruz bunu ama geçen sezon 49 resmi karşılaşmada 23 gol ve 23 asistlik bir performansı var. En azından 1-2 puanlık bir gelişme beklemiyor değilim hani. Yani potansiyelleri bile düşük veriliyor Türkiye liginde oynayan oyuncuların. Şimdi bana Selçuk İnan'ın profilinin şişirilmiş olduğunu söyleyebilir misiniz ?

Bizim araştırmacılarımız bu konuda zaten kıt. Az puan vermekte üstlerine yok. Bir de fazla puan verdiklerini savunuyorsunuz. Araştırmacıların az puan vermelerine karşılık kendilerine gelen tepkilere verdikleri cevabı çok doğru buluyorum. Onlar hata yapıyor diye biz de hata yapmayalım diyorlar. Yanlışa uymayız biz diyorlar. Aynı şey lig itibarı için de geçerli. Cevap bu kadar basit aslında.

Bu ekibin oyunu araştırmasında çok ciddi olduğunu ve adil davrandıklarını belirtmek isterim.

1 tane oyuncu, emre çolak.

ilk yayinlanan patche kadar oyle bir emre colak vardi ki messinin ikizi sanardin. boyle sacma bir emre colak degerlendirmesini baska kimse yapamazdi heralde.

liverpoolu seciyosun, semih kaya takım icin 5 yildizlik bir wonderkid olarak gozukuyo.

o adam fenerbahceli olsa da mesela recep niyazi beykani 5 yildiz yapardi. besiktasli olsa muhammedi 5 yildiz yapardi. kimse objektiflikten bahsetmesin yani.

cok ciddi tutarsizliklar var bence.

zamaninda servet kazimdan hizliydi, kazim galatasaray'a gidince servetten hizli oldu mesela.

emre colak patch ile duzeltirlirken, olcay, oguzhan gibi adamlar yerinde saydi. almeida'nin pace de 16-17 civarindaydi.

alex'in kafa vuruslari 13, jumping ise 6 mi neydi. onlarca kafa golü atti gokhan zanlarin, lucas neillerin yanindan.

bunun disinda,

gs finansta her yil kar ederken, fenerbahce besiktas zarar etti. besiktas 4-5 yil oynadıktan sonra zaten kayserispordan farki kalmadi. türkiye icinde reputationda bile 5-6. olmustu.

fenerbahceyle uefayı alıyosun, forma reklamı haberi geliyor. 1.5'a anlasmısız mesela, onceki sezonki rakami altta veriyor: 1.9 !!!

bu lig itibari konusu 2013'te çok kötü yansıdı Türkiye ligi icin cunku almeida, fernandes, eneramo vb kulüpleri icin onemli oyuncular asla sozlesme yenilemeyip, fransaya hollandaya transfer oldu.

yerlerinde de dandik dundik yabancialr geldi.

bunun da disinda artik atiyorum 10 yabancı kurali varken 4 büyüklerin 16-17 yabancı transfer etmesi de sacmaydi ama buna karsi yapilabilecek birşey yok sanirim.

heartbreaker007
13.Eylül.2013, 20:04
Oyun kodlarını onlar istedikleri gibi ayarlayabilirler, fenerbahçeyi son şampiyon mantığı ile es geçip sıralayacaklar, ama Fenerbahçeyi gruplara yollamayacaklar tabi, beşiktaşta aynı mantık, tabi ek olarak yıl içinde bir ayar yapılacaktır, nasıl 6+0+4, 5+0+3 oluyorsa 2. sezon fenerbahçe içinde gelecek sezonu engelleyeceklerdir. FM yapımcıları için basit bir konu bu :)

Valla aslında göründüğü kadar basit olsa da uygulamda her zaman başarılı olamıyor FM örneğin:

PTT 1. lig yabancı kontejanı kuralı yaşa bakılmaksızın 3 tane yabancı ayrıca Türki Cumhuriyetlerden(Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan) da 2 oyuncu

FM bunu ne yaptı 5 yabancı dedi geçti. o yüzden o kadar da basit şeyler gibi gözüksede uygulamada sınıfta kadlığı olaylar oluor

tabi bunu fm 2013 te yapmıştı fm 2014 te nasıl olur bilemiorum

xwerswoodx
22.Eylül.2013, 00:27

Eskiden yapabiliyorduk, son 2 senede bozdular, eskiden yüksek teklif verince dinliyorlardı hatta bazen geliyorlardı bile :)

xwerswoodx
22.Eylül.2013, 00:28
Valla aslında göründüğü kadar basit olsa da uygulamda her zaman başarılı olamıyor FM örneğin:

PTT 1. lig yabancı kontejanı kuralı yaşa bakılmaksızın 3 tane yabancı ayrıca Türki Cumhuriyetlerden(Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan) da 2 oyuncu

FM bunu ne yaptı 5 yabancı dedi geçti. o yüzden o kadar da basit şeyler gibi gözüksede uygulamada sınıfta kadlığı olaylar oluor

tabi bunu fm 2013 te yapmıştı fm 2014 te nasıl olur bilemiorum

Onuda şöyle açıklayabilirim muhtemelen düşük bir lig seviyesi olduğu için üzerinde durmamışlardır, zaten genelde baktığımızda editör dahil sadece Süper Lig kuralları üzerinden kurulu :)

Ama tabiki gönlüm bu sene düzelmesinden yana :)

tevez15
22.Eylül.2013, 18:13

ilk yayinlanan patche kadar oyle bir emre colak vardi ki messinin ikizi sanardin. boyle sacma bir emre colak degerlendirmesini baska kimse yapamazdi heralde.

liverpoolu seciyosun, semih kaya takım icin 5 yildizlik bir wonderkid olarak gozukuyo.

o adam fenerbahceli olsa da mesela recep niyazi beykani 5 yildiz yapardi. besiktasli olsa muhammedi 5 yildiz yapardi. kimse objektiflikten bahsetmesin yani.

zamaninda servet kazimdan hizliydi, kazim galatasaray'a gidince servetten hizli oldu mesela.

emre colak patch ile duzeltirlirken, olcay, oguzhan gibi adamlar yerinde saydi. almeida'nin pace de 16-17 civarindaydi.

alex'in kafa vuruslari 13, jumping ise 6 mi neydi. onlarca kafa golü atti gokhan zanlarin, lucas neillerin yanindan.

bunun disinda,

gs finansta her yil kar ederken, fenerbahce besiktas zarar etti. besiktas 4-5 yil oynadıktan sonra zaten kayserispordan farki kalmadi. türkiye icinde reputationda bile 5-6. olmustu.

fenerbahceyle uefayı alıyosun, forma reklamı haberi geliyor. 1.5'a anlasmısız mesela, onceki sezonki rakami altta veriyor: 1.9 !!!

bu lig itibari konusu 2013'te çok kötü yansıdı Türkiye ligi icin cunku almeida, fernandes, eneramo vb kulüpleri icin onemli oyuncular asla sozlesme yenilemeyip, fransaya hollandaya transfer oldu.

bunun da disinda artik atiyorum 10 yabancı kurali varken 4 büyüklerin 16-17 yabancı transfer etmesi de sacmaydi ama buna karsi yapilabilecek birşey yok sanirim.
imzamı atarım çok çok çok doğru yazmış bu sorunlar yeni seride karşımıza çıkmaz inş

Universal
22.Eylül.2013, 18:55

Celta Vigo çeyrek final oynadığı yıl ligden düştü. Güzel bir örnek.

Universal
22.Eylül.2013, 18:57
@perpatua Şimdi oyunda ilk sezon Fenerbahçe ile ligi kazanırsak Şampiyonlar Ligine gidiyor muyuz? Gidemiyor muyuz?

Bununla birlikte Fenerbahçe kaç yıldır Avrupa'dan para kazanamıyor; ama ben hala zarar ettiğini görmedim. Kaldı ki dünyanın paralarını döküp transfer bile yapabiliyor. Bir diğer nokta oyunda biz Kadlec'i almaya kalksak bize gelmez. Gerçekte geliyor, Meireles'i Chelsea'dan koparıp getiremeyiz; ama gerçekte geliyor. B.Alves bile oyunda gelmez; ama banane Avrupa Kupasından bir açıklaması var gelebiliyor. Oyunda düzeltilmesi gereken bir durum bu bu lig, her ligden oyuncuyu alabilecek konumda. K.Paşa parayı bastırıp R.Babel'i alıyor, oyunda konuşamazsın bile.

