PDA

View Full Version : FM 14 Eleştiri Başlığı

heartbreaker007
22.Kasım.2013, 18:42
Eski bir atasöz vardır 'Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur diye bence bu FM'nin son 2 serisindeki sürece uygun bir laf. Olaya bir bilgisayar oyunu açısından değil, bir insanın günlük hayatı üzerinden (bir nevi basitleştirerek) bakmak gerek.

Bir ürün, üreticinin hedefi satıp para kazanmak. Karşılığında ise aldığı paranın hakkını vermek yani tüketiciyi tatmin etmek. Adı ticaret bu sarmalın ve hukuk çerçevesinde 2 tarafında haklarını eşit ölçüde korumak adına bir dizi kurallar,kanunlar v.s

Tüketici, emeklerinin karşılığında kazandığı parayı, o ürünü alarak mutlu olma, birşeylerden uzaklaşma kısacası kendisini tatmin etme isteği doğrultusunda o ürünü seçme ve belli bir bedeli ödemenin bilincinde ve buna hazır. :0::0::0:

Sonra ürün raflarda yerini alıyor, tüketici gidip ürünü alıyor. eve geliyor. paketi açıyor. Fakat tatmin olmak ne mümkün. Ürün sanki bir gün önce üretilmiş rafa konmuş gibi. Evet taze belki ama...

İşte her şey bu AMAnın altında gizli aslında. FM 2013 çıktığında da benzer şeyleri yazmıştım. FM piyasaya öyle bir sürüldü ki. Oyuncular resmen para ödeyerek tester oldular. Müşterilerini, para veren AR-GE departmanı çalışanı olarak gördüler. Fakat en önemlisi belki ticaret veya tüketici kanunlarında her hangi bir suç yada hatalı görünmeyebilir bu olay fakat ETİK davranmadılar.

Bu biraz vicdani durum sonuçta etikten bahsediyoruz. Zira SIgames'in ürün yelpazesindeki FOOTBALL MANAGER, similasyon ana katogorisindeki teknik direktörlük simalasyonunda neredeyse tek oyun. İkameleri elbette var. ama yıllarca CM/FM kadar iyi olamadığı için insanlar hep bu oyunu seçti ve yıllar içindede oyunla,yapımcıyla,firmayla arasında bir bağ oluşturdu. İşte son 2 senedir SIgames bu bağa ihanet etmekte. etik davranmamakta....

Tamam vicdani durum olduğu için ve işin içinde para varsa zaten etik olması beklenmez firmadan. Peki biraz teknik konuşalım, FM 2013'ün sürecini hepimiz hatırlarız. Oyun Kasım ayında çıktı ve tam bir rezaletti.(gerçi FM 2014 ten daha iyiymiş o hali) bira kaç yama işleri daha da kötüye itti(sakatlık sorunu v.s) Kasımdan sonra ara transfer yamasıyla birlikte maç motoru ancak oturabildi. Şimdi aynı kurum aynı oyunda aynı politikayı yine yapıyor. Yani alıştılar. DAHA DOĞRUSU ALIŞTIRDIK çünkü geçen sene ortaya bir tepki konmayınca firma aynı şeyi yine yaptı.

Farklı yollara gidilebilirdi. Madem firma oyunu oynanabilir hale getiremedi. Çıkış tarihini ertelenebilir, Serinin son oyununa transfer yamaları konularak devam edilebilir. Ama firma serinin son aktif oyunu 13 e teknik geliştirmeyi durdurduğu gibi, yoğunlaştığı 14'ü de sanki çıkış tarihinden 1 gün önce sabaha kadar çalışıp ancak bu hale getirebildikleri bir izlenimle satışa sürmüş havası var oyunda. Dahası bunu 2. kez yapıyorlar ve bence (şahsi fikrim) herhalde artık FM serileri ara transfer dönemi sonunda. Mart'tan önce oturmayacak gibi duruyor. Yani FM'nin mevsimi Mart ayı olacak gibi duruyor. Ztn firmanın bu oyunla ilgili herhangi bir satış kaygısı duyması olmamalı zira rakibi yok denecek kadar az.

İşte firmanın bu politikayı olusturması ve 2. kez olduğu için bunu benimsemesi(çünkü tekrarladılar) birazda biz (gamers) sebebiyet verdik. bir tepki bir durum belirtilmediğini düşünüyorum. Kaldı ki firma da yüksek duvarların arkasında saklanmıyor, sosyal medyada çok aktifler.

Son bir detayda özellikle bizler yani TÜRK oyuncular adına. Firma, korsan yerine orijinale yönelin dilinizi ekleyelim dedi. Sosyal medyada kampanyalar yapıldı firmanın kotasına ulaşıldı. Sanmıyorum ki bizim dil ekibimiz hatalı çeviri yapsın yüksek ihtimal bizim dilimizi oyuna iyi entegre edemedikleri için devrik ve anlamsız cümleler oluştu. ve 2013 te hiç düzelmedi bu olay. Ülkemizin 2. önemli turnuvası olan 1. lig yabancı kontejanındaki ince detayla ilgili bir çalışma yapmak yerine genellme yapıp işin içinden çıktılar. Hem kalkacak bizi korsancı diye yaftalayacak, üzerine ödül verir gibi şart koşup yaparsanız veririm diyecek. Hemde yarım yamalak olduğu kadrıyla idare et zihneyetine bürünüp bir düzeltme bir destek olmayacak. ama harbiden YAZIK,AYIP,GÜNAH yahu...

wolfson
22.Kasım.2013, 18:59
sonuna kadar haklısınız. Özellikle o son kısımda. .

azaptar
22.Kasım.2013, 19:29
Katılıyorum.

merevium
22.Kasım.2013, 19:30
Son kısım çok iyi. Elinize sağlık.

kasım akdemir
22.Kasım.2013, 19:37
Sonuna kadar katılıyorum. Bizi tester olarak kullandıkları çok doğru.Geçen sene orjinal oyunu alıp bir ay sonra satmış ve bir daha oyunu ne korsan nede başka şekilde görmemiştim. Hatta foruma bile çok çok nadir girmiştim. Düşün artık ne kdar soğuduğumu. Bu sene doğal olarak orjinal almadım. Sadece nasıl olmuş acaba deyip bir baktım. Öylece duruyor kenarda. Söylediğin herşeye katılıyorum. Bu oyunu orjinal alan insanlara çok büyük ayıp ediyorlar. Hakikaten yazık!!!

samasti
22.Kasım.2013, 19:54
Ağzına sağlık. Baştan sona katılıyorum... Senelerdir orjinal oyun alan biri olarak bu sene aldığım FM sondu. Başkada almam zaten.

Oyun mu?.. Kenarda duruyor. Bilgisayarımdan da sildim

martymcfly
22.Kasım.2013, 20:04
ALIŞTIRILDIK kelimesi kilit nokta ve herşeyi açıklamaya yetiyor.

fermanager
22.Kasım.2013, 20:33
Fifa'yi hatirlayalim.
Fifa 98, 99, 2000, 2001 hep birbirinin aynisi oyunlardi. animasyonlar gelisiyor her seride hep ayni sekilde goller atiliyor. kucukcekmecekoyspor ile barcelona world classta kafa kafaya oynayabiliyordu.
pes geldi ne oldu? fifa gelistirmek zorunda kaldı kendini. pes ve fifa amansız bir yarışa girdiler. ve biz bunda kazanan olduk. her fifa çıkışında transfer yamasıyla ben 2005'de fifa 2000 mi 2001 mi ne onu oynuyordum. ama pes geldikten sonra işler değişti. dinamikler hep değişti. şimdi bizim menajerlik oyunlarına geçelim.
cm/fm ayrıldıktan sonra fm iyi gelişti cm yavaş kaldı. antreenman sistemi oyuna renk katar diye düşündüler ama biz motora iletişime oyun içi kontrole motivasyona yöneldik fmyi tercih ettik. cm geliştirmeyi bıraktığından beri fm yerinde sayıyor. ve bu rakip çıkana kadar sürecek bence. yeni bir fifa döngüsüyle karşı karşıyayız... :icon_mad::icon_evil:

Aksakal42
22.Kasım.2013, 20:35
Oyuna henüz başlamadım,bugün almıştım hatta.Göz göre göre aldımda denebilir buna.Nedenide ALIŞTIRDIK kelimesinde gizli olup bu sahada TEKEL olmasıdır.Fakat tekelciliğin bile bir üsturubu var.Evet tek olması sebebiyle fiyatları yüksek tutabilir ama beklentileri karşılar.Bir bakın etrafınıza hangi tekelde sistemsel şikayetler mevcutturki ?

medievil
22.Kasım.2013, 20:39
Bu şirket böyle yapacak birşey yok. Zamanında çok tartışıldı çok yazı yazdım bende bu durumlarla ilgili ama hiç destek alamadım. Şimdi birkaç kişi gelip her yamada kodlar değişiyor normal vs. tarzında yorumlar yapar. Yapıldı yapılacaktır. Tepki koymaklada bu iş olmuyor sussan hiç olmuyor. En iyisi yılbaşını bekleyip o zaman oyunu almak...

Bizi temsil eden kişiler bu olayları normal karşıladıktan sonra körü körüne Sigamesi koruduktan sonra gram ilerleyemeyiz.

okocha6
22.Kasım.2013, 21:11
Beyler oyuncuları keşfedene taktiği oturtana oyunu çözene kadar zaten 1-2 ay geçiyor. O bakımdan oyunu geç almanın bence mantığı yok. Ha okullar tatile girince 30 tlye de alabilirdik ama o zaman başlamak geç olur bence.

Ramoscu
22.Kasım.2013, 21:22
CM'nin 2015'te geri döneceğini düşünüyorum. iOS' ve Android için geçen aylarda yeni oyun çıkardılar. 2015'te FM'yi biraz olsun zorlayacak bir oyun çıkarırlarsa çok güzel olur. Rekabet iyidir..

perpetua
22.Kasım.2013, 21:26
Bizi temsil eden kişiler bu olayları normal karşıladıktan sonra körü körüne Sigamesi koruduktan sonra gram ilerleyemeyiz.

Herkesin kendisini temsil ettigine inanirim.
Baskalarinin benim adima konusmasini istemem.
Ben de baskalarinin adina konusmam.

Eger isterseniz kendi adiniza konusacak, lobi faaliyeti yapacak birilerini ikna edebilir, secebilirsiniz. Bu kisilere de elimden geldigi kadar yardimci olurum. Ama bu kisi ben olmam.

Benim zaten yapmayacagim, yapmayi hic bir zaman vaad etmedigim bir isi yapmadigim icin de bunlari yazarak benim fikrimin degismesini saglayamazsin. (::)

ForCimbom
22.Kasım.2013, 22:20
ben kendimi bildim bileli her sene"bu yılki oyun serinin en berbat oyunu" diyen bir güruh çıkıyor.

çok takmamak lazım

heartbreaker007
22.Kasım.2013, 22:32
ben kendimi bildim bileli her sene"bu yılki oyun serinin en berbat oyunu" diyen bir güruh çıkıyor.

çok takmamak lazım

Ben oyunu diğer serilerle kıyaslamadım ki yada senin dediğin kıyaslamaya gitmiyorum ki. FM 13 te de gitmemiştim. ztn kilit nokta şu oyun kötü demiyorum. Oyun içindeki o hatalar var ya(BUGLAR) onlar temizlenmeden düzeltilmeden piyasaya sürülüyor. Oyunu alanlar sanki ücretli tester gibi kullandırılıyor. Sonra Mart ayında ara transfer dönemi yamasıyla oyun son halini alıyor. 2 senedir FM bu kısır döngüyle gidiyor. Ben o noktaya dikkat çektim. Yoksa oyuna berbat su bu vs demedim. Dikkat etmek lazım yada dikkatli okumak gerekli die düsünüorum.

heartbreaker007
22.Kasım.2013, 22:36
Fifa'yi hatirlayalim.
Fifa 98, 99, 2000, 2001 hep birbirinin aynisi oyunlardi. animasyonlar gelisiyor her seride hep ayni sekilde goller atiliyor. kucukcekmecekoyspor ile barcelona world classta kafa kafaya oynayabiliyordu.
pes geldi ne oldu? fifa gelistirmek zorunda kaldı kendini. pes ve fifa amansız bir yarışa girdiler. ve biz bunda kazanan olduk. her fifa çıkışında transfer yamasıyla ben 2005'de fifa 2000 mi 2001 mi ne onu oynuyordum. ama pes geldikten sonra işler değişti. dinamikler hep değişti. şimdi bizim menajerlik oyunlarına geçelim.
cm/fm ayrıldıktan sonra fm iyi gelişti cm yavaş kaldı. antreenman sistemi oyuna renk katar diye düşündüler ama biz motora iletişime oyun içi kontrole motivasyona yöneldik fmyi tercih ettik. cm geliştirmeyi bıraktığından beri fm yerinde sayıyor. ve bu rakip çıkana kadar sürecek bence. yeni bir fifa döngüsüyle karşı karşıyayız... :icon_mad::icon_evil:

Konu dısı ama sunu söyleyeyim kardeşim orasıda danısıklı dövüş olmus bu sene hem PES hem Fifa tam bir rezalet. Pes sanki flash oyun gibi olmus. Fifa'nın da gerçekçi olcam die oyunu zorlaştırması da iyice işi abartmış. şampiyonlar liginin de lisansıı alamaması da cabası ztn. Yani 2014 yılı bilgisayar ve oyun konsolunda Futbol açısından tam bir HAYALKIRIKLIĞI olacak şimdiden

Aydin
22.Kasım.2013, 22:38
Oyunun Türkçesi'nin kalitesi konusunda suçlu tamamen SIgames değil. Geçen sene çeviriyi yetiştirme adına büyük bir ekiple çalıştık. Çeviri işlerinde ekip ne kadar büyük olursa, kalite de o kadar düşük oluyor.

FM 14'te ekip geniş değildi ama sonuçta bugüne kadar (bütün oyunlar arasında, ps3 oyunları dahil) yapılmış en büyük Türkçeleştirilme işiydi FM 13'ün Türkçeleştirilmesi. Bu yüzden çevirilerin kontrol aşaması çok uzun süren bir süreç. Bin, iki bin, üç bin değil 90 bin cümlenin kontrol edilmesi gerekiyor ki şu an %50'lerde sayılırız.

Bunun dışında dediklerine katılıyorum ki zaten Fm 14 genel tartışma forumunda yazdıklarımızın özetini çıkartmışsın :)

medievil
23.Kasım.2013, 00:36
Herkesin kendisini temsil ettigine inanirim.
Baskalarinin benim adima konusmasini istemem.
Ben de baskalarinin adina konusmam.

Eger isterseniz kendi adiniza konusacak, lobi faaliyeti yapacak birilerini ikna edebilir, secebilirsiniz. Bu kisilere de elimden geldigi kadar yardimci olurum. Ama bu kisi ben olmam.

Benim zaten yapmayacagim, yapmayi hic bir zaman vaad etmedigim bir isi yapmadigim icin de bunlari yazarak benim fikrimin degismesini saglayamazsin. (::)

Sizin zaten fikrinizi değiştirecek birşey düşünemiyorum. Şöyle bir geçmişe bakınca oyun çeviri ücreti için 100.000 lerce dolar maaliyet çıkartmıştınız. Yok dedik olmaz o kadar dedik.. TSİ yapıyor şimdi çeviriyi acaba bahsettiğiniz paraları alıyormu merak ediyorum. Yine Türkçe oyunlarla ilgili bir tek Crysis var onun dışında bir elin parmaklarını geçen oyun çıkmazda demiştiniz bu forumlarda.. Hayır dedik, Türkiye çok gelişecek bu konuda dedik, fiyatlarda düşmeli düşecek dedik.... Ne ötv miz kaldı ne kdv miz... Şuan 40-50tl ye kadar indi fiyatlar.

Neyse geçmişe takılmayalım geleceğe bakalım.. Başkası adına konuşmak istemiyorsanız başkası adına konuşmanızı gerektirecek statüde olmayacaksınız. Burada insanlar oyunda daha iyi vakit geçirmek için, bazıları parasının hakkını alabilmek için isteklerini, dileklerini yazıyor. Bunlara hep kulak tıkadınız. Ama zamanında biraz kulak verseydiniz özellikle Türkçe fm konusunda çok daha hızlı sonuç alabilirdik belki. Belkide alamazdık ama en azından denemiş olurduk. Ancak sizin gibi bir muhalefet olduğu müddetçe olmuyor bazı şeyler.. Yada oluyor ama çoook uzun zaman alıyor. Şuan evet çeviri kötü durumda ama bu böyle gitmeyecek size rağmen düzelecek.

Neyse siz Araştırma sorumlusu sıfatıyla başkalarının fikirlerine önem vermemeye devam edin. Görüyoruz oyundaki Türkiye liginin halini. 2018-19 dan sonra çöpe dönen bir lig.... Diyeceğim ama demeye korkuyorum. Biliyorum ki size göre herşey olması gerektiği gibi...

marlo41
23.Kasım.2013, 00:44
Community SIGAMES moderatörlerinin üsluplarını gördükçe bir daha orjinal FM almamayı düşünüyorum. Onlardaki kibir inanın Miles Jacobson'da yok.

Aydin
23.Kasım.2013, 00:54
Sizin zaten fikrinizi değiştirecek birşey düşünemiyorum. Şöyle bir geçmişe bakınca oyun çeviri ücreti için 100.000 lerce dolar maaliyet çıkartmıştınız. Yok dedik olmaz o kadar dedik.. TSİ yapıyor şimdi çeviriyi acaba bahsettiğiniz paraları alıyormu merak ediyorum. Yine Türkçe oyunlarla ilgili bir tek Crysis var onun dışında bir elin parmaklarını geçen oyun çıkmazda demiştiniz bu forumlarda.. Hayır dedik, Türkiye çok gelişecek bu konuda dedik, fiyatlarda düşmeli düşecek dedik.... Ne ötv miz kaldı ne kdv miz... Şuan 40-50tl ye kadar indi fiyatlar.

Neyse geçmişe takılmayalım geleceğe bakalım.. Başkası adına konuşmak istemiyorsanız başkası adına konuşmanızı gerektirecek statüde olmayacaksınız. Burada insanlar oyunda daha iyi vakit geçirmek için, bazıları parasının hakkını alabilmek için isteklerini, dileklerini yazıyor. Bunlara hep kulak tıkadınız. Ama zamanında biraz kulak verseydiniz özellikle Türkçe fm konusunda çok daha hızlı sonuç alabilirdik belki. Belkide alamazdık ama en azından denemiş olurduk. Ancak sizin gibi bir muhalefet olduğu müddetçe olmuyor bazı şeyler.. Yada oluyor ama çoook uzun zaman alıyor. Şuan evet çeviri kötü durumda ama bu böyle gitmeyecek size rağmen düzelecek.

Neyse siz Araştırma sorumlusu sıfatıyla başkalarının fikirlerine önem vermemeye devam edin. Görüyoruz oyundaki Türkiye liginin halini. 2018-19 dan sonra çöpe dönen bir lig.... Diyeceğim ama demeye korkuyorum. Biliyorum ki size göre herşey olması gerektiği gibi...

benim anlamadığım şey niye perpetua'yı Fm Türkiye sorumlusu olarak görüyorsun ki? Kendisi araştırma sorumlusu. Bu foruma gelip kendi fikirlerini belirtiyor, sen nasıl belirtiyorsan. Hani dersen ki araştırma rezil halde bunun bütün sorumlusu perpetua'dır, bunu anlarım. Ama bunun dışında oyunun fiyat politikasından tut, söylediğin diğer olaylar sadece kendi fikirleridir. "onun yüzünden bunlar başımıza geldi" demen olayı kendisine karşı biraz kişiselleştirdiğini gösteriyor sanki.

Bazı şeyler sırf perpetua muhalefet etti diye olmadı sanıyorsan kendisini gözünde çok büyütüyorsun demektir. Abartmamalısın bence olayları bu kadar.

Kaldı ki 2018/19'a kadar tr ligi mantıklı ilerliyorsa ne âlâ. Ben premier ligi 2017 de bıraktım liverpool'un küme düştüğünü görünce.

Aydin
23.Kasım.2013, 00:55
Community SIGAMES moderatörlerinin üsluplarını gördükçe bir daha orjinal FM almamayı düşünüyorum. Onlardaki kibir inanın Miles Jacobson'da yok.

Evet onlar olayı abartmış biraz. Kraldan çok kralcı modundalar. Oyunun yapımcıları forumlarda güzel bir dille konuşurken moderatörler ergen stayla takılıyor. İlginç.

marlo41
23.Kasım.2013, 00:57
Evet onlar olayı abartmış biraz. Kraldan çok kralcı modundalar. Oyunun yapımcıları forumlarda güzel bir dille konuşurken moderatörler ergen stayla takılıyor. İlginç.

Evet Aydın. Hatta iki üç gün önce üç dört paragraf yazı ile gayet beyefendice meramını anlatan birine modlardan biri alıntıyla baya sardı. İşin garibi de normal bir sürü kullanıcı da moda destek vermek için adama sataştılar. Başkası adına ben utandım.

medievil
23.Kasım.2013, 01:17
benim anlamadığım şey niye perpetua'yı Fm Türkiye sorumlusu olarak görüyorsun ki? Kendisi araştırma sorumlusu. Bu foruma gelip kendi fikirlerini belirtiyor, sen nasıl belirtiyorsan. Hani dersen ki araştırma rezil halde bunun bütün sorumlusu perpetua'dır, bunu anlarım. Ama bunun dışında oyunun fiyat politikasından tut, söylediğin diğer olaylar sadece kendi fikirleridir. "onun yüzünden bunlar başımıza geldi" demen olayı kendisine karşı biraz kişiselleştirdiğini gösteriyor sanki.

