PDA

View Full Version : Chelsea İncelemesi | FM 14

Kaka Leite
20.Ekim.2013, 20:17
Chelsea FC
http://i.imgur.com/ZrHYLCK.png
Kulüp Başkanı (Roman Abramoviç)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/94/Abramovich_Chukotka.jpg/240px-Abramovich_Chukotka.jpg
Stadyum (Stamford Bridge)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/Chelsea_defend_corner.jpg/300px-Chelsea_defend_corner.jpg
Tesisler'in Durumu
Antrenman Tesisleri: Üst düzey antreman tesisleri
Alt Yapı Tesisleri: Üst düzey alt yapı antreman tesisleri
Kurumsal Tesisler: Üst düzey kurumsal tesisler
Genç Takım Antrenörlüğü: İyi genç antrenörü
Genç Yetiştirme: Oturmuş genç yetiştirme
Kulüp Hakkında

Batı Londra merkezli İngiliz futbol kulübü. 1905'te kurulan kulüp İngiltere Premier Ligi'nde oynamaktadır ve tarihi boyunca İngiliz liglerinde üst sıralarda yer almıştır. Dört kez İngiltere şampiyonu olan Chelsea, altı kez FA Kupası, dört kez Lig Kupası'nı müzesine götürmüştür. Kulüp, iki kere de UEFA Kupa Galiplerı Kupası'nı ve bir kez de UEFA Şampiyonlar Ligi'ni kazanarak Avrupa'da başarılı bir tablo sergilemiştir.

Chelsea ilk önemli başarısını 1955'te lig şampiyonu olarak gösterdi. 1960 ve 1970'lerde birçok kupa kazanan kulüp, 1997'ye kadar başka önemli bir başarı gösteremedi. Son on yıl, kulüp tarihinin en başarılı dönemi oldu. 2005 ve 2006 yılında lig şampiyonluğunu elde eden kulüp en son ki lig şampiyonluğunu 2010 yılında hem lig şampiyonluğunu hem de lig kupasını kazanarak çifte zafer yaşadı.En son ve en büyük başarısı ise 2012 yılında avrupa şampiyonluğunu kazanarak yaşadı.
Başkan Hakkında

Rus iş adamı. Rusya Federasyonu'nun Saratov şehrinde dünyaya geldi. Çukotka bölgesi valiliği yaptı. İngiltere'nin Chelsea FC Spor Kulübü başkanı Yahudi asıllı işadamı. Abramoviç, 2011 Forbes listesine göre 13,4 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle, şu anda Rusya'nın en zengin dokuzuncu kişisi ve dünyanın en zengin 53. kişisidir. Abramoviç Rus ve İngiliz çifte vatandaşlığına sahiptir.
Stadyum ve Tesisler Hakkında

Stamford Bridge, Chelsea takımının futbol stadyumudur. London Borough of Hammersmith ve Fulham içerisinde yer almaktadır. Kulüp taraftarları olarak takma adı 'Köprü' (The Bridge) olarak kabul edilmiştir. Chelsea iç saha maçlarını bu stadda yapmaktadır. 42.000'lik kapasitesiyle İngiltere'nin en büyük 9. futbol stadyumudur. Stadın hisseleri Chelsea taraftarının kurduğu Chelsea Saha Sahipleri (ingilizce Chelsea Pitch Owners) şirketine aittir.
http://i.imgur.com/FJ8EriX.png
Ekonomik Durum Hakkında

Kulübün tahmini değeri 103 MR Euro olarak gösterilmektedir..
Teknik Heyet Hakkında

Takımın personelleri çok iyi düzeyde, antrenörlere katkı yapmanız hariç tavsiye edeceğim pek bir şey yok.
http://i.imgur.com/MA8hlvc.png
Kaleciler

Petr Cech : As kalecimiz ile başlayalım değerlendirmemize, kale bölgesinde sorun yaşamayacağınız ortada Cech bu alanı çok rahat götürebilecek önemli kalecilerden birisi ancak yedekleri konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Mark Schwarzer : 40 yaşında ve yedek olarak bekleyecek bir kaleciniz var, insan daha ne ister ki ?

