PDA

View Full Version : Savunma

thsndrn
09.Aralık.2013, 13:41
Bu rezalet oyunda savunmayı nasıl yapıyosunuz? Pres yaptırsam, rakip savunma arkasına sarkıyo, geriye yaslansam bu seferde rakibi izliyolar adam kalenin önüne kadar gelip gol atıyo. Bi türlü işin içinden çıkamadım ve artık maç motoruna göre taktik yapmaktan sıkıldım. Kendi istediğim tarzda takımı oynatamıyorum.

perpetua
09.Aralık.2013, 13:46
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=117856 :)

fmhastasi
09.Aralık.2013, 14:23
savumada garip hücumda hücum deyince rakibe bol pozisyon verirsiniz.en iyisi maca standart yada rölanti başlamak .rölanti başlayınca fazla pozisyon vermiyor mac motoru.sizin girdiginiz pozisyonda golu atıyorsunuz.ben bu felsefeleri böyle anladım bilmiyorum yanlısmı.direk yüklen komutuda verebilirsiniz bu aralar 5 forvet oynuyorum :D

peker_553
09.Aralık.2013, 14:31
Gerçekten bende oyuna olan hevesimi yitriyorum artık kötü sonuçlar almaktan sıkıldım.Küme düşmeye oynuyorum tmm anladık başarı kazanmak zor ama bu kadar mı ? küçük takımlarla hiç bi başarı elde edemiyoru Şampiyonluk oynamak değil ligi orta sıralarda bitiremiyorum bile .

thsndrn
09.Aralık.2013, 15:01
Maç kazanmayı geçtim ben artık. Bu iki durumun ortasını bulmak istiyorum. Birde AM(R/L/C) oynayan ve forvet oynayan oyuncular top rakipteyken seyrediyolar çok nadir rakiibin karşısına çıkıyolar. Orta sahadaki oyuncular çalım yiyince yada arkasındaki rakibe pas gidince oyundan düşüyo geri koşmuyolar ama rakipte bu durum olmuyo adamlar hemen kendi bölgesine geri dönüyolar. Bence bunun önüne hücum ve savunma taktiği olarak iki taktik seçeneğiyle geçilir.

peker_553
09.Aralık.2013, 15:29
Eski taktik ekranında daha iyi müdahale ediyorduk

marlo41
09.Aralık.2013, 16:01
Much deeper defensive line deyip 4 adet savunmacı ( iki dc, iki de full back ) kullanıyorum. Önlerinde bir de önlibero olunca rakip hep uzaktan şut atıyor.

Açıkçası maç motorunun rakiplerde uyguladığı saçmalığı kendim uyguluyorum.

nessus
09.Aralık.2013, 17:06
Formasyonunuzla değil felsefenizde oynamalar yapın yeterli olacaktır. Bazı oyuncuların görevlerini değiştirmek de etkili olabilir. Aslında hepsi bir bütün olduğu için şu direktif her sorunu çözer demek zor.

Ben "topa sahip ol" ekleyerek sistemimi baya düzelttim mesela. İleride savunma'yı da kaldırdım. İkisi bir arada çok işe yaradı. Rakip illa ki çok hızlı, çok becerikliyse defansı biraz geri dahi çekiyorum. Ya topa sahip olarak ya da uzaktan şuta zorlayarak gol yemiyorum. Kariyerimde görebilrisiniz bi ara gol yemeyi unutmuştum. O yüzden takım direktifleri hamlelerini es geçmeyin.

Hücumda iyi çoğalabilmek de güzel bir defans hamlesidir. Gollerinize, ataklarınıza bakın. Hücumda kaç kişisiniz? En az 4 kişi hücumda aktif yer almalı. Bekler ve mc-dmc ler destek olmalı. Ki böylelikle hem sağlıklı hücum yapın, hem uzaktan şuta zorlanmayın hem de adamlarınız pas tercihi yoksunluğundan top kaybedip sürekli kontraya yakalanmasın.

egmnblgn
09.Aralık.2013, 17:12
Tek DMC ve 2 tane MC ile oynayıp kanatlarda AMR - AML ve tek santrofor oynayarak biraz durumu düzelttim.

Ama oyunda ezelden beri hasta oldugum konu AMC'li oynamaktı. Bu seride yapamadım onu, yapanlar nasıl sonuç alıyor bilmiyorum. AMC koydugumda orta saha cok cabuk geciliyo ve ara paslarıyla kaleci ile karşı karşıya kalınıyor. DMC'li durumda bile bazen bu dedigim oluyorken AMC'liyi hiç düşünemiyorum.

cureshot
09.Aralık.2013, 17:16
Taktik rehberi bölümünü okuyun, her formasyonda nasıl savunma yapılacağını az çok belirlersiniz kafanızda.

thsndrn
09.Aralık.2013, 17:23
Tek DMC ve 2 tane MC ile oynayıp kanatlarda AMR - AML ve tek santrofor oynayarak biraz durumu düzelttim.

