PDA

View Full Version : Selçuk İnan

ReaList
22.Ekim.2013, 18:12
http://dosya.turksportal.net/research/14.0.0/Galatasaray_Sel%e7uk_%ddnan.png

caner485
23.Ekim.2013, 11:54
Acc 10 katılıyorum ama pace en azından 11-12 olabilirmiş.

cureshot
23.Ekim.2013, 12:45
Acc 10 katılıyorum ama pace en azından 11-12 olabilirmiş.

Bence çok normal, standart bir hızı var Selçuk'un.

BoMccalebb
23.Ekim.2013, 19:19
Selçuk'un çok sık faul aldırması oyuna nasıl yansıtılabilir? Veya yansıtılaiblir mi :) Bu sene biraz kendini yere atmaya kaçtı bu ama genel olarak vücudunu araya koyup çok fazla faul aldıran bi oyuncu.

perpetua
23.Ekim.2013, 20:25
Selçuk'un çok sık faul aldırması oyuna nasıl yansıtılabilir? Veya yansıtılaiblir mi :) Bu sene biraz kendini yere atmaya kaçtı bu ama genel olarak vücudunu araya koyup çok fazla faul aldıran bi oyuncu.

Agirligi, dripling eksikligi ve teknigi buna neden olmaya yetecektir. Tabii rakip oyuncu basarsa.

alexdeozil
24.Ekim.2013, 00:05
Bu Selçuk neden bu kadar iyi yapılıyor ben bu adamda frikik aradada isabetli pas dışında birşey göremiyorum Baroninin aynısı.

europeanconquer
24.Ekim.2013, 00:56
Evet Baroni'nin aynısı,hatta ondanda beter.Baroni gibi bir oyuncumuz olmadığı için çok üzgünüm.

perpetua
24.Ekim.2013, 01:31
Bu Baroni nefretini pek anlamiyorum ben zaten. Bence cok yonlu, iyi bir oyuncu. Sadece iyi yonetilmeye ihtiyaci var.

ForCimbom
24.Ekim.2013, 02:28
çok tahrik edici bir adam ondan olabilir mi :)

perpetua
24.Ekim.2013, 12:08
çok tahrik edici bir adam ondan olabilir mi :)

O yonunu belirlemek icin baska ozellikler kullanabiliriz sonucta. Ama oyunculuk kalitesi gayet iyi bir oyuncu. Taraftarlarin hayalindeki oyuncu olmasa da iyi bir futbolcu.

ForCimbom
24.Ekim.2013, 12:14
ben de öyle düşünüyorum dribbling şut vs çok ekstraları olan bir adam bu yüzden daha bir gıcık oluyorum

cureshot
24.Ekim.2013, 12:53
Canı isterse oynuyor Baroni, bence tepki bunun için.

perpetua
24.Ekim.2013, 13:22
Tamam zaten onun icin de konsantrasyon, kararlilik, baski gibi ozellikleri oldukca dusuk seviyede. Ama bu yuzden adamin butun meziyetlerini yerle bir etmenin bir anlami yok.

alexdeozil
24.Ekim.2013, 14:11
İyide ben Baroniye berbat bir oyuncu nefret ediyorum vs demedim ki.

Selçuk Baroninin aynısıdır dedim. Selçuk Brezilya pasaportlu olsa Baroninin gördüğü muameleyi görmezse ben birşey bilmiyorum.

Baroni 130 ca lık bir oyuncu Selçuk 146 bunu anlatmak istemiştim.

europeanconquer
24.Ekim.2013, 14:15
O öyle iyi bu böyle iyi demeyeceğim.

Cristian Baroni Selçuk İnan'ın tırnağı olamaz.Bu kadar netim.

perpetua
24.Ekim.2013, 20:46
Selçuk Baroninin aynısıdır dedim. Selçuk Brezilya pasaportlu olsa Baroninin gördüğü muameleyi görmezse ben birşey bilmiyorum.

Peki.

Holmen ile Sneijder karsilastirmasi da alabilirmiyim? Holmen'in Hollanda pasaportu olsa daha fazla saygi gorurmuydu mesela?

alexdeozil
24.Ekim.2013, 21:25
Peki.

Holmen ile Sneijder karsilastirmasi da alabilirmiyim? Holmen'in Hollanda pasaportu olsa daha fazla saygi gorurmuydu mesela?

İşi niçin Fenerli oyuncularla kıyasa sokuyorsunuz ki anlam veremedim ? Selçuk'un futbol stili Baroninin aynısıdır bu futbolcu arkadaşımız x takımında da olsa aynı şeyi söylerdim. Bana Baroniden farkını anlatabilir misiniz benim göremediğim farklı cevheri nedir Selçuk'un. Bence cevap basit Türk pasaportu ve yabancı sınırı ama sizin görüşünüzüde öğrenmek isterim.

Sneijder gibi dünya klasında bir oyuncuyu Holmenle kıyaslamanız komik olmuş.

William Rookwood
24.Ekim.2013, 21:29
Selçuk ile Baroni birbirine hiç benzemeyen tipte oyuncu, bence bu kıyaslama çok yanlış. Cristian değilde Selçuk ile Emre kıyaslaması daha uygun olur.

Önder HOCA
24.Ekim.2013, 21:44
Selçuk ile Baroni birbirine hiç benzemeyen tipte oyuncu, bence bu kıyaslama çok yanlış. Cristian değilde Selçuk ile Emre kıyaslaması daha uygun olur.

emreyle selçuk çok farklı arkadaş selçukla baroniyi kıyaslarken oyularını, fiziki yapılarını karşılaştırmıştır ikisininde yavaş tempoda oynaması pas alış verişi yapması gibi hangisi daha iyi yapar tabiki selçuk.ama emre ve selçuk karşılaştırılamaz çok farklı oyun tarzları var

William Rookwood
24.Ekim.2013, 21:58
emreyle selçuk çok farklı arkadaş selçukla baroniyi kıyaslarken oyularını, fiziki yapılarını karşılaştırmıştır ikisininde yavaş tempoda oynaması pas alış verişi yapması gibi hangisi daha iyi yapar tabiki selçuk.ama emre ve selçuk karşılaştırılamaz çok farklı oyun tarzları var

İkiside oyunu yönlendiren lider pozisyonda oyuncu, ikisininde tekniği yüksek ve fiziki yapıları birbirine benziyor ikiside yavaş tempoda oynuyor.

perpetua
24.Ekim.2013, 22:13
İşi niçin Fenerli oyuncularla kıyasa sokuyorsunuz ki anlam veremedim ? Selçuk'un futbol stili Baroninin aynısıdır bu futbolcu arkadaşımız x takımında da olsa aynı şeyi söylerdim. Bana Baroniden farkını anlatabilir misiniz benim göremediğim farklı cevheri nedir Selçuk'un. Bence cevap basit Türk pasaportu ve yabancı sınırı ama sizin görüşünüzüde öğrenmek isterim.

