PDA

View Full Version : Semih Kaya

ReaList
22.Ekim.2013, 18:12
http://dosya.turksportal.net/research/14.0.0/Galatasaray_Semih_Kaya.png

BoMccalebb
22.Ekim.2013, 21:23
150 pa hakeden bi oyuncu değil. Bana kalrısa en fazla 135 olur pa değeri. Yabancı sınırından ve altyapı çıkışlı olmasından kaynaklanan sempatiyle 2 senedir götürüyor ama iyi oynadığı maç sayısı sınırılıdır.

Kolay çalım yiyen, santrafordan darbeyi aldığı an yıkılan toplara dengesiz dalan bi oyuncu. Markaj 15'den 13, tackling 16'dan 14'e inmeli bence.

cureshot
22.Ekim.2013, 21:41
150 pa hakeden bi oyuncu değil. Bana kalrısa en fazla 135 olur pa değeri. Yabancı sınırından ve altyapı çıkışlı olmasından kaynaklanan sempatiyle 2 senedir götürüyor ama iyi oynadığı maç sayısı sınırılıdır.

Kolay çalım yiyen, santrafordan darbeyi aldığı an yıkılan toplara dengesiz dalan bi oyuncu. Markaj 15'den 13, tackling 16'dan 14'e inmeli bence.

Yanındaki Ujfa faktörünü unutuyorsunuz yalnız.

Ujfa varken onun mentörlüğüyle daha iyi oynuyordu kesinlikle. Kötü oynuyor kesinlikle kabul ama potansiyeli düşük demek haksızlık bence.

barahir
22.Ekim.2013, 21:53
Potansiyeli var ama CA'sı da 125 değil bence. Özellikle Pozisyon bilgisi çok zayıf, gerek milli takımda gerekse kendi takımında bu sebepten goller oluyor. Tackling 14 olabilirmiş. Anticipation ve Concentration birer puan düşük olmalı gibi geldi bana.

Heading 11 değil de 12 olabilirmiş, o kadar da kötü çıkmıyor. Dribling de 1 puan artabilir.

cureshot
22.Ekim.2013, 21:56
Potansiyeli var ama CA'sı da 125 değil bence. Özellikle Pozisyon bilgisi çok zayıf, gerek milli takımda gerekse kendi takımında bu sebepten goller oluyor. Tackling 14 olabilirmiş. Anticipation ve Concentration birer puan düşük olmalı gibi geldi bana.

Heading 11 değil de 12 olabilirmiş, o kadar da kötü çıkmıyor. Dribling de 1 puan artabilir.

Evet CA düşürülebilir ama PA 140-150 arası iyidir bence.

perpetua
23.Ekim.2013, 01:45
Semih'in dusurulmesi, milli takimda onun arkasinda olan ama CA olarak ona cok yakin olan diger stoperlerin de ayni seviyede dusmesi anlamina gelir.

Cengo
23.Ekim.2013, 01:53
Bu kadar gelişeceğini hiç beklemiyordum. Semih gayet Avrupa çapında ortalama bir stoper oldu. Yurt dışı kariyerini bile düşünebilir. 125 CA bana göre normal. Bir kaç değeri hakedip haketmediği, 1-2 ufak değişiklik olup olamayacağı tartışılabilir. Bu ayrı mesele.

BoMccalebb
23.Ekim.2013, 10:55
Semih'in dusurulmesi, milli takimda onun arkasinda olan ama CA olarak ona cok yakin olan diger stoperlerin de ayni seviyede dusmesi anlamina gelir.

Mesela Egemen milli takımda Semih'in arkasında ama Semih'ten her türlü çok daha iyi bir oyuncu. İksiinin CA değeri eşit. Özellik olarak bi kıyas yapın Semih'in hangi özelliğini Egemen'in önüne koyarsınız siz ve neden? Havadan mı iyi? Markaj mI? Top kapma mı? Pozisyon alma mı? Oyunda Semih'in bazı stoper özellikleri Egemen'den iyi ama neye göre verildi bu değerler ben onu merak ediyorum.

Semih için bu değerlere normal diyebilirsiniz o zaman ben Egemen için anormal derim bu değerler. Semih ilk sene bile çok kolay çalım yiyen, darbe alınca dağılan bir oyuncuydu. Fakat yanında lider özelliği yüksek onun açığını kapayan bi stoper vardı. Buna ek olarak o sene Galatasaray inanılmaz iyi bi takımdı. Tam anlamıyla bi takımdı ve Semih'e fazla iş düşmüyordu. Geçen sene Semih'in iyi oynadığı maç sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Milli takım performansı ortada. Bu sene yaptığı başlangıç ortada.

Semih'in CA değeri 125 olabilir fakat Semih 125'ken Egemen'in 125 olması bana yanlış geliyor. Ayrıca PA değerinin 150 olmadığı konusunda çok net ısrarcıyım. Dediğim gibi bu kadar kolay çalım yiyen, her darbe aldığında yıkılan, topa girmeyi hiç bilmeyen, top tekniği olmayan bi oyuncun alabileceği maximum değer 135 olmalıdır.

davidvilla
23.Ekim.2013, 12:01
Gercekte Semih in markaj hiz ve ilk dokunus ozellikleri egemenun onunde egemenin ise guc hava hakimiyeti ve cesaret gibi ozellikleri onde. O daha iyi bu daha kotu muhabbeti degil bence semih 125 iken egemen 122 fln olmaliydi sonucta egemen de aman aman bir sezon gecirmedi ve performans olarak da bence Semih'in gerisindeydi

perpetua
23.Ekim.2013, 13:45
Mesela Egemen milli takımda Semih'in arkasında ama Semih'ten her türlü çok daha iyi bir oyuncu. İksiinin CA değeri eşit. Özellik olarak bi kıyas yapın Semih'in hangi özelliğini Egemen'in önüne koyarsınız siz ve neden? Havadan mı iyi? Markaj mI? Top kapma mı? Pozisyon alma mı? Oyunda Semih'in bazı stoper özellikleri Egemen'den iyi ama neye göre verildi bu değerler ben onu merak ediyorum.

Semih için bu değerlere normal diyebilirsiniz o zaman ben Egemen için anormal derim bu değerler. Semih ilk sene bile çok kolay çalım yiyen, darbe alınca dağılan bir oyuncuydu. Fakat yanında lider özelliği yüksek onun açığını kapayan bi stoper vardı. Buna ek olarak o sene Galatasaray inanılmaz iyi bi takımdı. Tam anlamıyla bi takımdı ve Semih'e fazla iş düşmüyordu. Geçen sene Semih'in iyi oynadığı maç sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Milli takım performansı ortada. Bu sene yaptığı başlangıç ortada.

Semih'in CA değeri 125 olabilir fakat Semih 125'ken Egemen'in 125 olması bana yanlış geliyor. Ayrıca PA değerinin 150 olmadığı konusunda çok net ısrarcıyım. Dediğim gibi bu kadar kolay çalım yiyen, her darbe aldığında yıkılan, topa girmeyi hiç bilmeyen, top tekniği olmayan bi oyuncun alabileceği maximum değer 135 olmalıdır.

Egemen neye gore daha iyi oyuncu?

Semih'in Milli takim performansi ortada derken?

Egemen'in en son milli takim'da oynadigi ve 3-1 yenildigimiz Macaristan macinda kac defa adamini kacirdigini bir defa daha izle istersen.

Egemen guclu bir oyuncu. Bu da yansitilmis.

Sol ayakli Egemen'in yerine Milli Takim'da sol stoper sag ayakli Semih oluyorsa bence oncelikle Egemen'in neleri yapamadigini gormek lazim.

Redrum
23.Ekim.2013, 14:13
Semih gayet iyi yansıtılmış, olması gerektiği gibi. Nasıl taraflı yorumlar yapılıyor böyle anlayamıyorum.

MeMo
23.Ekim.2013, 14:28
Egemen neye gore daha iyi oyuncu?

Semih'in Milli takim performansi ortada derken?

Egemen'in en son milli takim'da oynadigi ve 3-1 yenildigimiz Macaristan macinda kac defa adamini kacirdigini bir defa daha izle istersen.

Egemen guclu bir oyuncu. Bu da yansitilmis.

Sol ayakli Egemen'in yerine Milli Takim'da sol stoper sag ayakli Semih oluyorsa bence oncelikle Egemen'in neleri yapamadigini gormek lazim.

Milli takıma çağrılma/çağrılmamanın ilk kriter olmadığını sanıyordum ben?

Macaristan maçında yedirdiği gol, Romanya maçında Volkan'ın yediği hatalı golde de adamını kaçırması, son Hollanda maçında yaptığı zamanlama hatası falan da Semih'in milli takımdaki aklıma gelen hataları. Hele golden sonra Cocis'in bomboş kaçırdığı pozisyonda yaptıklarını Egemen'in kariyeri boyunca yaptığını sanmıyorum.

Semih'in daha bugün Egemen'den daha iyi bir oyuncu olarak yansıtılması, oyunda bir kaç sene oynayınca "büyük ihtimal" Egemen'in olduğundan çok çok daha iyi bir oyuncu olacak olmasını aklım almıyor.

perpetua
23.Ekim.2013, 15:12
Degil. Ibrahim Toraman cagirilmiyor ama ligin iyi stoperlerinden birisi. Veya Aykut Demir cagirilmiyordu ama ligin iyi stoperlerinden birisiydi.

Egemen'in cagirilmamasi gibi bir durum yok. Cagiriliyor ve onun yerine Semih tercih ediliyor.

Egemen bir hafta sonra 31 yasina gelecek. Toplam 9 defa milli. Onunu kapatan cok iyi stoperler de hic olmadi.

En son da 22 yasindaki Semih onun onune gecmeyi becerdi. Gerek cabuklugu, gerek cevikligi, gerek top ile iliskisi, gerek sezileri, gerek pozisyon almasi hep Egemen'in onunde oldugu icin.

