PDA

View Full Version : Fenerbahçe

di canio
29.Ekim.2013, 18:44
Sorun sizin araştırmanızdan kaynaklanmıyordur muhtemelen ama buraya yazmak daha doğru olur sanırım. Fenerbahçe'nin U19 takımı Avrupa U19 ŞL'de mücadele ederken maçlarını Türk Telekom Arena'da oynuyor. Bu organizasyonun stadyum seçimi enteresan zaten gerçekte de ama oyunda neye göre böyle oluyor acaba, bir fikriniz var mı?

perpetua
29.Ekim.2013, 19:01
Sorunun cevabini bilemiyorum. Nedense Besiktas SL'ne katildiginda maclarini TT Arena'da oynuyor.

Arizanin nedenini bilemiyorum ama SI'a bildirdim.

sui generis
02.Kasım.2013, 20:56
Editörü kurcalarken Aziz Yıldırım ve Ünal Aysal'ın ca ve paları dikkatimi çekti.

Aziz Yıldırım: CA:140 PA:155

Ünal Aysal: CA:160 PA:170

Ünal Aysal ne yaptı ki bu değerleri aldı ? Rakiplerinin saha dışı işlerle uğraştığı iki sezon şampiyon olması mı bu değeri almasını sağladı. Hatta şöyle bir şey çıkıyor ortaya; Aziz Yıldırım en iyi döneminde bile (PA:155) Ünal Aysal'ın şimdiki halinden (CA:160) daha kötü.

Aziz Yıldırım Türk sporuna oldukça katkısı olmuştur. Tesisler falan diyeceğim bunlar hepsi beton vs denceğinden demiyorum artık. Ama Aziz Yıldırım'a objektif yaklaşıldığını düşünmüyorum. Bu değerlerin belki hiç önemi bile yoktur ama belirtmekte fayda var.

Önder HOCA
06.Kasım.2013, 23:50
Editörü kurcalarken Aziz Yıldırım ve Ünal Aysal'ın ca ve paları dikkatimi çekti.

Ünal Aysal ne yaptı ki bu değerleri aldı ? Rakiplerinin saha dışı işlerle uğraştığı iki sezon şampiyon olması mı bu değeri almasını sağladı. Hatta şöyle bir şey çıkıyor ortaya; Aziz Yıldırım en iyi döneminde bile (PA:155) Ünal Aysal'ın şimdiki halinden (CA:160) daha kötü.

Aziz Yıldırım Türk sporuna oldukça katkısı olmuştur. Tesisler falan diyeceğim bunlar hepsi beton vs denceğinden demiyorum artık. Ama Aziz Yıldırım'a objektif yaklaşıldığını düşünmüyorum. Bu değerlerin belki hiç önemi bile yoktur ama belirtmekte fayda var.

soru güncel bende cevabını merak ediyorum

Burak Akmanoğlu
07.Kasım.2013, 00:08

Bende merak ettim şimdi

perpetua
07.Kasım.2013, 16:56
Bu degerlerin pek bir anlami yok (baskanlar ulke icinde kulup degistirmedigi icin) ama nedeni basit.

Birisi lokal, digeri uluslararasi.

sui generis
07.Kasım.2013, 21:12
Oyunda bunun hiç önemi olmayabilir ama neden doğru girilmesin.

CA ve PA buna göre mi belirleniyor ? Yeteneğe göre belirlenmesi gerekmıyor mu ? Zaten itibar değerlerinde Ünal Aysal öndeymiş. 2 yıllık başkanın ca'sı Aziz Yıldırım'ın pa'sından fazla olması mümkün değil.

Kulüp efsanelerinde Ali Şen'in olup Aziz Yıldırım'ın olmaması da ayrı bir dert zaten.

perpetua
07.Kasım.2013, 21:29
Aziz Yildirim nasil yok? Bir daha dikkatle goz at istersen.

Kusura bakma ama Unal Aysal ile Aziz Yildirim'i hic bir konuda karsilastirmaya bile degmez. Is adamligi gecmisleri de karsilastirilamaz.

Gecmislerini biraz incelersen saniyorum ki ayni sonuca varirsin.

di canio
07.Kasım.2013, 21:34
Oyunda iş adamları olarak mı bulunuyorlar, futbol kulübü başkanı olarak mı? Ayrıca neden değmez karşılaştırmaya, bir açıklayabilir misiniz? Aysal'ın geçmişinde spor yöneticiliğine dair ne gibi bir tecrübesi var da, geçmişlerine bakınca aynı sonuca varılıyor sizinle? 15 yıldır (oyun için) futbol kulübüü başkanlığı yapan Yıldırım ile 2 yıldır sporla (oyun için futbolla) ilgilenen Aysal'ı siz karşılaştırın diyeceğim, ama Fenerbahçe ve Galatasaray için fikriniz sabit olduğu için hep aynı kısır döngü içinde debelenip duracağız boşu boşuna.

sui generis
07.Kasım.2013, 21:38
İkisinin nasıl iş adamı olduklarını bilmiyorum ama şirket yönetmek ile kulüp yönetmek bir değildir bana kalırsa. O rakamlara kesinlikle katılmıyorum ama şundan şundan diye de Aziz Yıldırım'ın ca'sı pa'sı şu olsun diyemiyorum. Çünkü; başkanlar için ne önemlidir falan bir bilgim pek yok. Emin olduğum tek şey; Aziz Yıldırım ile Ünal Aysal'ın ca ve pa'larının böyle olmaması gerektiği.

Efsane olayı:

http://j1311.hizliresim.com/1h/7/u9sjv.png (http://bit.ly/c25MCx)

perpetua
07.Kasım.2013, 21:45
Oyunda iş adamları olarak mı bulunuyorlar, futbol kulübü başkanı olarak mı? Ayrıca neden değmez karşılaştırmaya, bir açıklayabilir misiniz? Aysal'ın geçmişinde spor yöneticiliğine dair ne gibi bir tecrübesi var da, geçmişlerine bakınca aynı sonuca varılıyor sizinle? 15 yıldır (oyun için) futbol kulübüü başkanlığı yapan Yıldırım ile 2 yıldır sporla (oyun için futbolla) ilgilenen Aysal'ı siz karşılaştırın diyeceğim, ama Fenerbahçe ve Galatasaray için fikriniz sabit olduğu için hep aynı kısır döngü içinde debelenip duracağız boşu boşuna.

Baskanlarin oyundaki gorevi ne? Kulube kaynak yaratmak, teknik direktor secmek, futbol direktoru secmek. Yani oyunda yonetici olarak varlar. Yoneticilik evrensel bir kavram.

di canio
07.Kasım.2013, 21:48
Sportif tesisler, teknik direktör, futbol direktörü seçimi teknik kavramlar, evrensel yöneticilik kavramı değil. En önemli, kariyerli şirket yöneticisi bunları başarı ile yapabilir mi? Bence yapamaz. Aziz Yıldırım çok mu iyi anlıyor peki? Anlamıyor. Zaten kaynak yaratmak için özel bir değer giriliyor veritabanına. Ama Aziz Yıldırım'ın oyunda gelebileceği maksimum noktanın şu anki Ünal Aysal'dan daha düşük bir değerde olması iş adamlığı geçmişlerine bağlanamaz sanırım. Ki esas sorun da bu zaten benim için.

perpetua
07.Kasım.2013, 21:48
İkisinin nasıl iş adamı olduklarını bilmiyorum ama şirket yönetmek ile kulüp yönetmek bir değildir bana kalırsa. O rakamlara kesinlikle katılmıyorum ama şundan şundan diye de Aziz Yıldırım'ın ca'sı pa'sı şu olsun diyemiyorum. Çünkü; başkanlar için ne önemlidir falan bir bilgim pek yok. Emin olduğum tek şey; Aziz Yıldırım ile Ünal Aysal'ın ca ve pa'larının böyle olmaması gerektiği.

Efsane olayı:

http://j1311.hizliresim.com/1h/7/u9sjv.png (http://bit.ly/c25MCx)

Ali Sen o listede cunku veritabaninda olmayan bir kisi ve herhangi bir ID numarasi ile iliskilendirilmemis bir kisi (75 seviyesinde).

Aziz Yildirim'i Favori Kisiler arasinda gorebilirsin (90 seviyesinde). Bir ID numarasi ile veritabaninda iliskilendirilmis butun sevilen kisiler burada. Hatta ustlerine tiklayarak profillerine gidebiliyorsun.

Neden editor'de boyle bir ayirim yapmislar, bilemiyorum acikcasi.

perpetua
07.Kasım.2013, 21:51
Sportif tesisler, teknik direktör, futbol direktörü seçimi teknik kavramlar, evrensel yöneticilik kavramı değil. En önemli, kariyerli şirket yöneticisi bunları başarı ile yapabilir mi? Bence yapamaz. Aziz Yıldırım çok mu iyi anlıyor peki? Anlamıyor. Zaten kaynak yaratmak için özel bir değer giriliyor veritabanına. Ama Aziz Yıldırım'ın oyunda gelebileceği maksimum noktanın şu anki Ünal Aysal'dan daha düşük bir değerde olması iş adamlığı geçmişlerine bağlanamaz sanırım. Ki esas sorun da bu zaten benim için.

CA sadece kulup baskani baska bir ulkede takimin basina gecerse kullaniliyor.

Aziz Yildirim'i Fenerbahce'den daha buyuk bir kulubun baskani olarak gorebiliyormusun?

Ya peki Unal Aysal'i?

MeMo
07.Kasım.2013, 21:54

Mesela bu tespit şahane olmuş çünkü direk olarak araştırmacıların iki takıma bakışını çok iyi yansıtmış. Bir tanesi başkanlığında ikinci senesinde diğeri 15 yıldır başkan (kredisinin dolduğunu düşünsem de) yaptıklarını rakipleri 4-5 sene geriden takip ediyor. Ama oyuna bakıyoruz "ne olacak ki" kafasıyla böyle yapılmış güzel de olmuş bizim için iyi fikir olmuş.

di canio
07.Kasım.2013, 21:54
Siz 70 yaşındaki Ünal Aysal'ı başka bir ülkede, Galatasaray'dan daha büyük bir kulübün başkanı olarak görebiliyorsunuz anladığım kadarıyla. Kolay gelsin size.

perpetua
07.Kasım.2013, 21:57
Bugun Ali Koc Fenerbahce'de baskan olsa, Aziz Yildirim'dan yuksek CA mi alir, dusuk mu?

sui generis
07.Kasım.2013, 21:58
Düşük. PA'sı daha yüksek olur.

di canio
07.Kasım.2013, 21:59
Bugun Ali Koc Fenerbahce'de baskan olsa, Aziz Yildirim'dan yuksek CA mi alir, dusuk mu?

Mevzu o değil. Benim takıldığım nokta Aysal'ın CA'sının Yıldırım'ın CA'sından yüksek olması değil; Yıldırım'ın PA'sının Aysal'ın CA'sından düşük olması. Yıldırım'ın gelebileceği en yüksek nokta bile 2 yıldır kulüp başkanlığı yapan Aysal'dan daha düşük.

perpetua
07.Kasım.2013, 22:01
Ayrica gecmiste bakin, Adnan Polat ne seviyedeydi.

Mesele Fenerbahce - Galatasaray degil. Birisi kendi basina bir sirket grubu yaratmis. Digeri aile sirket islerinden uzak dursun diye Fenerbahce baskani olmus. Dedigim gibi. Biraz arastirirsaniz bunlari ogreneceksiniz ama koru korune bir Fenerbahce-Galatasaray kiyaslamasi pesindesiniz.

di canio
07.Kasım.2013, 22:06
Aziz Yıldırım ile Yıldırım Demirören'i karıştırıyor olmayasınız? Aziz Yıldırım'ı kim aile şirketinden uzaklaştıracak? Yıllardır zaten şirketlerini kendisi yönetiyor. Babasının bu işlerle ilgilendiğini duymadım.

perpetua
07.Kasım.2013, 22:08
Aziz Yıldırım ile Yıldırım Demirören'i karıştırıyor olmayasınız? Aziz Yıldırım'ı kim aile şirketinden uzaklaştıracak? Yıllardır zaten şirketlerini kendisi yönetiyor. Babasının bu işlerle ilgilendiğini duymadım.

Faruk Yalcin'in kim oldugunu biraz arastir istersen.

di canio
07.Kasım.2013, 22:11
Faruk Yalcin'in kim oldugunu biraz arastir istersen.

Faruk Yalçın'ın kim olduğunu sizden daha iyi bile biliyor olabilirim. Aziz Yıldırım'ı şirket işlerinden uzaklaştırmak için Fenerbahçe başkanı yaptığının somut olarak bir bilgisi var mı elinizde? Varsayımlarla mı bu çıkarımı yaparak mı bu değerleri verdiniz?

Ayrıca yine şirket üzerinden gidiyoruz. Futbolun teknik kavramlarını gözardı edip oalyı sadece para ve şirkete bağlayan bir futbol menajerlik oyunu araştırması da ayrı bir ironi benim açımdan.

Ekleme: Sayfa yenilenince yazdıklarım silinmişti. Aşağıdakileri de yazmıştım ilk önce, sonra unutmuşum.

Aziz Yıldırım başkan olduğunda da şirket işleriyle ilgileniyordu, hala şirket işleriyle ilgileniyor. Ayrıca NATO müteahhidi kendisi. Şirket işleriyle ilgilenmeyen bir adam demek, hatta uzaklaştırılan bir adam demek ne kadar doğru acaba?

perpetua
07.Kasım.2013, 22:18
Faruk Yalçın'ın kim olduğunu sizden daha iyi bile biliyor olabilirim. Aziz Yıldırım'ı şirket işlerinden uzaklaştırmak için Fenerbahçe başkanı yaptığının somut olarak bir bilgisi var mı elinizde? Varsayımlarla mı bu çıkarımı yaparak mı bu değerleri verdiniz?

Ayrıca yine şirket üzerinden gidiyoruz. Futbolun teknik kavramlarını gözardı edip oalyı sadece para ve şirkete bağlayan bir futbol menajerlik oyunu araştırması da ayrı bir ironi benim açımdan.

Yoneticilik evrensel bir beceri.

di canio
07.Kasım.2013, 22:20
Yoneticilik evrensel bir beceri.

