PDA

View Full Version : Mert Günok

sui generis
21.Ekim.2013, 12:47
http://dosya.turksportal.net/research/14.0.0/Fenerbah%e7e_Mert_G%fcnok.png

Kaleciler için oyunda pek yorum yapamadığımdan tek tek şu özellikleri eksik olmuş diyemiyorum ama CA'sı bana düşük geldi. Çünkü; Volkan'dan sonra kaleyi Mert devralacak. ve yaşı 25. oyunda çok çok gelişmesi mümkün olmuyor. Anladığım kadarıyla kaleyi devralana kadar CA'sı bu civarlarda gezecek ve kaleyi devraldığında birden CA'sı yükselecek. Oyunda biz bunu yapamıyoruz, Mert'in potansiyeline ulaşması mümkün değil ama 1-2 seri sonra bir anda CA'sı arttırılmış olacak bence. 130-135 CA daha uygundu, Mert'in Volkan'dan daha potansiyelli olduğunu düşünüyorum, daha çok güven veriyor.

edit: Volkan'ın CA'sı da abartı olmuş bence. 145 daha uygun olurdu.

perpetua
21.Ekim.2013, 13:53
Az oynayan kaleciyi degerlendirmek zor.
En azindan zihinsel ozellikler cok zor.

Surekli oynamayan kalecinin de zihinsel ozelliklerini gelistirmesi zor.

Potansiyeli olan ama Volkan'in arkasinda bekledigi surece bu potansiyele ulasmasi zor olan bir kaleci bence Mert.

Bence keske Serkan'i yollamak yerine Mert'i bir yilligina kiraya verip gelecek seneden itibaren Volkan ile donusumlu oynayacagi bir formul uretilseydi. 23-24 yasina kadar toplamda 100 tane profesyonel mac oynamamis cok ust duzey bir kaleci yok dunyada.

Cunku kaleci ne kadar cok pozisyon gorurse, onsezisini o kadar cok gelistiriyor. Onsezisi ne kadar gelisirse pozisyonlari o kadar iyi okuyor ve kaleci hamlesini o kadar isabetli yapabiliyor. Teknik ve fiziksel beceriler bir yana, iyi kaleciler ile cok iyi kalecileri ayiran da bu tecrube. Bu konuda da Volkan, Mert'ten bir hayli onde. Her ne kadar zaman zaman ariza yapsa da.

di canio
21.Ekim.2013, 18:31
Az oynayan kaleciyi degerlendirmek zor.
En azindan zihinsel ozellikler cok zor.

Surekli oynamayan kalecinin de zihinsel ozelliklerini gelistirmesi zor.

Potansiyeli olan ama Volkan'in arkasinda bekledigi surece bu potansiyele ulasmasi zor olan bir kaleci bence Mert.

Bence keske Serkan'i yollamak yerine Mert'i bir yilligina kiraya verip gelecek seneden itibaren Volkan ile donusumlu oynayacagi bir formul uretilseydi. 23-24 yasina kadar toplamda 100 tane profesyonel mac oynamamis cok ust duzey bir kaleci yok dunyada.

Cunku kaleci ne kadar cok pozisyon gorurse, onsezisini o kadar cok gelistiriyor. Onsezisi ne kadar gelisirse pozisyonlari o kadar iyi okuyor ve kaleci hamlesini o kadar isabetli yapabiliyor. Teknik ve fiziksel beceriler bir yana, iyi kaleciler ile cok iyi kalecileri ayiran da bu tecrube. Bu konuda da Volkan, Mert'ten bir hayli onde. Her ne kadar zaman zaman ariza yapsa da.

Bu konu belki bunu yazmam için doğru yer değil ama yeri gelmişken yazmak istedim. İtalya'da genç kaleciler yedek bekletilmez genellikle. Birinci kalecinin arkasındaki yedek kaleciler -yine- çoğunlukla 35 yaşın üstündeki kaleciler oluyor. Şu an belki daha azdır ama 4-5 sene öncesinde ve eskiden böyleydi daha çok. Genç kaleci oynayacak ki tecrübe kazansın, olabilecekse iyi kaleci olsun. Yedek bekleyerek olmaz bu. 33-35 yaşın üstündeki kalecilerin ise sürekli oynamak gibi bir derdi olmaz. Özellikle büyük takımlarda. Parasını alır, görev verilince tecrübesiyle bir şeyler yapmaya çalışır. Zaten o yaşa kadar sürekli oynayarak gelen kaleci saha içinde kaleciler için sıkıntı olabilecek birçok şeyi aşmış olur.

perpetua
21.Ekim.2013, 19:52
Sadece Italya degil bir cok takim bunu benimsiyor. Mesela Chelsea Courtois At. Madrid'de devam etsin diye Schwarzer'i aldi.

