PDA

View Full Version : Football Manager 2014 | 14.3.1

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

bangbangstar
01.Mart.2014, 15:03
Filip Holosko'yu peşin 4.9 Milyon Euro'ya Krasnodar'a ittirdim.
Sevdim ben bu güncellemeyi.

Bende 3.3 m € peşin ittirdim. Hata mı ettik acaba :)

Edit: İsmail Köybaşı sakat sakat 2.1 m € ya Al-Ahly 'e gitti.

Papi44
01.Mart.2014, 15:35
Sakatlıklar yine aynı yine aynı tam kadro çıkamadım bir türlü sahaya sürekli sakatlık oluyor

amorti
01.Mart.2014, 15:51
Yeni guncellemeyle oynadigim tum maclar oncesi yardimcim "mac antrenmani olarak defansif duran top calissak iyi olur" diyor. Takimlar iyi de degil; orta siradakine de soyledi, sonuncuya da, kendi saha macima da, deplasmana da... Burada bir hata olustu sanirim.

Bunun yanisira eski guncelde oturan taktigin verimi guncel gelince dustu.

Bunun aciklamasini "bilincli ya da bilincsizce onceki gunceldeki aciklarin uzerine kurulan taktik" olarak yapabiliyoruz, tamam, ama takimin uyumu etkilendi asil.

Yani taktigi uygulayabilmeyi gectim, iki gun once yuksek takim uyumu sayesinde siir gibi oynayan, arkadasina gozu kapali pas atan adam %45 pas yuzdesiyle oynamaya basladi.:uzgun:

Estetik bir detay; sahada ayak disiyla sut ceken ve pas verenler gordum, guzel olmus. Daha once varmiydi bilmiyorum, yeni gordum.

rftckk
01.Mart.2014, 16:18
Sene başında 2 hafta kondüsyon çalıştır ağır şekilde, daha sonrasında taktiğe alışması için takım uyumu yapman yeterli. :)

bu hangisi maç öncesi mi genel antrenman mı takım uyumu olan? ben genel antrenmanı taktik maç öncesi antrenmanını takım uyumu yapıyorum 3-4 ayda oturuyor taktik

wolfson
01.Mart.2014, 16:53
Alman Milli takımını güncellememiştim :@ tekrar başla şimdi yiyosa :@

Lordinas
01.Mart.2014, 16:53
Ben yeni güncellemeden sonra Topa sahip olmada zorlanıyorum. evimde Konyaspor bile %52 topa sahip oluyor ban karşı, akşam ss lerle destekliycem yazımı. o kadar direkfit veriyorum yinede topa sahip olamıyoruz. oyun anlayışında değişikliğe gittim daha katı oynayıp gereksiz pas hatalarının önüne geçmeyi amaçlıyordum yıllardır bu sefer akıcı bir oyun oynamayı düşünüyorum.

Bu arada takımın bir anda mantara bağlama olayı yine devam ediyor. bir iki puan kaybı bir anda patates oluyor takım saçma puan kayıpları, şutsuz biten maçlar vs.

MuraTBudaN
01.Mart.2014, 17:08
Güncellemeyle Alman gençleri aşmışlar kendilerini..

Önder HOCA
01.Mart.2014, 17:17
Ben yeni güncellemeden sonra Topa sahip olmada zorlanıyorum. evimde Konyaspor bile %52 topa sahip oluyor ban karşı, akşam ss lerle destekliycem yazımı. o kadar direkfit veriyorum yinede topa sahip olamıyoruz. oyun anlayışında değişikliğe gittim daha katı oynayıp gereksiz pas hatalarının önüne geçmeyi amaçlıyordum yıllardır bu sefer akıcı bir oyun oynamayı düşünüyorum.

Bu arada takımın bir anda mantara bağlama olayı yine devam ediyor. bir iki puan kaybı bir anda patates oluyor takım saçma puan kayıpları, şutsuz biten maçlar vs.

akıcı sistemde takım boyunu kısaltıyorsun daha rahat paslaşmalarını sağlıyor bu.Ben birde açık oyuncularımı oyunkurucu yaptım direktiflerinede dar alanda oyna yaptımki rakip sahadaki pas alışverişine katkı yapsınlar %65 topa sahip olma oranına ulaştım

edit:hesapladımda 15 maçta ortalama yüzde 59 (daha taktik tam oturmadı ve kanatta oyun kurucu olarak kullandığım adamlar kuyt ve sow)

2. sezon dahada artar bu

Lordinas
01.Mart.2014, 19:00
akıcı sistemde takım boyunu kısaltıyorsun daha rahat paslaşmalarını sağlıyor bu.Ben birde açık oyuncularımı oyunkurucu yaptım direktiflerinede dar alanda oyna yaptımki rakip sahadaki pas alışverişine katkı yapsınlar %65 topa sahip olma oranına ulaştım

edit:hesapladımda 15 maçta ortalama yüzde 59 (daha taktik tam oturmadı ve kanatta oyun kurucu olarak kullandığım adamlar kuyt ve sow)

2. sezon dahada artar bu

Akıcı oyunda daha rahat paslaşıyorlar çünkü daha fazla özgürlük veriliyor takıma onu biliyorumda. boyla ne ilgisi var hocam onu anlamadım. daha fazla özgürlük veriliyor takıma ve kısa pas direktifi verseniz bile katı oyun anlayışından daha fazla ileriye uzun oynuyorlar.

serwan
01.Mart.2014, 19:02
vodafone arena'nın bitiş tarihi nedir yeni güncellemede? malum hem yönetim hem vodafone stadın 30 ağustosa yetişeceğini açıkladı..
umarım yine "öyle dediler ama biz daha iyi biliriz" şeklinde bi yorumla stadın açılışı ertelenmemiştir. resmi açıklamalar var bu konuda.

Walter Sakana
01.Mart.2014, 19:21
Akıcı oyunda daha rahat paslaşıyorlar çünkü daha fazla özgürlük veriliyor takıma onu biliyorumda. boyla ne ilgisi var hocam onu anlamadım. daha fazla özgürlük veriliyor takıma ve kısa pas direktifi verseniz bile katı oyun anlayışından daha fazla ileriye uzun oynuyorlar.

takımın boyu dediği şey en gerideki oyuncu ile en uçtaki oyuncu arasındaki mesafe.

Esssteban
01.Mart.2014, 19:25
Gözlemlediğin bana göre en iyi gelişme rakip takımın futbolcuları her maçta sana karşı hattrick yapmıyor. Şu güncellemeye kadar maçta 3 gol yiyorsam 3golde aynı oyuncudan yiyordum. Ve tabiki her maç bana karşı hattrick yaptıkları için de sinirden duvarları yumrukluyordum. Kendimi gol krallığını etkilemek için yaratılmış birisi gibi gördüyordum :D

Önder HOCA
01.Mart.2014, 19:25

Takım daha kompak haraket ediyor; forvet ve savunma oyuncusu arasındaki mesafe daralıyor.
Şöyle düşün katı felsefedeki defans oyuncun oyunun savunma yönünü orta sahaya göre daha çok düşünecek dolayısıyla daha geride durur.
Ama akıcıda defans ve orta saha arasındaki mantalite farkı daha çok düşeceğinden hep beraber haraket edecek, dolayısıyla hatlar arasındaki kopukluk daha aza iner pas alışverişi daha kolaylaşır

Esssteban
01.Mart.2014, 19:28
vodafone arena'nın bitiş tarihi nedir yeni güncellemede? malum hem yönetim hem vodafone stadın 30 ağustosa yetişeceğini açıkladı..
umarım yine "öyle dediler ama biz daha iyi biliriz" şeklinde bi yorumla stadın açılışı ertelenmemiştir. resmi açıklamalar var bu konuda.

1/1/2015... Yine kafalarına göre yazmışlar tarihi.

Lordinas
01.Mart.2014, 20:34
Takım daha kompak haraket ediyor; forvet ve savunma oyuncusu arasındaki mesafe daralıyor.
Şöyle düşün katı felsefedeki defans oyuncun oyunun savunma yönünü orta sahaya göre daha çok düşünecek dolayısıyla daha geride durur.
Ama akıcıda defans ve orta saha arasındaki mantalite farkı daha çok düşeceğinden hep beraber haraket edecek, dolayısıyla hatlar arasındaki kopukluk daha aza iner pas alışverişi daha kolaylaşır

anlaşıldı hocam :)

Lordinas
01.Mart.2014, 21:32
Hala kanat oyuncularının bencillikleri devam ediyor. Takım oyunu istediği kadar yüksek olsun sıfırdan, içerde takım arkadaşları boş olmasına rağmen kaleye vuruyorlar. bir kez pas verdiklerine şahit olmadım

jAsain
01.Mart.2014, 23:04
Karamboller devam ediyormu arkadaşlar?

Normal derecede. Bence oyun çıktığından bu yana oynanabilirlik olarak en iyi düzeyde

tfd058
02.Mart.2014, 00:22
Arkadaşlar yeni kariyere geçeceğim güncellemeden önce sinan bolatı kaleci olarak alıyordum lakin şimdi kayseride kariyerime sivassporla başlıyorum bütçe olarak 750 euro veriyorlar bana uygun fiyatta ama her topu yemeyecek elle kontrolu güzel olan yerli yabancı kaleci öneririr misiniz alabileceğim bir kaleci olsun

AhmetBilgin
02.Mart.2014, 01:18
Mutlak gol şansları fazlalaştı mı yoksa bana mı öyle geldi.

legolasaragorns
02.Mart.2014, 01:31
Dortmund daki transfer sorunu kalkmış galiba ama şimdi Beşiktaşta var.benim ilk güncellemede o kAdar uğraşıp zar zor bulduğum Mario Pugliese,Richario Zivkovic,Daniele Rugani,Sebastian Driussi sözleşme görüşmelerine başlamıyo bu 4 oyuncuyu da ben hep alırdım sezon başında Beşiktaş kariyerlerimde buna benzer sorunu olan var mı ?

Ramoscu
02.Mart.2014, 01:35
Normal derecede. Bence oyun çıktığından bu yana oynanabilirlik olarak en iyi düzeyde

Önceden de hiç olmuyodu. normal olsun yeter sanırım :)

Lordinas
02.Mart.2014, 01:42
Ne denediysem olmuyor. Konyaspor bile Arenada bana karşı % 59 topla oynuyor. :) aynı sistem aynı taktik. güncellemeden sonra ney farkettide böyle istatistiklerle karşılaşıyorum anlamadım.

BaGa TaRKaN
02.Mart.2014, 01:44
Ne denediysem olmuyor. Konyaspor bile Arenada bana karşı % 59 topla oynuyor. :) aynı sistem aynı taktik. güncellemeden sonra ney farkettide böyle istatistiklerle karşılaşıyorum anlamadım.

Şöyle Olabilir mi Acaba ?

Güncellemeden Önce Topa Hakim Bir Futbol Oynamak Hataydı. Ama Güncellemede de Tam Tersi Topa Hakimiyete Dayanan Taktikler Kazanıyor :)

Yani Taktikte Güncellemeden Sonrakinde Zıtlık Var Hoş Bir Durum Değil Ama Güncellemeye Uygun Taktikler Yapmalısın Bu İşler Böyle

richard castle
02.Mart.2014, 03:28
Genel olarak yeni güncellemenin sonuçlarından memnun musunuz ?

koraybahce
02.Mart.2014, 04:31
Güncellemenin bütün nimetlerinden faydalanmak için Fenerbahçe ile yeni bir kariyer açtım. Daha oyunu açalı 10 dakika oldu. Alper Potuk un yedek takımda olması dışında bir sorun görmedim.

urwrdskkn
02.Mart.2014, 12:21
Kaleciler de artık pozisyon çıkartıyorlar güncellemeden önce rakip kaleci panter kesilirken bizim kaleci sönük kalıyordu ancak bu seri de hem benim kaleci m hemde rakip kaleci bomboş pozisyonları çıkartıyorlar konuşma bölümünde biraz yavaşlık var ancak genel anlamda bu yamayı beğendim

Avea inTouch 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serwan
02.Mart.2014, 12:58

Bi yetkili cevap verir umarım buna.

Lordinas
02.Mart.2014, 13:42
Şöyle Olabilir mi Acaba ?

Güncellemeden Önce Topa Hakim Bir Futbol Oynamak Hataydı. Ama Güncellemede de Tam Tersi Topa Hakimiyete Dayanan Taktikler Kazanıyor :)

Yani Taktikte Güncellemeden Sonrakinde Zıtlık Var Hoş Bir Durum Değil Ama Güncellemeye Uygun Taktikler Yapmalısın Bu İşler Böyle

Size güncellemeden önce oynadığım maçlardan SS atacağım.

ŞL grup F, Barcelona ile oynadığım ilk grup maçı

http://i.hizliresim.com/xB1ljD.png (http://hizliresim.com/xB1ljD)

ŞL grup F, Barcelona ile oynadığım ikinci grup maçı, son dakikalarda 1 puanı alabilen Barcelona.

http://i.hizliresim.com/Kl8nVp.png (http://hizliresim.com/Kl8nVp)

Böyle sonuçlarımda var :) bu iki maça önceki maç dinlendirdiğim 2 kanat oyuncumu oynattım ve kontra atak taktiği kullandım. ve girdiğim pozisyonların hepsini kontradan yakaladım.

Yine benim pek hoşuma gitmeyen bir durum var oyunda şöyle ki, deplasmanda kazanmak çok zor. yani deplasmanda karabük'le oynayan bir Galatasaray maça favori çıkamıyor. deplasman ev sahibi faktörü çok önemli. gerçekten daha önemli hale getirilmiş.

Takıma şu anda Akıcı futbol oynatmaya başladım topa sahip olmamız için her direkfiti kullanıyorum ama başarılı olmuş değilim. bazen öyle oluyorki anadolu takımlarıyla ilk 25 dakika falan % 25 topla oynadığım oluyor. nerde hata yaptığımı henüz bulmuş değilim

Walter Sakana
02.Mart.2014, 14:10
@Lordinas

Topa sahip olma oranını yükseltmek için:

Oyuncuları birbirine yaklaştır (hem enine hem boyuna)
Tempoyu düşür
Kısa ve ayağa pas yap
Savunmayı öne çıkar ve rakibe önde bas (rakibi top kaybına zorlayarak topun sende kalma süresini arttırmak için. ilk yazdığıma da faydası olur)
Hücum yerine Kontrol anlayışını benimse (oyuncular direk rakip kaleyi düşünmesin diye)
Faul riskini azalt (Ayakta Savun talimatı ver.)
Geriden oyun kur (kaleciye "defansa dağıt" dışında kısa pas talimatı da ver, savunmadaki tüm oyunculara da kısa pas talimatı ver)
Savunma ile orta saha arasındaki pas akışında köprü rolü oynayacak en az 1 oyuncu belirle (ön libero oynat veya orta sahadaki bir oyuncuya defansif oyun kurucu-savunma rolü ver)

Eğer oyuncu rolleri dağılımını çok kötü yapmadıysan bunların işe yaraması lazım. Bir de göbekteki ikililere dikkat et. Örneğin savunmanın ortasında 2 Pas Dağıtan Stoper birden oynatma. Birine o rolü verip diğerine başka rol vermen daha verimli.

Ayrıca savunmadan oyun kuracaksın diye Pas Dağıtan Stoper oynatmana gerek yok. O rolün ismi yanıltıyor herkesi. Orjinali "Ball Playing Defender" yani "Topla Oynayan Savunmacı". Topla daha fazla risk aldığını ifade ediyor. Sık sık ara pası dener ve yaratıcılık özgürlüğü yüksek verildiğinden dolayı bazen çalım bile deneyebilir. Pas talimatı da orta mesafelidir. Standart Stoper savunmadan oyun kurmak için gayet yeterli ve daha risksiz. Kısa pas talimatı vermen (veya Defanstan Kısa Pasla Çık takım talimatını kullanman) yeterli.

Orta sahada da bir komutan kullanıyorsan yanına bir de asker yerleştir. Yani oyun kurucu kullanıyorsan yanında savunma yapacak bir oyuncu olsun. Ön libero bölgesini de mutlaka doldur. İlla oyuncu koy demiyorum, orta sahadaki bir oyuncuya Standart Orta Saha-savunma rolü vermen de aynı işi görür. Savaşçı Orta Saha'yı ön libero bölgesini dolduracak başka bir oyuncu varsa kullan, yoksa onu o amaçla kullanma çünkü Savaşçı Orta Saha yüksek presle oynadığından rakibe önde basar.

Önder HOCA
02.Mart.2014, 14:52
@Lordinas kusura bakma ama ben nasıl bir oyun oynamak istdiğini anlayamadım.Topa hakim olan kontra atak futbolumu oynamak istiyorsun :s

Taktiğini burada paylaşırsan daha fazla yardımcı olabiliriz
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=116974&page=9

dyzo
02.Mart.2014, 15:05
arkadaşlar ben hala 14.1.4 patch'i ile oynuyorum ve memnunum, 14.3 yüklemeye değer bir patchmi pek kötü yorum göremedim ama yinede sormak istedim

Walter Sakana
02.Mart.2014, 15:15
Yazdıklarımı ekran görüntüsüyle destekleyeyim:

Klasik 4-4-2 düzeninde;

Deplasmanda: 868 pas yaptırdım (746 isabetli pas - %85 pas yüzdesi) + %62 topa hakim olma yüzdesine ulaştım. Ayrıca tam 3 oyuncuyu 100 pasın üstüne çıkardım ki bu pek kolay rastlayabileceğiniz bir şey değil sanırım. Üçü toplam 339 pas yaptılar, bu da çoğu takımın maç boyunca yaptığı toplam pas sayısının bile üstünde:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/tt15_zps2afcd7a0.png
http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/tt17_zps9acf9650.png

bangbangstar
02.Mart.2014, 15:24
Sanırım güncelleme geldikten sonra da fikirlerim değişmedi. Hep aynı şekilde gol atıp yiyorum. Ayrıca kaleci bugları ve kendi kalene gol atma mevzusu sürüyor. Oyuncular talimatları dinlemiyor gibi geliyor bana yine. Baldemir bu sorundan sıkça bahsetmişti. Ben FM 15'i beklemek üzere inzivaya çekiliyorum.

koraybahce
02.Mart.2014, 15:45
Arkadaşlar yeni yamayı pek fazla deneme şansım olmadı ama hiç umut vadeden bir yorum yok. Bu kadar kötü mü gerçekten güncelleme. Transfer ve 3D konusunda hiç bir gelişme yok mu?

jAsain
02.Mart.2014, 15:50
Bir maçta tam üç kez ofsayttan golüm sayılmadı. Her maçta oluyor bu

caner485
02.Mart.2014, 16:28
Sakatlıklar yine baş belası her sakatlanan en az 4-5 hafta yok

Lordinas
02.Mart.2014, 17:02
Sakatlıklar yine baş belası her sakatlanan en az 4-5 hafta yok

buna katılıyorum. Bruma antepde 5-6 ay sakatlandı. sinir küpü oldum bir anda

dAleksic
02.Mart.2014, 18:23
Kaleciler yine GOD-MOD-ON olmuş :( GS-Arles Avignon hazırlık maçı yaptım, kalecilerinin özellikleri düşük olmasına rağmen karşı karşıya 4 topu çıkardı. 2'si Drogba diğer 2'si umut ve hajrovic bi de pozisyona girenlerin. Sizde de aynı şey geçerli mi dostlar ??

koraybahce
02.Mart.2014, 18:56
Herkeste belli bir sorun baş gösteriyor heralde. Kiminde ofsayttan goller sayılmıyor, kimi direkten dönen toplardan şikayetçi kimi de sakatlıklardan. Bakalım ben de oynama fırsatı bulabilirsem geri bildirim yapacağım.

QaaN-07
02.Mart.2014, 19:11
Karşı karşıya çok gol kaçıyor hala, bir de taktik yalan oldu ya.

Chamberlain
02.Mart.2014, 19:29
Plymouth Argyle ile yaklaşık yarım saat önce yeni bir kariyer açtım. Henüz 2 tane kıytırık hazırlık maçı yaptım. Kalecim ve forvet oyuncum şuan sakat. İkiside 2 hafta boyunca yok. Heralde oyun lige kötü başlayayımda toparlanamayayım diye uğraşıyor.

Ortada birşey yok adamlar küt küt sakatlanıyor. Bari önemsiz oyuncular sakatlansa neyse takımın en iyileri gidiyor. Tesadüfmü ? Hayır.

Nocna Mora
02.Mart.2014, 19:55
Steam'den update olmadı kendi kendine. Nasıl yapabilirim ?

Lordinas
02.Mart.2014, 20:05
Yeni güncellemeyle benim taktiğim yalan olmuş durumda. 4231 ile iki sezon üst üste avrupada çeyrek final oynadım toplamda 5 kupa kaldırdım. güncellemeden sonra konyadan 4 antalyadan 3 yedim oynanan futbol rezalet. sanırım mausum aldığı darbeler yüzünden artık eskisi gibi çalışmıyor :)

Her güncellemeden sonra kullandığım taktiğin işlememesi olayından artık bıkmış durumdayım. her seferinde oyun motorunun bir taraflarını değiştiriyorlar. hataları düzeltseler tamam diyicem ama hataların düzeldiğide yok bunu kasten yapıyorlar. nede olsa her sene biz menajerlik hastalığı bulunan futbol sevdalıları bu oyunu mecbur alıcak değilmi ? Maalesef öyle.

amorti
02.Mart.2014, 20:18
Kaleciler yine GOD-MOD-ON olmuş :( GS-Arles Avignon hazırlık maçı yaptım, kalecilerinin özellikleri düşük olmasına rağmen karşı karşıya 4 topu çıkardı. 2'si Drogba diğer 2'si umut ve hajrovic bi de pozisyona girenlerin. Sizde de aynı şey geçerli mi dostlar ??

Evet, inanilmaz kurtarislar falan yapiyorlar.

Ama estetik olarak mac motorundaki kaleci hareketleri guzel, hosuma gitti benim. Adamin refleksinin iyi oldugunu dusundum bir kac pozisyonda panter gibi atlayinca :icon_smile:

Acikcasi benim kaleci de benzer kritik durumlarda top cikardigi icin konunun uzerine pek dusmedim.

Chamberlain
02.Mart.2014, 20:31
Benim taktikde bir değişim olmadı aynen devam ediyorum. Ancak benim takıldığım durum bu kaleciler aptalmı rakibin önüne bilerek ve isteyerek top atıyorlar ?

Az önce hazırlık maçında Arsenal'e 3-1 yenildim. Arsenal 2 golu harbiden attı laf yok ancak bir tane gollerini aldı benim kaleci adamın önüne bıraktı harbiden çıldırdım. 4. lig kalecisisin diye aptal olmanmı gerekiyor yani ?

O hata olmasaydı ve ben Arsenal'e 2-1 yenilseydim harbiden takımımla gurur duyacaktım. Oyunun 2 tane sorunu var sakatlıklar ve aptal kaleciler.

Lordinas
02.Mart.2014, 20:32
Sakatlıklar güncellemeden sonra bariz bir şekilde arttı.

arrogancee
02.Mart.2014, 20:43
Sakatlıklar güncellemeden sonra bariz bir şekilde arttı.

dostum senin yorumların karamsarlığın dibine vuruyor beni :) yeni yamada olumlu hiçbir şey yok mu?