Futbol yöneticiliği ile sizin anladığınız yöneticilik çok farklı bence.

perpetua
07.Kasım.2013, 22:25
Futbol yöneticiliği ile sizin anladığınız yöneticilik çok farklı bence.

Turkiye'de farkli. Iste o yuzden Aziz Yildirim lokal. Unal Aysal ise uluslararasi.

Cengo
08.Kasım.2013, 11:50
Hiç o yöneticilik vasıflarına girmeyelim.

Ünal Aysal'ın işletmesinin de olduğu 5 enerji devinin o paraları normal yollardan kazanmadığına dair Sayıştay raporu var.

http://dergi.sayistay.gov.tr/icerik/der52m8.pdf

Çok düşük anaparalar ile birden bire büyük paralar kazanılamaz. Arkanızda birilerinin desteği olması gerekli. Ünal Aysal'ın yöneticilik vasıflarının Aziz Yıldırım'dan hiç bir farkını göremiyorum. Ne zaman bütçe gerektirdi ise o zaman Aziz Yıldırım para getirdi kulübe. Hiç eksiklik görmedik. Yıldırım Demirören ve Adnan Polat büyük eksiklik yaşattılar kulüplerine.

mortalknight
08.Kasım.2013, 14:13
Ayrica gecmiste bakin, Adnan Polat ne seviyedeydi.

Mesele Fenerbahce - Galatasaray degil. Birisi kendi basina bir sirket grubu yaratmis. Digeri aile sirket islerinden uzak dursun diye Fenerbahce baskani olmus. Dedigim gibi. Biraz arastirirsaniz bunlari ogreneceksiniz ama koru korune bir Fenerbahce-Galatasaray kiyaslamasi pesindesiniz.

Burda insanları körü körüne FB-GS kıyaslaması yapmakla suçluyorsunuz.Ama siz bu taraflılığınızı direk oyuna yansıtıyorsunuz ??

perpetua
08.Kasım.2013, 17:19
Hiç o yöneticilik vasıflarına girmeyelim.

Ünal Aysal'ın işletmesinin de olduğu 5 enerji devinin o paraları normal yollardan kazanmadığına dair Sayıştay raporu var.

http://dergi.sayistay.gov.tr/icerik/der52m8.pdf

Çok düşük anaparalar ile birden bire büyük paralar kazanılamaz. Arkanızda birilerinin desteği olması gerekli. Ünal Aysal'ın yöneticilik vasıflarının Aziz Yıldırım'dan hiç bir farkını göremiyorum. Ne zaman bütçe gerektirdi ise o zaman Aziz Yıldırım para getirdi kulübe. Hiç eksiklik görmedik. Yıldırım Demirören ve Adnan Polat büyük eksiklik yaşattılar kulüplerine.

Normal yollardan para sozu biraz garip. Bu anlasmayi yapan devlet. O donemde santral eksikligi ceken ve kasasi bos olan devlet. Bu durumda agir sartlarda sozlesmeler yapilmis olmasi da anormal degil. Elektrik kesintileriyle devam mi edecekti ulke?

Unal Aysal ihaleyi almasa, baskasi o ihaleyi almayacakmiydi? 1980'li yillardan beri santral yapan, Iran'da santral yapmis sirketin 90'li yillarin sonunda Turkiye'de santral yapmasi mi birilerinin yardimi ile?

Ornegin Fenerbahce tahvil cikarttiginda yilda %12-13'luk bir faiz odemeyi tahakkuk etti. Halbuki 3 Temmuz oncesine kadar gelir temligi yaparak %7-8 faiz ile borc alabiliyordu. Bu aradaki %5 fark yuzunden o donemde Fenerbahce tahvili alanlar anormal yollardan mi para kazanmis oldu? Fenerbahce o sicak para girisi olmasa yukumluluklerini nasil odeyecekti?

perpetua
08.Kasım.2013, 17:41
Burda insanları körü körüne FB-GS kıyaslaması yapmakla suçluyorsunuz.Ama siz bu taraflılığınızı direk oyuna yansıtıyorsunuz ??

Bence Unal Aysal - Aziz Yildirim konusunda bir tarafilik sozkonusu bile degil

Birisi is hayatinin sonunda ve sirket yonetiminde ciddi bir birikim sahibi. Digeri 40 yaslarindan, yani en verimli doneminden beri, kulupculukle ugrasiyor.

Onumuzde guzel bir ornek var. Arda Turan, Turkiye'de kalsa bu kadar gelisirmiydi? Gelismezdi. Ya Tugay Kerimoglu? O da gelismezdi. Muhtemelen 32 yasinda futbolu biraktirirlardi.

Aziz Yildirim da Turkiye sinirlari icinde kaldi.

sui generis
08.Kasım.2013, 18:08
Fenerbahçe TV
Fenerium
Fenercell
Fener Bank
1 Milyon Üye
Fenerland
Fenerbahçe Üniversitesi
Fenerbahçe AVM
FB Ülker Arena

hepsi bu adamın projeleri. Ama hala 2 yıllık başkana verilen ca'dan düşük pa değeri alıyor.

di canio
08.Kasım.2013, 20:22
Az önce editörden baktım da Karl-Heinz Rummenigge'nin CA'sı 185, PA'sı ise 190. Sİzin mantığınıza göre gidersek eğer; geçmişinde sadece futbolculuk, tv yorumculuğu ve yaklaşık 11 yıllık sportif yöneticilik olan bir adam, hiçbir şirket kurup büyütmemesine rağmen, yıllarca fabrika kurup işletmemesine rağmen sadece sportif geçmişi ve yöneticiliği ile bu değerleri alır? Orası Bayern olduğu için mi? Demek ki bu değerlerin yüksek olması için şirket kurup büyütmek gerekmiyormuş, spor yöneticiliği de yeterliymiş. Diyebilirsiniz ki Bayern'in seviyesinde bir takım var, bunun mimarlarından birisi. Siz sportif yöneticiliği hiçe sayıp, sürekli şirket yönetmekten bahsediyorsunuz ama sadece.

barahir
08.Kasım.2013, 20:33
Önceki mesajları okudum da Simcity mi oynuyoruz FM mi belli değil. Sportif başkanlıkla Şirket başkanlığı nasıl bir tutuluyor? O zaman Nihat Özdemir başkan olsa CA'sı 190 mı olacak. Oysa kulüpteki her söylemi tartışma yaratıyordu.

perpetua
08.Kasım.2013, 22:27
Fenerbahçe TV
Fenerium
Fenercell
Fener Bank
1 Milyon Üye
Fenerland
Fenerbahçe Üniversitesi
Fenerbahçe AVM
FB Ülker Arena

hepsi bu adamın projeleri. Ama hala 2 yıllık başkana verilen ca'dan düşük pa değeri alıyor.

Ya verdigi zararlar?

Az önce editörden baktım da Karl-Heinz Rummenigge'nin CA'sı 185, PA'sı ise 190. Sİzin mantığınıza göre gidersek eğer; geçmişinde sadece futbolculuk, tv yorumculuğu ve yaklaşık 11 yıllık sportif yöneticilik olan bir adam, hiçbir şirket kurup büyütmemesine rağmen, yıllarca fabrika kurup işletmemesine rağmen sadece sportif geçmişi ve yöneticiliği ile bu değerleri alır? Orası Bayern olduğu için mi? Demek ki bu değerlerin yüksek olması için şirket kurup büyütmek gerekmiyormuş, spor yöneticiliği de yeterliymiş. Diyebilirsiniz ki Bayern'in seviyesinde bir takım var, bunun mimarlarından birisi. Siz sportif yöneticiliği hiçe sayıp, sürekli şirket yönetmekten bahsediyorsunuz ama sadece.

Basinda oldugu kulubun itibari kac?

Dedigim gibi, baskanlar icin CA'nin tek amaci basinda olabilecegi ve olmayi kabul edebilecegi kuluplerin seviyesini belirlemek.

Önceki mesajları okudum da Simcity mi oynuyoruz FM mi belli değil. Sportif başkanlıkla Şirket başkanlığı nasıl bir tutuluyor? O zaman Nihat Özdemir başkan olsa CA'sı 190 mı olacak. Oysa kulüpteki her söylemi tartışma yaratıyordu.

Ben sizin ne oynadiginizi bilmiyorum ama yukarida da yazdim. Aziz Yildirim Fenerbahce'den daha buyuk bir kulupte baskan/icra komitesi baskani (chairman) olur mu veya olabilir mi?

Ya peki Unal Aysal?

barahir
08.Kasım.2013, 22:38
Ya verdigi zararlar?
Ben sizin ne oynadiginizi bilmiyorum ama yukarida da yazdim. Aziz Yildirim Fenerbahce'den daha buyuk bir kulupte baskan/icra komitesi baskani (chairman) olur mu veya olabilir mi?

Ya peki Unal Aysal?

Peki ya Ünal Aysal Galatasaray'ın başında 15 yıl başkanlık yapabilir mi? Henüz 2. yılında Fatih Terim'e yapılanlardan dolayı taraftarı ikiye bölmüşken, istediği kadar kendi şirketini yüceltsin. İş adamı olmak ile Kulüp yönetmek farklıdır. Bizim noktamız bu.

furkan58
08.Kasım.2013, 22:56

Ya peki Unal Aysal?

Siz 70 yaşındaki Ünal Aysal'ı başka bir ülkede, Galatasaray'dan daha büyük bir kulübün başkanı olarak görebiliyorsunuz anladığım kadarıyla. Kolay gelsin size.

Yeterli sanırım.

perpetua
08.Kasım.2013, 23:00
Peki ya Ünal Aysal Galatasaray'ın başında 15 yıl başkanlık yapabilir mi? Henüz 2. yılında Fatih Terim'e yapılanlardan dolayı taraftarı ikiye bölmüşken, istediği kadar kendi şirketini yüceltsin. İş adamı olmak ile Kulüp yönetmek farklıdır. Bizim noktamız bu.

Galatasaray'da degil Unal Aysal, hic kimse 15 yil baskanlik yapamaz. 15 yil ust uste baskan kulube uye olanlarin hepsinin altina imzasini atar. Galatasaray'da kimseye o kadar guc verilmez. O kisi kim olursa olsun. Faruk Suren Avrupa'dan kupa getirdi, 5 yil dayanabildi sadece.

Adnan Polat stadin yapilisi bitsin diye, sirket birlesmesi olsun diye bir suru eziyet cekti. Ama kazandirdigi varliklardan gelen para Adnan Polat'a harcatilmadi cunku bu parayi harcamasi icin vizyonunun yetmeyecegi dusunuldu. Ozellikle bu paranin takimi kurmak icin Adnan Sezgin'e verilmesi istenmedi.

Bu arada Fatih Terim'in gitmesi de esasinda genel kurul'un buyuk bir bolumunu memnun etti. Genel kurul her zaman sokaktaki taraftar ile ayni dusunmez, dusunmek de zorunda degil. Kisilerin menfaatini degil, Galatasaray'in menfaatini dusunmekle yukumludur genel kurul.

perpetua
08.Kasım.2013, 23:03
Yeterli sanırım.

Yas ile ne alakasi var ki?

Daha tecrubeli mi demek istiyorsun? (::)

barahir
08.Kasım.2013, 23:10
Galatasaray'da degil Unal Aysal, hic kimse 15 yil baskanlik yapamaz. 15 yil ust uste baskan kulube uye olanlarin hepsinin altina imzasini atar. Galatasaray'da kimseye o kadar guc verilmez. O kisi kim olursa olsun. Faruk Suren Avrupa'dan kupa getirdi, 5 yil dayanabildi sadece.

Adnan Polat stadin yapilisi bitsin diye, sirket birlesmesi olsun diye bir suru eziyet cekti. Ama kazandirdigi varliklardan gelen para Adnan Polat'a harcatilmadi cunku bu parayi harcamasi icin vizyonunun yetmeyecegi dusunuldu. Ozellikle bu paranin takimi kurmak icin Adnan Sezgin'e verilmesi istenmedi.

Bu arada Fatih Terim'in gitmesi de esasinda genel kurul'un buyuk bir bolumunu memnun etti. Genel kurul her zaman sokaktaki taraftar ile ayni dusunmez, dusunmek de zorunda degil. Kisilerin menfaatini degil, Galatasaray'in menfaatini dusunmekle yukumludur genel kurul.

Kendin yazdın abi.

Aziz Yıldırım'ın 10 yıllık süre içerisinde Genel Kurula kendini bu denli kabul ettirerek, üye sayısını nerdeyse 2-3 kat artırarak bu gücü kendinde toplayabiliyorsa, bu sanırım onun yönetme başarısını gösteriyor.

Ayrıca şunu biliyoruz ki Ünal Aysal Belçika kökenli bir iş adamı. GS'den önce GS camiası dahil pek çok insan ismini bile bilmezdi Ünal Aysal'ın. Türkiye'deki insanların kendisini tanımaması bu onun yönetim başarısını/başarısızlığını etkilemez, bir ölçüt değildir. Avrupa'da sokakta 100 kişi çevirseniz 90'ı Porto başkanını tanımaz. Peki ya yaptıkları?

zeck17
08.Kasım.2013, 23:17
Aziz Yıldırımın ne işler çevirdiğini bilmeyen yoktur herhalde başkanlığından beri üye olan adamların çoğu hatta tamamına yakını kör bir şekilde aziz yıldırıma bağlı...

sui generis
08.Kasım.2013, 23:46
Eğer verdiği zarar diyerek kastettiğiniz şike olayları ise Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye verdiği zarar yoktur.

Başkaca hataları olmuştur elbette ama yaptıklarının yanında düşünülemez bile.

edit: O saydığım projelere böyle geçiştirme cevap vermenizi beklemiyordum.

perpetua
08.Kasım.2013, 23:52
Kendin yazdın abi.

Aziz Yıldırım'ın 10 yıllık süre içerisinde Genel Kurula kendini bu denli kabul ettirerek, üye sayısını nerdeyse 2-3 kat artırarak bu gücü kendinde toplayabiliyorsa, bu sanırım onun yönetme başarısını gösteriyor.

