PDA

View Full Version : Taktiklerle ilgili

darkpart2
03.Aralık.2013, 15:19
Okuduğum konularda oyun içinde yaşadığım tecrübelerle edindiğim bilgi; maçlara 3 taktikle hazırlanıp gerektiğinde taktik değiştirip kullandığın taktigin çözülmemesi gerektiğiniz anlıyoruz.Burda tartışmak istediğim konu ise şu.

4-5-1 oynayan bir takımımız var.Son maçta ilk yarıda 4-0 öne geçmiş rakibe top vermemiş attıkları kadar kaçırmış.Oyuncu puanları 9.0dan aşağı degil ve ligde çok iyi yerlere gelmiş.

Bir daha ki maçta taktigini 4-4-2'ye çevirmek ne kadar içine sinebilir insanın? Normalde ligimizde bakınca Galatasaray,Fenerbahçe veya Beşiktaş'ın 3 maçta bir taktik değiştirmesi normal midir?Sadece bakınca oyuncularda farklılık görebilirsin.(Mancini'yi konunun dışında tutuyorum,takım deneme sürecine veriyorum)

3 maç sonra rakibi nasıl analiz edip küçük süprizler hazırlayabiliriz ben bunu merak ediyorum ve görüşlerinizi merak ediyorum.

sentugo
03.Aralık.2013, 15:50
3 taktik olayı aslında maç içinde değiştirilise daha etkili olabilen bir olay. Mesela oyuna başlarken ki taktiğiniz hücuma yönelikse, skoru yakaladığınız zaman, maçın sonuna doğru daha defansif anlayış gösteren bir taktiği kullanabilirsiniz.

Yine bundan farklı olarak, rakibin sahaya dizilişine yönelik, maç maç farklı dizilişlerdeki taktikler de kullanlabilir.

fmhastasi
03.Aralık.2013, 15:51
3 tane taktik hazırlamak zorundamıyız etkisi varmı?

perpetua
03.Aralık.2013, 16:19
Dikkat etmeniz gereken esasinda taktigin cozulmesi degil.

Her taktigin kuvvetli yonleri de vardir, zayif yonleri de. Rakip teknik direktor eger sizin taktiginizin kuvvetli yonlerinin ustune giden bir taktik anlayis benimserse rahat galibiyet alirsiniz. Rakip teknik direktor eger sizin taktiginizin zayif yonlerinin ustune giden bir taktik anlayis benimserse galip gelmeniz zorlasir (bazen sadece oyuncu kalite farki sonucu belirler).

Birden cok taktik gelistirmek, rakiplerin karsiniza cikabilecegi farkli taktiklere karsi hazirlikli olabilmek icin onemli.

Bu ille de dizilis degisikligi olmak zorunda degil ama zaman zaman da dizilis degistirmek gerekebilir (mesela daha defansif bir oyun anlayisinda 4231 yerine 4411 kullanmak veya 433 yerine 4141 kullanmak gibi).

Mesela rakibiniz geride cok pas yaparak tempoyu dusurmek istiyorsa, galip gelmek icin farkli bir oyun anlayisina, beraberlik icin farkli bir oyun anlayisina ihtiyaciniz olabilir.

Ayni sekilde rakibiniz cok hizli cikiyorsa galip gelmek icin farkli bir oyun anlayisina, beraberlik icin farkli bir oyun anlayisina ihtiyaciniz olabilir.

Bunu her teknik direktor yapiyor. Sahaya ayni oyunculari cikarsa da zaman zaman oyun anlayisini degistirerek takimin biraz daha farkli oynamasini sagliyor.

Fatih Terim'i cok ofansif bir teknik direktor olarak biliriz genelde. Ama ozellikle gecen sezon bir cok macta (su anda en iyi hatirladigim Carvalhal'in IBB'si, Antalyaspor, Sivasspor ve Kayserispor maclarinda) daha cok geride bekleyen, rakibin top ile oynamasina izin veren ve hizli hucumlarla gol atmaya calisan bir oyun anlayisi benimsemisti.