PDA

View Full Version : Gegenpressing (karsi pres) ve FM

amorti
03.Aralık.2013, 16:03
Merhaba,

Son yillardaki teorik futbol bilgim (yakindan takip etmedigim icin) Football Manager serileriyle kisitli kaldi.

Gecmiste ornekleri olan, son yillarda yildizi parlayan Dortmund'un yogun uyguladigi, "topu kaptirir kaptirmaz rakibin dengesiz oldugu ilk saniyelerde presle topu kapmak" seklinde ozetlenebilecek gegenpressing (karsi pres) ile ilgili basinda bir haber yayinlandi bugun. (http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/25264511.asp)

Burada bahsedilen sistem teoride oldukca mantikli, gorunuse gore adaptasyon surecinin ardindan, pratikte de basarili.

Her ne kadar son yillarda gorsel gelistirmelere agirlik vererek ozunden, yani "futbol simulasyonu" olmaktan uzaklassa da gercek futbol mentalitelerini yansitabilecegimiz yegane ortam hala Football Manager serileri.

Sorum su;

FM 14'de bu taktiksel baskiyi kurabiliyor muyuz? Ister dizilis ister takim komutlariyla gegenpressing uygulayabilmemiz oyunda mumkun mu? Oyuncular sizce bu hizda bir tepki vererek oyun komutlarina uyum saglayabilir mi?

Teoride bu sistemi uygulayabilecegimiz oyuncu yapisina sahip oldugumuzu varsaysak da sahaya dagilimi nasil yapabiliriz?

Gecmisi dusunuyorum da; taktik dizilimi toplu ve topsuz olarak ayarlayabildigimiz serilerde topu alan rakibini yarim ay gibi orerek sahayi dar ederdik/ edebilirdik. Peki FM 14 devrinde bu isler nasil olur, olur mu?

Yorumlarinizi bekliyorum, tesekkurler.

perpetua
03.Aralık.2013, 16:27
Su anda degil.

Gegenpressing'in en onemli ozelligi top kaybedildigi anda cok oyuncu ile pres yaparak topu kapmaya calismak ama eger rakip bu baskidan cikabilirse saga sola kosusturup topu kapmaya ugrasmak yerine oyuncular mevkilerine donuyor Dortmund'da.

Pres yaptirmak ve topu hemen kapmaya calismak mumkun ama o rakip topu cikartirsa daha organize bir savunma sablonuna gecmek mumkun degil henuz.

zazanas
03.Aralık.2013, 17:01
Gegenpressing'de topu kaptıktan sonra seri bir şekilde hızlı direk olarak kaleye gitmek var. Bunu oyunda yüksek tempo ve direk paslarla sanıyorum ki yapabiliriz. (yanlışsa lütfen düzeltin beni :). Peki topu hemen kapmak ve presi arttırmak için neler yapabiliriz ? Çünlü oyuncu talimatlarından oyunculara daha fazla pres komutu veriyorum ama çok fazla etki etmiyormuş gibi geliyor bana.

perpetua
03.Aralık.2013, 17:56
Bence:

Oyun anlayisi: Kontra
Felsefe: Katı

Topu kaptıktan sonra daha Direkt olmak için:
Dikine Pas Yap

Geriden çıkarken paslaşmanın çok direkt olmaması için:
Defanstan Kısa Pasla Çık

Pres yaparken takım boyunun fazla uzamaması için:
Daha ileride savunma çizgisi

Presi daha erken yapmak için:
Rakibi Rahatsız Et

Rakibin pas yapmasını zorlaştırmak için:
Daha Sıkı Markaj Yap

Amaç faul yapmak değil rakibi hataya zorlamak olduğu için:
Ayakta Savun

Ayrıca oyuncular için:
Oyun anlayışı defansif olduğu için kaleciler daha uzun paslarla çıkmaya çalışacaktır. Daha kısa paslarla oynamasını istemek daha doğru olur.

amorti
03.Aralık.2013, 19:58
Bence:

Dikine Pas Yap

Defanstan Kısa Pasla Çık

Rakibi Rahatsız Et

Daha Sıkı Markaj Yap

Ayakta Savun

Ayrıca oyuncular için:
Oyun anlayışı defansif olduğu için kaleciler daha uzun paslarla çıkmaya çalışacaktır. Daha kısa paslarla oynamasını istemek daha doğru olur.

Teorik olarak hicbirinde uyumsuzluk yok bence, katiliyorum. Tabi halihazirdaki mac motorunun affetmeyecegi aciklar verebiliriz bu teoriyle. Yine de birkac alternatifle bu yukaridakileri hayata gecirmeyi deneyecegim.

Yorumlariniz icin tesekkurler.

himone
03.Aralık.2013, 21:53
Delikanlı adam varsa bu sürümde bu taktiği uygulasın, perişan olur. 14.1.3 te bu şekilde topa dal, rakibi rahatsız et, sıkı markaj ve defansı ileri çıkar direktifleri ile oynuyordum. Güncelleme sonrası bu direktifler yüzünde savunmanın arkası inanılmaz boş kaldı ve rakip orta sahalar xavi gibi ara pası atmaya başladı.

Maalesef oyunun maç motoru ideal bir motor olmadığı için, çeşitli zafiyetleri olduğu için bu sistem mümkün değil. Takımınıza şunu yap ama beceremezsen bunu yap gibi bir taktik veremediğimiz sürece de mümkün olmaz.

peker_553
03.Aralık.2013, 22:00
Bence:

Dikine Pas Yap

Defanstan Kısa Pasla Çık

Rakibi Rahatsız Et

Daha Sıkı Markaj Yap

Ayakta Savun

Ayrıca oyuncular için:

bu yaptığın yorumun diğer tüm komutlar için daha detaytlı açıklamasını nerden bulablrm yani bilgimi oyuna aktarmakta sıkıntı çekiyorum hangi komutun tam olarak ne yaptıugnı öğrenmek için diyorum. dikine pas yaparsam takımı ne yapar bunu nasıl algılar gibi yardımcı olursanız sevinirm

LifeYourself
03.Aralık.2013, 22:25
bu yaptığın yorumun diğer tüm komutlar için daha detaytlı açıklamasını nerden bulablrm yani bilgimi oyuna aktarmakta sıkıntı çekiyorum hangi komutun tam olarak ne yaptıugnı öğrenmek için diyorum. dikine pas yaparsam takımı ne yapar bunu nasıl algılar gibi yardımcı olursanız sevinirm

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=2574390#post2574390

peker_553
03.Aralık.2013, 22:33
teşekkürler :)

azaptar
04.Aralık.2013, 03:35
Teoride güzel lakin tatbikatta sıkıntı bu iş, sen defansı ilerde uygulayıp rahatsız et de dersen rakibin kanatları folloş ediyor savunmayı.Bekleri çakılı bek de yapsan farketmiyor.Kanat oyuncuların hızı 10 olsa da farketmiyor.Oyun gol attırmak istedi mi olmayacak işler oluyor vesselam siz ekran başında taktiksel bişeyler yapmaya gayret etseniz de saf bir şekilde işler öyle yürümüyor ne yazık ki.

medievil
04.Aralık.2013, 05:27
Oyunda bunu yansıtmak pek mümkün değil bence. Zaten gerçektede her ne kadar göze hoş gelsede sağlıklı bulmuyorum bu taktiği.

http://www.youtube.com/watch?v=CsbNlfJFB8M

4:15 den sonrasını izlersek takım dediğin gibi saldırıyor ancak defans adamları biraz akıllı olsa 4-5 oyuncu oyundan düşebilir.