Ayrıca şunu biliyoruz ki Ünal Aysal Belçika kökenli bir iş adamı. GS'den önce GS camiası dahil pek çok insan ismini bile bilmezdi Ünal Aysal'ın. Türkiye'deki insanların kendisini tanımaması bu onun yönetim başarısını/başarısızlığını etkilemez, bir ölçüt değildir. Avrupa'da sokakta 100 kişi çevirseniz 90'ı Porto başkanını tanımaz. Peki ya yaptıkları?

Iste orada ayrisiyoruz. Bence 15 yil kalmak kisinin basarisi degil. Genel kurul'un basarisizligi. Aziz Yildirim'i elestirmek yasak. Elestiren kulup uyeliginden atiliyor. Aziz Yildirim kulup tuzugunun aksine kulup ile ticari iliskiye giriyor (baskasina satamadigi icin kulube sattigi evler), genel kurul seyirci.

2001'den 2011'e kadar 10 yil Galatasaray borc icinde eziyet cekerken, Fenerbahce'nin sadece stat geliri rakiplerinin butun gelirleriye kafa kafaya hale gelmisti. Elindeki bu firsati yeterince iyi degerlendirememesi bile Aziz Yildirim hakkinda yeterli fikir vermiyor mu?

2002'de Feyenoord'a elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz.
2004'te gruplarda ucuncu
2005'te gruplarda sonuncu
2006'da Dinamo Kiev'e elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz.
2007'de Ceyrek final oynar
2008'de gruplarda sonuncu
2010'da Young Boys'a elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz.
2012'de Spartak Moskova'ya elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz

15 yilda bir tane ceyrek final, bir tane de UEFA'da yari final, 5 sampiyonluk. Ozellikle 2001-2011 doneminde icerideki rakiplerinin en azindan iki kati butcelere sahip olmasina ragmen.

Basari bu mu?

sui generis
08.Kasım.2013, 23:57
Baskanlarin oyundaki gorevi ne? Kulube kaynak yaratmak, teknik direktor secmek, futbol direktoru secmek. Yani oyunda yonetici olarak varlar. Yoneticilik evrensel bir kavram.

15 yilda bir tane ceyrek final, bir tane de UEFA'da yari final, 5 sampiyonluk. Ozellikle 2001-2011 doneminde icerideki rakiplerinin en azindan iki kati butcelere sahip olmasina ragmen.

Yarattığı imkanları kendiniz kabul ediyorsunuz, seçtiği teknik adamlarda da öyle 'aaa bu adamın Fenerbahçe'nin başında ne işi var' diyeceğimiz pek kimse yok.

Önder HOCA
09.Kasım.2013, 00:06
Iste orada ayrisiyoruz. Bence 15 yil kalmak kisinin basarisi degil. Genel kurul'un basarisizligi. Aziz Yildirim'i elestirmek yasak. Elestiren kulup uyeliginden atiliyor. Aziz Yildirim kulup tuzugunun aksine kulup ile ticari iliskiye giriyor (baskasina satamadigi icin kulube sattigi evler), genel kurul seyirci.

2001'den 2011'e kadar 10 yil Galatasaray borc icinde eziyet cekerken, Fenerbahce'nin sadece stat geliri rakiplerinin butun gelirleriye kafa kafaya hale gelmisti. Elindeki bu firsati yeterince iyi degerlendirememesi bile Aziz Yildirim hakkinda yeterli fikir vermiyor mu?

2002'de Feyenoord'a elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz.
2004'te gruplarda ucuncu
2005'te gruplarda sonuncu
2006'da Dinamo Kiev'e elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz.
2007'de Ceyrek final oynar
2008'de gruplarda sonuncu
2010'da Young Boys'a elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz.
2012'de Spartak Moskova'ya elenir, Sampiyonlar Ligi'ne kalamaz

Basari bu mu?

iyide ünal aysal ne yaptı gs şl de final mi oynadı kupamı aldı onun zamanında, kaynakmı yarattı şuan adnan polatın yaptıklarının kaymağını yiyor. neden daha önceden aday olmadı elini taşın altına koymadı, iyi bir yönetici risk almasını bilir.

onurphaned
09.Kasım.2013, 00:07
Saadettin Saran başkan olsa muhtemelen Aziz Yıldırım'dan daha yüksek CA ve PA'sı olacaktı. Aziz Yıldırım'ın iş adamlığı, başkanlık ve yöneticilik vasıfları Türkiye sınırları içinde etkiliyken (hatta çok güçlü) Saadettin Saran Avrupa çapında faaliyetleri olan bir iş adamı/yöneticidir. O nedenle Aziz Yıldırım'ın Türkiye ölçeğine uygun bir CA ve PA'ya sahip olmasını anlayabiliyorum.

perpetua
09.Kasım.2013, 00:16
Eğer verdiği zarar diyerek kastettiğiniz şike olayları ise Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye verdiği zarar yoktur.

Başkaca hataları olmuştur elbette ama yaptıklarının yanında düşünülemez bile.

edit: O saydığım projelere böyle geçiştirme cevap vermenizi beklemiyordum.

Projeler benim gozumu boyamiyor acikcasi. Ulker Arena, FBTV ve Fenerium disinda bitirilmis proje saymamissin. FBTV zarar ediyor bildigim kadariyla. Fenerium'un kulube toplam getirisi 10-12 milyon TL civarinda topu topu. Ulker Arena da guzel tesis.

1 milyon uye isini 2006'dan beri soyluyor Aziz Yildirim. Hala soyluyor.

Banka, Unviversite vs. vs. Geciniz. Tabii bence.

Universite kuracagina spor yoneticisi yuksek okulu acsin. Veya sporcu okulu acsin.

Ama mutlaka birilerinin Universite kurarak iyi para kazandigini duymustur, ben de kurayim diyordur. Bana yakin bir ornek oldugu icin soyluyorum. Eger diplomasi 5 para etmeyen bir patron universitesi kuracaksa hic ugrasmasin. Yarar'dan fazla zarari olur.

Zarar derken de 2001-2011 yillari arasinda rakiplerine finansal acidan fark atip, bu farktan faydalanamamasindan bahsediyordum. Sike meselesi isin kremasi.

perpetua
09.Kasım.2013, 00:17
iyide ünal aysal ne yaptı gs şl de final mi oynadı kupamı aldı onun zamanında, kaynakmı yarattı şuan adnan polatın yaptıklarının kaymağını yiyor. neden daha önceden aday olmadı elini taşın altına koymadı, iyi bir yönetici risk almasını bilir.

Kaymagi yere dokmeden, yuzune gozune bulastirmadan yemeyi bilmek de bir meziyet degil mi?

barahir
09.Kasım.2013, 00:26
Projeler benim gozumu boyamiyor acikcasi. Ulker Arena, FBTV ve Fenerium disinda bitirilmis proje saymamissin. FBTV zarar ediyor bildigim kadariyla. Fenerium'un kulube toplam getirisi 10-12 milyon TL civarinda topu topu. Ulker Arena da guzel tesis.

1 milyon uye isini 2006'dan beri soyluyor Aziz Yildirim. Hala soyluyor.

Banka, Unviversite vs. vs. Geciniz. Tabii bence.

Universite kuracagina spor yoneticisi yuksek okulu acsin. Veya sporcu okulu acsin.

Ama mutlaka birilerinin Universite kurarak iyi para kazandigini duymustur, ben de kurayim diyordur. Bana yakin bir ornek oldugu icin soyluyorum. Eger diplomasi 5 para etmeyen bir patron universitesi kuracaksa hic ugrasmasin. Yarar'dan fazla zarari olur.

Zarar derken de 2001-2011 yillari arasinda rakiplerine finansal acidan fark atip, bu farktan faydalanamamasindan bahsediyordum. Sike meselesi isin kremasi.

Üniversite hakkında çok karamsar olduğunu düşünüyorum. Üniversitenin bölümleri arasında spor yöneticiliği vs gibi bölümlerin esas alınacağını biliyorum ben. Dediğin şeyin MYO'sunu değil, Üniversitesini açıyor bir nevi.

Bunun dışında tek bir söz söyleyeceğim. Şu an ki yayın haklarının yıllık bedelinin Aziz Yıldırım ile hiç mi ilgisi yoktur? O dönemde kulüpler birliği başkanı kimdir? İhaleden önce yayın bedellerinin 400-500 Milyon Dolar arasında olacağını def'aten söyleyen kimdir? Bunlar bir yöneticilik başarısı değil midir?

Ünal Aysal GS'nin en kötü döneminde ismi geçmezken, stad yapıldıktan sonra, belirli oyuncularla anlaşıldıktan sonra kongre ile başa gelmedi mi?

Aziz Yıldırım için kendi şakşakçılarını kulübe getirdi diyorsun, Ünal Aysal'ın yoruldular deyip apar topar Albayrak ve Dürüst'ü kulüpten uzaklaştırması benzer şey değil midir? Bu ikili Ünal Aysal'ın bazı yönetim planlarına karşı olan kişiler değil miydi?

Tek bir şey dedim ama baya bir şey yazdım, kusura bakma :)

perpetua
09.Kasım.2013, 00:31
Saadettin Saran başkan olsa muhtemelen Aziz Yıldırım'dan daha yüksek CA ve PA'sı olacaktı. Aziz Yıldırım'ın iş adamlığı, başkanlık ve yöneticilik vasıfları Türkiye sınırları içinde etkiliyken (hatta çok güçlü) Saadettin Saran Avrupa çapında faaliyetleri olan bir iş adamı/yöneticidir. O nedenle Aziz Yıldırım'ın Türkiye ölçeğine uygun bir CA ve PA'ya sahip olmasını anlayabiliyorum.

Mutlaka. Hatta yanilmiyorsam Dortmund'un hissedarlarindan.

sui generis
09.Kasım.2013, 00:31
Başkan oyunda kulübe kaynak sağlar diyorsunuz birkaç mesaj sonra kulüp finansal olarak rakiplerinin çok önünde olmasına rağmen başarı olarak fark atamadı diyorsunuz ?

Kulüp başkanının görevi kaynak sağlamak değil miydi oyunda, ee kabul ediyorsunuz çok iyi kaynak sağladığını ???

Aziz Yıldırım'a kesinlikle tarafsız bakamıyorsunuz.

perpetua
09.Kasım.2013, 00:43
Üniversite hakkında çok karamsar olduğunu düşünüyorum. Üniversitenin bölümleri arasında spor yöneticiliği vs gibi bölümlerin esas alınacağını biliyorum ben. Dediğin şeyin MYO'sunu değil, Üniversitesini açıyor bir nevi.

Bunun dışında tek bir söz söyleyeceğim. Şu an ki yayın haklarının yıllık bedelinin Aziz Yıldırım ile hiç mi ilgisi yoktur? O dönemde kulüpler birliği başkanı kimdir? İhaleden önce yayın bedellerinin 400-500 Milyon Dolar arasında olacağını def'aten söyleyen kimdir? Bunlar bir yöneticilik başarısı değil midir?

Ünal Aysal GS'nin en kötü döneminde ismi geçmezken, stad yapıldıktan sonra, belirli oyuncularla anlaşıldıktan sonra kongre ile başa gelmedi mi?

Aziz Yıldırım için kendi şakşakçılarını kulübe getirdi diyorsun, Ünal Aysal'ın yoruldular deyip apar topar Albayrak ve Dürüst'ü kulüpten uzaklaştırması benzer şey değil midir? Bu ikili Ünal Aysal'ın bazı yönetim planlarına karşı olan kişiler değil miydi?

Tek bir şey dedim ama baya bir şey yazdım, kusura bakma :)

Universite dedigin sey birisini bir meslege hazirlamaz. Universite belli bir konunun teorisini derinlemesine ogretir. Neyse, dedigim gibi universite egitimi bana yakin bir konu oldugu icin bu sekilde bakiyorum meseleye. Adi universite olan ama esasinda MYO'dan farkli egitim vermeyen yeterince universite var zaten.

Yayin geliri meselesine gelince. Aziz Yildirim'in soylemesiyle mi oluyor bu yoksa Turk Telekom'un fiyat yukseltmesiyle mi? Aziz Yildirim mi TT'a fiyat yukselttirdi? Madem onun soylemesiyle oluyordu, iki katini soyleseydi.

Bilmiyorum haberin var mi ama Galatasaray'da baskan olabilmek icin 10 yil genel kurul uyeligi gerekli. Unal Aysal yanilmiyorsam ya 2000'de veya 2001'de uye oldu kulube.

Aziz Yildirim kendi saksakcilarini yonetime getirdi demedim. 15 yilda uye yaptiklarinin onu tutmasi anormal degil diyorum. Galatasaray'da buna izin verilmez de dedim ayrica.

Neyse konu dallanip budaklaniyor. Bu kadar uzun uzun Aziz Yildirim-Unal Aysal konusmasi yapmanin da hic bir faydasi yok cunku burada yazacaginiz ve benim goz onunde bulundurmadigim bir sey oldugunu dusunmuyorum. Gercekten orjinal bir dusunce ortaya atilirsa konuya tekrar mudahil olurum ama baskanlarin CA degerleri bu kadar uzun uzun tartisilacak kadar onemli bir mesele degil.

Bunlari yazacaginiz zaman icinde veritabaninda boylari veya ten renkleri eksik/yanlis olan oyuncularin bu bilgilerini iletseniz cok daha buyuk bir faydaniz olurdu arastirmaya.

perpetua
09.Kasım.2013, 00:44
Başkan oyunda kulübe kaynak sağlar diyorsunuz birkaç mesaj sonra kulüp finansal olarak rakiplerinin çok önünde olmasına rağmen başarı olarak fark atamadı diyorsunuz ?

Kulüp başkanının görevi kaynak sağlamak değil miydi oyunda, ee kabul ediyorsunuz çok iyi kaynak sağladığını ???

Aziz Yıldırım'a kesinlikle tarafsız bakamıyorsunuz.

Sadece kaynak saglamak demedim. Yonetmek dedim. Ne yonetilir? Insan ve kaynak.

sui generis
09.Kasım.2013, 00:48

Bu mesajınızdan hareketle yazdım.