Ama oyunda ezelden beri hasta oldugum konu AMC'li oynamaktı. Bu seride yapamadım onu, yapanlar nasıl sonuç alıyor bilmiyorum. AMC koydugumda orta saha cok cabuk geciliyo ve ara paslarıyla kaleci ile karşı karşıya kalınıyor. DMC'li durumda bile bazen bu dedigim oluyorken AMC'liyi hiç düşünemiyorum.

Dediğim olayda bu zaten. Maç motoruna göre taktik yapmak zorundayız kendi taktiklerimiz işe yaramıyo. Ben kötü takımlara karşı savunmayı ileri çıkartıp önde baskı yapmak istiyorum ama her atılan ara pas karşı karşıya bırakıyo rakip forveti. Adama birebir markaj veiryorum sadece yanından geçerken el kaldırıyo. Oyun iki senedir belirli kalıplar içinde kalıyo dışına çıkamıyoruz.

Rind-i Şeyda
09.Aralık.2013, 17:31
Ben de diğer türlü bir sorunla karşı karşıyayım. Savunmada sıkıntı yok ama gol de atamıyorum. Maçların geneli 0-0 bitiyor. Kontra-dengeli 4312 oynuyorum Roma ile.

cureshot
09.Aralık.2013, 17:35
Ben de diğer türlü bir sorunla karşı karşıyayım. Savunmada sıkıntı yok ama gol de atamıyorum. Maçların geneli 0-0 bitiyor. Kontra-dengeli 4312 oynuyorum Roma ile.

Tempo ve paslar nasıl? Kontra oynuyorsanız hücumda çabuk çoğalabilmek için daha yüksek bir tempo ve daha direkt paslar etkinliğinizi artırabilir.

Rind-i Şeyda
09.Aralık.2013, 17:41
Tempo ve paslar nasıl? Kontra oynuyorsanız hücumda çabuk çoğalabilmek için daha yüksek bir tempo ve daha direkt paslar etkinliğinizi artırabilir.

Kısa ve yavaş tempo. İlerde çoğalabilme sorunum da yok taktik ofansif. Ama gol olmuyor. Kaleciler inanılmaz derecede iyiler.

cureshot
09.Aralık.2013, 18:14
Kısa ve yavaş tempo. İlerde çoğalabilme sorunum da yok taktik ofansif. Ama gol olmuyor. Kaleciler inanılmaz derecede iyiler.

Şut sayısı, mutlak şans gibi sayılar tatmin edici mi?

Rind-i Şeyda
09.Aralık.2013, 18:38
Şut sayısı, mutlak şans gibi sayılar tatmin edici mi?

Evet, dediğim gibi rakip kalecilerden muzdaripim. Forvetlerim Eto'o, Vietto, Destro, Ljajic.

darthrevan
09.Aralık.2013, 18:46

Ben 4 defans, 1 dmc, 1 mc, 1 amc, amr, aml ve st şeklinde oyunuyorum. Bu dmc ortada, mc sağda, amc solda duruyor yani kendi mevkilerine göre bu şekildeler. Bu taktik ile topa genelde yüzde 55 üzerinde sahip oluyorum. İyi bir amc nin varsa kesinlikle iş yapar bence.

Birde rakip orta saha oyuncularına pres uygula, zayıf ayağını kullandırmaya zorla bence. Ben amc ye daha sıkı markaj yap dedim. En azından gerilere kadar geliyor şimdi.

cureshot
09.Aralık.2013, 18:48
Evet, dediğim gibi rakip kalecilerden muzdaripim. Forvetlerim Eto'o, Vietto, Destro, Ljajic.

O konuda yapacak bir şey yok, biraz daha net pozisyonlar yakalamayı sağlayabilirsin belki taktikler ama kaleciler gerçerkten çok iyi bu oyunda.

nessus
09.Aralık.2013, 18:52

Ben şimdiye kadar 4-3-1-2 oynayıp başarılı olamadım FM'de. Mourinho Inter'deyken bu sisteme merak salmıştım.

Sistem biraz fazla göbekten oynamayı gerektiriyor. Üstüne bir de kısa top - düşük tempo. Açık bulmak zor. Daha geniş alan ve daha fazla mevkisel özgürlük pozisyon kalitesini yükseltebilir. Ya da bütünüyle kısa oynamaktan vazgeçmek.

Oyunda kalecile tamamen uzaylı değil çünkü :) Gol oluyor. Muhakkak bir düzenleme ile şartlar değişecektir.

marlo41
09.Aralık.2013, 19:50
İleride içeri kat edecek harika kanatlarınız ( Ronaldo, Sanchez vs ) yoksa eğer bekleri full back yapın. Çok işe yarıyor savunma anlamında.

peker_553
10.Aralık.2013, 01:49
Yeni bir yamayla bu sorun duzelir mi ?gercekten kendi taktigimizi uygulayamyrz acaba fm yineticileti. Bu durmdan haberi var mi ?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi