PDA

View Full Version : Football Manager 2014 | 14.3.1

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

perpetua
14.Kasım.2013, 03:07
Bir de şöyle bir durum var, maç motorunda sıkıntı olduğu ortada. Hala düzeltmeler yapılıyor. Mesela 1432 versiyonlu maç motoru ile şu an buraya yazılan sıkıntıların çoğu giderilmiş olacak ancak tek sıkıntı şu:

Neden hazır olmayan bir maç motoru ile önümüze geliyor bu oyun? Steamde henüz alfa ve beta modunda olan oyunlar var. Tekrar söylüyorum SIgames deseydi bize, "Şubat'a kadar beta modundayız" diye, bıdı bıdı eden fazla çıkmazdı diye düşünüyorum.

Neyse ki tekel olmalarına rağmen maç moturundaki sıkıntılarla hala ilgileniyorlar diyerek bardağın az olan dolu tarafını görmeye çalışayım.

Subat'i bekleyemezler. Beklerlerse satislarin bir cogunu kaybederler.

Kasim - Subat araligi kis aylari. Yani insanlar daha cok iceride zaman geciriyor.
Aralik'ta uzun sureli okul tatili var ve hristiyanlarin hediye verme mevsimi. Yani o donemde oyunun cikmis olmasi gerekli ki cocuklara hediye olarak satilsin.
Sezon yeni baslamis ve herkes yeni kadrolarla oynamaya merakli.

Acik acik demeseler de Subat'a kadar beta modunda olduklari zaten ima ediliyor yillardir. Bu nedenle de oynamak icin acelesi olmayanlarin Subat'ta oyunu daha ucuza almasi da guzel bir secenek.

Aydin
14.Kasım.2013, 05:25
Subat'i bekleyemezler. Beklerlerse satislarin bir cogunu kaybederler.

Kasim - Subat araligi kis aylari. Yani insanlar daha cok iceride zaman geciriyor.
Aralik'ta uzun sureli okul tatili var ve hristiyanlarin hediye verme mevsimi. Yani o donemde oyunun cikmis olmasi gerekli ki cocuklara hediye olarak satilsin.
Sezon yeni baslamis ve herkes yeni kadrolarla oynamaya merakli.

Acik acik demeseler de Subat'a kadar beta modunda olduklari zaten ima ediliyor yillardir. Bu nedenle de oynamak icin acelesi olmayanlarin Subat'ta oyunu daha ucuza almasi da guzel bir secenek.

Abi şöyle bir şey de var, bu oyun her sene çıkıyor. Cod, assassin's creed vs. gibi oyunlar da her sene çıkıyor ama oyundaki hatalar gözü tırmalayan ya da oyuncuyu sıkan türden olmuyor.

Tamam, football manager bir simülasyon oyunu. Diğerlerinden farklı. Oyunu kodlarken yapılan bir değişiklik, çalışan şeyleri de aksatır hale getirebiliyor. Bunu anlayışla karşılıyorum ama her sene çıkan bir oyun olarak oyunun can damarı olan maç motorunu sağlıklı hale getirmedikleri zaman ne anlarım ben o simülasyondan?

2000'lerin başından, pes 2008'lere kadar konami ve ea sports'un olayı neydi abi hatırlar mısın? Fifa paso grafiğe kasardı. Taraftarlar, topun hareketi, özel oyuncuların karakterlerinin sahaya yansıtılması vs. vs. Pes ise oynanabirlik bakımından her zaman fifa'dan iyiydi. Ama ne zaman fifa 2010 ile birlikte ea maç motoruna gereken önemi vermeye başladı, fifa atağa kalktı ve şu an hala pes'i fifa'dan önde gören var mıdır bilmiyorum ama fifa'nın büyük bir yol kat ettiği bir gerçek.

Bizim isteğimiz ne peki? oyuncuların sahada çamurlu donla gezmesi veya seyircilerin pozisyonlara verdiği tepkiler değil. Kendi kafasına göre ofsayt taktiği uygular gibi öne çıkıp, adamını boşa çıkartan defans oyuncusu görmek istemiyorum. Böyle goller yedim mi kafayı yiyorum. Ki bir sürü daha terslik vardır burada sayamayacağım.

Maç motorundaki yenilikler adına fm 13'teki saçmalıklara eyvallah dedim ama 1 sene geçti ve fm 14'te hala böyle saçmalıklar görebiliyorsak oturup düşünmeleri gerek.

Ha ben yine diyorum, adamlar hala hataları düzeltmek için canla başla çalışıyorlar. Tamam ama 1 sene aralığında bu kadar hata olmamalıydı. Daha aza inmeliydi. Oyunun kodlarındaki ufak bir değişikliğin, diğer şeyleri etkilemesi "kasım 1'de oyun full çıkacak" dendikten sonra benim sorunum değil. Bu oyuna para verip alanın sorunu değil bunlar. Yapımcının sorunudur.

En basitinden bir örnek vereyim. "Game dev tycoon" diye bir oyun çıkmıştı. Severek de oynamıştım o oyunu. Oyun yapımcılığına soyunduğun bir oyun. Çeşitli varyasyonlarla oyun yapıyorsun. Motor oluşturuyorsun vs. vs. Ve yapım aşamasında buglar da oluşuyor. Bu bugları biraz zaman geçtikçe giderebiliyorsun ama istersen buglı bir şekilde de piyasaya sürebiliyorsun. Oyun burada sana bir ipucu veriyor: "Oyunu şimdi buglı hali ile çıkartmak oyunu alanları tatmin etmeyeceği gibi, itibarını da sarsabilir" gibilerinden.

Olay bundan ibaret.

Likeaboss
14.Kasım.2013, 06:47
Maç motorumu yoksa yapay zeka mı sıkıntılı bilmiyorum ama acilen düzeltilmesi gerek.

Karşı karşııya çok fazla derece gol kaçırılıyor... Ki kaçıran adamda Lionel Messi... Dağlara taşlara vuruyor veya kalecinin üstüne yumuşak bir şekilde bırakıyor.

Şutları kısıtlamama rağmen maç başına 25-30 şut rahat çekiyoruz birde. 42 şut çektiğim bile oldu. Hani 40 şut çekip 10 gol atsak eyvallah ama 2-3 gol olması aşırı derecede saçma. Maçı belli ki domine etmişiz ama skora yansımıyor. Önüne gelen pas vermek yerine şut çekmeyi tercih ettiği için bu sorun ortaya çıkıyor. Boş arkadaşına pas vermek yerine dar açıdan kaleye vuruyor gidip adam. Galatasaray'ın Arena'daki Kopenhag maçında Eboue'nin çizgiden içeri doğru kesip Drogba'nın boş kaleye attığı gibi bir gol atamıyoruz.

Birde şöyle bir şey var... Adamlarınız topu kaptırınca bir süreliğine donup kalabiliyor bazen. Bu olay yüzünden çok gol yedim anlayamadım da problem nedir.

Antrenmanlar ve taktikler çok fazla işe yaramıyor gibi geldi bana. Ne yaparsam yapayım adamlar yine bildiğini okuyor. Bu da yapay zekanın sorunlu olduğunu gösteriyor.

2013 oynuyorum şu aralara düzelene kadar da oynamam 2014'ü. Boşu boşuna sinir oluyoruz gereksiz yere.

Edit: Kelime eksikliği.

perpetua
14.Kasım.2013, 12:41
Abi şöyle bir şey de var, bu oyun her sene çıkıyor. Cod, assassin's creed vs. gibi oyunlar da her sene çıkıyor ama oyundaki hatalar gözü tırmalayan ya da oyuncuyu sıkan türden olmuyor.

Tamam, football manager bir simülasyon oyunu. Diğerlerinden farklı. Oyunu kodlarken yapılan bir değişiklik, çalışan şeyleri de aksatır hale getirebiliyor. Bunu anlayışla karşılıyorum ama her sene çıkan bir oyun olarak oyunun can damarı olan maç motorunu sağlıklı hale getirmedikleri zaman ne anlarım ben o simülasyondan?

2000'lerin başından, pes 2008'lere kadar konami ve ea sports'un olayı neydi abi hatırlar mısın? Fifa paso grafiğe kasardı. Taraftarlar, topun hareketi, özel oyuncuların karakterlerinin sahaya yansıtılması vs. vs. Pes ise oynanabirlik bakımından her zaman fifa'dan iyiydi. Ama ne zaman fifa 2010 ile birlikte ea maç motoruna gereken önemi vermeye başladı, fifa atağa kalktı ve şu an hala pes'i fifa'dan önde gören var mıdır bilmiyorum ama fifa'nın büyük bir yol kat ettiği bir gerçek.

Bizim isteğimiz ne peki? oyuncuların sahada çamurlu donla gezmesi veya seyircilerin pozisyonlara verdiği tepkiler değil. Kendi kafasına göre ofsayt taktiği uygular gibi öne çıkıp, adamını boşa çıkartan defans oyuncusu görmek istemiyorum. Böyle goller yedim mi kafayı yiyorum. Ki bir sürü daha terslik vardır burada sayamayacağım.

Maç motorundaki yenilikler adına fm 13'teki saçmalıklara eyvallah dedim ama 1 sene geçti ve fm 14'te hala böyle saçmalıklar görebiliyorsak oturup düşünmeleri gerek.

Ha ben yine diyorum, adamlar hala hataları düzeltmek için canla başla çalışıyorlar. Tamam ama 1 sene aralığında bu kadar hata olmamalıydı. Daha aza inmeliydi. Oyunun kodlarındaki ufak bir değişikliğin, diğer şeyleri etkilemesi "kasım 1'de oyun full çıkacak" dendikten sonra benim sorunum değil. Bu oyuna para verip alanın sorunu değil bunlar. Yapımcının sorunudur.

En basitinden bir örnek vereyim. "Game dev tycoon" diye bir oyun çıkmıştı. Severek de oynamıştım o oyunu. Oyun yapımcılığına soyunduğun bir oyun. Çeşitli varyasyonlarla oyun yapıyorsun. Motor oluşturuyorsun vs. vs. Ve yapım aşamasında buglar da oluşuyor. Bu bugları biraz zaman geçtikçe giderebiliyorsun ama istersen buglı bir şekilde de piyasaya sürebiliyorsun. Oyun burada sana bir ipucu veriyor: "Oyunu şimdi buglı hali ile çıkartmak oyunu alanları tatmin etmeyeceği gibi, itibarını da sarsabilir" gibilerinden.

Olay bundan ibaret.

Aydin haksiz degilsin.

Fakat ben sahsen bu oyunun hic bir zaman hatasiz cikacagini dusunmuyorum. Hala en azindan 30 tane duzeltilmesi gereken temel sey var mac motorunda.

Gecen yil savunma dizilisleri cok kotuydu. Oyuncular defans hattinda kaymalar yapmiyor, oyunda savunma kurgusu ile oynamak mumkun olmuyordu. Subat ayindaki yamalar bile bunu cozmedi. Sadece oyuncularin hucumda isabetini dusurerek dengelendi.

Bu sene oyuncularin pozisyon almalari cok cok cok daha iyi. Eldeki sorunlarin basinda oyuncularin rakipleri ile yeterince fiziksel mucadeleye girip fizikleriyle rakipleri bozmamalari geliyor. Bununla beraber gercekci skorlar uretilsin diye hucumda hareketlilik de yetersiz durumda. Bunlardan bir tanesini cozersen, digerini de ayni zamanda cozmen gerekli ki cok az skorlu veya cok yuksek skorlu maclar ortaya cikmasin.

Defans hattinin cok ileride olmasi da biraz bundan kaynaklaniyor. Defansta oyuncularin mudahale yapmamasi duzeldi. Bu sefer ofans zayif kaldi. Ofansta uzun sureli bir calisma yapmadan ve test etmeden duzeltmek mumkun degilse de defans hattini biraz ileriye cekerek ortaya bol bol 0-0'lik maclarin oldugu bir oyunun cikmasi engelleniyor. Bu yillardir boyle devam ediyor cunku amac her ne kadar mac motorunu surekli gelistirmek olsa da es zamanli diger hedef oynanabilir, zevk alinabilir bir oyun cikartmak.

Biliyorum tatmin edici bir cevap degil bu. Ama isin gercegi bu. Ben bu gerceklere ragmen zevk almaya calisiyorum oyundan. Sonucta bu da bir turlu problem cozme egelencesi. Football Manager da zaten sonucta hem bir problem cozme (puzzle), hem de imparatorluk yaratma (empire building) oyunu degil mi zaten?

serwan
14.Kasım.2013, 12:57
Aydin haksiz degilsin.

Fakat ben sahsen bu oyunun hic bir zaman hatasiz cikacagini dusunmuyorum. Hala en azindan 30 tane duzeltilmesi gereken temel sey var mac motorunda.

Gecen yil savunma dizilisleri cok kotuydu. Oyuncular defans hattinda kaymalar yapmiyor, oyunda savunma kurgusu ile oynamak mumkun olmuyordu. Subat ayindaki yamalar bile bunu cozmedi. Sadece oyuncularin hucumda isabetini dusurerek dengelendi.

Bu sene oyuncularin pozisyon almalari cok cok cok daha iyi. Eldeki sorunlarin basinda oyuncularin rakipleri ile yeterince fiziksel mucadeleye girip fizikleriyle rakipleri bozmamalari geliyor. Bununla beraber gercekci skorlar uretilsin diye hucumda hareketlilik de yetersiz durumda. Bunlardan bir tanesini cozersen, digerini de ayni zamanda cozmen gerekli ki cok az skorlu veya cok yuksek skorlu maclar ortaya cikmasin.

Defans hattinin cok ileride olmasi da biraz bundan kaynaklaniyor. Defansta oyuncularin mudahale yapmamasi duzeldi. Bu sefer ofans zayif kaldi. Ofansta uzun sureli bir calisma yapmadan ve test etmeden duzeltmek mumkun degilse de defans hattini biraz ileriye cekerek ortaya bol bol 0-0'lik maclarin oldugu bir oyunun cikmasi engelleniyor. Bu yillardir boyle devam ediyor cunku amac her ne kadar mac motorunu surekli gelistirmek olsa da es zamanli diger hedef oynanabilir, zevk alinabilir bir oyun cikartmak.

Biliyorum tatmin edici bir cevap degil bu. Ama isin gercegi bu. Ben bu gerceklere ragmen zevk almaya calisiyorum oyundan. Sonucta bu da bir turlu problem cozme egelencesi. Football Manager da zaten sonucta hem bir problem cozme (puzzle), hem de imparatorluk yaratma (empire building) oyunu degil mi zaten?

Abi çok açıklayıcı olmuş da sıkıntı şu. Bu adamlar bize yıllardır simülasyon sattıklarını iddia ediyorlar. Oysa senin dediklerinden de anlaşılıyor ki olaylar doğal devam etmiyor. Yani oyun sizinle normal yollarla başa çıkamadığı an saçma engeller çıkıyor önünüze. Normalde bi takımın bi maçta 30 tane şut atması az görülen bi durumdur. Atmışsa da 4-5 tanesi gol olur. Bu "genel" olarak böyledir. Ama oyun sizin 30 şut atmanızı engelleyecek defansif anlayışı ortaya koyamadığı an müdahale başlıyor. Çünkü her maç 30 şut ne kadar enderse 4-5 gol de o kadar ender. Şıt atmanıza çözüm geriremeyince bari gol olmasın diye toplar direkten dönüyor, kanat oyuncuları aptallaşıyor, karşı karşıya pozisyonlar büyük oranda kaçıyor vs. Peki hani nerde simülasyon? Resmen müdahale ediyor işte maç motoru.

CeNTeR_TR
14.Kasım.2013, 13:06

Abi zaten baştan belirtmişsin tatmin edeceği bir cevap olmayacağını :)

Ama şöyle bir durum var , dediğin gibi bir türlü problemi çözme eğlencesi senelerdir oynadığımız bu oyun.Mesela bir taktik yapıp inanılmaz işlemesini beklemek , o taktiğe göre oyuncu transferi yapmak , daha kötü takımla iyi işler yapabilmek , transfer yapabilmek , klubü geliştirmek vs vs gibi birçok hedef sayabiliriz.

Ama bu seride yukarıda saydıklarımızı yapmaya çalışmak yerine oyundaki alakasız maç motorunun açıkları ile uğraşmaya çalışıyoruz.Mesela acaba kanat oyuncusunu 3 kişi mi tutsak 4 kişi mi tutsak , Mesela savunma arasına kaçacak hiçbir forveti hiçbir savunmacımız tutamayacak mı tutması için hangi komutu versek uymayacak mı , Kalecimize kısa pasla başla dememize rağmen inadına uzun top kullanmasını nasıl çözebiliriz , Kanattan giden oyuncuya orta yap talimatı vermemize rağmen neden içeri slalom yapmasını izliyoruz.Bunları size sormuyorum yanlış anlaşılmasın :) Oyundaki dediğin gibi problemi çözme işini biz genel olarak ilk örnekde verdiğim problemleri çözerek yaptık.Şimdi maç motorundaki hataları çözmeye çalışıyoruz :) Bu da yapımcının işi değil mi ?

Flammable
14.Kasım.2013, 14:03
Bence yapımcı maç motorunda görselliği geliştirmek için hiç boşuna vakit kaybetmemeli.
Oyuncuların formalarının çamur olması,tribünde meşale yanması gibi şeyler şu anda kimsenin umurunda değil.
Maç motoru bu kadar sallantılıyken görselliğe harcanan vakte acıyorum gerçekten.

Öncelikle oynanabilirliği herkes tarafından makul seviyede bulunan bir akış sağlarsın sonrasında görsel kaliteyi arttırırsın.

Oyunun sıfır hata ile çıkması gibi bir beklentim yok kendi adıma ama zaten Sigames şu ana kadar oyuna zaten çığır açan bir yenilik koymadı bari en hayati kısmı olan maç motorunu düzeltsin diye beklemek çok şey istemek de değil bence.

0-0 maçlar olmaması için oyunun akışa yaptığı müdahaleler ile 40 şut çekip 5-6 kere direğe vuran ,topları dağlara taşlara gönderen,kanat oyuncuları salaklaşan ve oyunu 1-0 kazanan biri daha çok zevk almıyor tersine sinir hastası oluyor:0:

Öyle bir yere geldik ki,Sigames "arkadaşlar biz bu maç motorunu beceremiycez o yüzden en iyisi eski yazılı-spikerli sisteme geri dönüyoruz .Onun yerine oyuna (mesela şampiyonluk kutlamalarını izletmek,kupa törenini göstermek gibi) şu yenilikleri ekleyeceğiz dese neredeyse kimse itiraz etmeyecek.
Sene olmuş 2013,FM 14 serinin tam 10.oyunu....

EA Sports ve Sigames birleşse(EA nın açgözlü tutumu göz önüne alırsa birleşme değil Sigames'in EA bünyesine katılması olur o :)
Oyuncu database i,transfer sistemi,kulüp bilgileri,sistemsel işleyis,arayüz Sigames te olsa ve maç motoru FIFA üzerinden biz oynamadan FM deki gibi işlese,hayat bayram olsa....:)

Çok ütopik bir hayal değil mi:)

Ama valla biz orda değiliz daha ,Sigames şimdilik maç motorunu düzeltsin yeter bize gerçekten ya:smismileyiw2:

shogun.
14.Kasım.2013, 14:25
Asıl sorun bence oyunun çıkış tarihine yetişmemiş olması ve şu anki maç motoru. Ama bu sefer gerçekten iyi niyetliler en ufak geribildirimi bile göz önünde bulunduruyorlar.

v1427 maç motoru baya kötü bizden CCC saklayıcak kadar varın gerisini siz düşünün.Resmen oyunun hazır olması, golleri azaltmak için kalecileri bufflayıp goal conversion rate'i düşürdüler. Tabi bunun sonucu insan kendi kendine soruyor "bir senedir naptınız ?".

Fm 13 de maç motoru köklü değişikliklere gitti bunun sonucu serinin en kötü oyunlarından biri ortaya çıktı. 14de aynı hataları görmek insanın ister istemez canını sıkıyor tabi. Onlarada hak vermemek elde değil çünkü gerçekten çok komplike bir durum söz konusu defansa birazcık agresiflik veriliyor hemen geri bildirimler düşüyor çok kart var çok sakatlık var diye , şut blocklama düzenlendi diyorlar bu sefer alt liglerde şut olmuyor falan, şu frikik olayına hiç girmiycem adamlar düzenlemek için top fiziğiyle oynuyorlar.Gerçek hayatta var olan ikili mücadelelerin maç moturunda gösterilememesi de sorun. Fm 12 de işler biraz daha basitti çünkü oyuncular birbirinin içinden geçiyordu.

Patchin gecikmesindeki etkenlerden biri mesela farklı taktik varyasyonlarıyla oynuyan insanların yüksek skorlar alması ama bu bize şunu gösteriyor kurduğumuz taktik gerçekten işe yarayıp uygulanıyor.Maç motoru hiç birzaman mükemmel veya kusursuz seviyeye gelemiycek bunu bilip oyundan zevk almayı bilmek gerekiyor.

Insanların yaptığı geri bildirimler ve ne düşündekleri de çok önemli. Mesela Volkan Demirel topu elinden kaçırıp topu rakibe vermiş millet hemen "ooo maç motoru şöle rezil böle rezil !!".Bazı pas hataları, garip hatalar bug değil bizzat maç motorunun kendi ürettiği pozisyonlar ve gerçek hayatta da karşımıza çıkabilicek pozisyonlar.Geçen sigamesin formunda Başkan tarafından X oyuncuyu oynatmaması konusunda uyarılıp bunu unutmasıyla kovulan bir oyuncunun serzenişlerini okudum.Yahu bu ülkede başkanın telefon msjına cevap vermeyen adamları sallandırıyorlar "kaç kere sampiyon yapmış kulup tarihinde yeri varmıdır yokmudur" diye sormadan sorgulamadan.Bu tur yenilikler oyuna zevk katıcak monotonluktan uzaklastıracak ,zorlaştıracak şeyler fakat gel gelelim bunu oyunculara anlatmak güç.Milletin istediği "alalım bir takım dünyanın birinci kulubu yapalım tüm maçlarımızı kazanalım,karşımıza hiç engel çıkmasın".Bu mentalite nasıl bir mentalitedir anlamak mümkün değil.

Velasıl kelam neyin bug olduğunu neyin futbolun içinde olan hata olduğunu iyi olçüp tartmak gerekiyor.Haginin Suata "nenem gibi koşuyor" demesini , Ahmet Dursunun hakeme yumruk vurup 3 ay ceza aldığı ,Anelkanın "ülkeye alışamadım ben" diyip çekip gidip 5 ay geri dönmemesini kısacası bunların olduğu eski CM serisini çok özledim.

GeorgeWeah
14.Kasım.2013, 14:50
En başında yazmıştım. Bize grafik değil maç motoru lazım. Hevesle beklediğim 2014'te hayal kırıklığı yaşasam da şu an kutulu oyun almak için evden çıkıyorum. Yani yukarıdaki tartışmaların cevabını da vermiş olayım. Sigames maç motorunu ne kadar saçma yaparsa yapsın, Şubat'ta maç motorunu düzeltsin ben bu oyunu yine alacağım, yine alacağım ! :) Biz böyle almaya devam ettikçe maç motoru da her sene Şubat'ta adam olur...

serwan
14.Kasım.2013, 15:56
Asıl sorun bence oyunun çıkış tarihine yetişmemiş olması ve şu anki maç motoru. Ama bu sefer gerçekten iyi niyetliler en ufak geribildirimi bile göz önünde bulunduruyorlar.

v1427 maç motoru baya kötü bizden CCC saklayıcak kadar varın gerisini siz düşünün.Resmen oyunun hazır olması, golleri azaltmak için kalecileri bufflayıp goal conversion rate'i düşürdüler. Tabi bunun sonucu insan kendi kendine soruyor "bir senedir naptınız ?".

Fm 13 de maç motoru köklü değişikliklere gitti bunun sonucu serinin en kötü oyunlarından biri ortaya çıktı. 14de aynı hataları görmek insanın ister istemez canını sıkıyor tabi. Onlarada hak vermemek elde değil çünkü gerçekten çok komplike bir durum söz konusu defansa birazcık agresiflik veriliyor hemen geri bildirimler düşüyor çok kart var çok sakatlık var diye , şut blocklama düzenlendi diyorlar bu sefer alt liglerde şut olmuyor falan, şu frikik olayına hiç girmiycem adamlar düzenlemek için top fiziğiyle oynuyorlar.Gerçek hayatta var olan ikili mücadelelerin maç moturunda gösterilememesi de sorun. Fm 12 de işler biraz daha basitti çünkü oyuncular birbirinin içinden geçiyordu.