Bu yaşta yedek kulübesinde böyle bir kaleciyi bekletmek size zarar vermekten başka bir şey yapmayacaktır, bu sebeple size genç bir kaleci transfer etmenizi öneriyorum.

Cech'den sonra kalenizi şuan Atletico'da bulunan Courtois ile dolduracaksınız ancak yedekte gelişime açık ve ilerde geliştirip iyi fiyatlara satabileceğiniz bir kaleci tutmak daha mantıklı olacaktır.
http://i.imgur.com/CC9mhr9.png
Defans

Stoperler ;

John Terry : Chelsea ve defans diyince muhtemelen ilk akla gelen isim Terry'dir. Bu seride de bizi Terry karşılıyor stoper bölgesinde ancak sorun şu ki yaşlanmış olması ve takımda ilerisi için bu bölgede duracak birisinin olmaması büyük sıkıntı..

Benim tavsiyem buraya da bir genç oyuncu alıp, Terry'den özel ders vermesini sağlayarak da faydalanmanız. Chelsea tarzı büyük kulüplerde oyuncu geliştirmek daha kolay olacağını için bir amacınız olmalı kariyer açmak için.

David Luiz : Kuşkusuz Terry'nin ekürisi olması gerek oyuncu. Güçlü fiziksel özellikleri ile savunmada çok iyi oynayacak bir isim..

Branislav İvanoviç : Sırp oyuncu buradaki bir diğer alternatif, sağ bek olarak da oynayabilmesi yedek için ideal oyuncu olmasını sağlıyor.

İvanoviç takımda kalması gereken isimlerden birisi, acil durumlarda savunma bölgesinde çok işe yarayacak bir isim.

Kenneth Omeruo : 19 yaşındaki genç oyuncu gelişim için uygun isimlerden birisi. Takımdaki tecrübeli oyunculardan ders aldırarak ve iyi bir antreman hazırlayarak ileride stoper bölgesinde açığı kapatacak isim olabilir.

Bekler ;

Cesar Azpilicueta : Sağ bek bölgesinde as oyuncunuz olacaktır. Yaşının genç olması ilerleyen sezonlarda bu bölgede sıkıntı yaşamamanızı sağlayacak bir özellik..

''İki yönlü bek'' rolünün kendisi için ideal olduğunu düşünüyorum.

Sağ bek için alternatif olarak İvanoviç ve Omerou da bulunuyor. Acil durumda değerlendirilmesi gereken ilk isim İvanoviç olacaktır, bu mevkide savunmacı olarak görev alabilir.

Ashley Cole : Sol bek için ideal oyuncu durumunda ancak yaşının 32 olması ondan çok fazla yararlanamayacağınız anlamına geliyor.

Bu bölgeye de ilk sezondan itibaren ufak ufak oyuncu araştırması yapabilirsiniz. Cole fiziksel özellikleriyle dikkat çeken bir oyuncu..

''İki yönlü bek'' olarak oynatmanızı öneriyorum.

Ryan Bertrand : Sol bek için alternatif oyuncu durumunda, yaşı genç ancak çok fazla gelişeceğini düşünmüyorum. Hız ve hızlanma özellikleri ile dikkat çekiyor ancak gelecek sezonlar için güvenmemeniz gereken bir oyuncu..
http://i.imgur.com/bXKAAhc.png
Orta Saha
Obi Mikel : ''Regista'' rolü için çok çok uygun bir oyuncu. Taktiğinizde DMC'ye yer var ise bu rolde onu kullanmanızı öneririm, gayet iyi verim alacağına eminim.

