PDA

View Full Version : FM12'den sonra oyun gerçekten çok mu kötü ?

AlperKSK
05.Ocak.2014, 12:20
En çok zevk aldığım seri fm12 idi. Maç motoru olsun herşey daha gerçekciydi sanki.Özellikle bu seride dikkatimi çekti.Küçük veya çok büyük takım olsun kimi alsam rezalet başlıyo oyun abidik kubidik takımlara kaybediyoruz.Hazırlık maçı kazanamadığımız çok başlangıç oldu.Yani normal koşullarda fark olması gerekirken kaybediyoruz.Saçma sapan goller yeniyor.Ters giden bişey var ama çözemedim.Bu seriyi hiç sevmedim özellikle fm13-14 oyundan iyice soğumama neden oldu.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

fmhastasi
05.Ocak.2014, 12:47
haklısın ama ben bu görüşe tamamen katılmıyorum. oyun yınede zevklı.fm 2012 de taktık vermek cok kolay dı fm 2014 de biraz zor taktik vermek onun ıcın.kafama takılan acaba biz zoru sevdıgımız ıcınmı aybedıyoruz mesela amatör lig oyuncusu olarak baslıyoruz dogal olarak yenılmek kacınılmaz oluyor hıc denemedım mıllı oyuncu olmayı benım kafama basarısızllıkta takılan husus bu bence gecmisi yüksek yaparsak o kadar iyi maclar olur

omersal
05.Ocak.2014, 12:52
Tam demek istediklerimi demişsin , ben de fm08i çok sevdiğim için bırakamamıştım ve anca 5 senede bırakabildim oyunu sonra da fm 13 almıştım ve benim açımdan tam bir rezaletti. Ama yine de 931 saat oynamışım. FM14 oynadıktan sonra ise fm 13ün değerini anladım , fm den soğuyacağımı düşünemezdim ama fm14 bunu başardı. Gerek saçma sonuçlar , gerek sakatlıklar beni çıldırttı.

Senin başarısızlığın diyenler olabilir ama Belçika gibi takımın başına hangi hocayı getirirsen getir Rusyayı İskoçyayı yenemez mi ?(Rusya 3-0 kazandı) Dünya Kupası'na bile gidemedik. Beşiktaşı seçtim 7 maçta 6 puan topladık. Queen's Park'ı seçtim kendimden kötü takımlara yenildim hep. FM15i bekliyorum artık , çok detay yapmalarına gerek yok sade ama oynanılır olsun yeter.

ismaelbouzid
05.Ocak.2014, 13:31
katılıyorum fm 08 de çok çok zevk aldım 4 yıl oynadım fm 12 ısıttı beni 3d maç motoruna sonra fm 13 geldi hiç zevk alamadım 2-3 ay oynayıp bırakıyordum kariyerleri taktik zorlaşmıştı epey zevk vermiyordu fm 08 e geri dönmeyi bile düşündüm sonra fm 14 aldım oynadım fm 08 kadar olmasada fm 14 ten de zevk aldım aslında ama o eski oynama arzusu yok bende taktik işleri çok sıkıntılı fm 13 te hep taktik indirdim kendi taktiğimle rezalet oynadığım için ama fm 14 de biraz olsun taktik yapmaya alıştım ancak oyun zevki zorluk seviyesi getirilince artar diye düşünüyorum zorluk seviyesi olmaması gurur verici birşeydi aslında ama fm 13-14 te taktik yapmak çok zorlaştı siz 100 kişide 70 kişi oyunu kolay buluyor diye zorlaştıramassınız diğer yandan 100 kişide 30 kişi oyunu zor buluyor diye biraz kolaylaştırayım diyemezsiniz bu sorunda zorluk seviyesi konarak kaldırılır zaten taktik yapmada iyi olanlar zor modda kötü olnlar kolay modda oynar her 2 kısımda zevk alır böylece

LifeYourself
05.Ocak.2014, 14:11
FM 2008'den beri oynayan adamım ve bu FM 2012'ye kadar kariyerde paylaşırdım burada.Açıkcası çok kolaydı her şey.O nedenle bence oyunun hataları o kadar gözümüze batmıyordu.
FM 2013'de pek oynama fırsatım olmadı o yüzden yorum yapamıyacağım.
Fm 2014'e gelince bana göre daha hoş ve zor bir oyun.Tabi şu ara yamalardan birinde sakatlık falan olayları vardı o saçmalıklardan bahsetmiyorum.
Oyun zorlaşınca hatalar daha çok göze batmaya başladı.Eskiden 5 gol attığından yediğin 2 gol umrunda olmuyordu.Şimdi 3 gol attığından rakibin attığı 2 gol gözüne batıyor.Aynısı banada oluyor.Fakat bundan açıkcası daha çok zevk alıyorum.
Bir yandan da olaya pozitif bakmak gerekir.Oyunun zorlaşmasıyla birlikte göze artık daha çok batan hatalar daha çok şikayet alıcak.Artık yapımcılar FM 2015'de belki daha iyi bir motor geliştirmek zorunda kalıcaklar :)

cimbom2634
05.Ocak.2014, 14:39
CM 03-04 ve 01-02 cogu kişinin hala hafızalarında o tadı veren yegane oyunlardan birisi olsa da ilk elimdeki oyun olan CM 97-98 bi başkaydı sanki benim için :) FM serilerine gectikten sonra da aslında oyunda güzellikler arttı oynanma acısından ben pek sıkıntı cekmemiştim 12'de dahil. Ancak şu bazı durumlar (fikstür sakatlık vs) can sıkıyor hakkaten ve düzeltilmesiyle de oyun tüm güzellikleriyle oynanmaya devam edecek ama şu anlık yer yer oynamaya ara verdiğim oluyor. Ne kadar ara veriyorum desem de bazen kendimi bilgisayarın başında bulabiliyorum o da ayrı bi durum :)
http://imageshack.com/a/img23/6271/v2g3.jpg

bearyn
05.Ocak.2014, 15:10
Fikstür sorunu rezalet derecede oyunun bütün gerçekçiliği sıfırlanıyor. Gram zevk almıyorum.

himone
05.Ocak.2014, 15:21
Ben FM 12'de hangi pozisyonda gol olup olmayacağını anlıyordum, o yüzden bu oyundan daha iyi olduğunu savunamam. Zaten 2 tane falan kariyer yapmışımdır onlar da 3-4 sezon sürmüştür. Özellikle bug taktiklerle 2-3 yılda şampiyonlar ligini alabildiğin bir oyundu. FM 12'de oyuncuların saçma sözleşme talepleri beni oyundan soğutmuştu.

FM 13 ise tam bir fiyaskoydu benim için, 3d maç motorundaki saçmalıklar yüzünden Kasım ayında aldığım oyunu Mart ayında oynamaya başladım diyebilirim. Onda da 1 kariyer ancak yapmışımdır ve 4 sezon sonra bıraktım.

FM 14 ise bence maç motorundaki birçok saçmalığa rağmen gayet zevkli, betada başladığım oyuna devam ediyorum, çok fazla vaktim yok şu an 7. sezondayım. Maç motorunda gerçekten çok saçma şeyler oluyor ama ben genel olarak oyundan zevk alıyorum. Özellikle taktik yaparken kesinlikle hazır taktik kullanmıyorum, taktiğimi de deneme yanılma yolları ile geliştiriyorum. Evet bu süreçte insanın sinir krizi geçirmesine sebep olan olaylar oluyor ama sonuçta mutlu sona ulaşıyorum. Hepimiz para verdiğimiz için sorunsuz oyun istiyoruz size de oyundan nasıl zevk alamazsınız diyemem, ben bir şekilde zevk alıyorum. Ama benim genel düşüncem bu oyun 12'den daha iyi. Sırf sözleşmelerdeki gerçeklik bile yeter benim için.

Mpower316
05.Ocak.2014, 17:17
Ben kesinlikle katılıyorum bu duruma fm 2012 yi oynarken çok zevk alıyordum ama 2013 ve 2014 ü oynıyasım gelmio

GaNgStaLoVe
05.Ocak.2014, 17:35
En cok kendini sevdiren seri fm 2008 di bana gore , fm 14 cok detayli incelikli oldugu icin cok ilgi istiyor istikrarli oldugunuzda basariyi yakalarsiniz..
cm 03-04 te aldigim zevki suana kadar hiicbir seride almadim ama sunuda bilmek gerekir ozamanlar yeniydik bilmiyorduk hevesliydik , oyunda hata aramaktan cok zevk almaya bakiyorduk ..oyunu severek oynamaya calisiniz

mpaker66
05.Ocak.2014, 18:12
CM 03-04 ü şimdi bi oynayın bakalım. Ne kadar dayanabilirsiniz. Her şey zamanında güzelmiş.
Yalnız FM 2008 harbi efsaneydi be. Vagner Love'u koy forvete of of... :D
Oyun ne zaman 3D'ye geçmek için atılım yaptı işte o zman maç motoru kötüleşti. Keşke 3d gelmeseydi. Ki zaten 3d kullanmıyorum ben.

FM13 Şubat yamasından sonra düzelmişti. Güzel zevkli oyun olmuştu sakatlık sorunu ise her zaman olmuyordu. Bence o sakatlık problemi antremanla alakalı. Gerçekte olduğu gibi. Birde oynadığınız oyunla alakalı. Tempolu oynarsanız tabiki sakatlık olur. Bknz:Dordmund.

