PDA

View Full Version : AB Yasasını Uygulasam mı ?

Uche
31.Ekim.2013, 15:40
Ocakta kesin çıkacak gözüyle bakılıyor, bende uzun soluklu kariyerler yapmayı severim. Şuan çok arada kaldım, sizce editörden ayarlayıp mı başlasam yoksa 'ya çıkmazsa' mantığıyla hareket edip bu haliyle mi başlasam ?

Ne diyorsunuz, bu konuda siz bir değişiklik yaptınız mı ?

cureshot
31.Ekim.2013, 15:46
Çıkar kararını beklersen çok beklersin onu diyeyim.

PaVLeNKo
31.Ekim.2013, 16:27
Çıkabilir..herşey sana kalmış..

Raul Meireles
31.Ekim.2013, 16:38
Bu sene geçti artık. Kulüpler kendileri bu kararı verdiler. Olursa seneye olur ancak ama oda çok düşük bir ihtimal. Gerçekçilik istiyorsan sade bir şekilde başlayabilirsin bence, ama zor olur diyorsan AB kuralını kullan derim.

Mete07
31.Ekim.2013, 17:01
Süper lig cok daha keyifli cok daha oynanabilir bir hal olur hem oyunda hem gerçekte ligimizinde takımlarında kalitesi artıcaktır öneririm yapmanı

Ronaldinho 10
31.Ekim.2013, 17:05
Once AB'siz baslamani sonra sikarsa editor'den degistirmeni tavsiye ederim.

azalkmar
31.Ekim.2013, 17:12
Evet arkadaşlar konu başlığında olduğu gibi hepiniz düşüncenizi yazın buraya ona göre bir karar verelim..

Aydin
31.Ekim.2013, 17:19
her oyunda mevcut kuralları kafanıza göre değiştirdiğinizde (bu değişim bazı oyunlarda wallhack ile oluyor mesela :) ) yaptıklarınız hile olur.

BaGa TaRKaN
31.Ekim.2013, 17:23
Ortaya Bir Söylenti Çıktı Patladı Gitti :D

Ne AB imiş Bu Böyle;

Burada da Benzer Bir Konu Var

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=117220

Şahsen Ben Tercih Etmem Doğal Olan Her Zaman Güzeldir Maksat Bu Zorlukta Başarmak Kolay Olduktan Sonra Neye Yarar

fmhastasi
31.Ekim.2013, 17:24
şike der geçerim

gfblugano35
31.Ekim.2013, 17:31
Bakin bilmem hilesini milesini ama ama söyle bi sorun var. Yaklasik 2 sezon sonra cl listesine yazcak kadar Türk oyuncu kalmiyo takimda buda büyük sorun. Ama oyunda Türk oyuncu eksikligi insani bina itiyo malesef. Su 6+2 yapilabilse 10 numara olur

BaGa TaRKaN
31.Ekim.2013, 17:35
Bakin bilmem hilesini milesini ama ama söyle bi sorun var. Yaklasik 2 sezon sonra cl listesine yazcak kadar Türk oyuncu kalmiyo takimda buda büyük sorun. Ama oyunda Türk oyuncu eksikligi insani bina itiyo malesef. Su 6+2 yapilabilse 10 numara olur

Aslında O Sorun Bununla Pek Çözülemez Gibi Çünkü Ş.L'nin Kurallarında Ülkeye Ait Yerel Oyuncu Kuralı Var Yanılmıyorsam Bir Şekilde Kadronda Türk Oyuncu Olmak Zorunda O Zaman

PaVLeNKo
31.Ekim.2013, 17:37
2 tane regen paylaşmıştım türk,inanın 2018 in sonundayım türk oyuncu yok piyasada çok sinir bozucu bir durum..Bence bu durum aktifleştirebilir..

PaVLeNKo
31.Ekim.2013, 17:39
editörden değiştirirse kayıtlı oyunda devam edemez,ayrıca Sigames in çıkardığı eş zamanlı editörde böyle bir değişiklik yapılamıyor..

Uche
31.Ekim.2013, 17:41
editörden değiştirirse kayıtlı oyunda devam edemez,ayrıca Sigames in çıkardığı eş zamanlı editörde böyle bir değişiklik yapılamıyor..

Eş-zamanlı editör mü çıkardı SIGames ?