Patchin gecikmesindeki etkenlerden biri mesela farklı taktik varyasyonlarıyla oynuyan insanların yüksek skorlar alması ama bu bize şunu gösteriyor kurduğumuz taktik gerçekten işe yarayıp uygulanıyor.Maç motoru hiç birzaman mükemmel veya kusursuz seviyeye gelemiycek bunu bilip oyundan zevk almayı bilmek gerekiyor.

Insanların yaptığı geri bildirimler ve ne düşündekleri de çok önemli. Mesela Volkan Demirel topu elinden kaçırıp topu rakibe vermiş millet hemen "ooo maç motoru şöle rezil böle rezil !!".Bazı pas hataları, garip hatalar bug değil bizzat maç motorunun kendi ürettiği pozisyonlar ve gerçek hayatta da karşımıza çıkabilicek pozisyonlar.Geçen sigamesin formunda Başkan tarafından X oyuncuyu oynatmaması konusunda uyarılıp bunu unutmasıyla kovulan bir oyuncunun serzenişlerini okudum.Yahu bu ülkede başkanın telefon msjına cevap vermeyen adamları sallandırıyorlar "kaç kere sampiyon yapmış kulup tarihinde yeri varmıdır yokmudur" diye sormadan sorgulamadan.Bu tur yenilikler oyuna zevk katıcak monotonluktan uzaklastıracak ,zorlaştıracak şeyler fakat gel gelelim bunu oyunculara anlatmak güç.Milletin istediği "alalım bir takım dünyanın birinci kulubu yapalım tüm maçlarımızı kazanalım,karşımıza hiç engel çıkmasın".Bu mentalite nasıl bir mentalitedir anlamak mümkün değil.

Velasıl kelam neyin bug olduğunu neyin futbolun içinde olan hata olduğunu iyi olçüp tartmak gerekiyor.Haginin Suata "nenem gibi koşuyor" demesini , Ahmet Dursunun hakeme yumruk vurup 3 ay ceza aldığı ,Anelkanın "ülkeye alışamadım ben" diyip çekip gidip 5 ay geri dönmemesini kısacası bunların olduğu eski CM serisini çok özledim.

oyunu istedikleri kadar zorlaştırabilirler. bu oyundan zevk almak, simülasyon deneyimi yaşamak isteyen hiçbir oyuncu buna itiraz etmez. sadece 3. ligden bi takım alıp 5 senede şampiyonlar ligi şampiyonu yapmak isteyenler itiraz eder ki onlar da zaten oynamasa da olur..
ancak olay şu. oyunu zorlaştırmak adına neler yapılıyor. şöyle bişey olsa anlarım mesela... ben oyuna başlarken geçmiş tecrübemi sunday league footballer olarak ayarlayıp real madrid'i aldığımda, takımdaki oyuncuların %80'i gitmek istese, hiçbir şekilde adam gibi transfer yapamasam, takımda kalan oyuncular da sürekli sen kimsin yahu bana şöyle yap burda dur diyorsun şeklinde baş kaldırsa bu anlaşılır. ama siz tamamen söz geçirebileceğiniz bi takımı yönetirken dahi adama arkadaşım çalım atmayacaksın çok mecbur kalmadıkça dediğinizde bile adam ayağına topu her aldığında çalım atmaya çalışıyorsa ya da uzaktan şut atma demenize rağmen her mesafeden abanıyorsa ve bunu tüm oyuncular yapıyorsa bu kabul edilemez. oyun bu şekilde zorlaştırılmaz.
yahu şu dünyada en aptal en bencil oyuncu bile sıfıra indiğinde içerde boş adam varsa nadir durumlar dışında o topu içeri çıkarır. %70-80 böyle olur bu. sadece çok çok bencil ya da çok yeteneksiz adamlar beceremez bunu. e oyunda nasıl oluyor. adam giriyor ceza sahasına. içerde 5 tane adam bekliyor ama adam pas çıkarmak yerine durup arkadan gelen oyuncuyu çalımlamayı deniyor. büyük oranda da korner oluyor pozisyonlar.. bu mu oyunu zorlaştırmak? he olması gereken nedir. o adam her maçta 5 tane buna benzer pozisyon bulamamalı. ama buluyor. oyun da bunu dengelemek adına o pozisyonların net pozisyona dönüşmesini ve gol olmasını önlüyor. aptalca işler oluyor doğal olarak ve çileden çıkıyoruz.
tam tersi de söz konusu.. rakip net pozisyon bulamıyor birçok zaman. bi maç boyunca 1-2 tane yarım pozisyon buluyor. bi bakıyosunuz ikisi de gol olmuş. aynı sebepten bu da. oyun dengeyi kurmak adına o pozisyonların gol olmasını sağlıyor. çünkü onlar da gol olmasa koca bi sezonu 8-10 gol yiyerek bitirebilir birçok oyuncu...

amorti
14.Kasım.2013, 16:07
şöyle bişey olsa anlarım mesela... ben oyuna başlarken geçmiş tecrübemi sunday league footballer olarak ayarlayıp real madrid'i aldığımda, takımdaki oyuncuların %80'i gitmek istese, hiçbir şekilde adam gibi transfer yapamasam, takımda kalan oyuncular da sürekli sen kimsin yahu bana şöyle yap burda dur diyorsun şeklinde baş kaldırsa bu anlaşılır.

Konuyu saptirmak ya da koskoca yazidan sadece bunu cikardim gibi olmasin ama;

Ben "yari profesyonel" futbolcu gecmisiyle basladigim kariyerde Palermo'dan kiralik olarak gonderdigim adamlari, aylik gelen raporlardan takip ediyorum. Donem donem de gelisimleri ile ilgili kendileriyle gorustugumde surekli ayar veriyorlar bana, samar oglanina dondum. Yani sanirsam kismen de olsa "sen kimsin birader?" dusuncesini yansitmislar gibi oyuna.:smismileyiw2:

Ayrica; "Sunday League Footballer" secince zaten oyun bize "oglum git 3. veya 2. ligden basla, Real Madrid senin neyine?" demeliydi bence. Gercekciligin yanisira zorluk seviyesi acisindan da bu gecmis konusu yonlendirici olabilirdi.;)

serwan
14.Kasım.2013, 16:17
Konuyu saptirmak ya da koskoca yazidan sadece bunu cikardim gibi olmasin ama;

Ben "yari profesyonel" futbolcu gecmisiyle basladigim kariyerde Palermo'dan kiralik olarak gonderdigim adamlari, aylik gelen raporlardan takip ediyorum. Donem donem de gelisimleri ile ilgili kendileriyle gorustugumde surekli ayar veriyorlar bana, samar oglanina dondum. Yani sanirsam kismen de olsa "sen kimsin birader?" dusuncesini yansitmislar gibi oyuna.:smismileyiw2:

Ayrica; "Sunday League Footballer" secince zaten oyun bize "oglum git 3. veya 2. ligden basla, Real Madrid senin neyine?" demeliydi bence. Gercekciligin yanisira zorluk seviyesi acisindan da bu gecmis konusu yonlendirici olabilirdi.;)

:) ben zaten olmuyor demiyorum ki.. kısmen oluyor. mesela beşiktaş'la başladığımda fernandes direkt gitmek istiyor. bunlar güzel.. oyunu zorlaştıran şeyler.. bunlar daha da artırılsa anlarım diyorum. mesela transferler çok çok zorlaşsa. şimdi doğruya doğru. 25 yaşında hiçbir tanınırlığı olmayan bi adam geçse takımın başına kimse gelmek istemez. bunlar oluyor ama kısmen.. artabilir. sesim çıkmaz.
ama sırf zorlaşacak ya da gerçekçi skorlar ortaya çıkacak diye ben saç baş yolmak zorunda değilim. doğru düzgün pozisyon bulamazsam, uğraşsam, taktik yapsam, eğer iyiyse zamanla pozisyon bulmaya başlasam anlarım. ama kariyere başlıyorsunuz her maç 30 şut 1 gol, 3-4 tane direk, 4-5 tane yüzde yüz kaçan pozisyon.. insan çıldırıyor.

gzbjk
14.Kasım.2013, 17:49
Oyunu hiç beğenmedim her maçta 2 takımda en az 30 şut atıyor.Leblebi gibi gol oluyor abuk subuk takımlara evimde 6-0,7-0 yeniliyorum..

Ralph
14.Kasım.2013, 17:56
2013'ü çok fazla oynadım son dönemlerde. Bir hayli sıkıldım oyundan. Şubat'a kadar oynamam heralde. O zamana kadar LOL'a devam :) O arada da hem oyun oturmuş olur hem de özlemiş olurum.

QaaN-07
14.Kasım.2013, 18:31
Güncelleme ne zaman gelecek tahmininiz var mı ?

Matteo Ferrari
14.Kasım.2013, 18:37
Bu oyunun yapımcıları çok fazla Premier Lig izlemiş anlaşılan.
PTT 1.Lig takımları bile Manchester City, Arsenal gibi top oynuyorlar.

orhuncet
14.Kasım.2013, 19:03
2013'ü çok fazla oynadım son dönemlerde. Bir hayli sıkıldım oyundan. Şubat'a kadar oynamam heralde. O zamana kadar LOL'a devam :) O arada da hem oyun oturmuş olur hem de özlemiş olurum.

Dota akar be bro :D

Aydin
14.Kasım.2013, 19:19
Dota akar be bro :D

Boş ver herkes bilmesin dotayı .p

serwan
14.Kasım.2013, 19:45
şu yeni yama ne zaman çıkacak bilgisi olan bi paylaşsın allah rızası için. yeni oyuna başlamak istiyorum ama yama çıkar diye bekliyorum. gecikecekse bi kariyer daha açayım çıldırana kadar oynarım. yok gecikmeyecekse biraz daha bekleyeyim...
en azından bekle ya da bekleme deseniz de olur :D

cmyksl55
14.Kasım.2013, 20:47
şu anda maç motoru hiç iyi değil. geçen sene yaşanan süreci yaşıyoruz. çıldırtıcı oyuncu hataları yapılıyor maçta. her maç en az 20 şut çekiliyor. bunlar rahatsızlık verici. bu seneki taktik sistemi daha hoş görünse de bireysel görev verirken geçen senedeki gibi istediğim ayarı veremediğime inanıyorum. mesela daha çok çalım at seçeneği top sür barını arttırdığımız gibi değil, orta yapmayı sık sık yapabileceğimiz bir seçenek göremedim. bana taktik bölümü güzel gelmedi. şu anki haliyle beğenmedim ama yeni çıkacak update lerle durumu düzelteceklerine eminim. ocak şubat gibi düzeltirler. şimdilik oynanabilirliği çok zayıf.

mpaker66
14.Kasım.2013, 20:51
Ben kışın evimde oturup bu oyunu oynayamayacaksam, ne zaman oynayacağım?

shogun.
14.Kasım.2013, 21:06
şu yeni yama ne zaman çıkacak bilgisi olan bi paylaşsın allah rızası için. yeni oyuna başlamak istiyorum ama yama çıkar diye bekliyorum. gecikecekse bi kariyer daha açayım çıldırana kadar oynarım. yok gecikmeyecekse biraz daha bekleyeyim...
en azından bekle ya da bekleme deseniz de olur :D

Bunu sigamesin başındakiler bile bilmiyor fakat şunu söleyebilirim 2 gün önce gelen güncellemede maç motorunun yanında diğer sorunlarda güncellendi hersey yolunda giderse iyi ihtimalle bir kaç güne çıkar.

marlo41
14.Kasım.2013, 21:13
Sırf Fm 2014 için yeni laptop alıp oyunun yüzüne bakamıyorum ama arkadaşların bahsettiği patch 2-3 güne gelecek gibi. O zaman başlasın Fm koması :)

Juan Diaz
14.Kasım.2013, 22:47
31 Şut, 7 Net Şans, 5 Yarı Şans, 3 Direk, 2 tane de Kaçan Penaltı..istatistiklere yansımayan net şanslardan bahsetmiyorum bile..

Kızgınlığım Adrianın kaçırdığı penaltılara değil..Adrian penaltı kaçırdı zaten kötü oynuyordu oyuncuyu değiştirdim taktiğin uygulanmaması için elinden geleni yaptı abartısız söylüyorum Adrianı 65 ila 70 arasında değiştirmiştim taktik onaylanmadı diğer penaltıyı da kaçırdı..hadi penaltıyı kaçırdı da form olarakda iyice dibe vurdurdu saolsun..Dakika 83 yada 84 de atak olan taktiğimi rölantiye aldım zaten 10 kişiyim tam 89 da taktiğim onaylandı yine 5 dakika greksiz yere taktiğimin onaylanmasını bekledim..yeter yahu valla billa yeter..

Daha da motora laf etmiyorum söz bırakmadı çünkü

http://i.imgur.com/pTCJPi4.jpg

mustinho03
14.Kasım.2013, 23:01
31 Şut, 7 Net Şans, 5 Yarı Şans, 3 Direk, 2 tane de Kaçan Penaltı..istatistiklere yansımayan net şanslardan bahsetmiyorum bile..

Kızgınlığım Adrianın kaçırdığı penaltılara değil..Adrian penaltı kaçırdı zaten kötü oynuyordu oyuncuyu değiştirdim taktiğin uygulanmaması için elinden geleni yaptı abartısız söylüyorum Adrianı 65 ila 70 arasında değiştirmiştim taktik onaylanmadı diğer penaltıyı da kaçırdı..hadi penaltıyı kaçırdı da form olarakda iyice dibe vurdurdu saolsun..Dakika 83 yada 84 de atak olan taktiğimi rölantiye aldım zaten 10 kişiyim tam 89 da taktiğim onaylandı yine 5 dakika greksiz yere taktiğimin onaylanmasını bekledim..yeter yahu valla billa yeter..

Daha da motora laf etmiyorum söz bırakmadı çünkü

http://i.imgur.com/pTCJPi4.jpg

En son pazartesi günü oynadim oyunu ayni bu taktik degistirememe bana da oldu oyuncum sakatlandi degisiklik yapamadim son 20 dk 10 kisi oynadim o güm bugündür oynamiyorum oynarsam lap top kiricagimi biliyorum sinirden :mad::mad:

perpetua
14.Kasım.2013, 23:22
Abi çok açıklayıcı olmuş da sıkıntı şu. Bu adamlar bize yıllardır simülasyon sattıklarını iddia ediyorlar. Oysa senin dediklerinden de anlaşılıyor ki olaylar doğal devam etmiyor. Yani oyun sizinle normal yollarla başa çıkamadığı an saçma engeller çıkıyor önünüze. Normalde bi takımın bi maçta 30 tane şut atması az görülen bi durumdur. Atmışsa da 4-5 tanesi gol olur. Bu "genel" olarak böyledir. Ama oyun sizin 30 şut atmanızı engelleyecek defansif anlayışı ortaya koyamadığı an müdahale başlıyor. Çünkü her maç 30 şut ne kadar enderse 4-5 gol de o kadar ender. Şıt atmanıza çözüm geriremeyince bari gol olmasın diye toplar direkten dönüyor, kanat oyuncuları aptallaşıyor, karşı karşıya pozisyonlar büyük oranda kaçıyor vs. Peki hani nerde simülasyon? Resmen müdahale ediyor işte maç motoru.

Ornegin 30 tane sutun 10 tanesinin kaleyi bulmasi ve bunlardan 3 tanesinin de gol olmasi Premier Lig ortalamasi.

Bizim ligde ise gecen sezon 30 tane sutun 13 tanesi kaleyi bulmus ve bunlardan 3.3 tanesi gol olmus.

Bu sezon da onemli bir degisiklik yok ligimizde. 30 sutun 12 tanesi kaleyi buluyor ve 3.3 tanesi gol oluyor.

Bu Ispanya'da da benzer. 30 tane sut, 10 tane kaleyi buluyor ve 3.3 tanesi gol oluyor.

Zaten bu rakamlar gercekten cok uzak olursa mac motorunun halka acilmasi onay almaz. Ancak aceleyle bir seyi duzeltmek icin yama hazirlar ve dogru duzgun test etmezlerse bu olabilir.

Cok sut attikca, buyuk sayilar kanunu devreye giriyor. Ne kadar cok sut atarsan, oyunda pozisyonlarin gercek gole cevirilme yuzdesini goruyorsun. Oyun kendisi, sen cok gol attin artik atma dedigi icin olmuyor (tabii rakibe fazla rahat oynayan oyuncularin kendilerine fazla guvenden maci ciddiye almamalari ust uste gol kacirmalara neden olabilir).

Mesela rakip takimi al ve ona arizali bir taktik ver. Oyun otomatik olarak bir turlu senin gol atmani engellemeyecektir. Eger engelliyorsa sorun var diyebilirsin. Ama benim bildigim, gordugum boyle bir durum yok.

Benim anlatmak istedigim, mesela savunmalar pozisyon alamiyor veya yeterince iyi mudahale yapamiyor mu?
Oyuncularin dripling yapma ihtimalini veya hizini dusurerek mac motorunu dengeleyebilirsin.
Veya oyuncular geriden cikarken daha fazla uzun oynar ve daha kolay top kaybeder (hava hakimiyeti yuksek olan santraforlar daha etkili olmaya baslar).
Veya oyuncular savunmanin arkasina daha az kosu yapar.

vs. vs.

Hem cok bilinmeyenli bir denklemle calisiyorsun. X, Y ve Z'nin almasi gereken degerleri bilmiyorsun.

Hem de bu X, Y ve Z'nin futbola nasil yansidigina dair fonksiyonlari.

Hem de bu fonsiyonlarin sonuclarinin birbirleri ile ne gibi bir operasyonla iliskili oldugunu.

Yani: f(X) +x-/ l(Y) +x-/ q(Z) = 30 sut olmasi gerektigini biliyorsun ama ne X, Y ve Z'nin gercek degerlerini biliyorsun. Ne de f, l ve q fonksiyonlarinin gercekte ne oldugunu. Ne de bunun toplama mi, cikartma mi, carpma mi, bolme mi oldugunu. Bu nedenle de karanlikta ates ediyor ve 12'yi vurmaya calisiyorsun. :)

f(X)'i bir parca daha gercekci yaptim diyorsun, bir bakiyorsun sut sayisi 45'e cikmis. O zaman l(Y)'ye birseyler yapiyorsun ki denklem 30 sut'a insin.

Zor is.

marlo41
14.Kasım.2013, 23:35
Ornegin 30 tane sutun 10 tanesinin kaleyi bulmasi ve bunlardan 3 tanesinin de gol olmasi Premier Lig ortalamasi.

Bizim ligde ise gecen sezon 30 tane sutun 13 tanesi kaleyi bulmus ve bunlardan 3.3 tanesi gol olmus.

Bu sezon da onemli bir degisiklik yok ligimizde. 30 sutun 12 tanesi kaleyi buluyor ve 3.3 tanesi gol oluyor.

Bu Ispanya'da da benzer. 30 tane sut, 10 tane kaleyi buluyor ve 3.3 tanesi gol oluyor.

Zaten bu rakamlar gercekten cok uzak olursa mac motorunun halka acilmasi onay almaz. Ancak aceleyle bir seyi duzeltmek icin yama hazirlar ve dogru duzgun test etmezlerse bu olabilir.

Cok sut attikca, buyuk sayilar kanunu devreye giriyor. Ne kadar cok sut atarsan, oyunda pozisyonlarin gercek gole cevirilme yuzdesini goruyorsun. Oyun kendisi, sen cok gol attin artik atma dedigi icin olmuyor (tabii rakibe fazla rahat oynayan oyuncularin kendilerine fazla guvenden maci ciddiye almamalari ust uste gol kacirmalara neden olabilir).

Mesela rakip takimi al ve ona arizali bir taktik ver. Oyun otomatik olarak bir turlu senin gol atmani engellemeyecektir. Eger engelliyorsa sorun var diyebilirsin. Ama benim bildigim, gordugum boyle bir durum yok.

Benim anlatmak istedigim, mesela savunmalar pozisyon alamiyor veya yeterince iyi mudahale yapamiyor mu?
Oyuncularin dripling yapma ihtimalini veya hizini dusurerek mac motorunu dengeleyebilirsin.
Veya oyuncular geriden cikarken daha fazla uzun oynar ve daha kolay top kaybeder (hava hakimiyeti yuksek olan santraforlar daha etkili olmaya baslar).

vs. vs.

Hem cok bilinmeyenli bir denklemle calisiyorsun. X, Y ve Z'nin almasi gereken degerleri bilmiyorsun.

Hem de bu fonsiyonlarin sonuclarinin birbirleri ile ne gibi bir operasyonla iliskili oldugunu.

Yani: f(X) +x-/ l(Y) +x-/ q(Z) = 30 sut olmasi gerektigini biliyorsun ama ne X, Y ve Z'nin gercek degerlerini biliyorsun. Ne de f, l ve q fonksiyonlarinin gercekte ne oldugunu. Ne de bunun toplama mi, cikartma mi, carpma mi, bolme mi oldugunu. Bu nedenle de karanlikta ates ediyor ve 12'yi vurmaya calisiyorsun. :)

f(X)'i bir parca daha gercekci yaptim diyorsun, bir bakiyorsun sut sayisi 45'e cikmis. O zaman l(Y)'ye birseyler yapiyorsun ki denklem 30 sut'a insin.

Zor is.

Haklısın abi oyunda 10 yıldır maç motorunun geldiği halde hiç sıkıntı yok tüm suç futbolu bilmeyen bizlerde.

Crazycat
14.Kasım.2013, 23:51
Beta güncellemelerini biz alabilir muyuz? Şu oyunda bir masaüstüne atma olmamıştı o da oldu bende, beta falan demeden güncelleme varsa yüklemek istiyorum.

Aydin
14.Kasım.2013, 23:53
Haklısın abi oyunda 10 yıldır maç motorunun geldiği halde hiç sıkıntı yok tüm suç futbolu bilmeyen bizlerde.

Senin bu siteyle veya forumla alakalı bir sıkıntın var ama çözemedim.

Geçenlerde de "bir yönetici gelir, oyunu savunur, turksportal klasiği" gibi kusura bakma ama saçma bir mesaj yazıp gitmiştin.

perpetua'nın mesajından "maç motorunda hiç sıkıntı yok" gibi bir mesajı almanı ve yöneticilerin otomatik olarak oyunu savunmalarını düşünmenden ötürü bir garezin olduğunu düşünüyorum.

trolleme tarzı, içi boş mesajlara devam et ne diyeyim.

perpetua
15.Kasım.2013, 00:01
Mac motorunda sorun olmaz mi hic? :)

Sorunsuz mac motoru ciksa issiz kalirlar cunku gelistirilecek bir sey kalmadi demektir.

Bu nedenle ben sorunsuz mac motoru hayaliyle yasamiyorum. Beni eglendiriyorsa, eyvallah.

marlo41
15.Kasım.2013, 00:02
Senin bu siteyle veya forumla alakalı bir sıkıntın var ama çözemedim.

Geçenlerde de "bir yönetici gelir, oyunu savunur, turksportal klasiği" gibi kusura bakma ama saçma bir mesaj yazıp gitmiştin.

perpetua'nın mesajından "maç motorunda hiç sıkıntı yok" gibi bir mesajı almanı ve yöneticilerin otomatik olarak oyunu savunmalarını düşünmenden ötürü bir garezin olduğunu düşünüyorum.

trolleme tarzı, içi boş mesajlara devam et ne diyeyim.

Ne garezim olacak?

10 yıldır geriye giden bir oyunu eleştirenlere o oyunu sanki yapımcısıymış gibi savunanlara, o eleştirenlere '' hep aynı kişiler mızmızlanıyor '' mealinde cevap verenlere, Kasım ayında FULL oyun çıkarttığını iddia edip FULL oyun parası alan bir firma için '' oyun zaten Ocak ayına kadar BETA gibi çalışıyor bu yüzden Ocak 'ta ucuza almak da mantıklı.'' deme pişkinliği gösterenlere sinirliydim. Buna bir de başkasına edilen lafa atlayıp kelam sahibine lağım gibi bir üslup ile TROLL, GAREZİ VAR gibi laf edenler eklendi vesselam.

egmnblgn
15.Kasım.2013, 00:02
Arkadaşlar sakin olun ve bekleyin.

Oyundan şikayet edip sürekli nasıl oynayabiliyorsunuz anlamıyorum ? Tamam bir heves bu, ben de sizler gibiyim ama acmiyorum oyunu. Patch'i bekliyorum.

Herkes aynı şeyleri yazıp duruyor, bir şut muhabbetidir gidiyor. 30 cektim 49 cektim 1 gol oldu. E goruyorsunuz burada yazılanları bir problem var. Sıkın dişinizi bekleyin yahu.

Olur olmaz yorumlar, forumla ilgili genel eleştiriler (ne alakaysa hala anlamadım) yapmayalım bence.

Keep calm ;)

perpetua
15.Kasım.2013, 00:04
Ne garezim olacak?