Ozellikle Egemen'in defansta top cevirilirken top almak icin ne kadar geriye kactigina dikkat cekmek isterim. Kendi de biliyor ayaginin cok kotu oldugunu ve geriye kacarak kendisine alan yaratiyor. Tabii bu da takimin baski yemesine neden oluyor.

Semih'i bire birde rakip'ten calim yerken gorursunuz cunku Semih o rakip ile bir bir mucadele edecek yerde olur. Cogu zaman topu kazanir. Bazen de rakip onu gecer.

Egemen'i goremezsiniz cunku Egemen ya pozisyonunu daha onceden kaybetmistir. Veya rakibine daha o topu almadan faul yapmistir ki calim yemesin.

Ama duran toplarda Egemen bir silahtir. Semih ise degildir.

antiochia
23.Ekim.2013, 16:26
Semih'in heading'i bence en 13 olmalıydı onun dışında iyi profil...

ogsusam11
23.Ekim.2013, 21:37
Degil. Ibrahim Toraman cagirilmiyor ama ligin iyi stoperlerinden birisi. Veya Aykut Demir cagirilmiyordu ama ligin iyi stoperlerinden birisiydi.

Egemen'in cagirilmamasi gibi bir durum yok. Cagiriliyor ve onun yerine Semih tercih ediliyor.

Egemen bir hafta sonra 31 yasina gelecek. Toplam 9 defa milli. Onunu kapatan cok iyi stoperler de hic olmadi.

En son da 22 yasindaki Semih onun onune gecmeyi becerdi. Gerek cabuklugu, gerek cevikligi, gerek top ile iliskisi, gerek sezileri, gerek pozisyon almasi hep Egemen'in onunde oldugu icin.

Ozellikle Egemen'in defansta top cevirilirken top almak icin ne kadar geriye kactigina dikkat cekmek isterim. Kendi de biliyor ayaginin cok kotu oldugunu ve geriye kacarak kendisine alan yaratiyor. Tabii bu da takimin baski yemesine neden oluyor.

Semih'i bire birde rakip'ten calim yerken gorursunuz cunku Semih o rakip ile bir bir mucadele edecek yerde olur. Cogu zaman topu kazanir. Bazen de rakip onu gecer.

Egemen'i goremezsiniz cunku Egemen ya pozisyonunu daha onceden kaybetmistir. Veya rakibine daha o topu almadan faul yapmistir ki calim yemesin.

Ama duran toplarda Egemen bir silahtir. Semih ise degildir.

Fatih Tekke de her zaman iyi bir golcüydü ama kaç kere milli oldu bilmiyorum, gayet düşüktür diğer forvetlere göre. Yildiray, Nuri gibileri de olabileceginden daha az milli oldu. Bu onlari kötü oyuncu yapmiyor. Semih de Macaristan maçında 2 puan kaybettirdi bize ornegin.

Bire bir meselesine gelince, bu kendini bilmektir, kötü bir özellik degildir. Lugano da çalım yemezdi çünkü atağı nerede kesmesi gerektigini iyi bilirdi, faul yapmak negatif ozellik degil bir defans icin.

Örneğin son K.Erciyes maçında Bekir, Ibricic'den çalım yedi ve kontratağa sebep oldu. Az daha gol yiyordu Fenerbahce. Lugano/Egemen olsa ortasahada faul yapar o kontrataga sebep olmazdı. Ama Bekir adamı kovaladı, bir çalım daha yedi vs.. Şimdi Bekir/Semih çalım yedigi icin, birebir mücadeleye girdigi icin Lugano'dan daha mi iyi?

Semih de geçilecegine, dağıtılıcağına ortasahada kart görmeden yapabilecegi bir faul onu bir seviye yukarı atlatır.

Egemen'i cok begenen birisi degilim, ama Semih Kaya'yi hic begenmeyen birisiyim. Çabukluğu dışında bir artısını göremedim 2 yıldır. Kweuke gücüyle dağıttı, Sneijder basit bi vücut çalımıyla dağıttı, LuaLua hızıyla dağıttı. Alex'in üzerine koşup, Ziegler'den gol yenmesini sağladı vs vs.

Turkiye'nin en overrated oyuncularindan birisi bence. Altyapıdan çıkmış olmasa, Bekir muamelesi görmesi kesindi.

Şu elemelerde bile böyle kötü performansa rağmen, sadece Volkan ve Semih oynamamış olsaydı, romanya yerine biz 2. olurduk.

perpetua
23.Ekim.2013, 22:24
Calim yedikleri icin daha iyi degiller. Semih keyfinden mi faul yapmiyor? Faul yaparsa sari kart cebinde oynamanin ne faydasi var?

Egemen gecen sezon iki defa Avrupa Ligi'nde cezali duruma dustu. Toplam 13 mac, 7 sari kart. Bir defa, iki defa yaparsin cunku o an icin konsantrasyonunu kaybetmissindir veya rakip senden ceviktir.

Ama iki macta bir sari kart goruyorsan bu senin zaaflarini faul yaparak kapatmaya calistigini gosterir.

Faul yapip, sari kart gormek bir marifet, bir beceri degil. Acizlik. Rakibini durduracak baska bir yol bulamadigin icin o faulu yapip sari kart gorursun. Durdurabilsen zaten faul yapip sari kart gormene gerek kalmaz.

Egemen de bunu yapiyor. Cunku Turkiye'deki stoperler bunu yaparak rakibi durdurmayi biliyor sadece. Turkiye'de ise de yariyor cunku hakemler dogru duzgun kart gosterse maclarda 4-5 civari degil 9-10 civari kart cikar.

Uluslararasi maclarda tutmuyor tabii bu.

Egemen toplamda 40 tane uluslarasi mac 17 sari kart. Sonra neden Fenerbahce baski yedi. Egemen'in cebinde sari kart var da ondan.

Semih 28 uluslararasi mac 2 sari kart.

Kim overrated acaba? Aciz olup sari kart gormek zorunda kalan mi? Kart gormeden savunma yapan mi?

BoMccalebb
23.Ekim.2013, 22:38
Galatasaray'ın bu hafta yediği gol bile Semih'in ne kadar vasat bi stoper olduğunu gösteriyor. Yerini bi anda kaybetmesi bi çok konuda eksikliğinin göstergesi. Bunun gibi bi sürü örnek çıkarabilirim biraz araştırsam. Keza bu maçta Akpala karşısında ne kadar aciz duruma düştüğü ve sürekli Akpala'nın onu geçtiğini görmüşsünüzdür.

"Kart gormeden savunma yapan mi?" Sorun burada işte Semih savunma mı yapyor acaba? Eli ayağı biraz düzgün her forvet Semih'i geçiyor. Fizikli bi forvetse zaten omuzu koyduğu an Semih'i bitiriyor hava topu vermiyor. Hamleleri iyi değil, bi stopere göre çok güçsüz. Pozisyon alma, sezgi gibi özellikleride bi hayli vasat Gs'nin yediği bi çok gol ve verdiği bi çok pozisyonun baş aktörü Semih.

Zaman gösterecek ama eminim yakın zaman içinde Mancini tarafından Gökhan Zan'ın yedeği olacak ve hakettiği seviyeye yavaş yavaş düşecek.

eXcitinG
24.Ekim.2013, 01:49
Semih in en büyük şansı hep yanında kendisinin hatalarını kapatacak tecrübeli stoperlerin olmasıydı. Şimdi yanında oynayan oyuncular sürekli değişince gerçek Semih ortaya çıkmaya başladı. Bu profili alıyorsa bir stoper, daha az sarı yedi, daha iyi pozisyon alıyor diye almayacak. Yanın da kim oynarsa oynasın aynı performansı veriyorsa alacak. Yanında Ulfa, Chedjou varken iyi, ama Dany ve Zan ile oynayınca foyan ortaya çıksın. Peki bu mu stoper oluyor Ömer abi ?

barahir
24.Ekim.2013, 01:53
Semih in en büyük şansı hep yanında kendisinin hatalarını kapatacak tecrübeli stoperlerin olmasıydı. Şimdi yanında oynayan oyuncular sürekli değişince gerçek Semih ortaya çıkmaya başladı. Bu profili alıyorsa bir stoper, daha az sarı yedi, daha iyi pozisyon alıyor diye almayacak. Yanın da kim oynarsa oynasın aynı performansı veriyorsa alacak. Yanında Ulfa, Chedjou varken iyi, ama Dany ve Zan ile oynayınca foyan ortaya çıksın. Peki bu mu stoper oluyor Ömer abi ?

Aslında tam olarak söylemek istediklerim bunlardı benim de..

eXcitinG
24.Ekim.2013, 02:02
Ayrıca bu istatistiklere göre profil yapmakta moda oldu sanırım. Yok şutun yüzde şu kadarı tutmuş bitiriciliği ona göre verilmiş, yok daha az kart görmüş, bu özelliği ondan daha iyiymiş. Bir analiz yapılırken oyuncunun komple neler yapabileceğine bakılmalı bence. Semih PA olarak Egemen den daha yukarıda olabilir ama CA olarak aynı yapmak bu forumda yıllardır statlardan ya da TV den maç izleyen FM oyuncularına siz bir şey den anlamıyorsunuz demektir.
Egemen kariyeri boyunca hiç bir zaman yanında çok iyi bir deneyimli stoper ile oynamadı. Bursaspor da neyse, Trabzonspor da o oldu, Beşiktaş ta da Fenerbahçe de. Beşiktaş ta Sivok ile oynadığı dönemde milli takıma girmeyi başardı. Eğer Sivok ile bir kaç yıl daha kalsaydı şu anda çok daha farklı bir stoper olabilirdi. Fenerbahçe ye gitti, Lugano ayrıldı. Ama ne olursa olsun yanında oynayan adamlar kim olursa olsun Semih gibi performası ve yaptıkları dağlar kadar farklılık göstermedi. Biraz istatistikleri baz alacağınıza bunlara dikkat etseniz daha iyi profiller oluşur diye düşünüyorum.