Bazı şeyler sırf perpetua muhalefet etti diye olmadı sanıyorsan kendisini gözünde çok büyütüyorsun demektir. Abartmamalısın bence olayları bu kadar.

Kaldı ki 2018/19'a kadar tr ligi mantıklı ilerliyorsa ne âlâ. Ben premier ligi 2017 de bıraktım liverpool'un küme düştüğünü görünce.

Aydın herşey genç bir kardeşimizin açmış olduğu konu ile başladı..

O sıralar fm Türkçe çıksın herkes orjinal almaya teşvik ediliyordu. Bir çok kişi ise bu durumun saçmalığından şikayet ediyordu ki bunlardan biride bendim. O konuda perpetua çok aktifti ve bu konuya muhalif olan hemen herkesi bir şekilde susturuyordu.

Genç kardeşimizin yazdıkları ise beni baya etkiledi. Kendisi fm yi orjinal alabilmek için hergün okulda aç kaldığını yazmıştı.

Tamam sadece perpetuaya bağlamak yanlış ancak yazılarından dolayı pekçok kişi etkileniyor ve ona göre davranıyor. Tabi bu takdir edilecek bir özellik ki bende takdir ediyorum.

Türkiye araştırması rezil demek biraz haksızlık olur ancak çok da iyi olduğu söylenemez. Ama baktığında hangi lig çok iyi ki zaten. Hadi her lig iyi olsa oyunda bir dolu bug var. O yüzden o konuda bir eleştirim olmaz tabiki.

Olayı kişiselleştirdiğim konusunda eleştirine söyle bir düşününce hak veriyorum. Ama konuyu açan arkadaşın bu güzel yazısı üzerine sadece benim bir yazımın sadece bir bölümünün cımbızla çekilmesi bu olayı tetiklemiş olabilir.

perpetua
23.Kasım.2013, 01:39
Aydın herşey genç bir kardeşimizin açmış olduğu konu ile başladı..

O sıralar fm Türkçe çıksın herkes orjinal almaya teşvik ediliyordu. Bir çok kişi ise bu durumun saçmalığından şikayet ediyordu ki bunlardan biride bendim. O konuda perpetua çok aktifti ve bu konuya muhalif olan hemen herkesi bir şekilde susturuyordu.

Genç kardeşimizin yazdıkları ise beni baya etkiledi. Kendisi fm yi orjinal alabilmek için hergün okulda aç kaldığını yazmıştı.

Tamam sadece perpetuaya bağlamak yanlış ancak yazılarından dolayı pekçok kişi etkileniyor ve ona göre davranıyor. Tabi bu takdir edilecek bir özellik ki bende takdir ediyorum.

Türkiye araştırması rezil demek biraz haksızlık olur ancak çok da iyi olduğu söylenemez. Ama baktığında hangi lig çok iyi ki zaten. Hadi her lig iyi olsa oyunda bir dolu bug var. O yüzden o konuda bir eleştirim olmaz tabiki.

Olayı kişiselleştirdiğim konusunda eleştirine söyle bir düşününce hak veriyorum. Ama konuyu açan arkadaşın bu güzel yazısı üzerine sadece benim bir yazımın sadece bir bölümünün cımbızla çekilmesi bu olayı tetiklemiş olabilir.

Benim o genc arkadasa ne yazdigimi da hatirliyormusun? Yemegini ye, dersini calis, ileride oyun oynayacak zaman bulursun demistim.

Insanlari susturmak da benim aleyhime. Buraya ben her konuda herkesle ayni goruste olmayacagimi bilerek geliyorum. Burada yazan herkesin benimle ayni goruste olmasini beklesem, buraya degil yazmak icin, okumak icin bile girmem.

Konuyu acan arkadasin yazdiklari kendi dusunceleri. Katildigim yonler var. Katilmadiklarim var. Okudum ve o konu ile ilgili ekleyecegim bir sey yok.

Ama 'bizi temsil edenler' yazarak beni ima ettigini dusunup, ustume alinip, cevap yazdim. Kimseyi temsil etmedigimi, boyle bir amacim olmadigini ve bu beklentinin yanlis oldugunu ilettim. Beni ima etmediysen, ustu kapali yazmak yerine seni kimin temsil etmesini bekledigini isim vererek de yazabilirdin.

Ben bir cok seyi pek kafaya takmiyorum. 2020-2021 sezonu Araklispor ile bitmek uzere. Oyunun ikinci sezonunda BAL'dan aldigim takim, 31 mac sonunda 59 puan ile PTT 1. Lig'de lider. Ligin en zayif defans oyuncularina sahip olmama ragmen sadece 4 mac kaybettim ve 26 gol yedim.

Oyunumdan da gayet memnunum cunku oyun beni problem cozmeye tesvik ediyor. Oyunda beklemedigim seyler oluyor mu? Pekala oluyor. Hata mi bunlar? Bazilari hata, bazilari benim hatam. Ama zevk almak isteyince, hataya ragmen nasil basarili olurum problemini cozmek de zevk veriyor insana. En azindan bana.

medievil
23.Kasım.2013, 01:47
Benim o genc arkadasa ne yazdigimi da hatirliyormusun? Yemegini ye, dersini calis, ileride oyun oynayacak zaman bulursun demistim.

Insanlari susturmak da benim aleyhime. Buraya ben her konuda herkesle ayni goruste olmayacagimi bilerek geliyorum. Burada yazan herkesin benimle ayni goruste olmasini beklesem, buraya degil yazmak icin, okumak icin bile girmem.

Konuyu acan arkadasin yazdiklari kendi dusunceleri. Katildigim yonler var. Katilmadiklarim var. Okudum ve o konu ile ilgili ekleyecegim bir sey yok.

Ama 'bizi temsil edenler' yazarak beni ima ettigini dusunup, ustume alinip, cevap yazdim. Kimseyi temsil etmedigimi, boyle bir amacim olmadigini ve bu beklentinin yanlis oldugunu ilettim. Beni ima etmediysen, ustu kapali yazmak yerine seni kimin temsil etmesini bekledigini isim vererek de yazabilirdin.

Ben bir cok seyi pek kafaya takmiyorum. 2020-2021 sezonu Araklispor ile bitmek uzere. Oyunun ikinci sezonunda BAL'dan aldigim takim, 31 mac sonunda 59 puan ile PTT 1. Lig'de lider. Ligin en zayif defans oyuncularina sahip olmama ragmen sadece 4 mac kaybettim ve 26 gol yedim.

Oyunumdan da gayet memnunum cunku oyun beni problem cozmeye tesvik ediyor. Oyunda beklemedigim seyler oluyor mu? Pekala oluyor. Hata mi bunlar? Bazilari hata, bazilari benim hatam. Ama zevk almak isteyince, hataya ragmen nasil basarili olurum problemini cozmek de zevk veriyor insana. En azindan bana.

Yanlış anlaşılma olmasın ben size "sizin yüzünüzden millet aç kalıyor" demek istemiyorum elbette :) Demek istediğim insanlar farklı reaksiyonlar verebiliyor. Tabiki sizde istemezdiniz öyle bir durum yaşansın.

İma etmeyi gerektirecek bir durum yok. Lafın sadece size değil. Bu oyunu bu duruma gelmesinde emeği geçen herkese. Üzerine almak isteyen kişi alabilir. Almasada birşey değişmez zaten. Konuyu açan arkadaşın yazdıkları senelerdir yazılıyor. Adamların çalışma prensibi bu kabul etmekten başka yapacak birşey yok maalesef.

Bende sizin gibi seneledir fm oynuyorum. Şuan 2019 yılına kadar geldim mesela. Zevk alıyormuyum evet bende zevk alıyorum. Zaten zevksiz olsa oynamam ama bu varolan hataları görmezden gelmeyi gerektirmez. Ben zaten adamların kafa yapısını anladığım için tepki gösteremiyorum. Ocakta şubatta bir yama çıkar oyun adama döner. Senelerdir böyle keşke olmasa ama böyle.

heartbreaker007
23.Kasım.2013, 02:42
Konu çok acaip bir noktaya gelmiş herkes birbirini suçlar olmus ama bu suçlamanın ardında sanki bir kin bir patlama gibi bir durum var olduğunu seziyorum ki bu çok yanlış duruyor.

Aydın, Türkçe dil konusuna uzman biri olarak açıklık getirdi. sadece yapım şirketinin değil kendilerinde de çalışan sayısının fazlalığından dolayı koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan hatalar meydana geldiğini belirtti ki kendisine teşekkür ederim açıklamasından ötürü.

perpetua sonuç olarak araştırma sorumlusu. Oyunun içinde o kadar çok bug varki bence araştırmalar sonucu oyuna girilen verilerin oyunda çok sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı kanısında olduğum için yani verileri(araştırmaları) sağlıklı bir maç motoruna sahip olunmadığından dolayı uzmanlık konusuyla ilgili(yani araştırma) net bir fikir beyan etmek yanlıs olur. Ztn kendisiyle(perpetua) bi münazaramız olmustu oda Galatasaray'ın oyuncularında biraz (özellikle Burak Yılmaz :) ) bol puanlama yapıldığı konusunda. ama oyunun fiyatı bütçeleme gibi yapımcının belirliyici olduğu konuyla ilgili bir araştırma görevlisi ile tartışmak pek sağlıklı durmuyor.

Ama şu nokta tartışılabilir. Dil seçeneği ile ilgili, Türkçeleştirme sorumlularının yapmıs olduğu çalışmları,
Yapımcı kuruluş (sigames) Türkiye'de bir kuruma (Türk dil kurumu olabilir, Milli eğitim bakanlığı yada bir üniversitenin dil edebiyat bölümü) baş vurup bizde böyle bir çalışma var bu çalışmayı oyunda sizin dilinizin akıcı ve doğru şekilde kullanılması açısından yardım çağrısı ile bu iş pekala olması gerektiği haliyle yani hatasız, baştan savma olmayan ve en önemlisi ciddiyet ve saygıyla (Burda saygınlığa Türkçemize vurguluyorum) bu iş hallolabilirdi. Tabi ağdalı bir Türkçe için değil, dilin resmi yad ehliyetli kişilerin çalışmasıyla düzgün bir kullanıma getirlmesi açısından.(Yani maçta biten bir beraberlikte XXX bu maçı YYY için kazandı gibi durumların temizlenmesi açısından) teknik dil(yani JArgon) dil sorumlularının çalışmalırıyla, o çalışmaların Türkçemizin doğru yansımasıyla ilgili de başvurulan kurumla olabilirdi.

Aslında yukarıda aktardığım düşünceler ahkam kesmekle ilgili değil, konuyu şu noktaya getirmek; önemsenmek ve saygı duyulmak. ama SIgames bırakın bizim dilimizi, esas görevleri olan oyunu hatasız yada en minimum hata ile ve oyunun çıkış tarihinden en geç 90 gün içerisinde bir yama ile oyunu sorunsuz oynanabilecek hale getirmeyi başaramıyorken, böylesine bizim açımızdan hassas olan bir noktaya nasıl odaklansın?

işte o zmn da insanlar şunu bekliyor. Madem bu işler yapımcı tarafından bu haliyle(yani çok fazla eksiği ile) görülüyor. Araştırmacılar ilgili konularında(dil oyuncu araştırma v.s) Şirkete ya bu işi yaptık ama böyle böyle problemler var giderilmesi gerekmezmi daha iyisini yapmamız gerek, şeklinde bir fikir beyan etmiyorlarmı? ve dahası ve en kırıcı olanıoyuncular(gamers) araştırmacılardan böyle bir yaklaşım beklerken bazılarının Aydın'ın tabiriyle ve bnmde o forumlarda gördüğüm kadarıyla (zaman zaman bizim forumda da oldu)kraldan fazla kralcılık yapması Sonuçta burdaki herkes fikrini beyan ederken karşısındakine becerememişsin, olmamıs ben daha iyisini yapardım zihniyetiyle söylemiyorki.. Oynadığı oyunu daha az hata ile oynamak adına fikir beyan ediyor. ama bazı araştırma yetkilileri bunu tam ters olarak algılayıp birde kırıcı bir uslup kullanarak cevaplayınca. millet birbiyle tartışmaya giriyor ama esas konu olan oyun ve eksiklikleri hala ortada ve giderilmiş değil....

Benim hissetiklerim böyle kaldıki konuyu açtığımda da kimseyi yaftalamak kırmak yada beceriksizlikle suçlamak için değil, sadece işlerin gelişmesi anlamında eleştirmek ve biz oyuncular olarak ta üstümüze düşen görevi de yapmadığımızı paylaşmak istediğim için açtım. ama bazı arkadaşlar konu üzerinden sert üslupla ve suçlar niteikte yüklenmiş. üzüldüm....

amorti
23.Kasım.2013, 02:56
bazılarının Aydın'ın tabiriyle ve bnmde o forumlarda gördüğüm kadarıyla (zaman zaman bizim forumda da oldu)kraldan fazla kralcılık yapması[/B] Sonuçta burdaki herkes fikrini beyan ederken karşısındakine becerememişsin, olmamıs ben daha iyisini yapardım zihniyetiyle söylemiyorki.. Oynadığı oyunu daha az hata ile oynamak adına fikir beyan ediyor. ama bazı araştırma yetkilileri bunu tam ters olarak algılayıp birde kırıcı bir uslup kullanarak cevaplayınca. millet birbiyle tartışmaya giriyor ama esas konu olan oyun ve eksiklikleri hala ortada ve giderilmiş değil....

Yazdiklariniz, parmak bastiginiz seyler muthis, daha onceki senelerde defalarca soylenmis olan seyler olmasi da bunu degistirmiyor bence.

Uzun yorumunuzdan neden sadece yukaridaki bolumu alintiladim;

1999 veyahut 2000 idi buraya uye oldugumda. Oyun muazzam asamalar kaydetti, oyle ya da boyle. Ama 13 senedir buluttan nem kapmaktan veyahut kraldan fazla kralciliktan vazgecmedi insanlar.

Oyunun gelistirilmesi icin bu komunite hep beraber el atti bu ise senelerdir. Insanlar farkli fikirlere sahip olabilir, normaldir. Ama "ben senin gibi dusunmuyorum" demek ile, "benim fikrim budur, ben boyle zevk aliyorum, hata olmasi da beni baglamiyor" demek farkli seyler. Ikincisi de fikir midir? Gayet tabi. Ama yapici midir? Hayir. O zaman hic konusmamak, simsekleri uzerine cekmemek daha iyidir.

13 sene oldu, 13... Hala kafa ayni calisiyor.

Meslek hastaligi diye bir kavram vardir; siz ayni isi uzun sure yaptiginizda aksakliklar artik sizi rahatsiz etmez ya da gozunuze carpmaz olur, olagan gelir. Sanki isin dogru yapilma sekli boyleymis gibi algilar zihin, durumu. Bunu asmak icin cogu sirket, pozisyonun da musaade ettigi derecede, mumkunse sektor disindan adam alir ise, farkli bakis acisi sergileyebilsin, detay ve eksiklikleri farkedebilsin diye.

Olay bu aslinda...

Kuzga
23.Kasım.2013, 02:56
Sonuna kadar katılyorum yazdıklarınızın. Maalesef ki alıştırıldık.

heartbreaker007
23.Kasım.2013, 03:08

En son ayrıldığım çalıştığım şirkette organizasyondaki eksikliklerlle ilgili bir toplantı (o toplantı sonrasında istifamı vermiştim) yapmıştık orda bir örnek vermiştim aynısını vermek istiyorum.

Hiç bir iş kolay değil elbet zorlukları olur. Yalnız ben o işi iyi yapmak adına sorunlarla boğuşurken, temelin yanlıs kurulmasından ötürü ekstra güçlüklerle karşılaşmam ve bununda düzeltilmesi gerekirken hiç bir girişimde bulunulmaması benim işin esas gerekliliklerini yapma hevesimi, isteğimi ve en önemlisi performansımı düşürüyor.

ÖrnekBenim bir Ferarri aracım var. çözmem gereken problem ise ben acemi bir şöförüm. benim bu problemimi çözmeye teşvik eden sorun iyi bir sürücü olup altımdaki aracın hakkını verir bir şekilde kullanmak. Ama Türkiye'deki yolların şartları. altımdaki araçtan alacağım max performansı alacak ayrıca; hem bana hem çevreye hemde aracıma zarar vermeyecek yol alt yapısı var mı? yok. Bu gün otoban dediğimiz yollar bile yama ile kaplı. Devlet az sayıda olan Ferrari yada benzeri araç sahiplerini düşünerek yolu ona göre yapalım demek zorunda değil. Fakat devlet aldığı vergilerin karşılığında hizmet olarak vatandaşına, sağlığını ve aracını korumak ayrıca genel trafik şartları çerçevesinde kaymak gibi yol yapmak yükümlülüğündedir.

Şimdi örneği senin yorumuna getireyim. Devlet SIGAMES asfalt FM serisi vergide Oyunun bedeli olsun Ben oyunda başarılar, lig yükselmesi,şampiyonluk kupalar için elimdeki kadroyla bir taktik olusturmak taktikte yaptığım hataları çözmeye teşvik etmeye iten sorunlarla uğraşmak isterimde. Maç motoru, çeviri sorunları, araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerin tutarsızlıkları ışığında bunlarla can sıkıntısına yani Benim elimde olmayan sorunlar yüzünden nasıl zevk alabilirim ki? çünkü ortada en büyük sorun oyunun kendisi. iste özetle bnm fikrim ve bir çok kişininde bana katıldığıını belirttiği nokta bu. Sen oyunda BAL dan takım alıp 1. lige çıkarma sabrını göstermişsin. Ben daha hazırlık maçında 2 kalecimin topu ceza sahası içinde tutup dısarı taşmasından ötürü yediği kırmızı kart bug ından dolayı oyunu rafa kaldırmısım. Özetle Yapımcı kuruluş oyuncuların oyuna olan ilgisi ve senelerdir bu katogoride tek yapımcı olma şansını elinde bulundurduğu halinden dolayı kendisine gösterilen ilgi saygı çerçevesinde oyunu çıkış gününde en az hata ile çıkartmak v oyunu oluşturma aşamasında araştırmacısından programcısına satış pazarlamadan AR-Ge sine kadar tüm birimlerini iyi, koordineli çalıstırıp oyunu en az hata ile sevenlerininin karşısına sürme yükümlüğünde, çalışanlarının da bu yükümlülüğün bilincinde olması gereklidir. Bir iş ancak o zmn hakkıyla yapılmıstır sözünü ve övgüleri hak eder.

Sorduğum souruyu gerçekten içtenlikle soruyorum içinde bir ironi yok. Bu hatalara rağmen oyunda, oyunun bir oyuncu olarak çözülmesi gereken durumlar olan taktik v.b yani oyunun oynanıs sebebine seni teşvik eden noktayı bizimle paylaşırsan belki bizde oyundan zevk alabiliriz.

perpetua
23.Kasım.2013, 03:37
Ben oyunu CM2'den beri oynuyorum. CM2'deki hatalar da coktu.

Ustelik o zamanlar yama da yoktu. Internet daha yeni yeni evlere giriyordu. Ben biraz sansliydim cunku universite sayesinde bir cok kisiden daha once internet'e girebiliyordum. 14.4, 28.8 modemlerin oldugu donemdi.

Ufak 1 mb'lik bir dosya indirmek 5 dakika suruyordu. 740 mb'lik CD'lerde geliyordu oyunlar. Yani bir CD'lik veriyi indirmek 60 saat suruyordu. Tabii baglanti kopmazsa.

Simdi 1 gb 5 dakika iniyor. 740 mb'lik bir CD indirmek 45 dakika.

Sirketler de artik teknolojinin nimetlerinden faydalaniyor. Yama cikartmak ve bu yamayi dagitmak artik cok daha kolay. Bu nedenle de oyun hakkinda cabuk geri donus alabileceklerini bildikleri icin daha kalitesiz degil, aksine bence daha iddiali projeler/degisiklikler yapabiliyorlar. Cunku biliyorlar ki eger bir sorun cikarsa, cok kisa surede daha iyisini cabucak urunlerini satin alanlara yayabilirler. Bunu kullanmamalari yanlis bence.

Ama bu baska bir sorunla beraber geldi. Yamanin dagitilmasi kolay oldugu icin sorunlarin hemen duzeltilmesi baskisi ortaya cikti. Var olanla memnun olmak yerine, gelismisinin en kisa zamanda gelmesi istenmeye baslandi. Hatalar goze fazla batmaya basladi.

Halbuki bence eski oyunlarda cok daha fazla hatalar vardi.

perpetua
23.Kasım.2013, 03:55
ÖrnekBenim bir Ferarri aracım var. çözmem gereken problem ise ben acemi bir şöförüm. benim bu problemimi çözmeye teşvik eden sorun iyi bir sürücü olup altımdaki aracın hakkını verir bir şekilde kullanmak. Ama Türkiye'deki yolların şartları. altımdaki araçtan alacağım max performansı alacak ayrıca; hem bana hem çevreye hemde aracıma zarar vermeyecek yol alt yapısı var mı? yok. Bu gün otoban dediğimiz yollar bile yama ile kaplı. Devlet az sayıda olan Ferrari yada benzeri araç sahiplerini düşünerek yolu ona göre yapalım demek zorunda değil. Fakat devlet aldığı vergilerin karşılığında hizmet olarak vatandaşına, sağlığını ve aracını korumak ayrıca genel trafik şartları çerçevesinde kaymak gibi yol yapmak yükümlülüğündedir.

Saglik hizmetleri ulkede yeterli degilse, oncelik senin Ferrari yolda rahat gitsin diye yapilacak yol degil, saglik hizmetleri olacaktir.