Sneijder gibi dünya klasında bir oyuncuyu Holmenle kıyaslamanız komik olmuş.

Pardon ama Christian ile Selcuk kiyaslamasini ben yapmadim bu baslikta.

Bence de Selcuk ile Christian'i kiyaslamak biraz garip olmus.

Christian daha iyi dirpling yapar. Selcuk'un ise paslari cok daha iyidir.
Christian daha tekniktir. Selcuk ise daha ozverili.
Christian fantazi hareketler yapip gereksizce top kaptirir. Selcuk topu takimda tutmayi daha iyi basarir.

En onemlisi, Christian'in ne oyun icinde, ne de mactan maca surekliligi yoktur. Selcuk'un ise vardir.

Zaten Christian'dan sonra Fenerbahce'nin bilmem kac tane orta saha oyuncusu transfer etmesinin arkasinda da bunlar yatmiyor mu?

alexdeozil
25.Ekim.2013, 00:39
Ben futbolsever olarak oyundada olan compare with yapıyorum, siz Holmen Sneijder diyerek beni zan altında bırakıyorsunuz ve fb gs yapıyormuşum gibi gösteriyorsunuz.

Crisin bizi ipten aldığı veya skor ürettiği bir dripling hatırlamıyorum, hatta bu oyuncu driplingmi yapıyormuş diye şuanda şaşkınlık içerisinde kendime soruyorum. Alper diye oyuncuya tonlarca para verildi ki bilmiyorum hakedecekmi orası ayrı, takımın dribling eksiği görüldüğü için alındı bu özelliğine ve yaşına verildi bukadar para yoksa pasaport olayı falan hikaye Baroni sene sonunda Türk olacak zaten.
Selçuk cris kadar tekniktir farkları yok.
Cris basit oynar sağa sola geriye riske pek girmez, fantezi sözünüze katılmıyorum. Selçuk topu daha verimli kullanır ve topu ileri doğru Baroniye nazaran daha iyi oynar.
İkiside ağır oyunculardır ve en belirgin özellikleri duran toplardır.
Sürekliliğe gelirsek yanılıyorsunuz geçen sene Baroni Selçuktan çok maça çıktı ve istatistiklerine baktığımızda;

50 küsür maç 11 gol 10 asist, Selçuk 50 küsür maç 10 gol 13 asist.

Sürekliliğinin yanında verimlilikleride aynı olmuş. Gerçi siz istatistiklerde ustasınız onlarca sayfa istatistik çıkartabilirsiniz.

Şimdi soruyorum bana göre oyuna olması gibi yansıtılan Baroni mi 141 ca olmalı Selçuk mu 135 ca olmalı. Bence baroni ve selçuk gibisinin dünyada yüzlerce örneği var bunlar 130-135 ca lık bulunması kolay oyuncular.

Dünya demişken takımlarında asist yükünü yüklenmiş oyunculara göz atalım Mesut 30 asist pas özelliği 19, İniesta 27 asist pas özelliği 20, Hamsik 22 asist pas özelliği 18, David Silva 19 asist pas özelliği 18, Gerrard 15 asist pas özelliği 17, Schweinsteiger 14 asist pas özelliği 17, Oscar 19 asist pas özelliği 16 vs vs oynadıkları liglerde ortada.

Dediğim gibi pasaportundan dolayı XXXelçuk yaptığınız futbolcu reelde ortalama bir topçudur. Özellikleri verirken liginde aynı mevkide oynayan oyuncu ne yapmış bi ona göz atınız. Geçen seneki istatistiklerle Baroniden 16 ca lık bir fazlalığı olan Selçuk profilinin gerçek hayatla uzaktan yakından alakası yoktur. 16 ca'lık fazlalığı ve gereksiz abartılmış pas, yaratılcılık gibi özelliklerini kimsenin açıklayabileceğini sanmıyorum.

perpetua
25.Ekim.2013, 01:33
Istatistiki karsilastirma mi istiyorsun?

Baroni ile Selcuk'un attigi sutlarin asagi yukari %40'i kaleyi buluyor.
Ama Baroni'nin sutlarinin %11'i gol oluyorken, Selcuk icin %24

Ortalar:
Selcuk %34, Baroni: %18

Rakipten toplar:
Selcuk: 410
Baroni: 258

Pas yuzdeleri benzer. Birisi %90, digeri %89. Ama Selcuk'un ne kadar cok kanat degistiren top attigini da biliyoruz.

Bir de sunu unutmayalim. Selcuk gecen sezon daha defansif bir rol oynadi. Once Melo formsuz oldugu icin hucuma cikmak yerine daha geride kaldi ve kanatlarda Amrabat ve Hamit uzerinden oynandi. Daha sonra Sneijder gelince, Selcuk defansif oynamaya devam etti. Sol kanatta Riera cikarken onun kademesinde kaldi.

Christian ise gecen sezon forvet arkasinda oynadi.

Mesut 30 asist yapar cunku yeri forvetin hemen arkasi. 5 metrelik pas ile bile asist yapabiliyor. Iniesta, Hamsik, David Silva, Gerrard, Oscar hep forvetin arkasinda oynayan oyuncular. Hepsi Sneijder'in Galatasaray'da oynadigi yerde veya kanatta oynuyor.

