PDA

View Full Version : FİNANSAL FAİR PLAY(FFP) kuralının FM 2014 e yansımasıyla ilgili?

heartbreaker007
13.Eylül.2013, 18:52
Arkadaşlar malum UEFA, FFP kriterlerinin ilk uygulamasının, bu sezon(2013-2014) 2. periyodundayız ve önümüzdeki sezon (2014-2015) ve işlerin daha da ciddileşeceği 3. periyod başlayacak ben bulamadım fakat bu FFP sistemiyle ilgili oyuna yansımasıyla ilgili herhangib bir açıklama yapıldı mı?

Kuralın tartışmasıyla ilgili ayrıca ilgili forum bölümüne bir tartışma açılabilir(mesela bnm fikrim çok saçma ve gereksiz bir kural) fakat siz sayın arkadaşlarımdan ricam kuralı tartışmaktansa, kuralın oyuna entegresi ne şekilde olcağına dair ürertici firma tarfaından açıklanmış bir kayıt yad bir bilgi varmı ben kendimce araştıdım fakat bir şey bulamadım...

manager725
13.Eylül.2013, 19:13
Arkadaşlar malum UEFA, FFP kriterlerinin ilk uygulamasının, bu sezon(2013-2014) 2. periyodundayız ve önümüzdeki sezon (2014-2015) ve işlerin daha da ciddileşeceği 3. periyod başlayacak ben bulamadım fakat bu FFP sistemiyle ilgili oyuna yansımasıyla ilgili herhangib bir açıklama yapıldı mı?

Kuralın tartışmasıyla ilgili ayrıca ilgili forum bölümüne bir tartışma açılabilir(mesela bnm fikrim çok saçma ve gereksiz bir kural) fakat siz sayın arkadaşlarımdan ricam kuralı tartışmaktansa, kuralın oyuna entegresi ne şekilde olcağına dair ürertici firma tarfaından açıklanmış bir kayıt yad bir bilgi varmı ben kendimce araştıdım fakat bir şey bulamadım...

Oyuna Finansal Fair Play eklendi zaten neyi tartışacağız. Gerçekçilik de böylelikle arttırılmış oldu.

heartbreaker007
13.Eylül.2013, 19:23
Oyuna Finansal Fair Play eklendi zaten neyi tartışacağız. Gerçekçilik de böylelikle arttırılmış oldu.

ne yani şimdi ciddi ciddi gelir gider tablosunda gelir gider farkı 45 milyondan fazlaysa bir sonraki sezon avrupa ya gidemicekmi bir takım onu öğrenmek istiorum. Eğer bu kritere uyamazsa çalıştırdığım takım oyunda FFP kriterini yerine getiremediğin için uefa ya alınmıosun şeklinde bir durum mu olacak?

Ayrıca bu konuyu da tartışmak için gerekli yer tavsiyesinde bulunursan sevinirim zira bunla gerçeklik artmadı futbol körleşti. Allahtan bosman kurallarının alınmasını sağlayan Fransız avukat Dupont bu olaya da el atıp yürütmeyi durdurma ve iptal için dava açtı umarım kazanır

manager725
13.Eylül.2013, 19:33
ne yani şimdi ciddi ciddi gelir gider tablosunda gelir gider farkı 45 milyondan fazlaysa bir sonraki sezon avrupa ya gidemicekmi bir takım onu öğrenmek istiorum. Eğer bu kritere uyamazsa çalıştırdığım takım oyunda FFP kriterini yerine getiremediğin için uefa ya alınmıosun şeklinde bir durum mu olacak?

Ayrıca bu konuyu da tartışmak için gerekli yer tavsiyesinde bulunursan sevinirim zira bunla gerçeklik artmadı futbol körleşti. Allahtan bosman kurallarının alınmasını sağlayan Fransız avukat Dupont bu olaya da el atıp yürütmeyi durdurma ve iptal için dava açtı umarım kazanır

Oradan oyunun yapımcısı gibi mi gözüküyorum, anlamadım?