Genel olarak ta belirtmek isterim ki iyi bir araştırma olmuş ve FM 14 de iyi işler çıkarılmış. Sadece başarısızlık olan noktalarda hala bizim dediklerimiz, bizim bildiklerimizde idda ediliyor, bu durum hoş değil. Herkes hata yapabilir, önemli olan bir yerde ki bildirilen hatayı benimseyip, kabul etmektir.

Ben daha görmedim, burada yorumlarda bulunan yüzlerce kişinin söylediklerinden kaale alınarak profillerde düzenlemeye gidildiğini.

ForCimbom
24.Ekim.2013, 02:26
ben gördüm :)

Redrum
24.Ekim.2013, 03:27
Galatasarayda son 3 sezonda 80 maç kadar istikrarlı bir şekilde oynayan Semih Kaya'nın neredeyse berbat bir stoper olduğunu iddia edenler ile;
10 maç oynamış olan Salih Uçan'ın 160 PA almasını (yani 160 caya ulaşması demek Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olması demek) "160 PA'yı hak edecek kadar kötü mü ?" şeklinde tepki verenler aynı kişiler. Pek aldırmamak lazım.

barahir
24.Ekim.2013, 03:43
Galatasarayda son 3 sezonda 80 maç kadar istikrarlı bir şekilde oynayan Semih Kaya'nın neredeyse berbat bir stoper olduğunu iddia edenler ile;
10 maç oynamış olan Salih Uçan'ın 160 PA almasını (yani 160 caya ulaşması demek Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olması demek) "160 PA'yı hak edecek kadar kötü mü ?" şeklinde tepki verenler aynı kişiler. Pek aldırmamak lazım.

160 PA almak demek 160 CA'ya ulaşacak dedikten sonrası koptu. Oyunda illa potansiyeline ulaşacak diye bir kaide yok. Dikkat edersen biz PA değil CA tartışıyoruz burada. Ha varsa bir fikrin belirtirsin, aksi takdirde burada tartışanları da küçük düşürme hakkın yok.

William Rookwood
24.Ekim.2013, 06:40
Egemen savunma mı yapıyor? Fiziğinin güçlü olması Egemen'i Egemen yapan tek özellik onun dışında vasat bir stoper kendisi.

SAİT71
24.Ekim.2013, 11:46
Egemen'ide iyi amatör topçu yaptınız. Bence Egemen şuan milli takımda oynayacak seviyede bir stoper. Fizin avantajı var tabiki orası tartışılmaz ama sadece fiziğiylede oynamıyor. Bizim Türk stoperlerden sanki herkesin taktik bilgisi %100'de bi egemen fiziğiyle oynuyor? Katılmıyorum ben bu görüşe. Son maçlarda Alves'de yokken savunmayı topladı. Çok iyi müdahalelerde yaptı. Hatasız oynuyor bu aralar.

perpetua
24.Ekim.2013, 12:03
Ayrıca bu istatistiklere göre profil yapmakta moda oldu sanırım. Yok şutun yüzde şu kadarı tutmuş bitiriciliği ona göre verilmiş, yok daha az kart görmüş, bu özelliği ondan daha iyiymiş. Bir analiz yapılırken oyuncunun komple neler yapabileceğine bakılmalı bence. Semih PA olarak Egemen den daha yukarıda olabilir ama CA olarak aynı yapmak bu forumda yıllardır statlardan ya da TV den maç izleyen FM oyuncularına siz bir şey den anlamıyorsunuz demektir.
Egemen kariyeri boyunca hiç bir zaman yanında çok iyi bir deneyimli stoper ile oynamadı. Bursaspor da neyse, Trabzonspor da o oldu, Beşiktaş ta da Fenerbahçe de. Beşiktaş ta Sivok ile oynadığı dönemde milli takıma girmeyi başardı. Eğer Sivok ile bir kaç yıl daha kalsaydı şu anda çok daha farklı bir stoper olabilirdi. Fenerbahçe ye gitti, Lugano ayrıldı. Ama ne olursa olsun yanında oynayan adamlar kim olursa olsun Semih gibi performası ve yaptıkları dağlar kadar farklılık göstermedi. Biraz istatistikleri baz alacağınıza bunlara dikkat etseniz daha iyi profiller oluşur diye düşünüyorum.

Genel olarak ta belirtmek isterim ki iyi bir araştırma olmuş ve FM 14 de iyi işler çıkarılmış. Sadece başarısızlık olan noktalarda hala bizim dediklerimiz, bizim bildiklerimizde idda ediliyor, bu durum hoş değil. Herkes hata yapabilir, önemli olan bir yerde ki bildirilen hatayı benimseyip, kabul etmektir.

Ben daha görmedim, burada yorumlarda bulunan yüzlerce kişinin söylediklerinden kaale alınarak profillerde düzenlemeye gidildiğini.

Egemen'in oyunu degismiyor cunku Egemen nerede oynarsa oynasin ondan ayni oyun isteniyor cunku yapabilecekleri belli. Sert ol, rakibe erken bas. Hava toplarina cik. Basit paslarla oyna.

Semih Ujfalusi ile oynadiginda onde basan oyuncuydu. Dany ile oynadiginda supuren oyuncu oldu. Simdi Chedjou ile yine onde basan oyuncu oluyor. Milli Takim'da ise Omer Toprak onde basan, Semih ise supuren oyuncu gibi de oynadi. Semih onde basip, Omer Toprak arkada supuren oyuncu gibi de oynadi.

Bu bile Semih'in daha cok yonlu oldugunu gosteriyor.

Burada yazilanlarin kabul edilmemesi meselesine gelince. SI'in forumlarina bakarsan, orada da yorum yapanlarin cok buyuk bir kismi kabul gormuyor. Objektif konularda olan hatalar hemen duzeltilir (oyuncunun dogum tarihi hatasi, uyruk eksikligi, gecmisinde hata vs.). Ama oyuncu kalitesi ve ozellikleri gibi subjektif konularda arastirmacilari ikna etmek gerekli (genelde burada tam tersi bekleniyor, arastirmacinin yorumcuyu ikna etmesi bekleniyor). Eger biz oyuncu kalite ve ozellikleri konusunda tam ikna olmadan bu veritabanini veriyorsak fikrimizin degismesi daha kolay olur. Ama ozellikle buyuk kuluplerde oynayan oyuncular icin profilleri tam icimize oturmadan veritabanini yollamamizin mumkun oldugunu dusunuyormusunuz? Eh tabii bu durumda ligin en goz onunde olan oyunculari hakkinda fikrimizi degistirmek pek de kolay degil.

Ama mesela bu sezon surekli oynamaya baslayan ye oyunda profili eksik olan Ahmet Calik hakkinda yorum yapilsa ve ozelliklerinin saptanmasina yardimci olunsa, emin olun bu yorumlar cok daha goz onune alinacak yorumlar olur. Veya profili bombos gelen Godfrey Oboabona. Veya profili cogunlukla bos olan Oumar Niasse.

Redrum
24.Ekim.2013, 12:52
160 PA almak demek 160 CA'ya ulaşacak dedikten sonrası koptu. Oyunda illa potansiyeline ulaşacak diye bir kaide yok. Dikkat edersen biz PA değil CA tartışıyoruz burada. Ha varsa bir fikrin belirtirsin, aksi takdirde burada tartışanları da küçük düşürme hakkın yok.

Oyunda Salih'i 160 CAya ulaştırmam en fazla 3-4 yıl sürer. Zor bir şey degil. Bu potansiyel bence onda yok, daha kendini gösteremedi. Geçen seneki Emre Çolak gibi o da şişirme. Ama konumuz bu değil. Semih Kaya Fenerbahçe'de olsa 140 ca 180 pa istersiniz de Galatasaraylı olunca çamur atılıyor. Objektif yorumlar yaparsanız araştırmacıyı ikna ederseniz Semih'in ca sını düşürtebilirsiniz, hiç begenmiyorum ben diyerek degil.

barahir
24.Ekim.2013, 13:33
Oyunda Salih'i 160 CAya ulaştırmam en fazla 3-4 yıl sürer. Zor bir şey degil. Bu potansiyel bence onda yok, daha kendini gösteremedi. Geçen seneki Emre Çolak gibi o da şişirme. Ama konumuz bu değil. Semih Kaya Fenerbahçe'de olsa 140 ca 180 pa istersiniz de Galatasaraylı olunca çamur atılıyor. Objektif yorumlar yaparsanız araştırmacıyı ikna ederseniz Semih'in ca sını düşürtebilirsiniz, hiç begenmiyorum ben diyerek degil.

Sahsen ben objektif oldugumu dusunuyorum. Zira ilk mesajimda bazi ozelliklerinin dusmesini, bazilarinin da yukselmesini dusundugumu soyledim (Heading, dribbling). Semih'in potansiyelli oldugunu tabii ki ben de dusunuyorum. Ancak bu CA icin biraz eksik oldugunu soyledim ki onlar da bence zihinsel ozellikler ki bu dedigimi de yanindaki stopere gore performansinin degismesi gosteriyor.

Omer abi, Semih onde basarken iyi performans veriyor cunku rakp yerlesmeden mudahale imkani doguyor ve bazi eksik kalan ozelliklerini gostermiyor. Tipki Caner gibi. Ancak basmadiklari durumlarda hatalar daha cok on plana cikiyor. Tipki Caner gibi..