Walter Sakana
02.Mart.2014, 21:09
dostum senin yorumların karamsarlığın dibine vuruyor beni :) yeni yamada olumlu hiçbir şey yok mu?

var var, topu ayaktan açma olayı kalkmış

Maegras
02.Mart.2014, 21:10

Transferleri 14.3.0 ama oyunu 14.1.3 yapma şansımız var mı? Uydurabilir miyiz böyle birşey acaba :icon_redface::confused::icon_biggrin:

Laz61g
02.Mart.2014, 21:45
Her maçta bana tek bir oyuncu gol atmaya başladı Artun Akçakın 5 Adilovic 3 gol attı başka gol atmıyor takımlar Artun ortasahadan çalımlarla gitti attı bir golünü bütün güncellemelerde kullandığım taktik patladı hemde ne patladı

Lordinas
02.Mart.2014, 22:44
Her maçta bana tek bir oyuncu gol atmaya başladı Artun Akçakın 5 Adilovic 3 gol attı başka gol atmıyor takımlar Artun ortasahadan çalımlarla gitti attı bir golünü bütün güncellemelerde kullandığım taktik patladı hemde ne patladı

her maç aynı takımlamı oynuyorsunuz ?

Laz61g
02.Mart.2014, 22:51
her maç aynı takımlamı oynuyorsunuz ?

Sakatlıklar olduğundan kendi takımımla oynayamıyorum her maç farklı adam karşı takım ise lig fikstürde kim gelirse o anlayamadığım bir şekilde gol yiyorsam sadece tek bir adamdan yiyorum ligde 3 maç yaptım ilk etapta farklı farklı adamlar iyi güzel ondan sonra sadece tek bir adam

Ronaldinho 10
02.Mart.2014, 23:09
4. sezonun basinda guncelleme geldi. Eylul ayinin ortasina kadar ilerledim, cok sukur taktigim hala bozulmadi :)

William Rookwood
02.Mart.2014, 23:59
Yeni oyun açınca bozulmalar başlıyor bende. Mevcut oyunlarda taktiğim eski sürümlerdeki gibi işliyor. :)

xwerswoodx
03.Mart.2014, 00:38

Kafayla alakalı bir durum yok ortada, normalde stat bitene kadar statlar oyuna eklenmiyor, en azından %100 kesinleşene kadar. Adnan polatta seneler önce sezon başına yetiştireceğiz demişti de sezonun ortasında bile zorla açılmıştı stat. Türkiyede stat yapmak istiyorsan çok fazla sorun oluyor. Ağustosa yetişeceğinede pek inanmıyorum ben :)

İzlediğim videoya dayanadak daha stadın %25inin bile tamamlanmadığını görüyorum. Daha çimentolar dökülecek, o çimento en az 3 ay bekletilecek, çim ekilecek, ağustos çok uzak bir ihtimal gibi geliyor. Erken bitireyim diye her şeyi erkenden yapmaya çalışırlarsa çıkabilecek sorunlara değinmiyorum bile :) Galatasarayın yaşadıkları ortada :)

Esssteban
03.Mart.2014, 01:20
Kafayla alakalı bir durum yok ortada, normalde stat bitene kadar statlar oyuna eklenmiyor, en azından %100 kesinleşene kadar. Adnan polatta seneler önce sezon başına yetiştireceğiz demişti de sezonun ortasında bile zorla açılmıştı stat. Türkiyede stat yapmak istiyorsan çok fazla sorun oluyor. Ağustosa yetişeceğinede pek inanmıyorum ben :)

İzlediğim videoya dayanadak daha stadın %25inin bile tamamlanmadığını görüyorum. Daha çimentolar dökülecek, o çimento en az 3 ay bekletilecek, çim ekilecek, ağustos çok uzak bir ihtimal gibi geliyor. Erken bitireyim diye her şeyi erkenden yapmaya çalışırlarsa çıkabilecek sorunlara değinmiyorum bile :) Galatasarayın yaşadıkları ortada :)

Hocam bana göre de ağustos da bitmeyecek gibi. Ama yetkili açıklamaları falan hep ağustosu söylüyor. Tahmin ile yazmak ağustosu yazmaktan daha mantıksız bana göre. Fm nin yetkilileri de kendi tahminini yazmış. Benim tahminim de devre arası ile devre başlangıcının arası bir dönem. Eee ne olacak şimdi ? Tahmin kişiye göre değişir normal olarak ama kulüp yetkilileri hep aynı tarihi söylüyor.

rammstein7
03.Mart.2014, 01:33
ocak ayına geldim ve Türkiye kupası maçları var. 2 günde 1 maç olur mu ? sigames yaptı oldu :mad:

martymcfly
03.Mart.2014, 02:40
Amc ler baya skora etki ediyor, 10 resmi maç falan yaptım gördüğüm bu.

..JoaQuiN..
03.Mart.2014, 11:17
AMC'lerin etki ettiği konusunda hemfikirim daha önce hiç kullanmıyordum ama bu sefer AMC mevkiinde oynattığım IANCU gol ve asist kralı oldu ligde...Onun dışında geçen oyunumda Gol Rekorları kıran Drogba 12 Gol Burak ise 11 Gol de kaldı..

Deplasmanlar çok zorlaşmış..
Süper Kupa Finalinde fenerbahçe ile karşılaştım 1 gol attım aynı dakka içersiinde 1 gol yedim.2. yarıda 2. golü buldum aynı dakka içerisinde 2. golü yedim ve dakka 90'da 3. golü yedim..

Ayrıca 10 kişi kalan rakipler daha zorlu oluyor.Akhisar 27. dakikada 10 kişi kaldı 2-0 yeniyordum.o dakikadan sonra 4 gol attılar ve biz 4-2 yenildik.

Lordinas
03.Mart.2014, 11:50
+1

Deplasmanlar kesinlikle çok daha zorlaştırılmış

kırmızı kart gören takımlar ise 2x oynuyor sanki. süper kupa maçında fenerbahçe 9 kişiyle maçı çevirdi. 30 dakika uzatmada tek pozisyona giremedik. aynısı bize olsa maç bitmez... çok ama çok problemli bu konuda oyun. yenik durumdayken yüklen bile yapsam bazen maçta pozisyon bile göremiyorum.

akşam bir ss atıcam penaltılarda çift haneli sayılara çıktmıştı. zor kazandık bruno alves kaçırmıştı yanlış hatırlamıyorsam...

Chamberlain
03.Mart.2014, 15:04
Sizce oyun 14.3.0 güncellemesiyle ileriyemi yoksa geriyemi gitmiş ?

Esssteban
03.Mart.2014, 15:32
Sizce oyun 14.3.0 güncellemesiyle ileriyemi yoksa geriyemi gitmiş ?

Valla hocam rakip kaleciler hepsi Buffon gibi :D

perpetua
03.Mart.2014, 16:29
akşam bir ss atıcam penaltılarda çift haneli sayılara çıktmıştı. zor kazandık bruno alves kaçırmıştı yanlış hatırlamıyorsam...

Penaltilarin gol olma ihtimali biraz yuksek bu yamada. Cok karsilasacagin bir durum olacaktir.

Maegras
03.Mart.2014, 17:14
Valla hocam rakip kaleciler hepsi Buffon gibi :D

Çok gollü maçlar oluyordu, kalecileri Wakabayashi gibi yaparak çözmüşler :D İlk defa bir maçım 0-0 bitti.
Kaleciler eliyle, koluyla, ayağıyla her yerleriyle! top çıkartıyorlar, ama ben sevdim bıkmıştım 4-3, 5-5 vs gibi skorlardan.

Ayrıca az önce Ceyhun'un kornerden kafayla attığı golün 3D gösterimi çok güzeldi, bilmiyorum belki ben ilk defa denk geldim ama odun gibi zıplayıp topa tosmak yerine gayet estetik bir vuruşla gönderdi topu ağlara. Zıpladığı anda aha dedim top buraya gidecek ve gitti de.

caner485
03.Mart.2014, 17:28
Sakatlık olayı çözülürse maç motoru oynanırlık olarak en iyi düzeyde.

..JoaQuiN..
03.Mart.2014, 17:49
Diğer ligler ne durumda bilmiyorum ama Türkiye Liginde, ŞL'de ve Türkiye Kupasında Oynuyorsanız 2 günde bir maç yapıyorsunuz bazen..Hatta geçen yama da pazartesi salı çarşamba maçım vardı 3 gün ard arda...bu durum düzeltildi mi bilen var mı ?

bangbangstar
03.Mart.2014, 18:53
2-3 gün sakatlanan oyuncu görmedim henüz (grip olmadıysa) sakatlanan en az 6 haftadan başlıyor. Türkiye'de yabancı sınırlaması ile beraber iğrenç bir durum ortaya çıkıyor. Penaltılarımın %90'ı kaleciye çarpıp gol oluyor. 14.2 ye göre daha az gollü geçiyor maçlar ki arkadaşlar bahsetmişler durumdan zaten, kaleciler baya iyi durumdalar ama bu bir dezavantaj yaratmıyor çünkü sizin kaleciniz de baya iyi oluyor. Ben çok net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki FM tarihinin en fiyasko oyunu budur. Fm 15 için umut var tabi ki. Önümüzde ki sene 28 şubata almam ama.

Esssteban
03.Mart.2014, 19:32
Bizim kaleciler topu oyuna çok aptalca sokuyor ve topu ayağına alıp çok geç pas atıyor ve çoğunlukla hatalı oluyor bu pas. Boş kale uzaktan bir vuruş ve gol . Bu sorun düzeltilmeli

Chamberlain
03.Mart.2014, 20:07
Bizim kaleciler topu oyuna çok aptalca sokuyor ve topu ayağına alıp çok geç pas atıyor ve çoğunlukla hatalı oluyor bu pas. Boş kale uzaktan bir vuruş ve gol . Bu sorun düzeltilmeli
Dün benimde başıma geldi. Harbiden can sıkıcı bir durum. Benim anlamadığım bu maç motorunu ayarlayan arkadaşlar hiçmi oynamıyorlar, hiçmi test etmiyorlar ?

Sen belkide milyonlarca insana bir şey sunuyorsun bari adam gibi test edin öyle çıkartın bu nedir her güncellemede bir şey düzeltiyorlar 10 şey bozuyorlar.

Özellikle benim gibi küçük takımla oynuyorsanız maç motorunun hatasını asla telafi edemiyorsunda bir anlamda kilitleniyorsun oyunu oynayamıyorsun.

Oyuncularının şikayetleri ile birazcık ilgilenselerdi 14.3.1 çokdan çıkmışdı.

mustinho03
03.Mart.2014, 20:40
Oyunun yüzünü acmiyorum bayadir iyi ki de acmiyorum bunlari okudukca kendi kendi iyi ki acmiyorsun herzaman ki gibi klasik bir SI kazigi manajer oyunseverlere.

Stan13
03.Mart.2014, 21:12
Her maç motoru değişikliğinde taktikler çöküyor. Futbol mentalitesi oturtmak diye birşey yok oyunda. Başarılı olmak için maç motorunun açıklarına göre taktik yapmanız gerek. Bravo ya, baya gerçekçi oyun :)

Artul
03.Mart.2014, 21:52
4-2-3-1 sistemiyle her şeyi denedim olmadı.. Topa hakim olsan kaleye şut atamıyorsun.. Dikine oynayasan hiçbir pas isabetli olmuyor sürekli rakip ataklarını izliyorsun.. Rakibin attığı her ara top özellikle kanat oyuncularının savunma arkasına yaptığı koşular hep başarılı oluyor ama aynısını biz yapamıyoruz.. FM 14'te gördüğüm en kötü maç motoru olmuş..

Lordinas
03.Mart.2014, 22:14
4-2-3-1 sistemiyle her şeyi denedim olmadı.. Topa hakim olsan kaleye şut atamıyorsun.. Dikine oynayasan hiçbir pas isabetli olmuyor sürekli rakip ataklarını izliyorsun.. Rakibin attığı her ara top özellikle kanat oyuncularının savunma arkasına yaptığı koşular hep başarılı oluyor ama aynısını biz yapamıyoruz.. FM 14'te gördüğüm en kötü maç motoru olmuş..

olayın özeti budur.

Altına imzamı atarım. yıllardır 4231 taktiğiyle avrupayı sallardım. güncellemeden sonra konyadan 3 yer hale geldim arenada erciyes %60 topla oynuyor. direktifin kralını veriyorum kimse karşıma geçip yok şunu yapmıyorsunuz bunu denedinizmi falan diyip bilmişlik taslamasın lütfen. yukarıda söylendiği gibi sıgames iin kazığıdır bu başka birşey değil :) UBİSOFT'dan menajerlik oyunu bekliyorum ben yaparlarsa onlar yapar biraz başka dallara yönelsinler :)

Walter Sakana
03.Mart.2014, 22:25
Penaltilarin gol olma ihtimali biraz yuksek bu yamada. Cok karsilasacagin bir durum olacaktir.

Penaltıların gol olma yüzdesi gibi bir şey mi belirliyorlar maç motorunda? Böyle bir şey varsa o zaman her şey oyuncu özelliklerinden bağımsız olarak belirli yüzdelere veya ihtimallere bağlı diyebilir miyiz? Oyuncunun çalım atma denemesinin başarılı olma ihtimali, attığı pasın yerini bulma ihtimali vs... vs... Oyuncu özellikleri de bu ihtimalleri biraz daha azaltıp yükseltiyor yani?

Penaltıların gol olma ihtimali derken oyuncuların karşı karşıya gol vuruşları iyileştirildi, kalecilerin köşelere uçabilme becerileri azaltıldı tarzı şeylerse kastettiğin tamam diyeceğim de herkes kalecilerin panter kesildiğini yazarken bu da mantıklı gelmiyor bana.

Rica etsem biraz daha açabilir misin yazdığını.

jAsain
03.Mart.2014, 22:28
GS ile avrupa ligi finalinde Napoli ile oynadım. 2-0 geriye düştüm, 90+4'te 2-2 yaptım. Allahım gool diye sevinirken 4 dakikalık uzatma olan maçta 90+6'da golü yedim. Yaklaşık 5 dakika ekrana mal mal bakmışımdır. :D

Stan13
03.Mart.2014, 23:13
Yıllardır söylüyorum, bu oyunda oyuncu özelliklerinin oyuna gram etkisi yok. Maç motoru neye karar verdiyse o oluyor. İstediğiniz kadar bi taraflarınızı yırtın değiştirmek için. 90+larda 1-0 öne geçtiğiniz maçta 1-1 olacağı motor tarafından belirlenmişse ister 11 oyuncuyu da kale önüne dizin, top gerekirse küçülür, oyuncular arası boşluktan yine girer kaleye. Böyle bir oyunla karşı karşıyayız.

Az önce oyuncum bomboş kaleye golü atmak yerine direğe vurdu topu. Dışarı gitse daha gerçekçi olacak ama gitti direğe vurdu. Haliyle insan şüpheleniyor. SI forumlarında eminim oyuncu özelliklerinin etkisinin 0 olması konusu dahil bütün saçmalıklar hakkında konu açılmıştır ancak Gabi abinin screenshotlarla ispatladığı konuda bile neler dediklerini (diyebildiklerini) gördük. O yüzden birşey diyemiyorum artık. Aldıkları para haram zıkkım olsun.

Chamberlain
03.Mart.2014, 23:24
Yıllardır söylüyorum, bu oyunda oyuncu özelliklerinin oyuna gram etkisi yok. Maç motoru neye karar verdiyse o oluyor. İstediğiniz kadar bi taraflarınızı yırtın değiştirmek için. 90+larda 1-0 öne geçtiğiniz maçta 1-1 olacağı motor tarafından belirlenmişse ister 11 oyuncuyu da kale önüne dizin, top gerekirse küçülür, oyuncular arası boşluktan yine girer kaleye. Böyle bir oyunla karşı karşıyayız.

Az önce oyuncum bomboş kaleye golü atmak yerine direğe vurdu topu. Dışarı gitse daha gerçekçi olacak ama gitti direğe vurdu. Haliyle insan şüpheleniyor. SI forumlarında eminim oyuncu özelliklerinin etkisinin 0 olması konusu dahil bütün saçmalıklar hakkında konu açılmıştır ancak Gabi abinin screenshotlarla ispatladığı konuda bile neler dediklerini (diyebildiklerini) gördük. O yüzden birşey diyemiyorum artık. Aldıkları para haram zıkkım olsun.
Katılıyorum, oyunda herşey olacağına varır durumu yok. Mesela bir maçdan önce kimin kazanacağı bile senaryolu bence çünkü taktikde değiştirsen ne yaparsan yap en fazla gol farkını değiştirebiliyorsun. Maç motoru kaybetmene karar vermişse mağlubiyeti engellemek diye bir şey yok. Bizim maç motoruna hükmetmemiz gerekirken maç motoru bize hükmediyor. Maç motoru bizimle oynuyor.

İnanın ben bu senaryo olayını FM 2013 de farketmişdim ancak rahatsız edecek kadar birşey yoktu ortada bu yıl gözünüze sokuyor oyun resmen.

SCaRy_uA
03.Mart.2014, 23:45
iyi akşamlar arkadaşlar benim oyunun kurulumu ile ilgili bir sorum olacaktı orjinl fm2014 ü aldım oyunu kurmak için sreamı kurmak gerekiyormu cd den yüklemeyi beceremedim steam penceresi açılıyor kullanıcı ve şifre istiyor şimdiden teşekkür ederim

AhmetBilgin
04.Mart.2014, 00:12
iyi akşamlar arkadaşlar benim oyunun kurulumu ile ilgili bir sorum olacaktı orjinl fm2014 ü aldım oyunu kurmak için sreamı kurmak gerekiyormu cd den yüklemeyi beceremedim steam penceresi açılıyor kullanıcı ve şifre istiyor şimdiden teşekkür ederim

Steam'ı kurman gerekli

Corpus
04.Mart.2014, 00:21
Yıllardır oyuna ne denirse densin oyunu hergün açar saatlerce kariyer yapardım. Ama bu sene sadece klan liginde oyunu açtım. Orada yaptığım maç sayısı kadar maç yaptım. Uzun zamandır da oynamıyorum. En ufak keyif alamıyorum şuan.

canerozaskin
04.Mart.2014, 00:48

Bende sorun bende sanıyordum :D Önceki güncellemede 4-2-3-1 ile çok iyi sonuçlar alıyordum. Bu güncellemede de 4-2-3-1 oynatıyorum ama maçta oyunun tamamen hakimi olsam bile rakip kazanacaksa kazanıyor. Bir maçta rakibin 6 şutunun 5'i kaleyi buldu ve 4-4 berabere kaldım. Dikine oynayıp da üstün olamamak tamamen saçmalık zaten. Dikine oyna bile desek takım iki pas yapar.

howarda3
04.Mart.2014, 01:01
Yeni yamada Caner Erkin'in profili yükseltilmiş bu çok güzel de agresifliği de yükselmiş sanırım adam hiç bir maçı tamamlayamıyor ortalama 5 maçta 1 atılıyor bu nasıl çözülecek bilemiyorum

Stan13
04.Mart.2014, 01:05
Bir de dikkatimi çeken birşey daha var. Misal uzatma olarak 3 dakika mı verildi, 93:00 olur olmaz bitiyor maç top nerede olursa olsun. İster siz hücum edin, ister rakip. İnanılmaz saçma olay. Rakip ceza sahası içindeyken bu şekilde bitti maçlarım birkaç defa. Futbol kuralları değişti de haberimiz mi yok ?

Chamberlain
04.Mart.2014, 01:35
İtalyanın Parma takımıyla hem can sıkıntısından hemde taktik denemek amaçlı öylesine kariyer açtım. İnanırmısınız oyundan inanılmaz zevk alıyorum, rakip teknik direktörlerin bana sallamasımı dersin, yaptığım akıl oyunu sayesinde Milan teknik direktörünü ters köşeye yatırıp deplasmanda 3-0 galibiyetimmi dersin, sezonun ortasında Parmanın beni kaybetmemek adına durduk yere yeni sözleşme önerip aldığım paranın tavan yapmasımı dersin, şuan gerçekden bambaşka bir oyunda gibiyim. Maç motorunda ise en ufak bir hata görmedim. Gerçekden ilginç bir durum. :D

Plymouth ile zehir olan oyun Parma ile şahlandı resmen. :s_parma:

Maegras
04.Mart.2014, 02:09
5 mutlak gol sanşının 4'ünü çıkaran, toplamda 9 top kurtaran, sayısız hava topuna cıkıp alan Faore Adaları'nın kalecisi 1-0 biten maçın sonunda 6,7 puan alıyorsa bir sıkıntı var demektir...

Kalecilerin hepsi panter yutmuş ama aldıkları puanlara bu yansımıyor?

Stan13
04.Mart.2014, 02:26
http://s28.postimg.org/q5rmbetcr/Ads_z.png

Daha ne denebilir ki artık ? Derbi oynanıyor. Kendi evinde ezeli rakibine 4-0 geriye düşüyorsun ve 5 dakika içinde 4 gol atıyorsun. Bunun gerçekleşme olasılığı nedir acaba normalde. İnanamıyorum şuan.

Gncl1905
04.Mart.2014, 02:41
Uzun süre burayı okumasam anca kariyere başlayabileceğim anlaşılan, içimi kararttınız :D

Stan13
04.Mart.2014, 02:43
Şu koyduğum screenshotın mantıklı bir açıklaması yok, olamaz da. Dünya tarihinde Mozambik derbisinde bile şöyle bir olayın olmuş veya gelecekte olabileceğine hiç kimse inandıramaz beni ama oyunda oluyor işte. Neden ? Çünkü maç motoru bunu istiyor.

grkm33
04.Mart.2014, 04:17
Yenik durumda yüklen diyoruz kaleci zaman geçiriyor :)

MuraTBudaN
04.Mart.2014, 05:22
http://i.hizliresim.com/xJGm9j.png (http://hizliresim.com/xJGm9j)

Oldu mu bu sonuç şimdi ?

Bordo61Mavi
04.Mart.2014, 08:15
Nerde eskisi gibi sabahlara kadar oynadigimiz fm'ler. Simdi 2-3 mac yapip kapatiyoruz.

Her yamada komple yeni bir oyun veriyorlar bize, hepside birbirinden kotu.

bozoo1903
04.Mart.2014, 10:48
FM13'ten sonra alacaksam da FM14'ü şubatta alırım diyordum, artık onu da demiyorum :)

bangbangstar
04.Mart.2014, 11:08
Sanırım 13 ü kuracağım bende bu oyun olcak gibi değil. Oyun mu ızdırap mı ? Stres atacağıma strese giriyorum.

..JoaQuiN..
04.Mart.2014, 11:13
Oyunun içine etmişler.Böyle bir sacmalık olamaz.Küme düşme hattındaki adam beni 4-1 yeniyor böyle birşey olabilir mi.yediğim goller sacma sapan goller birde atamadıklarım var.boş kale karşıosında duruyor adamın topu direğe atıyor kaleci olmuş panter.bizimkiler sacma sapan pas hataları yapıyor.zorlu bi deplasmana gidiyorum 1. golü atıyorum 1 dk geçmeden 2 gol birden yiyorum bunı bana biri açıklasın bu nasıl bir şey ? akhisar 27. dk. kırmızı görüyoır 2-0 yeniyorum o dakikaya kadar.o dakikadan sonra 4-2 yeniliyorum bunlar normal şeyler mi şimdi ? söverim böyle oyunu.ben oynamıyom.