Selcuk ise asist yapacak kanattaki oyuncuya veya ileriye cikan bekin onune pas atan oyuncu.

Listende tek istisna Schweinsteiger ama o da geride oyun kursa da Bayern rakip yari sahaya oyunu yiktigi icin asist yapacak firsat yakaliyor.

Peki bana Yaya Toure'nin pasi kac onu soyle. Kac asist yapmis?

Pirlo'nun ligde toplam asist sayisi 7 gecen sezon. Onun da mi paslarinin ve yaraticiliginin 20 olmasi abarti?

David Pizarro kac tane asist yapmis. Pasi kac?

Hazir el atmisken, Montolivo, Carrick, Cabaye, Obi Mikel, Tiago, Benat, Bruno, Ever Banega ile de ilgilen.

Hatta Xabi Alonso'ya da bir bakiver. Onun da paslari 18 ama asist yapmamis pek. Nasil oluyor acaba... (::)

Yanlis anlasilmasin. Selcuk bu oyuncularla ancak attigi paslarla yarisir. Ama top teknigiyle yarisamaz. Veya temposuyla yarisamaz.

Selcuk'un gecen sene ve bu sene oynadigi yer savunmanin onu. Buna ragmen 10 gol, 13 asist yapmissa muazzam oynamis demek ki defansif gorevleri olan bir oyuncu olarak cok skor uretmis. Beklentinin cok ustune cikmis.

Sen bana Baroni 2011/12 sezonunda ve 2010/11 sezonunda Emre ile beraber daha defansif oynadiginda kac asist yapmis onu anlat. 70 kusur mac, 7 asist. Hatta Emre kac gol atmis, kac asist yapmis onu da bir arastir bence.

Selcuk'ta ariza bulacaksaniz bence savunmasinin daha zayif olmasi gerektiginde bulun. En azindan profiline baktigimda benim gordugum ariza orada. Paslarinda degil.

Ama galiba baska takimda 15 uzeri ozellik gorunce ve kendi takiminda 10 altinda ozellik gorunce birden sirenler calmaya basliyor.

alexdeozil
25.Ekim.2013, 02:17
Pirlo'nun ligde toplam asist sayisi 7 gecen sezon. Onun da mi paslarinin ve yaraticiliginin 20 olmasi abarti?

Sen bana Baroni 2011/12 sezonunda ve 2010/11 sezonunda Emre ile beraber daha defansif oynadiginda kac asist yapmis onu anlat. 70 kusur mac, 7 asist. Hatta Emre kac gol atmis, kac asist yapmis onu da bir arastir bence.

Ama galiba baska takimda 15 uzeri ozellik gorunce ve kendi takiminda 10 altinda ozellik gorunce birden sirenler calmaya basliyor.

Pirlo toplamda 18 asist yapmış Seria a dan daha üstün turnuvalarda boy göstermiş uluslararası arena gibi, Pirlo gibi usta pasörle Selçuk karşılaştırılmaz, ligine bakarsak geçen sene Selçuk ligde napmış 5 mi 6 asist mi ?

Toure, Banega, Carrick, Alonso gibi saydığın oyuncular üstün defansif görevlerinin yanında bu işleride yapıyorlar. Selçuk'un işi sadece pas atmak neden saydıysanız bu oyunları anlamadım dünyalar kadar fark var aralarında.

Ben pas özelliği ve bazı zihinsel özellikleri yüksek olduğu için dünya klasındaki oyunculardan örnekler verdim hata yapıldığını anlarsınız diye Mesut 19 alırken Bastian 17 alırken biz Selçuk'a 18 vermişiz dersiniz diye yazmıştım ama nerde sizde malesef kabullenmek yok.

Baroni Emre örnekleri verilmiş 2-3 seneye dönerek puanlama verilmiyor bildiğim kadarıyla Dia'yı hatırlayalım yarım dönem sakat oynayamadı diye profil yerlerdeydi, siz dönemlik değerlendiriyorsunuz ama bazen işinize gelenleri böyle değerlendiriyorsunuz. Baroni Selçuk aynı işi yapmışlar ama 16 ca fark var halada anlatamadınız bu farkın sebebini.

Baştada belirttim futbolsever olarak yorum yaptığımı, hatalı gördüğüm şeyi yazarım bunun takımı olmaz nedense Fb li biri rakip takıma yorum yaparsa çekememezlik olarak algılanıyor buda ilginç bir durum. Selçuk 2-3 senedir balonunuz yani bu özelliklerde olsa çoktan avrupaya giderdi demekki avrupa sıradanlığını görmüş, sizde görürseniz memnun olurum.

Not olarakta verdiğiniz emeklere teşekkür ediyorum sayenizde 1-2 saat kafamızı dağıtıyoruz, sonuçta oyun bu yani ben kendi gözlemimi aktardım, burada takım savunması yapcak değilim eğlenmek için oynuyoruz, ''senin oyuncun benim oyuncumu geçmiş'' şeklinde bahsettiğiniz triplere girecek yaşlarıda geçeli çok oldu. Hayır saygısız bir üslupta kullanmadım Fenerlisin diye saldırmanızda garip yani neyse.

Kısacası Selçuk olmamış.

perpetua
25.Ekim.2013, 02:29
Tamam da hala asist diyorsun.

4 tane ayri oyundan sana ilk sezon Selcuk istatistigi:

48 mac / 9 gol / 6 asist (gollerden 3 tanesi penalti)
49 mac / 5 gol / 6 asist (gollerden 4 tanesi penalti)
44 mac / 9 gol / 5 asist (gollerden 5 tanesi penalti)
50 mac / 9 gol / 4 asist (gollerden 6 tanesi penalti)

Haklisin galiba. Selcuk olmamis. Gercekte yaptigi asist sayisina ulasamiyor. Ozellikleri abartili oldugu icin mi? Yoksa daha defansif bir rolde oynayan oyuncunun asist yapmamasindan mi?

Baroni ile Selcuk ayni isi yapmislar diyorsun hala. Baroni forvet arkasinda oynadi butun sezon. Selcuk ise defansin onunde.

