PDA

View Full Version : Moussa Sow

ReaList
22.Ekim.2013, 18:01
http://dosya.turksportal.net/research/14.0.0/Fenerbah%e7e_Moussa_Sow.png

Burak Akmanoğlu
22.Ekim.2013, 18:15
Dribling 12-13 olsa tamam bu adam Vaslui maçında ki o dribblingi herkes atamaz veya geçen maçta ki ...

ReaList
22.Ekim.2013, 18:17
13 bana göre fazla 11 veya iyimser yaklaşırsak 12 olabilirdi. 10 biraz vasat gibi duruyor ama antrenmanlarla 4-5 ayda istenilen seviyeye çekilebilir.

Nocna Mora
22.Ekim.2013, 20:12
Dribbling 11-12 olabilir. Onun dışında gayet güzel profil.

himone
22.Ekim.2013, 22:43
Bana pas ve uzun şutlar az geldi. Ben Sow'un kötü pas verdiğini görmedim, zaten ara pası atmıyor ama yakındaki adama çok düzgün pas verebiliyor ve ceza sahasından çok sert ve isabetli şut çekebiliyor, bence 2 özellikte 2 birim fazla olabilirdi.

Ama eğer kısa mesafe pas için gerekli değilse ve uzun şutlardan kasıt 30-35 metre ise çok sorun yok.

Cengo
22.Ekim.2013, 23:08
Kısa mesafe risksiz paslar için "Plays Short Simple Passes" PPM var. Bu pasların düzgün gitmesi için daha iyi bir pas değeri almasına gerek yok. Riskli pas seçimleri denemeyecektir ama pas verirken rakibin bırakabileceği boş alanlara da demarke iken atabilecektir.

Ceza sahası yayından itibaren kaleye vurulan şutlar finishing kabul ediliyor. Ceza sahasının hemen dışından sert etkili şutlar atabilir ama teknik kapasitesi yeterli olamayabileceğinden ötürü ile topa yön veren şutları zaman zaman da hiç beceremeyebilir.

Önder HOCA
22.Ekim.2013, 23:47
bence verkaç ppm i eklenebilir

himone
22.Ekim.2013, 23:47
Kısa mesafe risksiz paslar için "Plays Short Simple Passes" PPM var. Bu pasların düzgün gitmesi için daha iyi bir pas değeri almasına gerek yok. Riskli pas seçimleri denemeyecektir ama pas verirken rakibin bırakabileceği boş alanlara da demarke iken atabilecektir.

Ceza sahası yayından itibaren kaleye vurulan şutlar finishing kabul ediliyor. Ceza sahasının hemen dışından sert etkili şutlar atabilir ama teknik kapasitesi yeterli olamayabileceğinden ötürü ile topa yön veren şutları zaman zaman da hiç beceremeyebilir.

Tamamdır, açıklama tahmin ettiğim gibi olmuş. PPM olması ve o mesafenin finishing sayılması açıklayıcı oldu.

Sheriff
23.Ekim.2013, 01:06
Cengiz benim bildiğim çeviklikle seninki aynı ise ben Sow'un çevikliğine 10'dan fazla vermem, neden 16 gibi yüksek bir değer verdin? Ayrıca hız hızlanma özelliğide oldukça yüksek gibi geldi bana. 13-14 ten fazla olmamalı bu değerler diye düşünüyorum. Sow'un en önemli özelliği açık bir şekilde bitiricilik. İnanılmaz net vuruşları var ki bunu da yansıtmışsın zaten.

PPM olarak güçlü şut varmı?

AML pozisyonu için 19'da çok yüksek bir değer bence. En fazla 15 olmalı diye düşünüyorum. Yine CA dengesinden dolayı sanırım orta, pas, korner gibi özellikler çok düşük kalmış. Emenike için söylediğim cümleyi tekrarlayacağım ama bu oyuncular belli seviyeleri aşmış oyuncular, bu özellikler 3-4-5 seviyelerinde olmamalı. AML oynadığı takdirde bir sezonda 5 tane isabetli orta yapamaz bu adam.

DaveJones
23.Ekim.2013, 01:22
Hız, hızlanma konusuna kısmen ben de katılıyorum ancak Sow gayet çevik bir oyuncu. Çoğu zaman hızlanmasıyla çalım atsa da rakibi 5 metre sonra hemen yetişiyor Sow'a. Acc 15 pace 13-14 seviyesine çekilebilir.

Paslarının iyi olduğu konusuna katılmıyorum. Pasları çok net veremiyor genellikle. Özellikle kontralarda takım arkadaşlarının ya gerisine ya da çok önüne veriyor pası. 10'dan yüksek olmamalı yani değer. Dribbling'in artması konusunda herkes hemfikir sanırım ancak bence teknik ve teamwork'de 1-2 puan artmalı.

Cengo
23.Ekim.2013, 01:34
16 agility Sow için iyi bir değer, belki 17-18 verilmesi bile tartışılabilirdi. Aksi durumda o röveşataların hiç birini atamaz. Zaten çabuk yön değiştiren de bir oyuncu. Markajı zorlaşıyor o yüzden. Gerçekten 10 demene çok şaşırdım.

Sow patlayıcı bir oyuncu, yani o çabukluğunu doğru zamanda defansın arasından sıyrılmak için kullanıyor. Ayrıca hızlı da sayılır, Webo'dan hızlı. 13-14 demek 13 olan Webo ile aynı olduğunu düşünmek demek olur. Burak'ın müthiş hızını görüp hızlı değil demek çok yanlış bir düşünce. Burak'ı Burak yapan şey, Avrupada iki elin parmağını geçmeyecek kadar az oyuncuda bulunan Allah vergisi hız.

Shoots With Power PPM'e gerek yok (Profilinde yok). Plase de vuruyor. Bu sefer de her topa sert vurmaya çalışır.

AML 19 ama o mevkide sürekli kateden, topu taşıyan, pozisyon yaratan, asist yapan oyuncu olarak oynaması anlamına gelmiyor bu. Açık alanda hızını kullandırıyor ve kontrada demarke iken top taşıtıyor oyun. O bölgede yeterince oynadı ve uyum sağladı. O biraz Webo'ya yaklaşıyor, Webo da biraz ona yaklaşıyor ki böylece yakın kalarak aralarında pas organizasyonu yapabiliyorlar. Topu ileride saklama anlamında çok yarar sağlıyor bu durum. Ayrıca aksi durumda zapay zekanın sol açıkta ilk tercihi Sow da olmaz.

1 kez bile özet olsa dahi korner attığını izlemediğim bir oyuncu için korner değerini belirleyemem. En son ne zaman orta yaptığını da hatırlamıyorum. Bu da "Plays Short Simple Passes" PPM neden verildiğini açıklıyor bence. Pas konusuna değinmiştik zaten. Daha iyi pas yapan bir oyuncunun orta saha gibi top dağıtabilen bir santrafor olması lazım. Semih bunu nasıl yapıyor iyi hatırlayalım. Oyun görüşü ise daha yaratıcı paslar ile kaçan oyuncuları beslemesine yol açar ama oyun görüşü düşük ise bile o pasları temiz atabiliyorsa oyun sıkıştığında geniş alana topu gönderebilmesi ve oyunu açabilmesi lazım. Moussa Sow'da bu özellik olmadığı gibi hiç de risk almıyor.

Sürekli verkaç deneyen bir oyuncu değil. Pozisyon gereği yapabilir ama PPM salt alışkanlık demektir. Sürekli deneme iştahı olması gerekir. Maç motoru PPM olmadan da yaptırabilir pozisyon gereği. Yaptırmıyorsa da ileride güncellemeler ile yaptırmayacağı anlamına gelmez. Bug buldunuz ise SI Community'de belirtin lütfen.

perpetua
23.Ekim.2013, 01:37
Sow'un genelde iyi dripling olarak dusunulen becerisi esasinda cevikligi ve dengesi. Topu kontrolu pek iyi olmasa da vucudunu cok iyi kontrol ettigi icin topu ayagindan fazla acsa da veya surerken yeterince ileriye durtmese de vucuduna hakim oldugu icin topu kaybetmiyor. Oyunda da izlerseniz Sow'un ozellikle kanatta bu meziyetlerini kullanarak bos alanlari iyi degerlendirdigini gozlemleyebilirsiniz.

Shoots with power eklenmesine kesinlikle karsiyim Sow icin. Bitiriciligi iyi olmayan oyuncu sadece sert sut dener. Sow'un bitiriciligi cok iyi ise (ki bence cok iyi) o zaman her turlu vurusu yapabilmesi gerekli. Ona sadece sert sut dener PPM'si vererek kisitlamak cok yanlis olur.

Sheriff
23.Ekim.2013, 02:18
16 agility Sow için iyi bir değer, belki 17-18 verilmesi bile tartışılabilirdi. Aksi durumda o röveşataların hiç birini atamaz. Zaten çabuk yön değiştiren de bir oyuncu. Markajı zorlaşıyor o yüzden. Gerçekten 10 demene çok şaşırdım.

Sow patlayıcı bir oyuncu, yani o çabukluğunu doğru zamanda defansın arasından sıyrılmak için kullanıyor. Ayrıca hızlı da sayılır, Webo'dan hızlı. 13-14 demek 13 olan Webo ile aynı olduğunu düşünmek demek olur. Burak'ın müthiş hızını görüp hızlı değil demek çok yanlış bir düşünce. Burak'ı Burak yapan şey, Avrupada iki elin parmağını geçmeyecek kadar az oyuncuda bulunan Allah vergisi hız.