Lordinas
04.Mart.2014, 11:58
Önceden deli gibi fm 08 oynardım, hiç bir zamanda oyuna karşı bir kötü fikrim olmamıştı. o zamanlar çok revaçta olan cod mw orjinal alıp günlerce kurmamıştım sırf fm oynuyorum diye :) şimdi age of empires oynuyorum elimin altında fm 14 varken ne günlere kaldık :)

Artul
04.Mart.2014, 12:25
Rakibin kanat oyuncusu dünyanın en yavaş kanat oyuncusu olsun, sizin savunmanızda dünyanın en hızlı stoperi olsun illaki o herif savunmanın arkasına sarkıyor, çalım atıyor -en az 3 kişiyi yatırıyor bildiğin- ve sonuç gol yiyorsunuz.. Olacak şey değil bu..

izmer96
04.Mart.2014, 13:57
anlamadigim su , ne tur taktik yaparsam yapiyim , yada direk forumlardan indiriyim , City , Liverpool , UTD gibi takimlarla oynarken bile rakip benim defansimin arkasin her mac 2-3 top la siziyor , hatta kupa maclarinda 2. ligden takimlar bile , haa birde her mac 1 kere Barcelona gibi paslasiyorlar , ben oyunu sildim rahatladim , artik fm 2015 i bekliycez yapicak bisey yok

bangbangstar
04.Mart.2014, 15:23
Arkadaşlar çok ilginç bir şekilde, hangi takıma gidersem gideyim Al-Rayyan , lefkavik (adını tam bilmiyorum) takımlarından oyuncularıma teklif geliyo. Daha bir oyuncuma italya,ispanya,ingiltere,almanya,hollanda ve rusya gibi ülkelerden teklif gelmedi. Bunları yaşayan başka bir arkadaş var mı ? Bir de her rakibin barcelona gibi oynaması çok ilginç gerçekten. kafayı yemek üzereyim.

GicaHagi
04.Mart.2014, 15:28
Son update'den önce kariyerim gayet zevkliydi taktik falan cok iyi isliyordu update geldi ilk 1-2 mac takim bocaladi dedim taktikle oynayayim bir kac degisiklik yaptim ve gayet iyi gidiyorum hala. Sizde yasanan sorunlarin cok cok aziyla karsilastim baya da zevk aliyorum oyundan. Bu sans demek ki foruma üye olmayip oynayan bir cok kisi de var oyunu twitterdan falan takip ettigim insanlar da zevk aliyolar.

QaaN-07
04.Mart.2014, 16:32
Yok arkadaş şu güncellemeden sonra 1 tane taktik oturtamadım. Olan taktikler zaten çöp oldu, denediğim tüm taktiklerde 2-3 maç iyi gidiyor sonra ne oluyorsa kafayı yiyor takım. Sıktı oyun artık ya.

perpetua
04.Mart.2014, 16:53
Savunmanin arkasina sarkmalardan sikayet edenler acaba hangi dizilisi, oyun anlayisi ve komutlari kullaniyor?

Bazi takimlara karsi fazla pres yapma veya fazla sert oynama gibi kavramlar da var.

Bazen topu rakibe birakip pas atilacak alanlari kapatmak ve onlarin kendiliginden hata yapmasina izin vermek, rakibe basip bos alan birakmaktan daha faydali olur. Ozellikle rakibi fiziginizle dovemiyorsaniz, pres yapip bos alan birakmanin cok da faydasi yok.

Lordinas
04.Mart.2014, 17:13
Savunmanin arkasina sarkmalardan sikayet edenler acaba hangi dizilisi, oyun anlayisi ve komutlari kullaniyor?

Bazi takimlara karsi fazla pres yapma veya fazla sert oynama gibi kavramlar da var.

Bazen topu rakibe birakip pas atilacak alanlari kapatmak ve onlarin kendiliginden hata yapmasina izin vermek, rakibe basip bos alan birakmaktan daha faydali olur. Ozellikle rakibi fiziginizle dovemiyorsaniz, pres yapip bos alan birakmanin cok da faydasi yok.

Bu oyunu ilk defa oynamıyoruz merak etmeyin. savunmanın arkasına atılan topları engellemeninde yollarınını biliyoruz.

Sıkıntı şu, oyun bunu takmıyor. siz istediğiniz kadar buna engel olmaya çalışın amatör takım oyuncuları bile rahatlıkla messi vari kaçışlar yapıp pozisyona giriyor.

bojan54
04.Mart.2014, 17:17
Oyundaki teknik,taktik konularda eleştiri yapmayın beceremiyosanız daha çok çalışın oynayın.

Bu yamada hala oynamadım oyunu ama inşallah çaprazdan şut sorunu çözülmüştür yanındaki adama pas verse boş kaleye yuvarlayacak adam çaprazdan kaleyi bile tutturamıyor.

Neyse bu sorun oyuncudandır dedim bi Real Madridle deneyim dedim Cristiano Ronaldo,Di Maria, Benzema topu alır almaz kaleye şut çekiyorlar..

Lan özel ayarlıyorum şut atma diyorum gene şut çekiyor inşallah bu yamada düzelmiştir.

bojan54
04.Mart.2014, 17:18
Bu oyunu ilk defa oynamıyoruz merak etmeyin. savunmanın arkasına atılan topları engellemeninde yollarınını biliyoruz.

Sıkıntı şu, oyun bunu takmıyor. siz istediğiniz kadar buna engel olmaya çalışın amatör takım oyuncuları bile rahatlıkla messi vari kaçışlar yapıp pozisyona giriyor.

Defansif çizgi en önde
Yüklen
Akıcı

oynuyorum hiç savunma arkasına sarkan adam görmedim? hatayı kendinizde arayın..Ön libero kullanmadan hücum taktiği oynarsan sarkar bide 1 tane defans oyuncusunu sıkı defans yap arkaya top kaçarsa o hemen yakalıyor.

ozan42
04.Mart.2014, 17:53
Oyunu silmiştim şimdi yeni güncelleme gelmiş bir yüklüyeyim diyorum bakalım özellikle maç motorunu merak ediyorum.Evet savunmanın arkasına top kaçıyorsa ya savunma kurgusunu çok öne çekiyorsunuzdur ya da yavaş savunma oyuncularınız vardır.Yani yavaş savunma oyuncularınız varsa kesinlikle savunmayı öne çıkarmayın, üstteki arkadaşta bassetmiş sıkı savunma savunmanın arkasına atılan toplarla ilgilenen savunma oyuncusudur yani önsezi hız hızlanma gibi özellikleri ile alakalı bir roldür.Önsezi hız hızlanma gibi özellikleri özeliiklede hızlanma özelliği iyi oyuncularınız varsa bu rolde savunmayı öne kurabilirsiniz.

Lordinas
04.Mart.2014, 18:24
Oyundaki teknik,taktik konularda eleştiri yapmayın beceremiyosanız daha çok çalışın oynayın.

Bu yamada hala oynamadım oyunu ama inşallah çaprazdan şut sorunu çözülmüştür yanındaki adama pas verse boş kaleye yuvarlayacak adam çaprazdan kaleyi bile tutturamıyor.

Neyse bu sorun oyuncudandır dedim bi Real Madridle deneyim dedim Cristiano Ronaldo,Di Maria, Benzema topu alır almaz kaleye şut çekiyorlar..

Lan özel ayarlıyorum şut atma diyorum gene şut çekiyor inşallah bu yamada düzelmiştir.

Eleştiri yaparken senden izinmi alıcam ? önce kullandığın kelimelere dikkat et. burası sokak değil.

canerozaskin
04.Mart.2014, 19:03

Son güncellemeyi oynamamışsın, eleştiri yapmayın diyorsun. İsteyen istediği konuda eleştirisini yapar.

koraybahce
04.Mart.2014, 19:04
FM 15 için EA Games den destek alsınlar şu 3d yi yaparken. Önemli değil oyunun fiyatı artsın. Yeter ki ortaya düzgün bir şey çıksın. Transfer sistemi konusunda da İlhan Cavcav dan yardım alabilirler. Orası da ayrı :D

gol olur
04.Mart.2014, 19:05
Son update ile birlikte ilk bugu yakaladım. UEFA kupasında gruplardan çıktıktan sonra tur eşleşmelerinin olduğu haber geliyor, girip takımların eşleşmesini izliyorum ve sonra onaylayıp çıkıyorum. Devam et dediğimde tur eşleşmelerini henüz yapmadığım gözüküyor ve tekrar girip eşleştiriyorum ve bu sefer başka bir takım ile eşleşiyorum. Swensea ile oynuyorum ve iki defa bu olayı yaşadım. UEFA kupasında oynayıpta buna başka denk gelen oldu mu?

orhuncet
04.Mart.2014, 19:09
Arkadaşlar bende oyun güncellenmedi steam den ben nasıl yapıcam yardım edermisiniz

Lordinas
04.Mart.2014, 19:14
Arkadaşlar bende oyun güncellenmedi steam den ben nasıl yapıcam yardım edermisiniz

Steam'ı kapatıp açmayı denediniz mi ?

orhuncet
04.Mart.2014, 19:17
Denedim herşeyi olmadı bir türlü

mpaker66
04.Mart.2014, 19:41
Savunma arkasına atılan toplar kesinlikle taktiğinizle alakalı. Topu rakibe bırakıp alanları kapatırsanız önlem almış olursunuz. Yapmışlığım var oluyor yani sürekli oyuna suç bulmayın biraz taktiğinize bakın. Rakip takımı ne kadar baskı altına almaya çalışırsanız o kadar riskli oynarsınız. Savunma önde pres yaparak önlibero kullanmadan oynarsanız bu risk çok yüksek. Rakiple 1e 2 kalırsınız. Boş alan falan filan. Rakipte bna öyle oymayınca bende çok boş alan buluyorum. Oyunda sorun yok.

orhuncet
04.Mart.2014, 19:48
Arkadaşlar güncellemeyi yaptım sağ tıklayıp oyunu doğrula dicez ve oluyor yapamayanlarda yapsın

koraybahce
04.Mart.2014, 21:19
Kariyer açtım Fenerbahçeyle, 1 hafta sonra antrenmanda Emre, Serdar Kesimal ı sakatladı. 1 hafta sonra Holmen sakatlandı ( bu sakatlıklar 7-10 gün arasıydı). 1 hafta sonra Fransa 2. lig takımıyla hazırlık maçım vardı adamalar Barcelona gibi başladı maça şutlar üstüne şutlar çektiler. Çok dengeli bir taktik yapmama rağmen bunu yaşadık. Daha sonra üstünlüğü ele geçirdik ama rakip kanat oyuncuları gerçekten abartılı şekilde iyiler. Bu takıma karşı net bir üstünlük kuramadım. yüzde 6 daha fazla topla oynadım (47-53). Gökhanın sakatlığı sebebiyle Sabriyi kiralamıştım. Hem o hem de Emre 4 hafta sakatlandı maça. Sezon başı olmasına rağmen 3 haftada 4 oyuncum sakatlandı. Bu nedir analamadım. :/

Stan13
04.Mart.2014, 22:45

O sorunlara açıklık veya çözüm getirmeye çalışacağınıza koyduğum yukarıda koyduğum screenshot ve benzeri zirilyon tane saçmalığa çözüm bulsanız mesela ? Çözüm diye önümüze koyduğunuz şeylerii futbolu ortalama takip eden bir insan zaten biliyor ki buradaki insanların en büyük tutkusu futbol ve futol oyunları. Onlar zaten bunları düşünüp çözüm üretebiliyor. Sorun maç motoruna karşı hiçbir futbol anlayışının işlememesi. Buna bahaneniz uygun oyuncularla doğru mentailteyi uygulayabilirsiniz olacak, biliyorum. Ona da cevap vereyim siz demeden, oyunda öyle birşeyin de mümkün olduğunu düşünmüyorum. İnternetten indirdiğim gayet sağlam olduğunu düşündüğüm taktiklerle City, Bayern, Dortmund kalibresindeki takımlarla oynarken bile kupa maçlarında mesela, alt lig takımlarına karşı oynarken bile rakibiniz Barcelona gibi tek top yapa yapa defansınızın arkasına sızıyor vs. Hani nerede oyuncu kalitesi farkı ? Siz bu olayı Barcelona'nın, City'nin, Bayern'in gerçek hayattaki kendilerinden çok daha düşük seviyede rakiplere karşı oynadıkları maçlarının hangisinde gördünüz ? Varsa örneğiniz bekliyorum, buyrun.

Ya da koyduğum screenshotta olduğu gibi, bir derbi maçında ev sahibi takım 4-0 geriye düşsün. Bunun olma ihtimali bile bir derbi maçında çok çok düşükken, 40 yılda bir böyle birşey olacakken, üzerine o takım 5 dakika içinde 4 gol atıp beraberliği sağlıyor. Bu oyuncular robot heralde, evlerinde ezeli rakiplerine karşı çaresiz bir şekilde 4-0 geriye düşmekten etkilenmediler hiç. Buna da olan cevabınızı duyar gibiyim: "E hırs yapmışlar işte".

Benim ortalama bir futbol simülasyon oyunundan beklentim, kafamdaki oyun mentalitesini uygulatabilmek ve bunları doğru oyuncuları bularak yapmak. Football Manager giderek bu tarz bir oyun olmaktan uzaklaşıyor. Oyun kurgunuzu istediğiniz kadar doğru kurmuş olun, istediğiniz kadar o kurguya uygun oyuncuları seçmiş olun, maç motorunun açıklarını çözebildiğiniz kadar başarılısınız oyunda. Oyuncu özelliklerinin hiçbir anlamı olmaması ayrı bir skandal. FM ile ilgili duyumuma göre her oyuncu özelliğinin oyuna etki katsayısı gibi birşey varmış. Ne kadar doğru bilemiyorum ama böyle birşey varsa bu tam bir fiyasko.

Ben mühendislik okuyan biriyim. Programlama işinin ne kadar zor olduğunu da biliyorum dolayısıyla. Hele ki birçok farklı dinamiği olan futbol simülasyon oyununu yazmak kat be kat zordur muhakkak ancak her sene bunu bahane ederek fiyasko bir oyun çıkarmaktansa, 2 yıl, 3 yıl veya ne kadar gerekiyorsa, oyunu çıkarmaya ara verip oldukça uzun bir sürede çok daha başarılı bir maç motoru ve oyun yaratılabileceğini düşünüyorum. Oyuncuların buna itiraz edeceğini de sanmıyorum çünkü göründüğü üzere oyunu beğenen tek bir kişi yok piyasada. Bu kadar insanın bu kadar rezalet bir menejerlik oyuncusu olma ihtimali bir maçta 8 şutun direkten dönme ihtimalinden daha düşük bana kalırsa o yüzden lafı siz bilmiyorsunuza getirmek yaratıcı ve geçerli bir çözüm yolu da değil gibi görünüyor. Siz muhtemelen SI ile doğrudan veya dolaylı yoldan iletişim kurma yetkisi olan birisiniz. Oyuncular ispatlarla kendi forumlarında bu saçmalıkları dile getirdiklerinde adeta iplenmeyip üstüne azar çekip açtıkları başlığı kapatıyorlar. Oyunun eksiğini söylemek suç konumuna gelmiş durumda. Bunları sizden duymaları durumu değiştirir mi bilemem ama muhtemelen bizim söylemeye "çalışmamızdan" daha etkili olacaktır. Zaten müdahale etmezlerse giderek müşterilerini kaybedecekler ve ben de bu doğrultuda oyunu orjinal almayı düşünen herkesi kararından döndürüp almamaları konusunda elimden geleni ardıma koymayacağım.

caner485
04.Mart.2014, 23:16
Bu arada hiç transfer yapmadığım halde 2014 ocak ayından itibaren Galatasaray ilginç bir şekilde mali krize giriyor kulüp meteliksiz diyor yönetim para aktarıyor ne kadar gerçekçi bilemedim pek tutturulamamış mali kısım.

Chamberlain
04.Mart.2014, 23:33
Oyundaki bariz sorunlar;

* Sakatlıklar abartılmış üflesen adam 6 ay sakat kalıyor.

* Taktikler çok çabuk çözülüyor, dün Parma kariyerimde 3 tane birbirinden harika taktik oluşturdum. Taktikleri oluşturdukdan sonra kafayı takmış olduğum Plymouth ile yeni bir kariyer açtım, hazırlık maçlarında ve ilk 2-3 maçda harika üstün sonuçlar alırken kendi evimde yeneceğime %100 gözüyle baktığım bir takımdan 3 tane yedim, ondan sonra olanlar oldu gelen vuruyor, giden vuruyor, bu nedir kardeşim ? 3 tane taktik var daha lig başlayalı 2-3 hafta olmuş 3 tane taktiğimi birden inciğine kadar nerden çözüyor bu adamlar ?

Buda yetmezmiş gibi İngiltere 4. liginden bahsediyorum adamların benim taktiği çözecek alt yapısımı var ? 4. lig teknik adamının taktik çözmekle ne işi olur ? Şampiyonlar ligi finalimi bu ?

Bu taktik patlaması olayı inatla tek taktikle devam edersinde ancak o zaman rakip önlem alabilir. Deplasmanda 3 tane atmaz. Belliki sitede söz sahibi insanlar var lütfen iletin bunları.

Yeter artık rica ediyorum cidden yeter.

antiochia
04.Mart.2014, 23:51
sizde de mi gol yağmuru var arkadaşlar ben sır liginde 3 maçta 5 gol yedim 13 gol attım..

bangbangstar
05.Mart.2014, 00:14
Son update ile birlikte ilk bugu yakaladım. UEFA kupasında gruplardan çıktıktan sonra tur eşleşmelerinin olduğu haber geliyor, girip takımların eşleşmesini izliyorum ve sonra onaylayıp çıkıyorum. Devam et dediğimde tur eşleşmelerini henüz yapmadığım gözüküyor ve tekrar girip eşleştiriyorum ve bu sefer başka bir takım ile eşleşiyorum. Swensea ile oynuyorum ve iki defa bu olayı yaşadım. UEFA kupasında oynayıpta buna başka denk gelen oldu mu?

Dostum update gelmeden öncede vardı. Ben kafama çok rakip seçtim öyle :icon_biggrin:

gol olur
05.Mart.2014, 00:46
Dostum update gelmeden öncede vardı. Ben kafama çok rakip seçtim öyle :icon_biggrin:

Ben update gelmeden önce oynamıyordum oyunu, haliyle olayı son gelen update'e bağladım :D

amorti
05.Mart.2014, 01:01

Hahaha, bu yorum Creed imzasiyla cok uyumlu olmus :icon_cool:

FelipeMelo
05.Mart.2014, 01:21
Bu versionda Galatasaray'a guzel bir taktik yaptim iyi isliyor. Ligde 10da 10 gidiyorum. Fakat FM14 ciktigi gunden beri Galatasaray kariyerinden baska kariyer yapmadim dogru duzgun. Lpool ile yapiyim dedim demez olaydim, ne yaptim ne ettim taktik maktik otutturamadim yahu. Deneme amacli indirdigim taktikleri denedim(14.3 icin özellikle) onlar bile patliyor. Ya Lpool acayip kötu bu oyunda yada taktik olayi cok cok cok zor yeni versionda. Galatasaray'a nasil tutturduysam ilk taktikte takim 10 da 10 ne guzel.

rammstein7
05.Mart.2014, 01:40
Evet. Taktikde bir sorun var. Zor olmasını istiyorum. Açıkçası. Sonra zevksız oluyor. hep 1 oluyorsun. tatı çıkmıyor. Yeni oyunda sponsorlar menejar secse güzel olmaz mi ?

koraybahce
05.Mart.2014, 03:31
Fenerbahçe ile oynuyorum. Liglerin başlamasına 1 hafta var. 5 sakatım var. Hepsi Türk oyuncu ve aynı DR ve DC çökmüş durumda. Oyun bunu özellikle yapıyor heralde. Oyunda sakatlık sorunu yaşamamak için aynı mevkiden oynayabilecek kalitede olan 5 oyuncu falan olması gerekiyor.

Sakatlık sorunu baş göstermeye başladığında antrenman ayarlarından antrenman ağırlığını maç antrenmanına kaydırıp genel antrenmanı da kondisyondan takım uyumuna çevirdim ama yine de sakatlıklar peşisıra geldi. Sakatlık sorunu yaşamamak için ne yapmam gerekiyor? Mantıklı bir yorum bekliyorum?

Lordinas
05.Mart.2014, 10:31
Fenerbahçe ile oynuyorum. Liglerin başlamasına 1 hafta var. 5 sakatım var. Hepsi Türk oyuncu ve aynı DR ve DC çökmüş durumda. Oyun bunu özellikle yapıyor heralde. Oyunda sakatlık sorunu yaşamamak için aynı mevkiden oynayabilecek kalitede olan 5 oyuncu falan olması gerekiyor.

Sakatlık sorunu baş göstermeye başladığında antrenman ayarlarından antrenman ağırlığını maç antrenmanına kaydırıp genel antrenmanı da kondisyondan takım uyumuna çevirdim ama yine de sakatlıklar peşisıra geldi. Sakatlık sorunu yaşamamak için ne yapmam gerekiyor? Mantıklı bir yorum bekliyorum?

Bence tamamen şans işi. sezon öncesi takıma kondisyon yüklemesi yapmanın faydası olur onun dışında rotasyona gitmek lazım. hele Türkiye'de üst ligden takım yönetiyorsanız sıkışık fikstürde sakatlıklar peş peşe geliyor. :)

Papi44
05.Mart.2014, 13:02
Herşey düzeltilmişde şu sakatlıklar hala aynı iki sağbekim de aynı maçta sakatlandı 4 hafta kimi oynatıcam ben orda

Gncl1905
05.Mart.2014, 13:46
Süper kupa maçında Fenerbahçe'de 7-8 sakat cezalı vardı :D Kalede Anıl diye biri vardı falan rahatlıkla yendim. Garip geldi.

Tarih Eylül 2013, sakatlıklar konusunda oyundaki bilgilerimi paylaşayım.

Türkiye liginde 1 takım 10 sakat ve üstü. Toplamda da 8 takım 5 sakat ve üstü.
İtalya liginde 2 takım 10 sakat ve üstü. Toplamda da 16 takım 5 sakat ve üstü.
Fransa liginde 2 takım 10 sakat ve üstü. 5 sakattan az sakatı olan tek takım var.
Almanya liginde 4 takım 5 sakat ve üstü.
İngiltere liginde 4 takım 5 sakat ve üstü.
Yunan liginde 4 takım 5 sakat ve üstü.
Hollanda liginde 5 takım 5 sakat ve üstü.
Portekiz liginde 6 takım 5 sakat ve üstü.
Rusya liginde 7 takım 5 sakat ve üstü.
İspanya liginde 7 takım 5 sakat ve üstü.
Ukrayna liginde 10 takım 5 sakat ve üstü.

Normal olup olmamasını sizin yorumunuza bırakıyorum, gerçek hayattaki sakatlık istatistiklerini bilmiyorum çünkü :)

serwan
05.Mart.2014, 15:04
Süper kupa maçında Fenerbahçe'de 7-8 sakat cezalı vardı :D Kalede Anıl diye biri vardı falan rahatlıkla yendim. Garip geldi.

Tarih Eylül 2013, sakatlıklar konusunda oyundaki bilgilerimi paylaşayım.

