PDA

View Full Version : Taktik Tartışma Platformu

Pages : 1 [2]

Ahmet Göktaş
17.Ocak.2014, 23:45
Netteki hangi taktiği kullandıysam kullanayım sürekli mağlubiyet alıyorum , br istikrar yakalnmıyor. Başarılı bir taktik bulamadım. Kendim yapıyorum o da olmuyor. Beşiktaşla Akhisara karşı iç sahada 15-20 şut yiyorum. 2-3 gol yiyorum. Sezon tamamlayamıyorum kovulmaktan artık. Fm 12'de grid vardı , fm 13'te de başarılı taktikler vardı bu yıl çok boş bu taktik piyasası sanki.

CeNTeR_TR
17.Ocak.2014, 23:50
Başkalarının taktiğini kullanmam hayatta ama bende yaşadığım için biraz uğraş sonucu yaptığım taktikten bir fikir vereyim.

Ön liberolu sistem rakibi gerçekten durdurabiliyor.Ben gizli ön libero kullanıyorum ve savunmaya 5.adam olarak yardım ettiği için hem az pozisyon veriyorum hemde az gol yiyorum.

Ama daha da önemlisi tamamen uyum.Eğer çok fazla taktik değiştiriyorsan veya oyuncu değiştiriyorsan sıkıntı yaşaman o kadar çok fazla oluyor.

Walter Sakana
18.Ocak.2014, 00:34
Netteki hangi taktiği kullandıysam kullanayım sürekli mağlubiyet alıyorum , br istikrar yakalnmıyor. Başarılı bir taktik bulamadım. Kendim yapıyorum o da olmuyor. Beşiktaşla Akhisara karşı iç sahada 15-20 şut yiyorum. 2-3 gol yiyorum. Sezon tamamlayamıyorum kovulmaktan artık. Fm 12'de grid vardı , fm 13'te de başarılı taktikler vardı bu yıl çok boş bu taktik piyasası sanki.

Eğer takım kötü gidiyorsa, moraller düşükse, sık sık taktik değiştiriyorsan kısa sürede bir taktik oturtup toparlanman biraz zor. Biraz zaman gerekli. Önce takımını iyi analiz edip kendi taktiğini yapman lazım.

Takımının;

1- savunma açısından güçlü yönleri neler: hızlı bir savunma hattına mı sahipsin, ağır ancak hava toplarında etkili stoperlerin mi var, savunma ve orta sahada fizik gücü yüksek oyuncuların mı var, hücum bölgesinde pres yapabilecek türden oyuncuların mı var... vs...

2- hücum açısından avantajları neler: iyi top sürebilen hızlı kanat oyuncuların mı var, etkili bindirmeler yapabilen beklerin mi var, savunmadan iyi top çıkartabilen stoperlerin mi var, iyi oyun kurabilen orta saha oyuncuların mı var, hızlı forvetlerin mi var, fizik gücü yüksek ve havadan etkili forvetlerin mi var...vs...

3- kalecinin özellikleri neler: topu oyuna iyi sokabilen bir kaleci mi, degajları güçlü bir kaleci mi...vs...

4- dayanıklılık ve çalışkanlık düzeyi ne? kadro yüksek pres ve tempolu oyuna yatkın mı?

bunları belirleyip ona göre uygun bir sistem kurmalısın.

Kadroyu incelemedim ama zihnimde canlanan BJK kadrosuna göre:

Takımın Fernandes ve Oğuzhan gibi son derecek teknik ve yaratıcı silahları var. Ancak diğer oyuncular etkili paslar açısından onlar kadar etkili değil. O yüzden oyunu Fernandes ve Oğuzhan üzerine kurup bu iki oyuncuya direkt pas, diğerlerine ise kısa pas talimatı vermek pas alışverişi açısından daha verimli olacaktır. Tabi oyun kurucu atadığın zaman yanına Hutchinson veya Veli veya Necip gibi en azından 1 asker yerleştirmeyi de unutmamak lazım. Ayrıca tek oyun kurucuyu AMC'ye yerleştirmek bana göre yanlış. Bunun yerine oyun kurucuyu ya DMC ya da MC'ye yerleştirmek daha fazla top almasını sağlayacaktır. Ya da bir oyun kurucuyu DMC'ye diğerini MC ya da AMC'ye (ya da kanatlardan birine) yerleştirerek daha akışkan bir pas trafiği yaratılabilir.

Gökhan, Olcan, Frei gibi etkili kanat oyuncuları var. Rakip savunmaları bu oyuncular üzerinden açmaya çalışmak mantıklı. Ancak bu oyuncuların güçlü yönlerine odaklanarak ve tabi forvetlerinin özelliklerini de gözönüne alarak. Örneklersek; Gökhan Töre'nin bitiriciliği, uzaktan şutları ve yaratıcılığı zayıf. Ancak hızı, top sürmesi ve ortaları iyi ayrıca özel yeteneği yüksek. Forvette de Hugo Almeida gibi hava toplarında etkili bir silah var. O zaman onu kanat oyuncusu olarak kullanmak ve sık sık orta yapmasını (ve bu ortaları Almeida'ya yapmasını) sağlamak en mantıklısı.

Senin asıl sorunun savunma olduğu için oradan devam edelim. Savunmanın solunda Ramon'u oynatıyorsan bu oyuncu ofansif bi bek oyuncusu ve savunması pek güçlü değil. O zaman onun kanadına önlem almak lazım. Önünde muhtemelen Olcan'ı oynatırsın. Olcan agresif ve çalışkan bir oyuncu profiline sahip, dolayısıyla Ramon'a yardımcı olacaktır. Ama Olcan'ı AML mevkisine çeker ve hücum görevi verirsen Ramon bu yardımdan mahrum kalır. Bu yüzden ML mevkisinde "destek" görevi daha uygun olur diye düşünüyorum.

film başladı gerisine sonra devam ederim :)

Nocna Mora
18.Ocak.2014, 01:02
Ben Man City'de tam istediğim taktiği oturtamadım.

osman erbil
18.Ocak.2014, 15:57
Fmbase adlı sitede gördüğüm bir taktik var. İstersen bir incele ve dene.

http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2014-tactics/146981-man-city-4-4-1-1-success-story.html

Walter Sakana
18.Ocak.2014, 18:21
Kadroyu gözönüne alarak 3 taktik hazırladım sana. Bir dene bakalım. Tabi takımı alıp yönetmediğim için oyun stratejisi, felsefe ve takım komutları konularında ufak tefek rütuşlar sana kalıyor.

https://www.mediafire.com/?z5gbwq0cav7s0re
https://www.mediafire.com/?ahtl8j1cbzmd06c
https://www.mediafire.com/?ahtl8j1cbzmd06c

1.taktik için esas aldığım kadro:

GK: Tolga
DR: Serdar
DCR: Toraman
DCL: Sivok
DL: Ramon
DM: Fernandes
MCR: Oğuzhan
MCL: Necip
ML: Olcay
AMR: Gökhan
ST: Almeida

2.taktik için esas aldığım kadro:

DM: Necip
MCR: Fernandes
MCL: Veli
ML: Olcay

3.taktik için esas aldığım kadro:

MCR: Veli
MCL: Necip
AMC: Fernandes
AML: Olcay

Farklı oyuncular kullanırsan rol ve görevleri ona göre düzenlemen gerekir. Hutchinson'a yer bulamadım çünkü sağ bek olarak oynatsam hücum görevi vermem gerekecekti, bu durumda önündeki Gökhan da hücumcu olduğu için ve zaten Necip ile Veli dışında orta sahada başka savunmacı oyuncu olmadığı için bu lüks kaçardı. Orta sahada oynatsam savunma özellikleri yüksek olmadığı için ve gene aynı lüks durumu ortaya çıkıyor. 1.taktikte Oğuzhan yerine çift yönlü orta saha olarak oynatabilirsin. Yani ikisi arasında bir seçim yapman gerekiyor. 3.taktikte ise sağ bek ya da sağ iç orta saha olarak oynatabilirsin.

Batuhanveata
19.Ocak.2014, 15:07
Merhaba arkadaşlar Galatasarayı aldım ve hangi taktiği denesem bilemedim 4-3-1-2 taktiği denedim tutmadı hanovera 3-1 yenildim hani şut oranım falanda kötü topla oynama oranım %39larda fm 13 le ne kariyerler yaptım çokta iyi oldu fakat fm 14 direktifleriyle birlikte bir taktik uyduramadım bana bir taktik önerirmisiniz

Galatasaray için bir taktik verirseniz sevinirim yenemediğim her maç için oyunu suçluyorum :smismileyiw2: Çıldırmak üzereyim .

goosfraba
19.Ocak.2014, 15:32
http://www.dosya.tc/server22/4kvQ1i/tac.rar.html

nuri80
20.Ocak.2014, 17:43
- Tek forveti hangi rolde kullanıyorsunuz?
- Kreatif taktikden taktik hazırladığınızda verilen rollere ve sayılarına uyuyor musunuz?

LifeYourself
20.Ocak.2014, 17:47
Komple forvet(destek) Eğer ofansif kanat oyuncularına sahipsem
Komple forvet(Hücum) düz kanat oyuncularına sahipsem

Hayır rollere asla uymam.Sayılarda duruma bağlı.

lexoqe
20.Ocak.2014, 18:12
Ben fırsatçı oynatıyorum.

fmhastasi
20.Ocak.2014, 18:12
komple forvet

samasti
20.Ocak.2014, 18:48
Kanatlı taktiği tercih ettiğimden tek forveti Yaratıcı Forvet olarak kullanıyorum

sentugo
20.Ocak.2014, 18:48
Pivot ya da Fırsatçı

Komple zor bulunuyor.

emircanatici
20.Ocak.2014, 19:48
tek forvet kullanılan taktiklerde en çok verim aldığım yardımcı forvet rolü oldu. Şahsi fikrim de tek forvetli taktiklerde yardımcı forvetin kullanılması ceza alanı ve çevresinde diğer bölgelerdeki oyuncuları fazlalaştıran bir etken

big10bang
21.Ocak.2014, 02:09
Oyuncuların müthiş bir bencillikle olduk olmadık yerlerden topu kaleye vurmaları, forvet oyuncularının neredeyse hiç pas vermemeleri, zorlama vurdukları şutların dağlara taşlara gitmesi 14.2.2 maç motorundan kaynaklanan bişey mi? Yoksa genel olarak fm 2014'ün bir sorunu mu? Cidden çözüm bulamadım buna.

Lütfen değerli fikirlerinizi esirgemeyin. Şimdiden teşekkürler.

sancak319
23.Ocak.2014, 19:46
Selam,oyuna Borussia Dortmund kariyeri ile daha yeni başladım.Taktiğim 4-2-3-1 Hücum Futbolu ve kısa pas.
En kötü takımlardan bile her maç gol yiyorum.Hatta bazen 2-0'dan 3-2 4-2 yenildiğimde oluyor ne yapmam gerekir yardım ederseniz sevinirim fm 2012'den daha zor bu oyun.

Unsal123
23.Ocak.2014, 19:50
Direktif olarak ne veriyorsun ? Ben 4-1-2-2-1 yani 4 defans , 1 defansif orta saha , 2 orta saha , 2 kanat ve 1 forvet ile oynadım ilk yıl . Hiç öyle öndeyken de geri düştüğüm olmadı . 4-2-3-1 biraz ofansif taktik ama her maç gol biraz sıkıntılı .

sancak319
23.Ocak.2014, 20:24
Topa Sahip Ol,Kısa Pas,Defanstan Kısa Pasla Çık,Kanatları Kullan,Bekleri İleri Çıkart,Daha Sıkı Markaj,Rakibi Rahatsız Et,Dar Alanda Oyna,Yüksek Tempo direktifler böyle

legolasaragorns
24.Ocak.2014, 01:41
Öncelikle bu konuyu daha çok insanın görmesi ve bana yardım etmesi umuduyla açtım buraya.FM oynamaya geçen yıl başlamış biri olarak bu oyunun taktik bölümü yüzünden kendimi futbol cahili biri olarak görmeye başladım ben anlamıyorum abi bu işten ! Fm 13te Real Madrid Dortmund ve yaklaşık 20 kere tekrar açtığım beşiktaş kariyerinden sonra bu yıl Fm 14te yine sonu kovulmayla biten 4 5 beşiktaş kariyeriyle bu işten sıkıldım ve Southampton kariyeri açtım ama ilk sezonda kovulmadım :icon_lol: ! Şimdi size benim Southampton kariyerimle ilgili bi kaç sorum olacak inş yardımcı olabilirsiniz.

BU lanet 4-2-3-1 (2 tane MC 1 Amc 2 W) sitemi beni oyundan soğuttu yeminle.Ya ne zor bi sitemmiş.Şimdi size kadrom ve taktiğimin resimlerini gösterecem bakalım ben neyi beceremiyorum.

http://i.hizliresim.com/wbMQ3d.jpg (http://hizliresim.com/wbMQ3d)

http://i.hizliresim.com/KdZ4pV.jpg (http://hizliresim.com/KdZ4pV)

Ben taktikle nerdeyse her maç gol yiyorum artık kornerleri saçma sapan kaleci hatlarını falan geçtim onları ama bana göre bi iki yıla kalmaz dünyanın en iyi sol beki olacak Luke Shaw un yaptığı kademe hataları ömrümden ömür yedi.savunmamın arkasına her maç kesin bi iki top atılıyor istisnasız stoperler inanılmaz yani adamı bırakıyolar hep.ayrıca sağ bek de öyle yanı anlayacağınız savunmada ne yapmam lazım kanat oyuncularımı nasıl daha çok savunmada kullanabilirim şimdiden teşekkürler

Walter Sakana
24.Ocak.2014, 03:11
Bana göre;

Öncelikle rol ve görev dağılımı yanlış. 3 savunma, 5 destek ve 2 hücum görevli oyuncun var ama sistemin ofansif (kontrollü hücum). Benim her zaman benimsediğim görev dağılımı şu şekilde:

Katı Savunma: 6 savunma / 3 destek / 1 hücum
Savunma: 5 savunma / 3 destek / 2 hücum
Kontratak: 5 savunma / 2 destek / 3 hücum
Standart: 4 savunma / 3 destek / 3 hücum ya da 3 savunma / 4 destek / 3 hücum
Kontrollü: 3 savunma / 4 destek / 3 hücum ya da 3 savunma / 3 destek / 4 hücum
Hücum: 3 savunma / 2 destek / 5 hücum
Yüklenme: 2 savunma / 3 destek / 5 hücum

Gelelim rol dağılımına.

Beklerin ofansif bek ama önlerinde kanat oyuncuları var (her ne kadar içe kateden oyuncu rolünde olsalar da). Hem de destek görevindeler. Ofansif oynamalarını istiyorsan hücum görevi vermek daha mantıklı. Ama; beklerin ofansif oynayacaksa ön libero şart. Orta sahada savunma görevi verdiğin oyuncu onlar ileri çıktığı zaman savunmaya yeteri kadar yakın oynamaz. Ayrıca orta sahadaki oyuncuya verdiğin rol ne, SO "savaşçı orta saha" mı "standart orta saha" mı? Oyun açık olmadığı için emin olamadım aklımda da değil. Eğer savaşçı orta saha ise oyuncu için doğru ama sistem için çok yanlış bir tercih. Savaşçı orta saha topa ilerde basar, rakibe sürekli pres yapar. Yani ön liberodaki boşluğu dolduramaz ve bu yüzden çok atak yersin.

Forvetin Pivot Santrafor ama kanat oyuncuların içe kateden oyuncu. E peki kim orta yapacak forvete? Bekler destek görevinde, hücuma belli oranda bir destek verirler. Bence kanatlardan birini kanat oyuncusu olarak oynat eğer bu dizilimde ısrar ediyorsan ve ortalarını pivot santrafora yapmasını iste (diğer yandan takım komutlarından "havadan orta yap"ı seçerek doğrusunu yapmışsın).

Orta sahadaki diğer oyuncu iki yönlü orta saha rolünde. Hücuma da savunmaya da belirli ölçülerde destek verir, iki 18 arasında dinamo gibi çalışır. Oraya oyun kurucu rolü versen, savunmadan çıkan topları alıp oyun kursa ve ofansif oyun kurucun Fernandes'e aktarsa daha verimli olmaz mı? Ya da orta sahadaki ikiliden birini standart orta saha (savunma) diğerini ise savaşçı orta saha (destek) yapsan da verimli bir ikili olmaz mı? Bi de Southampton'ı yönettiğim için biliyorum, Ward-Prowse hücuma çıktığında çok etkili bir oyuncu. Onu oraya hapsetmek yazık olur.

Taktiğindeki diğer zıtlıklar:

Topa sahip ol - Daha yüksek tempo
Rakip savunmanın üstüne git (top sür) - Göbekten Oyna
Rakibi rahatsız et - Daha sıkı markaj yap

Ayrıca "göbekten oyna" talimatı vereceksen kanatlara oyuncu koymanın pek bir artısı yok. Koyduysan bile o zaman "dar alanda oyna" talimatıyla desteklemen gerekir.

Şunu bir dene:

Kaleci: Libero Kaleci - savunma
Sağ Bek: Standart Bek - destek
Sol Bek: Standart Bek - destek
Sağ İç Stoper - Top Dağıtan Stoper - savunma
Sol İç Stoper - Standart Stoper - savunma
Sağ İç Orta Saha - Oyun Kurucu - destek
Sol İç Orta Saha - Standart Orta Saha - savunma
Forvet Arkası - Oyun Kurucu - destek
Sağ Kanat - Kanat Oyuncusu - hücum
Sol Kanat - Kanat Oyuncusu - hücum
Forvet - Pivot Santrafor - hücum

Bu şekilde savunmada, orta sahada ve hücum bölgesinde oyun kuracak 1'er oyuncun olacak ve Ömer Üründül abimizin deyimiyle "bloklar arası" pas bağlantısını daha iyi kurabileceksin.

Kanatlara hücum görevi verdim, normalde beklere fazla yardım etmezler ama savunman ilerde olduğu için beklerle kanatlar arasında çok fazla boşluk doğacağını sanmıyorum.

Defanstan kısa pasla çık ve dar alanda oyna gibi talimatları da uygulayabilirsin. Rakip üzerindeki baskıyı arttırmak için savunmayı orta sahaya yaklaştır talimatı da uygun. Ama Man Utd, Man City, Chelsea falan onlara karşı değil tabi :)

Shaw daha çok tecrübesiz, bende de benzer hataları yapıyordu. Balanta'yı almıştım tel tel döküldü. Genç oyuncular özellikle savunma oyuncuları hata yapmaya çok meyilli. Ayrıca savunma bölgesindeki oyuncularına yüksek pres verdiğin zaman bu tür hatalar artar. Pres demek yerini boşaltması demek. Daha az pres yapmasını iste. Ortalama puanı iyi gerçi ama o şekilde savunması daha etkili olur.

mwaru
24.Ocak.2014, 18:05
@walter sakana

Garip garip goller yiyorum, oyuna sinirleniyorum bi kaç gün ara veriyorum, hiç dönme isteğim olmuyor ama sizin şu analizinizi görünce içimde istek kabardı :) Teşekkürler.

Cartmanez
24.Ocak.2014, 19:55
Taktiğim iyi fakat duran toplar çok büyük bir tehlike. Kime karşı oynarsam oynayayım her duran topta gol yiyorum neredeyse. Duran topları nasıl savunabilirim?

mkkadi
24.Ocak.2014, 22:00
Oyuncuların müthiş bir bencillikle olduk olmadık yerlerden topu kaleye vurmaları, forvet oyuncularının neredeyse hiç pas vermemeleri, zorlama vurdukları şutların dağlara taşlara gitmesi 14.2.2 maç motorundan kaynaklanan bişey mi? Yoksa genel olarak fm 2014'ün bir sorunu mu? Cidden çözüm bulamadım buna.