10 yıldır geriye giden bir oyunu eleştirenlere o oyunu sanki yapımcısıymış gibi savunanlara, o eleştirenlere '' hep aynı kişiler mızmızlanıyor '' mealinde cevap verenlere, Kasım ayında FULL oyun çıkarttığını iddia edip FULL oyun parası alan bir firma için '' oyun zaten Ocak ayına kadar BETA gibi çalışıyor bu yüzden Ocak 'ta ucuza almak da mantıklı.'' deme pişkinliği gösterenlere sinirliydim. Buna bir de başkasına edilen lafa atlayıp kelam sahibine lağım gibi bir üslup ile TROLL, GAREZİ VAR gibi laf edenler eklendi vesselam.

Oyunun gercekten 10 yildir geriye gittigini dusunuyorsan baska egelenceler de var bu dunyada. Biraz onlara da zaman ayirabilirsin.

marlo41
15.Kasım.2013, 00:09
Oyunun gercekten 10 yildir geriye gittigini dusunuyorsan baska egelenceler de var bu dunyada. Biraz onlara da zaman ayirabilirsin.

Sağ ol. Ben tek bilgisayar oyunu EĞELENCEM olan Football Manager ile mutluyum. Siz bağlantılarınız sebebiyle oyuna belki de para vermemiş olabilirsiniz ama ben bu ülkenin en ücra mahallelerinden birindeki çocukları devleti için eğiten bir eğitimci olarak alın terimle kazandığım aldığım para ile aldığım bir oyunu KENDİNCE haklı sebeplerle eleştiren başka insanlara yapılan muameleye karşı ses çıkarmadan duramıyorum. Bunun da yıllardır düzenli olarak okuduğum bir forumda yapılması zoruma gidiyor.

marlo41
15.Kasım.2013, 00:11
Arkadaşlar sakin olun ve bekleyin.

Oyundan şikayet edip sürekli nasıl oynayabiliyorsunuz anlamıyorum ? Tamam bir heves bu, ben de sizler gibiyim ama acmiyorum oyunu. Patch'i bekliyorum.

Herkes aynı şeyleri yazıp duruyor, bir şut muhabbetidir gidiyor. 30 cektim 49 cektim 1 gol oldu. E goruyorsunuz burada yazılanları bir problem var. Sıkın dişinizi bekleyin yahu.

Olur olmaz yorumlar, forumla ilgili genel eleştiriler (ne alakaysa hala anlamadım) yapmayalım bence.

Keep calm ;)

Bir sayfa önceki post'uma bakar isen oyunu oynamadığımı göreceksin yeni patch çıkana kadar. Dişimi sıkıp bekliyorum ben de senin gibi.

Sevgilerle.

serwan
15.Kasım.2013, 00:11

vs. vs.

Zor is.

Abi her şey iyi güzel de bu adamlar bunu bize "menajerlik simülasyonu" diye satıyor mu? satıyor... parasını alırken gönlünüzden ne koparsa atın 3-5 mi diyorlar? hayır.. takır takır alıyorlar. bi market bize bozuk ürün sattığında götürüp geri verebiliyoruz bu adamlar bozuk ürünlerini geri alıyorlar mı? almıyorlar. eminim öyle olsa alanların yarısı iade eder şu an. hal böyleyken o oyunun içeriği ne kadar karmaşık olursa olsun karşımıza en azından tutarlı bi şey koymak zorundalar. koymadıklarında tepki alırlar. açıkçası ortada binlerce belki onbinlerce değişken olması hiç kimseyi ilgilendirmiyor. ufak tefek hata elbet olur. hatta az tekrar eden büyük hatalar da olur. kimsenin buna ses çıkardığı yok. ama adamlar parasını aldıkları şeyi böyle saçma sapan hatalarla önümüze koyduklarında ister istemez "emek harcanmamış" izlenimi uyandırıyor. yani şu işin başındaki adamın aklı azcık başında olsa zahmet edip 2 saat oynadıysa şu oyunu asla piyasaya sürmez... ticari kaygılar yüzünden diyebilirsiniz. ama müşteriye de değer verilmeli biraz. şu haliyle resmen çöp bu oyun. kimse kusura bakmasın.
yahu şunca insan yıllardır 2 şey bekliyor şu oyundan. bi düzgün bi transfer sistemi bir de adam akıllı bi maç motoru.
peki bunlar ne yapıyor. oyunun temeli olan iki şeyi bi kenara atıp yok formadaki çamurmuş yok tribündeki taraftarmış meşaleymiş bilmem ne. insanlar 10 senedir aynı şeyden şikayet ediyor. en basitinden 3 yıldır oyunda bi "direk" problemi var ve hala çözülmedi. inanılır gibi değil. çözülmesi bu kadar zor olmasa gerek. elbette ki ağır bir iş. ama imkansız değil. yapan yapıyor. adam futbol oyunu yapıyor, basketbol oyunu yapıyor, silahlı oyun yapıyor bilmem ne yapıyor eyvallah hepsinde türlü hatalar var ama illallah dedirtecek kadar saçma ve çok değil. demek ki yapan yapıyor. onlarda da yok mu bunca değişken?
bu adamların asla savunulacak bi tarafı yok. çünkü evet herkes hata yapar ama bunlar zahmet edip yaptıkları hatalar için bir özür dileme gereği dahi duymuyorlar. çok zor değil sitenin açılış sayfasına ya da forumlarına oyundaki hataların farkındayız, özür dileriz, şu kadar zaman içinde çok daha iyi olacak diye bir yazı koysalar kimse bu kadar tepki göstermez. aslında tepkilerin çoğu oyundaki hatalara değil SI'ın tutumuna. adamlara oyunda böyle bi sıkıntı var diye yazıyor onlarca kişi bi tane moderatör çıkıp abuk sabuk konuşuyor üstüne bi tane teknik eleman çıkıp ben oynuyorum ben de niye olmuyor diye savunmaya geçiyor. o kadar adam yalan söylüyor. aynı anda dünyanın farklı farklı yerlerinden bir sürü insan aynı anda aynı yalanı söylüyor olabilir ama onlar asla hata yapmış olamaz.

egmnblgn
15.Kasım.2013, 00:13
Bir sayfa önceki post'uma bakar isen oyunu oynamadığımı göreceksin yeni patch çıkana kadar. Dişimi sıkıp bekliyorum ben de senin gibi.

Sevgilerle.

Size özel yazmamıştım zaten.

marlo41
15.Kasım.2013, 00:13
Size özel yazmamıştım zaten.

O zaman gereksiz alınmışım. Özür dilerim.

İyi geceler.

Aydin
15.Kasım.2013, 00:17
Ne garezim olacak?

kusura bakma ama "hep aynı kişiler mızmızlanıyor" bahanesinin arkasına saklanamasın çünkü o senin "turksportal klasiği" mesajından sonra yazılmış bir mesajdı. o "pişkin" sıfatına koyduğun mesaj da bu mesajından sonra yazıldı. "ben tahmin ettim onların bu tarz yazacağını" şeklinde müneccimvari bir şey yazacaksan eyvallah derim. ama bunun dışında genelleme yapman yanlıştı.

bu yüzden o attığın mesajı, sonradan yazılan şeylere bağdaştırman yine saçma geldi bana.

ben çektiğim inceleme videosunda bile oyunu eleştirdim ki burada oyunu eleştiren başka yöneticiler de bulabilirsin. oyunu savunan üyeler bulabileceğin gibi, oyundan tatmin olan yöneticiler de bulabilirsin ki ben de tatmin olmalarına senin gibi anlam veremiyorum.

ama sen buraya kalkıp da genelleme olarak "turksportal klasiği işte" yazarsan ben de troll olduğunu veya garezin olduğunu düşünürüm.

marlo41
15.Kasım.2013, 00:25
kusura bakma ama "hep aynı kişiler mızmızlanıyor" bahanesinin arkasına saklanamasın çünkü o senin "turksportal klasiği" mesajından sonra yazılmış bir mesajdı. o "pişkin" sıfatına koyduğun mesaj da bu mesajından sonra yazıldı. "ben tahmin ettim onların bu tarza yazacağını" şeklinde müneccimvari bir şey yazacaksan eyvallah derim. ama bunun dışında genelleme yapman yanlıştı.

bu yüzden o attığın mesajı, sonradan yazılan şeylere bağdaştırman yine saçma geldi bana.

ben çektiğim inceleme videosunda bile oyunu eleştirdim ki burada oyunu eleştiren başka yöneticiler de bulabilirsin. oyunu savunan üyeler bulabileceğin gibi, oyundan tatmin olan yöneticiler de bulabilirsin ki ben de tatmin olmalarına senin gibi anlam veremiyorum.

ama sen buraya kalkıp da genelleme olarak "turksportal klasiği işte" yazarsan ben de troll olduğunu veya garezin olduğunu düşünürüm.

Seni biliyorum zaten sana karşı değildi sinirim. Adı üstünde SİNİR. O gün o mesajı sinirle yazmış olabilirim ama bu oyunu rahatça oynayabilmek için gereği yokken bir sürü para verip yeni laptop almış adamım. Oyun ise BETA halinden bile daha kötü bir halde. Geçtim laptop almayı oyunu 50 lira alan biri bile sonuna kadar haklıdır eleştirilerinde. Community SIGames olsun, FMBASE olsun burası olsun gelen yorumların bir çoğu hatta daha fazlası ortak eleştiriler üzerinden şekillenirken şark kurnazı gibi oyunu istatistikler ile savunanlar olsun oyunu eleştiren tonlarca insana " Hep aynı tipler eleştiriyor" gibi bir üslup ile saldıranlar olsun bu sitenin yöneticileri. O üslubu normal bir üye kullanırsa eğer almadığı ceza kalmayacakken - ki doğrusu budur - bir yönetici kullanınca hiçbir şeyin yapılmaması kusura bakmayın ama bende sitenin niyetine karşı ikircikli düşünceler yaratır.

Üstelik 2012'den bu yana sadece 30 küsür mesaj atan - ki git bak araştır birçoğu oyuna paylaşımda bulunan mesajlardır ya da sıkıntılarımı anlatıp yardım aradığım mesajlardır- bir üyeyi de siteyi çok ciddiye alıp o siteye karşı garez besleme ile itham etmek de kusura bakmayın ama o üyede başka şeyler uyandırır.

Amacım gerginlik yaratmak da değildi ama aldığım cevaplar sonrası başka türlü bir üslup kullanamazdım. Sevgiler.

Ayberk Tuncer
15.Kasım.2013, 00:27
Yanlışı yanlışla çözmeye çalışmayalım. Sakin olmak lazım. Ben de Perpetua'nın her zamanki "FM'yi yapmak zor iş, hatalar var ama kabullenmek lazım."cı tavrına katılmıyor ve doğru bulmuyorum. Maalesef kendisi hep "eleştirebilirsiniz ama kabullenmek zorundasınız"cı davranıyor.
Ama bu tavırdan dolayı da tüm Turksportal'ı suçlamak manasız olur. Bu tavrı aşağıda yapacağım üzere eleştirebilirsiniz.
Ve suçladı diye de "garez", "troll" dememek lazım. Bunlar da hakaretamiz ve kışkırtıcı kelimeler.
Yanlışa sürekli yanlışla cevap veriliyor.

Ayrıca hakikaten Perpetua nedir bu sizdeki, "kabullenincilik"? En son bu Aziz Yıldırım, Ünal Aysal CA - PA karşılaştırmasında gördüm. Biraz eleştiri kabullenir olmak lazım. Bu eleştiri size de yönelebilir, SI Games'e de. Biz de farkındayız oyun kodlamanın ve zibilyon değişkenli FM'yi kodlamanın, kodladıktan sonra da optimize edip türlü bilgisayarda oynanır kılmanın zorluğunun. Bizim beklentimiz de en azından şu ki, en azından maç motoru bu kadar saçmayken bunun adı beta olsun. Tam sürüm olmasın. Resmen hakaret müşteriye böyle ürün sunmak.

E.Cartman
15.Kasım.2013, 00:31
Ben biraz bu beğenilerin beklentilerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Tamam eksik, hatalı yönleri var ancak simulasyon olarak da sunulsa en nihayetinde bir oyun bu, ne kadar gerçeğe yaklaşabilir ki. Ayrıca bu tarz bir oyunu bu adamlar kadar iyi yapabilen de yok, EA Sports'da denedi uzun yıllarca ama olmadı yine her zaman gerçeğe en yakın CM-FM serisi oldu. En beğenilen oyunlarda bile ne mantık hataları, ne sorunlar varken FM'in bu kadar acımasızca eleştirilmesi saçma geliyor bana.

Şahsen ben 14'ü çok beğendim, 13'e göre ciddi sınıf atlamış bir oyun olduğunu düşünüyorum. 13'ü pek oynamadım bile çünkü çok kolay gelmişti bana çabuk başardım bir çok şeyi, sarmadı. 14 daha ayrıntılı ve daha güzel, taktik yaparken çok ince düşünüp kasman gerekiyor, doğru planlama yapman gerekiyor, komutları iyi dengelemen gerekiyor falan. Öyle eskisi gibi Sneijder'i AMC'ye koyayım uca Drogba'yı koyayım rakiplerin aklını alayım diye bir şey yok, çalışmak gerekiyor. Bunlar benim hoşuma giden şeylerden bir kısmı. Ben oyundan ne istediğimi biliyorum, bana ne verebileceğini de biliyorum o yüzden para verip aldım. Bazen gerçekten çok şey istiyor muşuz gibi geliyor.

Aydin
15.Kasım.2013, 00:32
Seni biliyorum zaten sana karşı değildi sinirim. Adı üstünde SİNİR. O gün o mesajı sinirle yazmış olabilirim ama bu oyunu rahatça oynayabilmek için gereği yokken bir sürü para verip yeni laptop almış adamım. Oyun ise BETA halinden bile daha kötü bir halde. Geçtim laptop almayı oyunu 50 lira alan biri bile sonuna kadar haklıdır eleştirilerinde. Community SIGames olsun, FMBASE olsun burası olsun gelen yorumların bir çoğu hatta daha fazlası ortak eleştiriler üzerinden şekillenirken şark kurnazı gibi oyunu istatistikler ile savunanlar olsun oyunu eleştiren tonlarca insana " Hep aynı tipler eleştiriyor" gibi bir üslup ile saldıranlar olsun bu sitenin yöneticileri. O üslubu normal bir üye kullanırsa eğer almadığı ceza kalmayacakken - ki doğrusu budur - bir yönetici kullanınca hiçbir şeyin yapılmaması kusura bakmayın ama bende sitenin niyetine karşı ikircikli düşünceler yaratır.

Üstelik 2012'den bu yana sadece 30 küsür mesaj atan - ki git bak araştır birçoğu oyuna paylaşımda bulunan mesajlardır ya da sıkıntılarımı anlatıp yardım aradığım mesajlardır- bir üyeyi de siteyi çok ciddiye alıp o siteye karşı garez besleme ile itham etmek de kusura bakmayın ama o üyede başka şeyler uyandırır.

Amacım gerginlik yaratmak da değildi ama aldığım cevaplar sonrası başka türlü bir üslup kullanamazdım. Sevgiler.

İşte eleştiri böyle detaylı olsaydı hiç "troll" gibi kelimelerle yaklaşmazdım bu dediklerine. Haddimi aştıysam, kırıcı olduysam özür dilerim :)

marlo41
15.Kasım.2013, 00:35
Ben biraz bu beğenilerin beklentilerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Tamam eksik, hatalı yönleri var ancak simulasyon olarak da sunulsa en nihayetinde bir oyun bu, ne kadar gerçeğe yaklaşabilir ki. Ayrıca bu tarz bir oyunu bu adamlar kadar iyi yapabilen de yok, EA Sports'da denedi uzun yıllarca ama olmadı yine her zaman gerçeğe en yakın CM-FM serisi oldu. En beğenilen oyunlarda bile ne mantık hataları, ne sorunlar varken FM'in bu kadar acımasızca eleştirilmesi saçma geliyor bana.

Şahsen ben 14'ü çok beğendim, 13'e göre ciddi sınıf atlamış bir oyun olduğunu düşünüyorum. 13'ü pek oynamadım bile çünkü çok kolay gelmişti bana çabuk başardım bir çok şeyi, sarmadı. 14 daha ayrıntılı ve daha güzel, taktik yaparken çok ince düşünüp kasman gerekiyor, doğru planlama yapman gerekiyor, komutları iyi dengelemen gerekiyor falan. Öyle eskisi gibi Sneijder'i AMC'ye koyayım uca Drogba'yı koyayım rakiplerin aklını alayım diye bir şey yok, çalışmak gerekiyor. Bunlar benim hoşuma giden şeylerden bir kısmı. Ben oyundan ne istediğimi biliyorum, bana ne verebileceğini de biliyorum o yüzden para verip aldım. Bazen gerçekten çok şey istiyor muşuz gibi geliyor.

Hocam o oyunlar 10 yılda 10 oyun çıkarmıyorlar ama. 3 yıldır direk sorunu var. 4-5 yıldır transferde gerçeğe çok aykırı şeyler dönüyor. 1 sayfa önceki mesajımda " Yeni yama ile düzelir ve FM komasına girerim." yazan biriyim. Uzlaşılamaz ve tamamen eleştirmeye yönelik bir tutum beslemiyorum ben. Bir iki yama sonra saatlerce yine oynarım ama bu kadar sevdiğimiz bir oyunu eleştirirken de ACIMASIZ olacağız mecburen sevgimizden. Buna saçma demek amiyane tabirler ayıptır.

marlo41
15.Kasım.2013, 00:37
İşte eleştiri böyle detaylı olsaydı hiç "troll" gibi kelimelerle yaklaşmazdım bu dediklerine. Haddimi aştıysam, kırıcı olduysam özür dilerim :)

Asıl o ilk yıkıcı ve kışkırtıcı mesajım için ben özür dilerim hocam. Fm söz konusu olunca oyun sadece bir oyun değil. Yetiştirdiğimiz regenlerin, aldığımız kupaların, son dakika gollerinin hatırası var. Arada şirazemiz kayıyor. :icon_cry:

Sevgilerle :)

Kaka Leite
15.Kasım.2013, 00:43
Yahu şunun şurasında bir kaç sene önce 2D oynayıp da mutlu olan insanlar değil miydik arkadaş bizler ?

Ayrıntı arttıkça problem çoğalıyor. 2D oyunda ne bir ayrıntı vardı ne bir şey. Bir tane top şeklinde yuvarlak adam 34 maç topu öne doğru sürmekten başka bir şey yapamıyordu.

Şimdi göze hoş gelen paslar var, şutlar var, çalımlar var. 2D oyunda bizim oooo diyeceğimiz tek şey ceza sahası dışı gollerdi :n:

Tabii ki de oturup kabullenmeyi beklemiyor kimse sizden ama daha sakin eleştiri yapabiliriz. En dandik hatalarla dolu 13 serisini bile o kadar eleştirdiğimiz halde 400-500 saat oynamış kişileriz biz.

Bu seride yine yenilik mevcut 13'de bir şey olmadığı halde hatalarla birlikte oynuyorduk. Bu seride hatalar var ama yeniliklerde var.

Bence yapımcılar bu kadar detaya girdikleri için kaybediyorlar. Rakibi olmayan bir oyunda her sene yeni şeyler yapmaya çalışıyorlar.

2D oyundan başladım lafıma çünkü her geçen gün gelişen,yenilikleri artan bir şeyden bahsediyoruz.

Ayberk Tuncer
15.Kasım.2013, 00:57
Yahu şunun şurasında bir kaç sene önce 2D oynayıp da mutlu olan insanlar değil miydik arkadaş bizler ?

Ayrıntı arttıkça problem çoğalıyor. 2D oyunda ne bir ayrıntı vardı ne bir şey. Bir tane top şeklinde yuvarlak adam 34 maç topu öne doğru sürmekten başka bir şey yapamıyordu.

Şimdi göze hoş gelen paslar var, şutlar var, çalımlar var. 2D oyunda bizim oooo diyeceğimiz tek şey ceza sahası dışı gollerdi :n:

Tabii ki de oturup kabullenmeyi beklemiyor kimse sizden ama daha sakin eleştiri yapabiliriz. En dandik hatalarla dolu 13 serisini bile o kadar eleştirdiğimiz halde 400-500 saat oynamış kişileriz biz.

Bu seride yine yenilik mevcut 13'de bir şey olmadığı halde hatalarla birlikte oynuyorduk. Bu seride hatalar var ama yeniliklerde var.

Bence yapımcılar bu kadar detaya girdikleri için kaybediyorlar. Rakibi olmayan bir oyunda her sene yeni şeyler yapmaya çalışıyorlar.

2D oyundan başladım lafıma çünkü her geçen gün gelişen,yenilikleri artan bir şeyden bahsediyoruz.

FM 12'yi 735, FM 13'ü 1064 saat oynamışım. Bunu şimdiden 204 saattir oynuyorum. Apırsak da köpürsek de oynuyoruz :D

Nocna Mora
15.Kasım.2013, 01:05
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Maç motoru ile ilgili bu sacmalıklar 2D'de de oluyor mu ?

marlo41
15.Kasım.2013, 01:08
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Maç motoru ile ilgili bu sacmalıklar 2D'de de oluyor mu ?

Bir fark yok. Sadece animasyon olmadığı için göze batmıyor o kadar. 2d zaten 3d'nin daha basit bir şekilde bize sunuluşu.

2d'ciyim oradan biliyorum hocam :)

CeNTeR_TR
15.Kasım.2013, 01:08

2D 3D fark eden birşey yok ki.Yani oyunu 2d oynayınca 1 gol 3d oynayınca 5 gol olmuyor.Neyse o yani :)

perpetua
15.Kasım.2013, 01:19
Abi her şey iyi güzel de bu adamlar bunu bize "menajerlik simülasyonu" diye satıyor mu? satıyor... parasını alırken gönlünüzden ne koparsa atın 3-5 mi diyorlar? hayır.. takır takır alıyorlar. bi market bize bozuk ürün sattığında götürüp geri verebiliyoruz bu adamlar bozuk ürünlerini geri alıyorlar mı? almıyorlar. eminim öyle olsa alanların yarısı iade eder şu an. hal böyleyken o oyunun içeriği ne kadar karmaşık olursa olsun karşımıza en azından tutarlı bi şey koymak zorundalar. koymadıklarında tepki alırlar. açıkçası ortada binlerce belki onbinlerce değişken olması hiç kimseyi ilgilendirmiyor. ufak tefek hata elbet olur. hatta az tekrar eden büyük hatalar da olur. kimsenin buna ses çıkardığı yok. ama adamlar parasını aldıkları şeyi böyle saçma sapan hatalarla önümüze koyduklarında ister istemez "emek harcanmamış" izlenimi uyandırıyor. yani şu işin başındaki adamın aklı azcık başında olsa zahmet edip 2 saat oynadıysa şu oyunu asla piyasaya sürmez... ticari kaygılar yüzünden diyebilirsiniz. ama müşteriye de değer verilmeli biraz. şu haliyle resmen çöp bu oyun. kimse kusura bakmasın.
yahu şunca insan yıllardır 2 şey bekliyor şu oyundan. bi düzgün bi transfer sistemi bir de adam akıllı bi maç motoru.
peki bunlar ne yapıyor. oyunun temeli olan iki şeyi bi kenara atıp yok formadaki çamurmuş yok tribündeki taraftarmış meşaleymiş bilmem ne. insanlar 10 senedir aynı şeyden şikayet ediyor. en basitinden 3 yıldır oyunda bi "direk" problemi var ve hala çözülmedi. inanılır gibi değil. çözülmesi bu kadar zor olmasa gerek. elbette ki ağır bir iş. ama imkansız değil. yapan yapıyor. adam futbol oyunu yapıyor, basketbol oyunu yapıyor, silahlı oyun yapıyor bilmem ne yapıyor eyvallah hepsinde türlü hatalar var ama illallah dedirtecek kadar saçma ve çok değil. demek ki yapan yapıyor. onlarda da yok mu bunca değişken?
bu adamların asla savunulacak bi tarafı yok. çünkü evet herkes hata yapar ama bunlar zahmet edip yaptıkları hatalar için bir özür dileme gereği dahi duymuyorlar. çok zor değil sitenin açılış sayfasına ya da forumlarına oyundaki hataların farkındayız, özür dileriz, şu kadar zaman içinde çok daha iyi olacak diye bir yazı koysalar kimse bu kadar tepki göstermez. aslında tepkilerin çoğu oyundaki hatalara değil SI'ın tutumuna. adamlara oyunda böyle bi sıkıntı var diye yazıyor onlarca kişi bi tane moderatör çıkıp abuk sabuk konuşuyor üstüne bi tane teknik eleman çıkıp ben oynuyorum ben de niye olmuyor diye savunmaya geçiyor. o kadar adam yalan söylüyor. aynı anda dünyanın farklı farklı yerlerinden bir sürü insan aynı anda aynı yalanı söylüyor olabilir ama onlar asla hata yapmış olamaz.

Mac motoru uzerinde calisanlar baska, transfer sistemi uzerinde calisanlar baska, formalara camuru surenler baska.

Herkesin uzmani oldugu, uzerinde calistigi seyler var.

Transfer sistemine bu yil fazla bakmadim ve simdiye kadar sadece BAL ve 3. Lig'de oynadim, o yuzden pek yorum yapmayacagim cunku sadece serbest oyunculari alacak param oldu simdiye kadar.

Ama mac motorunun FM 2013'un en son halinden beri bir cok konuda ilerledigi gozle goruluyor. Benim anladigim bu ilerleme sizin icin yeterli degil. Ama adamlarin calisabildikleri hiz bu kadar.

Oyun cikmadan once 3 ay boyunca haftada 2 tane mac motoru cikiyor. Test ediliyor ve gelistiriliyor. Oyun ciktiktan sonra devam ediyor. Oyunun son yamasi bittikten sonra da koklu/buyuk duzeltmeler yapiliyor (3 ay boyunca test edilmesi gereken degisiklikler - mesela bu yil oyunun butun hesaplarinda kullanilan mesafeler 1/8 yarda'dan (yani 11 cm) 1 cm'ye dusuruldu ki daha ince hesap yapilabilsin, ondan onceki sene topun uydugu butun fizik kurallari gelistirildi).

Sonucta onlarin belli bir tarihte oynanabilir bir oyun cikartma yukumlulukleri var.

Bunu da yapmak icin ugrasiyorlar. Belli bir noktadan sonra da gerisi uzerinde ilerleyen donemde calisacagiz deyip oyunu cikartiyorlar. Bu FM'in gercegi. Bu hic bir zaman degismeyecek. Eger bu hosuna gitmiyorsa da yapacak bir sey yok. Cunku isin isleyisi, degil 3-5 yildir, oyunun ilk ciktigi 1992 yilindan beri boyle cunku istersen 365 gun, 24 saat calis mac motorunun gelismesi bitmez. Tam bitti dedigin anda yeni bir eksik karsina cikar.

Championship Manager 4 eziyetini cekenler hatirlar. Oyun resmen oynanamaz bir halde Eidos'un zorlamasiyla cikartilmisti. Eidos ile SI'in arasi zaten bundan sonra acilmaya basladi ve ayrilmalarindan sonra SI once Sega ile anlasti sonra da oyun Sega'ya satildi ama SI'in kuruculari gorevlerine devam etti. Bir daha da Championship Manager 4 rezaletini yasamadik.

Ozellikle bu Championship Manager 4 rezaleti yuzunden de bir cok kisi SI'in oyunu duzeltmek icin cirpinmalarina saygi duydugu icin oyun Football Manager olduktan sonra oynamaya devam etti. Cunku artik biliniyordu ki bir sorun varsa SI'dakiler bunun pesini birakmaz. Cozer.

Tabii bu oyundan zevk almak isteyen bazi kisileri doyurmuyor. Ama simdiye kadarki tecrubem bana der ki, simdiye kadar doymadiysaniz bundan sonra da hic bir zaman doymayacaksiniz. :)

serwan
15.Kasım.2013, 01:33
Mac motoru uzerinde calisanlar baska, transfer sistemi uzerinde calisanlar baska, formalara camuru surenler baska.

Herkesin uzmani oldugu, uzerinde calistigi seyler var.

Transfer sistemine bu yil fazla bakmadim ve simdiye kadar sadece BAL ve 3. Lig'de oynadim, o yuzden pek yorum yapmayacagim cunku sadece serbest oyunculari alacak param oldu simdiye kadar.

Ama mac motorunun FM 2013'un en son halinden beri bir cok konuda ilerledigi gozle goruluyor. Benim anladigim bu ilerleme sizin icin yeterli degil. Ama adamlarin calisabildikleri hiz bu kadar.

Oyun cikmadan once 3 ay boyunca haftada 2 tane mac motoru cikiyor. Test ediliyor ve gelistiriliyor.

Sonucta onlarin belli bir tarihte oynanabilir bir oyun cikartma yukumlulukleri var.

Bunu da yapmak icin ugrasiyorlar. Belli bir noktadan sonra da gerisi uzerinde ilerleyen donemde calisacagiz deyip oyunu cikartiyorlar. Bu FM'in gercegi. Bu hic bir zaman degismeyecek. Eger bu hosuna gitmiyorsa da yapacak bir sey yok. Cunku isin isleyisi, degil 3-5 yildir, oyunun ilk ciktigi 1992 yilindan beri boyle cunku istersen 365 gun, 24 saat calis mac motorunun gelismesi bitmez. Tam bitti dedigin anda yeni bir eksik karsina cikar.

Championship Manager 4 eziyetini cekenler hatirlar. Oyun resmen oynanamaz bir halde Eidos'un zorlamasiyla cikartilmisti. Eidos ile SI'in arasi zaten bundan sonra acilmaya basladi ve ayrilmalarindan sonra SI once Sega ile anlasti sonra da oyun Sega'ya satildi ama SI'in kuruculari gorevlerine devam etti. Bir daha da Championship Manager 4 rezaletini yasamadik.

Ozellikle bu Championship Manager 4 rezaleti yuzunden de bir cok kisi SI'in oyunu duzeltmek icin cirpinmalarina saygi duydugu icin oyun Football Manager olduktan sonra oynamaya devam etti. Cunku artik biliniyordu ki bir sorun varsa SI'dakiler bunun pesini birakmaz. Cozer.

Tabii bu oyundan zevk almak isteyen bazi kisileri doyurmuyor. Ama simdiye kadarki tecrubem bana der ki, simdiye kadar doymadiysaniz, bundan sonra da hic bir zaman doymayacaksiniz. :)

Sanırım ne demek istediğimi yeterince anlatamadım..
Ben dört dörtlük, eksiksiz, hatasız bir şeyin peşinde değilim. Ortada bir gerçek var ki bu oyun gerçeğin birebir aynısı olsa biz oyuncuların %95'i bırakmak zorunda kalır. Çünkü teknik direktörlük hepimizin yapabileceği bişey değil. olay "zevk almak"da zaten...
benim eleştirdiğim nokta tam olarak şu. hata var hata var.. 20 senelik geçmişi olan bir oyun böyle bariz hatalarla çıkmamalı.
bu oyunun gelişimi sahanın ve oyuncuların bir düzlem üzerine 3 boyutlu yansıtıldığı, direktiflerin kenardan sesli olarak verildiği, konuşmaların sesli olarak yapıldığı günlere ve sonrasına dek sürecek. bu apayrı bi konu. ama bir iş yapıp karşılığında para alıyor bu adamlar. ve ben satın aldığım bir ürünün herkesin görebileceği kadar bariz hatalarla dolu olmasını kabul etmiyorum.

Dennis Bergkamp
15.Kasım.2013, 01:36
ufak tefek hata elbet olur. hatta az tekrar eden büyük hatalar da olur. .

Şu cümle gerçekten çok şey anlatıyor aslında.Şu an çıldırdığımız buglardan olan kalecinin topla ceza sahası dışına çıkması olayı FM12'de de vardı ama beni hiç çıldırtmamıştı hatta ne güzel olmuş demiştim FM13 oynarken de görmeyi ümit etmiştim.Çünkü İngiltere 6.Liginde oynayan bir kaleci yapmıştı bu hatayı ve 3-4 sene içinde bir kere benim başıma iki kere karşımdaki rakibin başına gelmişti.Bu bana zevk vermişti çünkü hiçbir özelliği 10 üstü olmayan oyunculardı bunu yapan ve çok nadir olan bir olaydı.Şimdi ise Neuer,Buffon,Casillas gibi kaleciler senede birkaç defa yapıyor bu hatayı ve doğal olarak bizde çıldırıyoruz.

Goofy
15.Kasım.2013, 01:45
Şu cümle gerçekten çok şey anlatıyor aslında.Şu an çıldırdığımız buglardan olan kalecinin topla ceza sahası dışına çıkması olayı FM12'de de vardı ama beni hiç çıldırtmamıştı hatta ne güzel olmuş demiştim FM13 oynarken de görmeyi ümit etmiştim.Çünkü İngiltere 6.Liginde oynayan bir kaleci yapmıştı bu hatayı ve 3-4 sene içinde bir kere benim başıma iki kere karşımdaki rakibin başına gelmişti.Bu bana zevk vermişti çünkü hiçbir özelliği 10 üstü olmayan oyunculardı bunu yapan ve çok nadir olan bir olaydı.Şimdi ise Neuer,Buffon,Casillas gibi kaleciler senede birkaç defa yapıyor bu hatayı ve doğal olarak bizde çıldırıyoruz.

Diğer bir ilginç nokta ise; başıma bu olay iki kere geldi ve birinde sarı diğerinde kırmızı kart ile cezalandırıldım. Oyunun kartlarda da bir standardı yok sanırım. Aşağı yukarı 3 gündür falan oyunu da hiç açmadım. Yeni güncellemeyi bekliyorum. Herkesi birden memnun etmek tabi ki imkansız ama mümkün mertebe makul seviyelerde bizleri memnun edecek düzenlemeler yapıp bizlere sunarlar ise çok makbule geçecektir.

perpetua
15.Kasım.2013, 01:55
Sanırım ne demek istediğimi yeterince anlatamadım..
Ben dört dörtlük, eksiksiz, hatasız bir şeyin peşinde değilim. Ortada bir gerçek var ki bu oyun gerçeğin birebir aynısı olsa biz oyuncuların %95'i bırakmak zorunda kalır. Çünkü teknik direktörlük hepimizin yapabileceği bişey değil. olay "zevk almak"da zaten...
benim eleştirdiğim nokta tam olarak şu. hata var hata var.. 20 senelik geçmişi olan bir oyun böyle bariz hatalarla çıkmamalı.
bu oyunun gelişimi sahanın ve oyuncuların bir düzlem üzerine 3 boyutlu yansıtıldığı, direktiflerin kenardan sesli olarak verildiği, konuşmaların sesli olarak yapıldığı günlere ve sonrasına dek sürecek. bu apayrı bi konu. ama bir iş yapıp karşılığında para alıyor bu adamlar. ve ben satın aldığım bir ürünün herkesin görebileceği kadar bariz hatalarla dolu olmasını kabul etmiyorum.

Hata mi?
Oyunun yeterince gelistirilmemis olmasindan kaynaklanan sorun mu?

Bence cok fazla hata yok.
Ama eksikler cok.

Aydin
15.Kasım.2013, 01:57
Hata mi?

Ama eksikler cok.

Eksiği çok olan bir oyunun "tam sürüm" olarak piyasaya sürülmesi bile başlı başına bir hatadır abi bana göre :)

Nocna Mora
15.Kasım.2013, 01:59
Hata mi?

Ama eksikler cok.

Mesela ne gibi eksikler ve de bunları SI forumunda da dillendiriyor musun Ömer abi ?

Burak Akmanoğlu
15.Kasım.2013, 02:06
Diaz'ın kariyerinde gördüm ben neden böyle hatalar almadım kendime soruyorum vallaha :D bende mi bir sıkıntı var yoksa ben oyunda adam akıllı oynuyorum ve hatada almadım öyle direkler falan aldıysamda dikkat etmemiş olabilirim.

Crazycat
15.Kasım.2013, 02:12
Beta güncellemelerini biz alabilir muyuz? Şu oyunda bir masaüstüne atma olmamıştı o da oldu bende, beta falan demeden güncelleme varsa yüklemek istiyorum.

Yok mudur bilen? Steam oyunun beta güncellemelerini almak için beta erişim kodu istiyor, bunu almak için bi' eleme falan mı yapıyor SI?

Ayberk Tuncer
15.Kasım.2013, 02:16
Diaz'ın kariyerinde gördüm ben neden böyle hatalar almadım kendime soruyorum vallaha :D bende mi bir sıkıntı var yoksa ben oyunda adam akıllı oynuyorum ve hatada almadım öyle direkler falan aldıysamda dikkat etmemiş olabilirim.

1-2 sayfa geride benim ss'ler var konuyla ilgili. 3 ayrı ss attım. Ceza alanı içinden toplamda 40'ı aşkın şutum var. Sadece 1 golüm var :D

serwan
15.Kasım.2013, 02:19
Hata mi?

Ama eksikler cok.

Bu konuda size katılmıyorum. Mesela transfer sisteminde takas olayı oyunda olmasaydı buna eksik diyebilirdik. Ama takas olmasına rağmen işlevsizse ya da gerçeklikten çok uzaksa bu bir hatadır.
Maç motorunda mesela siz oyuncuya uzaktan şut atma komutu veremiyor olsaydınız bu yüzden de çok şut atılıyor olsaydı buna eksik diyebilirdik. Ama bunu koymalarına rağmen o direktid hiçbir işe yaramıyorsa bu hatadır.
Şu an oyunda olduğunu iddia ettikleri şeyler vasatın üstünde çalışsa kimse ses etmeyecek. Adam şunu yaptık bunu ekledik diyor bi bakıyorsunuz var ama olmasa daha iyi.
Mesela bence şu oyunda sesli komut olmaması eksik. Bu yeniliği uzun zamandır bekliyorum. Takıma kısa pas dediğimde o komut işlemeli. Zor bişey de değil malum. Ama ben bu yok diye isyan etmiyorum. Adamlar koymamış. Olduğunu iddia etmemişler. Ben bunu bile bile almışım oyunu. Fakat oraya takım komutlarını koymuş, oyun çıkmadan önce de video yayınlamış bilmem ne yapmış ballandıra ballandıra anlatmış. Parasını verip almışım. Bi açıyorum oyunu tıklıyorum komuta yeşil yanıyo ama gerisi yok. Adama diyorum ki topu defansa dağıt ama nafile. Takılıyor kafasına göre. Üstelik adam her bildiğini okuduğunda rakip topu alıp tehlikeli oluyor. Gel de çıldırma. Hata işte bu.

perpetua
15.Kasım.2013, 02:45
1. Takas

Takas butun taraflar gonulluyse oluyor. Ama eger diger takim oyuncuyu istemiyor, oyuncu da diger takimi istemiyorsa tabii olmuyor. Zaten gercekte de boyle. Ben cok defa takas ile oyuncu verdim ve aldim. Ama tabii on kosul diger takimin oyuncuyu istiyor olmasi.

2. Uzaktan sut

Bir oyuncu, bu gorev verilmemesine ragmen, uzaktan sutu baska hic bir secenegi yoksa secer. Yani bu uzaktan sut taktigin islemediginin gostergesi. Eger oyuncuya uzaktan sut cek demiyorsan ve buna ragmen uzaktan sut cekiyorsa, demek ki taktiksel tercihlerinde bir sorun var ki oyuncu uzaktan sut cekmek zorunda kaliyor.

Oyunun hatasi demek yerine, bu problemi nasil cozebilirim demek cok daha dogru. Ya rakip iyi kapanmistir, fazla oyuncuyu ileriye yolladigin icin oyuncularin pas yapacak alan bulamiyordur. Veya oyuncun rakip savunma oyunculari arasinda tek basina kalmis ve artik top ile ilerleyecek gucu bitmistir. Topu kaybetmek yerine sut denemistir. Her ikisi de oyunculardan istediklerini rakibin basarili bir sekilde etkisiz hale getirdiginin gostergesi.

3. Kisa pas sesli komut

Mac esnasinda oyuncular maca mi konsantre olacak teknik direktorun verdigi taktige mi? Sahanin diger tarafindaki oyuncu aninda bu komutu duymazsa ne olacak? Mutlaka oyunda atil bir an oldugunda bu komut takimin tamamina yansir. Vilmaz Vural kenarda bosuna mi yirtinip duruyor kisa pas yapin, geriye cekilmeyin diye? Sonra golu yiyor ve ben oyuncularima soyledim ama yapmadilar diyor. :)

Bunlarin ucu hata da degil. Eksik de degil. Tam tersine, olmasi gerektigi gibi.

serwan
15.Kasım.2013, 02:55
1. Takas

Takas butun taraflar gonulluyse oluyor. Ama eger diger takim oyuncuyu istemiyor, oyuncu da diger takimi istemiyorsa tabii olmuyor. Zaten gercekte de boyle. Ben cok defa takas ile oyuncu verdim ve aldim. Ama tabii on kosul diger takimin oyuncuyu istiyor olmasi.

2. Uzaktan sut

Bir oyuncu, bu gorev verilmemesine ragmen, uzaktan sutu baska hic bir secenegi yoksa secer. Yani bu uzaktan sut taktigin islemediginin gostergesi. Eger oyuncuya uzaktan sut cek demiyorsan ve buna ragmen uzaktan sut cekiyorsa, demek ki taktiksel tercihlerinde bir sorun var ki oyuncu uzaktan sut cekmek zorunda kaliyor.

Oyunun hatasi demek yerine, bu problemi nasil cozebilirim demek cok daha dogru. Ya rakip iyi kapanmistir, fazla oyuncuyu ileriye yolladigin icin oyuncularin pas yapacak alan bulamiyordur. Veya oyuncun rakip savunma oyunculari arasinda tek basina kalmis ve artik top ile ilerleyecek gucu bitmistir. Topu kaybetmek yerine sut denemistir. Her ikisi de oyunculardan istediklerini rakibin basarili bir sekilde etkisiz hale getirdiginin gostergesi.

3. Kisa pas sesli komut

Mac esnasinda oyuncular maca mi konsantre olacak teknik direktorun verdigi taktige mi? Sahanin diger tarafindaki oyuncu aninda bu komutu duymazsa ne olacak? Mutlaka oyunda atil bir an oldugunda bu komut takimin tamamina yansir. Vilmaz Vural kenarda bosuna mi yirtinip duruyor kisa pas yapin, geriye cekilmeyin diye? Sonra golu yiyor ve ben oyuncularima soyledim ama yapmadilar diyor. :)

Bunlarin ucu hata da degil. Eksik de degil. Tam tersine, olmasi gerektigi gibi.

İyi de ben bunları sadece öylesine örnek olarak vermiştim. Her şeyi savunmaya kalksak elbet savunulacak yanları çıkar.
Ayrıca sesli komutu şu an mouse ile yaptığımız işe alternatif olarak söyledim.

perpetua
15.Kasım.2013, 03:10
İyi de ben bunları sadece öylesine örnek olarak vermiştim. Her şeyi savunmaya kalksak elbet savunulacak yanları çıkar.
Ayrıca sesli komutu şu an mouse ile yaptığımız işe alternatif olarak söyledim.

Keske baska ornekler secseydin. Cunku bu tip hata olarak gorulen bir cok sey esasinda sorun degil. Gercekten bu sekilde islemesi daha dogru oldugu icin boyle isliyor. Ama hata olarak goruldugu icin gozde buyutuluyor. Nasil boyle oyun cikartilira kadar gidiyor mesele.

Mesela benim en buyuk derdim, yapay zeka'nin oyunculara kullandirdigi rollerin bir takim butunlugune yeterince uymamasi. Bu nedenle de yapay zeka takimlarinin kadrolarini yeterince efektif kullanmamasi.

Hatta bence yapay zeka icin bir taktiksel sablon tam oturmadan mac motoru uzerinde gorduklerimize gore yorum yapip hata aramamiz zaman kaybi cunku oyuncularin neleri yaptigi ve yapmadigini ve bundan kaynaklanan mac ici kopukluklara cogu zaman zaman oyuncularin birbirlerine uyumsuz olan rolleri neden oluyor.

Sesli komut verme: Bir de bilgisayarla konusmaya baslarsa FM oyunculari, iyice kafayi yiyecekler. :D Saka bir yana guzel bir fikir. Bence bunu tavsiye et SI forumlarinda (eger henuz etmediysen).

koraybahce
15.Kasım.2013, 04:28
Arkadaşlar geyiği bırakacak olursak ne zaman çıkacak yeni güncelleme bilen var mı? Daha önce de sordum ama bir şey yazan olmadı. En azından bilen yoksa da bilmiyorum yazsın da kaale alındığımı anlayayım :D

kumbara
15.Kasım.2013, 04:41
Arkadaşlar geyiği bırakacak olursak ne zaman çıkacak yeni güncelleme bilen var mı? Daha önce de sordum ama bir şey yazan olmadı. En azından bilen yoksa da bilmiyorum yazsın da kaale alındığımı anlayayım :D

Bilmiyorum :icon_cool:

ToRoSKaPLaNı
15.Kasım.2013, 05:55
Devre arasından sonra veritabanı güncellemesiyle birlikte büyük bir oyun içi güncellemede gelecektir.O artık son halini almnış birşekilde oynamak için yapılan son güncelleme olacaktır.Ondan önce güncelleme gelir mi belirsiz.

Flammable
15.Kasım.2013, 10:19
Ben daha önce de sormuştum tekrar sormak istiyorum.
Bu soruyu da herhangi bir kinaye ile oyuna laf sokma amaçlı değil gayet cevap bekler olarak soruyorum:

En son FM 2009 ya da FM 2010 falan oynamış biri FM 2014 ü almazsa neyi kaçırmış olur?

Son 4-5 senedir yeni FM almayıp da şu anki database ile oynayan birisine " kanka yeni oyunda şöyle bir özellik var ,süper bişiy,bu özellik olmadan bu oyun oynanır mı yaa? " diyebilir misiniz?

Buna vereceğiniz cevap oyunun özellikle son 4-5 senedir neyi geliştiriyor olduğunu gösterecek.
Örnekteki adamın da maç motorunda kaçıracağı birşey yok orası kesin...

serwan
15.Kasım.2013, 12:20
Keske baska ornekler secseydin. Cunku bu tip hata olarak gorulen bir cok sey esasinda sorun degil. Gercekten bu sekilde islemesi daha dogru oldugu icin boyle isliyor. Ama hata olarak goruldugu icin gozde buyutuluyor. Nasil boyle oyun cikartilira kadar gidiyor mesele.

Mesela benim en buyuk derdim, yapay zeka'nin oyunculara kullandirdigi rollerin bir takim butunlugune yeterince uymamasi. Bu nedenle de yapay zeka takimlarinin kadrolarini yeterince efektif kullanmamasi.

Hatta bence yapay zeka icin bir taktiksel sablon tam oturmadan mac motoru uzerinde gorduklerimize gore yorum yapip hata aramamiz zaman kaybi cunku oyuncularin neleri yaptigi ve yapmadigini ve bundan kaynaklanan mac ici kopukluklara cogu zaman zaman oyuncularin birbirlerine uyumsuz olan rolleri neden oluyor.

Sesli komut verme: Bir de bilgisayarla konusmaya baslarsa FM oyunculari, iyice kafayi yiyecekler. :D Saka bir yana guzel bir fikir. Bence bunu tavsiye et SI forumlarinda (eger henuz etmediysen).

Abi yapay zekaya hiç girmiyorum. Ben oyunun bizimle ilgili çalışmayan ya da arızalı görünen yönlerine değinmek istemiştim. Elbette biz de hata yapıyoruzdur. Sonuçta hiç birimiz profesyonel teknik adam değiliz. Ama oyunda da çok sırıtan sorunlar var. Direkten dönen şutlar, karşı karşıya kaçan goller, kanat ataklarındaki sıkıntılar vs. Belki dediğin gibi biz büyütüyoruz ya da sabır göstermiyoruz ama ortada da bi takım problemler olduğu kesin.
Yapay zekaya gelirsek ben bu oyunda gerçek anlamda bi yapay zeka olduğunu bile düşünmüyorum. Çok ilkel bence. Taktik anlamında söylüyorum bunu. Mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Diyelim ki siz rakibin kanatlarının aksadığını görüp oralardan saldırıyorsunuz dağıtıyorsunuz buna rağmen yapay zekanın yönetimindeki teknik adam önlem almıyor. Ya da tam tersi. Yapay zekanın oyuna müdahalesi genel olarak skora bağlı değişiyor. Geriye düştüklerinde daha ofansif öne geçtiklerinde daha defansif bir dizilişe veya anlayışa dönüyorlar. Yoksa sizin ne oynadığınız nerenizin aksadığı ya da nerenizin güçlü olduğu ile alakalı bi müdahale gelmiyor. Ya da ben kaçırıyorum. Muhtemelen yapay zekanın oyuncu rollerini dağıtımı ise tamamen oyuncunun özelliklerine göre oluyor. Hangi rolde daha çok yıldız alıyorsa o rol seçiliyor. Ya da bununla ilgili bi matematiksel formül var ve her kombinasyonla ilgili bi puan hesaplanıp en yüksek puanlı kombinasyon seçiliyor. Kimi zaman işe yarıyor bu kimi zaman yaramıyor. Bu bi tahmin sadece. Ama sallama bi tahmin değil. İzlenimlerim böyle.
Ben bunca senedir hala bi rakibin "yahu bu adamların sağ taraf sağlam ama sol taraf aksıyor e bizim de sol açık iyi ama o tarafta iş yapamıyor şunu öteki kanadı koyalım dağıtsın orayı" diyerek etkili olduğunu falan hatırlamıyorum. Yani böyle nokta atışı taktiksel müdahaleler falan pek olmuyor. Açıkçası karşımızda bizim %10'umuz kadar düşünen bi adam olduğuna bile inanmıyorum ben. Zaten olsa, ben blue square'den aldığım bi takımla hiç sene kaybetmeden premier league'e çıkıp, 2 sene içinde şampiyon olup sonra da avrupa'da final oynayamam. Mümkün değil. Hee oyunun zevki bu belki ama bu kadar da değil. Bi süre sonra kendimi dün satranç öğrenmiş biriyle satranç oynuyormuşum gibi hissediyorum.