Türkiye liginde 1 takım 10 sakat ve üstü. Toplamda da 8 takım 5 sakat ve üstü.
İtalya liginde 2 takım 10 sakat ve üstü. Toplamda da 16 takım 5 sakat ve üstü.
Fransa liginde 2 takım 10 sakat ve üstü. 5 sakattan az sakatı olan tek takım var.
Almanya liginde 4 takım 5 sakat ve üstü.
İngiltere liginde 4 takım 5 sakat ve üstü.
Yunan liginde 4 takım 5 sakat ve üstü.
Hollanda liginde 5 takım 5 sakat ve üstü.
Portekiz liginde 6 takım 5 sakat ve üstü.
Rusya liginde 7 takım 5 sakat ve üstü.
İspanya liginde 7 takım 5 sakat ve üstü.
Ukrayna liginde 10 takım 5 sakat ve üstü.

Normal olup olmamasını sizin yorumunuza bırakıyorum, gerçek hayattaki sakatlık istatistiklerini bilmiyorum çünkü :)

bununla ilgili istatistikleri araştırmıştım. eğer yanlış hatırlamıyorsam o rakamları, bu sakatlıklar çok normal.. 4-5 civarı sakat çok çok iyi kabul ediliyor.
hatta geçen günlerde ersun yanal da bununla ilgil bi istatistik paylaştı tüm forvetleri sakatlanınca. fenerbahçe'nin sezon ortalaması 4,5 imiş ki bu mükemmelmiş. tek sıkıntı şu an tüm forvetlerimizin sakat olması falan dedi.. yani bi ligin ortalaması 6 civarı falan ise bu makul. türkiye gibi sert bi ligde daha da yüksek olması mümkün..

edit:
http://www.physioroom.com/news/english_premier_league/epl_injury_table.php

şu anki sakat listesi.. ortalama 4.. tabi kadroda 25er futbolcu var. yani her 6 oyuncudan 1i sakat.. 7 takımın 5 ve üstü sakat oyuncusu var.
biraz daha baktım. büyük liglerde ortalama 4 civarında. genelde 1-2 takım oldukça fazla (7-8-9) sakat oyuncusu var. 4-5 takımın 5-6 civarı.. bu şekilde bi dağılım söz konusu...

ReaList
05.Mart.2014, 15:30
Oyuncuların sakatlığa eğilimi de bu konuda bu durumu tetikliyor. Eğilimi ortalama ve yüksek olan bir oyuncunun sakatlanma riski mevcut oynayışta oldukça yüksek. Tam bir denge hala söz konusu değil.

bangbangstar
05.Mart.2014, 16:18
Hahaha, bu yorum Creed imzasiyla cok uyumlu olmus :icon_cool:

:icon_biggrin: evet dostum. hayatımın her alanına işledi felsefe. yakında vücuduma da işleyecek.

ozan42
05.Mart.2014, 17:39
Bu son update in kayıtlı oyun editörünü bulabilen var mı ? veya çıktımı ücretsiz olanından

wolfson
05.Mart.2014, 18:33
Peki bu güncelleme son güncelleme mi? Tekrar hataları düzeltmek için çıkarırlar mı bi şeyler?

emmre
05.Mart.2014, 18:36
Arkadaşlar sırf oyun düzelsin diye 2-3 aydır oynamıyorum şimdi tekrar başlamak istiyorumda oyunda fikstür sorunu giderildimi? en nefret ettiğim hataydı 2 günde bir maça çıkıyordum

orhuncet
05.Mart.2014, 19:49
Arkadaşlar bende iyi yönlerinden bahsetmek istiyorum Galatasaray'ı aldım.Harika pas yapıyoruz kanatlardan da takım çok iyi geliyor özellikle bu update de bu pas organizasyonu çok hoşuma gitti :)

Bordo61Mavi
05.Mart.2014, 20:15
http://i.hizliresim.com/x8OabQ.jpg
http://i.hizliresim.com/wLMl4G.jpg
http://i.hizliresim.com/x9za53.jpg

Ilerde pres yapsak baska, geride karsilasak baska.

Oyunda "clean sheet" kavrami kalmamis. Gelen giden gol atiyor.

Defansi onde kursan, ilerde pres yapsan rakip kim olursa defansin arkasina deli toplar atiliyor. Defansindaki oyuncu istedigin kadar kaliteli olsun, toplarin 50%'ne kafa ile mudahele edemiyor. Daha dogrusu etmeye calisiyor ama sacma bir sekilde rakibe asist yapiyor.

hadi

Defansi geride kuralim dedik, butun herkesi topun arkasina alalim dedik. Kendi yari sahamizda mudahele edelim topu kazanalim. Buda olmuyor, rakip ortadan gelemiyorsa kanattan bekleri ilk once kanattaki adami geciyor, sonra DMC'deki adami ve en sonda bekteki adami gecip ortayi yapiyor. Orta ise herzamanki gibi stoperlerimizin topu karsiliyamamasiyla herzaman rakibin ayagina dusuyor.

Yedigimizden fazla atalim anlayisi yaratma cabasina girdim yine olmadi.

Oyunu ilk ciktiginda aldik, ozamanda begenmemistik ama iyi kotu bir taktik oturttuk ve oyunu oynamaya devam ettik (herzaman kendi taktigimle oynarim). Yeni gunceleme ile oyun iyice biktirdi bizi.

perpetua
05.Mart.2014, 21:01

Yardimci olabilmek icin soru sordum. Azarlandim.

Neyse. Eger yasadiginiz bir soruna cozum ariyorsaniz yardim edebilirim. Amac yazarak oyunun yarattigi stresi atmaksa yardim etmem pek mumkun degil.

ozan42
05.Mart.2014, 21:15
Bu son update in kayıtlı oyun editörünü bulabilen var mı ? veya çıktımı ücretsiz olanından

Kimse bilmiyor mu ?

perpetua
05.Mart.2014, 21:18
O sorunlara açıklık veya çözüm getirmeye çalışacağınıza koyduğum yukarıda koyduğum screenshot ve benzeri zirilyon tane saçmalığa çözüm bulsanız mesela ? Çözüm diye önümüze koyduğunuz şeylerii futbolu ortalama takip eden bir insan zaten biliyor ki buradaki insanların en büyük tutkusu futbol ve futol oyunları. Onlar zaten bunları düşünüp çözüm üretebiliyor. Sorun maç motoruna karşı hiçbir futbol anlayışının işlememesi. Buna bahaneniz uygun oyuncularla doğru mentailteyi uygulayabilirsiniz olacak, biliyorum. Ona da cevap vereyim siz demeden, oyunda öyle birşeyin de mümkün olduğunu düşünmüyorum. İnternetten indirdiğim gayet sağlam olduğunu düşündüğüm taktiklerle City, Bayern, Dortmund kalibresindeki takımlarla oynarken bile kupa maçlarında mesela, alt lig takımlarına karşı oynarken bile rakibiniz Barcelona gibi tek top yapa yapa defansınızın arkasına sızıyor vs. Hani nerede oyuncu kalitesi farkı ? Siz bu olayı Barcelona'nın, City'nin, Bayern'in gerçek hayattaki kendilerinden çok daha düşük seviyede rakiplere karşı oynadıkları maçlarının hangisinde gördünüz ? Varsa örneğiniz bekliyorum, buyrun.

Ya da koyduğum screenshotta olduğu gibi, bir derbi maçında ev sahibi takım 4-0 geriye düşsün. Bunun olma ihtimali bile bir derbi maçında çok çok düşükken, 40 yılda bir böyle birşey olacakken, üzerine o takım 5 dakika içinde 4 gol atıp beraberliği sağlıyor. Bu oyuncular robot heralde, evlerinde ezeli rakiplerine karşı çaresiz bir şekilde 4-0 geriye düşmekten etkilenmediler hiç. Buna da olan cevabınızı duyar gibiyim: "E hırs yapmışlar işte".

Caykur Rize - Galatasaray macinda hani nerede oyuncu kalitesi farki?
Veya Fenerbahce - Fethiyespor macinda?
Bucaspor - Besiktas macinda?

Her sey oyuncu kalitesi farki olsa Bayern bosuna mi Guardiola'yi getirmek icin yirtindi? Chelsea Mourinho'yu geri getirmek icin ugrasti vs. vs.

Benim anlamadigim, nasil olur da 66. dakikada gol yedikten sonra "yahu ne oluyor, neden macta simdiye kadar hic bir varlik gosteremeyen Schalke bana karsi gol buldu?" sorusunu sormazsiniz. Ve tabii buna gore hamle yapmazsiniz. Hamle yaptiysaniz da belli ki hamle ters tepmis.

Bence bu 0-4'ten, 4-4 olan mactaki en buyuk hata muhtemelen mac 4-4 olduktan sonra Schalke'nin normal taktigine geri donerek oyunun dengelenmesine izin vermis olmasi. Yani Schalke bir acigini yakalamis ve 4 tane gol bulmus ama buna ragmen goller birden kesilmis. Benim beklentim Schalke'nin bunu devam ettirmesi ve gol atmaya devam etmesi olur. Ama oyunda yapay zeka bunu yapmiyor. Hemen skor iyidir, normal oyunumuza donelim diyor. Tabii bu baska bir mesele.

Benim ortalama bir futbol simülasyon oyunundan beklentim, kafamdaki oyun mentalitesini uygulatabilmek ve bunları doğru oyuncuları bularak yapmak. Football Manager giderek bu tarz bir oyun olmaktan uzaklaşıyor. Oyun kurgunuzu istediğiniz kadar doğru kurmuş olun, istediğiniz kadar o kurguya uygun oyuncuları seçmiş olun, maç motorunun açıklarını çözebildiğiniz kadar başarılısınız oyunda. Oyuncu özelliklerinin hiçbir anlamı olmaması ayrı bir skandal. FM ile ilgili duyumuma göre her oyuncu özelliğinin oyuna etki katsayısı gibi birşey varmış. Ne kadar doğru bilemiyorum ama böyle birşey varsa bu tam bir fiyasko.

Oyuncu ozelliklerinin anlami var. Ancak bu demek degil ki bu oyuncularla ne kadar kotu hamleler yaparsaniz yapin basarili olacaksiniz. Imzamdaki taktik rehberini tavsiye ederim. Veya taktikle cok ugrasmamak icin FM'i Klasik modda oynamayi.

FM ile ilgili duyumun da yanlis. Ozellikler mac motoruna oldugu gibi etki ediyor. Ama tabii bu ozelliklerin mac motoruna yansimasini etkileyen bir cok gizli ozellik de var. Oyuncunun kisiligi, surekliligi vs.

Ben mühendislik okuyan biriyim. Programlama işinin ne kadar zor olduğunu da biliyorum dolayısıyla. Hele ki birçok farklı dinamiği olan futbol simülasyon oyununu yazmak kat be kat zordur muhakkak ancak her sene bunu bahane ederek fiyasko bir oyun çıkarmaktansa, 2 yıl, 3 yıl veya ne kadar gerekiyorsa, oyunu çıkarmaya ara verip oldukça uzun bir sürede çok daha başarılı bir maç motoru ve oyun yaratılabileceğini düşünüyorum. Oyuncuların buna itiraz edeceğini de sanmıyorum çünkü göründüğü üzere oyunu beğenen tek bir kişi yok piyasada. Bu kadar insanın bu kadar rezalet bir menejerlik oyuncusu olma ihtimali bir maçta 8 şutun direkten dönme ihtimalinden daha düşük bana kalırsa o yüzden lafı siz bilmiyorsunuza getirmek yaratıcı ve geçerli bir çözüm yolu da değil gibi görünüyor. Siz muhtemelen SI ile doğrudan veya dolaylı yoldan iletişim kurma yetkisi olan birisiniz. Oyuncular ispatlarla kendi forumlarında bu saçmalıkları dile getirdiklerinde adeta iplenmeyip üstüne azar çekip açtıkları başlığı kapatıyorlar. Oyunun eksiğini söylemek suç konumuna gelmiş durumda. Bunları sizden duymaları durumu değiştirir mi bilemem ama muhtemelen bizim söylemeye "çalışmamızdan" daha etkili olacaktır. Zaten müdahale etmezlerse giderek müşterilerini kaybedecekler ve ben de bu doğrultuda oyunu orjinal almayı düşünen herkesi kararından döndürüp almamaları konusunda elimden geleni ardıma koymayacağım.

Peki. Dusuncelerine saygi duyuyorum.

canerozaskin
05.Mart.2014, 21:24
Ilerde pres yapsak baska, geride karsilasak baska.

Oyunda "clean sheet" kavrami kalmamis. Gelen giden gol atiyor.

Defansi onde kursan, ilerde pres yapsan rakip kim olursa defansin arkasina deli toplar atiliyor. Defansindaki oyuncu istedigin kadar kaliteli olsun, toplarin 50%'ne kafa ile mudahele edemiyor. Daha dogrusu etmeye calisiyor ama sacma bir sekilde rakibe asist yapiyor.

hadi

Defansi geride kuralim dedik, butun herkesi topun arkasina alalim dedik. Kendi yari sahamizda mudahele edelim topu kazanalim. Buda olmuyor, rakip ortadan gelemiyorsa kanattan bekleri ilk once kanattaki adami geciyor, sonra DMC'deki adami ve en sonda bekteki adami gecip ortayi yapiyor. Orta ise herzamanki gibi stoperlerimizin topu karsiliyamamasiyla herzaman rakibin ayagina dusuyor.

Yedigimizden fazla atalim anlayisi yaratma cabasina girdim yine olmadi.

Oyunu ilk ciktiginda aldik, ozamanda begenmemistik ama iyi kotu bir taktik oturttuk ve oyunu oynamaya devam ettik (herzaman kendi taktigimle oynarim). Yeni gunceleme ile oyun iyice biktirdi bizi.

Dediklerine katılıyorum. İlerde basmak da defansı geriye çekmek de bir işe yaramıyor. Rakip her türlü gol atıyor. Yeni güncellemeden sonra ne yapsam işe yaramadı.

Walter Sakana
05.Mart.2014, 22:21

Penaltıların gol olma yüzdesi gibi bir şey mi belirliyorlar maç motorunda? Böyle bir şey varsa o zaman her şey oyuncu özelliklerinden bağımsız olarak belirli yüzdelere veya ihtimallere bağlı diyebilir miyiz? Oyuncunun çalım atma denemesinin başarılı olma ihtimali, attığı pasın yerini bulma ihtimali vs... vs... Oyuncu özellikleri de bu ihtimalleri biraz daha azaltıp yükseltiyor yani?

Penaltıların gol olma ihtimali derken oyuncuların karşı karşıya gol vuruşları iyileştirildi, kalecilerin köşelere uçabilme becerileri azaltıldı tarzı şeylerse kastettiğin tamam diyeceğim de herkes kalecilerin panter kesildiğini yazarken bu da mantıklı gelmiyor bana.

Rica etsem biraz daha açabilir misin yazdığını.

Benimki arka sayfalarda kaynadı :) biraz daha katarak sorayım:

- Improved goalkeeper save AI
- Improved keeper reactions in some situations
- Improved keeper positioning when narrowing angle
- Fine-tuned shot and pass accuracy

Penaltıların gol olma ihtimali yüksek bu yamada diye yazmışsın. Bu yamada penaltılarla ilgili olabilecek maç motoru yenilikleri (veya iyileştirmeleri) üsttekiler. Şöyle bir bakınca senin yazdığının tersi olması lazım diye mantık kuruyorum. Yanlış mı düşünüyorum?

QaaN-07
05.Mart.2014, 22:43
Her maç en az 3-4 tane top direkten dönüyor, kaleciler zaten Wakabayashi gibi. Her sene giderek daha da kötü bir hal alıyor oyun malesef.

Night_Mare17
06.Mart.2014, 01:23
Her maç kornerden en az iki gol yiyorum bu ne saçmalık.

perpetua
06.Mart.2014, 02:48
Benimki arka sayfalarda kaynadı :) biraz daha katarak sorayım:

- Improved goalkeeper save AI
- Improved keeper reactions in some situations
- Improved keeper positioning when narrowing angle
- Fine-tuned shot and pass accuracy

Penaltıların gol olma ihtimali yüksek bu yamada diye yazmışsın. Bu yamada penaltılarla ilgili olabilecek maç motoru yenilikleri (veya iyileştirmeleri) üsttekiler. Şöyle bir bakınca senin yazdığının tersi olması lazım diye mantık kuruyorum. Yanlış mı düşünüyorum?

Mac motoru asagi yukari soyle gelisiyor. Tabii cok basitlestirerek yaziyorum.

Adim 1: Mac motorunda sorun olan bir sey belirlenir. Ornegin vasat dripling becerisi olan kanat oyuncularinin fazla dripling yapmasi.

Cozum 1: Kanat oyuncularinin dripling yapmasi azaltilir. Eger yamanin cikmasina uzun sure varsa, oyuncularin pozisyon almasini daha dogru kodlayarak yapilir bu.

Adim 2: Kanat oyunculari daha az dripling yapmaya baslayinca, gol sayisi azalir.

Cozum 2: Eger yamanin cikmasina zaman varsa hucumda oyuncularin biraz daha hareketli olmasi, markajdan daha fazla bos alana kacmalarini ve daha hizli pas trafigi yapmalarini saglayacak kodlama yapilir ve oyun bu acidan gelistirilir.

Adim 3: Oyunda gerceklesen pozisyon/gol sayisi yeterliyse, ustunde daha fazla ugrasilmaz. Ama gol sayisi yeterli degilse (ki genelde yeterli olmaz), test etmeye ve gol sayisini arttirabilecek eksiklerin aranmasina devam edilir. Hucumdaki oyuncularin hareketliligine bakilmaya devam edilir. Kanattan yeterince orta yapiliyor mu? Veya gol olmamasinin nedeni savunmacilarin geriden oyun kurarken kolay top kaybetmesi mi? Veya orta saha oyuncularinin paslari olmasi gerektiginden fazla basit mi? vs. vs.

Cozum 3: Bu farkli senaryolarin hepsi dusunulur ve yamanin cikmasina eger zaman varsa bunlar teker teker duzeltilmeye calisilir. Fakat yamanin cikmasina kisa bir sure kaldiysa daha basit cozumlerle sorun asilir. Mesela oyuncularin sutlarinin biraz daha isabetli olmasi saglanir ki en azindan maclarin skorlari gercekci olsun. Tabii boyle bir hamlenin yan etkilerinden birisi de penaltilarin daha fazla isabetli olmasi.

Ben mac motoru uzerindeki calismayi soguk bir gecede henuz orulmesi bitmemis ufak bir battaniye ile uyumaya benzetiyorum. Omuzlarin usuyunce yukari cekiyorsun, ayaklar disarida kaliyor. Ayaklarin usuyunce asagiya cekiyorsun omuzlarin disarida kaliyor.

Gunduzleri battaniye orulmeye devam ediliyor ve gittikce buyuyor. Ancak vucut buyuk (futbol basit bir oyun degil) ve buyumeye devam ediyor (surekli yeni oyun anlayislari, farkli dusunceler ortaya cikiyor). Bu nedenle de butun gununu battaniyeyi buyutmek icin harcasan da yetmiyor. Ama sonucta hic battaniyesiz yatmaktan iyidir. :)

Walter Sakana
06.Mart.2014, 13:03
@perpetua

Yazdıkların daha önce yazdığın aşağıdaki mesajın bir açılımı olmuş gibi :)

Hatalarin giderildigine inanmayin. :)

Hala bir cok sorun var mac motorunda. Yeni yama ile de olmaya da devam edecek.

Daha once karsilastiginiz sorunlar azalmis veya ortadan kalkmistir. Ama baska sorunlar ortaya cikmistir ve gelecek yamalarda o sorunlari gidermek icin calisilacaktir. Maalesef ilerleme ancak boyle gerceklesiyor.

Yazdıklarının çoğumuz için yorumlama açısından faydalı bilgiler içerdiğini düşünüyorum, cevap için teşekkür ederim.

Özet olarak şunu anlıyorum; maç motorunda örneğin "forvet oyuncularım yeterince şut çekmiyor/çekemiyor" tarzı bir problem algıladığımda ve bunun genel bir sorun olduğunu öğrendiğimde bunun oyuncularımın yetersizliği veya taktiksel tercih hatam olmadığını, daha çok maç motorundan kaynaklandığını anlıyorum. Sonrasında bu yazdıklarına benzer bir mantık kurarsam, ısrarla forvetlerime şut çektirmeye çalışmak yerine başka alternatiflere yani maç motorunun zayıf yönlerine odaklanmamın daha doğru olacağını görüyorum. Böyle bir durumda forvetimin ne bileyim daha geriye gelerek veya sağa sola açılarak oynamasını sağlayarak ondan başka açılardan (maç motorunun zayıflıklarından yararlanmama katkı sağlayacak şekilde) faydalanmaya çalışmak daha mantıklı olacakmış gibi görünüyor.

Ve buradan da şunu anlıyorum; bir arkadaş Ersun Yanal'ın oyun sistemini yansıtmak istediğini yazmıştı ancak bu her FM versiyonunda mümkün değil, o versiyondaki maç motorunun izin verdiği ölçülerde mümkün sadece. Ya da ne bileyim X takımın oyun sistemini yansıtmaya çalışıyoruz ve o takımın oyun sistemi kanatları kullanamaya dayalı. Ancak mevcut maç motorunda (atıyorum) kanat oyuncuları çok etkisiz kalıyor. Böyle bir durumda da o X takımın oyun sistemini yansıtmamız imkansız oluyor haksız mıyım?

Özetle; bizler taktik yaratırken öncelikle maç motorunu çözmek zorundayız. Güçlü ve zayıf yönlerini iyice anlamalıyız. Bunlara önlem almayı veya faydalanmayı öğrenmeliyiz ki iyi bir taktik yaratma ihtimalimiz artsın. Bu da oyunun simulasyon olmaktan çıktığı andır herhalde...

Peki diğer simulasyon oyunlarında neden aynı şikayetlerde bulunmuyoruz? Onlar çok mu hatasız yoksa örneğin gerçekte hiç uçak uçurmadığımız için bir uçuş simulasyonunda olan hataları farkedemiyor muyuz? Futbol deyince iyi kötü hepimiz oynamışızdır (maç motoru), tv'den veya stattan izlemişizdir (taktikler, istatistikler vs...), kulüp haberlerini takip etmişizdir (transferler vs...). Bu yüzden oyunda bunlarla ilgili gerçeğe uzak şeyler olduğunda bunu hemen farkedebiliyoruz.

Bence tek çare Football Manager'ı simulasyon değil arcade tarzı bir oyun olarak kabul etmek. O zaman şikayetlerimiz azalacaktır diye tahmin ediyorum.

perpetua
06.Mart.2014, 14:07
@perpetua

Yazdıkların daha önce yazdığın aşağıdaki mesajın bir açılımı olmuş gibi :)

Yazdıklarının çoğumuz için yorumlama açısından faydalı bilgiler içerdiğini düşünüyorum, cevap için teşekkür ederim.

Özet olarak şunu anlıyorum; maç motorunda örneğin "forvet oyuncularım yeterince şut çekmiyor/çekemiyor" tarzı bir problem algıladığımda ve bunun genel bir sorun olduğunu öğrendiğimde bunun oyuncularımın yetersizliği veya taktiksel tercih hatam olmadığını, daha çok maç motorundan kaynaklandığını anlıyorum. Sonrasında bu yazdıklarına benzer bir mantık kurarsam, ısrarla forvetlerime şut çektirmeye çalışmak yerine başka alternatiflere yani maç motorunun zayıf yönlerine odaklanmamın daha doğru olacağını görüyorum. Böyle bir durumda forvetimin ne bileyim daha geriye gelerek veya sağa sola açılarak oynamasını sağlayarak ondan başka açılardan (maç motorunun zayıflıklarından yararlanmama katkı sağlayacak şekilde) faydalanmaya çalışmak daha mantıklı olacakmış gibi görünüyor.