Gncl1905
24.Ekim.2013, 13:40
Adam 22 yaşında. Bir defans için oldukça genç bir yaş; Türkiye için demiyorum dünya için de böyle bence. Yani adamın hata yapma kotası olsun bir zahmet. Üstelik bu adam 2 yıl öncesine kadar kadroda bile düşünülmeyen bir adam. Altyapıdan çıkmışmış, abartılıyormuş; yok öyle bir şey. Evet altyapıdan çıktığı için bir sempati var ama Emre Çolak da altyapıdan çıkma, kaç Galatasaray'lı destekliyor acaba? Biz de biliyoruz mükemmel bir stoper değil. Ancak oyunda 125 CA ile de mükemmel bir stoper olunmuyor diye düşünüyorum. Oyunda yapay zeka Semih'i 10, 20 MN Euro satıyor da haberimiz mi yok? Benim gördüğüm ss'lerde 5.5 milyona TR liginden alan var. 3 milyona da yabancı ülkelere satmış yapay zeka. BU da oyunun Semih'e ne kadar değer biçtiğinin bir örneği.

22 yaşında mükemmel bir stoper kaç tane var dünyada? Adamın bir hatasını görüyorsunuz sonra bu adam şişirme oluyor. Pozisyonu sezişi sayesinde kaç tane top kestiği, kaç kere doğru yerde durup daha atak tehlikeli olmadan sonlandırdığı, bölgesinden ileride basıp kaptığı toplarla atakları sonlandırdığını bir biz görüyoruz herhalde? 2 yıldır bu adamın almadığı takdir mi kaldı? Bu adam ManU deplasmanında oynadığı oyunla İngiliz medyasında takdir edilmişti. ŞL'de genelde iyi oynamıştı. Adam Galatasaray'ın as stoperi, milli takımın as stoperi, oynadığı oyunla genelde taraflı/tarafsız takdir topluyor. Kısaca; bir siz biliyorsunuz, herkes yanlış.

Özelliklerine gelirsek gayet yerinde. 150 PA ulaşabilir mi, evet; şu anda çalışmayı bırakmazsa ulaşabilir. Oyunda da böyle değil mi zaten? PA 150 diye illa 150 CA'ya ulaşacak diye bir şey yok. Siz nasıl yönetirseniz 150 CA olur veya olamaz. Şu anda oynadığı oyunla hak ediyor mu; evet, bence ediyor. 145 olsa da itiraz etmezdim. Ancak 140 da az olurdu. 155 de biraz fazla kaçabilirdi.

Semih'i tek eleştirebileceğim nokta fiziğidir. Fiziği 2 yıl önce neyse şimdi de o, çok büyük fark yok. Geliştirmesi lazımdı. Diğer özellikleri zaten oynayarak daha da iyi olur.

William Rookwood
24.Ekim.2013, 21:33
Bizim ülkedeki sorunda bir iki maçta bir oyuncu kusursuz oynadığında yerlere göklere çıkartılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam play-off olduğu sene Bekir çok iyi oynuyordu o son 6 maçta ve Fenerbahçeli üyelerde Bekir'in profilinin gelişmesini istemişti. Kayseri Erciyespor maçında aynı Bekir çok kötüydü, o kadar iyi oynayan Bekir lige daha yeni çıkmış bir takıma karşı neden bu kadar kötü olabilir ki? Bende bunu anlamıyorum açıkçası sanki '' hadi koçum, oynarsın, yaparsın '' gibi sözlerle mi oynuyor bu oyuncular. Bir oyuncunun belli bir standartı olmalı bence. Bu Egemen içinde Semih içinde geçerli. Bana sorarsanız Semih bu yönde biraz daha kendini geliştirmiş bir stoper oldu, çok mükemmel bir stoper değil fakat Türkiye stoper standartlarına bakacak olursak ( Servet, Egemen, Sezer Özmen, Gökhan Zan ) gibi yavaş ve güçlü stoperlere göre bir adım önde bence.

perpetua
24.Ekim.2013, 22:15
Sahsen ben objektif oldugumu dusunuyorum. Zira ilk mesajimda bazi ozelliklerinin dusmesini, bazilarinin da yukselmesini dusundugumu soyledim (Heading, dribbling). Semih'in potansiyelli oldugunu tabii ki ben de dusunuyorum. Ancak bu CA icin biraz eksik oldugunu soyledim ki onlar da bence zihinsel ozellikler ki bu dedigimi de yanindaki stopere gore performansinin degismesi gosteriyor.

Omer abi, Semih onde basarken iyi performans veriyor cunku rakp yerlesmeden mudahale imkani doguyor ve bazi eksik kalan ozelliklerini gostermiyor. Tipki Caner gibi. Ancak basmadiklari durumlarda hatalar daha cok on plana cikiyor. Tipki Caner gibi..

Egemen de arkaya yaslaninca, rakip ile kora kor oldugunda iyi sadece. Onde savunma yapinca surekli kart goruyor.

Dennis Bergkamp
24.Ekim.2013, 22:29
Neden bu kart olayına bu kadar çok takılıyor anlamadım.Lugano kötü defans mıydı bir sürü kart görüyordu.

Semih ise bencede çok abartılan bir oyuncu.En yakın örnek dün yedirdiği gol adamlar gol atarken nerelerde gezdiğini izleyin bence.Aynısını Hollanda maçında da yaptı,Akpala bile çok zor anlar yaşattı.

Milli Takımda daha çok oynaması daha iyi defans yapmaz Semih'i.Sisteme uyuyordur,Fatih Terim'in takıntılı olduğu adamlardan biridir.Aynı şekilde Yıldıray'ı Milli Takım'dan ayırdı,Kazım Kazım belkide her maç 11 çıktı.Yani Terim Semih'i seçiyor diye Semih Egemen'den iyi değildir ve bu ülkede pozisyon hatasını en çok yapan stoperlerden biridir bence.

William Rookwood
24.Ekim.2013, 23:48
Bana sorarsanda Egemen çok abartılıyor, Servet ile eşdeğer bir profile sahip benim gözümde. Ayriyetten FM profillerine baktığınızda da aşırı derecede birbirine benzedikleri bir gerçek.

perpetua
24.Ekim.2013, 23:49
Neden bu kart olayına bu kadar çok takılıyor anlamadım.Lugano kötü defans mıydı bir sürü kart görüyordu.

Semih ise bencede çok abartılan bir oyuncu.En yakın örnek dün yedirdiği gol adamlar gol atarken nerelerde gezdiğini izleyin bence.Aynısını Hollanda maçında da yaptı,Akpala bile çok zor anlar yaşattı.

Milli Takımda daha çok oynaması daha iyi defans yapmaz Semih'i.Sisteme uyuyordur,Fatih Terim'in takıntılı olduğu adamlardan biridir.Aynı şekilde Yıldıray'ı Milli Takım'dan ayırdı,Kazım Kazım belkide her maç 11 çıktı.Yani Terim Semih'i seçiyor diye Semih Egemen'den iyi değildir ve bu ülkede pozisyon hatasını en çok yapan stoperlerden biridir bence.

Dunku golde nerede gezdigi mi?

Bence bir defa daha izle pozisyonu.

Dany'nin arkasina adam kaciyor. Semih yapmasi gerektigi gibi oraya kayiyor ve oyuncunun kaleye gitmesini engelliyor.

Bu tip pozisyonlarda Semih'in yerine gobege girmesi gereken Dany lakayit. Halbuki hizli bir sekilde Semih'in yerine girmesi gereken Dany'den baskasi degil.

Mesela Hakan Balta bu konuda cok daha dogru pozisyon alir. Eger stoper onun kademesine girerse, beki birakip iceriye girer ve stoper ile yer degistirir.

Ceyhun savunmanin icine fazla girmis ve orta sahadaki oyuncuya bas(a )miyor.

Selcuk fazla geriye gelmek zorunda kaliyor ama cok gec.

Semih ne yapmaliydi? Dany'nin arkasina kacan adami umursamayip yuruye yuruye ceza alaninin icine girmesine izin mi vermeliydi?

Semih o macta hata yapti. Bir defa savunma geride kompakt kalirken ve orta saha da geri gelmisken onde basmasina gerek yoktu.

Ama bir cok bire bir pozisyonda da rakibe gelen topu faul yapmadan kesti.

Eger bir ariza bulacaksaniz, top kullanamamasini soyleyin.

excaliburuA
31.Ekim.2013, 14:15
Egemen dediğiniz futbolcu yabancı sınırlaması olduğu için oynayabiliyor. Semih ile Egemen'i kıyaslamak çok saçma Egemen çok ağır bir stoper tek hamlede işi bitirebilirse ne ala aksi taktirde iş Volkan'a kalıyor.

SAİT71
31.Ekim.2013, 14:50
Zaten sınır olmasa hiç bir takım tandeme hatta geri dörtlüsüne bir Türk oyuncu tercih etmez ki. Hatta ban kalırsa 2-3 oyuncu haricinde kadroya bile giremez Türkler...

gargi_17
08.Kasım.2013, 16:49
Yorumların hepsini okudum.Ben de Semih'in hata yapmaya yatkın bir stoper olduğunu düşünenlerdenim.Ama bu sorunun pozisyon alma kabiliyetinden çok konsantrasyon ve top kapma da ki beceriksizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.TSL 'de performansı birbirine yakın 7-8 stoperden ikisini karşılaştırıyorsunuz ama bence Gökhan Zan, Bekir ,Aykut Demir ,Serdar Aziz,Toraman ve (umarım) Mustafa Yumlu'da bu havuza dahil edildiğinde verilen ca değerleri gayet mantıklı.

gargi_17
08.Kasım.2013, 16:55
Ha bir de abi Egemen'in topa yeteneksiz olduğu için savunma hattını bozup top aldığını söylemişsin.Egemen topla oynama iştahı yüksek bir oyuncu.Bence bu topsuz alan özelliğiyle oyuna yansıtılabilir.Semih ile ilgili bir ilave daha stoperlere özgü o agresiflik ve rakibi yıldıran cesaret Semih'te yok.Bir Kamil Zayatte değil :D Pozisyon alma ve fizik-teknik özelliklerindeki iyileşmeler burdan düşülebilir.

xwerswoodx
10.Kasım.2013, 01:51
Buradaki insanların yorumlarını okudum da oyuncunun CA değeri ne ise o kadar iyi oynadığını sanıyor birçoğunuz sanırım. CA değeri sadece ait olduğu değerlerin ortalaması yada toplamı gibi bir şeydir, CA'sı yüksek olan bir oyuncunun kendi pozisyonuna ait özellikleri yüksek değilse CA 200 olsada o oyuncu bir halta yaramaz.