Hangi teknik adam yüzünden Aysal'dan daha düşük değer aldı Yıldırım ? para konusunda yaptıklarını kabul ettiniz çünkü. demek ki teknik adam bakımından geride kalmış.

barahir
09.Kasım.2013, 00:49
Araştırma konusunda da çok şey yazdım, ancak neredeyse dediklerime karşı gösterdiğiniz şeylerin hiçbirinin beni tatmin etmemesi ve ısrarla aynı şeylerin dillendirilmesi ve hiçbir şeyin değişmemesi yüzünden pek itimadım kalmadı o konuya. Burada da aynısı oluyor. Milyon tane örnek gösteriyoruz ancak tek bir konuda diretiyosunuz. Burada başkanın CA&PA olayı değil aslında asıl konu, bu sadece konunun görünen yüzü.

Neyse ben yine de teşekkür ederim.

perpetua
09.Kasım.2013, 01:14
Bu mesajınızdan hareketle yazdım.

Hangi teknik adam yüzünden Aysal'dan daha düşük değer aldı Yıldırım ? para konusunda yaptıklarını kabul ettiniz çünkü. demek ki teknik adam bakımından geride kalmış.

Gercekten sadece kararttigin kisimlari mi okuyorsun sadece yoksa arkadan gelen cumleyi gormezden mi geliyorsun?

Para konusunda da herhangi bir yorum yapmadim.

Fakat Unal Aysal'in geldigi donemde Galatasaray'in gelirlerinin hemen hemen tamaminin temlik altinda oldugunu (bilhassa stat gelirlerinin %90'inin), buna ragmen gerek hisse satisi yaparak, gerek yeni sponsorluk yaratarak, gerek sermaye arttirimi yaparak, gerek basarili olarak kulubu dondurmekle kalmayip ivme kazandirdigini gozlerimizle gorebiliyoruz.

di canio
09.Kasım.2013, 01:26
Benim verdiğim Rummenigge olayında Bayern'in itibarı önemsiz. Zira benim takıldığım nokta Rummenigge'nin hiçbir şirket geçmişi yokken CA ve PA'sı yüksek olabiliyor. Sadece sportif geçmişi ile ön planda olan bir adam. Ama sizin başkanların CA ve PA'sı için tek kabul ettiğiniz kriter şirket yöneticiliği. Sportif yöneticiliği hiçe saymanızdı benim vurgulamak istediğim ama siz kendi işinize gelen kısmından aldığınız için Bayern'in itibarını öne sürdünüz. Bu tavrınızı anlıyorum ben. Hep aynı tutum; bizlere bu yüzden, şu yüzden demenize karşı sunulan argümanlara kapalı bir tutum içindesiniz. Başkanların durumunu sizce belirleyen şeyleri kendiniz yazdınız. Bunlarla ilgili söylediğimiz şeylere karşı Yıldırım'ın kendi yıllarındaki sportif başarısızlığını öne sürdünüz. Nedir başkanların itibar kriteri sizce? Net olarak söyleyebilir misiniz? Sportif başarı mı, başkanlık öncesi kişisel şirket yöneticiliği başarısı mı, maddi kaynak yaratma becerisi mi, teknik direktör seçmek mi, futbol direktörü seçmek mi? Bunlardan hangisi Aysal'ın şu anki itibarını Yıldırım'ın potansiyel gelebileceği en yüksek noktanın bile üstüne alıyor?

Önce Aysal'ın uluslararası işler yapan şirket yöneticiliğini öne sürdünüz. Rummenigge'nin tek olayı sportif geçmişi. Şirket yönetmişliği yok. Demek ki tek kriter bu, sizin her şeyin önünde tuttuğunuz şirket yöneticliği değilmiş.

perpetua
09.Kasım.2013, 01:29
Araştırma konusunda da çok şey yazdım, ancak neredeyse dediklerime karşı gösterdiğiniz şeylerin hiçbirinin beni tatmin etmemesi ve ısrarla aynı şeylerin dillendirilmesi ve hiçbir şeyin değişmemesi yüzünden pek itimadım kalmadı o konuya. Burada da aynısı oluyor. Milyon tane örnek gösteriyoruz ancak tek bir konuda diretiyosunuz. Burada başkanın CA&PA olayı değil aslında asıl konu, bu sadece konunun görünen yüzü.

Neyse ben yine de teşekkür ederim.

Itiraz ettigin seyleri kotu secmissin desek? :)

Saka bir yana, bir seyin yanlis olmadigini dusunuyorsam ve yazilanlar bu fikrimi degistirmeye yeterli degilse yapacak bir sey yok.

Eger yazilan bir seyi daha once dusunmediysem ve aklima yatarsa zaten bunu daha basindan kabul ederim ve is bu kadar uzamaz. Uzamasinin nedeni, benim zaten dusundugum ve suzgecten gecirdigim seyleri tekrar tekrar soyleyerek fikrimi degistirme cabasi. Bir nevi kapiya anahtar uymamasina ragmen bunu tekrar tekrar denemek.

Galatasaray'in baskani bugun Ali Durust olsa (cok tecrubeli oldugu icin ornek veriyorum toplam 10-15 yil futbol yoneticilik tecrubesi vardir), 120 civarinda bir CA'dan fazlasini vermeye elim gitmez.

Ise basladigindan beri Unal Aysal ozellikle finansal ve yonetsel acidan cok dogru hamleler yapti. Avrupa'da soz sahibi kuluplerin yoneticilerine konusma yapti. Bu adam sadece 2 yildir baskan biraz tecrube kazansin ondan sonra onu dinleriz demediler.

perpetua
09.Kasım.2013, 01:30
Benim verdiğim Rummenigge olayında Bayern'in itibarı önemsiz.

Yazdiginin gerisini okumuyorum cunku ayni seyleri okumaktan ve yazmaktan biktim.

Bayern'in itibari tek onemli olan sey.

Oyun CA'ya bakarak baskanin hangi kuluplerde baskanlik yapabilecegini belirliyor. CA'nin baska hic bir onemi yok!

di canio
09.Kasım.2013, 01:34
Yazdiginin gerisini okumuyorum cunku ayni seyleri okumaktan ve yazmaktan biktim.

Bayern'in itibari tek onemli olan sey.

Oyun CA'ya bakarak baskanin hangi kuluplerde baskanlik yapabilecegini belirliyor. CA'nin baska hic bir onemi yok!

Az önce bir arkadaşa yazdığımın gerisini neden okumadın diyen siz, benim yazdığımın gerisini neden okumadınız? Rummenigge'nin sportif geçmişi demişim, şirket tecrübesi yok demişim. Takıldığınız Bayern'in itibarı. Tek kriter şirket yöneticiliği ise neden Rummenigge'nin Aysal gibi sıfırdan kurup büyüttüğü bir şirketi yokken bu kadar büyük itibar sahibi? Buna cevap vermenizi rica ediyorum sizden. Bayern'in itibarı önemsiz derken, benim değinmek istediğim nokta Bayern'in itibarı değil, Rummenigge'nin şirket geçmişi demek istemiştim. Anlatamadım.

perpetua
09.Kasım.2013, 01:44
Az önce bir arkadaşa yazdığımın gerisini neden okumadın diyen siz, benim yazdığımın gerisini neden okumadınız? Rummenigge'nin sportif geçmişi demişim, şirket tecrübesi yok demişim. Takıldığınız Bayern'in itibarı. Tek kriter şirket yöneticiliği ise neden Rummenigge'nin Aysal gibi sıfırdan kurup büyüttüğü bir şirketi yokken bu kadar büyük itibar sahibi? Buna cevap vermenizi rica ediyorum sizden. Bayern'in itibarı önemsiz derken, benim değinmek istediğim nokta Bayern'in itibarı değil, Rummenigge'nin şirket geçmişi demek istemiştim. Anlatamadım.

Cunku daha ilk cumleden beni kaybettin yanlis seyi yazarak.

Biz CA'yi mi belirliyoruz? Evet. Gerisi fasa fiso.

MeMo
09.Kasım.2013, 01:45
Yıllardır "Tamam her şeyi anladık da bu oyuncu neden bundan daha iyi yapılmış." diyorduk bir şekilde kılıfına uyduruluyordu teknik detaylarla. Güvenmiyorduk ama saygı gösteriyorduk. Ama işin tıkandığı, hiç bir bahanenin kalmadığı yer bu Ünal Aysal-Aziz Yıldırım olayı oldu bence.

Aradaki ca farkı, neden Ünal Aysal'ın daha iyi bir başkan olarak kabul edildiği, Aziz Yıldırım'ın PA'sının Ünal Aysal'ın CA'sından bile az olması gibi olaylar neresinden baksan elde kalıyor.

Sonrasında gördüğümüz Fenerbahçe'ye ve Aziz Yıldırım'a bakış tarzı da çok aydınlatıcı.

@benbenim'den Allah razı olsun çok hayırlı iş yaptı bence.

perpetua
09.Kasım.2013, 01:49
Yıllardır "Tamam her şeyi anladık da bu oyuncu neden bundan daha iyi yapılmış." diyorduk bir şekilde kılıfına uyduruluyordu teknik detaylarla. Güvenmiyorduk ama saygı gösteriyorduk. Ama işin tıkandığı, hiç bir bahanenin kalmadığı yer bu Ünal Aysal-Aziz Yıldırım olayı oldu bence.

Aradaki ca farkı, neden Ünal Aysal'ın daha iyi bir başkan olarak kabul edildiği, Aziz Yıldırım'ın PA'sının Ünal Aysal'ın CA'sından bile az olması gibi olaylar neresinden baksan elde kalıyor.

Sonrasında gördüğümüz Fenerbahçe'ye ve Aziz Yıldırım'a bakış tarzı da çok aydınlatıcı.

@benbenim'den Allah razı olsun çok hayırlı iş yaptı bence.

Daha bu konunun ilk sayfasinda CA'nin ne ise yaradigini yazdim.

CA'ya farkli anlamlar yuklemeye calisip, kendi kendinize komplo teorisi uretiyorsunuz sadece.

di canio
09.Kasım.2013, 01:57
Cunku daha ilk cumleden beni kaybettin yanlis seyi yazarak.

Biz CA'yi mi belirliyoruz? Evet. Gerisi fasa fiso.

Siz ne yazarsanız yazın ben ne dersem o olur tavrının üstte bahsettiğiniz Aziz Yıldırım tavrından bir farkı yok. Yazdıklarımızı ciddiye almıyorsunuz, kafanızda bir sabit var. Verdiğiniz cevapların üslubundan, tavırlarınızdan ben bunu anladım. Benim gibi anlayan başkaları da varsa, siz de birilerini kaybediyorsunuz. Umrunuzda olacağını sanmıyorum gerçi. Araştırmanın başına geçmeden önce bu forumda eleştiri yaptığınız dönemleri hatırlıyorum az da olsa. Siz de hatırlayın lütfen ve sizin şu an takındığınız tavrı gördüyseniz o zamanın araştırmacılarından, siz başkalarına aynını göstermeyiniz. Görmediyseniz de bu tavrınızı bir süzgeçten geçirin nacizane tavsiye.

perpetua
09.Kasım.2013, 02:06
O donemden mesajlarim duruyordur. Okursan nasil bir tavrim oldugunu daha iyi gorursun bence. Bizden onceki arastirmacilarin yaptiklarina katilmayabilirim ama hep olumlu sozler kullandim. Gozden kacmistir, zaman yetismemistir, bence soyle olmaliydi vs. vs.

Amacim ikna etmek degildi. Dusuncelerimi yazmakti. Dusuncelerimi yazarak baskalarinin dusunmesini saglamakti.

Ben ne dersem o olur tavrim da yok acikcasi.

CA'nin ne ise yaradigi belli. Simdi geri donup baktim ve en azindan 4 mesajda tekrarlamisim ne ise yaradigini.

Daha ustunde tartisacak ne var? CA'ya siz istiyorsunuz diye sahip olmadigi vasiflar yukleyip ona gore mi degerlendirelim?

Turkiye'de baskanlar kulup degistirmiyor. Bunun olmamasini ozellikle kodlattirdik oyuna ki (yanilmiyorsam) FM 2012'de oldugu gibi Adnan Polat 2-3 sene sonra Trabzonspor'un baskani olmasin.

Ama bu Ingiltere'de bizdeki gibi degil. Bu nedenle de baskanlarin CA'si var. Amac kulup degistirdiklerinde baska gidebilecekleri kulubu belirlemek.

Demek ki bizden once bu isi yapanlar gibi yapmak lazimmis. Ozelliklerin cogunu bos birakmak, bu tip basliklar acmayip sizin arastirmacilara ulasmanizi da zorlastirmak gerekliymis ki bu tip cadi avlari olmasin.

lakin1907
09.Kasım.2013, 03:30
Tabi ki siz daha iyi bilirsiniz oyunun işleyişini ancak, gerçekten bir kere de geri adım attığınızı görsek güvenimiz artacak size. Geçtiğimiz senelerde üzerinde tartışılan konulara burada çok net karşı çıkıp, türlü sebepler göstererek olduğu gibi kalması gerektiğini söylediğiniz şeylerde bile karşı çıkanların dediklerine yakın değişiklikler yaptığınızı görmüştük. Burada yazılanları ciddiye aldığınıza ben kişisel olarak inanıyorum, ancak insanların dediklerini çürütmek üzerine düşünmeyip, doğru ve yanlış yanlarını ayırırsanız daha sağlıklı bir etkileşimde bulunacağınızı düşünüyorum. Teşekkürler.

perpetua
09.Kasım.2013, 03:51
Ben ne dusundugumu yaziyorum sadece.

Acikcasi ben eger Fenerbahce genel kurul uyesi olsam, Aziz Yildirim'a oy vermezdim cunku artik basarili bulmuyorum. 2006 yilinda stat bitti ve bence Aziz Yildirim'in yoneticilik vizyonu da bitti.

Gorevi devralmasi gereken bence Aziz Yildirim'in yarattigi kaynaklari (ozellikle stat) daha dogru kullanacak, uluslararasi deneyimi olan, mumkunse yurt disinda en azindan bir sure yasamis birisi olmaliydi. Kulubun daha da buyumesi icin boyle birisi gerekliydi.

Ama genel kurul yaptiklarindan dolayi vefa gosteriyor bence. Bu da kotu bir sey degil ama bu benim tarzim degil.