Ve buradan da şunu anlıyorum; bir arkadaş Ersun Yanal'ın oyun sistemini yansıtmak istediğini yazmıştı ancak bu her FM versiyonunda mümkün değil, o versiyondaki maç motorunun izin verdiği ölçülerde mümkün sadece. Ya da ne bileyim X takımın oyun sistemini yansıtmaya çalışıyoruz ve o takımın oyun sistemi kanatları kullanamaya dayalı. Ancak mevcut maç motorunda (atıyorum) kanat oyuncuları çok etkisiz kalıyor. Böyle bir durumda da o X takımın oyun sistemini yansıtmamız imkansız oluyor haksız mıyım?

Özetle; bizler taktik yaratırken öncelikle maç motorunu çözmek zorundayız. Güçlü ve zayıf yönlerini iyice anlamalıyız. Bunlara önlem almayı veya faydalanmayı öğrenmeliyiz ki iyi bir taktik yaratma ihtimalimiz artsın. Bu da oyunun simulasyon olmaktan çıktığı andır herhalde...

Peki diğer simulasyon oyunlarında neden aynı şikayetlerde bulunmuyoruz? Onlar çok mu hatasız yoksa örneğin gerçekte hiç uçak uçurmadığımız için bir uçuş simulasyonunda olan hataları farkedemiyor muyuz? Futbol deyince iyi kötü hepimiz oynamışızdır (maç motoru), tv'den veya stattan izlemişizdir (taktikler, istatistikler vs...), kulüp haberlerini takip etmişizdir (transferler vs...). Bu yüzden oyunda bunlarla ilgili gerçeğe uzak şeyler olduğunda bunu hemen farkedebiliyoruz.

Bence tek çare Football Manager'ı simulasyon değil arcade tarzı bir oyun olarak kabul etmek. O zaman şikayetlerimiz azalacaktır diye tahmin ediyorum.

Arcade oyun degil bence. Bence bu bir puzzla (bilmece cozme) oyunu. Mac icinde olup biteni analiz edip ona gore degisiklik yapmak, oyunun gidisatini kendi lehine degistirmeye calismak. Zaten teknik direktorlugun ruhunda da bu var. En azindan 90 dakikalik mac icinde.

Basarili olmak icin mac motorunun zaaflarindan faydalanmaya da gerek yok bence. Cunku basari goreceli bir kavram. Zayif kadron vardir ve ligde maksimum 30 puan toplayabilmeye yeter bu kadro. Sen bu 30 puani toplarsan basarilisindir bence.

Ama bir takimin kendi kalitesinin ustunde performans gosterebilmesi icin mac motorunun zaaflari kullanilabilir tabii. Bunun icin en guzel ornek de bir kac surum once herkesin yakindigi kornerden cok gol atma sorunu. Ama tabii bu kornerden cok gol atma sorununu cozmek kolay. Bu hatanin ortaya cikmasina neden olan kurguyu kullanmazsin ve bu artik sorun olmaz.

Teknik direktorlerin oyun sistemlerini yansitma meselesine gelince. Bence tipa tip aynisi olmasa da, yakin oyun tarzlarini oturtmak mumkun.

mustinho03
06.Mart.2014, 15:52
Portmouth kariyer actim sezona basladim simdi ama malesef kadromda 4 oyuncum sakat ilk 11 icin önemli oyuncularim ustelik sakatliklar gercektende cok abartili adam gibi bir cozum bulamadilar

Papi44
06.Mart.2014, 16:11
http://sv171.piclect.com/6626a8d0a827afc38b878cb93b6ece80/b8fdf2501/o/14/03/06/adsiz.jpg

İşte geldiğimiz son nokta. Rezillik dizboyu,bunlarla sınırlı kalsa iyi maç içindeh her maç en az 1 oyuncum ya darbe alıyor ya sakatlanıyor ya bişey oluyor bazen 2 oyuncu 3 oyuncuyu bile buluyor maç içinde sakatlıklar. Adam sakatlanıyor yerine aldıgım adam 1 dakka sonra oda sakatlanıyor 1 ay boyunca oynamadım şu oyunu güncellemeyi bekledim malesef bu oyun artık gözümde bir hiç seneyede para felan vermem bitti artık bu oyunu bu hale getiren adamlara yazıklar olsun oyundan soğuttunuz beni 5 kuruş etmez bu oyun artık.

mustinho03
06.Mart.2014, 16:24
http://sv171.piclect.com/6626a8d0a827afc38b878cb93b6ece80/b8fdf2501/o/14/03/06/adsiz.jpg

İşte geldiğimiz son nokta. Rezillik dizboyu,bunlarla sınırlı kalsa iyi maç içindeh her maç en az 1 oyuncum ya darbe alıyor ya sakatlanıyor ya bişey oluyor bazen 2 oyuncu 3 oyuncuyu bile buluyor maç içinde sakatlıklar. Adam sakatlanıyor yerine aldıgım adam 1 dakka sonra oda sakatlanıyor 1 ay boyunca oynamadım şu oyunu güncellemeyi bekledim malesef bu oyun artık gözümde bir hiç seneyede para felan vermem bitti artık bu oyunu bu hale getiren adamlara yazıklar olsun oyundan soğuttunuz beni 5 kuruş etmez bu oyun artık.

Sana katiliyorum her mac birisi sakatlaniyor yerine baska birini aliyorsun o da 1 dk gecmeden hastahanelik oluyor yani dicem o ki oyun oyunluktan cikti en iyisi mi civilization 5 e devam :-)

mkkadi
06.Mart.2014, 17:11
Swensea ile kariyer yapıyorum. Michu sakatlandı 5 ay. Onun dışında ciddi sakatlık yaşamadım. Antrenmanlara çok yuklenmiyorum. Belki alakası vardır.

Maç motoruna gelince eskiye göre ciddi geliştirme var ama ciddi sorunlarda var. Bence eskiye göre iyi. En büyük problemim hali hazırda basılmış adama 2. Adamın basması. Hasstle kilometre da seçili değil. Takım lig içinde çok güçlü değil ve savunma güvenliği on planda bende. Bu tür alanını kaybetmeleri can sıkıyor. Ona rağmen şu anda ligde 8. Sıradayız.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

marlo41
06.Mart.2014, 21:32
İlk defa sezon başı idman yoğunluğunu yüksek yerine orta seviye yaptım ve sakatlık sorunu yok daha çok şükür.

canerozaskin
06.Mart.2014, 22:06
Kayserispor'u küme düşürdüğüm taktikle Fenerbahçe'de 11 maçta 9 galibiyet, 2 beraberlikle yenilgisiz oynuyorum. Tek fark olarak amc kullanan takımlara karşı ben de dmc kullanııyorum. Dizilişim 4-4-1-1 ve 4-1-3-1-1.

Lordinas
06.Mart.2014, 23:00

Güncellemeden önce bu kadar değildi sakatlıklar ama şu anda gerçekten can sıkıcı düzeyde. Her güncellemede oyunun biryerlerini karıştırıp farklı arayışlara giriyorlar. o kadar sorun varken sakatlık düzeylerini değiştiriyorlar. Tamamen bilinçli yapılıyor ben artık kuşku bile duymuyorum :) Bahsedilen hataların birçoğunu gidermeleri onlar için çocuk oyuncağı ama Yapmıyorlar, yapmayacaklar. Ne olsa her sene alıcaz oyunu yine o yüzden problem yok ;)

koraybahce
07.Mart.2014, 01:04
http://i.hizliresim.com/KggMWQ.jpg (http://hizliresim.com/KggMWQ)

37 ve 32 Yaşındaki genç yetenekler :)

MuratBaba
07.Mart.2014, 09:21
http://i.hizliresim.com/KggMWQ.jpg (http://hizliresim.com/KggMWQ)

37 ve 32 Yaşındaki genç yetenekler :)

Ruhları gençmiş :D

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Papi44
07.Mart.2014, 12:03
Güncellemeden önce bu kadar değildi sakatlıklar ama şu anda gerçekten can sıkıcı düzeyde. Her güncellemede oyunun biryerlerini karıştırıp farklı arayışlara giriyorlar. o kadar sorun varken sakatlık düzeylerini değiştiriyorlar. Tamamen bilinçli yapılıyor ben artık kuşku bile duymuyorum :) Bahsedilen hataların birçoğunu gidermeleri onlar için çocuk oyuncağı ama Yapmıyorlar, yapmayacaklar. Ne olsa her sene alıcaz oyunu yine o yüzden problem yok ;)

Bilmiyorum bende artık bilinçli yaptıklarını düşünüyorum bu kadarı olmaz yani çok fazla. Şu oyun içi editör diye bişey çıkarmışlar heralde bizi onu almaya yönlendiriyolar yapar mı yaparlar beklerim yani

Goofy
07.Mart.2014, 12:39

Bende bir çok şeyi bilinçli yaptıklarını düşündüğüm, bizi enayi olarak gördüklerinden emin olduğum için bu sene cidden son kez para verdim. İnsanın yıllardır aynı işi yaptığı halde bu denli başarısız olması ya gerçekten aptallığın, geri zekalılığın göstergesidir ya da altında başka bir şeylerin olduğunun. Her halükarda boşa zaman ve para harcanacak bir oyun konumuna gelmiş durumda. Ben iade şansım olsa anında oyunu geri iade etmeye hazırım, ödediğim meblanın yarısını bile geri verseler kabulümdür, zararın neresinden dönersen kârdır. Paramı komple sokağa atmamış olurum en azından.

Esssteban
07.Mart.2014, 13:13
Bende bir çok şeyi bilinçli yaptıklarını düşündüğüm, bizi enayi olarak gördüklerinden emin olduğum için bu sene cidden son kez para verdim. İnsanın yıllardır aynı işi yaptığı halde bu denli başarısız olması ya gerçekten aptallığın, geri zekalılığın göstergesidir ya da altında başka bir şeylerin olduğunun. Her halükarda boşa zaman ve para harcanacak bir oyun konumuna gelmiş durumda. Ben iade şansım olsa anında oyunu geri iade etmeye hazırım, ödediğim meblanın yarısını bile geri verseler kabulümdür, zararın neresinden dönersen kârdır. Paramı komple sokağa atmamış olurum en azından.

Her sene bende ayni seyi diyorum ama yazin sonlarina dogru yeni oyun tanitilinca dayanamayip aliyorum.

Lanet olsun piyasada bu oyun turunde tekel konumundalar. Ya bu ya hic hesabi. En kotu fifa manager vardi populer olmamasina ragmen. Artik oda yok...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lutfucal
07.Mart.2014, 14:45
şu kaleciler 60-70 metreden gelen ve kornerden gelen tehlikesiz duran topları hala neden kornere yumruklamaya devam ediyor...
ben oyun maç motorunda hiç bir gelişme göremedim. bir tarafını düzeltirken diğer tarafını yamultuyorlar oyunun...

mpaker66
07.Mart.2014, 16:33
Oyun bazen çok sinir bozucu olabiliyor.

bangbangstar
07.Mart.2014, 18:41
Bilmiyorum bende artık bilinçli yaptıklarını düşünüyorum bu kadarı olmaz yani çok fazla. Şu oyun içi editör diye bişey çıkarmışlar heralde bizi onu almaya yönlendiriyolar yapar mı yaparlar beklerim yani

Dostum inanır mısın ilk kez bu oyun yüzünden oyun içi editör aldım. İnan bana alakası yok. Sırf editör kullanmak için bir kariyer açtım, takımım bjk, ileri ikili lewo-suarez,kanatlarda arda-gökhan, orta sahanın ortasında mesut-nuri, geri dörtlü caner-balanta-rojo-gökhan gönül, kalede tolga-cenk. Taktik codfather falan filan an itibari ile şampiyon gs, 2. fb 3. benim. Bu oyunun kuralları var dostum ve biz o kuralların ötesine geçemiyoruz. 90. dk da yediğim gollerin, kalecinin saçma sapan hataları ya olacak iş değil ya oyunu at çöpe gitsin. Önümüzdeki yıl benden bu oyuna para vermemi beklemesin kimse. Ne zaman ki verdiğim paranın karşılığını alırım o zaman çıkar çıkmaz en pahalı şekilde alırım oynarım.

Walter Sakana
07.Mart.2014, 20:36
Takımı son 1 ayda duran top savunması ağırlıklı çalıştırdım (öncesinde de dönem dönem çalışmıştık). Ardından evimde Man Utd maçına çıktım. Bu tür maçlarda iyi savunma yaptığınızda rakiplerin en büyük şansı duran toplar oluyor. Bunu bildiğimden Ayakta Savun talimatını kullanırım her zaman ki serbest vuruş ve penaltı riskini minimuma indireyim.

Maça fırtına gibi başladık ve daha 8. dakikada 2-0 öne geçtik. Büyük takımlara karşı ne zaman 4-1-4-1 kontra taktiği yapsam hep aynı senaryo; rakip hücumda tıkanıyor, pozisyon bulamıyor ve en sonunda başka faktörler devreye giriyor. Bunda da öyle oldu. İlk yarının son uzatma dakikasında Van Persie kornerden gelen topa kafa vurdu ve farkı 1'e indirdi. İkinci yarı da aynı şekilde devam ederken 83. dakikada bu kez Van Persie'nin kullandığı kornerde Welbeck kafayı vurdu ve 2-2. Golleri atanların ikisi de hava toplarında vasat-iyi arası oyuncular bu arada. Maç bu skorla tamamlandı.

Tüm ay boyunca çalıştığımız yerden, savunma duran topundan 2 gol yemek ve bu yüzden galibiyeti kaçırmak yapımcı firmanın üzerimizde sabır testi denemeleri yaptığının bir işareti midir bilemem. Bunca yıllık FM oyuncusu olarak daha ne yapmam gerekiyor bu tür takımlara karşı savunma yapmak ve duran toplara önlem almak için onu merak ediyorum. Gerçekte de takımlar büyük takımlara karşı iyi savunma yaptıklarında bu şekilde puan kaybedebiliyorlar mutlaka ama bu her seferinde aynı şekilde olmuyor en azından.

canerozaskin
07.Mart.2014, 21:35
Ocak ayına kadar sakatlık sorunum yoktu. Sakatlanan oyuncu 4-5 hafta sakatlanıyordu, sonra o iyileşinde başkası sakatlanıyordu. Ama ocak ayında bütün orta saha oyuncularım aynı anda sakatlandı. Çoğu da maçta oldu. İlk 11'de yatırım amaçlı aldığım adamlar oynuyor. Holmen'i gönderip Albin Ekdal'ı aldım, ilk maçtan 3 ay sakatlandı. Emre sezon başından beri düşüşteydi 4-5 hafta sakatlandı, hızı 5, hızlanması 7'ye düştü :D Sakatlanmadan önce hız 7, hızlanma 10'du. Finans kötüye gittiği için yönetim bütçeyi de kısıtladı adam alamadım. Bari genç oyuncularım gelişse. Orta sahada Salih Uçan, Robin Yalçın, Onur Bulut, Taylan Antalyalı, Kanatlarda da bekler oynuyor :D

Chamberlain
07.Mart.2014, 22:17
Ben bundan sonra çıkacak güncellemelerde hataların düzeleceğini umuyorum.

Zaten ben her yıl Ağustos ayından önce FM alıp oynamazdım. Bu yıl biraz acele ettim. Açıkcası çokda sıkıntı çektim. Şimdiye kadarki güncellemeler hep boş güncellemelerdi. Asıl güncellemeler bundan sonra gelecek bence. Her yıl aynı senaryo. En son güncellemeler, en iyi güncellemeler.

marlo41
07.Mart.2014, 23:59
Defans yapma işi aynı ilk başlardaki hale dönmüş son yamadan sonra. En kazma adamla bile 20 metreden defansın arkasına top atıyor.

Lordinas
08.Mart.2014, 00:24
Benim oyuncular iki top çeviremezken rakip barcelona gibi pas yapıyor, yada maç motoru bana bilerek her seferinde dakikalarca bunu izlettiriyor.

antiochia
08.Mart.2014, 02:35
transferlerde fahiş fiyatlar söz konusu...

Maegras
08.Mart.2014, 21:10
Son güncellemeyle beraber oyun hakkındaki görüşlerim;

1- Sakatlıklarda bir önceki güncellemeye göre artış var, sadece kendi yönettiğim takım için konuşmuyorum, farklı liglerin sakatlık tabloları gayet kalabalık. Örneğin son ŞL maçında karşılaştığım Milan'da 13 sakatlık vardı irili ufaklı.(13 kişi içiresinde kiralık gönderilen 2-3 oyuncu da vardı) Bu yüzden adamlar 18 yaşında sol bek ile çıktılar maça. (Tabii bende sağ kanattan oynayıp gol buldum)

Benim gibi bir çok kişinin sakatlıklardan rahatsız olduğu bir gerçek, ama rakibinizin sakatl olan oyuncularına göre bu durumu kendi avantajınıza çevirmeniz mümkün.

2- Kaleciler bu patchle beraber bir Genzo Wakabayashi, bir Ken Wakashimazu olmuşlar. Şahsen kalecileri sağa sola atlarken, harika refleksler gösterirken izlemesi büyük keyif veriyor ama hani oyuncu profillerine yorum yapan arkadaşların tabiriyle "1 tık yukarı, 1 tık aşağı" varya, bazen diyorum ki keske "Kalecilerin kurtarışları 1 tık aşağıya çekilse". Çoğu kaleci öyle kurtarışlar yapıyorlar ki iyi ki Rene Higuita'yı aratmıyorlar maşallah. :icon_smile:

3- Maç Motoru ve taktiklerin maç motoruyla olan uyumu her patchte tartışma konusu oluyor, ama benim 10 resmi ve 8 hazırlık maçı sonucu gördüğüm tablo gayet iyimser. Kısa paslı oyna dediğimde oyuncularım buna tepki veriyor, keza dikine oynayın yada press yapın/yapmayın talimatlarına ancak şöyle bir durum da var, bazı maçlardan önce maç motoru o maçın sonucunu çoktan belirlemiş oluyor ve sanırım "A kalitede bir takımla F kalitede alt lig takımıyla yaptığım maçta adamlar Barcelona gibi oynarken ben 2 pas bile yapamıyorum" eleştirileri de bu yüzden geliyor.

Umarım maç motorunun taktiğimize ve direktiflerimize olan tepkisi ilerleyen patchlerde/serinin sonraki oyunlarında mümkemmele yakın bir seviyeye gelecektir.(fakirin ekmeği umut/napalım FM oynamayalım mı :icon_razz:)

jAsain
09.Mart.2014, 13:50
Benim oyuncular iki top çeviremezken rakip barcelona gibi pas yapıyor, yada maç motoru bana bilerek her seferinde dakikalarca bunu izlettiriyor.

Ne zaman foruma girip yorumları okuyayım desem her sayfada senin şikayetlerin var.Şikayet etmekten oyun oynayamıyorsun resmen.

Stan13
09.Mart.2014, 14:25
Ne zaman foruma girip yorumları okuyayım desem her sayfada senin şikayetlerin var.Şikayet etmekten oyun oynayamıyorsun resmen.

Bunda seni rahatsız eden şey nedir anlamadım ?

Lordinas
09.Mart.2014, 16:19

oyunu ben oynuyorum ve gördüğüm açıkları, gerçek dışı olayları braya yazıyorum yazıcamda. 13.0 güncellmesi hakkında ki görüşler buraya yazılıyor.

Burda sizi ilgilendiren bir durum yok, herkes işine baksın :0:

kaiserkaan
09.Mart.2014, 18:31
son patch le birlikte oyun biraz daha yola gelmiş gibi henüz daha 3 sezon bitirdim (rus liginde) . hala eksikleri var. Baslıca gözüme çarpan lar;

-Fikstür sorunu hala devam ediyor. 3 / 4 defa 2 günde bir mac yaptım ve bu durum oyuncu forma ve kondüsyonunu etkiliyor . Sakatlık oranını arttırıyor.
- Sakatlık demişken tsunami gibi zaman zaman vuruyor geçiyor ve özellikle oyuncuların milli takım donuslerinde sorun yasıyorum. (az once tam 4 defans oyuncum milli takımdan sakat dondu u21 den adamlarla 2 gun arayla dinamo ve anji deplasmanına çıktım ve beraberlikleri zor kurtardım)
-belli bir periyodda takımda anlamsız toplu form düşüşü

Bunlar beni en cok rahatsız eden şeylerdi. Maç motoru olayına girmiycem uzun sürer :)

GicaHagi
09.Mart.2014, 21:16
http://i.hizliresim.com/xYZQ12.jpg (http://hizliresim.com/xYZQ12)

Seneye almayacagim bu oyunu böyle oyun mu olur!!! Görüldügü gibi gercekte de FM'deki gibi kalemize az gelip gol atabiliyorlar.

Lordinas
09.Mart.2014, 21:19
http://i.hizliresim.com/wb7v8m.png (http://hizliresim.com/wb7v8m)

Bende almıycam beyler oyunu seneye :smismileyiw2:

serwan
10.Mart.2014, 12:52
duran toptan çok fazla gol yiyorum. hatta neredeyse sadece duran toptan gol yiyorum

GaNgStaLoVe
10.Mart.2014, 16:59
arkadaşlar chelsea ile kariyere başladım , iyi olmayan bütün teknik ekibi gönderdim yerine alabildiğim en iyilerini aldım ve 6 tane süper fizyoterapist aldım .. diğer takımlarda uzun süreli sakatlıklar oluyor ama bende şuana kadar 5 gün eto'o sakatlandı , 10 günde David luiz .. hepsi bu kadar , fizyoterapistlerin etkisi çok yüksek

android14
10.Mart.2014, 18:34
bundan sonra bir güncelleme daha gelirmi

GaNgStaLoVe
10.Mart.2014, 20:36
bundan sonra bir güncelleme daha gelirmi

bir değil iki de gelebilir :D

EsEs34
11.Mart.2014, 01:10
arkadaşlar chelsea ile kariyere başladım , iyi olmayan bütün teknik ekibi gönderdim yerine alabildiğim en iyilerini aldım ve 6 tane süper fizyoterapist aldım .. diğer takımlarda uzun süreli sakatlıklar oluyor ama bende şuana kadar 5 gün eto'o sakatlandı , 10 günde David luiz .. hepsi bu kadar , fizyoterapistlerin etkisi çok yüksekyanlış hatırlamıyorsam fizyoterapistler sadece sakatlık sürelerini tahmin ediyor

GaNgStaLoVe
11.Mart.2014, 02:20
yanlış hatırlamıyorsam fizyoterapistler sadece sakatlık sürelerini tahmin ediyor

olabilir , diğer ekiplerde ama üst seviyede kondisyon antrenörleri falan hepsi çok iyi mutlaka faydası oluyor , yoksa çok sakatlık olurdu şuanda çok iyi gidiyorum .. oyun çok gerçekci

steave
11.Mart.2014, 03:27
yarın gercekcı olmıyabılır ama mı dıyorsun :).

GaNgStaLoVe
11.Mart.2014, 16:40
yarın gercekcı olmıyabılır ama mı dıyorsun :).

devre arasına geldim bir problem yok , illaki bir sorun çıkmasımı gerekiyor

calicitaha
11.Mart.2014, 16:49
http://i.hizliresim.com/xAd5p7.png (http://hizliresim.com/xAd5p7)

11 maçta 6 kırmızı kart 23 sarı kart normal mi? :/

canerozaskin
11.Mart.2014, 18:57
11 maçta 6 kırmızı kart 23 sarı kart normal mi? :/

Topa dal komutu kullanıyor musun? Kullanıyorsan ondan olabilir.

calicitaha
11.Mart.2014, 19:27
Topa dal komutu kullanıyor musun? Kullanıyorsan ondan olabilir.

Hiç kullanmadım. Ben genelde "Ayakta Savun" komutu veriyorum..

Lordinas
11.Mart.2014, 21:17
Topa dal komutunu kullanıyordum sezon sonu en disiplinli takım falan diye ödül gelmişti. 2. olmuştu takım yanlış hatırlamıyorsam :)

Pek birşey ifade etmiyor yani.

serwan
11.Mart.2014, 22:09
Duran toplardan çok gol yiyorum.
Bunun dışında 6-7 net pozisyon kaçırıp rakibin ilk atağında golü yeme aptallığı devam ediyor.
Direkten dönen toplar hala can sıkıcı düzeyde...
Bi de sanki kanattan orta-gol olayı biraz az oluyor gibi. Belki ben kanatları iyi kullanamadığım içindir.
Bunlar gözüme çarptı. Genel anlamda bayağı beğendim yamayı. Bi çok aptalca sorun giderilmiş. Yine de rakip teknik adamlar oyuna müdahale konusunda çok yetersizler. SI bu sene sadece buna kasmalı. Mesela adamların sol tarafını felç ediyorum dur şuraya bi önlem alayım demiyor kimse.
Bi de bana mı denk geldi bilmiyorum ama 20 civarı maç oynadım ne bana ne rakibe kırmızı kart çıkmadı sanırım. Veya 1 tane çıktı çift sarıdan. Sizde durumlar nasıl?

Gncl1905
11.Mart.2014, 23:39
Kanatlardan yapılan ortalarla çok mu gol oluyor bana mı denk geldi anlamadım. Taktik oluşturmak amaçlı aynı takımla tekrar tekrar maç yapıyorum. Baktım kanatlardan çok gol yiyorum, ben de kanatlardan atmayı deneyeyim dedim son 2 maçtır ve klasik 4-2-3-1'e geçtim. Sonuç ilk maç 2-2, 3'ü ortalardan gelen goller, 1'i de korner. İkinci maç 2-1; benim iki gol de kanatlardan geldi. Yine kanatlardan yapılan ortalarla 2 gol daha attım ama ofsayt diye sayılmadı.

Kanatlar orta yapıyor, ceza sahası içindeki adam kendini çok güzel boşa çıkartıyor, orta da tam ona geliyor zaten; sonuç gol. Defans da yok yanında, rahatlıkla yazıyor golü.

Düzenleme: Daha üst mesajda kanat-gol az denmiş :) Demek bana özel. 3. maçı yapıyorum 1-1 gidiyor, yine tüm goller kanattan orta, gol. Garip.

serwan
12.Mart.2014, 00:01
demek ki bu maç motoru standart değil :D en azından bu iyi bişey..

Kuzga
12.Mart.2014, 20:53
hem 2013 hem de 2014 fm orjinal sahibi biri olarak 2 ay sonra yeniden fm ye başlamaya karar verdim. sizde 2014 oynanabilir seviyeye geldi mi yoksa 2013 e devam etmek mi gerekir? şimdiden teşekkür ederim.

serwan
12.Mart.2014, 21:09
hem 2013 hem de 2014 fm orjinal sahibi biri olarak 2 ay sonra yeniden fm ye başlamaya karar verdim. sizde 2014 oynanabilir seviyeye geldi mi yoksa 2013 e devam etmek mi gerekir? şimdiden teşekkür ederim.

Saç baş yoldurmuyor eskisi gibi. Oynanabilir düzeyde bence

Kuzga
12.Mart.2014, 21:28
Saç baş yoldurmuyor eskisi gibi. Oynanabilir düzeyde bence
Teşekkür ederim yorumunuz için. Sizce peki 2013 den daha mı güzel ve oynanabilir şu an?

serwan
12.Mart.2014, 21:43
Teşekkür ederim yorumunuz için. Sizce peki 2013 den daha mı güzel ve oynanabilir şu an?

Bence evet. Ben 13'ü pek beğenmemiştim zaten

arrogancee
12.Mart.2014, 22:44

bence de açık ara 2014 dostum

Kuzga
13.Mart.2014, 02:37
bence de açık ara 2014 dostum

Bence evet. Ben 13'ü pek beğenmemiştim zaten

Çok teşekkür ederim yorumlarınız için. 2014 e başladım bakalım hayırlısı...

serkankeyvan
13.Mart.2014, 03:52
Bu SS deki Kilit Oyuncu ve Gelecek Vaadeden bölümleri son güncellemeden sonra mı eklendi yoksa hep vardı da ben mi görmemişim?

http://i.imgur.com/XZlo43C.png

mpaker66
13.Mart.2014, 04:32
bende yeni gördüm sende

BaGa TaRKaN
13.Mart.2014, 09:14
Günaydın Malesef Vardı :D

(Tapatalk)

izmer96
13.Mart.2014, 10:20
FM 14'un ne kadar kotu oldugunu tek resimde ozetliyor !

http://www.fm-base.co.uk/forum/attachments/share-download-fm-14-tactics/526947d1394672691-really-f%2Ack-game-lol.jpg

Omer90
13.Mart.2014, 11:34

http://www.fm-base.co.uk/forum/attachments/share-download-fm-14-tactics/526947d1394672691-really-f%2Ack-game-lol.jpg

beni zaten bu olay bitiriyor rakip'in kaleyi bulan 4 şutun 2'si gol oluyor ama biz onun 2,3 katı şut çekmişiz bir gol oda .......zoruyla :mad:

aytekin79
13.Mart.2014, 12:28

Benim de herkes gibi gözlemlediğim bir durum var. Son güncellemede kalecilerin yedikleri saçma gollerden şikayet eden bizlere "Siz misiniz şikayet eden al ulen sana iyi kaleci" demişler, adeta hepsini Buffon,Casillas sınıfına sokmuşlar. :D

Sonuç olarak burda da gördüğümüz gibi
12 mutlak şans = 1 goldür veya
8 Mutlak = 0 goldür gibi çıkarımlar yapmaya başladık :zuhaha

canerozaskin
13.Mart.2014, 13:29
Bu tür maçlar taktikten kaynaklanıyor. Ben yeni güncellemeden sonra açtığım ilk Fenerbahçe kariyerimde ligde 8. sıradaydım ve kovulmuştum. Sonra Gençlerbirliği ile başladım ve galibiyet alamayınca istifa ettim. Devre arasına yakın Kayserispor'un başına geçtim, onu da küme düşürdüm. Şimdi Fenerbahçe ile kontra anlayışlı oynuyorum ve 2 sene rahatça şampiyon oldum. Bazı maçlarda oyun yenileceğini belli ediyor. 1-2 ara paslı atak yediğimde, oyunun kontrolüne sahip olamadığımda geri çekiliyorum. Saldırmak hiçbir işe yaramıyor. O resimdeki gibi sonuçlar 2 sezonda 2 kere anca başıma gelmiştir. Hatta ben o sonuçlarla kazanıyorum. Bir maçta Beşiktaş'ı 3-0 yenmiştim, benim 6 şutum vardı Beşiktaş'ın 12-13. Topla oynamam da %41.

calicitaha
13.Mart.2014, 15:10
Aynısından Bende de var :)

http://i.hizliresim.com/KdVoB4.png (http://hizliresim.com/KdVoB4)

cryshal
13.Mart.2014, 15:16
Transfer yapamıyoruz arkadaş oyunda ya.

Ki Juventus'u yönetiyorum; itibar para vs. sorun değil.

Ama 7-8M değeri olanlar 30M'dan aşağı gelmiyor, 25-30M değeri olan adamlar 60-70M'den aşağı gelmiyolar ya da klüpleri hiç kabul etmiyo teklifi.

Ben niye kazıklanıyımki boşu boşuna :)

GaNgStaLoVe
13.Mart.2014, 15:31
Transfer yapamıyoruz arkadaş oyunda ya.

Ki Juventus'u yönetiyorum; itibar para vs. sorun değil.

Ama 7-8M değeri olanlar 30M'dan aşağı gelmiyor, 25-30M değeri olan adamlar 60-70M'den aşağı gelmiyolar ya da klüpleri hiç kabul etmiyo teklifi.

Ben niye kazıklanıyımki boşu boşuna :)

aynen öyle kardeşim transferler çok pahalıya patlıyor ki günümüzde de öyle , gözde futbolcuları kolay kolay bırakmıyorlar örnek olarak Galatasaray bruma için nekadar para harcadı hepimiz biliyoruz bunu oyunada yansıtmışlar özellikle genç futbolcular çok pahalıya geliyor

mpaker66
13.Mart.2014, 15:40
Gençler oyuncularınızı iyi motive etmeniz lazım. Siz böyle diyosunuz ama bende küçük takım yönetiyorum büyük takımları tek isabetli şutla yenebiliyorum. Motive etmek çok önemli.

Ralph
13.Mart.2014, 15:57
Steam'ın sitesinden indiremiyorum programı. Birisi bana Steam'ı upload edebilir mi acaba rica etsem?

BaGa TaRKaN
13.Mart.2014, 17:15
Steam Senin Uşağın Olsun da :D

http://s3.dosya.tc/server19/XKtqHp/SteamInstall.rar.html (http://s3.dosya.tc/server19/XKtqHp/SteamInstall.rar.html)

GaNgStaLoVe
14.Mart.2014, 00:12

http://s3.dosya.tc/server19/XKtqHp/SteamInstall.rar.html (http://s3.dosya.tc/server19/XKtqHp/SteamInstall.rar.html)

steam de problemmi var bende giremiyorum hesabıma

Papi44
14.Mart.2014, 00:32
steam de problemmi var bende giremiyorum hesabıma

Bendede sıkıntı var çevrimiçi olamıyorum neden acaba

cryshal
14.Mart.2014, 03:05
steam kapalı şu an servis vermiyor

Ralph
14.Mart.2014, 03:13

canımsın :)

android14
15.Mart.2014, 16:24
beyler 14.3 versiyonun bir önceki düsürebiliyozmu
14.2.2 ye mesela

Chamberlain
15.Mart.2014, 16:25
beyler 14.3 versiyonun bir önceki düsürebiliyozmu
14.2.2 ye mesela
Oyunun orjinalse hayır.

Ralph
16.Mart.2014, 23:49
Yeniden başlayayım dedim FM'ye. Güzel ayrıntılar varmış

http://img560.imageshack.us/img560/3241/zhq4.png (http://img560.imageshack.us/i/zhq4.png/)

Ahmet Göktaş
17.Mart.2014, 00:22
Atiba ne yaptı da bu güncelleme de çöp adam yapıldı ? Beşiktaşın en önemli oyuncusu neredeyse bu sistemde. Her dönen top , her atak başlangıcı Atiba ile yapılıyor.

izmer96
17.Mart.2014, 11:24
Tottenham , Liverpool , Dortmund ve en sonda Monaco ile 4 farkli kariyer actim simdiye kadar 14.3 de , hepsinde ilk 3-4 haftada assagida paylastigim tablo ile karsilastim , benim sanssizligimmidir ? yoksa herkesde mi oluyor bukadar sakatlik ?

http://i57.tinypic.com/k2jrs2.jpg

Papi44
17.Mart.2014, 11:59
Tottenham , Liverpool , Dortmund ve en sonda Monaco ile 4 farkli kariyer actim simdiye kadar 14.3 de , hepsinde ilk 3-4 haftada assagida paylastigim tablo ile karsilastim , benim sanssizligimmidir ? yoksa herkesde mi oluyor bukadar sakatlik ?

http://i57.tinypic.com/k2jrs2.jpg

Aynı şeyden bende şikayetçiydim o kadar çok sakatlık oluyorduki artık oyunu silmeyi bile düşündüm ama bizim sabrımızı mı testediyorlar nedir ilk sezon bitti ardından 3 sezon daha oynadım halada oynuyorum sakatlık sorunu tamamen ortadan kalktı.

Lordinas
17.Mart.2014, 14:07
Beyler sakatlıklar genelde üst üste geliyor. özellikle sezon başında çok sakatlık oluyor. Güncellemeden sonra bariz bir şekilde artış var orası kesin. hem sakatlık çokluğunda hem sakatlık sürelerinde artış gözlemledim ben.

Ralph
17.Mart.2014, 14:10
Bende bu sakatlık sıkıntıları hiç olmuyor. Geçen seneki efsane Gimnastic kariyerimi bu sefer 2014'te tekrarlıyorum ve on numara akıyor oyun, çoğu sıkıntısından da arınmış gibi.

http://img20.imageshack.us/img20/2995/y1ot.png (http://img20.imageshack.us/i/y1ot.png/)

Walter Sakana
17.Mart.2014, 14:40
Oyun hangi bölgede alternatifiniz azsa o bölgedeki oyuncuları sakatlıyor. Eski serilerde de vardı bu durum.

Şu an Cardiff ile kariyer yapıyorum. Önce müthiş form yakalayan ve arka arkaya maçın yıldızı seçilen oyun kurucum Whittingham sakatlandı. Yerini dolduramadım bir türlü. Sonra takımın en önemli yıldızlarından kanatsız oynadığım için taktiğin kilit isimlerinden eski Man Utd'lı Fabio sakatlandı ve 11 ay yok. Sol WB oynatıyordum ve sakatlanmadan önce 5 gol kazandırmıştı bana. Ardından ara transferde forma şansı bulamayan 2 stoperimi gönderir göndermez savunmanın sigortası İngiliz milli takımında da forma giyen Caulker'i ve Connoly'i kaybettim. Asıl mevkisi ön libero veya bek olan oyuncuları stoper oynatıyorum şimdi mecburiyetten. Daha önce alternatif sıkıntısı yaşadığım sağ bekte oynattığım oyuncum da bir kaç hafta sakatlanmıştı. Orta sahada çok alternatifim var ama ne hikmetse o bölgede sakatlanan oyuncum olmuyor.

QaaN-07
17.Mart.2014, 19:03
Ben bu taktiğin çözülmesi durumundan sıkıldım artık, ilk sezon güle oynaya şampiyon olduğum taktik 2.sezon beni küme düşürecek nerdeyse.Yahu ben planlamamı, transferlerimi bu taktiğe göre yapmışım böyle saçmalık olur mu ya.

Chamberlain
17.Mart.2014, 21:00
Ben bu taktiğin çözülmesi durumundan sıkıldım artık, ilk sezon güle oynaya şampiyon olduğum taktik 2.sezon beni küme düşürecek nerdeyse.Yahu ben planlamamı, transferlerimi bu taktiğe göre yapmışım böyle saçmalık olur mu ya.
Seninki 1 sezon götürüyorsa şükret kardeşim benim 6-7 maç sonra çözülüyor. Harbidende can sıkıcı bir durum.

mustinho03
17.Mart.2014, 21:15
Bugün sinirden pcyi kira yazdim sinirden bagirmaya baslayinca hanim korkusundan napicagini sasirdi. Bi taktik olayi canimi cok Kötü sıkmaya basladi.

Ralph
17.Mart.2014, 21:28
https://www.facebook.com/fmgazetesi

Sayfada biraz aşağıda taktik ve indirme linki var. Ben onunla oynuyorum ve bayada işe yarıyor yukarıda puan durumunu paylaştım. Direk link vermeyi bilmiyorum facebooktan o yüzden sayfayı attım.

Walter Sakana
17.Mart.2014, 22:17
Şu an bir maç yapıyorum. Oyunculara "Ayakta Savun" talimatı verdim maç öncesi.

Sonuç: 36 dakikada 13 faul 4 sarı kart :n:

mustinho03
18.Mart.2014, 00:45
Iyi taktigi benziyor denemekten zarar gelmez zaten kovuldum kovulacagim gittigi yere kadar artik :D

Dennis Bergkamp
18.Mart.2014, 05:02
Aynı şeyden bende şikayetçiydim o kadar çok sakatlık oluyorduki artık oyunu silmeyi bile düşündüm ama bizim sabrımızı mı testediyorlar nedir ilk sezon bitti ardından 3 sezon daha oynadım halada oynuyorum sakatlık sorunu tamamen ortadan kalktı.

Benim bu sakatlık olayına karşı bir teori ürettim ya gerçekten etkili yada ben kendimi kandırıyorum :)

Antrenörleri değiştirdiğimizde sakatlıklar artıyor.Antrenörlerin takım oyuncularını tanıma yada onun gibi bir barı var bu bar düşükken sakatlıklar artıyor bar yükseldikçe oyuncuları tanıdıkça sakatlıklarda azalma oluyor.Çünkü ilk sezon sakatlar çok can sıkarken aynen senin dediğin gibi 1-2 sene sonra o kadar abartı bir sakatlık durumuyla karşı karşıya kalmıyorum.Fakat antrenörlerimde bir anda çok sayıda değişiklik yaptığım an oyuncular yine patır patır sakatlanmaya başlıyor.

serwan
18.Mart.2014, 18:32
çok fazla ofsayt mi oluyor bana mı denk geldi? her maç en az 7-8 ofsayt oluyor. hatta neredeyse her maç ofsayt diye iptal edilen golüm var...

iLkeRisT
19.Mart.2014, 03:19
Çoğu oyunumda sakatlık sıkıntısı görmedim ama İngiltere'de ki durum tuhaf acayip çok sayıda ve uzun süreli sakatlıklar yaşanıyor.

pusathan01
19.Mart.2014, 13:53
çok fazla ofsayt mi oluyor bana mı denk geldi? her maç en az 7-8 ofsayt oluyor. hatta neredeyse her maç ofsayt diye iptal edilen golüm var...

O ofsayt durumları bende de mevcut. Acaba taktiğimden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Birde Kerim Frei'nin adı Kerim Koyunlu diye geçiyor. Bu güncellemede fark ettim.Belkide öncekinde dir. Çünkü 14.2.1 den sonrasını bakmamıştım.

martymcfly
19.Mart.2014, 14:42
İlk sezon, süper ligde durum ilginç.

http://i.imgur.com/hPzvTE9.png

http://i.imgur.com/GyZPoqf.png

Bursaspor grubu 4. bitirdi ama Eskişehir esmeye devam ediyor. Grupta aldığı 2 sonuç baya süpriz.
1. turda da Celtic geldi, geçme ihtimali yüksek.
Bursa'da Dany ve Carlos Fierro var.

Lordinas
19.Mart.2014, 16:32
Oyuncularım çok gol kaçırıyorlar. bu durum rakip içinde geçerli ama bu çok anormal değilmi ? her maç karşı karşıya kalecinin kucağına yuvarlıyorlar topu. birde dağlara taşlara giden serbest vuruşlar var tabi. bende sakatlıklardan şikayet ediyordum ama bu sezon sadece sneijder uzun süreli sakatlandı onun dışında ligin sonuna yaklaştık dahada 2+ hafta sakatlığı olan oyuncum olmadı. hatta çoğu oyuncum hiç sakatlanmadı :)

Lordinas
20.Mart.2014, 03:09
Sizdede aynı sıkıntı varmı bilmiyorum ama ben her maçımda Dünya klasında kaleciler seyrediyorum. kaçan gollerin haddi hesabı yok.. bu durum iki takım içinde geçerli ama çok net gol pozisyonlarını bile defalarca kez harcanabiliyor :icon_cry:

Kalecilerin gücünü 109 yapmışlar :D

ozan42
20.Mart.2014, 04:23
Oyuncum maçta 2 gol attı 9.3 ile oynadı, bende etkileşimden gol yollarında çok iyiydin dedim.Dahada iyi olabilirim tarzı birşey söyledi morali bozuldu.Gene bir başka oyuncum ayın oyuncusu seçildi diye tebrik ettim morali bozuldu.Bir başka oyuncum milli takımda gol attı diye tebrik ettım, sizin için atmadim dedi morali bozuldu ne saçma sistem yahu.

amorti
20.Mart.2014, 09:37
Oyuncum maçta 2 gol attı 9.3 ile oynadı, bende etkileşimden gol yollarında çok iyiydin dedim.Dahada iyi olabilirim tarzı birşey söyledi morali bozuldu.Gene bir başka oyuncum ayın oyuncusu seçildi diye tebrik ettim morali bozuldu.Bir başka oyuncum milli takımda gol attı diye tebrik ettım, sizin için atmadim dedi morali bozuldu ne saçma sistem yahu.

Bunu ozellikle tecrubesiz bir teknik direktorken soyledigimde yasadim.

Reputasyonu dusuk olan menejeri sallamiyor oyuncular, ondan oluyor genelde.

canerozaskin
20.Mart.2014, 13:47
Yeni güncelleme ile açtığım 3 farklı kariyerin 2'sinde Eskişehirspor şampiyon oldu. Birinde de 2. liğe oynadı, 1 puan farkla 3. oldu. Kadrosu da kaliteli ama şampiyon olacak bir kadro yok bence.

Ronaldinho 10
20.Mart.2014, 15:26

Aynen ya, milli takimda ki oyuncuyu tebrik ediyorum, adam sizin icin atmadim diyor :zuhaha Cok sacma..

BaGa TaRKaN
20.Mart.2014, 23:15
Maç Motorunu Heralde En İyi Bu Resim Anlatır.

http://i.imgur.com/klMXK6g.png

Baktım ki Oyunda Normal Atak Yapıp Göze Hoş Gelen Oyun Oynamak Haram Bende Absürd Bir Taktik Yapıp Oyunu Çirkeflikle Kazanmak İçin Bir Kaç Planlar Yaptım İşe Yaradı. Bu Seride Göze Hoş Gelen Oyun Oynamak Malesef İmkansız

pusathan01
21.Mart.2014, 13:25
Maç Motorunu Heralde En İyi Bu Resim Anlatır.

http://i.imgur.com/klMXK6g.png

Baktım ki Oyunda Normal Atak Yapıp Göze Hoş Gelen Oyun Oynamak Haram Bende Absürd Bir Taktik Yapıp Oyunu Çirkeflikle Kazanmak İçin Bir Kaç Planlar Yaptım İşe Yaradı. Bu Seride Göze Hoş Gelen Oyun Oynamak Malesef İmkansız

Maşallah iki de kayıp verdirmişin.

fbdevil190737
22.Mart.2014, 19:22
Benim takımlarımda olmadı ancak ligin genelinde yapay zekanın oynattığı diğer maçlarda çok kırmızı kart oluyor bu sorun sizde de var mı ?

Ralph
23.Mart.2014, 13:51
15 yaşında bir hayli potansiyelli genç. 2-3 sene daha kontratı var ancak ben yeni sözleşme yapamıyorum neden acaba? Kontrat önerme bölümü yok. Şu an gelecek için umut vaadeden statüsünde.

http://img560.imageshack.us/img560/3048/o1rh.png (http://img560.imageshack.us/i/o1rh.png/)

Walter Sakana
23.Mart.2014, 15:15
Sebebin veya çözümün bu olduğuna emin değilim fakat bir dene istersen:

Altyapıdaki oyuncularla sözleşme yenileme işini altyapı menajeri ya da gençlik gelişim sorumlusu üstlenir genelde. Türkçe oynarken neydi unuttum ama "Personel Sorumlulukları" gibi bir şey olması lazım (Staff Responsibilities) o sayfadan bakabilirsin kime verilmiş. Onu kendi isminle değiştir ve öyle dene.