Bu arada sesli komut olayını düşünmemiş olmalarına imkan yok. Düşünmemiş iseler de yapmasınlar zaten :D Ama yazmıştım ben daha önce. 2 sene önce falan olsa gerek.

caner485
15.Kasım.2013, 12:29
Oyuncuların 6 ayda bir yeni sözleşmesi bu oyundada problem malesef. Oyuncuyla 3 yıllık mukavele yapmışım 6 ay sonra zam istiyo mevcut sözleşmen var diyorum bi küsmeler afralar tafralar saçmalık yani. Halbuki 13 te bu durum çok iyi idare edilebiliyordu.

dAleksic
15.Kasım.2013, 17:04
Oyunu ilk yükledim ve açıkçası bir kaç detay, arayüz değişikliği haricinde; finansal fair-play ve yeni maç motoru da hoşuma gitti. Henüz daha detaylı bir değerlendirme yapmam için erken ama ilk izlenim olarak hoşuma gitti.

ua_anil
15.Kasım.2013, 18:08
Bu soruyu da herhangi bir kinaye ile oyuna laf sokma amaçlı değil gayet cevap bekler olarak soruyorum:

En son FM 2009 ya da FM 2010 falan oynamış biri FM 2014 ü almazsa neyi kaçırmış olur?

Son 4-5 senedir yeni FM almayıp da şu anki database ile oynayan birisine " kanka yeni oyunda şöyle bir özellik var ,süper bişiy,bu özellik olmadan bu oyun oynanır mı yaa? " diyebilir misiniz?

Buna vereceğiniz cevap oyunun özellikle son 4-5 senedir neyi geliştiriyor olduğunu gösterecek.
Anlık sözleşme görüşmeleri hangi sene eklenmişti hatırlamıyorum ama sırf o bile yeterli bence. Bu sene bonservis için de aynı özelliği eklediler bayağı iyi oldu.

Juan Diaz
15.Kasım.2013, 18:18
Çok geriye gitmeden geçen seriyi baz alarak söylüyorum oyuncularla görüşmeler gayet normaldi zaman zaman bozuk olan oyuncularla konuşup moral artımı yapabiliyorduk yani maçta iyi oynadık kötü oynadın falan bu seride istisnai birkaç durum hariç oyuncumla ne zaman konuşsam işler sarpa sardı beni salladığı falan yok (itibari milli oyuncu olarak denedim) sürekli işler kötüye gidiyor moral toplamak yerine iyice dağıtıyoruz..Oyuncu üzgünken gidiyorum tek olumlu sonuç alamadan dönüyorum. Bir tek ben mi muzdaribim acaba

marlo41
15.Kasım.2013, 19:02

Sözleşme görüşmeleri ve dinamik lig itibarı harici yok bence de.

marlo41
15.Kasım.2013, 19:02
Ne zaman gelecek şu yama ya :( Gelse de As Roma ile açsam kariyeri. Gerçi Rudi Garcia'yı koltuğundan etmeye elim varmaz.

serwan
15.Kasım.2013, 19:51
Sözleşme görüşmeleri ve dinamik lig itibarı harici yok bence de.

Dinamik itibar olayı düşünce olarak güzel ama oyun içinde yeterince mantıklı çalışmıyor. Bu yüzden oyun birçok yerde saçmalıyor. Mesela orta düzey bi takımla(ajax) 2 kez şampiyonlar ligi kazanıyorsunuz ama takımdaki oyuncu çıkıp ben daha iyi bi takımda oynamak istiyorum diyor. Eyvallah diyorsunuz adam bi real'e barca'ya manu'ya gitmek ister. Bi bakıyosunuz tottenham'a gitmiş. Üstelik bayern'den vs. teklif almışken.

kapalicarsi
15.Kasım.2013, 23:14
Arkadaşkar o konuyu bulamadım buraya yazmak durumunda kaldım
Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı ile ilgili araştırmacı arkadaş bi spor haberinden 1957-1957-1958 sezonu şampiyonluklarının sadece yıldız sayısına etki edeceği şampiyonluk sayısına etki etmeyeceğini savunmuştu buyrun federasyon yayını

Türkiye 1.Liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ KULÜBÜNÜN 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Ayberk Tuncer
15.Kasım.2013, 23:49
Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı ile ilgili araştırmacı arkadaş bi spor haberinden 1957-1957-1958 sezonu şampiyonluklarının sadece yıldız sayısına etki edeceği şampiyonluk sayısına etki etmeyeceğini savunmuştu buyrun federasyon yayını

Türkiye 1.Liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ KULÜBÜNÜN 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Bana kalırsa TFF eğer 1923 yazmasını biliyorsa kuruluş yılına o vakitten sonra düzenlenmiş bütün Ulusal Liglerin şampiyonlukları da eklenmeli takımlara. Dünyadaki birçok federasyonun uygulaması da bu yönde.

kapalicarsi
15.Kasım.2013, 23:53
Bana kalırsa TFF eğer 1923 yazmasını biliyorsa kuruluş yılına o vakitten sonra düzenlenmiş bütün Ulusal Liglerin şampiyonlukları da eklenmeli takımlara. Dünyadaki birçok federasyonun uygulaması da bu yönde.

O konu da sonuna kadar katılıyorum sana mesela bi derbi den önce Galatasaray a en çok gol atan oyuncu Hakkı Yeten yahut Lefter Küçükandonyadis bilgisi veriliyo ama hiç bi değeri yok görünürde gollerin
özeti şu ki Hakkı Yetenin Lefterin Turgay şenerin akıttığı tere emeğe sahip çıkılmamıştır
FB: 27
BJK:20
GS: 21
Ts: 6
Ankara Gençlerbirliği: 2
Harp Okulu: 2
Bursaspor: 1
Ankara Demirspor: 1
Ankara Muhafızgücü: 1
Ankaragücü: 1
Eskişehir Demirspor : 1
Göztepe: 1
Güneş İstanbul : 1
Harbiye: 1
İstanbulspor: 1

Kaka Leite
16.Kasım.2013, 02:49
One Direction grubundan birisi oyunda yer alıyormuş.

Yakında burada Direction Fanlarını görürsek şaşmayalım lütfen :n:

rammstein7
16.Kasım.2013, 05:09
1 maçta toplam 8 kere dırekten döner mi top ? gerçek hayata 2-3 kere doner . ayrıca benım kalecı hep sarı kart goruyor. Kalecilerin sarı kart ve kırmızı kart görmeleri çok ender sarslanır. Gerçekcilikten bi olayı yok bunların. ben 10 20 kere gol yapabilecek pozisyon yaparken karsı taraf hop gelip gol atıyor. o anda sıgames yapıpsını öldüresin geliyor. adam çok uzakda. umarım yeni güncellemede herşey düzgün halolmus olur. yoksa sınır kırızı geçircem, geçiricez.

ibbo123
16.Kasım.2013, 05:42
Klasik mod da sürekli sakatlıklar yaşanmasının nedeni yapımcıların para kazanmaya çalışması mı yoksa oyundan dolayı kaynaklanan bir hata mı?

lakin1907
16.Kasım.2013, 13:32
fm 2013'ün korsan kullanımında çin'in ardından 2. olmuşuz hayırlı olsun :D

CeNTeR_TR
16.Kasım.2013, 13:33
fm 2013'ün korsan kullanımında çin'in ardından 2. olmuşuz hayırlı olsun :D

Oyun böyle saçma sapan hallerde üretime devam ederse korsan kullanımda 1.sırada bile yer alabiliriz :) Şahsen son 3 senedir orjinal alıyorum ama önümüzdeki sene pek düşünmüyorum.Boşa 80 lira vermek mantıksız geliyor tabi şu haline.

Gncl1905
16.Kasım.2013, 14:03
Sanırım yama haftasonu gelmeyecek. Müsaitken bir FM keyfi yapayım dedim ama olmayacak sanırım :(

kaiserkaan
16.Kasım.2013, 15:05
yama tahminim ay sonundan önce gelmez içime oyle dogdu .. umarım beklediğimize değer bir yama olur da sac baş yolup şubat yollarını gozlemeyiz

Walter Sakana
16.Kasım.2013, 15:51
Şu ana kadar rastladığım hatalardan 2 örnek:

Bu adam kaç yaşında?:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/friedrich_zps6a88bc11.jpg

Hamit başka maçta mı oynamış?:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/gsjuve1_zps6c816ea7.jpg

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/gsjuve2_zpsa6fe33a8.jpg

Sigames forumlarında da paylaşacağım, umarım sonraki yamada düzeltilir...

Redrum
16.Kasım.2013, 16:13
Koca dünyada tutoring yaptırabilen tek insan biz mi oluyoruz fm 14te yoksa yapay zeka da yapıyor mu merak ediyorum bende yok da oyun. Güzelim genç yetenekler çıkıyor tutoring veremedikleri için determination 10sa 10da kalıyor mesela. O potansiyelli oyuncunun yıldız olabilmesi için illa benim takımıma gelmesi mi gerekiyor ?

serwan
16.Kasım.2013, 16:16
yama bi aksilik olmaması durumunda önümüzdeki hafta içi çıkacakmış. yeni kariyere başlamayı düşünenlerin bilgisine..

RaSenGan
16.Kasım.2013, 17:31
Sakatlıkta bir çığır açmışlar. 4 maçta 7 oyuncum sakatlandı hepsi 1 aydan fazla.

Aydin
16.Kasım.2013, 17:56
N. Forest ile bir sezon bitirdim. Sakatlık konusunda pek sıkıntı yaşamadım. Oyuncularım nadir olarak sakatlandı.

kumbara
16.Kasım.2013, 18:16
N. Forest ile bir sezon bitirdim. Sakatlık konusunda pek sıkıntı yaşamadım. Oyuncularım nadir olarak sakatlandı.

Benimkiler hobi olarak her gün sakatlanıyor, hiç sektirmiyorlar :0:

berksus
16.Kasım.2013, 18:24
yama bi aksilik olmaması durumunda önümüzdeki hafta içi çıkacakmış. yeni kariyere başlamayı düşünenlerin bilgisine..

Bu bilgiyi nerden aldınız acaba?

serwan
16.Kasım.2013, 18:28
Bu bilgiyi nerden aldınız acaba?

SI teknik ekibinden...

CeNTeR_TR
16.Kasım.2013, 18:29
Oyunun maç motorunu direk 2013 de ki maç motoru ile yer değiştirmeleri mümkün değil mi ?

Eğer mümkünse rezil olmamak adına mı yapmıyorlar bu değişimi ?

gzbjk
16.Kasım.2013, 18:57

Kardeş ben burada tabiri caizse kıçımı yırttım bu hatayı düzeltsinler diye bana şiddette karşı geldiler.Anlatamazsın bunlara.

Aydin
16.Kasım.2013, 19:03
Kardeş ben burada tabiri caizse kıçımı yırttım bu hatayı düzeltsinler diye bana şiddette karşı geldiler.Anlatamazsın bunlara.

"Anlatamazsın bunlara"dan ziyade anlamak istemeyen sizsiniz.

Türkiye Liginin kuruluş tarihi oyunun kodlarına işlendikten sonra yapacak bir şey yok.

Atıyorum, tr ligi kurulalı 50 sene mi geçti. Şu an 51. senedeyiz demektir ve oyunda 50 tane şampiyonluk gösterilir.

Türkiye Liglerinin kuruluş tarihi değişmedikçe bahsettiğin olay değişmez diye anlatmaya çalışmıştık ama anlamamışsınız. Sonra da "anlatamazsınız bunlara" diyorsunuz :)

Oyunun kodlarını değiştirecek konumda olmadığımız için bu olay konusunda bir taraflarınızı yırtmanıza gerek yok.

berksus
16.Kasım.2013, 19:41
SI teknik ekibinden...

Yeni gelecek güncellemeyi denediniz mi. Nasıl olmus.

serwan
16.Kasım.2013, 19:57
Yeni gelecek güncellemeyi denediniz mi. Nasıl olmus.

Hayır denemedim. Bunun için özel bi test ekibi var.
Ama söylendiği kadarıyla mevcut hatalar büyük oranda giderilmiş.

perpetua
16.Kasım.2013, 20:02

Daha once de yazdigim gibi. Bu yildiz olayi oyuna eklenirse bu iki ekstra sampiyonlugun yildiz icin saydirilmasini saglariz.

Ama gecmisi 1959'da baslayarak veritabanina girilen bir lig icin 1957 ve 1958'da yasanmis sampiyonluklari eklemek yanlis olur.

Bu nedenle de 1957 ve 1958 yilinda kazanilan basarilar Federasyon Kupasi Sampiyonasi adi altinda ayri bir kupa olarak gosteriliyor oyunda. Zaten o sezonlarda Besiktas Federasyon Kupasini kazandi. Henuz kurulmamis 1. Lig (daha sonraki adi ile Super Lig) kupasini degil.

Bunun farkli bir sekilde yapilmasi mumkun olmadigi icin de uzerinde tartismaya degecek bir mesele de degil.

perpetua
16.Kasım.2013, 20:05
Hayır denemedim. Bunun için özel bi test ekibi var.
Ama söylendiği kadarıyla mevcut hatalar büyük oranda giderilmiş.

Hatalarin giderildigine inanmayin. :)

Hala bir cok sorun var mac motorunda. Yeni yama ile de olmaya da devam edecek.

Daha once karsilastiginiz sorunlar azalmis veya ortadan kalkmistir. Ama baska sorunlar ortaya cikmistir ve gelecek yamalarda o sorunlari gidermek icin calisilacaktir. Maalesef ilerleme ancak boyle gerceklesiyor.

RaSenGan
16.Kasım.2013, 20:49

Abi sezon boyunca yaşanan sakatlıkları tek tek oyunculara bakmadan görebiliceğimiz bir yer var mı ? Takımda sakatlanmayan adam kalmadı sezon başından beri. Kaburga,elmacık kemiği,omuz,fıtık ne ararsan var. Savunma zaten kötüydü bi de üstüne Balta,Semih,Chedjou arka arkaya sakatlandı.

Cartmanez
16.Kasım.2013, 21:05
Oyunu ilk kez bu yıl Türkçe oynamaya karar verdim ama çok büyük bir engel var önümde. Artık ezbere bildiğim sıralamaları değiştirmek istemiyorum. Geçen sene böyle bir yama çıkarılmış ama bu sene bulamadım. Oyuncu profillerini İngilizceleştirme konusunu nasıl yapabilirim?

dyzo
16.Kasım.2013, 21:13
ben beşiktaş ile 2 sezon bitirdim ve sakatlanan oyuncu sayım toplam 5 idi. antrenmanlara dikkat edin, antenmanlardan şikayet eden oyuncular sakatlandı bende hep.

lakin1907
16.Kasım.2013, 21:15
Arkadaşlar her sene aynı muhabbet oluyor, geçen senenin maç motoru yerin dibine sokuluyordu şimdi 2013ünkini koysunlar direkt diyenler çıkmış, burayı okumayın oyununuzu oynayın bu problemler sizi çok daha az etkileyecektir.

serwan
16.Kasım.2013, 21:36
Hatalarin giderildigine inanmayin. :)

Hala bir cok sorun var mac motorunda. Yeni yama ile de olmaya da devam edecek.

Daha once karsilastiginiz sorunlar azalmis veya ortadan kalkmistir. Ama baska sorunlar ortaya cikmistir ve gelecek yamalarda o sorunlari gidermek icin calisilacaktir. Maalesef ilerleme ancak boyle gerceklesiyor.

Abi çok büyük sıkıntılar olmasın da elbet kusursuz bişey beklemiyorum. Açıkçası şu defansın pasif kalması, kanat oyuncularının saçmalaması, duran toplar, kısa pasların çok kısa düşmesi ve direk sorunları benim için oyunu oynanmaz kılıyor. 2013'te şl finalinde 120 dakikada 7 topum direkten dönmüştü ve penaltılarda kaybetmiştim. Bu sene yine aynı. Oynamak gelmiyo içimden. Esas sorunlar düzelirse ufak tefekler göze gelmez.
Ama siz me1432'yi test etme fırsatı buldunuz sanırım. Böyle dediniz korktum şimdi :) sanki yine majör sorunlar var gibi. Eğer sorun olmayacaksa şu yazdıklarım düzelmiş mi söyleyebilir misiniz?

serwan
16.Kasım.2013, 21:51

Hocam tamam da bu zaten federasyonun sırf Beşiktaş tek yıldız takmasın diye aldığı saçmasapan bi karardı. Ben de Beşiktaşlıyım ama açıkçası bu kararın arkasında durulacak hiçbir tarafı yok. Hem oyunda bu sayı 11 görünse ne olur 13 olsa ne olur.
Bu konuda yapılması gereken federasyonun çok daha geriye giderek 1923'ten hatta daha eski tarihten bu yana o günün şartlarında geniş çapta yapılmış organizasyonları dikkate alarak tüm takımların şampiyonluklarını yeniden düzenlemektir. Bakıyoruz ingiltere'de 1888 yılından itibaren sayılıyor.

CeNTeR_TR
16.Kasım.2013, 22:11
Arkadaşlar her sene aynı muhabbet oluyor, geçen senenin maç motoru yerin dibine sokuluyordu şimdi 2013ünkini koysunlar direkt diyenler çıkmış, burayı okumayın oyununuzu oynayın bu problemler sizi çok daha az etkileyecektir.

Bu öneriyi ben yazdım senden önce.

Gelelim yazma sebebime ; Geçen seneki maç motorunda çok bir sıkıntı yokdu.Sadece bir ara kanat oyuncuları Messi oluyordu hatırladığım kadarı ile.Şimdi gelelim neden böyle bir düşünce öne attığıma.

80 Lira verip orjinal oyun alıyorsak ve aldığımız bu süreçte oyunun saçmalıkları yüzünden oyunu oynamak istemiyorsak nasıl olacak bu iş ? Hani bizim paramızın karşılığı ? Geçen senenin oyununda bu seriye göre daha hatasız bir maç motoru var mı ? - Var.E o zaman neden bu hatalı maç motoru ile oyuna devam etmemekdense geçen serinin maç motoru ile bizi kandırmıyorlar ? Dikkat edersen kandırmıyorlar diyorum o kadar kötü bir maç motoru varki kandırsalar bile razı durumdayız yani.

perpetua
16.Kasım.2013, 22:53
Abi çok büyük sıkıntılar olmasın da elbet kusursuz bişey beklemiyorum. Açıkçası şu defansın pasif kalması, kanat oyuncularının saçmalaması, duran toplar, kısa pasların çok kısa düşmesi ve direk sorunları benim için oyunu oynanmaz kılıyor. 2013'te şl finalinde 120 dakikada 7 topum direkten dönmüştü ve penaltılarda kaybetmiştim. Bu sene yine aynı. Oynamak gelmiyo içimden. Esas sorunlar düzelirse ufak tefekler göze gelmez.
Ama siz me1432'yi test etme fırsatı buldunuz sanırım. Böyle dediniz korktum şimdi :) sanki yine majör sorunlar var gibi. Eğer sorun olmayacaksa şu yazdıklarım düzelmiş mi söyleyebilir misiniz?

Neyin duzeldigi veya duzelmedigi hakkinda yorum yapamam.

Ama benim sorun olarak gordugum ve henuz duzeltilmemis bir kac sey var.

CeNTeR_TR
16.Kasım.2013, 22:55

Abi mesajını alıntılıyorum farklı birşey yazacağım :)

Beyler rahat olun oyun büyük ölçüde bizim dert yandığımız hatalardan arınmış vaziyette :icon_surprised:

Baksanıza Ömer abi'nin sorun olarak gördüğü şeyler düzelmemiş.Ömer abi zaten bizim soran olarak gördüğümüz birçok şeyi sorun olarak görmediğini bir nebze olsun belirtmişti burdan da çıkaracağımız üzere yamadan sonra şikayetçi olmayabiliriz :zuhaha

perpetua
17.Kasım.2013, 00:16
Abi mesajını alıntılıyorum farklı birşey yazacağım :)

Beyler rahat olun oyun büyük ölçüde bizim dert yandığımız hatalardan arınmış vaziyette :icon_surprised:

Baksanıza Ömer abi'nin sorun olarak gördüğü şeyler düzelmemiş.Ömer abi zaten bizim soran olarak gördüğümüz birçok şeyi sorun olarak görmediğini bir nebze olsun belirtmişti burdan da çıkaracağımız üzere yamadan sonra şikayetçi olmayabiliriz :zuhaha

:D

Yuksek beklenti kotu bir sey.

En kotusunu bekleyip vasat sonuctan memnun olmak ise, bilhassa bu tip egelence konularinda, en guzeli.

Sonucta bu oyunu egelenmek icin oynuyoruz. Beklentiyi yuksek tutup, sonra hayal kirikligi yasamak kimseyi memnun etmez.

RaSenGan
17.Kasım.2013, 00:18
:D

Yuksek beklenti kotu bir sey.

En kotusunu bekleyip vasat sonuctan memnun olmak ise, bilhassa bu tip egelence konularinda, en guzeli.

Sonucta bu oyunu egelenmek icin oynuyoruz. Beklentiyi yuksek tutup, sonra hayal kirikligi yasamak kimseyi memnun etmez.

Bedava bir eğlenceli olsa haklısın Ömer abi ama insanlar bunun için 60-80 TL para ödüyor. Dolayısıyla bu fiyata değecek bir şey bekliyorlar.Bu da çok doğal bir şey :)

kapalicarsi
17.Kasım.2013, 00:30
Daha once de yazdigim gibi. Bu yildiz olayi oyuna eklenirse bu iki ekstra sampiyonlugun yildiz icin saydirilmasini saglariz.

Ama gecmisi 1959'da baslayarak veritabanina girilen bir lig icin 1957 ve 1958'da yasanmis sampiyonluklari eklemek yanlis olur.

Bu nedenle de 1957 ve 1958 yilinda kazanilan basarilar Federasyon Kupasi Sampiyonasi adi altinda ayri bir kupa olarak gosteriliyor oyunda. Zaten o sezonlarda Besiktas Federasyon Kupasini kazandi. Henuz kurulmamis 1. Lig (daha sonraki adi ile Super Lig) kupasini degil.

Bunun farkli bir sekilde yapilmasi mumkun olmadigi icin de uzerinde tartismaya degecek bir mesele de degil.

Bir örnek verebilirmiyim Beşiktaş ta mesela 16 numara olayı Bursaspor la olan husumetten dolayı Édouard Cissé nin 16 numarayı istemesi ve taraftarın karşı çıkması ile başlanmıştır.
Ve oyunda Bursaspor ile ilgili husumet yazmak yerine 16 numara taraftara adanmıştır yazıyor.
şimdi şampiyonluk sayısına fedesrasyon kararıyla sezon sayısından şampiyonluk sayıları 2 fazladır yazmak çok mu zor ?

perpetua
17.Kasım.2013, 00:57
Bir örnek verebilirmiyim Beşiktaş ta mesela 16 numara olayı Bursaspor la olan husumetten dolayı Édouard Cissé nin 16 numarayı istemesi ve taraftarın karşı çıkması ile başlanmıştır.
Ve oyunda Bursaspor ile ilgili husumet yazmak yerine 16 numara taraftara adanmıştır yazıyor.
şimdi şampiyonluk sayısına fedesrasyon kararıyla sezon sayısından şampiyonluk sayıları 2 fazladır yazmak çok mu zor ?

Oyun takimlarin lig sampiyonluk sayisini degil, aldiklari kupalari gosteriyor.

Besiktas lig kurulmadan once 2 tane kupa kazandi. Bu kupalar sonradan Turkiye sampiyonlugu olarak kabul edildi ama Super Lig sampiyonlugu olarak kabul edilmedi. Ve bu kupalar sadece, takimlarin formalarina takacagi yildiz sayisini belirlemek icin kullaniliyor.

Oyunda forma uzerinde yildiz diye bir kavram yok. Olursa, o zaman gerekli duzenlemeleri mutlaka yaptirtiriz.

perpetua
17.Kasım.2013, 01:04
Bedava bir eğlenceli olsa haklısın Ömer abi ama insanlar bunun için 60-80 TL para ödüyor. Dolayısıyla bu fiyata değecek bir şey bekliyorlar.Bu da çok doğal bir şey :)

Bedava olsa da olmasa da.