Baroni'nin arkasinda Meireles/Topal/Emre'den ikisi vardi surekli.
Selcuk'un arkasinda ise zaman zaman Melo. Veya stoperler. Meireles'in skora katkisi ile karislastir. Veya Topal'in. O zaman tamam.

Ama Christian'i birisiyle karsilastiracaksan mesela Sneijder ile karsilastir. Veya Drogba ile. Cunku Christian bunlarin muadili bir mevkide oynadi. Selcuk'un muadili bir mevkide degil.

Aydin
25.Ekim.2013, 02:47
Baştada belirttim futbolsever olarak yorum yaptığımı, hatalı gördüğüm şeyi yazarım bunun takımı olmaz nedense Fb li biri rakip takıma yorum yaparsa çekememezlik olarak algılanıyor buda ilginç bir durum. Selçuk 2-3 senedir balonunuz yani bu özelliklerde olsa çoktan avrupaya giderdi demekki avrupa sıradanlığını görmüş, sizde görürseniz memnun olurum.

Not olarakta verdiğiniz emeklere teşekkür ediyorum sayenizde 1-2 saat kafamızı dağıtıyoruz, sonuçta oyun bu yani ben kendi gözlemimi aktardım, burada takım savunması yapcak değilim eğlenmek için oynuyoruz, ''senin oyuncun benim oyuncumu geçmiş'' şeklinde bahsettiğiniz triplere girecek yaşlarıda geçeli çok oldu. Hayır saygısız bir üslupta kullanmadım Fenerlisin diye saldırmanızda garip yani neyse.

Kısacası Selçuk olmamış.

ben şunu anlayamıyorum, bir oyuncunun kalbur üstü olmasının kıstası avrupa'ya gidip oynaması mı demektir? yıllardır gökhan gönül'ün bu ligde ne işi var dedik ama adam hala fener'de oynuyor. sakatlıktır, kendine bakmamasıdır vs. bir sürü neden gösterebilirsin. o zaman 2008-2010 arası gökhan gönül'ün fenerde kalmasının sebebi gökhan gönül'ün sıradan bir oyuncu olması anlamına geliyor senin mantığınla. bu yargıyı bir kere kırman gerekiyor.

bu konuda selçuk ve baroni karşılaştırması yapmışsın ilk mesajında, sonra "fb liler görüş yazınca art niyetli yazıyormuş gibi algılanıyor" diyorsun ama selçuk ile baroni'yi kıyaslayıp "ara ara iyi pas veriyor ve frikik atıyor sadece. baroni'den farkı bu" dersen ben bunu objektif bir görüş olarak algılamam. senin görüşündür, saygı duyarım ama objektiflikten uzak olduğunu yaptığın bu yorumda görmen gerekiyor.

caner485
25.Ekim.2013, 10:40
Yanlış anlaşılmasın ama bu tarz arkadaşlar antu platformunda toplanıp hadi araştırmacıların canını sıkalım bu niye böyle bu niye böyle diyerek her sene bu zamanlarda ortaya çıkan arkadaşlar ki sizde iyi biliyorsunuz bence. Hani fazla münakaşaya girmemek gerekir bence. Ayrıca bana göre de baroni ile selçuğu kıyaslamak bile çok büyük hata.

perpetua
25.Ekim.2013, 12:16
Yanlış anlaşılmasın ama bu tarz arkadaşlar antu platformunda toplanıp hadi araştırmacıların canını sıkalım bu niye böyle bu niye böyle diyerek her sene bu zamanlarda ortaya çıkan arkadaşlar ki sizde iyi biliyorsunuz bence. Hani fazla münakaşaya girmemek gerekir bence. Ayrıca bana göre de baroni ile selçuğu kıyaslamak bile çok büyük hata.

Bunun farkinda oldugumuz muhakkak. :)

Ama gelsinler, kurtlarini doksunler. Sahsen bunu rahatsiz edici bir durum olarak gormuyorum ben. En azindan ozel mesaj ile kufur ettikleri donemlerden daha verimli geciyor bu tartismalar.

SAİT71
25.Ekim.2013, 12:48
Baroni gibi kendi takımında evlat olsa sevilmeyecek bir topçu ile Selçuk İnan gibi kendi takımının dinamosu bir adamın kıyaslanması doğru değil. Baroni kimdir; Bank Asya 1. Lig takımlarında oynayabilecek kapasitede olan ve taraftarın zevkle futbol izlemesine, modern futbola, dikine oynamaya, koşmaya tepki olarak Brezilya'da dünyaya gelmiş bir kişidir. Yoluda buraya düşmüş iyide para kazanıyor. Bir insana Allah yürü ya kulum diyecek arkadaş...

perpetua
25.Ekim.2013, 13:15
Ben Selcuk'un Galatasaray'da orta sahanin dinamosu oldugunu da dusunmuyorum. Ama hucumun olgunlasma asamasinda stoperler ile ofansif orta saha oyunculari arasindaki baglantiyi kurma gorevini cok iyi yapiyor.

Su anda Galatasaray'a geldiginden beri en formsuz haliyle, Christian'in en formdaki halini karsilastiriyorsak, ikisi asagi yukari esittir bence. Ama Selcuk'un bu sezonki formsuz halinden cok daha iyilerini gorduk.

Burak icin de dedigim gibi. Zaman gectikce bunun form dusuklugu degil, kalite azalmasi oldugu goze carparsa, o zaman Selcuk'a zaten bir ayar cekilir.

SAİT71
25.Ekim.2013, 14:06
Bence bu sezonki formsuzluğu özel hayatındaki bazı olumsuzluklardan kaynaklanıyor. Biraz dalgın gibi.

Bence Burak fizik olarakta geriy gitmiş. Geçen sezonki fiziği daha iyiydi.

ogsusam11
25.Ekim.2013, 15:01

Ama gelsinler, kurtlarini doksunler. Sahsen bunu rahatsiz edici bir durum olarak gormuyorum ben. En azindan ozel mesaj ile kufur ettikleri donemlerden daha verimli geciyor bu tartismalar.

Eskiden antuya üyeydim. En azınadn eski seriler icin konusabilirim; insanlar birçok şeyden şikayetçi. Bu şikayetleri neden dikkate almak yerine "hadi canlarini sikalımcı" tipler olarak görüyorsunuz ki?

GS finansı her sene, reklam anlasmalari falan katlanarak büyüyor, ama FB finansı her sene geriye gidiyordu. Forma reklamı atıyorum ilk sene 1 alıyosam ikinci sene 0.75'e düşüyordu sonra 0.50'ye. Her sene düşüşteydi yani. Online oyundu bu ve CL'de yarı finale çıktım kura şansıyla. Eger ordan gelen para olmasaydı, arkadasimla yarışma şansım yoktu 5 yabancı kuralı geldikten sonra. Honda (bedelsiz) ve Belhanda'yı almıştım 25 milyona da öyle kurtarmıştım durumu.

Beşiktaş'a deginmiyorum bile, Bursaspor bile repuattionda geçiyordu Beşiktaşı... İsterse 9328592859859829 milyon borcu olsun, asla repuation'da 3.sıradan geriye düşmez beşiktaş.

Mesela ABOOO da antuya üyeydi. Üstelik Fenerbahçe araştırmacısı. 3-4 maç oynayan Dia çok gol kaçırdı diye finishing 6 vermişti, onun sorumlulugunda olmayan Egemen'in finishingi 9'du :)

Bunu savunurken de hep diger ozelliklerine bakin, maçlar oynandıkça Dia'nin cok gol kacirmadigini goreceksiniz diyordu. Abicim ne olursa olsun, dümdüz bakınca Dia'nin bitiriciliginin Egemenden kötü olması mantıklı mıydı? Ya Dia 6 kalsın, Egemeni 2-3 yap, yada Dia'yi 11 yap egemen 9 kalsın.

Bu oyunda da Salih'in tackling 3, emre colak 8. Nedenini sorunca da fizigiyle top kapmayı seven oyuncu degil diyor. Emre colak sanki oyle bir oyuncu da 3 katı deger aliyor. Yani burda ya Salih yanlış, ya Emre. Hadi diyelim Salih doğru, geçen seneki oyunda Bucaspor araştırmacısı yapmış olması lazım Salihi. 8 mi neydi oyun başında. Onun verdiği 8'i alıp 1 sene daha olgun, Lazio-Benfica maclarinda MC oynamis, takim savunmasına rolünü iyi uygulamış Salih'e 3 vermek komik olmuyor mu?

Suan oyunda editor kullanilmadigi surece Salih'ten ofansif olmayan bir MC yaratmak cok zor.

Ben hatırlıyorum Cem Sultan vardı, Salih kadar A seviyede oynamamasına ragmen wonderkid oluyordu. O neydi mesela allahaskina?

İrfan Başaran, Cafercan... vsvs.

Onlar seviyesinde olan Recep Niyaz ise anca Sivasspor'da rotasyona giriyor 5 sene sonunda. O günlerin üüzerinden de 5 sene geçti, Cafercan da İrfanda ikinci ligde heralde. Recep doğru olabilir ama o zaman irfan ve cafercan yanlıştı. Recep'i GS araştırmacısı yapsa wonderkid yapardı.

Strengh'ine de 1 vermiş recebin. Ben bile bugun sahaya cıksam en az 3'ten başlar.

Burak Yilmaz'in sogukkanliligi 14 olsaydı, romanya maçında o golü atardı çok net.

Yani kısacası insanların sikayeti fanatizm üzerinden küçümsemeyin. Hepimiz aynı oyunu oynuyoruz. Göze batan hatalar da can sıkıyor haliyle. Şu yorumlarımda da FB sevgisi gözünü kör etmiş vs falan diye düşünmüyosunuzdur umarım.

perpetua
25.Ekim.2013, 15:57
Antu meselesi: Ben herkesi ayni kefeye koymuyorum. Ama bir gecek var ki ozellikle 3 Temmuz 2011'den beri bir cok Fenerbahce taraftari baska takimlara hic iyi niyetle yaklasmiyor. Daha once de iyi niyetli bir yaklasim yoktu ama o tarihten sonra is iyice azitti.

GS finansi/Besiktas itibari vs.: Oyundan bahsediyorsan bu oyunun isleyisi. Basarili olanin geliri yukselir, basarisiz olanin duser. Bu sadece Turkiye arastirmasi ile ilgili degil.

Dia'nin bitiricilik: O donemde Dia'nin hizinin yukselmesi burada israrla istendigi icin hizi yukseltilirken bitiricilik dusmustu.

Salih Tackling: Fizigi ile top kapan oyuncuya zaten yuksek tackling vermek normal bir durum degil. Salih cogu zaman rakibin ayagindaki topa degil, rakibin ayagina vurdugu icin tackling degeri dusuk.

Cem Sultan, Cafercan vs.: Bunu soylemekten artik ben biktim. Arastirmayi ilk aldigimizda Cem Sultan'in ve Cafercan'in potansiyelini dusuren bizzat bendim. Bizden onceki degerlendirmeler, o donemde arastirmayi yonetenlerin fikirleridir. Ama hic bir zaman bizim FM 2009 ile bu ise basladigimizi anlayamadi bir cok kisi. Zira her yil bu yorum ile karsi karsiya kaliyoruz.

Bizim yuksek potansiyel veridimiz Galatasaray'li oyuncular Arda Turan, Aydin Yilmaz, Mehmet Topal, Ugur Ucar, Semih Kaya. Bir de umutlu oldugumuz ama sonra bu umutlari cok bosa cikartan Berkin Aslan.

Fenerbahce'de ise Volkan Babacan, Ilhan Parlak gibi ornekler de var.

Ayrica o donemde veritabaninda toplam 290 tane -9 ve -10 potansiyelli oyuncu vardi.
Su anda ise 115 tane var.

Yani?

-9 ve -10 potansiyeller cok daha az veriliyor artik. Bunda da acikcasi ozellikle bizim butun arastirma seflerini bu tutumun yanlis olduguna ikna etmemiz ve bunu yapmaktan vazgecirmemiz cok cok buyuk bir faktor.