Ralph
23.Mart.2014, 15:18
Sebebin veya çözümün bu olduğuna emin değilim fakat bir dene istersen:

Altyapıdaki oyuncularla sözleşme yenileme işini altyapı menajeri ya da gençlik gelişim sorumlusu üstlenir genelde. Türkçe oynarken neydi unuttum ama "Personel Sorumlulukları" gibi bir şey olması lazım (Staff Responsibilities) o sayfadan bakabilirsin kime verilmiş. Onu kendi isminle değiştir ve öyle dene.

Onu da denedim. Hatta ne var ne yok hepsini kendi ismim yaptım. Çok ilginç yenileyemiyorum.

ReaList
23.Mart.2014, 16:07
Her ne kadar maç motorunu beğenmesem de "Taktiksel yatkınlık" özelliği oyunu gerçekçi kılan özelliklerden biri. Bir taktik dizayn edip takımınıza uyguladıktan sonra hem antrenmanlara hem de kadronun genel yapısının vermiş olduğu reaksiyonların Taktiksel yatkınlığa düzeyi, Sizin takımdan ne kadar verim alacağınızın göstergesi.

Hem kadronun genel yapısına göre taktik oluşturmak hem de antrenmanlarda taktiğe yatkınlığı yükseltecek çalışmaları uygulamak (+Zaman) istediğinizi almaya sizi biraz daha yaklaştıracaktır.

Rizespor kariyerimden ;

http://i.hizliresim.com/xBYklp.jpg

Lordinas
23.Mart.2014, 16:40
Her ne kadar maç motorunu beğenmesem de "Taktiksel yatkınlık" özelliği oyunu gerçekçi kılan özelliklerden biri. Bir taktik dizayn edip takımınıza uyguladıktan sonra hem antrenmanlara hem de kadronun genel yapısının vermiş olduğu reaksiyonların Taktiksel yatkınlığa düzeyi, Sizin takımdan ne kadar verim alacağınızın göstergesi.

Hem kadronun genel yapısına göre taktik oluşturmak hem de antrenmanlarda taktiğe yatkınlığı yükseltecek çalışmaları uygulamak (+Zaman) istediğinizi almaya sizi biraz daha yaklaştıracaktır.

Rizespor kariyerimden ;

http://i.hizliresim.com/xBYklp.jpg

Dediklerinize katılıyorum ancak bazen kötü sonuçlar üst üste geliyor, moralmen takım çöküyor ve toparlayana kadar geri dönüşü olmayan puan kayıpları yaşıyorsunuz :)

3. Sezonu oynuyorum, Taktik tamamen oturmuş durumda ama Takım mantara bağlıyor bir şekilde hep söyledim yine söylüyorum Takımın morali oynadığı futbola çok fazla etki ediyor.. :)

Oyun bazen göründüğü gibi çok dengesiz bir hal alıyor. Milan maçını oynamadan önce takımın morali hiç görmediğim kadar kötüydü ve maç öncesi oyuncularımın bir çoğu malum, takımın başarısız olduğu yönünde benimle konuşmak istediler. Ne çektin be GS ? gibi haberler ayyuka çıkmaya başladı.

E ne oldu ? 4 Tane attık :D yine bir çıkış yakaladık eski formumuza döndük :)

http://i.hizliresim.com/ep1lMo.png (http://hizliresim.com/ep1lMo)

ReaList
23.Mart.2014, 16:47
@Lordinas

Bu takımın olduğu kadar senin de moralinle alakalı (: Nitekim takım 1-2 maç kaybedince maç içinde olup olmadık müdahaleler yaparız. Bu da şablonu ve oyun akışını bozar her şey sarpa sarar.

Lordinas
23.Mart.2014, 16:57
@Lordinas

Bu takımın olduğu kadar senin de moralinle alakalı (: Nitekim takım 1-2 maç kaybedince maç içinde olup olmadık müdahaleler yaparız. Bu da şablonu ve oyun akışını bozar her şey sarpa sarar.

Bazen maç motorunun kasten yaptığını düşünüyorum ben. şöyle ki; erken bir gol yesem bile takımın alışık olduğu diziliş, stratejiden taviz vermiyorum maçın ilerleyen dakikalarında beklenen goller gelmediyse hücum oynamaya başlıyorum. yani golü kalemizde görünce bir anda tempoyu yükseltip hücum futbolu oynamasını istemiyorum takımdan. öyle yapınca hiç sonuç alamıyorum aksine bir gol daha yiyebiliyorum. Birde ne zaman Yüklen yapsam mentaliteyi o maçta pozisyon olmuyor dakikalar akıp gidiyor :D Bunuda çözmüş değilim yahu en azından yükleniyoruz diye rakip bir kontra falan yapsın ha ? yok oda yok :D

Ralph
23.Mart.2014, 17:15
Oyunda 3-3 'lük skor çok mu oluyor yoksa bende mi öyle sadece?

darthrevan
24.Mart.2014, 16:03
Yeni güncelleme ile rakip daha çok 4-3-1-2 düzeninde oynuyor. Sizinde dikkatinizi çekti mi?

bangbangstar
24.Mart.2014, 18:06
Arkadaşlar az önce başıma geldi. Tam bir fail. Yaklaşık 5 dk kadar Gökhan Gönül kalede, Volkan sağ açık oynadı :) Ersun Yanal'ın beni bitirme taktiği (d)

http://i.hizliresim.com/xR70LG.jpg (http://hizliresim.com/xR70LG)

canerozaskin
25.Mart.2014, 15:46
Şampiyonlar Ligi'nde Schalke'ye 5 atıyorum, ligde şutlarım kaleyi bulmuyor. İyi kapanıyor da değiller, sürekli onların kalesine gidiyorum. Karşı karşıyayken bile dışarı vuruyorlar. Anlayış kontra, tempo düşük, daha disiplinli oynayın dememe rağmen böyle yapıyorlar. Transfer sezonunda çok iyi gelir elde etmiştim ama o oyuncuları satmadan önce başkan para vermediği için onunla tartışmıştım. En son ilk 5 hafta 11 puan topla demişti. Kovuldum :D

sadistkral
25.Mart.2014, 18:04
15 yaşında bir hayli potansiyelli genç. 2-3 sene daha kontratı var ancak ben yeni sözleşme yapamıyorum neden acaba? Kontrat önerme bölümü yok. Şu an gelecek için umut vaadeden statüsünde.

http://img560.imageshack.us/img560/3048/o1rh.png (http://img560.imageshack.us/i/o1rh.png/)

Ben de İtalya Ligi'nde takım çalıştırdım. Genç oyuncunun, gelecek için umut vaadeden sözleşmesi sona erene kadar yeni sözleşme görüşmesi yapamazsın. Ancak sözleşmesinin bitiş tarihinde yeni sözleşme imzalayabilirsin.

sadistkral
25.Mart.2014, 18:11
Hemen hemen hepimiz oyundaki sakatlık sorunundan dert yanıyoruz. Ama gerçek futbol hayatında da neredeyse bu kadar sakatlık oluyor maalesef. Bruma, Aydın, Holosko, Sivok, Bilal, Sol Bamba bunların Türkiye'den basit örnekleri. Sanırım hayıflanmak yerine buna alışmaya çalışmak, ve alternatifi bol bir kadroya kurmaya gayret etmek gerekiyor..

Lordinas
25.Mart.2014, 22:02
Hemen hemen hepimiz oyundaki sakatlık sorunundan dert yanıyoruz. Ama gerçek futbol hayatında da neredeyse bu kadar sakatlık oluyor maalesef. Bruma, Aydın, Holosko, Sivok, Bilal, Sol Bamba bunların Türkiye'den basit örnekleri. Sanırım hayıflanmak yerine buna alışmaya çalışmak, ve alternatifi bol bir kadroya kurmaya gayret etmek gerekiyor..

Sakatlıklar'dan dert yanma sebebimiz üst üste gelmesi. evet bazen bunaltıyor ama inanın sezonun tamamını ele aldığımızda çok büyük aksiliklerle karşılaşmadığınız sürece sakatlıklar gayet normal düzeyde. yani ben bir fm 13 serii sinde bir güncelleme hatırlıyorum her sakatlanan oyuncum diz kirişi kopması sakatlığından 2-3 ay gidiyordu. 3 sakatın 2 si tartışmasız diz kirişi kopması oluyordu.

Fm 14 bu konuda benim için 10/9

Yıl - 2016 -

bir kaç oyuncumun sakatlık tablosunu paylaşayım. Burak gördüğünüz gibi hiç sakatlanmadı ( böyle birşeyle ilk kez karşılaşıyorum ) Selçuk küçük 1-2 sakatlık geçirdi. Bruma ise takımın en fazla sakatlanan oyuncusu oldu.

Burak - http://i.hizliresim.com/x84pYr.png (http://hizliresim.com/x84pYr)

Selçuk - http://i.hizliresim.com/Kqo7vW.png (http://hizliresim.com/Kqo7vW)

Bruma - http://i.hizliresim.com/Klan4b.png (http://hizliresim.com/Klan4b)

serwan
25.Mart.2014, 22:45
Neden bilmiyorum ama bu seride sahadaki futbol zerre zevk vermiyor. 2023 yılındayım ve elde etmediğim başarı kalmadı Ajax ile. Şampiyonlar ligini bile 3 sezon üst üste kazandım. Ligde yaklaşık 70-80 maçtır namağlup devam ediyorum. ŞL'de de son 3 sezonda 1 ya da 2 yenilgim var. Yani maç kazanmayla ilgili sıkıntım yok. Her türlü dizilişi, taktiği kullandım bu 8-9 senede. Ama nedense bi türlü sahadaki futbol hoşuma gitmiyor. Über oyuncularım var ve buna rağmen defansif anlamda hala istediğim noktada değilim. Yahu ne idüğü belirsiz takımlar bile yarı sahamda barca gibi paslaşıp inanılmaz öldürücü toplar atıyorlar. Arkaya kaçan adamın hesabı yok. sezgi, hız, hızlanması 17-18 olan stoperlerime yarışta tur bindirecek kadar hızlılar üstelik.
Hücumda da son paslar çok sıkıntılı. Yahu kenardan içeri giren adam basıyo şutu. Her türlü komutu denedim. Üstelik teamwork 20 olan bek bile yapıyor bunu.
Maç motoru genel komutların işleyişi bakımından oldukça iyi. Lakin böyle 2-3 arıza var ve çileden çıkıyorum. Arıza diyorum çünkü artık benim hatam olduğunu düşünmüyorum.

sadistkral
25.Mart.2014, 23:24
Sakatlıklar'dan dert yanma sebebimiz üst üste gelmesi. evet bazen bunaltıyor ama inanın sezonun tamamını ele aldığımızda çok büyük aksiliklerle karşılaşmadığınız sürece sakatlıklar gayet normal düzeyde. yani ben bir fm 13 serii sinde bir güncelleme hatırlıyorum her sakatlanan oyuncum diz kirişi kopması sakatlığından 2-3 ay gidiyordu. 3 sakatın 2 si tartışmasız diz kirişi kopması oluyordu.

Fm 14 bu konuda benim için 10/9

Yıl - 2016 -

bir kaç oyuncumun sakatlık tablosunu paylaşayım. Burak gördüğünüz gibi hiç sakatlanmadı ( böyle birşeyle ilk kez karşılaşıyorum ) Selçuk küçük 1-2 sakatlık geçirdi. Bruma ise takımın en fazla sakatlanan oyuncusu oldu.

Burak - http://i.hizliresim.com/x84pYr.png (http://hizliresim.com/x84pYr)

Selçuk - http://i.hizliresim.com/Kqo7vW.png (http://hizliresim.com/Kqo7vW)

Bruma - http://i.hizliresim.com/Klan4b.png (http://hizliresim.com/Klan4b)

Evet. Bruma'nın sakatlanma eğilimi sanırım biraz yüksek. Reel hayatta da zaten tekniği yüksek ve fizik olarak biraz cılız futbolcuların sakatlanma oranı diğerlerine göre oldukça yüksek. Bruma, Emre Çolak ve Emre Belözoğlu bunun iyi örnekleri. Yalnız Burak'a çok şaşırdım. Raftan üzerine sünger düşse kıvranmaya meyilli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum zira. :)

ozan42
25.Mart.2014, 23:25
Oyuncular isteidğin kadar iyi olsun oyun gol yememene izin vermiyor.Bak defans 4 lüm şu şekilde Balanta Kurt Zouma Peruzzi Lucas Digne önlerinedde ön libero olarak Sandro var.Karşı takım rizespor diyelim.Sercan kaya adam dringling 12 hız 13 hızlanma 12 ceviklik 13 bu savunmanın arasından öyle bir driblingle geçiyorki kımse müdahale edemiyor.Şaka gibi gerçekten.Evet bu savunmanyal ciddi bir gol yeme sayısı azaldı fakat.Bu adamlar hangi taktiksel hamle ile hangi özellikle ile bu kadar güçlü bir savunmayı geçebiliyorlar akıl ermiyor.Oyun istediğin savunmayı kur bir şekilde rakip golü buluyor.Yapcak birşey yok galiba.

sadistkral
25.Mart.2014, 23:34
Oyuncular isteidğin kadar iyi olsun oyun gol yememene izin vermiyor.Bak defans 4 lüm şu şekilde Balanta Kurt Zouma Peruzzi Lucas Digne önlerinedde ön libero olarak Sandro var.Karşı takım rizespor diyelim.Sercan kaya adam dringling 12 hız 13 hızlanma 12 ceviklik 13 bu savunmanın arasından öyle bir driblingle geçiyorki kımse müdahale edemiyor.Şaka gibi gerçekten.Evet bu savunmanyal ciddi bir gol yeme sayısı azaldı fakat.Bu adamlar hangi taktiksel hamle ile hangi özellikle ile bu kadar güçlü bir savunmayı geçebiliyorlar akıl ermiyor.Oyun istediğin savunmayı kur bir şekilde rakip golü buluyor.Yapcak birşey yok galiba.

Haklısın. Fakat şöyle bir fikir yürüteceğim. Biz oyunu tamamen teknik anlamda düşünüyoruz. Şöyle ki defansımızda hızı 20 olan bir adamı hızı 10 olan bir adam geçemez, geçmemeli. Mantıken de bu böyle zaten. Ama futbol böyle bir şey değil ki. :) Pepe dünyanın en hızlı defansı desem sanırım kimsenin itirazı olmaz. Ama atıyorum Getafe'den gayet ağır bir futbolcu Pepe'yi bir çalımla düğümlüyor ve kaleciyi de geçip golünü atıyor. Ya da Sabri örneğini verecek olursak, gerçek hayata uyarlarsak uzaktan şut özelliği 4 olabilir maksimum ama ara sıra uzaktan öyle goller atıyor ki biz de ağzımız açık izliyoruz. Bu oyun da bu mantıkla hazırlanmış olmalı. Futboldaki hırs, moral ve özellikle de şans faktörünün etkisi bu. Ya da böyle kendimi avutuyorum diyelim. :)

Lordinas
26.Mart.2014, 00:08
Haklısın. Fakat şöyle bir fikir yürüteceğim. Biz oyunu tamamen teknik anlamda düşünüyoruz. Şöyle ki defansımızda hızı 20 olan bir adamı hızı 10 olan bir adam geçemez, geçmemeli. Mantıken de bu böyle zaten. Ama futbol böyle bir şey değil ki. :) Pepe dünyanın en hızlı defansı desem sanırım kimsenin itirazı olmaz. Ama atıyorum Getafe'den gayet ağır bir futbolcu Pepe'yi bir çalımla düğümlüyor ve kaleciyi de geçip golünü atıyor. Ya da Sabri örneğini verecek olursak, gerçek hayata uyarlarsak uzaktan şut özelliği 4 olabilir maksimum ama ara sıra uzaktan öyle goller atıyor ki biz de ağzımız açık izliyoruz. Bu oyun da bu mantıkla hazırlanmış olmalı. Futboldaki hırs, moral ve özellikle de şans faktörünün etkisi bu. Ya da böyle kendimi avutuyorum diyelim. :)

kesinlikle kendimizi avuturuz ;)

onlarca pozisyonu saçma şekilde harcıyor oyuncularım. tamamen gerçek dışı pozisyonlar birde. önü boşken taca vurmalar falan. kalecilerin gücü 109 zaten o konuya hiç girmiyorum inanılmaz kurtarışlar oluyor. bire bir pozisyonlarda hiç heyecan yapmıyorum çünkü gol olmuyor. anca bi yan toptan içeri kesilen ortada falan gol oluyor inanın abartmıyorum ya benim oyuncular atamıyor karşı karşıya yada hep bana denk geliyor hiç hatırlamıyorum karşı karşıya attıklarını kaleciden dönen topu falan tamamlıyorlar genelde :D

serwan
26.Mart.2014, 01:52

Aynen öyle. Benim de savunma oyuncularım çok sağlam lakin ne yapsam olmuyor.
Evet yukarıda arkadaşın dediği gibi futbolda var bu ama olduğunda şaşırıyoruz işte. Adam nasıl oldu da pepe'yi geride bıraktı diyoruz. E ben bu savunmayla bile her maç 2-3 kez aynı şekilde pozisyon veriyorum.
Sıkıntı şurada savunmam öndeyken adam topu atıyor arkaya, kaleye 30-35 metre var. Ve adam topla bizimki topsuz yetişemiyor.

pusathan01
26.Mart.2014, 11:31
kesinlikle kendimizi avuturuz ;)

onlarca pozisyonu saçma şekilde harcıyor oyuncularım. tamamen gerçek dışı pozisyonlar birde. önü boşken taca vurmalar falan. kalecilerin gücü 109 zaten o konuya hiç girmiyorum inanılmaz kurtarışlar oluyor. bire bir pozisyonlarda hiç heyecan yapmıyorum çünkü gol olmuyor. anca bi yan toptan içeri kesilen ortada falan gol oluyor inanın abartmıyorum ya benim oyuncular atamıyor karşı karşıya yada hep bana denk geliyor hiç hatırlamıyorum karşı karşıya attıklarını kaleciden dönen topu falan tamamlıyorlar genelde :D

Aynı dertten bende sıkıntılıyım. Bu yüzden golcülerimi değiştirdim. Ama değişen bir şey olmadı. Çok şükür defansif anlamda pek gol yemiyorum. Muslera saolsun. Ama dün kayseri deplasmanından 5-2 mağlubiyetle döndüm ki bu 5 golün 3 ü kornerden biri frikikten yedim. Adamlar ilk yarı 2 korner kullandı ikiside gol oldu akşam delirdim. En son yüklen dedim gene gol atamadılar.

Lordinas
26.Mart.2014, 11:53
Aynı dertten bende sıkıntılıyım. Bu yüzden golcülerimi değiştirdim. Ama değişen bir şey olmadı. Çok şükür defansif anlamda pek gol yemiyorum. Muslera saolsun. Ama dün kayseri deplasmanından 5-2 mağlubiyetle döndüm ki bu 5 golün 3 ü kornerden biri frikikten yedim. Adamlar ilk yarı 2 korner kullandı ikiside gol oldu akşam delirdim. En son yüklen dedim gene gol atamadılar.

son 30 dakika geçen maç yüklen dedim. 1 pozisyon bile olmadı. 90+2 deki tacı izledim ve maç bitti o kadar :D birde kapsamlı izliyorum :confused:

maalesef maç başlamadan önce o maçı kaybediceniz belirleniyor. ben fazla inanmıyordum ama sanırım bu doğru. forumda bir kaç arkadaş daha söylemişti bunu

mustinho03
26.Mart.2014, 12:32
Oyun gercekten sacmalikta rakip tanimiyor eskisehirspor karsi geriye düstüm 2-1 defans oyuncusunu degistirmek icin girdim taktik bolumune her neyse degisiklikleri yaptim 55 dk. Mac bitti daha oyuncu degisikligini yapmadi. Taktik bolumune tekrar giremedim bile

urwrdskkn
26.Mart.2014, 14:57
Bende Bruma Rekor Kırdı 1 Yıllık Sakatlandı....

mmllhh
26.Mart.2014, 15:44
son 30 dakika geçen maç yüklen dedim. 1 pozisyon bile olmadı. 90+2 deki tacı izledim ve maç bitti o kadar :D birde kapsamlı izliyorum :confused:

Bu olaya ben de denk geldim bir kaç kez yani yüklen denildiğinde en azından 1 pozisyon görmek mümkündür diye düşünüyorum ama yok çok mantıksız

pusathan01
26.Mart.2014, 16:04

maalesef maç başlamadan önce o maçı kaybediceniz belirleniyor. ben fazla inanmıyordum ama sanırım bu doğru. forumda bir kaç arkadaş daha söylemişti bunu

Aynen öyle oluyor. O bahsettiğim kayseri maçında yüklen dedim adamlar saldıracağına habire geri pas habire taç a atmalar boş yere defans ve kaleci arası paslaşmalar yaptılar.

Ben akıcı yapmışdım bu akşam katı yapacağım ve gençlerbirliği maçına çıkacağım.Bakalım ne yapacaklar.

Birde bu galatasarayın deplasman fobisi nedir arkadaş anlamadım gitti. Evimde rahat oynarken deplasmanda zorlanıyorum takım farketmeden zorla yeniyorum hele rakibim güçlü ise kesin bir fark geliyor. Mesela kupa grup maçında beşiktaş 9 kişi kaldı (Biri kırmızı yedi ondan diğeride pektemek sakatlanıp çıktı) ve o maçta ben 3-0 yenildim varlık bile gösteremedim. Son iki golüde 9 kişi kaldıktan sonra attılar :S Rakip hoca dizilişi bile değiştirmedi kırmızı karttan sonra ortasasında tek oyuncu kalmasına rağmen amrlc ler mahvetti.

Chamberlain
26.Mart.2014, 17:36
Güncelleme beklediğim için yaklaşık 1 aydır oyunu oynamıyordum. Artık dayanamadım ve bugün başlama kararı aldım. Tebrik ederim daha başlamadan soğuttunuz gene beni oyundan. :D

Ralph
26.Mart.2014, 18:15
Oyunla ilgili ne sıkıntılarınız var anlamadım ben? Dört dörtlük oyun oynuyorum ben. Ne abartı kırmızı kart, ne abartı sakatlık vs... Sadece her maç abartı şekilde direkten dönen toplar var ona da alıştık iki senedir. Ben maç istatistikleri bölümünde direkten dönen topların filtresini de açtım oradan bakıyorum. Düzeltilmesi gereken bir tek o kaldı bence ufak tefek şeyler dışında.

sadistkral
26.Mart.2014, 18:16
Benim sezonlarım şu şekilde geçiyor. Gol atamama gibi bir sıkıntım yok, yedek oyuncular küsmesin diye şans verdiğimde arada kalede goller görebiliyorum. Belki bir yararı olur diyerek taktik anlayışımı da paylaşayım.

http://i.hizliresim.com/K638d9.jpg (http://hizliresim.com/K638d9)

http://i.hizliresim.com/Kn1215.jpg (http://hizliresim.com/Kn1215)

Bu da taktiğim:

http://i.hizliresim.com/eQbW6G.jpg (http://hizliresim.com/eQbW6G)

Saha boyutlarından da en büyük olanı seçmek gerekiyor.