Semihe bana sorarsanız CA tam kıvamında verilmiş ama PA nın az daha yüksek olmasını bekliyordum ben geçen sene ama kendini geliştirmemesi bana 150'yi gayette ideal gösteriyor.

Semih 2 2,5 sezondur aralıksız forma giyerken 150 alması konusuna gelirsek, Salih Uçan 5-10 maç forma giydi diye 160 alması adil geliyorda Semih neden adil gelmiyor? Salih Uçan eğer övdüğünüz kadar iyi oyuncu ise neden ilk 11 de sürekli şans bulamıyor?

Olaylara biraz tarafsız bakmayı deneyin. Semih geçen sezon bir çok pozisyonda hatta benim hatırladığım bir çok boş kale pozisyonunda bile son dk da boş kaleye giden topu kornere çelmiş bir adam. Türkiye maçlarında da gelen kritik ortalara çok iyi şekilde cevap vermiş bir adam. 2 hata yaptı diye hemen CA fazla. Galatasaray'ın yediği gollerin %50 sinde Dany'nin hatalı pozisyon alması var. Buda Semih'in hatası görünsede oyunu iyi izleyebilen biri için Dany'nin geriye kaçması gereken pozisyonda ileriye basmasından kaynaklı hatalar olduğunu görür zaten.

Semih'in kendi hatası olan pozisyonları saysam 2 elin parmağını geçmez, ama Egemenin gereksiz faulleri onun ne kadar zayıf bir stoper olduğunu gösterir. Buda bir maçta 30 dakikada 2 tehlikeli atağa gelseler 30. dk da 2. sarıdan oyundan atılacağı anlamına geliyor. Bence Egemen'e 125 CA çok aşırı bile. En fazla 105-110 civarı olmalıydı.

Kaldı ki Semih henüz genç bir stoper ve hata yapması çok normal ama bir stoper 20 maça çıkıp 1-2 sarı kart görüyorsa, o stoper benim gözümde Süper Lig kalitesinde stoperdir. Çünkü iyi bir stoper olmak için doğru hamle yapman gerekir.

Neden bir Pique, Puyol gibi oyuncular gidip 40 maçta 27-28 sarı kart görmüyor? Adamlar neredeyse 1 şampiyonlar ligini direk ceza almadan tamamlıyorlar. İyi bir stoper böyle olur zaten, çok sarı kart gören bir stoper 1 değil 2 değil 5. maçta kırmızıyı yer kalır, 1 maç ceza, sonra döner bide 4 sarı karttan ceza alır. Bir sportmenlik dışı davranış çıkar 3 maça. Ne oldu? Ne kazandırdı size?

İyi bir stoper olmak tehlikeli pozisyonda oyuncuyu yere sermek değil, oyuncuyu yere sermedende o topu alabilmektir. Semih'in CAsı çok diyen biri benim gözümde oturup TV izlemiyordur. Kaldı ki aynı kişiler daha geçen gün daha 10-15 maç oynamış Salih Uçan'a -9 PA isteyenlerdi.

Bence burada objektif bakan pek kişi yok bu olaya, ama bu yok demek değil, yukarda bir kaç arkadaşın yorumunada katılıyorum, ama hani Egemen, Semihten daha iyi diyenler inanın gerçekten gülünç duruma düşüyor, çünkü gerçekten oturup maç izleyen biri Egemenin semihe karşı tek üstünlüğünün Güçü ve Tecrübesi olduğunu bilir. Ama bu 2 si maç kazandırmaz.

Cengo
10.Kasım.2013, 01:57
Egemen'e 105-110 CA gibi gayet komik bir şey yazmışsınız. Geri kalanını okumuyorum bile.

Halbuki fanatiklik yapılmaması konusunda forum açılmadan uyarmıştık.

xwerswoodx
10.Kasım.2013, 02:00
Ben gerektiği zaman Fenerbahçenin oyuncularınında yükselmesi gerektiğini net bir şekilde belirtiyorum zaten, 105-110 benim gözümdeki oyunu, geri kalanı zaten yukardaki yorumlara cevabımdı. Yani ben üstte 110 derken 110 olmasını savunmadım, Semih Kaya'ya oranla fizik durumu hariç yüksek bir özelliği olmadığını kastettim.

Edit: Zaten orada yazarken "Bence" demişim.

barahir
10.Kasım.2013, 03:49
Let's talk some statistics

Egemen Korkmaz:

2009-10 / 2013-2014 Sezonları arası:
Oynadığı toplam maç: 146
Sarı Kart: 34
Kırmızı Kart: 1

Maç başı sarı kart: 0,23 Dakika bazında 386,5 dakikada 1

Demek ki 30 dakikada kırmızı olmuyormuş. Demek ki 4-5 maçta bir kırmızı görüyormuş Egemen.

Semih Kaya:

2010-11 / 2013-2014 Sezonları arası:
Oynadığı toplam maç: 107
Sarı Kart: 20
Kırmızı Kart: 0

Maç başı sarı kart: 0,18 Dakika bazında 481,5 dakikada 1

Görüldüğü gibi Semih neredeyse 5 maçta 1, Egemen ise 4 maçta bir sarı kart görüyor. Bir şeyleri konuşmak için önce bir şeylere bakmak gerekir.

Bu arada Salih 10-15 maç değil, sadece geçen sezonun ikinci yarısında 20 maça çıkmış. Aynı Dönem içerisinde Semih 19 maça çıkmış, ancak Semih'in tek artısı çoğunda ilk 11 başlaması.

Bu arada katılıyorum tecrübe maç kazandırmaz, ancak tecrübesizlik maç kaybettirir.

Edit: Pique Puyol falan demişsiniz, onlarında istatistiklerine bir baktım da, hiç de iç açıcı değiller.. Şöyle ki;

Gerard Pique:

2009-10 / 2013-14 Sezonları arasında
Toplam maç: 186
Sarı kart: 53
Maç başı ortalama: 0,28 Dakika bazında 315 dakikada 1 sarı kart.

Carles Puyol:

2009-10 / 2013-14 Sezonları arasında
Toplam maç: 164
Sarı Kart: 30
Maç başı ortalama 0,18 Dakika bazında 492 dakikada 1 sarı kart.

Yani, Pique'nin ortalaması Egemen'den bile kötü, bu Pique'yi kötü mü yapar? Puyol'un ise Semih'ten de kötü, Egemenden iyi? Daha da bir yığın birinci sınıf stoper bulurum ortalaması Egemenden kötü olan.

xwerswoodx
10.Kasım.2013, 05:11
Yanlış hatırlamıyorsam Alex Ferguson'un bir lafı vardı

"İstatistik mini etek gibidir; çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez."

Egemen çok kötü bir oyuncu demiyorum ben, ama Semih ile karşılaştığında Semih'in gerisinde kalan bir futbolcu. Semih 125 ise Egemen 110-115 hatta 120 de olabilir ama 125 benim gözümde olmaz.

İstatistiklerle konuşacaksak ben bir oyuncuyu değerlendirirken lig kalitesi ve ligdeki oyuncularn tekniklerini göz önünde bulundururum.

Egemen karşısında hiç tekniği olmayan 11 adama karşı oynarken, Pique, Ramos gibi oyuncular karşısında Ronaldo gibi geçen sezon Özil gibi bu sene Bale gibi bir çok oyuncuya karşı oynuyorlar. Ki zaten Türkiyede bu futbolculara karşı sert oynanmadığı zaman skorların ne denli olduğunu görebiliyoruz. Yani istatistikleri sorgularken ortalamaya bakmak yanlış olur. Eğer messi Türkiyede oynuyor olsaydı muhtemelen messinin PA sı 180 civarlarında olurdu. Bu gerçeği değiştiremeyiz. Benim değinmek istediğim nokta şuydu Egemen iyi veya kötü bu beni bağlamaz sonuçta bu bir oyun yani ona bakarsak Pes Semih Kayaya 90 Jumping yeteneği veriyor biz 13 ki bence doğru olanda bu. Bence biz daha kendi oyuncularımızı oldukları değerlerin altında tutuyoruz. Tamam bir çok oyuncumuz Avrupa kalitesinde değil ama bu ligde 2 takım Avrupada finalleri görebiliyorsa, kusura bakmasın ama Rusyada oyuncular 180-190 değer alırken türkiyedeki oyuncuların 140-150 değer almasını tartışmak aptallık geliyor bana.

Ha bu konuda araştırmacılarımıza hak veriyorum o ayrı, çünkü onlarda adil davranmaya çalışıyorlar, eminim ki onlarda Türk oyuncuları düşük yapalım diye düşünmüyorlardır. Benim sinirimi bozan hiç bir başarısı olmayan oyuncuların oyunda 180-190 PA değeri alırken bizim oyuncularımız burada 125 alınca oturup tartışıyoruz. Ama semih almasa, salih almasa, oğuzhan almasa Türkiye takımı oyunda ilk eleme gruplarını bile geçemiyor. Sırası geliyor San Marino gelip Türkiyeyi yeniyor. Elin Rusyası gelip Türkiyeye 6-7 gol atıyor. Rusyadaki oyuncular bu kadar mı iyi?

Yok, ama yinede böyle yapılıyor. Biz ise burada anca oturmuş kendi oyuncularımızı yükseltin diyeceğimize dahada düşürün diyoruz. Hiç oyunu uzun süre oynayan var mı? Varsa Türkiyenin 10 yıl sonra kadrosunun tamamen Almanya doğumlulardan oluştuğunu görüyordur.