Devlet kisitli bir butce ile calisiyorsa, yapmasi gerekenleri bir onem sirasina koymak ve bu onem sirasina gore sorunlari cozmekle yukumludur.

Veya toplanan vergiler yolu yapmaya yetmiyor, sadece yolun surekli bozulmasina neden olan alt yapi sorununu duzeltmeye yetiyorsa, once alt yapi duzeltilir. Sen bir sure micir ustunde gitmek zorunda kalirsin. Bir sonraki donemde toplanan vergilerle kaymak gibi asfalt da yapilir.

Calismiyorlar, parayi yiyip oyunu gelistirmiyorlar dersen sana karsi cikarim cunku boyle olmadigini kendi gozlerimle goruyorum. Ama benim istedigim kadar hizli yapmiyorlar diyorsan, bence beklentilerin torpulenmesi gerekir derim sadece.

Sorduğum souruyu gerçekten içtenlikle soruyorum içinde bir ironi yok. Bu hatalara rağmen oyunda, oyunun bir oyuncu olarak çözülmesi gereken durumlar olan taktik v.b yani oyunun oynanıs sebebine seni teşvik eden noktayı bizimle paylaşırsan belki bizde oyundan zevk alabiliriz.
Kalecinin ceza sahasi disina cikip kirmizi kart gormesi ornegi cok guzel. Hata mi? Evet hata.
Ama oyunda kaleciler yeterince kart goruyor mu? Hayir gormuyor. Bu daha buyuk hata bence.

Kaleciler kirmizi kart gorebilir mi? Evet gorebilir. Sannsizmisim der cikarim isin icinden. Ha kalecim rakibi dusurdugu icin kirmizi gormus (oyunda pek olmayan bir sey), ha ceza alani disina ciktigi icin kart gormus. Ne fark eder ki? Sonucta kaleci kirmizi kart gormus ve buna ragmen maci kazanmak veya iyi sonuc cikartmak icin bir seyler yapmam lazim. Teknik direktorsem benim icin onemli olan kalecimin nasil kirmizi kart gordugunden daha cok 10 kisi kalmis takimimin nasil oynayacagi degil mi?

Isin egelencesi de burada zaten. Hakli veya haksiz kart gormus oyuncumun eksikligini ne gibi zeki bir hamle ile kapatacagim sorusunun cevabini bulmak.

Aydin
23.Kasım.2013, 04:11
Bu arada geçen sene Türkçeleştirme işini ilk başta bir çeviri firmasına götürmüştük. İsim vermeyeyim. Firma bizden bütün çeviri işi için -kelime sayısı hesaplandı ve- 60 bin tl ücret istedi. Bana bir tane oyun firması bulamazsınız çeviriye bu kadar bütçe ayıracak. Atıyorum, oyunlardan para konusunda olayın bokunu çıkartmış firma kimdir piyasada? Ea. Sanmıyorum ki ea bile herhangi bir oyunu için 10 bin tl veya -şartları zorlayalım- 20 bin tl bütçe ayırsın. Belki. Ama çok zor. Bu yüzden çeviriyi biz üstlendik. Normalde SIgames'i savunmam böyle konularda ama çeviri konusunda emin olun suçları yok. Çeviri kalitesizse bu bizim suçumuzdur.

Ha zamanında da söyledim. "orjinal alın, biz de oyunu türkçe yapalım" diye yaklaşmaları yanlıştı bence. Ama sıkıntı da burada. Adamlar tekel. Gerçi bunu dedikleri sene cm 2010 türkçe çıkmıştı. Ne güzel rakip çıktı diye sevinmiştim ama onlar da tutunamadı.

Çevirinin genel sıkıntısı hem çeviri formatından hem de ekip genişliğinden kaynaklanıyor. Devrik cümleler, yanlış çeviri, dil bilgisi hatasını geçtim, "siz" ve "sen" denmesi gereken yerlerdeki yanlışlar bile benim tüylerimi diken diken ediyor. Bu çevirinin sağlıklı olması için ekibin dar olması gerekiyor. Ekip şu an dar ama çevirinin belini düzeltmek için de zaman gerekiyor.

Ama merak etmeyin. Çevirinin kontrolünü tamamen yapacağız. Zaman alacak sadece.

heartbreaker007
23.Kasım.2013, 04:19
İyi de kalecim o anki oyunun heyecanıyla yada oyunda yaptığı hatalı çıkıştan yada rakibini biçmesinden dolayı kart görmüyorki. Oyundaki bug buna sebep veriyor ve bu bug nadir de değil 2 kaleci giriyor oda aynısını yapıyor. Ozmn bn kendimi şöyle avutmam lazım, Ben ampüte takımın teknik direktörüyüm.

Yni mesela son derbide CHedju yu kim suçlayabilir. Derbinin atmosferi psikolojisi adam yaptı bir hata belki kendisi izlediğinde vay be ben ne yapmısım bile demiştir. ama bu öle bisey değilki içerde tutuo dısarı tasıo. ve nadiren de değil 2 side yapıo ve sıkça başa gelio. Yani sırf kalecilere kırmızı kart göstermeyi eklemekse oyunun amacı tamam seninle hemfikirim eklensin. Yalnız bu iş tam olduğu zaman eklensin bu haliyle değil yani.

Aydin
23.Kasım.2013, 04:37
Şunu da söyleyeyim. Bir önceki konuda da yazmıştım. SIgames bir blizzard değil. Blizzard diablo 3'ü kaç sene erteledi adam gibi çıksın diye.

Mesela call of duty her sene çıkar. Ve oyun artık üstüne hiçbir şey koymadan çıkıyor. Buna rağmen şu son çıkan ghosts bile satış rekoru kırmış. Neden? Çünkü kemikleşti artık adamların alıcıları. "Call of duty tırt" diye bir oyun çıkartsalar bile oyun milyonlar satar. Aynı şey artık ubisoft için de geçerli. Ubisoft da assassins creed serisini cod satış mantığına bağladı. Baktı seri para getiriyor, oyunu her sene çıkartır oldular.

Ama ubisoft 1 ay önce bir geri vites yaptı. Watch dogs oyununun çıkışını 5-6 ay ertelediklerini açıkladılar ki oyun ekim'de çıkıyorudu. Hatta ps4 bundle bile yapılmıştı. Ama adamlar ertelediler ve erteleme sebeplerini "oyunu biraz daha cilalayacağız" gibilerinden bir şey olarak göstermişlerdi (aslında bu bahane kimseye inandırıcı gelmese de oyunu 5-6 ay ertelemek, hem de ubisoft gibi bir firma için hiç kolay bir karar değildir).

SIgames'in yapması gereken şey "biz maç moturunu düzeltene kadar oyunu çıkartmayacağız" demek olmalı ama bunu yapmıyorlar. Neden? Çünkü oyunun kemikleşmiş bir alıcısı var. Kör topal yine bu oyunun gideri var her türlü yani. Ve Ömer abinin dediği gibi artık update konusuna çok bel bağlamış durumdalar. Bunlar da onları rahatlatan bir unsur.

Her çıkarttığım oyunu gözü kapalı alan ve bana milyonlarca dolar kazandıran bir kitlem olursa ben de o oyunu her sene çıkartmaya devam ederim. Piyasada rakibim de yok. Mis :)

heartbreaker007
23.Kasım.2013, 04:48
Bu arada geçen sene Türkçeleştirme işini ilk başta bir çeviri firmasına götürmüştük. İsim vermeyeyim. Firma bizden bütün çeviri işi için -kelime sayısı hesaplandı ve- 60 bin tl ücret istedi. Bana bir tane oyun firması bulamazsınız çeviriye bu kadar bütçe ayıracak. Atıyorum, oyunlardan para konusunda olayın bokunu çıkartmış firma kimdir piyasada? Ea. Sanmıyorum ki ea bile herhangi bir oyunu için 10 bin tl veya -şartları zorlayalım- 20 bin tl bütçe ayırsın. Belki. Ama çok zor. Bu yüzden çeviriyi biz üstlendik. Normalde SIgames'i savunmam böyle konularda ama çeviri konusunda emin olun suçları yok. Çeviri kalitesizse bu bizim suçumuzdur.

Ha zamanında da söyledim. "orjinal alın, biz de oyunu türkçe yapalım" diye yaklaşmaları yanlıştı bence. Ama sıkıntı da burada. Adamlar tekel. Gerçi bunu dedikleri sene cm 2010 türkçe çıkmıştı. Ne güzel rakip çıktı diye sevinmiştim ama onlar da tutunamadı.

Çevirinin genel sıkıntısı hem çeviri formatından hem de ekip genişliğinden kaynaklanıyor. Devrik cümleler, yanlış çeviri, dil bilgisi hatasını geçtim, "siz" ve "sen" denmesi gereken yerlerdeki yanlışlar bile benim tüylerimi diken diken ediyor. Bu çevirinin sağlıklı olması için ekibin dar olması gerekiyor. Ekip şu an dar ama çevirinin belini düzeltmek için de zaman gerekiyor.

Ama merak etmeyin. Çevirinin kontrolünü tamamen yapacağız. Zaman alacak sadece.

Aydın Bey; dil konusunda evet çevirideki hataları üstlenmen yada itiraf etmen çok güzel. bir firmanın çeviri için astronomik bütçeler ayırmaması da çok normal. ama burda birer oyuncu olduğumuz gibi bir çoğumuz yetişkin ve iş dünyasında da bulunan bireyleriz. Bu konuda gerçekten seninle hem fikir olduğumuz orijinal dayatması yaklasımı yerine ciddiyetle yaklasılsa bu sorunu çözebilir SIGAMES. ztn sorun burda böyle bir niyetleri yok. Ben sanmıyorumki SIGAMES bir üniversitenin dil edebiyat fakultesinin kapsını çaldığında o üniversite astronomik rakam çeksin. hem SIGAMES bu işi ciddiyetle yaptığının göstergesini yapar hemde o kurum da bunun övünülecek bir durum olduğunun gerçekliğinde kendi kurumununda reklamını ve gururunu taşımak adına işi yokuşa yorar. Hatta o kurumda bu oyunu oynayan 1-2 kişi bile çıksa kendileri der biz bu işi yapmaya gönülden razıyız. Ama siz dil araştırma sorumlusu olarak kendizizden feragat edip bir çalışma isteği gösterirken yapımcı sizin ciddiyetiniz paralelinde haraket etmeyip olayı sadece sizin omuzlarına yüklemesi ve bunu sizin omuzlarınızdan almamasının sebebini de malliyete bağlaması olayı sıkıntı ztn. Çünkü aynı firma korsana yöneldiği için bizlere ön yargıyla yaklasıyor ama altında da kendi ekonomik çıkarını tek taraflı gözetiyor. Bizi orijinale yönlendirmesiyle Türkiye pazarında ki gelirlerini arttırıp üstüne ya dil olayı çok maliyetli demesi bir ikilem olusturuyor...

heartbreaker007
23.Kasım.2013, 04:51
Şunu da söyleyeyim. Bir önceki konuda da yazmıştım. SIgames bir blizzard değil. Blizzard diablo 3'ü kaç sene erteledi adam gibi çıksın diye.

Mesela call of duty her sene çıkar. Ve oyun artık üstüne hiçbir şey koymadan çıkıyor. Buna rağmen şu son çıkan ghosts bile satış rekoru kırmış. Neden? Çünkü kemikleşti artık adamların alıcıları. "Call of duty tırt" diye bir oyun çıkartsalar bile oyun milyonlar satar. Aynı şey artık ubisoft için de geçerli. Ubisoft da assassins creed serisini cod satış mantığına bağladı. Baktı seri para getiriyor, oyunu her sene çıkartır oldular.

Ama ubisoft 1 ay önce bir geri vites yaptı. Watch dogs oyununun çıkışını 5-6 ay ertelediklerini açıkladılar ki oyun ekim'de çıkıyorudu. Hatta ps4 bundle bile yapılmıştı. Ama adamlar ertelediler ve erteleme sebeplerini "oyunu biraz daha cilalayacağız" gibilerinden bir şey olarak göstermişlerdi (aslında bu bahane kimseye inandırıcı gelmese de oyunu 5-6 ay ertelemek, hem de ubisoft gibi bir firma için hiç kolay bir karar değildir).

SIgames'in yapması gereken şey "biz maç moturunu düzeltene kadar oyunu çıkartmayacağız" demek olmalı ama bunu yapmıyorlar. Neden? Çünkü oyunun kemikleşmiş bir alıcısı var. Kör topal yine bu oyunun gideri var her türlü yani. Ve Ömer abinin dediği gibi artık update konusuna çok bel bağlamış durumdalar. Bunlar da onları rahatlatan bir unsur.

Her çıkarttığım oyunu gözü kapalı alan ve bana milyonlarca dolar kazandıran bir kitlem olursa ben de o oyunu her sene çıkartmaya devam ederim. Piyasada rakibim de yok. Mis :)

Tek ve son bir soru Etik mi? :) ver gerçekten siz (bakın yazı diliyle anlaşmak zordur mimik olmadığı için o yüzden sizi yaftalıyıcı yada nevi şahsınızı kırmak için değil) böyle bir imkana sahip olsanız bu şekilde davranırmıydınız?

Sahibi olduğum oyun salonunda PES 2014 ü daha ilk gün koydum (17 makinamın hepsine ve orjinal) oyunu oynayan daha maçı bitirmeden abi 13 aç dedi. oyunu d oynayabilmek için TS.com dan 2013-2014 transferler yamasını indirdim. oyun çıkalı kaç ay oldu ve bu süre zarfından sonra zararımı kaptmak için yaptığım tek şey tüm PES leri online satoş sitelerine koymak oldu. Bu mantığın açtığı böyle sorunlarda var. Ne de olsa yaparım satarım alan çok die. ama bunun diğer adı enayi yerine koymak oluo. Tamam PES te bnm maddi beklentim var. FM de tek beklentim sizin belirttiğiniz gibi oyunu oynamak takımdaki sorunları çözüp başarıya ulaşma. yani manevi bir tatmin ama adam kendi maddi tatminkarlığını bnnm maneviyatımdan yapıyor çok acı bu.

E.Cartman
23.Kasım.2013, 04:53
Yalnız çeviri konusunda atlanan bir şey daha var. Oyunu çevirecek ekibin öncelikle futboldan anlaması ve jargonunu bilmesi daha da önemlisi oyunu bilmesi gerekiyor. Öyle alın çevirin demekle olacak bir oyun değil FM. Maliyetinin artmasının nedenlerinden biri de bu. Açıkcası ben sanmıyorum ki parayla tutulan bir ekip olursa bundan çok daha iyi yapsın, pek de fark olmazdı. Bir de yanlış hatırlamıyorsam Ruslar oyuna dilleri eklenirken direk Google Translate'den çevirmişlerdi :zuhaha Sonradan düzeltmelere başladılar. Biz yine baya öndeyiz bu konuda :D

perpetua
23.Kasım.2013, 05:06
heartbreaker007:

1. Kaleci kirmizi kart

Kirmizi kart tam oldugu zaman eklensin tamam da, daha buyuk hata (kalecilerin hic kart gormemesi) seni rahatsiz etmiyor ama ufak hata (kalecinin fazla adim atip ceza sahasinin disina cikmasi) seni rahatsiz ediyor.

Garipligi sen de hissetmiyormusun?
Birisi oyunun kalitesini ciddi sekilde etkiliyor.
Digeri ise gozden kacmis ve kolay duzeltilebilecek ufak bir hata.

Ve senin takildigin kolay duzeltilebilecek ufak hata.

Ariza bulmak istersen, bulmak cok kolay.

2. Ciddiyet ve Saygi

Hangisi isini daha fazla ciddiye aliyor?

a) Mac motorunu hic degistirmeden her yil ayni seyi cikartan mi?

b) Son iki yilda once topun uydugu fizik kurallarini bastan asagiya yeniden dizayn eden (dikkat edersen artik top oyuncunun topa vurus sekline ve becerisine gore gercekci bir sekilde kavis aliyor), sonra da mac motorunun belki de en buyuk sorunu olan fazla topa mudahale yapilmasini cozmek ve oyuncularin daha fazla fiziksel mucadelege girmesini saglamak icin mac motoru ilk yazildigindan beri kullanilan mesafe birimini 11 cm'den (1/8 yarda) 1 cm'ye indiren mi?

Bence ikincisi.

Tabii bu degisikliklerle beraber butun kod bastan sona tekrar elden geciyor. Bazilarinin uzerinden gecerken hatalar olusuyor veya gozden kaciyor.

Bu kadar basit hata yapilir mi dediklerin de genelde bunlardan kaynaklaniyor.

Mesela kalecinin ceza alaninin disina cikmasi da bu mesafe biriminin degismesi ve kalecilerin ceza alaninda toplara daha fazla cikmasi ile ilgili.

Veya gecen sene mac motorunun en buyuk arizasi savunma oyuncularinin pozisyon alamamasiydi. Kanat oyuncularinin geriye gelip beklerine yardim etmemesiydi.

Bu sene bu iki sorun da yok. Defanstan bir oyuncu rakibe basmak icin one cikarsa, diger defans oyunculari onun bosalttigi bolgeyi kapatiyor. Kanat oyunculari geri gelip rakip kanat oyuncusunu ikili kapatiyor.

Bu cok onemli arizalari cozmek esas saygi degil mi?

Bu cok ciddi gelismeleri gozardi edip, santra yapildiktan sonra oyuncunun rakibe kayarak mudahale etmesi gibi ufak bir sorun senin oynamana engel oluyorsa zaten yapacak bir sey yok.

heartbreaker007
23.Kasım.2013, 05:20
heartbreaker007:

1. Kaleci kirmizi kart

Kirmizi kart tam oldugu zaman eklensin tamam da, daha buyuk hata (kalecilerin hic kart gormemesi) seni rahatsiz etmiyor ama ufak hata (kalecinin fazla adim atip ceza sahasinin disina cikmasi) seni rahatsiz ediyor.

Garipligi sen de hissetmiyormusun?
Birisi oyunun kalitesini ciddi sekilde etkiliyor.
Digeri ise gozden kacmis ve kolay duzeltilebilecek ufak bir hata.

Ve senin takildigin kolay duzeltilebilecek ufak hata.

Ariza bulmak istersen, bulmak cok kolay.

2. Ciddiyet ve Saygi

b) Son iki yilda once topun uydugu fizik kurallarini bastan asagiya yeniden dizayn eden (dikkat edersen artik top oyuncunun topa vurus sekline ve becerisine gore gercekci bir sekilde kavis aliyor), sonra da mac motorunun belki de en buyuk sorunu olan fazla topa mudahale yapilmasini cozmek ve oyuncularin daha fazla fiziksel mucadelege girmesini saglamak icin mac motoru ilk yazildigindan beri kullanilan mesafe birimini 11 cm'den (1/8 yarda) 1 cm'ye indiren mi?

Bence ikincisi.

Tabii bu degisikliklerle beraber butun kod bastan sona tekrar elden geciyor. Bazilarinin uzerinden gecerken hatalar olusuyor veya gozden kaciyor.

Bu kadar basit hata yapilir mi dediklerin de genelde bunlardan kaynaklaniyor.

Mesela kalecinin ceza alaninin disina cikmasi da bu mesafe biriminin degismesi ve kalecilerin ceza alaninda toplara daha fazla cikmasi ile ilgili.

Veya gecen sene mac motorunun en buyuk arizasi savunma oyuncularinin pozisyon alamamasiydi. Kanat oyuncularinin geriye gelip beklerine yardim etmemesiydi.

Bu sene bu iki sorun da yok. Defansfan bir oyuncu rakibe basmak icin one cikarsa, diger defans oyunculari onun bosalttigi bolgeyi kapatiyor. Kanat oyunculari geri gelip rakip kanat oyuncusunu ikili kapatiyor.

Bu cok ciddi gelismeleri gozardi edip, santra yapildiktan sonra oyuncunun rakibe kayarak mudahale etmesi gibi ufak bir sorun senin oynamana engel oluyorsa zaten yapacak bir sey yok.

Oyunun çıkış tarihi 31 ekim bugün 23 kasım gözden kaçmış basit bir hata. Yine sizin sözlerinizle artık teknoloji ve internet çok gelişti. Eğer teknooji geliştiyse hata basitse 24 gün oldu düzeltilmedi. ha yarn bi yama çıkar ben burda morarrım o ayrı şahsi fikrim ise su sizin belirttiğiniz gibi bu ve bunun gibi birçok gözden kaçmış basit hataların oyundan giderilmesi martı bulacak. nerden mi kapıldım bu fikre şu an FM 13 te bu hatalar silsilesinde ne yaşsandıysa aynı süreç su ana kadar devam ediyor. bence edecekte.

2 eğer oyuna eklenen yeni özellik maç motorunda bir yapısal hata yüzünden tam oturmadıysa. evet oturtana kadar çalışmaya devam edilmesi ve olduğu anda yamayla oyuna entegre edilmesi daha mantıklı. Eminimki FM 2014 bir önceki serinin maç motorunda çıksaydı biir çok kişi bu ne ya hiç değişiklik olmamıs die baslıklar açılacaktı. Ama bu yorumların sayısı, su an oyunda ki hatalar hakkında yapılan ve dahası geçen sene ki gibi sürecin aynı olmasından dolayı yapılan yorumlardan daha fazla olmayacaktı...

Şöyle söyleyeyim bir çok kariyer hikayesi takım araştırmalarının konularının açlış tarihlerine bakın FM 13 te hep mart sonrası sebebi oyun anca oturmuş oluo ve bir çok kişi oyundaki hatalardan dem vurmakk yerine giderildiği için bu tarz konulara yönelio. FM14 çıktı 24 gün oldu bahsettiğim başlıkların sayısı kaç forumda? peki oyun tam anlamıyla olana kadar oynamıyacağım kararını paylasan. Peki bu benzerlik diğer ülkelerin forumlarında da aynı mı evet. o zmn şirket yeniliği entegre etmekle mi sağlamalı müşteri memnuniyetini yoksa sunduğu ürünün sorunsuz çalışmasıyla mı. Bence 2. si

perpetua
23.Kasım.2013, 05:39
Bir yerde hata yapiyorsun.