Maca neden gidiyorum? Egelenmek icin. Bir suru de para veriyorum. Macta tuttugum takim kesin kazanacak diye kendimi sartlandirirsam ve kaybederse odedigim paraya lanet ederim, mutsuz olurum.

Ama maca eglenmek, arkadaslarla beraber olmak, sahada yapilan bir kac guzel hareketi, bir kac akilli hamleyi gormek veya en azindan iyi mucadele gormek icin gidiyorsam, tuttugum takim yenilse de stattan mutsuz cikmam.

Sonucta o parayi takimimin kazandigini gormek icin degil, o statta 2-3 saat gecirip kafami dagitmak icin harcadim. :)

ForCimbom
17.Kasım.2013, 01:17

Maca neden gidiyorum? Egelenmek icin. Bir suru de para veriyorum. Macta tuttugum takim kesin kazanacak diye kendimi sartlandirirsam ve kaybederse odedigim paraya lanet ederim, mutsuz olurum.

Ama maca eglenmek, arkadaslarla beraber olmak, sahada yapilan bir kac guzel hareketi, bir kac akilli hamleyi gormek veya en azindan iyi mucadele gormek icin gidiyorsam, tuttugum takim yenilse de stattan mutsuz cikmam.

Sonucta o parayi takimimin kazandigini gormek icin degil, o statta 2-3 saat gecirip kafami dagitmak icin harcadim. :)

agabey çok kapitalik düşünüyorsun yav :)

doğru söylüyorsun ama ne bileyim genel itibar söylettirdi bana bunu :D

Cengo
17.Kasım.2013, 01:22
Yapay zekanın en büyük hataları bana göre 2 tane.

- Haddinden çok fazla, çok aşırı dribbling yapılması. Bunun sebebi de orta sahaların savunmalara yardım oranlarının attırılması nedeni ile skorların çok düşmemesi için dribbling oranının arttırılması. Her oyuncu Cristiano Ronaldo'ya dönüşüyor resmen.

- Savunmaların yakın yapılmaması, fiziksel mücadele olmaması. Orta sahalar stopere yardım ediyor, stoperler bir ölçüde MC/DMC kullanan taktiklerde biraz kurtarabiliyor ama özellikler beklerde çok büyük problem yaratıyor. Resmen yardıran kanat oyuncularını yakından karşılamıyorlar. Son çizgiye kadar müsaade ettiklerinden rahat orta geliyor, pivot santrafor 6-7 toptan 1-2'sini gol yapsa al sana bug. Kanat oyuncularının ayrıca yakın almaması tamam, belki belki kabul edebilirim bunu zor olsa da ama bunun için hücum oyuncusunun içeriye katetmek zorunda olması adına kanatı kapatacak şekilde pozisyon alması lazım savunmacının. Beklere, gelen rakip kanat oyuncularının son çizgiye indirilmemesi alt yapıda öğretilir. Çünkü kanat oyuncusu son çizgi yerine ortaya katederse stoperlerin kucağına gelmiş olur ve bekin de yardımı, hatta önlibero yardımı ile hiç alan bırakılmaz, top kazanılır, tempo düşer.

Addolorato
17.Kasım.2013, 01:25

FM'den umudu kesin diyorsunuz yani. Burda kimse her maçı kazanalım her vurduğumuz gol olsun demiyor tek istedikleri gerçekçi şeyler olması ki oyunun biz similasyonuz diyerek vaat ettiği şey bu. Sanırım her gittiğiniz maçta tuttuğunuz takımın 4-5 topu direkten dönse sizde sinirlenirsiniz, ya da defans yapmasını beklediğiniz adamın markaj bile yapamaması.

CeNTeR_TR
17.Kasım.2013, 01:25
Esasında en büyük hatalardan biriside kanattan gelip içeriye giren oyuncunun vurduğu topu kaleci alacakken %60 %70 civarında vuruşları kalecinin içeriye alması.

Kaleci bir şekilde topu içeri tokatlıyor gibi oluyor maalesef.

Gncl1905
17.Kasım.2013, 01:26
İyi de biz de eğlenmek için oynuyoruz oyunu, devamlı kazanmak için değil. Bugün bir daha başlayayım dedim ve başladım. Daha ilk hazırlık maçı; sonuç 6-5 miydi 5-4 müydü bir şeydi :) Yine kapadım oyunu. FM 14'de açtığım en az onuncu kariyer ve yine aynı şey. Diğerlerinin bir kısmına yine 6 ay dayanabilmiştim ama bu olmadı :D

CeNTeR_TR
17.Kasım.2013, 01:31
Versiyon 14.1.9 veya 14.9.9 olmadan kimse oyunu rahat oynayamayacak :)

Böyle forumları falan hiç takip etmeden sadece FM oyuncusu olan arkadaşlarım var oyundan falan çok memnunlar öyle ballandıra ballandıra anlatıyorlar ki acaba diyorum forumlar olmasa daha güzel olmazmıydı :zuhaha

The.Crow
17.Kasım.2013, 02:01
Uzun zaman oldu siteye girmeyeli ve yazmayalı ama sanki bu seneki oyunu daha çok beğendim gibi. Tek sorun taktik çok çabuk çözülüyor ya da antreman sistemini iyi kullanmak gerekiyor.

QaaN-07
17.Kasım.2013, 03:30
Bu arada imza ücreti olarak verdiğimiz primler de transfer bütçesinden düşüyor artık, bu çok kötü olmuş.

MoisHaLe
17.Kasım.2013, 13:00
Bursa ile 2. sezonum ve Timsah Arena'ya geçtik. Lakin şöyle bir tuhaflık var geçen sene 20000 kombine satmışken bu sene 20550 kombine sattık. Yeni stad 2 katı kapasite vesaire en az 25-30 bin arası bekliyor insan. Bu neye göre belirleniyor ?

World Hollow o1
17.Kasım.2013, 13:37
Bursa ile 2. sezonum ve Timsah Arena'ya geçtik. Lakin şöyle bir tuhaflık var geçen sene 20000 kombine satmışken bu sene 20550 kombine sattık. Yeni stad 2 katı kapasite vesaire en az 25-30 bin arası bekliyor insan. Bu neye göre belirleniyor ?

Taraftar yine taraftar sonuçta kombine ve maça geleni karıştırmamak gerekiyor.

serwan
17.Kasım.2013, 13:54
Taraftar yine taraftar sonuçta kombine ve maça geleni karıştırmamak gerekiyor.

Ayrıca önceki sezon gösterdiğiniz performans, yaptığınız transferler vs de çok önemli kombine satışında. Yine de 1 sene %30-40 artış olmaz ama.

MoisHaLe
17.Kasım.2013, 14:23
Ayrıca önceki sezon gösterdiğiniz performans, yaptığınız transferler vs de çok önemli kombine satışında. Yine de 1 sene %30-40 artış olmaz ama.

önceki sezon da son derece iyi bir performans sergiledi takım ve önemli transferlerde var. Benim demek istediğim 25 bin kişilik stadda 20 bin kombine satılırken 45 binlik stadda da 20500 satılıyor

CeNTeR_TR
17.Kasım.2013, 14:31
Eğer yanlış bilimiyorsam taraftar sayısı maximum bir sayıyla giriliyor veritabanına.Bununla alakalı bir durum da olabilir.

medievil
17.Kasım.2013, 14:48
çıksa iyi olacak artık şu yama :/

Eogh
17.Kasım.2013, 15:23

Taraftar kombine satışları editöre yüzdeli olarak girilmiyor o yüzden mevcut girilmiş değer üzerine gösterdiğiniz performanslara bağlı olarak çok fazla olmadan artıyor.

gol olur
17.Kasım.2013, 16:58
Oyunda Beşiktaş'ın yeni stadının yapımı tanımlandıktan sonra, sadece Avrupa Kupası maçlarında;

Kulüp bilgileri kısmında stadın adı "İnönü Spor Kompleksi Vodafone Arena" olarak gözüktüğü halde, mesaj kutumuza gelen haberlerde "Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena" olarak gözüküyor.

Ayrıca Beşiktaş'ın fikstürüne baktığımda da evinde oynayacağı Avrupa maçlarında sahası "Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena" olarak gözüküyor.

Bunun sebebi nedir? Lig maçlarını İnönü'de yaparken, Avrupa maçlarına Ali Sami Yen'de çıkmak? Yoksa bu bir hata mı?

Gerçi rezalet maç motorunun yanında bu pek önemli bir sorun değil ama genede belirteyim dedim.

kaiserkaan
17.Kasım.2013, 17:02

patch ile ilgili bu bir tüyo ise şubata kadar eski serilerle devam

CeNTeR_TR
17.Kasım.2013, 18:15
Oyunun gerçekçiliği , Oyunun hatalarının savunma ile kapatılması falan konuşan boşa konuşur artık :)

İki örnek vererek hemen açıklıyorum neden böyle dediğimi.

1.Maç : Gençlerbirliği : 9 Samsunspor : 4

Kırmızı kartı gördükten sonra bilerek 10 kişi devam ettik ve rakibin ne yapacağını merak ettim.Tabi bu durumda savunmayı da gözleme fırsatına sahip oldum.Şimdi mantık olarak bakınca 10 kişi kalan takım oyuncuları kırmızı kart gören oyuncunun yerini doldurmak için çabalar.Nitekim oyunda ki kafa yapısı çok aptalca olduğu için böyle birşey olmadı ve rakip bizim sağımızdan geldi attı geldi attı :) Bu normal tabi yani illaki bir savunması olacaktır diye düşünüyorum.Geleyim 2.maça.Maçın ss sini alamadım bir türlü bu şekilde aktarayım.

http://u1311.hizliresim.com/1h/k/umu00.png (http://bit.ly/c25MCx)

2.Maç : Sivasspor : 7 Samsunspor : 8

Bu maça ise şöyle bir taktik ile çıktık.Kaleye Semih Şentürk'ü koyduk.2 Kalecimizi forvet hattına koyduk.Savunmaya yedek forvetlerimizi falan koyduk.Nitekim maça çıktım.Sivas Semih kaledeyken attı da attı sonra Semih'i forvete çekip kaleye oyunda forvet oynayan 2 kalecimizden birini aldık ve öyle devam ettik.Sonra böyle saçma sapan bir sonuç çıktı karşıya.Taktiğimiz ise 1 kaleci 10 kanat oldu.Orta tarafı bomboş bıraktık :)

http://n1311.hizliresim.com/1h/k/umtss.png (http://bit.ly/c25MCx)

Oyunun savunmasını yapmak veya hataları görmezden gelip demek işin tamamıyle basitine kaçmaktır şu örneklerden sonra :)

himone
17.Kasım.2013, 18:18
Az önce 2. sezonu bitirdim. 2 yıl üst üste şampiyon oldum, ilk yıl biraz zor olsa da 2. yılımda çok rahattım. Avrupa'ya katılmadığım için başarı ile pek sıkıntım olmadı ama oyunda ciddi hatalar olduğu su götürmez bir gerçek. Çıkan komik ve saçma mesajlara hala bir çare bulunamamış. Örneğin ligin bitimine haftalar kala şampiyonluğu garantilememe rağmen zar zor şampiyon oldunuz, korktuğunuz zamanlar oldu mu gibi mesajlar çıkmaya devam ediyor. Oyuncu transferlerinde de garip bir şekilde birçok oyuncu 1 yıldan fazla sözleşme imzalamıyor. Aç gözlü bir manajere denk geldiyseniz vay halinize, adama milyonlar verip satın alıyorsunuz ama sırf manajer 1 yılın üstünde sözleşmeyi kabul etmediği için vazgeçiyorsunuz.

Maç motorundan bahsetmek istemiyorum bile, geçen sene olduğu gibi bu sene de çok kötü bir maç motoru çıktı karşımıza. Yama ile düzeltilir demek isterdim ama biliyorum ki hataları düzeltirken diğer tarafları bozacaklar ve Mart ayına kadar bu şekilde gidecek.

Yine de tüm saçmalıklarına rağmen oyunu oynamaya devam ediyoruz, o kadar para verdik boşa gitmesin. Geçen sene oyunu satın aldıktan sonra 2 sezon oynayıp Mart'a kadar beklemiştim, sonra da en fazla 4-5 sezon oynadım ve bir daha dokunmadım oyuna. Umarım bu oyunda bu şekilde olmaz, böyle giderse artık FM almaktan da vazgeçecez.

kaiserkaan
17.Kasım.2013, 18:22
özellikle oyunun kolaylığı konusuna bende vurgu yapmak istiyorum. Hiç zorlanmadıktan sonra oyunu oynamanın anlamı kalmıyor açıkçası

koraybahce
18.Kasım.2013, 02:38

Oyundaki yenilikleri ben de beğendim. taktik sistemindeki köklü değişiklik de dahil çok beğendim. Ama maç motorundaki bugları ve dinamik hatalardan dolayı skorların halı saha maçı skoruna dönmesi, rakip oyuncular kanattan gelirken bizim beklerimizin "ambulans geliyor, yolu açın" vari bir şekilde önünden çekilmesi falan kabul edilebilir şeyler değil. Bir de transfer sistemindeki rakibin sizin oyuncunuza verdiği değerle, sizin rakipten oyuncu alabilmek için verebildiğiniz değerlerde denge olmaması. Yani maç motorundaki hatalarla transfer sisteminde düzenlemeye gitseler bu olay biter. O dakikadan sonra hala bıdıbıdı eden adamın bilin ki artniyeti vardır.

Aydin
18.Kasım.2013, 05:32
Bazen defans öyle hata yapıyor ki "top defansın arkasına sarksa bile boş ver, yorulma sen depar atma" şeklinde komut vermişim gibi hareket ediyor.

Oyunun kolaylığı konusunda ise şunu söyleyebilirim takım 4 galibiyet üst üste aldı mı moraller fırlıyor ve takım havaya giriyor ama orta halli bir takım aldığınızda bu pek mümkün olan bir şey değil.

thsndrn
18.Kasım.2013, 12:33
Oyunun gerçekçiliği , Oyunun hatalarının savunma ile kapatılması falan konuşan boşa konuşur artık :)

İki örnek vererek hemen açıklıyorum neden böyle dediğimi.

1.Maç : Gençlerbirliği : 9 Samsunspor : 4

Kırmızı kartı gördükten sonra bilerek 10 kişi devam ettik ve rakibin ne yapacağını merak ettim.Tabi bu durumda savunmayı da gözleme fırsatına sahip oldum.Şimdi mantık olarak bakınca 10 kişi kalan takım oyuncuları kırmızı kart gören oyuncunun yerini doldurmak için çabalar.Nitekim oyunda ki kafa yapısı çok aptalca olduğu için böyle birşey olmadı ve rakip bizim sağımızdan geldi attı geldi attı :) Bu normal tabi yani illaki bir savunması olacaktır diye düşünüyorum.Geleyim 2.maça.Maçın ss sini alamadım bir türlü bu şekilde aktarayım.

http://u1311.hizliresim.com/1h/k/umu00.png (http://bit.ly/c25MCx)

2.Maç : Sivasspor : 7 Samsunspor : 8

Bu maça ise şöyle bir taktik ile çıktık.Kaleye Semih Şentürk'ü koyduk.2 Kalecimizi forvet hattına koyduk.Savunmaya yedek forvetlerimizi falan koyduk.Nitekim maça çıktım.Sivas Semih kaledeyken attı da attı sonra Semih'i forvete çekip kaleye oyunda forvet oynayan 2 kalecimizden birini aldık ve öyle devam ettik.Sonra böyle saçma sapan bir sonuç çıktı karşıya.Taktiğimiz ise 1 kaleci 10 kanat oldu.Orta tarafı bomboş bıraktık :)

Oyunun savunmasını yapmak veya hataları görmezden gelip demek işin tamamıyle basitine kaçmaktır şu örneklerden sonra :)

imana gekdim kardeşim..

caner485
18.Kasım.2013, 13:30
@CeNTeR_TR (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=10553)
Maşallah bizim 6-4 lük maç daha iyimiş yav :D

Kuzga
18.Kasım.2013, 14:46
Oyunun kolay olduğuna ben şu an için katılımıyorum açıkcası. Orta ve ya altı bir takım alırsanız galibiyetlerde sevinçten havalara uçacak hale geliyorsunuz ya da ben daha taktik oturtamadım.

fernando1907
18.Kasım.2013, 16:05
maçın başında santra yapan oyuncum topa dokunduğu anda sakatlandı. daha da birşey demiyorum oyun hakkında.

amorti
18.Kasım.2013, 16:20
maçın başında santra yapan oyuncum topa dokunduğu anda sakatlandı. daha da birşey demiyorum oyun hakkında.

Profesyonelligi dusuk oyuncudur, isinmadan santra mi yapilir! :icon_biggrin:

serwan
18.Kasım.2013, 16:21
Profesyonelligi dusuk oyuncudur, isinmadan santra mi yapilir! :icon_biggrin:

aynısı benim bi maçta rakip oyuncuya oldu :D

berkay709
18.Kasım.2013, 17:28
Miles Jacobson ‏@milesSI (https://twitter.com/milesSI) 23 sa (https://twitter.com/milesSI/status/402074765902352385) @iamgarfield90 (https://twitter.com/iamgarfield90) the next data update would be after the January transfer window, so would have everything by then I expect.

Hadi bakalım geçmiş olsun, Ocak transfer dönemin sonuna kadar bekliyoruz update için.

Vieri
18.Kasım.2013, 17:33
bu belirttiği data update için geçerli, bug fixler için arada güncelleme geçebilirler belki

ua_anil
18.Kasım.2013, 18:01
Miles Jacobson ‏@milesSI (https://twitter.com/milesSI) 23 sa (https://twitter.com/milesSI/status/402074765902352385) @iamgarfield90 (https://twitter.com/iamgarfield90) the next data update would be after the January transfer window, so would have everything by then I expect.

Hadi bakalım geçmiş olsun, Ocak transfer dönemin sonuna kadar bekliyoruz update için.
Veritabanı güncellemesinden bahsediyor transfer falan, zaten Ocak transfer dönemi sonunda çıkıyordu o her zaman.

Gncl1905
18.Kasım.2013, 18:02
Maç motoru tamamlanmış diğer konulara geçmişler. Bu hafta içinde çıkarmış büyük ihtimalle.

shogun.
18.Kasım.2013, 18:08
Bugun muhtemelen gelir yeni update yada yarın en geç

rammstein7
18.Kasım.2013, 23:42
Yeni güncelleme ne zaman gelir ?

kaiserkaan
19.Kasım.2013, 00:31
forumdaki serwan arkadaş mani çıkmaz ise bu hafta içi çıkacağını ögrenmiş.. bizde bekliyoruz işallah dediği gibi çıkar artık

CeNTeR_TR
19.Kasım.2013, 00:33
Şu maçımı tekrar gündeme getirmek istedim :)

Kadrolara bakmanızı rica ediyorum , oyunla ilgili mantık aramak çok saçma yahu :icon_lol:

kaiserkaan
19.Kasım.2013, 00:37
hoca sen bu maçı hentbol manager in forumuna falan yazacan .. kopmuş gitmiş bir maç bu neresini tutsan ayrı yamuk işallah patch ilaç olur şu garipliklere

kral_67
19.Kasım.2013, 12:15
maç motorunda hatalar bulunduğunu kabul etmeleri yerinde olmuş en azından.
korner bugı olduğu çok açık, kanat oyuncuların buglı olduğu çok açık
ayrıca dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama orta olarak kullanılan serbest vuruşlarda topluluğun en önünde bulunan ve hücum eden takıma ait oyuncu topa sahip olduğu vakit %95 gol oluyor stoper bile olsa topa direk vurmadan kenara veya ceza sahası dışına doğru çekip vurduğu an gol hiç kimse dokunamıyor bile.

karşı karşıya pozisyonlarda kalecilerde bug var 100 defa kalsan oyuncu messi bile olsa 95 ini kaleci kurtarıyor yada üstten auta gidiyor.

kanat oyuncuları cezasahasına topla girdiğinde mutlaka şut atıyor forvet bomboş pas verse dokunacak sadece ama şut atıyor ve bu tarz posiyonların %99 u kalecide kalıyor.

koraybahce
19.Kasım.2013, 12:23
ayrıca dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama orta olarak kullanılan serbest vuruşlarda topluluğun en önünde bulunan ve hücum eden takıma ait oyuncu topa sahip olduğu vakit %95 gol oluyor stoper bile olsa topa direk vurmadan kenara veya ceza sahası dışına doğru çekip vurduğu an gol hiç kimse dokunamıyor bile.

karşı karşıya pozisyonlarda kalecilerde bug var 100 defa kalsan oyuncu messi bile olsa 95 ini kaleci kurtarıyor yada üstten auta gidiyor.

kanat oyuncuları cezasahasına topla girdiğinde mutlaka şut atıyor forvet bomboş pas verse dokunacak sadece ama şut atıyor ve bu tarz posiyonların %99 u kalecide kalıyor.

Karşı karşıya şutları genelde kaleciler kurtarıyor. buna rağmen maçların skorları hentbol skoru gibi bitiyor. Her maç 20 den aşağı şut çekmiyorum hangi taktikle oynarsam oynayayım. Normal maçların istatistiklerinde böyle bir şey göremeyiz. Her maç 15 ten fazla şut çeken takım varsa söylesin Türkiye Ligi nde.

yakamoz0347
19.Kasım.2013, 16:03
hala çıkmadı mı güncelleme ya:)

amorti
19.Kasım.2013, 17:50

Bunlarin, SIGames forumlarinda ele alindigi ve duzeltilecegine dair aciklama yapildigini gordum, ancak ne kadar mudahale edecekler meraktayim ben de.:u:

Bu bolumun genellemesine ise katilmiyorum zira taktiksel duzenlemeyle ve oyunculara ozel yapilan ayarlarla ben bu durumlarin onune gectim.

Mesela plase yapma ozelligi olan forvetimin sezonun 30. haftasina geldigim dun itibariyle sadece bir kere karsi karsiya kacirdigini gordum. (sadece onemli anlari izliyorum, mac genelinde kaciriyor olabilir. Aslinda cogumuz onemli anlara gore yorum yaptigimiza gore yine de isabetli bir gozlem diye dusunuyorum):icon_biggrin:

Kanat oyuncularim "inside forward - support" pozisyonunda oynamaya musaitler, en azindan o yonde gelistirdim. Ve bu adamlar hemen hemen hic sut cekmiyorlar. Hatta bir tanesi ozellikle yerden super iceriye kesiyor, ki nerdeyse %90i gol ile sonuclaniyor bu kestigi toplari tamamladiklari icin.

Kisaca usenmeyip tum oyunculara birebir rol vermek ve bu rollerin de takim butunlugu icinde duzenlenmesi bircok taktiksel sikintiyi cozuyor. (atak mantalitede 4-5 defansif rollu oyuncu koymak, orta sahanin biri defansif-support iken digeri top dagitan atak mentaliteli adam oynatmak vs...)

ersal
19.Kasım.2013, 21:27
arkadaslar bir sorum olacak FM 14 te şampiyonlar ligi şampiyonu oldum ve takımda bazı oyuncular benimle şampiyonlar liginde başarısız oldugum konusunda benimle görüşme yaptılar..bu sorunu tek yasayan ben miyim?yoksa çevirme hatası mı?

koraybahce
19.Kasım.2013, 21:29
Kisaca usenmeyip tum oyunculara birebir rol vermek ve bu rollerin de takim butunlugu icinde duzenlenmesi bircok taktiksel sikintiyi cozuyor. (atak mantalitede 4-5 defansif rollu oyuncu koymak, orta sahanin biri defansif-support iken digeri top dagitan atak mentaliteli adam oynatmak vs...)

Hacım bu tür taktiksel düzenlemeler yapmayanlar fm oynamasın zaten de ben talimatlarda topa dal ve agresif savunma adına tüm seçenekleri seçmişken hala beklerimin rakip kanatlara eskortluk etmesini anlamıyorum. Bunun adı hatadır bug dır. Biz taktiksel düzenlemelerimizi rakibimize önlem almak için değil de oyunun hatalarınnı kapatmak adına yapacaksak bırakalım fm yi. Yanlış mıyım?

marlo41
19.Kasım.2013, 23:18
Bugün de çıkmadı yama... :(

amorti
20.Kasım.2013, 01:35
Hacım bu tür taktiksel düzenlemeler yapmayanlar fm oynamasın zaten de ben talimatlarda topa dal ve agresif savunma adına tüm seçenekleri seçmişken hala beklerimin rakip kanatlara eskortluk etmesini anlamıyorum. Bunun adı hatadır bug dır. Biz taktiksel düzenlemelerimizi rakibimize önlem almak için değil de oyunun hatalarınnı kapatmak adına yapacaksak bırakalım fm yi. Yanlış mıyım?

Yahu orasi oyle tabi, katiliyorum. (w)

Ama dediginiz gibi su an buglara karsi onlem almaktayiz maalesef.