Sonucta milyonlarca dolarlik butcesi olan bir sirket emanet ediliyor kendisine ve kendi tabiriyle bunu bakkal gibi yonetiyor. Bu nedenle de ben eger Fenerbahce spor kulubune karsi sorumluluk sahibi olan bir genel kurul uyesi olsam oyumu Aziz Yildirim'a vermem. Cunku bir genel kurul uyesi olarak benim sadakatim bireye degil, kuruma olmak zorunda.

Bu bile taraftarlik olarak algilaniyor ama. Aci olan da bu zaten.

Cesitli konularda fikirlerimin uyustugu durumlar da oluyor. Ama fikirler uyusmayinca bunu olgunlukla karsilamak gerekli.

Oyundaki degerler subjektif. Arastirmacilarin dusunceleri. Bunlari aninda degistirebilmeniz icin sapkadan tavsan cikartmaniz gerekli cunku insanlar oturuyor, dusunuyor ve oyunculara degerler veriyor. Siz iki kelime yazdiniz diye bu fikir hemen degisecek degil. Degismesi mumkun de degil. Zamana birakmak gerekli.

Siz farkli bir dusuncede olabilirsiniz. Bu da dogal. Bu dusuncenizi yazarsaniz ve bizim daha dikkatle izlememize veya tekrar dusunmemize neden olursunuz ve belki sonucunda bir degisiklik olur. Ama saldiri neden?

Burak uzerinden uzun uzun yazildi. Burak bu sezon simdiye kadar cok kotu. Son 2 sezonki Burak degil kesinlikle. Insanlar basliyor saldiriya.

Birisi cikip "Burak'in bu profili gecen sene icin iyi ama bu sezonki durumuna gore tekrar degerlendirilebilir. Bilhassa x ozelligi dusebilir gibi geliyor bana cunku ..." yazsa basimin ustunde yeri var. En azindan benim ilerleyen haftalarda maclari izlerken nelere dikkat etmem gerektigini soyluyor bunu yazan.

Ama ne yaziliyor?
Burak'i abartmissiniz. (hic bir faydasi olmayan yorum cunku bize yol gostermiyor)
Finishing o kadar olur mu? (hesap soruyor)
Emenike'den hizli yapmissiniz (profildeki ozellikleri goremiyor/gormek istemiyor veya anlamiyor bu nedenle de kendi urettgi yalan uzerine yorum yapiyor/hesap soruyor)

Bu durumda elde iki secenek var.

1. Umursama, bu tip yazanlari gozardi et ve kisa bir sure sonra burasi okunmaz hale gelsin ve kapansin

2. Cevap ver ki neden olaya yanlis yaklastigini anlasin.

Ben simdiye kadar ikincisini tercih ettim. Ama sabir da tukeniyor.

Ayberk Tuncer
12.Kasım.2013, 23:42
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25059292.asp

Yazı:

"
(...)

Aziz Yıldırım, “Sportif olarak başarısızdır(!)”Önce rakipler söyledi. Sonra tüm muhalifler…
Hep birlikte inanmaya başladık…
Fenerbahçe başkan adayları da söylemeye başlayınca;
Düzeltmek lazım.
Sormak lazım.
Neye göre?
Kime göre?
Hem soralım hem cevap verip irdeleyelim…
Neye göre?
Cevap: Yıldırım öncesi Fenerbahçe ile Yıldırım sonrası Fenerbahçe olmalı.
O zaman Yıldırım ile yaşanan 15 yılı ve ondan önceki 15 yılı incelemeli…
Kime göre?
Cevap: Söylem sahiplerinin cevabı; Galatasaray’a göre…
Bana göre yanlış ama o zaman bizde Galatasaray ile mukayese edelim.
Zamanı aldı ama inceledim.
Yıldırım ile yaşanan 15 yılı. Ve Yıldırım sonrası yaşanan 15 yılı inceledim.
Buyurun sonuçlar…
Ama lütfen üşenmeden okuyun!
Sayılar sıktıysa lütfen sonucu okuyun.
Okumayacaksanız da artık bu konuda laf etmeyin!
Kendinizi veya başkasını kandırmayın!
• Yıldırım öncesi; kadın basketbol da;
Galatasaray; 10 kez lig, 6 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe; 0 kez lig, 0 kez kupa şampiyonu…
Yıldırım sonrası: kadın basketbol da;
Galatasaray; 1 kez lig, 4 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe; 11 kez lig, 9 kez kupa şampiyonu…
• Yıldırım öncesi; erkek basketbol da;
Galatasaray; 3 kez lig, 1 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe; 1 kez lig, 0 kez kupa şampiyonu…
Yıldırım sonrası: erkek basketbol da;
Galatasaray; 1 kez lig, 0 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe; 4 kez lig, 3 kez kupa şampiyonu…
• Yıldırım öncesi; kadın voleybol da;
Galatasaray; 0 kez lig, 0 kez kupa şampiyonu…
Yıldırım sonrası: kadın voleybol da;
Fenerbahçe; 3 kez lig, 1 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe: Bir Avrupa bir de Dünya şampiyonu…
• Yıldırım öncesi; erkek voleybol da;
Galatasaray; 3 kez lig, 0 kez kupa şampiyonu…
Yıldırım sonrası: erkek voleybol da;
Fenerbahçe; 4 kez lig, 2 kez kupa şampiyonu…
• Yıldırım öncesi; futbol da;
Galatasaray; 6 kez lig, 4 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe; 3 kez lig, 0 kez kupa şampiyonu…
Yıldırım sonrası: futbol da;
Galatasaray; 7 kez lig, 3 kez kupa şampiyonu…
Fenerbahçe; 5 kez lig, 2 kez kupa şampiyonu…
Galatasaray, 1 kez Avrupa şampiyonu…
Görüldüğü üzere Yıldırım dönemimde, Galatasaray’ın önde olduğu tek istatistik burasıdır.
Sadece buraya bakarak başarısızdır diyebilmek mümkün değildir.
Çünkü öncesine bakmak lazım.
Yıldırım öncesi 15 yılda durum nasıldı? Diye bakıldığında;
Galatasaray, 10 kez şampiyon olurken, Fenerbahçe'nin sadece 3 kez zafere ulaştığı görülecektir.
Ayrıca Yıldırım ile yaşanan 15 yılda;
• Üç kez son maçta şampiyonluğun kaybedildiğini,
• Bunun iki kez ezeli rakibe karşı olduğunu…
• Ve bir de 3 Temmuz yaşandığını unutmamak gerekir.
Unutan unutsun… Buna yorum diyebilirsiniz...
Ama sayıları unutmayın… Unutturmam!
Sonucu ve özeti:
Yukarıda tüm sayıları okumaktan sıkılanlar, sizin için bir özet yazdım.
Bunu okumak zorundasınız!
“Okumayacağım” diyorsanız bir daha bu konuda konuşmayınız!
• Yıldırım öncesi; üç büyük spor dalında;
Galatasaray; 33 kez şampiyon olurken…
Fenerbahçe; 4 kez şampiyon olmuş…
• Yıldırım sonrası: üç büyük spor dalında;
Galatasaray; 16 kez şampiyon olurken…
Fenerbahçe; 44 kez şampiyon olmuş…
Görüldüğü üzere Yıldırım öncesi ezici bir Galatasaray üstünlüğü varken Yıldırım sonrası sihirli bir el deymişcesine iş tam tersine dönmüştür.
Oran, 33’e 4 iken 16 ya 44 olmuştur…

(...)

"
Kaynak: http://skorer.milliyet.com.tr/son-10-yila-fenerbahce-damgasi/fenerbahce/detay/1791433/default.htm

"
(...)
Son 10 sezonda sürekli ilk 4 içinde olmayı başaran sarı-lacivertliler, bu sürede 4 kez şampiyon, 5 kez ikinci, 1 kez de dördüncü oldu. Galatasaray da Fenerbahçe gibi 10 yılda 4 kez şampiyonluğa ulaşırken, 3 kez üçüncü, birer kez de 5, 6 ve 8. sırayı elde etti.

Beşiktaş ise 1 kez şampiyon olduğu son 10 sezonda, 1 kez ikinci, 4 kez üçüncü, 3 kez dördüncü, 1 kez de beşincilikte yer aldı.

Galatasaray'a 72 puan fark

Fenerbahçe, bu sezon da dahil olmak üzere son 10 sezonda Süper Lig'de 357 maça çıkarken, toplam 767 puan topladı. Sarı-lacivertliler, aynı sayıda maç oynayan ve 695 puan toplayan Galatasaray'a son 10 yılda 72 puan fark attı. Toplam 647 puan toplayan Beşiktaş ile Fenerbahçe arasındaki puan farkı ise 120 oldu. - 28 galibiyet daha fazla aldı Fenerbahçe, son 10 yılda en yakın rakipleri Galatasaray'dan 28, Beşiktaş'tan ise 48 galibiyet daha fazla aldı. "Sarı Kanaryalar", 2003-2004 sezonundan bu yana oynadığı 357 maçın 234'ünü kazanırken, Galatasaray 206, Beşiktaş ise 186 galibiyet elde etti.

101 gol daha fazla attı

Sarı-lacivertliler, galibiyet ve puanın yanı sıra atılan gollerde de rakiplerinden daha başarılı oldu. Fenerbahçe, son 10 yılda ligde rakip fileleri 743 kez havalandırırken, 642 golü bulunan Galatasaray'dan 101 gol daha fazla attı. Beşiktaş ise bu süreçte 584 gole ulaştı.

Daha az yedi

"Sarı Kanaryalar" ayrıca, yenilen goller bakımından da rakiplerinden daha iyi bir performans ortaya koydu. 357 karşılaşmada kalesinde 353 gol gören sarı-lacivertlileri, 363 golle Galatasaray, 384 golle de Beşiktaş izledi.

(...)

Şunu belirteyim, ilk yazıyı kestiğim yerle birlikte insafsızlık gibi bir itham olmuş. Kasti olmadı. Ben sadece rakamları göstermek için yazıyı alıntılamıştım. Böyle bir algıya sebep olduysam özür dilerim.

Şahsi fikrim: Aziz Yıldırım'dan önceki 15 sene, Aziz Yıldırım'la 15 sene karşılaştırması Fenerbahçe içi, son 10 yıl istatistiği ise Fenerbahçe dışı iyi bir kaynak olmuş bence. Ligin son 10 yılda en çok gol atan, en çok puan toplayan, en az gol yiyen takımı.

LifeYourself
19.Kasım.2013, 10:11
Sizin anlamadığınız şey FM oynadığımız Aziz Başkan'ın voleybolda kazandığı başarı bu adamları bağlamaz.
Ayrıca Bayern'in başındaki adama o puanı vermezseniz Bayern'in başında kalamaz o adam.Bu nedenle itibara bakın diyor Perpetua.Fakat siz adamın tuttuğu takımdan falan vurmaya çalışıyorsunuz.
Ünal Aysal'ın PA'sının yüksek olmasının sebebinide Türkiye'den başka bir yerde yönetici olma şansından dolayı verdiklerini söylüyorlar.Aziz Yıldırım'dan bu saatten sonra böyle bir şey beklenmediğinden PA'sının bu şekilde tutulduğu söyleniyor.Fakat siz hala FB-GS diye laf atıp duruyorsunuz.
Burada hangisi daha iyide biz bu puanı verdik durumu yok.Bu puanların etkisi sadece gidebilecekleri takımları yansıtıyor.Aziz Yıldırım'ın Türkiye CA'sında olması gayet normal çünkü bu saatten sonra başka takımla takılacağına kimse ihtimal vermiyordur herhalde.Fakat dediğiniz gibi henüz 2 senelik geçmişi ve aynı zamanda yeterli parası olan bir adam istediği hareketleri yapabilir.Bu durumda onun PA'sı yapay zekada yüksek olmak zorundaki hareket imkanı sağlansın.Fakat ve yine fakat söz konusu GS-FB arasındaki bir fark olunca kimse birbirini dinlemiyor.
Edit:Ünal Aysal'ın CA'sı konusunda ise 160 olması lazım mıydı tabi bilemiyeceğim GS'de kalması için.Ama PA açıklaması gayet mantıklı geldi bana bazı saldırılarınız çok yersiz o yüzden.

ErayG
14.Aralık.2013, 23:45
Konu üzerinden biraz zaman geçmiş gerçi ama çoğu mesajı okudum. Anladığım kadarıyla çok büyütmemek lazım. Aziz Yıldırım'ın sportif başarıları tartışılmaz ama denildiği gibi Avrupa'da bir kulüpte hatta Fenerbahçe dışında bir kulüpte başkanlık yapamaz. Ünal Aysal ise uluslararası biri ve önemli ortaklıkları var. Aysal'ın başka bir kulübün yöneticisi olması daha olası bir durum (yaşı biraz ilerlemiş olabilir ama sonuçta sahada top koşturmayacak, önemli bir etken değil). Bu CA değeri de başka bir kulüpte yönetici olmayı etkilediğine göre Aysal'ın değerinin yüksek olması normal. Tartışılacak bir şey yok, zaten açıklamışlar durumun böyle olduğunu.

Ama dürüst olmak gerekirse "Cunku daha ilk cumleden beni kaybettin yanlis seyi yazarak. Biz CA'yi mi belirliyoruz? Evet. Gerisi fasa fiso." tavrı pek hoşuma gitmedi.

Not: Fenerbahçe'liyim.

medievil
15.Aralık.2013, 00:05
Ya arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz? ünal aysal Aziz Yıldırım karşılaştırması yapmak kadar gülünç birşey olamaz. Biri senelerdir başkan. Klubü nasıl bir durumda alıp ne hale getirdiği belli. Yaptığı tesisler belli. Getirdiği yıldızlar belli. Klubün en zor dönemlerinde nasıl ayakta kaldığı ve klübü ayakta tuttuğu belli. Diğer karşılaştırdığınız şahıs iki senedir başkan en küçük krizde taraftarı ikiye bölen ve klup değerlerini hiçe sayan bir kişi.