Bir konuda memnun olmayanlar sesini cikartir. Memnun olanlar ise oyunu oynar. Benim yaptigim gibi. Bu forumu genelde arastirma icin surekli okuyor olmasam, bos zamanimda foruma ugramak yerine oyunu oynarim. :)

Sonucta onemli olan memnun olmayanlarin cikarttigi sesin yuksekligi mi? Memnun olmayanlarin, toplam oynayanlar icindeki orani mi?

Yama da hazir oldugunda cikar. Zaten sadece ve sadece ufak hatalari duzeltmek icin cikmiyor. Sadece o ufak hatalari duzeltmek cikacak bir yamanin da zaten pek fazla degeri yok bence.

Saygi ve Ciddiyet.

Oyun cikarken eksikler oldugu bilindigi icin, eksikler uzerinde calismaya devam edildi. Yani oyun cikti, hadi artik oyunu gelistirmeyi birakalim denmedi.

Yani elinize gececek yama sadece bu ufak hatalari duzeltmiyor. Daha oyun cikmadan beta testte eksik olarak gorulen ama duzetlmek icin zamanin yetmedigi sorunlar da duzeltiliyor. Su anda herkesin oynadigi yamanin dagitildigi gun, simdi beklediginiz yamanin calismalari baslamisti bile.

Daha simdiden Subat ayinda cikacak yama icin yapilacak duzeltmeler planlanmis ve hatta baslamis durumda.

Gayriciddi ve saygisiz. Degil mi?

koraybahce
23.Kasım.2013, 16:53

Bence ikincisi.

Maç motorunun geliştirilmeye çalışıldığı çok açık. Sezarın hakkını sezara vermek adına da bu zamana kadar ki bütün fm serilerindekinden açık ara daha gerçekçi ve canlı olduğunu söylemem gerekir. Ama bir çok hata olduğu gerçek. Ben insanların maç motoruyla, oyuncu ve top fiziği dinamiklerini ya da oyuncuların hareket tercihlerinin maç motoruna kodla yazılması konularını birbirlerinden ayırmasını istiyorum sadece. Hatalar giderilirse bu 3d efsane olur. Zaman vermekten yanayım. Yapımcılar da sonraki FM serileri için taban teşkil edebilecek bir sistem oluşturduklarında bunu ufak geliştirmelerle sürdüreceklerdir. Böylece hatalar da gözle görünmeyene doğru ilerleyecektir. İnanıyorum her şeye rağmen :)

Aydin
23.Kasım.2013, 17:05
Tek ve son bir soru Etik mi? :) ver gerçekten siz (bakın yazı diliyle anlaşmak zordur mimik olmadığı için o yüzden sizi yaftalıyıcı yada nevi şahsınızı kırmak için değil) böyle bir imkana sahip olsanız bu şekilde davranırmıydınız?

Dediğim gibi bu konuda tartışılanları fm genel konusunda tartışıyorduk. Ben orada yazdığım şeyi şu soruna cevap olarak koyayım:

Abi şöyle bir şey de var, bu oyun her sene çıkıyor. Cod, assassin's creed vs. gibi oyunlar da her sene çıkıyor ama oyundaki hatalar gözü tırmalayan ya da oyuncuyu sıkan türden olmuyor.

Tamam, football manager bir simülasyon oyunu. Diğerlerinden farklı. Oyunu kodlarken yapılan bir değişiklik, çalışan şeyleri de aksatır hale getirebiliyor. Bunu anlayışla karşılıyorum ama her sene çıkan bir oyun olarak oyunun can damarı olan maç motorunu sağlıklı hale getirmedikleri zaman ne anlarım ben o simülasyondan?

2000'lerin başından, pes 2008'lere kadar konami ve ea sports'un olayı neydi abi hatırlar mısın? Fifa paso grafiğe kasardı. Taraftarlar, topun hareketi, özel oyuncuların karakterlerinin sahaya yansıtılması vs. vs. Pes ise oynanabirlik bakımından her zaman fifa'dan iyiydi. Ama ne zaman fifa 2010 ile birlikte ea maç motoruna gereken önemi vermeye başladı, fifa atağa kalktı ve şu an hala pes'i fifa'dan önde gören var mıdır bilmiyorum ama fifa'nın büyük bir yol kat ettiği bir gerçek.

Bizim isteğimiz ne peki? oyuncuların sahada çamurlu donla gezmesi veya seyircilerin pozisyonlara verdiği tepkiler değil. Kendi kafasına göre ofsayt taktiği uygular gibi öne çıkıp, adamını boşa çıkartan defans oyuncusu görmek istemiyorum. Böyle goller yedim mi kafayı yiyorum. Ki bir sürü daha terslik vardır burada sayamayacağım.

Maç motorundaki yenilikler adına fm 13'teki saçmalıklara eyvallah dedim ama 1 sene geçti ve fm 14'te hala böyle saçmalıklar görebiliyorsak oturup düşünmeleri gerek.

Ha ben yine diyorum, adamlar hala hataları düzeltmek için canla başla çalışıyorlar. Tamam ama 1 sene aralığında bu kadar hata olmamalıydı. Daha aza inmeliydi. Oyunun kodlarındaki ufak bir değişikliğin, diğer şeyleri etkilemesi "kasım 1'de oyun full çıkacak" dendikten sonra benim sorunum değil. Bu oyuna para verip alanın sorunu değil bunlar. Yapımcının sorunudur.

En basitinden bir örnek vereyim. "Game dev tycoon" diye bir oyun çıkmıştı. Severek de oynamıştım o oyunu. Oyun yapımcılığına soyunduğun bir oyun. Çeşitli varyasyonlarla oyun yapıyorsun. Motor oluşturuyorsun vs. vs. Ve yapım aşamasında buglar da oluşuyor. Bu bugları biraz zaman geçtikçe giderebiliyorsun ama istersen buglı bir şekilde de piyasaya sürebiliyorsun. Oyun burada sana bir ipucu veriyor: "Oyunu şimdi buglı hali ile çıkartmak oyunu alanları tatmin etmeyeceği gibi, itibarını da sarsabilir" gibilerinden.

Olay bundan ibaret.

medievil
23.Kasım.2013, 17:08
SIgames'den bir DICE yada Ubisoft performansı beklemek hayalcilik zaten. Benim asıl korktuğum konu ilerde yamaları parayla satmaları. Sonuçta her sene çıkan oyunun altyapı hemen hemen aynı. Bir tane ana oyun çıkartıp her sene 1 yama çıkararak işi götürebilirler. Bu derece yamaya bel bağlamış bir şirketten bahsedyoruz sonuçta... Olurmu olur..

amorti
23.Kasım.2013, 20:00
SIgames'den bir DICE yada Ubisoft performansı beklemek hayalcilik zaten. Benim asıl korktuğum konu ilerde yamaları parayla satmaları. Sonuçta her sene çıkan oyunun altyapı hemen hemen aynı. Bir tane ana oyun çıkartıp her sene 1 yama çıkararak işi götürebilirler. Bu derece yamaya bel bağlamış bir şirketten bahsedyoruz sonuçta... Olurmu olur..

Yamanin parayla oldugu gun SiGames kapisina kilit vursun zaten.

serwan
23.Kasım.2013, 22:19
Saglik hizmetleri ulkede yeterli degilse, oncelik senin Ferrari yolda rahat gitsin diye yapilacak yol degil, saglik hizmetleri olacaktir.

Devlet kisitli bir butce ile calisiyorsa, yapmasi gerekenleri bir onem sirasina koymak ve bu onem sirasina gore sorunlari cozmekle yukumludur.

Veya toplanan vergiler yolu yapmaya yetmiyor, sadece yolun surekli bozulmasina neden olan alt yapi sorununu duzeltmeye yetiyorsa, once alt yapi duzeltilir. Sen bir sure micir ustunde gitmek zorunda kalirsin. Bir sonraki donemde toplanan vergilerle kaymak gibi asfalt da yapilir.

Calismiyorlar, parayi yiyip oyunu gelistirmiyorlar dersen sana karsi cikarim cunku boyle olmadigini kendi gozlerimle goruyorum. Ama benim istedigim kadar hizli yapmiyorlar diyorsan, bence beklentilerin torpulenmesi gerekir derim sadece.

Kalecinin ceza sahasi disina cikip kirmizi kart gormesi ornegi cok guzel. Hata mi? Evet hata.
Ama oyunda kaleciler yeterince kart goruyor mu? Hayir gormuyor. Bu daha buyuk hata bence.

Kaleciler kirmizi kart gorebilir mi? Evet gorebilir. Sannsizmisim der cikarim isin icinden. Ha kalecim rakibi dusurdugu icin kirmizi gormus (oyunda pek olmayan bir sey), ha ceza alani disina ciktigi icin kart gormus. Ne fark eder ki? Sonucta kaleci kirmizi kart gormus ve buna ragmen maci kazanmak veya iyi sonuc cikartmak icin bir seyler yapmam lazim. Teknik direktorsem benim icin onemli olan kalecimin nasil kirmizi kart gordugunden daha cok 10 kisi kalmis takimimin nasil oynayacagi degil mi?

Isin egelencesi de burada zaten. Hakli veya haksiz kart gormus oyuncumun eksikligini ne gibi zeki bir hamle ile kapatacagim sorusunun cevabini bulmak.

abi yol-sağlık hizmetleri örneğinde temel anlamda haklısın...
ancak devlet yol için vergi toplayıp onu başka yerlerde kullanırsa benim buna tepki verme hakkım olur.
bu oyunu alanların amacı ne? sahte de olsa bi teknik adamlık deneyimi yaşamak. adamlar bu oyunu ne diye satıyor? menajerlik simülasyonu diye... e ama her sene karşımıza saçma sapan bi maç motoru koyuyorlar. oyunun %80'i o maç motoru o da bozuk...
hazır yoldan arabadan örnek vermişken şöyle düşünün... gidip sıfır bi otomobil alıyorsunuz. amacınız ne o arabanın koltuklarında oturmak, ne arabada uyumak, ne de garajınıza koyup temizlemek. arabayı binip dolaşasınız diye alıyorsunuz. bi bakıyorsunuz motor bozuk. 100 metre gidip duruyor. 20 km gidip hararet yapıyor... gidip adama diyorsunuz ki bu arabanın motoru bozuk düzgün çalışmıyor.. adam size diyor ki valla yapacak bişey yok.. bozuk olduğunu zaten biliyoruz.. siz biraz idare edin. binin ama gezmeyin, içinde uyuyun, bagajını depo olarak kullanın.. biz düzeltmeye çalışıyoruz. düzelir mi o da belli değil. e siz motorun bozuk olduğunu bile bile niye sattınız? onun da cevabı yok...

Vieri
23.Kasım.2013, 23:02
Ben bildim bileli stüdyo, CM/FM serilerinde hep böyle bir yol izledi, yine bu yıllarda yama adetleri bakımından daha az adet çıkarttılar, CM2 serilerini bir hatırlayın. Hem şu anda oyunun geldiği nokta bakımından kapsam çok gelişti. Tabi buna paralel içeri alınan oyun geliştirici yazılımcılarda arttı. Yazılım dünyasında hatalar hiç bitmez, en basiti Microsoft'u, Apple'ı, Google'ı bir göz önüne alın. Sunulan ürünler için sık sık yama gelmiyor mu?

Bu oyun stüdyosunun çalışma prensibi bu, elbette eleştirilmeye çok açık. Versiyon Mart ayında son halini alıyor olarak olaya bakılıyorsa, hem daha uygun fiyata o zamanda oyun satın alınabilir.

Kaliteli bir hizmet beklemek elbette tüketici bakımından birinci önceliğimiz, sonuçta para veriyorsun. İş burada yine tüketicide değil mi? kalitesiz olarak adlandırılıyorsa talebi azaltırsın, dişini gösterirsin, ama bunu kalitesiz olarak adlandıran oranı bu haliyle de bana yeter diyenlerden düşük kalıyorsa verilen bu karara da saygı göstermek gerek.

Aydin
23.Kasım.2013, 23:04
Sıkıntı orada. Oyunun kemikleşmiş alıcısı var ve kulvarında tekel.

serwan
23.Kasım.2013, 23:21
Aynen öyle. Tek sıkıntı tekel olmaları. Şu oyunun azcık dişli bi rakibi çıksın bugün, seneye sorunlar yarı yarıya iner.
Ben hala ea'dan bi hamle bekliyorum.

perpetua
24.Kasım.2013, 03:30
Bence yanlis degerlendirmeniz bu hatalarin tekel oldugu icin yapildigi dusunulmesi.

Tekel olmasa da bu hatalar olacak.

Hatalarin nedeni de sirket veya calisanlari degil. Oyunun ta kendisi. Hayatinda program yazmis kisiler bilir. Bir programi sifirdan yazmak her zaman daha once yazilmis bir programi alip uzerinde degisiklik yaparak fonksiyon katmaktan daha kolaydir. Cunku sifirdan yazarken bir plan yaparsin, butun parametrelerin bellidir ve bu parametrelerin izin verdigi olcude programi yazar ve bitirirsin.

Ama Futbol menajerlik sadece bir kac ayda veya 1-2 yil icinde bastan sona yazilacak kadar basit bir program degil.

FM 2001-02 yilinda yazilan bir program. Her yil uzerine degisiklikler yapiliyor. Hem oyunu gelistirmek icin, hem de gunumuzun konjokturune uydurmak icin. Bu gelistirme ve konjokture uydurma calismalari da hatalarin nedeni.

Bir baska sirket cikip 4-5 yil bir futbol menajerlik simulasyonu hazirlasa da o 4-5 yil icinde ortaya cikacak degisim, ise ilk baslarken belirlenmis parametrelerin disina cikilmasina ve ortaya hatalarin cikmasina neden olacak. Yapilan bir cok sey cope gidecek. Veya calisma hic bir zaman bitmeyecek. BGS'in yasadigi da buna benzer bir durum.

Bu nedenle bunu ben bir sirket politikasi olarak degil, esyanin tabiyati olarak goruyorum. Oyle olmasaydi zaten rakip sayisi da bu kadar az olmazdi bence.

Arabalardan ornek vermek moda bu baslikta (:D) oradan da bir ornek vereyim. Son 15 yilin en az guvenilir arabalarina bakarsaniz onemli markalarin ust, yani pahali olan modelleri oldugunu gorursunuz. Modeller ucuzladikca daha guvenilir olmaya baslarlar. Cunku en yeni teknoloji genelde en ust model arabalarda kullanilir, daha sonra sorunlar duzeltildikce daha ucuz modellerde kullanilmaya baslanir. Bu sayede ucuz modeller daha guvenilir olurlar.

FM de her yil ilk ciktiginda en yeni teknoloji ile cikiyor. Bu en yeni teknoloji, her ne kadar firma icinde test edilmis olsa da, yuzbinlerce kisi tarafindan test edilmemis bir teknoloji.

Yani oyun ciktiginda hatalarin olmasi kacinilmaz.

xwerswoodx
24.Kasım.2013, 03:57
Perpetua ya bir çok konuda katılıyorum, bahsettiği gibi maç motorunda aşırı derecede geliştirme görüyoruz. Mesela 2012 yılında kanat oyuncuları her pozisyonda ofsayt'a düşüyordu geçen seride hiç düşmez oldular, bu seride bazen düşüp, bazen düşmüyorlar. Vuruşlar özellikle tartışılamaz bile kaleci ile karşı karşıya sol kalecinin kapattığı köşeden güzel vuruşlar yapılabiliyor. Ki bundan önceki serilerin tümünde kalecinin üzerine abanmaktan başka bir şey yapmıyorlardı. Oyuncular artık kafa atmak için sekiyorlar yahu var mı ötesi. Ama bazı sistemler üzerinde her sene oynandığı için aynı kod içinde aynı sayı bir çok kez sorgulanabiliyor. Yani bir yerde 11 olarak hesapladığın bir şeyi değişirsin ama bir çok yerde 11i değişirken bazılarını atlayabilirsin buda hatalara neden olabilir. Kaleci olayı tamamen basit bir hata, oyuna ne kadar etkisi olur belki bir maç kaybedersin belki iki, daha fazlası olmaz. Kaldı ki geçmişte kalecilerin gidip oyunculara pas vermesinden, defans oyuncularının kontrada oyuncuyu kovalamamasından yediğin golleri bir hatırladığın zaman iki gol onların yanında hiç bir şey kalmıyor. Ben hala oyunun geliştirilmediğini düşünmüyorum. Artık transferler daha gerçekçi hale gelmiş, eskiden oyuncuya yüksek bir teklif versen hemen geliyordu sana şimdi başkası teklif verince senden düşük bile verse seni reddedebiliyor. Kaldı ki gelen transfer teklifleri de gerçekten gerçekçi hale gelmiş. Ama bir hata yapıldı başta burada denmeyen kalmadı. Oyun geliştirilmiyor deniyor ama, hiç geçmiş serilere bakmıyorsunuz. Tamam oyun belki mükemmel değil ama bir rakibi olsa mükemmel olur muydu? Sanmıyorum. Kaldı ki oyun hızı geçen serilerin aksine neredeyse %250 artmış durumda ve ben bundan hiç şikayetci değilim. Hatta dürüst olmak gerekirse FM serisinin bu güne kadarki en güzel serisi FM14. Maç motorunun görünüşünü beğenmesem de yinede oyun ve mantık olarak bu güne kadar oynadığım en güzel seri. Ayrıca taktiksel olarakta oyuna öyle etki ediyoruz ki menajer olduğunu hatırlıyor insan.

Yinede konuyu açan arkadaşa bir kaç konuda katılıyorum ama bir daha FM almayacam diyenlereydi yukardaki laflarım. Almak istemeyen almasın diyeceğim sadece :)

Aydin
24.Kasım.2013, 04:29
Bence yanlis degerlendirmeniz bu hatalarin tekel oldugu icin yapildigi dusunulmesi.

Tekel olmasa da bu hatalar olacak.

Hata her oyunda olur abi. Benim "tek sıkıntı tekel olmaları" söylemimden kastım şuydu. Piyasdaki bir sürü oyunun rakibi var. Mesela ben eskiden call of duty severdim ama şimdi Battlefield'i seviyorum. Pes'i severdim eskiden ama şimdi fifa daha iyi diyorum. Ama bunu fm için diyebiliyor muyum? Diyemiyorum. Ea'nin çıkarttığı menajerlik oyunu örnek bile verilemez "rakip" olarak.

Bu firmalar hep birbirleriyle yarış içerisinde. Cod'un eleştirilen tarafı yenilik getirmemesi. Grafiklerin bile aynı olması. Ama adamların son oyunu bile satış rekoru kırdı. Bana göre ise battlefield'ın multiplayer modu yeter cod'a üstün gelmeye. İşte bu durumda cod fanboyu gelip bana "git bf oyna sen yieeaaa" diyebilir. Pesci bana "fifa oyna sen yieeaa" diyebilir. Ama fmci bana neyi önerecek? "oynama o zaman" demek saçma bir cevap.

Tekel oldukları için rahatlar. Bugün millet cod'dan battlefield'e doğru kayıyorsa, bunun sebebi cod'un kendini tekrar etmesi. Pes'ten fifaya doğru kayıyorsa pesteki maç motorunun bayıklığı yüzündendir. Bir sirkülasyon var yani. Bir tehdit var. Ama fm'de bu yok.

heartbreaker007
24.Kasım.2013, 05:22
Öncelikle şunu belirteyim Ben FM nin hiç bir serisine kötü olmus olmamıs, rezalet demedim. Demem de çünkü evet her sene yapılan gelişmeler oyuna eklenen özellikler oyunu çok büyük bir iştahla oynama hevesi getiriyor. Bu 14 için de geçerli.

Eleştirdiğim nokta bu yeniliklerin oyunu ve özellikle maç motoru entegrasyonunda yaşanan sıkıntıların olması bilinciyle oyunun piyasaya sürülmesi. Elbette hiç birr değişiklik yapmadan sadece transferleri yapıp temcit pilavı gibi önümüze koymak büyük ciddiyetsizlik ve saygısızlık olur. Ancak gelişme yapılıor bu zor bir süreç, biz bunu şimdilik bu şekilde yaptık bekleyin düzelecek demek te, bir ciddiyet eksikliği ve saygı noksanlığına sahiptir diye düşünüyorum. İş hayatımızda bize bir görev verildiğinde, bir sunum istendiğinde, bir operasyonel durum hazırlanmasında, nasılki bizler çalısan olarak bunu eksiksiz,tam belli bir ciddiyet ve saygı çerçecesinde yapıorsak. yapımcıda aynı şekilde oyunu hazırlamalı die düşünüorum.@ perpetua Bu nokta d yapımcı şirkete cidsdiyet ve saygızılık ithamlarını bu ana fikir çerçevesinde yaptım Demekki program yapımcıları oyunu çıkıs tarihine kadar bu haliyle yapmıs. Lakin tepe yönetim :yahu oyun bu haliyle oyunculara sunulur mu hatası çok giderlim yada biraz daha erteleyelim ama bizden beklenene biraz daha yaklaşmış haliyle sürelim piyasaya yerine AMMMAAAAN SÜRÜN GİTSİN mantığı ile yaklasıldığı hissiyatına kapılıyorum. ve bu da gayri ciddi bir durum olduğunu düşünüyorum hele ki bu bir alışkanlık haline geldiyse (FM13 süreci) işte bu noktada iş daha da vahim bir hal almıs oluyor.