Lütfen değerli fikirlerinizi esirgemeyin. Şimdiden teşekkürler.

Su an betada en buyuk oncelik konularindan birisi bu. Bazi duzeltmeler yapildi. Yapilmaya da devam ediyor. 14.3de daha iyi olacaktir.

(Tapatalk)

mkkadi
24.Ocak.2014, 22:02
Taktiğim iyi fakat duran toplar çok büyük bir tehlike. Kime karşı oynarsam oynayayım her duran topta gol yiyorum neredeyse. Duran topları nasıl savunabilirim?

Maclardan once taktik antrenmanlari savunma duran toplara ayarlarsan belli oranda azalma gorursun.

(Tapatalk)

fmhastasi
24.Ocak.2014, 22:29
ben konusmaları ve talimatları yardımcıya bırakıyorum.favori taktigim 4-4-2.

bekler otomatik
stoperler standart
orta saha 2 li s.orta saha
kanalar calıskan
forvetlerin biri yaratıcı biri yardımcı genelde yaratıcı forvete pas özelligi yüksek bir oyuncu.yardımcı forvete hava hakımıyetı ıyı bır forvrıet koyuyorum.bu sekilde mönchengladbach'la bayern'in baş belası olduk.almanya kupasında yarı fınale yukseldık.final oynıcaktık oyun dondu ve cıktım.simdik finlandiyaya da bu taktigi oturtucam.bundan sonra benım ıcın oyun 4-4-2 sistemi.

sizlerin görüşlerini merak ettim 4-4-2 'ye bakısınız nedir arkadaşlar ?

yesbaby28
24.Ocak.2014, 22:40
3 sezondur Giresunspor'la keriyer yapıyorum.(7-8 sezon olurduda kovdular :D ) Hiç istikrar yakalayamadım.İlk sezon 1 galibiyet alıyorsam peşinden ya beraberlik ya mağlubiyet geliyordu.Son haftalarda yakaladğım seriyle play offlardan 1. lige çıktım.Yine aynı.İstikrarın i si yok takımda.Bazen bakıyorsunuz kendilerini aşıyorlar tek pas felan BARCELONA gibi oynuyorlar.Diğer maç Pazarligindeki takımla berabere kalıyorum Kupada.yardım ederseniz sevinirim.şimdiden çok teşekkür ediyorum yardım edenlere...kullandığım taktik lato609 TACTİCK...

jevox06
24.Ocak.2014, 23:09
4-1-4-1 , 4-5-1 ve 4-4-1-1 gibi dizilimlere oyuncularını yerleştir. oyuncularına uygun rol ve görevler ver. talimatları oynatmak istediğin futbola göre ayarla. yani kendi takımına göre bi taktik ya da taktikler yap. illa barcelona gibi pas yapmayı düşünme. zaten istesende yapamazsın bu oyuncularla. sen yüksek tempoda direk paslarla kaleye gitmeyi düşün. ve çıkarken de geri de çok oyuncu bırak. böyle bir mentalite de başarılı olabilirsin. bunlara en uygun dizilişlerde yukarı da yazdıklarım.

legolasaragorns
25.Ocak.2014, 02:42
@walter abi öyle bi analiz yapmışsın ki gerçekten ellerine sağlık.baştan söyleyeyim ben ne kadar rehber falan okusam da rol ve görev bölümünü tam anlayamadım :)

Bekler konusunda ilk başta Standart bekle başladım ama çok gömülü kaldılar o yüzden Ofansif yapayım dedim.

Ben savaşçı orta sahanın önde bastığını bilmezdim mesela benim aslında önde deli gibi basmasını istdiğim oyun kurucumla kanatlarım onları biraz biraz oturttum.Özellikle rakip stoperlerin pas ve soğukkanlılığı düşükse hataya zorluyorum.

abi kanatlar hakkında dediklerini ben de çok düşündüm.ama ben bu olaya biraz farklı bakıyorum . İKE oyuncunun orta açması lazım değil mi abi mesela şu anki Beşiktaş ? Benim pivot santraforumu kullanmakta asıl amacım duvar görevi yaptırmak istemem.iKE oyuncularımla duvar pasına girsin.Bunda biraz başarılı oldum 18 maçta 6 asisti var Mitroviçin .ama dediğini yapıp birini kanat oyuncusu yapacağım.

Ward - Prowse benim ingilterede en sevdiğim oyunculardan biridir oyunda da gerçekten hücumda inanılmaz işler yapıyor oyun kurucu olarak da denemek lazım tabi hiç kullanmadım öyle

Gökbekten oyna talimatını okuduğum zaman ' oyuncular oyunu sahanın ortasından kurmaya çalışırlar' tarzı birşey yazıyodu abi o yüzden öyle yaptım sadece oyun kurulurken ortadan kurulsun anlamında.

Abi benim zaten en çok yapmak istediğim şey savunmayı orta sahaya yaklaştırmak rakip forvetler hızlı olmayınca deniyorum bazen ama peter crouch bile deli gibi savunma arkasına sarktığından vazgeçtim.Bursa -Bjk maçını izledin mi bilmiyorum ama beşiktaşın orda yapıtğı rakibi bozma işlemini uygulamayı çok isterim açıkçası.O presin en büyük etmeni bence escude ve sivok un orta sahaya yakın oynamalarıydı

Senin söylediğin rollerini deneyip geri dönüş yapacağım en kısa zamanda tekrar çok teşekkürler :)

LifeYourself
25.Ocak.2014, 02:42
Direktiflerin bana göre boş olanları göbekten oynayı iptal et, dalmak yerine ayakta savunsan daha iyi olur.Markajı yapıcak kaliteli oyuncuların yoksa lige göre kaldır onu.Takıma fazla serbestlik verme disiplinli oynasınlar.Akıcılığı dengeli yapıp tempoyuda düşür.Havadan orta ve rakip savunmanın üstüne gitmeyi iptal et.
Defansı ileriye çıkarttın madem(ki tavsiye etmem) ofsayt taktiğini kullan.Sonra birde geniş alanda oyna.
Savaşçıyıda defansif oyun kurucu yapmanı öneririm savunma ayarlı olarak yap önce.Fazla gömülürse defansın içine desteğe çevirirsin.Oyun kurucu yerine serbest oyuncuya çevirmeni öneririm 10 numaranıda.

Walter Sakana
25.Ocak.2014, 03:28
@legolasaragorns

abi kanatlar hakkında dediklerini ben de çok düşündüm.ama ben bu olaya biraz farklı bakıyorum . İKE oyuncunun orta açması lazım değil mi abi mesela şu anki Beşiktaş ? Benim pivot santraforumu kullanmakta asıl amacım duvar görevi yaptırmak istemem.iKE oyuncularımla duvar pasına girsin.Bunda biraz başarılı oldum 18 maçta 6 asisti var Mitroviçin .ama dediğini yapıp birini kanat oyuncusu yapacağım.

Kanat oyuncularıyla ilgili düşüncen güzel ama oyuncuların maç motorunda bu içe kateden oyuncu rolünü pek iyi yapabildiklerini düşünmüyorum. Bu roldeki oyuncu rakip ceza alanına çapraz dalması gerekirken oyunda anlamsız paralel bir koşu yapıyor. Ben hiç bir versiyonda verim alamadım. O yüzden eski versiyonlarda bu rolü versem de "içe katet" komutunu kaldırıp "kanallara hareketlen" komutunu verirdim. O şekilde bir nebze daha çok benziyor gerçektekine. Bu rol Cristiano Ronaldo'nun oyun anlayışını yansıtmalı.

Dediğin gibi yapıyorlarsa sorun yok. Normalde ben Pivot Santafor'u da önermiyorum, o daha çok vasat veya küçük takımların forvetlerine uygun bir rol. Diyeceksin Chelsea'de Drogba o rolde oynuyordu. Hayır, bence Drogba'nın rolü Deep Lying Forward yani şimdiki çevirisiyle Yardımcı Forvetti.

Ward - Prowse benim ingilterede en sevdiğim oyunculardan biridir oyunda da gerçekten hücumda inanılmaz işler yapıyor oyun kurucu olarak da denemek lazım tabi hiç kullanmadım öyle

Yok yanlış anladın. Oyun kurucu olarak kullan demedim, hücum rolünde oynatmak lazım demek istedim.

Gökbekten oyna talimatını okuduğum zaman ' oyuncular oyunu sahanın ortasından kurmaya çalışırlar' tarzı birşey yazıyodu abi o yüzden öyle yaptım sadece oyun kurulurken ortadan kurulsun anlamında.

Göbekten oyna deyince rakip savunmayı göbekten delmeye çalışırlar. Kanattan dersen kanattan açmaya çalışırlar. Pivot Santrafor oynatıp göbekten gitmeyi pek mantıklı bulmuyorum açıkçası ama sen de o talimatı yanlış anladığını belirtmişsin zaten.

Abi benim zaten en çok yapmak istediğim şey savunmayı orta sahaya yaklaştırmak rakip forvetler hızlı olmayınca deniyorum bazen ama peter crouch bile deli gibi savunma arkasına sarktığından vazgeçtim.Bursa -Bjk maçını izledin mi bilmiyorum ama beşiktaşın orda yapıtğı rakibi bozma işlemini uygulamayı çok isterim açıkçası.O presin en büyük etmeni bence escude ve sivok un orta sahaya yakın oynamalarıydı

Premier ligde zor. Her takımda hızlı hücum silahları var ve kadronu önce devlerin seviyesine getirmen lazım bunu yapabilmek için. Crouch bile diyorsun ama hızlanması 4 olsa da hızı 14 adamın :)

Presi hücum ve orta saha oyuncularına yaptır, savunma oyuncularına tam tersine az pres yaptır. Bak o zaman daha sağlam bir savunma hattın olur.

Senin söylediğin rollerini deneyip geri dönüş yapacağım en kısa zamanda tekrar çok teşekkürler :)

Life Yourself'in söylediklerini de deneyebilirsin, ustam olur kendisi :)

legolasaragorns
25.Ocak.2014, 04:16
her ikinize de çok teşekkür ediyorum abiler. söylediklerinizle ve birazda kendi bildiklerimi kapatarak Manchester deplasmanında inanılmaz bi galibiyet aldım.resim atacam bazı istatistikler belki sizin seviyenizdekilere kötü gibi gelebililr ama maç baştan sona istediğim gibi geçti :) Rakibin topla oynamasına izin vermekten başka çarem yoktu ben de kontra futbolu oynadım.ceza sahama yaklaştırmadan oyunu yarı sahamda sıkıştırıp 2 golle bitirdim işi :)

http://i.hizliresim.com/wLgXEa.jpg (http://hizliresim.com/wLgXEa)

LifeYourself
25.Ocak.2014, 04:43
Ayrıca bana göre başarı taktikle birlikte takımın uyumuyla da alakalı bir durum.Bunla ilgili başka bir arkadaşa şunları yazmıştım :)

Taktik falan bunlar bana göre bir yerden sonra önemsiz şeyler.
Ben 2-1DOS-4-2-1 oynuyorum.Evet oradaki 2 bildiğiniz 2'li defans.
Benim için asıl önemli nokta ilk başta takım uyumudur ve sonra takım çalışması.Bunu nasıl yapıcaz?
İlk başta hazırlık dönemini ne kadar iyi geçirirseniz o kadar devleşirsiniz.Transfer konusuna değinmiyeceğim.Bu oyunu kaç yıldır oynuyoruz.Hepimiz bir şekilde takım kurarız zaten.Takımı kurduktan sonra direk antreman sekmesine geçiyoruz.Antreman sekmesinde ilk işimiz seçtiğimiz 3 taktiği takımın öğrenmesi ve kondisyon yüklemek.Fakat maç öncesi antremanın yüzdesini son tike kadar arttırın.
http://imageshack.com/a/img138/29/zxze.jpg
Takım taktiği kavradığı anda 2. aşamaya geçiyorum.Takım çalışması ve uyumunu fullemek.Takım uyumu zaten ana sekmende gözüküyor.Çalışmasını ise maçta analiz edersin.Artık en yeteneksiz oyuncuların bile sıkışık anlarda doğru yerlere pas atmaya başlarlar.Çünkü abisi, kardeşi oradadır.Birbirleriyle çok iyi anlaşmaya başlar takım.Her şey su gibi akıp gider.O zaman takım çalışmasıda fullenmiş demektir.
http://imageshack.com/a/img12/3445/1jl7.jpg
3. Aşama ise senin oyun anlayışına göre artık sana kalmış bir şey.Ben güçlü bir takım oluşturduğumdan artık hüc.hareketi çalıştırıyorum genelde.
http://imageshack.com/a/img89/2171/b16m.jpg
Sonra bir diğer önemli nokta röportajlardır.Basın mensupları ile konuşurken iddaalı olmalısın.Rakipler sana laf sokmadığı sürece sen onlara laf sokma.Rakip sana laf soktuğu anda takımının onlara günlerini göstereceği tarzda konuşursan genelde takımın gaza gelir.Tabi bunda takım kişiliğide önemli faktör.Maç içi konuşmalarında özellikle devre arasında asistan çok iyi konuşuyor takımda.Maç başı ve sonu sana kalmış.

Tekrar başa dönersek dediğim gibi taktik en son düşüncen olsun başarısızlıkta.Çünkü oyun motoru o kadar ilginçleştiki artık istersen en kral taktiği koy oyun seni yenmek istiyorsa yener.

Life Yourself'in söylediklerini de deneyebilirsin, ustam olur kendisi :)
Est. hocam.Ne yaptın yav :zuhaha

Walter Sakana
25.Ocak.2014, 04:58
Est. hocam.Ne yaptın yav :zuhaha

tabi, fm2009'da senin taktikle oynamıştım kaç sezon unuttun mu? :n:

jevox06
25.Ocak.2014, 13:33
Niye 4-2-3-1 oynuyosun ki. Hiç bu dizilimde ısrar etme bence. Daha dengeli bir dizilim seç. 4-2-3-1 bu sene hiç yararlı değil.

kasım akdemir
25.Ocak.2014, 17:02
@walter @lifeyourself

üstadlar yazdıklarınızı nefes almadan okuyorum. Müthişsiniz gerçekten...Saygılar...

taktikteknik16
25.Ocak.2014, 19:52
Taktiğim bu. Oynatmak istediğim futbol; Ersun Hoca gibi önde basan, topu çokçabuk hücuma getiren, beklerin aktif kullanıldığı vb.
Bunların doğrultusunda böyle bi taktik yaptım. Bu doğrultuda sizden görüş & öneri bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/eNgvng.jpg

taktikteknik16
25.Ocak.2014, 20:56
Neler yapmalıyım sizce ya da eksikler neler?

legolasaragorns
26.Ocak.2014, 00:43
@lifeyourself tekrar teşekkür ederim verdiğin bilgiler için :)

@jevox06 kardeşim çünkü bu benim takıntım.en beğendiğim takımlar (arsenal-dortmund) 4-2-3-1 oynadığı için ben de diretiyorum.2li Dos oynayınca çok başarılı oluyorum evet ama dediğim gibi takıntı işte bu :)

osman erbil
26.Ocak.2014, 03:21
http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/146891-nezzas-4-3-3-tactic.html

Bu sitedeki taktiği bir denemenizi öneririm.

osman erbil
26.Ocak.2014, 03:23
http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/146891-nezzas-4-3-3-tactic.html

Bu taktiği bir deneyin bakalım.

sancak319
26.Ocak.2014, 16:39
Bazı oyuncularım iş yükü yüzünden memnun değil ve gittikçe moralleri düşüyor daha çabuk yoruluyor.Bu iş yükü denilen şeyi nasıl düşürebilirim????

tatangalaroley
27.Ocak.2014, 02:50
Oyunda ki elle tutulur tek taktik bence jassar bomb away 14.2.1 onu dene.

Cartmanez
27.Ocak.2014, 06:44
2026 yılındayım. Bu yıla kadar geldim hala duran top savunmayı beceremiyorum. Bir yılda ligde 25 gol yiyorsam 20'si kesinlikle duran top oluyor. Avrupa'da Barcelona'yla oynuyorum 4 gol yiyorum 4'ü de duran top. Geliyorum ankaraspor ile oynuyorum kupada 3 duran top 3 gol. Maç öncesi antrenmanında 5 yıldır duran top çalıştırıyorum. Yine de çözemiyorum bu sorunu. Nedir bunun ilacı?

timmksk
27.Ocak.2014, 14:29
fm sürümüm 14.1.3
bu jassar away 14.2.1 sürümü için sanırım.
Bende etkili olurmu taktik?

tatangalaroley
27.Ocak.2014, 15:10
Sürümün 14.1.3 ise yukarıda verilen şu taktik en iyisi.

http://www.fm-base.co.uk/forum/share...-3-tactic.html

aytekin79
27.Ocak.2014, 15:54
Merhaba
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. Taktiğinde Hücum + Akıcı demişsin
Defansı ortasahaya yaklaştırarak ve bekleri de ileri çıkartarak oyunun rakip sahada oynanmasını istiyorsun anladığım kadarıyla. Benim tavsiyem yüksek tempo seçeneği yerine yavaş tempo + sakin oyna + topa sahip ol dersen daha faydalı olacağını düşünüyorum,böylelikle pas hataların azalacaktır, atakları heba etmemiş olacaklar böylece. Bunun yanında Katı oyun anlayışı benimsemen ve forvetine Destek rolü verip taktiğini denemeni tavsiye ederim. Sonuçları paylaşabilirsen ayrıca sevinirim. Kolay gelsin

timmksk
27.Ocak.2014, 19:30
Sürümün 14.1.3 ise yukarıda verilen şu taktik en iyisi.

http://www.fm-base.co.uk/forum/share...-3-tactic.html

Verdiğin link açılmıyor

taktikteknik16
27.Ocak.2014, 19:30
Cevabın için teşekkür ediyorum. Ben bi süre konuya cevap gelmeyince dizilişte, rollerde falan oynamalar yapıp bi taktik yaptım.

http://i.hizliresim.com/x3YrLj.jpg

Takımımın şu anda gol sıkıntısı yok bi şekilde golü buluyoruz ancak savunmada sıkıntı var. Puan kaybı yaşadığım maçların %90'ında öne geçtim ancak skoru bi türlü koruyamadım. Dediğin direktifleri Golleri bulduktan sonra skoru korumak amacıyla deneyebilirim.