Ha Egemen isterse 200PA alsın inan ki umrumda değil ama hani benim kendi şahsi görüşümde Semih 120-115 e düşecekse Egemende 105-110 a düşürülmeliydi, ki deminde belirttiğim gibi şahsi görüşümdü. Pique ve Puyol konusunda ise ben ligdeki oyuncuları göz önüne alarak eğer Egemen yada Semih o ligde oynasalardı muhtemelen 70-80 civarında sarı kart görürlerdi diye düşünüyorum yani hala lafımın ardındayım ama hani oyuncularımızı kötüleyerekte bir yere varamayız. Nasıl ben Salih Uçan'ın 160PA sına daha artmalı diyebiliyorsam bence Semih'in PA'sı gayet idealdir, ha CAsı bir kaç düşer artar onu bilemem ama zaten 140-145 civarına ya ulaşır ya ulaşmaz bu antrenman tesisleri ile o yüzden pekte üzerinde durmaya gerek yok bence :)

barahir
10.Kasım.2013, 06:24
Birincisi, ufak düzeltme "İstatistik mini etek gibidir; çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez." lafı Ferguson'a değil Danimarkalı teknik direktör Ebbe Skovdahl'a aittir. Neden herkes bu sözün altına Ferguson yazıyor bilmiyorum, belki basın toplantısının birinde bu sözü tekrarlamıştır. Her neyse :)

İkincisi de uzun uzadıya yazmayacağım. İstatistiklerin aslında bazı şeyleri ortaya koymadığını ben zaten önceki mesajlarımda hep belirttim, bilmiyorum belki baksam bulabilirim. Bu istatistikleri, önceki o uzuun mesajında sarı kartlar üzerinden gittiğin için yaptım. Bir önceki mesajında oyuncuların maç sayıları ve kart sayıları oranları üzerinden değerlendirme yapıyordun, ben de az bir çabayla senin değindiğin şeyleri gösterdim. Sen hangi yol üzerinden gittiysen, ben de cevabımı aynı yol üzerinden verdim. Yani bir nevi, senin yanlış düşündüğünü sana ispatlamaktı niyetim ki bunu da başardım sanırım.

CA&PA olayına gelirsek. Egemen hakkında yorum yapmayacağım. Benim durduğum nokta, Semih'in bazı özelliklerinin biraz aşağıda, bazılarının ise biraz da yukarıda olabileceği. Bir nevi, CA'da az bir düşüş PA'da ise düşüşten biraz fazla yükseliş olması. Yani CA 5 düşecekse PA 7 artmalı.

Bu arada umarım artık sarı kartlar üzerinden gidilmez defans oyuncusu değerlendirilirken. İyi geceler.

perpetua
10.Kasım.2013, 15:43
Barahir:

Dogru istatistik mini etek gibi. Sen de bunu yazdiklarinla cok guzel gosterdin.

Hatta o mini etegi biraz daha kaldiralim. Cunku oyunculari karsilastirirken kendi liglerindeki istatistikleri aldin ve ulkeler arasinda hakemlerin kart cikartma tandansini gozardi ettin.

Turkiye'de mac basina 4.72 sari kart cikiyor. Her 6.91 faule bir sari kart.

Ispanya'da ise mac basina 6.00 sari kart cikiyor. Her 4.74 faule bir sari kart.

Yani Ispanya'da oynayan bir oyuncunun kart sayisi ile Turkiye'de oynayan bir oyuncunun kart sayisini karsilastirmak dogru degil cunku iki ulkede hakemlerin kart gosterme tandanslari birbiri ile ayni degil.

Eger esit sartlar altinda oyunculari karsilastiracaksak uluslararasi maclara bakmak daha dogru. Cunku uluslararasi maclarda hakemler daha heterojen oluyor. Oyuncular kolay kart gosteren hakemlerle de maca cikiyor, zor kart gosteren hakemlerle de.

Dk Kart Dk/Kart
Egemen 3429 17 201.7
Samuel 9053 36 251.5
Lugano 10561 40 264.0
Skrtel 8781 30 292.7
Sivok 7021 22 319.1
Koscielny 2838 8 354.8
Pepe 9766 26 375.6
Chiellini 9395 24 391.5
Mexes 9071 23 394.4
David Luiz 7963 20 398.2
Vidic 9513 23 413.6
Sergio Ramos 14966 34 440.2
Pique 11130 25 445.2
Kompany 10084 22 458.4
Puyol 19105 41 466.0
Bruno Alves 11580 24 482.5
Vermaelen 7962 16 497.6
Garay 4606 9 511.8
Bonucci 4682 8 585.3
Nesta 16200 27 600.0
Nounkeu 2457 4 614.3
Hummels 6258 10 625.8
Chedjou 5014 8 626.8
Godin 8874 14 633.9
R. Carvalho 12884 19 678.1
John Terry 15770 21 751.0
Subotic 5533 7 790.4
Ujfalusi 10388 12 865.7
Thiago Silva 7270 8 908.8
Daniel Agger 8568 9 952.0
Ferdinand 15481 14 1105.8
Yobo 8064 7 1152.0
Semih Kaya 2604 2 1302.0
Howedes 7151 5 1430.2
Mertesacker 14449 5 2889.8

Dikkat edersen alt siralardaki oyuncular genelde iyi pozisyon almalariyla bilinen, rakibi faul yaparak veya sertlikle degil kaleye gidisini pozisyon alarak ve hamle zamanlamasini dogru yaparak kapatan oyuncular. Ust siralardakiler ise daha cok fizikleriyle savunma yapan oyuncular.

En ust siralarda da iyi stoperler var. En alt siralarda da iyi stoperler var.

Ozelliklerin de oyuncularin bu tandanslarini yansitmasi gerekli. Yani Egemen'in guclu ve agresif ama pozisyon alma becerisi vasat. Semih'in ise daha iyi pozisyon alarak rakibi kapatan faul yapmasina gerek kalmadan savunma yapan bir oyuncu olmasi gerekli.

Iyi ve kotu tanimi bundan sonra geliyor. Egemen bizim faullere az kart cikan ligimizde faydali bir stoper. Ama uluslararasi seviyeye ciktiginda daha kaliteli rakipleri durdurabilmek icin fazla kart gormeye basliyor. Bu da Egemen'in handikapi. Cunku kaliteli rakipler ayni zamanda duran toplari da daha kaliteli kullaniyor. Bizim de surekli yakindigimiz duran toplardan gol yeme meselesi de esasinda bununla iliskili. Hesabini yapmadim ama gozlemim o ki verdigimiz duran top sayisina oranla biz diger ulkelerden cok daha fazla duran toptan gol yemiyoruz. Ariza, cok duran top verdigimiz icin ortaya cikiyor. Cunku savunma becerileri kit oyuncularimiz rakibe faul yapip fazla sayida duran top firsati veriyor.

Ornegin kazma ve sert bir oyuncu olarak dusunulen Servet bile uluslararasi maclarda 625 dakikada bir sari kart gormus kariyerinde.
Gokhan Zan ise 416 dakikada bir.
Sari karti cebinde dolasan Aykut Demir bile 358 dakikada bir sari kart gormus.
Giray 354 dakikada bir.
Ibrahim Toraman 651 dakikada bir.
Genelde en iyi stoperimiz olarak kabul ettigimiz Omer Toprak ise 1014 dakikada bir.

Egemen'e en cok yaklasan Ibrahim Kas ve Emre Gungor. 242 dakikada bir sari kart ve 237 dakikada bir sari kart.

Tabii daha da beteri var. Serdar Aziz uluslararasi maclarda 147 dakikada bir sari kart gormus.

Semih'in handikabini da yeterince sert olmamasi ve konsantrasyon zaaflari yasamasi olarak dusunebiliriz. Tabii ayaklari da yeterince iyi degil ama Egemen ile bu konuda aralarinda Semih'in lehine ufak bir fark var bence.

Tabii isin en can alici tarafi da Egemen'in artik genc olmadigi. Yani tecrubeli stoper olarak dusunuyoruz esasinda ama tecrubenin getirmesi gereken iyi pozisyon alma ve rakibi faul yapmadan durdurma gibi becerileri gelismemis. Bu da Egemen'i fizigine cok bagli yapiyor. 30'lu yaslara gelmis bir stoper icin pek de iyi bir sey degil bu cunku o fizigini zamanla (kisa bir zaman sonra) kaybedecek. Hatta bence 2-3 yil onceki guclu ve daha seri Egemen su anda yok.

Semih ise genc yasina ragmen fizigine dayali oynamiyor. Zaten milli takimda tercih edilmesinin bir numarali nedeni de bu bence.

barahir
10.Kasım.2013, 23:38
Abi yukarıda yaptığım Pique - Puyol istatistiğini tamamen arkadaş Egemen ve Semih'i onlarla karşılaştırdığı için yaptım. Yoksa tabii ki böyle bir kıstas hata olur.

Egemen hakkında dediklerine katılıyorum. Fiziğine bağımlıı bir oyuncu ancak Pozisyon alması bence o kadar da kötü değil. Bugün çok faul yaptı, hatta sarı kartı da bu yüzden gördü. Ancak yaptığı faullerde dikkat edersen pozisyon alma yüzünden değil, çabukluğu olmadığı için gördü. Hep bir adım gerisinde kaldı Drogba'nın ve faulleri çoğu da ya Drogba kontorl ederken indirdi, ya da ortadaki toplara Drogbayı da beraberinde götürerk yaptı. Tabii ki bu kıstas değil, uzun dönemde bakmak lazım.