Fikirlerim çerçevesinde duygusal bir yaklasımla değerlendirme yapma hissiyatı vermiş olabilirim size, ama mormalde profesyonellik kisvesi altında çok az tölerans tanınan, işveren gözünde az kredisi olan, hataya tahamüllü olmayan ve duygusallığa yer bırakmayan bir iş dünyasında. Bir firmanın sunduğu üründe müşterilerinden bunun tersini yani anlayış bekler bir tavır halinde bulunması işte konunun özeti bence. Ha biz işte bunu yaşıorsak onlarda böyle davranmalı şeklinde kısassa kıssas yapmak değil amacım. Ama sonuç olarak SIGAMES bir şirket ve her sene çıkardıkları oyunda onların ürünü ve bundan da sağladığı maddi bir kazançta var.

Aydın Bey tekel oldukları için bu kadar rahat olduklarını belirtmiş. perpetua da tekel olmaydı da oyun mükemmele yakın çıkmazdı şeklinde görüş belirtmiş. Benim eklemek istedğim evet hatalar olurdu Ancak bu denli çok hata olmazdı ve düzeltilmesi de MArt'a kadar uzamazdı. Yani özet olarak süreç daha kısa olurdu. Belki SIGAMES rakibinin olusturduğu baskıdan ötürü oyunu arallık ayında oturturdu. Zira SIGAMES in su mantıkta hareket ettiğini düşünmekteyim:Oyunun maç motoru hatalarını giderebilmek adına öncelikle 1-2 verisel yama yayınlanıyor. ee ztn biz ara transfer dönemi yamasıda yayınlayacağız. Oyundaki hataların kökünü kurtumak adına bu yamayı hazırlamak için, Avrupa'daki ara transfer döneminin bitimine kadar yayalım. En sonunda bu süreç MArtta bitsin

Yukarıdaki tamamen kendi şahsi fikrimdir. Komplo teorisi v.s her türlü eleştiriyede açığım. Fakat şu noktaya bağlamak istiyorum Aydın Bey in değindiği nokta da(tekel) eğer bir rakibi olsaydı. bu süreç MArt'a kalmazdı. İşte bnm yapımcı firmaya ciddiyetsizlik ve saygısızlık şeklinde ki ithamlarımın açıklamsıdır.

Çok uzun yazıyorum okuyanlara değerli vakitlerini aldığım için özür diliyor, ilgi ve alakalarından dolayı da teşekkür ediyorum.

Umarım FM 2015 te bu süreçleri yaşamayız ve bunun için elimizden gelecek bir öneriyi beraber olusturup ilgililere sunarız. Belki bizim gibi düşünen diğer ülke oyuncuları ile web üzerinden fikir alısverişi yapıp kitleyi de çoğaltabiliriz. Ben bunun için üzerime bir sorumluluk verilirse elimden geldiğince yapmaya hazırım.

Saygılarımla...

heartbreaker007
24.Kasım.2013, 06:06
İşletme ve Ekonomi çerçevesinde bakıldığında bazı firmalar müşteri kazanmak ve onu kaybetmemek adına ütettiği bir strateji var: MARKA BAĞIMLILIĞI.

Burda işletme dersi vermek değil niyetim. öncelikle bunu sizlerin huzuruna sumak isterim.

Şirket ürettiği ürünün niteliği ve o ürünün kalite,satış pazarlama,satış sonrası hizmet,yüksek müşteri memnuniyeti noktalarına hassas dokunuşlar yaparak müşteriyi kendisine bağlar ve o müşteri farkında olmadan o markaya bağımlılık olusur öyle ki sanki o markanın kullanıcısı değil sanki çalısanı olur müşteri. ama şirkette o müşteriyi bu kıvama getirirken sunduğu ürünü en iyi şekilde sunar.

SIGAMES FM serisiyle yaptı bunu kaldıki ortaklık bozulduktan sonra da oyuncuların bir çoğu, şirketin rakipsiz yada ikamesinin olmayısından değil işi hakkıyla yapmasından ötürü kazandı bu güveni.

Aama işte saygı ve ciddiyet eksikliği ithamlarını yöneltmemin bir temel sebebi de bu artık SIGAMES bunu kullanmaya başladı. Hem rakipsiz olmasından hemde kendisine bağladığı müşterilerin(yani biz oyuncuların) kazandığı güveni suistimal etme noktasından. Yani güzel başladığı maratonda. İşler iyi de giderken mali açıdan arkasına baktı gelen yok tempo düşürmeyi yeğledi.

perpetua beklentilerini biraz törpülemem gerektiği tavsiyesinde bulunmustu sonuçt bu şirket diğer yapım şirketleri gibi değil tezini sunarak. Evet bir Blizzard değil SIGAMES ama 13 öncesi serilerdeki temposunda da değil bence. Çünkü şirketin teknolojik ve finans kaynaklarının, oyuna eklediği yeniliklerin entegrasyonunda kıt kaldığı sebebinden kaynaklandığını düşünmüyorum.(Zira yanlıs isem düzelt lütfen ama senin ana fikrininin, bu olduğu kanısına vardım değerli yorumlarını dikkatle okuduktan sonra özetle çok fikir var ama bunun programlanma aşamasındaki SIGAMES'in teknolojik donanımı ve ekonomisi fikir üretme hızında denk değil o yüzden şirkete anlayışla bakmak gerek)

Çünkü evet kabul edeceğimiz ortak nokta firma tekel yani bu oyunu oynamak isteyen herkes bunu almak zorunda dolayısıyla pazarın tamamına hakim yani pazar değeri 100 milyonsa, 100 ü de onun. o zmn yıllık cironun büyük kısmını işte bu tekel noktasında sermaye arttırımı yada AR-GE yatırımı yerine pay sahiplerinin hesabına aktarma yani kaba tabirle CEBE İNDİRMEYİ seçtiler. zira biz artık ne yapıorsak gider eskisi gibi yüksek maliyete gerek yok düşük maliyetle üretim yapalım ne de olsa rakip yok mantığına büründüler. o yüzden evet kalitelerinden bir şey kaybetmediler ama ürünü üretme aşamasında süreci yayma politikası izlediler. Zİra üretim maliyetini düşürdüğünüzde bu azaltım, üretilen ürüne bir şekilde yansır. üretim faaliyet çizelgesinde aşağı doğru bir eğilimde ama genel ekonomik değerinde ise eğilim yukarı doğru yani ters orantı söz konusu.

Özetle ve günlük tabirle SIGAMES kazancını aynı oranda devam ettirken herhangi bir ekonomik kriz içinde olmamasına rağmen üretim maliyetini azaltıp bununda sürece yansıması durumunun müşteri kaybı yaratmayacağı bilgisi dahilinde genel politikayı bu şekilde belirledi diye düşünüyorumÇünkü Aydın Bey'in tekel oldular yorumunun ana sebebi itti bu politikayı benimsemeye BİR TEHDİT UNSURU YOK SIGAMES İÇİN . Bunun müşteriye yansımasınıda işte biz bu şekilde yaşıyoruz. İşte bu nokta da belirtmeye esas bakış açısını çekmeye çalıstığım ana fikir şu: Ancak biz oyuncular bbir tehdit unsuru olabiliiz bu politikadan vazgeçmeleri için...

19karabulut07
24.Kasım.2013, 06:20
Hata her oyunda olur abi. Benim "tek sıkıntı tekel olmaları" söylemimden kastım şuydu. Piyasdaki bir sürü oyunun rakibi var. Mesela ben eskiden call of duty severdim ama şimdi Battlefield'i seviyorum. Pes'i severdim eskiden ama şimdi fifa daha iyi diyorum. Ama bunu fm için diyebiliyor muyum? Diyemiyorum. Ea'nin çıkarttığı menajerlik oyunu örnek bile verilemez "rakip" olarak.

Bu firmalar hep birbirleriyle yarış içerisinde. Cod'un eleştirilen tarafı yenilik getirmemesi. Grafiklerin bile aynı olması. Ama adamların son oyunu bile satış rekoru kırdı. Bana göre ise battlefield'ın multiplayer modu yeter cod'a üstün gelmeye. İşte bu durumda cod fanboyu gelip bana "git bf oyna sen yieeaaa" diyebilir. Pesci bana "fifa oyna sen yieeaa" diyebilir. Ama fmci bana neyi önerecek? "oynama o zaman" demek saçma bir cevap.

Tekel oldukları için rahatlar. Bugün millet cod'dan battlefield'e doğru kayıyorsa, bunun sebebi cod'un kendini tekrar etmesi. Pes'ten fifaya doğru kayıyorsa pesteki maç motorunun bayıklığı yüzündendir. Bir sirkülasyon var yani. Bir tehdit var. Ama fm'de bu yok.

Tüm yazıları okudum bence cevap bu yazı Pes oynayan tüm arkadaşlarım bu yıl Fifa'ya geçti belki alternatif olsa bizde Fm'den geçerdik ama bırakamıyozda oyunda %100 buğlar var artık golün olacağı pozisyonu ezberledim (: Rıdvan gibiyim gol olur diyorum oluyor

perpetua
24.Kasım.2013, 11:43

Bu yazdigindan benim anladigim, SI/SEGA'ya degil, onlarla rekabet edecek bir alternatif cikartamayan sirketlere bozuksun. :)

Bu da zaten yaptiklarinin bir benzerini yapmanin ne kadar zor oldugunun bir gostergesi degil mi?

Bu sadece FM/Futbol'da boyle degil.

Beyzbol menajerlik:
Bir numara Out of the Park Baseball (OOTP). Baseball Mogul diye bir oyun da var ama FM 2014 ile CM3 arasindaki fark kadar fark var ikisinin arasinda. Zaten OOTP'de bir ara SI ile beraber uretildi ama sonra iki ekip ayrildi. OOTP oynarsan, FM ile olan benzerliklerini gormek mumkun. Hatta FM'den cok daha guzel olan bazi ozellikleri de var.

Buz hokeyi:
Bu yila kadar sadece bir tane oyun vardi. Eastside Hockey Manager oyununun yaraticisi Riz Remes 5-6 yildir SI calisani. Oyundaki finansal modellemeyi o yapiyor. Once kendi basina, sonra SI bunyesinde EHM'i yapti ama SI bunyesindeki yatirimi karsilayacak kadar satmadi. SI oyunu rafa kaldirdiktan sonra eski EHM'in gelimini baskalari devam ettirdi.

OOTP'yi yapan ekibinin bu yil cikarttigi Franchise Hockey Manager EHM'in eski kalmis olmasindan dogan boslugu doldurmaya calisiyor ama gidecek cok yollari var. Yollarina devam edebilmenin on kosulu oyunu satabilmek. Yaptiklari oyundan fersah fersah ileride bir hokey simulasyonu piyasada olsa isleri cok daha zor olacak ama yok.

Basketbol:
Bir kac tane var ama hic bir tanesi FM kadar gelisimi ilerlemis durumda degil. Hem de cok fazla piyasasi yok. Fast Break Pro, Draft Day Sports ve World Basketball Manager.

Fast Break Pro Yapimcisinin bir roportajda soyledikleri:

Soru: Oyun kutudan ciktigi haliyle ideal bir basketbol menajerlik oyunu mu sizce?
Cevap: Ideal oyun bence Football Manager'in Basketbol versiyonu olur. Ama oraya ulasmak icin daha cok is var.

Uzerinde 10 yildir calisilan bir oyun Fast Break Pro.

Amerikan futbolu:
Bir kac oyun var ama Amerikan futboluna ilgi cok fazla degil. FIFA/PES tipi oyunculari kontrol ettigin Madden ise cok daha populer. Ve tabii fantazi futbol oyunlari (gercek oyunculari takimina alma ve gercekte sahada yaptiklarina gore puan toplama). Milyonlarca kisi oynuyor. Hatta bu oyunu oynayanlar hakkinda bir televizyon dizisi de var. 'The League'

Menajerlik oyunlarinin cogunun listelendigi site: http://www.gmgames.org/

Sonucta bu tip menajerlik oyunlarinin cogu emekleme asamasinda. FM ise hepsinden fersah fersah ileride ve bu diger oyunlarin hepsi icin ilham kaynagi.

FM ile birisinin rekabet edebilmesi icin once FM ile rekabet etme amaciyla yola cikmamalari gerekli. Ozellikler acisindan FM ile rekabet etmeye kalkan kimse kolay kolay basarili olamaz cunku ne kadar cok ozellik, o kadar cok hata kaynagi.

Ve kimsenin kolay kolay FM'den vazgecip, daha cok hatasi olan bir oyuna gecmesi beklenemez.

Mesela Sick as a Parrot az bilinen bir futbol menajerlik oyunu. En buyuk ozelligi, oyuncularin bitiricilik, dripling vs. gibi ozelliklerini rakamlara dokmeden oyuncuya yansitmasi. Rakamlar yerine sozel olarak oyuncular tanimlaniyor kullanici icin. Esasinda guzel bir fikir ama az ozellik sahibi oldugu icin cogu kisinin ilgisini cekmeyecek bir oyun. Ozellikle FM varken.

http://www.machoward.com/site_map.html

Ama tabii gelisimi yavas gidiyor cunku yapimcinin bos zamaninda gelistirdigi bir oyun SAAP. 1999'dan beri yapimi devam eden bir oyun (windows versiyonu, oyunun baslangici en azindan 80'li yillarin sonu. Tipki FM gibi).

Rekabet yok degil esasinda. Var. Ama FIFA Manager'i rakip olarak sayamadigimiz icin rekabet yok gibi gorunuyor. FM emekleme asamasinda olsa, rekabet cok daha fazla gibi gorunur. Ama oyun o kadar ilerlemis durumda ve o kadar hizla ilerlemeye devam ediyor ki baska bir sirketin degil gecmeye, yetismeye bile sansi yok.

Eger SI/SEGA oyunu gelistirmeyi birakip, ayni yerde sayan bir oyun yapsalar. Sadece bir veritabani guncellemesi ile oyunu satsalar (yillarca EA'nin FIFA ile yaptigi gibi), PES gibi bir alternatifin ortaya cikmasina yol acmis olurlardi. Ama FM yerinde saymiyor. Yukaridaki bir mesajda yazmistim. Gecmiste yapilan bir tercih yuzunden mac motorunun gelisimi kisitli oldugu icin bastan asagiya mac motorunda kullanilan mesafe birimini degistirdiler. Bunu direkt rekabet eden bir rakip olmamasina ragmen yaptilar.

Cunku esasinda FM'in rakibi yok gibi gorunse de var. CoD, Battlefield, FIFA, PES, OOTP, GTA ve hatta artik Android ve Iphone/Ipad cihazlarindaki oyunlar vs. hep FM'in rakibi. Musteriler ille de futbol menajerlik veya ille de menajerlik oyunu oynayacagiz diye bakmiyor olaya. Oyun bayatlasa, insanlar baska oyunlara mutlaka kayacak ve elde sadece ille de futbol menajerlik oynayacagim diye dusunen nispeten ufak bir grup kalacak. SI'i oyunu yenilemeye zorlayan da bu. Ben de mesela FM'den biraz uzaklasmak icin arada OOTP oynuyorum.

Direkt futbol menajerlik oyunu olarak rekabet edecek bir baska oyun, FM'in ozelliklerinin artmasi icin faydali olabilir. Ama futbol'un surekli degisen dunyasi zaten buna neden oluyor (hatta belki de alternatif bir oyunun yapacagindan daha fazla etkiliyor). Guardiola'nin Barcelona'ya oynattigi futbol FM'i degismeye zorladi. Abramovich'in Chelsea'yi almasi da degismeye zorladi. Eto'o'nun Anzhi'ye transfer olmasi da. Dortmund'un Gegenpressing de FM'i degismeye zorlayacak. FFP de. Cunku musteri gercekte olani izleyebiliyor ve oyundan da bunlari bekliyor. Zaten FM'i uretmenin en buyuk zorlugu da burada.

Ama mesela Call of Duty veya Battlefield'in boyle bir rakibi yok. Birbirleri ile rekabet ederek yeni fikir uretmek/gelismek zorundalar.

LifeYourself
24.Kasım.2013, 14:14
Tüm yazıları okudum bence cevap bu yazı Pes oynayan tüm arkadaşlarım bu yıl Fifa'ya geçti belki alternatif olsa bizde Fm'den geçerdik ama bırakamıyozda oyunda %100 buğlar var artık golün olacağı pozisyonu ezberledim (: Rıdvan gibiyim gol olur diyorum oluyor
Kahkaha attım hocam harikasın :zuhaha

serwan
24.Kasım.2013, 15:05
Bu yazdigindan benim anladigim, SI/SEGA'ya degil, onlarla rekabet edecek bir alternatif cikartamayan sirketlere bozuksun. :)

Bu da zaten yaptiklarinin bir benzerini yapmanin ne kadar zor oldugunun bir gostergesi degil mi?

Bu sadece FM/Futbol'da boyle degil.

Beyzbol menajerlik:
Bir numara Out of the Park Baseball (OOTP). Baseball Mogul diye bir oyun da var ama FM 2014 ile CM3 arasindaki fark kadar fark var ikisinin arasinda. Zaten OOTP'de bir ara SI ile beraber uretildi ama sonra iki ekip ayrildi. OOTP oynarsan, FM ile olan benzerliklerini gormek mumkun. Hatta FM'den cok daha guzel olan bazi ozellikleri de var.

Buz hokeyi:
Bu yila kadar sadece bir tane oyun vardi. Eastside Hockey Manager oyununun yaraticisi Riz Remes 5-6 yildir SI calisani. Oyundaki finansal modellemeyi o yapiyor. Once kendi basina, sonra SI bunyesinde EHM'i yapti ama SI bunyesindeki yatirimi karsilayacak kadar satmadi. SI oyunu rafa kaldirdiktan sonra eski EHM'in gelimini baskalari devam ettirdi.

OOTP'yi yapan ekibinin bu yil cikarttigi Franchise Hockey Manager EHM'in eski kalmis olmasindan dogan boslugu doldurmaya calisiyor ama gidecek cok yollari var. Yollarina devam edebilmenin on kosulu oyunu satabilmek. Yaptiklari oyundan fersah fersah ileride bir hokey simulasyonu piyasada olsa isleri cok daha zor olacak ama yok.

Basketbol:
Bir kac tane var ama hic bir tanesi FM kadar gelisimi ilerlemis durumda degil. Hem de cok fazla piyasasi yok. Fast Break Pro, Draft Day Sports ve World Basketball Manager.

Fast Break Pro Yapimcisinin bir roportajda soyledikleri:

Soru: Oyun kutudan ciktigi haliyle ideal bir basketbol menajerlik oyunu mu sizce?
Cevap: Ideal oyun bence Football Manager'in Basketbol versiyonu olur. Ama oraya ulasmak icin daha cok is var.

Uzerinde 10 yildir calisilan bir oyun Fast Break Pro.

Amerikan futbolu:
Bir kac oyun var ama Amerikan futboluna ilgi cok fazla degil. FIFA/PES tipi oyunculari kontrol ettigin Madden ise cok daha populer. Ve tabii fantazi futbol oyunlari (gercek oyunculari takimina alma ve gercekte sahada yaptiklarina gore puan toplama). Milyonlarca kisi oynuyor. Hatta bu oyunu oynayanlar hakkinda bir televizyon dizisi de var. 'The League'

Menajerlik oyunlarinin cogunun listelendigi site: http://www.gmgames.org/

Sonucta bu tip menajerlik oyunlarinin cogu emekleme asamasinda. FM ise hepsinden fersah fersah ileride ve bu diger oyunlarin hepsi icin ilham kaynagi.

FM ile birisinin rekabet edebilmesi icin once FM ile rekabet etme amaciyla yola cikmamalari gerekli. Ozellikler acisindan FM ile rekabet etmeye kalkan kimse kolay kolay basarili olamaz cunku ne kadar cok ozellik, o kadar cok hata kaynagi.

Ve kimsenin kolay kolay FM'den vazgecip, daha cok hatasi olan bir oyuna gecmesi beklenemez.

Mesela Sick as a Parrot az bilinen bir futbol menajerlik oyunu. En buyuk ozelligi, oyuncularin bitiricilik, dripling vs. gibi ozelliklerini rakamlara dokmeden oyuncuya yansitmasi. Rakamlar yerine sozel olarak oyuncular tanimlaniyor kullanici icin. Esasinda guzel bir fikir ama az ozellik sahibi oldugu icin cogu kisinin ilgisini cekmeyecek bir oyun. Ozellikle FM varken.

http://www.machoward.com/site_map.html

Ama tabii gelisimi yavas gidiyor cunku yapimcinin bos zamaninda gelistirdigi bir oyun SAAP. 1999'dan beri yapimi devam eden bir oyun (windows versiyonu, oyunun baslangici en azindan 80'li yillarin sonu. Tipki FM gibi).

Rekabet yok degil esasinda. Var. Ama FIFA Manager'i rakip olarak sayamadigimiz icin rekabet yok gibi gorunuyor. FM emekleme asamasinda olsa, rekabet cok daha fazla gibi gorunur. Ama oyun o kadar ilerlemis durumda ve o kadar hizla ilerlemeye devam ediyor ki baska bir sirketin degil gecmeye, yetismeye bile sansi yok.

Eger SI/SEGA oyunu gelistirmeyi birakip, ayni yerde sayan bir oyun yapsalar. Sadece bir veritabani guncellemesi ile oyunu satsalar (yillarca EA'nin FIFA ile yaptigi gibi), PES gibi bir alternatifin ortaya cikmasina yol acmis olurlardi. Ama FM yerinde saymiyor. Yukaridaki bir mesajda yazmistim. Gecmiste yapilan bir tercih yuzunden mac motorunun gelisimi kisitli oldugu icin bastan asagiya mac motorunda kullanilan mesafe birimini degistirdiler. Bunu direkt rekabet eden bir rakip olmamasina ragmen yaptilar.