Buda aldığım sonuçlar
http://i.hizliresim.com/eW1BkE.jpg

http://i.hizliresim.com/xRomko.jpg

Puan durumu
http://i.hizliresim.com/e5MPgq.jpg

aytekin79
27.Ocak.2014, 21:40
Kanatları ileri almakla iyi yapmışsın. Yanlız benim tavsiyem ortasahada 2 savaşçı ortaha o bölgede sıkıntı yaratabilir. Tavsiyem ortasaha 3 lüsünü 1 savunma - 1 Destek - 1 Hücum olacak şekilde ayarlaman. Böylelikle ortalama pozisyonlarda ortasahada orta 3 lüyü üçgen gibi dizilmiş şekilde sahaya yaymış olursun . Oyun kurucu rolünü verebilirsin Emre için , ayrıca Emre MCR rolü değişmesin derim. Oyunu kurarken Kuyt ile oynama ihtimali daha yüksek olur bölgesi itibari ile böylelikle. Meireless için de ikiyönlü ortasaha deyip taktiği bir de öyle denermisiniz .Ayrıca akıcılığı dengeye çekermisiniz . Sonuçları bekliyorum umarım işe yarar :)

taktikteknik16
28.Ocak.2014, 00:18
Kanatları ileri almakla iyi yapmışsın. Yanlız benim tavsiyem ortasahada 2 savaşçı ortaha o bölgede sıkıntı yaratabilir. Tavsiyem ortasaha 3 lüsünü 1 savunma - 1 Destek - 1 Hücum olacak şekilde ayarlaman. Böylelikle ortalama pozisyonlarda ortasahada orta 3 lüyü üçgen gibi dizilmiş şekilde sahaya yaymış olursun . Oyun kurucu rolünü verebilirsin Emre için , ayrıca Emre MCR rolü değişmesin derim. Oyunu kurarken Kuyt ile oynama ihtimali daha yüksek olur bölgesi itibari ile böylelikle. Meireless için de ikiyönlü ortasaha deyip taktiği bir de öyle denermisiniz .Ayrıca akıcılığı dengeye çekermisiniz . Sonuçları bekliyorum umarım işe yarar :)

Önerileriniz için teşekkür ederim, dediklerinizi uyguladım. Sonuçları yarın atarım.

timmksk
28.Ocak.2014, 01:37
ok adamım yeni ayıktım üstteki taktiği :D

aytekin79
28.Ocak.2014, 11:27
Hiç düşünmeden bu taktiği kullanabilirsiniz , 14.1.3 için en iyi taktiktir. Oyundan keyif aldıracağına eminim. Özellikle STR rolündeki adamınızın yaptığı asist sayıları inanılmaz yüksek oluyor :icon_cool:

:yildiz:BUYRUN TAKTİK:yildiz:

http://www.mediafire.com/download/ggi32cp04cnzxgx/truly%20tiki-taka%20by%20kun.tac

fmhastasi
28.Ocak.2014, 12:47
4-4-2 oyna

nannar
28.Ocak.2014, 12:57
herkes en iyi taktik diye paylaşıyor mübarek :) bana kalırsa şu ana kadar FM 2014'te en iyi taktik ortada yok.... Oyunda eski serilere göre bir gariplik var ama vakit bulamadığım için çözemedim. Vaktim olursa ve onu çözersem taktik yayınlayacağım inşallah bahardan önce...

osman erbil
28.Ocak.2014, 13:53
Merhaba arkadaşlar Galatasarayı aldım ve hangi taktiği denesem bilemedim 4-3-1-2 taktiği denedim tutmadı hanovera 3-1 yenildim hani şut oranım falanda kötü topla oynama oranım %39larda fm 13 le ne kariyerler yaptım çokta iyi oldu fakat fm 14 direktifleriyle birlikte bir taktik uyduramadım bana bir taktik önerirmisiniz

Galatasaray için bir taktik verirseniz sevinirim yenemediğim her maç için oyunu suçluyorum :smismileyiw2: Çıldırmak üzereyim .

Şu taktiklerden sana uygun olanı denemeni öneririm.

http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/145479-thecodfathers-simple-4-4-2-114-points-2-cups.html

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=2593772#post2593772

http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2014-tactics/146981-man-city-4-4-1-1-success-story.html

aytekin79
28.Ocak.2014, 15:12
herkes en iyi taktik diye paylaşıyor mübarek :) bana kalırsa şu ana kadar FM 2014'te en iyi taktik ortada yok.... Oyunda eski serilere göre bir gariplik var ama vakit bulamadığım için çözemedim. Vaktim olursa ve onu çözersem taktik yayınlayacağım inşallah bahardan önce...

Hocam bu taktiği yapan çocuk kör oldu :D Şaka bir tarafa 14.1.3 için neredeyse hileli diyebileceğim ,850 beğeni alan bir taktiktir .

Buyrun taktiğin orjinal linki (http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/147408-truly-tiki-taka-kun.html)

Yanlız o linkte taktik 14.2 ayarlı olduğu için (ki sadece 14.1.3 lü versiyonlusu için üstte söylediklerim) bende hala mevcut olan 14.1.3 versiyonlusunu kendim upload edip paylaştım arkadaş ile

Ayrıca korner bug 'ı var ki taktikte , efsane :D Umarım arkadaş dener de işini görür

ELeNiX
28.Ocak.2014, 15:31
arkadaşlar taktiğim 14.2.2 versiyonunda da işe yaramaktadır deneyip dönüş yapmanızı bekliyorum

jevox06
28.Ocak.2014, 15:35

Ya hocam işte GRID gibi bi taktik daha çıkmadı işte de idare eden bir iki taktik dolaşıyo piyasada.

legolasaragorns
28.Ocak.2014, 17:34
@ walter sakana

abim beşiktaş kariyerim için taktik yaptım ama senden yardımlarını isteyeceğim değişmesi gereken yanlış olan ya da değişse daha iyi olan bişey varsa söylersen sevinirim.

jem karacan ve pektemeğin görevlerinde çok kararsızım jem karacan iki yönlü mü yapsam bilemedim

bir de gs fb deplasmanında falan ne tarz bi oyun benimsemeliyim kormadan saldırayım mı bu takımda yoksa kontra falan mı kovalayayım ?

http://i.hizliresim.com/ey5qMk.jpg (http://hizliresim.com/ey5qMk)

http://i.hizliresim.com/K6PN20.jpg (http://hizliresim.com/K6PN20)

Walter Sakana
28.Ocak.2014, 18:18
@legolasaragorns

Öncelikle önerim savunmayı daha da öne çıkarman. İyice orta sahaya yanaştırırsan hem orta saha ile savunma arasındaki boşluk daha iyi kapanır (dolayısıyla beklerle kanatlar arasındaki de) hem de yaptırdığın pres daha etkili olur. Ayrıca ofsayt taktiği uyguluyorsun, o açıdan da daha faydalı olur.

Jem Karacan iki yönlü orta saha profiline sahip. Yaratıcılığı pek yüksek olmadığından oyun kurucu görevi için pek uygun değil. Bence savaşçı orta saha rolünde oynatırsan bu sistemde daha faydalı olur. Ayrıca kendisine "kısa pas" ve "daha risksiz pas" talimatları vermeni tavsiye ederim.

Topa sahip olmak istiyorsan "kısa pas" ve "daha risksiz pas" direktifini hücumlarda pozisyon yaratma görevi olanlar dışındaki tüm oyuncularına verebilirsin. Özellikle kaleci dahil savunma hattındaki tüm oyunculara bu talimatları verirsen topa sahip olma oranını ciddi şekilde arttırabilirsin (defanstan kısa pasla çık komutu vermişsin ama bu dediğimi de yap sen). Tabi tempoyu düşürüp kısa pas yaparak topa sahip olma oranını arttırırken rakibin de daha iyi savunma yapmasına olanak tanırsın ve daha zor net pozisyon bulursun onu da ekleyeyim.

Forvet arkasındaki oyuncuya daha sık ileri çıkmasını söyleyerek hücumlarda ceza alanında daha fazla pas seçeneğin olmasını sağlayabilirsin.

Mustafa Pektemek'e verdiğin rol uygun ama bu sistem (kontrollü hücum) için yaratıcı forvet daha uygun olabilir.

Not: takım komutlarından kısa pas komutu verdiğin zaman bütün oyuncular aynı derecede kısa pas komutu almış olmaz. Eski barlı sistemi hatırlarsan talimatları 1 le 20 arasında veriyorduk; her rol için verilen pas mesafesi birbirinden farklıdır. Sen takım komutlarından "kısa pas" seçtiğinde oyunculara "nomalden daha kısa mesafeli paslar atın" talimatı vermiş oluyorsun. Yani atıyorum X rolündeki oyununun pas mesafesi normalde 14 ise 11'e, Y rolündeki oyuncunun 5 ise 2'ye düşmüş oluyor. Zaten orjinal dilde oynarken "shorter passing" olarak yani "daha kısa -mesafeli- paslaşma" olarak geçiyor bu komut.

Bahsettiğin tarz zorlu maçlarda sadece oyun anlayışını değiştir bence. Yani Kontrol yerine Standart veya duruma göre Kontra gibi... Baktın çok pozisyon veriyorsun o zaman savunmayı biraz daha geriye çekersin.

Şu an taktiğe yatkınlık düzeyi çok düşük. İlk başlarda hemen süper bir oyun bekleme. Keşke hazırlık döneminde bol bol hazırlık maçı ve gerekli antrenmanları yapıp bu düzeyi iyice arttırsaydın. Kötü sonuçlar moral düşürür, düşük moral de kötü sonuçları getirir. Umarım iyi sonuçlar alırsın...

Walter Sakana
28.Ocak.2014, 18:29
Alternatif olarak önceki söylediklerimle tezat olacak belki ama beklere hücum görevi verip kanatlara destek görevi vererek oyuncuların birbirine daha yakın oynamasını sağlayabilirsin. Beklerin de hücumun içinde olmasıyla 3.bölgede pas trafiğini daha da canlandırabilirsin. Ama ön libero olmadığından biraz riskli tabi. Fakat Beşiktaş'ı yönetiyorsan bu tarz riskleri alacaksın. Orta sahadeki savunma görevli oyuncunun ön libero bölgesini ne kadar iyi kapatabileceği önemli. Yanında savaşçı orta saha oynatmanın faydası olur bu durumda.

Kontrollü hücum seçtiğin için kanatların sürekli çizgiye inip orta yapmalarının bir anlamı yok. O, hücum anlayışında oynadığın zaman daha mantıklı.

Bu dediklerimi yaparsan o zaman beklere "daha az pres yap" talimatı vermeni öneririm. Hücuma çıktıklarında dönüşte gidip rakibe önde basarlarsa kanattan çok atak yersin çünkü. Ayrıca sık sık hücuma çıkacaklarından çok fazla yorulurlar.

timmksk
28.Ocak.2014, 19:40
önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
Aytekin79 şimdi denemeye başlıyorum taktiğini.
Jevox aynen Grid sistem gibi gelmedi bir daha da zor gelir :) çünkü grid sistem kaydıraç taktik üzerinden tasarlanmıştı.Fakat oyunda taktik sistemi tamamen değişmiş bulunmakta bu da Grid Sistemi imkansız hale getiriyor.

Walter Sakana
28.Ocak.2014, 19:58
Taktiği planlarken;

Kimler savunma yapacak: En az 3 kişi takım hücumdayken dahi geride kalmalıdır. Böylelikle kaptırılan top sonrası rakibin hızlı atağını karşılama şansı olur. Genelde 2 stoper ile önlibero ya da orta saha ya da bek oyuncularından biri tercih edilir. Savunma görevindeki oyuncular takım savunmadayken defansa maksimum destek verirler.

Kimler hücum yapacak: Bu sayı değişkendir ve oyun anlayışına bağlıdır. Kapılan top sonrası kontratağa çıkıldığında ileride topla buluşmaya hazır hücumcular ne kadar fazla sayıda olursa hücumun golle sonuçlanma şansı da o kadar fazla olur. Hücum görevindeki oyuncular takım hücumdayken atağa maksimum destek verirler.

Kimler destek verecek: Bu sayı da oyun anlayışına bağlı olarak değişkendir. Bu daha çok yerleşik hücum ile yerleşik savunma sırasında hangi oyuncuların hücuma veya savunmaya destek vereceklerini belirler. Hücumda ve savunmada çoğalmayı sağlar. Bu görevdeki oyuncular hücuma da savunmaya da eşit oranda destek verirler. Ama bu destek hiçbir zaman "maksimum" seviyede değildir.

Kimler oyun kuracak: Bunu oyun kurucu (yaratıcı) olarak düşünmeyin. Hangi oyuncular topu hücumda istediğimiz bölgelere aktaracak onu belirlemek olarak düşünün. Mesela kaleciden topu defansa dağıtmasını istediğimizde o da bir oyun kurma görevi üstlenmiş oluyor ama takımın oyun kurucusu değil. Pas akışını sağlamak için bu tür oyuncuları iyi belirlemek çok önemli. Bu aşamada her mevkiden birer oyuncu seçilebilir. Topu savunmaya aktaracak (kaleci), savunmadan orta sahaya aktaracak (stoper veya bek), orta sahadan kanatlara veya forvet arkasına aktaracak (orta saha veya ön libero veya kenar orta saha) ve oralardan hücum bölgesine aktaracak (kanat, ofansif orta saha veya yardımcı forvet) oyuncular seçilebilir.

Peki bu oyun kurma görevini nasıl vereceğiz? Oyuncu direktiflerinden "kısa pas-dikine pas" ile "riskli pas-risksiz pas" ve takım komutlarından "hücuma kalkış şekli" başlığı altındaki talimatları kullanarak ve oyuncu rollerini de gözönüne alarak.

Kimler gol atacak: Hemen akla forvetler geliyor ama bu, oyun sisteminize göre değişebilir. Ronaldo tarzı içe kateden kanat oyuncunuz olabilir, forvet arkasında oynayan gizli forvetiniz olabilir vs... Önemli olan hücumlarda son noktada topu buluşturacağınız, son vuruşları yapacak en az 1 oyuncuyu iyi belirlemek lazım. Tabi sadece hareketli hücumları düşünmeyin. Duran toplarda ileri çıkan stoperleriniz de bu konuda önemli silahlarınız olabilir. Hatta uzaktan etkili şutları olan orta saha oyuncunuz da olabilir. Kilit nokta, gol atma potansiyeli olan isimleri gerekli yerlerde topla buluşturmak.

Kanat oyuncuları çizgiye inip orta mı yapıyor? O zaman forvetimiz ve geriden gelecek ofansif orta saha oyuncularımızın topla buluşması lazım. Bu oyunculara da doğru rolleri vermek lazım ki o ortalar yapılırken doğru zamanda doğru yerde olabilsinler. Forvetimiz havadan etkiliyse "havadan orta yap" değilse "yerden sert orta yap" talimatlarını vermek gerekir. Kanat oyuncularına ortaları nereye doğru yapacaklarını söylemek gerekir. Tüm bunları doğru planladığınızda gol şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Nasıl savunacağız ve nasıl hücum edeceğiz?

Göbekten sağlam savunma yapmak istiyorsak ön libero ve orta sahadaki oyuncuların savunmaya yardım etmesini sağlamamız gerekir. Ayrıca "dar alanda oyna" talimatıyla beklerin ve kanat oyuncularının ortaya yanaşmasını sağlayabiliriz.

Kanatları iyi kapatmak istiyorsak o zaman kanat oyuncularının beklere yardım etmesini sağlamamız gerekir.

Aynı şekilde;

Göbekten hücum etmek istiyorsak orta saha ve forvet arkası oyuncuların hücuma katılmalarını ya da kanat oyuncularının içe katetmesini sağlamamız gerekir. Gene "dar alanda oyna" talimatıyla kenar oyuncularının ortaya yanaşmasını sağlayabilir veya tam tersi, sahaya geniş yayılarak rakip savunmacıları kanatlara doğru çekip göbekten boşluk bulmayı amaçlayabiliriz.

Kanatlardan hücum etmek istiyorsak beklerin de hücuma katılmasını sağlamamız, ayrıca kanat ortalarının etkili olabilmesi için rakip ceza alanında yeterli sayıda oyuncu bulundurmamız gerekir.

Bunlar dışında, diyelim ki kontra oynatıyoruz. Savunmanın topu nasıl uzaklaştıracağı yani topun savunmadan nasıl çıkacağı önemli. Kanatlara doğru uzaklaştıracaklar ama kanatta oyuncumuz yok... ne anladık o zaman? Tüm bunları iyi planlamak gerekiyor. Savunmadan toplar kanatlara doğru uzaklaştırılacaksa o zaman kanatlarda topu hücuma taşıyacak oyuncu bulundurmamız gerekir ki etkili kontraya çıkabilelim.

Ana hedef "çoğalmak" olmalı. Savunmada da hücumda da iyi çoğalırsak zor gol yer kolay gol atarız.

Oyunculara ne kadar ekstra görev verirseniz üzerlerindeki yük o kadar artar ve performansları olumsuz yönde etkilenir. Misal; ön liberodaki oyuncuya savaşçı orta saha rolü verdiniz ayrıca bireysel talimatlarda adam markajı görevi verip bir de oyun kurmasını istediniz. Yani, oyuncu bir yandan markaj yapmakla görevli, bir yandan önde pres yapmakla görevli ve bir yandan da oyunu kurmakla görevli. Ne kadar verimli olabilir? Normal şartlarda bu roldeki oyuncunun görevi "presle rakibi hataya zorlayıp topu kazanmak ve en yakın takım arkadaşına aktarmaktır". Ama bahsettiğim şekilde olduğunda hangi birine yetişecek?

O yüzden oyuncunun görevlerini sadeleştirmek ve 1 ana 1 de yardımcı görev vermek ondan daha iyi bir verim almanızı sağlar. Mesela;

forvete: top bizdeyken gol ara (ana görev), top rakipteyken savunmaya pres yap (yardımcı görev)
kanat oyuncusuna: çizgiden top taşıyıp orta yap (ana görev), rakip beklerin hücuma çıkmasını engelle (yardımcı görev)
stopere: top rakipteyken savunma yap (ana görev), topu savunmadan orta sahaya aktar (yardımcı görev)

gibi...

legolasaragorns
28.Ocak.2014, 20:25
çok teşekkürler abicim dediklerini uygulayacağım.aslında oyunu kurunca ilk taktikleri ekledim sonra 2 hafta kondisyon çalıştırdım ve devamı hep taktiklerdi antremanların.5 tane hazırlık maçı yaptım takım alışamadı bi türlü ve maçlarda en çok dikkatimi çeken şey savunma arkasına atılan toplar oldu

aytekin79
28.Ocak.2014, 20:47
önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
Aytekin79 şimdi denemeye başlıyorum taktiğini.
Jevox aynen Grid sistem gibi gelmedi bir daha da zor gelir :) çünkü grid sistem kaydıraç taktik üzerinden tasarlanmıştı.Fakat oyunda taktik sistemi tamamen değişmiş bulunmakta bu da Grid Sistemi imkansız hale getiriyor.

Merakla bekliyorum sonuçlarını :)

Namzet
29.Ocak.2014, 00:58
Öncelikle iyi forumlar,bu seride kornerden çok canım yanıyor iyi oynadığım maçta 1 gol atsam kornerden,frikikten inanılmaz kötü goller yiyorum puan kaybediyorum,çok şey denedim başaramadım,önerilerinizi bekliyorum.

sancak319
29.Ocak.2014, 02:22
Kadro ve Diziliş

http://i.imgur.com/6H41Aqj.png?1

Takım Direktifleri

http://i.imgur.com/pG1mEbi.png?1

Antrenman

http://i.imgur.com/yA77eUk.png?1

Kadromun iyi olmasına rağmen arada sırada galibiyet alıyorum.Frankfurt'a 5-2,Mainz'e 1-0 yenildim,şampiyonlar liginde ise Maribor'u zar zor 90+3'te attığım golle 3-2 yendim.
Takımım aşırı derecede çok fazla pas hatası yapıyor savunmaları çok kötü hep adam kaçırıyorlar.
Lewandowski'nin özellikleri çok iyi olmasına rağmen çok gol kaçırıyor.
Taktikte ve Direktiflerde mi sorun yoksa oyuncularda mı anlayamadım.Eğer Direktiflerde hata yapmışsam söylermisiniz çok sıkıldım artık.

caner9292
29.Ocak.2014, 03:02
bi süre sonra rakiplerin kanatlardan gelip içe kat ederek gol bulmaya başlayacaklar hatta başlamış olmalılar :)

caner9292
29.Ocak.2014, 03:05
antrenmandan antrenör görevlerini kontrol et.gerekiyosa yeni personel al.

caner9292
29.Ocak.2014, 03:15
hocam genel olarak bu serinin büyük sıkıntılarından bu.ben yeni versiyonda düzelmesini bekliyorum bu durumun.

Selim Atalay
29.Ocak.2014, 03:46
Bunun üzerinde çalışıyorum. Eğer hucum ve savunma olarak başarı elde edersem bunu paylaşacağım hocam :)

Cartmanez
29.Ocak.2014, 05:39
Her iki direğe de ikişer oyuncu koydum gol sayısı azaldı ama yine de yediğim gollerin %80'i kornerden-fririkikten.

