PDA

View Full Version : lnc dosyaları rehberi (Alman Milli Takımını düzeltme)

Walter Sakana
01.Kasım.2013, 19:39
lnc dosyaları rehberi (Alman Milli Takımını düzeltme)

Önceki serilerde hiçbir şey yapmadığınız taktirde oyunda sahte oyunculardan kurulu olan Alman milli takımını düzeltmek için, oyunun data klasöründe yer alan "lnc" klasörünü ya da onun içerisindeki ".lnc" uzantılı dosyaları (veya sadece "fake.lnc" dosyasını) silmek gerekiyordu.

Bu seride de aynı yöntem işe yarıyor ancak bu sefer bahsettiğimiz klasörü komple silersek "Spor Toto Süper Lig" gibi oyunda orjinal isimleriyle yer alan bazı organizasyonların ve ödül isimlerinin değişmesine de yol açmış oluyoruz.

Bu rehberde sizlere varsayılan olarak alttaki konumda bulunan ".lnc" uzantılı dosyaların ne işe yaradığını anlatacağım.

Bilgisayar>Yerel Disk (C:)>Program Dosyaları (x86)>Steam>SteamApps>common>Football Manager 2014>data>db>1400>lnc>all

fake: bu dosya; Alman milli takımının oyunda sahte oyunculardan kurulu olmasını, Hollanda ve Fransa milli takımlarındaki oyuncuların resimlerinin görüntülenmemesini ve gerçek ismi "Oliver Kahn" olan Alman milli takımı eski kalecisinin isminin sahte bir isim olan "Jens Mustermann" olarak değişmesini sağlayan kod satırlarını içeriyor.

greek name change: bu dosya; oyunu Yunan dilinde oynadığınız zaman -oyunu açıp bakmadım ama tahminimce- Yunan liginin isminin Yunanca orjinal haliyle yazılmasını sağlayan kod satırlarını içeriyor.

italian awards: bu dosya; İtalya liglerindeki ödüllerin oyunda orjinal isimleriyle yer almasını sağlayan kod satırlarını içeriyor (Türkçe dahil seçilebilir tüm dillerdeki karşılıklarıyla).

korean name change: bu dosya; aynı "greek name change" dosyası gibi bu kez oyuncu Kore dilinde oynadığınız zaman Kore liginin isminin Korece orjinal haliyle yazılmasını sağlayan kod satırlarını içeriyor.

lic_dan_swe_fra: bu dosya; Danimarka, İsveç ve Fransa liglerindeki ödüllerin oyunda lisanslı isimleriyle yer almalarını sağlayan kod satırlarını içeriyor (oyunu bu dillerde oynadığınızda).

nleague: bu dosya; Çin, Güney Kore ve Japonya milli takımlarının seçilememesini, Signapur liginden "Albirex Niigata" takımının sahte oyunculardan oluşmasını, ID numarası 116 olan milli takımın forma renklerinin değişikliğini, Japon kulüplerinin, stadyumlarının ve Japon şehirlerinin oyunda sahte isimlerle yer almasını ve Japon kulüplerinin forma renklerinin değişikliğini, ayrıca Kuzey İrlanda liginin orjinal ismi olan "Danske Bank Premier" ismiyle oyunda yer almasını sağlayan kod satırlarını içeriyor.

turkish name change: bu dosya; "Türkiye Spor Toto Süper Ligi"nin ve "TFF Süper Kupa"nın oyunda orjinal isimleriyle yer almasını sağlayan kod satırlarını içeriyor.

not: yukarıda bahsi geçen dosyaları not defteri ile açabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen dosyaları veya içerdikleri kodları silmenizde hiçbir mahsur yoktur. Oyun bozulur, hata verir diye endişelenmeyin. Ama her ihtimale karşı (geri almak istediğiniz bir adım olabilir) yedeklerini alıp öyle silmeniz ya da silmek yerine kesip başka bir yere yapıştırmanız daha sağlam olur. Önemli olan tek şey silme işlemini yeni bir oyuna başlamadan önce ve oyun açık değilken yapmanız gerekmektedir.

Yani örneğin Alman milli takımını düzeltmek istiyorsanız önce bahsettiğim konumda yer alan "fake.lnc" dosyasını komple silmelisiniz yada o dosyayı not defteri ile açıp aşağıdaki satırı silmelisiniz:

#Germany
"FAKE_NATIONAL_TEAM" 771 1

ya da bu satırın sonundaki 1'i 0 olarak değiştirmelisiniz. Tabi bunları yaparken ya oyun açık olmayacak ya da açıksa yaptıktan sonra oyundan çıkıp oyunu yeniden çalıştıracaksınız.

Ben daha gerçekçi bir oyun için "fake" ve "nleague" dosyalarını silmeyi tercih ediyorum. Diğerlerini silmeye gerek yok. "nleague" dosyasını komple silmek yerine en alt kısmındaki "Danske Bank Premier" yazılı satırlar dışındaki tüm satırları silmek de bir başka seçenek (Kuzey İrlanda ligi de orjinal ismiyle oyunda yer alsın istiyorsanız).

ekleme: düzenlemeniz gereken lnc klasörünün yeri yeni bir güncelleme kurduğunuzda (örneğin: 14.2.0) değişir. Daha doğrusu db klasörüne yeni sürümü yansıtan yeni bir klasör eklenir ve 1400 isimli klasörde yer alan dosyaların aynıları bu klasör içerisinde de olur. Bu durumda dosya konumu örneğe (14.2.0) göre şu şekilde olacaktır:

Bilgisayar>Yerel Disk (C:)>Program Dosyaları (x86)>Steam>SteamApps>common>Football Manager 2014>data>db>1420>lnc>all

eğer çıktığı zaman 14.3.0 güncellemesini yüklerseniz o zaman:

Bilgisayar>Yerel Disk (C:)>Program Dosyaları (x86)>Steam>SteamApps>common>Football Manager 2014>data>db>1430>lnc>all

vivoperlei
01.Kasım.2013, 19:40
Paylaşım için teşekkürler.

di canio
01.Kasım.2013, 19:47
Başka bir yerde de yazmıştım; dosyaları silmek, steam üzerinden içerik dosyalarını doğrulama yapınca sıkıntı yaratabilir. Yani doğrulama yapınca silinen dosyalar geri gelecektir diye düşünüyorum. Eğer içeriği değişti diye steam o dosyaları da yenilemiyorsa dosyaların içeriğini değiştirmek daha sağlıklı olur benim düşünceme göre.

Walter Sakana
01.Kasım.2013, 20:08
Başka bir yerde de yazmıştım; dosyaları silmek, steam üzerinden içerik dosyalarını doğrulama yapınca sıkıntı yaratabilir. Yani doğrulama yapınca silinen dosyalar geri gelecektir diye düşünüyorum. Eğer içeriği değişti diye steam o dosyaları da yenilemiyorsa dosyaların içeriğini değiştirmek daha sağlıklı olur benim düşünceme göre.

Hmm, o konuda sağlıklı bir bilgim yok açıkçası. Pek mantıklı gelmedi bana çünkü o herkesi etkileyen ciddi bir sıkıntı olur. Ben şahsen bazen bu işlemi unutup yeni bir oyuna başladığımda Alman milli takımının fake oyunculardan kurulu olduğunu görünce oyunu silip yeniden yeni bir oyun kuruyorum.

himone
01.Kasım.2013, 23:22
Bende common dosyası çıkmıyor, bir sorun olabilir mi?

Walter Sakana
01.Kasım.2013, 23:41
Bende common dosyası çıkmıyor, bir sorun olabilir mi?

Hayır, hata bende. Eksik yazmışım. Arada SteamApps klasörünü unutmuşum:

Bilgisayar>Yerel Disk (C:)>Program Dosyaları (x86)>Steam>SteamApps>common>Football Manager 2014>data>db>1400>lnc>all

ilk mesajı da düzelttim.

himone
02.Kasım.2013, 02:41
Eline sağlık şimdi buldum.

BaGa TaRKaN
02.Kasım.2013, 03:20
Yunanca mı Naptın Usta :D

O Dili Orjinal Haliyle Nasıl Oynayacan :zuhaha

JackJones
10.Ocak.2014, 13:34
Aynı işlemleri uyguladım oldu sormak istediğim bir soru var şuanki kariyerimde almanya milli takımını teknik direktörlük pozisyonuna başvurduğumda kabul görmüyor ?

İtibar Derecem : Dünya Çapı ve geçmiş oyuncu tecrübemde Professionel

Bug olma ihitimali var mı ?

Universal
01.Mart.2014, 19:42
Apple için hangi klasöre gitmem gerek?

Walter Sakana
02.Mart.2014, 06:18
Apple için hangi klasöre gitmem gerek?

[username] > library > Application support > Steam > steamapps >common > football manager 2014 > data > db > 1430 > lnc > all

Türkçe ise:

[kullanıcı adı] > kütüphane > Application support > Steam > steamapps >common > football manager 2014 > data > db > 1430 > lnc > all

Universal
02.Mart.2014, 12:45
[username] > library > Application support > Steam > steamapps >common > football manager 2014 > data > db > 1430 > lnc > all

Türkçe ise:

[kullanıcı adı] > kütüphane > Application support > Steam > steamapps >common > football manager 2014 > data > db > 1430 > lnc > all

Öyle bir klasör yok, arama sonuçlarında da bulunamıyor.

Walter Sakana
02.Mart.2014, 13:42
Öyle bir klasör yok, arama sonuçlarında da bulunamıyor.

Hangisi yok anlamadım ama bi de aşağıdaki şekilde dener misin?

*Please note that on Mac OS X Lion the Macintosh HD is hidden: Open a Finder window then at the top click on 'Go' then 'Go to folder' which should be second from bottom. Finally, type in '~/Library'.
That will bring up your Library and you can now follow the steps below.

Macintosh HD > Users > [Your Mac Username] > Library > Application Support > Steam > SteamApps > common > football manager 2014

Macintosh HD gizliymiş. Bir Finder (Arayıcı veya Bulucu) penceresi aç, önce üstte Go'ya (Git'e) sonra alttan ikinci sırada olması gereken Go to folder'a (Klasöre Git'e) tıkla. Sonra '~/Library' ('~/Kütüphane') yaz.

Bu kütüphaneni ekrana getirecek, şimdi aşağıdaki dizine ulaş:

Macintosh HD > Users > [Mac Kullanıcı Adın] > Library > Application Support > Steam > SteamApps > common > football manager 2014 > data > db > 1430 > lnc > all

İşletim sistemi Türkçe ise emin değilim ama aşağıdaki şekildedir herhalde (Application Support yerine Uygulama Desteği gibi bir şey de olabilir):

Macintosh HD > Kullanıcılar > [Mac Kullanıcı Adın] > Kütüphane > Application Support > Steam > SteamApps > common > football manager 2014 > data > db > 1430 > lnc > all

Universal
02.Mart.2014, 22:08
Hem İngilizce hem Türkçe yazmışsın çok teşekkür ederim. :)

Sonunda halledebildim, tekrar teşekkürler. :)

Walter Sakana
02.Mart.2014, 22:15
rica ederim, hallolmasına sevindim.