Bırakın CA PA tartışmasını kimseye laf anlatamazsınız burda. Elinizin altında editor var. Bana Göre biri 170 diğeri 160 CA alır. PA olayına girmiyorum bile. Ortalama insan ömrünü hesaba katarsak biri zaten potansiyele ulaşmış. Yok birinin babası şirketten kovmuş öbürü GS dışında büyük kluplere başkanlık bile yapabilirmiş falan geçiniz bunları. Sermaye arttırımı adı altında taraftarını yolacaksın. Klubün efsane ismini sms attı atmadı diye klüpten kovacaksın. Taraftarı ikiye böleceksin birde gidip Manu gibi klube başkan olma potansiyelin olacak. :) Sen git fergusonu böyle saçma sebeplerle kov bakalım noluyor ingilterede yada gs den büyük kluplerde :)

GS başkanı klübün içine edip istifa ettiğinde mesajımı alıntılarsınız.

Ekleme: Bu tarz şeyleri forumda paylaşmanız güzel birşey ancak insanı oyundan soğutuyor arkadaşlar. Yazsanızda birşeyin değişmeyeceğini anlamış olmanız lazım artık. Bari bu gibi şeyleri yazmayın bizde oyundan soğumayalım.

perpetua
15.Aralık.2013, 23:46

Ironi denilen sey iste bu olsa gerek. :)

Aziz Yildirim'in pesinden devam etmek cok fayda sagladi cunku.

Galatasaray'in o yonu guzeldir. Kimsenin pesinden koru gorune gidilmez.

Fikri hur.. neyse gerisini biliyorsun zaten.

medievil
16.Aralık.2013, 02:13
Ironi denilen sey iste bu olsa gerek. :)

Aziz Yildirim'in pesinden devam etmek cok fayda sagladi cunku.

Galatasaray'in o yonu guzeldir. Kimsenin pesinden koru gorune gidilmez.

Fikri hur.. neyse gerisini biliyorsun zaten.

Fanatiklik yapmaya, kışkırtmaya gerek yok. Burası araştırma bölümü. Ünal Aysal Ujfalusi'yi sportif drektör yaparak ne kadar potansiyelli ve uluslararası bir başkan olduğunu göstermiştir. Gerçekten vizyon sahibi.... Ujfalusi'nin 3. kuşaktan kuzenide iş adamıymış. Yeni yamayla onada 170ca 190pa patlatırsınız artık :)

perpetua
16.Aralık.2013, 10:22
Fanatiklik yapmaya, kışkırtmaya gerek yok. Burası araştırma bölümü. Ünal Aysal Ujfalusi'yi sportif drektör yaparak ne kadar potansiyelli ve uluslararası bir başkan olduğunu göstermiştir. Gerçekten vizyon sahibi.... Ujfalusi'nin 3. kuşaktan kuzenide iş adamıymış. Yeni yamayla onada 170ca 190pa patlatırsınız artık :)

Fanatiklik? Ayna vardir evde eminim. Bir bakiver. Yolun acik olsun.

medievil
16.Aralık.2013, 12:46
Fanatiklik? Ayna vardir evde eminim. Bir bakiver. Yolun acik olsun.

Kişiselleştirmeyelim lütfen. Gs sportif direktörü özelliklerini merakla bekliyorum. Bu konunun takipçisiyim bilginize.

doomsdoor
16.Aralık.2013, 18:54

Ünal Aysal'ın potansiyeline laf söylemek ne senin ne başkasının haddine de, şampiyonlar liginde 2 sene üst üste gruptan çıkmış bir takımın başkanına hem de kura günü laf söylemen gerçekten ÇOK KOMİK. bu arada bu takım o başkandan önce küme düşmemeye oynuyordu. taraftarı böldü falan ayrı komik zaten.
hiç değilse vikipediaya bi ünal aysal yaz da oku "uluslararasılığıyla" dalga geçtiğinin kişinin ne madalyaları varmış, nerelerde konuşmuş.

perpetua
16.Aralık.2013, 19:31
Kişiselleştirmeyelim lütfen. Gs sportif direktörü özelliklerini merakla bekliyorum. Bu konunun takipçisiyim bilginize.

Zeytinyagi kardesim senden daha cabuk yuzeye ckan yaglar da var.

Ujfalusi'yi neye gore degerledirecegiz ki takip edeceksin. Bosuna bekleme ca ve pa 0 olur.

medievil
16.Aralık.2013, 20:12
Zeytinyagi kardesim senden daha cabuk yuzeye ckan yaglar da var.

Ujfalusi'yi neye gore degerledirecegiz ki takip edeceksin. Bosuna bekleme ca ve pa 0 olur.

Bakalım göreceğiz... Zeytinyağı eğitimini bizzat senden aldığım için eserinle gurur duyabilirsin sayın perpetua.

Ünal Aysal'ın potansiyeline laf söylemek ne senin ne başkasının haddine de, şampiyonlar liginde 2 sene üst üste gruptan çıkmış bir takımın başkanına hem de kura günü laf söylemen gerçekten ÇOK KOMİK. bu arada bu takım o başkandan önce küme düşmemeye oynuyordu. taraftarı böldü falan ayrı komik zaten.
hiç değilse vikipediaya bi ünal aysal yaz da oku "uluslararasılığıyla" dalga geçtiğinin kişinin ne madalyaları varmış, nerelerde konuşmuş.

Kura günüyle ne alakası var arkadaşım? Sanki ilk kez Türk takımı gruptan çıktı yada bu sonuncusu. Kupayı alın gelin efsane başkan diye "bende" wikiye birşeyler yazarım sorun değil. Nasılsa hemen herkesin ekleme yapabildiği güzel kullanışlı bir site.

perpetua
16.Aralık.2013, 22:28
Bakalım göreceğiz... Zeytinyağı eğitimini bizzat senden aldığım için eserinle gurur duyabilirsin sayın perpetua.

Bu yasina kadar egitim almadin mi, kendine gore bir hayat anlayisi gelistiremedin mi de benim kotu bir taklidim olmaya calisiyorsun?

Bari konuya once benim kadar hakim olacak emegi sarf et ve ondan sonra akil ogretmeye calis.

SacrificeGGTC
16.Aralık.2013, 22:53
Konuyu kişiselleştirmek çok çirkin, umarım fazla uzamaz.

Her gördüğüm tartışmada, eleştirmede, yorumda perpetua haklı ve ya haksız(!) her zaman haklıdır. Oyun içi değişim yaptırabilmek, imkansızdır. Boşuna kürek çekiyorsunuz arkadaşlar. Saygılar...

perpetua
16.Aralık.2013, 23:22
Konuyu kişiselleştirmek çok çirkin, umarım fazla uzamaz.

Her gördüğüm tartışmada, eleştirmede, yorumda perpetua haklı ve ya haksız(!) her zaman haklıdır. Oyun içi değişim yaptırabilmek, imkansızdır. Boşuna kürek çekiyorsunuz arkadaşlar. Saygılar...

Kisisellestirmek cirkin deyip laf sokmaya calismak da ironik olmus!!!

Salakmiyim ki emin olmadigim bir konuda iddialasacagim? Dogru oldugundan eminsem ve bana karsi tezi sunan kisi zaten ilk karari verirken dusuduklerimi bana siraliyorsa neden fikrimi degistireyim?

Bir konuda olusmus olan fikrimi degstirmenin iki yolu var.

1. Benim dusunmedigim bir seyi soyleyin, yani benden cok arastrin
2. Benim FM ile ilgili bir veriye yanlis anlam verdigimi ispat edin

E.Cartman
16.Aralık.2013, 23:34
Öf arkadaş konu ne uzamış be. Olay çok basit aslında ancak FB - GS olayı olunca nerelere gelmiş. Başkanın CA'sı PA'sı sadece bir takımın başına geçerken işliyor. CA PA değeri takımın seviyesine yakınsa başa geçebiliyor. Türkiye için zaten ülke içi başkan değiştirmemeyi kodlattırmışlar. Bu sadece yurt dışında bir takıma başkan olursa diye duruyor. Her takımın başkanının orada kalabilmesi için minimum bir CA-PA değerine ihtiyacı var bunun üzerine gerek görülürse yükseltme yapılıyor. Şimdi objektif olarak bakıldığında Ünal Aysal'ın yurt dışında bir takıma başkan olabilme olasılığı Aziz Yıldırım'dan daha yüksek seviyede. Bunu bize gösterende Ünal Aysal'ın kurduğu ve bünyesi altında 22 şirketi bulunan Unit Group. Adamın dış bağlantıları falan ortada. Zaten enerji işinde bu seviyede yürümüş bir adamın boş biri olma ihtimali yok. Bunlar göz önünde bulundurularak Ünal Aysal'ın CA-PA'sı yüksek tutulmuş. Hee Aziz Yıldırım'ın ki yükseltilebilir miydi ? Evet yükseltilebilirdi ancak yine de Ünal Aysal'dan düşük olmalıydı. Rummenige örneği verilmiş orada da işlerin karışmasının sebebi Bayern'in itibarı. Rummenige'nin Bayern'in başında kalabilmesi için belli seviyede CA-PA değerlerine sahip olması gerekiyor. Optimum değerler kaç bilmiyorum o yüzden Almanlar abartmış da diyebilme şansımız var.

Aslında boş yere olmuş bu tartışmanın büyük bir kısmı, oyuna neredeyse hiç etkisi olmayan bir değerin bu kadar büyütülmesine gerek yok. Daha kritik mevzulara odaklanmak lazım.

SacrificeGGTC
16.Aralık.2013, 23:39
Kisisellestirmek cirkin deyip laf sokmaya calismak da ironik olmus!!!

Salakmiyim ki emin olmadigim bir konuda iddialasacagim? Dogru oldugundan eminsem ve bana karsi tezi sunan kisi zaten ilk karari verirken dusuduklerimi bana siraliyorsa neden fikrimi degistireyim?

Bir konuda olusmus olan fikrimi degstirmenin iki yolu var.

1. Benim dusunmedigim bir seyi soyleyin, yani benden cok arastrin
2. Benim FM ile ilgili bir veriye yanlis anlam verdigimi ispat edin

Yahu laf sokmaya falan çalışmadım. Bana fikrini değiştirebilmeyi başarabilmiş, yaptığın yanlışın ya da eksikliğin farkına vardırabilmiş 1 kişi göster ben gelir özür dilerim. Hep siz haklısınız.

Fikrini değiştirmek kolay ve ya değil, bu insanlar burada istatistiksel olarak yorumlarını sunuyorlar. Sen onların yorumlarını nasıl beğenmediğin ya da katılmadığın gibi onlarda sana katılmıyorlar. Kendi açımdan baktığımda, senin ve diğer arkadaşların yazdıklarına göre, onlar daha haklı konumdalar. Fakat sen hala diretmetmekte devam ediyorsun. Kısır döngü devam ediyor yani...

medievil
16.Aralık.2013, 23:47
Bu yasina kadar egitim almadin mi, kendine gore bir hayat anlayisi gelistiremedin mi de benim kotu bir taklidim olmaya calisiyorsun?

Bari konuya once benim kadar hakim olacak emegi sarf et ve ondan sonra akil ogretmeye calis.

Burayı kirletmeye gerek yok özelden yazın

perpetua
16.Aralık.2013, 23:52
Yahu laf sokmaya falan çalışmadım. Bana fikrini değiştirebilmeyi başarabilmiş, yaptığın yanlışın ya da eksikliğin farkına vardırabilmiş 1 kişi göster ben gelir özür dilerim. Hep siz haklısınız.

Fikrini değiştirmek kolay ve ya değil, bu insanlar burada istatistiksel olarak yorumlarını sunuyorlar. Sen onların yorumlarını nasıl beğenmediğin ya da katılmadığın gibi onlarda sana katılmıyorlar. Kendi açımdan baktığımda, senin ve diğer arkadaşların yazdıklarına göre, onlar daha haklı konumdalar. Fakat sen hala diretmetmekte devam ediyorsun. Kısır döngü devam ediyor yani...

Cok var. Ama siz ille de en goz onundeki, uzerlerinde en cok titrenen, en cok dusunuleen kuluplerde hata ariyorsunuz. Sonra hata oldugunu dusundugunuz bir sey hata degil denince bozuluyorsunuz. Bir cok diger kulupte eksik ve hatta yanlis bilgi var ama ne varsa yoksa Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray. Bak diger takimlarin basliklarina.

Bu konuda benim tersime yorum yapanlari hakli bulmussun. Onlar futbolcu disi personellerin CA'si icin sahip olmadigi bir anlam yukleyerek ve buna gore degerlendirerek mi hakli oldular? Daha konuyu tamamen okumadan ve anlamaya calismadan sen de akil vermeye gelmissin anlasilan.

medievil
17.Aralık.2013, 00:01
Cok var. Ama siz ille de en goz onundeki, uzerlerinde en cok titrenen, en cok dusunuleen kuluplerde hata ariyorsunuz. Sonra hata oldugunu dusundugunuz bir sey hata degil denince bozuluyorsunuz. Bir cok diger kulupte eksik ve hatta yanlis bilgi var ama ne varsa yoksa Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray. Bak diger takimlarin basliklarina.

Bu konuda benim tersime yorum yapanlari hakli bulmussun. Onlar futbolcu disi personellerin CA'si icin sahip olmadigi bir anlam yukleyerek ve buna gore degerlendirerek mi hakli oldular? Daha konuyu tamamen okumadan ve anlamaya calismadan sen de akil vermeye gelmissin anlasilan.

Ya abicim biraz sakin ol. Bu senin üslubun değil sakinleş biraz. Kalp kırmaya gerek yok adam neden akıl versin sana fikrini söyluyor. Aşırı reaksiyon veriyorsun.

perpetua
17.Aralık.2013, 00:29
Ya abicim biraz sakin ol. Bu senin üslubun değil sakinleş biraz. Kalp kırmaya gerek yok adam neden akıl versin sana fikrini söyluyor. Aşırı reaksiyon veriyorsun.

Gayet sakinim ben.:)

Ayni uslupla cevap alinca sinirliymisim gibi bir izlenime mi kapildin yoksa?? (::)

medievil
17.Aralık.2013, 00:43
Gayet sakinim ben.:)

Ayni uslupla cevap alinca sinirliymisim gibi bir izlenime mi kapildin yoksa?? (::)

Bakya illa çileden çıkartıcaksın! Ben bu konuda kime hakaret ettim?