ReaList
29.Ocak.2014, 07:29
Maalesef bu durumda isteğini gerçekleştirecek tek kişi yapımcı firma Ertan. Bu durum tamamen maç motoruyla alakalı bir durum. Duran Topları etkili oyuncuların tamamen döktürdüğü bir oyun senaryosu mevcut. Örneğin bende Hakan Çalhanoğlu'nun Kornerleri ve Duran Topları oldukça yüksek, Kornerden yaptığı asistlerin, Duran Toplardan attığı gollerin haddi hesabı yok.

timmksk
29.Ocak.2014, 13:55
@Walter, gerçekten paylaştığın bilgiler rehber niteliğinde.bu yazılarını bilgisayar arşivime koyuyorum tekrar tekrar faydalanmak için.Teşekkürler dostum

sancak319
29.Ocak.2014, 14:13
Antrenör görevleriyle bir alakası yok gibime geliyor dediğin yere girdim baktım birşey bulamadım.Benim sorunum bazı futbolcularım şikayetçi iş yükü çok ağırmış bunu normal seviyeye nasıl düşürebilirim çok karmaşık antrenman bölümü.

yesbaby28
29.Ocak.2014, 14:14
Arkadaşlar Süper Lig'e yeni çıktım Giresunsor'la.Acaba hücummu oynatsam yada Kontra üzerine rekipten aldığım toplarla golmü denesem bilemedim.Bana kontra daha iyi geldi ama direktileri ne yapmalıyım sizce..?

Namzet
29.Ocak.2014, 14:23
Anlıyorum ama durum bende çok anormal eskidende yerdim bu kadar duran top golü artık oyuncularım kk atmaya başladı:D

..JoaQuiN..
29.Ocak.2014, 14:41
hocam o oyunculara ek antrenman vermişşsindir.
Onları iptal et düzelir.

yesbaby28
29.Ocak.2014, 15:10
direktiflerin çok uyumsuz olmuş bence topa sahip ol,kısa pas demişsin tempoyu yüksek tutmuşsun.tempyu düşürmen daha mantıklı.daha az tempoda daha az pas hatası yaparsın.yüksek tempoda pas hataları artar bence...

sancak319
29.Ocak.2014, 19:18
Dediğin gibi yaptım ilk maçlar iyiydi ama hala pas hataları var ve yine çok gol yiyorum neredeyse bütün maçlarım böyle geçiyor.Hızlı tempo yapsam kısa pas ve topa sahip olmak yerine hücuma odaklanı seçmek zorunda kalıyorum.

sancak319
29.Ocak.2014, 19:18
Hmm hiç aklıma gelmemişti

Emir_34
30.Ocak.2014, 18:58
@perpetua Abi buyuk takimlarla oynarken senin taktigini kullaniyorum ama nedense 1-0 yeniliyorum buyuk maclarda bir tek sevilla ile 1-1 kaldim diger takimlarla oynadigimda 1-0 yenildim. Yardımcı olursan cok mutly olurum :)

Emir_34
30.Ocak.2014, 20:23
Eger ağır yaptıysan veya yüksek tutuysan seviyeyi oyuncular şikayetçi oluyor hatta sakatlanmaya neden oluyor .

Emir_34
30.Ocak.2014, 20:40
Taktik

Arkadaşım öncelikle taktikte rollerin yanlış . Mesela 3 savunma yapıp 2 destek yaparsan zaten geride kim kalıyor kı hıc kımse . Doğal olarak 5 gol yersın bence standart , dengeli yap sonra Reus'un uzaktan sutları ıyı değilse bence onu orda oynatma . Ice kat eden oyuncunun şut , hız , dengesi ve driblingi cok iyi olursa verim alabilirsin . Birde İKE(D) ve K(D) yaparsan daha iyi olur yoksa bekler tek basına kalır . e haliye kanatlardan cok gol yersin . Eğer destek cekmeyeceksen Nuri'yi ö.l(S.) yaparak o eksiği kapatabilirsin .

Direktifler

Öncelikle cok direktif vermen iyi değil cunku hepsini uygulayınca takımın sistemi bozuluyor ve oyuncular ne yapacaklarını sasırabiliyor . Mesela topa sahip ol verdiysen kısa pası kaldır . Rakibi rahatsız et dedıysen markaj vermene gerek yok . Eger fazla kart gormek istemıyorsan topa dal yerine ayakta savun yapabilirsin .

Generl olarak bakarsak standart ve dengeli oyun yapabilrisn ve oyuncu direktiflerinden etkisiz oldugun bolumde mesela Nuri top mu kaptırıyor ona kısa pas verebilirsin . Çünkü ayarlamadıgında bazen dikine veya riskli pas atabılıyor .

ozan42
30.Ocak.2014, 21:22
Taktik

Arkadaşım öncelikle taktikte rollerin yanlış . Mesela 3 savunma yapıp 2 destek yaparsan zaten geride kim kalıyor kı hıc kımse . Doğal olarak 5 gol yersın bence standart , dengeli yap sonra Reus'un uzaktan sutları ıyı değilse bence onu orda oynatma . Ice kat eden oyuncunun şut , hız , dengesi ve driblingi cok iyi olursa verim alabilirsin . Birde İKE(D) ve K(D) yaparsan daha iyi olur yoksa bekler tek basına kalır . e haliye kanatlardan cok gol yersin . Eğer destek cekmeyeceksen Nuri'yi ö.l(S.) yaparak o eksiği kapatabilirsin .

Direktifler

Öncelikle cok direktif vermen iyi değil cunku hepsini uygulayınca takımın sistemi bozuluyor ve oyuncular ne yapacaklarını sasırabiliyor . Mesela topa sahip ol verdiysen kısa pası kaldır . Rakibi rahatsız et dedıysen markaj vermene gerek yok . Eger fazla kart gormek istemıyorsan topa dal yerine ayakta savun yapabilirsin .

Generl olarak bakarsak standart ve dengeli oyun yapabilrisn ve oyuncu direktiflerinden etkisiz oldugun bolumde mesela Nuri top mu kaptırıyor ona kısa pas verebilirsin . Çünkü ayarlamadıgında bazen dikine veya riskli pas atabılıyor .
Arkadaşım öncelikle belirttiğin bazı şeyler yanlış birkere oyundaki en iyi içeri kateden oyunculardan biri Marco Reus'dur.Belirttiğin özellikler zaten bu oyuncuda mevcut.Direktif konusunda topa sahip ol komutu kısa pas ile çakışan bir direktif değil.Topa sahip ol komutu direkt pasla çakışan bir komut.Yani topa sahip ol komutunu verdi diye kısa pas komutunu kaldırmak zorunda değil.Rakibi rahatsız etmek daha önde basmak savunmayı öne çıkarmak demektir.Kısacası daha fazla pres yapmak demektir.Daha sıkı markaj yap ise rakibine daha yakın daha olabilmek için verilen bir komuttur.Daha sıkı markaj vermezse alan markajı yapmış olur.Kısacası Rakibi rahatsız et komutu Daha sıkı markaj yap komutuyla ters düşmez 2sinide aynı anda kullanabilir.Daha önce basıp daha sıkı markaj yaptırmak aynı 2 sene önce Arenadaki Gs-Fb derbisi 3-1 biten maçta Fatih Terimin oynattığı futbol gibi.Eminim iyi niyetle yardımda bulunmak istemişsin fakat birkaç yanlışın olmuş düzeltmek istedim. :)
sancak319 nickli arkadaş sana birkaç tavsiyem olacak öncelikle tabi taktik alanında taktiğinde oynattığın 2 mc yani tam ortadakilere verdiğin roller yanlış.Bir oyuncuyu hücum bir oyuncuyu defans yapmışsın kafanda canlandır bir oyuncu ilkay topu ileri tasıyarak oyun kuruyor diğer oyuncun nuri ise tem basına kalıyor(ki defansif olacak cok zayıf)ilkay topu ilerde kaptırıyor geride tek başına defansif zaafları olan nuri kalıyor ee sonra hazin son gol :).Orta saha futbolda en önemli noktadır ortasahan kuvvetli olmak zorunda kolay kolay geçilmemeli benim önerim hücum direktifini mc oyuncusu için asla vermemen tabi dmc kullandığın zaman düşünülebilir. ben bunu tercih ediyorum.Destek kafidir.İlkay oyuncukurucu destek yanınada yedekte duran Sven Benderi savaçcı ortasaha savunma direktiflerini verebilirsin.Tabi aslında bu takım için önerdiğim bir diziliş değil fakat senin dizilişinden yola çıkalım.Dar alanda oynuyarak belki iyi savunma yapabilirsin fakat rakibin defans dengesini bozmak istiyorsan hele böyle bir dizilişle kesinlikle geniş alanda oynamalısın.Geniş alanda oynarsan hem topsuz alanda hızlı cevik kanat oyuncuların çok işe yarayabilir.Marco Reus örnek.Fakat dizilişindede sıkıntı olduğunu düşünüyorum 4-3-3- taktiği dahada oturacaktır dmc bender mc ilkay ve nuri aml reus amr jese st mitrovıc bu daha mantıklı gibi..
Birde Antremanlara değinmek istiyorum.Sürekli top kaybı yaptığını ve pas hatası yaptığını söylüyorsun takıma 1-2 hafta boyunca Top kontrol çalıştırabilirsin.Bu antremanla teknik pas becerilerine önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.Ekim ayı gelmiş hala taktiğe uyumluluk tam olarak sağlanmamış gibi uyumluluk için Taktikler çalıştırmalısın.Ek olarak topa sahip ol kısa pas talimatlarını kullanmışsın fakat ileride oynayan oyuncularına özellikle pas yaratıcılık karar verme gibi özellikleri iyi olan oyuncuları dikine oynamasını söylemelisin böylelikle daha fazla gol pozisyonu üretebilirsin

Emir_34
30.Ocak.2014, 21:51
Arkadaşım öncelikle belirttiğin bazı şeyler yanlış birkere oyundaki en iyi içeri kateden oyunculardan biri Marco Reus'dur.Belirttiğin özellikler zaten bu oyuncuda mevcut.Direktif konusunda topa sahip ol komutu kısa pas ile çakışan bir direktif değil.Topa sahip ol komutu direkt pasla çakışan bir komut.Yani topa sahip ol komutunu verdi diye kısa pas komutunu kaldırmak zorunda değil.Rakibi rahatsız etmek daha önde basmak savunmayı öne çıkarmak demektir.Kısacası daha fazla pres yapmak demektir.Daha sıkı markaj yap ise rakibine daha yakın daha olabilmek için verilen bir komuttur.Daha sıkı markaj vermezse alan markajı yapmış olur.Kısacası Rakibi rahatsız et komutu Daha sıkı markaj yap komutuyla ters düşmez 2sinide aynı anda kullanabilir.Daha önce basıp daha sıkı markaj yaptırmak aynı 2 sene önce Arenadaki Gs-Fb derbisi 3-1 biten maçta Fatih Terimin oynattığı futbol gibi.Eminim iyi niyetle yardımda bulunmak istemişsin fakat birkaç yanlışın olmuş düzeltmek istedim. :)
sancak319 nickli arkadaş sana birkaç tavsiyem olacak öncelikle tabi taktik alanında taktiğinde oynattığın 2 mc yani tam ortadakilere verdiğin roller yanlış.Bir oyuncuyu hücum bir oyuncuyu defans yapmışsın kafanda canlandır bir oyuncu ilkay topu ileri tasıyarak oyun kuruyor diğer oyuncun nuri ise tem basına kalıyor(ki defansif olacak cok zayıf)ilkay topu ilerde kaptırıyor geride tek başına defansif zaafları olan nuri kalıyor ee sonra hazin son gol :).Orta saha futbolda en önemli noktadır ortasahan kuvvetli olmak zorunda kolay kolay geçilmemeli benim önerim hücum direktifini mc oyuncusu için asla vermemen tabi dmc kullandığın zaman düşünülebilir. ben bunu tercih ediyorum.Destek kafidir.İlkay oyuncukurucu destek yanınada yedekte duran Sven Benderi savaçcı ortasaha savunma direktiflerini verebilirsin.Tabi aslında bu takım için önerdiğim bir diziliş değil fakat senin dizilişinden yola çıkalım.Dar alanda oynuyarak belki iyi savunma yapabilirsin fakat rakibin defans dengesini bozmak istiyorsan hele böyle bir dizilişle kesinlikle geniş alanda oynamalısın.Geniş alanda oynarsan hem topsuz alanda hızlı cevik kanat oyuncuların çok işe yarayabilir.Marco Reus örnek.Fakat dizilişindede sıkıntı olduğunu düşünüyorum 4-3-3- taktiği dahada oturacaktır dmc bender mc ilkay ve nuri aml reus amr jese st mitrovıc bu daha mantıklı gibi..
Birde Antremanlara değinmek istiyorum.Sürekli top kaybı yaptığını ve pas hatası yaptığını söylüyorsun takıma 1-2 hafta boyunca Top kontrol çalıştırabilirsin.Bu antremanla teknik pas becerilerine önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.Ekim ayı gelmiş hala taktiğe uyumluluk tam olarak sağlanmamış gibi uyumluluk için Taktikler çalıştırmalısın.Ek olarak topa sahip ol kısa pas talimatlarını kullanmışsın fakat ileride oynayan oyuncularına özellikle pas yaratıcılık karar verme gibi özellikleri iyi olan oyuncuları dikine oynamasını söylemelisin böylelikle daha fazla gol pozisyonu üretebilirsin

Hatamı düzelttiğin için sağol ama ben her türlü başarılı taktiği denememe rağmen bir türlü sistemi oturtamadım :)

sancak319
30.Ocak.2014, 21:59
Takım anca anca alıştı taktiğe bayern münihi evimde 1-0 yendim ama 8/4 şutum vardı onların ise 22/11 deplasmanda oynamalarına rağmen bayağı çok şut çekmişler.Şimdide benimkiler şut çekemiyor hadi hayırlısı :D

LegioNaokiGenzo
30.Ocak.2014, 22:02
Arigato Sacchi' yi kullan ben onu kullandım 13 te baya iyiydi. Mart 23 ' ten sonra tekrar başlayacağım oyuna yine Arigato Sacchi ile başlayacağım Giresunspor ile.

ozan42
30.Ocak.2014, 22:06
Bu seri çok detay istiyor en ufak ayrıntıyı bile değerlendirmelisiniz.Taktiğiniz, taktiğinize uyan oyuncular,takım talimatları,oyuncu talimatları,antremanlar,moraller,saha kosulları,hava durumları,hakemin ortalama sarı kart kırmızı kart ratingleri,rakibin zayıf ayaklı futbolcuları,cesareti düşük rakıp takım oyuncuları,basın toplantıları,oyuncu etkileşimleri say say bitmez hepsi birbirinden önemli sadece taktik değildir sorun bundan eminim hepimiz bir şekilde taktik yaparız fakat bu etmenler oldukça önemli bir seride.Daha geçende üşenmeyip bir yazı yazmıştım onun linkini atayım onu oku.http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2600187&postcount=6
tabi bunlar ufak başlıklar sitede rehber bölümündede yararlı kaynaklar vardır elbet onları okumalısınız.Oyun kolay değil ayrıntılara inmelisiniz.Mesela aklımdayken birkaçını paylaşayım hakemin sarı kart kırmızı kart ortalaması diğer hakemlere göre yüksekse maçta daha dikkatli top kapma anlayışı sergilerseniz rakibinizi attırma ihtimaliniz artar en önemlisi kırmızı kart yeme olasılığınız düşer tabi hakem sarı kart ve kırmızı kartına daha az basvuran bır hakemde daha sert oynyarak rakıbınızı korkutabilirsiniz.Basın toplantılarında karşı rakip hakkında görüşleriniz çok önemli mesela bir maç öncesi rakip takım oyuncusuna verdiniz veriştirdiniz en zayıf halkası dediniz vs eğer oyuncunun cesaret kararlılık gibi değerleri düşükse ve tabi karakteride önemli böyle bir durumda rakibin morali düşecektir.Bunun gibi birçok etmen var hepsini değerlendirmek lazım.dediğim gibi ayrıntılara inmek lazım :)

ozan42
30.Ocak.2014, 22:10
Takım anca anca alıştı taktiğe bayern münihi evimde 1-0 yendim ama 8/4 şutum vardı onların ise 22/11 deplasmanda oynamalarına rağmen bayağı çok şut çekmişler.Şimdide benimkiler şut çekemiyor hadi hayırlısı :DAslına bakarsak kimin ne kadar şut çektiği kimin iyi oynadığını gösteren bir kriter değil.Kimi takım vardır uzaktan şutları iyi olan oyuncuları vardır ve öyle sonuca gitmek istiyordur sürekli oyuncularına uzaktan şut çekilmesi için talimat verilmiştir.Kimi taktik vardır sürekli hücum organizasyonlarını iyi kuramıyor ve hücum bir yerde tıkanıp kalıyor ve uzaktan şut cekmeye mahkum kalıyordur.Aslında bakarsak 2. dediğim olay eğer senin rakiplerinin başına geliyorsa iyi savunma yapıyorsun iyi kapanıyorsun demektir.Özeliikle ben çalıştırdığım takımlarda çok fazla uzaktan şut cektirmem haliyle öyle abartılı bir şut sayım olmaz.Kısacası şut sayıları en azından benim gözümde o kadar önemli bir etken değil.Bu arada tebrikler fakat o ortasahaya bir çeki düzen var 2 ofansif ortasaha ile oynuyorsun ilkay ve nuri olmaz :D

aytekin79
30.Ocak.2014, 22:21
Güzel bir taktik tutturdum diyebilirim.

2 stoper; Pas Dağıtan/Durdurucu - Sınırlı/Durdurucu
Beklerim önde. Sağ,sol ofansif bek.
Ortasında Gizli ön libero/savunma.

Orta sahada 2 mc. Defansif oyun kurucu/destek, oyun kurucu/destek

3 forvet;
Çalışkan F./Defans-Pivot/Atak-Çalışkan F./destek

Biraz daha denedikten sonra paylaşacağım fakat şöyle bir problemim var. 9-10 maç 5-0/6-0'lık galibiyetlerle ilerledikten sonra kısırlık dönemine giriyor takım. Hangi takım olursa olsun. Gol atamıyorum, geride açık vermeye başlıyorum.

Problem yapay zekanın taktiği çözmesi midir? Yoksa benim bir hatam mı çözemedim daha henüz.

Eğer problem yapay zeka ise, taktiğin kimyasını bozup değişiklik yapmak istemiyorum ki yapınca taktik işlevini tamamen yitiriyor.

Genel fikirleriniz nelerdir bu konu hakkında, yorumlarsanız sevinirim. :)

Bu bana karşı denediğin taktik değil mi hocam :D

fatihosma41
31.Ocak.2014, 02:42
Arkadaşlar duran topta bütün oyuncularla savunmak yerine 2-3 adamınızı ilerde bırakabilirsiniz, hem bu sayede kontrollü olmak zorunda kalıyorlar ve fazla oyuncu getiremiyorlar

Vince_15
02.Şubat.2014, 00:33
Arkadaşlar oyunu CM 01/02 den beri oynarım efsane kariyerlerim olmuştur. Pek paylaşım yapan biri olmasam da forumdaki taktik paylaşımlarını da denemeye çalışırım sık sık. Şunu söylemek istiyorum ki her ne kadar maç motorundan bende şikayetçi olsam da tek taktikle domine etme olayı bitmiş bu oyunda. 3 taktik uyumunu full leyip direktifleriyle beraber farklı kombinler geliştirmeniz şart bu oyunda başarı istiyorsanız. bazı taktiğinizde yüksek tempo bazısında düşük, kontra oyun ve ya katı kontrol oyunu tercih sizin ama rakip her defasında size karşılık veriyor bunu unutmayın. duran top olayını ben de çözebilmiş değilim ama genel bir başarı istiyorsanız bu dediklerime kulak asın derim.