FM 14 te pek oynayamadım. 2. sezondayım sakatlık problemleri bende nisanda hortladı. Ama art arda oldu çok can sıkıcıydı. Maç motoruda çok şut çekilip çok kaçıyor o da çok can sıkıcı. Ama oyunun zorluğuna katılmıyorum. Takım kimyasını kurduğun zaman çok rahat maç kazanıyosun. Bayern'i elemiştim CL'nde GS ile ilk sezonda. Her neyse. Şubatta oyun tam olur ama neye yarar. Ben sömestırda oynamak istiyorum kışın oynanır oyun zaten yazın kim bakar oyunun yüzüne?

HeracLes
05.Ocak.2014, 19:11
Açıkçası bilerek mi yapmışlar yoksa oyunda bir sorun mu var bilmiyorum ama sezon başlarında hep böyle oluyor. İlerde taktik hazırlığı, oyuncuların uyumu vs. iyileşince takım bir nebze olsun iyi oynamaya başlıyor ama son vuruşlardaki beceriksizlik canımı sıkıyor. Normalde pozisyona girmek zor, atmak kolay. Oyunda tam tersi.

swindontown
05.Ocak.2014, 20:29
Açıkçası bilerek mi yapmışlar yoksa oyunda bir sorun mu var bilmiyorum ama sezon başlarında hep böyle oluyor. İlerde taktik hazırlığı, oyuncuların uyumu vs. iyileşince takım bir nebze olsun iyi oynamaya başlıyor ama son vuruşlardaki beceriksizlik canımı sıkıyor. Normalde pozisyona girmek zor, atmak kolay. Oyunda tam tersi.

Bende de durum böyle.Ayrıca topla oynama yüzdem yüksek olduğu zaman şutların çoğu kaleyi tutmuyor.Tam tersi durumda da 5 şutun 3ü gol oluyor.

xwerswoodx
05.Ocak.2014, 23:34
Fm 2005 de başladım ben bu seriye, 2006, 2007, ... 2013, 2014 tüm serilerini oynadım. En zevk aldığım seri 2006dır, 2007 de çapraz koşuların kaldırılması (2006 de sağ tıklayıp çapraza koşturuyorduk) beni deli etmişti o yüzden 2006 da kaldım uzun bir süre. En iyi kariyerimi 2006 yılında aldığım 3 Dünya kupası, 2 Avrupa Kupası, 3 Şampiyonlar Ligi, 7 Avrupa Ligi, 17 lig kupası, 36 Lig şampiyonluğu (15'i yükselme) ile yapmıştım, 2063 falan olması lazım tarihin şuan hatırlamıyorum. O zamanlar oyun bu kadar gelişmiş değildi ve 10-15 ülkeyi açtığımızda oyun aşırı yavaşlamıyordu, çünkü bu kadar sorgusu yoktu, basit bir oyuncu, taktik, maç, transfer. Her neyse 2007 den sonra oyuna alışmam zaman aldı, hatta 2010 yılında oyundan iyice bıkmıştım, aldığım saçma sonuçlar, beklenmeyen mağlubiyetler vb. Ama sonra hatayı kendimde aradım, oynattığım taktik yanlıştı ve önce kendimi sorgulamaya başladım, çünkü bıraktığım her takım bir anda şaha kalkıyordu, halbuki aynı oyuncular ile neden ben yapamıyordum?

Sonra FM 2011 çıktı alışamadım sevemedim, ama FM 2012'yi çok sevdim, gelen taktiksel özellikler olsun, oyuncuların taktiğe uyum sağlamaları olsun, yani tartışılamaz bile çok iyiydi. Helede geride kalan berbat 6 seneden sonra, bana sorarsanız sizin en iyi seri dediğiniz FM 2008 serisi, FM'in taktiği hiç uygulamayan en berbat serilerinden biriydi (şahsi fikrim). Şuan FM 2008 oynasam yine başarılı olamazdım. Çünkü taktiğimi ve yapmak istediğimi yapmıyor oyuncular. Fm 2012 den sonra taktik oyunda daha ön plana çıktı, ve taktikler maça etki etmeye başladı, zaten tekrardan başarılı kariyerlerimden birini o zamanda yaptım, FM 13 ve FM 14 dede başarılı devam etmekteyim.