PaVLeNKo
31.Ekim.2013, 17:42
evet 5,49 dolar karşılığında satın alabiliyosun..

xthexserhat
31.Ekim.2013, 17:42
bence direk hile olur sonuçta gerçekte bu kural daha gerçekte uygulanmıyor..

19karabulut07
31.Ekim.2013, 17:48
2 tane regen paylaşmıştım türk,inanın 2018 in sonundayım türk oyuncu yok piyasada çok sinir bozucu bir durum..Bence bu durum aktifleştirebilir..

Abi gerçektede 2 tane Türk söylesen en fazla Salih , Semih dersin hani normalde yokki 2018 de nasıl olsun adamlar gerçekçi yapmış bizim ligi :D

PaVLeNKo
31.Ekim.2013, 17:49
valla o zaman dedelerle oynamak zorunda kalıyosun,hiçbana göre değil :)

Uche
31.Ekim.2013, 17:49
evet 5,49 dolar karşılığında satın alabiliyosun..

Tam olarak ne imkanları var hocam ? Yabancı sınırlaması ile ilgili bir özelliği mevcut mu ?

PaVLeNKo
31.Ekim.2013, 17:53
şuan kullanıyorum,bütçe değişikliği,altyapı tesislerini geliştirme,oyuncu özelliklerini değiştirmeyi,oyuncunun vatandaşlığını,sakatlıkları felan değiştirebiliyorsun..

ReaList
31.Ekim.2013, 18:24
Oyun içi kuralların bir çoğu gerçeğe entegre edilmiş olarak oyunda önümüze sunuluyor. Bunlar üzerinde yapılan her değişiklik "Güncellemedir"

Not: Hile deyip sizi kırmayayım : )

xwerswoodx
31.Ekim.2013, 18:39
Yapılan güncellemelere hile demek

Cs ye gungame sistemi kurduğunda Cs yi değişti hile yaptı demek
Yada bir GTA oyununa Türkiye Modunu eklediğinizde harita değişti hile demek ile aynı şeydir.

Eğer kişiye direkt olarak yardım etmiyor veya kişiyi diğerlerinden üstün kılacak bir duruma getirmiyorsa o şeye hile değil sadece değişiklik, mod veya güncelleme diyebiliriz.

Bir şeyin hile olması için kişiye direkt olarak etki etmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse;
Oyuncunun tüm özelliklerini 20 yapmak hiledir.
Ligi diğer liglerden üste çıkartmak hiledir.
Oyuna direkt etki edecek değişiklikler yapmak (oyuncuyu bir takımdan diğer takıma geçirmek gibi) hiledir.

Ama eğer yapılan şey bir kişiyi yada kişileri diğerlerinden üste çıkartmıyorsa bu şeye hile değil en fazla düzenleme diyebiliriz. Türkiye ligini AB vatandaşlığından kaldırmak sadece gerçekciliği bozar ama buna hile diyemeyiz. Çünkü direkt olarak oyuna bir etkisi yok, ancak dolaylı yoldan bir etkisi olabilir ki eğer Tüm AB ülkelerinde blade_mir in yaptığı gibi yabancı sınırını kaldırırsak hiç bir şekilde oyuna etkisi olmaz. Buda bunun sadece bir güncelleme/mod olduğunu hile olmadığını gösterir.

Cs de wallhack açmak hiledir, çünkü sizi oyunculardan üstün tutar.
GTA da kodla bir şeyleri elde etmek hiledir, çünkü diğerlerinden üstün olursunuz.
Diğer bütün oyunlarda da bu böyledir.

Ama GTA da kalkıp 2 evi kaldırıp aradan yol geçirdiniz diye kimse size dönüp hile yaptın demez, çünkü yolun oyuna ne kadar bir etkisi olabilir. Ancak yarışları kazanmak için bunu yaparsanız dolaylı yoldan hile yapmış sayılırsınız. Yinede üzerinde tartışılabilecek bir konu :)

wolfson
31.Ekim.2013, 18:50
keşke anket açılsa ve ona göre bi şey yapılsa :D ben ciddi anlamda bu konuda forumun vereceği karara göre yapcam değişikliği. Genel söylenenler hile olacağı şeklinde. Ya oynamayacağım bizim ligi ya da ufak bi değişiklik yapabilirim. Ciddi anlamda anket açılsın ve isteyenler o sonuca göre hile mi değil mi diye düşünmeyip istiyolarsa değişiklik yapsın :D