Vince_15
02.Şubat.2014, 00:36
Eklemek istedim duran top için. kimseye markaj vermeden geri dön talimatıyla birlikte ileride en az 2 kişi bırakırsanız, direk dibinde oyuncular olacak elbet, olay makul bir hale dönüyor.

sancak319
03.Şubat.2014, 10:48
ozan42 arkadaşımın dediği gibi yaptım nuri şahinin defansif özellikleri düşük olduğu için "defansif oyun kurucu - destek" yaptım lucas piszczek'i de iki yönlü bek yaptım takım şuan da ortalama her maç 20-30 şut rahatlıkla çekiyor ve yenmediğim rakip yok :) çok teşekkürler

Ralph
03.Şubat.2014, 15:57
Şu taktiği deneyen var mı acaba başarılı mı?

http://community.sigames.com/showthread.php/383727-Mr-Hough-The-Beast-Is-Back-Tactic-Thread-FM14?

Uzun zamandır oynamıyorum özledim geri döneyim dıyorum.

Kaka Leite
03.Şubat.2014, 19:07

http://community.sigames.com/showthread.php/383727-Mr-Hough-The-Beast-Is-Back-Tactic-Thread-FM14?

Ooooo Mr Hough vallahi duygulandım şuan.

Ben siteye geldiğim ilk dönemde bu taktiği kullanmıştım. Bir çok taktiğimi bu taktiğe göre yapmıştım tabii eski serilerdeki versiyonunu söylüyorum.

Mr Hough adı geçiyorsa kötü bir taktik beklemem açıkcası. Bu arada koyduğun için sağol çok ama çok bakmıştım yoktu sanırım yeni çıkarmışlar.

jevox06
04.Şubat.2014, 03:02

Ahh şu Mr. Hough az ekmeğini yemedik. Zamanında çok iyi taktikler yapıyordu. Gene yapmıştır iyi bişey. Ama ben sana FmBase deki Jassar Tactical Thread konusundaki taktikleri tavsiye ederim. Konuyu okudum yarım yamalak ingilizcemle ama herkes çok başarılı olduğuna dair şeyler söylemiş. Fotolardan da anlaşılıyo zaten. Bir bak derim onlara.

Ralph
04.Şubat.2014, 18:40
Yükleyine bi deneyeyim bakalım nasılmış. Hiç taktikle uğraşmak istemiyorum.

osman erbil
06.Şubat.2014, 00:50
Bende Beşiktaş'ta aynı dizilişle oynuyorum. Ama roller farklı tabi. Benimde forvetim Mitrovic. :) Valla bende herkes gibi her taktiği deneyenlerdenim. Hatta yönetim Kasımpaşa maçını alamazsan seni göndereceğiz bile dedi. Sonunda kendi taktiğimi yaptım. İşler şimdilik iyi gidiyor. 4 maç 3 galibiyet 1 beraberlik aldım. Berabere biten maçta da A.Alkmaar'a 90+2 de gol yedim- ki takımı öndeyken geriye çekmemiştim- o maçta da. Bu 4 maçta 14 de gol attım. Bakalım sürdürebileceğiz mi.

osman erbil
06.Şubat.2014, 01:11
Kendi taktiğimle deplasmanda Az.Alkmaar'ı - ben bile inanamadım- 6-0 gibi farklı bir skorla yenmeyi başardım. Üstelik 31.dk'da stoperim kırmızı gördü 10 kişi kaldık. Ve 4 golü de sahada 1 kişi eksikken attık. Daha da ilginç olanı yedekte stoper olmadığı için sağ beki stopere çekip sol beki de sağ beke aldım. :) Ayrıca Mitrovic hat-trick yaptı. Ne maçtı ama.

apache0990
07.Şubat.2014, 02:46
Bence kanat oyuncuları şart ama

4 lü defansın bekleri ileri çekerek 2 defansif ortasaha 3 ortasaha 1 ofansif ortasaha ve 1 forvet sistemi iyi tutuyor. AMC veya forvet iyiyse ortasahadan bir oyuncu çekilebilir ama 2 DMC şart bu seride...

Flawless Victory
07.Şubat.2014, 02:58
Taktik alanında 4-1-2-1-2 sisteminde taktiğim var, alıp inceleyebilirsin. Başarılı olmak mümkün. Güncellemelerden sonra bu taktiğin etkisi azaldı ama.

jevox06
07.Şubat.2014, 03:04
Elbette oynanır ama tavsiye etmiyorum :) FM hayatımda şu ana kadar hiç kanatsız oynamadım. İlla AMRL ya da MRL oldu. Çünkü kanatlar kapanan takımları açmak için çok yararlı. Göbeği iyi kapatan takımlarla oynayınca kanatsız taktikler duvara toslamış gibi oluyo.

fenomen77
07.Şubat.2014, 03:06
4312 iyi oynuyorum fb ile pivot firsatçi .

ME173X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HeracLes
10.Şubat.2014, 02:34
Asıl soru bu seride kanatlı oynanabilir mi olmalıydı bence. Beklerin önemi çok yüksek ama kanatlardan pek bir verim alamadım. Çünkü bu seride top sürmeyi azaltıp, başarı oranını da düşürmüşler. Eskisi gibi yardırmıyor kanatlar. Ama bekler orta sahada top dönerken ileri kaçıyorlar. Bayağı da bir gol attılar açıkçası.

Bu yorumun üstüne tam 1 ay geçti ve görüşlerim tamamen değişti. Yeni taktiğimde kanatlara önemli iş düşerken beklerin ofansif katkısı biraz azaldı. Ha gene yardırmıyorlar ama hakikaten kanatlı daha iyi sonuçlar almaya başladım. Tabi farklı takımlarda ama 1 ay önce eğer takımda iyi bir kanat varsa genellikle ilk onları satardım. Şimdi işler değişti.

balinger
10.Şubat.2014, 10:54
3 farklı taktık kullanıyorum dızılısler oyun anlayısları vs. herseyiyle farklı 3 taktık her maç 1 tanesını kullanırım 2 maç ust uste aynısını hayatta kullanmam fakat buna ragmen 3 taktıgımde cozuluyor takım müthiş ilerlerken bır yerden sonra rezıl top oynamaya baslıyoruz halıyle kotu sonuçlar gelıyor bunun nasıl onune geçebılırım

mustinho03
10.Şubat.2014, 14:32
Fm 14 serisinde kanatsiz oynamak resmen intihar beklerin ne kadar iyi olursa olsun

kemalb
10.Şubat.2014, 15:10
Selam arkadaşlar.Birçok oyuncu denedim,oyuncu rollerini denedim.Tam anlamıyla başaramadım.Oynatmak istediğim taktikte Santraforumun sırtı dönük oynayabilmesini ve ileride top tutmasını istiyorum.Özellile iyi takımlara karşı oynadığında ilerideki oyuncum baskı gelince hemen top kaybediyor.Sizce bu oyuncunun hangi özellikleri iyi olmalı ve hangi rolde oynatmalıyım?

xwerswoodx
10.Şubat.2014, 15:14
Sırtı dönük kaleye oynayabilen en iyi santrafor Llorante dir. Ben o oyuncuyu 2010 muydu şimdi tam hatırlamıyorum FM 2010-11 serilerinden birinde daha Atletic Bilbao takımında olduğu yıllarda oynatırdım hatta o zamanlarda yine ispanya milli takıma çağırılmıştı ve orada da kaleye sırtı dönük oynuyordu oyununu.

kemalb
10.Şubat.2014, 16:30
Eski oyunlarda dediğin gibi oynatabiliyordum ama 14 bir türlü olmadı.Ayrıca llorente yi bir deneyecegim teşekkürler.Bide hangi oyuncu rolü olarak oynatsak daha iyi olur.

Redrum
10.Şubat.2014, 16:38
Deep Lying Forward support rolünde, ters ayaklı, strenght, passing, creativty özellikleri yüksek olan ve long shot ve driblingi de bir nebze olan her forvet show yapar fmde. Örneğin FM13te Giovanni Moreno sag forvete koyuldugunda.

osman erbil
10.Şubat.2014, 16:42
Taktiği biraz daha detaylandırabilir misin. Oyuncu rolleri ve takım direktifleri gibi.

egmnblgn
10.Şubat.2014, 17:00
Mitrovic'i (Anderlet) kullanabilirsin, Rescaldini (yanlış yazmış olabilirim) bu arkadaşta iyi oynuyor.

kemalb
10.Şubat.2014, 17:40
Teşekkürler yardımlarınız için.Bir deneyeceğim.

Dennis Bergkamp
10.Şubat.2014, 18:04
Oyuncunun sırtı dönük oynayabilmesi için taktiğininde buna uygun olması lazım.Yani ilk önce oraya gerekli özellikleri iyi bir oyuncu yerleştirmen gerek.Benim fikrim yaratıcılık-pas-takım oyunu-güç-teknik-karar verme özellikleri iyi bir oyuncu olmalı bu oyuncu.Sonra ise bu oyuncuya yakın oynayan oyuncuların olmalı.Topu aldığında pas verebileceği oyuncular olmalı yakınında,aynı anda ceza sahasına hareketlenen oyuncularda olmalı ki pozisyon yaratabilsin bu oyuncu.

Eğer yalnız kalırsa bu adam ve uzun mesafeli paslar atılırsa pasların tam olarak kendisine gelmemesi sıkıntı yaratabilir.Aynı şekilde topu sırtı dönük alabildiği pozisyonlarda ise pas atacak adam bulamadığından yüzünü kaleye dönüp etkisiz ataklar geliştirecektir.

Bafici
10.Şubat.2014, 18:20
Sırtı Dönük oynar ppm i olması lazım oyuncuda

Fietra 10
11.Şubat.2014, 03:07
Güncellemeden önce 14.1.4'de bir taktik vardı RomainVeez diye..Açık ara serinin en iyi taktiğiydi..Santrafor ve kanat oyuncusu yoktu..

ReaList
11.Şubat.2014, 03:41
4-3-1-2 alelade oynanabilir. DR ve DL'yi İki Yönlü Bek rolünde oynatırsanız, kanatlarda boşluk hissetmezsiniz ancak; Bu beklerin fiziksel olarak güçlü oyuncu olması gerekiyor. Tüm koridoru tek başına kullanacakları için büyük efor sarfedeceklerdir.

Lordinas
11.Şubat.2014, 12:30
Kendi gözlemim;

Kanat oyuncularınız hızlıysa örn; sağda bruma, solda gaitan'la Galatasaray'da kanat-hücum görevi verirseniz tek forvet olarakta drogba tarzı güçlü hava topları iyi olan ve kararlı bir pivot oynatırsanız bol bol kafa gol bulursunuz. kanat hücumları çok daha etkili oluyor. göbekten hücum edince isterseniz takımınızda xavi olsun zaman zaman önündeki adama topu atamıyor. şut çekiyor bizim elemana çarpıyor falan falan.. ben bu seriide fırsatçı golcü den verim alamadım maalesef. fm 13 de burak yılmaz fırsatçı golcüde maç sayısı kadar gol atıyordu fm 14 de savunmanın arasında kayboluyor ne boşluklara hareketleniyor nede top tutabiliyor. bu arada ilk fırsatta sneijder'i satın aldığı topu direk kaleye vuruyor. saç baş yolduruyor bana :D

bu arada kanatsız futbol oynamak için bence sağda bir zamanların Zannetti'si ve Carlos'u gerekir :)

ozan42
11.Şubat.2014, 21:25
Tek tek oyuncu yazmak ne kadar doğru olur bilemicem fakat oyuncunun özel haraketleri yani ppm inde "Kaleye sırtı dönük oynar" olması gerek.Tabikide bu özellik senin oyuncunda mevcut değilse antrenörler dahilinde oyuncuya kaleye sırtı dönük oynaması yönünde antreman başlatmalısın.

cklnc
12.Şubat.2014, 12:26
4-2-3-1 de tek forvetten nasıl verim alınılabilir? 4-2-3-1 le oyunuyorum ve forvetlerimden pek verim alamıyorum. Oyuncularım: Yassine Benzia, Michy Batshuayi, Gabriel Barbosa

Lordinas
12.Şubat.2014, 12:50
Aynı sorun bendede var. Denemediğim komut kalmadı :( Rakibin tek forvetleri aralara öyle bir kaçıyor ki sormayın gitsin. Benim forvet markajda kayboluyor :) fırsatçı golcü hiç oynatamıyorum. pivot olarakta drogba bir var bir yok... :)

roomonecool
12.Şubat.2014, 13:58
Komple forvet denedinizmi ?

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cklnc
12.Şubat.2014, 14:03
komple forvet oynuyorum zaten yaratıcı forvet, fırsatçı golcü denediklerim

cklnc
12.Şubat.2014, 14:05
Aynı sorun bendede var. Denemediğim komut kalmadı :( Rakibin tek forvetleri aralara öyle bir kaçıyor ki sormayın gitsin. Benim forvet markajda kayboluyor :) fırsatçı golcü hiç oynatamıyorum. pivot olarakta drogba bir var bir yok... :)

nasıl çözeceğiz ki? :s7:

kemalb
12.Şubat.2014, 14:32
Bende bundan önceki serilerde hep tek forveti tercih ederdim.14 te çift forvete döndüm.Birini fırsatçı golcü,diğerini yardımcı forvet destek oynatıyorum.

Lordinas
12.Şubat.2014, 14:47
yıllardır tek forvet oynarım. ama bu seriide beklediğim verimi alamıyorum. şu ana kaar drogba nın hava toplarını indirmesinden faydalanıyorum. sanırım forvet tercihim bu seriide güçlü bitirici ve hava topları iyi olan forvetlerden yana olucak.

Bu mevzu hakkında ben bir konu açmıştım, belki yardımcı olur.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=118945

cklnc
12.Şubat.2014, 15:17
bakıyorum hemen ;)

Sadixx
12.Şubat.2014, 15:21
Sahte forvet bu tür taktiklerde işe yarıyor denemeni öneririm. Kanatlarında golcü olursa iyi olur. Fakat forvetlerden çok gol bekleme sahte forvet özelliğinde kanatların ve orta sahan gol atıcak ama çok yararlı olur. Çok iyi oynarsa zaten verim almış olursun illa forveti gol atacak diye düşünme ben öyle çok verim alıyorum

Sadixx
12.Şubat.2014, 15:23
Bulamıyorsan potansiyelli bir oyuncu bulup o şekilde antremanlarla yetiştirebilrisin ben hep öyle yaparım. Tabi bu biraz sabır istiyor.

cklnc
12.Şubat.2014, 15:29
kadromda kanat olarak lacazette, rodrigo gomez, fischer, corentin jean var sahte forveti de deneyim bakalım ne olacak

Sadixx
12.Şubat.2014, 15:29
kadromda kanat olarak lacazette, rodrigo gomez, fischer, corentin jean var sahte forveti de deneyim bakalım ne olacak
Benzia yı oynat bildiğim kadarıyla ondan sahte forvet olur. Gerçi gelişmesi lazım onunda . Kaçıncı yıldasın ?

Lordinas
12.Şubat.2014, 15:30
bende sahte forveti hiç denemedim. hangi özelliklerinin ön planda olması gerekiyordu ?

Sadixx
12.Şubat.2014, 15:34
http://imageshack.com/a/img36/848/bsce.png

Sahte forvet olması için renkli alanların yüksek olması gerekli.

cklnc
12.Şubat.2014, 15:36
Benzia yı oynat bildiğim kadarıyla ondan sahte forvet olur. Gerçi gelişmesi lazım onunda . Kaçıncı yıldasın ?

2014-15 sezonundayım gelişmiş sayılır

Sadixx
12.Şubat.2014, 15:38
2014-15 sezonundayım gelişmiş sayılır
Benzia iyidir onu oynat . Ayrıca dediğim gibi sahte forvet adından anlaşıldığı üzere sahte bir forvet . Golleri kanatların atıcak. Ayrıca kesinlikle bir oyuncu kurucu oynat.

Lordinas
12.Şubat.2014, 15:52
ben gol yükünü üstlenebilicek bir forvet anlayışıyla oynuyorum. o konuda bir türlü çözüme ulaşamadım. hem tek forvet oynayıp hemde gol atmamasını beklemek çok saçma geliyor bana.

Sadixx
12.Şubat.2014, 15:54
ben gol yükünü üstlenebilicek bir forvet anlayışıyla oynuyorum. o konuda bir türlü çözüme ulaşamadım. hem tek forvet oynayıp hemde gol atmamasını beklemek çok saçma geliyor bana.
Anlamadım sen takımının başarılı olmasınımı yoksa sadece forvetlerinin gol atmasınımı istiyorsun ? Zaten forvetin gol atmıyacak diye bir şey belki gol kralı bile olabilir :). Ama bu sistemde düşük bir ihtimal.

Lordinas
12.Şubat.2014, 16:13
Anlamadım sen takımının başarılı olmasınımı yoksa sadece forvetlerinin gol atmasınımı istiyorsun ? Zaten forvetin gol atmıyacak diye bir şey belki gol kralı bile olabilir :). Ama bu sistemde düşük bir ihtimal.

