PDA

View Full Version : Takım ve Oyuncu Direktifleri Problemi

Juan Diaz
05.Kasım.2013, 14:52
Konu başlığından da anlaşılacağı üzere bu yıl taktik ekranı ciddi anlamda değişikliğe uğramış barlı sistemin kalkması bence tamamen fiyasko çünkü akıllarda bir sürü soru işaretine sebeb oluyor. En azından benim için öyle şuan anlamakta güçlük çekiyorum mevcut sistem ayarlarını..Aklımdaki soruları tek tek yazmak ve akabinde istişare halinde herkes derdini yada çözüm önerisini aklındaki düşünceleri paylaşsın diyerek bu konuyu açmaya karar verdim.
------------------------------------------------------------------------
Geçmiş serilerde mentalite ayarını değiştirince yani defans kontra hücum vs yapınca tempo-genişlik buna benzer özellikle otomatikan mentaliye göre değişiyordu. Ancak mevcut seride böyle bişey yok. E haliyle tempo genişlik gibi özellikler hangi seviye de göremiyoruz. E göremeyince direktif vermek bana pek mantıklı gelmiyor zira vereceğimiz direktiflerin nerde ve nekdar işe yaradığını bilemiyoruz. Misal yine geçen seneden örnek vereyim atak oynuyorken tempo yüksek seviyede ama burda atak oynarken tempo seviyesini bilmiyoruz birde yüksek tempo direktifi veriyoruz e zaten tempo yüksekde bir direktife daha ne gerek var ? yada diyorum ki bu seri geçmiş serilerden tamamen bağımsız yani koskoca sigagames oyuna belkide bu seriyle başlayacak adamları düşünerek herşeyi komple bağımsız yaptı hani barlı sistemi bilmeyenler için önce mantaliteyi seç sonra temponu belirle vs vs dedi diyorum. Akabinde yeni bir soru beliriyor kafamda..E herşeyin bi default değeri var yani mentaliteyi seçiçiz direktiflerle ayarlıcaz diyorum ama ya direktif vermezsek ? yani atak yada defansif mentalitede bütün tempo genişlik ayarları aynı mı ? geçen seride değişiyordu default değeri..daha birçok soru var aklımda ama uzatmadan bi giriş yapalım istedim umarım derdimi anlatabilmişimdir

yakamoz0347
05.Kasım.2013, 15:05
bencede barlı sistem daha iyiydi şimdiki sistemi kafamda oturtamadım mesela oyuncu direktiflerinde çok az seçenek oluyor istediğimiz direktifi veremiyoruz

Juan Diaz
05.Kasım.2013, 15:36
bencede barlı sistem daha iyiydi şimdiki sistemi kafamda oturtamadım mesela oyuncu direktiflerinde çok az seçenek oluyor istediğimiz direktifi veremiyoruz
Geçen seneki sistem iyi değil bu seneki sistem berbat :D şekil yapayım yenilik getireyim derken mala bağlamış sigagames yetkilileri..FM oynamaya bu sene başlayanlara sorun teşkil etmez belki ama barlı sistemden buraya geçiş yapanlar çok bocalar..Bi kere başarılı omak istiyorsak fm13 kurulu olması lazım ve iyice ezberlemek lazım hangi komut nereye ne kadar etki ediyor gibisinden haa yeni komutlar var orda napalım diyosak yapacak bişey yok kullanmayacaz onları (:

Juan Diaz
05.Kasım.2013, 15:38
Bilen duyan fikri olan arkadaşlara bir sorum daha olacak..Şimdi biz hücum yada kontra dediğmizde oyuncuların oyun anlayışı nasıl şekilleniyor ? yani bence barlı sistem halen mevcut lakin biz göremiyoruz onlar arka planda işliyor..hal böyle olunca yaptığımız değişikliklerin karşılığını göremiyoruz neye ne kadar etki ediyor haberimiz yok..ya da ben paranoyak oldum (:

orhuncet
05.Kasım.2013, 17:39
Barlı sisteme alışmıştık takım ayarları genişlik vs. Ama direktifler güzel olmuş yani ben beğendim barlı sistemde olsaydı dahada iyi olurdu şimdi bende anlayamıyorum acaba nasıl oyun oynuyor takım dediğim şekil mi nasıl kaybediyoruz hata nerde anlayamıyorum çünkü eskiden takım ayarını değiştirirdim taktiksel bir takım şeyler yapılırdı takım belkide iyiye giderdi ama şimdi anlamak pek mümkün değil ..

