PDA

View Full Version : Kulüp İtibar Sorunu !

Burak Akmanoğlu
16.Kasım.2013, 15:16
http://i.cubeupload.com/OMZ7xy.png

Arkadaşlar ligde 2 sezonda şampiyon oldum 4 yıldız itibar olmam gerekirken 3'e düştü ve Galatasaray 4 yıldız bu nasıl iştir arkadaş neden böyle bir sorun var ! :S

wolfson
16.Kasım.2013, 15:20
Son derece doğru olmuş aslında düşününce ;) Şike olayları sonrası fenerbahçenin itibarı düşürülmüştü. Zaten önceki itibarın da 3 yıldızmış demek ki fazla etki etmiyormuş ligi almak.

Bowlz
16.Kasım.2013, 15:21
2 sene Avrupa Kupalarına gidemediğin için olabilir. Çünkü bildiğim kadarıyla ligde senden yüksek itibarda takımları yendiğinde ve şampiyon olduğunda (200 kadar)itibarın artıyor. Aynı şekilde daha düşük itibarlı takımlara yenildiğinde azalıyor. En mantıklı açıklama sanırım bu.

aykutbagci
16.Kasım.2013, 15:25
Sanırım Avrupa'da oynayamamış olman etkilemiş olabilir bunu.. Tabii bu değerlendirmede tam olarak nelere bakılıyor şef daha ayrıntılı yazabilir sana.

Bu rep.'in oyun içi etki derecesi geçen yıllara göre dengelenmiş ancak. Eskiden çok zordu kariyerli oyuncuları getirmek hele böyle düşük rep. olunca. Ancak 2. yılın sonunda Fenerbahçe'ye Jesus Navas, Angel Di Maria falan getirebildim, bu düşük rep. onların transferini çok etkilemedi yani..

CeNTeR_TR
16.Kasım.2013, 15:26
Şike olayıyla alakalı olmaz diye düşünüyorum.Baktığımız zaman Beşiktaş'da şike yüzünden cezalıydı ve Burak oyunun da Fenerbahçe ile 2 sezondur Şampiyon oluyor.Bu durumda bir mantık hatası çıkıyor.

Bariz bir oyun hatası daha :)

Burak Akmanoğlu
16.Kasım.2013, 15:26
Son derece doğru olmuş aslında düşününce ;) Şike olayları sonrası fenerbahçenin itibarı düşürülmüştü. Zaten önceki itibarın da 3 yıldızmış demek ki fazla etki etmiyormuş ligi almak.

2 sene Avrupa Kupalarına gidemediğin için olabilir. Çünkü bildiğim kadarıyla ligde senden yüksek itibarda takımları yendiğinde ve şampiyon olduğunda (200 kadar)itibarın artıyor. Aynı şekilde daha düşük itibarlı takımlara yenildiğinde azalıyor. En mantıklı açıklama sanırım bu.

Burada biraz yalnışınız var sanırım,ben betada olması sanırım tam sürümde de olabilir hatıralmıyorum yine bir Fenerbahçe kariyerinde 2 sene şampiyon olmuştum ve 4 yıldız olmuştu.Ayrıca Galatasaray'ın hem ligde-hem kupada hemde Avrupa'da bir başarısı yokken 4 olması asıl ilginç taraf.

Bowlz
16.Kasım.2013, 15:35
Burada biraz yalnışınız var sanırım,ben betada olması sanırım tam sürümde de olabilir hatıralmıyorum yine bir Fenerbahçe kariyerinde 2 sene şampiyon olmuştum ve 4 yıldız olmuştu.Ayrıca Galatasaray'ın hem ligde-hem kupada hemde Avrupa'da bir başarısı yokken 4 olması asıl ilginç taraf.

Belki bu seriye özel bir durum ya da hata olabilir. Ama eski serilerde bizden yüksek itibarlı takımları yendiğimizde oynadığımız turnuvaya göre ufak artmalar, düşük itibarlı takımlara yenildiğimizde de ufak azalmalar oluyordu. Kupa kazandığımızda ise 150-750 civarında artış, lig düşünce de benzer miktarlarda azalma oluyordu.

Eğer bu sene oyunda Türkiye Ligi'nin itibarı azaldıysa şampiyon olunca itibar kazanılmıyordur. Gerçi Galatasaray'ın itibarı 4 yıldız ise sanıyorum bir problem var.

martymcfly
17.Kasım.2013, 16:10
16 tane worldwide takım var asıl saçmalık bu. Corinthians, Benfica falan Worldwide oluyor Liverpool continental.

orhuncet
17.Kasım.2013, 16:57
Avrupaya tekrar gittiğinde itibar artıcaktır belkide kazanırsan dahada iyi olur :)

PaVLeNKo
18.Kasım.2013, 11:10
oyuna yanlış hatırlamıyorsam en yüksek rep le Galatasaray (7250) başlıyor..Diğer takımlar 7000 nin altında..Mesela dün süper lig şampiyonluğunu(2016) aldım 6750 olan rep 7550 ye yükseldi..Diğer takımlara bakayım dedim,Fenerbahçe 6250,Beşiktaş 5850,Trabzonspor 6300 felandı..sanki lig dereceleri baya bir etkili gibi avrupaya nazaran.

perpetua
18.Kasım.2013, 12:10
Bir kac soru:

1. Lig itibarinda ne gibi desigiklik oldu?
2. Galatasaray ligde ve Avrupa'da ne yapti?
3. Fenerbahce ligde ve Avrupa'da ne yapti?
4. Besiktas ligde ve Avrupa'da ne yapti?