Man Utd, De Gea hala genc ve bir ariza cikabilir diye daha az potansiyelli ama daha tecrubeli Lindegaard'i takimda bulundurdu.

Genc yedek kaleci genelde harcanan kaleci oluyor. Gecmiste Galatasaray'da Hayrettin ve Nezihi bunu yasadi. Aykut yillarca yedek bekledi ve kazanmasi gereken tecrubeyi kazanamadigi icin hep antrenman kalecisi kaldi. Ufuk aynisini yasadi. Oynamadi, gelismedi. Gelismeyince de potansiyelli genc kaleci, antrenman kalecisi oldu.

Volkan Babacan'da bu yoldaydi ama simdi surekli Manisa'da oynayarak o acigi kapatmaya calisiyor. Ertugrul'un Kayseri'de surekli oynuyor olmasi onun icin onemli bir sans.

Biraz da bu nedenle Trabzonspor'un Tolga veya Onur'dan bir tanesini satmasi gerekiyordu. Ama bu hamle de Cenk'in onunu kapadi.

Ozellikle Rustu'nun futbolu biraktirilmasina ve Omer Catkic'in buyuk takimlarda yedek kaleci bile olmamasina hep cok sasirmisimdir.

William Rookwood
21.Ekim.2013, 20:19
Barcelona'ya da örnek verebiliriz bu konuda. Valdes'in yedeği Pinto 37 yaşında, genç kaleciler yerine tecrübeli ve belli bir gideri olanları yedek bekletmek daha uygun.

SAİT71
21.Ekim.2013, 22:26
Aslında Ertuğrul gibi örneği mevcut. O da çok iyi bir kaleci. Bizde kaleci fazlası var. Yetenekli birden çok Türk kalecimiz var. Bence Mert kiralık gönderilmeli ve yerine Serkan yedek olarak kalmalıydı.

Hatta Mert ilk 11'e yazılmalı, Serkan gönderil(di)meli ve Volkan yedek kalmalıydı.

Hatta ve hatta, Mert ilk 11'e yazılmalı, Volkan gönderilmeli ve Serkan yedek kalmalıydı.

Yani sonuçta Serkan ilk 11 oynayamaz bu takımda.... (ne alakaysa artık ) :p

Dennis Bergkamp
22.Ekim.2013, 07:27
Ben Mert'in konsantrasyonuna taktım kafayı :) Neden bu kadar düşük anlamadım.Volkan'ın aldığı 7 değeri çok iyi hatta düşebilir ama Mert'in ben maçtan koptuğunu filan hiç görmedim.Bu kadar düşük girilmesi yanlış gibi geldi.Bana kalsa 11-12 gibi bir değer verirdim.

Dennis Bergkamp
23.Ekim.2013, 00:53
Ben Mert'in konsantrasyonuna taktım kafayı :) Neden bu kadar düşük anlamadım.Volkan'ın aldığı 7 değeri çok iyi hatta düşebilir ama Mert'in ben maçtan koptuğunu filan hiç görmedim.Bu kadar düşük girilmesi yanlış gibi geldi.Bana kalsa 11-12 gibi bir değer verirdim.

En altta kaldı kaynadı galiba.Bir açıklama yapılabilir mi rica etsem.Sebebi ne gerçekten merak ediyorum :)

Cengo
23.Ekim.2013, 01:43
En altta kaldı kaynadı galiba.Bir açıklama yapılabilir mi rica etsem.Sebebi ne gerçekten merak ediyorum :)

Geçen sezon resmen maçlarda dalıp gidiyordu. Keza Milli Takım'da da uyuyarak yedirdiği gollerden sonra bizim forum bile karışmıştı. Bu sezon farklı gidiyor. Şans bulur ve bu formda devam ederse değiştirilebilir.

Volkan bu sezona kötü başlamadı. Geçen sezon kaldığı yerden devam ediyor. Onda da aynı problem başladı. Zaten iyi konsantre bir kaleci değildi. Takım ne kadar çok pozisyon yedikçe hata yapması azalır. Aykut Kocaman'ın çok pozisyon yiyen takımında öne çıkmaması normal o yüzden. Geçen sezondan beri felaket durumda.

Dennis Bergkamp
23.Ekim.2013, 01:56
Milli Takım performansı tamamen aklımdan çıkmıştı.Zaten az gözlemleyebildiğiniz bir oyuncunun o performansı bu değeri almasını sağlar haklısınız.