Sadece forvetlerimin gol atmasını değil, gol yükünü sırtlamasını istiyorum. nitekim forvetlerim bunu yapabilcek kapasitede ama verim alamayınca genel anlamda başarılı olamıyorum. bazen 10 kişi oynuyomuş gibi hissediyorum kendimi ;;)

cklnc
12.Şubat.2014, 16:20
http://s30.postimg.org/cpdq4ghdt/2014_02_12_00003.jpg kadrom bu nasıl bir taktik vereyim ufak tefek yardım istiyorum büssürü hazır taktik var başkaları tarafından hazırlanmış başarılı taktikler onlardan birini kullanabilirdim (kullandım da geçen sezon) ama ne zaman onlardan birini kullansam her ne kadar tüm kuparı alsamda zevk alamıyorum hile gibi geliyor kendim hazırlamak istiyorum fakat bu 2014 serisinde ne yaptıysam istikrarı sağlayamıyorum büyük bir takıma gol yağdırırken küçük ölçekli bir takımdan tokat yiyebiliyorum :D bol pas oyunu seviyorum şimdi istediğim bu kadroya tavsiye vermeniz bana, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

lufy33
12.Şubat.2014, 18:30
Forvet oyuncuları için şöyle bir düşünce oluştu geçenlerde okuduğum bir yazı itibarı ile şöyle ki; Örnek kanat oyuncuları içe kat eden olursa forvetler yardımcı yada pivot olsun eğer fırsatçı golcü olarak kullanılacaksa arkasına mutlaka bir amc yerleştirilmesi gerekiyor amc de oyun kurucu olarak görev verilmesi gerekiyor komutlarda ise hücuma yönelik oyuncuların dikine pas yap komutu verilmesi gerekiyor bunlar sadece fikir kısmen denedim iyi oluyor ;)

LifeYourself
12.Şubat.2014, 19:07
Bol pası seven bir takımsanız düşük ölçekli bir takıma yenilmeniz kadar doğal bir şey yok.Küçük bir takım zaten sizin paslarınızın hepsine baskı yapmayacak ve geriye çekilecektir.Sizin bir hatanız sonucu Messivari bir kanata top atılıp size kontradan gol atacaklardır.Zaten bu nedenle eğer önemli anlarda maçı izliyorsanız rakibin her attığı giriyor diye şikayet ediyorsunuzdur.Çünkü zaten rakip sadece bu ataklara hazırlanmış durumda.Siz ise 20-30 tane şut çekmiş oluyorsunuz.Fakat adamlar 8 kaleciyle oynuyor.Hepsi defansa çekilmiş durumda.Doğal olarak daha zor şutlar çekiyor sizin oyuncularınız.Rakip ise siz açıldığınızdan bir kontrayla cezanızı kesiyor.Oyunun tek hatası niyeyse rakip her kontraya çıktığında dandik kanat oyuncusu Messi'ye dönüyor.Sizin en iyi defansınız bile onu tutamayabiliyor :zuhaha

Ben KF(D) kullanıyorum.Drogba'dan acayip verim aldım.Ölene kadar gol kralı oldu.Drogba vari bir oyuncuyla tekrar deneyin.İlla çok gol attırmak istiyorsanız hedef adam olarak onu seçin.Tüm paslar ona gelsin.Tabi 1.70 bir forvetinizi hedef adam yaparsanız hava toplarınıza yazık olur.Ama artık sadece forvetlerin gol atma devri bitti bence.Üstelemenin lüzumu yok.Forvetiniz asistte yapıyorsa veya oyunda gördüğünüzde istediğiniz hareketleri yapıyorsa bence yeterli olmalı.
Galatasaray İncelemesinde attığım ssleri buraya da koyayım bir fikir olsun.
http://img441.imageshack.us/img441/7799/ggaf.jpg

Oyunda zaten genelde golü içe kat eden ofansif orta sahalar atıyor bende de.Fakat komple forvet olarak oynattığımda gelen şanslarıda değerlendiriyorlar.
Ama Drogba komple forvet oynarken gol kralı bile olabiliyor.Ben resmen ölene kadar kullandım kendisini.Birde 40 yaşında Yedeklerde 26 golle rekor kırdı.Sonrada emekli oldu :)
http://imageshack.us/a/img835/4241/p1a7.jpg

Gaston Ramirez (AMC), onun en çok golü attığı sırada sakatlıklar geçirmişti Drogba biraz tutukluk yaptı.
Drogba emekli olduktan sonra Hulk(AMR) sazı eline aldı :)

cklnc
12.Şubat.2014, 19:10
solda lacazette içe kat eden sağdaki gomez de kanat destek görevli yapmıştım amc mevkisindeki oyuncuya ofansif ortasaha hücum dedim forvet sıkıntılı işte ne yapsam gol sorunu var bir de dediğin gibi yapayım 2 içe kat eden 1 oyun kurucu amc. Ortasahadaki arkadaki ikiliye hangi pozisyon komutu vereyim? (hughes i iki yönlü yanındakini de defansif oyun kurucu oynatıyordum)

Sadixx
12.Şubat.2014, 21:26
Aslında sorunu sadece taktiğe yükleme yada forvetlerine çünkü kadrona baktığımda oyuncularının ortalama dereceleri çok düşük hepsi kötü oynamış.Buna bir çok neden olabilir iç huzursuzluk, takım uyumsuzluğu kondisyon ,genel mutluluk yada oyuncuların istediğin mevkide iyi değillerdir vs vs vs.

resoag
12.Şubat.2014, 22:44
F9'da en iyi oyunculardan birisi de Dybala'dır genç olarak :) Çok iyi verim alırsınız ;)

cklnc
12.Şubat.2014, 22:59
Aslında sorunu sadece taktiğe yükleme yada forvetlerine çünkü kadrona baktığımda oyuncularının ortalama dereceleri çok düşük hepsi kötü oynamış.Buna bir çok neden olabilir iç huzursuzluk, takım uyumsuzluğu kondisyon ,genel mutluluk yada oyuncuların istediğin mevkide iyi değillerdir vs vs vs.

4 maç üst üste yenilince öyle oldu moraller :D mağlubiyetlerin ikisi real madrid ama :)

bojan54
13.Şubat.2014, 00:30
4-3-3 klasik taktiğe en iyi forvet rolü hangisi olur? Yerden sert ortaları gol yapacak , pas dağıtacak , aralara kaçacak , gol yüzdesi yüksek olacak.

Hangisini seçmeliyim?

resoag
13.Şubat.2014, 00:32
Komple Destek gibime geldi anlattığın kişi yada YRD YF SF de kullanabilirsin alternatif olarak :)

01demirspor
13.Şubat.2014, 00:40
oyuncuna rol versen bile oyuncudan ne istediğini oyuncu talimatlarına girerek oyuncuna belirt..bu sayede hangi rolde olursa olsun senin istediğin şeyleri yapmak zorunda..Böylece alacağın verim artacaktır..

cengavs
13.Şubat.2014, 03:18
arkadaşın da dediği gibi içe kat et gibi özel talimatlar verebilirsin bir de alacağın oyuncunun bu özelliklere uyması gerekiyor ki çok az sayıda öyle oyuncu var

HooijDonk07
13.Şubat.2014, 03:41
İbra , Mitrovic belki Kuyt faydalı olabilir

Kryptonite
13.Şubat.2014, 03:56
Türkiye Ligindeysen al Mirkanı bak keyfine.Ligini ve takımını söylesen ona göre yardımcı oluruz.Bütçeyi bilmiyoruz çünkü.

Walter Sakana
13.Şubat.2014, 03:59
4-3-3 klasik taktiğe en iyi forvet rolü hangisi olur? Yerden sert ortaları gol yapacak , pas dağıtacak , aralara kaçacak , gol yüzdesi yüksek olacak.

Hangisini seçmeliyim?

Uygun Roller:

Yerden sert ortaları gol yapacak: Tüm forvet rolleri (hücum görevliler öncelikli)
Pas dağıtacak: Yardımcı Forvet / Yaratıcı Forvet / Komple Forvet
Aralara kaçacak: Fırsatçı Golcü

Verilmesi gereken talimatlar:

Yerden sert ortaları gol yapacak: Ön direğe orta yap (kanat ve bek oyuncularına) + Yerden sert orta yap (takım komutu)
Pas dağıtacak: yukarıda saydığım roller bunu sağlar
Aralara kaçacak: Koşu yoluna pas yap (takım komutu) + Kanallara hareketlen (forvet oyuncusuna) + Daha riskli pas (orta saha oyuncularına)

Gerekli oyuncu özellikleri:

Yerden sert ortaları gol yapacak: Önsezi + Hızlanma
Pas dağıtacak: Yaratıcılık + Teknik + Pas + Takım Oyunu
Aralara kaçacak: Topsuz Oyun + Önsezi + Hızlanma
Gol yüzdesi yüksek olacak: Soğukkanlılık + Bitiricilik + İlk Dokunuş + Kafa Vuruşu + Önsezi + Cesaret + Takım Oyunu + Konsantrasyon + Çabukluk (hız+hızlanma+çeviklik)

Tabi ki "gol yüzdesi yüksek olacak" için saydığım özelliklerin hepsinin yüksek olduğu bir oyuncu bulmak düşük bir ihtimal. Bu özelliklerden kaç tanesi iyi düzeyde olursa oyuncunun golcülüğü de o kadar iyi demektir. Ve bu özelliklerden hangilerinin daha önemli olduğu oyuncunun taktikteki rolüne bağlıdır. Mesela Pivot Santrafor için çabukluk diğer roller kadar önemli değildir ama olursa çok daha iyi olur tabi. Keza Fırsatçı Golcü için kafa vuruşu aynı şekilde.

Soruna tek ve daha net bir yanıt vermem gerekirse: Yardımcı Forvet-hücum derim. Komple forvet belki daha uygun gibi gelebilir ama o rolü vereceğin oyuncunun Rooney, Agüero ya da Tevez tarzı bir oyuncu olması lazım.

Ayrıca forvetine "Mevkinden ayrılma" komutunu da verirsen gol şansı daha yüksek olur. Ben bu komutla birlikte "fazla top sürme" ve "Daha çok şut çek" talimatlarını da veriyorum ama sen pas dağıtmasını da istediğin için "daha çok şut çek" komutunu vermemelisin.

lufy33
13.Şubat.2014, 14:48
Uygun Roller:

Yerden sert ortaları gol yapacak: Tüm forvet rolleri (hücum görevliler öncelikli)

Yerden sert ortaları gol yapacak: Ön direğe orta yap (kanat ve bek oyuncularına) + Yerden sert orta yap (takım komutu)
Aralara kaçacak: Koşu yoluna pas yap (takım komutu) + Kanallara hareketlen (forvet oyuncusuna) + Daha riskli pas (orta saha oyuncularına)

Gol yüzdesi yüksek olacak: Soğukkanlılık + Bitiricilik + İlk Dokunuş + Kafa Vuruşu + Önsezi + Cesaret + Takım Oyunu + Konsantrasyon + Çabukluk (hız+hızlanma+çeviklik)

Tabi ki "gol yüzdesi yüksek olacak" için saydığım özelliklerin hepsinin yüksek olduğu bir oyuncu bulmak düşük bir ihtimal. Bu özelliklerden kaç tanesi iyi düzeyde olursa oyuncunun golcülüğü de o kadar iyi demektir. Ve bu özelliklerden hangilerinin daha önemli olduğu oyuncunun taktikteki rolüne bağlıdır. Mesela Pivot Santrafor için çabukluk diğer roller kadar önemli değildir ama olursa çok daha iyi olur tabi. Keza Fırsatçı Golcü için kafa vuruşu aynı şekilde.

Soruna tek ve daha net bir yanıt vermem gerekirse: Yardımcı Forvet-hücum derim. Komple forvet belki daha uygun gibi gelebilir ama o rolü vereceğin oyuncunun Rooney, Agüero ya da Tevez tarzı bir oyuncu olması lazım.

Ayrıca forvetine "Mevkinden ayrılma" komutunu da verirsen gol şansı daha yüksek olur. Ben bu komutla birlikte "fazla top sürme" ve "Daha çok şut çek" talimatlarını da veriyorum ama sen pas dağıtmasını da istediğin için "daha çok şut çek" komutunu vermemelisin.

BU BİLGİLERİ DİĞER POZİSYONLAR İÇİN REHBER OLARAK HAZIRLARSAN SADE BİR ŞEKİLDE VALLA TADINDAN YENMEZ:smismileyiw2:

bojan54
13.Şubat.2014, 15:55
Uygun Roller:

sağol kardeş bana özel mi hazırladın bu kadar yazıyı? helal olsun.

Ben yardımcı forvet(hücum) düşünüyorum en mantıklısı bu herhalde. bide özel ayar yaparım artık yerden sert ortaları ön direğe açmak mantıklı bir fikir bunu yapmamıştım direk pivot santrafora açıın yapmıştım ortaları

Elmar10
14.Şubat.2014, 23:38
nasil taktiyle oynamaliyim sizce? orta sevyeli takimlarda? ;)

BaGa TaRKaN
15.Şubat.2014, 00:09
Olduğun Gibi Oyna, Hiçbir Yere Dokunma Hepsi Standart Olsun :D

jevox06
15.Şubat.2014, 00:17
nasil taktiyle oynamaliyim sizce? orta sevyeli takimlarda? ;)

güzel bi taktikle oyna :D

Elmar10
15.Şubat.2014, 01:08
Nasil anlamadim??

yesbaby28
17.Şubat.2014, 18:45
takımını yaz.nasıl bir sitem oynatmak istediğini yaz.arkadaşlar kahin değil sonuçta :D :D

aytekin79
17.Şubat.2014, 18:53
4-4-2 oyna klasik herzaman iyidir :)

Tapatalk'tan gönderilmiştir

puskas
20.Şubat.2014, 14:14
ben sana yardimci olucam kardeşim ?

puskas
20.Şubat.2014, 14:17
sancak beni bul sana yardim edicem butun skintilarin gidecek heleki dortmund varsa elinde herkese fark aticaksin

puskas
20.Şubat.2014, 14:37
http://img493.yukle.tc/thumbs/18461.jpg (http://img493.yukle.tc/image.php?id=18461.jpg)

http://img493.yukle.tc/thumbs/47682.jpg (http://img493.yukle.tc/image.php?id=47682.jpg)

http://img493.yukle.tc/thumbs/4583.jpg (http://img493.yukle.tc/image.php?id=4583.jpg)

leichester da 2 sezonum pek kaliteli değil kadrom ama ezebiliyorum.

bonuce123
22.Şubat.2014, 02:02
Hic begenmedim 2014 dü taktik de yapmayı beceremedin seneyede böyle olursa oyunu bırakıcam direktif bölümünden hiç bişey anlamadım.

yesbaby28
23.Şubat.2014, 20:20
beyler herkes 2-3 hafta maç oynamış bırakmış ... taktiğin böyle iyi mi kötümü olduğunu anlayamassınızki :) en az yarım sezon denemeniz lazım gelir...

nannar
23.Şubat.2014, 23:13
Belki biraz iddaalı bir yorum olacak ama açıkçası bu sene şu ana kadar hiçbir taktiğin çok iyi işlediğini düşünmüyorum. Buna da çok seviniyorum çünkü adamlar olayı aşmış ve kesinlikle sadece taktiğe bağlı oyundan kurtarmışlar bizi. Eski serilerde bir taktik çıkıyordu ortaya ve hangi takımda denersen dene tutuyordu. Rizespor ile ilk sezonda şampiyonluklardan tutun da 20 milyonluk takımla 200 milyonluk devlere karşı hem de her takımda işe yarayan taktikler artık hayal. Açıkçası kadro yapısına göre taktik yapılmadığı sürece ben hazır taktiklerin iş göreceğine inanmıyorum. Bunun yanı sıra işleyiş olarak mantığı çogu kadro kalitesine ve yapıya uyan bir taktik ortaya çıkarsa (ki şu anda çıkmış değil ) işte o vakit indirip kullanmanıza değer bir taktik olur :) Bekleyin bakalım biraz daha... Ya da kendiniz deneye deneye bulun. Ben kanatsız üzerinde çalışıyorum ama bir türlü istediğim şekil yansımıyor sahaya...

lufy33
24.Şubat.2014, 11:45
Belki biraz iddaalı bir yorum olacak ama açıkçası bu sene şu ana kadar hiçbir taktiğin çok iyi işlediğini düşünmüyorum. Buna da çok seviniyorum çünkü adamlar olayı aşmış ve kesinlikle sadece taktiğe bağlı oyundan kurtarmışlar bizi. Eski serilerde bir taktik çıkıyordu ortaya ve hangi takımda denersen dene tutuyordu. Rizespor ile ilk sezonda şampiyonluklardan tutun da 20 milyonluk takımla 200 milyonluk devlere karşı hem de her takımda işe yarayan taktikler artık hayal. Açıkçası kadro yapısına göre taktik yapılmadığı sürece ben hazır taktiklerin iş göreceğine inanmıyorum. Bunun yanı sıra işleyiş olarak mantığı çogu kadro kalitesine ve yapıya uyan bir taktik ortaya çıkarsa (ki şu anda çıkmış değil ) işte o vakit indirip kullanmanıza değer bir taktik olur :) Bekleyin bakalım biraz daha... Ya da kendiniz deneye deneye bulun. Ben kanatsız üzerinde çalışıyorum ama bir türlü istediğim şekil yansımıyor sahaya...
Aynen katılıyorum eklenecek tek şey kendinizi taktik açısından geliştirmek ya bu oyunu oynayamayacağız yada bu işi çözeceğiz başka yolu yok gibi
:uzgun:

duncan16
24.Şubat.2014, 16:42
bazı takımlara farklı taktikler kullanma zorunluluğu güzel ama iyi giden bir taktik birden çok kötü gidiyor daha yarım sezon olmadan taktik değiştirmeğe zorluyor bizi değiştirince de sihirli değnek deymiş gibi kazanmaya başlıyoruz.bu çok saçma olmuş...

Danger90
26.Şubat.2014, 17:17
ya ben attığınızı interde denedimde pek tutmadı aytekinin taktiğini genoa yı filan yensede roma fiorentina baya tokatladı banada yardımcı olsanız çok müthiş olur ya

osman erbil
26.Şubat.2014, 22:50
ya ben attığınızı interde denedimde pek tutmadı aytekinin taktiğini genoa yı filan yensede roma fiorentina baya tokatladı banada yardımcı olsanız çok müthiş olur ya

http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/145625-***football-manager-14-tactical-thread***********************jassar*******.html

Burayı bi incele. Sana uygun olanı uygula derim.

sancak319
01.Mart.2014, 13:34
Borussia Dortmund kariyerimde ilk sezon sampiyonlar ligi dahil bütün kupaları aldım ama 2. sezon takım kendi kafasına göre oynamaya başladı. Taktiğum hala aynı taktik ama olmuyor iste topa sahip olamıyorlar ve gol yiyorlar ne yapacağımı şaşırdım.

dogus4621
02.Mart.2014, 00:51
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119421

bence galatasaray ve beşiktaşta çok işe yarayacak bir taktik

versatile
02.Mart.2014, 03:55
Arkadaşlar fm 2014 te Fenerbahçe ile oynuyorum.Taktik dizilişimden memnunum ancak bir türlü randıman alamadıım takım saman alevi gibi bi yanıp bi sönüyor sizce sorun nedir tam olarak ?

http://i.hizliresim.com/xYaAYa.png (http://hizliresim.com/xYaAYa)

canerozaskin
02.Mart.2014, 23:56
Defansı sağlam yapmak için ne komutlarını önerirsiniz? 4-2-3-1 ile bekler standart bek otomatik, defans merkezler de durdurucu olarak kullanıyorum. Sıkı defans her takımda bulunmayabiliyor. Orta sahada da standart orta saha savunma veya savaşçı orta saha savunmanın yanında defansif oyun kurucu destek veya iki yönlü orta saha kullanıyorum. Dizilişim 4-2-3-1 veya 4-4-1-1 oluyor. 4-5-1'de hücumda verim alamadığım için onu kullanamıyorum. 4-5-1'de hücum olarak da tavsiye alabilirim.

kvnc
08.Mart.2014, 01:29
Link patlamış.

XPoseD
09.Mart.2014, 05:01
linki yenilersen deneyelim dostum

Ralph
13.Mart.2014, 23:08
14.3'te iş gören başarılı bir taktik var mıdır? Yaklaşık 4-5 aydır oyunu açmamıştım tavsiyenize ihtiyacım var.

BaGa TaRKaN
13.Mart.2014, 23:13
Vallahi Bende 14.3'ten İtibaren Başladım Oynamaya Hücum Yapmak Zorlaşmış mı Nedir Çözemedim ? Artı Forvetler Çok Fena Gol Kaçırıyor

Kaan Souza
14.Mart.2014, 02:46
Vallahi Bende 14.3'ten İtibaren Başladım Oynamaya Hücum Yapmak Zorlaşmış mı Nedir Çözemedim ? Artı Forvetler Çok Fena Gol Kaçırıyor

Bende de pozisyona giriyorlar ama gol atmak cidden daha zorlaşmış gibi.

dj_yalnizlik
16.Mart.2014, 13:20
link yenilerseniz seviniriz

legolasaragorns
16.Mart.2014, 19:27
14.3 Beşiktaş taktik lazım arkadaşlar ne yaptıysam 10 kere falan kariyer açtım hiçbirinde başarılı olamadım olamıyorum yok beceremiyorum ben bu oyunu

DeathMyMahony
18.Mart.2014, 13:16
Link kırık.

caner9292
21.Mart.2014, 10:35
Kesinlikle Oscar Cardozo'yu denemelisin.Pişman olmazsın.Ben Fenerbahçe'ye aldım ilk sezonunda 32 golü var şuan.6'sı Şampiyonlar liginde.Ligin bitmesinede 6 hafta var daha.

Bu arada Caner gibi bir kanat oyuncumun olduğunuda hatırlatayım 22 asist :)

kasım akdemir
21.Mart.2014, 10:43
Lacina Traore'yi bir dene :)

caner9292
21.Mart.2014, 11:53
Ufak değişiklikler yap taktiğinde.Çok büyük değişikliklere gitmene gerek yok.Mesela bi maç rakibe göre pres yap bi maç markaj yap.bi maç geniş alanda oyna bi maç dar alanda oyna.ama rakibini analiz edip yap bunu.

Banega
21.Mart.2014, 14:04
Ömer Üründül'ün de en çok sevdiği oyuncu tipidir sırtı dönük forvet :zuhaha
Arkadaşların dediği gibi bu işi en iyi yapanlar arasında Llorente,Drogba,Hulk gibi güçlü adamları kullanabilirsin.Oyuncu tercihleri arasında ''sırtı dönük oynar'' ibaresi olmayan güçlü bir oyuncuyu da özel antrenmanla sırtı dönük oynar şekile getirebilirsin :)

XPoseD
21.Mart.2014, 16:24
konu sahibi ilgilenmiyor sanırım

samasti
21.Mart.2014, 19:48
Ömer Üründül'ün de en çok sevdiği oyuncu tipidir sırtı dönük forvet :zuhaha
Arkadaşların dediği gibi bu işi en iyi yapanlar arasında Llorente,Drogba,Hulk gibi güçlü adamları kullanabilirsin.Oyuncu tercihleri arasında ''sırtı dönük oynar'' ibaresi olmayan güçlü bir oyuncuyu da özel antrenmanla sırtı dönük oynar şekile getirebilirsin :)

Bu ibarenin yer aldığı bir forvette ben belirteyim; muhtemelen bahsedilmiştir Cristian Benteke:icon_razz:

sancak319
18.Nisan.2014, 23:06
Borussia Dortmund takımına dikine pas ve yüksek tempo mu yoksa topa sahip ol,kisa pas ve yavaş tempo mu iyi olur?

atmaca97
26.Nisan.2014, 13:35
Merhaba arkadaşlar,
Atletico Madrid'in özellikle bu sezon Barcelona karşısında rakibi kitlediği oyun stratejisini FM14'e uygulamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

atmaca97
26.Nisan.2014, 13:36
Merhaba arkadaşlar,
Atletico Madrid'in özellikle bu sezon Barcelona karşısında rakibi kitlediği oyun stratejisini FM14'e uygulamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

xxdiag
29.Nisan.2014, 23:23
Arkadaşlar ptt.1 ligi takip eden bilir adanaspor zor bir dönem geçiriyor onu alacağımda taktik var mı ?

atmaca97
18.Mayıs.2014, 16:05
Merhaba arkadaşlar, fm 14 oynarken aklıma takılan bazı sorular var bu soruları siz yardımsever arkadaşlara sorup cevap almayı ümit ediyorum.

1-) Ben oyunda topu rakibe veren, kendi sahasında çok adamla bekleyen, güçlü - kararlı, kontraatak takımı oluşturmak istiyorum. Örneklemek gerekirse; bu dönemin Chelsea-Atletico Madrid ve Borussia Dortmund'u gibi. Buna uygun bir diziliş nasıl olmalı, felsefemiz - akıcılığımız ne olmalı, takım ve oyuncu direktiflerimizde neleri seçmeliyiz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2-) Gagenpressing yani şok presi oyuna nasıl uyarlarım?

xxdark
19.Mayıs.2014, 01:38
Manchester United ı çalıştırıyorum. Takıma rotasyon için kaliteli oyuncular takviye ettim. Şimdi istiyorum ki oyuncu maçta her şeyini versin. Mesela öyle bir taktik yapayım ki kanat oyuncuları maçı %100 kondisyonda iken %50 %60 larda bitirsin. Yada yedekten soktuğum oyuncu tüm enerjisini son 30 dakkada harcasın. Sanki 90 dakika maç yapmış gibi. Böylede kadro genişliğini en iyi şekilde kullanmak istiyorum. Buna göre taktiksel yardımınızı bekliyorum.

ismaelbouzid
27.Mayıs.2014, 23:11
http://i.hizliresim.com/mlNmD2.png (http://hizliresim.com/mlNmD2)
Beyler böyle takım direktifleri verdim. Küçük takımlarla oynamak amacıyla sizce uygun olur mu?

nannar
27.Mayıs.2014, 23:21
Beyler böyle takım direktifleri verdim. Küçük takımlarla oynamak amacıyla sizce uygun olur mu?

küçük takımız dye geriye bu kadar yaslanmak her maçta rakibi izlemene sebep olur :) ayrıca madem bu kadar yaslandın ,kısa pas yerine direk pas seçeneği seçersen daha kolay kontra yakalarsın.Bir de son olarak göbekten oynamak kontraların etkisini azaltabilir. kanatlardan oynamanı tavsiye ederim.

ismaelbouzid
28.Mayıs.2014, 21:21
küçük takımız dye geriye bu kadar yaslanmak her maçta rakibi izlemene sebep olur :) ayrıca madem bu kadar yaslandın ,kısa pas yerine direk pas seçeneği seçersen daha kolay kontra yakalarsın.Bir de son olarak göbekten oynamak kontraların etkisini azaltabilir. kanatlardan oynamanı tavsiye ederim.
Peki çok teşekkür ederim tavsiyeler için uygulayacağım. :icon_smile:

abdulmuttalip
30.Mayıs.2014, 01:40
2013 te ayrı olarak kontra oyna seçeneği vardı acaba 2014 te bunu karşılayan bir seçenekk var mı?

hyuga10
30.Mayıs.2014, 23:32
Bu sene deplasman maçları ayrı mı bir zor bana mı öyle geliyor? Bir türlü deplasmanda istikrarı sağlayamadım, istikrar da değil ligin sonuncusuyla da oynasam yine kaybediyorum, deplasmanda galibiyet almak bayağı sıkıntı olur oldu, hele de ŞL'de deplasmanda hep kaybedip evimde fark attığım maçlar sayesinde final oynuyorum. Bu arada Bayern Münich ile oynuyorum, 2022 yılındayım ve bu süre zarfında lig şampiyonu hep biz olduk. ŞL vs. birçok başarım var, oyunun en iyi regenleri hemen hemen bende. Her mevkide enler benim takımımda diyebilirim, ama deplasmanda lig sonuncusuna karşı şut çekemiyoruz. Evimizde 6-7 atıyoruz. Hiç kanat oyuncum yok. Sadece bekler var. Buna uygun önerebileceğiniz bir taktik varsa deplasman için makbule geçer. Hazır taktiklerle oynadım hep hala da öyleyim, ama namağlup şampiyon olanların sslerine falan bakıyorum da deplasmanda berbat olduk hep :)

nannar
01.Haziran.2014, 14:11
Ben taktiği hazırladım... En azından 2-3 takımla 1 sezon denemek lazım. Bu konuda bana yardımcı olabilecek olan var ise mesaj atsın, 2-3 günde sezonu bitirecek kadar çok fm oynayanlardan arkadaşlara taktiği vereyim de deneme aşamasını tamamlayalım :)

nannar
01.Haziran.2014, 20:20
yasinberk1948
Hocam atta deniyeyim.Elazığspor'la düşünüyorum

ilk arkadaşa taktiği yolladım. ben de GS ile 25. haftadayım... yarın akşama da yayınlarım inşallah

Falcao9
22.Haziran.2014, 19:59
TAKTİĞİME YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

http://i.hizliresim.com/YPm7mD.png (http://hizliresim.com/YPm7mD)

http://i.hizliresim.com/8nA7Ad.png (http://hizliresim.com/8nA7Ad)

http://i.hizliresim.com/DXp0py.png (http://hizliresim.com/DXp0py)

http://i.hizliresim.com/mlmWm2.png (http://hizliresim.com/mlmWm2)

http://i.hizliresim.com/Elk4kD.png (http://hizliresim.com/Elk4kD)

http://i.hizliresim.com/jJmGmg.png (http://hizliresim.com/jJmGmg)

http://i.hizliresim.com/27BVBO.png (http://hizliresim.com/27BVBO)

http://i.hizliresim.com/BX353G.png (http://hizliresim.com/BX353G)

Sağ kanatdaki hedef kanat oyuncumun defansın arkasına kaçarak oynamasını istiyorum. Bir kanat oyuncusundan çok da fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Yani bir nevi defans arkasına kaçan 2. forvet gibi oynamalı. Ayrıca pres yapmasını da istiyorum.

Serbest oyuncu rolünde oynayan oyuncumun çok fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Zaman zaman pres yapmasını istiyorum. Geriye destek vermesini beklemiyorum. Bir nevi 2. forvet gibi oynamasını istiyorum.

İçeri kat eden rolünde ki oyuncumun orta sahaya çok fazla katkı vermesini istiyorum. Serbest oyuncu ve hedef kanat oyuncusu rolünde ki oyuncularımın defansif anlamda açıklarını kapatmasını istiyorum. Hücum anlamın da ise içeri kat edip asistler yapmasını istiyorum ya da kanatdan ortalar açmasını istiyorum.

Santraforumun çok fazla pres yapmasını istiyorum. Serbest oyuncu ve Hedef Kanat Oyuncusu rolünde ki arkadaşlarına servis yapmasını istiyorum. Yeri geldiğin de defans arkasına kaçmasını istiyorum. Karar veremediğim için bazen çalışkan forvet rolün de bazen de komple forvet rolün de oynatıyorum.

İlk sezon Samed Yeşil ve Levent Ayçicek'i kiraladım, Jem Karacan'ı aldım. Samed ve Levent as olarak oynamadılar. Zokora ve Janko'yu kiralık olarak gönderdim. Colman'ı sattım. Ve ilk sezon lig 2. si oldum. Türkiye kupasını finalde penaltılarla kaybettim. Avrupa da gruptan çıktıktan sonra BATE'yi eledim ve ardından Freiburg'a elendim. Bu kötü kadroya göre hiç de fena değildim. Şimdi ise kadro da büyük bir revizyona gidip 2. sezona başladım.

Taktiğimde ki eksikler sizce neler? Taktiği geliştirmek için neler yapmalıyım? Taktiğimle ilgili her türlü önerinizi bekliyorum.

Namzet
23.Haziran.2014, 00:54
Büyük takımlara karşı evimizde-deplasmanda büyük sıkıntılar yaşıyorum,puan veya puanlar koparabilmem için önerilere ihtiyacım var diziliş ve komut olarak neleri kullansam şansım artar yardımlarınızı bekliyorum.

Falcao9
25.Haziran.2014, 17:45
TAKTİĞİME YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

http://i.hizliresim.com/YPm7mD.png (http://hizliresim.com/YPm7mD)

http://i.hizliresim.com/8nA7Ad.png (http://hizliresim.com/8nA7Ad)

http://i.hizliresim.com/DXp0py.png (http://hizliresim.com/DXp0py)

http://i.hizliresim.com/mlmWm2.png (http://hizliresim.com/mlmWm2)

http://i.hizliresim.com/Elk4kD.png (http://hizliresim.com/Elk4kD)

http://i.hizliresim.com/jJmGmg.png (http://hizliresim.com/jJmGmg)

http://i.hizliresim.com/27BVBO.png (http://hizliresim.com/27BVBO)

http://i.hizliresim.com/BX353G.png (http://hizliresim.com/BX353G)

Sağ kanatdaki hedef kanat oyuncumun defansın arkasına kaçarak oynamasını istiyorum. Bir kanat oyuncusundan çok da fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Yani bir nevi defans arkasına kaçan 2. forvet gibi oynamalı. Ayrıca pres yapmasını da istiyorum.

Serbest oyuncu rolünde oynayan oyuncumun çok fazla gol pozisyonuna girmesini istiyorum. Zaman zaman pres yapmasını istiyorum. Geriye destek vermesini beklemiyorum. Bir nevi 2. forvet gibi oynamasını istiyorum.

İçeri kat eden rolünde ki oyuncumun orta sahaya çok fazla katkı vermesini istiyorum. Serbest oyuncu ve hedef kanat oyuncusu rolünde ki oyuncularımın defansif anlamda açıklarını kapatmasını istiyorum. Hücum anlamın da ise içeri kat edip asistler yapmasını istiyorum ya da kanatdan ortalar açmasını istiyorum.

Santraforumun çok fazla pres yapmasını istiyorum. Serbest oyuncu ve Hedef Kanat Oyuncusu rolünde ki arkadaşlarına servis yapmasını istiyorum. Yeri geldiğin de defans arkasına kaçmasını istiyorum. Karar veremediğim için bazen çalışkan forvet rolün de bazen de komple forvet rolün de oynatıyorum.

İlk sezon Samed Yeşil ve Levent Ayçicek'i kiraladım, Jem Karacan'ı aldım. Samed ve Levent as olarak oynamadılar. Zokora ve Janko'yu kiralık olarak gönderdim. Colman'ı sattım. Ve ilk sezon lig 2. si oldum. Türkiye kupasını finalde penaltılarla kaybettim. Avrupa da gruptan çıktıktan sonra BATE'yi eledim ve ardından Freiburg'a elendim. Bu kötü kadroya göre hiç de fena değildim. Şimdi ise kadro da büyük bir revizyona gidip 2. sezona başladım.

Taktiğimde ki eksikler sizce neler? Taktiği geliştirmek için neler yapmalıyım? Taktiğimle ilgili her türlü önerinizi bekliyorum.

Taktiğime yardımlarınızı bekliyorum.

Bulstrap87
01.Temmuz.2014, 00:31
14.3.1 de Beşiktaş icin 4-3-3 (dmc - amrl li 2 mc li ) versiyonu olan var mı ya bir türlü taktik tutturamıyorum nedense beşiktaş ile oynamak cok zor..

gokoreis
01.Temmuz.2014, 19:12
Eskişehirspor gibi bir takım ile Topa Sahip ol,Kısa pas , Ayağa paslaşma komutlarıyla 5 büyüklere karşı ne yapabilirim

urwrdskkn
02.Temmuz.2014, 10:55
Eskişehirspor gibi bir takım ile Topa Sahip ol,Kısa pas , Ayağa paslaşma komutlarıyla 5 büyüklere karşı ne yapabilirim
Sifir sifir sifir

Falcao9
03.Temmuz.2014, 20:25
14.3'ün en iyi taktiği nedir?

Ralph
05.Temmuz.2014, 16:18
Gözünüzü seviyim Beşiktaş'ta iş yapan bi taktik söyleyin bana. 2 senedir Beşiktaş oynamıyorum şu oyunda.

jevox06
05.Temmuz.2014, 16:36
Gözünüzü seviyim Beşiktaş'ta iş yapan bi taktik söyleyin bana. 2 senedir Beşiktaş oynamıyorum şu oyunda.

http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/161382-high-pressing-tactic-no-lose-58-games-win-46-c-milan-goal-difference-100-a.html

Her takımda bu taktik ile başarılı oldum. Ama kanat kullanılmadığı için Olcay ve Gökhan Töre'yi satman gerekir.

Ralph
05.Temmuz.2014, 16:38
http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/161382-high-pressing-tactic-no-lose-58-games-win-46-c-milan-goal-difference-100-a.html

Her takımda bu taktik ile başarılı oldum. Ama kanat kullanılmadığı için Olcay ve Gökhan Töre'yi satman gerekir.

Teşekkürler, bir kaç tane taktik var orada sanırım hangisini indiriyoruz?

jevox06
05.Temmuz.2014, 17:25
Teşekkürler, bir kaç tane taktik var orada sanırım hangisini indiriyoruz?

Orijinal olanı indir. Yani Danilo.tac yazanı.

Fietra 10
06.Temmuz.2014, 04:12
Bu seride 14.1.4 'den sonra başarılı bir taktikten bahsetmek çok zor.Danilo en iyisi gibi görünüyor ama o da yetersiz bence.Şöyle bi Grid gibi bir taktik çıkmadı bu seride.

Bu taktikleri bir de Premier Lig takımlarında deniyorlar ya zıt oluyorum ona da.Bence Werder Bremen çöplüğünde başarılı olmuş taktik iyi taktiktir :)

Trequartista
06.Temmuz.2014, 14:24
Kolay gelsin herkese, Fransa Ulusal'dan Orleans ile sezona başladım, ilk sezon ligi 3. bitirerek Ligue 2'ye çıktık.Bu sene lige tutunma savaşı veriyoruz.Ligue 2 müdavimleri ile aramızda bariz kadro farkı olsa da oturttuğum bir taktik var ve oyuna hükmeden bir anlayışla oynayabiliyoruz.Özellikle iç sahada.Dikine paslı sistemlerden pek verim alamadım ancak kontrollü kısa paslı bir oyunla iyi sayılabilecek top oynayabiliyoruz. 4-1-2-2AMLR-1 taktiğim.

Falcao9
06.Temmuz.2014, 14:34
İş yapan 4-2-3-1 taktiği yok mu? 4-3-3 de olur.

rapX
11.Temmuz.2014, 01:47
Arkadaşlar önceki serilerde oyuncuların maç içinde bölgelerini başka bir oyuncuyla değiştirebilmesini sağlıyorduk. Ama bu oyunda bir türlü bulamadım bu özelliği ben ?

Walter Sakana
11.Temmuz.2014, 04:04
Arkadaşlar önceki serilerde oyuncuların maç içinde bölgelerini başka bir oyuncuyla değiştirebilmesini sağlıyorduk. Ama bu oyunda bir türlü bulamadım bu özelliği ben ?

Yok çünkü artık. Daha doğrusu sadece kanat oyuncuları için geçerli artık ("kanat oyuncuları yer değişsin" takım komutuyla). Bu komutu verdiğinde kanat oyuncuları maç içinde belli zaman aralıklarıyla yer değiştirerek oynarlar.

Bi de maç içinde "iki oyuncuyu değiştir" diyerek istediğin zaman sen kendin yapıyorsun bunu (istediğin oyuncuların yerini değiştirebilirsin bunda).

rapX
11.Temmuz.2014, 21:27
Yok çünkü artık. Daha doğrusu sadece kanat oyuncuları için geçerli artık ("kanat oyuncuları yer değişsin" takım komutuyla). Bu komutu verdiğinde kanat oyuncuları maç içinde belli zaman aralıklarıyla yer değiştirerek oynarlar.

Bi de maç içinde "iki oyuncuyu değiştir" diyerek istediğin zaman sen kendin yapıyorsun bunu (istediğin oyuncuların yerini değiştirebilirsin bunda).

Tamam anladım, teşekkürler.

aniltorres9
15.Temmuz.2014, 19:33
Oyun Anlayışı olarak Hücum oynarken Dikine Pas Yap veya Yüksek Tempo gibi direktif vermeli miyiz yoksa oyun anlayışı zaten bu komutların yapılmasına iter mi?

Birde oyunculara bireysel direktif şart mı örneğin Fırsatçı Golcü oynattığımız oyuncuya İçe Kat Et komutu vermek gerekir mi yoksa aynı şekilde rolü zaten bu direktifi içerdiği için vermeye gerek yok mu?

Şahsen Galatasaray da klasik baklava oynuyorum ve yani Hücum dikine paslarla oynadım başarısız oldum Kontröllü kısa paslarla oynadım yine başarısız oldum daha hala çözemedim FM14'ün taktik sistemini

furkaanesk
18.Temmuz.2014, 04:33
şu oyunda bir şey olacaksa oluyor. kendini kandırmanın alemi yok. taktik maktik diye. rakibin adı sanı duyulmamış futbolcusu 3 kişi geçip çat diye topu doksana çakıyor benim birinci sınıf santrofrum bire bir pozisyonda kaleciye geri pas atar gibi vurup topu kalecinin üstüne vuruyor. neden ? çünkü o maçı mutlaka kaybetmieliyim. oyun böyle istiyor. bu olay bir kere de değil her maç oluyor. şu oyunu 2-3 seri oynayan biri hangi pozisyonun gol olup hangisinin olmayacağını bilir zaten izlerken. örnek vermek gerekirse, eğer rakip takım ataktayken sizin takımınız bir kaç kez müdahale etmesine ve topu kazanıp çıkmaya çalışmasına rağmen çıkamazsa golü yiyorsunuz. hiç şaşmıyor. eğer siz çok uğraşıp bir türlü gol atamadığınız maçta son 2-3 dakika kala golü atmışsanız mutlaka yiyorsunuz bir tane daha. çünkü o maçı mutlaka kaybetmeniz gerekiyor. eğer maçın başında gösterilen ilk atak rakibin atağıysa %80 kaybediyorsunuz maçı. attığınız golden sorna rakibin santrası gösterilirse %90 yiyorsunuz. bu söylediklerim bu seride değil, cm bitip fm başladığından beri olan şeyler. taktik maktik hikaye yani. bir maçı kaybetmeniz gerekiyorsa kaybedersiniz. bu seriyi bunu bile bile oynuyoruz bağımlılık yaptığı için.

jackrai
18.Temmuz.2014, 16:34
Oyuncularınızın çok faul yapmasından şikayetçi misiniz ? Çözüm için beni takip edin :P Müdahalelerin sertliğini düşürmeme ve kayarak müdahaleyi engellememe rağmen takımım çok faul yapıyordu. Bunun asıl nedeninin oyuncuların "dirtiness" özelliği olduğunu düşünüyorum. Gizli bir özellik olduğu için, ne yazık ki yapabileceğiniz çok şey yok ancak adil olmak adına, editörden tüm oyuncuların bu özelliğini "1" yaparak emriniz dışında sert geçen maçlardan kurtulabilirsiniz.