Semih içinse şunu söyleyebilirim. Pozisyon alması için aklıma hemen iki örnek geliyor. İkisi de Uluslararası maçlarda. İçerideki 1-1 biten Macaristan maçı - taçtan yediğimiz gol - diğeri de Avcı'nın son maçı 2-2 biten Gana maçındaki Asamoah Gyan'ın açık sahada Volkana attığı gol, uzun topta Semih topa göre ayarlayamadı kendisini ve top Semih'in üstünden sekip Asamoah Gyana gelmişti.

Ancak şimdi düşünüyorum bu hataları Konsantrasyon eksikliği olarak da görebiliriz, şahsen bu konuda ikna oldum ben. Ancak bir tık önde mi değil mi onu biraz daha zamana bırakmak gerekir bence.

Ha aklıma gelmişken, Milli takım'ın defansif zaaflarının sebebi bence 2 yumuşak Stoper'in aynı anda sahada olması. En azından bir tane fiziği ile oynayan oyuncu gerekiyo bence. Fenerbahçe tandem olarak her daim en az 1 tanesini böyle seçti zaten Luciano, Lugano, Egemen vs, ki en başarılı dönemlerinde de Sert-Yumuşak ikilisi ile sağladı. Edu-Lugano ile çeyrek final Egemen-Yobo ile yarı final gördük. Keza Galatasaray'ın sorunu da bu bence. Chedjou ve Semih rakibi yıldıramıyor. Oysa mesela bugün Drogba yerden kalkamadı ve maç etkinliği sıfırdı nerdeyse.

perpetua
11.Kasım.2013, 05:44
Macaristan macini yanlis mi hatirliyorum diye simdi geri donup tekrar izledim ve orada pozisyon hatasi yok. Semih olmasi gereken yerde durusunda da sorun yok. Ama orada akil tutulmasi yasiyor ve gelen topu uzaklastirmak yerine altipas icinde kontrol etmeye kalkiyor.

Gana macinda da ikinci golden bahsediyorsan top Semih'in ulasamayacagi yere ortalaniyor.
Birinci golu de simdi izleyeyim dedim ama o top sekme anini bulamadim.

Oyuncu eger olmasi gereken yerde degilse ve gol yedirdiyse, bunun nedeni ille de pozisyon almayi bilmedigi icin degildir. O an icin dalmis olabilir. Pozisyonu sezememis olabilir. Hizi yetmemis olabilir vs. vs. Genelde cogu kisi bu konsantrasyon zaafini, veya oyunu sezememeyi de pozisyon alma'nin icine attigi icin cok kavram karmasasi oluyor bence.

Pozisyon almayi ben su sekilde degerlendirmeye calisiyorum. Oyuncu eger rakibinin top kaleye ilerlemesini engellemek icin vucudunu dogru sekilde tutuyorsa kaymalari dogru yapiyorsa bu iyi pozisyon alma.

Egemen'in yaptigi ise markaj. Top rakibe gelmeden rakipten topu alma veya rakibin kontrol etmesini engelleme.

Bugun bir pozisyon oldu. Bruma Egemen'in ustune dogru gidiyordu, Caner yerinde degildi. Egemen yuzu rakip kaleye donuk bir sekilde geri kaciyordu. Bu cok yanlis mesela. Yuzu sol tac cizgisine dogru olmasi gerekli ki Bruma yaninan gecmeye kalkarsa Egemen mudahale yapabilsin veya aut cizgisine kadar Bruma'nin yaninda gidebilsin. Bruma orada yanlis tercih kullandi ve Egemen'in soluna dogru gitmedi. Bu tip hatalari Egemen cok yaptigi icin kolay kart goruyor. Egemen pozisyonu iyi almadigi icin rakip yanindan gecmek icin yoneliyor ve Egemen omuzla veya elleriyle rakibi tutarak faul yapiyor cogu zaman. Cok fazla kart gormesi de genelde bu nedenle.

Mesela Semih hemen hemen hic bu tip bir pozisyon alma hatasi yapmaz cunku belli ki daha kucuk yastan bu kafasina kazinmis. Rakibi karsisina aldiginda dizlerini kirar, bir ayagi onde, diger ayagi biraz geride rakibini tac cizgilerine dogru yoneltecek sekilde karsilar. Vucudunu bu sekilde konumlandirdigi icin de faul yapmadan rakibin ayagindaki toplara cok iyi mudahaleler yapar.

Egemen ise genelde dik duruyor. Bir cok zaman durusu yanlis oluyor. Muhtemelen kafasindaki ilk sey top daha rakibe gitmeden almak oldugu icin. Iyi markaj yapar, rakibin topu almasini iyi engeller. Ama rakip topu aldiktan sonra Egemen'in ustune gelirse Egemen vucut ve durus olarak hazirliksiz veya daginik gozukur hep bana.

Mesela Bruno Alves'te de bu daginiklik var ama Bruno Alves pozisyonlari cok iyi seziyor ve daha tehlike olmadan cozmeye calisiyor gibi geliyor bana. En azindan simdiye kadar izledigim kadariyla.

Dany'nin de rakibi karsilamak icin durusu pek iyi degil. O da daginik. Ama o kadar atletik ki durusu yanlis olsa da vucut hizi sayesinde pozisyon hatalarini kapatabiliyor. Hatta bugun bir pozisyonda once Emenike'yi kacirdi, sonra arkasindan yetisip topu Emenike'nin ayagindan aldi. Sow da bir pozisyonda Dany'nin arkasinda top ile bulustu ama Dany arkadan Sow'a yetisip mudahaleyi yapti. Bu hatayi ceza alani icinde yaparsan bunun telafisi yok tabii cunku kaleye mesafe kisa.

Bu fauller agirligi yuzunden de olabilir ama ben Egemen'i sahada gordugumde bir savunmacidan daha cok guresci goruyorum. Bu nedenle de markaj ve guc gibi kora kor mucadeleyi one cikartan ozelliklerin yuksek olmasini, pozisyon alma gibi zarif defans tekniklerinin yuksek olmasindan daha dogru buluyorum.

barahir
11.Kasım.2013, 22:23
Macaristan maçında hak veriyorum akıl tutulmasından dolayı olmuş, soğukkanlılık ve konsantrasyon sorunu var bence belki de Decisions orada. Gana maçında da ilk golden bahsediyorum, ben de baktım az önce ama dediğim pozisyonu almamışlar özete, Gyan'a atılan toptan bahsediyorum.

Sanırım bu konu altında Positioning'in tartışmamın sebebi ona başka anlam yüklemem olmuş. Ben Positioning deyince saha içindeki yerleşimi aklıma geliyor nedense, oysa duruş şekliymiş, mantıklı da. Ancak benim aklıma bi soru takıldı, saha içindeki yerleşimin doğru,yanlışlığını hangi özellik belirliyor? Bir kaç özelliğin birleşimi mi yoksa, mesela Penaltı kurtarma gibi mi?

O halde Semih'in çok da Positioning sıkıntısı yok gibi, fakat Egemen de çok bilmiyor değil be abi :) Neyse konu Egemen değil.

Sanırım ilk mesajımda da yazmıştım, Heading değeri düşük gibi biraz. 11 bence karşılamıyor. 12-13 olur mu diye düşünmüyor değilim. Dünkü maçta Webo'dan bir top aldı mesela çok iyiydi. Tackling de bence yine 14 olmalı. Bazı müdahalelerinden hiç sonuç alamıyor. Mesela Hollanda maçında yediğimiz ikinci gol.

mpaker66
11.Kasım.2013, 23:43
Semih'in karar verme yetisi çok düşük.Yaptığı hataları bu yüzden yapıyor.

byariff
11.Kasım.2013, 23:44
semihin paslari 3-4 olsa yeridir 3 yilda pas konusunda hic kendini gelistirememis.

William Rookwood
12.Kasım.2013, 00:04
Bence kararla ilgili değil. Benim gözlemlediğime göre Semih hata yaptığı pozisyonlarda dengesini kaybedip düşüyor.

perpetua
12.Kasım.2013, 00:09
Macaristan maçında hak veriyorum akıl tutulmasından dolayı olmuş, soğukkanlılık ve konsantrasyon sorunu var bence belki de Decisions orada. Gana maçında da ilk golden bahsediyorum, ben de baktım az önce ama dediğim pozisyonu almamışlar özete, Gyan'a atılan toptan bahsediyorum.

Sanırım bu konu altında Positioning'in tartışmamın sebebi ona başka anlam yüklemem olmuş. Ben Positioning deyince saha içindeki yerleşimi aklıma geliyor nedense, oysa duruş şekliymiş, mantıklı da. Ancak benim aklıma bi soru takıldı, saha içindeki yerleşimin doğru,yanlışlığını hangi özellik belirliyor? Bir kaç özelliğin birleşimi mi yoksa, mesela Penaltı kurtarma gibi mi?

O halde Semih'in çok da Positioning sıkıntısı yok gibi, fakat Egemen de çok bilmiyor değil be abi :) Neyse konu Egemen değil.

Sanırım ilk mesajımda da yazmıştım, Heading değeri düşük gibi biraz. 11 bence karşılamıyor. 12-13 olur mu diye düşünmüyor değilim. Dünkü maçta Webo'dan bir top aldı mesela çok iyiydi. Tackling de bence yine 14 olmalı. Bazı müdahalelerinden hiç sonuç alamıyor. Mesela Hollanda maçında yediğimiz ikinci gol.

Sahada yerlesimi bir cok sey belirliyor. Sezi, konsantrasyon, kararlar, pozisyon alma, hizlanma/hiz, taktik vs.

Zaten Egemen'in 12, Semih'in 13. Bence Semih 14 de olabilir.

Semih'in kafa vuruslarinin isabetli oldugunu hic gormedim ben. Iyi yukselip kafayi vuruyor ama isabetli de diyemiyorum.

Hollanda macinda yedigimiz ikinci golde Semih kotu yakalandi. Kuyt'tan o topun hemen geri gelmesini beklemiyordu ve o pas Kuyt'un ayagindan ciktigi anda zaten gecilmisti cunku vucudunun agirligi sag ayagindaydi ve Sneijder'e top Semih'in soluna dogru atilmisti.