Juan Diaz
05.Kasım.2013, 18:31
Barlı sisteme alışmıştık takım ayarları genişlik vs. Ama direktifler güzel olmuş yani ben beğendim barlı sistemde olsaydı dahada iyi olurdu şimdi bende anlayamıyorum acaba nasıl oyun oynuyor takım dediğim şekil mi nasıl kaybediyoruz hata nerde anlayamıyorum çünkü eskiden takım ayarını değiştirirdim taktiksel bir takım şeyler yapılırdı takım belkide iyiye giderdi ama şimdi anlamak pek mümkün değil ..
Meselede bu madem herşeyi direktiflerle yaptırıcan barlı sistemi kaldırıyosun bari seviyeleri gösteren bir bölüm olsun millet yağtığı değişiklikler neler nereye etki ediyor görsün..şimdi bişiler yapıyoruz ama tam olarak anlayarak yaptığımı hiç sanmıyorum çoğu şey havada kalıyor..mesela gecen yıl hücum oynarken kontra tikini işaretlediğimde tüm takım ani kotnralara kalkıyordu çoda verim alıyordum bu seride o yok..ya da herhangi bir oyuncuyu pivot seçip ortaları pasları vs ona aktarabiliyorduk bu seride o da yok velhasıl kelam yenilik yapalım derken berbat etmekle kalmayıp menejerlerin elini kolunu bağlayıp creatifliklerini düşürmüşler herkes kendince bişeyler üretiyordu..yine bir örnek verecek olursam geçen serilerde komple forvet oynarken rakip stoperlerin boyu yada fiziksel özellikleri forvetimden kötüyse hemen pivot santrafor olarak onu seçerdim beklere ortayı ona açmasını söylerdim ama bu seride komple forvet olarak ayarladıysan tmam dha dönüşü yok..elinizde pivot olarak kullanmak istediğiniz bi adam varsa ve bunun dribbling özelliği yüksekse direktiflerden çalım dene diyemiyorsunuz niye pivot adam çalım mı atarmış diyor yeni sistem..açık ve net bu fiyasko olmuş diğer kötü olan şey ise artık yeniden barlı sisteme dönüş yapmazlar

aniltorres9
23.Temmuz.2014, 02:47
Çok isabetli bir konu açmışsın. Ben hala bunun cevabını bulamadım örn: Hücum oynarken direktif olarak Yüksek Tempo verilmeli mi mesela. Bu konuda aydınlatılırsak çok iyi olur.

Flawless Victory
04.Ağustos.2014, 20:09
Genel anlamda yaptiginiz taktik degisiklikleri ya oyunda gorebilmek zorlasmis ya da oyun kendi kendine bir seyler yapiyor biz de tuh taktik tutmadi, ise yaradi diye icimizden geciriyoruz. Kontra atagi sectiginizde takim daha iyi oynayabiliyor ama taktik kontra atak oldugu halde bir bakiyorsunuz ki kapali savunmaya karsi baski kurmussunuz. Tabi oyun ureticileri "rakip kontra atak taktigini cozup defans yapiyor" diyebilirler ama bariz olarak verdigimiz taktigi uygulamiyor oyuncular.

Kotuye yormazsak oyunun taktik anlayisini soyle aciklayabiliriz : "Dengeli basla gidisata gore taktik gelistir". Mesela son oynadigim macta Besiktas ile karsilastim. Baslarda kontrollu basladim, baktim ki kendi sahama hapsettiler, kontra atak taktigini secip tempoyu yukselttim, topa sahip olma, direkt pas ve kati savunma komutlarini verdim ve oyun cozuldu.

Diger macta Fenerbahçe ile oynarken yine kontrollu basladim, 1-0 yenik duruma dustum. Bu kez kontra atak taktigi ise yaramazdi, ben de hucum yapmaya basladim. Tempoyu yine artirdim. Fakat bu kez yenik durumda oldugum icin sadece taktik degisiklik ise yaramazdi ben de oyuncu degisikligi ile oyuncu yerlerinde oynama yaptim ve oyun cozuldu. 2014 kendi kendine oynayan bir oyun gibi duruyor ama oyundaki detaylar eskiye gore harika.

Tapatalk`tan gönderildi.