Shoots With Power PPM'e gerek yok (Profilinde yok). Plase de vuruyor. Bu sefer de her topa sert vurmaya çalışır.

AML 19 ama o mevkide sürekli kateden, topu taşıyan, pozisyon yaratan, asist yapan oyuncu olarak oynaması anlamına gelmiyor bu. Açık alanda hızını kullandırıyor ve kontrada demarke iken top taşıtıyor oyun. O bölgede yeterince oynadı ve uyum sağladı. O biraz Webo'ya yaklaşıyor, Webo da biraz ona yaklaşıyor ki böylece yakın kalarak aralarında pas organizasyonu yapabiliyorlar. Topu ileride saklama anlamında çok yarar sağlıyor bu durum. Ayrıca aksi durumda zapay zekanın sol açıkta ilk tercihi Sow da olmaz.

1 kez bile özet olsa dahi korner attığını izlemediğim bir oyuncu için korner değerini belirleyemem. En son ne zaman orta yaptığını da hatırlamıyorum. Bu da "Plays Short Simple Passes" PPM neden verildiğini açıklıyor bence. Pas konusuna değinmiştik zaten. Daha iyi pas yapan bir oyuncunun orta saha gibi top dağıtabilen bir santrafor olması lazım. Semih bunu nasıl yapıyor iyi hatırlayalım. Oyun görüşü ise daha yaratıcı paslar ile kaçan oyuncuları beslemesine yol açar ama oyun görüşü düşük ise bile o pasları temiz atabiliyorsa oyun sıkıştığında geniş alana topu gönderebilmesi ve oyunu açabilmesi lazım. Moussa Sow'da bu özellik olmadığı gibi hiç de risk almıyor.

Sürekli verkaç deneyen bir oyuncu değil. Pozisyon gereği yapabilir ama PPM salt alışkanlık demektir. Sürekli deneme iştahı olması gerekir. Maç motoru PPM olmadan da yaptırabilir pozisyon gereği. Yaptırmıyorsa da ileride güncellemeler ile yaptırmayacağı anlamına gelmez. Bug buldunuz ise SI Community'de belirtin lütfen.
Çeviklik oyuncunun dönüşlerdeki hızı değilmi, mesela bu işi Cristiano Ronaldo'dan ve Gareth Bale'den dahamı iyi yapıyor?

Şutların çoğu net sert ve isabetli olsada, dediğiniz gibi bir etki yapacaksa eklenmemesi normal.

Ben kesinlikle Sow'un 15 hıza, 16 hızlanmaya sahip olduğuna inanmıyorum. 15-16 değerlerini dünyada hangi oyuncular alıyor bir kıyaslayın derim.

Zaten ya bizde bu hız hızlanma çeviklik konusunda bir sıkıntı var yada diğer ülke araştırmacılarında. Ligimizde o hız hızlanma ve çeviklikle ceza sahası içinde Messi gibi olur Sow. Kesinlikle bukadar çabuk ve çevik bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Burak'ın hızı ve hızlanması ile ilgili görüşümü daha önce dile getirmiştim, o değerlerde Burak için bence oldukça yüksek.

Orta korner değerleri için, idda ediyorum, 3. ligin en iyi korner kullananlarından daha iyi kullanıyorudur. Bu adam es kaza korner koşesine gitse yada bir orta yapayım dese yapamayacak seviyede bir yetenekte mi? Hiç korner kullanmamış olabilir ama bu korner kullanmaya kalksa neredeyse hiç kullanamayacağı anlamına gelmez, en azından bu özelliklerine bi 7-8 civarı verilmeliydi.

BoMccalebb
23.Ekim.2013, 11:00
Finishing değeri yüksek bence 1 tık inebilir. Geçen sene bi çok karşı karşıya pozisyonda direk kalecinin üstüne abandığını hatırlıyorum. Dribbling 1 veya 2 tık artabilir bunun yanında. Onun dışında gayet iyi profil.

antiochia
23.Ekim.2013, 12:13
Crossing 6-7 olabilir, Finishing'i biraz daha düşürülmeli(15-16 gibi)

sui generis
23.Ekim.2013, 12:34
Ben Sow'dan gayet memnunum, iyi de asist yaptı. hatta ilk sezon ligin asist kralı oldu :)

http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/10/23/Y86v.png

Ayberk Tuncer
10.Kasım.2013, 20:06
Sheriff'in korner ve orta konusundaki eleştirilerine katılıyorum. Sonuçta o son vuruşları yapabilen ve o tekniğe sahip bir oyuncudan en azından 2. lig oyuncuları kadar orta yapabilmesi beklenir. Acc ve pace -1 alabilir.