Ama şunun da düşünülmesini istiyorum. Bence yarın, haftaya,3 ay sonra... Ne zaman olursa olsun seneye bu lig 5+0+3 ile gitmez. Gerekirse karar seneye eylülde değişir ama yine değişir. Ne güzeldi 6+2 :D

gfblugano35
31.Ekim.2013, 18:58
Kardes ben gecen sene yaptim bunu. Dayanamayip aldigin yabancilar yüzünden 2 3 yil sonra uefa ya liste verirken zorlaniyosun Türk oyuncu olmadığı icin buda büyük skinti yaratiyo. Ama şöyle bi durum var. Oyun daha zevkli oluyo. Bazilari skiyosa yabanci siniriyla başarı yakala diyo hakli olabilirler ama biz bunu yapınca oyunu kolaylastrmak icin yapmiyoruz. Daha zevkli hale getrmek icin yapiyoruz buda bilinsin alincak Türk oyuncu yok. Arda nuri mesut falan var. Arda bazen geliyoda mesut ve nuri cok zor hatta imkansiz. NapcaZ 4 yilda bi cikcak regenmi kovalicaz. Gökhan Gönülu 39 yasindami oynatcaZ

omersal
31.Ekim.2013, 19:10
Bence hile olmaz. Gerçekte olması gereken ama federasyonun yapmadığı şeyi oyuna uyguluyorsun sadece.

muratzihni
01.Kasım.2013, 01:23
Kardes ben gecen sene yaptim bunu. Dayanamayip aldigin yabancilar yüzünden 2 3 yil sonra uefa ya liste verirken zorlaniyosun Türk oyuncu olmadığı icin buda büyük skinti yaratiyo. Ama şöyle bi durum var. Oyun daha zevkli oluyo. Bazilari skiyosa yabanci siniriyla başarı yakala diyo hakli olabilirler ama biz bunu yapınca oyunu kolaylastrmak icin yapmiyoruz. Daha zevkli hale getrmek icin yapiyoruz buda bilinsin alincak Türk oyuncu yok. Arda nuri mesut falan var. Arda bazen geliyoda mesut ve nuri cok zor hatta imkansiz. NapcaZ 4 yilda bi cikcak regenmi kovalicaz. Gökhan Gönülu 39 yasindami oynatcaZ

Aynen öyle!

muratzihni
01.Kasım.2013, 01:24
Hem AB yasasını uygular hem de tüm Türk takımlarının alt yapılarını fullerim. Maksat oyuna renk gelsin.

himone
01.Kasım.2013, 01:48
Ben yıllardır şunu anlamıyorum, birşeyi yapmak istiyorsan ve onu yapınca zevk alacaksan yaparsın. Başkalarından onay almaya gerek yok. Bence bunu yapmak kesinlikle hiledir ama bu da sonuçta bir oyundur.

Türkiye AB'ye üye bir ülke değil ve bu kuralın çıkması kadar saçma bir kural yok. Aynı zamanda AB pasaportu serbest diyeceksin, üstüne bir de 6+0+4 diyeceksin. Yabancıyı komple serbest bırak daha iyi ne gerek var böyle tartışmalara.

kiddynamite
01.Kasım.2013, 02:09
ülke futbolu üzerine bu kadar oyun oynanırken bizim yaptığımızın hile olması anlamsız :)

SAİT71
01.Kasım.2013, 04:02
Bence yapılan değişiklik mod olmuş olur. Hile yapmak finansı artırmak, yıldız oyuncuları editörden takımına eklemek gibi işlemlere söylenebilir ama gündemdeki bir kuralı lige ekleyip, temiz bir şekilde oynanırsa bence hile olmaz. Kişinin oyundan aldığ zevke bağlı. Öyle güzel hissediyorsa ekleyebilir bence. Farklı bir deneyim olur. O halde editörde yapacağımız bir çok işlem hile olmuş olur.

di canio
01.Kasım.2013, 05:15
Sadece kendi takımına fayda sağlayacak şeyler yapman (mali, oyuncu özellikleri, tesis kalitesi, taraftar sayısı, itibar, vb gibi artışlar) hile olur. Bu uygulamayı yapman diğer takımların da faydalanabileceği bir şey.