Fm 14 de taktik tam anlamıyla sahaya yansıyor, özellikle uzaktan şut çekme dediğimde geçen serilerdeki gibi bir maçta 50 uzaktan şut atmak gibi saçmalıklar olmuyor. Maç antrenmanları, arayüz çok kolaylaştırılmış. Eskliden 2 de bir toplantıya katıla tıklayıp katılmaya üşeniyordum (Medya yönetimim 1 falandı) şimdi sonuna kadar dolu, çünkü uğraştıran bir şey yok, ek olarak biri konuşunca hemen 1 sn de cevap veriyorsun, eskiden cevap ver>kategori seç>konu seç>cevap seç, ölme eşeğim ölme... Fm 2008 den Fm 14 e geçen birinin kısa zamanda başarılı olması zaten mümkün değil, bir yanda oyunculara bağlı bir oyun, bir yanda taktiğe bağlı bir oyun. San Marino süper savunma yapıp Türkiyeyi yendiği zaman bunun oyun hatası olduğunu düşünmek yerine, rakibi tebrik etmeyi denemek daha mantıklı değil mi?

Rusya, Belçikayı 3-0 yenmişse sorun oyunda değil, taktiktedir. Özellikle eskiden zayıf takımlarla büyük takımları yenmek diye bir tabir unutulmuşken, FM 13 den sonra tekrardan zayıf takımlar ile iyi bir taktikle büyük takımlara karşı direnebileceğimizi hatırladık. En azından eskisi kadar 8-9 yemediğimiz için buna oyun hatası demek bana anlamsız geliyor... Burada başarısız olup oyunu kötüleyen tonlarca kişi vardı, şimdi %90'ı tüm serilerden daha fazla zevk alıyorlar oyundan, tabi taktik uyumu hiç olmayan bir takımla Dünya kupasına gitmek istiyorsanız, zor, eskiden taktik uyumunun bu bağlamda etkisi yoktu, buda oynun değil, sizin hatanızdır.

Özellikle FM13 ve öncesinde, 20 farklı taktikle, hatta rakibin taktiğine anti olan bir taktikle bile oynasan sezonda en az 1 maç kaybedebiliyordun, ki süper bir takım bile olsan, düşünsene Barcelonayı koyuyorsun Türkiye Amatör Grubuna adam sezonda 1 maç kayıp 2 maç berabere kalıyor gibi, ha olur mu olur, ama her sezon olur mu zor, yani mümkün değil, 2014 de bu bağlamda düzenlemeler yapılmış, artık takım takım olarak oynamaya başlıyor, ayrıca sizden sonra gelen menajer bir anda takımı şaha kaldırtmıyor eskisi gibi, başarısızda olabiliyor.

GaNgStaLoVe
06.Ocak.2014, 16:00
3D`yi bende kullanmiyorum hic kullanmadimda bana oyle daha zevkli gercek fm nin zevkini aldigimi dusunuyorum kendime gore tabi , oyunu yukledigimde ilk isim ayarlarda 3D secenegini pasif hale getirmek oluyor.. ayrica oyunu oynarken herzaman arka planda winampa uefa nin muzigini , vuvuzela , pes , fifa da sevdigim muzikleri siralarim oyuna ayri bi heyecan katiyor

omersal
06.Ocak.2014, 19:36
Ben taktik üzerinde çok düşünen bir menajer değilimdir. Fm14te belki de bu yüzden başarısızımdır dedim ama Rusya'ya karşı da 3 defa farklı taktik yaptım 3-0 3-0 ve 2-0 yenildim..2-0 yenildiğim taktik latifin taktiğiydi(biliyorsunuzdur forumca en çok övülen taktik). Bence sen fazla polyannasın , hadi her şeyi geçtim son 5 dakikada 2 gol yemek(sıklıkla) hatta son 15 dakikada 4 gol yemek akıl mantık işi değil. Ha şunu da ekliyim 3-0 olduğuna bakmayın sahada başa baş oynuyoruz ama gel gör ki onlar pozisyonların hepsini atıyor , biz ise 5 kere pozisyona giriyosak 1ini atarsak amenna.Savunma zaten her türlü süzgeç. Bazıları yine polyanna tarafıyla oyuncuların kötüdür vs. vs. derler. Kalecim Courtois ve forvetlerim de Lukaku ve Benteke. Ve ben ilk defa bir FM serisini bedava verseler almam diyorum. 13e kadar bütün serilerde taktikte sorun olmuyor ama 14te her maçta taktikte sorun oluyorsa da artık bu işi bırakmanın vakti gelmiştir , yaşlanmışız demek ki :)

xwerswoodx
06.Ocak.2014, 19:43
Kesinlikle hatalar yok demiyorum, zaten bende hatalar olduğunun farkındayım ancak, FM 13 e kadar kanatlar yer değiştirsin gibi basit bir taktik bir uygulanmıyordu hiç bir yararı yoktu, Fm 14 de taktiksel açıdan yenilenmeye gidilmiş ve çok daha iyi olmuş böyle, ha evet bizim atamamamız adamların her geldiğini atması kesinlikle hata ama oyunun iyi yönleri kötü yönlerini kapatıyor benim açımdan