Cunku esasinda FM'in rakibi yok gibi gorunse de var. CoD, Battlefield, FIFA, PES, OOTP, GTA ve hatta artik Android ve Iphone/Ipad cihazlarindaki oyunlar vs. hep FM'in rakibi. Musteriler ille de futbol menajerlik veya ille de menajerlik oyunu oynayacagiz diye bakmiyor olaya. Oyun bayatlasa, insanlar baska oyunlara mutlaka kayacak ve elde sadece ille de futbol menajerlik oynayacagim diye dusunen nispeten ufak bir grup kalacak. SI'i oyunu yenilemeye zorlayan da bu. Ben de mesela FM'den biraz uzaklasmak icin arada OOTP oynuyorum.

Direkt futbol menajerlik oyunu olarak rekabet edecek bir baska oyun, FM'in ozelliklerinin artmasi icin faydali olabilir. Ama futbol'un surekli degisen dunyasi zaten buna neden oluyor (hatta belki de alternatif bir oyunun yapacagindan daha fazla etkiliyor). Guardiola'nin Barcelona'ya oynattigi futbol FM'i degismeye zorladi. Abramovich'in Chelsea'yi almasi da degismeye zorladi. Eto'o'nun Anzhi'ye transfer olmasi da. Dortmund'un Gegenpressing de FM'i degismeye zorlayacak. FFP de. Cunku musteri gercekte olani izleyebiliyor ve oyundan da bunlari bekliyor. Zaten FM'i uretmenin en buyuk zorlugu da burada.

Ama mesela Call of Duty veya Battlefield'in boyle bir rakibi yok. Birbirleri ile rekabet ederek yeni fikir uretmek/gelismek zorundalar.

abi her dediğine kısmen katılırım ama atladığın bişey var bence. Dünyada hiçbir şeyin futbol kadar izleyicisi ve müşterisi yok. Pazar çok büyük. O saydıklarınızın hepsinin toplamından kat kat fazla. Bu yüzden onlar ne haldeler ama fm almış yürümüş şeklinde bir değerlendirme uygun değil diye düşünüyorum. O oyunların hepsinin bi ikamesi var bence. Yani beyzbol menajerliği oynayan bi amerikalı oyunu beğenmeyip basketbola ya da hokeye yönelebilir. Ama futbol menajerliği oynayan birinin bu şansı yok. Zaten daha çok avrupa'da ve asya'da oynanıyor bu oyun. Ve özellikle avrupa'da futbolun yeri belli. Şu oyunu oynayanların çoğu için futbol bi tutku ve yeri doldurulamaz. Özellikle de menajerlik başlı başına apayrı bi yere sahip. Herkesin içinde bi ferguson bi wenger yatarken ne fifa ne pes ne cod ne bf alternatif olarak sayılamaz.

perpetua
24.Kasım.2013, 15:46
Futbolda piyasa tabii daha buyuk ama zaten bu piyasanin buyuk olmasi diger oyunlarin yapilmasini tesvik edecek birincil neden degil mi?

Ama rekabet edebilen yok.

Rekabet edebilen yok diye SI kotu oyun cikartiyor tezi var ortada.

Bence de rekabet edilememesinin nedeni surekli baskalarinin yetisemedigi kalitede bir oyun yapmasi SI'in.

Yumurta mi tavuktan cikti? Tavuk mu yumurtadan?

Mesela OOTP'nin de rakibi yok. Ama gercekten cok cok iyi bir oyun. Oynamak ve zevk almak icin bence Beyzbol izlemeyi sevmeye bile gerek yok. Spor yonetimi simulasyonunu sevmek ve beyzbol'un nasil oynandigini bilmek (veya ogrenmek istemek) yeterli.

Basketbol icin ise cok daha fazla birbirine alternatif oyun var, piyasa da daha buyuk. Ama OOTP'nin kalitesine yaklasan bir basketbol menajerlik oyunu yok bence.

serwan
24.Kasım.2013, 16:57
abi peki rekabet edebilen olmaması gayet normal değil mi? 20 senelik geçmişi olan bi oyundan bahsediyoruz. 20 senenin birikimi var, kemikleşmiş bi müşteri kitlesi var, bi markalaşma söz konusu.. ayrıca oyunun gönüllülerden oluşan araştırma ekipleri de var ki en önemli noktalardan biri de bu..
birinin çıkıp rekabet edebilmesi pek mümkün değil. onlar da bunu bizden iyi biliyorlar ve rahat davranıyorlar...

marlo41
24.Kasım.2013, 17:09
Alakasız olacak ama Perpetua'nın postları okuduktan sonra hiç bilmediğim beyzbol kurallarına rağmen OOTP kurup oynayasım geldi. Bakalım güzel midir acaba ?

Vieri
24.Kasım.2013, 17:24
ben rehavetle hareket ettiklerini düşünmüyorum, en ufak bir bug için bile çok ciddi inceleme yaptıklarını biliyorum.

marlo41
24.Kasım.2013, 17:27
ben rehavetle hareket ettiklerini düşünmüyorum, en ufak bir bug için bile çok ciddi inceleme yaptıklarını biliyorum.

Ben hiç bir FM oyuncusunun zaten başka bir menajerlik oyununa geçeceğini düşünmüyorum.

SIGames'in de iyi niyetli olduklarını düşünüyorum zaten adamlar hep oyunu kendileri de oynayan adamlar. Sadece 2 yıldır oyun çok bug ile çıkıyor. Bir Fm 2012 mesela benim için ilk çıktığında da harikaydı. Sonradan gelen yamalar ile mükemmele ulaştı.

perpetua
24.Kasım.2013, 17:31
abi peki rekabet edebilen olmaması gayet normal değil mi? 20 senelik geçmişi olan bi oyundan bahsediyoruz. 20 senenin birikimi var, kemikleşmiş bi müşteri kitlesi var, bi markalaşma söz konusu.. ayrıca oyunun gönüllülerden oluşan araştırma ekipleri de var ki en önemli noktalardan biri de bu..
birinin çıkıp rekabet edebilmesi pek mümkün değil. onlar da bunu bizden iyi biliyorlar ve rahat davranıyorlar...

Rahat davranarak baskalarinin onlardan pazar payi almalarina neden olurlar. Elinde boyle bir avantaj varken boyle davranmak aleyhlerine olmaz mi?

Zamaninda FIFA surekli ayni oyunu cikarttigi, gelistirmedigi icin cok elestirildi. PES ortaya cikti ve rekabet basladi. Once FIFA lisans toplayarak one gecmeyi denedi. Olmayinca oyunu yeniden dizayn etmek zorunda kaldilar.

Mesela FIFA Manager 2014 hemen hemen hic yenilik yapmadan cikti. Muhtemelen 2015 icin kapsamli bir degisiklik/gelisme planliyorlar. Ustelik cok daha buyuk bir sirket ve cok daha genis bir ekipleri var ve spor oyunu yaratma konusunda cok tecrubeliler.

Bir kac yildir FM'i alt edemiyorlar cunku gidip tesis yapma vs. gibi ozellikler gelistirdiler. Yani projeleri biraz daginik. Teknik direktorluk simulasyonu mu? Yoksa kulup yoneticiligi simulasyonu mu?

Bence FM ile rekabet icin bir sirketin yapabilecegi en guzel sey isin teknik direktorluk kismindan uzaklasip, isin futbol direktorlugu yonunu gelistirmek. Boylece takimda isler istedigin gibi gitmiyorsa basarsin teknik direktore tekmeyi, aldigim oyunculari oynatamadi dersin ve maceraya devam edersin. :)

Boylece isin taktik detayi yuzunden oyundan soguyan bazi kullanicilari kendi tarafina cekerek ise baslarsin.

Alakasız olacak ama Perpetua'nın postları okuduktan sonra hiç bilmediğim beyzbol kurallarına rağmen OOTP kurup oynayasım geldi. Bakalım güzel midir acaba ?

Yanilmiyorsam demosu var. Sadece Ingilizce oyun tabii. Sezon bittigi icin de su anda en son versiyonu %50 indirimli satiliyor.

Beyzbol oyunu istatistiklere cok dayali oldugu icin, oyunculari gormemek cok sorun da yaratmiyor.

Oyunun tamamen bastan asagiya degistirilebilir olmasi (mesela oyuna basladiktan sonra sezon aralarinda lig kurallari ve duzeni tamamen degistirilebiliyor) en guzel ozelliklerden birisi. Mesela oyunda sezon bitince lige yeni takim ekleyebiliyor, takim cikartabiliyorsunuz. Lig kurallarini degistirebiliyorsunuz (mesela normalde kadro sayisi 25 olmak zorunda ama bunu 30'a cikartabiliyor, 20'ye indirebiliyorsunuz). Oyun tamamen istege uyarlanabilir bir oyun.

Ve tabii 1800'lu yillarin sonundan baslayarak gunumuze ve hatta gelecege kadar gercek oyuncularla oynanabilir olmasi da bir baska guzel ozellik. Mesela 1959 yilinda Super Lig baslarken oynadiginizi ve takimlarin alt yapilarindan gercekte cikmis oyuncularin zamanla ciktigi ve gercekte gelistigi gibi gelistigini dusunun.

Oyunun kurallari internet'te zaten bol bol var. Beyzbol'un kurallarindan daha cok ligin kurallari daha karmasik ve zaman aliyor.

Ama GM modunda (yani maclari yoneten degil, kadroyu kuran ve maclari yoneten kisiyi ise alan kisi olabilme) oynadiginiz zaman beyzbol oyununun kurallarindan daha cok ligin kurallarini bilmek gerekiyor.

Onlarin da SI forumlari gibi faydali bir forumlari var.

http://www.ootpdevelopments.com/out-of-the-park-baseball/index.php

serwan
24.Kasım.2013, 18:27
SI'ın çok rahat davrandığını ben de düşünmüyorum. Düşüncem tam olarak şu: Boynumuza bi ip atmış durumdalar. bunu kimse inkar edemez. alternatifimiz gerçekten yok. ellerindeyiz. ipi çok sıkarlarsa ölürüz. bunu biliyorlar. çok sıkmıyorlar o yüzden. ölmeyeceğimiz kadar...
yani hiç geliştirmeden çıkarsalar artık lanet olsun deyip bırakacak insanların bi çoğu. çok geliştirirlerse de 2 sene sonra ellerinde müşterinin gözünü boyayacak malzeme kalmayacak.
mesela 3d maç motoruna geçişte neden bu kadar gecikti SI? yıllardır vardı böyle bi teknoloji. ama biz 10 sene bekledik. ya da geçen gün bahsettiğim sesli komut olayı. akıllarına gelmediği için mi çıkmıyor? yoksa böyle bi teknoloji mi yok? yapmıyorlar.. sıkışınca yapacaklar.. bakın çok değil 3 sene içinde olacak bu.. halbuki 10 senelik teknoloji. ben google'a cümle kuruyorum tak diye yazıyor oraya. 20 tane komut mu olmuyor...
demem o ki ellerindeki avantajın farkındalar. bunu da kullanıyorlar. sadece öldürmemek için çok sıkmıyorlar ipi...

bi de konudan tamamen bağımsız olarak bişey sorayım size araştırma ekibinin başındaki insan olarak...
yarın ea ya da başka bi şirket çıksa gelse ve dese ki biz bu oyuna yatırım yapma kararı aldık elinizdeki datayı bizimle de paylaşın. paylaşır mısınız? bu konuda SI'a karşı yasal bi sorumluluğunuz var mı?

Aydin
24.Kasım.2013, 19:04

Benim kastettiğim şu abi: Tekrardan aynı örneği vereceğim ama biraz da açarak vereceğim bu örneği: Ubisoft, ps4 bundle yapmasına rağmen oyunu erteledi. Ve erteleme sebebi olarak "oyunu biraz daha cilalayacağız" dediler ancak çoğu otorite GTA V ile rekabet etmek istemediklerinden ötürü çıkış tarihini ertelediler ve oyunun mevcut haline albenisi olan birkaç yenilik daha ekleyeceklerine eminim.

Ubisoft gibi paragöz, Assassin's Creed serisini her sene çıkartarak Call of duty gibi seriyi batırmaya niyetlenen bir şirketin kendi prestijini yaralayacak bir karar aldığını görebiliriz bu örnekle. Benim demek istediğim de bu aslında.

SIgames'in oyundaki hataları çözme konusunda sarf edilen çaba konusunda diğer firmalardan oldukça üstün olduğunu biliyorum. Ama benim derdim çaba değil.

Maç motorundan tatmin olan kesimi bir kenara koyuyorum. Ama tatmin olmayan kesimin büyüklüğü de göz ardı edilemez. Bu firmanın rakibi olmadığı için, satışlarını tehdit eden bir unsur olmadığı için oyunu buglarla dolu iken oyunu çıkartma rahatlığını kendinde bulabiliyor. Benim kastettiğim şey bu.

SIgames dese ki "ben oyunu 1 sene çıkartmayacağım, maç moturunu adam edeceğim" diye burada kim gıkını çıkartır ki?

Mesela pes 14 bu sene çıkarttığı maç motoru ile batırdı. Millet fifaya kaydı ki bu söylediklerim subjektif şeyler değil. Konami şimdi daha iyisini yapmak için eminim pes 15 için daha sağlam bir maç motoruyla çıkacaktır piyasaya. Ama fm maç moturunu buglı çıkarttığında bile hedefledikleri satışa ulaşabiliyor. Neden? Çünkü alternatif yok.

Ubisoft gibi bir firma oyunu ertelediğinde para kaybeder çünkü meydan rakiplere kalır. Ayrıca firma prestij de kaybetti. Ama düşüncesi "ben oyunu salayım piyasaya, nasıl olsa updatelerle belini düzeltirim" olsaydı şu an kaybettiğinden daha da fazla prestij kaybederdi.

SIgames ise alternatifi piyasada yokken oyunu maç motorunu updatelerle düzeltmeye çalışıyor ama bu bir simülasyon oyunu. Simülasyon oyunlarındaki hatalar FPS veya TPS oyunlarla karşılaştırılamaz.

Bu oyun 1 Kasım'da tam sürüm çıkacak dendiğinde de maç motorunun durumu hakkında "güncelleyerek belini doğrultacağız, şu an tam sağlıklı değil" diye bir bilgi veriliyor mu? Verilmiyor. O zaman Bu oyundaki sorunlar da oyunu tam sürüm simülasyon oyunu olarak para verip alan kişileri bağlamaz.

Aydin
24.Kasım.2013, 19:06
yarın ea ya da başka bi şirket çıksa gelse ve dese ki biz bu oyuna yatırım yapma kararı aldık elinizdeki datayı bizimle de paylaşın. paylaşır mısınız? bu konuda SI'a karşı yasal bi sorumluluğunuz var mı?

Oyunun kapalı betasında bulunan kişilerin, oyundaki güncellemeler hakkında en ufak bir bilgiyi paylaşması bile yasak çünkü kapalı betaya katılırken sözleşme imzalıyorsun.

Düşün artık sorduğun sorudaki yasal sorumluluğu :)

mkkadi
24.Kasım.2013, 19:10
Si bence olayi cok ciddiye aliyor. Kaliteli bir oyun icin her turlu feedbacki degerlendiriyorlar. Bunu yapabilmek adina da oyunu bilenlerden ciddi sekilde faydalaniyor.

3 seneden beri test ekibindeyim. Orada actigim her konuya her soruna cozum odakli yaklasildi. Belli sira dahilinde cozuldu veya cozume alindi. Benim gibi bu test isini yapan cok insan var. Oyun su kisa donemde cok mesafe katediyor.

Birbirinin icine gecmis o kadar cok drgisken var ki bir hatayi duzeltmek icin bir degisken degistigi zaman baska bir yerde hata cikabiliyor. İnanin o kucuk hatalar belli zamanda cozume kavusuyor. Buyuk tabloda ise gercekci taktikleri oturtmak konusunda veya oyuna yansitmak konusunda ne kadar basarilar ona bakmak lazim. O kucuk hatalar karsilikli olabilecek seyler. Sans bazen sende olur bazen rakipte. ama buyuk tabloda taktik ayari yapamamak daha uyuz bir durum. Daha dusuk kalitede takimla buyuk bir takimi aciklarini bularak yenmek gibi. Orta sira takimla avrupaya gidebilmek gibi. Dortmundla CL finali oynamak gibi. Bana gore kadrosundan inanilmaz derecede faydalanan bir teknik direktorleri var. Oyun bunlari vermekte ne kadar basarili? Baslikta bunlarin konusuldugunu gormedim. Benim beklentilerim bunlar.

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

serwan
24.Kasım.2013, 19:21
Creative Assembly bu hatayı rome 2'de yaptı bu sene. Ve bence kendi ayaklarına sıktılar. Oyun çıkalı 2 ay falan oldu ve 7. update çıkmış durumda. Hala da düzelmiş değil. Serinin bütün prestiji yerle bir. Ve bence artık devamı gelmeyecek şu faciadan sonra. Bunu geçmişim hatrına satabildiler ama bi daha kimse para vermez. Bir sürü benzer oyun var. İnsanlar alternatiflere yöneliyor. Ama fm'de bu yok. 2 senedir berbat bi maç motoru ile çıkıyor oyun. Ama yine müşteri kaybetmiyor. Pes o kadar popülerken, pes 6 gibi efsane bir oyunu yapmışken 2008'den itibaren düşüşe geçti ve 2011'de fifa yine piyasaya belirgin şekilde hakim oldu. Şimdi fm son 2 yıldır berbat. Peki biz ne yapabiliriz? Hiç. Gidip fifa manager oynayalım desek o oyunla bu çok farklı kulvarlarda bence. Sadece isim benzerliği var :)

serwan
24.Kasım.2013, 19:40
Si bence olayi cok ciddiye aliyor. Kaliteli bir oyun icin her turlu feedbacki degerlendiriyorlar. Bunu yapabilmek adina da oyunu bilenlerden ciddi sekilde faydalaniyor.

3 seneden beri test ekibindeyim. Orada actigim her konuya her soruna cozum odakli yaklasildi. Belli sira dahilinde cozuldu veya cozume alindi. Benim gibi bu test isini yapan cok insan var. Oyun su kisa donemde cok mesafe katediyor.

Birbirinin icine gecmis o kadar cok drgisken var ki bir hatayi duzeltmek icin bir degisken degistigi zaman baska bir yerde hata cikabiliyor. İnanin o kucuk hatalar belli zamanda cozume kavusuyor. Buyuk tabloda ise gercekci taktikleri oturtmak konusunda veya oyuna yansitmak konusunda ne kadar basarilar ona bakmak lazim. O kucuk hatalar karsilikli olabilecek seyler. Sans bazen sende olur bazen rakipte. ama buyuk tabloda taktik ayari yapamamak daha uyuz bir durum. Daha dusuk kalitede takimla buyuk bir takimi aciklarini bularak yenmek gibi. Orta sira takimla avrupaya gidebilmek gibi. Dortmundla CL finali oynamak gibi. Bana gore kadrosundan inanilmaz derecede faydalanan bir teknik direktorleri var. Oyun bunlari vermekte ne kadar basarili? Baslikta bunlarin konusuldugunu gormedim. Benim beklentilerim bunlar.

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Hocam bunlar tartışılacak seviyede dahi değil bence. Ben bu oyunda simülasyon tanımına yakışacak kadar bi yapay zeka olduğunu dahi düşünmüyorum

wladcas
24.Kasım.2013, 19:42
Fm 2015'te mecbur gelişecek gibi duruyor.İOS'tan indirdim ChampMan yani bildiğimiz adıyla CM14 gayet iyi olmuş,zor olmuş.PC için de umarım oyun çıkartırlar seneye de rekabet olur.

perpetua
24.Kasım.2013, 20:15
Benim kastettiğim şu abi: Tekrardan aynı örneği vereceğim ama biraz da açarak vereceğim bu örneği: Ubisoft, ps4 bundle yapmasına rağmen oyunu erteledi. Ve erteleme sebebi olarak "oyunu biraz daha cilalayacağız" dediler ancak çoğu otorite GTA V ile rekabet etmek istemediklerinden ötürü çıkış tarihini ertelediler ve oyunun mevcut haline albenisi olan birkaç yenilik daha ekleyeceklerine eminim.

Ubisoft gibi paragöz, Assassin's Creed serisini her sene çıkartarak Call of duty gibi seriyi batırmaya niyetlenen bir şirketin kendi prestijini yaralayacak bir karar aldığını görebiliriz bu örnekle. Benim demek istediğim de bu aslında.

SIgames'in oyundaki hataları çözme konusunda sarf edilen çaba konusunda diğer firmalardan oldukça üstün olduğunu biliyorum. Ama benim derdim çaba değil.

Maç motorundan tatmin olan kesimi bir kenara koyuyorum. Ama tatmin olmayan kesimin büyüklüğü de göz ardı edilemez. Bu firmanın rakibi olmadığı için, satışlarını tehdit eden bir unsur olmadığı için oyunu buglarla dolu iken oyunu çıkartma rahatlığını kendinde bulabiliyor. Benim kastettiğim şey bu.

SIgames dese ki "ben oyunu 1 sene çıkartmayacağım, maç moturunu adam edeceğim" diye burada kim gıkını çıkartır ki?

Mesela pes 14 bu sene çıkarttığı maç motoru ile batırdı. Millet fifaya kaydı ki bu söylediklerim subjektif şeyler değil. Konami şimdi daha iyisini yapmak için eminim pes 15 için daha sağlam bir maç motoruyla çıkacaktır piyasaya. Ama fm maç moturunu buglı çıkarttığında bile hedefledikleri satışa ulaşabiliyor. Neden? Çünkü alternatif yok.