O pozisyonu tekrar izleyip Hasan Ali'nin de pozisyonuna da dikkat et bence.

http://youtu.be/W8wnkSmg6fI?t=4m21s

Buradan bak mesela. Pozisyonu saniye saniye devam ettirerek bakarsan top Kuyt'a gectigi anda Hasan Ali one dogru bir adim atiyor. Kuyt topu Sneijder'e geri verirken de one dogru bir adim atiyor ve savunmasi gerektigi alani tamamen bosaltiyor. Top Sneijder'e geldigi anda ise eyvah ben neden bu kadar ilerideyim deyiveriyor kendi kendine sanki.

Semih bence hem Kuyt'un Omer Toprak'i gecmesi ve kaleci ile karsi karsiya kalmasi ihtimalini de dusunerek pozisyon almis hem de Sneijder'in Kuyt'un kosu yoluna topu birakmasi ihtimalini. Semih'in o calimi yememesi icin sirtini topa donerek oynamasi (olacak is degil) veya Kuyt'un Omer Toprak'i gecme ihtimalini umursamamasi (yani o isi Gokhan Gonul'e birakmasi) yani o kadar yan durmamasi gerekli.

Halbuki Hasan Ali iceriye giren Hollandali oyuncuyu takip etmeyip Semih'in solunu kontrol etse, Sneijder'in gidecek bir yeri kalmayacak. Yani kisacasi bu pozisyonda Semih'in ne dusundugunu, hangi bolgeyi kapatmak istedigini cozumleyebiliyorum. Ama Hasan Ali'nin ne dusundugunu hic cozumleyemiyorum.

Hatta tam savunma cizgisinden pozisyonu buradan baslayarak izleyebilirsin. http://youtu.be/W8wnkSmg6fI?t=4m37s

Yavas yavas seyrederken ozellikle Gokhan'in nereye dogru yoneldigi ile Hasan Ali'nin nereye dogru yoneldigini karsilastirirsan ariza tam ortaya cikiyor. Omer one cikip basmis. Semih ve Gokhan Omer'in bosalttigi alani kapatmaya gidiyor ama Semih'in bosaltmak zorunda oldugu alani Hasan Ali doldurmuyor.

Bu nedenle de evet Semih belki golu engelleyecek tercihi yapmamis ama en azindan dogru tercih yapmis ve Sneijder'in iyi top kontrolune yenilmis.

EK: Bu arada sahaya defansif yayilis icin guzel bir video: http://www.youtube.com/watch?v=bb_9XKFz9U4

Nocna Mora
12.Kasım.2013, 21:38
Sahada yerlesimi bir cok sey belirliyor. Sezi, konsantrasyon, kararlar, pozisyon alma, hizlanma/hiz, taktik vs.

Zaten Egemen'in 12, Semih'in 13. Bence Semih 14 de olabilir.

Semih'in kafa vuruslarinin isabetli oldugunu hic gormedim ben. Iyi yukselip kafayi vuruyor ama isabetli de diyemiyorum.

Hollanda macinda yedigimiz ikinci golde Semih kotu yakalandi. Kuyt'tan o topun hemen geri gelmesini beklemiyordu ve o pas Kuyt'un ayagindan ciktigi anda zaten gecilmisti cunku vucudunun agirligi sag ayagindaydi ve Sneijder'e top Semih'in soluna dogru atilmisti.

O pozisyonu tekrar izleyip Hasan Ali'nin de pozisyonuna da dikkat et bence.

http://youtu.be/W8wnkSmg6fI?t=4m21s

Buradan bak mesela. Pozisyonu saniye saniye devam ettirerek bakarsan top Kuyt'a gectigi anda Hasan Ali one dogru bir adim atiyor. Kuyt topu Sneijder'e geri verirken de one dogru bir adim atiyor ve savunmasi gerektigi alani tamamen bosaltiyor. Top Sneijder'e geldigi anda ise eyvah ben neden bu kadar ilerideyim deyiveriyor kendi kendine sanki.

Semih bence hem Kuyt'un Omer Toprak'i gecmesi ve kaleci ile karsi karsiya kalmasi ihtimalini de dusunerek pozisyon almis hem de Sneijder'in Kuyt'un kosu yoluna topu birakmasi ihtimalini. Semih'in o calimi yememesi icin sirtini topa donerek oynamasi (olacak is degil) veya Kuyt'un Omer Toprak'i gecme ihtimalini umursamamasi (yani o isi Gokhan Gonul'e birakmasi) yani o kadar yan durmamasi gerekli.

Halbuki Hasan Ali iceriye giren Hollandali oyuncuyu takip etmeyip Semih'in solunu kontrol etse, Sneijder'in gidecek bir yeri kalmayacak. Yani kisacasi bu pozisyonda Semih'in ne dusundugunu, hangi bolgeyi kapatmak istedigini cozumleyebiliyorum. Ama Hasan Ali'nin ne dusundugunu hic cozumleyemiyorum.

Hatta tam savunma cizgisinden pozisyonu buradan baslayarak izleyebilirsin. http://youtu.be/W8wnkSmg6fI?t=4m37s

Yavas yavas seyrederken ozellikle Gokhan'in nereye dogru yoneldigi ile Hasan Ali'nin nereye dogru yoneldigini karsilastirirsan ariza tam ortaya cikiyor. Omer one cikip basmis. Semih ve Gokhan Omer'in bosalttigi alani kapatmaya gidiyor ama Semih'in bosaltmak zorunda oldugu alani Hasan Ali doldurmuyor.

Bu nedenle de evet Semih belki golu engelleyecek tercihi yapmamis ama en azindan dogru tercih yapmis ve Sneijder'in iyi top kontrolune yenilmis.

EK: Bu arada sahaya defansif yayilis icin guzel bir video: http://www.youtube.com/watch?v=bb_9XKFz9U4

Golün hemen ardındaki özet görüntüsünde Hasan Ali'nin ne kadar kötü pozisyon aldığını ve Semih'in rakibi ceza sahası önünde karsılarken ne kadar iyi pozisyon aldığını, duruşunu vb. görebilirsiniz. Zaten yenen golde de Hasan Ali'nin müthiş hatası var. Sneijder'in kişisel becerisi de var tabi. O çalımı atmak kolay değil o kadar.

Nocna Mora
12.Kasım.2013, 21:52
Ek savunma videosu çok iyiymiş bu arada. Türkiye'de boyle yapması gerektigini bilen pek oyuncu oldugunu zannetmiyorum. Ders diye okutulmalı.

Dennis Bergkamp
12.Kasım.2013, 22:53
Benim aklıma takılan şey şu.Eğer "Pozisyon Alma" özelliği sahada nerede durduğunu değil de vücudunun doğru pozisyonda olup olmadığını etkileyen bir şeyse bu özellik forvet oyuncularının da performansını etkilemez mi?

Mesela top gelirken vücudunun pozisyonunu daha iyi ayarlayan bir oyuncu çok daha iyi ve basit bir vuruş yapabilirken daha kötü bir şekilde duran oyuncu o topu gol yapmada daha çok zorlanır.Eğer dediğiniz gibi bir etki yaratıyorsa "Pozisyon Alma" özelliği forvetlerde de bu özelliği 16-17 girilen oyuncular görmemiz gerek değil midir?

Nocna Mora
12.Kasım.2013, 22:56
Pozisyon bilgisi olmadan o duruşu yapamazsın ki. Pozisyon alma sadece vücudun degil genel olarak sahada nerede durdugun da aynı zamanda. Rakibi karşılamayı bilmek.

Off the Ball karşılamıyor mu ofansif anlamda. ?

Cengo
13.Kasım.2013, 23:22
Pozisyon bilgisi olmadan o duruşu yapamazsın ki. Pozisyon alma sadece vücudun degil genel olarak sahada nerede durdugun da aynı zamanda. Rakibi karşılamayı bilmek.

Off the Ball karşılamıyor mu ofansif anlamda. ?

Positioning komple savunmadır. Doğru pozisyon almak çok koşup eksiğini kapatmaktan daha faydalı. Hücumda da, savunmada da olsa savunmak savunmaktır.

Off The Ball hücumda doğru yere gitmek, koşu alanlarını kullanmak için erken yer tutmak demek.

perpetua
14.Kasım.2013, 00:32
Ek savunma videosu çok iyiymiş bu arada. Türkiye'de boyle yapması gerektigini bilen pek oyuncu oldugunu zannetmiyorum. Ders diye okutulmalı.

Bu video Amerika'da universite takimina gosterilen video. Bizim oyunculara bunlarin anlatilmadigina inanmak istemiyorum. Alt yapida mutlaka anlatiliyordur, anlatilmasi gereklidir.

Ama is sahada yapmaya gelince olmuyor. Sezi ve ozellikle konsantrasyon eksikligi daha buyuk eksik. Kuzeyli oyunculardan bizi ayiran en buyuk ozellik de bu.

Nocna Mora
15.Kasım.2013, 01:07
Bu video Amerika'da universite takimina gosterilen video. Bizim oyunculara bunlarin anlatilmadigina inanmak istemiyorum. Alt yapida mutlaka anlatiliyordur, anlatilmasi gereklidir.

Ama is sahada yapmaya gelince olmuyor. Sezi ve ozellikle konsantrasyon eksikligi daha buyuk eksik. Kuzeyli oyunculardan bizi ayiran en buyuk ozellik de bu.

Bence anlatılmıyordur bu kadar detaylı ve somut bir sekilde. Keske her kulüp böyle egitici ve ögretici olsa da futbolumuz gelisse. Hele de altyapılarda. Bir de bizde mahallede futbol oynarken bir topa 10 kişi girme olayı var mesela bu da bir alıskanlık, adam paylasamama durumu.