Acikcasi ben agresif savunmayi kaldirdim; topa dalmiyorum, atak mentalitede defansi geriye cekip hizli tempoyla direkt pas yapiyorum. En azindan defansif butunluk olustu bu sekilde.

Ha; defans top uzaklastirma adina yine rakibin onune top birakmiyor mu? Birakiyor... Ama nispeten daha az. :icon_biggrin:

thsndrn
20.Kasım.2013, 02:29
Biraz once sabrinin kullandigi tac dogrudan gol oldu kaleci kitlendi kaldi .d

Cengo
20.Kasım.2013, 05:12
Biraz once sabrinin kullandigi tac dogrudan gol oldu kaleci kitlendi kaldi .d

Taçtan gol olmaz. Sayıldı mı?

kumbara
20.Kasım.2013, 05:42

13'te bende atmıştım bi iki kez, fakat bu oyunda daha başıma gelmedi. Yani geçen sene sayılıyordu.

koraybahce
20.Kasım.2013, 13:09
13'te bende atmıştım bi iki kez, fakat bu oyunda daha başıma gelmedi. Yani geçen sene sayılıyordu.

Saylanmaz :D

thsndrn
20.Kasım.2013, 13:09

sayıldı.. sanırım kaleciyede çarptı top ama çok tuhaf hareketler yaptı kaleci

koraybahce
20.Kasım.2013, 13:10
Beyler benim mantığım yama geç çıksın da düzgün çıksından yana. Ama hem geç çıkartılıp hem de aynı hatalar devam ederse burdan SI yönetim binasına yürüyüş başlatırız herhalde :D

Esssteban
20.Kasım.2013, 19:19
Oyunu betadayken biraz denemiştim ancak sonra pek vaktim olmadı 2 gündür oynuyorum. Bana göre kesinlikle olmamış :icon_neutral:

Ne zaman gol atarsam atayım en geç 10 dakika sonra golü yiyorum. 2-0 ve 3-0 dan çok maç çevirdi rakipler. Bir türlü gol yememi engelleyemiyorum...

Ve maçların hepsinde istatistik açısından ben öndeyim. Birinde ikisinde değil 14'te oynadığım bütün maçlarda.

Yeni güncellemeye kadar oynamayacağım. Ne zaman geleceğini bilen söylerse çok sevinirim.

aaa111
20.Kasım.2013, 22:34
sizin maçlar basket maçı gibi geçiyor bende valla gol olmuyor 0-0 2-1 1-1 başka gol yok maçlarda

marlo41
20.Kasım.2013, 23:55
Yama ne zaman gelir bir fikri olan var mıdır acaba ?

Ronaldinho 10
21.Kasım.2013, 01:53
Sacmalik..

http://p1311.hizliresim.com/1h/n/ur6mp.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://o1311.hizliresim.com/1h/n/ur6mg.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://o1311.hizliresim.com/1h/n/ur6n8.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://k1311.hizliresim.com/1h/n/ur6np.png (http://bit.ly/c25MCx)

rammstein7
21.Kasım.2013, 02:31
Bu oyunda da Turk takımlar abuk sabuk transferler yapıyor. Galatasaray çok az kadrosu oluyor yıllar ilerledikce ve çok kotu oyuncular alıyor. Drogba Sneijder gelmişs Fm'nınn yapay zekası abuk sabuk transfer yaptırıyor. Benim oyunda Mancını Bilbao gidiyor yerıne Mustafa Reşit Akçay

koraybahce
21.Kasım.2013, 03:33
Yama ne zaman gelir bir fikri olan var mıdır acaba ?

Yama cuma günü çıkar bence.

mustinho03
21.Kasım.2013, 10:57
Düzgün bir yama cikarsinlarda beklemeye razi bu millet eger yine abuk sabuk bir patch cikaracaklarsa hic cikarmasinlar daha iyi

serwan
21.Kasım.2013, 11:27
Düzgün bir yama cikarsinlarda beklemeye razi bu millet eger yine abuk sabuk bir patch cikaracaklarsa hic cikarmasinlar daha iyi

ben çok rahatım bu konuda..
nasıl olsa şu ankinden daha kötü olamaz :D
zaten stratejileri de bu bence.. ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar :)

caner485
21.Kasım.2013, 15:38
En azından şu savunma anlayışını düzeltseler kafi :)

World Hollow o1
21.Kasım.2013, 16:44
Bu yamalarla oyunları kayıtlı şekilde devam ettirebiliyormuyduk?

World Hollow o1
21.Kasım.2013, 17:05
http://img713.imageshack.us/img713/2992/scxi.png
Bu nedir ya birisi desin bu nedir ?

Kuzga
21.Kasım.2013, 18:31

Departmanlar arası halısaha turnuvası falan sanırım :uzgun:

Sadixx
21.Kasım.2013, 19:42
Lyon maçında yediğim golü bilseniz sinirden ağlarsınız. Sinirden sildim oyunu keşke ss veya video alsaydım. Neyse anlatayım aut kullandı benim kaleci defans ortasına pası verdi defansım aldı topu. defans topu şöyle bir dolaştırdı topu sonra kaleci neden olduğunu anlamadığım bir şekilde korner direğinin oraya koştu sonra bizim defansta kaleciye pas attı kaleciye değil yanlız kaleye doğru sonra benim neden orada bulunduğunu anlamadığım kaleci korner direğinin orada topa doğru zıplamaya kalkıştı hatta zıpladı ama topla kaleci arasında doğal olarak en az 30 cm filan var tabi gol oldu bende ağladım :)

koraybahce
21.Kasım.2013, 20:52

gebze maçı 1-0 bitmiş. nasıl beceriksiz takımlarmış bunlar ya, halısaha maçında toplam 1 gol atmışlar.

serwan
21.Kasım.2013, 21:38
yeni update ile ilgili şöyle bir açıklama var...
bu hafta çıkabileceği söylenmişti. ama bazen son anda bir sorun çıkıyor ve onunla uğraşmak zorunda kalıyoruz. bu defa da böyle bir durum yaşandı. kesin olarak söyleyebileceğim tek şey bugün çıkmayacağı...

marlo41
21.Kasım.2013, 23:02
Oyun o kadar hatalı ki patch bile çıkarması zor demek ki.

Barb92
22.Kasım.2013, 02:50
Güncelleme gelene kadar oynamama kararı aldım. FM 12'yi 2 ay oynayıp bir daha oynamamak üzere kapatmıştım. Aynısı olsun istemiyorum. Peşin peşin bekliyorum. Patch'ten umudum büyük :D

koraybahce
22.Kasım.2013, 03:42
yeni update ile ilgili şöyle bir açıklama var...
bu hafta çıkabileceği söylenmişti. ama bazen son anda bir sorun çıkıyor ve onunla uğraşmak zorunda kalıyoruz. bu defa da böyle bir durum yaşandı. kesin olarak söyleyebileceğim tek şey bugün çıkmayacağı...

SI dükkanı kapatıp kaçacak gibi duruyor :D

Aksakal42
22.Kasım.2013, 15:54
Yorumlara baktıkça hevesim kaçsada bugün FM14'ü aldım :) Sizce yeni güncelleme gelene kadar oyunu kurmamam mantıklı mıdır ?

Ronaldinho 10
22.Kasım.2013, 16:00
Yorumlara baktıkça hevesim kaçsada bugün FM14'ü aldım :) Sizce yeni güncelleme gelene kadar oyunu kurmamam mantıklı mıdır ?

Oyunu denemek icin bir kariyer ac derim :)

BaGa TaRKaN
22.Kasım.2013, 16:02
Demo'da Oynayabiirsin :D

Aksakal42
22.Kasım.2013, 16:05
Oyunu denemek icin bir kariyer ac derim :h:

Bende öyle düşünüyorum fakat oyundan soğurum diye korkmaya başladım açıkcası yorumları görünce.Sanırım bikaç saate başlarım dayanamayıp :D

Demo'da Oynayabiirsin :D

Oda bir seçenek tabi :D

Goofy
22.Kasım.2013, 16:06
Bence update bekle, boşa kendini strese sokma :)

Aksakal42
22.Kasım.2013, 16:13
Bence update bekle, boşa kendini strese sokma :)

Elimde kutulu oyun olunca beklemek çok can sıkıcı geliyor,yorumlara bakıncada strese girme konusunda haklısın.Akışına bıraktım bakalım ne yaparım :D

Goofy
22.Kasım.2013, 16:17
Yine de bi gir oyna, en azından gelecek update kötü bile olsa bu oyunu gördükten sonra şikayet etmezsin :) Ne kadar düzeltirlerse kârdır mantığı ile bakıyoruz. Daha fazla saçmalayamazlar sanırım :)

Aksakal42
22.Kasım.2013, 16:20
Yine de bi gir oyna, en azından gelecek update kötü bile olsa bu oyunu gördükten sonra şikayet etmezsin :) Ne kadar düzeltirlerse kârdır mantığı ile bakıyoruz. Daha fazla saçmalayamazlar sanırım :)

Aza tamah etmeyen çoğu bulamaz mantığı :D Haklısın sanırım,fiyasko yaşamaktansa oyuna başlayıp aşina olmayı güncellemeyle birliktede tamah etmeyi öğrenmiş olurum çok mantıklı :)

martymcfly
22.Kasım.2013, 16:21
Patch beklemek çok mantıksız, hiç almadığınız takımları seçip oynayın o zamana kadar.

nessus
22.Kasım.2013, 17:05
Patch beklemek çok mantıksız, hiç almadığınız takımları seçip oynayın o zamana kadar.

Evet Meydan okumalarla vakit geçirilebilinir değişik takımlarla. Yeni şeyler var. False Nine gibi yeni pozisyonlar var. Eskiden ayar da yapsan o şekil oynamıyordu adam.

Ayrıca oyun bütünüyle çöp değil. Şikayetler genelde topa kay diyorum kaymıyor gibi şeyler. Ben bunu daha çok 3d problemi olarak görüyorum. Mesela adamlarım kaç kere topa kayarak gol çıkardı. Oyun mecburen gol gösterek o pozisyonda da golü 3D'de müdahale yapmamış gibi gösteriyor. Bana şikayetlerin %60'ı 3D gösterim kaynaklı gibi geliyor.

Karşı karşıya o gol kaçar mı denilen şeyler mesela. Adamlar 3d teknolojisi bu kadar. Yanılıyor olabilirm ama maç motoru enstantaneyi bizim 3D 'de gördüğümüz gibi görmüyor büyük olasılıkla. Bu konuda özellikle Perpetua'nın yorumunu çok merak ediyorum.

Ha bununla birlikte fazla sayıda direkten dönen toplar, karşı karşıya fazlaca kaçması, duran toplar, gol attıktan hemen sonra frikik golü yemek (benim basıma bu geldi) gibi şeyler yaşadım.

ua_anil
22.Kasım.2013, 17:10
Karşı karşıya o gol kaçar mı denilen şeyler mesela. Adamlar 3d teknolojisi bu kadar. Yanılıyor olabilirm ama maç motoru enstantaneyi bizim 3D 'de gördüğümüz gibi görmüyor büyük olasılıkla. Bu konuda özellikle Perpetua'nın yorumunu çok merak ediyorum.
Ben de kesinlikle böyle olduğunu düşünüyorum.

QaaN-07
22.Kasım.2013, 17:15
Evet Meydan okumalarla vakit geçirilebilinir değişik takımlarla. Yeni şeyler var. False Nine gibi yeni pozisyonlar var. Eskiden ayar da yapsan o şekil oynamıyordu adam.

Ayrıca oyun bütünüyle çöp değil. Şikayetler genelde topa kay diyorum kaymıyor gibi şeyler. Ben bunu daha çok 3d problemi olarak görüyorum. Mesela adamlarım kaç kere topa kayarak gol çıkardı. Oyun mecburen gol gösterek o pozisyonda da golü 3D'de müdahale yapmamış gibi gösteriyor. Bana şikayetlerin %60'ı 3D gösterim kaynaklı gibi geliyor.

Ha bununla birlikte fazla sayıda direkten dönen toplar, karşı karşıya fazlaca kaçması, duran toplar, gol attıktan hemen sonra frikik golü yemek (benim basıma bu geldi) gibi şeyler yaşadım.

Sonuç olarak bu bahsettiklerinizin hepsi bug ve düzeltilmesi gerekiyor.

serwan
22.Kasım.2013, 20:22
update bu hafta da yalan olmuş...

shogun.
22.Kasım.2013, 20:39
Paul mac motorundan sorumlu beklentiyi düsürmek icin konustu ,muhtamelen çıkıcak bu hafta

Goofy
22.Kasım.2013, 20:45
Zaten hafta sonu geldi, uzun süredir uğraşıyorlar umarım işe yarar bir şeyler ortaya koyabilirler (bu kadar uğraştıklarına göre onlarda ne kadar vasat bir oyun piyasaya çıkardıklarının farkındalar). 1 hafta daha bekleyelim ama adam gibi bir güncelleme yayınlasınlar, oynadığımız oyundan bir şeyler anlayalım.

yakamoz0347
22.Kasım.2013, 23:33
beyler ben yöntemi buldum 2d oynuyorum göz görmeyince gönül katlanıyor

Gncl1905
22.Kasım.2013, 23:46
update bu hafta da yalan olmuş...

Bu gidişle 2015'e yetişecek :D

@yakamoz0347

Ben 2D oynuyorum zaten. Bir şey değişmiyor. Ben de spikere mi dönsem derdim de öyle de oynayamam.

kapalicarsi
23.Kasım.2013, 03:18
2, sezon ortasında var persie Beşiktaş ta kıyamet yakın :)

QaaN-07
25.Kasım.2013, 14:23
Haber yok mu update'le ilgili ?

Esssteban
25.Kasım.2013, 14:56
2, sezon ortasında var persie Beşiktaş ta kıyamet yakın :)

Kaça aldı onu yazarmısın :)

sebbulba
25.Kasım.2013, 16:29
Haber yok mu update'le ilgili ?

var, her sorduğumda coming soon diyorlar twitterda, yaklaşık 3 haftadır hala bekliyoruz. 30 yaşındayım ve 99'dan beri oynarım ve heralde 50 yaşıma da gelsem bu oyunu oynayacağım. ama sanırım artık para verip almayacağım çünkü şuanki durum tamamen bir tüketici mağduriyeti ve tepkimi bu şekilde göstermek zorunda bırakılıyorum. Özel sektörde çalışan biri olarak elimdeki işi 1 gün geciktirsem bütün herkes tepeme çöker ama bakıyorum da millet rahat. Miles hergün ordayım burdayım diye twitterdan mesajlar atıyor geziyor biz de burda update bekliyoruz ki doğru düzgün oynayalım.

eski günleri, cm serilerini özlememek elde değil, yazık ediyorlar bu kült oyuna...

nessus
25.Kasım.2013, 16:37
var, her sorduğumda coming soon diyorlar twitterda, yaklaşık 3 haftadır hala bekliyoruz. 30 yaşındayım ve 99'dan beri oynarım ve heralde 50 yaşıma da gelsem bu oyunu oynayacağım. ama sanırım artık para verip almayacağım çünkü şuanki durum tamamen bir tüketici mağduriyeti ve tepkimi bu şekilde göstermek zorunda bırakılıyorum. Özel sektörde çalışan biri olarak elimdeki işi 1 gün geciktirsem bütün herkes tepeme çöker ama bakıyorum da millet rahat. Miles hergün ordayım burdayım diye twitterdan mesajlar atıyor geziyor biz de burda update bekliyoruz ki doğru düzgün oynayalım.

eski günleri, cm serilerini özlememek elde değil, yazık ediyorlar bu kült oyuna...

Vallahi çıksa da tam bir kariyer yapsam diye sürekli buraya bakıyorum :) Gerçi gelene gidene farkı bastıgım için bu patch de keyfim yerinde ama yine de patch i beklemekte yarar var diye bekliyoruz.

sui generis
25.Kasım.2013, 17:42
Yalnız ben update gelse bile fark etmem heralde. Oyunu pek oynayamıyorum. Bunun sebebi, vaktim olmaması. Bariz bir hata olmadıkça sıkıntı pek yok benim için :)

Esssteban
25.Kasım.2013, 21:34
Şu an oyunun çıkmasını bekler gibi güncellemeyi bekliyorum.

Gncl1905
25.Kasım.2013, 21:36
Hala mı çıkmadı be :(

kapalicarsi
26.Kasım.2013, 02:07
Kaça aldı onu yazarmısın :)

Para yoktu 1,5 senelik kiraladım :icon_lol:

kapalicarsi
26.Kasım.2013, 02:08
güncelleme çıkcak diye öylesine yaptığım kariyerden oyuna doydum nerdeyse hala güncelleme gelecek

kornification
26.Kasım.2013, 17:41
"Nothing has changed. We ran into some unexpected issues that have delayed us and its an ongoing, frustrating process. No date set as a result."

2000'den beri Cm/Fm serisi oynuyorum hiç bu kadar sinirlenmemiştim herhalde.

Her sene orijinal alırım ama sanırım bu son oldu.

Resmen dalga geçiyorlar, bu kadar rezillik çektirilmez zevk yaşamak için o kadar parayı veren insanlara...

Esssteban
26.Kasım.2013, 18:20
"Nothing has changed. We ran into some unexpected issues that have delayed us and its an ongoing, frustrating process. No date set as a result."

2000'den beri Cm/Fm serisi oynuyorum hiç bu kadar sinirlenmemiştim herhalde.

Her sene orijinal alırım ama sanırım bu son oldu.

Resmen dalga geçiyorlar, bu kadar rezillik çektirilmez zevk yaşamak için o kadar parayı veren insanlara...

"Devam eden sorunlarla karşılaştık. Tarih belli değil" mi demek istiyor ?

amorti
26.Kasım.2013, 18:35
"Devam eden sorunlarla karşılaştık. Tarih belli değil" mi demek istiyor ?

Evet, beklenmeyen seylerle karsilasmislar.

Bu sene ilk defa cikardiklari bir oyun oldugu icin normaldir, tecrubesizler, yazik...

koraybahce
27.Kasım.2013, 13:08
SI ın forumlarına baktım da 3D Engine Bugs sayfasına hiç bir Allah ın kulu bir şey yazmamış. Demek ki bir tek biz Türkler şikayetçiyizv oyundan. Böyle olunca da adamlar yaya yaya çalışıyorlar bence yeni güncelleme ile ilgili

perpetua
27.Kasım.2013, 14:05
SI ın forumlarına baktım da 3D Engine Bugs sayfasına hiç bir Allah ın kulu bir şey yazmamış. Demek ki bir tek biz Türkler şikayetçiyizv oyundan. Böyle olunca da adamlar yaya yaya çalışıyorlar bence yeni güncelleme ile ilgili

Yanlis yere bakmis olmayasin?

http://community.sigames.com/forumdisplay.php/365-Match-Engine-3D-and-Team-Talks

297 tane konu var.

blackman2004
27.Kasım.2013, 17:09
Steam oyun içi aktifleştirme - Tecrübeli Arkadaşlar
Arkadaşlar Merhaba

Dün Steam Store de abone olduktan sonra indirdiğim 2 adt taktik var ve ben bunları eğer yanlışım olmasın oyun açıldıktan sonra indirmeler bolumunden aktif ettikten sonra ancak oyuna yansıtabiliyorum doğru mudur.Fakat Oyun açıldıktan Sonra aktif etmek için saatlerce steam storenin açılmasını bekliyorum biryerde duymuştum "eğer logo,skin,kit pack varsa ekstra dan indirip yüklediğin kasar o zaman " der arkadaşın kendisi bunun onune geçmenin başka yolu yokmudur.Ciddi anlamda saatlerce bekliyorum.

Tşkler .

himone
27.Kasım.2013, 18:05

http://community.sigames.com/forumdisplay.php/365-Match-Engine-3D-and-Team-Talks

297 tane konu var.

Verdiğin linke şimdi tıkladım ve bende de konu çıkmadı :D.

Belki üye olmadığımız için bakamıyoruzdur, arkadaşta da aynı sebepten görülmüyordur.

http://u1311.hizliresim.com/1h/v/uxus4.png (http://bit.ly/c25MCx)

Goofy
27.Kasım.2013, 18:12
Verdiğin linke şimdi tıkladım ve bende de konu çıkmadı :D.

Belki üye olmadığımız için bakamıyoruzdur, arkadaşta da aynı sebepten görülmüyordur.

http://u1311.hizliresim.com/1h/v/uxus4.png (http://bit.ly/c25MCx)

Sanırım üye olmadığınız için konuları göremiyorsunuz.

http://t1311.hizliresim.com/1h/v/uxuy7.png (http://bit.ly/c25MCx)

koraybahce
27.Kasım.2013, 18:13
Tamam anlaşıldı üye olalım o halde :)

QaaN-07
27.Kasım.2013, 20:21
38 MB'lık bir güncelleme geldi oyuna,bilgisi olan ?

Gncl1905
27.Kasım.2013, 20:27
Geldi sonunda güncelleme;

http://community.sigames.com/showthread.php/375791

serkankeyvan
27.Kasım.2013, 20:45
- Reduced instances of keeper handballs outside area

Şu madde için bekledim o kadar. Hele şükür fixlemişler. FM çıkış tarihi 27 Kasım 2013'tür bana göre.

emmre
27.Kasım.2013, 20:47
Ne gibi yenilikler içeriyor bu update kayıtlı oyunlardada geçerlimi?

Nocna Mora
27.Kasım.2013, 20:51
STABILITY & PERFORMANCE
- Fixed rare crash/freeze during processing
- Fixed rare crash when using edited data
- Fixed rare crash in backroom advice
- Fixed rare freeze when processing

COMPETITIONS
- Prevented teams from entering both Champion & EURO Cups
- Allowed overage players to feature in Swedish Reserve league* (You will need to start a new save for this fix to be in your game)

CONFIDENCE
- Fixed user being sacked for not dropping a player they already sold

PROGRESSION
- Adjusted Free Kick attribute progression

TRANSFERS & CONTRACTS
- Lower league players now more willing to negotiate contract renewals

EDITOR
- Prevented IGE use in network game
- Fixed free agents being unable to transfer in IGE
- User can now activate Italian Serie D

MATCH ENGINE v1433
- Some important improvements to the engagement of the ball player with reduced slide tackle count
- Fixed under hit near post corners that caused too many easy chances
- Fixed the worst examples of wild off target shots and passes
- Reduced long shots
- Fixed bug causing some deflections/blocks to be potentially missed
- Reduced directional change on regular player collision avoidance
- Fixed metrification bug causing full back to run to centre of pitch when overlapping
- Fixed bug where keeper storms out too fast when narrowing angle and risks overshooting target point
- Increased fouls at lower levels
- Pushed d-lines ups a bit when ball not in attacking third
- Fixed some headers being directed higher than intended
- Fixed keepers not reaching some obvious balls above their head
- Fixed some instances of players not closing down ball player including at short corner
- Fixed some instances of players not making no-brainer tackle attempt
- Tweaked default cross aim point slightly
- Some further tweaks to kick/header inaccuracy
- Improved player blocking of shots and crosses
- Fixed some minor bugs in ball deflection code
- Some general improvements to engagement of ball player
- Reduced instances of tackles leading to corners
- Some more tackles made in danger situations
- Improved detection of Clear Cut Chances when player behind defence
- Slightly more opportunistic shots taken especially when chasing a goal
- Small tweaks to some shot velocities
- Minor tweak to pass AI reducing any risky short ones under no pressure
- Full backs come a bit deeper to offer keeper pass in 4 man defences when long kicks not instructed
- Reduced instances of keeper handballs outside area
- Fixed red cards being displayed for these handballs outside area
- Stopped players running through nets
- Fix for some issues with high d-lines not positioning correctly
- Fix for some issues with clearing header direction
- Reduced instances of clearance kicks in unrealistic areas
- Fix for keepers not saving some shots dipping and hitting woodwork
- Fix for players not leaving obvious ball for keeper
- Made keepers make use of their area better after catching ball
- Reduced some long shots in deeper central areas
- Fixed some examples of Clear Cut and Half Chances being missed
- Tuned player match ratings

Nocna Mora
27.Kasım.2013, 20:54
Baya iyi bir güncelleme olmuş anlaşılan. Maç motoru baya düzeltilmiş.

himone
Düzeltmelerin yarısı kalecilerle alakalı :).

Bakalım bu kadar şeyi düzeltirken neleri bozdular.

QaaN-07
http://i40.tinypic.com/m8o2a9.png

14.1.4 güncellemesiyle ilk maçım,benim taktik ya da takım mı çok iyi yoksa bu sefer de gaza gelip şutları fazla mı iyi yapmışlar bilemedim :D

Ayberk Tuncer
27.Kasım.2013, 20:56
Ahanda gir çık yapıyorum hemen :D Gelmieeeeeş :D

himone
27.Kasım.2013, 20:58
http://i40.tinypic.com/m8o2a9.png

14.1.4 güncellemesiyle ilk maçım,benim taktik ya da takım mı çok iyi yoksa bu sefer de gaza gelip şutları fazla mı iyi yapmışlar bilemedim :D

O nasıl kadro öyle, hemen SI forumlarına yazıyorum bug diye.