Recep'in strength: 1-20 degerleri hali sahada oynayanlari icermiyor. Bunlarin hepsi profesyonel futbolcu. 1-20 degerleri profesyonel futbolcular icin. Hali sahada saglikli olmak icin spor yapanlar icin degil.

Burak Yilmaz'in soguk kanliligi: Tek bir pozisyondan degerlendirmiyoruz oyunculari. Gecmisteki golleri internet'te bulunabilir.

Son olarak da, ya takim taraftarligi gozleri kor ediyor. Veya eksik degerlendirme ile (veya mevzuya vakif olmadan) yorum yapanlar boyle izlenim veriyor. Hangi kategoriye girmen gerektigini senin secmen ve ona gore yazman gerekli. Zira ben senin yorum yaparken ne niyete sahip oldugunu ancak yazdiklarina bakarak algilayabilirim. Yazdiklarin bana yanlis algiyi veriyorsa, beni mazur gor. O kadar anlayabiliyorum!

cureshot
25.Ekim.2013, 16:03
Bence bu sezonki formsuzluğu özel hayatındaki bazı olumsuzluklardan kaynaklanıyor. Biraz dalgın gibi.

Bence Burak fizik olarakta geriy gitmiş. Geçen sezonki fiziği daha iyiydi.

Bütün GS takımının fiziğinde bir problem var Melo hariç, bireysel bir düşüşle ilgili değil bence. Carminati ile yavşa yavaş yükselişin sinyallerini gördük Kopenhag maçının ilk 60 dakikasında, takım çok daha iştahlı ve fitti ama maçın önemi hasebiyle olanı çabuk harcadılar ve pil bitti yarım saat kala. 2. yarıdan itibaren kondisyonlarını göreceksiniz Galatasaraylı oyuncuların, sahada basmadık yer bırakmayacaklar bence.

ogsusam11
25.Ekim.2013, 16:51
Antu meselesi: Ben herkesi ayni kefeye koymuyorum. Ama bir gecek var ki ozellikle 3 Temmuz 2011'den beri bir cok Fenerbahce taraftari baska takimlara hic iyi niyetle yaklasmiyor. Daha once de iyi niyetli bir yaklasim yoktu ama o tarihten sonra is iyice azitti.

GS finansi/Besiktas itibari vs.: Oyundan bahsediyorsan bu oyunun isleyisi. Basarili olanin geliri yukselir, basarisiz olanin duser. Bu sadece Turkiye arastirmasi ile ilgili degil.

Dia'nin bitiricilik: O donemde Dia'nin hizinin yukselmesi burada israrla istendigi icin hizi yukseltilirken bitiricilik dusmustu.

Salih Tackling: Fizigi ile top kapan oyuncuya zaten yuksek tackling vermek normal bir durum degil. Salih cogu zaman rakibin ayagindaki topa degil, rakibin ayagina vurdugu icin tackling degeri dusuk.

Cem Sultan, Cafercan vs.: Bunu soylemekten artik ben biktim. Arastirmayi ilk aldigimizda Cem Sultan'in ve Cafercan'in potansiyelini dusuren bizzat bendim. Bizden onceki degerlendirmeler, o donemde arastirmayi yonetenlerin fikirleridir. Ama hic bir zaman bizim FM 2009 ile bu ise basladigimizi anlayamadi bir cok kisi. Zira her yil bu yorum ile karsi karsiya kaliyoruz.

Bizim yuksek potansiyel veridimiz Galatasaray'li oyuncular Arda Turan, Aydin Yilmaz, Mehmet Topal, Ugur Ucar, Semih Kaya. Bir de umutlu oldugumuz ama sonra bu umutlari cok bosa cikartan Berkin Aslan.

Fenerbahce'de ise Volkan Babacan, Ilhan Parlak gibi ornekler de var.

Ayrica o donemde veritabaninda toplam 290 tane -9 ve -10 potansiyelli oyuncu vardi.
Su anda ise 115 tane var.

Yani?

-9 ve -10 potansiyeller cok daha az veriliyor artik. Bunda da acikcasi ozellikle bizim butun arastirma seflerini bu tutumun yanlis olduguna ikna etmemiz ve bunu yapmaktan vazgecirmemiz cok cok buyuk bir faktor.

Recep'in strength: 1-20 degerleri hali sahada oynayanlari icermiyor. Bunlarin hepsi profesyonel futbolcu. 1-20 degerleri profesyonel futbolcular icin. Hali sahada saglikli olmak icin spor yapanlar icin degil.

Burak Yilmaz'in soguk kanliligi: Tek bir pozisyondan degerlendirmiyoruz oyunculari. Gecmisteki golleri internet'te bulunabilir.

Son olarak da, ya takim taraftarligi gozleri kor ediyor. Veya eksik degerlendirme ile (veya mevzuya vakif olmadan) yorum yapanlar boyle izlenim veriyor. Hangi kategoriye girmen gerektigini senin secmen ve ona gore yazman gerekli. Zira ben senin yorum yaparken ne niyete sahip oldugunu ancak yazdiklarina bakarak algilayabilirim. Yazdiklarin bana yanlis algiyi veriyorsa, beni mazur gor. O kadar anlayabiliyorum!

Peki benim gibiler nerden bilicez 2009'da basladiginizi? Oncelikle ben bunu bilmiyordum, hep aynı kisiler saniyordum zira ABOOO adlı arkadasin 5+ yıl oldugunu dusunuyordum. Kendimi bildim bileli orda çünkü. Cafercan vs eleştirisi o araştırmayı yapanlara olsun o zaman. "onu yapanlar diger ekipti :)" demek cok mu zor?

Ayrıca gayet sakin biçimde yazdığım bir yazı için niye cephe alıyorsunuz ki? Kendimce aklımda kalan yanlışları yazdım bütün seriler genelinde. 6-7 yıllık üyeyim, kötü bir niyetim ne olabilir burda yazarak? Herkes herşeyin sağlıklı olmasını istiyor zaten. Bütün gayret buna.