Ligin itibari, oyun kurulusu itibariyle bu uc kulubun itibarindan daha alt seviyede. Yani kulupler icin sadece ligi kazanmak kulup itibarinin yukselmesi veya dusmemesi icin bir neden degil.

Itibarin ayni seviyede kalmasi veya yukselmesi icin baska faktorler devreye giriyor.
Ornegin Avrupa'da basarili olmak (henuz test etmedim ama bu ille dge kupa kazanmak olmamali).
Veya yeni bir stat insa etmek (Besiktas ve Bursaspor'un itibari ilerleyen sezonlarda bir hayli yukseliyor bu nedenle).
Antrenman/alt yapi tesislerini gelistirmek (oyunda Galatasaray basarili olmamis olabilir ama buna yatirim yapmis olabilir).

Ama genel olarak kulup itibarlari cok mantikli calismiyor. Buyuk ligler icin sorun yok ama bizim de icinde oldugumuz bir alt kademe ligler icin sorunlar var. Gectigimiz yaz bu sorunu SI'a anlattim, onlar da kabul etti ama FM 2014 gelisimi planlamasinda bununla ilgili degisiklik olmadigi icin ileride cikacak surumlere atildi bu gelisme.

Aykut da yukarida yazmis. Artik transferlerde itibarin eskisi kadar buyuk bir etkisi yok. Bu nedenle esasinda bu dususten pek zarar gormeden oyuna devam etmek mumkun. Hatta bazi durumlarda avantaj. Ozellikle Avrupa'da rakipler daha dusuk itibarli kuluplere karsi daha acik oynayacak ve dusuk itibarli kuluple onlari yenmek daha kolay olacaktir.

Universal
19.Kasım.2013, 02:19
Oyunda sezon bittiğinde Fenerbahçe Türkiye Kupasını aldığı için itibarını korudu tarzında haber gelmişti. Eğer iki sezon boyunca 2de2 yaparsanız bu oran korunuyor; ama Avrupa'da olmamak ciddi etkiliyordur.

Burak Akmanoğlu
19.Kasım.2013, 02:25
Bir kac soru:

1. Lig itibarinda ne gibi desigiklik oldu?
2. Galatasaray ligde ve Avrupa'da ne yapti?
3. Fenerbahce ligde ve Avrupa'da ne yapti?
4. Besiktas ligde ve Avrupa'da ne yapti?

Ligin itibari, oyun kurulusu itibariyle bu uc kulubun itibarindan daha alt seviyede. Yani kulupler icin sadece ligi kazanmak kulup itibarinin yukselmesi veya dusmemesi icin bir neden degil.

Itibarin ayni seviyede kalmasi veya yukselmesi icin baska faktorler devreye giriyor.
Ornegin Avrupa'da basarili olmak (henuz test etmedim ama bu ille dge kupa kazanmak olmamali).
Veya yeni bir stat insa etmek (Besiktas ve Bursaspor'un itibari ilerleyen sezonlarda bir hayli yukseliyor bu nedenle).
Antrenman/alt yapi tesislerini gelistirmek (oyunda Galatasaray basarili olmamis olabilir ama buna yatirim yapmis olabilir).

Ama genel olarak kulup itibarlari cok mantikli calismiyor. Buyuk ligler icin sorun yok ama bizim de icinde oldugumuz bir alt kademe ligler icin sorunlar var. Gectigimiz yaz bu sorunu SI'a anlattim, onlar da kabul etti ama FM 2014 gelisimi planlamasinda bununla ilgili degisiklik olmadigi icin ileride cikacak surumlere atildi bu gelisme.

Aykut da yukarida yazmis. Artik transferlerde itibarin eskisi kadar buyuk bir etkisi yok. Bu nedenle esasinda bu dususten pek zarar gormeden oyuna devam etmek mumkun. Hatta bazi durumlarda avantaj. Ozellikle Avrupa'da rakipler daha dusuk itibarli kuluplere karsi daha acik oynayacak ve dusuk itibarli kuluple onlari yenmek daha kolay olacaktir.

Yeni gördüm abi kusura bakmayasın.

1-Lig itibarı aynı kaldı değişme olmadı. :)
2-Galatasaray ne Ligde nede Avrupa'da hiç birşey yapamadı :) İlk sene gruptan bile çıkamadı 4.Oldu 2.sene'de Avrupa'ya katılmıştı ama bir başarısı yok. :)
3-Fenerbahçe 2 sezon lig şampiyonluğu 1 sezon Kupa 1 sezon da Süper Kupa
4-Beşiktaş ligde 2.Oldu Avrupa'da hiç bakmadım ona. :)

kral_67
19.Kasım.2013, 12:29
oynadığın turnuvanın itibarı ile takımın itibarı doğru orantılı ben Galatasaray ile ŞL de 5 sene üst üste oynadım 1 defa3. olup AL ye gittim orda final oynadım geri kalan 4 senede 1 yarı final 3 defa 2. tur oynadım itibarım 4,5 yıldız oldu
hatta TSL nin itibarıda arttı

bluepaw
01.Ocak.2014, 19:53
ben de ligi 7 yıldır kazanıyorum son 2 sezondur şl de final oynadım gs avrupada çok başarısız en fazla şl grup aşaması oynuyor, ligin irtibarı arttı ama ben hala gs'nın altındayım onlar uluslararası ben ulusalım. dünya sıralamasında 9. sıradayım gs 35-40'larda.

sanıyorum itibarın sportif başarı dışı etkeni var.