Oyuna FFP kuralları eklendiği duyuruldu. Bu kadar basit bir cümle ayrıntısı yok. FFP gerçek hayatta nasılsa aynen öyledir herhalde kendi kafalarına göre yapamazlar.

Gerçekte olan bir şeyi oyuna eklemek nasıl gerçekçiliği arttırmaz? Siz bu kurala karşıysanız Türkiye'den Futbol bölümüne konu açıp tartışılmasını isteyebilirsiniz. Orada futbolu köreltiyor diyebilirsiniz ama FM14 sadece oyun ve bu oyunun yapımcıları gerçekte olanları oyuna aktararak geliştiriyorlar.

Aydin
13.Eylül.2013, 19:35

Oyuna FFP kuralları eklendiği duyuruldu. Bu kadar basit bir cümle ayrıntısı yok. FFP gerçek hayatta nasılsa aynen öyledir herhalde kendi kafalarına göre yapamazlar.

Gerçekte olan bir şeyi oyuna eklemek nasıl gerçekçiliği arttırmaz? Siz bu kurala karşıysanız Türkiye'den Futbol bölümüne konu açıp tartışılmasını isteyebilirsiniz. Orada futbolu köreltiyor diyebilirsiniz ama FM14 sadece oyun ve bu oyunun yapımcıları gerçekte olanları oyuna aktararak geliştiriyorlar.

Daha düzgün bir üslupla cevap verebilirsin.

Evet FFP kuralları oyuna aktarıldı. Liglere göre değişik değişik kurallar olacak.

heartbreaker007
13.Eylül.2013, 19:44

Anltamadım galiba özür dilerim ama en basit hali şu olacak sanırım FFP kriterlerine uymayan takımlara öngörülen cezalar(transfer yasağı avrupa kuplarından men puan silme küme düşürme) kariyere devam ederken çalıştırdığın yada başka bir takıma uygulanacakmı Örnek:

Geçen sene Beşiktaş ve Bursaspor bu kriterlerden ceza aldı oyuna böyle yansımıştı ama mesela 2015-2016 sezonunda kritere uyamadığı için bu cezalarla karşılaşılacak mı ben bunu öğrenmek istiyorum....

Ztn FFp kurallarının oyuna eklendiğini duyurulduğunu bende okudum konuyu açmamın sebebi bu duyurunun altını dolduracak ayrıntılara ne Türkçe ne İngilizce ne İspanyolca forumlarda ne de oyun yapımcısının sosyal ağında bir şey göremedim ama belki bnm gözümden kaçmıştır belki yanlış yerlerde aramısımdır aramam gerektiğini o yüzden sordum zira önemli bir konu olduğunu düşünüorum bu tür cezalar hep oyun çıktığında ztn verilmiş olduğundan oyuna yansıyor fakat seneryo itibariyle oyun ilerledikçe bir daha esamesi okunmuyor. hatta uefa'nın rolu o kadar psif ki oyunda ŞL yada Avrupa ligi maçları hakem hatalarına yapılan itiraz ve basın toplantılarındaki sert sözlere ceza gelmiyor bile sadece uyarı(ama ligin federasyonu 1 maç cezayı veriyor.

ztn bu soruyu sormamdaki en büyük neden de bu UEFA son yaptıklarından sonra CEZA YAPTIRIMI olarak oyunda ne kadar aktif olmuş? bunu öğrenmekti niyetim

manager725
13.Eylül.2013, 19:51
Anltamadım galiba özür dilerim ama en basit hali şu olacak sanırım FFP kriterlerine uymayan takımlara öngörülen cezalar(transfer yasağı avrupa kuplarından men puan silme küme düşürme) kariyere devam ederken çalıştırdığın yada başka bir takıma uygulanacakmı Örnek:

Geçen sene Beşiktaş ve Bursaspor bu kriterlerden ceza aldı oyuna böyle yansımıştı ama mesela 2015-2016 sezonunda kritere uyamadığı için bu cezalarla karşılaşılacak mı ben bunu öğrenmek istiyorum....

Ztn FFp kurallarının oyuna eklendiğini duyurulduğunu bende okudum konuyu açmamın sebebi bu duyurunun altını dolduracak ayrıntılara ne Türkçe ne İngilizce ne İspanyolca forumlarda ne de oyun yapımcısının sosyal ağında bir şey göremedim ama belki bnm gözümden kaçmıştır belki yanlış yerlerde aramısımdır aramam gerektiğini o yüzden sordum zira önemli bir konu olduğunu düşünüorum bu tür cezalar hep oyun çıktığında ztn verilmiş olduğundan oyuna yansıyor fakat seneryo itibariyle oyun ilerledikçe bir daha esamesi okunmuyor. hatta uefa'nın rolu o kadar psif ki oyunda ŞL yada Avrupa ligi maçları hakem hatalarına yapılan itiraz ve basın toplantılarındaki sert sözlere ceza gelmiyor bile sadece uyarı(ama ligin federasyonu 1 maç cezayı veriyor.

ztn bu soruyu sormamdaki en büyük neden de bu UEFA son yaptıklarından sonra CEZA YAPTIRIMI olarak oyunda ne kadar aktif olmuş? bunu öğrenmekti niyetim

Gerçekte FFP kurallarında bu bahsettiğin her şey var. Yapımcılar da oyunda FFP kuralları da olacak dediyse bence ilerleyen yıllarda bu kurallara uymazsan sıkıntı yaşayabilirsin ama bence diyorum çünkü resmi bir açıklama YOK bu konuda!

heartbreaker007
13.Eylül.2013, 20:17
Anlaşılan FFP nin ne şekilde oyunda ne şekilde karşılaşılacağına dair resmi ağızdan açıklanmış bir bilgi yok. sadece ekledik demekle yetinmişler.

Danger90
18.Eylül.2013, 17:57
iyi oluyodu adam gidip 2. 3. sezondan 35 e şunu 20 ye bunu dolduruyodu takımı

xwerswoodx
25.Eylül.2013, 01:13
Aslında bence çok güzel olacak, @Danger90'nında dediği gibi herkes 2., 3. sezondan sonra 30-40 milyona transferler yapıyordu. Bence böyle oyunun dengeside tekrardan oturmuş olur. Sanırım bu kural en çok benim işime yarayacak çünkü ben aldığım her takımda harcadığım kadar kar yaptırmadan gitmiyorum. Tabi artık benim bile sırasında transferleri iyi araştırıp yapmam gerekecek ama bence çok güzel olur eğer ki takımlar mali durumdan avrupaya gidemezse.

IcedEarth
25.Eylül.2013, 02:00
Bu kural eklendiyse sponsor konusuna da esneklik getirilmeli, ve oyuncu istekleri mantıklı seviyelere çekilmeli. Gerçek hayatta inanılmaz sponsorluk paraları dönüyor, ve sıradan oyuncular 3 milyondan yukarı sözleşmeler talep etmiyor.

resoag
25.Eylül.2013, 10:58
Fakat şöyle bir kötü yanı var örneğin bir kişi Anadolu takımıyla ilk sezon 3. sonraki iki sezon 1. oldu. O zaman aktarılan para çok olmasına rağmen transfer yapıp güçlenemeyecek. Ya da ben mi yanlış anladım :s7:

dAleksic
25.Eylül.2013, 11:18
Fakat şöyle bir kötü yanı var örneğin bir kişi Anadolu takımıyla ilk sezon 3. sonraki iki sezon 1. oldu. O zaman aktarılan para çok olmasına rağmen transfer yapıp güçlenemeyecek. Ya da ben mi yanlış anladım :s7:

Doğru mu yoksa yanlış mı anladın bilmem ama ben; PSG, City, Madrid gibi zengin kulüpler astronomik(uçuk miktarda) paralarla transfer yapamayacak kolay kolay. Ayrıca kulübün reputationuyla ilgili olmadığını düşünüyorum. FFP dediğimiz olayı, "uçuk fiyatlarla oyuncu transferi yapan kulüplere bir ambargo ya da sınırlama koyma" olarak da tanımlayabiliriz :)

serwan
25.Eylül.2013, 12:17
arkadaşlar finansal fair play dediğimiz tıpkı normal futbol kuralları gibi oyun içinde uygulanacak kurallardan ibaret. kurallar da şunlar:
— Yöneticiler kulüp için ceplerinden harcama yapamayacak.

— Yöneticiler alacakları, 2012–13 sezonuna kadar ödeyecek.

— 2012-2013’ten itibaren transfere gelirden fazla harcama yapılamayacak.

— Mali tablolarda parasal olmayan ve futbol dışı gelirler sayılmayacak.

— Hiçbir futbolcu, kulüp ya da yasal otoriteye vadesi geçmiş borç bulunmayacak.

— Öz sermayenin eksiye düşmesine izin verilmeyecek.

— Futbolcu ödemeleri, toplam gelirin yüzde 70’ini geçemeyecek.

— Kulübün toplam borcu, toplam gelirinin yüzde 100’ünü geçemeyecek.

— Bütçesi 5 milyon euronun altındaki kulüpler finansal kriterlerden muaf olacak.

yani sugar daddy dediğimiz olay artık olmayacak mesela.. ya da sizin 1 yıl vadeli borçlarınızın toplamı 1 yıl içinde elde edeceğiniz gelirlerin % 100'ünü geçemeyecek. siz yıllık 50 milyon geliriniz varken 48 ay vadeye girip 60 milyonluk transfer yapamayacaksınız vesaire..

urwrdskkn
25.Eylül.2013, 13:34
48 ay transferlerin yok edildiği bir seri geliyor çok zorlanacağız orası kesin

xwerswoodx
25.Eylül.2013, 20:53
Ben zorlanacağımıza inanmıyorum açıkcası, eğer doğru transferler yapılırsa oyun daha zevkli hala gelebilir. Artık yapılan transferleri iyice araştırıp en uygun fiyata hatta mümkünse paftan oyuncu çıkarmaya yönelmemiz gerekicek

Addolorato
25.Eylül.2013, 21:10
100 bin €'luk adamlara 10 milyon € fiyat çeken klüpleride düzelticeklerse tamam ama aksi takdirde fm 14 oynanmaz zaten 13 rezaletti.

heartbreaker007
30.Eylül.2013, 23:21
aslında fm 13te maliyet başarı endeksliydi ama en azından bütçeler sağlamdı. Mesela Real Madrid kariyerimde sezzon bası 32 milyon € wermişti ara transfer sezonunda takım başarılı olduğu için 90 milyon € katkı yaptılar. Bütün kupaları alınca da bi sonraki sezon 250 milyon € ile werdiler. 3 sene sonra manu ya gidince ilk sene 130 milyon € yeni sezonda yine 3 kupanın gelmesiyle 330 milypn € bütçe wermişlerdi.

Bnm anlamadığım diğer gider kalemleri oyunda nasıl ilerleyecek we sezon sonunda gelir gider tablosuna göre uefa nın kriterleri nası işleyecek? yani oyunda tıpkı önümüzzdeki sezon uygulanacağı gibi, gelir gider düzeyi dengesizliğinden uefa kriterlerince transfer yasağı waar. yada mali dengesizlik yüzünden uefa bizi bu sene organizasyonlardan men etti gibi bir şey olacakmı?

perpetua
01.Ekim.2013, 11:56
Oyun zaten yillardir FFP'ye asagi yukari uygun oynamaya zorluyor bizi. Maas ve transfer butceleri gelirlerimize bagli olarak belirleniyor oyun tarafindan. Bu da yapmamiz gerekenden daha yuksek bedelli transferler yapmamizi engelliyor.

Halbuki gercekte bazi kulupler once transferi yapiyor, sonra kaynak ariyor. Gelir bulamazsa, bunu borc ile donduruyor. Bu secenekler oyunda hic mumkun olmadi zaten.

Tek sorun baslangic degerleri. Bu bilgiler bazi kulupler icin bulunabilse de, cogu kulup icin ulasmak mumkun degil. Su kulupler yasasini cikartirken bari kuluplerin hepsine finansal bilgilerini aciklama zorunlulugu da getirilse.

xwerswoodx
16.Ocak.2014, 02:02
Liglere göre bazı değişiklikler göstermesi, bizi tartışabilir duruma getirdi, kesin bilgileri olan kişiler var mı?

benzema35
16.Ocak.2014, 02:37
Bana daha fazla keyif veriyor bu kural , transfer yaparken çok para harcamıyorum , genç ve kiralık oyuncularla yola devam :)

xwerswoodx
16.Ocak.2014, 02:59
Evet ancak düşük liglerde yönetim 21milyon bağışlayabiliyorken, premier ligde 90 milyon paylaşması adaletsizlik değil mi?

benzema35
16.Ocak.2014, 03:05
Evet ancak düşük liglerde yönetim 21milyon bağışlayabiliyorken, premier ligde 90 milyon paylaşması adaletsizlik değil mi?

Gerçekte de öyle değil mi zaten yani bildiğim neredeyse Premier Ligde düşen takım bizde Şampiyon takım kadar yayın geliri alıyor neredeyse .

xwerswoodx
16.Ocak.2014, 03:22
Gerçekte de öyle değil mi zaten yani bildiğim neredeyse Premier Ligde düşen takım bizde Şampiyon takım kadar yayın geliri alıyor neredeyse .

Hayır ben şeyden bahsetmiştim, mesela ben San Marino liginde bir takım yönetirken M.F.P yönetmenliği kuralı, kulüp en fazla 21 milyon yardım sağlayabilir diyordu, ancak dün Premier Ligde bir takım aldığımda kuralın 90 milyon yardım sağlayabilir olarak değiştiğini gördüm, ancak bunun nedeni lig mi yoksa takımın parasal kalitesine bağlı olarak değişip değişmediğini tam olarak anlayamadım, ama sanıyorum ki takım değerleri ile doğru orantılı olarak çoğalıyor olabilir yada lig/takım itibarına göre ancak bu konuda kesin bir bilgim yok

benzema35
16.Ocak.2014, 04:35
Hayır ben şeyden bahsetmiştim, mesela ben San Marino liginde bir takım yönetirken M.F.P yönetmenliği kuralı, kulüp en fazla 21 milyon yardım sağlayabilir diyordu, ancak dün Premier Ligde bir takım aldığımda kuralın 90 milyon yardım sağlayabilir olarak değiştiğini gördüm, ancak bunun nedeni lig mi yoksa takımın parasal kalitesine bağlı olarak değişip değişmediğini tam olarak anlayamadım, ama sanıyorum ki takım değerleri ile doğru orantılı olarak çoğalıyor olabilir yada lig/takım itibarına göre ancak bu konuda kesin bir bilgim yok

İtibara ve parasal kalite olabilir dediğin gibi mantıklı yani .

Birde şu ( M.F.P yönetmenliği kuralı, kulüp en fazla 21 milyon yardım sağlayabilir ) olayı nasıl oluyor yani kulübe başkan en fazla bu kadar mı veriyor anlamına geliyor orayı anlayamadım . Yani yardım derken nerden gelen yardım ?

xwerswoodx
16.Ocak.2014, 12:52
İtibara ve parasal kalite olabilir dediğin gibi mantıklı yani .

Birde şu ( M.F.P yönetmenliği kuralı, kulüp en fazla 21 milyon yardım sağlayabilir ) olayı nasıl oluyor yani kulübe başkan en fazla bu kadar mı veriyor anlamına geliyor orayı anlayamadım . Yani yardım derken nerden gelen yardım ?