QaaN-07
27.Kasım.2013, 21:00
O nasıl kadro öyle, hemen SI forumlarına yazıyorum bug diye.

4.sezon,3 senedir Serie A'yı alıyorum normaldir.Update öncesi takım bocalıyordu aslında anlayamadığım bir şekilde.

sebbulba
27.Kasım.2013, 21:01
kayıtlı oyunu etkiliyor değil mi?

wolfson
27.Kasım.2013, 21:04
Ohh be sonunda. Lütfen Madrid maçından gelene kadar yazın değişmiş mi yamayla bi şeyler :) Ne olursa olsun oynayacağım gerçi!

Aydin
27.Kasım.2013, 21:11
kayıtlı oyunu etkiliyor değil mi?

etkilemiyor.

mortalknight
27.Kasım.2013, 21:12
etkilemiyor.

maç motorundaki geliştirmelerin hepsi kayıtlı oyunada etki ediyor olması lazım ??

Papi44
27.Kasım.2013, 21:17
maç motorundaki geliştirmelerin hepsi kayıtlı oyunada etki ediyor olması lazım ??

Sanırım yanlış yazdı veya yanlış anladı.

QaaN-07
27.Kasım.2013, 21:21
9-5 biten maç gördüm az önce.

E.Cartman
Şu Steam'i serbest bırakın bakıyım :zuhaha

https://pbs.twimg.com/media/BaGBgyzCMAEBoeq.png:large

Bu nasıl hata ya :n::n:

di canio
Veritabanı düzenlemeleri hariç tüm değişiklikler kayıtlı oyununuzda etkili olur.

Aydin
27.Kasım.2013, 21:34

"etkilemiyor" yazmamdan kastım, kayıtlı oyunda herhangi bir sıkıntı çıkmaması ve aynı şekilde oynanabilmesi idi.

eski cm'ciler bilir, yeni update geldiğinde yeni kayıtlı oyun açmak gerekiyordu. o kafayla düşünerek "etkilemiyor" yazdım :)

peker_553
27.Kasım.2013, 21:47
arkadaşalr yeni güncellemelerin tam türkçesini yazabilecek birileri var mı ?

Esssteban
27.Kasım.2013, 21:56
Ohh bee geldi sonunda.

Şu maç motoru değişiklikleri kayıtlı oyunda geçerli oluyor değil mi ?

peker_553
27.Kasım.2013, 22:01
arkadaşlar oyuna girince 14.0.0 yazıyor sürüm bölümünnde sağ allta 14.1.4 yazıyor ama sürüm kısmnda yeni oyun açarken 14.0.0 yazıyor yardımcı olurmusunz ?

MoisHaLe
27.Kasım.2013, 22:01
Hadi gözümüz aydın..

Ayberk Tuncer
27.Kasım.2013, 22:02
arkadaşlar oyuna girince 14.0.0 yazıyor sürüm bölümünnde sağ allta 14.1.4 yazıyor ama sürüm kısmnda yeni oyun açarken 14.0.0 yazıyor yardımcı olurmusunz ?

O veritabanı sürümü. Veritabanında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

peker_553
27.Kasım.2013, 22:03
O veritabanı sürümü. Veritabanında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

teşekkür ederim yani oyunum güncel şu an dimi sıkıntı yok.veri tabanı dediğin ne oluyor

GeNç KaRTaL
27.Kasım.2013, 22:08
Ohh bee geldi sonunda.

Şu maç motoru değişiklikleri kayıtlı oyunda geçerli oluyor değil mi ?

Evet,geçerli oluyor.

teşekkür ederim yani oyunum güncel şu an dimi sıkıntı yok.veri tabanı dediğin ne oluyor

Evet,sıkıntı yok.Veri tabanı,oyunda yer alan kişilerin (oyuncu,menajer,koç vs.) turnuvaların,kulüplerin vs. bilgi ve özelliklerini içeren kısım.Mesela şubat ayında yayınlanan devre arası transferlerin aktarıldığı güncelleme,veri tabanında değişiklikler içerir.

serwan
27.Kasım.2013, 22:08
Direkten dönen toplar, kanat ve beklerin aptalca hareketleri, duran toplar ve kısa düşen kısa paslar düzelmiş mi? :)

peker_553
27.Kasım.2013, 22:13
herşey düzelmiş süper olmuşş bu güncelleme artık gerçek fm keyfi başlasın :)

fmhastasi
27.Kasım.2013, 22:18
hemen deniyelim

fmhastasi
27.Kasım.2013, 22:23
Düzeltmelerin yarısı kalecilerle alakalı :).

Bakalım bu kadar şeyi düzeltirken neleri bozdular.
bakalım fenerbahcede volkan nasıl? kayıtlı oyunumda her topu iceri alıyordu kalecilerle ilgili düzenlemeler gercekten sevindim

Papi44
27.Kasım.2013, 22:24
5 maç yaptım,gözüme çarpanlar ;

kanatların açtıgı her orta gitmiyor bekler engelliyor ve saçma sapan hareketler yapmıyor kanatlar,penaltılar yine aynı hatta daha fazla olmuş,direkten dönen toplar tamamen azalmış 5 maçta bir top direkten döndü oda rakip takımın normal bir ataktı,top kayıpları çoğalmış her takım barcelona gibi pas yapmıyor,kontraya çıkarken saçma sapan paslar atılmıyor hızlı bir şekilde çıkılıyor,kalecilerin yaptıgı saçmalıklar düzeltilmiş,yüksek toplarda kafa vuruşundan gol atma oranı azaltılmış nerdeyse her maç kafa golü atan adamım gol orucuna girdi,maçlarda inanılmaz derecede şutlar olmuyor takım kalitesine göre bu değişiyor, 20 şut atıp maçı yenilmek veya 1-0 kazanmak gibi saçmalıklar giderilmiş. Kırmızı kartlar çoğalmış gibi geldi sanki. Oynanan diğer maçlarda 5-4 6-5 7-2 4-3 gibi skorlar artık yok gerçekçi skorlar gördüm.

bunlar şimdilik gördüklerim.

BaGa TaRKaN
27.Kasım.2013, 22:26
Gözüme İlginç Bir Detay Takıldı İtalya Alt Liglerine Bir Kademe Daha Eklenmiş Serie D Ligi Farklı Bir Heyecan Yaşamak İsteyenlere Cazip Gelebilir :)

İngiltere, İsveç ve İtalya Oyunda Şuan Alt Ligleri Fazla Olan Ligler

egebartu
27.Kasım.2013, 22:26
buraya toplanmışız

Dennis Bergkamp
27.Kasım.2013, 22:28
Benim daha ilk maçımda kaleci topla ceza sahası dışına çıktı :D

nessus
27.Kasım.2013, 22:29
Defansın arkasına sarkmalar artmış. Yapay zeka sık kullanıyor. Derin defans oynayanlar için iyi haber olabilir.

QaaN-07
27.Kasım.2013, 22:31
Defans oyuncuları hepten sapıttı bende.

fmhastasi
27.Kasım.2013, 22:32
hemen denedim bir hazırlık macı yaptım sımdı ıse normal karıyer yapıcam fenerbahce ıle.önce sunu dıyım yapay zeka muthis gereksiz sutlar yok maclar basbasa gecıyor sut fazla yok fakat tek sevmedıgım kanattan atılıyor bızım attıgımız goller onun dısında rakıp kanattan atak yapmasını da gıdermısler

mortalknight
27.Kasım.2013, 22:40
İlk maçta kalecim kale vurusundan gol attı :D
Umarım sadece denk gelmiş bişeydir :D

Ayberk Tuncer
27.Kasım.2013, 22:59
Öncelikle belirteyim, artık bekler kanatlara çok daha fazla müdahale ediyorlar. Dolayısıyla eskiden kanatları yardır yardır kullanan oyuncular şimdi koşamıyorlar fazlaca.

Dennis Bergkamp
27.Kasım.2013, 23:02
Sanki hiç güncelleme gelmemiş gibi oynuyorum şu an.2 maçta toplam 2 tane korner golü,5 tane direkten dönen top ve 1 kez kalecinin topla ceza sahası dışına çıkmasına şahit oldum.Yeni save açsam yeni versiyona geçer miyim ki :D

kral_67
27.Kasım.2013, 23:02
Kanat oyuncularının topu alıp slalomla ceza alanına rahat rahat girmeleri azalmış.
savunma müdahaleleri artmış.
kanat ortalarının ve savunma arkasına atılan topların önemi artmış.
özellikle arkaya atılan toplara çok dikkat etmek lazım.

korner olayı ise bende aynen devam ediyor sadece eskidenö ön direk bugı vardı şimdi arka tarafta melo her gelen topa vuruyor atamasa bile birileri tamamlayıp atabiliyor.

koraybahce
27.Kasım.2013, 23:03
İlk maçta kalecim kale vurusundan gol attı :D
Umarım sadece denk gelmiş bişeydir :D

Video linki atsana. Rakip kalecinin nasıl reaksiyon gösterdiğini merak ettim o kadar uzaktan gelen topa karşı :)

himone
27.Kasım.2013, 23:04
Bu seferde rakip ortadan savunma arkasına top atarsa kesin pozisyon oluyor. Özellikle Balanta'yı perişan ettiler. Maçları kaybetmiyorum ama savunmanın arkası otoban oldu.

Diğer durum ise ceza sahası çevresinden kullanılan frikiklerde top hep direkten dönüyor ve 5 oyuncu birden topa hamle yapıyor, bu sırada kaleci yerde oluyor ve savunma kesinlikle topa müdahale etmiyor. Bunun sonunda %50-50 ya gol oluyor ya da ofsayt. Bu şekilde 5 maçta 2 gol attım.

medievil
27.Kasım.2013, 23:11
beyler kayıtlı oyunlarda etki ettiğine eminmisiniz? bende maçlar hala bol gollu ve direkli geçiyor.

Goofy
27.Kasım.2013, 23:14
sorun yaşayan arkadaşlar birde yeni kariyer açıp denesin.

amorti
27.Kasım.2013, 23:19
Yeni guncellemeyle ilk mac;

2 benden, 3 rakipten toplam 5 direkten donen top, rakibin 5m gerisinden kosmaya baslamis olan adamin attigi, ofsayt diye verilmeyen 1 tane gol, kalecimin ceza sahasi disina "topsuz" (!) depari ve her iki kanat defans oyuncumun da "stay on feet" direktifine ragmen cifter sariyla oyundan atilmasi...

Napiyosunuz lan, manyak misiniz?:s7:

Papi44
27.Kasım.2013, 23:20
http://sv102.piclect.com/9bccdb550a3d8a802a23a2bd5b193377/063abb25c/o/13/11/27/adsiz.jpg

5267
27.Kasım.2013, 23:22
@Papi44 sonunda alt biten maçlar.

Edit : Kırmızılar çokmuş.

GeorgeWeah
27.Kasım.2013, 23:22
İlk defa oyunu bugün oynuyorum ve hoşuma gitti. Atakların gelişimi, beklerin ters kademeleri ve özellikle verdiğim komutun işlediğini görmek güzel.Merak edenler için söyleyeyim. :) Maçlar mücadelesi bol ve aşırı gollü geçmiyor. Direk abartısı yok. Fakat kendi kalene gol atma işi oldukça fazla geldi bana.

Dipnot: İlk 3 hazırlık maçı izlenimlerim.

di canio
27.Kasım.2013, 23:25
Hemen editöre gömüldüğüm için henüz oyun oynamadım. Editörde gördüğüm bir vt yanlışı var. Daha önceki sürümde Türkiye Yerel Amatör Lig olarak geçen turnuva, Türkiye Süper Amatör Lig olarak geçiyor ve Türkiye'de 2 adaet Süper Amatör Lig gözüküyor.

kornification
27.Kasım.2013, 23:26
Ben kolay kolay maç motorundan şikayet eden biri değilimdir ama oynanmayacak haldeydi hakkaten oyun.

Bugün gelen güncelleme nerdeyse bütün gözle görülür hataları yok etmiş. Oyundan zevk aldım tekrar 6 maç yaptım.

Takım hücumdayken ve pres yaparken sahaya diziliş düzelmiş, takım sahaya güzel yayılıyor. Kısa pas oynayanlar için önemli bi' etken bu.

Savunmada kaleciler düzelmiş. Saçma sapan çarpa çarpa giren goller düzelmiş.

Savunmada sahaya yayılışta bekler çok içeri girip kanatları boş bırakıyorlardı o halledilmiş ve oyuncuların jokey savunmasını abartıp müdahale etmemesi artık yok, müdahale ediyorlar.

Dolayısıyla "Chances" sayıları düşmüş maç içerisinde ama karşı karşıya pozisyonlarda Messi bile ya kalecinin üstüne ya auta vuruyordu. Artık çok güzel gol vuruşları görüyoruz, "clear chances" iyi bir forvetiniz varsa kolay kolay kaçmıyor.

Tek sorun olarak gördüğüm maç içi sakatlıklar çok artmış ama o da savunmayı ve müdahaleleri arttırdıkları için diye düşünüyorum. O kadar kusur olur, laf edemem.

Son olarak oyuncuların taktik sayfasındaki rollerine göre yıldızlanması da düzeltilmiş. Misal Messi "False Nine" rolünde 4 yıldız, "Complete forward" rolünde 5 yıldızdı. Saçmaydı bunun gibi şeyler, düzelmiş...

Oyun olmuş yani bence, herkese iyi oyunlar =)

koraybahce
27.Kasım.2013, 23:30
Yeni guncellemeyle ilk mac;

2 benden, 3 rakipten toplam 5 direkten donen top, rakibin 5m gerisinden kosmaya baslamis olan adamin attigi, ofsayt diye verilmeyen 1 tane gol, kalecimin ceza sahasi disina "topsuz" (!) depari ve her iki kanat defans oyuncumun da "stay on feet" direktifine ragmen cifter sariyla oyundan atilmasi...

Napiyosunuz lan, manyak misiniz?:s7:

Allah Allah :( Bu kadar kişi genelde olumlu ,zlenimler edinirken sen nasıl bu kadar sorun yaşadın kardeş. SS falan atsana merak ettim :(

fmhastasi
27.Kasım.2013, 23:33
sacma sapan defansların kayıp rakibe gol pozisyonu vermesi geçmis

koraybahce
27.Kasım.2013, 23:35
Defansın arkasına sarkmalar artmış. Yapay zeka sık kullanıyor. Derin defans oynayanlar için iyi haber olabilir.

Bu benim için gerçekten kötü oldu. Tam da ileride pres ve ofsayt taktiğiyle ligde fırtına gibi esmeye başlamıştım. Dediğiniz gibiyse ofsayt taktiği falan yapılmaz artık. :(

perpetua
27.Kasım.2013, 23:35
Hemen editöre gömüldüğüm için henüz oyun oynamadım. Editörde gördüğüm bir vt yanlışı var. Daha önceki sürümde Türkiye Yerel Amatör Lig olarak geçen turnuva, Türkiye Süper Amatör Lig olarak geçiyor ve Türkiye'de 2 adaet Süper Amatör Lig gözüküyor.

Eminmisin? Editor dosyasi yukledin mi acaba? Bende boyle bir sorun gorunmuyor.

70055707 - Bolgesel Amator
70084836 - Super Amator
70027104 - Yerel Amator

di canio
27.Kasım.2013, 23:44
Eminmisin? Editor dosyasi yukledin mi acaba? Bende boyle bir sorun gorunmuyor.

70055707 - Bolgesel Amator
70084836 - Super Amator
70027104 - Yerel Amator

İsim düzeltme lnc dosyası vardı. Onu farklı bir yere taşımıştım ama ondan kaynaklanmış olabilir. Silip tekrar kontrol edeyim.

Düzeltme: O dosyadan kaynaklanıyormuş. lnc'leri silince düzeldi.

amorti
27.Kasım.2013, 23:51
Allah Allah :( Bu kadar kişi genelde olumlu ,zlenimler edinirken sen nasıl bu kadar sorun yaşadın kardeş. SS falan atsana merak ettim :(

Ben ilk macta deneyimlediklerimi yazdim, yoksa isi duzeltme adina mudahale yaptiklari asikar. Defans cok daha agresif, oyuncularimi bice bice bir hal oldular mesela :icon_eek:

Ikinci macta da 3 direkten donen top, bir de lehime verilen sacma bir penalti var.

Sanirim sorun "artik" oyunda degil de Italyan hakemlerde :icon_lol:

Ayberk Tuncer
27.Kasım.2013, 23:56
Ayrıca oyunculara verilen yıldız değerleri arttı. Daha önce 3,5 yıldız alan Jem Karacan şu anda 4,5 yıldız alıyor. 4 yıldızlık regenlerimin hepsi 5 yıldız almaya başladı. Bir arkadaşımda daha aynı durum söz konusu.
Daha önce ortadan ilerlemeye çalıştığım taktiğimde rakibin 10 kişi ceza alanı içine dizilmesi sebebiyle gol bulamıyordum. Mecburen kanatları kullanmaya başlamıştım. 3 maç yapıp full izledim. İlk maçta artık kanatları kullanmama kararı aldım. Diğer 2 maçta da ortadan delmeyi deneyen taktiğimin işe yarayabildiğini gördüm.
Ayrıca frikikten atılabilir gol sayısı artmış sanki. 19 frikikli 20 teknikli oyuncum 2 sezonda 5 gol atabilmişti ancak önceki kariyerlerimde. Şimdi ise 3 maçta 2 gol attım bile frikikten.

himone
28.Kasım.2013, 00:05
defansı ileri çıkar, pres yap ve topa dal talimatlarını kesinlikle vermeyin. Ben normalde böyle oynuyordum sorun oldu, kaldırınca takım daha iyi oynadı.

amorti
28.Kasım.2013, 00:29
defansı ileri çıkar, pres yap ve topa dal talimatlarını kesinlikle vermeyin. Ben normalde böyle oynuyordum sorun oldu, kaldırınca takım daha iyi oynadı.

Bu talimatlar olunca, her top defansinizin arkasinda, gol tehlikesi.. Katiliyorum.:icon_redface:

marlo41
28.Kasım.2013, 00:49
Uzun şutları 5 olan defansım Joel Matip 30 metreden gol attı. Daha önce hep başıma gelen şey bu sefer benim işime yaradı. Tuttum bu yamayı :)

egmnblgn
28.Kasım.2013, 01:01
Oyunu daha oynamadım ama siz ne istiyorsunuz bence onu bir belirleyin. Oyle olmuyo boyle olmuyo :)

fmhastasi
28.Kasım.2013, 01:02
cok müthis olmus ama bir o kadar degisik bu seri. fm yi önceki seriyi oynayanlar cok sasırcak ben sasırdım eskı yamadan o kadar cok degısıklık varki süper olmus alısana kadar sorun olcak

marlo41
28.Kasım.2013, 01:18
cok müthis olmus ama bir o kadar degisik bu seri. fm yi önceki seriyi oynayanlar cok sasırcak ben sasırdım eskı yamadan o kadar cok degısıklık varki süper olmus alısana kadar sorun olcak

Ben de beğendim maç motorunu. Diğer konularda zaten büyük şikayetlerim yoktu.

HeracLes
28.Kasım.2013, 01:49
Geçen yıl o kadar şikayet eden oyuncuya rağmen ben oyunu sevmiş ve bayağı bir oynamıştım. Ama bu yıl gerçekten maç motorunda bazı gariplikler vardı. Sürekli bire bir kaçırıyorum, direkler fazla. Ama defans müdahelelerinde bir çeki düzen vardı önceki sürümde. Hücumdaki sorun düzeldiyse sorun yok. Şimdi bakıyorum oyuna.

bluepaw
28.Kasım.2013, 01:52
dün daha baktığımdaki yıldız değerlerinin bugun arttığını görünce bir noluyoruz dedim. güncelleme gelmiş bundandır dedim yukarıda da birisi yazmış. tabi şöyle bir durum var. mesela benim scout'ların yıldızlamasından ziyade asistan menejerin yıldızlaması artmış.

serwan
28.Kasım.2013, 02:20
aslında hiç görülmeyen bi durum değil ama bu fazla göz göre göre.. bi muslera selçuk olayı gibi değil... adam hemen önünde.

kendi kalesine

antiochia
28.Kasım.2013, 02:20
kaleci atışları yine gol

koraybahce
28.Kasım.2013, 02:21
Ben ilk macta deneyimlediklerimi yazdim, yoksa isi duzeltme adina mudahale yaptiklari asikar. Defans cok daha agresif, oyuncularimi bice bice bir hal oldular mesela :icon_eek:

Ikinci macta da 3 direkten donen top, bir de lehime verilen sacma bir penalti var.

Sanirim sorun "artik" oyunda degil de Italyan hakemlerde :icon_lol:

Vallaha yamayı o kadar çok bekledim ki gene bi sürü hata var denince baya üzülmüştüm :)

himone
28.Kasım.2013, 02:23
dün daha baktığımdaki yıldız değerlerinin bugun arttığını görünce bir noluyoruz dedim. güncelleme gelmiş bundandır dedim yukarıda da birisi yazmış. tabi şöyle bir durum var. mesela benim scout'ların yıldızlamasından ziyade asistan menejerin yıldızlaması artmış.

O olay zaman zaman olabiliyor, belirli dönemlerde oyuncu yıldızları artıp azalabiliyor. Bu durum genellikle yarım yıldız şeklinde olur ama arada 1 yıldız da olabilir. Özellikle Avrupa'ya katıldığınızda veya elendiğinizde başınıza gelebilir ya da tur geçtiğinizde. Galiba takımın itibarı ile alakalı.

Kaka Leite
28.Kasım.2013, 02:48
Uzun şutları 5 olan defansım Joel Matip 30 metreden gol attı. Daha önce hep başıma gelen şey bu sefer benim işime yaradı. Tuttum bu yamayı :)
Böyle mi karar veriyoruz iyi olup olmadığına ?

2 maç sonra aynısını yediğinde ne olacak ?

Acele karar vermeyin şuan iyi gözükebilir ama ilerleyen zamanlarda bir şey çıkıyor mu diye bakın.

perpetua
28.Kasım.2013, 02:51

Acele karar vermeyin şuan iyi gözükebilir ama ilerleyen zamanlarda bir şey çıkıyor mu diye bakın.

Ben simdiden soyleyeyim. Birseyler cikacak. :)

ForCimbom
28.Kasım.2013, 02:51

297 tane konu var.

kullanıcı girişi yapılmadıgından gorunmuyor sanırım ben de bu linkte 0 konu goruyorum.

kullanıcı adım türkçe karakter içeriyordu o yüzden tuhaf bir yazılışa çeviriorlardı ben de onu hatırlayamadığımdan giriş yapamadım. neyse ben bu durumlarda sinirimden üstelemeyip yapacagımdan vazgeciyorum. karınca misali safımız belli olsun

marlo41
28.Kasım.2013, 02:53

Onu esprisine yazdım zaten. :icon_lol:

Bakalım daha lige başlayamadım bile ama bug görürsem yazarım buraya da SI foruma da. İnşallah bulmam ama.

blackman2004
28.Kasım.2013, 02:56
Oyuna 2 menajer ekleyip (R.Madrid ve Dynamo Kyiv takımlarına) R.Madrid ile Kyiv'e Yarmolenko için 15M € teklifte bulundum ama gelin görün ki oyundaki akıl almaz saçmalık ;

http://t1310.hizliresim.com/1g/x/u1ych.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://t1310.hizliresim.com/1g/x/u1yh6.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://s1310.hizliresim.com/1g/x/u1yhn.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

bu sorun çözüldü mü arkadaşlar

serwan
28.Kasım.2013, 03:01
vallahi açmam oyunu inanılmaz bir hata .. kast ararım ciddiyim.

şaka olmalı...

blackman2004
28.Kasım.2013, 03:12
şaka olmalı...

dostum sıkıntı bende sandım ki halen sorun devam ediyor daha update etmemiştim oyunu peşin hükümlü davrandım onceki cvp lara bakarken sayfa sayısı silsilesini atladık .

koraybahce
28.Kasım.2013, 03:29
http://u1311.hizliresim.com/1h/w/uyhdq.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Bu akşamki şampiyonlar ligi maç sonuçları. Oyunda olsa bug var, maçlara bak amma gollü geçmiş derdik. Demek ki gerçekte de olabiliyormuş :)

Cengo
28.Kasım.2013, 03:50
http://u1311.hizliresim.com/1h/w/uyhdq.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Bu akşamki şampiyonlar ligi maç sonuçları. Oyunda olsa bug var, maçlara bak amma gollü geçmiş derdik. Demek ki gerçekte de olabiliyormuş :)

Bu skorların bazılarının temiz olmadığına inanıyorum ben ya, neyse karıştırmayayım meseleyi.