Sponsorluk olayına gelirsek; Beşiktaş'ın Vadofone gelirlerini nasıl yansıtılacak merak ediyorum; Beşiktaş'a 150 milyon € veya $ bir gelir yazılması gerek; ama ben yazılacağını hiç sanmıyorum.

Fenerbahçe 20 yıl üst üste Avrupa'ya gitmesin her yıl forma reklam geliri artar, diğer sponsorluk gelirleri artar böyle bir kulüp. Ama oyunda böyle olmuyor.

xwerswoodx
23.Eylül.2013, 01:54

bunun disinda,

Şuanda Oğuzhanın, Salih Uçanın profilleri türkiyedeki bir çok yıldız oyuncudan üstteyken böyle saçma bir savunmayı destekleyemezdim kusura bakmayın. Semih Kaya takımdaki oyunculara göre 5 yıldız görünebilir, ama Türkiyede hala o potansiyele sahip değil. Belçika takımından gerçekte hiç bir başarı yokken oyunda en kötü oyuncusu neredeyse messi ayarında, ama konu Türkiyeye gelince bizim araştırmacılarımız Galatasaraylı, bizim araştırmacılarımız bilmiyor, o zaman başvurun siz yapın araştırmalarınızı verin burdan başkalarına laf atmakla olmuyor bu işler. Ben burada araştırma yapan arkadaşların hatası olduğunu sanmıyorum, sonuç olarak hiç biri oturup antrnemanlarını izlemiyor oyuncuların, maçtaki performanslarına göre ortak bir değer oluşturuyorlar.

Son cümlene tamamıyle katılıyorum ona lafım yok. Ama en azından eleştiri yaparken kırıcı olmadan yapın eleştirinizi, ben Beşiktaşta bir çok oyuncunun iyi olduğunu biliyorum, ayrıca bende nedense oyunda Galatasaray ve Fenerbahçe çok dengeli gidiyor, her sezon kazanan 1-2 puan farkla kazanıyor, eğer dediğiniz gibi dengesizlik olsaydı Galatasaray alır başını giderdi. Galatasaray bir çok kez gruptan dahi çıkamadı, Trabzonspor avrupa kupası finalini gördü, bence Türkiye Ligini aldığınızda takımı kötü oynatıyorsunuz ve denk bir takım geldiğinde 3-4 tane yiyorsunuz, sonra Galatasaray iyi oluyor. Lütfen rica ediyorum, kendi hatalarınızı başkasına bulmayın. Galatasarayda 1-2 tane 4,5 yıldız oyuncu var ama bana sorarsanız en çok şişirilen profil Sneijder, gerisi bence çokta abartı değil. Ek olarak benim oyunumda Fenerbahçe, Galatasaraydan daha büyük başarılarada imza atmış durumda. Dediğiniz gibi bir fark yok yani takımlar arasında, ha ama sizin gözünüzde Beşiktaşın tüm oyuncuları Messi, Fenerbahçenin tüm oyuncuları C.Ronaldo ise girer editörden 200 potantial 200 current ability basarsınız tüm oyunculara (::)

Burak Akmanoğlu
23.Eylül.2013, 01:55
Fenerbahçe'nin cezası bire bir aktarılacak değil mi ? 2 yıl ?

xwerswoodx
23.Eylül.2013, 01:56
Fenerbahçe'nin cezası bire bir aktarılacak değil mi ? 2 yıl ?

Aslında tahminimce aktarılacakta benim korkum şu bu defa şampiyon olurda 2 takım yerine 1 takım giderse işler iyice sarpa saracaktır

Burak Akmanoğlu
23.Eylül.2013, 01:58
Aslında tahminimce aktarılacakta benim korkum şu bu defa şampiyon olurda 2 takım yerine 1 takım giderse işler iyice sarpa saracaktır

Şampiyon olunca o değilde bşakası gidecek bunu yapmak zor değil,Misal Barcelona B üst lige şampiyon olmasada çıkamıyor bu ayarlı. :)

xwerswoodx
26.Eylül.2013, 03:02
Şampiyon olunca o değilde bşakası gidecek bunu yapmak zor değil,Misal Barcelona B üst lige şampiyon olmasada çıkamıyor bu ayarlı. :)

Yok kardeşim ya oyunun bugları malum ne kadarda test edilse çok yaşadık bunları, ama dediğin gibi umarım hatasız bir oyun çıkacaktır :)))