Ramires : Orta saha'nın en iyi oyuncularından birisi ve fiziksel özellikleri gerçekten görülmeye değer. ''Savaşçı orta saha'' olarak kullanabileceğiniz bir oyuncu. Chelsea takımında orta alandan kesinlikle kesmemeniz gereken bir oyuncu..

Frank Lampard : Uzun uzun anlatmaya gerek olmayan bir yıldız. ''İki yönlü orta saha'' olarak oynatmanızı öneriyorum..

Orta alanda genç oyuncular içinde gayet iyi bir idol olacaktır. Bu sebeple genç oyunculara özel ders vermesini sağlayarak ondan faydalanmanızı öneriyorum..

Juan Mata : ''Takımın Beyni'' rolünde takımı hücum anlamında taşıyacak bir isim. 25 yaşındaki İspanyol oyuncu elden çıkarmadığınız sürece uzun yıllar takıma hizmet verecek durumda..

Teknik özellikleriyle dikkat çeken Mata, AMC pozisyonunda şuan için en iyi isim.

Oscar : Mükemmel bir yetenek, yaşının genç olması geliştirilmesi halinde ileride mükemmel bir oyuncu olabileceğini gösteriyor..

AMC mevkisi için Mata'dan biraz daha düşük olsa da ileride ondan daha iyi olabilecek potansiyele sahip. Bu sebeple Mata'yı kanatta değerlendirip, Oscar'ı AMC'ye çekmek gibi bir düşünceniz olabilir..

Oscar orta alanda mevcut yetenekleriyle de estirecek durumda. Bu sebeple kendisi kullanmanızı öneriyorum.

De Bruyne : Zaman zaman oynatabileceğiniz genç oyunculardan birisi, eğer antreman olarak üzerine düşerseniz gayet iyi gelişebileceğine inanıyorum.

Takımda bulunması gereken alternatif için önemli isimlerden birisi.

Kanatlar ;

Juan Mata : Bu kısımda da onu değerlendireceğiz çünkü burada da oynayabilecek durumda ve sol için şuan en uygun isim.

Mata'yı burada kullanmak Oscar içinde gayet iyi olacaktır. Burada onu ''Kanat oyuncusu'' ya da ''İçe kat eden'' olarak kullanabilirsiniz.

Andre Schürrle : 22 yaşındaki Alman oyuncu Mata'nın biraz gerisinde duruyor olsa da gelişebilecek durumda. Mata'nın formsuz olduğu ya da olmadığı dönemlerde düşünmemiz gereken ilk isim şüphesiz ki..

Willian : Açıkcası alınmasını bile doğru bulmadığım bir oyuncu. Takımda şuan ancak alternatif olarak düşünülebilecek durumda..

Zaman zaman şans verebilirsiniz ancak devamlı oynayacak durumda olduğunu düşünmüyorum.

Eden Hazard : Sağ kanat için en ideal isim. 22 yaşındaki Belçikalı yıldız şuan ki durumu ile de takımın en iyi kanat oyuncularından birisi ancak ilerleyen sezonlarda dünya çapında bir kanat oyuncusu olabilecek düzeyde..

Hazard'ı iyi kullanmanızı öneriyorum, Chelsea hücum anlamında çok zengin bir takım. ''İçe kat eden'' rolünde çok iyi verim alacağınızı düşünüyorum.
http://i.imgur.com/dfLnsO9.png
Forvet
Samuel Eto'o : As forvetiniz olacağını düşünüyorum, 32 yaşındaki tecrübeli oyuncudan bunun haricinde özel ders vermesini sağlayarak da faydalanabilirsiniz..

Eto için ''Fırsatçı golcü'' rolünün uygun olduğunu düşünüyorum.

Fernando Torres : O da takımda tutmanız gereken bir alternatif oyuncu. Sahada çok çalışmıyor gibi dursa da skor katkısını her an verebilecek bir forvet.

''Sahte forvet'' rolü tam ona göre bir rol. Bu rolde zaman zaman forma şansı verebilirsiniz..