Oyun ne yazık ki bazı önemli bilgileri bizimle paylaşmıyor. Bence oyunun en kötü yanı bu. Örneğin bir oyuncunun takıma ne kadar uyum sağlayıp sağlayamadığını bilemiyoruz. Ancak maça girdikten sonra asistanın bize sunduğu kısa rapordan anlayabiliyoruz kimin uyum sorunu yaşadığını. Bunu öğrenmek için maça girmeye gerek olmamalı. Herhangi bir zamanda da takım içinde neler olduğunu bilmeliyiz. Ayrıca antrenman konusunda da oyun bize yeterince bilgi vermiyor. Kendi takımının antrenmanını izlemeyen teknik direktör mü olur? Bize ancak aylık raporlar geliyor ve orada 2-3 kişinin hangi alanda iyi ya da kötü olduğunu görebiliyoruz. Bu çok yetersiz. Ben direkt antrenmana müdahale edebilmeliyim. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bence eski CM'lerin antrenman sistemi, bu oyununkine on basardı.

Bize vermedikleri bir diğer önemli bilgi de maç hazırlığı antrenmanlarının etkileri. Oyunun bu kısmını anlamak mümkün değil. Takımın antrenmanda taktiği ne kadar iyi uygulayıp uygulayamadığını görebilmeliyim ki, maç hazırlığını ona göre yapayım. Diyelim ki savunmanız çok hata yapıyor. Siz de savunma üzerine çalıştırmaya başladınız takımınızı. Nereye kadar çalıştıracaksınız? Takımın sizin verdiğiniz görevlere hazır hale geldiğini nasıl anlayacaksınız? Ya da takım çalışması yaptırıyorsunuz diyelim. Nasıl anlayacaksınız takımın tamamen uyum içinde oynadığını? Sadece maçlara göre karar veremeyiz çünkü her rakip birbirinden farklı. Benim tarafsız bir gözle antrenmanları izleyebilmem gerek. Asistanım bana diyebilmeli ki şu isimli savunma oyuncumuz taktik antrenmanda adamını sık sık arkaya kaçırdı. Ben bunu maça çıkmadan bilmeliyim ki, maçta ona göre önlem alayım. Yoksa hatayı maçta fark ettikten sonra, antrenmanın ne anlamı kalır?

Daha yazacak çok şey var da şimdilik bu kadar yazayım. Size iyi oyunlar

furkaanesk
18.Temmuz.2014, 19:51
Şu skor hangi taktikle açıklanır allah aşkına ? bir önceki mesajımda bahsettiğm saçmalıkların hepsi oldu ve 5 kere öne geçtiğim maçı 6-5 kaybettim. http://i.hizliresim.com/EQVJWD.jpg ben ne diyeyim ki bu skora ?

davidvilla
21.Temmuz.2014, 14:56
Oyun Anlayışı olarak Hücum oynarken Dikine Pas Yap veya Yüksek Tempo gibi direktif vermeli miyiz yoksa oyun anlayışı zaten bu komutların yapılmasına iter mi?

Birde oyunculara bireysel direktif şart mı örneğin Fırsatçı Golcü oynattığımız oyuncuya İçe Kat Et komutu vermek gerekir mi yoksa aynı şekilde rolü zaten bu direktifi içerdiği için vermeye gerek yok mu?

Şahsen Galatasaray da klasik baklava oynuyorum ve yani Hücum dikine paslarla oynadım başarısız oldum Kontröllü kısa paslarla oynadım yine başarısız oldum daha hala çözemedim FM14'ün taktik sistemini

herkesin farklı fikri var tabi.
fakat ben bu oyunu 15 senedir oynayan biri olarak sana söyleyeyim. değişen bir şey yok.

eğer ben kısa paslı oyunu domine ederek oynayacağım diyorsan ;
defansif, katı, yavaş tempo, kısa pas, ayaga pas vs gibi komutları vereceksin.
tabi bu da yeterli değil; defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve paslaşmaya devam et.

bunu oturtabilirsen maçta 2-3 pozisyona girip yuzde 80 gol buluyorsun ve kalende çok az pozisyon veriyorsun. maçların yuzde 90'ında senin girdiğin gol pozisyonun ve topla oynama yüzden rakipten daha fazla oluyor. öyle saçma sapan goller pek kaçırmıyorsun fizik olarak iyi durumda oluyor oyuncular genel olarak.

ikinci bir secenek ise şu;

bol pozisyonlu (bol kaçırmalı hatta) ama rüzgar gibi bir saglı bir sollu oynamak istiyorsan;
atak, akıcı, direkt pas, kanatlara şişir vs gibi direkt oyunu destekleyen komutları vereceksin.

top rakipteyken de iki ihtimalin var;

eğer benim oyuncularım hepsi birer vidal hepsi birer iniesta 4 4lük adamlar diyorsan yani o ligin çok üzerinde oyuncularsa;

defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve kazandıgın yerden direkt kaleye in ama tabi çok top kaybı çok kazanmak için uğraş demektir büyük sakatlıklar ve kondisyon düşüklüklerine kendini hazırla :)

ikinci ihtimalin ise yukarıdakinin tam tersi; işte geride dur, rakibi geride karşıla vs. gibi pres yapmayan rakibin üzerine gelmesini sağlayan savunma taktikleri. böylelikle hem top rakipteyken harıl harıl hucum eden oyuncuların pres yapmayıp biraz dinlenecek hem de hucum yaparken darman duman olan formasyon şeklin (takım şekli yani) düzelecek, kazandığın topta rakip çıkmış olacağı için arkada boşluk bulacak rahat kontralarla golleri bulacaksın.

(bayern munih- real madrid maçındaki madrid gibi)

fm yıllardır bu eksen etrafında dönüyor fm 14te de değişmediğini gördüm maalesef.

Leeneker
25.Temmuz.2014, 20:10
4-2-3-1 oynarken defansın ortasındaki 2li ve orta sahadaki ikili nasıl olmalı?

ben defans 2sinede ss savunma ddedim. orta sahayada iki yönlü orta saha destek dedim.

kanatlar içe kat eden hücum

forvet yaratıcı forvet hücum

oos ise takımın beyni hücum

bekler standart otomatik

sanırım çok uygun değil ama dizilişi bozmadan en iyi nasıl olur? özellilkle son yamadan sonra gelen geçen yeniyor beni kovulmama az kaldı:) gs ile içerde kasımpaşaya 6-1 yenildim ama kadro çok iyi özellikle kanatlar

Walter Sakana
27.Temmuz.2014, 00:14
4-2-3-1 oynarken defansın ortasındaki 2li ve orta sahadaki ikili nasıl olmalı?

ben defans 2sinede ss savunma ddedim. orta sahayada iki yönlü orta saha destek dedim.

kanatlar içe kat eden hücum

forvet yaratıcı forvet hücum

oos ise takımın beyni hücum

bekler standart otomatik

sanırım çok uygun değil ama dizilişi bozmadan en iyi nasıl olur? özellilkle son yamadan sonra gelen geçen yeniyor beni kovulmama az kaldı:) gs ile içerde kasımpaşaya 6-1 yenildim ama kadro çok iyi özellikle kanatlar

Orta sahadaki ikiliye "Standart Orta Saha (savunma) - Defansif Oyun Kurucu (savunma)" dene (alternatif olarak her ikisi de SOS-savunma)

Beklere ya kanatlardan daha ofansif bir görev ver ya da en kötü ihtimalle aynı görevi ver. Yani beklere hücum, kanatlara destek ya da her ikisine de hücum gibi... İlk dediğim şekilde daha verimli olur.

Forvete Yardımcı Forvet (destek) forvet arkasındakine ise Gizli Forvet verebilirsin (bu ikisi birbirini tamamlayan rollerdir). Senin tercih ettiğin roller ve görevler de olur tabi. Ya da forvet arkasındakine Ofansif Orta Saha (destek) rolü de verebilirsin.

Tavsiyem tek oyun kurucu kullanman. Yani orta sahadaki oyunculardan birine Defansif Oyun Kurucu rolü verirsen forvet arkasındakine oyun kurucu olmayan bir rol ver. Ya da tam tersi.

Akıcılığı katı seçme, savunmayı da geride kurma çünkü bu dizilimde zaten bloklar arası mesafeler fazla oluyor.

aniltorres9
02.Ağustos.2014, 22:03
Bir arkadaşımızın burada; http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=117346 bahsettiği sıkıntıyı tam ve kesin olarak cevap verebilecek biri var mı? Aynı soru işaretlerini bende yaşıyorumda.

Ayrıca Galatasaray'da ilk sezonumdayım 4-1-2-1-2 taktiğinde katı ve hücum futbolu oynamak istiyorum ancak bir türlü başarılı olamadım oyuncu rollerim bu şekilde;

http://s14.postimg.org/nujqxskx9/Galatasaray_SK_Taktikler_Genel_Bak1.jpg (http://postimg.org/image/nujqxskx9/)

Sizce hangi direktifleri kullanmalıyım?

blackman2004
03.Ağustos.2014, 01:09
Arkadaşlar Merhaba

Bugune kadar hepimiz yüzlerce sayfa gezdik taktikler indirdik beğendik , kullandık , paylaştık birşekilde oyunumuza entegre edeceğim takımımıza uyumlu bir taktik için araştırmalar yaptık üzerine makaleler okuduk gibi gibi . Ve En son anladık ki kendim için konusuyorum su oyunu oynamayı çok seviyorum ama taktik işinden anlamıyorum yani bir türlü şu işi beceremedim .

Şimdi sizlere sorarım denemiş ve başarıl ıoldugunuz taktikleri burda paylaşır yada isim olarak verirseniz
Mesela : Danilo.tac gibi link de belirtebiliriz .

Ahmet Göktaş
08.Ağustos.2014, 04:59
herkesin farklı fikri var tabi.
fakat ben bu oyunu 15 senedir oynayan biri olarak sana söyleyeyim. değişen bir şey yok.

eğer ben kısa paslı oyunu domine ederek oynayacağım diyorsan ;
defansif, katı, yavaş tempo, kısa pas, ayaga pas vs gibi komutları vereceksin.
tabi bu da yeterli değil; defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve paslaşmaya devam et.

bunu oturtabilirsen maçta 2-3 pozisyona girip yuzde 80 gol buluyorsun ve kalende çok az pozisyon veriyorsun. maçların yuzde 90'ında senin girdiğin gol pozisyonun ve topla oynama yüzden rakipten daha fazla oluyor. öyle saçma sapan goller pek kaçırmıyorsun fizik olarak iyi durumda oluyor oyuncular genel olarak.

ikinci bir secenek ise şu;

bol pozisyonlu (bol kaçırmalı hatta) ama rüzgar gibi bir saglı bir sollu oynamak istiyorsan;
atak, akıcı, direkt pas, kanatlara şişir vs gibi direkt oyunu destekleyen komutları vereceksin.

top rakipteyken de iki ihtimalin var;

eğer benim oyuncularım hepsi birer vidal hepsi birer iniesta 4 4lük adamlar diyorsan yani o ligin çok üzerinde oyuncularsa;

defansı öne kur, yakın markaj, ofsayt taktiği,rakibi sıkıştır gibi talimatları vereceksin ki topu kaybettiğinde hemen kazan ve kazandıgın yerden direkt kaleye in ama tabi çok top kaybı çok kazanmak için uğraş demektir büyük sakatlıklar ve kondisyon düşüklüklerine kendini hazırla :)

ikinci ihtimalin ise yukarıdakinin tam tersi; işte geride dur, rakibi geride karşıla vs. gibi pres yapmayan rakibin üzerine gelmesini sağlayan savunma taktikleri. böylelikle hem top rakipteyken harıl harıl hucum eden oyuncuların pres yapmayıp biraz dinlenecek hem de hucum yaparken darman duman olan formasyon şeklin (takım şekli yani) düzelecek, kazandığın topta rakip çıkmış olacağı için arkada boşluk bulacak rahat kontralarla golleri bulacaksın.

(bayern munih- real madrid maçındaki madrid gibi)

fm yıllardır bu eksen etrafında dönüyor fm 14te de değişmediğini gördüm maalesef.

Defansif anlayış felsefesi zaten yüksek tempoyu içerir bi nevi kontra gibidir defansif deyip düşük tempo yapmak zıttır bana göre

Namzet
10.Ağustos.2014, 20:12
Etkili duran top taktiği verebilecek var mı?

Empleador
27.Ağustos.2014, 19:41
arkadaşlar şöyle güzel bir 4-2-3-1 taktik önerebilir misiniz kendi kullandığınız taktilerden olur yabancı sitelerdeki taktiklerden olur hiç farketmez... st ve amc nin yıldızlaşacağı amrl nin bol asist yapacağı ve gol yüküne yardımcı olacağı iyi bir taktik mevcut mudur (büyük takımlar için)

Partenopei
27.Ağustos.2014, 21:46
arkadaşlar şöyle güzel bir 4-2-3-1 taktik önerebilir misiniz kendi kullandığınız taktilerden olur yabancı sitelerdeki taktiklerden olur hiç farketmez... st ve amc nin yıldızlaşacağı amrl nin bol asist yapacağı ve gol yüküne yardımcı olacağı iyi bir taktik mevcut mudur (büyük takımlar için)
Bir dene istersen benim taktiğimi http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=121220

nuri80
28.Ağustos.2014, 16:51

Vereceğim linkten Jassar'ın taktiklerini kurallarını da uygulayarak dene. Başarısız olmak gibi bir endişen olmasın. En kötü ihtimal kovulmazsın ve kariyerin devam eder.

http://www.fm-base.co.uk/forum/share-download-fm-14-tactics/145625-%2A%2A%2Afootball-manager-14-tactical-thread%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2 A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2A%2Ajassar%2A%2A%2A%2A%2A%2A% 2A.html

RagnarLothbrok
08.Eylül.2014, 14:08
Defansif anlayış felsefesi zaten yüksek tempoyu içerir bi nevi kontra gibidir defansif deyip düşük tempo yapmak zıttır bana göre

Buna aynen katılıyorum, takıma zaten defansif oynattığında 1. önceliği kaleyi savunmak ve orta alanda rakibi karşılamaktır. Kazandığı topuda bir an önce rakip kaleye götürmek için bu işi yüksek tempoda yapar. Kontra'yla arasındaki fark; benim düşüncem kontra felsefesi tek başına defansif bir oyun içermez. Bana göre kontra bir hücum oyunudur, defansif veya kontra felsefesiyle oynuyorsan kısa paslar, düşük tempo gibi talimatlar oynatığın felsefeyle zıt düşecektir.

Eğer bol pası, sabırlı, kararlı bir şekilde rakip kaleye gitmek istiyorsan; kontrollü ve akıcı bir oyunda kısa paslı düşük tempoda oynayabilirsin bunun yanında defansı ileri çıkararak dar alanda oyunu sıkıştırırsan top kaybını azaltabilir veya kaybedilen topu daha çabuk kazanırsın v rakibin oyun kurmasını engelleyebilirsin. Tabi savunma arkasına atılacak toplara dikkat etmek gerekir

fmhastasi
13.Eylül.2014, 19:12
arkadaşlar topa sahip ol secenegini seçtigim zaman %60 ve &70 topa sahip olup macı domine ediyorum ama yenı kurdugum oyunlarda bu secenegi secmek istemiyorum.oynadıgım maclarda %30 %40 topla oynama gösteriyor topa sahip olmadan nasıl taktikler kurabiliriz veya oyun sekli nasıl secebiliriz bunu ögrenmek istiyorum saygılar.

alper3
13.Eylül.2014, 21:51
Çift forvet ve iki açık koyarak rakibin üstüne git, dikine oyna vs gibi seçenekleri seçerek oynayabilirsin. Ama gol yeme ihtimalin fazla olacaktır muhtemelen. Kaleci ve stoperlerinin sağlam olmasını öneririm

3842
14.Eylül.2014, 23:21
Dikine pas yapı seçip ortasahalarına ve stoperlerine Daha Fazla Riskli pas at dersen topla oynama yüzden düşer. Kadron uygunsa sürekli araya adam kaçıran kanatları ceza sahasında pozisyona sokan bi takım elde edebilirsin.

Fakat oyuncuların yavaşsa ve ortasahada iyi baskı yapamıyorlarsa çıkarken kaptırdığın toplar direk kalene gol posizyonu olarak geri dönüş yapar :)

Benteke gibi bir forvetin varsa, kule forvet demek istiyorum, topları şişirip durursan da topla oynama yüzden düşer ve doğru oyuncularla defansın arkasına kaçan adamlar da pozisyona girebilir ama böyle bir taktikte de çok boş toplar atılıyor ve saçma sapan top kayıpları yapıyosun.

Aslında pek çok yöntemi var, en mantıklısı dikine oynamak bence.

SilverSpy
15.Eylül.2014, 18:19
Sizce 14.3.1 icin en basarili taktik nedir? Onerebileceginiz taktik var midir?

abdulmuttalip
30.Eylül.2014, 22:06
elimde bir taktik var ama ona uygun antrenman ve nasıl bir maç hazırlığı uygulayacağımı bulamadım

nannar
09.Ekim.2014, 16:21
Biraz geç olacak ama hücum hattındaki oyuncu rolleriyle ilgili çok önemli 1-2 ip ucu vermek isterim.

İster AMC ister AMRL isterse de SC mevkisinde olsun "atak" rolü yüklemediğiniz oyuncular çok fazla ceza sahasına girmez. Forumda birçok başlık altında "her maçta bir sürü şut çekiyor takımım ve ben bunu engelleyemiyorum" tarzı sıkıntılar yazılmış. Dediğim gibi "destek" rollü oyuncular çok olduğunda ceza alanına girmeniz zorlaşacağı için dış şutlarınız bol olur fakat topa daha fazla sahip olabilirsiniz. Taktikte ince ayarları da kurcalasanız,takım ayarlarını da kurcalasanız duvar paslarıyla ceza alanına girme dışında başka bir ceza alanı alternatifi olmaz ve kanat hücumlarınız da etkisiz hale gelir...

Sadece forvetinizi bile "atak" role çevirdiğinizde çektiğiniz uzun şut sayısı oldukça düşecektir çünkü ceza alanına giren 1 oyuncu bile diğer "destek" rollü oyuncular için pas tercihidir ve dış şut atmaktan farklı bir alternatif olur :) Özellikle merkezde oynayan MC-AMC-SC rollü oyuncularınızdan en az 2 tanesi "atak" rollü olursa rakip ceza alanında pozisyona girme şansınız (mutlak gol şansı istatistiği) artacaktır...

aklıma gelmişken yazayım dedim :D