Hiçbir takıma nefretim yok, ben kendimi sporsever olarak görüyorum. Eminim karşılıklı futbol konuşsak bütün önyargılarınız boşa gidecek ama işte iki doğru/yanlış eleştiri görünce bir anda cephe alıyorsunuz kinayeli ünlemli cümlelerle. Fanatizm boyutunda yazdığım hiçbir yorum da bulamazsınız zaten.

Dia-Salih konularinda anlasamiyo olabiliriz, bu sivri dille konuşmayı gerektirmez. Yine de yaptığınız işe saygı duyuyorum ama, sizin ozelinizde, gosterdiginiz bu tepki hoş değil.

perpetua
25.Ekim.2013, 18:37
Her yil Cafercan/Cem Sultan vs. yapanlar baska bir ekipti yazip duruyoruz zaten. Ama her yil ayni yorumlar yapiliyor. O donemde verdikleri karar yanlisti da diyemem acikcasi. Veritabanindaki yuksek potansiyelli oyuncu sayisini gorunce, bizde de bir kac tane olsun dusuncesiyle bir cok ulke yuksek potansiyelli oyuncu ekliyordu veritabanina. Belki de sadece veritabani acisindan bakarsak o potansiyelleri vermeleri normaldi. Ama oyun, bu potansiyelli oyuncularin gelisimini engellemiyordu. Ama o donemden, bu gune bir cok sey degisti hem oyunda, hem de veritabaninda. Ve saniyorum ki olumlu yonde gelisti.

Ama maalesef o donemki veritabani icin yapilan dogrularin, oyuna yansimasi gercekci olmadigi icin dillerde kaldi o donem. Ozellikle en azindan isin icinde bizim kadar olmayanlar icin, Turkiye'de FM'i arastiranlar Galatasaray'li genc oyunculari abartir dusuncesi yerlesmis durumda. Halbuki simdiye kadar en cok -9 potansiyel veridigmiz oyuncu Besiktas'tan cikti. Necip, Batuhan, Sezer ve Muhammed.

Esasinda Cafercan/Cem Sultan vs. yazarak onyargili yazdigini gosteriyorsun. Bu onyargili yaklasim varken, nasil tepki gostermeyeyim ki? Bizi yaptigimiza gore degil, yapmadiklarimiza gore degerlendiriyorsun demektir bu. Bu konuda ilk de degilsin. Senden once en azindan 100 kisi yazmistir bunlari.

Acaba o jenerasyon ne zaman bitecek diye sormaya basladim kendi kendime.

Karsilikli futbol konussak belki farkli olur tabii ama karsilikli konusmuyoruz. Yazisiyoruz. :)

alexdeozil
25.Ekim.2013, 22:39
Baroni ile Selcuk ayni isi yapmislar diyorsun hala. Baroni forvet arkasinda oynadi butun sezon. Selcuk ise defansin onunde.

Nasıl ya? Ben yanlış maçlara bakmışım ozaman defansın önündekinin Melo olduğunu sanıyordum!

Baroni ne arkası direk forvet olarak oynadı! Tamam ben cevabımı aldım Gs şefi sizsiniz sizin eseriniz teşekkürler.

ben şunu anlayamıyorum, bir oyuncunun kalbur üstü olmasının kıstası avrupa'ya gidip oynaması mı demektir?

Senin ligin ilk 5.te bile değil tabiki senin önündeki liglerde oynarsa kalbur üstüdür. Arda kalbur üstüdür, Emre kalbur üstüdür. Sen Türkiye liginde böyle profile sahipsen ohoo işimiz yaş İspanya liginin Xavisine denk geliyor. Senin liginin kalitesi ne ki Selçuk denen oyuncu 146 ca alsın, hemde bonservisi elindeyken bile Türkiye'de kalan oyuncu bu! Selçuk gözlemi kime aitse berbat bir ca değerlendirmesi var.

Önceki üyeleriniz sizi paranoyak yapmış, hiçbir foruma üye değilim, oynadığım tek oyunun TR resmi sitesi burası diye geldim ama değişik bir tutumunuz var. Sizi pohpohlamazsak antucuyuz veya düşmanız yani olay bumudur? Gs bölümünde eleştiri yok anladım peki, umarım Fb araştırma alanınada siz bakmıyorsunuzdur oradaki şefle anlaşılır biçimde konuşmak istediğim bir oyuncu var.

MeMo
25.Ekim.2013, 23:59
Antu falan kaldı mı bilmiyorum da araştırmalarda da çok net bir Eurosport/ objektif blogger zihniyeti hakim.

Aydin
26.Ekim.2013, 02:08
Nasıl ya? Ben yanlış maçlara bakmışım ozaman defansın önündekinin Melo olduğunu sanıyordum!

Baroni ne arkası direk forvet olarak oynadı! Tamam ben cevabımı aldım Gs şefi sizsiniz sizin eseriniz teşekkürler.

Senin ligin ilk 5.te bile değil tabiki senin önündeki liglerde oynarsa kalbur üstüdür. Arda kalbur üstüdür, Emre kalbur üstüdür. Sen Türkiye liginde böyle profile sahipsen ohoo işimiz yaş İspanya liginin Xavisine denk geliyor. Senin liginin kalitesi ne ki Selçuk denen oyuncu 146 ca alsın, hemde bonservisi elindeyken bile Türkiye'de kalan oyuncu bu! Selçuk gözlemi kime aitse berbat bir ca değerlendirmesi var.

Önceki üyeleriniz sizi paranoyak yapmış, hiçbir foruma üye değilim, oynadığım tek oyunun TR resmi sitesi burası diye geldim ama değişik bir tutumunuz var. Sizi pohpohlamazsak antucuyuz veya düşmanız yani olay bumudur? Gs bölümünde eleştiri yok anladım peki, umarım Fb araştırma alanınada siz bakmıyorsunuzdur oradaki şefle anlaşılır biçimde konuşmak istediğim bir oyuncu var.

Yanlış baktığın ortada. 4-4-2'den dönüldüğünden beri Selçuk ve Melo neredeyse yan yana oynuyorlar. Selçuk geldiği ilk sezonda daha öne giderken, geçen sezon ve bu sezon ilk sezonki kadar ileriye çıkmıyor artık.

Gs'nin her maçını 90 dakika izlemiyorsan bu yaptığın yorumlar normaldir ancak her maçı izleyip bu yorumu yapıyorsan ya fazlasıyla taraf oluşun gözlerine perde örmüş ya da yanlış değerlendiriyorsundur. Ben ikinci şık olduğunu düşünmek istiyorum.

Hani baroni karşılaştırmasını yapmadan bazı özelliklerin abartıldığını söyleseydin anlardım. ama gelmiş buraya 146 ca bile çok diyorsan ve "melo defansın önünde oynuyor sadece" diyorsan belli ki izlememişsin gs maçlarını.

ayrıca bonservisi elindeyken bile Türkiye'de kalan bir oyuncu diyerek zaten selçuk'a karşı gayet olumsuz düşüncelerinin olduğunu belli etmişsin. selçuk'un menajeri (ne kadar doğrudur bilmem ama) gs araya girmese selçuk'un yurt dışına transfer olacağını söylemişti bi röportajda. ha selçuk trabzonda fazla tanınmıyordu ve bu yurt dışına transfer olacaktı denilen takım muhtemelen tırt bir takımdı diye düşünüyorum ama selçuk'un gs'ye transferinde verilen imza parasının rolü çok büyük.

bence çok yanlış mantıkla ilerliyorsun ve verdiğim soruya cevap vermemişsin. gökhan gönül, en formda olduğu zamanlarda avrupa'ya gitmediği için onu da abartılmış oyuncu listesine koyuyor musun selçuk'u koyduğun gibi? bu soruya "evet" cevabını verirsen derim ki en azından kendince mantığını oturtmuş ve tarafsız olabiliyor. ama bu soruya "evet" cevabını vermezsen emin ol kanındaki sarı ve lacivert renkleri biraz görüşünü engelliyor :)

ben sana bu yazıları yazarken gayet sakin bir biçimde yazdım. neden? çünkü baroni karşılaştırmandan beri yazdıklarının tutarsız olduğunu düşünsem de güzel bir dille yazdın. sen burada görüşlerini güzel bir dille anlatmaya çalışırsan kimse sana gıkını çıkartamaz.

yazılanların antu'ya bağlanması saçma. millet araştırmadan memnun olmayabilir. antudan trollemek için gelen de olabilir bu normal. ama araştırmaya yapılan her eleştiriyi "muhtemel antucu" olarak görmek saçma olur. senin fikirlerini ben böyle görmüyorum şahsen.

o yüzden dilediğin gibi eleştiri yapmaya devam edebilirsin.

ve nolur selçuk ile baroniyi karşılaştırma :)

alexdeozil
26.Ekim.2013, 11:11
@ Aydın

Olumlu cevabınız için teşekkür ederim.

Geçen sene her maçı 90 dakika izledim desem yalan olur, sanırım yanlış gözlem yapmışım, nasıl oyunda gözlemcilerin ca pa değerleri varsa benim ca değerim size göre düşük galiba. :) Ancak Selçuk Brezilya vatandaşı olsa bukadar kıymetli olacağını düşünmüyorum Baroni değerlerini alırdı, belkide bunu anlatmak istedim, anlatamadım.

Gökhan konusunda farklı bir düşüncem var, yanılmıyorsam o dönem avrupada oynama gibi bir düşüncem yok Fenerbahçede bırakmak istiyorum demişti Gökhan, hatta bu yüzden kulübe olan loyalty bağlılığı arttırılmıştı keza Volkan'da formda olduğu dönemde sözleşmesi bitiyordu oda aynı şekilde konuşmuştu. Gökhan'a konan 15 m euroluk bonservis ücreti ve Gökhan'ın tutumu avrupa kulüplerini düşündürmüş olabilir. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Selçuktan avrupa hayalim yok Galatasarayda bırakmak istiyorum tarzında bir cümle duymadığım için böyle yazmıştım, belki demiştir ben kaçırmışımdır.

perpetua
28.Ekim.2013, 14:14

Pohpohlamaya ihtiyac yok acikcasi. Bolum kurallarinda yazili oldugu gibi.

Selcuk/Christian'a gelince.

Selcuk gectigimiz sezon defansif hareketlerin:
%26'sini kendi alaninda,
%58'ini orta sahada,
%16'sini hucumda yapmis.

Baroni gectigimiz sezon defansif hareketlerin:
%23'unu kendi alaninda,
%51'ini orta sahada,
%25'ini hucumda yapmis.

Ofansif harektler Selcuk icin: 11 / 68 / 21
Ofansif harektler Baroni icin: 9 / 58 / 33

Karsilastirma icin:
Meireles
Defansif: 29 /54 / 17
Ofansif: 14 / 67 / 19

Topal
Defansif: 34 / 56 / 10
Ofansif: 15 / 74 / 11

Melo
Defansif: 34 / 56 / 10
Ofansif: 15 / 74 / 11

Sneijder
Defansif: 7 / 55 / 38
Ofansif: 4 / 61 / 35

Kendi kalelerine ortalama mesafeye bakalim bir de:

Semih: 38.30
Dany: 39.84
Riera: 58.12
Eboue: 59.70

Melo: 51.21
Selcuk: 58.61 (en derin stoper'den 20.31 metre uzaklikta)
Hamit: 66.28
Sneijder: 67.55 (en derin stoper'den 29.25 metre uzaklikta)

Burak: 73.31
Drogba: 74.01

Yobo: 37.47
Bekir: 41.27
Gokhan: 59.78
Hasan Ali: 59.79

Topal: 54.48
Meireles: 56.07 (en derin stoper'den 18.6 metre uzaklikta)
Christian: 63.10 (en derin stoper'den 25.63 metre uzaklikta)

Kuyt: 69.72
Sow: 74.57
Webo: 75.08

Dikkat edersen Melo ile Topal, Meireles ile Selcuk, Christian ile de Sneijder birbirlerine daha cok benziyor. Christian'in bazi maclari Meireles'in yerinde oynamasi onun ortalamalarini ara noktaya getirmesine neden oluyor tabii.