Demba Ba : Eto ile arasında çok büyük fark olmayan bir oyuncu, Ba sakatlık durumlarında veya oyuna sonradan girerek çok iyi katkı verebilecek bir oyuncu. Bu sebeple satmamanızı öneriyorum..
http://i.imgur.com/VzZryno.png
Taktik Hakkında

Bu diziliş takıma çok uyuyor. Oscar / De Bruyne ve Eto'o / Ba (Torres) yaparak oyuncuları formda tutabilirsiniz..

Chelsea güçlü kadrosu olan bir takım olduğu için başarı çok zor olmayacaktır, bu sebeple böyle kariyerler bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir.

Benim sizlere önerim bir kaç tane genç oyuncuyu takıma kazandırıp, hem başarı hem de oyuncu yetiştirmeyi hedeflemeniz.
Transfer Önerisi

Savunma bölgesi'nin yaş ortalaması oldukça yüksek oraya genç ve gelişebilecek durumda olan oyuncular katılmasını öneriyorum.

Aynı şekilde forvet içinde genç bir oyuncu fena olmayacaktır.

vivoperlei
20.Ekim.2013, 21:53
Ellerine sağlık Cenker. Bu arada, forvete genç birini trasnfer etmek yerine Lukaku da kullanılabilir ikinci sezondan itibaren.

Kaka Leite
20.Ekim.2013, 23:32
Ellerine sağlık Cenker. Bu arada, forvete genç birini trasnfer etmek yerine Lukaku da kullanılabilir ikinci sezondan itibaren.
Aynen öyle, Courtois'i unutmadım da onu unuttum 2 sezondur durmadan kiralık yollandığı için :icon_biggrin:

cgdsuruk
11.Kasım.2013, 14:41
kesinlikle forvet takviyesi yapılması lazım üç forvette birbirinden kötü ben ilk yarı bitince ba ile torresi yolladım wilfried bony ile doumbia yı aldım sezon sonu da lukaku geliyo chelseayi seçen arkadaşlara tavsiyem planlarınızı lukakuya göre yapın su an kiralık onu bekliyorum ligde gol kralı 15 m idi fiyatı daha gelmeden 24 m ye çıktı bi de courtis i unutmayın müthiş performans gösteriyo cech yedek kalır 2. sene en son sağ bek sorunu azpilicueta bi cacık etmez ben jankinson var arsenalde 20 yaşında onu aldım güzel de oynuyo memnunum

Artul
15.Kasım.2013, 05:04
Eline sağlık dostum. :) Şu anda Chelsea ile online kariyer yapıyorum arkadaşlarımla bir kaç bilgi de ben vereyim.

1-) Oyunun başında Ramires'i çok güzel bir fiyata Man City'e satabiliyorsunuz. Bir kaç denemeden sonra maksimum bedeli buldum. 61 milyon avro.. Ivanovic'i hemen önermemek gerekiyor onu da çözdüm. Hazırlık maçları oynanırken 1-2 hafta sonra Ivanovic ile ilgilenmeye başlıyor kulüpler.. Bu haberleri gördükten sonra önerince 20-25 milyon avro civarında satabiliyorsunuz.. Sağ bek yedeği için Nathaniel Clyne'ı öneririm. 11-12 milyon avroya transfer edebilirsiniz. Yerli oyuncu statüsünde oynaması da kaymağı olur..

2-) Takım 4-2-3-1 ya da FM'nin algısına göre 4-3-3 sistemiyle harikalar yaratıyor.. Sağ kanat -sağ forvet- için ilk sezon Alexis Sanchez'i aldım oldukça iyi bir performans sergiledi.

3-) Bu takıma forvet ihtiyacı varmış gibi gözükebilir ancak tek forvet oynatacaksanız aslında hiç de ihtiyaç yok.. Eto'o profil olarak iyi gibi görünsede ben istediğim performansı alamadım.. Torres ise harikalar yarattı.. 45 maçta 35 gol ile oynadı ilk sezon..