Sugar Daddy denilen bir olay var ya, hani mesela ön planda olduğu zaman (Foreground) başkan her sene para desteği sağlar, underwriter olduğu zamanda sadece battığı zaman para desteği sağlar gibi olaylar var, işte bu paranın girmemesi için UEFA belli şartlar çıkartmıştı, ben bunu her takım için eşit olacak diye duymuştum ancak takımdan takıma göre değişiyormuş yine, mesela şimdi man city başkanı isterse kulübe atıyorum 100 milyon para desteği sağlayabilirken Galatasaray başkanı en fazla 40-50 milyon para sağlayabilir gibi durumlar ortaya çıktı, tabi bu oyunda olan bir şey ancak gerçekte olmasa böyle bir ayar yapılmazdı gibime geliyor, yani bana sorarsan UEFA büyük takımlar avrupada oynasın diye bu kuralı çıkartmış gibi duruyor

Belgorth
17.Ocak.2014, 02:11
48 ay vadeli oyuncu alımı ortadan kalkmayacak arkadaşlar. burada finansal bir ayrıntı giriyor işin içine. kulüp geliriniz 10 mio ise 12 ay vadeli 12 mioluk bir transfer yapamazsınız ama 24 vadeli 12 mioluk bir transfer yapabilirsiniz. ancak bu durumda o yıl yapabileceğiniz maksimum geri kalan transfer bütçeniz 4 mio olur, çünkü ilk yıl ödemekle yükümlü olduğunuz bedel 6 mio'dur. bu durumda 48 ay vadeli olarak 4 tane 10 mioluk transfer yapabilirsiniz. göz önünde bulundurmanız gereken şudur ki gelir kriteri bir yıl geriye doğru çalışır. bu ne demek, ilk yılınızda geliriniz 20 mio ise 2. yılınızda 20 mio'luk transfer yapabilirsiniz. diyelim ki 48 ay vadeli olmak üzere 80 mioluk bir adam aldınız. bu durumda 4 yıl boyunca 20 mioluk gideri garantilediniz demektir. ve 2. yıl geliriniz 15 mio oldu. 3. yılınızda transfer yapamazsınız çünkü halihazırda ödemekle yükümlü olduğunuz 20 mioluk bir gideriniz var bir önceki yılınızdan. mantık bu şekilde işlemekte.

sentugo
17.Ocak.2014, 14:13
48 ay vadeli oyuncu alımı ortadan kalkmayacak arkadaşlar. burada finansal bir ayrıntı giriyor işin içine. kulüp geliriniz 10 mio ise 12 ay vadeli 12 mioluk bir transfer yapamazsınız ama 24 vadeli 12 mioluk bir transfer yapabilirsiniz. ancak bu durumda o yıl yapabileceğiniz maksimum geri kalan transfer bütçeniz 4 mio olur, çünkü ilk yıl ödemekle yükümlü olduğunuz bedel 6 mio'dur. bu durumda 48 ay vadeli olarak 4 tane 10 mioluk transfer yapabilirsiniz. göz önünde bulundurmanız gereken şudur ki gelir kriteri bir yıl geriye doğru çalışır. bu ne demek, ilk yılınızda geliriniz 20 mio ise 2. yılınızda 20 mio'luk transfer yapabilirsiniz. diyelim ki 48 ay vadeli olmak üzere 80 mioluk bir adam aldınız. bu durumda 4 yıl boyunca 20 mioluk gideri garantilediniz demektir. ve 2. yıl geliriniz 15 mio oldu. 3. yılınızda transfer yapamazsınız çünkü halihazırda ödemekle yükümlü olduğunuz 20 mioluk bir gideriniz var bir önceki yılınızdan. mantık bu şekilde işlemekte.

Üstüne bu sene oyuncuya ve menejerine verilen paralar da transfer bütçesinden kesildiği için 48 ay taksitli transfer yapmakta zorlanılabilir...