Sadece bu sayfada ne fanatikliğim ne eğitimsizliğim nede zeytinyağlığım kaldı. Sıradaki hakaretin nedir merak ediyorum. Ben kimseye isim takmıyorum yada bazı sıfatları yakıştırmıyorum. O yüzden benim üslubum falan değil bu yaptığın. Yaşça büyüksün diye alttan alıyorum daha fazla zorlama. Yoksa bende biliyorum sana çok güzel sıfatlar takmayı. :icon_twisted:

perpetua
17.Aralık.2013, 01:51
Bakya illa çileden çıkartıcaksın! Ben bu konuda kime hakaret ettim?

Sadece bu sayfada ne fanatikliğim ne eğitimsizliğim nede zeytinyağlığım kaldı. Sıradaki hakaretin nedir merak ediyorum. Ben kimseye isim takmıyorum yada bazı sıfatları yakıştırmıyorum. O yüzden benim üslubum falan değil bu yaptığın. Yaşça büyüksün diye alttan alıyorum daha fazla zorlama. Yoksa bende biliyorum sana çok güzel sıfatlar takmayı. :icon_twisted:

Demek ki benim okumam kit. Senin ne yazdigini surekli ben yanlis anliyorum!

Moonguard
04.Ocak.2014, 05:00
Ben böyle editor den ince ayrıntılara bakmayı severim. Kimin ne olduğunu belirlemek için de mükemmel bir yöntemdir. Önce bir takımların detaylarına bakayım dedim ve Galatasarayın her zamanki gibi kadrosundan, teknik direktörüne, bütün personeline, başkanına ve finansına kadar inanılmaz derece de abartıldığını gördüm. Maşallah ne hikmetse bütün teknik ekibin ve oyuncuların PA lar +30 +40 verilmiş sanki hepsi olacak bir Mourinho. Hiç bir iş yapmamış ve üstelik Fatih Terim gibi bir efsaneyi kovan Ünal Aysal başkanına 160 CA verilmiş. Daha sonra bir de taraftar profiline bakayım dedim ve gül gül öldüm. Kim bunları hazırladıysa gerçekten bu kadar taraflı olamazdı. Yazık, ayıp, günah hiç mi utanmadınız şunları hazırlarken.

Fenerbahçe

Hırs: 13. Niye 13? Neye göre 13? Her sene şampiyonluk isteyen, Avrupa da başarı isteyen ve her şeyin en iyisini isteyen taraftarın hırsı neden 13? En az 17 olması lazım.

Sadakat: 17. 17 öyle mi? Bu takım rekor üstüne rekor kırıp ve ilki başarıp kadın seyirciyle full stat oynamış takım. En kötü durumda statları full çeken bir takım açık ara en fazla ürün satan 7 den 70 e stadı dolduran bir takım direkt 20 verilmesi lazım

Sabır: 1. İşte burada yarım yarım yarıldığım an. 1 öyle mi? Son maçta, sahasında defalarca şampiyonluk kaybetmiş, UEFA ya gitmesi yasaklanmış ve her türlü travmayı geçirmiş bir takıma verilebilecek belki de en az tepkiyi vermiş taraftar. Takımına ve çevresinden çok kendisine zarar vermiş. Yaptıkları olaylar, stadın içine girmek, direklere çıkmak ve statta ateş yakmak vb şeyler.Hiç bir şekilde klübün yönetimine, oyuncularına zarar vermemiş ve işleyişini bozmamış. Aksine bu süreçte dahi bir çok kişi Aziz Yıldırımı desteklememesine rağmen bütün bu yaşananlara sabretmiş. Bundan daha büyük bir sabır örneği olabilir mi? Resmen sabır küpü olmuş taraftar. Üstelik bu tip olaylar daha hala olmaya devam ediyor ve taraftar hala sesini çıkarmıyor... Bu kadar olay başka bir klübün başına gelse ne olurdu ve taraftarı ne yapardı çok merak ediyorum. En az 8 verilmesi lazım.

Varlık: 14. Burada GS ye de 14 vererek taraflı olduğunuzun belkide en belirgin olduğu yerlerden birisi. Kıyaslama yaparak gideceğim, bunu sen ben o değil, bütün Türkiye bilir Fenerbahçe taraftarı çok daha varlıklı bir taraftara sahiptir. Fenerbahçe' nin gittiği bütün yerlerde ekonomi de epey bir canlanma olur. Bunu bütün Türkiye nin söylemesine rağmen hazırlayan kişinin guya bilmemesine(?) ne desem bilemiyorum... Öte yandan GS nin taraftar kitlesinin büyük bir çoğunluğu doğudadır. Örnek vereyim, ben Diyarbakır da okurken sınıfımdaki 10 kişiden 8 i Galatasaraylıydı. Dolayısıyla genel olarak çok daha az varlıklıdır.

Huy: 9 ( Gencecik 15-16 yaşındaki çocukları(üstelik futbolcuları) bütün stat döven, voleybol, basketbol, futbol gibi bütün maçlarda sahaya atılmadık madde bırakmayan, ana avrat küfür eden ve kadınlara dahi saldırıp döven, sulu derbi gibi bir terimi futbolumuza katan nacizade GS taraftarının huyu 13 iken Fenerbahçe nin 9 öyle mi? Tamam. )

Galatasaray:
Hırs: 17 ( Katılıyorum)

Sadakat: 9 (Maksimum 4. Hiç kimse kusura bakmasın ama, Galatasaray taraftarı bırakın 4 büyükleri belkide Türkiye nin en sadakatsiz taraftarlarından birisine sahiptir. Eskiden, Olmayan forma vb taraftar gelirlerinizi, 1000 kişiyle oynadığınız maçları ne çabuk unuttunuz? Sonuçlar kötüye gidince GS taraftarı anında ortadan kaybolur.)

Sabır: 8 ( Bende 8-10 arası düşünüyorum)

Varlık: 14 ( GS nin bütün profili şişirildiği gibi bu da maalesef şişirilmiş. Maksimum 10 olmalı. )

Huy: 12 (6-8 arası bir değer olmalı ve nedenini açıkladım üstte)

Beşiktaş:

Hırs: 20 (Doğru bir değer)

Sadakat: 10 ( Niye 10? Bu adamlar feda sezonunda takımına çok büyük destek oldu. İnanılmaz kötü günler geçirmesine rağmen hep taraftarıyla ayakta durdu. Ligde hiç bir iddiası olmadığı zamanlarda 20000 kişiyle maçlar oynadı. En az 14 olması lazım)

Sabır: 6 ( Bu değerde az 8 olması lazım. BJK taraftarı o kadar sabırsız bir taraftar değilki...)

Varlık: 8 ( GS taraftarının 14 fakat BJK nin 8 öyle mi? En az 10-12 olması lazım bu adamların taraftarı kemik taraftardır ve bir çoğunun gelir düzeyi orta seviyededir.)

Huy: 8 ( Doğru bir değer)

Not: Bütün konuyu okudum perpetua adlı kişiye kesinlikle cevap verilmeyecektir. Bırakın kendisiyle tartışmayı, gerek üslubu, gerek fanatikliği ile hala gözlem ekibinde olmasını dahi son derece yanlış buluyorum.

Saygılarımla

benzema35
04.Ocak.2014, 05:53
Ya arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz? ünal aysal Aziz Yıldırım karşılaştırması yapmak kadar gülünç birşey olamaz. Biri senelerdir başkan. Klubü nasıl bir durumda alıp ne hale getirdiği belli. Yaptığı tesisler belli. Getirdiği yıldızlar belli. Klubün en zor dönemlerinde nasıl ayakta kaldığı ve klübü ayakta tuttuğu belli. Diğer karşılaştırdığınız şahıs iki senedir başkan en küçük krizde taraftarı ikiye bölen ve klup değerlerini hiçe sayan bir kişi.

Bırakın CA PA tartışmasını kimseye laf anlatamazsınız burda. Elinizin altında editor var. Bana Göre biri 170 diğeri 160 CA alır. PA olayına girmiyorum bile. Ortalama insan ömrünü hesaba katarsak biri zaten potansiyele ulaşmış. Yok birinin babası şirketten kovmuş öbürü GS dışında büyük kluplere başkanlık bile yapabilirmiş falan geçiniz bunları. Sermaye arttırımı adı altında taraftarını yolacaksın. Klubün efsane ismini sms attı atmadı diye klüpten kovacaksın. Taraftarı ikiye böleceksin birde gidip Manu gibi klube başkan olma potansiyelin olacak. :) Sen git fergusonu böyle saçma sebeplerle kov bakalım noluyor ingilterede yada gs den büyük kluplerde :)

Ekleme: Bu tarz şeyleri forumda paylaşmanız güzel birşey ancak insanı oyundan soğutuyor arkadaşlar. Yazsanızda birşeyin değişmeyeceğini anlamış olmanız lazım artık. Bari bu gibi şeyleri yazmayın bizde oyundan soğumayalım.

Kardeşim gelmişsin buraya af edersin boş boş konuşuyorsun milleti sinir ediyorsun .

Aziz başkanın yaptıklarına laf eden yok gelmişsin Ünal başkana laf atıyorsun sallıyorsun oradan buradan .

Adamın geldiği 2-3 seneden beri yaptıkları ortada , hem sportif olarak hem mali olarak .

Aziz başkanın da takımı ne hale soktuğu belli gelmişsin burada onu kovdu bunu kovdu .

Aziz başkan tabi sütten çıkmış ak kaşık sanki de , ayrıca seni mi ilgilendiriyor kiminle çalışıp çalışmayacağı gelipte sizden izinmi alacaktı .

Önder HOCA
05.Ocak.2014, 23:35
Oyun başında toplam borç 222 milyon euro olarak gözüküyor

Buradaki (http://www.goal.com/tr/news/232/spor-toto-s%C3%BCper-lig/2013/11/02/4377649/fenerbah%C3%A7enin-borcu-a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1) kaynağa göre toplam borç 75 milyon euro (200 milyon tl nin o zaman kura göre)

Buradada (http://www.aktifhaber.com/fenerbahcenin-toplam-borcu-ne-kadar-877814h.htm) toplam borç 200 milyon dolar deniyor

Bilgilendirirseniz sevinirim

medievil
06.Ocak.2014, 00:18
Ben böyle editor den ince ayrıntılara bakmayı severim. Kimin ne olduğunu belirlemek için de mükemmel bir yöntemdir. Önce bir takımların detaylarına bakayım dedim ve Galatasarayın her zamanki gibi kadrosundan, teknik direktörüne, bütün personeline, başkanına ve finansına kadar inanılmaz derece de abartıldığını gördüm. Maşallah ne hikmetse bütün teknik ekibin ve oyuncuların PA lar +30 +40 verilmiş sanki hepsi olacak bir Mourinho. Hiç bir iş yapmamış ve üstelik Fatih Terim gibi bir efsaneyi kovan Ünal Aysal başkanına 160 CA verilmiş. Daha sonra bir de taraftar profiline bakayım dedim ve gül gül öldüm. Kim bunları hazırladıysa gerçekten bu kadar taraflı olamazdı. Yazık, ayıp, günah hiç mi utanmadınız şunları hazırlarken.

Fenerbahçe

Hırs: 13. Niye 13? Neye göre 13? Her sene şampiyonluk isteyen, Avrupa da başarı isteyen ve her şeyin en iyisini isteyen taraftarın hırsı neden 13? En az 17 olması lazım.

Sadakat: 17. 17 öyle mi? Bu takım rekor üstüne rekor kırıp ve ilki başarıp kadın seyirciyle full stat oynamış takım. En kötü durumda statları full çeken bir takım açık ara en fazla ürün satan 7 den 70 e stadı dolduran bir takım direkt 20 verilmesi lazım

Sabır: 1. İşte burada yarım yarım yarıldığım an. 1 öyle mi? Son maçta, sahasında defalarca şampiyonluk kaybetmiş, UEFA ya gitmesi yasaklanmış ve her türlü travmayı geçirmiş bir takıma verilebilecek belki de en az tepkiyi vermiş taraftar. Takımına ve çevresinden çok kendisine zarar vermiş. Yaptıkları olaylar, stadın içine girmek, direklere çıkmak ve statta ateş yakmak vb şeyler.Hiç bir şekilde klübün yönetimine, oyuncularına zarar vermemiş ve işleyişini bozmamış. Aksine bu süreçte dahi bir çok kişi Aziz Yıldırımı desteklememesine rağmen bütün bu yaşananlara sabretmiş. Bundan daha büyük bir sabır örneği olabilir mi? Resmen sabır küpü olmuş taraftar. Üstelik bu tip olaylar daha hala olmaya devam ediyor ve taraftar hala sesini çıkarmıyor... Bu kadar olay başka bir klübün başına gelse ne olurdu ve taraftarı ne yapardı çok merak ediyorum. En az 8 verilmesi lazım.

Varlık: 14. Burada GS ye de 14 vererek taraflı olduğunuzun belkide en belirgin olduğu yerlerden birisi. Kıyaslama yaparak gideceğim, bunu sen ben o değil, bütün Türkiye bilir Fenerbahçe taraftarı çok daha varlıklı bir taraftara sahiptir. Fenerbahçe' nin gittiği bütün yerlerde ekonomi de epey bir canlanma olur. Bunu bütün Türkiye nin söylemesine rağmen hazırlayan kişinin guya bilmemesine(?) ne desem bilemiyorum... Öte yandan GS nin taraftar kitlesinin büyük bir çoğunluğu doğudadır. Örnek vereyim, ben Diyarbakır da okurken sınıfımdaki 10 kişiden 8 i Galatasaraylıydı. Dolayısıyla genel olarak çok daha az varlıklıdır.

Huy: 9 ( Gencecik 15-16 yaşındaki çocukları(üstelik futbolcuları) bütün stat döven, voleybol, basketbol, futbol gibi bütün maçlarda sahaya atılmadık madde bırakmayan, ana avrat küfür eden ve kadınlara dahi saldırıp döven, sulu derbi gibi bir terimi futbolumuza katan nacizade GS taraftarının huyu 13 iken Fenerbahçe nin 9 öyle mi? Tamam. )

Galatasaray:

Sadakat: 9 (Maksimum 4. Hiç kimse kusura bakmasın ama, Galatasaray taraftarı bırakın 4 büyükleri belkide Türkiye nin en sadakatsiz taraftarlarından birisine sahiptir. Eskiden, Olmayan forma vb taraftar gelirlerinizi, 1000 kişiyle oynadığınız maçları ne çabuk unuttunuz? Sonuçlar kötüye gidince GS taraftarı anında ortadan kaybolur.)

Varlık: 14 ( GS nin bütün profili şişirildiği gibi bu da maalesef şişirilmiş. Maksimum 10 olmalı. )

Beşiktaş:

Sadakat: 10 ( Niye 10? Bu adamlar feda sezonunda takımına çok büyük destek oldu. İnanılmaz kötü günler geçirmesine rağmen hep taraftarıyla ayakta durdu. Ligde hiç bir iddiası olmadığı zamanlarda 20000 kişiyle maçlar oynadı. En az 14 olması lazım)

Sabır: 6 ( Bu değerde az 8 olması lazım. BJK taraftarı o kadar sabırsız bir taraftar değilki...)

Varlık: 8 ( GS taraftarının 14 fakat BJK nin 8 öyle mi? En az 10-12 olması lazım bu adamların taraftarı kemik taraftardır ve bir çoğunun gelir düzeyi orta seviyededir.)

Not: Bütün konuyu okudum perpetua adlı kişiye kesinlikle cevap verilmeyecektir. Bırakın kendisiyle tartışmayı, gerek üslubu, gerek fanatikliği ile hala gözlem ekibinde olmasını dahi son derece yanlış buluyorum.

Saygılarımla

Dostum yazdıklarına eklenecek o kadar çok şey varki ama hiçbirini yazmayacağım. Beşiktaşada biraz haksızlık yapılmış gibi. Fenerbahçe konusunda yorum yapmak istemiyorum. Sanra fanatik vs diyorlar. Altına imzamı atarım. Büyük oranda katılıyorum yazdıklarına.

@benzema35 Bloklayabilirsin.

himone
06.Ocak.2014, 00:26

Buradaki (http://www.goal.com/tr/news/232/spor-toto-s%C3%BCper-lig/2013/11/02/4377649/fenerbah%C3%A7enin-borcu-a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1) kaynağa göre toplam borç 75 milyon euro (200 milyon tl nin o zaman kura göre)

Buradada (http://www.aktifhaber.com/fenerbahcenin-toplam-borcu-ne-kadar-877814h.htm) toplam borç 200 milyon dolar deniyor

2012 yıl sonu bilançolarında Futbol A.Ş.'nin toplam 400 milyon TL borcu vardı(Kap'tan alınan bilgi-bağımsız denetim raporu). Bu borcun büyük kısmı finansal borçtur yaklaşık 300 milyon TL. Fenerbahçe tahvil ihracı ile 100 milyon Euro almıştır ve bu borca işlenen faiz bulunmaktadır. Bilançolarda sadece anapara borç bulunuyor ama oyuna faizler de yansıtılmış. Ama şöyle bir durum var, FB Futbol A.Ş.'nin spor kulübünden alacaklarına karşılık Fenerium kulübe devredildi. Tabi oyunda bu gelirler zaten vardı diye düşünüyorum, o yüzden bir değişiklik olmaz. Ama gelirler sadece Futbol A.Ş. bağımsız denetim raporuna göre ise düzeltilmesi gerekiyor.

Önder HOCA
15.Ocak.2014, 00:23
@himone
teşekkürler
Sorum günceldir.Fb araştırmacısıda bilgilendirirse memnun olurum

tounela
23.Ocak.2014, 17:41
10 yıldır orjinalini alarak (CM/FM) oynuyorum ama burdaki yorumları okuyunca büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Ben oyundaki herhangi bir oyuncunun veya oyuncu olmayan kişinin CA/PA değerlerine dokunulursa bunu hile sayar ve ondan asla zevk alamazken burda birilerininı Fenerbahçe düşmanlığıyla CA/PA hazırlamış olduğunu görmek beni hayal kırıklığına uğrattı. Seversin, sevmezsin Aziz Yıldırım denildiğinde 100 yıl sonra da hekes onun kulüp başkanı olduğunu anımsayacak ama Ünal Aysal dediğiniz adam 2 yılda bir değişen Gs başkanları gibi unutulup gidecek. Keza Fatih Terim'e yaptıkları da kulubünün şuanki durumu da onun nasıl bir başkan olduğunun ispatıdır. Dayısı tarafından şirketten uzaklaştırılmış, silah tüccarıymı, şikeciymiş vs bırakın bu mahalle kadını ağızlarını elinizi vicdanınıza koyup adam gibi tarafsız oyun hazırlayın yoksa Allah şahidimdir şu oyuna şimdiye değin verdiğim her kuruşu size haram edeceğim.

perpetua
24.Ocak.2014, 21:07

Fenerbahçe

Galatasaray:

Beşiktaş:

Saygılarımla

Sirasiyla cevaplamaya calisayim.. Belki en son notta yazdiklarinan utanirsin.

Ilk once senin editor'den yanlis gordugun degerleri degil, dogru degerleri yazalim.

Fenerbahce:
Loyalty (Sadakat): 13
Passion (Cosku): 17
Patience (Sabir): 1
Affluence (Zenginlik): 14
Temperament (Huy): 9

Galatasaray:
Loyalty (Sadakat): 9
Passion (Cosku): 17
Patience (Sabir): 8
Affluence (Zenginlik): 14
Temperament (Huy): 12

Besiktas:
Loyalty (Sadakat): 10
Passion (Cosku): 20
Patience (Sabir): 6
Affluence (Zenginlik): 8
Temperament (Huy): 8

Loyalty
Sadakat taraftarin takim iyi ve kotu durumdayken seyirci ortalamasindaki degisikligi belirliyor. Bu deger ne kadar dusukse, takimin seyirci ortalamasi basarili oldugu donemde o kadar cok artar, basarisiz oldugu donemde de o kadar duser. Ote yandan bu deger ne kadar yuksekse, takimin seyirci ortalamasi takim basarili oldugunda da, basarisiz oldugunda da ayni kalir. Kisacasi sadakat, seyirci sayisinin standart sapmasi ile ters orantili.

Dusuk olursa kucuk basarisizliklarda bile taraftar kuser ve maca gitmez.
Yuksek olursa en buyuk basarida bile stada daha fazla taraftar gelmez.

Dusuk olursa buyuk basarida seyirci patlamasi olur.
Yuksek olursa basarisizlik buyuk olsa da stada daha az taraftar gitmez.

Passion
Ilk olarak senin hirs olarak cevirdigin (belki editor'de ceviri boyledir) esasinda cosku. Kisacasi taraftarin ne kadar coskulu tezahurat yaptigini belirliyor.

Benim ilk dusuncem Galatasaray'in daha dusuk olmasiydi ama ekipte ozellikle iki (hatta uc) stada da surekli giden (medyada gorevli oldugu icin) bir arkadasin yorumu Fenerbahce ile Galatasaray arasinda pek fark olmadigiydi. Onun yorumu saniyorum en guveniliri olsa gerek.

Patience
Acaba Fenerbahce taraftari Mustafa Sarp, Baris Ozbek ve Ayhan Akman orta sahasina ne kadar sabir gosterirdi. :)

Bence Fenerbahce taraftari takimindan cok buyuk beklentileri olan ve bu nedenle oyunculari kolay protesto edebilen bir taraftar grubu. Besiktas icin de benzeri gecerli bence.

Sonucta ayni mahalleden, aileden cikmis insanlardan bahsettigimiz icin belki de esasinda aralarindaki en buyuk fark basariya aclik. Galatasaray 80'li yillarin sonunda cok daha kucuk bir taraftar kitlesine sahipken takima cok daha fazla sabir gosteren bir taraftardi. Son 15 yilda alinan basarilarla da taraftar oldukca doygun bir taraftar ve bu nedenle daha sabirli izlenimini de veriyor olabilir.

Bu ozellik bence her kulup icin, donemsel olarak, tartismaya aciktir. Bu da esasinda her takimin taraftarinin bir hayli sabirsiz oldugunu gosteriyor belki de.

Affluence:
Bu ozellik eklendiginde hemen ne amacla kullanilacagini sormustum. Aldigim cevap, tribundeki insanlarin kiyafetlerini belirlemek icin olacak denmisti. Bundan sonra da herhangi bir farkli anlam katilmadi bu ozellige.

Yani kisacasi bu deger ne kadar yuksekse, o kadar cok kisi daha formel kiyafetlerle maca gidiyor. Ne kadar dusukse, o kadar cok spor kiyafetlerle maca gidiyor.

Muhtemelen Besiktas'in yeni stadiyla beraber Besiktas icin bu degerin yukselmesi gerekecek.

Laf sokmaya calismadan once bunlarin anlamlarini ogrenmek isteseniz, bunlari anlatiriz pekala. Ama yok. O kadar iyi biliyorsunuz ki oyunun nasil isledigini, bir ozelligin ne ise yaradigini ogrenmeye bile calismadan once hemen "yanlis yapmissiniz!" :)

Temperament:
Bu da tribunlerin ailelere ne kadar uygun tribunler oldugunu gosteriyor. Yani tribunde oyunun ne kadar kadin ve cocuk gosterecegini.

perpetua
24.Ocak.2014, 21:20

Borclar KAP'tan aliniyor.

Tek fark, odenme surelerinin degismesi.

Ornegin Fenerbahce'nin Nisan'da odeyecegi bir 100 milyon TL'lik tahvil var. Oyunda Fenerbahce'ye Nisan 2014'te 100 milyon TL odetmeye kalksak kulup batmasa da onemli bir finansal zorluk icine girer. Cunku bu para kasada yok.

Kasada olmadigi icin de gercekte Fenerbahce o 100 milyon TL'yi geri odeyecek yeni bir tahvil ihraci yapmak istiyor.

Yani Fenerbahce o 100 milyonu odemeyecek, faizini onumuzdeki yillarda odemeye devam edecek ve; ya ileride 100 milyon TL kasada olursa odeyecek, veya surekli 2-3 yilda bir tahvil ihrac edip bu 100 milyon TL'yi dondurecek.

Oyunda yanilmiyorsam bu 100 milyon TL'lik tahvili, Nisan 2014'te degil, Haziran 2028'de odenecek sekilde ayarladik. Yani Fenerbahce birden 100 milyon TL odemek yerine yavas yavas faizle beraber bu borcu sifirliyor oyunda.

Fakat her ne kadar bu borca 100 milyon TL desek de, KAP'taki bilancoda da 100 milyon TL olarak gozukse de oyunda bu daha yuksek gozukuyor. Cunku 100 milyon TL ana para, ve bunun ustune faiz odeniyor.

Oyun da sadece ana parayi degil, ana para arti ana para odemeleri bitene kadar isleyen faiz borc olarak gosteriliyor.

Yani oyundaki rakam ile kap/medya rakamlarinin birbirlerini tutmasi zaten imkansiz.

Bilmiyorum ne kadar anlatabildim. Rakamlarla bir ornek koyabilirim eger karmasik geldiyse.

Önder HOCA
24.Ocak.2014, 23:12
@perpetua cevap için sağolasın benim düşüncem borcun düşülüp faizle birlikte gerçekteki borca yaklaştırılabileceği.Vadeden dolayı ne kadar faiz işlediğini tam bilmiyorum ama büyük bir fark yaratıyorsa bence dengelemek için borç düşürülmeli.Oyunda ilk 2 senede avrupa da olmadığımızı düşünürsek gelir gider dengelemesi biraz zor oluyor

perpetua
25.Ocak.2014, 00:23
@perpetua cevap için sağolasın benim düşüncem borcun düşülüp faizle birlikte gerçekteki borca yaklaştırılabileceği.Vadeden dolayı ne kadar faiz işlediğini tam bilmiyorum ama büyük bir fark yaratıyorsa bence dengelemek için borç düşürülmeli.Oyunda ilk 2 senede avrupa da olmadığımızı düşünürsek gelir gider dengelemesi biraz zor oluyor

O zaman da borc, gercektekinden daha dusuk olur.

Borc zaten KAP'ta aciklananlardan sabit. Benim yaptigim odemeleri daha uzun sureye yayarak kisa donemde gelir gider dengesini rahatlatmak. Toplam odeme yuksek gorunebilir ama bu sadece uzun vadeye yayildigi icin.

Oyunda ilk 2 sezonda gelir gider dengesinde zorlanman da dogal. O yuzden yonetim yeni gelir ve nakit girisi yaratmak icin ugrasiyor. Gerek yeni tahvil ihraci (fazladan 100 milyon TL'lik bir ihrac sozkonusu idi) gerek stat ismi sponsoru vs. gibi gelir arttirici hamleler yapilmaya calisiliyor. Bu hamleler gelecek 2 haftada sonuclanirsa onlari veritabanina ekleriz tabii.

Universal
25.Ocak.2014, 21:57
@perpatua

Zaten o tahvil Fenerbahçe taraftarı kulübe destek olması için açılan bir olaydı. Çoğu kişi tahvilin geri ödemesini talep etmeyecek. Kanunda böyle bir hak var mı bilmiyorum. Ama taraftarların talep etmeyeceği konusunda çoğu kişi hem fikir. O nedenle direkt 100 milyonluk bir geri ödemek dediğiniz gibi hata olur.

perpetua
26.Ocak.2014, 02:43
@perpatua

Zaten o tahvil Fenerbahçe taraftarı kulübe destek olması için açılan bir olaydı. Çoğu kişi tahvilin geri ödemesini talep etmeyecek. Kanunda böyle bir hak var mı bilmiyorum. Ama taraftarların talep etmeyeceği konusunda çoğu kişi hem fikir. O nedenle direkt 100 milyonluk bir geri ödemek dediğiniz gibi hata olur.

Boyle bir sey olursa, o zaten yil sonu finansal tablolara yansir.

Cengo
26.Ocak.2014, 03:06
Tahvilin geri ödemesi tahvilin sunulduğu Denizbank aracılığı ile otomatik yapılıyor. Kabul etmeme gibi bir durum mümkün değil. Ardından aldığın parayı makbuz kestirerek bağış olarak Fenerbahçe'ye veriyorsan başka tabi.