4-) İkinci sezonun başında benim tavsiyem Cech'i satıp Tim Krul'u almak.. Çünkü Courtois gibi bir kaleciyi yedek yapmak çok lüks.. Ayrıca Cech tam satılacak kıvamında oluyor.. Ben 31 milyon avroya City'e sattım ve yerine Tim Krul'u 5 milyon avroya aldım.. Ayrıca Krul'un yerli oyuncu statüsü de mevcut..

Sonuç olarak Chelsea ile oyun oynamak biraz zahmetlidir ama aynı zamanda da zevklidir. Fakat Premier Ligi ve İngiliz futbolcuları tanımak çok önemli.. Yoksa başarıyı yakalamak biraz zor.. Müsait olduğum bir zamanda kariyer verilerimi paylaşacağım. Umarım faydalı olur..

cgdsuruk
15.Kasım.2013, 11:31
Eline sağlık dostum. :) Şu anda Chelsea ile online kariyer yapıyorum arkadaşlarımla bir kaç bilgi de ben vereyim.

1-) Oyunun başında Ramires'i çok güzel bir fiyata Man City'e satabiliyorsunuz. Bir kaç denemeden sonra maksimum bedeli buldum. 61 milyon avro.. Ivanovic'i hemen önermemek gerekiyor onu da çözdüm. Hazırlık maçları oynanırken 1-2 hafta sonra Ivanovic ile ilgilenmeye başlıyor kulüpler.. Bu haberleri gördükten sonra önerince 20-25 milyon avro civarında satabiliyorsunuz.. Sağ bek yedeği için Nathaniel Clyne'ı öneririm. 11-12 milyon avroya transfer edebilirsiniz. Yerli oyuncu statüsünde oynaması da kaymağı olur..

2-) Takım 4-2-3-1 ya da FM'nin algısına göre 4-3-3 sistemiyle harikalar yaratıyor.. Sağ kanat -sağ forvet- için ilk sezon Alexis Sanchez'i aldım oldukça iyi bir performans sergiledi.

3-) Bu takıma forvet ihtiyacı varmış gibi gözükebilir ancak tek forvet oynatacaksanız aslında hiç de ihtiyaç yok.. Eto'o profil olarak iyi gibi görünsede ben istediğim performansı alamadım.. Torres ise harikalar yarattı.. 45 maçta 35 gol ile oynadı ilk sezon..

4-) İkinci sezonun başında benim tavsiyem Cech'i satıp Tim Krul'u almak.. Çünkü Courtois gibi bir kaleciyi yedek yapmak çok lüks.. Ayrıca Cech tam satılacak kıvamında oluyor.. Ben 31 milyon avroya City'e sattım ve yerine Tim Krul'u 5 milyon avroya aldım.. Ayrıca Krul'un yerli oyuncu statüsü de mevcut..

Sonuç olarak Chelsea ile oyun oynamak biraz zahmetlidir ama aynı zamanda da zevklidir. Fakat Premier Ligi ve İngiliz futbolcuları tanımak çok önemli.. Yoksa başarıyı yakalamak biraz zor.. Müsait olduğum bir zamanda kariyer verilerimi paylaşacağım. Umarım faydalı olur..
kardeşim o zaman bu torres adam ayırt ediyo cok sabrettim bütün forumları okudum en iyi hangi görevle oynar diye hepsini denedim adam 30 maçta sadece 5 gol attı 3 ü penaltıdan ama ivanovici o paraya iyi satmışsın ben de o para etmiyor.

Artul
16.Kasım.2013, 11:24
Oyunu arkadaşım kurduğu için erişim sağlayamadım henüz.. İlk fırsatta verileri paylaşacağım.. Şu an 2. sezonun devre arasındayız, yanlış hatırlamıyorsam en yakın rakibim Man Utd'ın 11 puan önünde lider bulunuyorum..