Ayrıca FM 2013 için AB yaması yapılmıştı. Onunla bir oyun oynadım. Süper Lig, 1. Lig bir yana BAL takımları bile tamamen yabancılardan kuruluyor. Yönettiğim takıma daha öncekilerden daha fazla ayrıntıda emek vermesem ve oyundan zevk almasam başka bir oyun açacaktım. Ama idare ettim. Türkiye ligleri tamamen yabancılardan oluşmuştu.

ReaList
01.Kasım.2013, 05:37
@di canio

"...Süper Lig, 1. Lig bir yana BAL takımları bile tamamen yabancılardan kuruluyor..."

Burası çok önemli, Eğer gerçekte de yabancı sınırı kaldırılsa veya genişletilse aynı durum söz konusu olacak. Sırf yabancı diye kadrolar gereksiz adamlarla şişecek, bugün iyi veya kötü bir sınırlama var diye az çok özenle seçilen yabancı oyuncuların kalitesi o vakit yerlerde sürünecek. Bu bir öngörü değil gerçek. İnsan kendini bildikten sonra : )

azalkmar
01.Kasım.2013, 07:57
@di canio

"...Süper Lig, 1. Lig bir yana BAL takımları bile tamamen yabancılardan kuruluyor..."

Burası çok önemli, Eğer gerçekte de yabancı sınırı kaldırılsa veya genişletilse aynı durum söz konusu olacak. Sırf yabancı diye kadrolar gereksiz adamlarla şişecek, bugün iyi veya kötü bir sınırlama var diye az çok özenle seçilen yabancı oyuncuların kalitesi o vakit yerlerde sürünecek. Bu bir öngörü değil gerçek. İnsan kendini bildikten sonra : )

Beklediğim yorum buydu

bhll
01.Kasım.2013, 18:50
Fenerden aziz yıldırım gitsin yeter:D adama alt yapıyı geliştir diyorum yok diyor. öyle oluncada oyuncu bulamıyoruz malesef. Ama ab olayı olsa güzel olur.

puye304
01.Kasım.2013, 19:50
arkadaşlar bu ab yasasını editorden nereden yapıcağımızı bilen yazabilir mi?

MeMo
01.Kasım.2013, 21:44
Benim anlamadığım iki şey var:

1. Bu ab olayı kimin başının altından çıktı? Ve yıllardır kimsenin düşünmediği halde, "Biz 11 Türk'le oynuyoruz. Parayla yüreğin savaşı." cümlesinden "AB yasası tamamen gerekliliktir." kafasına oyunda dahi gerekli olacak şekilde nasıl geldik?

2. Bir AB ülkesi olmayan Türkiye'de AB üyesi olan ülkelerin vatandaşı olan oyuncuların yerli statüsünde sayılmasını mantıklı sayacak ne yaşadık?

atakan42
01.Kasım.2013, 23:02

1. Bu ab olayı kimin başının altından çıktı? Ve yıllardır kimsenin düşünmediği halde, "Biz 11 Türk'le oynuyoruz. Parayla yüreğin savaşı." cümlesinden "AB yasası tamamen gerekliliktir." kafasına oyunda dahi gerekli olacak şekilde nasıl geldik?

2. Bir AB ülkesi olmayan Türkiye'de AB üyesi olan ülkelerin vatandaşı olan oyuncuların yerli statüsünde sayılmasını mantıklı sayacak ne yaşadık?

ab üyesi ile alakası yok avrupa kıtası ile ilgili bu.

Universal
02.Kasım.2013, 00:11
Bana göre bu olay hile olmaz. Çünkü sen kendi takımına yaptığın torpili diğer takımlara da yapıyorsun. Her takım eşit şartlarla mücadele ediyor.

Eğer sen sadece kendi takımın için bir ayrımcılık yaparsan o zaman hile olur. Oyuncuların gücünü artırmak, kasaya para eklemek. İtibari artırmak. Bunları yaparsan tamam bu hiledir. Ama diğer şey sadece gerçekciliği değiştirmektir.

Yahu kaldı ki bu zaten oyun, eğlenmeye bakın. Kim nasıl isterse öyle oynasın. Amaç keyif almak değil mi?

ua_anil
02.Kasım.2013, 00:40

Bu seneye kadar istinasız her sene "yabancı sınırı Türkiye'deki takımların önünü tıkamaktadır" açıklamaları yapıp, bu sene "TFF'nin verdiği kararların arkasında durmasını bekliyoruz" noktasına nasıl geldiysek aynen öyle.