Ubisoft gibi bir firma oyunu ertelediğinde para kaybeder çünkü meydan rakiplere kalır. Ayrıca firma prestij de kaybetti. Ama düşüncesi "ben oyunu salayım piyasaya, nasıl olsa updatelerle belini düzeltirim" olsaydı şu an kaybettiğinden daha da fazla prestij kaybederdi.

SIgames ise alternatifi piyasada yokken oyunu maç motorunu updatelerle düzeltmeye çalışıyor ama bu bir simülasyon oyunu. Simülasyon oyunlarındaki hatalar FPS veya TPS oyunlarla karşılaştırılamaz.

Bu oyun 1 Kasım'da tam sürüm çıkacak dendiğinde de maç motorunun durumu hakkında "güncelleyerek belini doğrultacağız, şu an tam sağlıklı değil" diye bir bilgi veriliyor mu? Verilmiyor. O zaman Bu oyundaki sorunlar da oyunu tam sürüm simülasyon oyunu olarak para verip alan kişileri bağlamaz.

Hatalar nasil olsa ileride yama cikartir ve duzeltiriz lakayitligi yuzunden ortaya cikmiyor.

FIFA/PES gibi oyunlar 10, bilemedin 12 dakikalık bir maç motoru ile çıkıyor. Maçı bitirdiğinde en çok pas yapan oyuncu 15-20 pas yapmış oluyor. Kaleye, atıyorum, 10-12 şut atılmış oluyor. Yani sıkıştırılmış bir maç motoru hazırlanıyor. Topun bütün maç oyunda kaldığını varsaysak bile 12 dakika nerede, gerçek bir maçta 60 dakika topun oyunda kalması nerede?

Bu gerçek dışı durum bilerek yapılıyor. Çünkü kimse oturup 90 dakika maç oynamaz. Ama oynamaya kalkarsan da maçta değil 10-12 şut, 50-60 şut olacak. 15-20 pas, 90-120 pas olacak. Bu maç motorunu FM'e koysan herkes ne biçim iş yapmışlar, bu ne rezillik diyecek. :)

En son FIFA/PES oynayalı 3-4 yıl oldu. O yuzden son zamanlarda 90 dakikalık bir maç oynatmadım ama bunun değiştiğini sanmıyorum. Peki 90 dakikalık bir maçta 50-60 tane şut olması ne demek? Bu oyunlarda savunma berbat demek. :)

Tabii amacım FIFA/PES ile FM'in maç motorlarını karşılaştırmak değil ama bu oyunlar arasındaki bakış farkını göz ardı etmek hata olur bence.

Her yıl bitmemiş bir oyun oynadığınızı hissediyorsunuz çünkü oyun zaten maç motoru bitmiyor. Bitmesi de zor zaten. Çünkü amaçları 10-12 dakikada eğelenceli olan ve gerçekçi skor üretmek için futbolun bir çok yönünü gözardı eden bir oyun yaratmak değil. FM'de amaç 90 dakikalık gerçek futbolun bir benzerini yaratmak.

Rakip olsa, bence bu kadar iddialı bir proje üzerinde çalışamazlar. Hatalar oyunun satışını söylediğin gibi etkileyecekse, daha sağlamcı bir strateji benimsenmez mi? Bu sağlamcı strateji de gelişimi yavaşlatmaz mı?

serwan
24.Kasım.2013, 21:52
Hatalar nasil olsa ileride yama cikartir ve duzeltiriz lakayitligi yuzunden ortaya cikmiyor.

FIFA/PES gibi oyunlar 10, bilemedin 12 dakikalık bir maç motoru ile çıkıyor. Maçı bitirdiğinde en çok pas yapan oyuncu 15-20 pas yapmış oluyor. Kaleye, atıyorum, 10-12 şut atılmış oluyor. Yani sıkıştırılmış bir maç motoru hazırlanıyor. Topun bütün maç oyunda kaldığını varsaysak bile 12 dakika nerede, gerçek bir maçta 60 dakika topun oyunda kalması nerede?

Bu gerçek dışı durum bilerek yapılıyor. Çünkü kimse oturup 90 dakika maç oynamaz. Ama oynamaya kalkarsan da maçta değil 10-12 şut, 50-60 şut olacak. 15-20 pas, 90-120 pas olacak. Bu maç motorunu FM'e koysan herkes ne biçim iş yapmışlar, bu ne rezillik diyecek. :)

En son FIFA/PES oynayalı 3-4 yıl oldu. O yuzden son zamanlarda 90 dakikalık bir maç oynatmadım ama bunun değiştiğini sanmıyorum. Peki 90 dakikalık bir maçta 50-60 tane şut olması ne demek? Bu oyunlarda savunma berbat demek. :)

Tabii amacım FIFA/PES ile FM'in maç motorlarını karşılaştırmak değil ama bu oyunlar arasındaki bakış farkını göz ardı etmek hata olur bence.

Her yıl bitmemiş bir oyun oynadığınızı hissediyorsunuz çünkü oyun zaten maç motoru bitmiyor. Bitmesi de zor zaten. Çünkü amaçları 10-12 dakikada eğelenceli olan ve gerçekçi skor üretmek için futbolun bir çok yönünü gözardı eden bir oyun yaratmak değil. FM'de amaç 90 dakikalık gerçek futbolun bir benzerini yaratmak.

Rakip olsa, bence bu kadar iddialı bir proje üzerinde çalışamazlar. Hatalar oyunun satışını söylediğin gibi etkileyecekse, daha sağlamcı bir strateji benimsenmez mi? Bu sağlamcı strateji de gelişimi yavaşlatmaz mı?

abi peki bi sorum olacak...
geçen gün bi hesaplama yapıp yazmıştım buraya... normal koşullarda, fizik kurallarının geçerli olduğu bi ortamda kaleye gönderilen şutların ortalama % 1,5'inin direğe çarpması lazım. üstelik bunu çok büyük bi yanılma payı ile hesapladım.
oyundaki herşey çeşitli şekilde açıklanabilir. oyuncunun pas vermek yerine şut atması, pozisyon alamaması, yanından geçen oyuncuya müdahale etmemesi vs...
peki tamamen fizik kuralları dahilinde gerçekleşen top hareketi nasıl açıklanabilir?
örnek verdiğiniz oyunlarda en azından bununla ilgili muazzam bi gelişme söz konusu. çünkü çok somut bi durum var ortada. topun fiziksel özellikleri belli, dünyada geçerli olan fizik kuralları belli...
üstelik bunu dijital ortama mükemmel olmasa da mükemmele yakın yansıtabilenler de var. örnekler mevcut yani.. buna rağmen o topun saçma bi şekilde her maçta 3-5 kez direğe çarpması nasıl açıklanabilir...
fizik kurallarının dahi geçerli olmadığı bir oyunda gerçek futbolun benzerinden nasıl bahsedebiliriz ki.

perpetua
24.Kasım.2013, 22:36
Mac motoru gercek hayattaki istatistikler ve oyunun sadece yapay zeka kendi kendine oynadigi zaman ortaya cikan istatistiklerle dengeleniyor. Zaten bu dengeleme yapilmadan hic bir yama cikmiyor. Bir macta 4 defa top direkten donuyorsa, baska bir kac macta toplar hic direkten donmeyip bu ortalama tutuyor. Gercek ortalama ne bilmiyorum ama testlerde gercegin cok ustunde bir ortalama cikmis olsa zaten o mac motorunun yayinlanmasina izin cikmazdi.

Isin icine kullanici girdiginde yapay zeka'nin oynadigi kurallar icinde oynamiyor oyunu. Bu da oyunda hatalarin goz onune daha fazla cikmasina neden oluyor. Bu hatalarin gozlendigi mac dosyalari (PKM) SI'a yollandiginda, bu olayin neden ozellikle sizin macinizda oldugu ama yapay zeka kendi arasinda oynadigi zaman olmadigi arastiriliyor, bulunuyor ve cozum uretiliyor.

Bu sadece direkten top donmede degil, her konuda yapiliyor.

Bir de mac motorunu beta test yapanlar genelde cogu kisi gibi kisa ozetlerle oynamiyor. Maclari 90 dakika izleyip (hadi top oyun disinda oldugu zamanlari es gecersek 60 dakika) mantik hatalari ariyor. Bu nedenle de ozellikle mac motorunu test edenler gecede 10-15 mac degil, belki 2-3 mac goruyor.

Tabii ne kadar cok mac izlersen, bir seyin sans mi yoksa gercek bir sorun mu oldugunu daha iyi suzebiliyorsun. Ozellikle yama veya oyun cikmadan hemen once yapilan son degisikliklerde bazi basit arizalar gozden kacabiliyor bu nedenle. Ama oyun cikinca 10-20 kisi degil, onbinlerce kisi oyunu oynuyor. Bu nedenle de arizalarin bulunmasi cok daha az zaman aliyor.

Tabii sunu da unutmamak gerekli. Mac motorunu test edenler genelde oyunu iyi taniyan, taktiksel tercihlerin tam olarak ne ise yaradigini iyi bilen ve oyunu oynanmasi gerektigi gibi oynayan kisiler. Oyunun her kullanicisi tabii boyle degil. Bu da, hatalari bulmak icin farkli bir perspektif getiriyor.

Mac motorunu daha iyi test etsinler, ondan sonra cikartsinlar deniyor. Tabii bu testi uzatip oyunun cikisini geciktirmek bir secenek. Ama bir diger secenek de cok onemli bir hata yoksa oyunu cikartip, oyuna cok daha fazla gozun bakmasini saglayarak bu sorunlari daha kisa zamanda cozmek. Belki sadece test ederek bulunamayacak hatalari kisa surede bulmak. Sonucta test yapanlar da bunu butun yaz boyunca yapiyor. Surekli ayni seye bakarsan bazen bariz hatalari goremeyebilirsin. Ama farkli gozler bakinca hata daha cabuk ortaya cikiyor.

Bu kotu bir tercih mi? Burada da yazildigi gibi bazilari icin oyle. Ama pek tabii herkes oyunu hemen ciktigi anda satin almak zorunda degil. Bu oyunun gercegi rahatsizlik veriyorsa, oyunun alimi geciktirilebilir. Hatta ne kadar gec alinirsa, o kadar da ucuz alinir.

serwan
24.Kasım.2013, 23:04
abi peki şu oyunu çıkarırken, şu tarihe kadar beta olarak devam edecektir ibaresi eklemek zor mu? daha doğrusu oyunun gerçeği bu iken böyle bir ibare eklememek etik midir?
bunu dahi yapmayacak kadar müşteriyi hiçe sayan bir firmanın iyi niyetli olduğuna bunca insanı inandırmak pek kolay değil bence...
hadi ben her sene oynuyorum, oyunun gerçeğinin bu olduğunu biliyorum.. bile bile lades benimki diyelim.. peki bu oyunu ilk kez alanın suçu ne? adam rafta görüp alıyor, gidip kuruyor ve karşısına saçma sapan bir sürü hata ile dolu bir oyun çıkıyor. o adam ne yapsın? iade ediyorlar mı parasını?

perpetua
24.Kasım.2013, 23:30
Parasini iade etmeseler de o kisi bir daha oyunu almazsa zaten musteri kaybediyorlar.

Ama tabii pek bu sekilde musteri kaybettiklerini sanmiyorum cunku oyunun artilari, eskilerinden cok daha fazla. Tabii bence.

thsndrn
24.Kasım.2013, 23:36
Istedikleri kadar hatalari cozmekle ugrassinlar umrumda degil.. ne zamab oyun oynanabilir duruma gelir o zaman gider satin alirim. Her actigim kariyerde kalecinin topla ceza sahasina cikmasindan biktim. Bunun hicbir aciklamasi olamaz.

serwan
24.Kasım.2013, 23:53
Parasini iade etmeseler de o kisi bir daha oyunu almazsa zaten musteri kaybediyorlar.

Ama tabii pek bu sekilde musteri kaybettiklerini sanmiyorum cunku oyunun artilari, eskilerinden cok daha fazla. Tabii bence.

kazanmadıkları müşteriyi nasıl kaybediyorlar ki :) ellerindeki müşteriler yetiyordur belki. ekstraya ihtiyaçları yoktur. ben bu şekilde "kazanamadıkları" müşteriyi hiç umursadıklarını sanmıyorum. mevcudu ellerinde tutmaları yeter onlara..
kaldı ki bunu bir kayıp olarak nitelendirsek dahi o müşterinin verdiği para gidiyor. ben SI açısından bakmıyorum olaya. umrumda değil açıkçası.. ama müşterinin verdiği her kuruş boşa gidiyor. bu 1 kişi dahi olsa böyle. ve firma o 1 kişi için dahi olsa bu oyun şu tarihe kadar beta olarak devam edecektir diye yazmak zorunda...
ben geçen sene miles jacobson'a bu oyunu internet bağlantısı olmadan oynamanın bir yolu yok mudur, oyunu satın aldım ama her tarafta internete bağlanamadığım için oynayamıyorum. korsanla mücadele için bizi de zor durumda bırakıyorsunuz şeklinde bi tweet atmıştım. gelen cevap " oyunun kutusunda kocaman internet bağlantısı gerektirir ibaresi var" şeklindeydi... onu yazıp müşterisine o şekilde cevap vermeyi bilenler en azından bu dediğimi de yazabilirler.. en azından bu oyunun hali ne böyle dediğimizde "oyunun üstünde şu tarihe kadar betadır yazıyor kör müsünüz" şeklinde bi cevap verebilirler.. onlar da rahatlar böylece. çünkü eminim ki kendilerine tepki gösteren herkesi bi kaşık suda boğmak istiyorlar.. bu durum, en üstteki miles jacobson'dan tutun da en alttaki forum moderatörlerine kadar her SI çalışanının verdiği tepkilerden çok net belli oluyor.

serwan
24.Kasım.2013, 23:59
bu arada electronic arts, fifa manager serisini artık çıkarmayacağını duyurmuş. bu sene sonmuş... rakip sayılmayacak bi rakip rakip vardı artık o da yok... :D

perpetua
25.Kasım.2013, 00:25
bu arada electronic arts, fifa manager serisini artık çıkarmayacağını duyurmuş. bu sene sonmuş... rakip sayılmayacak bi rakip rakip vardı artık o da yok... :D

Ilginc. Ben de simdi okudum. Piyasanin yeterince buyuk olmamasini ve insanlarin internet uzerinden ve android/ipad oyunlara yonelmesi yuzunden uretimi durdurduklari aciklanmis.

Demek ki piyasa dusundugumuz kadar buyuk degilmis. :)

perpetua
25.Kasım.2013, 00:39
kazanmadıkları müşteriyi nasıl kaybediyorlar ki :) ellerindeki müşteriler yetiyordur belki. ekstraya ihtiyaçları yoktur. ben bu şekilde "kazanamadıkları" müşteriyi hiç umursadıklarını sanmıyorum. mevcudu ellerinde tutmaları yeter onlara..
kaldı ki bunu bir kayıp olarak nitelendirsek dahi o müşterinin verdiği para gidiyor. ben SI açısından bakmıyorum olaya. umrumda değil açıkçası.. ama müşterinin verdiği her kuruş boşa gidiyor. bu 1 kişi dahi olsa böyle. ve firma o 1 kişi için dahi olsa bu oyun şu tarihe kadar beta olarak devam edecektir diye yazmak zorunda...
ben geçen sene miles jacobson'a bu oyunu internet bağlantısı olmadan oynamanın bir yolu yok mudur, oyunu satın aldım ama her tarafta internete bağlanamadığım için oynayamıyorum. korsanla mücadele için bizi de zor durumda bırakıyorsunuz şeklinde bi tweet atmıştım. gelen cevap " oyunun kutusunda kocaman internet bağlantısı gerektirir ibaresi var" şeklindeydi... onu yazıp müşterisine o şekilde cevap vermeyi bilenler en azından bu dediğimi de yazabilirler.. en azından bu oyunun hali ne böyle dediğimizde "oyunun üstünde şu tarihe kadar betadır yazıyor kör müsünüz" şeklinde bi cevap verebilirler.. onlar da rahatlar böylece. çünkü eminim ki kendilerine tepki gösteren herkesi bi kaşık suda boğmak istiyorlar.. bu durum, en üstteki miles jacobson'dan tutun da en alttaki forum moderatörlerine kadar her SI çalışanının verdiği tepkilerden çok net belli oluyor.

Hala ayni yerde takilip kaliyoruz.

Bu oyunu bin kisi aliyor, 5 kisi hatalar yuzunden bu oyun oynanamayacak durumda diyorsa bu kabul edilebilir bir durum. Herkes memnun olmayacak sonucta. Her 100 kisiden 5'i oyunun oynanamayacak durumda oldugunu dusunuyorsa da bu kabul edilebilir bir durum.

Herkes senin gibi dusunmuyor oyun hakkinda. Veya bu kadar ciddiye almiyor, onemsemiyor diyelim.

Ozellikle CM4 ciktigi zaman SI forumlarini gorseydin, cok fazla hatalari olan bir oyun ciktiginda insanlarin nasil agresif tepki verdigini gorurdun. Su anda verilen tepkiler o donemin yaninda hic bir sey degil. Dusuncelerini kucumsemek icin bunu yazmiyorum.

SI forumlari gercekten o donemde savas alanina donmustu cunku ortada cok kotu bir urun vardi. Ben bile isyan ediyordum. Ama simdiki oyun ile o oyun arasinda daglar kadar fark var. Hemen hemen hic bir ozelligi calismayan, hic bir elle tutulur yonu olmayan bir oyundu CM4. Oynanabilir hale gelmesi icin 5 tane yama gerekti. Yamalarin her biri de esasinda yeni bir oyundu.

Demek ki cogu FM oynayanin beklentileri senin kadar yuksek degil. Senin kadar yuksek olmak zorunda de degil tabii.

Vieri
25.Kasım.2013, 00:45
omer, araştırma forumunu hatırlıyorum :)

perpetua
25.Kasım.2013, 00:54
omer, araştırma forumunu hatırlıyorum :)

Abi onlar daha sonra geldi ve bunun yaninda fasa fiso. Bir tane mesajim var, geri donup tekrar okudugumda yazdiklarima utanmistim. Ya 2. ya 3. mesajimdi SI forumlarinda.

Sonra iyi ki vBulletin'e gecerken uctu o mesajlar. :D

kasım akdemir
25.Kasım.2013, 02:24
Eee bu kadar konuşmadan sonra kendi oyunumuzu yaparız artık :D
Nacizane bi tavsiye vereyim beyler... Yatın uyuyun la!!!!

NOT : "Gelecek vaad Eden" neyyy laaağnnn (Ahmet Kural style)

medievil
25.Kasım.2013, 03:13

Bu oyunu bin kisi aliyor, 5 kisi hatalar yuzunden bu oyun oynanamayacak durumda diyorsa bu kabul edilebilir bir durum. Herkes memnun olmayacak sonucta. Her 100 kisiden 5'i oyunun oynanamayacak durumda oldugunu dusunuyorsa da bu kabul edilebilir bir durum.

Herkes senin gibi dusunmuyor oyun hakkinda. Veya bu kadar ciddiye almiyor, onemsemiyor diyelim.

Ozellikle CM4 ciktigi zaman SI forumlarini gorseydin, cok fazla hatalari olan bir oyun ciktiginda insanlarin nasil agresif tepki verdigini gorurdun. Su anda verilen tepkiler o donemin yaninda hic bir sey degil. Dusuncelerini kucumsemek icin bunu yazmiyorum.

SI forumlari gercekten o donemde savas alanina donmustu cunku ortada cok kotu bir urun vardi. Ben bile isyan ediyordum. Ama simdiki oyun ile o oyun arasinda daglar kadar fark var. Hemen hemen hic bir ozelligi calismayan, hic bir elle tutulur yonu olmayan bir oyundu CM4. Oynanabilir hale gelmesi icin 5 tane yama gerekti. Yamalarin her biri de esasinda yeni bir oyundu.

Demek ki cogu FM oynayanin beklentileri senin kadar yuksek degil. Senin kadar yuksek olmak zorunda de degil tabii.

Bence CM4'e bariz haksızlık etmişsiniz. Oyunda hatalar olduğu doğrudur her oyunda var sonuçta. Çok zevkli bir oyundu bence.:icon_razz:

perpetua
25.Kasım.2013, 11:29
Bence CM4'e bariz haksızlık etmişsiniz. Oyunda hatalar olduğu doğrudur her oyunda var sonuçta. Çok zevkli bir oyundu bence.:icon_razz:

Ben zevk alamamistim. Ama baskalari zevk aldiysa saygi duyarim.
Cogunluk zevk alamadi ki o yil 5 tane yeni oyun cikartmak zorunda kaldilar.
Hatta bu sirada bircok musteri kaybettiler. Ozellikle 20'li yaslarin sonuna gelen bir cok kisi kaybedildi.
Ama ayrilanlarin yeri simdi 20'li yaslarin sonuna gelenler tarafindan dolduruldu.