BoMccalebb
11.Kasım.2013, 08:51
Sow'un dribblingi iyidir demiyorum ama Burak'tan düşük olması skandal.

Ayberk Tuncer
11.Kasım.2013, 13:59
Ayrıca Ersun Yanal'la barışıp formayı aldıktan sonra work rate ve teamwork'ünde de geçen seneye göre gelişim var. Eğer yakınlarda bu konuda düşüş başlamazsa bu özellikler de +1 ister.

Cengo
13.Kasım.2013, 21:59

Haklı olmadığınızı söyleyemem. Skandal demek doğru değil. Bana göre dribbling değerlerinin oyun genelinde fazlaca olması nedeni ile herkes birbirini kıyasladı yıllarca.

xwerswoodx
15.Kasım.2013, 19:44

Bence burdaki yorumlarda Sow daha düşük olsun değil Burakta, Sowda düşürülmeli denmeye çalışıyor bence :) Dribling bilmem ama hız konusunda evet 2 oyuncuda çok abartı duruyor, özellikle 2 side forvette oynadığı zaman sadece ligde 30dan fazla gol atıyorlar :)

xwerswoodx
16.Kasım.2013, 20:01
Facebookta az önce rastladığım bir yazıyı kopyalamak istedim

Sizce Sow neden FM'lerde çok güçlü oluyor ? Bir şikayetim yok yani soruyorum.Ama yıllardır eleştirdiğim tarafı bu adam gerçekten çok mu kötü top sürüyor dribbling her sene düşük oluyor ?

Hsyn53Yvz
16.Kasım.2013, 20:19
Dribbling 11-12 falan olmalı bence.

bnmv
23.Kasım.2013, 05:28
Dribbling değeri düşük mü bilemem ama Burak'tan daha düşük olmamalı kesinlikle. Burak Yılmaz'ın top kontrolünden kesinlikle ve kesinlikle daha iyi Sow'un top kontrolü. (Bana schalke maçındaki golle gelmeyin abartısız 50 tane antisiyle gelirim.)

Tekniği de 12'den fazlasını hak ediyor bence. Dribbling ve pas konusunda yeterli olmayabilir ama teknik başka bir şey ve Sow 12'den daha teknik bir oyuncu. Work rate 13'ü de fazla buldum.

brkdnz
17.Aralık.2013, 16:42
Genel anlamda yorumlara katılıyorum. Dribbling ve pas özellikleri bence de arttırılmalı.

Dribbling konusunda, gayet düzgün bir top sürüşü var bence, bu özelliğin fiziksel özellikler ile kullanımına dikkat etmek gerektiğini bilsem de, salt top sürüş yeteneği bence özellikteki kadar vasat olmamalı.

Örnek vermem gerekirse benzer pozisyonlardaki oyunculardan Kuyt 10, Semih 9 alıyorken veya Eneramo'ya 10 verilmişken bu özellik için Sow minimum 11 almalı zira her üçünden de daha iyi top sürdüğü, bu konuda meziyetli olduğu aşikar.

Pas özelliğine geçersek, kanatta oynamasının etkisiyle geriye gelip oyun da kurmaya çalışıyor bu sene Sow. Kısa paslarının yanı sıra çok isabetli çapraz uzun toplar atıyor her maç fırsat buldukça. Somut örnek olarak aklıma Salzburg maçındaki 2-3 kez denediği ve başarılı olduğu ters topları geldi. Görüntü de bulunabilir. Yine bu özellik için 11-12 uygun bence.

Bunun dışında düşmesini beklediğim fazla bulduğum özellikler ise acc ve balance. Sow bence afrikalı santraforların genel aksine aşırı teknik ve mental anlamda gelişkin bir oyuncu ancak fark yarattığı alan asla fiziksel özellikleri değil. Bu profilde de acc-pace 1tık, balance 2-3 kademe aşağı çekilse bence daha uygun bir Sow profili yapılmış olunur.

Bunun dışında Poacher olarak çok sağlam verim vermesi saha içi davranışları sanırım profilin başarısını kanıtlıyor.

edit: unutmadan first touch olarak da 13-14 gibi bir değeri kesinlikle hak ediyor. gs maçındaki ilk golde yaptığı kontrol, salzburg maçında attığı gol ile çoktan o değerin üstünde olduğunu gösterdi sanırım.

tounela
23.Ocak.2014, 17:48
2 Sene sonra kulüpten gitmek istedi Sow o karakterde bir oyuncu değil, hadi Sow'u geçtim Volkan Demirel gitmek istedi. Bunlara el atılmalı.