Lordinas
26.Mart.2014, 22:00
Benim sezonlarım şu şekilde geçiyor. Gol atamama gibi bir sıkıntım yok, yedek oyuncular küsmesin diye şans verdiğimde arada kalede goller görebiliyorum. Belki bir yararı olur diyerek taktik anlayışımı da paylaşayım.

http://i.hizliresim.com/K638d9.jpg (http://hizliresim.com/K638d9)

http://i.hizliresim.com/Kn1215.jpg (http://hizliresim.com/Kn1215)

Bu da taktiğim:

http://i.hizliresim.com/eQbW6G.jpg (http://hizliresim.com/eQbW6G)

Saha boyutlarından da en büyük olanı seçmek gerekiyor.

Yabancı kontenjanı kuralını sanırım kaldırmışsınız. Buda hile yaptığınız anlamına geliyor :)

serwan
26.Mart.2014, 22:24
Bence yabancı kuralını kaldırmak hile değil. Sonuçta diğer takımlar için de kalkmış oluyor. Öteki türlü çekilmez stsl. 5 yabancı ile falan.. Pehhh :)

sadistkral
27.Mart.2014, 01:14
Yabancı kontenjanı kuralını sanırım kaldırmışsınız. Buda hile yaptığınız anlamına geliyor :)

:) Kaldırmadım, son maçım şampiyonlar ligi finaliydi ona göre seçiliydi, üç oyuncum da on seneyi doldurduğu için Türk statüsüne geçti. Tek hilem, pilot kulübümün antrenörlerini güçlendirmem, kiralık giden oyuncularım oynarken daha da fazla gelişsin diye :)

Walter Sakana
27.Mart.2014, 01:59
Oyunla ilgili ne sıkıntılarınız var anlamadım ben? Dört dörtlük oyun oynuyorum ben. Ne abartı kırmızı kart, ne abartı sakatlık vs... Sadece her maç abartı şekilde direkten dönen toplar var ona da alıştık iki senedir. Ben maç istatistikleri bölümünde direkten dönen topların filtresini de açtım oradan bakıyorum. Düzeltilmesi gereken bir tek o kaldı bence ufak tefek şeyler dışında.

14 maçta 32 sarı 7 kırmızı kartla sezona devam ediyorum dolu dizgin :D

Sert Top Kapma kesinlikle yok. Ama genede taktikle ilgili bir durum olsa gerek diye iyimser yaklaşıyorum çünkü önceki kariyerde (ve önceki versiyonda) en az kart gören takımdık (aynı takımla).

Daha 2.sezonun ortasına bile gelmedim;

En önemli yıldızım Fabio 11 ay sakatlandı.

Smith 3 ay, Gunnarsson 2 ay, Maynard ile Traore 1,5 ay, Caulker, Connolly, Mitrovic, Noone, Hudson, Theophile-Catherine, Kim Bo-Kyung, ve Amondarin 1 ay sakatlandılar. Taylor 2 kez 1'er aylık sakatlık geçirdi. 1-2 veya 3 haftalık onca sakatlığı ise yazmadım.

Bu da yanlış antrenmandan kaynaklanıyordur diyeceksiniz ama öyle değil emin olun. Antrenman ağırlığı konusunda yeterli tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum. Sakatlıkların bazısı maçta bazısı antrenmanda oldu. Fabio'nun sakatlığı maçta oldu mesela. Ancak beklenenden erken iyileşti. 11 ay dendi, 8 ayda iyileşti ama kondisyon toplaması, form tutması derken gene 9-10 ayı bulmuş oldu takıma dönmesi.

Asıl can sıkıcı olay hangi bölgede yeterli alternatifim yoksa o bölgedeki oyuncular sakatlanıyor. Bir ara elimde as takımda oynayabilecek sadece 3 stoper kalmıştı, arka arkaya biri sakatlandı öteki cezalı duruma düştü derken kimi oynatacağımı şaşırdım. Sonra zar zor bir transfer yaptım bir de u21'den bir oyuncu çıkardım şimdi hiç bir sıkıntı olmuyor. Ne sakatlanan var ne cezalı duruma düşen. Önceki sezon aynı şeyi beklerde yaşadım.

ekleme: bir de bu belirli dönemde form düşüklüğü olayı istisnasız her kariyerimde oldu. Hep aynı dönemde arka arkaya 5-6 maç kaybetti takım. Ne yaptıysam önüne geçemedim. Şimdiki kariyerde de sezona çok iyi başladık, 5.sıraya kadar çıktık derken arka arkaya 6 maç kaybedip 15. sıraya düştük. Sonra o dönem bitti şimdi 3 maçtır gol yemeden kazanıyoruz. Kaybettiğimiz 6 maça bir örnek:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/EvertonvCardiff_StatsMatchStats_zps2aff74f5.png

Attıkları 4 golün 3'ü duran top (2'si korner 1'i frikik). O kadar defansif duran top çalıştırdım hatta bu ve bundan sonraki maç antrenmanını da duran top yaptım ama 2 maçta da duran toplardan yıkıldık.

7 mutlak, 7 yarı şans toplam 14 gol fırsatı. 10'u kaleyi bulan 20 şut, 7 korner. Karşılığında 5 kaleyi bulan şut ve 3 gol şansı ile 4 gol yiyorsun. Kaybetmen gerekince kaybediyorsun işte...

calicitaha
27.Mart.2014, 13:17
Oyunda 3.sezonumdayım ve genelde hep aynı taktikle mücadele ediyorum. Ancak 3.sezon ligde 6da6 ile giderken birden takım ne olduysa tepetaklak oldu.Önce kendi sahamda Leverkusen yenilgisi sonra deplasmanda Kasımpaşa Barcelona ardından evimde Galatasaray yenilgisi deplasmanda Kayserispor beraberliği evimde Barcelona yenilgisi deplasmanda Trabzonspor yenilgisi.

Herşey çok iyi giderken birden takımın tepetaklak olmasının sonucu ne olabilir acaba? Bir de son zamanlarda oynadığım maçların neredeyse tamamı hiç önemli an gösterilmeden bitiyor. Önemli anlarda da sadece golleri gösteriyor. Mesela son oynadığım Trabzon maçında sadece 4 kez önemli an gösterdi. Onlar da korner vuruşları ve 4gol ile 4-0 yenildim. Bu Sizce normal mi?

Ralph
27.Mart.2014, 15:10
14 maçta 32 sarı 7 kırmızı kartla sezona devam ediyorum dolu dizgin :D

Sert Top Kapma kesinlikle yok. Ama genede taktikle ilgili bir durum olsa gerek diye iyimser yaklaşıyorum çünkü önceki kariyerde (ve önceki versiyonda) en az kart gören takımdık (aynı takımla).

Daha 2.sezonun ortasına bile gelmedim;

En önemli yıldızım Fabio 11 ay sakatlandı.

Smith 3 ay, Gunnarsson 2 ay, Maynard ile Traore 1,5 ay, Caulker, Connolly, Mitrovic, Noone, Hudson, Theophile-Catherine, Kim Bo-Kyung, ve Amondarin 1 ay sakatlandılar. Taylor 2 kez 1'er aylık sakatlık geçirdi. 1-2 veya 3 haftalık onca sakatlığı ise yazmadım.

Bu da yanlış antrenmandan kaynaklanıyordur diyeceksiniz ama öyle değil emin olun. Antrenman ağırlığı konusunda yeterli tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum. Sakatlıkların bazısı maçta bazısı antrenmanda oldu. Fabio'nun sakatlığı maçta oldu mesela. Ancak beklenenden erken iyileşti. 11 ay dendi, 8 ayda iyileşti ama kondisyon toplaması, form tutması derken gene 9-10 ayı bulmuş oldu takıma dönmesi.

Asıl can sıkıcı olay hangi bölgede yeterli alternatifim yoksa o bölgedeki oyuncular sakatlanıyor. Bir ara elimde as takımda oynayabilecek sadece 3 stoper kalmıştı, arka arkaya biri sakatlandı öteki cezalı duruma düştü derken kimi oynatacağımı şaşırdım. Sonra zar zor bir transfer yaptım bir de u21'den bir oyuncu çıkardım şimdi hiç bir sıkıntı olmuyor. Ne sakatlanan var ne cezalı duruma düşen. Önceki sezon aynı şeyi beklerde yaşadım.

ekleme: bir de bu belirli dönemde form düşüklüğü olayı istisnasız her kariyerimde oldu. Hep aynı dönemde arka arkaya 5-6 maç kaybetti takım. Ne yaptıysam önüne geçemedim. Şimdiki kariyerde de sezona çok iyi başladık, 5.sıraya kadar çıktık derken arka arkaya 6 maç kaybedip 15. sıraya düştük. Sonra o dönem bitti şimdi 3 maçtır gol yemeden kazanıyoruz. Kaybettiğimiz 6 maça bir örnek:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/EvertonvCardiff_StatsMatchStats_zps2aff74f5.png

Attıkları 4 golün 3'ü duran top (2'si korner 1'i frikik). O kadar defansif duran top çalıştırdım hatta bu ve bundan sonraki maç antrenmanını da duran top yaptım ama 2 maçta da duran toplardan yıkıldık.

7 mutlak, 7 yarı şans toplam 14 gol fırsatı. 10'u kaleyi bulan 20 şut, 7 korner. Karşılığında 5 kaleyi bulan şut ve 3 gol şansı ile 4 gol yiyorsun. Kaybetmen gerekince kaybediyorsun işte...

Bazı maçlarda bende çok sarı yiyorum. Bu ara BJK ile deneyeyim dedim bişeyler, Necip 2 maçta bir kırmızı yiyor sağolsun. Ama bu Necip'ten dolayı sanırım. @Perpetua duy sesimi :)

Onun dışında bu sezon içinde durduk yere yaşanan form düşüklüğünü ilk defa yaşamıyorum bu yama ile. Ya güzel gidiyorum ya da inişli çıkışlı oluyor. Hazır taktik seviyor musun bilmiyorum ama şunu dene istersen;

http://bit.ly/1gLLYLg

ReaList
27.Mart.2014, 16:56
Değeri 1 olan oyuncuya 20 istemeseler olmayacak. Çok sinir bozucu bir durum düzelmedi gitti.

Walter Sakana
27.Mart.2014, 17:11
@Ralph

Hazırladığım ve kullandığım taktik dizilim olarak senin önerdiğine yakın. Taktikten yana bir sıkıntım yok. Oyun başında transferi kapadım ve transfersiz oynadığım ilk sezonda Man City'i bile deplasmanda dağıttık:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/ManCityvCardiff_StatsMatchStats_zps822448ab.png

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffvManCity_StatsMatchStats_zps25c3999e.png

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffvArsenal_StatsMatchStats_zpsb550ba60.png

Sıkıntım hep kritik oyuncuların sakatlanması ve çok iyi hazırlandığım maçlarda ya duran toplardan ya da kırmızı kartlardan dolayı maçı kaybetmek. Kırmızı kartlara çözüm bulabilirim, o taktiğimle alakalıdır da sakatlıklar gerçekten can sıkıcı düzeyde. Bir de bahsettiğim form düşüklüğü dönemi. İlla ki oluyor engel olamıyorum. Rakipler kaleyi bulan şutu olmadan bile yeniyor:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffvLiverpool_StatsMatchStats_zps7d4f05e5.png

Ralph
27.Mart.2014, 17:27
Futbol direktörümüze "bir ortaalan oyuncusu, bir forvet oyuncusu transferi gerekiyor" gibisinden bir şey diyemiyoruz değil mi?

Dennis Bergkamp
27.Mart.2014, 18:27
Futbol direktörümüze "bir ortaalan oyuncusu, bir forvet oyuncusu transferi gerekiyor" gibisinden bir şey diyemiyoruz değil mi?

Transferler-Transfer Merkezi-Transfer Hedefleri sayfasında istediğin bölge ve istediğin rol için oyuncu önerisi isteyebiliyorsun.Şu an ss almakta sıkıntı yaşadığım için ekran görüntüsü koyamadım.

Ralph
27.Mart.2014, 18:50
Transferler-Transfer Merkezi-Transfer Hedefleri sayfasında istediğin bölge ve istediğin rol için oyuncu önerisi isteyebiliyorsun.Şu an ss almakta sıkıntı yaşadığım için ekran görüntüsü koyamadım.

Boyle bisey var ve benim haberim yok ilginc

Walter Sakana
27.Mart.2014, 19:26
Tanıdık geldi mi gençler? :)

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffCity_FixturesSchedule_zps69a64bd0.png

Kaybettiğim maçlar:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffvLiverpool_StatsMatchStats_zps7d4f05e5.png

Kazandığım maçlar:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/LiverpoolvCardiff_StatsMatchStats_zps69cf00ee.png

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffvSouthampton_StatsMatchStats_zps07543351.pn g

Cr1minaL
28.Mart.2014, 03:03
Arkadaşlar kocaelisporla oynuyorum takımda yabancı oyuncu transfer yasağı var. Bu yasak belirli bi zamanda kalkıyor mu?

Papi44
28.Mart.2014, 09:06
Arkadaşlar kocaelisporla oynuyorum takımda yabancı oyuncu transfer yasağı var. Bu yasak belirli bi zamanda kalkıyor mu?

Editörden girip bakarsan orda bi yerlerde olması gerekiyor tarihi felan. Yanlış hatırlamıyorsam öyleydi.

pusathan01
28.Mart.2014, 10:26
http://i.hizliresim.com/xJP0Ro.png (http://hizliresim.com/xJP0Ro)

Gençlerbirliğine kadar olan maçlarımda bile aldığım skorlara aldanmayın hep ite kaka attılar. Toplamda 33 gol atmışım 25 gol yemişim. Adeta bir birleri ile yarışıyorlar en kötü benim yok sensin bir tek muslera girmiyordu son beşiktaş maçı ile oda bu yarışa dahil oldu.Oyunu kapatıp ben fm13 e geçeceğim.Kaleciler her maç god mod da oyuncular beceriksizlik yarışında son maçla birlikte gına geldi.

Stan13
29.Mart.2014, 02:45
Son 6 maçımda toplam 15 defa direkten dönen topum var. Ayrıca 2. sezonun başındayım şuan ve 13 resmi maç geride kaldı. Bunlardan sadece 2 maçta direkten dönen topum yok. Geri kalan maçların hepsinde en az 1 şutum direkten dönmüş. Bunun sebebi nedir acaba veya mantıklı bir açıklaması var mı ? Bayern Münih ile oynuyorum :)

ozan42
30.Mart.2014, 10:26
Bir tanede ben koyayım
http://img849.imageshack.us/img849/9081/ql0a.jpg

Lordinas
30.Mart.2014, 12:42
Son 6 maçımda toplam 15 defa direkten dönen topum var. Ayrıca 2. sezonun başındayım şuan ve 13 resmi maç geride kaldı. Bunlardan sadece 2 maçta direkten dönen topum yok. Geri kalan maçların hepsinde en az 1 şutum direkten dönmüş. Bunun sebebi nedir acaba veya mantıklı bir açıklaması var mı ? Bayern Münih ile oynuyorum :)

Oyunun bir problemi bu yapıcak birşey yok :) Bende genelde kornerlerde ve ortalarda oluyor çataldan dönüyor falan :)

GaNgStaLoVe
30.Mart.2014, 14:40
bir sezonu bitirdim yeni sezon hazırlıklarına başladım ama taktik dizilişlerim sıfırlanmış oyuncular alışmıştı tamamen doluydu çizelge ama şimdi tekrar ortaya gelmiş , her sezon başı yenileniyormu taktik diziliş alışkanlığı

amorti
30.Mart.2014, 16:11
bir sezonu bitirdim yeni sezon hazırlıklarına başladım ama taktik dizilişlerim sıfırlanmış oyuncular alışmıştı tamamen doluydu çizelge ama şimdi tekrar ortaya gelmiş , her sezon başı yenileniyormu taktik diziliş alışkanlığı

Sezon arasi verilince futbolcularin kondisyonu gibi taktik uyumu da dusuyor.

Hele yeni oyuncu transferleri girince isin icine, iyice dusuyor.

Takim uyumu ve kondisyon calistirmak lazim sezon oncesi.

Walter Sakana
30.Mart.2014, 16:37
Bir tanede ben koyayım

Skoru geçtim, bu tür tablolara alıştık da pas yüzden çok iyi o dikkatimi çekti. %85 müthiş bir yüzde ve bu yüzdenin üstüne şut ve kaleyi bulan şut sayılarının da yüksek olması çok iyi bir taktiğin olduğunu gösteriyor (genelde istatistikler diğer maçlarda da buna yakınsa. değilse Eskişehir'in kötü taktiğinden kaynaklıdır). Koşu mesafesi biraz düşük o da topu iyi dolaştırmaktan kaynaklı olsa gerek.

playeray
30.Mart.2014, 16:43
Bir tanede ben koyayım

Beşiktaşı nasıl bu kadar baskın oynatıyorsun ben çıldırmak üzereyim herkes eziyor

GaNgStaLoVe
30.Mart.2014, 20:30
Sezon arasi verilince futbolcularin kondisyonu gibi taktik uyumu da dusuyor.

Hele yeni oyuncu transferleri girince isin icine, iyice dusuyor.

Takim uyumu ve kondisyon calistirmak lazim sezon oncesi.

aynen yeni transferlerin bile kondisyonu çok düşük yol yorgunları sanırım ikişer gün izin verdim dinlenmeleri için

fernando1907
02.Nisan.2014, 04:49
caner erkin'in kart görmesini bir türlü engelleyemiyorum. adam nerdeyse her maç kart görüyor.

13-14 39 maçta 18 sarı
14-15 31 maçta 13 sarı 3 kırmızı
15-16 31 maçta 20 sarı 2 kırmızı
16-17 38 maçta 26 sarı 3 kırmızı
17-18 şimdilik 4 maçta 4 sarı

kart görmediği maçların çoğunda da kart görmesin diye oyundan erken çıkarmışımdır. agresifliği 17 belki ama agresifliği 20 olan adamlar bile bu kadar görmüyor. bu nedir abi ya ?

fbdevil190737
02.Nisan.2014, 09:48
caner erkin'in kart görmesini bir türlü engelleyemiyorum. adam nerdeyse her maç kart görüyor.

13-14 39 maçta 18 sarı
14-15 31 maçta 13 sarı 3 kırmızı
15-16 31 maçta 20 sarı 2 kırmızı
16-17 38 maçta 26 sarı 3 kırmızı
17-18 şimdilik 4 maçta 4 sarı

kart görmediği maçların çoğunda da kart görmesin diye oyundan erken çıkarmışımdır. agresifliği 17 belki ama agresifliği 20 olan adamlar bile bu kadar görmüyor. bu nedir abi ya ?

Top kapma,markaj ve pozisyon alma özellikleri yeterli olmadığından ; eğer bek,çalışkan orta saha veya defansif kanat rollerinden birinde oynatıyorsan ve komutlarında topa dal komutu varsa bundan kaynaklanıyor olabilir.

canerozaskin
02.Nisan.2014, 18:33
Yeter artık çıldırıcam ya. Her maçta pozisyon buluyorum, kimi maçta şutlar isabetli olurken kimi maçlarda dağlara taşlara vuruyorlar. Özellikle defansif orta saha kullanan takımlara karşı hep dışarı atıyorlar. Karşı karşıya pozisyonla rakibin iyi kapanmasının ne alakası var? Yavaş tempo, daha disiplinli falan ne yaparsam yapayım illa dışarı vuruyorlar. Ayrıca takım süper giderken 2 maç kaybettim diye yasa girmeleri de tamamen saçmalık. Bundesliga'da Avrupa Ligi'ne katılma hedefim var, 1. likten 3.'lüğe geriledim diye bütün moraller düşüyor. Yedek adamların da hepsiyle tartışıyorum. Yedek sözleşmesi olmasına rağmen adam düzenli ilk 11 oynamak istiyor. Ordan zır, burdan zır yeter artık.

Lordinas
02.Nisan.2014, 19:59
Yeter artık çıldırıcam ya. Her maçta pozisyon buluyorum, kimi maçta şutlar isabetli olurken kimi maçlarda dağlara taşlara vuruyorlar. Özellikle defansif orta saha kullanan takımlara karşı hep dışarı atıyorlar. Karşı karşıya pozisyonla rakibin iyi kapanmasının ne alakası var? Yavaş tempo, daha disiplinli falan ne yaparsam yapayım illa dışarı vuruyorlar. Ayrıca takım süper giderken 2 maç kaybettim diye yasa girmeleri de tamamen saçmalık. Bundesliga'da Avrupa Ligi'ne katılma hedefim var, 1. likten 3.'lüğe geriledim diye bütün moraller düşüyor. Yedek adamların da hepsiyle tartışıyorum. Yedek sözleşmesi olmasına rağmen adam düzenli ilk 11 oynamak istiyor. Ordan zır, burdan zır yeter artık.

Aynen dediklerine tamamen katılıyorum.

Madem 2 haftada bir zırlıyıp durucak ben niye bu adama yedek sözleşmesi imzalatıyorum ?

samasti
02.Nisan.2014, 21:24
Tanıdık geldi mi gençler? :)

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffCity_FixturesSchedule_zps69a64bd0.png

Kaybettiğim maçlar:

Kazandığım maçlar:

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/LiverpoolvCardiff_StatsMatchStats_zps69cf00ee.png

http://i1099.photobucket.com/albums/g381/WalterSakana/CardiffvSouthampton_StatsMatchStats_zps07543351.pn g

Buda mi gol degil? Yapay zekanin bir urunu mu acaba?

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

jAsain
04.Nisan.2014, 22:55
Bu tür oyunlarda dengeyi bulmak çok zor. Bi yeri düzeltiyorsun diğer bölüm bozuluyor falan :D En iyisi yenilsen de zevk almaya bakacaksın, alamıyorsan da bi süre oynamayacaksın özleyince daha çok sarıyor FM

Gncl1905
05.Nisan.2014, 13:00
14.3'de yine eski taktiğim işlemediğinden bol bol yeni taktik denedim ve sonunda bir tane ortalama bir şey bulup kariyer yapmaya başladım. 1.5 sezon geçti. Gözlemlerim, taktiğinize takım reaksiyon veriyor. Ofansif taktik yapınca bol bol gol oldu, defansif yapınca çoğunlukla alt bitti, kanat oynatınca kanattan attım, kanatsız oynatınca takım ortadan deliyor vs. vs. Bu güzel bir şey. Kornerden de neredeyse hiç gol olmuyor artık, sonunda çözdüler galiba şu korner problemini. Ön direk arka direk denedim ama sezonda 10 gol ya atmışımdır ya da atmamışımdır.

Tek problem oyuncularım çok net pozisyonlar kaçırdığı oluyor. Şampiyonluk mücadelesi verirken 3 hafta üst üste 0-0 berabere kaldım, maç başına en az 4 CCC+HC vardı :D Hatta rakipleri de sayarsak 5 diyebiliriz, bir gol bile çıkmadı. Az önceki maçta da Tottenham deplasmanında 5 CCC+2HC'den ben tek gol çıkarabildim, Tottenham'ın CCC+HC=0 ama 2 golü var :) Kaydedip kapadım ama böyle şeyler de tadı tuzu oluyor biraz da hep kazanırız yoksa :D

Genel olarak beğendim. 5 yabancı sınırı olmasa daha oynanabilir bir kariyer olurdu da böyle de idare ediyoruz artık. Gurbetçilerin profilleri çok iyi olmuş. A. Januzaj'ı almak imkansıza yakın olmuş gerçi, onu da fazla abartmasalar iyiydi.