Bazisi iyi bir is yapmak istediklerini goruyor ve ilgi duymaya devam ediyor. Hatta oyunun yapiminda soz sahibi olmaya basliyor(oyunu test ederek vs.) Bazisi da ayriliyor ve baska seylerle ugrasiyor. Bundan daha dogal ne olabilir ki? :)

20'li yaslarin sonu FM oynamaya devam etme/etmeme kararinin sorgulandigi bir donem. Bu yillardir boyle. Ben de sorguladim. Bu nedenle bu sorgulamalari gayet dogal karsiliyorum. Oyunu sizin istediginiz yonde degistirmek icin kollari sivamak gerekiyor. Bu da tabii herkese gore degil. Bu nedenle de 20'li yaslarin sonunda bir cok kisi oynamayi birakiyor (tabii bir suru elestiri dizdikten sonra). :)

samasti
25.Kasım.2013, 13:41
Ben zevk alamamistim. Ama baskalari zevk aldiysa saygi duyarim.
Cogunluk zevk alamadi ki o yil 5 tane yeni oyun cikartmak zorunda kaldilar.
Hatta bu sirada bircok musteri kaybettiler. Ozellikle 20'li yaslarin sonuna gelen bir cok kisi kaybedildi.
Ama ayrilanlarin yeri simdi 20'li yaslarin sonuna gelenler tarafindan dolduruldu.

Bazisi iyi bir is yapmak istediklerini goruyor ve ilgi duymaya devam ediyor. Hatta oyunun yapiminda soz sahibi olmaya basliyor(oyunu test ederek vs.) Bazisi da ayriliyor ve baska seylerle ugrasiyor. Bundan daha dogal ne olabilir ki? :)

20'li yaslarin sonu FM oynamaya devam etme/etmeme kararinin sorgulandigi bir donem. Bu yillardir boyle. Ben de sorguladim. Bu nedenle bu sorgulamalari gayet dogal karsiliyorum. Oyunu sizin istediginiz yonde degistirmek icin kollari sivamak gerekiyor. Bu da tabii herkese gore degil. Bu nedenle de 20'li yaslarin sonunda bir cok kisi oynamayi birakiyor (tabii bir suru elestiri dizdikten sonra). :)

Bende o oynamayı bırakmayı düşünme aşamasındayım şuan... Daha karar vermemekle beraber sallantıdayım... Birçok eleştiri dizmedim fakat eleştirilerim dizi dizi olmaya başladı sanırım :)

serwan
25.Kasım.2013, 17:56

abi elbette 100 kişi içinden 5 kişi beğenmiyorsa bu kabul edilebilir bir durum...
ama şöyle bi ayrım var. o 5 kişinin neden beğenmediği de önemli.. ya da neye tepki gösterdiği...
şimdi 100 kişiye bi kazan çorba yapın, verin elbet arada 5-10 kişi beğenmez.. açıkçası o çorbayı yapan ben olsam umrumda olmaz. hatta büyük oranda sevildiği için hoşuma bile gider...
ama arada 5-10 kişi benim çorbamdan kıl çıktı derse orada sıkıntı var işte... birincisi bu adamlar için o çorbanın tadı tuzu önemli değildir artık. olmaması gereken bi durum var ortada zira. çorbadan kıl çıkıyorsa ben ne kadar iyi bir aşçı olursam olayım bi kıymeti yok. işimi düzgün yapmamışım demektir. geriye kalan 90-95 kişinin de midesi bulanmıştır ayrıca.. kendi tabaklarından çıkmasa bile, onlar görmese bile hepsi aynı kazanda pişiyor sonuçta.
ben güzel olmamış demiyorum.. hatta buradakilerin bi çoğu da benim gibi düşünüyor eminim. şimdiye kadar çıkanlar arasında en iyisi.. ama kıl çıktı içinden. kabul edilemez bi durum bu.. lezzetli olabilir, emek harcanmış olabilir ne önemi var ki...
çorba soğuk olsa bu kabul edilebilir ya da tuzu eksik olsa... bunlar önemsiz. 2dk ısıtırsınız, tuz eklersiniz vs.. ama kıl çıkmayacak. 1 tabaktan bile...
ayrıca emin olan bu oran sizin dediğiniz gibi % 5 falan değil. en az %30 belki daha fazla...

perpetua
25.Kasım.2013, 19:03
abi elbette 100 kişi içinden 5 kişi beğenmiyorsa bu kabul edilebilir bir durum...
ama şöyle bi ayrım var. o 5 kişinin neden beğenmediği de önemli.. ya da neye tepki gösterdiği...
şimdi 100 kişiye bi kazan çorba yapın, verin elbet arada 5-10 kişi beğenmez.. açıkçası o çorbayı yapan ben olsam umrumda olmaz. hatta büyük oranda sevildiği için hoşuma bile gider...
ama arada 5-10 kişi benim çorbamdan kıl çıktı derse orada sıkıntı var işte... birincisi bu adamlar için o çorbanın tadı tuzu önemli değildir artık. olmaması gereken bi durum var ortada zira. çorbadan kıl çıkıyorsa ben ne kadar iyi bir aşçı olursam olayım bi kıymeti yok. işimi düzgün yapmamışım demektir. geriye kalan 90-95 kişinin de midesi bulanmıştır ayrıca.. kendi tabaklarından çıkmasa bile, onlar görmese bile hepsi aynı kazanda pişiyor sonuçta.
ben güzel olmamış demiyorum.. hatta buradakilerin bi çoğu da benim gibi düşünüyor eminim. şimdiye kadar çıkanlar arasında en iyisi.. ama kıl çıktı içinden. kabul edilemez bi durum bu.. lezzetli olabilir, emek harcanmış olabilir ne önemi var ki...
çorba soğuk olsa bu kabul edilebilir ya da tuzu eksik olsa... bunlar önemsiz. 2dk ısıtırsınız, tuz eklersiniz vs.. ama kıl çıkmayacak. 1 tabaktan bile...
ayrıca emin olan bu oran sizin dediğiniz gibi % 5 falan değil. en az %30 belki daha fazla...

O 5 kisinin neden begenmedigini dinliyor olmasi zaten SI'in bence en iyi ozelligi.

Elestiriye katilirlar, katilmazlar.

Bu konuda bir degisiklik yaparlar, yapmazlar (tabii keyfi karar vererek degil, onlarin oyunu gelistirme vizyonu ile uyusmuyor olabilir).

Corba ornegi de bence pek tutmamis. CM4'un icinde kil vardi diyebilirim ama FM 2014'e olsa olsa biraz fazla karabiber var bence.

Sonucta tepki veren grubun ne kadar buyuk oldugunu en iyi SI olcebilir. Biz ne dersek varsayim. Ama bu konuda bir degisim yapmalarina neden olacak kadar buyuk bir grup yoksa, degisim de olmaz.

Degisim olacaksa da zaten burada yazarak olmaz. Ister Miles'a mail at, ister SI forumlarinda baslik ac bu konuda. Yapici bir elestiri iceren bir baslik olursa mutlaka dikkate alirlar.

Aydin
26.Kasım.2013, 00:28
Ömer abi kötüden örnek olmamalı. Yani "cm 4 çok kötüydü, fm 14 ona kıyasla iyi" demek bardağın dolu tarafına çok iyimser bir şekilde bakmak demek bence.

Bu bir simülasyon oyunu. Ben hesaplarımı şampiyonluk veya küme düşmeme üzerine yaparken, kafa yorarken, zaman harcarken, transferler yaparken, en önemli maçımda kalecim ceza sahası dışına topu elle tutarak arsa sahibiymiş gibi çıkarsa "neyse ki cm 4 daha da hatalıydı" diye düşünmem ben. Böyle bir hata varken oyunu piyasaya sürene laf söylerim.

samasti
26.Kasım.2013, 01:28
Böyle bir rezillik olamaz maçın 76. dakikasına kadar 3-1 önde olduğum maçı 4-3 kaybetmem kabul edilemez bir saçmalık!!! Resmen rezalet

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aydin
26.Kasım.2013, 01:37
Böyle bir rezillik olamaz maçın 76. dakikasına kadar 3-1 önde olduğum maçı 4-3 kaybetmem kabul edilemez bir saçmalık!!! Resmen rezalet

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maçın son 20 dakikasında rakip rakımın 3 gol bulduğu bir sürü maç mevcut. "Her maç rakip geri dönüyor" dersen eleştirini bir nebze olsun anlarım ama sadece bir maç için bu yorumu yapmak biraz ağır olur.

ozan42
26.Kasım.2013, 02:03
İçeri kat eden kanat oyuncularının golleri hep aynı oluyor vuruyor kaleciden dönüyor sonra tekrar tamamlıyor gol oluyor hep aynı şekilde gol oluyor

bhll
26.Kasım.2013, 14:58
Karşı karşıya kalan forvetlerin topu 1 kez aşırttığını dahi görmedim=) hep kalecinin üstüne vuruyorlar yada dışarı=) bir keremi bir tanesinin aklına gelmez üstünden aşırtmak.

perpetua
26.Kasım.2013, 15:03
Ömer abi kötüden örnek olmamalı. Yani "cm 4 çok kötüydü, fm 14 ona kıyasla iyi" demek bardağın dolu tarafına çok iyimser bir şekilde bakmak demek bence.

Bu bir simülasyon oyunu. Ben hesaplarımı şampiyonluk veya küme düşmeme üzerine yaparken, kafa yorarken, zaman harcarken, transferler yaparken, en önemli maçımda kalecim ceza sahası dışına topu elle tutarak arsa sahibiymiş gibi çıkarsa "neyse ki cm 4 daha da hatalıydı" diye düşünmem ben. Böyle bir hata varken oyunu piyasaya sürene laf söylerim.

Hata oldugu bir gercek. Ama hatalar yuzunden oyun oynanamayacak bir halde mi? Bence degil. Cunku kaleci ceza alaninin disina elinde top ile cikarsa buna sanssizlik deyip gecebilirsin de.

Gecen sene Muslera nasil Selcuk'un ustune degaj yapip kendi kalesine gol attirdi? :)

Veya hic hakem hatasi olmadi mi gectigimiz sezon veya bu sezon? Bunlar teknik direktorlerin sampiyonluk veya kume dusme hesaplarini sekteye ugratmadi mi?

Tamam bu bir hata. Ama ayni zamanda bir diger hata da kalecilerin hic sari/kirmizi kart gorecek faul yapmamasi. Oyunda bizim canimizi yakan hatalar onemli hata, canimizi yakmayan hatalara onemsiz hata olarak mi bakmaliyiz?

Hakem hata yapti, gol yedik. Veya hakem hata yapti, bir oyuncum atildi. Sonra cullan hakemin uzerine.

Oyun hata yapti, kaleci kirmizi kart gordu. Cullan oyunun uzerine. :) Ya peki rakip takimin kalecisi ayni nedenle kirmizi gordugunde? Onu kabul mu edecegiz? Etmememiz gerekir. Degil mi?

Bu nedenle benim planlarimi sekteye ugratti, o yuzden oyuna bozuldum argumani bana cok mantikli gelmiyor. Cunku ayni olay rakip takimin planlarini da sekteye ugratabiliyor.

Bu hatayi kabul etmemiz gerektigi anlamina gelmez tabii. Ama hata var diye bunu fazla buyutmenin de pek anlami yok bence.

Sinek kucuktur ama migdeyi bulandirir denilir. Ama oyun corba gibi yapilmasi basit bir sey degil. Sinegin corbanin icinde olmasini engellemek de daha kolay. Corbanin tuzu fazla olmus veya pirinci fazla kacmis desen tamam. Olcerek degil, oyunu yapmak zorunda oldugun gibi goz karariyla yapiyorsan bunlar normal. Daha lezzetli olabilir desen tamam. Kesinlikle olabilir. Ama ortada migdeyi bulandiracak bir durum yok bence.

serwan
26.Kasım.2013, 15:38
Hata oldugu bir gercek. Ama hatalar yuzunden oyun oynanamayacak bir halde mi? Bence degil. Cunku kaleci ceza alaninin disina elinde top ile cikarsa buna sanssizlik deyip gecebilirsin de.

Gecen sene Muslera nasil Selcuk'un ustune degaj yapip kendi kalesine gol attirdi? :)

Veya hic hakem hatasi olmadi mi gectigimiz sezon veya bu sezon? Bunlar teknik direktorlerin sampiyonluk veya kume dusme hesaplarini sekteye ugratmadi mi?

Tamam bu bir hata. Ama ayni zamanda bir diger hata da kalecilerin hic sari/kirmizi kart gorecek faul yapmamasi. Oyunda bizim canimizi yakan hatalar onemli hata, canimizi yakmayan hatalara onemsiz hata olarak mi bakmaliyiz?

Hakem hata yapti, gol yedik. Veya hakem hata yapti, bir oyuncum atildi. Sonra cullan hakemin uzerine.

Oyun hata yapti, kaleci kirmizi kart gordu. Cullan oyunun uzerine. :) Ya peki rakip takimin kalecisi ayni nedenle kirmizi gordugunde? Onu kabul mu edecegiz? Etmememiz gerekir. Degil mi?

Bu nedenle benim planlarimi sekteye ugratti, o yuzden oyuna bozuldum argumani bana cok mantikli gelmiyor. Cunku ayni olay rakip takimin planlarini da sekteye ugratabiliyor.

Bu hatayi kabul etmemiz gerektigi anlamina gelmez tabii. Ama hata var diye bunu fazla buyutmenin de pek anlami yok bence.

Sinek kucuktur ama migdeyi bulandirir denilir. Ama oyun corba gibi yapilmasi basit bir sey degil. Sinegin corbanin icinde olmasini engellemek de daha kolay. Corbanin tuzu fazla olmus veya pirinci fazla kacmis desen tamam. Daha lezzetli olabilir desen tamam. Kesinlikle olabilir. Ama ortada migdeyi bulandiracak bir durum yok bence.

abi peki oyun nasıl olsa her iki tarafa da eşit davranıyor, bi şekilde dengeleniyor diyerek çıkalım mı işin içinden?
mesela benim rakibimin de topları direkten dönüyor benim de... nasıl olsa arada da bize yarıyor diye bunu sıkıntı olarak görmeyelim mi? ya da kaleci ceza sahası dışına çıkması.. yani böyle bi durum ancak 1-2 sezonda 1 kez gelir bi takımın başına.. ama oyunda öyle değil. ben sırf bu yüzden kadro çok kaliteli 2. kaleci bulundurmak durumunda kalıyorsam bu bir problemdir bence. e rakipler de aynı koşullarda desek olmaz yani bu iş..
yani oyunda ofsayt kuralı çalışmasa nasıl olsa şartlar eşit diye devam mı edelim?

ben tekrar söylüyorum. şu lanet hataları bi kenara bırakırsak gerçekten güzel olmuş. ama böyle hatalar olmamalı bir oyunda.
İki açıdan bakıyorum.. Birincisi ya bu adamlar bu hataları görmeden oyunu piyasaya sürdüler.. ki bu kötü bi durum. Doğru düzgün test etmemişler anlamına gelir bu. Çünkü çok sık ortaya çıkan sorunlar bunlar. Öyle çok nadir, test aşamasında ortaya çıkmayacak hatalar değil bir çoğu...
ikincisi ise bu adamlar bunca hatayı göre göre oyunu piyasaya sürdüler. bu daha da kötü. müşteriyi sallamadıklarını gösterir.
hangisi sizce?

aykutbagci
26.Kasım.2013, 16:33
Oyunun beta tester'lığını da yaptım ve bayağı da bir oynadım yani, bu kalecinin elle dışarı çıkması testlerde hiç başıma gelmemişti. Bildiğim kadarıyla test için de zaten hiç bir zaman full maç motoru sunulmaz tester'lara. Oyunun ilk versiyonunda bu hatanın olduğunu düşünmüyorum mesela. Bir hatayı düzeltmek için bir oynama yaptılar güncellemenin birinde, sanki bunun sonucu başka bir hata olarak bu ortaya çıktı. Ömer abinin de hep söylediği birşey bu, bir yeri düzelteyim derken başka bir yerden arıza çıkabiliyor.

perpetua
26.Kasım.2013, 17:46
abi peki oyun nasıl olsa her iki tarafa da eşit davranıyor, bi şekilde dengeleniyor diyerek çıkalım mı işin içinden?
mesela benim rakibimin de topları direkten dönüyor benim de... nasıl olsa arada da bize yarıyor diye bunu sıkıntı olarak görmeyelim mi? ya da kaleci ceza sahası dışına çıkması.. yani böyle bi durum ancak 1-2 sezonda 1 kez gelir bi takımın başına.. ama oyunda öyle değil. ben sırf bu yüzden kadro çok kaliteli 2. kaleci bulundurmak durumunda kalıyorsam bu bir problemdir bence. e rakipler de aynı koşullarda desek olmaz yani bu iş..
yani oyunda ofsayt kuralı çalışmasa nasıl olsa şartlar eşit diye devam mı edelim?

ben tekrar söylüyorum. şu lanet hataları bi kenara bırakırsak gerçekten güzel olmuş. ama böyle hatalar olmamalı bir oyunda.
İki açıdan bakıyorum.. Birincisi ya bu adamlar bu hataları görmeden oyunu piyasaya sürdüler.. ki bu kötü bi durum. Doğru düzgün test etmemişler anlamına gelir bu. Çünkü çok sık ortaya çıkan sorunlar bunlar. Öyle çok nadir, test aşamasında ortaya çıkmayacak hatalar değil bir çoğu...
ikincisi ise bu adamlar bunca hatayı göre göre oyunu piyasaya sürdüler. bu daha da kötü. müşteriyi sallamadıklarını gösterir.
hangisi sizce?

Ofsayt kuralindan bahsetmiyoruz ama. Oyuncunun topa giderken ayakla uzaklastirmasi gereken topu, eliyle kontrol etmesinden ve bu nedenle ceza sahasinin disina cikmasindan bahsediyoruz.

Bir ust mesajda Aykut'un yazdigi cok dogru. Kalecinin elle disari cikmasi, o yamaya kadar benim de hic gormedigim bir sey. O yamadan sonra da gormeyecegiz cok buyuk ihtimalle.

Elde bu isin nasil yapilacaginin tarifi yok. Bir cok duzeltmele goz karari yapiliyor ve bu goz karari duzeltmeler, bir seyi duzeltirken, baska yerlerde ariza cikartabiliyor. Mesela oyuncunun hizlandiktan sonra durma mesafesini yukseltirsin, hucumda cabuk donus yapabilmesini engellemek icin, bu kaleciye de yansir. Bu sefer kaleci icin farkli bir kod yazman gerekir ki kaleci o topu tutmak yerine ayagiyla uzaklastirsin.

Oyun 1 hafta daha test edilse, bu kalecinin disariya cikmasi cozulurdu ama bir baska ariza kesinlikle olurdu. Gerek toplarin direkten fazla donmesi, gerek kale vuruslarinin arizasi, gerek oyuncularin bire birlerde topu kaleciye fazla nisanlamasi. Tabii bu test 1 hafta daha yapilirken, savunmacilarin simdiki yamada yaptiklari kadar bile topa mudahale yapmadigini gormus olurdun. Hangisi daha buyuk sorun? Bence savunmacilarin hic topa mudahale yapmamalari.

Bu nedenle bu isin dogasinda bu hatalarin oldugunu kabul ediyorum. Bu nedenle de kafama takmiyor, egelencemi bozmasina izin vermiyorum. Mesele bu.

Bordo61Mavi
26.Kasım.2013, 18:40
http://u1311.hizliresim.com/1h/u/uwwgs.jpg

rekorumu dahada yukseklere cikarmak istiyorum, 6 defa direge vurmak nedir

Qu3
26.Kasım.2013, 21:26
Bu sene daha temkinli davrandım ve geçen seneki gibi direk orijinal oyuna yapışmadım. İlk korsan indirdim denemek amacıyla. Çünkü 2013'te 2 ay rafta durdu oyun. Neyse başladık oyuna. Arayüz filan hoş, antremanlar vs vs hoş ama gel gör ki maç motoru dandik olunca diğer özelliklerin hiçbir anlamı kalmıyor. Öncelikle en büyük şikayetim defansımın karşıladığı topların hep rakipte kalması ve bunların %90'ı kalemde gol olarak geri dönüş yapıyor. Ne yaptıysam yok. Korner veya kanattan gelen ortaya defansım müdahale ediyor ben o anda golü yiyeceğimi anlıyorum. Neden? Çünkü top direk rakipte oda kaleye mesafe gözetmeksiniz vurup golü atıyor.

Sonra rakip kanatlar. Arkadaş hepsi birer Messi, Ronaldo. Önüne topu alan yardırıyor arkadaş. Geçen senede bu hata vardı oyun başlangıcında.

Ve direkler. Arkadaş korner, frikik, şut, kafa hatta ayıp olmasa kaleci degajı bile direğe çarpacak. 38 e 18 şut 4 tanesi direk. Rakibin 5 e 1 şut ve skor 0 - 1 alehime.

Vallahı oynamamaya yemin edicem.

Nocna Mora
26.Kasım.2013, 21:29
Yahu Mart'ta alsanıza oyunu. En iyisi.. :)

marlo41
26.Kasım.2013, 21:54
Hata mı bilmem ama şunu fark ettim bu seride agent'lar çok saçma sapan adamları öneriyorlar.

Galatasaray ile oynuyorum ve adamlar gelip bana bonservisi elinde 21 yaşındaki Alman stoperleri, 1.ligde oynaması imkansız olan 32 yaşındaki Brezilyalıları falan öneriyorlar.

Diğer takımlarda kariyer yapmadım ama geçen sene bu kadar vasat adamları önermiyorlardı bana.

serwan
26.Kasım.2013, 21:59
bugün yine dayanamadım açtım oyunu. ilk maçımda dakika 5 itibariyle kaleyi bulan 3 şutumun 2 tanesi direkten döndü. 60. dakika itibari ile 4 tane direkten dönen şutum vardı. Topla oynama oranım %70, pas yüzdem % 90 civarında olmasına ve 10 tane net pozisyon bulmama rağmen sadece 1 gol atabildim.
alt+f4 yapıp kapattım oyunu...
bekliyorum.. herşey 1-2 güne belli olacak. update gelir nasıl olsa.. o zaman SI'ın arkasına sığındığı tüm bahanelerin geçerli olup olmadığı belli olacak...