PDA

View Full Version : Oyuncuların potansiyeline ulaşamaması

Ahmet Göktaş
21.Aralık.2013, 18:10
ARkadaşlar sanırım oyunla ilgili bir sorun bu. Çünkü koçlarım dünyanın en iyi koçları. Antrenman tesislerim mükemmel. Antrenman yaptırıyorum ama örneğin Gökhan Töre 5 sezondur oynuyorum hala 144 CA'da. PA'sı ise 160. Her sene 2 değer bile yükselmiyor CA'sı.

Stefano Denswil'i aldım mesela o da 170 civarı potansiyele sahipti. 5 sezondur hala CA 135'te. En sonunda Fiorentinaya kiraladım gelişir belki diye daha çok 35 yaşındaki oyuncu gibi düşüş yaşadı özellikleri. Bir tık ileri gitmedi oyuncular 5 sezonda.

Oguzhan Özyakup mesela , 158 PA'ya sahip ve 25 yaşına geldi 147 CA'da kaldı. Bir sürü özel ders falan da aldırdım.

Hakan Calhanoglu 150 PA'ya sahip ama 135te kaldı kendisi de 5 sezondur.

Bu bir sorun mudur yoksa birşeyi mi yanlış yapıyorum ?

marlo41
21.Aralık.2013, 18:15
Gerçekte de tonla oyuncu var onca fırsata rağmen potansiyelini yakalayamayan ama genel olarak tüm topçularında varsa bu - genç olanlar tabii- bir hata da olabilir zira FM bu.

Ahmet Göktaş
21.Aralık.2013, 18:42
Kerim Frei - Gökhan Töre- Özyakup - Denswil - Yunus Mallı - Mehmet Ekici bunların hiçbiri bir tık ileri gitmedi 5 senede onca özel derse , iyi koç ekibine rağmen yani hepsinde bir sorun olacagını sanmıyorum.

ismaelbouzid
21.Aralık.2013, 21:03
Düzenli olarak oynatıyor ve 5 sezonda hiç bir gelişim göstermiyorlarsa oyuncu ile alakalıdır ama başka kariyerde bir kişi mehmet ekiciyi PA sına geitrdiyse belki de küçük bir noktada hata yapıyorsun her şey bi yana bunun oyunla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Edit: Oyuncunun hırsı kilit noktadır eğer bir oyuncu hırslı değilse antremanlarda gözle görülür bir ilerleme gösteremeyeceğinden PA sına varamayabilir. Bu tür oyuncular alırken kişiliğine de dikkat etmelisin.

Rind-i Şeyda
21.Aralık.2013, 21:32
Bir oyuncunun gelişimini etkileyen 3 faktör var oyunda. Bir sürü yazı var bununla alakalı ama en doğrusu -önceki serilerde böyleydi fm 2014'te değiştiğini sanmıyorum- budur:

Oyuncunun Profesyonellik özelliği en etkili faktör, ardından da hırs özelliği geliyor. Oyuncunun gelişimine katkısı olan fakat en az katkı eden şey ise kararlılık özelliği.

Örneğin; Drogba bu özelliklerinden dolayı 40 yaşına kadar oynayabiliyor oyunda.